PROF. AALBERSE ZESTIG JAAR Het Y/egenfonds ZATERDAG 28 MAART 1931 UIT HET VEENBEDRIJF DE STAKING IN DEN WIERINGERMEER- POLDER INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL MET HET HOOFD TEGEN EEN PI* GEREDEN HET VLIEGONGEVAL BIJ WAALHAVEN WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING ToIJt-nkwesfie Verschenen is de memorie van antwoord op liet voorloopig verslag der Eerste Kamer over d<- begrooting van het Wegenfonds 1931. Omtrent hetgeen in de eerstvolgende jaren zal geschieden ter verbetering van ons wegen net hoopt de minister bij de indiening van de ontwerp begrooting voor 1933, d.i. het eerste jaar van het tweede 5-jarige werkplan, nadere mededeelingen te doen. Met zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken Pleegt de minister overleg aangaande de vraag of de uitvoering van werken aan het Rijks- wegennet in meerdere mate clan thans het ge. val is, zal kunnen strekken tot bestrijding van werkloosheid. De geldelijke gevolgen zullen n.et ten laste van het Wegenfonds mogen ka- men. Het nieuwe Rijkswegenplan heeft in het ge heel betrekking op 32917 K.M. weglengte. Om trent de profielen kan vooraf geen opgave wor den verstrekt Of het de voorkeur verdient op een wreg een gesloten wegdek dan wel een klinkerbestrating aan te brengen, hangt in het algemeen af van den aard in het algemeen of van den anrd van het verkeer. Ook de minister is van meening, dat de gesloten verharding niet steeds gevaar lijk voor het verkeer behoeft te zijn. Thans kunnen gesloten verhardingen worden aange legd, waarop gevaar voor uitglijden gering is. Met het aanbrengen op wegen van witte banden, welke de banen voor de verschillende soorten van verkeer moeten aanduiden worden proeven genomen. Het ligt niet in het voornemen over te gaan tot den bouw van een brug over de Schelde. Tusschen het prov. bestuur van Groningen en het gemeentebestuur van Groningen worden thans onderhandelingen gevoerd over ophef, fingen van de gemeentelijke tollen. Daarbij zal ongetwijfeld ook in aanmerking worden geno. men het feit. dat de gemeente na opheffing der tollen aanspraak zou kannen maken op een uit- koering uit het Wegenfonds. De voorstellen van het prov. bestuur van Gro ningen aan de Tollencommissie hebben geen be. trekking op de tollen in de gemeente Gronin gen. DE META TE ARNHEM Een programma van muziek en tooneel Men weet, dat te Arnhem van 12 tot 17 Juli een muziek- en tooneelweek zal worden gehou den. Daarmee wordt een begin van uitvoering gegeven aan plannen, die een veel verdere strekking hebben. Gezien het feit, dat het reizend publiek in het buitenland een duidelijk aanwijsbare voor liefde voor z.g. „Festspiels" toont, zal worden getracht voor Holland iets dergelijks op te bouwen. Bij de onmogelijkheid voor een groo- ten opzet de noodige garantie te verkrijgen, wordt bescheiden begonnen om bij welslagen langzamerhand uit te breiden om in de toe komst te komen tot een speeltijd van b.v. een maand, zooaÏ3 te Salzburg, dat bij het ontwerp als voorbeeld gediend heeft. De agenda vermeldt; Zondagmiddag 12 Juli, Mozartconcert door de versterkte Avnhemsche Orkest Yereeniging onder leiding van dr. Pe ter van Anrooy (solist Johannes Röntgen, pia no); 's avonds vertooning van Een Midzomer- nachtdroom van William Shakespeare door de Kon. Vereen. Het Nederlandsch Tooneel, met de muziek van Felix Mendelssohn Barthokly uitgevoerd door de A.O.V., dirigent L. C. M. Arntzenius; Maandagavond. 13 Juli Bach- Franck concert, te geven door Jo Vincent, Theodora Versteegb, C. de Wolf, klein koor en orkest onder leiding van Arnold Wagenaar; Dinsdagavond 14 Juli, herhaling van Een Mid zomernacht droom; Woensdagavond 15 Juli Beethoven-concert door de versterkte A.O.V. onder leiding van dr. Peter van Anrooy (solist Willem de Boer, viool)Donderdagavond 16 Juli vertooning van Llefde's Lief en Leed van William Shakespeare door de Kon. Vereen. Het Nederlandsch Tooneel: Vrijdagavond 17 Juli, Koor-concert (Requiem van Mozart en Kantate „Ein fester Burg" van Bach) door de gemengde zangvereeniging Kunst Veredelt" uit Oosterbeek, met medewerking van Jo Vin cent, Meta Reidel, Louis van Tulder, Tom De nijs en Arn. Wagenaar (orkest der A.O.V., diri gent Co. van Beinum). Donderdagavond 16 Juli wordt een vooruitvoering van dit koor- concert gegeven. Het