ALGEMEEN OVERZICHT. MADEIRA IN OPSTAND Ut op 'T merk De zeppelin boven Cairo De zachte ëit yeuftyc rooktabak f HEERENBAM DE CRISIS IN DE MIJN INDUSTRIE Burgemeester gearresteerd ALGEHEELE MOBILISATIE ECHTE FRIESCHE KELLOGG TE PARIJS. SEDERT 1753 20 -50ct.per onz 'T UITVOEREND MIJNWERKERS- COMITE VERGADERT COMMUNISME IN SPANJE Sdico'itakng in Bnmswijk IN ONGEMAKKELIJKE HOUDING DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND 1 DOUMERGUE'S REIS NAAR TUNIS. DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE. NAAR 'N ALGEMEENE STAKING? Ook al om een verzekeringspremie DE TOEGANG TOT AMERIKA GEWEIGERD MISPLAATSTE GRAP GEDWONGEN PRIJSVERLAGING IN EGYPTE DE ENGELSCHE CONSER VATIEVEN Een „bom" voor Bruening DE PRINS VAN WALES BANKROOF HET ALBERTKANAAL AMERIKAANSCH VRACHTSCHIP IN BRAND GEVLOGEN Genees heihuidjt PUROLPOEDER GEEN OPSTAND IN VENEZUELA? Voorgenomen bezoek aan het Spaansche koningspaar COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE NELLY MELBA'S NALATENSCHAP STAHLHELM-TIJDSCHRIFT —O- Katholieke caritas in Oostenrijk V0°rda. h« tot directeur der interna tionale Tereeniging Caritas catholica werd rer- werkzaam ai» i -a Engelen, in Weenen koren, was mgr. v. werkzaam Oostenrijk. De voorbereiding der Ontwapenings conferentie Bij dl 2 Z.Em. Kardinaal Piffl zeIf heeft den man die eens in de school Tan den H. C3millus de ,1MS!enlieHe door de daad leerde beoefenen, uitgekozen en tot leider be noemd. ^n mgr. heeft zich steeds die hocge eer waardig getoond; hij is inderdaad geweest als een licht op den kandelaar, dat zijn strt en uitzendt naar alle zijden. Tot ver buiten Oostenrijk ging zijn faam; enkele jaren geleden seho? I™611 'elthng d6r arS cath°U«t op zijn schouders: maar deze nieuwe functie belette heml niet zijn werk in Weenen voort te zetten en de caritas in Oostenrijks hoofdstad over- or^n^1S den Wensch van den Wsschop, te organiseeren en te doen beoefenen. cntwapemingsiafdieeling van den volkenbond is een der ambtenaren van het sche Karhashaus, dat de kathoden van het" diocees \\eenen hebben gebouwd tot het mid delpunt te maken van alles, wat in geheel S °PHiet gebi6d d6r Katholi«ke naasten liefde wordt gewrocht. Vandaar komt alle lei ding. daar wordt hulp geboden en raad niet zoozeer aan den eenling als vooral aan de ver enigingen, over geheel het land verspreid, die 24,11 Van di6 bemelsche deugd. Zoo f. verschillende verenigingen, die, in dezen tijd van malaise, er heelemaal niet aan kunnen denken, in het bezit van een eigen heim te komen, liefdevol opgenomen en haar de gelegenheid gegeven, in een der vele ver trekken van het Karitashaus te vergaderen en zitting te houden en daardoor zoo menig werk van liefde mogelijk gemaakt, dat anders geen kans van slagen zou hebben gehad. De ver eeniging van den H. Vincentius heeft daar haar secretariaat, de vereniging die zich ten doel stelt de teringlijders te hulp te komen, de vereniging der katholieke geheelonthouders en nog enkele andere meer, hebben in bedoeld huis een zaaltje, waar tenminste de leiders kunnen bijeenkomen, om middelen te beramen, die weer een schrde nader brengen tot het groote doel. Een heele speciale afdeeling heeft men voor de verzekering bij een uitkeering bij sterfge vallen. Het gebeurt immers niet zelden dat de overlevenden gaarne een dierbaren doode op christelijke wijze zouden laten begraven, wan neer.... zij geld genoeg hadden. Nu is een vereniging in het leven geroepen, die onder de onmiddellijke leiding van de cari- tasdirectie werkzaam is. De leden dezer organi satie hebben de verzekering, dat zij, met be trekkelijk heel geringe kosten, een groote som uitbetaald krijgen, wanneer een hunner sterft. In 't begin stond menigeen nog al een beetje