„HET NIEUWS VAN HET DORP" J.LÜL DE DAGBLADEfl RUIM HONDERD JAREN GELEDEN Mf DE TUINBOUW IN BELGIE ADVERTEER IN W0BN£ P"* G 12 APRIL 1631 mn-rl I f# ïmÊïtè)- é&w$ *km& TUSSCHEN LONDEN EN PARIJS INTERESSANTE STATISTIEKEN. PRUISEN EN DE EVANGELISCHE KERK LETSEL DOOR SCHULD. DE R. K.LEERGANGEN VERGUNNING In hef dorp bij ons is een café »Het Oude Paard« genaamd. En aan den gevel van »HetOude Paard«, daar vindt ge een hokje voorzien van glas, waarin de veilingen worden aangekondigd of de uitvoe ringen van onze plaatselijke vereeniging »Door Liefde Saamgebracht« worden bekend gemaakt. Eigenlijk is dit een overblijfsel uit oude tijden, toen het dagblad nog niet zulk een algemeene versprei ding genoot als thans. Zij, die het even kunnen be talen in ons. dorp, hebben zich op een dagblad geabonneerd, ondanks het feit, dat de eigenaar van »Het Oude Paard« nog trouw zijn kastje verzorgt. En onze notaris? Wel ik kan U vertellen, dat die op de hoogte is. »Door in dagbladen te adverteeren« zegt hij, »houd ik automatisch een selectie onder de dorpsbewoners«. Ja, zelfs notarissen zeggen thans: ACTUEELE BERICHTEN ACTUEELE ADVERTENTIES i VniS^i!*rSv. twSvr'i* 'V - V VÈ (Fare onzen correspondent Londen, 9 April 1931. Do allereerste zin yan Galignani's gids biedt reeds een verrassing. Hij luidt: „Ieder reiziger naar eenig deel van het Vasteland moet in het bezit zijn van een paspoort, dat kosteloos ver kragen wordt van den ambassadeur of geaant van het land, dat hij bezoeken wil". Het betalen, en vaak duur betalen voor pas poorten blijkt dus een uitvinding der moderne beschaving te zijn. Misschien .is de merkwaardigste passage in het boek die, welke betrekking heeft op de reisgelegenheden tussehen Londen en Parijs. Er zijn in die negentiende eeuw ontelbare ro mans geschreven, waarin gepoogd werd een beeld te schetsen van een rei3 naar Frankrijk vóór den aanleg van spoorwegen. Met behulp van de desbetreffende hoofdstukken van Galig- nani s gids zou thans nog een ieder, met hoe weinig fantasie ook begaafd, zulk een reis nauwkeuriger en misschien levendiger kunnen beschrijven dan menig romancier van naam gedaan heeft. Want de ware levendigheid be rust niet op fantasie, maar op autenticiteit. ..Er zijn", schrijft Galignani, „twee inrich tingen te Londen, die in betrekking staan tot Parijs: de eerste, de Spread Eagle (een hotel. Red.), Gracechurch street, en verbonden aan Wdbb's Black Bear, Piccadilly, gebruikt de nieuwe patent veiligbeidskoetsen, welke niet kunnen omkantelen, en de Times genoemd worden, en in verbinding staan met de Hiron- delle, No. 24, rue Bottl-oy, Parijs. (Vervolgens worden de namen en adressen van de bureaux voor deze koetsen te Dover en Calais opgegeven). De tweede, bij de Golden- cnoss (het bekende Dickensiaansche hotel - Red.) C ha ring-cross, correspondeert met de Messa- geries Royales, No. 12, rue Notre Dame des VictoiTes, Parijs. Alle gewenschte inlichtingen kunnen verkregen worden aan bovengenoemd bureau, dat het oudste van zijn soort te Parijs ls. Het Is belast met het vervoer van het on gemunt goud der regeering, en neemt alle soor ten van goederen voor alle deelen van Europa aan". Deae weinige zinnen bevatten reeds heel wat gegevens, welker kennis den schrijver van ver halen, die in den „ouden tijd" spelen, kan be hoeden voor het schieten van bokken en het plegen van anachronismen. Maar is hij in het gelukkige bezit van een Calignani, dan kan zelfs de kleinste onnauwkeurigheid niet ver ontschuldigd worden. Er vertrokken nit Parijs drie koetsen naar Calais, n.l. twee van de rue Notre Dame des Victoires, en