ALGEMEEN OVERZICHT. HET AMUSANTJE UK -ei ïstssu Samenzwering ontdekt VERVUILING IE MOSKOU }oor medeplichtige verraden De opgravingen te Pompei oL«' »- Bijzonder soort cultureel werk De knoet van de Gepoe WERKLIEDEN ONDERNEMEN EEN RAZZIA ST. ANTONIUS' EEUWFEEST VOOR 8000 FRS. OPGEDRONKEN DE BERG NEBO BRUTALE BANKOVERVAL De Koeohierabe in werking Een filmschandaal fabriek in vlammen NIEUW CONFLICT BIJ DE ENGELSCHE CONSERVATIEVEN OMDAT HIJ VERLIEZEN GING NAFTALI FRIED IN 'T VATICAAN? Een wilde-dieren-park in Pommeren TOT BEHOUD VAN WISENT, EDELHERT, ENZ. DE BOYCOT IN BRITSCH-INDIE Socialistische politiek in Duitschland De pantserkruiser B. is in beginsel aan genomen. Om den pantserkruiser A. werd in e tijd zeer veel lawaai gemaakt, vooral dooi c socialisten, en de pas gestorven rijkskansen Muller, heeft heel wat onvriendelijke n„en van zijn partijgenooten moeten hooien, zich niet krachtig genoeg tegen de kon dit oorlogsschip te weer had Maar nu gaat het tweede schip categorie op stapel gezet worden en ^ij eze gelegenheid, hebben de socialisten de v g nog vel nfet uitgestoken, maar dat komt later Voorloopig hebben zij niet tegen gestemd. Dat oeteekent natuurlijk al heel veel. Zooveel zelfs, dat ze het noodig vonden tegenover de kleine luldjes een fagade op te richten, waarachter ze weg konden kruipen en daarmee hun figuur redden. Deze fagade heette verhooging van de inkomstenbelasting en toen ze met den bouw daarvan met veel Schwung bezig waren, wisten zo zeer goed, dat ze hun kiezers voor den gek hielden en dat de schoone gevel bestemd was een stootje te krijgen, waarbij hij dadelijk in elkaar zou tuimelen, Brüning zette zich namelijk tegen een ver hooging van de inkomstenbelasting te weer, maar wijl hij zich niet te veel wilde exposeeren, liet hij het aan den rijksraad over het socialis tische voorstel af te ketsen. Zulks is geheel conform het program geschied en de socialisten zijn daarbij wat in hun nopjes en lispelen zelfs niet meer over dezen afgeslagen aanval op het kapitaal. "Want de Duitsche socialisten zijn tot de overtuiging gekomen, dat Duitschland het voor loopig nog niet zonder kapitaal stellen kam en dat de arbeiders zichzelf in de vingers snijden,' wanneer ze het al te heftig bestrijden. Immers, daar is het begrip „kapitaalvlucht", dat in Duitschland op groote schaal wordt gehuldigd en waaronder het heele land, met de werk nemers op de eerste plaats, te lijden hebben. De tactiek van Brüning is er nu juist op gericht het kapitaal te sparen en het nieuw vertrouwen in Duitschland in te boezemen. Het uit het buitenland, waar het veilig onderge bracht is, weer. naar de lieve Heimat terug te lokken, opdat het daar het kwijnend econo misch leven bevruchten kan. Deze pogingen werden met een begin van suoles bekroond, juist toen de socialisten om redenen van figuur-redderij zoo plomp met hun inkomstenbelastingverhooging om den hoek kwamen. Maar ze hebben zich snel van hun ongelijk laten overtuigen en ze spreken er nu geen woord meer over. Hoedanig de kapitaalvlucht in Duitschland ook voelbaar is, zoo bestaan er toch slechts cijfers, die de grootte van het kwaad maar bij benadering omschrijven. Even ongewis is de Plaats, waar de grootste sommen zich verborgen houden. Zwitserland, dat weet men, is een groot afnemer. De Zwitsersche kantons laten op het stuk van belastingheffing met zich spreken. Wanneer een rentenier erg door zijn eigen fiscus geplaagd wordt, kan hij om zoo te zeggen een vluchtoord in Zwitserland publiek uitbe steden. Hij schrijft maar een briefje naar het land van de bergen, waarin hij vertelt zoo en zooveel millioen te bezitten en met verzoek mede te deelen voor hoeveel men hem op wil nemen. De kantons doen dan een soort concur- reerend aanbod en de heer rentenier heeft daar uit maar te kiezen. bevat dere week o.m. de verhalen ,,AAN DE LIJN ZWOLLE-DEVENTER" „VERA MANOVA'S VLUCHT DOOR DE SNEEUWVELDEN VAN SIBERIë" én „HET AFGESPRONGEN HUWELIJK", dit laatste door JOB. STEYNEN. Verder een Interessante causerie over den automobielkoning HEKRY FORD