ALGEMEEN OVERZICHT. PIJ ROL M M i - n m MINDEROP 'S I' Nieuwe oproep van Hitier DE VATICAANSCHE RADIO' aanvaring bij Gibraltar Voorbeeld van ze fop offering Nieuwe vliegmachine Oostersche week 1 'wf. Pü ZATERDA 3 4 AFRIÏ R3i GRATIE AAN TER DOOD VEROORDEELDEN DE OPSTANDELINGEN VAN JACA AANSLAG OP EEN ABT 15 ets per V? ons ^ffmiiiiiHUHiiiiiintiimniinmuiiiHinmiiBBMBniimniiiinunniiHiiimniniiinui^ ALLE VERRADERS WORDEN VERWIJDERD WIND WAKKERDE 'T VUUR AAN De ramp ia Nicaragua DAME OP 'T KERKHOF VERBRAND AARDIG BUITENKANSJE OVERWEGONGELUK BRANDKAST GEPLUNDERD 30 PERSONEN GEDOOD OF VERMIST SMOKKELAARSBENDE OP HET SPOOR? ERNSTIGE ONTPLOFFING 1. - V r •"''<'41* - 4 y.z u VAN 26 APRIL TOT 3 MEI De actie der Vlaamsche Katholieken De „Standaard" meent, dat wij ons vergist hebben, daar wij dezer dag-en schreven, dat in liet Katholieke Vlaamsche kamp rust heersclit en dat zelfs de „Standaard", die maandenlang zoo schitterend den aanval blies, een wapen stilstand met de regeering schijnt gesloten te hebben". Het Brusselsche blad beweert, dat er geen sprake is van wapenstilstand, dat er geen rust kan zijn in het land, zoolang er geen rechtvaar dige, grondige oplossing is bereikt van geheel het Vlaamsche vraagstuk. Honderd procent Vlaamsch, eerder geen rust! Het gaat bij ons niet, aldus het blad, om een strijd voor of tegen deze regeering, noch voor of tegen een andere regeering. Het gaat om de Vlaamsche zaak en wij ontwapenen niet". Tot dusver de „Standaard". Iedereen, die iets voelt voor den Vlaamschen strijd, zal mot genoegen deze, radicale verkla ring vernomen hebben, maar toch zal er meni geen zijn, die daarmee het scepticisme nog niet van zich af kan schudden. Wij zouden gaarne wenschen, dat wij ons vergist hebben, doch in de laatste weken heb ben zich verschillende teekenen voorgedaan, waaruit men zou mogen concludeeren dat er in het Katholieke Vlaamsche kamp rust gebla zen is. 'Enkele ibladen hebben daarop nog pas de aan dacht gevestigd. Schreef de „Libre Belgique", sprekend over de komende parlementaire werk zaamheden, niet: „Op taalgebied is er niet veel. De koorts van voor enkele maanden is gedaald. Het meeren- deel der kamerleden, zelfs de Vlaamsche, we zeggen zelfs: voóra^fle Vlaamsche, meent, dat men de dingen maar moet laten ophoopen en hervormingen laten rijpen, waarvoor men nog geen goede oplossingen vond. De senaat zal waarschijnlijk het wetsontwerp over het taalgebruik in het lager onderwijs bespreken. Maar dit zal tijd vergen en het is niet zeker, dat de kamer onmiddellijk daarna de bespreking za.l aanvangen. Wat het taalgebruik in bestuurszaken betreft, dit is een zeer teere, stekelige kwestie, vooral wat het taalgebruik en het burgerlijk beheer be treft. Daar is een verslag van een commissie, vorig jaar door de regeering gevormd, maar die sprak zich nog niet uit. In die omstandig heden ziet -men niet, hoe het onderzoek der kwestie weldra kan aangepakt worden". In andere ook Vlaamsche bladen zijn nage noeg gelijke beschouwingen verschenen. En de „Standaard" zelf heeft enkele dagen geleden nog verklaard, dat er ook in 1931 wel niet veel van het Vlaamsch rechtsherstel zou komen. Het blad deed dit op een wijze en op een toon, welke heel wat verschilden van de wa pens, waarmee het enkele maanden geleden ge vochten heeft. Het Vlaamsch Katholiek orgaan, dat toen zoo dapper in het offensief was, heeft zich thans blijkbaar meer op defensiever stellingen terug getrokken. Waarom? Het wenscht zelfs