DE TRIBUNEKWESTIE iyONDERDAG 2 APRIE1931 V GEEN MOBILISATIE MEER? Om handhaving der rechten van den man! MENSCHEN EN MEEhïNGEN WIJZIGING DER SUCCESSIEWET VRAAGSTUK VAN 'T LANDBOUW- CREDIET de TOLLENKWESTÏE DE CONCURRENTE KRIJT EN REVOLUTIE KLOPPENBURG CONTRA DE TELEGRAAF RADIO-PROGRAMMA Weet U nog iets van liet petitionnement. U weet wel, toen U gevraagd werd te .3kcnen, of U vóór of tegen den oorlog was, jrvvijl het in werkelijkheid ging om een .•ogrammapunt der sociaaldemocraten cl. ons land weerloos maken onder de aandacht van de hoeren regenten m Den .tang te brengen. Heel wat menschen zijn toen misleid. La.cn v.;e zeggen te goeder trouw. Dat de ontwapening in ons land een stapje nader zal brengen bij „nooit geen oorlog gelooft niemand, en dat die zelfde ont wapening ons iels zal baten, evennv i. Terzelfder tijd kwam de vraag los, welke moest volgen: „als er nu eens een mobilisatie gaat komen, wat zal de sociaal democratie doen?" Daarover hebben we den heer Al-barcla ge- Te Utrecht BESPREKINGEN IN DEN GEMEENTERAAD Een sociaal-democratische motie met groote meerderheid verworpen In de Woensdag gehouden zitting van den Utrechtsehen gemeenteraad heeft het sociaal democratisch raadslid Ploeg gelegenheid ge kregen om een interpellatie te houden over het niet meer ter inzage leggen van het dagblad „De Tribune" in de Openbare Leeszaal ter plaatse. De heer Ploeg, die namens zijn fraotie bleek te spreken, keurde het af, dat de regeering de boord met zijn „dappere" ongehoorzaamheid; I besturen der Leeszalen gedwongen had door we hebben er heel wat over gelezen cn geen hen te bedreigen met subsidie-intrekking. Men .sterveling - weet, waarop of waaraan. - - pu"b het censureeren van meenmgsuitingen, vooral Zelfs in de rangen der sociaaldemocraten Kot „of i no wanneer het een politiek partijblad betreft. De niet; zoodat groepen dier partij een andere 8ociaai_democratische fraotie kan zicb vereeni- methode wiensoliem. Die „dappere ongehoorzaamheid" zegt hun niets meer dan een paar dikke woorden plegen te doen. Zij eischen: tegen iedere mobilisatie optreden, weigeren; den boel in de war sturen. Het congres zal met die opvatting wel korte metten maken. Een sociaaldemocraat an niet de kleinste structuur, de heer Polak, /.egt een hartig woordje over die propaganda. Hij zegt, dat het congres „dwaas" zou zijn, als het een besluit nam in die richting. Het zijn „onbekookte voorstellen", die onder den invloed van jong-socialisfcen zouden genomen zijn. „Het is natuurlijk niet aan te nemen, dat het congres zoo waanzinnig zou zijn", schrijft hij. Het verstandigste vindt hij „ten opzichte van dien poespas zonder phrase over te gaan tot de orde van den dag". Het zijn voorstellen ,,uiit overspanning en zelfop- wimddng voortgesproten". Ay ziet, hoe lief en zoet het is, als broe ders samen te wonen. Jawel! Nu nemen wij zulke gebeurlijkheden hing niet ernstig op. We wijzen af en toe- maar eens op zulke scheuren en verzakkin gen in het groote gebouw, omdat de S.D.A.P.'sche heeren er alls de kippen bij zijn. oneenigheidjes en meemngsversóhillen bij ons uit te stallen, onder ronkende cn bral lende opschriften. Maar we willen toch ook den heer Polak nel eens op iets attent maken. Dat er inder daad van die dwaze, onzinnige, zotte, opge wonden standjes bestaan in de roode partij, kan toch niet anders, daar de menschen heel dikwijls lieden zonder veel ontwikkeling cn zonder veel ondervinding, alleen maar met strijdlust bezield, uit hun pers immers niet anders loeren. Als toch inderdaad iedere oorlog en iedere verdediging cn alles en alles wat met wapenen in verband staat, tegen het geweten ingaat, dan moet toch oök een mobilisatie al denzelfden afschuw wekken! De bladen aan den rooden kant hebben het er geregeld dik op gesmeerd; wat 'n wonder dat de onontwikkelde lezers uit het lood geslagen worden en zweren bij de groote woorden van propaganda! HET WEER IN MAART VOORBEREIDING VOOR DE BLOEMENTEN TOONSTELLING, die tusschen Pasohen en Pinksteren