„Wij willen vrije mannen WOENSDAG 1 APRIL 1931 DE GRAAL Anonieme briefschrijverij Alsmaar demonstreeren MENSCHEN EN MEENINGEN MALVERSATIES PROV. STATEN VERKIEZINGEN, een studentenblad, „ALGEMEEN" HEET TE DAT ZIJN EEN TEEKEN DES TIJDS NEDERLAND OP DE PRAAGSCHE JAARBEURS DE BEZOEKERS VERZOT OP ONZE KAAS - WAT DE HELDERZIENDE VERTELD HAD ZESTIG! 15 APRIL. 22 APRIL- 23 APRIL. RADIO-PROGRAMMA De zaak werd nog 14 dagen aangehouden. «.so De Graal verstaat de kunst van redaflBfc De Graal heeft den durf van de mod«a^a j) reclame. De Graal maakt het goede, het ware en schocvne tot onderwerp of voorwerp van een reclame, waaraan men zich geeft met al den aandrang, al de geestdrif, al de overtuiging der aankomende jeugd. Het zal ook hier wel weer gaan, zooals het zoo dikwijls in het verleden ging: de vrou wen zijn de mannen te glad af. Terwijl do jonge mannen, dreigen af te zakken naar een futloos, zielloos leven van sigaretten- rooken, biertjesdrinken en naar voetbai kijken, komen de jonge meisjes aanzetten met een ongekende, jonge, nieuwe lente. De Graal is de bisschoppelijke vereen! ging voor katholieke jongemeisjes in dit bisdom, zij bestaat nog niet lang; ze gaat uit van leeken en wordt geleid door leeken. Het leekenapostolaat komt hierin sterk tot uitdrukking. In deizen zin dat niet de pries- er de directe leiding in handen heeft, alleen het rechtstreeks godsdienstige ver zorgt De Graal wil de openbare meenung be ïnvloeden. De Graal komt de straat op en heeft allo kleurigheid, fleurigheid en blijheid van den jongen tijd. Ze is modern in den goeden en vollen zin van het woord. Met Paschen zal de Graal optreden, zoo maar ineens, met een massa-vertooning. Ze begint niet beneden aan „om bedachtzaam op te klimmen", - dat zegt niets tot do jeugd; ze begint boven aan; ze komt voor den dag niet met de voorzichtige pasjes van ons neutraliteitsbange vorige geslacht en van nog een deel onzer pret-zoekende katho lieken, maar flink en forsch, eenvoudig en natuurlijk, zonder de minste uitdaging, juist zooals ze zijn: katholiek. In Rotterdam weet de Gemeenteraad al dat katholieken zulke vroolijke menschen zijn» doch dat weten daarom nog niet alle menschen. Gemeenteraadsleden hebben altijd wat voor; daarom kan het geen kwaad, het eigen-katholieke karakter eens buiten te zetten. Opgeruimd, vol van vreugde, het leven wetend te waandeeren met zijn goeden kant. Lachen zonder schuine moppen; plei- zier zonder gevaarlijke gezelschappen; moed om het leven in te kijken, en de moeiten van het leven aan te durven. Want daar gaat het om. De heele maatschappij loopt op een draf weg voor de lasten van het gezonde, natuurlijke leven: de jeugd dus van zelf. De Graal wil het anders, omdat het anders moet voor een katholiek. Heeft men gepro beerd door middel van die vrouw de maat schappij tot een minderwaardig pretje te maken,de Graal gaat het andersom doen: en tegen de vrouw is niets bestand. We wachten op den nieuwen Paaschdag in het Amsterdamsche Stadion. De durf alleen doet ons al veel hopen. Liga voor handhaving der rechten van den man in Nederland ..PROPRIA CURES" „Als gij dit alles wenscht, protesteert dan niet" Een groep Katholieke studenten heeft een protest gericht tegen den inhoud van het alge meen studenten-weekblad „Propria Cures". Ze wijzen er op waarin die „algemeenheid" van het orgaan bestaat. De „algemeenheid" van P.C. beteekent geen anioraliteit, doch immoraliteit, een begrip van „kleinzielige", „kortzichtige", „eenzijdige" maar christelijke wezens. De „algemeenheid" van P.C. beteekent geen ^christelijkheid doch anti-christelijkheid. De „algemeenheid" van P.C. beteekent geen buiten beschouwing laten van de Godheid, doch hoonen ervan in een kolderhoekje. Niet alleen de Katholieke lezers van het blad worden gehoond, ieder P.C.