HET PAASCHKRUÏS IN T STADION BIJ HET PORTRET VAN ONZEN AARTSBISSCHOP De „Tribune" schrijft DINSDAG 7 APRIL 1931 EEN TINTELEN DE FEESTDAG DE TOLLENKWESTIE EEN NABESCHOUWING. hulp aan lichamelijk gebrekkigen inbrekers aangehouden v X>e tweede Paaschdag is een tintelende feestdag geworden voor heel Katholiek Ara- sterdam en voor de talloos velen die van buiten, tot zelfs van over de grenzen naai e ihoofdstad waren getogen om getuige te zijn van een eenig schouwspel, de uitvoering van het massale spreekkoor „Het Komn ij Paaschkruis" door twee en een half duizend Graal-meisjes in het Stadion. Het was c e eerste maal, dat „de Graal" op deze wijze in het openhaar is opgetreden, het was ook de eerste maal, dat een Katholiek spreekkoor in Nederland door duizenden meisjes werd ver tolkt. Dank zij de ijverige studie, de geestdrift en de toewijding der deelneemsters is deze manifestatie niet alleen geslaagd maar is zij tevens geworden een veelbelovend begin voor een hoopvolle toekomst. Geslaagd is deze uitvoering, omdat de be doelingen van „De Graal" op een gelukkige ■wijze tot verwezenlijking zijn gebracht, een veelbelovend begin was zij omdat hiermede door de Graal een daad is gesteld die het begin zal zijn van een gansche reeks van da den, die wij nog van onze krachtige en fris- sche jonge.vrouwenbeweging mogen verwach ten en omdat de Graal door deze uitvoering een zeer groote en niet te onderschatten er varing heeft opgedaan, waarmee zij hij vol gende gelegenheden zeker haar nut zal kun nen doen. Waar nu de uitvoering op sommige momenten steeg tot een climax van ontroering en jubel, zal men l,ater zonder al te groote moeite dezen climax kunnen perfectionneeren, •waar de uitvoering tbans inzinkingen en zwakke momenten toonde, zal het nu ver kregen inzicht in de toekomst een veilige gids eija om te komen tot die stralende en zwierige harmonie, welke de uitdrukking moet zijn van de levende Katholieke gemeenschap en welke „de Graal" ongetwijfeld weet te vinden. Aan het einde van dezen dag mogen wij dus met blijdschap oonstateeren, dat wij door deze daad van „De Graal" veel gewonnen hebben, op de eerste plaats aan besef dat het zeer wel mogelijk Is om op deze wijze aan onze kerke lijke hoogfeesten nieuwen luister hij te zetten en deze zoodoende weer te maken tot echte ■volksfeesten, op de tweede plaats gewonnen aan inzicht op welke wijze dit het heat ge schieden kan. De eerste Paaschdag hield niet veel echoone beloften in voor den tweede. Regen en koude «naakten het onmogelijk om de laatste repe tities op het Stadion te houden en menigeen zag met eenige vrees den dag van de uitvoe ring te gemoet. Doch „De Graal" heeft geluk gehad. Maan dagmorgen veegde de wind dan betrokken hemel schoon en het zonlicht deed de stad feestelijk glanzen. Zoelte en lentegeuren bpacht de wind over de stad. „De Graal kon haar werk beginnen zonder bevreesd te hoeven zijn, dat de weersgesteldheid aan haar pogen den glans zou ontnemen. De dag begon al vroeg. De morgen-treinen die omstreeks tien uur het Centraal Station binnenzoomden brachten honderden opge wekte Graal-meisjes in de hoofdstad. Op haar komst was reeds gerekend. Een heele rij auto's en autobussen brachten de deelneem sters in minder dan geen tijd naar het Sta dion. Daar kwamen ook de honderden bijeen, welke den nacht in de graalhuizen hadden doorgebracht, alsmede natuurlijk het leger van Amsterdamsche Graalmeisjes, die gedurende de laatste weken zulk een ijverige en enthou siaste propagandisten voor haar beweging en voor haar uitvoering zijn geweest. Niet op de ■laatste plaats was het aan haar te danken, dat in de middaguren het Stadion met dertig duizend toeschouwers was gevuld. Ja, Amsterdamsche Graa.l-meisje», jelui hebt de laatste weken goed en moot werk verricht, je hebt duizenden menschen in geest drift gebracht voor je prachtig