DE PAUSELIJKE MUNTEN m M VV Ulrf^.iüO DöNDKRWG9 APRTL 1931 V GEENIDEAAL? CHRISTELIJK-HIST ORISCHE UNIE MENSCHEN EN MEENINGEN SINT WILLIBRORDUS-FEDERATIE DE BIOSCOOPKWESTIE ipi DE FAUSTLEGENDE DISCIPLINE U t f De liberale schrijver van het liberale brochuurtje: „liet socialisme in de praktijk begaat rare sprangen. Hij toont een groot tekort aan inzicht in het leven en streven van andcrsgezinden en epn groot tekort aan redeneerkunst. Een voorbeeld van bet eerste tekort, steed. °P de eerste bladzijde: ,,Noch de .wetenschap", noch een ideaal hebben aan het socialisme groote wei rac 1 geschonken". Dat staat daar brutaalweg gedrukt, maar heeft met de waarheid niets uit te staan. Wij moeten van het socialisme niets heb ben: wat er goeds in zit, hebben wij, katho lieken, veel beter, veel zuiverder en veel dieper, in veel inniger verband met de hoogste levenswaarden, zooals godsdienst, het socialisme komt in ons oog heel erg te kort aan wetenschappelijkheid, aan de verklaring d>er feiten en aan de middelen om die feiten te verbeteren, omdat het socialisme een verkeerde opvatting heeft over den mensch op zich en dus over de ver houding der mensdien tot elkaar, maar dat men ontkent, dat het socialisme niet aan een ideaal en aan de wetenschap zijn werfkracht te danken heeft, gaat o.i. te ver. Daar zat wel idealisme in het socialisme. Het ideaal, dat daar gepropageerd wordt, heeft wèl groote werfkracht getoond, vooral onder hen, die zelf geen ideaal, meer hadden de proletariërs en ook onder hen, die geen geloof, geen christendom hadden en toch voelden voor de groote groep verdrukten Wij weigeren aan het socialisme allen ernst, alle ideaal, alle oprechtheid te ont zeggen Ons katholicisme leert in ieder en in allen het goede te waardeer en; en daar zit goeds in het socialisme, zeker met veel kwaads vermengd. Daar zit zeker het ideaal in, om den mensoh, vooral den mensch in ellendige om standigheden, op te heffen, hem een waar diger bestaan te verzekeren; dat ideaal zweeft velen voor oogen. Nog eens: wij kunnen al die leiders niet voor misleiders houden en al die volgelingen niet voor zuivere egoïsten. Ook „de wetenschap" heeft aan het socia lisme groote werfkracht geschonken. En wel de zoogenaamde „liberale wetenschap". De leeringen, waarmede hooggeleerde liberale heerea een tijd hebban gedweept, die ze hebben uitgespeeld tegen de conservatieve lichtschuwe, domperige Katholieke Kerk, die geen „ja" en „amen" wou zeggen op dat gene, wat de liberale wetenschap uitvond aan materialisme, aan determinisme, aan Kantia nisme, aan Darwinisme en aan rationalisme; die wetenschap gekomen onder het volk eindelijk heeft daar den grond bereid gemaakt voor 't socialisme, dat ieder oogen- blik dweepte met allerhande moderne theorieën, ajs ze maar tegen „de Kerk" in gingen - die wetenschap heeft hot socialis me danig geholpen. En eerlijk gezegd: wij begrijpen ook niet, Welke theorie op maatschappelijk gebied een doodgewoon mensch zou moeten aanhangen, die geen godsdienst, geen christendom meer bezit, tenzij liet socialisme ondier een of anderen vorm. Een liberale werkman bestaat gewoonweg niet. Zou dat komen, omdat er zoo weinig sociale beginselen zitten in het liberalisme? Da.n nog een tekort, en wel aan redeneer kunst; de schrijver zegt, dat „de groote drijfveer van de massa is veeleer het eigenbelang geweest dat, zoo de arbei dende klasse meende, het beste door de S. D. A. P. werd gediend". Nog eens: we hebben niets op mer'. het socialisme, het is ons niet goed genoeg; we zijn niet