mgr. pacificus bos MSJNHARfi-pS ZATERDAG 11 APRIL* 1931 V BOVENAL DE KATHOLIEKE! MENSCHEN EN MEENINGEN jLm firm. 3,EN RONDGANG DOOR DE HAL EN DE DOMINICANER KERK r- NAAR DE MISSIE- DE „ENBOUTEM' BRAND IN HET HAAGSCHE „SCALA" het tooneel uitgebrand 1NMH IN EEN FEESTROES dZirlV^e vertrouwen die firma; zetten daar hun geld uit; doen er mets voor het is slapend kapitaal, dat voortbrengU daar Ld! door hen niet voor gewerkt en de rente, de procenten komen binnen. Lat kriiaen ze het geld terug. wat gaven die spaarders nu? Niels. En die katholieken: alles Krijgen die katholieken iels terug? Neen. Rente? Neen. Kapitaal? Neen. i «3" Ze gaven het. Waar is nu de opoffering? O Of*'* «1- papistisch kluifje hebt gesmuld! J We houden ervan, kennis te nemen van hetgeen anderen over ons zeggen. Ze kunnen zich nog zoo groot houden, ze kunnen zich nog zoo minachtend aanstellen tegenover „dat katholieke gedoe", ze kun npn hun partijigeriooten nog zoo herhaak t 'ijk onder het oog houden, dat al dat kat 10 lieke niets te beteekenen heeft, toch spie ken de feiten een amdere taal. De heer Oudegeest toonde óp het c weer de oude belangstelling voor de lieken. Zoo sprak hij; "Wil bette, liberale houding op politiek en christeliik» dood. Wij hebben de oogen der chrjstelijic„ (bovenal der katlvoWeke) arbeiders te ope men... wij hebben hen steeds weer en dag aan dag te zeggen dat zij thans oogsten wat zij zelve gezaaid hebben Eerst dus iets, dat ze gedaarn hebben. Daarin spreekt, de gewone overdrijving: wij hebben het gedaan, wij en wij alleen: de rest deed niets. Dat, is de oude familietrek uit den liberalen tijd meegebracht. Het zou echter geen kwaad doen aan hun talent, om de zaken nuchter en eerlijk te zien en te zeggen, als de heeren ook den katho lieken een deel van de eer wilden gunnen, tegen de liberale staatsleer opgetornd te hebben. Inderdaad gelooven wij niet, dat de dood al is ingetreden. En ook meenen ■wij, dat, al zou in werkelijkheid die liberale gedachte morsdood gemaakt zijn, ze niet op staat in de toekomst onder een anderen ■vorm, die zeker niet beter is. Een kat en een kater kan bijten. En., de keuze tusschen hangen en wurgen is niet eng groot. Wel geven wij het tweede gedeelte toe: daar valt voor de sociaaldemocraten nog heel wat te doen, als zij de katholieke arbeiders in de roode menie willen zetten. Dit weten ze onderhand wel: in 't verleden hebben zij 't bij velen klaargespeeld: dien hebben ze de oogen geopend, zoodat ze zelfs hun geloof verloren. In christelijke, d.w.z. protestantsdie stre ken hebben ze grooten aanhang gekregen en hoe verder het volk af was van een posi tief christelijk gleoof en praktijk, des te ge makkelijker konden zij die winnen. Het minste succes konden ze tot nu toe boeken in katholieke streken. Dat geeft te denken. Vooral dit: dat het hem niet zit iin arbeider of geen arbeider, maar in katholiek of niet- katholiek. De heeren doen ook verkeerd om het er alleen op aan te leggen, de oogen van katholieke „arbeiders" te openen. Waarom niet die van de katholieke intel ieetueelen? Want ook in de rijen der sociaal democraten telt men toch nog al menschen die men gewoonlijk niet met den naam „arbeider" betitelt. Zien ze meer kans, den katholieken ar beider wat wijs te maken?.. De heer Oude.geest komt ook weer met het praatje aan, dat. „de kerkelijke tucht steeds klaar staat om te verhinderen, dat woorden van verzet in daden worden om gezet". De kerkelijke tucht heeft het weer eens gedaan. Die valt ook zeker onder de machten, tegen welke de soclaaldomocratei opgeroepen worden: tegen de overheerschers van den geest. En toch, daar moeten tucht en discipline zijn, zooals de heer Henri Tolak nog pas schreef. Tucht en discipline ook dn de kerk, ook in de Katholieke Kerk. Waa, geen tucht meer is, krijgt de S. D. A. 1'. een groote kans. Op uitnoodiging van het bestuur der „Eerste