ideaal, jelui hebt er door ,je eendracht, je oprecht en een voudig geloof en door je warme menscben- liefde toe bijgedragen misschien meer dan je zelt -w-ei vermoedt om de wereld te be- keeren en God te doen triomfeeren over veel imenschenharten, dien je de boodschap van het Paaschkruis hebt verkondigd. En ja, vroeg in den middag reeds kwamen de belangstellenden uit alle deelen van de stad naar het Stadion. Reeds vóór één uur was er dn de trams nauwelijks een plaatsje meer te veroveren en op den Amstelveensehen weg wemelde het van de menschen. Bijzonder druk was het op het Stadion, plein. Alles kwam daar bijeen. Telkens voer den trams en autobussen nieuwe drommen aan en in dichte rijen schreden de duizenden OP het Stadion aan. Feestelijk woei een groote Graal-vlag van den Marathon-toren en ook op de muren waren de mooie kleurige vlaggen van de clubs V0n1 gW f Statig dreven de groote witte wolken als harken van een ontzaglijke vloot langs den blauwen hemel en in het tintelende zonlicht scheen heel dit tafereel nog dieper en fonkelen- der getint te worden. Langzamerhand vulden zich de reuzen- groota tribunes van het Stadion. Rij na rij vulde zich op de overdekte tribunes en het duurde niet lang of ook de óverige tribunes Waren geheel bezet. De intocht van de leden der mannelijke jeugdorganisaties, die fier hun vaances mee droegen, verleende aan 't schouwspel nieuwen luister. De Graal stond niet alleen. Rond om de duizenden meisjes, hadden zien vertegenwoordigers van alle kringen der ka tholieke samenleving geschaard en onder de duizenden die het spreekkoor uitvoerden en de duizenden, die deze uitvoering met gespan nen aandacht en stijgende begeestering gade sloegen, leefde slechts een gemeenschappelijke overtuiging, aan allen deelde zich dezelfde ontroering mede. Midden op het Stadionveld tevenover de eere.tri'bune was een vijftien meter hoo: kruis opgericht. Alle graalleden hadden zich daarom heen geschaard. Allen droegen een zelfde kleed, waarop de kruisbalken zichtbaar waren. Slechts de kleuren verschilden. Die het dichtst rond het kruis stonden droegen een Tood-kruis en 'n broeden rooden band om het hoofd. En om deze groep, die in het Spreek koor de stem van Christus vertolkte hadden zich de overige groepen, ieder met een eigen kleur geschaard. Van hoven gezien vertoonde de opstelling een roosvorm, waarvan het hart werd gevormd door het Paaschkruis, Een uitbundig gejuich klaterde van de tribunes op en echoode onder de overkapping aan de overzijde, toen op de eere-tribune de gestalte van Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent zichtbaar werd. Vriendelijk .wenkend groette Z.H. Exc. de belangstellenden op de tribunes en de wuivende graal-meisjes op het midden. »eWL Z. H. Exc. was vergezeld van Z. Exc. Jhr. Mr. Dr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister president, Z. Exc. Mr. T. Verschuur, minister van arbeid, handel en nijverheid, Mr. A. Ba ron van Wijnbergen, de hoogeerw. hoeren L. Westerwoudt, plebaan van het Haarlemsche kapfittel en Dr. G. C. van Noort, diaken vlam Amsterdam en den zeereerw. heer H. J. M. Taskin, president in het groot-seminairie. Van de stedelijke autoriteiten merkten wij o.a. op den wethouder voor de arbeidszaken, mr. G. C. J. D. Kropman. Onmiddellijk nadat dit Illustere gezelschap had plaats genomen op de eere tribunie, kon digde trompetmuziek het begiiin der uitvoering aan. In twee lange rijen kwamen de leidsters in haar verschillende en uitstekend gekozen uniformen met de kleurige, wijd u it wtaai end e schoudermantels het terrein op en namen haar plaatsen in voor iedere rij van meisjes. Nog een oogemMife van atilte en toen hief op de verhooging bij het kruis de graalpresidenlte mej. L. van Kersbergen de gekleurde vaantjes, waarmede maat en rhythme der volzinnen wer den. aangegeven, omhoog en die vijf-en-twimtig