algemeen overzicht. OP DE puinhoopen FABELACHTIGE ERFENIS Communistisch gewoel IJde!e verwachtingen? SOVJET-LEGERTOESTANDEN DONDERDAG 2 APRIL 1931 De nieuwe Raad van Vlaanderen De taak van den nieuwen Raad GEEN LEVENSMIDDELEN VOOR DE DAKLOOZEN OVERAL STAKINGSOPROEPEN WRAAKMOORD LOONSVERLAGINGEN IN BELGIE GEEN BRITSCHE TROEPEN TEGEN STAKERS BOYCOT EN SURTAX WEL DOCUMENTEN, MAAR GEEN GELD JUWEELEN VAN PRINS GEORGE TERECHT Zijn Rheumatiek en Iscliias te genezen? ARME CHARLEY VOOR DE VERVOLGDE SLOVENEN DE 34ste Strenge discipline Tegenstellingen tusschen roode leger en gepoe DE VATICAANSCHE RADIO Wetenschappelijke lezingen Terwijl de Belgische regeering nog steeds TY JJ X VIO X-* „n, •geen oplossing voor de Vlaamsche kwes vonden heeft, zijn de Vlaamsche nation bezig een wat wij zouden willen noem dubbelde activiteit te' ontplooien. n,ach- Hoe langer de oplossing op f ten, hoe grooter de ontevredenheid en etrekkender de eischen van het vla^SOg® V°^ indien direct na den oorlogen re- werden. geering helderziend genoeg ware Cauwe. het minimum programma van zelten, laert in een concrete °P1?®sl"g °eten beleven dan zou men het met neoben UCt 11 OVU. dat, zooals Zaterdag is gebeurd, Dr. Aug. Borms. het parle ment een ^wetsvoorstel werd inge«en Hmop ingrijpende manier 's lanas stotnut te wyzi en. Enkele dagen tevoren was dit voorafgegaan door een andere daad van beteekenis: het op richten, onder leiding van dr August Borms, van een nieuwen Baad van Vlaanderen Een Brusselsch avondblad noemt het eerste „een frontistiscke grapwat alléén bewijst, dat men te Brussel nog maar steeds niet heeft ingezien hoe diepgaand de ontevre denheid is die bij het Vlaamsche volk heerscht over het steeds maar uitblijven van rechtsher stel, neerkomende op gelijkheid in rechte en in feite. Een dergelijke stap behoort niet meer tot het domein der grappen; het is een tra gische zet op het schaakbord van België en alléén de verblinde Brusselsche mentaliteit kan er nog een „farce" of een „piaisanterie" in zien. De oprichting van den Raad van Vlaanderen komt neer op een daad van innerlijke organi satie, op een concentratie der krachten, om van Vlaamsch nationalistische zijde den strijd met man en macht voort te zetten. Laten wij dr. Borms' bekend manifest, van 15 Maart 1931, waarin hij kennis gaf van de oprichting van den Raad van Vlaanderen, zelf nader laten toe lichten. Wij hadden af gesproken om half twhalf in „Malpertuis", 't lokaal der Vlaamsche na tionalisten op de Frankrijklei te Antwerpen. Wij kwamen er alle twee tege lijk binnen, stipt op tijd, en na men plaats in het café, waar jonge en oudere Vlamen, allen bezield met hetzelfde ideaal, kwamen werken of er in gezelschap van gees- tesgenooten de gebeurtenissen van den dag be spraken. De reeds lang in het vooruitzicht gestelde Raad van Vlaanderen is dus een werkelijkheid geworden, zeggen wij. Inderdaad, antwoordt dr. Borms. Ik bekijk den geïnterviewde scherp en ben blij, hem, twaalf jaar geleden reeds, een idealist te hebben genoemd, want alléén liefde voor zijn volk is het, die hem leidt en die hem in de gevangenis heeft gebraeht- Inderdaad, zoo ging hij voort. Reeds lang voelden wij de noodzakelijkheid van een cen traal organism?, dat leiding moet geven aan de actie van de Vlaamsch nationalisten. De duizenden die het Vlaamsch nationalisme reeds belijden, en over talrijke plaatselijke organisa ties verspreid zijn, moesten door één landelijk organisme worden vertegenwoordigd, om zoo meer eenheid in werken en streven te krijgen en onderlinge verdeeldheid te voorkomen. Er was al verdeeldheid. Ja, maar niet veel, want allemaal willen tvij de politieke zelfstandigheid van Vlaande ren; wij willen meester zijn in ons eigen huis en onze betrekkingen met de buitenwereld naar eigen Vlaamsch inzicht regelen, in het kader van het algemeen Europeesch belang. U is Groot-Nederlander De Vlaamsche nationalist is er zich van bewust, dat alle Vlamingen tot de Nederland- sche volksgemeenschap behooren. Derhalve moet het einddoel van het Vlaamsch natio nalisme zijn het innigste samengaan te bewerk stelligen der gescheiden deelen van den Neder- landschen -stam. Als aanvangsactie ter verwe zenlijking van dit ideaal moeten de Vlaamsche nationalisten het zelfbeschikkingsrecht ver overen zooals dit elk ander vrij volk bezit, d.w.z. buiten het medezeggenschap om van vreemden, dus ook van de Walen; zij moeten verder