LAATSTE BERICHTEN ZEETIJDINGEN OP MANAGUA'S RUÏNE. VRIJDAG 3 APRIL 4931 DE DIEFSTAL VAN 13000. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. De P. H.—A. F. L. HEIBELTJE AAN DE HOUTMANKADE EEN AUTO-AVONTUUR. UIT DE TRAM GESLINGERD. DE MOEILIJKHEDEN DER HULPACTIE. Sandino, de opstandelingen-generaal in aantocht? ANGSTIGE OOGENBLIKKEN DE STAKING IN N.-FRANKRIJK. Daden van sabotage. DE OUSTRIC-AFFAIRE UIT VLAARDINGEN R. K. KIESVER. VLAARD. AMBACHT MARKTBERICHTEN. STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS BINNENLANDSCHE HAVENS gemengde berichten nagekomen zeetijdingen ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 2 April. Inbraken aan den Linieer Maasoever. Terecht hefbben gestaan de 19-jarige losse- kman A. St. en de 24-}arige lossewerkman J. Sp. recidivist; beiden gedetineerd, die in maanden November en December zich schul- hadden gemaakt aan verschillende inbra- n, alle gepleegd aan den Linker Maasoever. _:s feiten waren hun tenlaste gelegd, doch het ii tal bedreven inbraken moet wel grooter i. De dagvaarding vermeldt een inbraak 1l l kantoor van een schaverij en zagerij aan Brielschelaan, waar zij twee maal hadden gebroken, en plakzegels, eenig geld, vijlen en ;aretten hadden weggenomen, een inbraak i het aan de schaverij grenzende perceel waar ,j een fototoestel hadden weggenomen, voorts - 'H inbraak in een schaftlokaal van de Neder- indsche Vereenigiog tot afschaffing van alco holhoudende dranken, waar een aantal pakjes sigaretten en kauwgom, benevens eenlge reepen locolado hun in handen waren gevallen. Een zelfde soort buit hadden zij in de wacht ge sleept bij een inbraak in het veilinglokaal vin de Vereeniging Aardbeien veiling. Ten slotte was hun ten laste gelegd, dat zij een groot aantal planken hadden weggehaald bij 1; an herhaalde bezoeken aan het terrein van ile naamlooae vennootschap voor houtopslag. Zij legden een volledige bekentenis af en nadat de benadeelden als getuigen waren ge oord, en dr. K. Penon 'n psychiatrisch rapport over verdachte Sp. had toegelicht, waarbij do deskundige komt tot ter beschikking stelling, beeft heit O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutten, er in zijn requisitoir op gewezen, dat de verdachten met hun inbraken zijn voort gegaan tot zij door de politie zijn betrapt en gearresteerd. Na hun arrestatie is het aantal diefstallen aan den Linker Maasoever sterk verminderd. Het O. M. wil meegaan met het i i.'classeeringsrapport dat over St. is uitge bracht. Wat Sp. betreft, acht bet O. M. het zeer dubieus of deze wel in een psychopaten, asyl thuis hoort. Het eischt tegen St. 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, en onder de bijzondere voorwaarde, dat hij zich zal stellen onder toezicht van Landarbeid en tegen Sp. 6 maanden gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling der regeering. De verdediger van St. mr. P. Blussé van Oud Alblas sloot zich aan bij een voorwaardelijke veroordeeling, doch vroeg een mildere straf. De verdediger van Sp. mr. G. J. Wiarda, vroeg een lichtere straf door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. Overtreding van de Stuwadoorswet. De 46-jarige hoofdbaas J. L. K. en de 42-ja- rige baas A. K. waren in appel gekomen van een vonnis van den kantonrechter alhier, waar bij zij veroordeeld waren ieder tot f 10. boete subs. 2 dagen hechtenis wegens overtre ding der Stuwadoorswet. Zij hadden er niet voor gezorgd dat de roeiboot, waarmee in den avond van den 20en November een ploeg werk volk was vervoerd van een in de Maashaven liggend schip naar den wal van een brandende lantaarn was voorzien. Appellanten zeiden wel aan boord t© zijn geweest van het zeeschip, toen de roeiboot vertrok. Er was zorg voor gedragen dat er in deze boot een met olie gevulde lan taarn aanwezig was, doch toen zij een onder- kras opdracht gegeven hadden de lantaarn aan te steken, was de boot a.I vertrokken, zonder dezen onderkras. De controleerend ambtenaar I. Vijfwinkel had de boot zonder licht zien aan- komen en deswege proces verbaal opgemaakt. Het O. M. meende, dat terecht de beide appel lanten voor bet verzuim aansprakelijk gesteld zijn en bet eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 16 April. Overtreding van de Drankwet. De caféhouder A. B., die door den kanton rechter, alhier was veroordeeld tot 2 boeten van 50 subs. 2 maal 5 dagen hechtenis, we gens overtreding van de Drankwet men had in zijn verlof3localiteit een glas sterken drank aangetroffen en in een aangrenzende localiteit nog een flesch jenever was van dit vonnis in appel gekomen. Zijn