honderd die om haar heen stonden verkondig den luid en schallend wat de Graal wil, wat zij kan en wat zij hoopt. Dilt gebeurde met vuur en met overtuiging en heel het stadion- véld trilde en gaf een doffen klank, wanneer vastgeradJen de voeten stampten bij het refrein. „De wereld moet bekeeren en God zal triomfeeren". Hierbij vooral werden wij er onfei plotseling en zeeT fel van bewust welk een suggestie er van een spreekkoor kan uitgaan. De zilveren stoot der bezuinen trilde weer over het wijde veld en eenparig stemden allen geknield het praohtige „wij aanbidden en loven U Christus, omdat Gij door uw kruis de wereld verlost hebt" aan, dat met een zeker entrain en daardoor ook met een groote losheid en natuurlijkheid werd gezongen. Dan wiselden de massale koren elkaar af in regelmatigen „zang en tegenzang" wanneer wij dezen term hier tenminste mogen bezigen. De tekst van het spreekkoor was zeer slimpel en klaar en toch was er vooral Sn het tweede be drijf waarin de samenspraak wordt uitge beeld tusschen Christus en den memsch een sterke climax. Wij noemen hier reeds dadelijk het tweede bedrijf, omdat In vergelijking daarmede het eerste eenigszins Vlak aandeed. Dit kwam o.i. hoofdzakelijk omdat het eerste bedrijf iets te lang gerekt was en omdat het de sterke be wogenheid miste van het tweede. Het eerste bedrijf dat ongeveer vijftig mi nuten duurde, bestond uitsluitend uit de beurt- spraak en samenzang der koren. Waar de tekst van het eene koor niet essentieel verschilde van dien van het andere zoodat men eigenlijk niet spreken kon van een dramatisch conflict moest de verscheiidenlhieid, dite in de aanklee ding dor deelneemsters op buitengewoon ge lukkige wijze werd gemanifesteerd, in den tekst gesuggereerd worden door een telkens her haalde wijziging van rhythm iek en toonhoogte, Dit leverde weliswaar een schoone eenheid op, doch af en toe leek die eenheid iets te star. „De Graal" vond voor deze moeilijklbeüd in het tweede bedrijf zelf de oplossing. Daarin toch werd een belangrijk deel vertolkt door een be trekkelijk klein koor, waardoor het geheel aan ïhytmische bewogenheid won. Uiteraard'was in het tweede bedrijf onk de climax veel sterker, omdat de koren daarin tenslotte sa men stern den in het driewerf her haalde „alleluja" en het prachtige magnificat van PiasiClien. Voor ons was dit moment wel het hoogtepunt van heel de uitvoering. Het derde bedrijf bracht, jammer genoeg, een kleine inzinking. Het miste den statigen gang der volzinnen van het eerste bedrijf en eveneens de vloeiende bewogenheid vtan onze reedis eerder uitgesproken conclusie, dat wij met groote vreugd© op deze daad vau de Graal terug zien en van haar nog r&ei goeds en schoons verwachten. Een défilé van leidsters en leden voor het hooge gezelschap op de eeretribune besloot den middag en zelden heeft hert Stadion zoo geda verd van enthousiaste toejuichingen als gedu rende deze laatste oogenblikken. NIEUWE VERGUIZING De Tribune heeft natuurlijk het Paaschfeest benut om met een walgelijk-stuitende plaat even te demonstreeren, dat het in voorbereiding zijnde ontwerpDonner geen overbodige weelde Is. Wij spreken dan nog niet van een artikel met den titel, die eigenlijk een orkaan van verontwaardiging los moest slaan: „Weg met het Paaschfeest". AVij vinden het alleen be denkelijk dat er nog niet-bolsjewiki zijn, die meenen dat zooiets zelfs in de openbare lees zalen moet worden toegelaten, omdat de Tribune" eenpolitiek blad is. Is de vlag der politiek zoo diep gezonken dat zij voortaan elke lading dekken mag? Wij volstaan met dit sober woord van protest en met een bede aan onze lezers om een acte van eerherstel aan den verrezen Christus. Wanneer men pas 's Heeren liefdelijden over woog treft dergelijke verguizing nog grievender en schrijnender. En wij denken onwillekeurig aan de bede: .Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen." Moge de groote Duider van Calvarië zelfs dezen verblinden genadig zijn. Te Jutphaas en Vreeswijk „Vn portrait n'a de valeur au point de vue de l'art, qui s il se met en pleine lumière et dans son véritable milieu Vème, l esprit, le caractère l'homme moral tout entier". F. A. GRUYèRE. Voor de historische galerij der Doorluchtige Aartsbisschoppen van Utrecht heeft de scholder Jacques Zwijsen uit Eindhoven dezer dagen het portret voltooid van Z. H. Excellentie J. Jan sen, den huidigen Aartsbisschop van Utrecht. 't Is wel een toevallige speling van het lot, dat een naneef, die denzelfden naam draagt als de eerste Aartsbisschop van Utrecht, na het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Ne derland, de onvergetelijke Mgr. Zwijsen, nu ook tot de vereerende opdracht werd geroepen de figuur van den tegenwoordigen Aartsbis schop en jongsten opvolger van Utrecht's eer sten Primaat in beeld te brengen. Jacques Zwijsen heeft als kind van zijn tijd de kleurenoverdaad van gefonceerd hermelijn, purper, karmozijn en van rood doorschemerde kant wel overmoedig aangedurfd, en heeft toch daarbij een mate van zelfbeheersching betracht, zóó dat de zuivere psyche van de persoonlijk heid, die hij uit te beelden kreeg, het totaal domineert. Anderzijds heeft Zwijsen zich weer niet als de oudere portretschilders laten verlokken tot een al te precieuse stofuitbeelding, waartoe de uiteraard rijke materie van het pontificaal ge waad zich zoo verleidelijk leent. Het portret van den Aartsbisschop draagt Onlangs heeft weer eens de boude bewering liet hoofd opgestoken, dat kunst nooit uit de maésa kan ontstaan. En "We meen den waarlijk, in alle onnoozelheid, dat de tijd voor zulke apodictische uitspraken en dogmata- op-de-verkeerde-plaats voorbij is. Waar en hoe kunst ontstaat, is eigenlijk voor de kunstenaars en de kunstgevoeligen, een mysterie: vanwaar komt dit eerste zoete waaien van den geest, óf in het hart van den enkeling, óf fn de beziel de en ontvlamde schare? Aan al zulke geschil len, die wereldbreed schijnen te zijn, ligt echter soms een simpel misverstand ten gronde. Zoo hier de verwarring tusschen massa, grauwe en vormlooze opeenhooping, die niets gemeenzaams meer heeft dan de negatie van è,l en de dompe verlangens der horde, met de schare, die zich aaneenreit en bezield wordt, groeit tot groep, groeit tot volk. Om nu met de deur in huis te vallen: „De Graal" kan zulk een schare samenbrengen, en aan die schare een bezieling schenken. Dat is de groote winst van dezen middag. Een groote winst boven artistieke tekorten en technische onvolkomenbeden uit. Toen we het wijde veld zagen onder het gewemel van wolken en zon licht met de vijf-en-twintig honderd meisjes... Als een veld vol bloemen, die even wiegelen in de zon, als een tuipveld. Zacht rood en fel rood, paars en zeegroen, oranje en geel, stuwend rond het schamele Kruis in het midden waar het rood liooger van toon wordt, als bloed. Dit was 't allermooiste. Wanneer dit veld te spre ken begint, wanneer de bewegingen kalm en zacht glijden, dan is 't in 't eerst of we wat verliezen. En eerst langzaam keert de spanning van dien eersten indruk weer, want hier golft meer dan een veld vol bloemen, een veld vol menschen, vol levende menschen. En mijn indruk, en mijn meening, en mijn critiek? Och, lieve lezer, op één zeer belangrijk en principieel punt na, willen we dat nu maar al of niet met uw goedvinden laten rusten. Het massaal spreekkoor is slechts een der vele uitingen van het massaspel, dat onweerstaan baar in onze wordende cultuur omhoog dringt, en dat 't meest gelijkt op een samensmelting van een dynamische beeldende kunst met een groepsdramaturgie. Een saambinding en een samensmelting, die voor ons ontzaglijke mo gelijkheden opent en ons ook voor geweldige problemen plaatst. Ik voel