meester zijn over hun eigen Vlaamsche aangelegenheden en in volle vrijheid kunnen Depa en welke die eigen aangelegenheden zijn. De po.i e ezelfstandigheid zal eerst dan ver wezen ij t zijn, wanneer de wetgevende, de uit voerende en de rechterlijke macht over Vlaan deren berust in handen van Vlamingen en de betrekkingen ussc ien Viamirigen eenerzijds, en andere volken of Staten anderzijds, door Vla mingen worden onderhonden en geregeld. Ter un-ïriv van dit dn»i t? verwezenlijking van dit doei js d6 vlaamsche nationalist bereid, broed rlijk samen te werken met allen, die hetzelfde v laamsch-nationaal be ginsel huldigen. Dit streven aan te moedigen behoort dus ook tot de taak van den Raad van Vlaanderen? Natuurlijk. De vertegenwoordiging in den Raad is gegrondvest op de breedst mogeijjke wijze ten opzichte van de scbakeeringen in den Vlaamsch-nationalen strijd, de wijsgeerige overtuiging en de gewestelijke indeeling. De leden van den raad leggen in handen van den voorzitter den eed of een plechtige gelofte van trouw af. Wij hebben drie commissies: een voor de politieke aangelegenheden, de tweede voor de pers en de propaganda en de derde voor de geldmiddelen; deze laatste heeft ten doel het innen van vrijwillige bijdragen voor de actie van den Raad. Binnenkort zullen wij een. vergadering te Brussel houden. Dit als manifestatie Ook. Brussel moet weer een Vlaamsche stad worden. Als de Vlamingen het bestuur en de scholen in handen zouden kunnen krijgen, is dat binnen een tijdperk van dertig jaar te verwezenlijken, zooals wij zulks tijdens den oorlog aan de hand van statistieken en andere gegevens eens hebben uitgerekend. Frankrijk, België en je grensverded iging Uit uw manifest blijkt, aat U nog steeds van meening is, dat Fiankiijk annexionnis- tische oogmerken op BelSië beel't. Dat is duidelijk voor iedereen, die maar zien wil. Vorig jaar hebben de officiëele ver tegenwoordigers van België op feestelijke wijze het feit herdacht, dat vóór honderd jaar de re volutie is uitgebroken tegen bet Wettelijk ge zag van het Koninkrijk der Nederlaiiden. Fran- sche politici en Fransehe officieren hadden hij die gewelddadige omwenteling de Riding. De Inlijving van het huidige België bij Frankrijk stond hun hierbij voor oogen. Een andev doel hadden zij niet. Deze toeleg is verijdeld. Uit den na-ijver der mogendheden is de Belgisc!le staat geboren. Frankrijk heeft echter zijn doel nooit prijs gegeven. Toen de inlijving van België niet mogelijk bleek, wilde Frankrijk zijn heerschap pij over België zonder annexatie verwezenlij ken. Het vond in België zijn handlangers. De inlijving der geesten'' zou aau de inlijving van den grond voorafgaan. Daarom daarom alléén werden onderwijs, bestuur, gerecht en geheel het openbaar leven in Vlaanderen verfranscht. De regeeringen van den Belgischen staat,.die elkaar sedert 1830 zijn gevolgd, heb ben deze verfranschingspolitiek stelselmatig en met volharding voortgezet. De kolenrijkdom onder den Vlaamschen bodem is uitgeleverd aan de winzucht van vreemde, Waalsche en Fransehe kapitalisten. Een geheim Fransch- Belgisch militair verdrag stelt de hloem van onze Vlaamsche jongelingschap ter beschik king van den Franschen generalen staf, om in den eerstvolgenden Europeeschen oorlog voor Frankrijk te worden geofferd. Een fortengor del van de Zwitsersche grens naar Maasijck en vandaar over Antwerpen en Gent naar de Noordzee, zal de militaire grens van Frankrijk verleggen naar het hart van Vlaanderen. Zelfs de schijn van een onafhaukëlijken Belgischen staat zal hiermede ophouden te bestaan. Dit hebben wij allemaal in liet manifest van den Raad van Vlaanderen gezegd en ik doe er geen Jota af. Van dien fortengordel gesproken, is U van oordeel, dat de versterkingswerken langs de Nederlandsche grens van uitsluitend defen sieven aard zijn Die zullen zeker ook voor aanvals doeleinden kunnen gebruikt worden. Moest er weer een Europeesch conflict ontstaan, dan zou Hijmans, de Belgische minister van bui- tenlandsche zaken het wellicht kunnen doen benutten, om alsdan te verwezenlijken wat hij in 1918 heeft gedroomd, maar wat hem toen is mislukt. Meent U werkelijk, dat hij Limburg en Zeeland nog zou willen annexeeren? Dat is een geheime gedachte, die zij met veel diplomatie weten te verbergen en waar mede zij al heel wat menschen hebben ver schalkt. Er zit een continuïteit in de politiek van Hijmans en consorten, die zich