HET PAASCHCONGRES DER S.D.A. P. ■V DIJNSDAG 7 AFRO, 1931 De linkervleugel beschuldigd De besturen der Midden standsbonden in conferentie Onderwijs aan schippers kinderen ,DE EENHEID DER PARTIJ IN GEVAAR GEBRACHT' notaris a. j. a. verschraage. t DRIJVENDE NED. JAARBEURS VOOR HET BUITENLAND HAAT ZAAIEN EN STRIJD TEGEN DE EENHEID Een groep met principieel afwijkende gevoelens De redactie van het links-socialistisch week blad ,,De Socialist", vroeg in haar laatstver schenen nummer, dat het Congres niet in be slag genomen zou worden door „onvruchtbaar gepraat over gedragingen" van links-socialis- teP. ,,voor de vermeende organisatorische en andere zonden van den linkervleugel". De hee ren hebben blijkbaar gevoeld, dat er iets broei de, want zij verklaarden, ,,dat misschien nog nooit onze partij een congres, van grootere be- teekenis en van grootere mogelijkheden bij eenzag dan dit Arnbemscke Faaschcongres". In elk geval bleek al spoedig, dat het Con gres zich allereerst niet zou bezig houden met de onderwijskwestie, zooals verwacht was, maar met de positie en het optreden der links- socialisten. De rede, waarmee de voorzitter der S.D.A.P., het Eerste Kamerlid, de heer J. Oudegeest het Congres opende, dat in de groote zaal van „Musis Sacrum" werd gehouden, be vatte al niet ondui delijke zinspelingen tegen de oppositie. De partij met haar 470 aüdeelingen en 7&.416 leden koin niet leven van „on vruchtbare sensatie" noch de betrekkin gen met zusterpar tijen in het buiten land verbreken. De overleden rijkskan. selier Müller werd herdacht en een Zweediscli partijge- J. Oudegeest. noot begroette het Congres. „Men kan met de partij niet experimemteeren", men wil „niet op de slingerpaden van sensatie een woordenkraam zooals onrijpen willen". Vooral (1e oogen der katholieke arbeiders moeten ge opend. Maar geen blazen van luchtbellen", noch „zaaien van wantrouwen in eigen kring". Dat was de muziek in de openingsrede, waarin Macdonald's Indië-politiek werd gepre zen en het proces tegen de nationalisten in Xed.-Indië als schandalig werd gekwalificeerd. Dat de Engelsche Ar be I der sr e gee r in g in Britsdh-Indië wel zoo streng optreedt als de -Vederlandsche Regeeriug iu haar overzeesche gewesten, zei de heer Oudegeest niet. Hij liet 't Congres een motie aannemen tegen het proces in In die, waarin tevens aïnnestie werd kseëisclit. Bovendien werd een MzoiüLere actie_ voor de soc.-dem. pers aangekondigd de 'weide socialistische Waden hebben thans 1 "9.457 abomné's en de stichting van ge westelijke bladen alsmede een weekblad,- waar. '1 theoretische vraagstukken zouden kunnen borden besproken. Zooals gezegd de onderwijskwestie werd voorloopig geëlimineerd: eerst zou de kwestie Van den linkervleugel besproken worden. Het Congres zette zich in de houding: hoog °T> 't podium het bestuur, vóór in de zaal de Politieke vertegenwoordigers en de leiders der 'eialistische vakbeweging: daarachter de hon derden afgevaardigden elk met de paperassen voor zich op tafel. De afgevaardigden zitten Provincie-gewijs: Amsterdam heeft een eigen Plaats; achter de eigenlijke zaal een soort lee rt "r-ten toonstelling, in de zaal socialistische c mblemen, ook propagandadoeken voor de so cialistische pers. De bijeenkomst is ee.n arbeidersbijeenkomst; ren enkele gegradueerde, ook eenige tientallen dames, maar het arbeiderselement schijnt be slist de meerderheid te vormen, al kan men, gelukkig, den indruk opdoen, dat d'it geen „proletariaat" is in den ouden zin van het woord. De sfeer is gemoedelijk: de meesten kennen elkaar en veel complimenten maakt men niet. Het eenige verschil met een soortge lijke katholieke bijeenkomst is, dat hier alle geestelijk element., in religieusen zin, ontbreekt en dat er in katholieke -samenkomsten meer differentiatie is. Terwijl het Tweede Kamerlid de heer Vlie gen zoolang het praesidium waarnam, verde digde de heer Oudegeest deze resolutie van het, partijbestuur: Resolutie. Het Congres, kennis .genomen hebbende van het schrijven der I. L. P„ waarbij deze Partij, mede namens' den „linkervleugel der Hollandse he sociaal democratische Arbeiders-Partij adliae.de vraagt op een nieuwe beginselverklaring en een nieuw program van actie op nationaal en internatio naal gebied, overwegende, dat de eenheid dei' Partij in gevaar gebracht wordt door de medewerking, welke de z.g. linkervleugel zonder voorkennis der Partij of de Partijleiding, heeft v®rle®"® aan deze poging tot wijziging