niet eens, dat er verklaard wordt, als zou zijn strijd gericht zijn tegen de regeering. En toch is het deze regeering met deze premier, die beloofden, dat zij de Vlaam sche kwestie vóór het einde van het jubilé- jaar zou hebben opgelost, en die 'n jaar geleden wel niet den indruk zal gekregen hebban, dat de dappere „Standaard"-campagne niet tegen haar was gericht. Ondertusschen hebben zich verschillende politieke gebeurtenissen voorgedaan, waaruit blijkt, dat de Vlaamsohe Katholieke groep, die eerst maar In een zeer gereserveerde houding stond jegens de regeering zich al langer hoe vaster heeft geschaard rond het kabinet. De Vlaamsche koorts is weer gedaald. De Katho lieke groep gaat blijkbaar weer de schoone deugd van geduld beoefenen en de „Standaard" kon zich moeilijk aan den invloed daarvan ont trekken. Het Vlootaccoord Behalve de moeilijkheden tusschen Frankrijk en Italië op de conferentie te Bomden, waar de definitieve tekst van het vlootveirdrag geformuleerd zou worden, welke moeilijkheden dreigen uit te loopen op het afbreken der besprekingen tus- schen beide genoemde landen, is er een nieuwe moeilijkheid gerezen, en thans tusschen Enge land en Amerika. Engeland staat op het bekende standpunt, dat de voorziene groote slagschepen van 35.000 ton n-oodeloos groot zijn en buitengewoon kost baar, zoodat zij beter vervangen kunnen wor den door schepen van 20.000 ton. óok Frankrijk en Italië zouden gewonnen zijn voor dit stand punt, dat echter volkomen in strijd is met de Amerikaansche opvatting. Te Washington is men van meening, dat af gezien van dit laatste geschil het Fransoh-Ita- liaansche conflict de geheele overeenkomst weer in gevaar kan brengen. D9 Italiaansche ambassadeur te Washington heeft het st-aatsdepartement medegedeeld, dat zijn regeering er niets voor voelde, opnieuw toe to geven aan de nieuwe Fransche eischen. Parlementair reces in Frankrijk De kamers hebben ,,voor don vastge- stelden termijn de begrooting afgedaan, na van den 31sten Maart een dvg van 46 uren te hebben gemaakt. En de Tegearing heeft aldus het groote succes behaald, de begrooting op tijd in het staatsblad te hebben gebracht, ondanks de vier maanden van vinnige manoeuvres, waar mee de oppositie don parlementairen arbeid ge tracht heeft te vertragen. Voor de belastingbetalers beteekent de staatsbegrooting alleen reeds een rekening van 50 milliard, zoodat met de opbrengst der mono polies en een groot deel der inkomsten van de amortisatiekas en de departementale en ge meentelijke belastingen, wel 75 milliard aau be lasting zal moeten worden opgebracht. Het ba tig slot voor deze begrooting is begroot op bijna 3 millioen francs, wat al bitter weinig is, zoodat de vrees voor een teko-v tegen het einde van het jaar niet ongegrond is. Er is dus weinig reden tot Juirhen; de ka mers hebben ook geen reden om nrat te gaan op den gedanen arbeid, want, terwijl de kamer de begroeting vijf maanden tot hare beschik king heeft gehad, zijn er voor de behandeling ervan in den senaat maar vijf dagen overge bleven. De senaat zag dus een keer te meer de mogelijkheid van een richtige uitvoering zijner contróle verijdeld. De noodzakelijkheid den verloren tijd in te halen gaf natuurlijk de laatste weken aan leiding tot langdurige nachi vergaderingen en tot twee maal toe duurden de vergaderingen meer dan 40 uren „op één dag" (de kamer heeft nu eenmaal de gewoonte, de zitting den da. urn te geven van haar aanvang. Om middernacht (et jjet