te ziiner tijd ook wel op de strategie zal weten te steu nen. De kanalenkwestie gaat daar parallel mede. Meer dan ooit moet Nederland met Hij mans uit de oogen kijken. Op militair gebied is België vastgekluisterd aan Frankrijk. Ik ken de termen van de geheime overeenkomst niet, maar alles wat wij om ons heen zien ge beuren, zegt ons wat er in staat en bewijst, dat de „valsche documenten van Utrecht", die eigenlijk van Brussel waren, toch veel waarheid hebben bevat. Waarom werd de „vervalscher" nooit gestraft Hij is een werktuig geweest in de han den van menschen, die, zoo wil het mij voorko men, op zeker oogenblik hebben gezien, dat echte documenten verdwenen waren en die er de draagkracht van hebben willen verminderen door documenten te laten publiceeren met een deel der waarheid en een dosis uitvindsels er in. Men heeft dus de waarheid der echte do cumenten willen ontzenuwen, met er een an dere lezing van in omloop te brengen, met valsche elementen er in verwerkt. Federatief België Wat denkt U van het door de Vlaamsche nationalisten in het parlement ingediend wets ontwerp betreffende het federaal statuut van België? Ik -beschouw het als een eersten stap naar de ontvoogding van liet Vlaamsche volk. Mijn persoonlijk ideaal blijft: de aansluiting van Vlaanderen hij Nederland, terwijl Walonie bij Frankrijk kan gaan. De aansluiting van Vlaan deren bij Nederland zou, wel te verstaan, op federatieven grondslag moeten geschieden, zoo dat wij eigenlijk een federatie van het rijk der Nederlanden zouden hebben. Of ik daar heil van verwacht? Eerst en vooral zouden wij als Nederlandsche volksgemeenschap ons geheel kunnen uitleven en ik ben er zeker van, dat wij dan sterk genoeg zouden zijn, om die gemeen schap in stand te houden. Het verwezenlijken van dat ideaal hangt natuurlijk niet van ons alléén af: Nederland en de mogendheden heb ben een gewichtig woord mede te spreken.. Het is mijn absolute overtuiging, dat een derge lijke structuur een werkelijk Europeesch be lang is. En België Dat heeft toch, sedert het zijn neutrali teit heeft opgegeven, zijn reden van bestaan verloren, en die reden jvas: een bufferstaat te zijn tusschen de twee vijandelijke grootmach ten Frankrijk en Duitschland. Bestond hier thans een evenwicht van het Vlaamsche en het Waalsche gedeelte, op voet van volkomen ge lijkheid, dan zouden wij dien bufferstaat vor men, maar dat hebben de regeeringen zelf niet gewild. De regeering heeft onlangs in het par lement gejammerd over het feit, dat Engeland niet in het defensief verbond is willen treden, doch men heeft uit het oog verloren, dat een oude elsch \a.n de Engelsche diplomatie is, dat België eeuwigdurend neutraal zou blijven. Dit standpunt wordt ginds weer actueel en men is er niet tevreden over België, dat men daar ook al sedert eenigen tijd als een verlengstuk vhn Frankrijk beschouwt. In dezen stand van zaken, was het dus logisch, dat Engeland zich afzijdig zou houden. Kan, volgens U, de Vlaamsche kwestie in de huidige structuur van België tot volle dige bevrediging van de bewuste Vlamingen opgelost worden? Dit is totaal uitgesloten. De bestaande formules deugen niet. Er kan niet gebouwd worden, of er wordt dadelijk weer afgebroken. ')o Vlaamsche minimalisten, beter Vlaamsche Bdgicisten genoemd, die véél minder vragen dan wij, ]nmllen zelfa dat mindere nog niet tan Jaspan bekomen! In den loop der laatste maanden zijn er van V laamsch-nationalistische zijde nogal con flicten geweest mot de kerkelijke ovérheid, die Louter van politieken aard. Op godsdienstig gebied onderwerpen de R.-K. na tionalisten z'c'1 y°Redig aan de voorschriften van de overheid. Een onzer tegenwoordige bis schoppen heeft eens, toen hij nog deken was van een groote stad, gezegd, dat de Vlaamsche- nationalisten zijn vurigste gel-oovigen waren. Men heeft verteld, dat de gewezen leidër van de R.