der growls ag onzer- organisatie en actie, overwegende voorts, dat deze groep dus is opgetreden als een georganiseerde politieke groep in de S. D. A. P., Verklaart dit optreden onvereenigbaar met het lidmaatschap der Partij en eischt van de •artijgenooten, die bedoelde medewerking ver- mi hebben de openlijke verklaring, dat zij zich uit de gevormde combinatie dezer politieke partijen zullen terugtrekken constateert, dat hans duidelijk gebleken is, ibit de groep van „De Socialist" blijft optreden p een wijze, die in strijd is met de resolutie van Nijmegen 1929, draagt het Partijbestuur op nauwgezet voor Ie handhaving van dit besluit zorg te dragen en bij overtreding onmiddellijk de maatregelen a nemen, die in het belang van de eenheid en de strijdkracht der Partij noodiig rijn. De partij-vo rzititer nam geen blad v-oor den mond. Hij beschuldigde den linkervleugel van "organisatorisch optreden in vereemiging met do Indepedent Labour Party, de Noorsche Arbeiderspartij en de Poolse.he geestverwanten. Met deze groepen werd 't program voor een nieuwe, revolutionnaire internationale in elkaar gezet, dat pas aan de S. D. A. P. werd toege zonden maar voordien steeds geheim was ge houden. De heer Oudegeest qualifioeerde dit optreden der iftiks-sociaJisten als „achterbaksak geknoei:" "n verzekerde, dat „de schunnigheden in „De -r>clalist" elke partij genootschappelijke ver houding onmogelijk maakten. De „meest perfide "wrvjfllen.» treffen alt „De Socialist" de S. D. A. P., de socialistische redacteuren en men- schen als Henri Polak. Met zijn wekelijksck-e clubs in particulieie huizen, weekends en jaarlijksohe landelijke conferenties, vormt de linkervleugel een partij in de partij en volgt door het indienen van „radicale voorstellen" zuivere communistische politiek. De heeie geschiedenis van „De socia list" noemde de heer Oudegeest een geschiede nis van woordbreuk, haat zaaien en Strijd tegen de eenheid. Men zou gedacht hebben na dit requisitoir, dat de klaarblijkelijke instemming van 'n groot deel der oudere partijgenooten scheen te heb ben, de aankondiging van strafmaatregelen te ho-ren. Maar daartoe scheen de heer Oudegeest den tijd nog niet rijp te achten. Het congres kon dit overlaten aan het bestuur. Onmiddellijk na den partij-voorzitter was het woord aan den leider der linkersocialisten, den heer P. J. Schmidt, die achter de bestuurstafel zijn notities had zitten maken. De sportieve verschijning, die een fanatieken indruk maakt en spoedig het spreekgestoelte verliet om, op 't podium heen en weer loopend, zichzelf en zijn groep te verdedigen, weerde zich, onder herhaald applaus van een deel der vergadering, met kracht. Zijn groote argument was: ais ons optreden zoo gevaarlijk was, waarom heeft men dan zoo lang met waarschuwen gewacht? Waarom sohreef Oudegeest dan niet eerder tegen ons de in uitzicht gestelde nota? Waar om wil men dan het congres overrompelen? Niet de linkervleugel met zijn felle critiek brengt de eenheid lin gevaar, maar de daden van llien, die partij-resoluties schenden en kruisers houwen. „Het Volk" reduceert resolu ties tot nul, de N.V. „De Arbeiderspers" laat een beleedigend vers drukken tegen Macdonald in don bundel „Tijdsignalen"Henri Polak valt vorrtdurend de links socialisten aan, de religieuzen congrceseeren ook apart. De links socialisten voeren een doodonschuldige actie. Bewijs? Er is maar één afdeeling, die om maat regelen vraagt en die abonneerde zich daarna op „De Socialist" om materiaal te krijgen. De pairtlj-resolut'ie wii:l aan do vrije meeningsui- ting een eind maken, maar zij doet diit langs een omweg. Wel typisch, dat dit verwijt kwam, nadat de heer Oudegeest de radio-censuur had gehekeld. De temperamentvolle vertegenwoordiger der „jongeren" had het oor, althans van een deel van het Congres. Rond om ons hoorden we ongezouten opmerkingen van de onderen. Wij hebben op onze vergaderingen soortgelijke disputen meegemaakt. Maar twee dingen vie len ons hier op: de felheid, waarmee ds ver tegenwoordigers der revolutionnaire en evolu- tionnalre stroomingen in de partij op elkaar stieten, scheen ér op te wijzen, dat het hier om meer dan een kwestie van formeel-organi- satorischen aard ging. De buitenstaander heeft den stelligen indruk, dat het bestuur der S. D. A. P. voelt tegenover een groep te staan met principieel afwijkende gevoelens, doch die ze zoo propageert, dat de ontoelaatbaa.rheid moei lijk te bewijzen valt. Schmidt heeft