-lezer die in een God gelooft, moet door de godslasterende arti kelen diep zijn gekwetst. Het protest, der Katholieke studenten richt zich dan tot de lezers: Lezers van P.C., die niet in con God gelooft, wanneer gij zelve niet gegriefd wensclit te wor den in datgene wat U het dierbaarst is, wilt gjj dan begrijpen dat dit voor anderen ook niet toelaatbaar kan zijn. Lezers van P.C wilt gij Uw blad zien zinken totdat het op gelijke hoogte is aangeland met de Tribune? Wanneer de algemeenheid van een studenten blad elscht dat telkens en telkens weer groote groepen van P.C lezers worden gekwetst, wan neer die algemeenheid eischt dat een heilige God (waarin „naïevelingen" nog steeds geloo- ven) wordt bespuwd en bespot, is dan die alge meenheid daardoor niet alleen reeds veroor deeld? Wanneer de algemeenheid van een studenten blad dit alles niet eischt, werpt dit dan geen scherp licht op de onbekwaamheid, öf ©en blaam op de partijdigheid (als deze er is) van de redactie, die dit rustig toelaat? Christelijke lezers van Propria Cures! Wensclit gij in Uw innigste gevoelens ge kwetst 1e worden, niet eenmaal maar herhaal delijk in een orgaan dat door Uzelf wordt in stand gehouden? Wenscht gij bij voortduring gegriefd te wor den en toe te laten dat het christendom wordt bespot en gehoond? Wenscht gij dat het Opperwezen, de Schep per waarin gij gelooft en Dien gij Vader noemt, wordt belachelijk gemaakt, gelasterd en onteerd in een kolderhoekje? Wensclit gij dit niet slechts toe te laten, maar wilt gij hieraan bovendien Uw financieelen steun geven? Als gij dit alles wenscht, protesteert dan niet, zegt Uw abonnement niet op. (de waarde en uitwerking van een vorig protest zonder meer is U hekend) eischt niet een algemeen studen tenblad, maar draagt zelve de verantwoording voor Uwe daad en noemt Uzelve niet langer christen. TEGEN 'T VRIJZ.-DEMOCRATISCH INITIATIEF-ONTWERP. Men zendt ons een circulaire, welke tot doel heeft, de „vrije mannen" op te roepen tot een organisatie, die hun rechten tegenover de vrouw zal handhaven. Het heet daarin o.m.: De afgeloopen decennia hebben gebracht de emancipatie, 't stemrecht aan de vrouw, spe ciaal in de litteratuur der laatste tijd woTdt het resultaat van deze richtingen gedemonstreerd en doet zich de vraag voor: is de vrouw in haar streven om de gelijkwaardige, gelijkge rechtigde en de „would 'be" gelijkkunnende van den man te zijn, niet te ver gegaan Moet niet -geremd worden, temeer daar nu wederom een wetsontwerp in studie is genomen, het welk den rechter bij alle mogelijke geschillen naast en tusschen de echtelieden wil plaatsen. Geeft, volgens de opinie van mevrouw, mijn heer te weinig huishoudgeld, zoo kan zij een beroep doen op den rechter. Geeft mijnheer cadeaux, -die mevrouw niet noodzakelijk vindt, de rechter zal geroepen kunnen worden hierin te heslissen. Wij mannen willen toch zelf be slissen en zeker 't overgroot© deel der vrou wen zal ervoor zijn, dat deze aangelegenheid tusschen de gehuwden zelf wordt uitgemaakt. In 't vrije Nederland, met zijn groote zucht van onafhankelijkheid, met zijn drang naar «elf bedisselen, mag en moet een dergelijke ergerlijke inmenging niet tot stand komen; het gevolg zal ontwijfelbaar nog meer tweedracht izijn, nog meer oneenigheid en verdere toene ming van echtscheidingen. Er zjjn reeds pantoffelhelden genoeg, ook vrijgezellen, wien de angst om het hart slaat als zij de tegenwoordige mondaine, zelfbewuste, dikwijls arrogante vrouw gadeslaan. Het is geen wonder, dat zij terugschrikken voor een huwelijk. Ouder de jongere onervarenen zijn natuurlijk altijd slachtoffers te maken, waar aan de arglistigheid van liefdoen, gedurende een steeds korter wordende periode, niet vreemd is. Geachte lezer, beantwoord U voor zichzelf in gemoeide eens de hiernastaande vragen: Is de maatschappij verbeterd nu wij het vrouwenkiesrecht hebben Wat heeft de vrouw gedaan voor beter onder wijs, voor moderniseering hiervan door het meisje beter te instrueeren in alles wat zij moet weten voor 't huwelijk en de opvoeding van kinderen Waaraan is het zoo onrustbarend stijgend aantal echtscheidingen te