Nederlandsche tentoonstelling van Bouwmate rialen", waren de vertegenwoordigers der dag. bladpers van alle zijden saamgestroomd naar het oude Tricht, waar de burgemeester, tevens voorzitter van de „Enboutem", hen hartelijk welkom heette in de ruime hal, waarvan een edeelte tot restaurant was ingericht. Nooit is ons op zulk een origineele wijze een smakelijke lunch voorgezet. Immers terwijl we genoten van velerlei goede a'ven, werd links en rechts gehamerd, ge zaagd getimmerd en geschaafd, alsof het le ven ervan afhing. Onder onze oogen zagen wij de tentoonstel ling groeien. Toen we binnenkwamen was het estaurant nagenoeg kapstokloos. En aan hel dessert stond een lieele rij van die nuttige meubels gereed voor dadelijk gebruik. Het was of een bende kabouters bezig was om tot eiken prijs de „Enboutem af te bou wen vóór de plechtige opening, die op gister was bepaald. Dat zij geruischloos arbeidden, kon wel niet gezegd worden, maar MGR. L. SCHRIJNEN Bezoek van Z. H. Exc. den Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbis- Bóhop van Utrecht, heeft Donderdag een be zoek gebracht aan Z. H. Exc. Mgr. L. Schrij, pen, bisschop van Roermond. In de Missie gearriveerd Blijkens in het Capucljnerklooster te 's-Her togenbosoh ontvangen l>6ncl. sr' os en zijn medebroeders-missionarissen dle Maart naar de missies van Borneo en Sumatra vertrokken aldaar behouden aangekomen. Dezer dagen vertrokken van de Nederland sche Provincie der Priesters van het H -H[ar' naar de missie van Congo (Stanley zeereerw. paters L. Rijkers uit De em en C. Diemeer uit Heemskerk; de Eerw. B - ders Nicolaas Brouwers uit Heeswijk, 10111 Ver wey«n uit Rotterdam en Damianus Bi a hers uit Breda. Maandag a.s. vertrekt naar Abo in Finland de Eerw. Broeder Erie Ika. De Weleerw. Pater Jordanus, Capucijn (P Theuws uit Beek en Donk), die zich op oogenblik aan de Leidsche Universiteit in Chineeseh bekwaamt, zal vermoedelijk einde Mei naar Borneo vertrekken, om aldaar werk saam te zijn onder de Chineésche bevolking. Op 17 April a.s. zullen met de „P. C. Hooft' naar de missie vertrekken de eeTW. zusters Marcello. (Overste) in de wereld mej. P. Ver meer uit Tilburg, zuster Aloysia, mej. M. van Woesik uit Amsterdam, -en zuster Carolina, mej. L. v. d. Vrande uit Den Hout, Dochters van 0. L. Vr. van het H. Hart uit Tilburg. Zij zijn bestemd om onder leiding van Mgr. P. Aerts een nieuwe stichting te vestigen in Am. bon. Zij zullen komen in een geheel onbewerkt gebied en zich daar aan het onderwijs wijden, De afscfoeidsple-dhtigtheden vinden plaats op Woensdag 15 April des avonds in de kapel van het klooster aan den Bredasohen weg en zuillen door Mgr. Aerts worden geleid. Donder dag 16 April vertrekken de Eerw. Zusters van Nijmegen naar Genua, can zich daar 17 April naar Ambon to te schepen. Door alarm werden de ,,Bijenkorf"-bezoekers opgeschrikt aart achter hun werk zetten, mocht de voor zitter met voldoening getuigen. WAT NOG DOOR HET OPTREDEN VAN PERSONEEL KON WORDEN VOORKOMEN Gister omstreeks kwart voor 5 is in de too. neelruimte van „Scala" te 's Hage brand uit gebroken welke zicli aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien doch dank zij het spoedig en doel treffend optreden van de brandweer en niet te vergeten van personeel van de naast gelegen „Bijenkorf" tot het tooneel kon worden be perkt. Waardoor de brand eigenlijk is veroorzaakt, valt nog niet met zekerheid te zeggen; het vuur werd ontdekt in de nabijheid van het schakel dat zij 'een geweldige I hamertje, waaronder een kleedvertrek voor het DE INGANG van een der Enboutem-hallen Toch is het uit den aard der zaak een las tig werk om den lezer een indruk te geven van een tentoonstelling, die nog in wording is. Haast geen enkele stand was geheel gereed. Va°_ Overal was men nog aan het uitpakken en éta. leeren en op vele plaatsen was het timmer, werk nog in vollen