schroef„Moge dit woekblsd do* een steeds ruimere verspreidi-J de ongezonde lectuur meer en meer In den hoek dringen." Men zal met dit systeem misschien niet dwepen, maar het is tooh van beter gehalte dan dat, hetwelk de Amerikaansche staat Neva da destijds inluidde om kapitaalkrachtige be woners, waaraan grootelijks gebrek heerschte, naar zich toe te lokken. Deze staat voorde n.l. uitermate gemakkelijke echtscheidingswetten voor zijn bewoners in en hierop vlogen de rijke Yankees af als vliegen op een lepel stroop. He hoofdstad Reno herbergde in een ommezien tij da meer gescheiden vrouwen dan eenige andere stad van de wereld en deze dames gaven een slordige duit uit om nieuwe echtgenooten in hun netten te verstrikken. Begeerige mannen kwamen inderdaad van heinde en ver opzetten en dat alles kwam aan den bloei, de eer, en de reputatie van Nevada grootelijks ten goede. Het groothertogdom Luxemburg voelt ook wat voor rijke lieden maar het tracht deze toch niet op Amerikaansche manier naar zich toe te halen. Het vaardigde liever op 31 Juli 1929 een wet op de holdingmaatschappijen uit, waarbij deze belastingprivilegiën te genieten kregen, op welke zij in hun eigen land geen schaduw van een kansje hadden. Bovendien heeft men niet nagelaten het begrip van invest- menttrusts, holdingmaatschappijen, enz. slechts zeer vaag te omschrijven met het natuurlijke gevolg, dat een handig statutenontwerper elke gewilde onderneming in deze sport naamlooze vennootschappen onder kan brengen en ze op die manier ook in de belastingprivilegiën mee kan laten profiteeren. Nauwelijks was deze wet aangenomen, of er brak in Luxemburg een ware oprichtingskoorts uit. Tot den bovenvermelden datum toe waren er in het groothertogdom 215 van die maat schappijen met 1,3 milliard kapitaal ingeschre ven. Maar in de achttien maanden, welke daarop volgden, werden er nog eens 150 maatschappijen met 1,3 milliard naast opgericht. Dit geld komt natuurlijk altemaal uit het buitenland. Volgens een zeer globale schatting van het „Institut für Konjunkturforsohung" is er in 1930 700 milli-oen mark Duitscb geld ovcr de grenzen gesmokkeld. Hoeveel daarvan in Luxemburg geïnvesteerd werd is een aangelegenheid van gissing en meer niet. Het vorstendom Liechtenstein heeft bij dezen Wedstrijd om het kapitaal niet ten achter willen staan. In dezen staat zijn de belastingen op zichzelf al niet lioog, maar een tijd geleden werd er toch nog een wet ingevoerd, waaibij de regeering de bevoegdheid kreeg om met m- vestmemltrusts te „praten", ongeveer zooals dat in Zwitserland ook mogelijk is. Dadelijk daarop brak er natuurlijk ook in Liechtenstein een oprichtingskoorts uit, die aan 246 nieuwe maat schappijen het leven gaf. Liechtenstein herberg de tot toen toe 333 naamlooze vennootschappen en dat cijfer nam dus wel met een aanzienlijken sprong toe. Het kapitaal dezer ondernemingen wordt niet aangegeven maar de belasting, die in groote omlijnen 1/000 voor gestort en r^/000 voor nie'. gestort kapitaal bedraagt, bracht 318.000 Zwitsersche franken op, waaruit een gezamenlijk kapitaal van rond 300 millioen te concludeeren valt. Van de 579 in Liechtenstein gedomicilieerde maatschappijen weet men dat 400 een Duitsche signatuur dragen. Met deze cijfers als argument zal Brüning don soeialistischen woordvoerders wel op de noodlottige gevolgen gewezen hebben, die een kopschuw maken van het kapitaal na zich moet sleepen. De socialisten zijn voor deze be-toogen niet ongevoelig gebleven. Het was natuurlijk onafwendbaar noodig, dat zij iets deden om hun houding tegenover pantserkruiser B. verklaar baar te maken en daarom drongen zij pour la frime op belastingverhooging aan. Maar toen deze afgeslagen werd, slaakten zij in hun gehei me binnenkamers en zoo dat geen enkele kiezer bet hooren kon, een zucht van verlichting, onder de muziek waarvan zij hun belasting verhoog ing heelemaal onder in de doofpot we-g- •tojpten. Duitsch-Oostenrijksch Tolverdrag Eenige Fransche senatoren, o.a. De Jouve- nelle en Le Trocquer, hadden een bespreking met