patl""-uit d"U in Pc1 uvI'jken zin de Mok stil). Dat de kamer door die lange zittingen ver moeid geraakt ls, heeft dit nuttig gevolg ge had, dat een groot politiek debat over de bui- tenlandsche aangelegenheden, inzonderheid der Duitseh-Oostenrijksche tolunie, ons bleef be spaard. Na de renthée, op 5 Mei, heef* het parle ment wel iets anders aan zijn hoofd dan een politiek debat. Woensdag 13 Mei moeten ka mer en senaat in vereenigde zitting bijeenkomen te Versailles, waar het congres, zooals men de vereenigde vergadering noemt, den opvolger van den heer Doumergue moet benoemen. De dagen, die aan den 13den Mei voorafgaan, zijn gewijd aan de besprekingen en voorvergaderin gen, om de candidaten naar voren te doen treden. Wie de meeste kansen heeft met het presi dentschap van de republiek te worden belast, is nog een open vraag. Briand schijnt zich nog steeds buiten elke candidatuur te houden en het is mogelijk, dat hij bij zijn standpunt blijft om niet huitenlandsohe zaken te verlaten op een oogenblik, dat de buitenlandsche aangele genheden en zijn voorstel voor de Europeesche Unie zijn tegenwoordigheid eischen. De kansen van Painlevé worden uiterst ge ring geacht. Die candidatuur zou ook een te uitgesproken kartellistisch karakter dragen. Olémentel, die zeker den senaat mee zou krij gen, is nog steeds ziek en blijft dus om ge zondheidsredenen bulten den strijd, zoodat de beide candidaten, waarover men het meest spreekt, de voorzitters van kamer en senaat zijn. Bij den wedloop naar het Elysée lijkt voor het oogenblik de senaatspresident Doumer de meeste kans te maken, maar bijzonder enthou siast toont men zich voor die candidatuur tocih niet. Veel zal er van afhangen, met wien de ge- modereerden uitkomen. Men spreekt van Magi- not, die zeker de linkerzijde van de kamer en een groot deel van de linkerzijde van den se naat tegenover zich zal vinden en zoo hij een meerderheid zou halen, zeker toch niet anders dan met de kleinst mogelijke meerderheid zou worden gekozen. Hij is bovendien een te voort varend man, van wion men waarachtig initia tief zou te vreezen hebben; en men weet, dat beide kamers daar niet van willen weten en liever een man als Doumer op het Elyséa zul len zien, die zich strict aan de constitutioneele vervulling van zijn rol zal houden. Bij het ge val Millerand is genoegzaam gebleken, hoe ka mer en senaat over „mannen met initiatief" denken. Evenwel, zooals gezegd, de verkiezing van Doumer is nog allerminst verzekerd en de vooi vergaderingen kunnen belangwekkend worden. De gang naar Versailles kan dezen keer groote verrassingen brengen; in parlementaire kringen sohijnt men zelfs met de mogelijkheid van de verkiezing van een senator, outsider van den wedloop, rekening te houden. De schoone Spaansche traditie van Goeden Vrijdag MADRID, 3 April. (B.T.A.) Volgens oude traditie, verleende de koning tijdens de plech tigheden in de kapel van het koninklijk paleis op Goeden Vrijdag gratie aau eenige ter dood veroordeelden, door de zwarte. linten, die aau de doodvonnissen worden bevestigd, door witte te vervangen. POOLSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Te Warschau is Donderdag 'n militair vlieg tuig, dat een oefeningsvlueht maakte, tenge volge van een defect aan den motor neerge stort op de binnenplaats van het ministerie van oorlog. Een der belde inzittenden, een eerste luite nant, was op slag dood; de andere luitenant overleed kort daarop. Tijdens het reddingswerk kreeg