gang. Maar zoodoende za gen wij meteen een der merkwaardigheden van de „Enboutem". Een jonge gast was bezig met veel gemak vierkante gaten te boren met een gewone handboor. Het ging verbazend vlug en voortvarend: en men is geneigd den uitvinder van deze „stil boi".boren te gelooven, als hij verzekert: „25 gaten en uw boor is verdiend". personeel is gelegen. Men vermoedt derhalve, dat de brand of door kortsluiting is ontstaan, óf doordat personeel, dat gisterenmiddag op het tooneel had gewerkt, in het kleedkamertje heeft gerookt en een brandende sigaret niet voldoende heeft gedoofd. Dat personeel was om 3 Uur heengegaan. Om half 5 was de tooneel- m-eester, de heer v. d. Hoeven, nog op het too neel geweest maar had toen niets verdachts gemerkt. De brand schijnt het eerst te zijn ontdekt floor personeel van de „Bijenkorf", dat op den daktuin van dat magazijn werkzaam was. Die werklieden zagen rook uit het „Scala"-gebouw opstijgen en een van hen ging eens op onder zoek uit. Toen hij achter in het gebouw een deur, die tot de tooneelruimte toegang gaf, opende, hoorde hij liet geknetter van vlam men. Hij liep terstond naar do „Bijenkorf" terug en maakte daar alarm. De bezoekers van de „Bijenkorf" werden door dit alarm niet weinig opgeschrikt,- maar zij konden spoedig worden gerustgesteld met de mededeeling dat de brand niet in de „Bijen korf", doch in „Scala" was. Dit alarm had imtussclieu dezen goeden kant, dat het „Bijenkorf-personeel, dat speciaal op brandalarm is geïnstrueerd, wist wat het te doen had. Spoedig werd een brandslang van de huisleiding uitgelegd, men klom op dep muur, die het „Bijenkorf-perceel van Scala" scheidt, sloeg een der ruiten van „Scala" waarachter men hot vuur zag woeden, in eu begon meteen met het blusschingswerk. Het bleek, dat het raam waardoor men de vlammen had gezien, juist tegenover het schakelkamertje Intussehen was door het personeel van de „Bijenkorf" de politië-brandweer gewaar, schuwd. Ook jan andere zijden was de brand weer gealarmeerd, die spoedig niet een drietal motorspuiten e.n een magyrusladder ter plaatse was. Terstond werd nu het vuur door de brand weer met een negental stralen bestreden. Inmiddels was men ook in het Scala-gebouw zelf n.l. in het kantoor en in de Bodega gewaar geworden, dat. er achter op het tooneel brand was. Een zoon van den lieer Louis Bouwmees- Het is natuurlijk ondoenlijk stuk voor stuk ter, die juist uit Amsterdam was gekomen, liep de verschillende stands te bespreken, -die bo vendien voor verreweg de grootste lielft nog in onafgevverkten staat verkeerden Zelfs de overigens zeer bezienswaardige exT positie van de P.T.T. en daarnaast die van het modeirne telefoonbedrijf waren nog niet gereed Het zij ons dus vergund onze bespreking van het geboden© tot later uit t-e Stellen. Van de groote tentoonstellingshal aan den Scharnderweg ging het. gezelschap naar de voormalige Dominicanerkerk bij het Vrijthof. Maar ook hier was alles nog in voorberei ding, al gaven de stroomverkoopmaatschappij en de Philips-fabriek reeds te zien, dat zij de kunst verstaan, de openbare aandacht te trek. ken en vast te ho-uden. Trouwens in de rustige en kalme sfeer van het middeleeuwsch kerkgebouw kwam liet woning-interieur, dat hier ter bezichtiging was gesteld, bijzonder goed tot zijn reeht. Nadat de onvermijdelijke foto van het ge zelschap was gemaakt, gingen wij gezamenlijk naar de tentoonstelling van den bimburgsohen Kunstkring in de onmiddellijke nabijheid. Hier is een honderdtal teekeningen en schil derijen te zien van levende en overleden Lim- burgsche kunstenaars, Het is ren belangwekkende verzameling kunstwerken, waarvan ook op religieus gebied Veel te leeren en te genie-ten valt. staat zijn ons thans reeds Voor zoover wij 111 e©n indruk van 'het geheel te vormen, is deze komfin In dikken r, ongetwijfeld gunstig. Er wordt allerwegen be langstelling