sceptisch tegenover de nieuwe vereni ging, men dacht aan de vele gevallen, waarin dergelijke Katholieke ondernemingen radicaal schipbreuk hebben geleden, en men vreesde, heel spoedig een nieuwe debacle te zullen be leven. Nu marcheert de zaak echter al een jaar of tien en er is feitelijk nog nooit reden ge weest, te vreezen voor een fiasco. Het aantal neemt dagelijks toe en het waarborg kapitaal kan zich heel gerust laten zien. I3at zoo iets in Weenen, en dan nog wel op Katholieke basis mogelijk zou zijn, had men een jaar of tien geleden niet kunnen denkenthans heeft de practijk getoond, dat de Katholieken ook op dit gebied, iets kunnen presteeren. Bo vendien kan de vereniging voor bedoelde uit- keeringen bij sterfgevallen voor zich de eer op- eischen, in tal van gevallen een verbranding van het lijk te hebben verhinderd. Menigeen zou daartoe zeker zijn overgegaan, omdat het zoo goedkoop is, wanneer niet bedoelde vere niging een christelijke begrafenis had moge lijk gemaakt. Wie ook schitterende successen te boeken heeft, is de R.-K. Reclasseerlngsvereeniging, die de caritas onder haar schutse heeft geno men. Op dit gebied, voor Oostenrijk vooral, zoo nieuw, heeft men, in het begin, nog al heel wat moeilijkheden gehad; men heeft menig voor oordeel moeten overwinnen en heel wat moeite moeten doen, om de menschen er van te over tuigen, dat het pogen van deze vereeniging de sympathie van alle Katholieken dubbel en dwars verdiende. hoog ere van het Amerikaansche de partement van buitenlandische zaken aange steld waarin men een bewijs van den wensch j V' S' Zlet' om meer invloed te oefenen op de voorbereiding van de ontwapeningsconfe rentie, die het volgende jaar zal worden géhou den. Zooals bekend, is Amerika geen lid van den volkenbond, doch heeft het voortdurend deel .genomen aan de beraadslagingen der voorl iHdende ontwapeningsconferentie. Voor Europeesche samenwerking 19 Praao heeft gisteren een vergadering centrale commissie voor de Europeesohs - I menwerking plaats gehad. Deze organisatie is gesticht na de eerste bijeenkomst van de Euro pa-commissie in den herfst van het vorige jaar. De 'bond heeft ten doel, de pan-Europa gedachte in verschillende landen .te bevorde ren. Op de thans te Praag gehouden vergadering zijn moties voorbereid, die aan de in Mei te Boedapest te houden conferentie van den bond zullen worden voorgelegd. Deze moties hebben in hoofdzaak betrekking op de landbouwcrisis en het vraagstuk der werkloosheid. Crisis in Roemenië Op uitnoodiging van Titulescu heeft Duca de leider der liberale partij, erin toegestemd, tezamen met Titulescu een kabinet van de nationale unie te vormen, althans aam een re geering van die nationale unie deel te nemen. Duitschland en Rusland Vreest de Portugeesche regeering voor een Putsch? In het gebouw de.r Russische hamdelsvertegen. woerdigtng te Berlijn zijn die besprekingen tus schen de economische delegatie dter sovjet republieken en de vertegenwoordigers der Duitsche industrie begonnen. Hoe lang deze onderhandelingen zullen du ren valt nog niet te zeggen. Zij hebben betrekking op de Russische op drachten, waarvan bij het bezoek der Duitsche industrieelen aan Moskou destijds gesproken is en betreffen in de eerste plaats de vaststel- ding der leveringscondities. Garnizoenen sluiten zich bij de opstandelingen aan I.IS3AB0N, 10 April (R.O.) De greotsie ge- Iinhouding wordt In aoht genomen ten op- - ■"hie van den toestand op Madeira, waarheen jen zijn vertrokken met artillerie eu wa- vliegtuigen. Een strenge censuur Is ingesteld. Er is een iiüote troepenmacht op de been, Te Bi3sabon «orden alle regeeringsgebouwen bewaakt. Het gerucht gaat, dat er m een of twee gar nizoenen. in de provincie teekenen van onte