tevreden met een half ei, al is dat beter dan een leege dop. Doch, is het gemis aan ideaal en aap wetenschap, dat het eigenbelang de drijf kracht is geweest? We betwijfelen dat sterk! Men moet niet zoo erg op dat. eigenbelang afgeven? Hebben de liberalen heeren uit den tijd. dat er geen socialisten waren, op iets anders gelet dan op huh eigen belang? En waarom gaat het nog maar al te dik wijls bij de liberaal denkende en voeiantte patroons? Om het belang van de maat schappij, of van de arbeiders? Laat ons toch het genoegen, daarmee eens te lachen. Het gaat om de winst bij de meesten, de winst nummer één, verdienen nummer twee, en dividend nummer drie. Doch al misdoen ook de liberalen, door dat eigenbelang te uit sluitend op te drijven, daarmee is het eigen belang als motief van streven nog lang niet veroordeeld als ideaal. Want het was hard en hard en nog eens hard noodig, dat de arbeider opkwam voor zijn eigenbelang, omdat bij te kort werd ge daan. En juist dat besef van onrechtvaardig behandeld te worden, dus bestolen te worden, dreef hein tol. herstel van zijn recht. Dat herstel van rechtvaardigheid in de maat schappij is wel degelijk een ideaal. Bedoelt de schrijver, dat niemand aan den kant der S. D. A. P. den strlju zag, als een kreet om recht, een opstand om recht, dan moeten we dien schrijver op de vingers tik ken cn zeggen, dat hij het mis heeft Neen, juist omdat er werkelijk toestanden bestonden, die inenschelijk niet door den beugel konden; juist, omdat er zooveel grond van waarheid bestond in de taal van op stand, daarom had de actie der S. D. A. P. zoo n succes. Doch alweer, daarvoor behoeft men geen socialist te zijn of te worden niet om dat onrecht te zien, ook niet, om het ais plicht en ideaal te vinden te ijveren voor afschaffing van dat onrecht Alweer moeten wij den achtbaren, doch 'eer oudefwetschen schrijver verwijzen naar "'leruni Nova rum". Mgr. Molens heeft er dezer dagen in een persgasprek nog aan herinnerd, dat. de katholieke sociale beweging bier in ons land steunt, op „Rcrum Novarum" en er doo" bezield werd. Dus ook sociale beginsel en I Elfde jaarvergadering 'N MEERDERHEID VOOR AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD Over aansluiting „in hooger verband" heeft het Episcopaat nog geen beslissing genomen Woensdag werd te Utrecht de elfde jaarver gadering gehouden van de St. Willibrordus federatie, (algemeen© diocesane vereenigüugeri van R. K. Onderwijzers in Nederland). In zijn openingsrede zei de voorzitter de heer II. G. de Boer eerst, dat de ontwikkeling der federatie in steeds sneller tempo en kraoh- tigen pas gaat. Zoolang de materieele positie van den onderwijzer echter nog niet in. over eenstemming is met de waarde van het door hem bekleede ambt, zullen wij blijven strijden met enthousiasme voor de verwezenlijking van de eisohen, die in 1920 gerechtvaardigd werden geacht. Wat liet rapport-Rutgers betreft, wetgeving in grooten stijl kan men dit niet noemen, al mag groote waardeering niet worden onthou den aan de technischp verbeteringen, die de L. O.