wijten Is de zucht tot zelfstandigheid der vrouw door haar arbeid in fabrieken en op kanto ren, niet voor een groot deel terug te brengen 'tot ijdelheid en grof egoïsme Wordt de arbeid in de huishouding, voor op voeding der kinderen in 't gezin, thans niet als iets kleineeren-ds gevoeld in 't begrip der massa Heeft die arbeid in fabriek en op kantoor, die tegen lager loon plaats vindt dan waarvoor wij mannen kunnen werken, als wij een gezin willen formeeren, niet tot gevolg meer werk loosheid Beneemt elke vrouw, die een plaats inneemt, welke beter door een man kan vervuld worden, niet de kans op een huwelijk van een harer sexegenoten En ten slotte: Voert de waarneming van een betrekking door de gehuwde vrouw niet naar de ontwrich ting der maatschappij, daar dit toch In over de 90% der gevallen leidt naar een immoree- len levenswandel, een verkapt concubinaat. De circulaire hoopt, dat men tot de conclu sie zal komen, dat een Vereeniging, ten doel hebbende de positie van den man te verdedi gen, reden van bestaan heeft in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden. Do namen der leden worden niet gepubli ceerd, daar helaas vele mannen de van ouds spreekwoordelijke „mannenmoed" missen. Wat de middelen betreft, hebben enkele 'vermogende leden een som bij elkaar ge bracht, voldoende voor de kosten van propa ganda en om de te voeren actie te dekken, zoo dat geen contributie wordt geheven. Wij willen zijn zoo besluit de circulaire vrije mannen, niet geknecht, gekweld en gekneusd in de huwelijksband. Wij zullen pal staan voor onze natuurlijke rechten. De vrouw en de man zijn nooit gelijk te maken; wij zullen de vrouw blijven eeren als moeder 'en opvoedster der kinderen, maar wij willen geen kemphanen van haar gemaakt zien Het algem.een Secretariaat is gevestigd: J. Banckerstraat 124/11, Amsterdam (W.). Groote belangstelling voor de Nederlandsche groenten-show De groote Hodachal in he jaarbeursgebouw te Praag ligt thans tijdens de- voorj-aarsbeurs vol met producten van Nedeirland-sohen bodem Een tuin met kool en verschillende voorjaars groenten met aan het hoofdeinde een pyrami- de van appetijtelijke Edammers. De duizenden en tienduizenden bezoekers verdringen zich ieder€-11 da® om deze beziens waardigheid uit Nederland. Er bestaat ruime gelegenheid om o.m. ook onze kaassoorten te proeven. Hiervan, wordt zoo druk gebruik ge maakt, dat er gewoonlijk handen te kort ko men. Men hoort hier wel van Hollandsche „ïïidamsky", maar de origineele eet men maar heel weinig. „Een meisje dat veel naar bals gaat en door den duivel was aangezet!!'» HET BEZOEK VAN DEN NEDEBL. GEZANT DR. IT, MULLER, aan de Nederlandsche Land en Tuin bouw inzending te Praag In 1930 bijv. ging er slechts 40.000 K.G. Ne derlandsche kaas naar Tsjecho Slowakije. Ons product is hier meestal nog veel te duur, ook al doordat het invoerrecht van ongeveer 70 pet, ad valorem liet echte product t-ot een weelde artikel maakt.. Door de jarenlauge bemoeiingen vau ons Ge. zantsobap te Praag is men er vam Nederland sche zijde tenslotte in geslaagd om voor onze Gouda's en Edammers tot een gelijkstelling te komen met de Zwitsersche harde kaassoorten ten aanzien van de douane-rechten. Het moet dan ook wel een persoonlijke voldoen/img voor onzen gezant, die de Nederlandsche show de afgeloopen wéék bezocht, zijn geweest om de Nederlandsche producten, nu dezer diagen zijn onderhandelingen over het Tsjechiisch-e kaas tarief tot een gunstig einde zijn gebracht, in het m/iddsiipunt der belangstelling van het Praagsche publiek te zien. Ook voor onze Nederlandsche groenten is de export naar Tsjecho Slowakije uiterst moeilijk. Ook hiervoor gelden zware invoerrechten, ter wijl de concurrentie, speciaal voor de Noord - Hollandsch© kool, vanuit Duitschland steeds nog toeneemt. Ongetwijfeld za.l de inzending van groenten, als nu door het Centraal Bureau van de Veilingen is. gedaan, een gunstlgen in vloed op den export oefenen. De