vredenheid worden waargenomen. Het stoomschip, dat Woensdag met post naar de Azoren vertrok, is door de regeering draad loos teruggeroepen. De regeering heeft haar hoofdkwartier opgeslagen in de artillerie-ka- zerne. PARIJS, 10 April (N.T.A.) „Paris Nom vel 10S verneemt uit Lissabon, dat ondanks' de optimistische verklaringen der regeering de toestand in Portugal meer dam ernstig is. De garnizoenen van Punta DeJgada en Angra do Hervismo op de Azoren zouden zich bij den opstand op Madeira heibben aangesloten. De regeering. beraadslaagt permanent in de kazerne van bet derde regiment artillerie en overweegt het afkondigen van den staat van beleg te Lissabon. Gisteren zijn talrijke personen o.a. de voor malige ministers Camacho en Limoen gear resteerd. Luide door de menigte toegejuicht Het premierschap in Japan De correspondent van de „Times" te Tokio meldt aan zijn blad, dat lm geval van het te verwachten aftreden van do re- geering, de minister van fclnmenlandsche za ken, Adatsji, diens collega van buitenlandscbe zaken, baron Sjidenara en de minister van oorlog, Oegaki, in aanmerking komen om het .n in'.sterpresidentschap van Hamagoetsji over te nemen. Van hen heeft Adatsji, met het qog op zijn groote verdiensten de meeste kans, met de kabinetsformatie te worden belast Men vreest echter, dat zijn benoeming het aftreden van verschillende leden, der regeering tot gevolg zou kunnen hebben. Met het oog hierop Is het waarschijnlijk, dat men Wakatsoeki zal probeered te bewegen, weder actief aan de politiek deel te nemen. Zeker is, dat het hier gaat tusschen Adatsji en Wakatsoeki. PARIJS, 10 April (N.T.A.) De voormalige Ameriikaanische staatssecretaris Kellogg to van ochtend te Oherbourg geland en naar Tarijs doorgereisd. Hij is voornemens, in de Franse he hoofdstad eenigo dagen te blijven, alvorens zich naar de zitting van 'het Haagscha Gerechtshof te be geven. MADRID, 10 April (V.D.) Opnieuw wordt ul tLissabon gemeld, dat de revolutionnaire beweging tegen de Portugeesche regeering op Madeira en op de Azoren van Portugal" uit wordt gesteund. De regeering te Lissabon heeft het leger, de marine en de republikelnsche garde gemobili seerd, om elke opstandige beweging in de kiem te smoren. In de luchtvaarafdeeling is groot opzien ge wekt door het plotseling verdwijnen van een vliegtuig, dat met onbekend doel is vertrokken. Te Madeira blijft de haven nog steeds ge sloten. Slechts vreemde oorlogsschepen kunnen binnenloopen, om de buitenlanders te bescherm men. Alle buitenlandsche bladen met mededeelin- gen over een poging tot revolutie in Portugal zijn in beslag genomen. PARIJS, 10 April. (H.N.) Volgens een be richt uit Lissabon wordt in een officieel regee- ■ringscoimmuniqué medegedeeld, dat de regee ring, ten einde eventueele pogingen voor een opstand, waardoor de openbare orde zou kun nen worden verstoord, te onderdrukken, bij zondere maatregelen zal treffen en' die zal handhaven, zoolang dit noodig schijnt. De bsroepsopstandelingen, aldus heet het in 'het communiqué, die door de liga te Parijs be taald worden, zullen de maatregelen leeren kennen, welke het Portugeesche volk aan hun misdadige plannen in den weg zal leggen. De regeering steunt daarbij op de gewapende macht, die kalm en vastberaden de noodzake lijke orde in het land wil waarborgen. Dr. Eckener niet naar Palestina De „Graf Zeppelin" is reeds gisterennamid- dag, dertien uur voor den opgegeven tijd iboven Cairo aangekomen. Om 12.20 uur (M.E.T.) werd de luchtreus ■boven Alexandria gezien en lulde door de me nigte toegejuicht. Vandaar zatte de „Zeppelin over Aboekir koers naar Cairo. Op de vraag van de leiding van hst lucht schip, of een landing reeds mogelijk was, werd geantwoord, dat de voorbereidingen