deze zwak. ke.stee goed begrepen: hij doet een beroep op de revolutionnaire instincten bij een deel der congressisten en tracht hen van do wijs te brengen door de actie van religieus-socialisten b.v. op één lijn te stellen met. die der links- socialisten. Maar wie de beide groepen be schouwt, voelt, dat er wezenlijk verschil in haar optreden is- Het is echter de vraag of het partij-bestuur 't tactisch vindt deze verschillen aan te duiden. De tweede indruk, dien de buitenstaander krijgt, is die van waarom zullen we 't woord niet gebruiken? zelfingenomen hoogmoed hij de links-socialisten. Het voortdurend beroep van den heer Schmidt op het werk van zichzelf en de zijnen, dat hij vergelijken wil met dat van mede-bestuurders maakt op den buiten staanders een naren indruk. Do tekst van het Congresbesluit, in 1929 te Nijmegen genomen, luidt Het Congres der s. D. A. P., gehouden op f6 Februari 1929 e. v. d. te Nijmegen; eerbiedigende de vrijheid van eiken partij genoot om in de Partij en op den grondslag vau haar beginselen eigen opvattingen over Partij- taotiek te verdedigen overwegende, dat het vormen van georgani seerde groepen van partijgenooten, die tegen- 'eiding trachten te geven tegenover de door de Partij-Congressen aangewezen partijleiding, Uiteraard desorganiseerend werkt dat het houden van congressen e. d., die niet f'oor of namens bevoegde Partij-instanties zijn bijeengeroepen en waar, van den inhoud der Partijbesluiten afwijkende, resoluties worden aangenomen, verwarring moet stichten en on toelaatbaar moet worden geacht stelt vast, dat meeningsverschillen over be ginselen en tactiek der Partij besproken belmo ren te worden in de vergaderingen der Partij- ovganisatte zelve, en spreekt ais zijn ultdruk- kelijken wil uit, dat daartoe gestichte andere Ki'oepeeringen zullen worden ontbonden, in het belang van de eenheid en van de strijdpositie der Partij. Onze redacteur seinde ons Zaterdagnacht uit Ai nJiem. dat op het congres der S. D. A. P. de -lesprekiogen over de resolutie van het partij bestuur ten opzichte van de linksche oppositie tt-Ü r?ï3taat hadden, dat zij is aangenomen. Uitigelbraoht werden 838 stemmen vóór: 493 tegen en 204 blanco. MAATSCHAPPIJ tot BEVORDERING VAN WOORDKUNST Het eerste lustrum De Maatschappij tot Bevordering van Woordkunst zal deze week haar eerste lustrum vieren. Zij zal 9 en 30 April e.k. te 's Gravenhage in het gebouw van den Haagschen Kunstkring een wedstrijd in welsprekendheid doen houden, waaraan uitsluitend jonge lieden van beiderlei kunne die hun 19en verjaardag nog niet ge vierd hebben, mogen deelnemen. Tot besluit van dezen wedstrijd zal een groote Gala-avond worden gegeven in de zaal Diligentia te 's Gravenhage, waarop de dames Boldingh-Goemans, Rodie Meddenbach en Ellen Vareno zullen voordragen en de heer Herman Poort een rede zal houden over Taalschoon heid. Ten slotte zullen do 3 prijswinners resp. zilveren lauwerkransen eu een zilvereu palm tak ontvangen uit de handen van den alge- meenen voorzitter den heer Albert Vogel, die daarbij een toepasselijk woord hoopt te spre ken. Zaterdag 11 Al)rtl zal de feestmaaltijd de leden, vareenigen- CADEAUX VOOR FANCY-FAIRS Regeling van het kiesrecht voor de K. v. K. DE AUTOMATEN-KWESTIE Dezer dagen kwamen ten bureele van den Kon. Ned. Middenstandsbond bijeen de. dagelijksche besturen der drie Ned. Middenstandsbonden. Volgens toerbeurt werd voor 1931 het voorzit terschap der commissie van overleg door den heer Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, overgedragen op den heer C. J. G. Struycken, voorzitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Mededeeling werd gedaan van ondernomen stappen tot meerdere versterking van de posi tie der onderaannemers. Hieromtrent duurt het overleg nog voort. Medegedeeld werd, dat door de drie honden is geconfereerd met de broederschappen van notarissen en van deurwaarders tot ^fa®" ming van het zich nu en dan voordoende^euvel, dat vliegende winkels worden gehouden in den vorm van publieke verkoopingen en dat pu blieke verkoopingen onder valsche vlag wor- '^Vastgesteld werden de regelen, zooals ^e in den vervolge zullen gelden voor de aange. steten vereenlgingen, inzake samenwerking en de vorming van middenstandscentrales ter plaa™Deze regelen zullen thans, met een hegeleidend schrijven aan de bMtureci van e bij de drie Ned. Middenstandsbonden aangeslo ten. vereenigitigen worden toegezon ®®- Besproken werd de actie tot de