minister-president Laval en minister president Laval en minister Briand, waarbij zij er op aandrongen, dat Frankrijk tegenover de Duitsch-Oos-tenrijksche overeenkomst geen ne gatieve gedragslijn zal volgen. Zij achtten het veeleer noodzakelijk, het ge vaar van een aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland te bestrijden door een positieve politiek voor den ophouw van een .nieuwe eco nomische organisatie van Europa. Frankrijk moot door den aankoop van graan en het verleenen van ere (lieten op grootere schaal het voorbeeld voor de economische soli dariteit van Europa geven. Ook de bekende economlische deskundige Ser. ruys, die bij de onderhandelingen over het slui ten van alle belangrijke handelsverdragen na den oorlog de leiding heeft gehad, heeft over de Duitsch-Oostenrijksehe overeenkomst en het Duitsch-Fransohe handelsverdrag gesproken in een lezing voor den bond voor den buit.enland- schen handel, waarbij hij tegen een opzegging van het Duitseh-Fransche handelsverdrag waarschuwde. Hoewel de Duitsch-Oostenrijk- s-che overeenkomst veroordeeld moet worden, zou iedere economiisöhe strijdmaatregel toch een grooter kwaad zijn zeide hij. Het kracht dadigste middel tegen het gevaar van een aan sluiting van Oostenrijk aan Duitsclhlanid ia de overeenkomst te overvleugelen door een aanmerkelijke verlaging der Fransche invoer, rechten ten gunste van de Donau-sbaten en het verlenen van credieten op groetere schaal! Minister-president Laval heeft de parle mentsleden, die een interpellatie over de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst hebben ingediend, schriftelijk medegedeeld, dat ter stond na de wederbijeenkomst van het parle ment in Mei het gTOOte debat over de Duitsch- Oostenrijksche ovreenkomst zal plaats hebben. Het Vlootaccoord De Italiaansche gezant te Parijs had een on derhoud met Briand. De besprekingen betroffen de houding vaii Italië ten aanzien van de Duitsch-Oosten rijksche douane-unie en de moeilijkheden, die zich voordoen bij de redactie van het Fransche- Italiaauscho vlootverdrag. Terwijl over de besprekingen ten aanzien van het Duitsch-Oostenrijksche douaneverdrag geen enkele bijzonderheid is bekend geworden, daar de Italiaansche gezant slechts de laatste verklaringen daaromtrent van Mus-solini heeft bevestigd, worden wel nadere details verno men betreffende de meeningsverscliillen, welke zijn voorgekomen bij de redactie van de vloot- overeenkomst en die tenslotte hebben geleid tot vertraging der besprekingen. Tot bet jaar 1933 heerscht tusschen de drie mogendheden, wat den vlootbouw betreft, abso lute overeenstemming, dan treden echter twist, punten op, welke hun oorzaak vinden in de voor verschillenden uitleg vatbare clausules, waarbij aan Frankrijk en Italië de kiellegging van nieuwe eenheden tot aan het jaar 1936 is toegestaan. De Fransche deskundigen stellen zich nu op het standpunt, dat zij op het eind van 1934 hun volle vrijheid van handelen weer zullen hebben teruggekregen, aangezien de bouw van een oorlogsbodem minstens 3 jaren duurt en de in bet jaar 1934 en later op stapel gezette eenheden eerst na 1936 voltooid zouden worden. De afgevaardigden van Engeland en Italië te Londen hebben zich tegen deze Fransche thesis met kraclit verzet. FELLE ONTEVREDENHEID ONDER BOEREN EN SOLDATEN IN DE OEKRAÏNE Kabinetscrisis in Roemenië Het Roemeensche kabinet Mironescu heeft den koning zijn ontslag aangeboden, dat door den koning is aanvaard. Voorloopig blijft het kabinet echter met de leiding der zaken belast. Mironescu is reeds onderhandelingen met de partijleiders over de vorming van een nieuwe regeering begonnen. Het is steeds de bijzondere wensen van ko ning Karol geweest» dat een nationale concen- tratieregeering zou worden gevormd, waarin dus ook de liberale partij vertegenwoordigd zou moeten zijn. Aanleiding tot het aftreden van bet kabinet was de verwerping van een door bet ministerie van handel ingediend wetsontwerp door het parlement. Piatakoff naar Berlijn Naar het Russische telegraafagenl- schap meldt, is de vroegere