de mogelijkheden meer aan dan 36 nu reeds te tien, en ik over peins de problemen zonder aanstonds een op het karakter en heeft den stijl van den tijd, waarin zoowel de geportretteerde als de schil der leven. Hij heeft de persoonlijkheid van den Aarts bisschop goed gezien, naar waarheid ontdekt en naar voren gebracht. De artistieke naneef van Mgr. Zwijsen heeft ook in Mgr. Jansen vóór alles den Aartsbis schop willen zien en geven, het hoofd der Katholieke Kerk in Nederland. En zóó staat en leeft de Aartsbisschop dan ook op dit gevoelige doek, recht en fier, zich bewust, waardig, vol imponeerende rust in de verworven evenwichtigheid van het groote, sterke ervaren priesterhart. y In de forsche doorwerking van den kop heeft hij de kracht willen geven van de ongewilde majesteit en hot toch bewuste prestige van dezen geroepen Opziener der zielen. Uit dit forsche portret spreekt tot ons liet karakter, ademt de geest, de ziel, de wil en de durf, heel het actief levende wezen van dezen wijzen levenservaren eenvoudigen opperpries ter, maar die zich tevens bewust weet van de hooge en verantwoordelijke taak, waartoe God hem in de late jaren van zijn beproefd leven heeft geroepen. Dit portret zal zijn eigen plaats zoeken tus schen de beeltenissen van zijn voorgangers, en wie in later jaren op dit doek den naam van den schilder Zwijsen spelt, hem zal, niet alleen om het kunstwerk als zoodanig, wellicht ook de herinnering door het hoofd spelen aan den eersten Aartsbisschop van Utrecht, die ook een maal dien geprezen naam droeg KRACHTDADIG MIDDEL, OM HET VERMEENDE RECHT TE DOEN ZEGEVIEREN In dezen tijd, waarin het gezag een crisis doormaakt, tracht men op velerlei gebied het vermeende, recht door krachtdadige middelen te doen zegevieren. De moderne tolbestorming is hier wel een sprekend bewijs voor. Zoo komt* het ook, dat de automobilisten die ge regeld hinder ondervinden van de beide ob stakels op den weg Utrecht—Vreeswijk niet volstaan willen met hun argumenten van his-torischen aard maar ter bereiking van hun doel al tweemaal een drastische manifestatie op touw hebben gezet. Evenals den vorigen keer was ook Zaterdag middag de belangstelling langs toet Merwede- kanaal -buitengewoon groot, zoodat niet alleen de protesteerende automobilisten het de poli tie erg lastig maakten maar ook de omstan ders geregeld op gebiedende wij-ze opzij moes ten worden gedrongen. Wat de taktiek van de gezagdragers betreft, indertijd was het devies betalen of wachtenthans echter gelastte men den autorijders die door hun talmen een op stopping zouden veroorzaken, zonder betalen hun rit te vervolgen. Zoo was de aardigheid -er gauw af en verwaterde de opzet naarmate de middag vorderde. Toch werd nog een drietal automobilisten die zich niet naar de hevelen der politie in Jutphaas gedroegen, gearres teerd. Ook nu weer concentreerde zich de grootste drukte in de kom van de gemeente Jutphaas, waar de burgemeester, mr. Hamers, eassisteerd door politie van dorp, stad en rijk. de handen vol had om de gevolgen van da actie zoo gering mogelijk te maken. JEAN JULES VERNE, een kietazoou van den groeten Jules Verne, en mevr. Willdns bij den doop -van den Pool-enderzeeer „Nautilus Tweede internationaal congres Het tweede Internationaal Congres voor hulp aan lichamelijk gebrekkigen, M te Genève in 1929 voorafging, zalte Den H ^international Society the Care of Crippted Children Inc. te Detroit (MmMganL^Het con vres wordt ontvangen door de Cen-U- eentging voor Lichamelijk Gebrekkigen wdker ^©1 is te Arnhem, doch die als centrale orga nisatie voorinstellingen ten bate van lichame lijk gebrekkigen over heel ons land haar t\ei«c za&inhed^ü uitstrekt. Tiet heeft H. M. de Koningin-Moeder en 7 K. H den Prins der Nederlanden behaagd, Icongres onder Hun hooge bescherming te nemen. De Regeering is bereid Se^^^e lossing uit den