in het stadspark ,,De donkere duinen" te Den Helder zal gehouden -worden Hoe koud het was VEEL ZON EN WEINIG REGEN Het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bilt geeft het volgend voorloopig overzicht van het weer in Maant: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendleniperatuur 2% graad te laag, i-n de-drie dekaden resp. 5%, en ©en graad. De grootste afwijkingen kwamen voor op den lOen en 23en„ resp. 9 Ié graad beneden en 5 graden boven normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was 1 Vi, het gemiddelde minimum 3 graden 'be neden normaal. Het aantal dagen met een minimum-tempe- ratuur beneden het vriespunt bedroeg te de Bilt 23 tegen 12 normaal. De neerslag was overal ver beneden nor maal. In Zuid-Holland, Zeeland, Gelderland, Oost-Brabant en Limburg rviel 40 tot 50 pot., in het overige deel van het land slebhts 20 tot 40 procent van de normale hoeveelheid. Te de Bilt werden 195 uren zonneschijn waargenomen tegen 111 normaal. en EMISSIE CONGR. DER PRIESTERS VAN HET H. HART Het Effectenkantoor F. Th. Everard en De Spaairne-Bank berichten dat de inschrijving is opengesteld op 250.000 4K P«f - oW!Sat de* eerste trance eener obligatieleemiio Eioo 700.000 nominaal ten laste van de Congrega tie der Priesters van het H. Hart, Ne ©r am sche Provincie, in stukken van 1000, 500 100 tot den koers van 100 pet. De storting op de toegewezen obligatiën moet geseliiedn op Woensdag 8 April 1931. De opbrengst dezer obligatteieening zal war den aangewend tott aflossing van schulden der Congregatie tegen een hoogotr rente-type, waardoor jaarlijks een aanzienlijke rentebespa ring verkregen wordt. De leening zal wonden afgelost te beginnen 1 'April 1935 en eindigend 1 April 1991. gen met hen, die zich door het Kerstartikel en de desbetreffende plaat in „De Tribune" ge griefd gevoeld hebben, en zij betreurt het, dat zij in het belang van de vrijheid van de pers, voor een blad ais „De Tribune" moet optreden. Spr. vroeg aan B. en W. of het wel in over eenstemming is met het openhal e karakter der openbare leeszaal, het dagblad eener politieke partij te weren. In zijn antwoord hierop zei wethouder mr. De Boer (v.h.) o.a., dat de regeering den lees zalen verbiedt lectuur ter lezing te leggen, die aanstootelijk is en dit verbod was aanleiding tot het verwijderen van „De Tribune'Dit is niet uit politieke overwegingen geschied. Het politiek karakter van een blad is voorts geen vrijbrief om dingen te schrijven, die men an ders ongedrukt had gelaten. Dat het geer» hetze tegen de communisten betreft, blijkt, wel hier uit dat ook andere communistische lectuur niet verbannen werd. Volgens den wethouder was er geen reden voor de gemeente om in deze kwestie in te grijpen. Hierop zei die hieer Ploeg weer, dat men alleen de nummers, waarin iets aanstootelijks voor komt,, zou kunnen weren. Voorts wees hij er op, dat de kwesties der leeszalen niet opzij ge zet moesten worden, maar dat de zaak aan haar oordeel moest worden overgelaten. De heer Ploeg diende ten slotte de volgende motie in: „De Raad van oordeel, dat het weren van het dagblad eener politieke partij uit de Open bare Leeszaal in strijd is met het karakter van openbaarheid der Openbare Leeszaal; over wegend, dat het bestuur der O. L. bij het op zeggen van het abonnement op „De Tribune" heeft gehandeld op instigatie van de Regee ring; beschouwt het oefenen van dezen dwang als een ongewensebte censuur en dringt hij de Regeering aan op herziening van de terzake gevolgde gedragslijn". Hierop was het woord aan den voorzitter der R. K. Raadsfractie, dr. Oomen. Deze noem de het gewraakte blad „satanisch persvuil" en staafde zijn bewering door het voorlezen van enkele banale fragmenten. Hij verheugde zich er over, dat de meerderheid van het Leeszaal- bestuur uit zelfrespect, en uit zin voor het openbaar belang „De Tribune" uit zijn lokalen verwijderd had en hij drong er bij den heer Ploeg op aan, zich een man der ware vrijheid to toonen, welke geen