muzikale gedeelte van bet programma wordt gegeven in Musis Sacrum, de tooneel- vertooningen worden gegeven in den Stads schouwburg of bij zeer gunstig weer in het Openluchttheater (Waterberg). PERMANENT HOP VAN INTERN. JUSTITIE Erkenning van zijn rechtsmacht Gisteren heeft op het Ministerie van Buiten- landsohe Zaken de eerste onderteekening plaats gehad van het Protocol tot erkenning van de rechtsmacht van het Permanente Hof van Int. Justitie in geschillen welke van de uitlegging der Haagsene verdragen betreffende het inter nationale privaatrecht mochten rijzen. Bij deze eerste onderteekening is het Protocol onder teekend behalve door Nederland, door Oosten rijk, Spanje, België, Denemarken en Z.-Slavlë. TECHNISCHE HOOGESCHOOL Zilveren jubileum EIcctrotechnische vereeniging Donderdag werd in hot laboratorium voor electrotechniek der T. H. te Delft een feestver- gadering gehouden naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der Electrotechnische vereeni ging. Feestredenaar was de eerevoorzitter, prof. C. Feldmann, die de ontwikkeling der electrotech niek besprak. Namens de docenten in de electro techniek bood spr. tenslbtte de E. T. V. een fr-aaien voorzittershamer aan, waarvoor de heer II. A. E. de Vos tot Nederveen Cappel, presi dent der Ver., dankte. Na afloop van de vergadering hield liet bestuur receptie. Deze werd druk bezocht door hoogleeraren en oud-leden. 's Avonds vereen igden profossoren, leden en oud-leden zicji aan een diner. MATHEUS-PASSION EN VORSTELIJKE BELANGSTELLING Naar wij vernemen zijn H. M. de Koningin- Moeder en Z, K. H. de Prins voornemens Dinsdag aa de uitvoering van de „Matheus Passion" door de Koninklijke Z.v-vereniging JSsoéUot" In d« Willoiu: U le Gnventó- ge tdj te wonen. EEN ONDERHOUD MET DEN OUD-MINISTER II. (Slot.) Mijn eerste rede in de Kamer heb ik bij het defeat over het Hooger Onderwijs gehouden; naast Nolens, die toen een van zijn m miste redevoeringen hield, stond ik tegenover mijn ouden promotor professor v. d. Viugt. Maar spoedig was ik de „middenstandsmaniak", zoo als dat toen heette en m'n belangstelling ging verder steeds naar de sociale wetgeving. „U hebt Talma kunnen helpen?" Ja, hij is eigenlijk in de Kamer schande lijk behandeld. Talma was zeer gevoelig; hij huilde als een kind in de Ministerkamer, toen do bakkerswet was afgestemd. Als ik daar aan denkNolens zou er veel van kunnen vertel len. Die beeft hem, a.ls voorzitter der Com missie bij da Ziekte- en Invaliditeitswet, meer dan eens tegen de liberalen in bescherming genomen, maar ze waren fel tegen hem, terwijl bovendien de obstructie, die zij tegen de verze keringswetten voerden, tevens gericht was tegen Kolkmau's Tariefwet. En in tusschen liadt u nog de IC. S. A.?" 't Eene vulde 't andere aan tot 1916. „Toen bent u hoogleeraar geworden?" Ja, dat zat zoo. Ik had 't eigenlijk moeten worden in Leiden, als opvolger van Greven in economie. Professor worden in Leiden, is voor een Leidschen jongen het summum; eigenlijk meer dan minister. Het curatorium droeg mij nr. 1 voor, maar de faculteit, hoewel vol lof, achtte me als politicus niet „onbevangen" ge noeg voor wetenschappelijk werk. Wij grinnikten allebei Treub was natuurlijk wel onbevangen ge noeg om 'tzelfde vak in Amsterdam te geven, ai was hij evengoed politicus.Maar Cort v. d. Linden heeft me daarna te Delft benoemd. Ik heb toen alle functies, die ik had, opgezegd, om me aan dat professoraat geheel te kunnen geven. Financieel was 't allesbehalve voordee- lig, maar het bezorgde mij toch de twee geluk kigste jaren van mijn leven. Arbeidswetgeving en Mijnrecht waren de examenvakken, die ik doceerde, en economie en handelsrecht waren vrij. Ik vond het heerlijk, mij zoo geheel aan do studie dezer vakken te kunnen wijden „Toen kwam dr. Nolens?