direc teur van de Russische staatsbank, Piatakoff, in opdracht van de sovjetregeering naar Ber lijn vertrokken, om daar de onderhandelingen over het plaatsen van d-e Russische bestellin gen bij de Duitsche industrie en over de voor waarden voor het Duitsche crediet v. 300.000.000 mark te voeren. De credietactie zal tot stand komen in den vorm van een overeenkomst tusschen beide landen. De Russische gezant te Berlijn heeft n.l. van de groep der -Duitsche i-ndustrieelen, die on langs een bezoek aan Moskou brachten, de mededeeling ontvangen, dat de rijksregeering besloten heeft, het aanvullende crediet van 300 millioen mark voor de uitvoering der Russische bestellingen ter beschikking te stellen. In bet begin van de volgende week zal ook een commissie van vertegenwoordigers der Russische industrie, o.a. een vertegenwoordiger van de alg-emeene kolentrust, een vertegenwoor. diger van de trust voor machinebouw, benevens vertegenwoordigers van de volkscommissariaten voor handel en financiën, in bet geheel onge veer 14 personen, naar Berlijn vertrekken, om aan de onderhandelingen deel te nemen. Te bevoegder plaatse te Berlijn was nog geen bevestiging' van het bericht te verkrijgen. Executies op groote schaal Het Oekrainsoh persbureau maakt melding van de ontdekking ee-ner geheime militaire or ganisatie te Charkoff. Aanleiding tot deze beweging, die geen ander doel beeft, dan de oprichting van een onafhan kelijk Oekraine, is de politiek der sovjet, die met baar bedrijfscolleotiveering den totalen ondergang van den Oekrainschen boer tot ge volg beeft. Niet enkel echter onder de boeren ook en vooral onder de Oekrain&che soldaten van het roode leger heerscht felle ontevredenheid. Duizenden soldaten en officieren van het roode leger zouden dan ook bij hooger vermel de organisatie betrokken zijn. Reeds moeten talrijke arrestaties hebben plaats gehad, o.a. te Odessa. Daar moet een heel regement tegen de sovjet beerschers in opstand zijn gekomen. Ook te Kieff, Kharkiv en Mikolair hebben talrijke arrestaties plaats gehad. In totaal zouden reeds 5000 personen door de gepoe in hechtenis zijn genomen. Genoemd persbureau deelt daarover nog liet volgende mede: Bij den opstand van een regiment te Odes- sa wierp dit barricades op en vroeg den ande ren regimenten van bet roode leger aan den opstand deel te nemen. Met behulp van speciale detachementen bleef d'e gepeoe echter meester van den toe stand en 28 opstandelingen van wie acht offi cieren, werden op staanden voet gefusilleerd. Reeds werd gemeld, dat in andere steden arrestaties hebben plaats gehad tot een totaal van 5000. Da officieren-samenzweerders zullen waar. schijnlijk gefusilleerd worden, terwijl de min deren naar het Noorden des lands worden ge. deporteerd, waar zij zullen deelnemen aan de gedwongen werkzaamheden voor den hout- export. Het gerucht gaat in de Oekraine, dat ook hooge sovjet-ambtenaren aan dit complot heb. ben deelgenomen, waarschijnlijk Oekrainsche communisten, die over het Moskousch bewind ontevreden zijn. De namen worden genoemd van Tsjoebar, president van den sovjet van Charkoff en Blucbe-r, chef van het roode leger in de Oekraine. Ook onder de Oekrainsche matrozen hij de roode vloot hebben arrestaties plaats gehad. Zeven man zijn ter dood veroordeeld, anderen tot dwangarbeid. De Oekrainsche matrozen van de Zwarte Zeevloot zijn naar de Oostzee- vloot overgeplaatst. In bet district Konotup zijn vele boeren, die over de collectiviseering ontevreden waren, ge arresteerd. Acht hunner werden ter dood ver oordeeld. Uit Odessa wordt gemeld, dat de gepeoe den president der Krim-republiek, Koebai Ogly heeft gearresteerd, beschuldigd van sympathie met do nationalisten. In den Kaukasus hebben eveneens daden van verzet tegen de sovjet-autoriteiten piaats igehad, waarbij 12 soldaten van het roode leger en 7 sovjet-ambtenaren gedood werden. Ongelooflijke toestanden in een arbeiderskolonie Onder bet opschrift „Het kasteel op de vuilnisbelt" bracht -dezer dagen een Moskousch arbeidersblad een artikel over werkelijk vreemde