reclame, de laatste jaren door het Cen traal Bureau va.n de Veilingen en den Nedar- landschen Zuivelbénd op onderscheidene ten toonstellingen gemaakt, bewijst hoe de Neder landsche land- en tuinbouw den moed niet op geeft en het zijne er toe bij-draagt om den afzet onzer bodemvoortbrengselen op de vreemde markten door een onpersoonlijke reclame te bevorderen. De Nedierlandsche groente is in Tsjedko-Slo- wakije niet onbekend. Reeds voor den oorlog had ons land een niet onbelangrijkeu export naar dit land, maar een toeneming daarvan, als in andere landen, is na den oorlog niet geko men. De inzending van het Centraal Bureau van de Veilingen kan er toe bijdragen, doordat het op zoo schitterende wijze doeltreffend de aan dacht op het Nederlandsche tuinbouwproduct weet te vestigen, dat deze export naaV Tsjecho Slowakije In de toekomst zal toenemen. Dinsdag stond voor de Utrechtsche rechtbank de 39-jarige predikant, d's. E. R„ er van ver dacht jhr. W. A. O. directeur van het opvoe dingsgestichit „.Zandbergen" te Amersfoort in ainonllem-e brieven be-leedlgd te hebben. De vs<r dachte ontkende het hern ten laste gelegde. In verband met het feit, dat de brieven uit Hoogland kwamen, zei verd., dat hij, sedert hij niet meer in Hoogland staat, er alleen des Zondags om de veertien dagen komt om zijn verloofde te bezoeken. Als eerste getuige verklaarde jhr. O., dat hij reeds vijf a zes jaar anonieme brieven met kwetsenden inhoud ontvangt. Hij begrijpt echter nliet, wat ds. R. voor reden kan hebben om hem te beleedigen. Een pupil vau het gesticht, die door get. op 15 September 1929 was uiitgeuoc- digd om eens wat neer te schrijven (in verband met een onderzoek dait get. instelde) had echter bij zijn vertrek tot den adjudant-directeur ge zegd, dat men eens op ds. R. moest latten. In de beschuldigingen ging het over het lot van „estiöhtskinderen lm twee gezinnen te Hoog land. Volgens get. kon een leek zien, dat alle brieven door eenzelfde hand geschreven moes ten zijn en zij hadden alle een inhoud van den- zelfden aard. Later hebben ook allerlei be stuursleden brieven gekregen met aanmerkin gen op bet beleid van den directeur; men ried hem toen aan de zaak aan het rollen te bren. gen. De volgende getuige de heer H. oud-voorzit ter van den Ethischen Kriimg te Amersfoort verklaarde dat verd. 21 Januari 1930 des avonds een lezing voor den kring hééft gehou den en voor zoover hij wist des avonds weer per auto naar "Winterswijk is vertrokken. Get. achtte bet zeer onwaarschijnlijk dat verdachte de dader zou zijn. Na den rechercheur van politie B. te Amers foort werd de commisaris aldaar de heer G., gehoord. Deze had van Jhr. O. een bedrag ge kregen om het schrift te onderzoeken. Een spi ritistisch onderzoek had uitgemaakt, dat de brieven geschreven waren door een meisje, dat veel naar bals gaat en door den duivel was aangezet, terwijl de helderziende vertéld had dat do brieven geschreven waren door iemand, die negen maanden naar zee zou gaan! De beide schriftkundigen v. d. Laan en mr. P. Friema, zeiden, dat volgens hun vaste over tuiging dis. R. de schrijver der gewraakte stuk ken is. De veldwachter K. te Hoogland zei o.a. dat een meisje een anonieme briefkaart had gekre gen waarop volgens haar zeggen iets stond, dat alleen ds. R. kon weten. Als getuigen a décharge traden vervolgens ds. R. te Winterswijk, ds. KI. en mej. W., de 'huishoudster van den verdachte, op. In zijn requisitoir gaf de officier van justitie, jhr. mr. de Grove als zijn oordeel te kennen, dat de zaak niet voldoende onderzocht was en daarom voor een nieuw nauwkeurig onderzoek naar den reoliter-commisisaris teruggewezen moest worden. De verdediger mr. Voorink te Winterswijk en zijn cliënt zeiden, liet hiermee eens te zijn. Na geruimen tijd in de raadskamer vertoefd te hebben deelde de rechtbank bij monde van den president mee, dat de zaak naar den reoh- ter-oommissaris terug gaat voor een nader onderzoek. Er zal een verder gaand