losbandigheid kent. Mr. Meijer (v.d.) deelde ook in de algemeen door de artikelen van „De Tribune" gewekte ergernis, maar hij vond, dat men verstandiger deed er niet zooveel „reclame" voor te maken en voorts dat men het blad openbaar ter inzage moest laten liggen, om er beter controle op uit te kunnen oefenen. Spr. was het niet eens met de motie, omdat zij niet op de zaak slaat en de kwestie te veel in de politieke sfeer brengt. Volgens den beer Zuidam (v.b.) was de ver wijdering van „De Tribune" een juiste daad. Ook de beer Vermoeten (a.r.) uitte een der gelijke meening; hij beschouwde de overheid als de dienaresse Gods. Het lid der R.K.V.P. de heer Setteur sprak zich voor algemeen© vrijheid van meeningsuiting uit, maar kon geen scheldpartijen en gespeculeer op de laag ste volksinstincten dulden. Mr. van Maarseveen (R.K.) vestigde er de aandacht op, dat de sociaal-democraten de vrij- Jieid van „De Tribune" verdedigen, om die van hun eigen organen te behouden. Verder wees spr. er op, dat de persvrijheid ook door een verbod van majesteitsschennis is beperkt; is het dan te dulden, dat de Goddelijke majesteit gelasterd wordt met steun van openbare geld middelen? Na deze oordeelvellingen kwam mr. De Boer weer aan het woord. De wethouder meende, dat er vrijheid moet zijn om den godsdienst te be strijden, maar dan moet dit waardig en zake lijk geschieden. Bepaalde kwetsende nummers weren was volgens mr. de Boer uit practische overwegingen niet doenlijk. De motie achtte hij misplaatst, omdat de indiener zelf het, wezen van aanstootelijke bladen in beginsel niet afkeurt. Toen de motie tenslotte in stemming werd gebracht, werd zij met 24 tegen 9 stemmen ver- worpen. UIT HET TRANSPORTBEDRIJF Het recht bij schenking aan liefdadige instellingen en instellingen van kunst en wetenschap Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Successiewet. Aan de Memorie van Toelichting bij dit ont werp Is liet volgende ontleend. Toen hij de wijziging van de Successiewet van 28 December 1926 werd bepaald, dat de rechtspersonen, bedoeld in het laatste lid van art. 65, van bet verminderd tarief konden pro fiteered indien zij een algemeen belang voor het grondgebied van het Rijk, Nederlandsch. Indië, Suriname of Curasao beoogden zat daar bij het streven voor, om bij de toepassing van de Successiewet de weldadigheidsuitingen, wel ke aan Nederlandsoh-Indië, Suriname en Cura sao t,en goede kwamen, niet te doen achter staan bij die waarvan het moederland profiteer, de. Dit streven is niet volledig tot zijn recht ge komen tengevolge van den eisch, dat de bedoel de rechtspersonen „binnen het Rijk" gevestigd moeten zijn. Tengevolge van dien eisch is een making of schenking door een ingezetene van Nederland aan een in Nederlandsch-Indië, Su riname of Curasao ge vestigden rechtspersoon, aan liet hoogste recht onderworpen. Bij de voorgestelde redactie zullen ook deze rechts personen van de vermindering kunnen profitee, ren. liet feit, dat schenkingen aan instellingen van kunst en wetenschap (o.a. de z.g. Univer- siteitsfondsen) aan recht zijn onderworpen, ontmoet in de practijk groote bezwaren. In ver band hiermede wordt voorgesteld den Minis ter van Financiën de bevoegdheid te geven kwijtschelding of vermindering van de ver schuldigde schenkingsrechten te verleenen. Ook hier behoort de mogelijkheid om kwijt schelding te verkrijgen te worden toegekend, niet alleen aan lichamen, die hier te lande zijn gevestigd, maar eveneens aan die welke in Nederlandsch-Indië, Suriname of Curasao hun zetel hebben. De arbeidsvoorwaarden bij van Gend Loos en A.T.O. MEN ZAL POGEN, ZIJN WENSCHEN BEVREDIGD TE KRIJGEN Van werknemerszijde wordt o.m, bet vol gende Gemeld: Ruim een jaar geleden werden door den Cemtralen bond van transportarbeiders en Ned, R. IC. bond van transportarbeiders „Sint Bo- n-ifacius" in opdracht van het personeel po gingen aangewend tot eenige verbetering in de arbeidsvoorwaarden bij van Gend Loos en A. T. O. Destijds hadden deze pogingen