toestanden in een arbeiderskolonie. Een jaar geleden was de Nowaja D-oroga (d.W.Z. nieuwe weg) te Moskou nog onbewoond en leeg. Thans is hier echter een heele straat ontstaan- Twintig nieuwe huizen van vier verdiepingen d-oen een kleine, zwakke poging, den woningnood weg te nemen. Zalf-s werden oen kinderhuis en een eetlokaal opgericht. In deze huizen wonen arbeiders, hoofdzake lijk uit de electro-technische fabriek. Alles -zou goed zijn, als deze buizen maar niet op -eenvuilnisbelt stonden. Werkelijk, bet is niet teveel gezegd: een echt afval- en vuilnis- terrein omgeeft de arbeiderswoningen. In de nieuwe straat staat geen enkele lantaarn. Hieraan zijn voor de teragk-eerende bewoners in den winter steeds verrassingen verbonden, bij de in het vroege avonduur val lende duisternis en met het oog op de bergen afval. De vuilniswagens en clozetrelnigers komen s nachts in lange rijen uit het centrum van Moskou en laden hun onwelriekende -vracht 'bij de drempels der huizen af. De Tijweg en da trottoirs zijn een meter hoog met dit vuil nis bedekt, 's Morgens kan men dikwijls de -deur niet openen, omdat ze door het vuil ver sperd is. Da menselien kruipen door bet raam en graven een doorgang naar bun woning. Dit is dus meer dan landelijk. Da arbeiders dezer kolonia kregen genoe; van deze toestanden, wat men hun ten slotte ook heelemaal niet kwalijk kan nemen. Zij besloten 's nachts een razzia te organiseeren En zoo werden twee clozetreinigers gepakt, juist op het oogenblik, dat zij het resultaat van hun dagelijkschen arbeid uit de vaten wilden schudden, precies op de plaats van het kindertehuis. Da „misdadigers" werden naar een nabij gelegen wachthuis gesleept, maar daar berie pen ze zich op de formeele toestemming van- de betrokken autoritei-ten. Er was dus niets aan te doen. al Nieuwe vorm van verzekeringsbedrog Onlangs werd te Parijs een groot hotel me-t z'n inventaris en voorraden verkocht. Onder de te koop aangeboden zaken bevond zich ook een flesch van den beroemden mon nikenwijn uit het klooster Saint Foy la Grande, aar 1811. Voor dezen k-ostolijken drank betaalde uo Londensche handelaar in onroerende goederen Pinfred Dalden den ontzaglijken prijs van 8000 francs De flesch werd naar Engeland overgebracht en nam overeenkomstig haar kostbaren inhoud, de meest bevoorrechte plaats in in den wijnkel der van den bezitter. Tegelijkertijd liet de voorzichtige mijnheer Dalden den kostbaren wijn voor 500 pond ver- ZdvGTGÜ Tot zoo ver zou alles in orde geweest zijn, als niet een nieuwe kamerdienaar in dienst was genomen. Deze was, gelijk zoovelen van zijn beroep, niet aflteerig van een lekker slokje. Toen op zekeren dag een visitatie van den kelder plaats had, word een tekort van twaalf flesschen vastgesteld. Dit verlies was nog wel te boven te komen, als zich onder de door Thomas uitgedronken wijnen ook maar niet het kostbare vocht van Saint Foy la-Grande had bevonden. Mijnheer Dalden kreeg bijna een beroerte, toen men hem het resultaat van het kelder- onderzoek meedeelde. Hij deed terstond aaP' gifte en de kamerdienaar geraakte spoedig in de gevangenis. Daar k-on men hem echter niet langer da.n tien dagen vasthouden, want Thomas verklaarde, dat hij van den waardevollen inhoud der flesch niet het minste vermoeden had gehad. Een lichtpunt in deze zaak was in ieder geval dat mijnheer Dalden van de verzekeringsmaat schappij zonder eenig bezwaar het bedrag van 500 pond -uitbetaald kreeg. Hiermee zou de geschiedenis ten einde zijn, als niet bij de politie een brief was binnenge komen van den kamerdienaar Thomas, die mijnheer Dal-den beschuldigde, de heele w ijn- aangelegenheid met hem, Thomas, t© hebben afgesproken. Nu wilde de beer Dalden hem niet, zooals overeengekomen was, de helft van het bedrag betalen, dooh slechts 100 pond. Daar om stelde hij thans de politie met de heele zwendelarij in kennis. Het daarop ingestelde onderzoek bewees de waarheid der aangifte en nu zit de heer Dalden in de gevangenis en ziet zijn veroordeeling wegens verzekeringsbedrog tegemoet. Te koop