een onder officier, die onder de verongelukten een vriend herkende, een zenuwcrisis. Uitgeleide gedaan door een geestdriftige menigte TARRAGONA, 3 April (B.T.A.) De meeste sergeanten, korporaals en soldaten,- te Jaca veroordeeld, zijn gisteren aan boord van het schip gebracht, dat hen naar de Chafarines- eilanden zal vervoeren. Een groote menigte, die geestdriftig „leve de republiek" schreeuwde, deed de veroordeel den uitgeleide. De dader gearresteerd Naar de „Vreme" uit Novisad verneemt, werd op den abt van het klooster, „Glawa", in Syrmië een bloedige overval gepleegd. Een familielid van een knecht, die Indertijd in het klooster gediend had, maar ontslagen was, bracht den abt verschillende messteken toe. De dader werd gearresteerd. De toestand van den abt is hopeloos. PERUAANSCHE MUITERS VEROORDEELD Gevangenisstraffen van 1 tot 20 jaar Volgens een bericht uit Lima zijn 29 onder officieren en manschappen van het Peruaansche leger wegens deelneming aan de muiterij op 24 Maart tot gevangenisstraffen van één tot 20 jaar veroordeeld. Aan de muiterij hadden 3 compagnieën van het vijfde regiment Infanterie deelgenomen. De muiterij was volgens sommige berichten een gevolg van communistische propaganda, volgens andere veroorzaakt door niet uitbeta ling van de soldij. Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met rDoot 30-60 ca90ct. TubcSOcL Bij Apoth.Drogiittn Reel. 3460—5 13 Tot een grondige zuivering van de partij besloten MiiNCHEN, 3 April. (H. N.) In den „Völ- kiseher Beobachter" publiceert Adolf Hitler naar aanleiding van de gebeurtenissen te Eer lijn een nieuwen oproep, waarin hij zegt, dat een óomplot is gesmeed, waarvan het uitbreken een ernstige, misschien definitieve, ramp vooi de geheele nationalistische beweging had kun nen worden. Wegens de noodverordening is hij thans go- dwongen, terstond te handelen en heeft hij besloten tot een grondige zuivering van de partij van alle onbetrouwbare elementen. Een deel van de muitende leiders tracht nog steeds aanhangers van de nationaal-socialisti- sche beweging tot zioh te trekken, die de juiste bedoelingen niet begrijpen. Het is de plicht van alle politieke leiders en van de leiders der stormafdeelingen, deze po gingen krachtg te keer te gaan. Hitier ontbindt allen plechtig van hun plicht ■tot gehoorzaamheid tegenover die leiders, dis zelf niet willen gehoorzamen. Biniven enkele dagen zullen deze belagers van de Duitsche vrijheidsbeweging verwijderd zijn. Alle verraders moeten uit de gelederen wor den verwijderd. Wie bevelen of lastgevingen van Stennes ontvangt, duldt of doorgeeft, sluit zich daardoor automatisch uit de partij. Tevens wordt een besluit gepubliceerd, dat de atormafdeeling Oost vóór 12 April een loyali teitsverklaring aan de leiding te Miinchen moet inzenden. Wie diit niet doet, wordt uit de partij gesloten. Da Berlijnsche stormtroep wordt ontbonden en er zal een nieuwe formatie worden gesticht. 25 Woningen vernield HAMBURG, 3 April. (W.B.) Een groote brand verwoestte gisteren tal van huizen in het plaatsje Lauenbrück bij Hamburg. Een sterke wind wakkerde het vuur aan, dat in het geheel ongeveer 25 woningen en winkel huizen vernielde. De geheele brandweer van de stad Hamburg Wilhelmsburg werd gealarmeerd. Tijdens het blusschingswerk werden tal van personen gewond, onder wie ook eenige brand weermannen. In enkele boerderijen, die door het vuur wer den aangetast, kwam het kleinvee in de vlam men om. Opnieuw brand in Managua