vrouw trad ala gemach tigde op. Zij ibeweerde, dat het glas jenever niet voor een klant bestemd was geweest, maar voor haar zelf. Zij heeft een maagkwaal en gebruikt dien drank als een medicijn. De president, jhr. Mr. Vierssen Trip vond het een geheel verkeerde medicijn. Er zijn wel levens door den drank verwoest, maar er is er nog geen enkele beter van geworden. Het O, M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter eischte bevestiging van het vonnis. Een straatroover. Vervolgens heeft terechtgestaan de 44-jarige varensgezel Th. F. W. K. recidivist en gede tineerd die bekende zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van een handtaschje ten nadeele van M. v. d. W. dat hij kaar op den Eendrachtsweg had ontrukt. Hst O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoef- feiman zeide in zijn requisitoir dat het bij zonder moeilijk is maatregelen tegen dezen verdachte' te nemen. Sedert jaren is zijn leven heelemaal verkeerd gegaan. Hij heeft veel ge dronken en is daardoor een ^cede betrekking kwijtgeraakt. Als hij in de maatschappij te rugkeert vervalt hij dadelijk weer tot misdrijf door zijn wijze van leven. Onder deze omstan digheden komt verd. voor een voorwaarde lijke straf niet in aanmerking. Het is echter wel mogelijk dat verdachte psyehopaath is. In verband daarmee verzocht spr. o.m. een psy chiatrisch onderzoek. De verdediger, mr. P. Blussê van Oud Aliblas bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Overtreding van de Arbeidswet. De garagehouder J. P. F. G. beeft in hooger beroep terechtgestaan van ean vonnis van den kantonrechter waarbij bij wa3 ontslagen van rechtsvervolging ter zake van een overtreding van de Arbeidswet, tegen welk vonnis de amb tenaar van het O. M. in appel was gekomen. Verdachte zou als hoofd van een onderneming geen maatregelen hebben getroffen om te voor komen, dat door een poetser gedurende eenige Zondagen arbeid was verricht. Het O. M. achtte het vonnis van den kanton rechter volgens att. 37 en 40 van hst WeTktij- denbesimt juist gewezen en.eischte bevesti ging van bet vonnis. Verdmsfering; van aïito-onderdeelen. De rechtbank heeft een uitgestelde zaak be handeld tegen den 19-jarigen W. C. W. gedeti neerd, die terecht had gestaan ter zake van verduistering van een groote waarde aan auto-ond erdealen ten nadeele van de Tech nische Handelsmij. C. v. Dijk aan de Van Ol den ba rneveltriraat. Bij interlocutoir vonnis had de rechtbank bepaald, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de reclasseeringsmo- gelijkheid van verdachte. Het ingekomen rap port was vrij gunstig, doch bet O. M. zeide dn zijn requisitoir bet zulk een groote proefne ming te achten, dat het daartoe niet meende te mogen overgaan. Het persisteerde bij den reeds vroeger genomen eisoh van 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hech tenis. De verdediger mr. G. van Geest drong in een uitvoerig pleidooi aan op een voorwaardelijke veroordeeling en verzocht verdachte uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Na raadkamer heeft de rechtbank dit laatste verzoek ingewilligd. Ten slotte heeft terecht gestaan de 20-jarige schilder G. B. uit Maassluis, die zich schuldig had gemaakt aan heling van het grootste ge deelte van de door den vorigen verdachte ont vreemde auto-onderdeelen. Hij legde een vol ledige bekentenis af. Het gestolene, dat een waarde had van ongeveer 8000 had slechts een bedrag van 800 h 900 opgebracht, welk geld hij met den vorigen verdachte had ge deeld. Over verdachte was een gunstig rap port uitgebracht door het Leger des Heils.. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. G. van Geest sloot zicih daarbij aan. Uitspraken 16 April. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: M. E. S. 23 jaar stoker uit Port Said, thans gedetineerd, wegens zware mishandeling van zijn landgenoot A. M. Mohamed, dien hij in da Delistraat met een mes in de linkerzijde had gestoken, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. F. \V. A. B. 47 jaar matrassenmaker, gedeti neerd, wegens diefstal van eenige manufac turen en ondergoederen tot 6 maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hechte nis. L. Z. 45 jaar assistent bij de invoerrechten en accijnzen, die terecht gestaan had ter zake van het aannemen van een gift, om in strijd met zijn plicht in zijn bediening na te laten, een hoeveelheid gesmokkeld sigarettenpapier in beslag te nemen, werd vrijgesproken. De zelfde verdachte had voorts terechtgestaan ter zake van het aannemen van een gift om na te laten een hoeveelheid cocaïne