getoond; en wat wij zagen geeft reden om aan te nemen, dat deze belangstel ling welverdiend is. Officieele opening door den Commissaris der Koningin Onder groote belangstelling had gisteren in tegenwoordigheid van vele geestelijke em bur gerlijke autoriteiten de opening plaats van tie Eerste Nederiandsche Bouwmaterialen Tentoon stelling te Maastricht. Na een korte inleiding van dern burge meester tevens voorzitter van het bestuur der I aangericht. Het tooneel brandde geheel uit. Enboutem, nam de Commissaris der Konin gin in de provin cie Limburg, mr. E. 0. J. M. baron van Hövell tot Westerflier het woord. Hij schet ste het ontstaan der bouwnijver heid in het ver leden fin legde den nadruk op de groote vlucht, die snel naar achteren en slaagde erin het brand- scherm van het tooneel neer te laten, zoodat het vuur, dat zich reeds tot het tooneel en dp refluisieten had uitgebreid, niet de zaal kon aantasten. G k dp tooneelregen werd in werking gesteld maar dit bracht aanvankelijk nog al moeilijk heden mede, omdat de handle zich in de on middellijke nabijheid van den vuurhaard be vond. De brandweer pakte flink aan. Door de toe gangen tot hel tooneel waren slangen gelegd en ook van boven af langs het dak werd het vuur bestreden. Half verbrande en geblakerde coulises werden naar buiten gesleept. Dat de brand geen grooteren omvang heeft aangenomen is mede te danken aan hel door tastende optreden van de brandwachten Strick en Beku. Eerstgenoemde, die een vrijen dag had en voor particuliere aangelegenheden in de Prinsestraat was, zag de brandweer uitrukken en vernam op zijn navraag, dat er brand was achter Sc-ala. Hij begaf zich hierheen en zag dat de inmiddels aan het werk getogen brand weer het vuur te bestrijden had op het tooneel en in de hooge kap van het theater zelf Langs de brandtrap begaven beide mannen die door geregelden theaterdienst, den weg in het donker kenden, zich naar het tweede l>a' con, waar links de vlammen door het houten beschot vraten en bezig waren de zaal in te rook en duisternis zijn zij op handen en voeten naar de hier -aangebrachte brandslang van Scala gekropen en hebben hiermede het vuur weten te bedwingen. In het schot was een groot gat gebrand terwijl het houtwerk in de omgeving reeds was aangetast. Het had waarlijk niet langer moe-ten duren of het vuur had onder den brandbaren zaatinven- t-aris groote verwoestingen aangericht. Groote hoeveelheden rook verspreidden zich in den kap en in de zaal, waar men liet schot tusschen tooneel en zaal nat hield. In de zaal en op de li-nkerbalcons Is dan ook waterschade DE" HOOGEERW. PATER LEO KIERKEL8, generaal der Paters Passiomisten, werd benoemd tot Apostolisch Delegaait in Britsch-Indië DE ZUIDERZEEWERKEN Belgisch bezoek Woensdag bezocht de Belgische minister van Waterstaat met een zijner ambtgenooten en den burgemeester van Antwerpen, de Z>"der zeewerlten. In het dies-slgemaa.1 te Den Oever, dat bij de officieels ingebruikstelling op 10 Februari 1930 den naam „Leemans" kreeg, naar ir. Leemans, h-o-ofdingonaeur-dl 1'eeteur va-n den Rijkswater staat, heeft Donderdag ten eenvoudige plech tigheid plaats goha.1. Daar weid in tegenwoordigheid der kinderen en kleinkinderen van de ingenieurs Lely en Leemans, een gedenkplaat onthuld, waarna te Modem-blik een herin-neringsiplaat werd ont huld ter ee-re van ir. C. Lely. TENTOONSTELLING „DE SUIKER" Door minister Verschuur geopend Gistermorgen is in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam de internationale ten-toonstelling „De Suiker" officieel geopend in tegenwoordig heid van vele genoodigden. De voorzitter van het uitvoerend comité de heer Chr. Schreuder heette de aanwezigen wel kom. Aan den minister van Buitenlandsclie Zaken, die verhinderd is thans hier te zijn, en aan dien van Arbeid, Hand-el en Nijverheid geeft spr. gaarne de verzekering, dat het comité hun