nog niet afgeloopen waren. Het luchtschip heeft daarom koers naar Boven-Egypto gezet, én zal heden ochtend te Cairo terug keeren. Do Egyptische minister van het verkeerswe. ■zen geeft ter eere van dr. Eckener en van de bemanning van het luchtschip een feestmaal, waarbij alle leden van het kabinet tegenwoorl dig zullen zijn. Naar verluidt, zal dr. Eckener niet aan den Palasiina-tocht deelnemen, maar" tot den terug, keer van het luchtschip in Cairo blijven. A86 Bloedige botsingen te Madrid Geproclameerd door den Bond van ouders Een poster gearresteerd BRUNSWIJK, 10 April (V.D.) Te Bruna- wijk-Wclfenbüttel en te Schöningen zijn heden morgen de leerlingen van de openbare scholen niet in de klas verschenen. Naar aanleiding van een besluit van de re geering om een aantal onderwijzers te ont slaan, had de ouderraad zich solidair met de onderwijzers verklaard en de kinderen niet naar school gestuurd. Kinderen, die toch probeerden In school te komen, werden door posten daarvan terugge houden. Te Wolfenbiittel werden vier postera gearresteerd. Onder then bevond zich een der ontslagen onderwijzers. Nader wordt uit Brunswijk gemeld, dat dr. 'Franzeil, de Brunswijksohe minister van on derwijs, heeft besloten op te treden tegen de staking op de stadsscholen, waartoe de bond van ouders gisteren heeft besloten als protest tassen het ontslag, dat aan dissidente leeraren ts gegeven. Dr. Franzen heeft de politie opdracht gege ven, om op te treden tegen de deelnemers aan 'd'a staking en wel op grond van de schoolwet, volgens welke een ieder strafbaar is, die schoolplichtige kinderen verhindert de schooi te bezoeken. Ook de schoolbesturen en leeraren worden aangespoord, een aanklacht in -te dienen tegen een ieder, die zijn kinderen thuis houdt. Een heel nieuw gebied, waarop zich de caritas-organisatle, pas in de tweede helft van het afgeloopen jaar, op uitdrukkelijk verlangen van kardinaal Piffl, heeft begeven, Is het hel pen aan betrekkingen. In een tijd als dien, waarin wij leven, is er wel heel wat optimisme toe noodig, zulk een bijna hopelooze taak te aanvaarden en zulk een werk te beginnen, dat zoo bitter weinig succes belooft. Toch heeft men met moed en ijver de band aan het werk ge slagen en heeft ook reeds enkele, zij het kleine successen te boeken. In V eenen alleen beeft men reeds veertien verschillende bureaux, die onder het patronaat der caritas-organisatle raad en hulp verleenen aan jonge moeders. Gelukkig kan men wijzen op bijna 2000 jonge moeders, die in het afge loopen jaar haar toevlucht hebben genomen tot die Katholieke consultatiebureaux en van daar raad en vooral hulp hebben ontvangen. Het betrekkelijk groot aantal gevallen, waarin raad en hulp werd verstrekt, moet voor een zeer groot gedeelte worden verklaard door de heel behoorlijke financieele positie verkeeren, de door de roode mogéndheden der stad Wee nen wordt beoefend. De gemeente geeft n.l. aan iedere jonge moeder, een kleinen uitzet voor haar baby, om het even, of die moeder tot de armen behoort of met aardsche goederen is ge zegend. Heel eigenaardig is het nu, dat verre weg de meeste moeders, ook zelfs zulke, die in heel behoorlijke finantieele positie verkeeren, bedoelde geschenken in ontvangst nemen, ai is het dan ook maar, om ze anderen te geven of te verkoopen. Door bedoelde bewijzen van vrijgevigheid woTdt echter, de som van het bud get nog al aardig overschreden en dan geeft de gemeente niets meer, zoodat er voor arme moeders, behalve dan de baby-uitrusting, feitelijk niets meer' overblijft. Dankbaar, maar niet voldaan, gaan dan de slachtoffers der ste delijke weldadigheid naar de Katholieke cari tas, om daar te laten aanvullen, wat bij de weldadigheid der gemeente heeft ontbroken. Het spreekt van zelf, dat het leeuwendeel van alles, wat op het gebied der caritas wordt gepresteerd, toevalt aan de religieusen, die ten getale van meer dan 7000 zich uitsluitend in den dienst der Katholieke naastenliefde heb ben gesteld. 