in beslag te nemen. Hiervan werd hij eveneens vrijgespro ken. F. d. B. 34 jaar reiziger, wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat de fietser A. K. B. op 11 September op den Oostzeedijk door een door hem bestuurden auto werd over reden, tengevolge waarvan B. znlke ernstige verwondingen had bekomen, dat hij korten tijd later is overleden, werd veroordeeld tot 6 we ken hechtenis met ontzegging van de bevoegd heid. om motorrijtuigen te besturen voor den tijd Van 1 jaar. F. v. P. 25 jaar bankwerker, en J. W. d. N. 44 jaar, los werkman, beiden uit Schiedam, werden wegens poging tot diefstal in vereeni ging veroordeeld tot resp. 5 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 5 maanden gevangenisstraf. P. V. d. G. 26 jaar smidsknecht te Capelle a.d. ÏJssel werd wegens opzettelijke brand stichting in zijn woning tot 1 Jaar gevangenis straf veroordeeld. H. W. B. 20 jaar bloemist, gedetineerd, werd ■wegens diefstal van jassen tot 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar veroordeeld. M. W. 21 jaar loswerk- man werd wegens heling van de jassen, die bij had beleend tot 2 maanden gevangehls- straf veroordeeld. J. B. 55 jaar tuinman, recidivist en gedeti neerd, is wegens verduistering van drie fiet sen, die bij van handelaren had gehuurd, tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis veroordeeld. J. P. v. <L D. 54 jaar havenarbeider, werd wegens valschheid in geschrifte hij bad op een v'alsche kwitantie van den directeur van bet St. Laurentiusgesticht 100 ontvangen voor de levering van een biljart en dit geld niet afgedragen aan den rechthebbende, ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. In de zaak van C. d. J. 62 jaar veehouder te T"rimpen a.d. Lek, appellant van een von nis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarhij hij wegens overtreding van de Vee wet hij had een koe doen vervoeren van een plaats, die besmet was verklaard was ver oordeeld tot 100 boete subs. 10 dagen hech tenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In de zaak van N. H. v. H. 46 jaar groente koopman te Vlaardingen, die in hooger beroep terecht gestaan bad van een vonnis van dén kantonrechter te Schiedam, dat al eerder door da rechtbank was bevestigd, doch door den Hoogen Raad was gecasseerd, waarna deze de zaak naar de rechtbank alhier terugwees, waarbij hij wegens overtreding van art. 427 Swb. bij had doordat hij aan den tol bij de Vijfsluizen, nabij Vlaardingen geweigerd had tolgeld te betalen, een stremming van het ver keer veroorzaakt was veroordeeld tot 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis, heeft de recht bank bet vonnis bevestigd, doch de straf ver minderd tot 10 boete subs. 2 dagen hechte nis. In de zaak van A. v. d. H. 54 jaar fabrikant te Oostvoorne ,die in hooger beroep had te rechtgestaan van een vonnis van den kanton rechter te Brielle, dat reeds eerder door de rechtbank was bevestigd, doch door den Hoo gen Raad was gecasseerd, waarna deze de zaak naar de rechtbank alhier terugwees, waar bij hij wegens overtreding van de Invaliditeits- en Ongevallenwet hij had verzuimd voor zijn personee: Voldoende zegels te plakken was veroordeeld tot 715 boeten ran 0.50 subs. 715 maal 1 dag hechtenis, heeft de recht bank het vonnis vernietigd en opnieuw recht doende verdachte veroordeeld tot 709 boeten van 0.50 eub3. 1 dag hechtenis voor elké boete, met een maximum van 8 maanden. VOORONTWERP-BEDR1JFSRADENWET In een te Utrecht gehouden vergadering van de besturen der bij het Verband van Vakorga nisaties van Hoofdarbeiders in Nederland aan gesloten organisatie®, werd door den secretaris, den heer Jac. Bakker^ een inleiding gehouden over het bij den Hoogen Raad van Arbeid be rustende voorontwerp van Wet op de Bedrijfs- raden. Spr. zette in het kort de strekking van dit wetsontwerp uiteen en gaf aan, welke taak aan deze instellingen zou worden opgedragen. De taak der Bedrijfsraden is voornamelijk van adviseerenden aard gehouden, terwijl de instelling van afzonderlijke Ondernemingsraden op het tweede plan is geplaatst. Heit was naar spr.'s meening te betreuren, dat hej voorontwerp van Wet, bemoeiingen der bedrijfsraden me.t teohnisohe en commercieel^ vraagstukken beperkt tot dusdanige, welke op de positie dei1 arbeiders van invloed zijn. De Inleiding gaf tot een levendige discussie aanleiding, waarbij enkele vragen werden ge steld en door den inleider werden beantwoord. Er komt meer licht in de zaak. Men meldt ons uit Amsterdam: Zooals men zich herinnert, is tegen het eind van bet vorige jaar in een fietsenstalling