bereidwilligheid, zich een benoeming tot eere voorzitters te hebben laten welgevallen, in hooge mate heeft gewaardeerd. Spr. vestigde er dan de aandacht op, dat het initiatief voor deze tentoonstelling is ontstaan in eigen, vakkundige kringen, waar het de aan dacht had getrokken, dat het verbruik van sui ker en van de producten der suikerverwerken de industrieën in de laatste jaren niet is toe genomen en geenszins gelijken tred hield met de vermeerdering van de bevolking. Als voe. dingsmiddel heeft suiker een groote beteekenis zoodat propaganda voor een grooter verbruik een algemeen belang kan worden genoemd. Na in korte trekken to hebben medegedeeld, wat op de lento «stelling te zien is, wees S'pr op de bier georganiseerde wedstrijden. Spr. eindigde met. woorden van dank voor de medewerking bij de voorbereiding van de ten to on steil,in g o nd e rvon d en Daarna nam minister Verschuur het woord. Spr. beschouwde het als een zoeten plicht deze tentoonstelling te mogen openen. Ds suiker is den la.ats.ten tüd in de voedingsleer achteruit gedrongen door eiwit, vetten en zet meel, doch de strijd staat er voor haar In het geheel niet hopeloos voor. D-e minister be schouwde het als een zeer gelukkige omstandig, heid dat het tentoonstellingsbestuur ook het buitenland tot deelneming heeft kunnen bewe gen. waardoor dit bestuur het zijne ertoe heeft bijgedragen om de internationale samenwerking te vergrooten. Het verheugde spr. dat deze tentoonstelling geheel dor particulieren is tot stand gebracht, zonder financieelen steun van de regeering te behoeven. Voor de regeering is daardoor de verplichting tot het verleenen van haar moree- len steun des te grooter. Hierna verklaarde de minister de tentoon stelling voor geopend. Tenslotte maakten de aanwezigen een rond gang over de tentoonstelling. BRABANTSCHE INDUSTRIEDAGEN Op 10, 11 en 12 September SAMENSTELLING VAN EEN ALGEMEEN- EN EEN UITVOEREND COMITÉ In het Gouvernementsgebouw te Den Bosch vond Donderdag een vergadering plaats van het algemeen comité voor organisatie der Bra bant-salve Industriedagen. In dit algemeen comité hebben zitting de heeren: Oh. Stulemeijer (R.K. Werkgever s- Vereeniging Diocees Breda), voorzitter, Mr. L. J. van der Valk, secretaris, Mr. F. van Lan- sehot (Burgemeester van 's-Hertogenlbosch), Mr. Dr. "W. G. A. van Sons-beeck (Burgemees ter van Breda), A. Verdijk (Burgemeester van Eindhoven), M. P. W. van Hout (Burgemeester van Helmond), Mr. Drs. P. A. F. Blom (Bur gemeester van Bergen op Zoom), C. F. J. Schellens (K. v. K. voor Oostelijk Noord-Bra bant), D. Eras (K. v. K. voor Tilburg en Omstr.), S. van Zwanenberg (K. v. K. voor 's-Hertogen-bosch en omstr.), Jos. J. Klijberg van Thlel (K. v. K. voor de Langstraat), J. P. J. Ass-elbergs (K. v. K. voor Westelijk Noord- Brabant), Mr. B. J. M. van Spaendonok (R.K. Werkgevers Vereeniging Diocees Den Bosch en Breda), Mr. A. N. Molenaar (Verbond van Nederl. Werkgevers), Mr. H. H. Steneker (Chr. Werkgevers Vereeniging), Th. H. Bernsen (Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel), A. J. Handels (Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat"), Ir J. K. Mercx (Nijverheidsconsulent voor de Zuidelijke Provinciën), A. J. M. van Iersel, P. van den Biggelaar, P. Staal, H. Grasso, H. Mannaerts. Door het algemeen comité is voor de uit voering- en dagelijksche leiding een uitvoe rend comité gevormd, hetwelk als volgt is samengesteld: Ch. Stulemeijer, voorzitter; Th H. Bernsen, vice-voorzitter; Mr. L. J. van der Valk, algemeen secretaris-penningmeester; J. Meeus, secretaris; J. P. J- Asselbergs, D. Eras, Jos. J. Klijberg van Thiel, C. F. J. Schellens, S van Zwanenberg. 