* Precies, 21 Juli 1918 bood hij mij het ministerie van arbeid aan. Ik weet dien datum zoo goed, omdat het de dag was van mijn staats examen en ik op dien dag ook net twintig jaar getrouwd was Mijn program was klaar en het was voor mij de conditio sine qua nonRuys, die de formateur werd, aanvaardde het geheel. Dat program staat voor een groot deel in de memo rie van antwoord op de algemeene beschouwin gen van 1918. „Het is dus niet onder socialistischen druk in November gemaakt?" Geen kwestie van; het was opgenomen in 't Regeeringsprogram, en wat die M. v. Ant woord betreft, Vrijdags was zij goedgekeurd in den Ministerraad, 's Zaterdags speechte Troel stra te Rotterdam; 's nachts kwam de keizer over de grens, 's Zondags was er Ministerraad, en Dinsdags kwam het stuk bij de Kamer in. Maar de verwerkelijking van dit program is natuurlijk verhaast en bevorderd door de tijds omstandigheden. Het kon zelfs den liberalen toen niet bard genoeg gaan. En natuurlijk herinnerde de oud-Minister zich de interpel- latie-Drion in 1921, toen hij in de Kamer zoo ongewoon fel van zich afsloeg. „U hebt als Minister veel kunnen doen?" Ja, vooral de eerste vier jaar. Heel bet departement moest eerst worden georganiseerd. De ambtenaren hebben ongelooflijk gewerkt. En de samenwerking was prettig. Ilt heb zelf ver steld gestaan over wat afgedaan was, toen ik dit na die zeven jaar onder oogen kreeg, en de oud-Minister greep naar „Het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid onder Minis ter Aalberse, 191S1925", boekwerk, dat hoofd ambtenaren van zijn departement samenstelden en hun chef opdroegen, toen deze aftrad. „Was u moe geworden?" Ja, op 't laatst wel. Het departement is zwaar en de verantwoordelijkheid wordt hoe langer hoe drukkender. Niet de wetgeving, het uitvoeren, het gewone dagelijksche werk, is 't ergste. Denk u eens even in, dat ik alleen inzake de werkloosheidsverzekering een duizend beslissingen nam! „Maar u hebt toch ook van uw wetten vol doening gehad?" Zeker. Ik denk nog aan de aanneming van de Arbeidswet. De Kamer deed het nooit ge hoorde: zij ging zingen! De socialisten zetten het „Achturenlied" in. Voorzitter Kooien sloot direct de vergadering, maar de leden bleven en de tribunes zateij stampvol. De socialisten wa ren klaar en daar verhief zich de heele rechter zijde en het „Wilhelmus" klonk door de zaal. 't Is de eenige keer, dat de Kamer zong! Er zat ook wel muziek in! De woningpolitiek heeft mij de grootste vol doening verschaft: ik ben overtuigd, dat dit mijn meest nuttige werk is geweest. Er gaat zulk een enorme kracht ten goede uit van goede volkshuisvesting. Maar 't meeste plezier heb ik gehad van de ouderdomsrente. Er kwamen verschillende oude vrouwtjes me bedanken. Sommigen kwamen me op audiëntie vragen of ik de Koningin wou .bedanken. Een moedertje wou maar niet geloo- ven, dat ze drie gulden kreeg en nam 't nog niet aan, toen ik 't zelf bevestigde. Toen zei ik haar: „Ja moedertje, als je nog geen 65 bent, dan gaat 't niet". „Nou moet meneer geen gekheid maken, ik wor gauw twee en tachtig". „Dan krijg je ze hoor. En als je getrouwd bent, krijg je vijf gulden in de week. Heb je een man?" „Zeker meneer, maar die is al zoo lang ziek. Waarom zou die wat krijgen?" „Is ie 65?" „Zeker, ook in de tachtig". „Dan krijg je vijf gulden, hoor; je zult 't zien". Hoofdschuddend verliet het vrouwtje 't kabi net. Een heele poos later kwam .de kamer bewaarder om te zeggen, dat ze maar niet weg ging. Ze zat op de bank en telde op haar vingers na, hoeveel f 5 per week wel per jaar was en ze zei maar bij zichzelf: „Meer dan we ooit hebben géhad". Over het gelaat voor 0113 gleed een glans van blijheid; in de oogen ligt een uitdrukking alsof goedheid en scherpzinnigheid er wor stelen; haar en baard zijn grijzend, sprekende getuigen van heel veel arbeid en veel stille zorg. Toen hebben wij nog wat gepraat: over de Kamer, wier gemiddeld peil prof. Aalberse hoo ger vindt dan vroeger en waar nu ook veel intensiever wordt gewerkt; over de wetten, die misschien minder elegant zijn, maar ook veel meer moeten regelen; over de Katho lieke Kamerelub, die ondanks haar stemvrijheld zelden zoo homogeen was als thans; over de huidige politieke situatie, welke do oud minister zag als een overgangstoestand waar in veel scherpo verhoudingen worden afgesle pen; over do beweging der jongeren, welke mr. Aalberse niet erger vindt dan die der jon geren rond 1900, al meende bij, dat men vroe ger tegenover ouderen wat meer bescheiden was. Iets typeert intusscben dit onverpoosd wer kersleven: voor de eerste maal zal Aalberse dit jaar naar Rome gaan. Hij zal er namens Katholiek Nederland spreken over „Rerum Novarum"; hij zal de reis maken met den bis schoppelijke^ vriend, die altijd zijn adviseur was. Onder de Nederlandsche leeken kon de spre ker over „Rerum Novarum" te