6497 vrouwelijke religieuzen en 516 mannelijke, zijn in het diocees Weenen al léén werkzaam, en laten de christelijke liefde uttstralen op 24.000 kinderen, meer dan 2000 aankomende Jongens en meisjes, bijna 1000 zie ken in ziekenhuizen, welke particulier eigen dom *ijn der verschillende congregaties, bijna 2000 grijsaards en ongeneeslljken. Bovendien verplegen zij bijna 4000 zieken in de stedelijke ziekenhuizen. TUNIS, 10 April. (B.T.A.) Het presidentieel eskader Is ter reede van Bizerta aangekomen. Een dertigtal vliegtuigen en een luchtschip der marine kruisten boven het eskader. De presi dent dejeuneerde aan boord. GENEVE, 10 April. (W.B.) De Duitsche rijks dag-president Loebe is met eenige andere rijks dagafgevaardigden te Genêve aangekomen, om deel te nemen aan een zitting van den bestuurs raad der interparlementaire unie. ZOMERTIJD IN BELGIE De zomertijd zal in België wonden ingevoerd in den nacht van IS op 19 April a.s. Volgens een mededeeling, afkomstig van den Griekschen metropollet van Londen, aartsbis schop Germanos, zal de aartsbisschop van Can terbury, die aan boord van het jacht „Pier pont Morgan" een vacantiereis maakt door de Middellandsche zee, een bezoek brengen aan Jeruzalem. Tijdens zijn verblijf aldaar zal hij ook een ■bezoek brengen aan de Grieksche Kerk van het II. Graf, echter niet gedurende maar na afloop van de kerkelijke plechtigheden. Het advies der commissie Braun BERLIJN, 10 April. (W.B.) In het eerste ge deelte van het advies der commissie Brauns, dat heden werd gepubliceerd en waaruit wij ■reeds een en ander mededeelden, wordt oa. nog gezegd, dat niet aangenomen kan worden, dat het aantal uren, dat vrijkomt bij een vermin dering van den arbeidstijd tot veertig uur per week, onmiddellijk door nieuw aan te stellen arbeiders zal worden bezet. Desniettemin be staat er geen twijfel, of het aantal werkloo- zen zal door dezen maatregel niet onaanzien lijk verminderd worden. Ook kan niet verwacht worden, dat de ax- ■beidersduur direct vrijwillig zal verkort wor den oveml, waar dit mogelijk is. Daarom moet ernstig onderzocht worden, of het wenscbelijk ■is, wettelijke voorschriften uit te vaardigen, om dit doel te bereiken. De commissie voelt niet voor het plan, vol gens hetwelk men, om het aantal beschikbare betrekkingen beter onder alle arbeiders té kunnen verdoelen, arbeiders van boven de zes tig jaar van de werkverschaffing moet uit sluiten. Tegen bet gebruik van eventueele dwang maatregelen worden tal van bezwaren gemaakt, vooral tegen een eventueele beperking van het recht op werk. Van Boekarest naar Berlijn onder den Q-trein Donderdagochtend werd door het stationsper- eoneel van den Schlesischen Bahnhof te Ber lijn een 22-jarig jongmensch gearresteerd. Ge heel met stof bedekt en met gescheurde kleeren werd hij op het perron aangetroffen. Het bleek te zijn een Roemeensch soldaat uit Boekarest, die gedeserteerd was en het geheele traject, Boekarest—Berlijn liggende op een wagen-on- derstel van den D-trein had afgelegd. Hij is door de politieke politie in hechtenis genomen. Maatregelen noodig, om een einde te maken aan de economische wanorde" BRUSSEL, 10 April (B.T.A.) Het internatio naal uitvoerend mijnwerkerscomité, dat 'e Biussel vergadert, heeft een resolutie aange nomen, welke luidt, dat het comité, na de ge delegeerden van alle vertegenwoordigende lan den over de heerschende crisis te hebben ge hoord, constateert dat reeds overal loonsverla gingen ingetreden of te wachten