'Besloten werd om de Industriedagen te hou den op Donderdag 10, Vrijdag 11 en Zaterdag 12 September 1931. O-p Donderdag 10 Septem ber zullen de genoodigden, waartoe o.a. een groot aantal binnen- en buitenlandsclie jour nalisten, alle Ministers, Leden van de Eerste en Tweede Kamer, leidende persoonlijkheden op het gebied der Nijverheid, enz., be'liooren, in den loop van den namiddag aankomen te Eindhoven, waar 's avonds een officieele ont vangst plaats vindt. Verschillende sprekers zullen hier het woord voeren, terwijl waarschijnlijk een industrieele film zal worden vertoond. Vrijdag 11 September bestaat in den vooi- middag gelegenheid voor het bezichtigen van verschillende Eind-hovensche industrieën. Na een gemeenschappelijke lunch wordt via He - mond, waar 't Oude Kasteel van Helmond, het tegenwoordige Raadhuis, wordt bezichtigd, ge reden naar Den Bosch, waar onder leiding van den burgemeester, Mr. F. van Lansohot, een bezoek aan de Kathedraal St. Jan p aa s vindt De thee wordt gebruikt in de badplaats „De ÏJ-zeren Man" bij Vught, terwijl 's avonds in Den Bosch een diner en gezellig samenzijn den dag besluit. Op Zaterdag 12 September worden in den voormiddag schoenfabrieken in Waalwijk en daarna de nieuwe Textielschool in Tilburg be zocht. De lunch zal worden gebruikt in Tilburg, waarna des middags door het Mas-tbosch en langs het kasteel Bouvigne naar Breda wordt gereden. Hier wordt de thee gebruikt op de fabriek der N. V. Ilollands-Che Kunstzijde In dustrie. Na een gemeenschappelijk diner wordt des avonds aan de genoodigden in het Gebouw Con cordia te Breda een feestvo>~rstelling van het Operettegezelschap van Fri-tz Hirsch aange boden. De tochten zullen worden gemaakt in auto's, welke daartoe door Brabantsche indiustrieelen welwillend ter beschikking zijn gesteld. Zooals reeds vroeger werd gemeld, zullen tij dens de gemeenschappelijke maaltijden door verschillende sprekers korte inleidingen wor den gehouden over onderwerpen, speciaal op de provincie Noord-Brabant betrekking heb bend. Het ligt in de bedoeling deze redevoeringen per radio uit te zenden. Ten slotte kan nog worden vermeld, dat op Zaterdag 12 en Zondag 13 September te Breda plaats vindt de jaarlljksche internationale ten niswedstrijd voor heeren tusschen Nederjand en België Op een feest slaat een mensch gemakkelijk door. Ook op een congres gebeurt dat. TVant. als men ziet. hoe groot, hoe sterkhoe flink men is, dan kent men graag alle goede hoe danigheden toe aan de broeders en zusters. Liefde maakt blind- Ook de heer Oudegeest, heeft zoo'n oogen blik gehad. Toen hij de vrijgevigheid der sociaaldemocraten, de liefde van de partij leden voor hun zaak hoog verhief boven de liefde en de vrijgevigheid der katholieken voor hun zaak Want, kijk eens aan, onze partijgenoten koden in korten lijd meer dan een millioen aan van hun spaar duiten voor de "««al democratische pers, tenoijl de voor hun partijbureau met eens het half millioen vol hebben na een paar jaien. Natuurlijk applaus! De arme misleide congresgangers. De heer Oudegeest heeft zich danig voorbij gepraat. In een feestroes! Wat is er gebeurd? De katholieken willen een bureau Si'C^ voor de Kath. Staatspartij. En 6cfon^n daarvoor geld te 9™en; af te staan, dus niet op rente te zetten. Neen, het er voor over te hebben. Z ""neVLheii U: hel hal, ff' niet vol! Doch een heel eind mee hrirt Dus, U onthoudt: geven! En de sociaaldemocratische spaarcenten? Werden die gegeven? Neen Werden die afgestaan? Neen. nZiZdaapa,„to.n.1 Ter leen voor niets? Neen. Ze krijgen er -nrf voor! En later krijgen ze Zn!acid terug. Gelijk ieder kapitalist doet BENAUWENDE NACHT Inbrekers op het dak? DE rOLITIE OP ZOEK ZONDER RESULTAAT Mr. E. O. J. M, baron van Hövell tot lFes- tcrflier. Daarnaast verrijzen kantoren, scholen, fabrie ken, handelshuizen en winkels bij menigte, en er is nog niet de minste verslapping te be. speuren. Daarom heeft in Zuid-Limburg een tentoon stelling van bouwmaterialen alle reden van bestaan. Aan alle bezoekers zal de tentoonstelling leeren, dat wie iets bouwen wil, niet