-K. Kamerfractie, den heer Van de Vij- vere, naar Rome gaat, om er een veroordeeling van het Vlaamsche nationalisme te bekomen. Mocht iets dergelijks geschieden, dan zou dat eeu ramp kunnen worden voor het Katholi cisme in Vlaanderen. Wij hebben echter te Rome trouwe en machtige vrienden. Elementen voor een veroordeeling zijn niet voorhanden; men mag ons niet verwarren met de „action- fransaisers". Wij erkennen en aanvaarden gaarne het godsdienstig gezag van onze recht- streeksche religieuze overheden, maar het is als vrije burgers, dat wij tegenover politieke handelwijzen stelling hebben te nemen. Concludeerend: hoe ziet U de toekomst van de Vlaamsche beweging in? Hoopvol, zeer hoopvol. Wij vorderen met rassche schreden. Vlaanderen zdl volledig ont voogd worden! Ellende na de aardbevingsramp in Nicaragua Overal ziet men lijken Dreigende staking in het Roergebied Vele gegadigden meldden zich aan LONDEN, 1 April. (H.N.) Henderson deelde vanmiddag in het lagerhuis mede, dat naar hij hoopte, de Engelsche gezant en de Engelsche consul benevens de overige leden van de Engel sohe kolonie in Managua ongedeerd zijn. Berichten van het tegendeel had hij nog niet ontvangen. Naar het schijnt, komt de schade, door de aardbeving in Nicaragua veroorzaakt, vooral vooral voor rekening van Engelsche verzeke ringsmaatschappijen. Hoewel dit natuurlijk een belangrijke schadepost is, wordt^ volgens de algemeens opinie, de positie der verzekerings maatschappijen daardoor niet verzwakt, die ook bij de groote aandibevingsramp te San Francisco indertijd het grootste gedeelte va.n de schade hiebben gedragen en haar verplichtingen ten volle konden nakomen. Men heeft het gebouw van de Engelsch-— Zuiid-Amerika Bank te Managua, in welks kel ders een bedrag van 100.000 goud aanwezig was, in de 1-uoht laten springen om het goud in veiligheid te brengen. In particuliere beriohten uit Managua wordt het aantal dooden op 1150, dat der gewonden op 3.000 geraamd. Vandaag zijn nieuwe aardschokken voorge komen, waardoor de nog staande gebleven hui zen eveneens verwoest werden. Het reddingswerk wordt door het voortduren van de schokken zeer belemmerd. NEW-YORK, 1 April. (H.N.) De Amerikaan- soh-e zaakgelastigde te Managua meldt, dat het Amerikaansöhe -gezantschap door -brand ver woest is. Het geheele archief en alle acten en documenten zijn verloren gegaan. Onder de om het leven gekomeneu bevindt zich ook de Italiaansohe consul. Men gelooft, dat degenen, die zich tijdens de ramp in het Engelsche en Amerikaansohe gezantschap be vonden, gespaard zijn gebleven. 1 Amerikaansche geniesoldaten hebben ver schillende huizen in de lucht laten springen om den brand *te stuiten. De hulp, door de vliegtuigen gebracht, is on voldoende en het gebrek aan levensmiddelen doet zich nijpend gevoelen. Het aantal dakloozen in Managua bedraagt ruim 2.000. De president van Nioaragua moest den nacht in een tent doorbrengen. Door de ramp is de kwestie van den aanleg van het Nicaragua-kanaal, dat, evenals het Panama-kanaal, een verbinding moet scheppen tusschen de Stille Zuidzee en den Atilaintisohen Oceaan, weder op -den voorgrond getreden. De Amerikaansche genie-officieren, die op- metiingen voor het kanaal in Nicaragua doen, hebben aan de regeering te Washington een telegram gezonden, waarin zij er op wijzen, dat de aardbeving een zuiver locaal karakter had en tot Managua beperkt is, terwijl de ontworpen kanaalzone ongeveer 170 K.M. van het geteis terde gebied verwijderd is. NEW YORK, 1 April (N.T.A.) De ochtend bladen publiceeren eenige mededeelingen van overlevenden van de aar-dbevingsramp in Ma nagua, waaronder het rapport van een te Co- rinto aangekomen Amerikaanschen marine vlieger. Deze schildert in bijzonderheden de vreese- lijke tooneelen, die zich in de stad hebben af gespeeld, de algeheele verwoesting der stad en de reddingspogingen van de half onder de puinhoopen bedolven slachtoffers. Alle groote gebouwen in het centrum der stad zijn -nagenoeg verwoest. In en op de puinhoopen van de verwoeste huizen ziet men overal lijken. De spoorlijnen zijn in een cirkel van 10 mijl verwoest, waardoor het aanvoeren van hospi taal-treinen uit Corinto wordt bemoeilijkt. MENAGUA, 1 April. (R.O.) Onder de gedoo- den. bij de aardbeving bevindt zich de Italiaan- sche consul. Er zijn 2000 dakloozen. Hun lijden wordt nog verzwaard door het gebrek aan levensmiddelen en medicamenten. BOCHUM, 1 April (V.D.) Tengevolge van de opzegging door de werkgevers van het loon- contract in de metaal- en kalenindustrie voor de industriegroep Noord-West is de toestand in het Rijn-Westfaalsch-industriegehied zeer ge spannen. De revolutionnaire vakvereenigings-organi- saties hebben tezamen met den communis tische mijnwerkershond een groote actie inge zet voor een staking van mijnwerkers en metaalarbeiders in het Roergebied. Overal ziet men de stakings-oproepen der communistische organisaties. Men vreest, dat ondanks de gematigde actie