personeelsorganisaties, meer in m„at. der van de wijze, waarop versch'"®° coöpera'. schappijen en- ondernemingen meenen P ties van haar personeel te moeten t>evoo door het beschikbaar stellen van localiteiten, het verleenen van faciliteiten ten aanzien van het vervoer, crediet enz. Besloten werd omtrent dit euvel t reeren met de besturen der grootwei --.evei s- organisaties, teneinde aldus te trachten aan e onbillijke concurrentie, waaraan de geves„0c e winkelier wordt blootgesteld, een em e e maken. Ten aanzien van de Nederlandsche verte genwoordiging op de Arbeidsconfereutie te Genève waren de besturen van oordeel, dat het zeer gewenscht moet worden geacht, om wanneer kwesties aan de erde komen, meer in'het bijzonder de middenstandshedrijven ra kende, de Nod. delegatie te doen bijstaan door een deskunige op middenstandsgebied, teneinde op deze wijze de belangen van den midden stand te behartigen. De stappen, m deze rich ting reeds gedaan, worden voortgezet. Als een ernstige onbillijkheid wordt het ge voeld. dat winkels, hotels, café's enz. nog steeds worden getroffen in de personeele belasting, hetgeen ten aanzien van fabrieken en werk plaatsen niet het geval is. 'Besloten werd den Middenstandsraad te ver zoeken stappen te doen, teneinde te hereiken, dat in de toekomst aan deze onbillijkheid een einde wordt gemaakt, subsidiair dat hotels, café's en restaurants worden gelijkgesteld met winkels. Behandeld werd de regeling van het kiesrecht voor de Kamers van Koophandel, waarbij de vergadering tot de conclusie kwam, dat het ge wenscht. moet worden geacht, het persoonlijk kiesrecht te vervangen door een zakelijk kies recht, waardoor aan de thans bestaande on juistheid, dat b.v. kleine coöperatieve vereeni- gingen van weinig beteekenis 10 en meer stem men kunnen uitbrengen, terwijl bedrijven van 10 maal grooteren omvang dikwijls maar 1 of 2 stemmen kunnen uitbrengen, een einde wordt gemaakt. Besloten werd opnieuw een actie in te stel len tegen het geven door winkeliers van cadeaux aan fancy-fairs e.d. en het gedwon gen plaatsen van advertenties in gelegenheids- programma's en om algemeen aan de aange sloten vèreenigingen in overweging te geven een besluit te nemen, waardoor het aan de leden verboden wordt dergelijke cadeaux te geven en advertenties te plaatsen. Tenslotte werd besproken de verkoop door middel van automaten. De vergadering was van oordeel, dat maatregelen gewenscht zijn, teneinde te hereiken, dat na de inwerkingtre ding van de winkelsluitingswet verkoop door middel van automaten alleen dan wordt toege staan, indien de automaten kunnen worden be schouwd als een verlengstuk vau een gevestig- den winkel, zoodat b.v. door middel daarvan geen andere artikelen mogen worden verkocht dan die, welke ook in den winkel verkrijgbaar zijn. Aan den Middenstandsraad zal worden ver zocht na te gaan, welke wetgevende maatrege len tot dit doel zijn te nemen. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND Nationaal congres Voor het 28ste nationaal Middenstandscon gres, dat op 30 Juni, 1 en 2 Juli a.s., te Zand- voort gehouden zal worden, heeft het bestuur van den Kon. Nederl. Middenstandshond Prof. Dr. N. J. Polak, hoogleeraar in de bedrijfsleer aan de Nederl. Handels-Hoogeschool te Rotter dam, bereid gevonden als inleider «p te treden. Als onderwerp is gekozen: „De huidige depres sie en de gevolgen daarvan voor den midden stand". Voorts heeft Dr. C. de Visser, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft, toegezegd een prae-advies te zullen uit brengen over „Plaats en taak van den mid denstand in het economisch leven'. Als speciaal onderdeel van hetzelfde vraag stuk zal Dr. J. F. teu Doesschate, secretaris van. den Nederl. Grossiersbnnd te Amsterdam, nog behandelen: „De positie en taak van den grossier in het distributieproces". De agenda van de Aig. Vergadering is nog niet definitief vastgesteld, doch het bondsbe- stuur heeft, inmiddels besloten daarop het on derwerp „Vermakelijkheidsbelasting" te plaat sen, zulks op verzoek van den Nederl. Bio scoopbond. ZILVEREN PRIESTERFEEST. Op Zondag 12 April zal het zilveren Priester feest van de Zeereerw. Paters R. Van der Valk, O.F.M., pastoor en R. Dekkers, O.F.M., beiden verbonden aan de parochie van het H. Hart, Kleverpark Haarlem, plechtig gevierd worden. ALS KINDEREN MET LUCIFERS SPELEN Boerderij afgebrand Te Zevenhuizen (Gr.) brandde het boerde rijtje „Oud-Bremen", bewoond door den heer H. Drent