naar het buitenland behoeft te gaan maar al zijn mate- rialen uit Nederland kan betrekken. Met den wensch, dat de tentoonstelling moge slagen, verklaarde de Commissaris der Konin gin haar geopend. Nadat de voorzitter der Kamer van Koop handel te Maastricht nog het woord had ge voerd, werd de eerewijn aangeboden, waarna een rondgang door de ruime hal werd gemaakt. Gisternacht om half 2 werd de politie van de Stadhouderskade te A'dam opgébeld door den bewoner van perceel Prinsengracht 1083, dat er op zijn dak inbrekers waren. Een in- zij in de laatste speeteur en eenige agenten stelden een onder kwart eeuw heeft zoek in, maar vonden niets. Ongeveer half drie werd de politie opnieuw door denzelfden bewoner gewaarschuwd, dat hij de inbrekers opnieuw had gehoord en ge zien. Hij had zelfs in de richting, waaruit hij Iemand haxl gezien een looppatroon uit een pistool gelost. Opnieuw ging de politie op on derzoek uit Ook ditmaal vond zij geen spoor van inbrekers. Gistermorgen zijn door de politie nogmaals de daken afgezocht, maar geen enkel spoor van inbrekers is ontdekt. genomen Voor 25 jaren telde Limburg 300.000, thans bij na 600.000 inwo ners. Geen won der, dat er alleen in de Mijnstreek jaarlijks 2000 nieuwe woningen worden gebouwd. DE KOSMOS. De fusie met de Nederlanden van 1845 goedgekeurd. In de vergadering van „de Kosmos" is met drie stemmen tegen aangenomen bet voorstel tot fusie met „de Nederlanden van 1S45". DIRK COSTER Oilze Brusselsche correspondent meldt ons: De Nederlandsche criticus en essayist Dirk Coster is benoemd tot Ridder in de Kroonorde van België. UIT HET LANDBOUWBEDRIJF In West-Brabant EEN ARBITRAGE-COMMISSIE VOOR EEN LOONKWESTIE In een te Roosendaal gehouden vergadering van vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers-organisaties in den West-Brabant- schen landbouw, is tot voorzitter der arbitrage commissie inzake loongeschillen gekozen prof. mr. dr. Chr. Raaymakers S.J., te Nijmegen. De arbitrage-commissie is thans samenge steld als volgt: prof mr .dr Raaymakers, S.J., voorzitter, A. Coppens en A de Wit (N. C. B.), en L. van Nieuwenhuyseu (Mij. van Landb.) leden namens de werkgevers, en Loerakker (R. K. Landarb.), Bax (Soc. Landarb.) en Stolt- man (Christ. Landarb.), leden namens de werknemers. HET MOND- EN KLAUWZEER- VRAAGSTUK. Naar een doeltreffende bestrijding De Chr. Boeren- tn Tuindersbond in Neder land, de Kath. Ned. Boeren en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouw Comité en de Alg. Ned. Zuivelbond hebben tegen Dinsdag a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een bijeen komst belegd, waar het mond- en klauwzeer- vraagsituk zal worden bespreken. Achtereen volgens werden behandeld: de Regeertingsbe- moeiiDg met 't mond- en klauwzeer, wettelijke maatregelen, intern, overleg; de Rijksserum- iurichting en dr. H. S. Frenkel, directeur van het op te richten Staatsveeartsenijkundig on- derzoekings-instituut. Dezen zullen achtereen volgens behandelen: de Regeeringsbemoeiing met het mond- en klauwzeer, wettelijke maat regelen. internationaal overleg; de Rijksserum- inrichting, mond- en klauwzeer-serumen de vraag: wat kan verder gedaan worden om het mond- en klauwzeer zoo doeltreffend mogelijk te bestrijden? UIT HET VEENBEDRIJF t lectriciteitgebruik! Reel. 3488 DGVS 11 GAAN LOCOMOBIELEN VERDWIJNEN? Woensdagavond is het electriciteitsnet te Nieuwe Krim officieel in bedrijf gesteld door deft heer H. Zilberg, wethouder van de bedrij ven In de gemeente Coevorden. Door deze uitbreiding van het Coevorder net is het mogelijk geworden proeven te nemen met het drijven van persturfmacjrne's door electrischen stroom. Woensdag is gelijk in het kort reeds gemeld, de eerste proef genomen in de veenderij te Nieuwe Krim van Gebr. Minke te Dedemsvaart. Deze proef is goed ge slaagd. Weliswaar liep de machine nog niet in het goede tempo, maar dit