zijn en dat de levensvoorwaarden der mijnwerkers dage lijks moeilijker worden. Het comité geeft opnieuw uiting aan zijn wil, het aantal arbeidsuren in de mijnen ver minderd te zien. Het is echter van oordeel, dat ook .andere maatregelen noodig zijn, om een einde te maken aan de huidige economische wanorde en heeft besloten, in Juli a.s. een buitenge wone zitting te houden, om over de maatrege len te beraadslagen, welke moeten worden ge troffen in geval de volkenbond in gebreke blijft handelend op te treden. Anderzijds ging het eomité over tot een diep gaande studie van het internationaal onlwerp- conventie van het intern, arbeidsbureau over den werktijd in de mijnen. De overeenstemming der gedelegeerden was volkomen. In het bijzonder werd nadruk ge legd op de noodzakelijkheid, om den werkdag in de mijnen tot een maximum van zeven uur te beperken en ook op de noodzakelijkheid, dat nimmer een internationale overeenkomst na deel mag toebrengen aan de eventueel gun stiger arbeids- en loons voorwaarden, die in een of ander land zouden bestaan. De vergadering stelde ten slotte als eisch, dat ook de bruinkool-mijnen in de Internatio nale overeenkomst zouden worden opgenomen. BRUSSEL, 10 April. (B.T.A.) Het interna tionaal uitvoerend mijnwerkerscomité heeft vanochtend een tweede bijeenkomst gehouden, waaraan ook het bestuur van het I.V.V. (Am sterdam) deelnam, in verband met de a.s. in ternationale arbeidsconferentie te Genêve. De vergadering onderschreef het beginsel van één enkele mijnwerkersconventie, welke de kolen- en de bruinkoolmijnen dient te om vatten. De gedelegeerden zullen den zevenuren.dag voor de kolenmijnen, den achturendag voor den bovengrendsdben arbeid in de bruinkoolmijnen, met inbegrip van een kwartier rust verdedigen. Verder zuilen zij opkomen voor bet cijfer van zestig overuren, in plaats van de dusver gelr derde 60 uren voor de kolenmijnen en 150 voor de bruinkoolmijnen. MADRID, 10 April. (V. D.) Te Madrid heb ben hedenmiddag bloedige botsingen plaats ge- bad tusschen werkloozen en studenten eener- zijds en Spaansche legionnairen anderzijds. Onder communistische leiding trokken werk loozen en studenten door de binnenstad van Madrid naar het tehuis der nationalistische legionnairen, waar het tot wanordelijkheden kwam. Een werklooze werd gedood. Men vreest, dat deze gebeurtenis zal worden gebruikt als motief voor de afkondiging van een algemeene staking De geruchten over de vermeende aanwezig heid van majoor Franco nemen steeds vaster vorm aan. De politie heeft uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Op het vliegveld werden mitrailleurs opgesteld. Verdacht van aansporing tot moord en verduistering HOHENSTEIN-ERNSTAL (Saksen), 10 April. (V.D.) de burgemeester va,n de gemeente Hermsdorf is gearresteerd wegens vermoede lijke aansporing tot moord en ernstige ver duistering. Burgemeester Berner zou zijn vroegeren knecht hebben aangezet tot moord op den zand groeve-bezitter Schmidt to Pleissa, om in het bezit te komen van diens levensverzekering, premie van 30.000 Mark. Hiertoe zou hij den knecht in het bezit hebben gesteld van een gummiknuppel en een revolver. Intusschen is uit een onderzoek van de ge meentekas gebleken,, dat er verduisteringen zijn gepleegd, die in de tienduizenden loopsn. Het juiste bedrag kon nog niet vastgesteld worden. Gsruknen tijd geleden is Berner al eena diciplinair vervolgd; hij is er toen met een geldboete afgekomen. Wegens echtscheiding Vergaderingen in heel het land LONDEN, 10 April. (H.N.) De conservatieve ■partij wil In het geheele land vergaderingen organiseeren, waar Baldwin en Nevill Cham berlain het woord zullen voeren. De conservatieve sprekers zullen in deze vergaderingen wijzen op de maatregelen, welke de conservatieven hebben verlangd voor den .noodlijdenden landbouw, voor de bescherming van de 'binnenlandsche markt en voor de ont wikkeling van den handel tusschen de verschil lende deelen des rijks. Ook het vraagstuk der werkloosheid zal uit voerlg behandeld worden. BERLIJN, 10 April (W.B.) Met de avondpost van gisteren werd bij den rijkskanselier o.a. 