Rome alleen de eerste Minister van Arbeid zijn, die een pro gram verwerkelijkte, dat Leo XIII voor den geest moet hebben gestaan, toen hij zijn ency cliek uitvaardigde, veertig jaar geleden. Verlaging der vaargelden gewenscht De bond van kleine verveners in het cen trum-district van het Drentsche Veengewest „Bargeroosterveen en omstreken" is terugge komen op zijn opzegging van het bestaande looneontract en heeft aan de arbeidersbonden voorgesteld een commissie te benoemen van arbeiders en verveners, welke bU de legeering zal aandringen op het nemen van zoodanige maatregelen, dat de bezwarende afvaartgelden op de veenkoloniale kanalen en op de kanalen, welke deze verbinden met de Rijkswateren, worden verlaagd, zoo mogelijk afgeschaft. De arbeiders hebben zich bereid verklaard tot het vormen van deze commissie mede te werken en zullen binnenkort een vergadering beleggen, waar de benoeming zal kunnen plaats hebben. Staking in het Schoonenbeeksche? De besprekingen welke Donderdag te Nieuw Amsterdam gehouden zijn tusschen de verve ners in de Schooi:ebeekor venen en de besturen der drie nationale land- en veenarbeidersorga- rlsatles, hebben partijen niet dichter bij elkaar gebracht. De arbeiders wenschen in 't bestaan de contract eenige wijzigingen, welke gedeel telijk verduidelijkingen zijn, maar op sommige punten ook kleine verhoogingsn inhouden. De verveners hebben deze wenschen niet voor inwilliging vatbaar genoemd. De arbeiders zullen op korten termijn een beslissing van de leden uitlokken, zoodat in den loop der volgende week zal worden uitgemaakt, of in Schoone- beek een staking moet worden geproclameerd of dat de leden zich zullen neerleggen bij het aanbod van de verveners. NEDERL. HUISTELEFOON MIJ. Oprichting der Continentale Photo Automaten Mij Te Den Haag is blijkens bijvoegsel no. 851 op Stcrt. no. CO opgericht de Continentale Photo Automaten Mij. N.V. De vernootschap heeft ten doel het aanltóopen of op andere wyze verwerven en exploiteeren van nieuwe uitvindingen en octrooien op electrisch gebied het fabriceeren en verkoopen van electrisehe apparaten in het bij zonder van electrische photo apparaten en -auto- maten. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 300.000 en is verdeeld in 300 aandeelen van 1000: Tusschen de oprichters wordt overeengekomen, dat de N.V. Hollandsch-Duitsche Automatenm(j. haar stortingsverplichting voor de eerste stor ting van 50 pet., zal voldoen door inbreng van de octrooien en patenten, welke inbreng wordt ge schat op oen waarde van 67.500. De storting door de beide andere or; I- 1 f-rf in contanten. De res tee 1 -n; 1- verplichting moet '-ok scha Automatenmn. dcrlandsuli courant. Een conferentie met den Rijksbemiddelaar zonder tesultaat EERST AAN *T WERK GAAN, DAN DE WENSCHEN De conferentie tusschen den burgemeester van Wieringen en de directie va.n den Wierin- germeerpolder over de wilde staking van 300 in Wieringen woonachtige arbeiders, diie als landarbeiders In den Wi er Ingerm eerpolde r te werk zijn gesteld, heeft geen resultaat opge leverd. De directie stelt zich op het standpunt, dat de arbeiders het werk eerst moeten hervatten. Zij verklaarde zich bereid, om via den borge- meester kennis te nemen vaui de wenschen van de daar woonachtige ongeorganiseerde arbeiders. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Te Enschede MAATREGELEN, DIE AANLEIDING GAVEN TOT GRIEVEN Men meldt uit Enschede: Door de drie textielorganisaties „De Een dracht", „St. Lambertus" en „Unitas" is beslo ten een ultimatum te zenden aan de firma Nico ter Kuile, waarin medegedeeld wordt dat op 13 April tot staking zal worden overgegaan als niet verschillende eischen der arbeiders wor den ingewilligd. Dit ultimatum staat naar van werknemerszijde wordt meegedeeld in verband met tal van grieven, die In den loop van den tijd gerezen zijn door maatregelen, die van invloed waren op de loonen. Het getal wevers hierbij betrokken bedraagt ongeveer tweehonderd. UIT HET LANDBOUWBEDRIJF Opzegging Iooncontracten uitgesteld Men meldt ons uit Groningen: In de vergadering van Donderdag 26 dezer van de commissie uit de samenwerkende bon den van werkgevers en werknemers In het landbouwbedrijf, is In onderling overleg be sloten den opzeggïngsdatum van de Iooncon tracten, die aanvankelijk was verschoven tot 1 April nogmaals te verschuiven tot 10'April, met het oog op een nog te verwachten gunsti ger regeling van den steun voor de suikerbie tenteelt en van eventueel andere steunmaat regelen ten behoeve van de veenkoloniale aardappel verbouwers. Algemeene vergadering van de Nederl. organisatie DE HANDEL MET RUSLAND Een universeele boycott zou een gewapend conflict op den duur vrijwel onvermijdelijk maken Da Nederlandsche Organisatie voor de In ternationale Kamer van Koophandel heeft.