een van de rue du Bouloy. De eerste koets vertrok om 9 uur in den morgen, en legde den weg af in 34 ifren. De prijzen waren: binnen-in 40 francs naar Calais, 84 francs naar Londen; buiten: 30 en 60 francs. De tweede koets vertrok eveneens om 9 uur in den morgen, maar deed sleohts 30 uren over den weg. De prijzen ware»» binnen-in 45 francs en 90 francs; gallerij 40 francs en 85 francs; buiten 35 francs en 65 francs. Met „gallerij" werd het achterste gedeelte van het Inwendige der koets aangeduid. Dezelfde prijzen als voor de tweede koets golden voor de derde, die van het Hotel des Femes, in de rue du Bouloy, vertrok. Wij merken op dat de eerste koets de lang zaamste en de goedkoopste was. In onzen tijd rijden eveneens twee treinen ongeveer tegelij kertijd van Parijs naar Calais, een luxe trein en een gewone trein. De luxe trein komt het eerst aan, zoodat de beste plaatsen op de boot bezet, en de meeste hutten besproken zijn voor de gewone trein de Gare Maritime te Calais binnenrijdt. Ik heb hiertegen wel eens hooren protesteeren. Men protesteerde evenwel tegen een „misstand", die ouder schijnt te zijn dan spoorwegen en stoombooten. Neemt men in aanmerking dat de koopkracht van bet geld honderdtien jaren geleden min stens twee maal zoo groot was als in 1914. dan bespeurt men dat de reis van de eene naar dé andere hoofstad zeer duur was, en wel in ver houding ruim twee maal zoo duur ais thans. Alle andere routes worden eveneens uit voerig beschreven, met vermelding van vertrek punten, reistijden en tijden. Naar ons land vertrok lederen dag een koets van de rue du Doulóy, no. 24, waar de Messa- gerle de l'Eclair gevestigd was. Deze onderne ming reed op Amiens, Rijssel, Duinkerken, Brussel, Antwerpen, Amsterdam, Dordrecht, Rotterdam, Luik, Maastricht, Keulen, Coblenz, Frankfort enz. Ook van de rue St. Martin, no. 247, kon men naar Holland, Antwerpen, Brus sel, Duitschland, Zwitserland en Italië reizen. De exploitanten van deze vervoermiddelen werden „volturlers" genoemd. „Packets" of pakketsehepen vaarden dage lijks tussehen Dover en Calais; de overtocht kostte 10 s. 6 d. Ook vertrok er iederen Vrijdag een pakketschip van Fresh WhaTf, bij Londen Bridge, naar Calais, en iederen Maandag een van Calais naar Londen. Het tarief voor hut- passagiefs bedroeg 1 11 s. 6 d., en voot be dienden en kinderen 1 guinea per persoon. Deze goedkoope reisgelegenheid was evenwel „Beker, noch wenschelijk". Tussehen Brighton en Dieppe vaarden gedu rende het seizoen nachtfbooten. Er waren er .tien in gebruik, en sommigen daarvan maten meer dan 1100 ton. Deze lijn begon in dien tijd zeer in trek te komen, en de directie gaf zekere waarborgen met betrek king tot vertragingen, voor zoover deze niet door slecht weer veroorzaakt werden. Van Dover naar Boulogne kon men bijna da gelijks oversteken voor 10 s. 6 d. Families kon den een heele pakketboot afhuren'. Reisden zij met twee rijtuigen, dan kostte haar de vaart van Londen naar Calais of Boulogne 10 10 s. en waren er nog paarden bij, dan moest er bo vendien 1 guinea per paard betaald worden. De overtocht naar Oostende kostte (zonder paar den) 18 guineas; die van Brighton naar Dieppe 21 pond. Wat in de gids gezegd wordt omtrent het douane-onderzoek kon, zonder da*' één woord veranderd behoefde te worden, overgenomen worden door een hedendaagschen reisgids-sa- piensteller. Men oordeele zelf: „Een kruier draagt de bagage naar het douanekantoor, daar zij geïnspecteerd moet worden alvorens aan boord te worden gebracht. De eigenaar moet de bagage vergezellen naar het douane bureau, waar men meestal