'n brief bezorgd, welke aan den rijkskanselier persoonlijk was gericht. Bij afwezigheid van den geadresseerde open de zijn secretaresse den brief, waarbij zij tot de ontdekking kwam, dat de inhoud uit een „bom" bestond,, van het -genre der imitatie-bommen, welke den laatste® tijd ook anderen politici over do post werden toegezonden. De brief werd ter beschikking gesteld van de petitie en sohietdeskundigen, die vaststelden, dat de bom was samengesteld uit luciferskoppen en onbrandbaar zwavelkies en voor den ont vanger geenerlei gevaar opleveren kon. NEW YORK, 10 April. (N.T.A.) Aan Ml'3. Peggy Burton, een Engel&ch© onderdans, Üfe zich cp een pleizierreis naar de Veréenigde Staten bevond, werd de toegang tot de Statéi door de autoriteiten op Ellis Island geweigerd, omdat zij haar voor „zedelijk bedorven?" hiel den. Bij het gebruikelijke verhoor was namelijk komen vast te staan, dat zij in 1920 als „schuldig" van haar man was gescheiden. Na twee dagen op Ellis Island geïnterneerd te zijn geweest, werd zij op de „Bremen" inge scheept. Te Parijs is op 91-jarigen leeftijd overleden ■de barones de Rothschild, weduwe van James Rothschild, die in de Fransebe hoofdstad tal rijke liefdadige instellingen heeft gesticht en verschillende stichtingen in verschillende dee len van Frankrijk heeft opgericht. „BERLINGSKE TIDENDE". De blinde passagier: „Had ik maar seweteiL dat list eea JtfcordDodL vl leger Is'\ Krachtige maatregelen der regeering CAIRO, 10 April (R.O.) De regeering blijkt vastbesloten, te waken voor de toepassing van haar jongste besluit, dat verlaging voorschrijft van de levensmiddelen-prijzen. Van de bakkers te Cairo hebben er al 37 deD broodprijs met 20 pot. verminderd. Maar als niet snel de overigen volgen, zal de regeering zelf bakkerijen oprichten. De vleesdhprijs is door een 223 tal slagers met 25 a 33 pot. verlaagd maar niettemin zal de regeering in verschillende deelen der stad sla gerswinkels openen, om de slagers, die nog wei gerachtig blijven te dwingen. Onze Brusselsche oor respondent meldt ons; Zooals men weet heeft men onlangs nieuwe boringen laten verrichten In de omgeving van Briegden, om bij gebleken geschiktheid van den bodem het Albertkanaal daarlangs te lei den. De'boringen hebben edhter een negatief re sultaat opgeleverd; het gevolg hiervan is dat het oude plan zal gevolgd worden. KONING GEORGE LONDEN, 10 April (N.T.A.) Een communiqué van Windsor Castle meddde heden, dat de ver- betering in den toestand van den koning aan- i houdt Da eerstvolgende dagen za.1 de koning I edhitar nog zijn kamer houdéC Vier arrestaties BARCELONA, 10 April. (B.T.A.) Acht gewa pende individuen hebben een inval gedaan in do Bank van Cataionië te Gracia, een voorstad van Barcelona. Zij hielden het bankpersoneel en de cliënten in bedwang, eu zagen kans een en ander te stelen. Hun bult ls echter niet groot. Vier der roovers konden worden gearresteerd. NEW YORK, 10 April, (N.T.A.) Aan de Oost- kust der Vereenigde Staten is een Ameri- kaansch vrachtschip in 'brand gevlogen. De be manning kon het brandende schip in de red dingsbooten verlaten. Een ander Amerikaansch schip is ter hulp. verleenlng op de plaats des onheils aangeko men. Verschillende andere schepen zijn onder weg. STAKING IN DE BOUWBEDRIJVEN Bij de Berlijn uitgebroken staking der bouw vakarbeiders zijn van de in totaal 12.000 