-wet 1920 zal ondergaan. Maar die waar deering zal toch moeilijk van ganscher harte uitgesproken worden, als niet de grootste steen des aanstoots uiit het wetsontwerp verwijderd is; spr. bedoelde de uniforme school, hier ver disconteerd in het z.g. 45-stelseI. Wij verheugen ons intuschen over één mogelijkheid n.l. dat de minister het ontwerp niet in zijn ge. heel zal overnemen en van zijn practischen zin zal doen blijken, als hij het ontwerp-Cursus- wet, door het aanbrengen van wijzigingen, waardoor de bestaanszekerheid der kleine scho len als onderwijsinstituut, intact blijft. Dit jaar zal een grootscbe actie te aansohou wen geven ter propaganda van de vredesacitie in verband met de ontwapeningsconferentie in 1932. Vervolgens werd het jaarverslag goedgekeurd en vereenigde men zich met de rekening en verantwoording van den penningmeester, welke een eindcijfer va.n 3443,86 en een nadeelig saldo van 95.59 aangaf. De begrooting voor 1931 werd op een totaal van 3773.21 vastge steld. Bij de bespreking over „Het Katholiek Schoolblad" drongen er eenige afgevaardigden op aan, dat de redactie ten opzichte van knitie. ken door jongeren ingezonden, niet te veel op den stouten vorm maar vooral op den inhoud zou letten. Ook werd de wensch geuit, dat de redactieleden meer „spirit" en vuur in hun artikelen zouden leggen. De tijdens de discussie gehouden bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat de heeren II. G. de Boer, E. J. Inlijf en v. d. Krogt onder, scheidenlijk als voorzitter, secretaris en pen ningmeester herkozen werden. In de middagvergadering werd ten eerste be sloten. om van de O. I. Z.-commissie overeen komstig een voorstel, aan de tijdelijke leer krachten, die daarvoor in aanmerking komen, een uit keering van de O. I Z. te verleenen over een tijdvak van hoogstens zes maanden. Een amendement van den lieer Kamp, dat aanvaard werd, beoogde deze regeling voorloopig ais proef over vijif jaar toe te passen. Naar aanleiding van voorstellen betreffende de vorming van één federatie van R. K. Bon den van Onderwijzers vóór de aansluiting „in hooger verband", deelde de .voorzitter mede, dat de moderator, de Hoogeerw. kanunnik J. G. van Scliaik, van Z. H. Exc. den Aartsibis- schop een brief had ontvangen, waarin niet goedgekeurd wordt, dat thans een bespreking zou gehouden worden over aansluiting in hooger verband", hetzij in de richting van h,et R. K. Werkliedenverbond, hetzij in de richting van een werknemenden middenstand, nu het Episcopaat over deze aangelegenheid nog een beslissing moet nemen. Met zeer ruime meerderheid van stemmen werd hierop een voorstel van de aifd. Utrecht aanvaard om bij de regeering te fjveren voor de afschaffing van den zomertijd, hoofdzakelijk om moreele en paedagogische redenen. Het hoofdbestuur had aanneming van het voorstel ontraden, omdat het de bezwaren niet deelde. Met betrekking tot de Vereenvoudigde Spel ling werd een voorstel der afd. Leiden om een actie te voeren voor volledige doorvoering van de V. S. op alle scholen, verworpen, terwijl een denkbeeld der afd. Aar- en Amstelstreek om te streven naar het doen vervallen van de bui- gings-n aangenomen werd. Op voorstel van de afd. Leiden zal men er naar streven dat het mogelijk wordt die hoofd- acte-cursussen te subsidieeren, die niet als B-afdeeling aan een kweekschool verbonden zijn. Wegens het vergevorderde uur oogstte veel bijval het voorstel der afd. 't Gooi om een bui tengewone federatievergadering te beleggen ter bespreking van het rapport Rutgers. Op dtie bijeenkomst zullen ook alle op de agenda voor komende voorstellen betreffende dit rapport in behandeling worden genomen, benevens die voorstellen van anderen aard, welke deze keer nog niet aan de beurt konden komen. Te Groningen BINNENKORT BESPREKING IN DEN GEMEENTERAAD? Het Groningsche hioscoopconflict duurt nog steeds voort, maar men bemerkt er buiten de gesloten theaters niets van. Vrijdag a.s. zouden dooi den Nederl. Bioscoopbond twee protest- vergaderingen worden gehouden doch deze zijn uitgesteld, hetgeen in verband schijnt te staan met een tegemoetkomende houding van het ge meentebestuur. De mogelijkheid schijnt n.l. te bestaan, dat. liet gemeentebestuur eenige con cessies wil doen, in den vorm van een heffing van 25 pet. van de netto opbrengst. Tevoren gold dit percentage steeds van de bruto-op- brengst. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze zaak 20 April in de gemeeuteraadsver- gadierimg komt. Inmiddels draaien in 4e-omgeving van Gro ningen de meest bekende films „lm Westen niehts Neues" zelfs op verschillende plaatsen tegelijk. Ook ijveren voor de belangen van een bepaalde groep. Omdat er onrecht begaan werd en wordt En toch op geen stukken na socialistisch! Leer todh denken, leer lezen, en leer uit do oogem kijken! Dr. J. Schokking. Jaarvergadering Dr. Schokking aan 't woord De Christelijk Historische Unie hield gisteren in Bellevue te Amsterdam haar alge meen e ver gadering onder voorzitterschap van dr. J. Scliokking. Aan zijn openingsrede ontleenen wij het vol gende: Economische crisis en internationale samenwerking O.m. heeft spr. 'n uitvoerige beschouwing ge geven van de economische crisis, waardoor de volkeren der geheele wereld worden getroffen. De moeilijkheden, welke in het eigen land ondervonden worden, zijn een deel van die In de gansche wereld; zij hebben misschien een eigen karakter, maar staan niet op zichzelf en kunnen daarom evenmin binnen de eigen grenzen' overwon nen worden. Tijde lijke voorzieningen kunnen eenige te gemoetkomingen geven; maar de crisis is van inter nationalen aard, zoodat ook internationaal overleg zich opdringt om tot een oplossing te komen, van de vragen die zich daarbij opdoen. Met voldoening mogen wij er op wijzen, dat onze regeering het belang van het internatio naal overleg ten volle erkent, daarbij de ons toekomende plaats inneemt en zoo goed moge lijk gebruikt. Watjneer de Handelsconventie van 24 Maart 1930 tengevolge van de nietvervulling der voor- waarden, waaraan haar inwerkingtreding ver bonden >vas, ten slotte niet tot stand kwam, is dit waarlijk niet onze schuld. Integendeel zelden werd met zooveel nadruk in klare, dui delijke woorden op het belang van de verkrij ging van eenig resultaat van internationaal overleg aangedrongen, als door den gedelegeerde van onze regeering, den heer Colijn, is geschied. Revolutionnaire strevingen Wij staan nu voor het feit, dat de revolution naire gedachte overheerscht en voor haar toe passing een meer bereiden bodem vindt dan velen, ook onder hen, van wie men anders ver wachten mocht, nog erkennen. En nu wordt vau revolutionnaire zijde, waar men openlijk en met verbluffende brutaliteit voor den opzet tot omkeering uitkomt, de crisis aangegrepen, om de bestaande orde, zoowel staatkundig als maatschappelijk daarvoor aansprakelijk te stel len en de massa daartegen in opstand te bren gen. Vanuit Rusland, den haard der revolution naire beweging, wordt stelselmatig de propa ganda uitgezonden naar alle deelen van de wereld en zoozeer is een radicale omkeering, waarbij geen enkel levensterrein onaangeroerd mag blijven, doel, dat de heftigste bestrijding uitgaat tegen de groepen, die eveneens van revolutionnairen huize en bedacht op een an dere Inrichting van het maatschappelijk leven niet aanstonds bereid zijn aan een geweld dadige omverwerping als het eeniga middel daartoe mee te werken. Dit verklaart de span ning in de sociaal-democratie, waarvan het zoo juist gehouden congresvan de S.D.A.P- in ons