zeer voorkomend bejegend wordt. Alles moet wor den geopend, maar de inhoud wordt zelden zeer in wanorde gebracht. Enzoovoort". Hoogst belangwekkend is het hierop volgen- da hoofdstuk over „Reizen in Frankrijk", met zijn tabellen van tarieven en prijzen, zoowel voor postkoetsen, als voor koeriers, gidsen en Jongens", Het economische en sociaal belang. Groepen, om een steeds belangrijker plaats in te nemen. Van onzen Brusselschen correspondent). De tuinbouw, die eertijds in België be schouwd werd als een speciale en zelfs luxe- landbouw-branche van weinig beteekenis, heeft zich in den loop der jaren hier te lande sterk uitgebreid en heeft een niet te onderschatten economische en sociale beteekenis verworven. Het is lastig, daar de jongste statistieken hieromtrent vooralsnog ontbreken, om juist uit te rekenen, boe groot de oppervlakte gronde is, die voor het voortbrengen van groenten, vruchten of sierplanten gebruikt wordt. De cijfers waarover men in 1910 beschikte, waren de volgende: 36.873 H.A. voor de groenten- teelt, 5.670 H.A. voor de boomen- en sierplan- ten-kweekerij, 63.335 H.A. voor boomgaarden en 463 H.A. voor kassen. In 1926 waren deze cijfers veranderd tot: 65.000 H.A. voor de groententeeit, 5.700 H.A. voor de boomen. en sierplanten kweekerijen, 60.000 H.A. voor de boomgaarden en 1.000 H.A. voor de kassen. Anderzijds verklaarde de minister van land bouw, mr. Baels in 1928, dat op dat oogenblik ongeveer 156.200 H.A. voor het ensemble dezer branches van tuinbouw in gebruik waren. Trouwens, de economische beteekenis van den tuinbouw schuilt niet zoozeer in de uitge strektheid der bebouwde gronden (ongeveer van de totaal bebouwde oppervlakte van België) als wel in de buitengewoon intense wijze, waarop deze oppervlakte geëxploiteerd wordt. Het is inderdaad niet mogelijk, om een ver gelijking te maken, vanuit het oogpunt der waarde der productie, tussehen een H. A land, geëxploiteerd voor den gewonen landbouw en tussehen dezelfde oppervlakte, gebruikt voor den tuinbouw. Voor de plotselinge en hevige daling der no teeringen der landbouw- en tuinbouw-produc- ten, werden de economische resultaten van de omzetting van een landbouw-exploitatie in een tuinbouw-dito, als volgt berekend: De bruto gemiddelde productie van 50.000 H.A. gewone cultures kan geschat worden op frs. 8.000 H.A., dus vohr 50.000 HA..: 50.000 x 8-000 400 mdllioen frs. Deze zelfde 50.000 H.A., geëxploi teerd door kundige tuinlieden en verdeeld als volgt, leveren producten van veel hoogeir waarde: 25.000 H.A. boomgaarden, 15.000 frs. per H.A. opbrengende: frs. 285.000.000; 10.000 H.A. fruitteelt h frs. 35.000 de H.A. frs. 30.000.000; 14.000 H.A. groententeeit h frs. 35.000 de H.A. frs. 490.000.000; 1.000 H.A. kassen h 300.000 frs. de H.A. 300.000.000 frs. Tezamen voor een waarde van frs. 1.375.000.000. Door 50.000 H.A. land dus op een andere wijze te bebouwen, kan men de bruto produc tiewaarde van deze oppervlakte verhoogen met 1.375.000.000 400.000.000 975.000.000 frs. Hieronder laten wij enkele cyfers volgen, be trekking hebbende op het bruto rendement •van enkele tuimbouw-specialiteiten: De drui- venkassen hebben producten opgebracht van een waarde van 5.000 frs. per kas van 7 bij 20 M. In 1928 en van 4.500 frs. in 1929, hetgeen een gemiddelde maakt van 4.750 frs. per kas of 34 frs. per M2. Het bruto rendement der bloemenkassen va rieerde gedurende het jaar 1929 van 10 tot 240 frs. per M2. Dit laatste cijfer vertegenwoor digt echter een maximum, dat slechts bereikt wordt met kassen waar bijzondere specialitei ten gekweekt worden. Om een gemiddelde