©en algemeene vergadering gehouden in het ge bouw van de Kamer van Koophandel en Fa- briekeu voor 's-Gravenhage, onder voorzitter schap van baar vice-voorzitter Ir. A. Plate. Deze vergadering was vooral gewijd aan een 'bespreking van de agenda van het Congres der Internationale Kamer te Washington van 49 Mei a.s. De heer Plate deele mede dat de voorzitter van de Nederland&ölie Organisatie, de heer H. Rud. du Mosch, om gezondheidsredenen den wensch had te kennen gegeven, zijn functie neer te leggen. Tevens werd kennis gegeven van het aftre den van Ir. P. Regout Jr. als lid van den raad van bestuur. In de verschillende vacatu re® zal nader worden voorzien. De secretaris, de heer S. Posthuma, deelde vervolgens enkele 'besluiten mede van het Uit voerend Comité van de Internationale Kamer van Koophandel, dat op 20 Februari j.I. te Pa rijs heeft vergader.d Vervolgens deed de secretaris eenige mede- deeiingen over de belangrijkste onderwerpen, welke op het congres zuilen worden behan deld. De heer W. Westerman deed vervolgens eenige mededeelingen over de Invoering van het op het Congres der Internationale Kamer te Amsterdam in 1929 aangenomen internatio nale reglement voor documentaire credieten. De heer E Heldring kreeg vervolgens het woord om eenige mededeelingèn te doen over de door henn bijgewoonde vergadering van het Comité Europa van de Internationale Kamer welke op 23 Maart te Berlijn is gehouden. Bier zijn de voorstellen der Zuidoost- en Mid- den-Europeesok© staten ter sprake gekomen, welke ten doel hebben het graan dezer landen een preferentieele behandeling te doen genie ten op de Euvopeesoha markten en voor deze staten landbouwcre-dieten te verkrijgen De heer Heldring heeft te kennen gegeven, wel een voorstander te zijn van landhouwore- dleten mits deze onder zoodanige voorwaarden worden verleend, dat het beoogde doel, n..l. de graanproductie .in de Zuidoost- en Midden- Europeesche landen loonender te maken be reikt kan worden. De vergadering hoeft niet tot een algemeene resolutie kunnen komen. Besloten is de aangelegenheid nader te doen bestudeeren. Ir. A. Plate bracht hierna verslag uit over de vergadering op 21 Februari j.I. van de Commissie voor Handelspolitiek en Handels belemmeringen, waaraan hij weliswaar Ver hinderd was geweest deel te nemen, doch waar de heer S. Poslhuma als zijn plaatsvervanger was opgetreden. Voorts deed spreker eenige mededeelingen betreffende een door hem uitgebracht rapport over de aanduiding van herkomst op goederen, welk rapport eveneens te Washington 'bespro ken zal worden. Zijn conclusie was, dat de gevallen van indirect protectionisme, welke zich soms voordoen ten gevolge van de ver plichte aanduiding van herkomst, vaker een gevolg zijn van een onwelwillende toepassing van bepaalde wetten of 'besluiten dan van hot bestaan van deze wetten of besluiten zelf. De heer J. B. van der Houwen van Oordt deed mededeeling van enkele besluiten van de Commissie voor Zeetransporten Da heer Mr. Dr. F. W. J. G, Snijder van Wissenkerke lichtte de vergadering voor over de punten betreffend© da bescherming van den induatrieeleu eigendom, welke te Washington ter sprake zullen kooien. Naar aanleiding van een vraag van den heer A. F. van Hall werd een belangrijke discussie gevoerd over de wenschelijkheid van een in ternationale overeenkomst, strekkende tot af breking van alle handelsrelaties met en cre- dietverieenlng aan Rusland. In deze discussie, waaraan werd deelgenomen door de heeren Oh. E. H. Boissevain, Mr. F. M. .T. van Luttor- veld, Mr. Aug. Philips, Mr. R. Mees, S. Pos thuma en E. Heldring, kwam tot uiting dat men de mogelijkheid niet groot achtte, tot een internationale overeenkomst hieromtrent te komen. Vele landen drijven immers handel met Rusland, daar zij hun voordeed zien, zoo wel in -het koopen van goedkoope