schrifton derzoek moeten plaats vinden Voorts zullen nog twee andere deskundigen aa.n het werk worden gezet en tenslotte nog een-ige nieuwe ge tuigen o.a. de postkantoorhouder te Hoogland, worden opgeroepen. Kabaal te Assen BETERE STEUNREGELING VOOR DE WERKLOOZEN GEVRAAGD In de Maandagavond te Assen gehouden vergadering was ingekomen een adres van ten Asser Bestuurdersbond, waarin verzocht word een betere steunregeling voor de werk- Icozui. In verband daarmee hadden de A.B.B. cu hït bestuur van de S.D.A.P. gisterenavond ba e l d en en alle werkloozen opgeroepen om een demonstratie te houden ter verkrijging van een betere werkloozenzorg. Een 300-tal trekken in optocht naai bet gemeentehuis en voor zoo-ver er op de publieke tribune plaats was, werden deze door hem bezet. De voorzitter burgemeester Mr. J. Bothenius Lobman deelde mede, dat de meerderheid vau het college van B. en W. voorstelde, het adres vail den A.B.B. voor kennisgeving aan te nemen, met welk voorstel de meerderheid van den Raad instemde. De heer Brader (S.D.A.P:) keurde in scherpe bewoordingen de houding van den raad af. Het aanwezige publiek op de tribune toonde door handgeklap, voetgetrappel en geschreeuw in stemming met deze woorden, waarop de voor zitter dreigde de vergadering te schorsen en de tribune te ontruimen. De heer Kalma (V.D.) was van oordeel, dat voor de heftigheid van den heer Brader geen aanleiding was; men heeft kort geleden de steunregeling besproken en de V.-D.-fractie vond geen aanleiding om de zaak weer van voren af te behandelen. De fractie der S.D.A.P. verliet daarop demonstra tief de vergadering, evenals het publiek de tribune. Voor het gemeentehuis werden ver volgens de betoogers nog door den heer Brader toegesproken. UIT DE STEENINDUSTRIE Ben je zestig? Pardonik ben heel goed bg mijn positie» ven! Hoe. komt men er toch aan, dat bij de zestig jaar een mensch zoo'n beetje aan 'f verkindschen -is? Dal gezegde, moet van Staalwegc afgeschaft worden Want wat zouden de couranten beginnen, als iedereen die zestig was, niet meer voor vol kan wor den aangezien. In tusschen begrijp ik niet goed, waarom iemand op zijn zestigsten verjaardag gehuU digd wordt? Is dat een persoonlijke prestatie? Verjaren behoort tot de meest gewone din gen in een mensehenleven! als men maar lang genoeg in 't leven gelalen wordt, loopt alles op rolletjes. Van verdienste is geen sprake. Wilt gij uw zoon beroemd laten worden zorgt, dat hij nooit een man wordt als Aal- berse, of een man als Mengelberg; die zinken in het niet bij een voetballer!! Laat hem gaan voetballen. De kranten zullen hem prijzen. En dat is toch „je". DE ROME-REIS VAN HET R-K. WERK LIEDENVERBOND. Zijn er nog gegadigden? Het aantal deelnemers aan de Jubileum-reis maar Rome, welke door de Centrale Reiskas van het R.K. Werkliedenverbond wordt ge organiseerd van 11 t.m. 21 Mei a.s. is -dusdanig dat de geheel© reis per extra-trein wordt ge maakt. Hierdoor kan het aantal deelnemers nog «enig® uitbreiding ondergaan. Met het oog hierop ein mede omdat eerst heden de trekking plaats heeft van de door den R.K. Bouwivakarbeidersbond georganiseer de loterij voor gratis deelneming aan de reis, is de Inschrljvingstermijü verlengd van 1 April tot 15 April. Wie nog met de Centrale Reiskas naar Rome wil om aan de Rerum-Novarum feesten deel te nemen, kan zich dus nog tot uiterlijk 15 April opgeven aan het bureau: Drift 10-12 te Utrecht, of daar het prospectus der reis aan vragen. ALPHONS DIEPENBROCK. Zondag 5 April, len Paaschdag, zal in de kerk in de Obrecbtstraat, te Amsterdam, het Paasch- ,Ued „Christus is opgestan-den" van Alphoos Diepenbrock worden uitgevoerd. Deze uitvoe ring valt samen met den sterfdag, van den componist. JUBILEA. Op Witten Donderdag herdenkt de Zeereerw. heer Ch. Oliviers, pastoor te Gronsveld, zijn gouden priesterfeest. De feestviering is be paald op den processle-Zondug, 9 Juni a.s. De viering van het zilveren priesterfeest van den