zak te tooveren. Misschien gaat 't Mia van der Kallen en de haren even als wijDan zullen we er ons gezamenlijk niet voor schamen, want „l'art est une longue patience" en de Katholiek die meent, dat onze cultureele -emancipatie alléén ovei rozen gaa„ is nog niet aan de a dier emancipatie toe. Enkele overwegingen dus, die zoo bij ons op kwamen, en dan één enkel belangrijk onder werp. AVij gelooven, dat wij ons in de spreek koren möeten hoeden tegen een t-e veel zien over de Oostergrenzen, waar altoos èen onge regelde voorkeur heerscht voor massaliteit, die dikwijls valsche resultaten geeft. Voor onze Katholieke spreekkoren en massaspelen schijnt ons conflict, wrijving, wisseling en verhouding tusschen enkeling en gemeenschap meer en heter. Wij moesten daaraan denken bij het be gin van het tweede deel (het meest geschakeer de en het beste), toen Christus' stem in koor werd gezegd, en wij dachten één cogenblik aan de stem-als-muziek van Paul Huf, onderbroken door de exatische en golvende uitrqepen van het koor. Zoo gelooven wij, dat de harmonische koren op den duur heter zullen voldoen dan de „uni- sono"-gezegde, die èn bij de taal van Vondel èn bij die van Roland Holst slecht passen. De taal van een dichter is altoos bewogen, is een muziek van vallen en opstaan, van uitvloeien en aanstroomen, opsteigeran en weer zacht wegkabbelen. Hier moeten de harmonische koren helpen ter vertolking, de „unisono"- koren zijn 't sterkst in enkele woorden, in één enkelen feilen zin, één enkel geluld: prachtig- krijgs'haftig klonk hier éven het stampen d.i voeten De menschheid moet bekeeren. En God zal triomfeeren. En nu dat. enkele principieels belangrijke punt, waarover we toch niet. willen zwijgen In onze zoekende en tastende cultuur-bewegmng lc-open we steeds gevaar in uitersten te ver- loopen. Beducht voor een cultuur als elite- beweging. of liever als aesthetische verstar ring eener élite gedacht; zoo zijn wij oojc be vreesd voor een-e cultuur, die louter organisa torisch (wat volstrekt nog niet organisch is) zou worden bezien. De organisatie meent dan 't is heel menschelijk en heel begrijpelijk om 't huiselijk te zeggen, 't wel alleen af te kunnen, en alles tot de dichtkunst incluis wordt ,in eigen atelier" vervaardigd. En nu zouden'wij hier willen waarschuwen voor de te gemakkelijke meening, als zouden groote cultureei-hervormende daden, anders dan maat schappelijke hervormingen, kunnen worden be reikt zonder samenwerking van soms zeer uit. eenloopende factoren. Cultuur-hervormende daden kunnen alleen daar ontstaan, waar deze zeer uiteenloopendc factoren zich rangschik ken naast elkander onder één groote, bezielen de en stuwende liefde, Niét alsof oodt de |v»k- vereeniging van stucadoors een opdracht zou geven aan de vakvereeniging van dichter^ on der de zinspreuk ,,het vers vereent", en er dan een gezamenlijke commissie deze eeuwige Hollandsche hebbelijkheid.— zou wor den benoemd tot het „ontwerpen" van een bondslied voor de stucadoors. Doch in den zin, waarin cultuur een samenwerking van geüjk- bezielde krachten vraagt. Ten deele moesten we hier een verzuimde gelegenheid boeken. Daar toch waar het spreek koor overgaat in een poëtisch-gewild antwoord, aan kinderen van dezen tijd", werden de in drukken vager en zwakker. AVij betwijfelen of 't goed gedacht is, een „responsorium aan Nederland's grootste vrouw hier in te lasschen -zulke dingen worden bij o-ns zoo spoediig polemisch doch een beantwoording dezer dichteres ware slechts mogelijk geweest in ea- men werking met de beste dichters van Katho liek Nederland. Naast het hijgend stijgen en grootsch uitademen in het rhythme der groot ste dichteres van Europa, kwam nu te staan een gestremd en amechtig, moeizaam vastge houden geheel van woorden, met soms pijn lijke woordverbindingen, zooals ze in zekere bizarre Nijmee-gsche school