geen resul taat. De directie weigerde eenige wijziging op de overweging, dat de zaak eerst eens een jaar moest worden aangezien. Inmiddels i;s de actie eind vorig jaar weder opgevat, waarna in een gemeenschappelijk eihrijven van bovengenoemde organisaties, de directies aan de gestelde verlangens en bet verloop der besprekingen van vorig jaar werd herinnerd. Over deze verlangens heeft dezer dagen tus sohen de directie en de besturen der voor noemde organisaties een langdurige confe rentie plaats gehad. Het standpunt der Directie 'bleek daarbij ongewijzigd. Zij werd niet alleen niet bereid gevonden tot een herziening der loonen, doch ook al de andere verlangens die geen of weinig kosten zouden vorderen, werden met beslist heid afgewezen. De besturen der arbeidersorganisaties hebben aan het einde der conferentie, toen het nega tief resultaat der besprekingen vaststond, me degedeeld, dat zij in deze algeheel© afwijizing niet konden berusten en zich daarom ver plicht zagen langs andere wegen te pogen tot eenige bevrediging der wenschen van het per soneel te geraken. Over de te treffen maatregelen zullen bin nenkort in landelijke gedelegeerden vergade ringen de besturen zioh met het personeel ver staan. HET V1SSCHERIJBEDRIJF TE IJMU1DEN Dc oorzaken van den noodtoestand OORDEEL VAN BURGEMEESTER RIJKEN 3 Prof. Bruins in het comité van elf Naar wij vernemen, is benoemd als Neder landsch afgevaardigde iu het comité van elf leden ter bestudeeriug van bet vraagstuk van het landbouwcrediet, bedoeld in resolutie IV van de tweede zitting dei» Studiecommissie voor een Europeesclie Unie: prof. mr. G. W. j. Bruins, oud-hoogleeraar aan de Handels- lioogeschool te Rotterdam. BOND VAN MOBILISATIE INVALIDEN Onder voorzitterschap van den heer P. de Boer hield de Bond van mobilisatie-invaliden en van hunne nabestaanden zijn 6de jaarver gadering ie Drachten. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat bet ledental over 1930 met 724 is gestegen en drie maanden van 1931 reeds wederom met 824. Het ledental bedraagt momenteel 2474. De procedure tegen den Staat is in verband met de op handen zijnde wetswijziging voor loopig aangehouden. Ben voorstel om de contributie te verdubbe len werd afgewezen. De voorzitter gaf tenslotte ©en uitvoerige uit eenzetting van den stand van zaken den Bond betreffende, waarna een geanimeerde bespre king volgde, Te Groningen OPHEFFING OP 1 MEI A.S.? Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, zal de gemeente Groningen haar medewerking er toe verleenen, dat met ingang van 1 Mei a.s. de 12 gemeentetollen in de provincie Gronin gen zullen kunnen worden opgeheven. Het is niet bekend hoe hoog het bedrag zal zijn dat de gemeente automatisch zal ontvangen uit het prov. wegenfonds, doch men verwacht dat het de gemeente wel eenige schade zal op leveren. Op 20 April a.s. komt de voordracht tot op heffing in behandeling in den gemeenteraad, Het eenig afdoende middel schijnt een geleidelijke voorzichtige saneering der vloot Onze berichtgever te IJmuiden schrijft: Naar aanleiding van een tweetal vragen van den heer J. de Nobel aan B. en W. van Veisen, betreffende den deplora.belen toestand, waarin het visscherijbedrijf te IJmuiden verkeert, heeft de burgemeester, de heer R. G. Rijkens o.m. het volgende verklaard: Reeds meerdere malen is overwogen of er iets gedaan zou kunnen worden om verbete ring te verkrijgen. Daarbij kwam telkens naar voren het feit, dat vele in het geheel niet ka pitaalkrachtige reederijen eenige jaren gele. den toen het bedrijf voor de zooveelste maal aan het opleven was, de trawlervloot ongeli miteerd ging uitbreiden veelal met tweede- handsch vaartuigen van een verouderd of te klein type. Dergelijke ondernemers beschikten toenmaals, evenmin als nu, over de noodige eigen fondsen. Zij begonnen met een veel te zwaar met schuld belast bedrijf. Ook vorderen de vaartuigen waarop hier wordt gedoeld veel te buoge exploitatiekosten De ondernemers zullen volgens den burge meester