Zeereerw. heer dr. J. W Goossens, direc teur van het Bisschoppelijk College te Roer mond, zal geschieden op 5 Mei a.s. Door een bankdirecteur LIJDENSMEDITATIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN. De geweldige apologetische kracht GELEGENHEID OM TOT HET GEVOEL TE SPREKEN Op zes avonden heeft Patsr Wijnand Sluys O.F.M. met groot succes in de St. Jozefkerk te Delft en in de Vredeskerk te Amsterdam zijn lijdensmeditaties voor niet-Katholieken ge houden. Klaar en overtuigend is daarmee aangetoond, welk een geweldige apologei ische kracht er kan uitgaan van de Roomsche lijdensoverwe gingen, als ze behandeld worden, zooals Pater Sluys dat gedaan heeft. In zekeren zin spre ken apologetische meditaties over Christus' Lijden nog machtiger taal tot andersdenken den, dan de gewone conferenties over de grond slagen des geloofs. Onwillekeurig zijn deze im mers al te zeer verstandelijk georienteerd en wijzen heen op al te verstandelijk geleefden godsdienst. Ook het religieuse gevoel, een zekeren drang naar religieuse stemming en emotie wil bevredigd worden. En juist in de meditatie is er gelegenheid te over, om tot het gevoel te spreken. Dat deze meditaties hun doel bereiken, bleek wel uit de overweldigende opkomst en de ademlooze stilte, waarmee de gewijde redenaar urenlang werd gevolgd. NAAR DE MISSIE. Voor de derde maal is per s.s. „Simon Boli var" van Amsterdam uit naar de Missie op Curasao vertrokken de ZeerEerw. Pater L. van Hegelsom, uit Grubbenyarst. „NEDERLAND-EXPRESS" Het Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de firma Ruyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein, aansluiting gevend op het s.s. „Johon de Wit", hetwelk 3 April a.s. van Genua zal afvaren, Donderdagmorgen, 2 April, zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 7.14 uur. Vertrek van 's Graveuikiage (S.E.) te 8 uur. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besl. is benoemd: in Zuid-Holland: tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we, A. Volker L z n., te Slledrecht; DE OPGELEGDE STRAF TE HOOG GEACHT Het Amsiterdamscb Gerechtshof wees giste ren arrest in de strafzaak tegen den 38-jarigen ex-bankdirecteur J. v. Z.. vroeger directeur der N.V. Nat. Bank vereeniging te Uithoorn. Verd. was in appèl gekomen van liet vonnis der rechtbank van 18 December j.l., waarbij hij wegens valschheid in geschrifte, diefstal en ver duistering tn dienstbetrekking werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, Het O.M. had twee jaren geëisoht. Verd. had in het tijdvak Januari 1923Sept. 1930 malversaties gepleegd ten bedrage van ruim 100.000. Het Hof achtte de feiten bewezen, bevestigde het vonnis, doch achtte de straf te hoog en veroordeelde v. Z. daarom tot een gevangenis straf van twee jaar. Verdediger was mr. A. Korver uit Alphen a. d. Rijn. Bij de Handels- en Landbouwbank Roodconiract en C. A. O. THANS VOOR HET EERST VALT WAAR TE NEMEN EEN ZEER VER DOORGEVOERDE ECONOMISCHE SAMENWERKING Gelijk gemeld, heeft de directie van Van Wijck's Waaleteenfabrieken te Heterem het „extra-rood-contract" onderleeikend en heeft zij aan den Ned. R. K. Steenfabrieksarbeidersbond schriftelijk medegedeeld, dat Van Wijcks Waalsteenfabrieken bereid zijn de collectieve arbeidsovereenkomst te onderteekenen. Nader vernemen wij nog van werknemers- zijde dat meer fabrikanten die tot dusverre bui ten het rood-contract stonden dit contract on- derteekend hebben of zich in de laatste dagen bereid verklaard hebben dit te onderteekenen. Door de steeds ruimere toetreding van bak steenfabrikanten tot de Naarmiooze Vennoot schap „Extra-Rood-Oautract" is het de steen- industrie als zoodanig meer ne meer mogelijk gemaakt een meer rationeel© productiewijze te bevorderen, waardoor een betere en natuur lijker verhouding ontstaat tusschen de pro ductie van harde en zaclvte soorten baksteen en een normaler verhouding tusschen vraag en aanbod van harde en die van zachte steen soorten. Thans