geheel af. De oorzaak van dezen brand list, in het spelen mét vuur der kinderen. De inboedel ging niet verloren. Het boerderijtje ggpA op baunspolis vorznirnwij. n|it WERK VAN HET NUYENSFONDS Bekroning van dr. R. R. Post Het rapport-Rutgers ONDERBRENGING BIJ HET BUITEN GEWOON L. O. GEWENSCHT In een Zaterdagmiddag te Amsterdam gehou den vergadering, welke was bijeengeroepen door het Onderwijsfonds en waarin aanwezig waren vertegenwoordigers van besturen van gemeenten, waar schippersscholen zijn geves tigd, schoolbesturen, hoofden van schippers scholen, van bedrijfs- en andere organisaties, is het advies behandeld, dat door de commissie van Advies van het Onderwijsfonds inzake het Lager Onderwijs aan schipperskinderen is op gesteld met betrekking tot het rapport van de commissie-Rutgers, De vergadering, welke zeer druk bezocht was, werd evenals in 1925, toen dezelfde orga nisaties voor hetzelfde doel bijeenkwamen, ge leid door den heer Ed. Polak, wethouder van OndeTwijs te Amsterdam, die mede het gemeentebestuur vertegen woord igd e. De heer Polak opende de vergadering met een woord van welkom en stelde de be langrijkste bepalingen van het rapport-Rutgers, voor zoover deze betrekking hebben op det onderwijs aan schipperskinderen, aan de orde. De vergadering sprak zich in de eerste plaats unaniem uit voor een regeling, waarhij het gansche onderwijs aan schipperskinderen, dus ook wat betreft de schippersklassen, onder gebracht wordt bij hét buitengewoon lager onderwijs. Ten aanzien van de kwestie van den leer plicht, die hierna in behandeling kwam, nam de vergadering, na uitvoerige discussies, het besluit dat den minister zal worden geadvi seerd, den leerplicht voor schipperskinderen te doen Ingaan onmiddellijk na aankomst in een plaats, waar gelegenheid is, onderwijs te volgen. De vergadering stelde vervolgens uitdrukke lijk vast, dat het niet gewenscht is, de schip pers te verplichten, hun kinderen aan den wal te plaatsen. Voorts bleek de vergadering, wat de kwestie van het schoolgeld betreft, unaniem van oordeel, dat geen schoolgeld moet worden geheven; ook sprak zij zich er voor uit, het schippersonderwijs in zijn geheel te beschou wen als Rijkszaak. Met algemeene stemmen besloot de vergade ring hierna, dat het bijhouden van het regis ter, zooals dat thans is samengesteld door het Onderwijsfonds, voor een regeling van het lager onderwijs noodzakelijk is. De vergadering droeg tenslotte den heeren Polak en de Jong op, aan de hand van de geno men besluiten, een adres aan den minister samen te stellen. Beiden heeren werd tevens opgedragen, zoo r.oodig opnieuw een vergade ring als de onderhavige bijeen te roepen. UIT DE BOUWVAKKEN De landelijke collectieve arbeidovereenkomst ZAL ER OVEREENSTEMMING BEREIKT WORDEN De voorstellen voor de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst zijn, maar de Volkskr." verneemt, aanvaard door de drie arbeiders- en twee partroons bonden lm het bouwbedrijf. De arbeidersbonden wenschen op den grondslag vam het compromis de overeenkomst voor twee jaar af te sluiten, doch zij stellen het op prijs, dat vóór tot teekeming wordt overgegaan, in Groningen nog een vergadering wordt gebon den met het béstuur van den Provincialen Gro ninger Aannemersbond en vertegeniwoordligers van de werkgevers en warkem er s -besturen om het opnemen van sommige plaatsen in de klas- senlijat te bespreken en te trachten daarover tot overeenstemming te komen. STOPZETTING WERKVERSCHAFFINGEN. Het getal arbeiders in de werkverschaffing te Borger zal deze week worden teruggebracht tot 100, 11 April tot 50 en 18 April zal de werkverschaffing worden stopgezet. Men verwaoht dat de arbeiders im de werk verschaffing te Schoonebeek spoedig werk zul len vinden in het vrije bedrijf. Met het oog hierop zal dé werkverschaffing 11 April a.s. worden stopgezet. Mochten dan niet alle ar beiders werk kunnen vinden, dan zaJ zij voor het bepaalde aantal weer worden geopend. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN ONS LAND. Gedurende dé Baaschdagén werd ons land be zocht door het personeel van. het dagblad „Leeds Mercury" (rt 450 a 500 deelnemers). Verder zon ons lamd bezocht worden door 'n 30-tal leerlingen van Archbishop Tenyson's Central School te Croydon (Vlisslngen, Dor drecht, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Amster dam, Marken en Volendam); door ongeveer dertig journalisten van den „Sunday Times" em door 70 Engelsche tuinbouwkundigen. Van 1825 April wordt een groot aantal automobilisten, leden van de Schweizer Auto- mobil Klub, Sektion Zurich, verwacht Bezocht zulten worden Nijmegen, Arnhem, Amsterdam, Aalsmeer, IJmuiden, Haarlem, het Gooi, Utrecht, de Vechtstreek, de bloembollenstreek, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Goes en Walcheren. De A. N. V. V. heeft bovengenoemde excursies voorbereid. Eind April zullen nog onder lei ding der A. N. V. V. een aantal ambtenaren van reisbureaus uit de Rijnstreek, en begin Mei een aantal ambtenaren van de firma Thos. Cook Son ons land bezoeken. JAN GROOTVELD Op 15 April herdenkt Jan Grootveld, de popu laire acteur, komiek en operette zanger, zijn 40-jarige tooneelloopbaan. Te Breda is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van bijna 81 jaar overleden de heer A. J. A. Verschraage, in leven notaris, aldiaar. SIR JOHN DE VILLIERS t- Reuter meldt het overlijden van Sir John de Villlers, oud-directeur der kaartenafdeeling van het Britsche Museum en lid van verschil lende Nederlandsche genootschappen. Een voortreffelijke historische arbeid Men deelt ons mede De door het Nuyensfonds benoemde Jury (de heeren G. Brom, G. Gorris en W Nolet) had geen gemakkelijke taak om uit te maken, welk geschiedwerk in de afgeloopen vijfjarige perio de de bekroning volgens de vastgestelde statu- teu verdiende. Op de groslijst stonden een 70- tal zelfstandige historische uitgaven, door Katholieke Nederlanders sedert het begin van 1926 in het licht gegeven. Bij alle oprechte en tot daden prikkelende erkenning van het be faamde tekert, was het toch verolijdend een dergelijke activiteit op historisch gebied in Katholieke kringen te mogen constateeren. Bij een eerste schifting volgens de statutair vastgestelde bepalingen, kon echter reeds aan stonds een groot aantal geschriften ter zijde worden gelegd. Deze bepalingen eischen. dat het te bekronen werk van wetenschappelijken aard zij, geschreven door een Katholiek Neder, lander, hij voorkeur in dé Nederlandsche taal, en hij voorkeur over een onderwerp uit de vaderlandsche geschiedenis. De Jury kwam ten slotte tot de eenstemmige meening, dat de bekroning moest worden toe gekend aan de Utrecbtsche dissertatie van Dr. R. R. Post, Eigen Kerken en Bisschoppelijk Gezag in het Diocees Utrecht tot de XIIIo eeuw. Utrecht 1926. Dit proefschrift lijkt haar een wetenschappe lijke praestatie van bijzondere beteekenis. Een zoo goed als onontgonnen terrein wordt hier door Dr. Post met uiterst bekwameehand be werkt. De taak was zeer moeilijk, maar door koele, scherpe en tegelijk zuivere kritiek, door voorzichtige, goed verantwoorde conclusies, heeft de schrijver onze kennis van middel- eeuwsche kerkelijke toestanden inderdaad ver helderd en verrijkt. Niet alleen op het instituut der „eigenkerken", waarover wellicht het laat ste woord nog niet gezegd is, laat deze disser tatie nieuw en verrassend licht vallen, maar ook op tal van uiterst Ingewikkelde vermogens rechtelijke verhoudingen tusschen alleriei ker kelijke instellingen, ambten en waardigheids- bekleeders; verhoudingen, die natuurlijk hun weeromslag hadden op geheel het godsdienstig en ook het maatschappelijk leven van dien tijd. Een volkomen afgewerkte synthese wordt hier nog niet geleverd; ook verraden taal en stijl somwijlen al te duidelijk aan welk na burig volk Dr. Post zijn scholing vooral te danken heeft. Maar zoo als het daar ligt, blijft het werk een voortreffelijke historische arbeid, het heeft de Jury de overtuiging geschonken, dat de Katholieke Nederlandsche historiografie in Dr. Post een scherpzinnig en hoogst be kwaam beoefenaar mag begroeten, die ten volle de onderscheiding verdient, welke het Nuyens fonds gewoon is om de vijf jaar uit te reiken. Waf plannenmakers veelal over het hoofd zien VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN R. SWAAB f In den ouderdom van 69 jaar is Zaterdag te 's Hage overleden de heer Rudolph Swaab, president-commissaris der Sararinda Produce Gompany. Algemeene vergadering Te Amersfoort hield de Ned. Vereeniging van Hoofden van Scholen haar 33ste algemeene ver gadering onder voorzitterschap' van. een heer A. J. v. Goetheon. Nadat de voorzitter der afdeeling Amersfoort do heer J. Besteman, een welkomstwoord had gesproken, wees de bondsvoorzitter in zijn openingsrede erop, dat deze vergadering staat in het teeken der wetswijziging. Naar aanleiding van een enquête omtrent de resultaten van het gewoon lager