in.de Hartenstraat van een loopjongen eener bank instelling een tasch met 13.000 gestolen. De politie heeft later in verband daarmede den eigenaar der fietsenstalling, benevens twee van zijn vrienden, gearresteerd, die aan het mis drijf waarschijnlijk medeplichtig waren. Op het öogenblik bevindt dit driemanschap zich In het Huis van Bewaring. Bij een huiszoeking ten huize van eeii hunner, is een papier gevon den, waarop een berekening stond, die erop wees, dat er een transactie in effecten had plaats gehad. Men heeft de zaak toen op de effectenbeurs onderzocht, met het gevolg, dat zich thans bij de politie een beursbediende heeft aangemeld, die voor een der verdachten voor een vrij belangrijk bedrag aan effecten had gekocht. Van ï-riang is het, dat de ver dachte deze effect*"'' heeft betaald in bank biljetten van f 1000, omdat de loopjongen, die bestolen is, eveneens een aantal bankbiljetten van 1000 in zijn tasch had. De P.H.-A.F.L. is om 6.57 uit Batavia ge start en om 9.10 te Palembang aangeikomen. Vandaar vertrok het toestel om 10.05 en land de te 15.50 in Medan Over het lossen van een schuit cement. Men meldt ons uit Amsterdam: Hedenmorgen is er aan de Houtrnankade een opstootje geweest tusschen arbeiders, die lid zijn van de Federatie en ongeorganiseerden. Het ging om een schuit met cement, die ge lost moest worden, waarover gisteren bespre kingen waren gevoerd tusschen de Federa tie en den baas van de schuit. De baas was niet tevreden met het hod en had later voordeeliger contract gesloten met andere arbeiders, die dan ook van morgen met frisschen moed aan het lossen gingen. De federatieleden kwamen echter ook op het werk en protesteerden onder luid geschreeuw, toen zij zagen, wie daar het werk hadden ingepikt. Dreigementen volgden, die ten slotte er toe leidden, dat de lossers het werk in den' steek lieten. Een brigadier van politie heeft toen ingegrepen en daar de man alleen stond, tegenover een dertigtal overver hitte arbeiders, die niét üit den weg wilden, loste bij een schót in de lucht, waarop verster king aanrukte. Het wérk werd dan ook spoe dig hervat onder toezicht van enkele agenten. Met een gestolen auto. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteravond te ongeveer negen uur hebben twee jongemannen, die in de omgeving van hét Leidscheplein een auto hadden ontvreemd, een ritje gemaakt door plan-Zuid. In de Apollo- laan zagen zij twee meisjes, zusters, eeii van 21 en een van 18 jaar, die zij uitnoodigden mede te rijden. Het ging in de richting vaö den Amsteldijk en vandaar de Kalfjeslaan doöf naar den Amstelveensehen Weg. In de Kalfjes- laan evenwel reed de chauffeur tégen een boom aan delinkerzijdè vaü tfé'n Weg. £>e botsing was zoo hevig, dat de autó géheel Werd ver nield terwijl de meisjes verwondingen oplie pen. Zij werden in het Wilhelmina-Gasthuis verbonden en konden vandaar huiswaarts kee- ren. De jongens kwamen er beter af. In het duister zijn zij ontkomen. De politie stelt een onderzoek in. Jongeman aan de gevolgen overleden. Hedenmorgen om 8 uur is onder Oegstgeest de 19-jarige v. H. uit Leiden, die zioh met de stoomtram naar Sassenheim begaf, doordat hij zich met het bovenlichaam buiten het balcon bevond in aanraking gekomen met een beton nen paal lamgis den weg. Hij werd uit de tram geslingerd en is kort daarop overleden. Volgens berichten van heden uit New York heeft de Amerikaansche marine, ondanks de groote moeilijkheden, na drie dagen van onaf gebroken inspanning, den toestand in het aard- bevingsgobied rondom Managua thans zoo goed als geheel in handen. Het opruimen der puinhoopen is krachtig aangepakt, evenals het registreeren der dooden en het overbrengen der gewonden naar verple- gings-ir richtingen. Het aantal dooden kon nog steeds niet, ten zij naar Schatting, worden vastgesteld, want een totaal overzicht van den omvang der ramp hééft men nog niet. De commandant van bet plaatselijk marine- corps, kolonel F. L. Bradman, schat het aantal dooden op 2000.