Ook het tentenkamp voor dakloozen bedreigd NEW-YORK, 3 April. (H.N.) Vanmorgen is in het Westelijk deel van Managua, opnieuw brand uitgebroken, .waardoor ook het tenten kamp, dat voor de dakloozen opgeslagen la, wordt bedreigd. De vrouwen en kinderen der Amerikaansche marine-soldaten worden thans per Vliegtuig naar Corlnto, een haven aan de kust van de Stille Zuidzee, gebracht. Er zijn thans voldoende levensmiddelen en ook is goed drinkwater verkrijgbaar. Vanmorgen zijn drie mannen zonder vorm van proces doodgeschoten, die in den afgeloo- pen nacht hij het plunderen waren betrapt. Een eigenaardig voorval Te Empoli in Italië heeft op het gemeente kerkhof een eigenaardig voorval plaats gehaid. Zekere mevrouw Elsa Hofmann Kohen is daar namelijk geheel verbrand gevonden. Maandag j.l. was ze uit Florence te Empoll aangekomen en had zich onmiddellijk van den trein naar heit kerkhof begeven, waar zij den bewaarder verzocht had, een bouquet neer te leggen op het altaar in de kapel. Daarna was zij naar een graf gegaan, klaar blijkelijk met de bedoeling, om daar te bidden. Het verder verloop van de geschiedenis is niet juist meer te reconstrueeren. Hoogstwaar schijnlijk is zij met haar kleeren in aanraking gekomen met epn lampje, zooals die in Italië veelal op de graven branden. In ieder geval werd haar lijk geheel verkoold gevonden door eenige doodgravers, die zich in den namiddag naar het kerkhof begaven. MEDEDEELING INZAKE WETEN SCHAPPELIJKE UITZENDINGEN De „Osservatore" van 2 April j.l. publiceert een in het Latijn gestelde mededeeling van den president van de pauselijke academie van weten schappen, „Nuovi Lincei". De uitzending van wetenschappelijks onder werpen, die door de „Nuovi Lincei" zal worden verzorgd, omvat wetenschappelijke verhande lingen in den eigenlijken zin en gewoim weten schappelijke mededeelingen. De eigenlijke taal zal het Latijn zijn. Verhan delingen echter betreffende studies en vin dingen, die door de auteurs zelf worden aan geboden, kunnen in de eigen taal van den auteur worden uitgezonden. Er is geen bezwaar tegen, dat bij verhande lingen over zser belangrijke onderwerpen deze in de voornaamste andere talen worden uitge zonden, of dat daarvan in de voornaamste andere talen een compendium wordt gegeven. De verhandelingen of mededeelingen moeten betrekking hebben op de wetenschappen, die in de „Nuovi Lincei" worden gedoceerd, n.l. de methema-tische wetenschappen, astronomie, experlmenteele wetenschappen en aanverwante wetenschappen, physica zoowel als biologie. Alle geleerden kunnen hun medewerking vor- leénen. Inzendingen en eventueele mededee lingen moeten worden gezonden aan het adres van het comité, dat zich speciaal tot d-lt doel heeft gevormd en dat tot taak heeft, te beoordee- len en uit te kiezen, wat voor uitzending ge schikt is. De wetenschappelijke verhandelingen moeten bestaan uit ongeveer drie honderd woorden en wetenschappelijke mededeelingen slechts uit honderd woorden. De mededeeling is onderteekend door P. de Sanctis, secretaris, en pater GianfranCeschi, president. Het volledig adres van bovengenoemd comité luidt als volgt Pontificia Academia Scientia- rum, Comitatui pro Nuncio Radiophonieo, Ci-ta del Vaticano. -De mededeeling gaat nog vergezeld van een schrijven van het comité voor wetenschappe lijke uitzendingen, dat speciaal is bestemd voor de leden van de pauselijke academie van weten schappen en waarin in het bijzonder ook om hun medewerking verzocht