land ook een duidelijk bewijs lieeft ge geven. De politieke toestand De politieke toestand wordt door dit alles ernstig beinvloed, terwijl bij het gevaar van een grootere verwarring een reden te meer is om te waarschuwen dat toch sch-irp onder scheiden wordt. Spr. bedoelt dat het belang van de door hem voorgestane politieke beginselen in het oog gehouden wordt. Spr. acht het van belang om er de aandacht op te vestigen, dat de beginselen in het oog gehouden moeten worden. Onze houding wordt in deze niet allereerst of in hoofdzaak bepaald door de overweging dat tot eiken prijs aan het kapitalistische stel sel moet worden vastgehouden en onze strijd alzoo op dit punt ingezet wordt Maar voor ons ligt het hoofdpunt van den strijd op een ander plan, niet voor het kapi talisme en tegen het socialisme maar tegen de politieke gedachte die daarmede verbonden is, daarvan den ondergrond uitmaakt en bedoeld of niet, een steeds sterker uitwerking krijgt. De politieke gedachte van den autonomen staat, den staat die opkomende uit het souve- reine volk het een en het al is, die om te kun nen bestaan, zijn wil hoe verschillend de vorm ook mag zijn, waardoor die tot uiting wordt gebracht aan allen in volstrekten zin moet kunnen opleggen, zonder daarin door eenige macht te worden gehinderd of gestoord. Het is mogelijk dat daarin een zekere mat© van vrijheid voor het individu en afzonderlijke kringen gelaten wordt; maar welke mate van vrijheid is volkomen onzeker en hangt af van het inzicht dergenen, die aangewezen zijn, of zooals bij de dictatuur, welke ook, die zich zelf aanstellen om den staatswil tot uiting te brengen. In zooverre is hetgeen althans in de sovjet republieken aangetroffen wordt, waar de machthebbers het in strijd met de belangen van de gemeenschap achten, dat een andere macht dan die van het proletariaat zou wor den erkend, in den grond der zaak niet anders dan de consequente toepassing van de auto nome staatsgedachte. Spr. meent althans dat er reden is om het stelselmatig tegengaan van iedere religie, da scherpe geloofsvervolgingen, de ook naar bui ten opzettelijk gevoerde ongeloofspropaganda, niet het minst ook van dezen kant te bezien. De coalitie Spr. wil voor het. overige niet diep ingaan op de persbeschouwingen over de vraag, welk karakter het tegenwoordige kabinet eigenlijk draagt. Alleen, wanneer daarbij gesproken wordt over het herstel van de vroegere coalitie als over iets heel aparts, moet ik toch opmerken, om misvattingen te voorkomen, dat herstel van vroegere coalitie thans noch niet anders zou kunnen bet.eekenen dan mede werking tot de vorming van een kabinet. Aan den wil tot die medewerking heeft het hij de Christelijk-Historischen ook na de laatste ver kiezingen niet ontbroken. Wanneer een parle mentair kabinet, in den zin, dis daaraan nu eenmaal gegeven wordt, niet tot stand kwam, was dit alzoo niet het gevolg van het ontbreken. Vv- lijL m m Wij geven hierboven een speciale foto van de nieuwe Pauselijke munten, die eergisteren in omloop zijn gebracht. 100 lire: beeldzijde: Pausbuste met pluviale; keerzijde: Christus Koning. 10 lire: beeldzijde: Pausbuste met stool; keerzijde: O. L. Vrouw van den Vrede. 3 lire: beeldzijde: als lire 10; keerzijde: De H. Petrus, stuurman der Kerk. 2 lire: beeldzijde. Paus met tiara en sleutels; keerzijde: De Goede Herder. I lire: beeldzijde: als dire 2; keerzijde: De Onbevlekte Ontvangenis. 00 cent: beeldzijde: als lire 2; keerzijde: De Aartsengel Michael 20 cent: beeldzijde: als lire 2; keerzijde: Buste van St. Paulus. iO cent: beeldzijde: Pius XI met tiara ensleutels; keerzijde: Buste van den II. Petrus. 