der andere vakbonden de communisten een groot deel der arbeiders voor hun stakingsplan nen zullen winnen, want de stemming in 't Roer gebied is uiterst verbitterd. De communistische eischen zijn: handhaving van de loonen, en ver korting van den arbeidstijd tot 7, resp. 6 uren per dag. Wanneer het in het N.W. industrie-gebied tot een conflict komt, zullen hierbij een half mil- lioen arbeiders betrokken zijn. Hoezeer het radicaliseeren van de arbeiders in dit gebied toeneemt, is wel verleden week gebleken, bij de verkiezing van de bedrijfsraden v-oor de mijnen, toen het communistisch stern- mental een sterke stijging vertoonde. Uitgebracht werden op de vertegenwoor digers der moderne organisaties 80.641, op de christelijke vakbeweging 53.860, op de com munisten en hun R.V.O. 60.909 stemmen en op de nationaal-socialistische organisaties 17.814. De dader gearresteerd Gisterenmiddag werd de 50-jarige weduwe Anna Racheahl in haar woning te Goerli-tz door den 24-jarigen Martin Poneitz vermoord. De jongeman, stond in betrekking tot de 18-jarige dochter van -de weduwe, die dit echter niet goedkeurde. Met een mes kwam de jongeman de woning van de weduwe binnen en sneed haar de keel door. De vrouw werd in het ziekenhuis op genomen, waar zij korten tijd later overleed. De dader werd op straat door de politie ge arresteerd. Het regeeringsvoorbeeld gevolgd Onze Antwerpsohe correspondent meldt ons: Nadat de Belgische regeering er in geslaagd is, goedkeuring te verkrijgen voor een loons verlaging van 6 procent op de salarissen der ambtenaren, volgen tlians verschillende parti culiere bedrijven dit voorbeeld. Bij de Antwerpselie Tramwegmaatschappij bijvoorbeeld zal van deze maand af een loons verlaging worden ingevoerd. Tegelijkertijd zal de maatschappij ook haar tarieven verlagen. Dit laatste is zeker het vermelden waard, daar in de staatsbedrijven, zooals o.a. op de spoor wegen, nog van geen verlaging der prijzen sprake schijnt. VLIEGTUIG IN BELGIë NEERGESTORT. ANTWERPEN, 1 April. (NT.A.) Op bet vlieg veld Deurne stortte heden een vliegtuig neer. De inzittenden, de piloot en een passagier, wer den op slag gedood. LONDEN, 1 April. (R.O.) Bij de behandeling van de legerwet, zelde de staatssecretaris van oorlog, Sltaw, terwijl hij het desbetreffende amendement van den linker vleugel Agures, dat de regeering stappen zou doen, om te zor gen, dat geen troepen zullen worden gebruikt tegea de leden der vakvereenigingen, of onder kruipers. Toenemende bezorgdheid in Lancashire Onze Dondensche correspondent schrijft ons: Groote bezorgdheid, schrijft de „Daily Tele graph", wordt in Lancashire aan' den dag ge legd bij het vooruitzicht en zelfs de ui'tbrefi- ding van den boycot van buitenland,sche stof fen in Indië. Reusachtige hoeveelheden stoffen, uit Enge land ingevoerd, en in bet bezit van Indische kooplieden, zijn onverkoopbaar ten-gevolge van den boycot. Dinsdag werd, als resultaat van een lange bespreking te Bombay tusschen Gandhi en de BriU-che en Indische textlelnijveraars, een over eenkomst bereikt volgens welke met de koop lieden zal worden samengewerkt om die voor raden van de hand te doen. Men verwacht, dat deze overeenkomst gevolgd zal worden door een verderen boycot ten bate van in Ind'ië ge maakte goederen. In Lancashire vreest men, dat zulk een po litiek vernietigende gevolgen zal hebben voor een toch reeds zoo zwaar getroffen industrie. Belanghebbenden hebben zich in verbinding gesteld met de vertegenwoordigers der textiel, districten in het parlement. Gandhi heeft aan een deputatie van Indische handelsmannen beloofd, dat het congres op de nieuwe ronde tafel-conferentie zal pogen hun standpunt te verdedigen tegenover de bepaling in de Londensche overeenkomst, welke vct- biedt dat onderscheid gemaakt wordt tusschen Britsche en Indische handelaars. Uit bovenstaande mededeelingen moet men blijkbaar afleiden, dat de verwachtingen, wel ke men althans voor de Britsche textlel-indus- trie gebouwd had op toet vergelijk tusschen lord Irwin en Gandhi waarschijnlijk ijdel zullen zijn Men wist dat het congres zou blijven aandrin gen op den boycot van buiitemlaindisolie stoffen, maar men bad toch gehoopt, dat tengevolge van de uitputting der voorraden de vraag naar katoenen goederen uit Lancashire herleven zou. In het begin dezer maand schijnen veel In dische kooplieden orders geplaatst te heibben. Toch gaf de correspondent van de „Daily Express" te Bombay lin een telegram van 6 Maart te kennen dat deze orders waarschijnlijk niet lang zouden voortduren, en wel wegens de propaganda van het congres dat er bij de handelaren op aandringt, geen buitenlandscbe stoffen te koopen, en wegenis het „posten" van bu i-ten land sche stof fen wi nk els Deze correspondent gaf de verwachting weer, dat Indië's jaarlijksche invoer zou verminde ren van 1.500.000.000 yards tot 1.000.000.000 yards. In de „Evening Standard" van 5 Maart werd de meening verkondigd dat, afgezien van de politieke onderhandelingen, Indië een neiging vertoonde zich tot Engeland te wenden voer zijn importhandelingen. „Het begint meer Brit sche goederen te vragen. Het ontwaart dat an dere fabrikaten minder voldoening schenken." Het blad staafde dit inzicht door te wijzen op het oploopen van Indische Leeningen wel ke min of meer afhankelijk zijn van den eco- nomisc-hen toestand. De moeilijkheden welke de hervatting van den textielhandel in den weg staan 'zijn even wel veel ernstiger dan men na het sluiten van de Ir win-Gandhi-overeenkomst-wilde erkennen. Zelfs indien een einde gemaakt werd aan den boycot (wettig of onwettig), dan zou de nieu we door Indië geheven surtax van 5 pet., waardoor het totaal op 20 pet. gebracht wordt, den invoer van de goedkoope-re katoenen goe deren, welke Indië in zoo groote massa kocht, in den weg staan. 13S jaren geleden stierf een onderkoning van Indië, Bonet, zonder achterlating van directe erfgoederen. De schatrijke man beschikte over zijn ver mogen op die manier, dat het tot 1931 op de bank van Engeland, drie andere Engelsche banken en vier Spaans-che banken zou blijven en pas dan met intrest op intrest aan zijn erf genamen zou -ten deel vallen, of, als deze er niet meer waren, onder het personeel zijner erfgenamen zou verdeeld worden. Reeds sinds eenige jaren toen 1931 steeds meer naderde interesseerden vele personen zich voor de fabelachtige erfenis, o.a. een zekere George Iwan, die tijdens den oor log te Hermannstadt geïnterneerd was. Hij plaatste in meerdere buitenlandsche bladen advertenties, waarin hij de erfgenamen van Bonet opriep, zich bij het notariaat van Her mannstadt aan te melden. Zijn oproep bleef niet zonder gevolg; spoe dig meldde zich een menigte personen, die wilden bewijzen, dat zij, hoewel ver verwij derd, met den erflater Bonet verwant waren, Het gelukte Iwan van dezen allen een mach tiging te verkrijgen, waardoor hij met de taak belast werd, de hoolderfgenamen op te sporen. Daarvoor zegden de medeërfgenamen hem de helft van hun aandeel toe. Na lang zoeken gelukte het Iwan, de ver meende hoofderfgename te vinden in de per soon van een rijke Berlijnsche weduwe, Elise Augusta Schultze, geboren Lutz, die hem, in dank voor de onverwachte reuzenerfenis, de helft van het vermogen beloofde. Iwan liet terstond zijn vordering hypothe cair boeken op het landgoed der weduwe Spoedig daarop stierf de weduwe op onver klaarbare wij,ze en Iwan bezat nu wel docu menten, welke een waarde aan millioenen vertegenwoordigden, maar geeu geld om de zaak door te zetten. In deze omstandigheid stelde een zekere Johann Toth hem 1000 kronen -ter beschikking, waarvoor Iwan hem schriftelijk een millioen mark beloofde. Maar weldra had hij weer geen geld; hij kreeg van Toth nu 20.000 kronen, waarvoor hij hem 5 millioen mark van de er fenis beloofde. Intusschen is nu een proces om het bezit der groote erfenis begonnen en thans wil ook Toth zijn vordering op Iwan langs gerechte lijken weg doen eerbiedigen. Maar Iwan is verdwenen en dus moet eerst uitgemaakt worden, of het proces tegen Iwan dan wel direct tegen de erfgenamen zal wor den gevoerd. Vóór 14 dagen gestolen Naar de „Daily Express" uit New-York ver neemt, wordt eerst thans bekend, dat, toen prins George met zijn broer te Buenos Aires vertoefde, d-en 14denMaart j.l. 's avonds in zijn slaapkamer in de Britsche ambassade werd ingebroken. Volgens de „Critica", een blad, dat te Buenos Aires verschijnt, werd een aantal juweelen van aanzienlijke waarde gestolen. Thans deelt de politie van Buenos Aires mede, dat zij er in geslaagd is, de juweelen in haar bezit te krijgen. Dezen zullen naar prins George, die thans in Brazilië verblijft, worden doorgezonden. De dief is een vooraanstaande jonge Argen tijn. BINDEND VERKLAARD Voor het steenkolengebied van Aken beeft het Duitsolie rijks-ministerie van arbeid de Vrijdag j.l. gedane seheidisrecMerlijke uit spraak bindend verklaard. In ons land met zijn vochtig klimaat waar zoovele menschen aan rheumatiek en verkoud heden van allerlei aard lijden, is het van alge meen belang wat de Heer C. Heil, politieagent te Amsterdam, wonemie Huidekoperstraat 28 boven, ons o.a., schrijft: Ik leed 18 maanden aan Ischias en Rheumatiek in mijn geheele lichaam." 