wordt. Gestorven na 48 jaar melaatschen- verpleging Uit Honolulu wordt het overlijden gemeld van de eerwaarde zuster Crescentia, Francis canes. Zij was de laatste van de groep zusters- pioniers, welke in 1883 van Syracuse (New- York) vertrok om te werken op de Hawaii- eilanden op verzoek van koning Kalakana, die toentertijd zuster Crescentia en haar vijf gezel linnen bij haar aankomst te Honolulu in vier koninklijke rijtuigen naar de kathedraal deed rijden. De overledene bereikte den leeftijd van 85 jaar. Zij was 61 jaar kloosterlinge, waarvan 48 in de missie. Haar meesten tijd besteedde zij aan de verzorging der melaatsehen. Zuster Crescentia werd den 7den Mei 1846 in Nederland geboren en ging op jeugdigen leeftijd naar de Ver. Staten. Op 5 November 1868 deed zij haar intrede in het noviciaat van het. St Antonius-klooster te Syracuse (New- York) en den léden Juni 1870 werd zij ge profest. Op Hawaii nam zij eerst de zorg op zich voor de melaatsolien in het Kakaoko-leprozen-hospl- taal. In 1889, enkele weken na den dood van pater Damiaan, ging ze naar Molokai, waar ze tot 1929 verbleef, in welk jaar ze, door ouderdom gebogen, naar Honolulu terugkeerde. Boer vindt een kostbare kroon Volgens een bericht van de „British United Press" heeft een boer in de omgeving van Tiflie bij het ploegen een kroon gevonden, die met kostbare edelsteenen bezet is. Naar men zegt, bedraagt de waarde van deze kroon 120.000 gulden. Sneltrein botst tegen vrachtauto FONTAINEBLEAU, 3 April (B.T.A.) Door dat de boomen van den overweg te Vulaines- sür-Sefne niet waren gesloten, is een vrachtauto gegrepen door den sneltrein Parijs-Dijon. De vier inzittenden van den auto werden gedood, Inbraak in de kanselarij der ridderorden In den nacht op 1 April werd te Praag de kas van de kanselarij der ridderorden geplun derd. De Inbrekers drongen het slot Freuden- thal binnen en braken In de kanselarij een brandkast open, waaruit zij een bedrag van 16-000 kronen ontvreemdden. De daders zijn nog niet gevonden. De gehavende schepen in de haven van Malaga De berichten omtrent het aantal slachtoffers bij de botsing tusschen het Fransche mailschip „Florida" en liet Engelsehe moederschip voor vliegtuigen -„Glorious" luiden nog tegenstrij dig, doch liet schijnt dat ongeveer 30 personen om het leven gekomen zijn cf vermist worden, terwijl er ongeveer 20 zwaar gewond zijn. De beide schiepen zijn Donderdag in de haven van Malaga aangekomen. De Engelsehe consul te Malaga, die terstond een bezoek aan de schépen bracht, verklaarde aan de journalisten, dat het een wonder is, dat de „Florida" bij de zware beschadiging die het heeft opgeloopen niet gezonken is". Aan boord van de „Glorious" werden hij de botsing vier vliegtuigen vernield. Het gat in de „Florida" was duidelijk zichtbaar. Zoodra het schip vastgemaakt was, liet de kapitein allen van boord gaan en de lading verstuwen, ten einde het schip weer in evenwicht te krij gen en zoodoende verder binnendringen van water te verhinderen. MALAGA, 3 April. (N.T.A.) Het Britsche vliegtuigen-moederschip „Glorious" heeft de haven alhier gisteren weer verlaten om naar Gibraltar te varen. Aan boord bevinden zich de passagiers van de „Florida", die door de „Glorious" waren op genomen en in Gibraltar ontscheept zullen wor den, waaronder 17 gewonden. Hedenmorgen zal een ander stoomschip der reederij, waartoe de „Florida" behoort, uit Oran hier aankomen om die passagiers van de „Florida" aan boord te nemen, welke per