3 cent: beeldzijde: als 10 cent; keerzijde: De Olijfboon. van dien wil, maar omdat het op een wijze moet gebeuren, waarmee wij ons met het oog op een zuiver houden van de onderscheiding van regeering en volksvertegenwoordiging niet kon&en veresnigen. En ik, aldus spr., stel er prijs op nog eens nadrukkelijk te verklaren, dat onze houding daardoor is bepaald gewor den. Overigens mogen wij er ons over verheugen, dat die houding allengs meer begrepen wordt en in het rechtsche kamp blijkens enkele uit latingen, inzonderheid in de R. K. pers, ook instemming vindt. Wij kunnen alzoo rustig afwachten, ook omdat het verschil tusschen een parlementair en extra-parlementair kabi net voor ons niet zoo ingrijpende beteekenis heeft De rekening en verantwoording van den pen ningmeester werden goedgekeurd. De drie leden van het hoofdbestuur de heeren dr. J. Schokking en J. ter Haar Jr. en mej. mr. C. F. Katz, die aan de beurt van aftreden waren wejden bij acclamatie herkozen, nadat medegedeeld was, dat de candidatuur van den heer J. J. R. Schmal te Den Haag was inge trokken. Nadait gisteren de vergadering in den middag hervat was kwam een motie in behandeling van de afdeeling Wolfertsdijk, luidend: De Algemeene Vergadering der Unie, gezien de omiMllijfcheid, dat kinderen, die hot zevende leerjaar op 31 Maart achter den rug hebben, maar op dien datum nog geen 13 jaar zijn, ver- pliicihit worden bijna tot het einde van hun lie levensjaar de school te bezoeken; gelet op het feit, dat het voorkomt dat kinderen voor 31 Maart dertien jaar zijnde het zevende leer jaar volbracht hebbend de school kunnen ver laten, terwijl die kinderen, die eerst in April dien leeftijd bereiken en eveneens het 7e leer jaar achiter zich hebben, nog op school moeten blijven, ondanks het ontbreken van een achtste leerjaar, noodig,t het Hoofdbestuur uit bij de Regeering stappen te doen, opdat deze regeling in de Leerplichtwet in dien zin worde gewij zigd, dat kinderen, die -het 7e leerjaar met goed gevolg hebben volbracht ongeacht hunnen leef tijd, de school mogen verlaten. Na ampele bespreking zeide de heer Tilanus, dat deze materie ongetwijfeld de belangstelling van de Tweede Kamerfractie zal hebben. Na enkele voorstellen van meer intern be lang kwam aan de orde een voorstel van de afdeeling Amersfoort, waarin de Aigemeeme Vergadering haar vertrouwen zou uitspreiken, dat de Christ. Hist. Kamerfractie haar mede werking zal verteernen tot het verkrijgen van een meer bevredigende regeling der radio kwestie. Aan de orde kwam vervolgens een motie van de afdeeiing Loosdredht, luidende: De Algemeene Vergadering, gezien den nood toestand in den Lanid en Tuinbouw, verzoekt liet Hoofdbestuur der Unie en de vertegenwoor diger^ uit de Unie in de Staten-Generaal de de tergietnideilangmme vorderingen van de Ne- deriandscJhe regeering niet af te wachten, maar met alle gepaste middelen aan te dringen op de vaststelling van een onderhandelingstariof. Bij de bespreking van dit voorstel wee-s mr. dr. A. A. van Rhijn op de moeilijkheden, welke een dergelijke kwestie aankleven. Spreker wees er op, dat bij bescherming van den land- en tuinbouw andere volkslagen zullen worden ge troffen, de industrie in.de eerste plaats, welke zelf ook reeds zooveel moeilijkheden meemaakt. Dr Loivink was van meening, dat men door aanneming van het voorstel de kwestie niet oplost.. Nadat de voorzitter ook als zijn mieening had te kennen