is volgens des kundigen gemakkelijk genoeg te verhelpen. Ook moeten nog enkele andere verbeteringen worden aangebracht, maar over het geheel ge nomen was men zeer goed tevreden over de eerste proef. Men zal nu eerst eenige wegen gaan baggeren en dan opnieuw een proef nemen. Voor de omgeving wordt door deze goed ge slaagde proèf een mooi perspectief geopend voor de gemeentelijke Electriciteitsonder- nemingen. Immers verschillende veenplaatsen staan in de campagne bezaaid met locomobie len. Deze zulen, daar het gebruiken van elec trischen stroom goedkooper is dan het gebruik van een locomobiel, binnen afzienbaren tijd grootendeeis verdwijnen. Tevens zal daardoor in den zomer het verbruik van stroom voor kracht erg toenemen, terwijl juist het weinig gebruik van dagstroom de electriciteitsonder- nemijigen, in deze streken nogal zwaar be lastte. Vervolgens zal het verbruik van stroom voor turfmachines de mogelijkheid openen voor de op ongelegen plaatsen wonende Veenbevol- king om aangesloten te worden, een mogelijk heid, welke thans vaak niet bestaat. Wanneer spoedig het verbruik van stroom voor persmachines algemeen is wat de ver- veners wel van plan zijn zal het net te Nieu we Krim, dat volgens raming een verlies zou opleveren van ongeveer 1500 reeds direct rendabel zijn. EEN STANDBEELD VAN ST. JORIS. Het gilde St. Joris gaat een standbeeld voot haar patroon oprichten oj) het plein voor ds kerk van St. Lambertus te Eindhoven. DE „BOLTHA" TE DEN HELDER Officieele opening door Jl«r. mr. dr. A. Roëll in de bloeiende ui» die zich sterk uitbreidt. de Thans wordt van 10 April tot 26 Mei daaroe „Boltiha". de ibloembollententoonsbriling d^e het eerst naar buiten gedemonstreerd, wat de^ bloembollenstreek presteert en D Tn het 40 H A. groote natuurpark „D Iten bloembollen op smaak- volle wijle gearrangeerd. b Deze tentoonstelling heeft een teekenis; zoowel als demonstratie van^tdef nieuwe bollenstreek beteekent als van de toepas sing van beplanting met bloembollen voor tuinen en stadsparken. Gisteren is de Boltha in het bijzijn van vele genoodigden officieel geopend. Ten stadhuiae te Den Helder bad vooraf een officieele onft- vangsit plaats. Burgemeester W. F. G. L. Dmessen heette allen welkom en getuigde, dat het gemeentebe stuur aanstonds sympathiek tegenover de ten- toonsteiUingsplaunen stond. Spreker danke den Commissaris der Koningin voor zijn be reidwilligheid de tentoonstelling te openen. Dank ba-acht spreker ook aan de organisato ren der tentoonstelling en de kweekers, die kos ten noch moeiten spaarden de tentoonstelling te doen slagen. Nadat ververschingen waren aangeboden ging het gezelschap in auto's naar het tentoon stellingsterrein. In „Duinoord" ïiieM do lioer J. \Y. J. Sen reu- der, voorzitter van het hoofdcomité een wcl- komstrede. De Commissaris der Koningin, Jhr. dr. Roel! sprak hierna de openingsrede uit, waarin spreker er op wees dat deze tentoonstelling het 'bewijs was van een nieuwen bloed van deze streek. Vervolgens werd een rondwandeling over het terrein gemaakt. Tenslotte vereenigde men zich aan een ge meenscha ppel ij ken maaltijd. ANTON TIERIE VOOR T LAATST ALS DIRIGENT Men meldt ons uit Ledden: De uitvoering van La Damnation de Faust op 14 April a.s„ waarbij de beroemde Parij- sche bas. de heer Charles Panzéra de Mephisto- partij zal zingen, is de laatste uitvoering, welke Anton Tierie zal dirigeeren. Van verschillende zijden is de bedoeling ken baar gemaakt den heer Tierie alsdan te hul digen, in verband met de groote verdiensten, welke hij zich in den loop der jaren tegenover geheel muzikaal Leiden heeft verworven. VEEINVOER IN BELGIë De invoer van herkauwers in België is van heden af toegestaan langs het tolkantoor te Arendonck en van 1 Med a.s. af eveneens tanga de kantoren Meersel, Meerle en Strtjbeek^ Meer le.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5