schip naar Marseille willen terugkeeren. De passagiers derde klasse van de „Florida" overnachten heden in een kazerne alhier, de reizigers eerste en tweede klasse in de hotels. Vandaag zal er een commissie bijeenkomen om een onderzoek naar de gebeurtenissen in te stellen. Het schijnt, dat het ongeluk In totaal 32 dooden geëischt heeft. Groote hoeveelheid verdoovende middelen in beslag genomen Te New YoTk heeft de politie Donderdag in 't bureau van een expeditiefi-rma een groote hoe veelheid verdoovende middelen in beslag geno men, die een waarde van 1% millioen dollar vertegen woordigd en. In verband hiermede is een persoon aange houden, doch men verwacht dat bij het verdere onderzoek nog meer arrestaties zullen plaats hebben. Vermoedelijk is men op het spocr van een internationale smokkelaarsbende. UITVINDING VAN EEN JESUIET Stijgen en dalen in verticale richting mogelijk De „Universe" maakt melding van de uit vinding van een nieuw type vliegmachine door Fr. Pio Maria Scatizzi S.J., van de Gregoriaan- sc-ke universiteit. Da constructie van deze machine, een „gyroplaan", zou van dien aard zijn, dat stijgen en dalen in verticale richting mogelijk wordt, terwijl ook het evenwicht der machine bij horizontaal vliegen nog aanmerkelijk grooter wordt dan bij de huidige machines. Het belangwekkende, waarop de „Universe" vooral de aandacht vestigt, zijn de mogelijk heden, welke deze uitvinding zou bieden voor de Vaticaansche Stad, waar momenteel nergens voldoende ruimte is voor 'n landingsterrein. Het blad meldt, dat de H. Vader persoonlijk belang stelt in de experimenten met den „gyroplaan" en van plan ls, bij aldlen de proef slaagt, een tweetal machines voor de Vaticaan sche stad te doen construeeren. Talrijke vensterruiten verbrijzeld BERLIJN, 3 April. (W. B.) In de voorstad Hohenschömhausen deed zich hedenmiddag op de plaats voor een huis een hevige explosie voor, waardoor talrijke vensterruiten verbrijzeld werden en telegraafdraden werden vaneenge- rukt. De politie vond de resten van een hand granaat in bulsvorm. Tusschen Hohensohönhausen en Friedriohs- feld werden later nog tien granaten van dezelf de constructie gevonden. Daarnaast lag pak papier en een aantal verfrommelde communis tische bladen. Men vermoedt, dat kinderen het pakket, dat daar al lang moet gelegen hebben, open maak ten en één der handgranaten mee naar huis namen. Op de bewuste plaats hebben zij waarschijn lijk aan de lont getrokken en zijn er, toen zij zagen, dat de granaat begon te sissen, vandoor gegaan. Onmiddellijk daarop heeft de explosie plaats gehad. riV r HET ENGELSCHE VLIEGTÜIGEN.MOEDEHSCHIP „GLORIOUS", dat ter hoogte van Gibraltar in botsing is weesit met het Fransche b.s. Florida, tengevolge waarvan 26 personen om het leven zijn gekomen ge- DEZER DAGEN IS HET 65 JAREN GELEDEN dat vom Hindenburg soldaat werd; die luitenant in 1866 Naar de „Osservatore" meldt, zal te Syracuse van 26 April tot 3 Mei a.s. een Oostersche week warden gehouden. Als sprekers zullen hier o.a. optreden de Benedictijn, dom Placidus de Meester, een gees telijke van deh Grieksch-Katholleken ritus van Malta, prof. Chetta, en tal van andere ge leerden. De verschillende onderwerpen, waarover ge sproken zal worden, zijn: het kloosterleven in de Oostersche Kerk, de kloosters der Basilia- nen, de Grièksohe ritus op Sicilië, Z. H. Pius XI en ihet Russisch college te Rome, het conci lie van Ephese, de Grieksche ritus op het edland Malta, Islamisme en