producten uit Rusland, als in het vinden van een afzet gebied voor hun eigen producten in Rusland. Deze landen zullen er zeker niet toe zijn te brengen, om, al naar de bijzondere omstandig heden waarin zij verkeeren, hetzij van deze, hetzij van gene voordeelen afstand te doen. Waar het gevaar op een échec zoo groot is, is het 'zeker niet wenschelijk, dat Nederland zich aan het hoofd van een dergelijke actie zou stellen. Men achtte een dergelijke over eenkomst ook niet wenschelijk en thans zeker voorbarig. Er werd op gewezen, dat tal van landen, waar de arbeidstoestanden ongunsti ger zijn dan 'bij ons en waar minder sociale lasten den arbeid duur maken, de Nederland sche productie concurrentie aandoen en heb ben aangedaan zonder dat dit de ontwikkeling van onze welvaart in haar geheel heeft ge remd. Een wederlnschakeling van Rusland in de wereldhuisihouding kan een moeilijken over gangstijd met zich mede brengen, maar men mag daarbij niet vergeten, dat de ontwikkeling van den 'bultenlandsdhen handel van Rusland pari passu met een vermeerdering van den uitvoer ook een vermeerdering van den in voer van dit land met zich mede -brengt. Ten slotte zon een universeele boycott van Rus land gesteld dat deze mogelijk zou bi ijken, een gewapend conflict op den duur vrijwel onver mijdelijk maken. Slechts door niet ingrijpen kan men hopen dat het gistingsproces, dat Rusland thans doormaakt, geleidelijk meer normale vormen zal gaan aannemen. 'Hierna sluiting. ONZE INZENDING OP DE JAARBEURS TE PRAAG Reden tot tevredenheid De belangstelling* voor de Hollandsche inzen ding van groenten op de jaarbeurs te Praag van 2229 Maart is buitengewoon groot. Op den dag van de opening bedroeg bet aantal betalende bezoekers 74.000. Bepaalde officieele plechtigheden hebben bij de opening van de Praagsohe Jaarbeurs niet plaats; geen lintjesknipperij, of wat men al niet heeft uitgevonden om aan zoo'n opening cachet te geven. Het grootste cachet is het be zoek van do duizenden en tienduizenden, die in ononderbroken rij zich langs de stands bewegen en de oogen verzadigen aan alles, wat daar te zien is of om te profiteeren van de aanbiedin gen en nieuwigheden, die er worden tentoonge steld. Naast de Hollandsche industrie, is ook de Hollandsche land- en tuinbouw op de jaarbeurs te Praag verschenen om te toouen, wat Holland op land- en tuinbouwgebied presteert. De Hodachalle is geheel door Holland bezet. Naast onze groote gr centen inzending bevindt zich de stand van den Nederlandsehen Zuivel, bond met zijn boter en zijn kaa3. De belangstel ling voor deze beide inzendingen is enorm en niemand, die de jaarbeurs bezoekt, gaat heen alvorens genoten te hebben van hetgeen de Ne derlandsche tuin- en landbouw beeft tentoonge steld. De wijze, waarop de producten zijn opge steld, dwingt op zichzelf reeds tot bezichtiging. De heer Velders heeft hier andermaal zijn meesterschap getoond in het opstellen van het product. In waardeerende woorden heeft de. Ne derlandsche Gezant in Tsjecho-Slowakije, Dr. Hendrik Muller, bij zijn bezoek aan onze in zending uiting gegeven aan zijn bewondering voor hetgeen door den Nederlandschen tuin bouw is tentoongesteld. Maandagmiddag hebben de Gezant met fami lie, de consul-generaal, de heer A. M. Doorn en de kanselier van het gezantschap, de heer D. G. Arnold, officieel hun belangstelling getoomd, waarbij de Directie der Jaarbeurs en een ver tegenwoordiger van liet Tsjecho Slowaaksche Ministerie van Handed aanwezig waren. Van de zijde der Tsjechische handelaren be staat voor de Nederlandsche land. en tuinbouw. inzending groote belangstelling, terwijl ■ver scheidene Hollandsche exporteurs van de ge legenheid gebruik hebben gemaakt om acte de présence te geven, om met hun Tsjechische col lega's oude banden te versterken of nieuwe be trekkingen aan te koopen. De Nederlanders zijn zeer tevreden en zullen, naar verwacht wordt, straks uit de resultaten zien, dat het goed was om op de Prager Messe met onze producten uit te komen. Een auto, die plotseling stopte ONGELUK MET DOODELIJK GEVOLG Op de Bredasohebaan, onder de gemeente Roosendaal is de 59-jarige timmerman F. Wi'- lemen, uit Zegge, tegen een plotseling stopPeI!" den vracht-auto van de Bierbrouwerij Buys Et/ten opgereden, waardoor de man met ZÜn hoofd tegen een pin achter aan den auto te