man omstreeks 4000 betrokken. Heden wordt de ar bitrale uitspraak verwacht. van de kleine met en houdt het droog met Reel- 3487 DGVS 12 LONDEN, 10 April. (H.N.) Volgens een me dedeeling van de Venezolaansche regeering is van een eigenlijken opstand in Venezuela geen sprake. De plaatsen, waar onlusten uitgebroken zijn, liggen ver verwijderd van het centrum van het land. De regeering verwacht, dat de onlusten spoedig onderdrukt zullen zijn. De p^ins van Wales zal op zijn terugreis van Zuid-Amerika een bezoek brengen aan deu koning en de koningin van Spanje. Overeenkomstig het voorloopige plan zal hij te Lissabon van den Oceaanstoomer „Arlanza" aan land gaan. Later zal hij de reis naar En geland per vliegtuig voortzetten. Het vliegtuig „Pussmoth" dat de prins heeft aangekocht voor hij Engeland verliet, is door hem gebruikt tijdens zijn bezoek aan Zuid- Amerika. De „Pussmotli" zal per „Arlanza" over den Oceaan worden gebracht. Tegen Prins Takamatsoe NEW-YORK, 10 April. (R.O.) Bij de aan komst van den Japanschen prins, Takamatsoe en zijn gemalin, hielden een aantal commu nisten een betooging. Eenige communisten trachtten onder uitroepen als „weg met de Japansohe moordenaars en beulen" tot den auto van den prins door te dringen. De politie greep eohter onmiddellijk in en dreef de demonstranten uiteen nog voordat het hun mogelijk was in de nabijheid van den auto te komen DE NIEUWE ENGELSCHE BIOSCOOPWET. LONDEN, 10 April (R.O.) Het wetsontwerp, dat biosooopvertooolngen op Zondag moigeïijk wil maken, voorziet niet in toaneelvoorateHUn- gen of boksw'edsitirijden. Het ontwerp verleent eiken graafschap^ of gemeenteraad machtiging vergunning te geven voor muziekuitvoeringen, bioseoopvertoommgen tentoonstellingen van schilderijen en andere levenlooze voorwerpen of openbare vergaderin gen op Zondag EEN „VORSTELIJKE"' GIFT- De middel-Amerikaansche republiek San Domingo heeft voor het journalisten-tehuis te Genëve een bedrag geschonken, overeenkomen! niet 48 gulden. DUITSCHE DAGBLADUITGEVERS GAAN TE WEENEN OP CONGRES- De vereeniging van uitgevers van Duitsche couranten zal dit jaar voor het eerst sedert het 37-jarig bestaan der vereeniging haar jaar- lijksche vergadering buiten Duitschland hou den en wel te Weenen. Ter voorbereiding van de vergadering die in Juni zal plaats hebben, vertoeft op het oogen- blik de voorzitter der vereeniging te Weenen. ESPERANTO TE BERLIJN. In Berlijn is men begonnen op 22 lagere scholen een Esperanto-cursus in te voeren, waaraan 900 leerlingen deelnemen. Het Pruisische nilnisterie van binnenland sche zaken betaalt de kosten voor lederen po litieambtenaar, die te Berlijn deelnemmt aan 'n S'Pecialcn Esperantocursus van den heer CseU. De nalatenschap van de onlangs overleden beroemde zangeres Nelly Melba blijkt ongeveer 1 millioen dollar te bedragen, welk kapitaal met de overige bezittingen worden geërfd door haar zoon en haar overige familie. TOCH NOG UITGESTELD Professor Pieard beeft naar uit Augsburg wordt gemeld, zijn ballontocht opnieuw uit gesteld, daar de weerberichten ongunstig luid den. SMOKKELDRAMA Naar gemeld wordt, hebben op de Russisch- Chineesche grens nabij Chailar bloedige bot singen plaats gehad, tusschen smokkelaars en Chineesche grensjagers. Er werden 8 smokke laars en 2 grensjagers gedocd. Naar de „Vorwarts" meldt heeft Wtpltein b.d. Stennes Donderdag voor de eerste maal de aangekondigde „Hauptwochenzeltung" gepu bliceerd onder den kop „Arbeider», soldataa, boeren". BERLIJN, 10 April. (H.N.) Het tijdschrift van de „Stahlhelm" ig voor het geheele Duit sche rijk voor deu tijd van 3. maanden verbo den. De redenen van dit verbód zullen nog na der worden 'bekend, gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2