gegeven, dat het de taak van de Unie is om niet alleen de land- en tninbouwtbelangee to behartigen, maar die van alle volksgroepen werd het voorstel teruggenomen Hierna wend de vergadering wegens het ver gevorderd© dur gesloten. Opvoering van een oorspronkelijke Nederlandsche bewerking Het bestuur der Haagsche afdeeling van het Alg. Ned. Verbond verzoekt ons te melden: Er bestaat een zeer bijzondere en oorspron-' kelijke Nederlandsche bewerking van de Faust- legende, n.l.: „De Hellevaart van dokter Joati Faustus in negen tafereelen, van Rijndorp, 1700 Directeur van den Haag.schen. Schouw, burg. De oud-leeraar aan heit Gymnasium te 's Gra- venhage, Dr. E. F. Kossmann, heeft deze be werking jaren geleden ontdekt en aan de ver getelheid onttrokken en het Tooneelgezelschap „De Haagsche Thespiswagen" heeft haar bij gelegenheid van een huldiging van Dr. K. in den Koninklijken Schouwburg opgevoerd. Pfof. Julius Röntgen had er muziek bij ge schreven. Taal, handeling, spel, muziel:, dans, decors en costuums, alles was een volkomen succes. Een dergelijk, bijzonder Nederlandsch kunst werk mag niet opn/ieuw in de vergetelheid ge raken; daarom heeft het afdeelingsbestuur het Tooneelgezelsehap „De Haagsche Thespis wagen (Tooneelleider de heer J. Vaandrager) uitgenoodigd en bereid bevonden om het stuk nogmaals op te voeren. Deze opvoering zal plaats vinden in den Koninklijken Schouwburg op Zaterdagmiddag elf April 2 uur. Hoewel de „Thespiswagen" zijn medewerking uiteraard belangeloos verleent, zijn de kosten der uitvoering met haar schitterende taferee len hoog. Niettemin is de toegangsprijs laag gesteld, daar de bedoeling van het A.N.V. met dergelijke uitvoeringen uitsluitend is propa ganda voor de eigen kunst te maken. Het be stuur hoopt ondtr meer op een talrijk bezoek van leerlingen der Gymnasia en Middelbare Scholen, v-oor wie plaateen tegen zeer lagen prijs beschikbaar zijn gesteld. DE DAM IN HET HELLEGAT Verlenging tot Ooltgensplaat? Het lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, de heer C. Warnaer, heeft d© volgende schrif telijke vragen aan Ged. Staten gesteld: 1. Is het Ged. Staten bekend, dat bij den Rijkswaterstaat plannen bestaan om den ont worpen dam in heit Hellegat t© verleggen tot aan den vasten wal bij Ooltgensplaat en dezen dienstbaar te maken aan een veerverbimding Ooitgenaplaat"Wi 1 lemstadNumansdorp 2. Als daarmede vervalt het plan in heit rap port van de Oommissie-van Rijokevorsel en de daarmede verband houdende toezeggingen van de localiteit op Goedereede en Overflakkee, zijn Gedepeerden dan bereid dienovereenkomstig andere voorstellen te doen 3. Indien vraag 1 en 2 ontkennend moeten worden beantwoord, wanneer kan dan van het college een voorstel aan de Staten w-ordeu ver wacht, als door de oommissie uit uw College in de op 27 December 1930 gehouden vergadering te Middelharnis aan de localiteit is toege voegd CONFLICT BIJ DE WERKVERSCHAFFING Te vroeg het werk verlaten Toen gistermorgen het werk aan de Schip beek bij Bathmen zou worden hervat, is een 30-tal arbeiders, allen te werk gestelden uit de gemeente Deventer, ontslagen, omdat zij den vorigen avond het werk te vroeg hadden verlaten. Naar wij vernemen, hebben de arbeiders zich deswege in verbinding gesteld met den wetbou» dei; voor sociale aangelegenheden te Perenteg, Dat vreemde woord beteekent lucht. Heel aangenaam klinkt dat niet in onze ooren: het staat teveel in verband met tuchtigen, wat weer op hetzelfde neerkomt als kastij den, terwijl dat werkwoord iemand als lij