8 maanden was in onder behandeling in een speciale geneeskundige inrichting voor rheuma-|, tieklijders en tal van middelen tegen rheuma-,- tiek heb ik gebruikt. Niets hielp! Toen ben ik*. Togaltabletten gaan gebruiken. Na 2 flacons^, verminderden de pijnen, na 5 waren zij geheel^, verdwenen. Ik kon mijn werk weer doen. Daar-*-, om kan ik Togal aan alle lijders zeer aanbe-fi velen. Hetzelfde zeggen vele duizenden, die- Togal tegen rheumatiek, jicht, scheuten in ge-| wrichten en ledematen, ischias, spit, veikoud-J| heidsziekten alsmede pijnen van allerlei aard,| gebruikten. Togal stilt niet alleen de pijnen, maar het verwijdert de ziektekiemen op natuurlijke|_ wijze, het lost het urinezuur op! Togal bestrijdt® dus de ziekte in haar oorsprong en is onschade-ïj; lijk voor maag, hart en de. overige organen. Meer,,, dan 6000 attesten van H.H. Doktoren! Vaar andere middelen faalden en zelfs bij chronische V ziekten werden met Togal dikwijls verrassende resultaten bereikt! Duizenden, welke door pijnen geplaagd werden kwamen door Togal wederom in het genot van hun gezondheid. Neem nog heden een proef, maar let er in Uw eigen belang op, dat u Togal krijgt. Er is niets beters. Ver krijgbaar in alle Apotheken en Drogisterijen. (Reel.) Het legioen van eer wordt hem misgund Naar de correspondent van den „Daily Ex press" meldt, zijn de militaire leden van het Legioen van Eer, die hun ordeteekenen op het slagveld ontvingen, ten zeerste ontstemd over het feit, dat het kruis van ridder van het Legioen van Eer door de Fransehe regeering verleend werd aan Charly Chaplin. Zij hebben hiertegen een officieel protest ingediend bij den groot-kanselier van de orde. De oud-gedienden, aldus de „Action Frangaise", dié gedecoreerd zijn, zien niat in, waarom het roode ordelint van het Legioen, dat ge drenkt is in het bloed van helden, verleend moet worden aan een clown, die door zijn kunstenmakerij millioenen heeft verdiend, en waarom hij op één lijn geplaatst wordt met hen, die hun bloed voor hun vaderland ver goten. Speciale kerkdiensten in Z.-Slavië Mep meldt uit Laibaoh, dat in alle kerken van Slovenië godsdienstige plechtigheden, heb. ben plaats gehad ter intentie van de in Istrië vervolgde Slovenen. Voor den eersten keer is het Evangelie in het Sloveensch voorgelezen en de priesters heb ben voorlezing gedaan van den herderlijken brief van mgr. Bauer, den aartsbisschop van Zagreb, waarin deze speciale gebeden vraagt voor de Katholieke broeders in Istrië. Te Laibach hebben, na afloop van den kerk dienst, de studenten en schooljeugd een stoet gevormd met aan het hoofd den rector der Universiteit, waar een gedachtenisplechtigheid heeft plaats gehad. Op het monument van Ru- pallo werden kransen gelegd. Er werden nationale liederen gezongen door de manifestanten, die daarna in de grootste kalmte weer uiteen zijn gegaan. Men merkte geen enkel incident op. Gelijksoortige manifestaties hebben plaats ge. had te Zagreb. In de straten der stad werden collecten gehouden, ten voordeele van A vluch telingen uit Istrië. Weer een Brltsck militair vliegtuig verongelukt Gisterenmiddag is een Engelsch gevechts vliegtuig lboven 'het graafschap Kent van een hoogte van 100 meter neergestort. De inzittende, vlie-ger-officier Lyttle, weTd op slag gedood. Dit is het 34ste slachtoffer, dat de Engelsche luchtstrijdkrachten sedert het 'begin van het jaar te betreuren hebben. Lyttle was opgestegen om een ander vlieg tuig, dat een noodlanding moest maken, te hulp te komen. EINDELIJK BEKEND Uit Berlijn wordt gemeld: De meubelmaker Basohe uit de Stutoennan- strasse te Friedenau, wiens vrouw eenigen tijd geleden vermoord in bed is gevonden, heeft na langdurig te hebben ontkend, thans een beken tenis afgelegd en verklaard, dat hij zijn vrouw met een hamer had doodgeslagen. DE MIJNWERKERSSTAKING IN NOORD-FRANKRIJK RIJSEL, 1 April. (B.T.A.) De staking der mijnwerkers nam hedenmorgen sterk'toe in de streek van Douai en Pas de Calais. Er hadden enkele incidenten plaats. RIJSEL, 1 April. (B.T.A.) Het