nimmer met vrucht het hoofd kunnen bieden aan de financieele eischen, die de ex ploitatie van een stoomtrawler aan hen stelt Voor hen ziet de zaak er dan ook niet roos kleurig uit. Het eenige afdoende middel schijnt hem 'n geleidelijke voorzichtige saneering der vloot, met als eerste begin het aanvaarden van de financieele gevolgen daarvan. Een belangrijke oorzaak der huidige malaise is verder het zich verplaatsen der productieve vischgronden naar Noordelijker streken, als mede het gebrek aan platvisch voornamelijk tong, ontstaan na den strengen winter 1928—1929. Bovendien wees hij erop, dat belanghebben den, voor zoover hem hekend, geen moeite ge daan hebben om te komen tot een verbod van de pufvisscberij. Deze visscherij is z.i. één der oorzaken van de vischarmoede der Noordzee. De toepassing van het Vigneron-Dahl patent heeft, voorts z.i. eveneens een snellen teruggang van den vischrstand in de Noordzee bevorderd. Naar de meening vau den burgemeester kan bet niet op -den weg van de ge.meente lig gen om op kunstmatige wijze eenige verbete. ring te bevorderen, welke z.i. geen blijvende verbetering kan zijn, voor meerdere door en door zieke visscberijondernemingen. Naar zijn meeuing is voor hen geen verbete ring van den toestand te verkrijgen en alle pogingen, welke in die richting zouden kunnen worden gedaan, zullen falen. Het spreekt echter vanzelf, dat, mochten van deskundige zijde pogingen worden aange wend, tot verbetering van toestanden in het visscherijbedrijf, het gemeentebestuur niet achterwege zal blijven deze pogingen te steu nen. Het sterke- contra het zwakke geslacht De afd- Alpben a. d. Rijn van de Chr. Histo rische Unie heeft voor de op 8 dezer te houden algemeene vergadering der Unie een motie in gediend, die geheel gaat in de lijn van de door ons vermelde circulaire van de liga tot hand having der rechten van den man in Nederland. In deze motie wordt geconstateerd: a. Dat er de laatste jaren steeds weerkee- renje perioden zijn van groote werkloosheid; b. dat deze werkloosheid steeds voornamelijk betreft mannelijke personen; c. dat het hierdoor steeds moeilijker wordt voor jeugdige mannelijke personen plaatsing te vinden; d. dat er nimmer werkloosheid is in de spe ciaal vrouwelijke beroepen, ais b.v. dienstbode, huishoudster, verpleegster, gezelschapsjuffrouw, gouvernante, kinderjuffrouw, dames voor diversen arbeid in de philantr. inrichtingen, enz., enz.; e. dat tal van gehuwde en ongehuwde vrou wen plaatsing vragen in beroepen, die door den man worden beoefend; f. dat het euvel onder e genoemd ook niet zelden voorkomt in diensten van Rijk, Provincie en Gemeente. Gezien dit alles, wenschen de voorstellers, dat de vergadering als haar overtuiging uit spreke, dat het geweuscht is, dat zij, die door de Chr.-Hiat. Unie worden afgevaardigd naar Kamer, Staten of Gemeenteraden, met den meesten aandrang trachten te bewerken, dat a. aan vrouwelijke werkkrachten in dienst van Rijk, Provincie of Gemeente ontslag wordt verleend bij huwelijk; b. geen vrouwelijke werkkrachten meer wor den benoemd voor arbeid, die door mannelijke personen kan worden verricht. Wegens de late indiening van deze motie zal zij waarschijnlijk op de algemeene vergadering niet in behandeling kunnen komen, temeer daar de agenda reeds overladen is De „Ned.", waarin wij deze motie vermeld vouden, plaatst daarbij de volgende opmerking: Het lijkt ons geen juist en geen teer argu ment, tegen het vervullen door vrouwen van sommige beroepen vroeger alleen door man nen vervuld te wijzen op de concurrentie welke hierdoor aan de mannen wordt aange daan. Er zijn duizenden vrouwen, die zich zelfstan dig door het leven moeten slaan. Tegen het ver vullen, door haar, van enkele bepaalde beroepen kunnen overwegingen gelden, waaraan waarde niet kan worden ontzegd. Maar het argument: „zij doet mij concur rentie aan, zij staat mij in den weg", moet nimmer door den man, den sterkere, tegen de vrouw, de zwakkere, worden gebruikt. liet laatste