dend voorwerp veronderstelt, waarvoor we in den gewonen regel weinig voelen. Ook tucht heeft iets weg van kastijding. En wel van een kastijding, die wij ons zelf vrijwillig opleggen, omdat wij inzien, dat het moet. Want daar moet tucht zijn: een mensch moet zich weten te belieerschen, dus zich kortwieken, zichzelf een dwang opleggen óf op laten leggen, vin andere menschen, om de rechten cn plicht run andere men schen. Is men lid van een partij, van een rich ting, dan heeft men zich onderworpen aan de beginselen va,n die richting, zich gebon den aan de middelen, welke die partij noo dig acht. Dus is men vanzelf gebonden. Dus heeft men zich vrijwillig gebonden. Tuchteloos heid, vrijheid kan dus nooit een roem zijn; dal is altyd een gebrek. Meestal bedoelt men, icanneer men tegen tucht ojükom L alleen meer die bepaalde wijze van tucht en geeft men de voorkeur aan een andere toch ook tucht. Zoo zegt de heer Henri Polak' „Tucht moet er zijn. Op het stuk van beginselen en partijpolitiek kan geen vrij* buiterij worden toegestaan". Dat kan niet bij de sociaal-democraten. Dat kan niet bij de katholieken. Een katholiek kan niet gelooven wat h$ verkiest, en niet doen, wat hij goed vindt. Als hij dan ook geen Paschen kan hou den, omdat hij niet wil voldoen aan da eischen, die daartoe noodig zijn, moet mm de Katholieke Kerk niet aanklagen, dat ze tucht uitoefend, maar komt heel de last neer op den „zoogenaamden" katholiek, die op stuk van beginselen vrijbuitertje wtt spelen. En u weet, vrijbuiterij kan op stuk van beginselen niet worden toegestaan. TEGEN DE KINDERKRANT VAN DEN K. R. O. Een proces aanhangig gemaakt Naar wij vernemen, heeft de uitgeefster van het jeugdblad „Jong Nederland" door middel van -haar advocaat mr. E. Emmering den Ka tholieken Radio Omroep doen dagvaarden op grond van het feit, dat deze, in strijd met de voorschriften en onrechtmatig, door middel van zijn zendinrichtingen reclame maakt voor een kindercourant. De eischeres heeft in haar dagvaarding ge vraagd, dat de rechtbank de reclame-uitzen dingen onrechtmatig zal verklaren. Voorts eischt zij schadevergoeding, terwijl zïj voornemens is een gelijke actie t.z.t. tegen de A.V.R.O. in te leiden. PERSTURFCAMPAGNE Als deze proefneming zal slagen Gisteren is in de veenderijen van de tinna gebr. Minke te Dedemsvaarit en gelegen in de gemeente Coevorden de persturfcampagne be gonnen voor dit jaar. Nu evenwel in tegenwoor digheid van verschillende autoriteiten, omdat hier voor het eerst gebruik werd gemaakt van eleotrische kracht. Mocht deze proefneming •slagen, dan zal dit voor de D Tonisch e venen van groote beteekenis zijn, daar de productie kosten dan kleiner worden en buitendien de gevaren zeer verminderen voor de gevreesde veenbranden, die zoo dikwijls door de locomo bielen worden veroorzaakt. DE INDISCHE POSTVLÜCHTEN Het 15e postvliegtuig is gisteren te 6.30 uur uit Karachi vertrokken en na een tussohemlan- ding te Jodphur te 16.15 uur te Allahabad aan gekomen. Blijkens mededeeliing van de Indische admi nistratie heeft het dertiende retourvliegtuig van den Holland-Indiediienst ruim 195 K.G. post aan boord. Hiervan is 127 Kjg. 805 g. bestemd voor Am sterdam (stad en verder© verzending), S9 K.g. 190 g. voor 's Gravenhage en 9 K.g. 800 g. voor Rotterdam. Voor tusscheniliggende landen is 8 K. G. 665 g. bestemd. Te Medan is nog een zak ingeladen Pemang Amsterdam, brut© gewicht 9 K.g. 938 g. PROT* AVRELIO MIBTRÜZZ1, djq dar P&ojs&Lüke TwiTiiar?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5