aantal stakers Da „Poslednia Nowosti", die te Parijs ver schijnen en waarvan de mensjewiek, M. Milioe- kow, hoofdredacteur is, bevatten een aanta! verklaringen betreffende het roode leger va-n een ingenieur, die te Moskou geattacheerd was bij den raad van arbeid en van verdediging en Rusland kortgeleden heeft verlaten. Op het oogenblik, aldus de ingenieur, tracht de sovjet-regeering op alle mogelijke manie ren de sympathie van het roode leger te win nen en dit hoofdzakelijk door ma-terieele mid delen, OA. verhooging van soldij, verbetering van de voeding der soldaten en uitbreiding van den verloftijd. Zooals bekend, ls aan alle afdeelingea van het roode leger een z.g. „politieke instructeur" verbonden. De Invloed van deze personen, die kort geleden nog zeer groot was, wordt thans echter sterk geboycot. Als thans de „politieke instructeur" het waagt, zich in militaire aan gelegenheden te mengen, wordt hij onmiddel lijk ter verantwoording geroepen, of ontsla gen. Zelfs een sergeant heeft het recht, dezen hoogen sovjet-ambtenaar aan te klagen, wan neer hij zich met zijn orders zou bemoeien. De discipline in het roode leger is ontzet tend streng. Volgens het nieuwe reglement zijn de soldaten verplicht, niet alleen hun oversten, maar ook elkaar den militairen groet te brengen- Deze groet is echter niet verplichtend tegenover de officieren der gepoe. Hieruit blijkt reeds eenigszins het groote antagonisme, dat tusschen het roode leger en de gepoe bestaat. Dit vindt zijn verklaring o.a. in den afkeer, die zelfs het roode leger voor de speciale zen ding van de troepen der gepoe gevoelt en in een zekere jalousie. De leden der gepoe- ontv vangen namelijk een nog hoogere soldij en worden beter gekleed en gevoed, terwijl hun dienst naar verhouding niet zwaar is. De soldaten spreken hun officieren aan met „burger". De aanspreektitel van „kameraad" is sinds 1926 in het roode leger verboden. Merkwaardig is, dat de roode soldaten in het publiek uiterst beleefd zijn, in tegenstel ling met de soldaten van het tsaristische leger. Het gébruik van sterken drank is in het ro-ode leger verboden. OOK POPULAIRE IN 50 TALEN De Vaticaansche radiodienst is nog steeds niet gereed met de uitwerking van zijn zend- program. Naar de voorzitter van de pauselijke acade- mie van wetenschappen, pater Gianfrancesclii, in de laatste academie-zitting mededeelde, is thans echter een „voorloopige" redactie van het radioprogram gereed. De Vaticaansche radiodienst zal hoofdzake lijk en regelmatig wetenschappelijke pro gramma's uitzenden. Tot de radioredactie behooren, behalve de directeur van het Vaticaansche radiostation, pater Glan-franceschiS.J., ook de directeur van de Vaticaansche sterrenwacht, pater Stein S.J. voor astronomie, prof. Lombardo voor electro- techniek, prof. Valazzo voor geophysica en prof. Neviani voor biologie. De pauselijke academie van wetenschappen, die deze programma's verzorgt, hoopt midden April met de uitzendingen te kunnen beginnen. Een groote moeilijkheid is echter nog de kwestie, of deze uitzendingen strikt weten schappelijk of populair-wetenschappelijk moe ten worden gehouden. In het eerste geval zal het Vaticaansche radiostation slechts een kleinen kring van be langstellenden vinden en in het tweede geval zal "men het Latijn niet als voertaal kunnen gebruiken, daar de meeste menschen deze taal niet verstaan. Men geeft echter de voorkeur aan het La tijn, om nationalistische moeilijkheden te ont wijken. Men heeft thans echter besloten, strikt wetenschappelijke voordrachten in het Latijn te geven en daarnaast ook populair-weten- schappelijke lezingen te laten houden in min stens vijftig verschillende talen. Uit informaties, die men op de verschillende priestercolleges en kerkelijke instituten te Rome heeft ingewonnen, is gebleken, dat men gemakkelijk geleerden kan vinden, die ieder van tijd tot tijd in hun eigen taal een lezing zullen houden. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Steeds stijging BERLIJN, 1 April. Het aantal werkloozen, dat ondersteuning van d-e provinciale besturen ontvangt, is in de maand Februari met 5 pet. gestegen tot 342.000. Deze werkloozen komen niet meer In aao- merkin-g voor ondersteuning uit de verzekering tegen de werkloosheid, daar zij liet maximum in Douai bedraagt 6350) dat is meer dan 38 pet. van deze uitkeeringen hebben genoten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9