- Van de duizenden gewonden konden velen niet in de hospitalen, ambulances en zieken huizen worden opgenomen, zoodat men ook hier slechts het aantal kan schatten. Van bevoegde zijd© wordt medegedeeld, dat heticijfer van 5000 dooden, dat door sommigen aan. de pers wordt genoemd, waarschijnlijk sterk overdreven is. De aangerichte sobade wordt nog steeds ge schat op 70 millioen dollar, maar de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat zij in werkelijkheid nog-,grooter zal blijken te zijn. Een nieuwe angst maakte zich. vau de over levende bevolking meester toen het gerucht de ronde deed, dat een bandietentroep onder aan voering van generaal Sandino, een leider der. opstandelingen voornemens zou zijn, de getei sterde stad te overvallen. Hoewel de Ameri- kaansohe marine aan deze geruchten weinig geloof hecht, zijn toch de noodige voorzorgs maatregelen genomen. Er zijn verscheiden leden van het Ameri kaansche Rood© Kruis gearriveerd, die docto ren en verplegend personeel, die reeds dadelijk na de ramp ter plaatse waren en drie dagen achtereen in touw zijn geweest, komen af lossen.. De voedselvoorziening is op het oogenMik In orde en aan het herstel van de normale water voorziening wordt met man en macht gewerkt. Men is- intussdben voor nieuwe branden be vreesd, daar onder de puinhoopen nog steeds vuur smeult en een. krachtige wind opgesto ken is, - u f se; i'.i-'V •:s ••r.-'-v. Nachtelijke insluiper op roof in de slaapkamer, In Nijmegen en omstreken is de laatste da gen een insluiper zijn practljken aan het uit oefenen. Hij snijdt de ruiten uit én dringt daarop door de opening der ramen de huizen binnen, snuffelt de kamer af en dringt zelfs door in de slaapkamers waar de bewoners te rusten liggen. Handtassohen en portefeuil les zijn vooral van zijn gading. Gisterennacht wist hij binnen te komen in een villa aan den Berg en Dalschen weg te Nijmegen, waar hij eveneens een slaapkamer Was binnengeslopen. De vrouw des hüizes zag hem, maar durfde haar man niet te wekken, bang dat de in breker zou schieten. Toen do echtgenoot wakker werd, koos de Insluiper ijlings het hazenpad. De huisheer belde dadelijk de politie op, maar de vogel was intussehen gevlogen. Eij nader onderzoek bleek uit een portefeuille honderd gulden ge stolen te 2ijn. Deze nachtelijke insluiper is reeds op 'meer dere plaatsen gesignaleerd. TA* DE WERKVERSCHAFFING UITGESLOTEN. Een 100 tal werkloozen die te werk waren gesteld in de werkverschaffing te Zeyerveld en aan de Domeinen wijk hebben Maandagmiddag zonder daarvoor van de Heidemaatschappij toe stemming te hebben verkregen, op eigen bewe ging een half uur te vroeg heit weTk verlaten. Van een dergelijk optreden niet gediend, heeft de Heidemaatschappij maatregelen genomen, met het gevolg, dat de Minister heeft beslist, dat de betrokken 100 man van de werkverschaffing moeten worden uitgesloten. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Tijdens het vuurtje stoken in het open veld te Kerkrade geraakten Woensdag de kleeren van een 5-jarig kindje der mijnwerkersfamilie E. in brand. De arme kleine bekwam vreese- lijke brandwonden en is Donderdag in het Ziekenhuis overleden. DOODELIJKE VAL. De 69-jarige metselaar. d,e K, te Princénhage die Woensdagvoormiddag bezig, was met het afbreken van een tuinkamer bij notaris. Essen, viel van ongeveer 3 M. hoogte en kwam met zijp hoofd op een hoop steenen terecht. 's Namiddags om 4 uur is hij aan de-ge vól gen overleden. 7 PARIJS, S April. (H. N.) De toestand in het stakingsgebied van Noord Frankrijk is vrijwel onveranderd gebleven. Op sonnmige mijnen ls het aantal stakers iéts toegenomen op andere iets verminderd. De orde koh overal worden ge handhaafd. Er komen echter hier en daar daden van sa botage voor. Gisteren zijü op de spoorlijn van Lens naar Frevent verscheidene granaten ge vonden. Eeö trein is over een granaat gereden, zonder dat échter de granaat ontplofte. Een scherpe bewaking' is ingesteld. De senaat als hoogste gerechtshof. PARIJS, 3 Aprii. (H. N.) De sehaat heeft in haar zitting van gisteren bepaald, dat hij op 19 Mei als hoogste gerechtshof zal bijeenko men, om oud-minister Peret, den vroegeren gezant Besnard en de' twee vroegere staate- secretarissen te verhooren, die beschuldigd worden misbruik te hebben gemaakt van hun ambt bij de introductie der aandeelen van de Snia Viscosa op de Parijsche beurs. Bankiers voor den strafrechter PARIJS, 2 April (B.T.A.) De rechter van instructie verwees wegens oplichterij in de zaak der „Bourse et Finance" de financiers Maixandeau en Thoral, directeuren van dit orgaan,, Rochette, redacteur, en -de bankiers Oustric, Mennier, Bedel, Freedlahd, Lagneau, Pourvilie, coulissiers, Drieu en Bloch naar den strafrechter. .Het betreft hier de zaak-Ristownss, die leidde tot de arrestatie van Oustric. EEN ZELDZAME OPERATIE Uit Stockholm wordt melding gemaakt van ö«n hoogst zeldzame operatie, dezer dagen door een jongen ehirnrg dr. Ernst Bergenfcldt ver richt. Twee schooljongens van 15 jaar hadden in een gang van de school voor de grap geduel leerd, doeh daarbij van scherpe messen ge bruik gemaakt en door een ongelukkig toeval was een der