te nemen en rekening houdende met de meer al- gemeene cultures, kan men zich baseeren op 70 en 130 frs. per M2. Het gemiddelde zou dus 100 frs. zijn per M2. Wat de fruit- en bloemen kassen In de provincie Antwerpen betreft, haar productie-waarde werd in 1928—1929 geschat op ongeveer 20 fr3. per M2. of 200.000 frs. per gedekte H.A. In 1929 was men tot de slotsom gekomen, dat elke H.A. groententeeit in open lucht, in de streek ten Noorden van Mechelen, VQjr frs. 50.000 aan producten had geleverd. In deze streek wordt de groententeeit dan ook op buitengewoon oordeelkundige, wijze beoe fend. In gewone omstandigheden is het rende ment van de groententeeit per H.A. niet min der dan 30.000 frs. De chicorei-witloof, de as perges en de aardbeienteelt in de open lucht, brengen jaarlijks per H.A. ongeveer dat be drag op. Men ziet het, wat betreft productie waarde, haalt de gewone cultuur het niet bij die van den tuinbouw. Deze laatste vereischt natuurlijk veel belangrijker kapitalen en meer kosten aan werkloon, doch niettemin heeft de ze wijze van den grond te expl-oiteeren, meer en meer ingang gevonden. Eén enkel voorbeeld is voldoende, om een begrip te krijgen van de snelheid, waarmede sommige takken van den tuinbouw zich in belangrijkheid ontwikkeld hebben. In het jaar 1865 werd de eerste serre voor tafeldruiven gebouwd en in 1928 beston den er 21.000 van dat soort en exporteerde Bel gië in den loop van het jaar 1930 2.891.000 K.G. verscbe druiven, voor een waarde van 50.095.000 frs. Een ander element van appreciatie der economische beteekenis van den Belgischen tuinbouw, is bet export-cijfer van tuinbouw producten Om nu maar enkele groenten te noemen: de export van ditlof bedroeg ge durende 1931, 5.550.932 K.G. voor een waarde van frs. 7.771.302 en gedurende 1930 (10 maan den) 29.435.000 K.G. voor frs. 42.601.000; van bloemkolen, gedurende 1927 K.G. 9.611.500 voor frs. 9.388.000, ged. 1930 (10 maanden) 13.692.100 K.G. voor frs. 11.613.000; uitvoer van tomaten: ged. 1927, 1.897.600 K.G. voor frs. 6.533.000 en ged. 1930 (10 maanden) 1.073.700 K.G. voor frs. 2.847.000; uitvoer van verscbe appelen en peren: ged. 1927, 65.856.800 K.G. voor frs. 52.952.000 en ged. 1930 (10 maanden) 46.690.100 K.G. voor frs. 48.782.000; uitvoer van versohe ongeplette druiven: ged. 1913, 812.317 K.G. voor frs. 17.922.765 en ged. 1930 (10 maanden) 2.058.400 K.G. voor frs. 44.073.000. Bovenstaande cijfers getuigen afdoend van de stijging van den export van sommige tuin bouw-producten, hetgeen vooral met bet wit lof en de druiven het geval is. Door dit statistieken-uittreksel kan men voldoende den belangrijken factor begrijpen, die de export van groenten en vruchten voor de Belgisohe handels balans aan het worden is. Wat de buiteuland- scho afzetgebieden betreft, ligt België van aard rijkskundig standpunt uit, buitengewoon gun stig: ten Oosten haeft het de Duitsche in- dustrieele centra, ten Zuiden bet Noorden van Frankrijk en -Parijs, twee der voornaamste ver bruikers, en ten slotte nog Londen. De korte afstand waarop deze markten gelegen zijn, is vooral een gunstige omstandigheid met het oog op de risico van den transport van som mige tuinbouw-producten. Om te wijzen op .de mogelijkheden welke de buitenlandsche markten bieden, geeft men hier in tuibbouwkrlngen als voorbeeld de Neder- landsche export van tuinbouw-producten, die in 1926 67.703.000 en in 1929 87.744.000 be reikte, waarvan ongeveer 55 pCt. naar Duitsch land ging en 31 pCt naar Engeland. Op voorwaarde dat het zijn handelsmethodes zou perfectionneeren en slechts prima, ge