aangeboden In „Le Christiani&me au XXe sièole," valt te lezen, dat de transjordaansobe sheaiks het eigendom van den berg Nabo, den berg vaa welken Mozes 't beefde land moch aanschou, wen en waar hij stierf, te koop aanbieden Do joden hebben hun aanbiedingen gedaan, dooh gaven niet genoeg. >e sheiks hebben zich vervolgens tot de Ame, gewend en nu schijnt de koop door -■>- h(T TT) 7*. gaven, ongeveer nog geen tion", die Met de wichelroede op zoek naar goud Naar de „Osservatore" uit Pompei verneemt, is daar dezer dagen een Duitscher, Jens Jacob- sen, aangekomen, die tijdens een bezoek aan de 'opgravingen te Pompei, evenals signorina Mataloni eenigen tijd geleden een onderzoek instelde naar verborgen schatten door middel van een wichelroede. Hoewel bem omtrent de aanwijzingen van signorina Mataloni niets naders bekend was, sloeg ook zijn wichelroede op dezelfde plaatsen door, n.l. op drie verschillende punten, die ge legen zijn op een afstand van honderd meter van de plaats der opgravingen. Ook hij beweerde, dat zich op deze plaatsen goud iu den grond bevond. Bovendien stelde hij ln de „via delle Tombe" een onderzoek in met een stalen wichelroede. Hier constateerde hij, dat zich onder het huis met de mozaiekzuilen eveneens goud be vindt. Het opgravingswerk ondervindt thans eeni ge vertraging, daar men op harde lavalagen is gestooten, waardoor het werk zeer bemoeilijkt wordt. De dief aan de grens achterhaald Vrijdagmiddag beeft in het bijkantoor van een Antwerpscbe bank in de Belgische bad plaats La Panne een brutale bankroof plaats gehad. Juist op het oogenblik, dat de directeur van het kantoor met een tasch, inhoudende'fr. 66.000 aan bankbiljetten de deur uit wilde gaan, kwam iemand binnen om geld te wisselen. Van een oogenblik van onachtzaamheid van den directeur maakte de onbekende gebruik, om de tascli te grijpen. Hij rende er mee naar een buiten wachtenden auto, die in volle vaart weg reed. Onmiddellijk werd naar de grens getelefo neerd, terwijl ook pei| auto een achtervolging werd begonnen. Beide auto's kwamen tegelijk bij de grens aan, waar de commiezen den man, een Arme niër aanhielden. De dief bood geen tegenstand. HAMBURG, 4 April. (W.B.) Gisterenochtend vroeg drongen vier gemaskerde bandieten een bankgebouw te Pinneberg binnen en dwongen den directeur met de revolver in de vuist de brandkast te openen. De' roovers slaagden erin, met 2000 R.M. te ontkomen. Reuter seint uit Chicago: Leo Brothers, bekende „gansiter", lid van de fameuze bende van Moran, mededingster in Chicago's onderwereld van de bende van Al Capone, is schuldig bevonden aan den moord op den journalist Lingle in Juni j.l. en tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld. i# Paniek in de dorpen Velen om het leven gekomen LONDEN, 4 April. (H.N.) Volgens een be richt uit Tokio is de vulkaan Koeohierabe in het Zuiden van Japan Donderdagavond onver wacht gaan werken. Er had een hevige uit barsting plaats. Volgens nog niet nader be vestigde berichten moeten talrijke personen daarbij om bet leven zijn gekomen, terwijl ook het aantal gewonden groot moet zijn. De be- woners van de dorpen, die in de buurt van den vulkaan zijn gelegen, namen door een paniek aangegrepen, de vlucht. Nadere bijzonderheden omtrent den omvang van de ramp ontbreken nog, daar de verbin dingen onderbroken zijn. Vervolgens zijn de Franciscanen aan bod gekomen, die plan bad, den een kerk op den bergtop te bouwen, doch ook' zij konden de gevraagde som niet opbren. gen, De tfgaan. Een~Xmerikaansch onderzoeker, mr. Futterer, heeft reeds verlof terg te onderzoeken en ontdekte vemcWiende holen met graven, oude inscripties, enz. Bedriegers gaven voor, Katholieke filmen te vervaardigen ,li+ New-York meldt, werden 400 geestelijken en 6000 leeken in 2 jaar voor rond 2 millioen dollar bedrogen hebben. „.