onderwijs legde het H. B. als eerste conclusie voor De resultaten van het openbaar lager onder wijs schenken niet de bevrediging die redelijker wijze verwacht zou mogen warden. Na eenige discussie werd de conclusie op voorstel van Den Haag teruggenomen, terwijl er een nieuwe commissie komt, om het werk opnieuw te doen. Ook de middelen tot verbete ring werden tot zóólang aangehouden. Het karakter en de inrichting van het zeven de leerjaar was het onderwerp van een rapport over het 7de leerjaar. De conclusies waren 1. Er is geen meerderheid voor het Inrichten van het 7de leerjaar aan de school zelf, evenmin als voor het stichten van centrale scholen voor het 7de leerjaar. Beide systemen vinden in de vereeniging ongeveer evenveel aanhangers. 2. Het is gewenscht de leerlingen bestemd voor het nijverheidsonderwijs te verplichten het 7de leerjaar'te doorloopen. Bij stemming bleek de meerderheidtegen het zevende leerjaar als verplichting voor toe lating tot het nijverheidsonderwijs (4514 stemmen). De tweede conclusie werd aanvaard en zoo danig gewijzigd, dat het onderwijs zich zal aanpassen bij plaatselijke omstandigheden. De heer Kielder (H.B.) leidde de besprekin gen over de cursuswet in. Als resultaat van de daaropvolgende besprekin gen werd o.m. besloten, dat ten aanzien van de te kiezen vakken geen aantal moet worden voorgeschreven. De heer Hoppener (Rotterdam) stelde voor het aantal cursussen voor groote gemeenten op hoogstens acht te stellen, omdat het aantal leerlingen per cursus daarvoor gesteld is op minstens 15, hetgeen Rotterdam aan de hand van de praktijk te veel vindt. De vergadering nam het voorstel-Rotterdam aan, waarin ook voor gemeenten boven 100.000 inwoners het minimum aantal leerlingen per vak op 10 gesteld wordt. Het vorige jaar werd op de algemeene ver gadering aangehouden het voorstel, waarin ver zocht werd een uitspraak te doen over de kwes tie vak- of klasseonderwijzer ten aanzien van het vak lichamelijke opvoeding. De voorzitter achtte het zeer wel mogelijk, dat op het platteland dit vak door de klasse onderwijzers gegeven wordt en in de stad door vakonderwijzers. Na lange discussies werden alle conclusies aangenomen. De heer v. d. Mooren (hoofdbestuur) beval daarop aan een voorstel, waarin de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, een hetere opleiding in te voeren en wel in den geest van het voor stelde Visser. Het rapportRutgers Betee- kent weer een verslechtering. De vergadering nam een voorstelRotterdam aan, om tegen het ontwerpRutgers stelling te nemen. Daarna werd de vergadering gesloten. FRITS BOUWMEESTER GEZELSCHAP Première van „Hemelsche banden" Op Woensdag 15 April zal in den Stads schouwburg te Amsterdam, des avonds 8 uur, door het tooneelgezelsohap van den heer Frits Bouwmeester voor heit eerst worden opgevoerd. „Hemelsche banden", tooneelspel in 3 bedrijven en een voorspel, door Willem Nieuwenbuis. Dit werk tM r het eerst worden opge voerd, voor de leden en introducé's van de vereeniging „R. K. Kunst voor AJlen", En wat door organisatoren over het algemeen zeer onvoldoende wordt begrepen De secretaris-penningmeester van de Ned. Vereeniging voor ten toonstellingsbelangeu schrijft ons o.m.: In verschillende bladen is door eenige schrij vers een pleidooi gehouden voor het organisee- ren van een zoogenaamde drijvende jaarbeurs, met dé bedoeling beslag te leggen op eem daartoe geschikt vaartuig en verschillende ha vens te bezoeken ter bevordering van' den export van Nederlandsche artikelen. 'Dit denkbeeld is niet nieuw. Reeds her haaldelijk zijn en niet alleen m Nederland dergelijke plannen opgeworpen. Gewoonlijk zijn deze plannen echter niet tot uitvoering gekomen en dit zal'wel voor een groot deel het gevolg zijn van het feit, dat bn het ont werpen van dergelijke plannen met voldoende rekening werd gehouden met bestaande toe standen, met de kosten aan de uitvoering van een dergelijk plan verbonden em omturnt practisch resultaat, dat van een dergelijk plan is te verwachten. Het bestuur van de Nederlandsche \ei een - ging voor Tentoonstellingsbelangcn heeft reeds herhaaldelijk, wanneer een dergelijk plan werd geopperd, een waarschuwende stem meenen te mogen laten hooren. Uitvoerig is het bestuur op een dergelijke! opzet ingegaan in hetmaandMadderVeree^ ging Tentoonstellingsberichten m 19-4. Nu wederom voor de zooveelste maal een dergelijk plan wordt geopperd, kan het rtjm nut^héb ben nogmaals de aandacht te vestigen