knapen In de horst getroffen. Het mes was tot de hartkamer doorgedrongen- De gewonde werd stervend naar het hospitaal gebracht, waar men zijn toestand als hopeloos beschouwde. De jonge chirurg wilde echter nog een laatste poging dóén, om hét leven te red den en ging daarom terstond tot de operatie over, waarbij hij twee ribben verwijderde en ..de hartwonde toenaaide. Hij slaagde er In de operatie te volbrengen, voordat de jongen doodgebloed was. 24 Uur lang zweefde de patient in doodsgevaar, doch thans bevindt hij Zich op weg naar beterschap. Slechts zeer enkele soortgelijke operaties zijn bekend. Enkele Jaren geleden heeft ook de ■Zweedsche chirurg Einar Key een dergelijke pperatie verricht bij een patient, die door een schot flit éen. .flobertgeweer 'in hét hart was" getroffen. ARMENRAAD Tot tijdelijk secretaris van den Armenraad fs benoemd de heer G. Figee. Donderdagmor gen is de heer Figee door den burgemeester met den.ige toepasselijke woorden geïnstalleerd. In het vervolg is het bureau vain dien Armen raad, Markt 13, iederen werkdag (dus ook Zaterdags) van 9 tot 10 uur geopend GEVEILDE GOEDEREN Geveilde goederen door notaris v. d. Fel-tz op Woensdag 1.1.: 1 een woonhuis aan de Oianje- straat 11, geveild voor 23Q0; 2 een woonhuis aan de Bleekstraat 15, geveild voor 28u0; 3 een woonhuis aan de le v. Lei j den Gael straat 78. geveild voor 2750. BEVORDERD Op de door de Rotterdamsche Kappersvak. school te Rotterdam gehouden examen» zijn van hier de volgende heeren bevorderd: Joh. Westerdijk van de le naar de 2e klasse; H. Groeneveld en A. Dunweg van de 2e na-ir de 3« kl„ Joh. A. Noordhoiek van de Se naar de 4e ki. Tevens slaagde de heer C. v. d. Ven Jr. ais heeren kappeT. EMMABLOEM-COLLECTE De verkoop van het Emmabloempje ten bate der Ver. tot bestrijding der tuberculose zaJ plaats hebben op Woensdag 8 April a.s. In de jaarvergadering dezeT kiesvereeniging op Donderdag 9 April a.s. zal de heer F. D J. v. d. Knaap een causerie houden over Vlaar- dinger-Ambacht en de Parochiekerk :n het ver leden. Hierna vaststelling van de officieels candi- datenlijst voor den Gemeenteraad, Op de alfa betische groslijst zijn de volgende caudidaten geplaatst; N. v. Adriehem; J. Blom; C. de Bruin; F. D. J. v. d. Knaap; A. C. C. Kuijnen- burg; L. Olsthoom; P. J T Roeling; J v Vliet en C. J. G. Winkes. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 30 Maart2 April GEBOREN: Neieltje M., dochter van T. van der Linden en M. Don, Maasstraat 48 Wil. lem, zoon van G. A Noordhoek en C. E, Spruijt, 9 Bierslootsteeg 9 - Willem, zoon van D. Kwakkelstein en C A. van der Burg, Emrna- plein 11 Jiacoba, dochter van A. Huizer en T. Verwaal, Aert van Nesstr. J Johannes, zoon van L. Hoogendijk en F M Warmem hoeven, Spoorsingel 118 Willem, zoon van W. van Zelm en K. Seen, Sch-epenstraat 6 Kornelia, dochter ran J. Meijer en M. P. Vlie- lander, 8 Bierslootsteeg 10 Willy J-, dochter ran J. van der Knaap en W. van der Zwan, Deutsche veer 16a. ONDERTROUWD; Hendrinus C. Groen 25 j. en Johanna M. van Tienen 21 j. Leen dort van der Lugit 24 jaar en Helena van Luijk 17 j GEHUWD: Willem Wiedmanm 24 jaar en I-eentje Visser 22 jaar Johannes J. van Dijk 29 jaar en Fredrika J. M. Klaasen 27 j, OVERLEDEN: Elizabeth Hoogcrwerff 84 j, wed van M. Bagchus, Binnensingel 178 Franoina Blemk 71 jaar eebtgen. van D. van Dijk, Schoolstraat 11 Pieter K. Biesheuvel 1 jaar, P. K. Dr.str. 195. AMSTERDAM, 3 April. Aardappelprijzen on veranderd. Heden geen aanvoer. ROTTERDAM, 2 April. Melkveiling. Aanvoer pl.m. 30.000 liter. Hoogste prys 5.80, laagste prys 4.80. Alle pryzen verhoogd met 1 cent ryloon. Zoete kaas 35—42 ct., komyne kaas 2022 ct. per pond. UTRECHT, 3 April. (Kaas). Aangevoerd 3 wagens, wegende 892 kg. Pryzen met ryksmerk le soort 4041, 2e soort f 32, zwaardere tot ongestempelde per 50 kg. Handel MARU, Rotterdam; BRITISH LORD ELISABETH MAERSK. DanzlSr?fSTAN* Perzische Goh; CUCARTON, Newoa^ TFE- ELISABETH MAERSK, DanzteAnR F Perzische Golf; CLEARTON, LIN HEAD, Rotterdam; MICHIPaSf i x gep. van Gent: BIRTLET li ïi-iii WOOD, idem; BRIGHTSIDE, Londlm MKr' YN. BIvth; ^nden, MER- W UUD, VYN, Blyth *- Sas van Gent: MERWBDE, Londen, vertrokken I April; gep. van ierseke Limfjord. ZEESTER, HOLLAND—AMERIKA LIJN MOERDIJK, Vancr. n Rott. 2 van' Bremen. EDAM, N.-Orleans n. Rotterdam p. 2 Lizard. HOLLANDAFRIKA LIJN. WESTERKERK, Hamburg n. Rott. 2 te Amst. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. POLLUX, 2 April van Amsterdam n. Hamburg. NEREUS, 2 April van Amsterdam naar Stettin. GANYMEDES, 2 van Amsterdam n. Rotterdam STELLA, Napels n. Amsterdam 2 te Burriana.' TELAMON, Valencia n. Amst. p. 2 Gibraltar. SATURNUS, 1 April van Algiers naar Malta. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. BOVENKERK (uitreis), 2 V. Antw. en p. viias. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE (thuisreis), 2 (4 n.m.) te Marseille. SILVER JAVA PACIFIC LIJN. SILVERBELLE 1 van Samarang n. Soerabaja. TABINTA 31 Maart van Manilla naar Singapore. SILVEROAK 30 van Calcutta te Los Angeles. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TALISSE, 2 April van Amsterdam te Hamburg. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. IONIC STAR, Rotterdam n. Japan 31 van Sabang. CELTIC STAR, Japan n. Rott. 31 op 228 mjjl van Land's End. ANNINA, Rott .n. Civ. Vecchia p. 31 Gibraltat.' ALBATROS, m., Boerma, 1 te Ldn. uitgekl. voor Duinkerken. ALBISOLA, Rotterdam naar Spezia. p. 1 Dover. ADRIAN A, Karsier, 1 v. Stubbekjobing te Hbg. BALTIC, Rott. n. W.-Afrika 1 van Hamburg. BOLTENHAGEN, 30 v. Rott- te Thamshavn. BRAUENFELS, Rott. n. Rangoon 1 v, Moulmein. BEIJERLAND 1 van Hamburg op Tyne. BANGALORE 1 van Rotterdam te Duinkerken. CITY OF KARACHI 1 v. Rott. te E.-London. CRACKSHOT 31 Maart van Rotterdam te Shields. DRENTE, m., 30 Maart van Calais naar Londen. DéP. PIERRE GOUJON, 30 v. Rott. te Nantes. DRENTE, 31 Maart van Calais te Lowestoft. DOLLARD 30 Maart van Rotterdam te Appledore. DE MARNE, Emmelkamp, 1 v. Groningen te Hbg. ESPERANCÉ, Dost, 1 v. Aalborg te Hamburg. ELAX, Rott. n. St. Kitts v.o. 31 op 210 myl Z. van Valentia. FIONIA, Rotterdam n. Bangkok 30 v. Penang. FRIESLAND 2 v. Boulogne op Tyne. FORT MEDINE, Rott. n. W.-Afr. 31 v. Bordeaux. FORT MEDINE, Rott. n. W.-Afrika 31 van Bordeaux. FENJA, 30 Maart van Botterdam te Oxelosund. GERDA. Terneuzen n. Marseille p. 2 Gibraltar. i'LENAPP, 1 April van Rotterdam te Hamburg. HEKTOR, 29 Maart van Rotterdam te Danzig. HEBBBE. 1 April van Amsterdam te Goole. HIRONDELLE, 1 van Amsterdam te Londen. HEWORTH 31 Maart van Sluiskil te Shields. JAVA, 31 Maart van Soerabaja n. Hongkong. JEANNITTE, 27 Maart van Rotterdam te Lewvtg LLANSTEPHAN CASTLE, Rott. n. Beira 31 V. East-London. MENDIAN, 30 Maart van Rotterdam te Calabar. MATSUYE MARU, Rott. n. Japan 1 v. Lissabon NAGPORE, Rotterdam n. Calcutta 30 te Colombo. NIJVERDAL, 1 van Londen naar Antwerpen. NEREUS, Amst .n. Goudkust 1 op 30 mjjl V. Nlton OOSTERLAND 1 van Rotterdam op Wear. ORION, 28 Maart van Rotterdam te Skive. OILSHIPPER, Rott. n. Constantza 1 op 85 mijl Z.O. van Land's End. OUD-BEIJERLAND, Antw. n. Shoreham p. 1 Dungeness. PEDER BOGEN Rott. n Antarctic p. 22 Fernamb. PRINS KNUD, 28 van Rotterdam te Malmö. PORTRIEUX, Rott. n. St. Malö 31 op 52 myl Z O van Niton. ROSCHAL, 28 Maart van Rotterdam te Tallinn. RYE 1 April van Rotterdam te Goole ROLLON, Rott. n. Marseille pass. 2 Gibraltar. TEUNA, m., de Vries, 1 te Ldn. uitgekl. n. Gravelines. TROMP, m., Schuitema, 1 te Ldn, uitgekl. n. Duinkerken. TRINGA 1 April van Amsterdam te Manchester. URSULA, 26 Maart van Rotterdam te Stettin, USAMBARA, Rott. n. Beira 1 te MombSiBS». IIHËNFELS, Rotterdam n. Bompav p. 1 Nftori. VRIJHEID, m., 1 van Willebroek te Wool Wiek'. VALENTINO CODA, Rott. n. Catania p. 1 Dover. VIOT, Dekker, 1 van Hamburg n. Uckermünde, WESTLAND 2 van Rotterdam te Leith, WESTFALIA, 1 April van Rotterdam te Lonaen. WYTHEVILLE, Rott. n. N.-York p. 1 Beaehy Hd. WHITBY ABBEY 1 van Rotterdam te Hull. ZUID-HOLLAND 2 v. St. Brulé op Tyne. ZWARTEWATER, Rott. n. Bagnoli p. 1 Gibraltar ROTTERDAM aangekomen. 2 April namiddag: 2.45 AIRE, Hudig Pieters, Goole, Westerkade, stukg.3.— BRITANICA, Wm. H. Müller Co., Havre, le Katendr. haven Wz„ ledig; 4. NIEUWLAND, Scheepvaart en Steenkolen My., Grangemouth, le Katendr. haven Oz., stukg. 5.30 POELDIEP, H. v. Krieken Co., King's Lynn, IJselkade, stukg.6.05 RHENANIA, Halm v. Wyk, Rostock, Maashaven 13, graan; 7.15 ARDENNLA, N.V. Gebr. v. d. Boom, Gothenburg, Binnenhaven, steenen7.30' JANINE, Les Consig. Reunis, Caen, Waalhaven 30, ledig; 8.30 BER- NISSE, P. A. v. Es Co. Hamburg, Parkha ven, stukg.8.45 STRIJPE, P. A. v. Es Co., Swansea, Parkhaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 2 April namiddag; 9.30 WESTERN QUEEN, Port Arthur 10.30 YASUKÜNI MARU, Japan; 10.55 AUTHO RITY, Hai-burg voor Seliiedam; 11.KONlG- SAU, Stralsund; 11.15 LUNA, Bremen; 11.45 TELA, Huelva 3 April voormiddag: 12.30 DANAE, Caen; vertrokken 2 April namiddag: 3.50 GRELDON, Esbjerg; 4.15 CARONI RI VER, St. Kitt3 v.o.5.