vair Ibet eerst valt waar te nemen een zeer ver doorgevoerde economische samenwer king tusschen de organisatie van werkgevers in de Waalsteenindustofte en de arbeidersorga nisaties. Een zestal steenfabrikamten is in den loop der laatste twee weken tot de Naamlooze Ven nootschap „Extra-Rood-Contract" toegetreden, terwijl met een tiental fabrikanten, wier fabrie ken gelegen zijn aan de groote rivieren, bespre kingen gevoerd worden over collectïef contract en Roodoontract. De onderhandelingen met de VUmovensteen- fabrikanten worden nog voortgezet over het maken van z.g. „dik formaat" straatsteen. Deze onderhandelingen vingen aan Juni 1930 en zijn nog niet beëindigd. Het laat Zich thans nog geenszins aanzien, dat deze spoedig het ver langde resultaat zullen bereiken. LIJSTEN DER R. K. STAATSPARTIJ In alle provincies heeft thans de loting plaats gehad voor de nummering der candidatenlijsten voor de a.s. Statenverkiezingen. We geven hieronder de data, waarop in de verschillende provincies wordt gestemd, als mede het rangnummer, dat de lijst der R. K. Staatspartij in de diverse kieskringen op het stembiljet heeft. PROVINCIE NOORD-BRABANT no. 1 in de kieskringen Grave en Eindhoven;] no. 2 in kieskring Breda; no. 3. in de kieskringen 's Hertogeubosdh, Heusden, Helmond, Zevenbergen en Bergen op Zoom; no. 10. in kieskring Tilburg. PROVINCIE LIMBURG. no. 2 in al'le kieskringen. PROVINCIE GRONINGEN. no. 3 in alle kieskringen. PROVINCIE ZUID-HOLLAND. no. 9. in affile kieskringen^ PROVINCIE NOORD-HOLLAND. no. 3 in kieskring Amsterdam; no. 6 in de overige kieskringen. PROVINCIE GELDERLAND. 2 in alle kieskringen. PROVINCIE OVERIJBBEL. 1 in kieskring Ommen; 8 in de overige kieskringen PROVINCIE friesland. 13 in alle kieskringen. PROVINCIE DRENTHE. 6 in alle kieskringen. PROVINCIE ZEELAND. no. 5. In alle kieskringen. PROVINCIE UTRECHT, no. 11 in beide kieskringen. no. no. no. no. no GEVANGENHOUDING VAN DEN OUD-DIRECTEUR De 3e kamer der Haagsche rechtbank heeft gisteren opnieuw met 30 dagen verlengd de gevangenhouding van den heer J. W. M., vroe ger directeur van de Handels- en Landbouw bank, die is gearresteerd als verdacht van ver duisteringen, gepleegd ten nadeele van genoem de Bank. UIT HET VEENBEDRIJF. Het verzoek, om de bestaande looncontracten ongewijzigd te verlengen De vervenersvereenging te Barger Compas- cuum en omstreken en de R.K Vervenersbond in het district Barger Oosterveen hebben ook in den toegestanen regeeringssteun van 2% ct. per M3. geen aanleiding gevonden het verzoek der landarbeldersbonden, de bestaande loon contracten ongewijzigd te verlengen, in te wil ligen. Ze hebben aan de arbeidersorganisaties thans voorgesteld de loontarieven van 1931-32 door den Rijksbemiddelaar te doen vaststellen Over dat voorstel zullen de arbeidersorganisa ties nu haar leden hooren. DE CRISIS-STEUNREGELING DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. De zaak weer 4 weken aangehouden Op de rol van de Haagsche rechtbank kwam gisteren weder voor de civiele procedure inzake do Portugeesche bankbiljetten. De zaak werd nog 4 weken aangehouden. VERKEER MET DUITSCHLAND. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeens kennis dat Nederlanders zich te voet of per rijwiel naar Duitschland mogen begeven langs alle over de grens voe rende wegen. Voor het verkeer met goederen, evenals voor het verkeer met voertuigen, motor rijwielen inbegrepen, mag echter evenals voor heen, alleen gebruik worden gemaakt van we gen, alwaar douane-onderzoek plaats heeft. HET VERKEERSVRAAGSTUK OP SCHOOL Als eerste in de rij van Limburgsche gemeen ten, heeft Eygelshoven lessen voor de school jeugd georganiseerd in verband met het ver keerswezen. Hr. Ms. AREND. Blijkens een bij het Departement van Defen sie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Arend" op den 80en dezer van Paramaribo vertrokken op do terugrol* naar Suracao. Toeslag bij de Philipsfabrieken Door de N. V. Philipsfabrieken te