standaardiseerde, goed verpakte producten op de markt zou brengen, zou België zich 'n mooie plaats kunnen veroveren op de buitenlandsche markten, dichtbij België gelegen en die een enorme absorptie-capaciteit hebben. Verbete ringen van de cultuur en van den handel zijn echter niet voldoende; ook de transportkwestie moet aangepast kunnen worden aan de speciale eischen van deze categorie pro.ducten, die door de verbruikers in absoluut verschen staat moeten ontvangen worden, daar ze anders na tuurlijk een groot gedeelte van hun handels waarde verliezen. Dit nogal ingewikkeld probleem van de organiseering van het transport en van den verkoop van groenten en vruchten in België gekweekt, verdient zeker aandachtig be studeerd te worden, want de rentabiliteit der bestaande exploitaties en de uitbreiding der tuinbouw hangt daarvan af. Aldus redeneert men in de betrokken kringen. Is België verplicht om sommige tuinbouw producten in het buitenland aan den man te brengen, zoo kan het toch nog lang niet aan de behoeften der bevolking voldoen voor wat betreft andere groenten en andere vruchten. Voor sommige tuinbouw-specialiteiten is de bin_ nenlandsche markt nog van groot belang. Uit dit alles kan men de conclusie trekken, dat de Belgische tuinbouw, die al sterk voor uitgegaan is en een zekere uitbreiding geno men heeft, geroepen is om «en steeds belang rijker plaats in de economie des lands in te nemen. Onze Hollandsehe collega's, zoo zegt de pre sident van den Belgischen Boerenbond in een artikel over deze aangelegenheid, moeten door de groenten- en fruit-kweekers hier te lande als voorbeeld genomen worden, voor wat be treft beroeps-organisaties en het zich richten naar de directieven der vereeniging, waarbij zij bijna allen aangesloten zijn en welke de be hoeften en de eischen der verbruikers kent. Deze zal hen in de keuze der cultures leiden, hun betere productie-methodes leeren, den transport en den verkoop organiseeren, afzet gebieden scheppen en de noodige publiciteit maken. Grootendeels danzij de Vereeniging, is de Hollandsehe tuinbouw tot zulk een grooten bloei gekomen en de Belgen zouden niet slecht doen met hier een voorbeeld aan te nemen. De sociale beteekenis van den Belgischen tuinbouw bestaat vooral uit bet feit, dat hij een groot aantal menschen in staat stelt, om in de exploitatie van een betrekkelijk beperk te oppervlakte gronds een gezonde, interes sante en winstgevende bezigheid te vinden. In den aanvang eener exploitatie heeft men werke lijk geen al te groot kapitaal noodig en daar- bijkomt, dat aan den arbeid door een geheele familie kan deelgenomen worden. Zooals men weet, is België dicht bevolkt en kleine landbouw-exploitaties zijn er in grooten getale. Bij de jongste volkstelling, constateer de men, dat op een totaal van 1.665.394 land bouw-exploitaties, er 736.174, dus bijna 50 pCt. waren, die een oppervlakte van minder dan 5 H.A. hadden. En sinds dien tijd is de ver snippering der landbouw-exploitaties eerder erger dan minder geworden. Het land beeft er dus alle belang bij, om de uitbreiding van den tuinbouw te bevorderen, hetzij van economisch, hetzij van sociaal stand punt uit bezien, want blijft deze tak van land bouw voldoende rendabel, dan zullen er zeker nog mooie resultaten kunnen bereikt worden. Vertrouwelijke beraadslagingen BERLIJN 20 April. (H.N.) De Pruisische generale synode, de vertegenwoordigster van de evangelische kerken der Oud-Pruisische unie is vanmiddag bijeengekomen, om ver trouwelijk te beraadslagen over het voorge stelde staatsverdrag tussehen Pruisen en de evangelische kerken. De