wetenschappelijk nieuwtje: daar bestaat verband tusschen revolutie en krijt! Nil zal direct iemand denken aan: het schrijven met dubbel krijt, een hebbelijkheid van niel-al-te-eerlijke menschen, die hun goe dige soorlgenooten plunderen, brandschat ten en villen als ze maar kunnen. Dat schijnt in onze taal gekomen te zijn uit de manier van doen onzer voorvader lijke herbergiers, en onzer dito kruideniers die het geslacht van warenhuizenhouders op hun gewetn hebben. O uk revolutionnaben houden van plun deren, brandschatten en villen, zelfs in let terlijken zin. Rare lui: ze gaan te keer t$gen het bezit en tegen het kapitaal, en als ze het hebbent, lachen ze er tegen. Maar dat krijt en de revolutie. Onze revo- lutionnaireru die voor kort nog alle stem busactie banden OMenist! zijn weer aan 't kladden; ze kladden alles vol; gevoel voor netheid, voor de zindelijkheid van de stad, geen grein. Kladden en knoeien! Het jonge geslacht opgevoed in de school, die, zooals men zei, de gevangenis zou sluiten uit zijn wetenschap met krijt. Wij krijgen te lezen, dat Mietje vrijt met Jantje: ze zijn 8 en 9 jaar oud! Dat: wie dit leest, is gek! neem me niet kwalijk! En zelfs de vieze bedenksels van hun jong bederf kunnen ze niet voor zich hou den. Alles mag tegenwoordig: dat mogen kin deren van hun ouders; dat mogen ze voor de grooten! en tracht niet tusschen beida te komen, want de buur geraakt in revolw- tie. Zoo'n onwetenschappelijke verhinder aar van der kindern „individueele expressie van individueele emotie Nu kladden -8 met krijt. Later kladden ze met kalk. Overal tegen aan! Dat het niet mag?? Dan doen ze het lekker juist!. HET WERK IN DEN W1ERINGERMEER Overleg tusschen directie en arbeiders We ontvingen bet volgende communiqué: Het overleg, hetwelk geregeld ongeveer maandelijks tusschen de landarbei-dersbonden en de directie van de.il Wieringermeerpolder plaats heeft, is Dinsdag te Alkmaar voort gezet. De op 7 Maart j.l. vastgestelde regeling, dat voor de arbeiders in de kampen en uit de rand gemeenten de 10-urige arbeidsdag en voor de arbeiders uit de verder afgelegen gemeenten de 9-urige arbeidsdag zou geiden, bleek voor arbeiders uit de gemeente Anna Paulowna op moeilijkheden te stuiten. Hoewel deze gemeen te tot de randgemeenten behoort, bleek, dat de arbeiders voor het overgroot© deel op grooten afstand van den polder wonen. In ver hand hiermede zal' ook voor de arbeiders uit deze gemeente de 9-urige arbeidsdag worden ingevoerd. Voor de overige arbeiders blijft de Wieringer- meerdirectie van meéning, da.t de 10-urige arbeidsdag kan worden gehandhaafd. Het vorige jaar is door de arbeiders daartegen geen be zwaar gemaakt, terwijl bovendien in het ont- ginningsbe-drijf de 10-urige arbeidsdag alge meen gebruikelijk is. Daarbij komt dat bij veel aannemers van Zuiderzeewerken, zelfs voor de bouw- en transportarbeiders, voor wie de wet telijke S-urendag geldt, vrij algemeen de 10-urlge arbeidsdag door de arbeidsinspectie wordt toegestaan. Doch als de arbeiders uit de barakken met behoud van de loonnorm van 40 cent den 9-urigen werkdag boven den 10-urigen prefereeren, dan zal de directie een dergelijk verzoek -in ernstige overweging nemen. Met behulp van de landarbeiders-orga nisaties zal hierover onder de arbeiders een enquête worden ingesteld. Op verzoek der organisaties zal bet menu der kampbewoners iets worden gewijzigd. Op nieuw werd aangedrongen op spoediger uit- ktering van het ziekengeld. De directie zegde alle medewerking toe, maar kan zelf aan deze kwestie weinig veranderen. Besproken werd door welke maatregelen kan worden vtiorkomen, dat pbysiek-ongeschikten en arbeiders, die het ontginningswerk niet ver staan, in den polder worden tewerk gesteld. Naar aanleiding van de wilde staking van enkele honderden meest ongeorganiseerde ar beiders te Wieringen in de voorafgaande week stelde men zich unaniem op het standpunt, dat het werk in den Wieringermeerpolder, be- grebbelen en draineeren, ontginningswerk is en dus