— HERVI, Civita Vecchia; OOTMARSUM, Rio Janeiro; SIR ERNEST CAS- SEL, Narvik; HOMEWOOD, Londen; 5.25 AJAX (slbt.), Cuxhaven; P.L.M. 24, Caronte; A. H., BOTH, Antwerpen; 6.05 ROLAND, Hamburg; AMALFI, Civita Vecchia; 6.15 TUDOR, Bris bane; VALDIROSA. Cardiff; ACTON MANOR, Spanje; 6.40 DAPHNE, Caen; RAVENSCRAIG, Perth; THERMOPYLAE, Hamburg; 6.55 KATE, Malmö; VENUS (Nept.), Koningsbergen; IRM- GARD, Hamburg; STRAUSS, Antwerpen; EAU- ÈNFELS, Hamburg; 8.10 BATAVIER III, Lon den; 8.50 KRESTYANIN, Riga; 9.10 EDUARD GEISS. StolomundeKASTELHOLM, Mariehamn. 9.45 OBSIDIAN, Cardiff; 11.15 VIENNA, Har wich; 11.25 NAVAL, Lübeck; 11.45 NIAS, Ham burg; 3 April voormiddag: 12.15 SAYN, Stockholm; FELIXSTOWE, Har wich. VLAARDINGEN aangekomen 2 April n.m.: BORéE, Caen. IJMU1DEN aangekomen 2 April: EQUITY, Goole (stukg.); GUDUR, Londen (stukg.): HON- TESTROOM, idem (stukg.); WESTERKERK, Hamburg (stukg.)MAASSTROOM. Leith (stukg.); MARATHON .Santa Fé (graan); GA TESHEAD, Newcastle (stukg.); VECHT STROOM, Hull (stukg.); vertrokken 2 AprilTREPCA, RosarloAM- STELLAND, Buenos-AyresVELT A, Danzig POLLUX, Hamburg; NEREUS, Stettin; GANY MEDES, Rotterdam. Wind Z.O.. helder, flauwe koelte, kalme zee. VLISSINGEN aangekomen 2 April: PRINSES JULIANA, Harwich; vertrokken 2 Aprii: ORANJE NASSAU, Har- Vlch gep. naar AntwerpenDEARNE, Goole; DYNA MO, Londen; NIJVERDAL, idem; GRUNO, idem: MARJORIE MËLLONIE, idem; SYRA, Hambg; gep. naar Gent; LIBERTY, Goole; ADOLPHE URBAN, idem; RAGNHILD, Londen; gep. van AntwerpenPALLAS, Abö; WATUS- SI, Beira; STAVELEY, Grimsby; ORLEIGH, Londen; BOVENKERK, Bombay; YASUKUNI SACCARAPPA. Hamburg, 2 April. Het van hier naar Rotterdam bestemde Amerikaansche s. „Saccarappa"' is bij het verhalen aan den grond gevaren Voor zoover men tot nu toe heeft kun nen nagaan, heeft het schip geen schade. ROBUR V. Danzig, 2 April. Het Poolsche a Rnhnr V" 27 Maart j.l. van Amsterdam naar Gdyma verTrikken, is hier in 't droogdok opge nomen met uitgebreide bodemschade. ALFIERI. Hamburg, 2 April. Hét meerge melde Italiaans ch es. Al fieri heeftdeaanva- ringsschade aan de Deutsche Werft hersteld en is heden naar Rotterdam vertrokken. SCHEEPSBOUW. F o x h o 1, 3 April. Van de scheepswerf „Fox- hol" der fa. Mulder en Broerken alhier, is neuen middag met goed gevolg te water gelaten een stalen kolenlichter, grootO 22 ton, gebouwd voor rekening van den heer Gerrit Schepers te naren (Duitschland). .v. De kiel werd gelegd voor een vrachtboot van 390 ton voor den heer G. Schuitema te Groningen die van een 200 P.K. Deutz Diesel-motor zal worden voorzien. BUITENLANDSCHE HAVENS. VARDVIK 1 van Rotterdam te Oslo. BIARRITZ 1 van Rotterdam te Oslo. FREDERIK VIII 2 van N.-York te Kopenhagen. PAN NORWAY 31 van Aruba naar Baltimore. DAVANGER Vlaardingen n. St. Kitts p. 30 aJf SEIRSTAD 30 v. Rott. te Pto Ferraja, gaat naar Wabana. DALFONN 1 van Falmouth te Curasao. HIRD 31 van Rotterdam te Georgetown. FINGAL 27 van Kota Baroe n. Hongkong- SIR OSBORN Holmden 3 v. Harbourg te Curasao verwacht. BIRI 31 van Vlissingen te Tonsberg. BOLETTE 30 van Rotterdam te Drammen. BRISK 28 van Rotterdam te Fredriksstad. BORGHOLM 29 van Rotterdam te Skiën. ALCIDES 30 te Curagao, voor Ver- Kon. DAL AND 31 van Bourgas n. GoUieftburg. NANKING Rotterdam n. Japan 31 van Manilla. VERWACHT TE ROTTERDAM. FORMIGNY van Marseille p. 1 Gibraltar- WURTTEMBERG van B.-Ayres 3 te Antwerpen. ALEARDI van Hamburg 3 te Antwerpen. ALFIERI van Hamburg 3 te Antwerpen. GEMENGDE BERICHTEN. IVPAN. Antwerpen. 2 April. Het van Houston alhier aangekomen Amerik. s. Waban r. t r.Gf.rt, dat het macliineschade heeft gehad, welks door de bemanning is hersteld. (s. Waban is ook voor Rotterdam bestemd. Red.) NIAS. Antwerpen, 2 April. De gezag voerder van het Nederl. s. Nias, van Beira hier aangekomen, rapporteert op de reis met «eer slecht weer te kampen gehad te hebben. Door overkomende zeeën zyn van luikhoofd no. 4 de presenningen weggeslagen, zoodat me" 3"le_at' dat eenig -water in het ruim zal «ün btnnenge- drom?'c!n (s Nias is 2 April van Rotterdam naar Ham- burg* vertrokken, - Red.) BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NOORDZEE. Be-W. Texel. Dryvende myn gerapporteerd. Op pl.m. 53 gr. 10 min. N.b. en 3 gr. 55 min. O.l. werd op 17 Maart j.l- eea dryvende myn gezien. Noordzee. Lichtschip Terschellingerbank verwisseld. Ligging plm. 53 gr- 27 min. Nb. en 4 gr. 47.5 min. Ól. Het lichtschip Terschellingerbank wordt plm. 8 April a.s. verwisseld. Dit station is aassaa alleen voorzien van radio-telefonie. Texelstroom. Zomerhetonntng. De R./Z.H.S. lichtboei Texelstroom-Malzwln is uitgelegd; de winterton ls opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2