oud-Pruisische unie is de organisatie van de evangelische kerken in die deelen van Pruisen, die reeds voor 1886 tot Pruisen behoorden. Tot deze unie behoo- ren dus niet de organisaties der evangelische kerken in 4e provincies Hannover, Hessen- Nassau en Sleeswijk-Holstein. De definitieve beslissing over het voorges-telde staatsverdrag zal in deze zitting van de Pruisische generale synode worden genomen. Bijna alle leden van de generale synode nemen aan de vergadering deel. De landsksrken van de nieuwere Pruisi sch provincies hebben bet verdrag reeds aan genomen. DOOR CHINEESCHE ZEEROOVERS GEPLUNDERD EN VERBRAND. Het bij Hainan Straits aan den grond ge- loopen stoomschip „Lim Chow" is door Chineesehe zeeroovers geplunderd en vervol gens in brand gestoken. Het schip, dat 2239 ton groot was, behoorde aan een Fransche maatschappij. De Britsche torpedojager „Ster ling" is naar de plaats van het misdrijf ver trokken. j JAVAANSCHE DANSERS NIET NAAR PARIJS Een pijnlijke historie ALLE VOORBEREIDINGEN ONMIDDELLIJK STOPGEZET Reeds eerder deelden we mee, dat een gezel schap Javaansche dansers en danseressen naar de wereldtentoonstelling te Parijs zou worden gezonden, om daar de Javaansche danskunst te demonstreeren. In het reisplan was ook op genomen een voorstelling voor H. M. de Ko ningin, welke zou gegeven worden, vóór het ge zelschap naar Parijs doorreisde. Nadat het plan was vastgesteld, zijn door het Tentoonstellings-comlté te Batavia allerlei bezwaren gemaakt, welke voor de Solosche Kra ton en den Soesoehoenan niet alleen onaange naam maar zelfs beleedigend waren. Het ging over de gezichten der dansers, welke het Comité niet bevielen; over de soort van dansen die niet in den smaak zouden vallen van het Euro- peesch publiek, terwijl een commissie naar Solo zoti gaan om de spelers uit te zoeken, terwijl er al een troep was aangewezen. Men begrijpt, schrijft de „Locomotief" dat een dergelijke bepaling beleedigend is voor de Soesoehoenan. De hofdansers al zijn het dan geen prinses hebben op het gebied van den Javaansehen dans een Bitstekenden naam en worden goed oy%«teld, terwijl ook de Soe soehoenan bekend staat als een eerste kenner en goed beoordeelaar van den Javaanschen dans, en geen minderwaardig spel duldt. Voor hem is het beleedigend en onaanvaardbaar, als zijn hofdansers samen moeten spelen met an deren terwijl er in den Kraton een zeer rui me keuze is. Het rapport werd aan den Soesoehoenan voor gelegd, die onmiddellijk last gaf, verdere voor bereidingen stop te zetten. Aan het hoofd- comité werd medegedeeld dat de Kraton zich geheel terugtrok. Het blad noemt het een pijnlijke en erger lijke historie, het acht de houding van het Hoofdcomité getuigend van een bevreemdend gebrek aan tact en verantwoordelijkheidsgevoel en in de hoogste mate ongewenscht. Er schijnt een soort noodlot te rusten op de voorbereiding der deelname aan de Parij- sche Expositie. De eene oneenigheid volgt de andere op. In het boven besproken geval is het Hoofd comité explicatie en excuses verschuldigd aan de Kratonkringen in het algemeen en aan den Soenan in het bijzonder, besluit de Loc. Ook de Javabode spreekt haar misnoegen uit over het gebeurde. Wie de Vorstenlandsche verhoudingen kent, zoo schrijft het blad, wie weet welk een groote plaats in het hofleven de Javaansche dans cultuur inneemt, wie ervan op de hoogte is welk een minutieuze zorg door de zelfbestuur- dors in de Vorstenlanden aan die Javaansche dansen wordt besteed, die beseft welk een onherstelbaar kwaad de commissie door haar opmerkingen heeft aangericht, toen zij den Soesoehoenan