tot de taak der landarbeiders behoort. UIT DE STEENINDUSTRIE Hoopvol vooruitzicht SCHOMMELING LANGS RIJN EN WAAL De industrie langs de groote rivieren in het Oosten des lands beleeft momenteel een eigen aardige schommeling. Door de heerschende ma laise in het scheepvaartbedrijf is op de scheeps. werven het ontslaan van werklieden aan de orde van den dag; zelfs werden eenige werven ge heel stopgezet. Verblijdend is het voor deze streken daarom zeker, dat dezen zomer althans In de steen industrie een ongekende drukte schijnt te gaan heerscheu. Tengevolge van slecht weer in najaar en winter en bijna voortdurend booge water standen is men op de steenfabrieken -vrij alge meen met het werk ver achter geraakt. Bijna nergens is voldoende grond aanwezig. Op meer dere plaatsen is men daarom al met dubbele ploegen aan 't grond sporen gegaan. In de buurt van Nijmegen zijn zelfs fabrieken waar dag en nacht onafgebroken wordt doorgewerkt en voor de nachtploegen een uitgebreide terrein- verlicliting is aangelegd. Wanneer het weer wil meewerken wanneer vooral de nachtvorst niet als spelbreker optreedt en er geen hoog water meer komt, zullen veel steen fabrieksarbeiders in het komend seizoen niet over werktekort te klagen hebben. De steenindustrie zal dan nog heel wat meer werkkrachten kunnen gebruiken dan andere jaren het geval was. De redacteur veroordeeld De Vierde Kamer der Amsterdamsehe Recht bank deed gisteren uitspraak in de zaak te gen een redacteur van het dagblad „De Tele graaf'', die zich te verantwoorden had geihad, verdacht van smaadschrift, subsidiair eenvou dige 'befleediging. De redacteur zou opzette lijk de eer en goeden naam van den heer P. J. F. Kloppenburg hebben aangerand, door met *t kennelijk doel daaraan ruchtbaarheid te ge ven in hot ochtendblad van „De Telegraaf van 5 Maart 1930 een artikel op te nemen of te doen opnemen onder de hoofden „drie of vier ton verduisterd"?, „Practijken van een bankier" en „De opzienbarende arrestatie van den heer K. te Haarlem". In dit artikel werd o.m. betoogd ,dat de heer K. teen hij zag aan komen, dat het met zijn zaken binnen afzien- -baren tijd zou misi-oopen, een flink bedrag als appeltje voor den dorst'' had willen re serveer©®Bij de echtscheiding, aldus het geïn crimineerde art., werd o.m. overeengekomen dat zijn echtgenoot© 100.000 zou ontrvangen, die ton werd op haar naam overgeschreven, dooh de heer en mevrouw K. bleven samenwonen. Het O. M., waargenomen door Mr. Massink eisohte tegen vend, wegens smaadschrift een gevangenisstraf van twee weken. De rechtbank veroordeelde den redacteur tot een geldboete van 300 subs. 60 dagen heohtenis, benevens tot een voorwaardelijke gevaugenistraf va.n één maand met een proef tijd van drie jaren. BRABANTSCHE INDUSTRIEDAGEN In den loop van de maand September LLOYD RAPIDE Het Nederlandsche s.s. Insulinde wordt beden' 2 April 5 uur namiddag van Batavia te Marseille verwacht. De Lloyd Rapide ver trekt, dienzelfden avond om 21.15 uur vandaar, komt aan in Esschen op Vrijdag 3 April 18.04 uur, stopt niet in Roosendaal, aankomst Rot terdam D.P. 19.10 uur, Den Haag (Station II. S. M.) 19.42 uur. W. A. WOUTERLOOD Na een kortstondige ongesteldheid is in het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Leiden in den ouder dom van 62 jaar overleden de heer W. A. Wouterlood, directeur van de N.V. Stoom fabriek voor Verduurzaamd© Levensmiddelen „De Ster" aldaar. EEN PLAN WAARAAN GROOTE KOSTEN VERBONDEN ZIJN Docir het Uitvoerend Comité voor de Brabant- solie Imdustriedagen is aan alle groote bedrij ven in dé provincie Noord-Brabant .totaal aan ongeveer 1200 firma's, een schrijven gezonden, waarin een uiteenzetting wordt gegeven 1-011 ds plannen voor de over ©enigen tijd te houden Brabaaitsohe Industriedagen. Te 's-Hertogenboscih heeft op 3 Maart jJ. reeds een vergadering plaats gehad, waarin de plannen werden besproken en waarvan 1 reeds een uitvoerig verslag publiceerden. Tot de verschillende firma's in Noord-Bra bant heeft het