christendom op Sicilië enz. De Oostersche week zal geopend worden door mgr. Carabelli, aartsbisschop van Syracuse, en za.1 gesloten worden dtrir Z. E. .kardinaal La- viitrano, aartsbisschop van Palermo. De ziel van deze studieweek is echter de rector van het pauselijk Oostersch Instituut'te Rome, mgr. d'Herbigny, die de laatste Weken een rondreis heeft gemaakt door Sicilië, om de gemoed-eren voor te bereiden en ook het volk aan deze week te doen deelnemen door middel van het gebed. Mgr. d'Herbigny heeft o.a. gesproken to Pa lermo in tegenwoordigheid van den kardinaal aartsbisschop, te Messina en Catania en be sloot zijn serie lezingen te Syracuse, waar hij voor een talrijk gehoor sprak over de dwalin gen, die het Oosten van Rome losrukten en over de pogingen, die in den loop der eeuwen werden aangewend, om den terugkeer der Oos terlingen tot den eenen, schaapstal te verhaas ten.' De H. Vader, en met Hem de geheele Kerk, verwacht dat deze Oosters-che week rijke vffach- ten zal dragen voor de toenadering van het Oosten tot Rome, gids en haven van redding voor alle volken. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven MGR. GIBIER f VERSAILLES, 3 April (B.T.A.) Mgr. Glbier, bisschop van Versailles, is in den ouderdom van 81 jaar heden overleden. Hij werd geboren te Artenay, in het diocees van Orlóans, den 24sten December 1849. In 1888 werd hij priester gewijd. In het consistorie van den 21stein Februari 1906 volgde zijn benoeming tot bisschop. Den 25sten dier maand ontving mgr. Gibier uit handen vaii Paus Pius X de bisschopswijding. Den 16den Maart van hetzelfde jaar volgde, inMe kathedraal te Versailles, zijn lntronisatle als opvolger van mgr. Goux. PARIJS, 3 April 1931. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Monseigneur Gibier, die he denochtend omstreeks 8 uur bezweek, na 3 jaren lang aan het ziekbed te zijn gekluisterd geweest en in het bestuur van het diocees to zijn vervangen door zijn coadjutor mrg. Roland Gosselin is één van de meest belangrijke figu ren van het Fransche episcopaat geweest in den tijd, dat het gold, den Katholieken het ral- liement te doen acoepteeren. Hij ia één van de belangrijkste agenten voor de toenadering tusschen he' Fransche Katho licisme en de overheid geweest. Mgr. Gibier was aan zijn langdurig ziekbed dermate gewoon geraakt, dat hij zijn naderend iende niet meer zag. Gisteravond echter had de geneesheer aan mgr. Roland Gosselin medege deeld, dat de verzwakking van den hoogen lijder snel toenam. Alvorens zioh naar het H. Officie van den Goeden Vrijdag te begeven, bezocht mgr. Ro land Gosselin den zieke, en vond hem ten zeer ste veranderd en geheel bleek. Dat wag om streeks 7 uur In den ochtend, doch de hoog© lijder had nog de kracht, zijn omgeving te ver zoeken voor hem te bidden. De krachten bleven van dat oogenblik af snel afnemen en tegen acht uur liep het lij den af. Het bericht van dit overlijden, dat eerst te gen den middag te Parijs bekend werd, heeft daar diepen Indruk gemaakt. DE MIJNWERKERSSTAKING IN NOORD-FRANKRUk In omvang verminderd PARIJS, 3 April (H.N.) Da stakingsbeweging in het mijngobie-d van Noord-Frankrijk is van. daag iets in omvang verminderd. Op sommige plaatsen is het aantal stakers echter nog toe genomen. De stakea's blijven voortgaan mot him pogingen, de werkwilligen te terroriseeren- MInisitor-pa,|esill!en:t Laval heeft opndeuw een poging tot bemiddeiK'ng ondernomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2