schijnen te staan. AVij zwijgen er nu verder over: zal ons gereedelijk verstaan. ont- men En verder?Verder zat een oude tooneel. rot, die bij honderden premières naar het vo-etliOht tuurde, nu eens te zien naar zulk een enkel rank figuurtje, als verloren in de menigte en dat speelde en sprak en zong met een toewijding, een overgave, een vervoering soms Het zwakste hiér kwam nog uit diep ten der ziel. En bij alle conflicten en disputen tusschen ouderen en jongeren stond dit weer bij mij vast: zij, deze opgroeienden en nauw- ontlokemen, zijn beter dan wij. Een geroutineerd en berucht duo DOOR ZICH VOOR TE GEVEN ALS EEN BEAMBTE VAN EEN NACHTVEILIG HEIDSDIENST, AAN ARRESTATIE ONTKOMEN In verband met de in de omgeving van de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage ge pleegde diefstallen door middel van braak en opensluiting, zijn aangehouden de bij de po litie bekende 20-jarige stoffeerder A. AV. H. en de 19-jarige machinebankwerker AA7. C. J. van AV. Bij de arrestatie van A7an AV., die zich 's nachts op verdachte wijze ophield, trof een agent van de hondenbrigade een schroeven draaier, een Iooper en een electrischen zak lantaarn in diens bezit aan. Op grond hiervan werd een huiszoeking gedaan bij Van AV., waarbij verborgen achter een met punaises aan den muur bevestigde plaat, een envelop inhou dende effecten ter waarde van 1700, werd gevonden. Deze envelop met inhoud bleek op 19 Maart te zijn gestolen uit een perceel aan de Sneliiusst.raat 4, ten nadeele van mevrouw G., bij wie toen een inbraak door middel van opensluiting wa.s gepleegd. Deze ontdekking was voor de politie voldoende aanleiding om tot aanhouding van Van AV's „medewerker H. over te gaan. De aanwijzingen tegen beide jongelui zijn van dien aard, dat het vermoeden gewettigd is, dat hier twee reeds geroutineerde en be ruchte inbrekers in handen van de politie zijn gevallen, zij het ook, dat beiden ontkennen aan eenige inbraak schuldig te zijn. Beiden zijn ingesloten in bet Huis van Bewaring. Voorts vernemen wij omtrent de aanhouding van den 27-jarigen H. G. P. terzake insluiping in een woning aan de Ampèrestraat nader het volgende: Toen mevr M. T. Woensdagavond omstreeks elf uur haar woning in de Ampèrestraat wilde binnengaan, bevond zij, dat de deur met de knip aan de binnenzijde was gesloten. Even daarna kwam een man naar buiten, die zich snel verwijderde. Bij onderzoek bleek, dat de muntmeter waarin evenwel geen geld aan wezig was was verbroken. Daar mevr, T. den man van aanzien kende, was het de po litie spoedig mogelijk, den verdachte aan te houden; P. werd door haar herkend. A'erschillende opensluitingen moet P. op zijn geweten hebben; steeds had hij echter, door zich voor te geven als beambte van een nacht veiligheidsdienst, die de deur open had gevon den en het 'ncodig had geoordeeld even naar binnen te gaan, aan een arrestatie weten te ontkomen. Zaterdag is hij Voor den officier van Justitie geleid. dit wereldcongres onder Hun hooge bescherming te nemen. De Regeering is bereid gevonden, de Ridderzaal ter beschikking der congressisten te stellen. Vóór de opening op Maandagmorgen 28 Juni zal des Zondagsavonds den leden geiegenhei tot wederzijdscbe kennismaking worden gegeven door een bijeenkomst in de „Tent" m het Bosch, daartoe welwillend door het Bestuur d^ Nieuiv of Litteraire Sociëteit beschikbaar gesteld. Het congres zal op 28 Juni worden geopenddoor Hon P. King, eerste ondervoorzitter der Int. Society'voornoemd. Daarna zal Mr. T. J. Ver- scimuu Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, de leden toespreken. Na verdere verwel koming door andere autoriteiten zal de vooi- zitter der International Society, Mr. Edgar Allen een rede houden over de ontwikkeling van de hulp aan lichamelijk gebrekkigen over heel de wereld. De middagzitting zal gewijd zijn aan beschouwingen