Uitvoerend Comité tevens een verzoek om finamciëelen steun geriohit, om de groote kosten, die aan de organisatie van dit plan zijn verbonden, te kunnen dekken. Door deze Industrie-dagen ongetwijfeld zal de industrie in Noord-Brabant worden bevorderd, hetgeen bet geheele bedrijfsleven in die pro vincie ten goede zal komen. UIT DE MANDENINDUSTRIE Te Ameidc STAKING MET VRIJ ERNSTIG KARAKTER De staking in de mandenindustrie te Ameide neemt de laatste dagen een vrij ernstig karak ter aan. Enkele werklieden worden van en naar hun werk door politie en stakers begeleid. Hoewel zich tot op heden nog geen ongere geldheden liebben voorgedaan, heeft de burge meester voor de gemeente-poiitie versterking aangevraagd en is gisteren een detachement rijkspolitie te Ameide gestationeerd. Tot dusver is alles rustig verloopen. KON. NED. HOOGOVENS. Met bet Nederl. s. Zeus werd Dinsdag een aan de terreinen van de hoogovens te IJmuiden ingenomen partij piekijzer naar Hamburg ver scheept VAN EEN ZOLDER GEVALLEN, Te Rijnsater woud© Is het 7-jarig zoontje van de wed. Janeze van een hooizolder gevallen en met het hoofd op den steenen vloer in den stal terecht gekomen. Zwaar gewond en in zorg- wekkenden toestand is het knaapje naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. VRIJDAG, 3 April 1931. Huizen (1875 M., ISO K.H.). Uitsluitend N. C. R. V. uitzending: 8.30-9.40 morgenwijding; 10 30—11 ziekendienst11—12 gramofoonpl.12 po'litieber.12.30—2 concert. D. Vos (viool), J. H. van Ginkel (klarinet)H. v. d. Horst Jr. (cello), fevr v. d. Horst—Bleekrode (piano)2—2.30 gra mofoonpl. 2.30—3 Chr. lectuur: 3—4.30 concert, mevr. J. v. Helema-van Nieuwenhoven (sopraan),, mej. M. Sentis (viool), P. Kloek (orgel), 4.30— 5.30 kinderuurtje; 5.456.30 orgelconcert. J. BV Rootlieb, 6.30—7 causerie A. J. Herwig7—7.15 gramofoonpl.; 7.157.30 politieber.7.30 kerk - dienst; 9—9.15 Vaz Dias; 9.15—11 Gemengd Solis- tenkwartet en H. Hermann (1ste viool), J. Smits (2e viaal), B .v. d. Star (alt-viool), H. v. d. Horst Jr. (cello)11—11.30 gramofoonpl. Hilversum 298 M., 1004 K.H.)912 V. A. R A 124 A. V. R. O., 48 V. A. R. A-811 V. P. R. O., 12—12 V. A. R. A. 9 gramofoonpl.. 10.15 voordracht mevr. Francien KooteGerrese, 10.30 ziekenuurtje, 11.30 gramofoonpl., 12—2 Om roeporkest, m. m. v. solisten22.30 Kamermu ziek Haagsch Strijkkwartet; 2.30—2.45 gewijd kwartiertje; 2.45—4 „Schola Cantorum" o. 1. v. Hub. Cuypers; 4 orgelspel Joh. Jong, 4.30 voor de kinderen5.15 Herm. Hulsman (bariton), Job. Jong (piano), gramofoonpl.: 6 V. A R. A-orkest 6.50 actueel allerlei door het N. V. V.; 7.05 V, A. R. A.-orkest; 8.15 V. P. R. O.; 11—12 gra- mofoonplaten (V. A R. A.). Daventry (1554,4 M., 193 K.H.)! 10.50 be richten, 3.50 orkest L. Seymour (alt), Jan van der Gucht (tenor), 5.20 lezing, 5.50 viool-recital rloor A Sammons, 6.20 kwintet, M. Sandra (so praan),' J. Morel (bariton), 7.50 Wagner-concert, orkest en solisten, 8.50 berichten, 9.0510.20 ver volg concert. Parys („Radio Paris" 1725 M., 174 K.H.)t 8.05. 12.50 tn 6.50 gramofoonplaten, 8.20 radio-too- neel, 9.50 orgelconcert. Langen berg (473 M-. 634 K.H.): 6.207.50 en 10.50—11.25 gramofoonpl., 12.201.50 kamer muziek, 3.50—5.20 concert, 6—6.40 gramofoonpl^ 7.30 Duitsch Requiem, Brahms, soli,, koor en orkest. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.)! 11.20— 12 20 concert, 2.20—4.20 orkest .en voordracht. 0.208.35 kerkconcert, 9.05—9.20 cembalo-soli met pianobegeleiding, 9.20—10.20 orkest en solist. Brussel (508.5 M., 590 K.H.)5.20 gramo* fbonpl.6.05 concert en voordracht, 7.05 gramo foonpl., 8.20 zang en voordracht. Leuven (338.2 M., 887 K.H.): 5.20 orkest, 6.20 concert, 7.05 gramofoonpl-, 8.20 orkest en soliste* Zees en (1635 M., 183.5 K.H.): 10.20 orgel concert, 11.20 orkest, 1.20—3.50 gevarieerd pro gramma, 3.50 orkest, 5.20—6.55 lezingen, 6.55 Messe As-Dur Schubert. Solisten, koor en or kest, 7,50 voordracht, 8.20 Amar-kwartet,, 9.20 be richten*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5