recht kwam. In bewusleloozen toestand is man naar hot ziekenhuis Cbaritas overgebracht Het bleek dat de ijzeren pin nabij het oog eeni ge centimeters diep in het hoofd was gedron gen Eenige uren later is de ongelukkige over leden. IENZINE ONTPLOFFING Door het omvallen van een theelichtje DE VROUW DES HUIZES ERNSTIGE BRANDWONDEN BEKOMEN Toen mevrouw Mittendorp te Ded eras va art gisteren in de keuken bezig was met het vullen van een benzinekacliel vatte da benzine vlam door het omvallen van een theelichtje. Een ont ploffing volgde; mevrouw M. bekwam zeer ern stige brandwonden en werd in zorgwekkende11 toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar zij ter verpleging Is opge nomen. Het dienstmeisje, dat zich in de keuken bevond bekwam brandwonden aan de arrh®0' EEN HEELE BUURT OP STELTEN De politie grijpt in ONVERBETERLIJKE RIJWIELDIEF. Twee jaren gevangenisstraf geëischt De 41-jarige lijstenmaker A. G. van B., die reeds tien vonnissen achter den rug hoeft, stond thans voor de Haagsc'na rechtbank wederom terecht wegens diefstal van een rijwiel dat op 24 Dec. j.I. op de Veenkade te Den Haag stond. Verd. bekende, Hot rijwiel was op slot, doch zulks was voor B. geen bezwaar. Hij droeg het weg en verkocht het. Naar de president opmerkte was verd. eerst vijf dagen op vrije voeten.toen bij het misdrijf pleegde. Het O.M. vond aanleiding thans twee jaar gevangenisstraf te eischen. De verdediger meende op grond van psycho- patischea aanleg ter beschikkingstelling van de Regeering ta moeten, verzoeken. Vonnis 9 April a.s. VERDUISTERING VAN MEEL. ZIGEUNER IN EEN VLAAG VAN WOEDE In het A'damsche Zeeburgerdorp heeEt een Belgische zigeuner de heele buurt op stelten gezet. In een vlaag van woede had hij in zijn woning de heele boel kort en klein geslagen en kwam daarna de sitraat oprennen met een mes en een bijl, waarmede hij de voorbijgan gers bedreigde. De menschen trachtten zich zooveel mogelijk in veiligheid te brengen. En kele mannen echter grepen den woesteling om hem desnoods met geweld tot bedaren te bren gen. Heel gemakkelijk ging dit echter niet- Er' ontstond een geregelde vechtpartij en een van de toeschouwers belde in zijn verbou wereerdheid do brandweer op met het verzoek de politie te willen waarschuwen. Een achttal agenten herstelden in korten tijd de rust in het Zeeburgerdorp. De zigeuner is toen alle menschen weer in bun woningen waren teruggekeerd, door de politie naar zijn huis teruggebracht. OP VRIJE VOETEN GESTELD Tegen geldelijke borgstelling Het gerechtshof te den Haag heeft tegen gel delijke borgstelling, de invrijheidstelling be volen van den procuratiehouder bij de Kanter eu Hordijks bank te Goes, J. v. B., die in hooge1" beroep was gekomen van een door de rech~t- bank te Middelburg tegen h?m gegeven ïr^'- tot zijne gevangenhouding als verdacht van verduistering en valschbeid in geschrifte! ALS VADER BOOS IS Buitengewone virtuositeit in het knoeien De 52.jarige vertegenwoordiger J. B., heeft zich voor do Hhagscha rechtbank te verant- woorden gehad wegens verduistering. Als ver- j tegenwoardiger van de N.V. „De Korenschoofj heeft verd., 20 September 1929, aan een der afnemers v. R., uit het depot, dat ouder beheer was van den agent do Jong, 100 balen bloem, tegen 15.75, per baal doen leveren. Verd. bad evenwel aan v. K. voorgespiegeld, dat hij een partij z.g., „vrije bloem" had, welke hij tegen 14.SO per baal kon leveren. Het verschuldigde bedrag werd daarop in October 1929 door v. R. aan verd. tegen kwitantie be taald. Toen eenigen tijd later op 8 October de wis sel van ,,De Korenschoof" berekend tegen 15.75 per baal, aangeboden werd, kwam het bedrog uit. Verd. beweerde, dat bet om eon geheel an dere partij ging, n.I. een die geen betrekking had op de hierboven genoemde 100 balen, die v. R., volgens contract nog van „De Koren schoof" moest afnemen. Door ziekte zou hij niet in staat geweest zijn, de levering van het „vrije meel" uit te voeren. Het O.M. waargenomen door Mr. Polman wees op de knoeierijen in den meelbandel. Verd. heeft een buitengewone virtuositeit in het knoeien en weet steeds door de mazen van de wet heen te glippen. In ieder geval staat vol gens spr. vast, dat verd. het ontvangen geld verduisterd heeft. Spr. eiechte 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Verd. zegt nimmer te hebben willen verduis teren en alsnog tot leveren in staat te zijn. Uitspraak 9 April a.s. POGING TOT DOODSLAG OP EEN VELDWACHTER. ZAKELJKE BEDRIJFSBELASTING. Mogelijkheid (ot verwijdering 'Het Verbond van Ned. Werkgevers hoeft aan den minister van Financiën een adres ge zonden, waarin adr. 