Eindhoven is een toeslag op de crisis-steunregeling inge voerd voor de gehuwden en kostwinners welke niet of nog niet voor steun uit de werkloozen. kas in aanmerking komen alsook voor de niet verzekerden. Het bedrag mag in totaal niet te boven gaan 80 pot. van het weekloon bij een 48- unige werkweek. GEEN OPLOSSING DER GRIEVEN Staking ingegaan Bij de textielfirma Eifers en Veld te En schedé is de staking ingegaan, aangezien geen bevredigende oplossing der grieven is verkre gen. DONDERDAG, 2 April. Huizen (1875 M., 160 K.H.) 8'^ NCRV.; 11.00—2.00 KRO. Daarna NCRV.8.0O- AVRO- 10.50—" WERKTIJD IN BROODBAKKERIJEN De Staatscrt van 31 Maart bevat de beschik king van den Minister van Arbeid, H. en N„ waarhij in verband met de a.s. feestdagen voor broodbakker ij en, die onder rabbinaal toezicht staan, vergunning wordt verleend, om arbeid te verrichten, in afwijking met het bepaalde in artikel 36, derde lid der Arbeidswet 1919. DE AFGEBROKEN RADIOREDE. Op de rol van de eerste kamer der Haagsche rechtbank kwam gisteren voor verdere behan deling van de procedure tusschen de Vara en den Staat, in welke procedure de Vara schade vergoeding vordert van den Staat op grond, dat een redevoering van den heer Zwertbroek op onrechtmatige wijze door den omroepcontroleur zou zijn afgebroken. frfvpn -trio O 1 V. P. Lustenhouwer1.45—2.15 5.006.30Chr. radio-orkest o Lj- H W. de Wolff. Inleiding door dr. J. Riemens. afloop Vas Dias en gramofoonplaten Hilversum (298 M., 1004 K.H.) uitsl uitzending- 8.00—9.50 gramofoonplaten U TO gramifoonplaten; U.OO-H-30 voordracht n Hildebrand; 11.3012.00 Clara de Graa.f (zang) H. C. v. Oort (begeleiding), Jonas Pietera (viool),' Egb. Veen (begeleiding); 12.00—12.1o gra mofoonplaten12.152.00 A-totO-kware.^u 1 00 Max Tak over E. F. A. Hoffmann, 3.00 o.oO piano-concert P* Frenkel; 3.30^.to Loetafoon- programma; 4.00—5.00 ziekenuurtje5.00—5 15 zang Marg. Adriani, vleugel: Egb. Veen; Voc, ensemble „Muaica" o. 1. v. J. Hamel; Kamermu- zielc llaagsch strijkkwartet; 7.00-45.45 Omroep orkest; 8.45—10.00 oratorium „Der Tod J«su van C. H. Craun, Kon. Utr. Ver. voor Kerkzang o. 1. v. J. Wagenaar met medew. v. solisten en orkest bestaande uit leden van het Concertgeb. Orkest te Amsterdam; 10.00 Vaz Dias; 10.15—10.4o mevr. Sanders—Herzberg draagt voor uit „Adam to Ballingschap" van Vondel; 10.45-12.00 gia- mofoonPelaten.y (l554 4 193 K H.) 11.05 lezing f 12.20 orgelspel door R. Foort; 2.202.50 gramo foonplaten; 4.05 dansmuziek; 4.50 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 lezing; 6.35 berichten; 7.00 pianospel door S. de Niedzielski; 7.20 lezingen^ 8.05 orkest, Marie Wilson (viool); 9.20 berichten, 9 40 lezing; 9.55 pianospel door Solomon; 10.20 „Little Flower of the Wood", hoorspel va.n L. Merrick- 11.0012.20 dansmuziek; 12.20—12.25 tepary's („Radio-Paris' '1725 M., 174 K.H.) 8.05, 12.50 en 6 50 gramofoonplaten; 9.05 orkest .piano muziek 9.50 concert. Langenberg (473 M., 634 K.H.) 6.20—7.20, 9.35—11.15 en 11.30 gramofoonplaten; 12.35x.50 orkest; 4.20—5.20 vesperconcert en solisten; 5.At 6.00 gramofoonplaten; 7.207.50 concert; <-50 „Die St. Jacobs-Fahrt". Daarna berichten eu CTf,tu n d b o r g (115 3M., 260 K.H.) 11.20- 12.20 concert; 1.50—3.50 concert en solisten; ca, 2 35 zang; 7.207.35 concert; 7.359.15 ,,De Koop- man van Venetië; 9.15—9.45 vocaal concert; 9.45 10.30 orkest. Brussel (508,5 M„ 590 K.H.) 5.20 gramofoon platen; 6.20 concert; 7.05 gramofoonplaten; S.2Q orkest* Leuven (338,2 M., 887 K.H.) 5.20 orkest; 6.20 koor; 7.05 gramofoonplaten; 8.20 orkest en zang. Ze es en (1635 M., 183.5 K.H.) 5.4011.20 be richten, lezingen; 11.20—12.15 gramofoonplatent 12.15—1.20 berichten; 1.20—2.20 gramofoonplaten; 2 203.50 lezingen; 3.504.50 concert; 4.507.20 voordrachten; 7.20 hoorspel „Die Judasspieler" Rud. Mirbt; 8.10 berichten; 8.20 symphoniecon- cert; 9.40 berichten; 9.50 derde acte yan ttPar fal", Rt Wagner.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5