-deelen nit ten DeM Pedr,Rational Diversified Corpora. zedelijke filmen te kee-en. dea.nemlng Verder gaven zij voor, Hayes Wa3 NewYoriT Mundelein van Chicago en van New-vors, van aartsbisschop- O'Connel van Boston v - nigde staten, p„ en b»CWP» A' filmfabrikanten bedrogen. Reservoir sprong uit elkaar ken van de „Minera brand nit- r'kef ^d-?te ran de fabrieken ataat*^n vlammen. Tal van brandweren zijn op t Plaats des -^d^tSTen'hoeveelheid De brand ontstond toen re&er. .heete met de lucht De •petroleumontvlamde en het reservoir sprong Oof de'petroleum van een andere reservoir vatte ^"expk)s;e van het reservoir werden ONDANKS HET DEMONSTRATIE- VERBOD DE VATICAANSCHE RADIO Volgens het Spaansche blad, El Mati", zal in de week van 12—19 April het Vati- caansohe radiostation een aanvang maken met de uitzending van een „journal parlé" deT Vatieaansche Stad. AARDSCHOKKEN IN ARGENTINIË BUENOS AIRES, 4 April. (H. N.) In Argen tinië zijn in den afgeloopen nacfht aardschok ken waargenomen, die vrij belangrijke schade hebben aangericht. Menschenlevens zijn echter niet te betreuren. Bedevaarten naar Padua Nauwelijks twee maanden' zijn er verloopen ginds het zevende eeuwfeest va.n Sint Antonfus' dood officieel werd geopend, of reeds stroomen uiit verschillende landen bedevaarten naar Padua toe. Tegen half April hebben zich, naar de „Os servatore" meldt, bedevaarten aangemeld uit Hongarijie, België (Namen), Zwitserland iu uit verschillend^ deelen van Italië en voor de maand Mei bedevaarten»uiit België, waaraan ook de Belgische minister van arbeid, Hey- mans, zal deelnemen, en twee groepen uit Wee- nen. Churchill is zeer boos In de Engelscbe conservatieve partij zijn op nieuw meeningsverschillen uitgebroken. Cbur- cliill heeft nl. kennis gegeven, dat hij aftreedt als voorzitter van de financieele commissie der partij, omdat Baldwin hem geen kennis ■heeft gegeven, wie ditmaal als spreker van de oppositie bij de debatten over de hegrooting zal optreden. Deze taak is ditmaal opgedragen aan Nevill Chamberlain, den voorzitte-r der conservatieve 'PartijorgAnlsatie, zonder dat daarvan aan Churohill mededeeling werd gedaan. Churchill verklaart, dat de voorzitter der .finan,cieele commissie slechts iemand kan zijn, die ten volle op de hoogte van de politiek van Baldwin is. Hij deelde echter tevens mede, dat hij actief aan het debat over de hegrooting zal deelnemen. DE PAUS NAAR CASTEL GANDOLFO? Naar de correspondent van de „Journal des débats" meldt, zal de H. Vader zich naar alle waarschijnlijkheid, in de zomermaanden naar zijn buitenverblijf te Castel Gandoifo (begeven. De laatste Paus, die hier zijin vacantie door bracht, was Pius IX (n.l. in 1869.) Doodslag by een bokswedstryd MEXICO CITY, 4 April (V. D.). In Mexico- city is het bij een bokswedstrijd tot opwinden de tooneelen gekomen, toen een van de heide boksers zijn tegenstander met een dolk dood stak. De moordenaar stond op het punt te verlie zen. Na den gongslag voor een der laatste ron den, sprong hij plotseling van zijn stoel op en stiet zijn tegenstander een dolk in de borst. Met bloed overstroomd zakte bet slachtoffer ineen. De ongelukkige stierf reeds op weg naar het ziekenhuis. De moordenaar is onmiddellijk ge arresteerd. Toen hij naar de gevangenis werd overge bracht, moest de politie hem tegen de woede van het publiek, dat hem wilde lynchen, be schermen. Communisten slaags met de politie NAUEN, 3 April (W.B.) Heden avond mar cheerden in weerwil van het demonstratie-ver bod, ongeveer 150 Berlijnsche communisten in optocht naar het station Nauen. Toen de politie hen trachtte tegen te houden kwam het tot een hotsing. De communisten gingen met stokken en steenen de politie te lijf. Twee agenten werden gewond. Negentien belhamels werden gearresteerd. In het vaa de Oostzee een gebied, d Noordelijk tot Oostzeebadplaats Ahren?