'betoogt, dat 'bet hem voorkomt, dat zoowel uit psychologisch als uit economisch en sociaal oogpunt, het mo ment gunstig is, om de mogelijkheid tot het heffen van deze bedrijfsbelasting, uit ons ge meentelijk 'belastingstelsel te verwijderen. Het Verbond spreekt bet vertrouwen uit, dal. de Minister wel aanleiding zal kunnen vinden, om de noodilge stappen te ondernemen, ten einde daartoe te geraken. Drie jaren gevangenisstraf Het Amsterdamsch Gerechtshof wees arrest in de strafzaak tegen den slager H. M. uit Huizen, verdacht van poging tot doodslag op den gemeenteveldwachter uit Huizen. De rechtbank veroordeelde den man op 4 Dec. j.I. tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek der voorloopige hechtenis. liet Hof ver nietigde dit vonnis op formeele gronden en veroordeelde verd., opnieuw rechtdoende, tot dezelfde straf. Een onderwijzeres mishandeld Gisteren is in de school aan de Wouwermau- straat te 's Hage de 45-j. onderwijzeres S. li- door den vader van een der leerlingen mis handeld.Deze heeft haar met 'n wandelstok op 't hoofd geslagen waardoor zij 'n niet-ernsti?! wond bekwam. De man is via 't polltiebur. ar.11 de v. d. Vennestraat naar het Hoofdbureau van politie overgebracht, terwijl de wandelstok in beslag is genomen. De onderwijzeres is door den Geneeskundi gen Dienst naar haar woning vervoerd. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND Voel vee in de vlammen omgekomen Gisterennacht zijn de twee boerderijen van J. Ousting en Donker in Spanga, nabij Wolvega. totaal afgebrand. Veel vee kwam in de vlammen om. Persoonlijke angelukken kwamen niet voor GESPAN TE WATER. De man gered, het paard verdronken De landbouwer S. v. d. B„ te Roosendaal, was gisteren komend© van de Coop, suikerfabriek met bespannen rijtuig op weg naar huis, toen plotseling het paard schichtig werd en met wa gen en al in den Roosendaalsiehan Vliet sprong. De man zag nog kans zichzelf te redden, doen het paard verdronk. WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD Een jaar gevangenis De Rechtbank te Assen veroordeelde gisteren J. de L., vroeger directeur van de Coöp. Stoom- zuivelfabriek en Korenmalerij te Pcize wegens verduistering tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was twee Jaar. WEGENS AUTODIEFSTAL... Wegens toet stolen van twee auto's, reep. een te Hillegom en een te Wassenaar, veroordeel de de Haarlemeohe Rechtbank de 29-jarige P. v. B. en de 23-jarige J. v. d. B. te Hillegcra, tot 8 maanden, en den 30-jarigen grond werker M. H, L. uit Rotterdam tot 6 maanden ge- vangenisetroL Begrafenis van het slachtotfer Onder zeer groots belangstelling heeft op de R. K. Begraafplaats aan do Kerkhof laan te 's Hage de ter aarde bestell ine P'aats gehad- van het stoffelijk overschot van den heer N. Brugma, student aau de Technische Hooge- sohool' te Delft, die Maandag j.I. bij een vlieg tocht boven Waalhaven verongelukt is. Voorat hadden in de kerk aan den Sch eve nings oh en Weg de uitvaartdiensten plaats ge had, waarna de stoet, onder groote belangstel ling zich opstelde. Ter zijde van den lijkwagen gingen vier Deutsche studenten en in een gToot aantal volg koetsen volgde de Senaat van het Delftseh Studentencorps. Voorts kwamen in den stoet mede deputaties van etui-enten-vereenigingen. Op de begraafplaats werd de stoet opgewacht door een groote schare belangstellenden. Onder hen waren o.m. oud-Minister Staatsraad Koo ien, prof. ir. Dijkshoorn, hoogleeraar aan da Technische Hoogeschool, tweede luitenant-vlie ger M. Linthout namens commandant en offi cieren der Luohtvaartafdee-ling S oester-berg, Pater dr. Daniëls, directeur der R. K. Hoogere Burgerschool en voorts vele vrienden en stu denten. In de rouwkapel en bij de groeve werd de absoute verricht door pastoor v, d. Ven. Een scliat van bloemen en kransen dekte de kist. Een broer van den ontslapene, luitenant Brugma, zegde ten slotte, mede namens zijn moeder en verdere families, dank voor de be langstelling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6