over het congres te Genève, zijn lessen en de uitkomsten (in te leiden door Dr. Corver, Engeland). Voor Dins dagmorgen staat op het programma :_liet stelsel van particuliere hulp aan lichamelijk; gebrek kigen waarover Miss Shelley Barker zal spie ken. Des middags zal den congresleden gelegen heid worden gegeven tot een boottocht door e Rotterdamsche havens. De Woensdagochtend en -middagzittingen zullen bestemd zijn voor referaten over de hulp van overheidswege, haar werking en vooruitzichten; daarna over de ver schillende nationale stelsels voor de verpleging van lichamelijk gebrekkigen; deze onderwerpen zullen door sprekers uit onderscheidene landen worden behandeld, waarvoor reeds toezeggingen uit Duitschland, Tsjecho-Slowaklë en Zweden zijn ontvangen. Des Donderdags zal alleen des morgens wor den vergaderd. Alsdan zal door Dr. Murk Jan sen uit Lelden en door Dr. E. C. Braekett mt Boston het thema voorkoming van lichame lijke gebreken, worden ingeleid. Des namiddags hebben de congressisten gelegenheid een der niet ver van 's-Gravenhage gelegen instellingen voor lichamelijk gebrekkigen te bezoeken. (Lei den, Katwijk, Hillegersberg of Scheveningen) De heer en mevrouw S. van den Bergh AA il- ling hebben zich welwillend bereid verklaard, daarna den congresleden een t'hee aan te bieden op hun buitenplaats „AViltzanck" te AVassenaar. Des avonds gemeenschappelijke maaltijd in den Dierentuin. Het congres zal des Vrijdagsmiddags worden gesloten, nadat des morgens door verscheidene sprekers uit verschillende landen het onder werp: „special training" en daarmede samen hangende aangelegenheden zal zijn behandeld. Ter gelegenheid van het congres zal in de welwillend door H. M. de Koningin daartoe beschikbaar gestelde Gothische Zaal een ten toonstelling inzake hulp aan lichamelijk ge brekkigen worden gehouden. Een uitgebreid eere-oomité is samengesteld. Het bureau van het congres is gevestigd Princessegracht 12, Den Haag. „PASSING SHOW". Een klein soupertje In de goochelaarsclub, GEVAARLIJK SPEL. De 13-jarige wielrijder P. B., te Broek op Langendijk, die zich door een snelrijdenden auto liet voorttrekken kwam toen het voor wiel van zijn fiets tegen een verhoogden kant van den weg aanreed, zoo ernitig te vallen dat hij in hoogst bedenkelijke^ toestand moest worden opgenomen. INBRAAK IN EEN STADHUIS Zaterdagnacht is ingebroken in 't gemeente huis te Maastricht, De dief heeft 1300, welke gelden daar tijdelijk waren opgeborgen, mee genomen. COMMISSIE VAN BEROEP IN HET BISDOM HAARLEM. „St Bavo" bevat het volgend besluit van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem: Krachtens No. IV 30 van de bepalingen om trent bouwwerken, welke worden uitgevoerd door rekenplichtige besturen in het Bisdom Haarlem, door Ons vastgesteld den 22en Januari 1931, hebben Wij ingesteld een Com missie van Beroep en benoemd: tot voorzitter van deze Commissie: den weleerw. heer pas toor L. J. Boogmans, Amsterdamstraat 59, Haarlem; tot rechtskundig lid: den weled.. gestr. heer mr. dr. F. A. Bijvoet, Ged. Oude Gracht 54, Haarlem; tot lid en plaatsvervan gend lid namens de groep: „Bouwkunst" van de Alg. R.K. Kunstenaarsvereeniging resp. de heeren: P. G. Buskens, Mathenesserlaan 264a, Rotterdam, en ir H. Thunnissen, Graaf van Bijlandtlaan 6, Den Haag; tot lid en plaatsver vangend lid namens de afdeelingen in het Bis dom Haarlem van den Ned- R.K. Bond van Bouwpatroons resp. de heeren: H. J. L. Klein Schiphorst, Zijlweg 198, Haarlem, en F. Sehuurmans, Vondelstraat 158, Amsterdam; tot lid en plaatsvervangend lid namens de afdeelingen In het Bisdom Haarlem van de gezamelijke R.K. Bonden van onderaannemers resp. de heeren: A. J. van Rest, Poeldijk, en J. H. van Langen, Oostsingel 48, Delft. Het secretaxiaait is gevestigd:. Ged. Oudé Gracht 54, Haarlem, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5