^ 0ostzeebad- 5Tr P^zok naar de bekende badplaats ZiLgShet Zuiden wordt het door het Saaier Een verklaring van Gandhi Mahatma Gandhi heeft in „Young India" een artikel geschreven, waarin hij het land opwekt om het voorloopig accoord met lord Irwin krachtig te handhaven, maar waarin hij tevens ver-klaart, dat de boycot tegen goede ren, in het buitenland gesmaakt, moet blijven voarbdnrexu Een sensatie tot haar ware proporties teruggebracht Men meldit ons uit Rome: Een PooJscb blad publiceerde dezer dagen een sensationeele mededeeling, volgens welke in het Vaticaan een Jood, Naftali Fried, ge- beeten, zou zijn aangesteld voor de Hebreeuw- sche sectie in de Vatieaansche bibliotheek. Ironisch voegde het blad er aan toe, dat deze Jood absoluut geen capaciteiten heeft, om een wetenschappelijke sectie te leiden, dat hij zelfs in het Vaticaan woont en daar de door de Joodsche wet voorgeschreven maal. tijden gebruikt. Vooreerst bestaat er in de Vatieaansche bibliotheek in het geheel geen speciale He- breeuwsche sectie, maar alleen een aantal Hebreeuwsche documenten en manuscripten. Deze dateeren uit de tiende en elfde eeuw en werden vóór den oorlog door den toenmaligen prefect, pater Ehrle, thans kardinaal, gecata logiseerd. De catalogus werd daarna aan een vakge leerde gezonden, prof. Aron Freimann, biblio thecaris van de stedelijke bibliotheek in Frankfurt. Prof. Freimann kwam daarna naar Rome en heeft met den proprefect, mgr. Tisserant, alle documenten in de Hebreeuwsche taal on derzocht. Tijdens den oorlog zijn een aantal adviezen over deze documenten verloren gegaan. Daar men thans bezig is, de Vatieaansche biblio theek opnieuw te catalogiseeren, stelde kardi naal Eibrle voor, prof. Freimann wederom naar Rome te ontbieden, om de 'Hebreeuwsche ma nuscripten te onderzoeken. Daar de genoemde professor echter verhin derd is, zond hij den heer Naftali Fried, die zijn volste vertrouwen geniet en ook in staat is, dit werk te doen. Hij behoeft namelijk al leen de wetenschappelijke notities van prof. Freimann uit te werken. Hij is geheel van prof. Freimann afban, kelijk, woont niet in het Vaticaan en ontvangt zeker niet de door de Joodsche wet voorge schreven maaltijden. en Bodstedter landmeer begrensd, Het draagt den naam "D® 26 000 mor een groot woudgebied van ong w gen, dat door de grootere plaatsen Wiek en Born begrensd wordt^ binnen. Dit gcweldige, f>or d voor een hij zeeën omgeven woud, is1» ilde zonder soort cultuurwerk; het zal tot ee STSr oXtatuurSke' voorwaarden^tot V°Het,Splan!^0nda?kuUgaat^va\iCder^^kea^®a redne™ van ^heT vroegere Duitscheoer woud voor volledige uitroeiing bewaren en de thans nog voorhanden zijnde resten wee de wisent, de eland, het Duitsche edelhert en andere boschdieren, welke in de ™heid het oerwoud beschutting zullen vinden tegen valstrikken, juist zooals in r che parken van Amerika en in het Zwitsersche H'xogls het'mogelijk, den bijna wisent voor uitsterven te be^ar®n' d® Duitschland nog eenige exemplaren bestaan Een aanvulling uit Rusland kan niet plaats hebben, wijl de dieren gedurende den oor og in den Kaukasus op 'n ongeveer 25 stuks na werden doodgeschoten. Toen de Russische regeering het tienduizen den KM omvattende gebied der wiaeate onder natuurbescherming stelde was het be la'Het Damerwoud zal eveneens een geschikt kweekterrein zijn voor edelherten, die in we den nog wel voorkomen, maar voortdurend worden geschoten voor de voeding der bevol king en die in de aan Polen afgestane gebied nog in klein aantal te vinden zijn, maar daar eveneens hun volledige vernietiging tegemoet "^In Duitschland is dit wild reeds uitgestorven. De vraag, hoe aan wisenten, edelherten en andere diersoorten voor de fokkerij te komen, werd opgelost, daar de Berlijnsche dierentuin eenige wisenten heeft toegezegd en het dieren park Hagenbeek te Hamburg en het dierenpark Springe eveneens te hulp zullen komen. De Pruisische regeering en de Pommersch* overheid interesseeren zich zeer voor het ptan van Bengt Berg. zoodat ook de financier» kwestie wel tot een oplossing zal komen. Wanneer de poging grootend ssls misluk*, dan zijn wisent, edelhert en andere zeldzame wouddieren voor Duitschland in de naaste toe komst verloren. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING M FRANKRIJK? Naa.r het N. T. A. uit Parijs meldt, heeft «f- gevaard.iigde Louis Marin eeu wetsontwerp In gediend tot invoering der evenredige verleg»» woardigïng. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9