op het. Üeen v^ de zijde van de Nederlandsche Ver eeniging voor Tentoonstellingshelangen des. tijds werd opgemerkt. Het bestuur van de Nederlandsche vereent- gins voor tentoonstellingshelangen kwam in. dertijd tot de slotsom, dat kan worden vastge. steld dat bet uitrusten van een tentoonstel- lings'schip zonder kraclitigen overheidssteun 'n onmogelijkheid is maar gesteld, dat men over de noodige geldmiddelen zou beschikken om zulk een schip te doen uitvaren, dan nog ton het zeer noodzakelijk zijn de aandacht te schen ken aan verschillende andere zaken die maar al te dikwijls door de plannenmakers over het hoofd worden en werden gezien. Immers het is van het grootste belang, lm elke haven, die op het vaarprogamma voorkomt (een ligplaats te verkrijgen, die zich zooveel mogelijk in het centrum van de stad bevindt. (Het is gemakkelijk te begrijpen, dat als een tentoonstellingsschip b.v. Rotterdam aandoet ,en een ligplaats krijgt aokter in de "Waalhaven, het bezoek zeer beperkt zal zijn en dat, wan neer Amsterdam wordt bezocht, een ligplaats in de Rietlanden ook weinig resultaat zal op leveren. Een tweede punt, waaraan gewoonlijk niet wordt gedacht bij den opzet is, dat elke haven in een giunstig seizoen moet worden aange. daan. Vervolgens begrij'pen organisatoren over net algemeen zeer onvoldoende, dat het van bui tengewoon gTOot belang is. dat geruimen tijd van te voren behoorlijk reclame wordt gemaakt voor 't bezoek aan 'n tentoonstellingschip en dat men voor een doeltreffende uitvoering van zulk een propaganda moet kunnen beschikken over de medewerking va.n alle daarvoor iu aan merking komende plaatselijke autoriteiten en veel geld. Ook is er nog een andere moefllijkhelo, dié vrijwel geregeld over het hoofd wordit gezien, n.l. dat men maar niiet schijnt te begrijpen, dat een fabrikant of handelaar er gewoonlijk wei nig voor voelt zijn belangen bij verkoop of aam- knoopen van handelsrelaties over te laten aan het tentoon steil i ngscomi té of aan een persoon door zulk een comité aangesteld. Niettegenstaande alle mogelijke beginsels en theorethiséhe beschouwingen kan worden aan genomen, dat, wil men zijn handel in overzee sche gebieden trachten uit te breiden, men daa beter doet zelf er op uit te trekken of zijn be langen toe te vertrouwen aan een persoon, dia daarvoor geschikt en bekwaam is, al dan niet gebruik makende van het reeds bestaande ten- toonistellings- en jaarbeurswezen. Ook clan blijft natuurlijk altijd de -vraag be staan of succes te verwachten is in verband ■met zooveel en verschillende vraagstukken oa. bestaande invoerbepalingen en/of ♦wlemm®- ringen, douane-tarieven enz. iets wat plannen makers van drijvende jaarbeurzen ook -veelal over het hoofd zien. BLINDENINSTITUUT TE GRAVB Jaarverslag over 1930 Van het Instituut of Gesticht voor Blinden te Grave en de Blindengesticbten van Grave is hot 44e jaarverslag verschenen. Als een sprekend bewijs van de groeiende ba. langstelling van liet katholiek publiek in de Roorusche blindenzorg mogen wel gelden de talrijke uitnoodigingen voor blinden-ooncerten en ondorwijsdemonstrattes, dit tot de directae gericht werden. Het aantal aanvragen werd ten slotte zoo groot, dat men onmogelijk aan alle kon vol doen en een keuze moest maken. Twee kerk vorsten vereerden het veelbesproken Instituut met een bezoek n.L Mgr. Pacifious Bos, aposto lisch vicaris van Borneo en Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch. Wat het gesticht „De Wijnberg" voor vrou welijke bli mden betreft, het heeft naast veel belangstelling voor het heerlijke liefdewerk, ondanks de algemeene werkloosheid en malaise, geen klagen, 't Werk in de borstelmakerij kon geregeld door gaan, terwijl ook de hamdwwrfc- afdeeling veel afnemers had- Den 16en Maart werd door de blinden voor den tweeden keer een radio-uitzending gegeven voor den K.R.O. Tenslotte werd deh 20en Mei de Berw. Moeder Gêrarde als Overste overge plaatst naar Eindhoven. Gedurende 1930 waren in het St. Henricus- gesiticlit aanwezig 119 blinden, in „De Wijn* berg" 72 blinden. BURGEMEESTER MR. E. BARON VAN HöVELL VAN WESTERFLIER EN WEEZEVELD f Tengevolge van een noodlottig ongeval is té Eist, na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden, in den ouderdom van 51 jaar overleden de heer Mr. E. O. J. baron van Hövell van Westerflier en Weezeveld, in leven burgemeester aldaar en lid van de Gel- dersche Ridderschap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7