ongemotiveerd! en ten eenen- male onnoodig kwetste als thans gebeurd is. In een nummer van het Soer. Handelsbl. van 19 Maart lezen we: „Naar aanleiding van het terugtrekken, ook van Z. H. den Soesoehoenan van Soerakarta, van deelname aan de Parijsche koloniale ten toonstelling door het zenden van dansers en danseressen en een gamelantroep, werd door den oud-Gouverneur-Genenraal mr. D. Fock, voorzitter van het Nederlandsche comité voor de Parijsche tentoonstelling, een telegram ge richt tot den Soesoehoenan, waarin verzocht werd-om in verband met de toestemming van H. M. de Koningin, waardoor het wegblijven van hofdansers onmogelijk is, te willen mede werken aan een oplossing van de moeilijk heden. Z. H. de Soesoehoenan heeft Woensdagmor gen daarin een beslissing genomen, doch van afwijzenden aard; de Soenan is niet bereid verder aan de Parijsche tentoonstelling mede te werken." GREGORIU S-D AGEN Op 8, 9 en 10 Juni te 's Gravenhage Het „St. Gregorius-blad" meldt, dat op 8, 9 en 10 Juni a.s., te 's-Gravenhage, de z.g. Gre- gorius-dagen worden gehóuden, gewijd aan de kerkmuziek. Het programma geeft voor 8 Juni aan een inieidingsavond in de aula van het St. Aloysius- college, waar de ZeerEerw. Heer J. C. v. d. Wiel zal spreken over de muzikale ontwikke ling der R.-K. schooljeugd en leerlingen van het college, onder leiding van pater J. Vollaerts S.J. hun schoolorkest zullen laten hooren. De tweede dag begint met een plechtige H. Mis, waarvan de gezangen zullen worden uit gevoerd door schoolkinderen uit Den Haag. De morgenuren zijn verder gewijd aan de lagere school en de middag aan de kweekschool. Des avonds is er een orgelconcert ln de kerk van St. Antonius Abt, door Jaap Vranken. Onder de plechtige H. Mis van 10 Juni zin gen schoolkinderen uit Haelen en Horn en de schola van Warmond. De dag is verder weer gewijd aan de zangpaedagogiek. Des avonds spreekt Dom J. van Gennep O. S. B. over „Li turgische Volkszang", met demonstratie van de schola van Hageveld. - Een maand gevangenisstraf geëischt Wegens het veroorzaken van zwaar lichame- lijk letsel heeft gisteren voor de Haagsehe rechtbank terecht gestaan de 24-jarige chauf feur J. A. de W. te Loosduinen, die op 15 Sept. 1930, als bestuurder van een tractor met aan hangwagen in de Hofstraat te Naaldwijk een aanrijding zou hebben veroorzaakt, waardoor een motorrijder, de "2 'arige ka pman A. van D. uit Honseiersdijk zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen. Na verhoor van den geneesheer-deskundige en vier getuigen, waaronder het slachtoffei dezes' aanrijding, eischts het O. M. tegen ver dachte 1 maand gevangenisstraf met ontzeg ging van het recht tot het besturen van een motorrijtuig' voor den tijd van 1 jaar. Vonnis: 30 April a.s, Het studiejaar 1929-1930 Uit het zoo juist verschenen verslag der R. K. Leergangen te Tilburg over het studie jaar 19291930 blijkt o.m. dat er ln de samen stelling van het Curatorium geenerlei wijziging kwam; in de vacature ontstaan door het periodiek aftreden van mr. E. baron van Hövell tot Westerflier als curator werd door de herbenoeming van den aftredende voorzien. Het aantal studenten klimt nog steeds. In het verslag 19281929 kon een totaal van 812 worden vermeld: nu is dit gekomen op 923: een vermeerdering dus van 111 inschrijvingen, die natuurlijk niet alleen te danken is aan grootere deelneming aan bestaande cursussen, maar daarnaast ook aan uitbreiding van het aantal daarvan. Van de 923 studenten waren ingeschreven voor Algemeene wetenschappen 531, Handels wetenschappen 31. Academie 143, Conserva torium 171 en Centraal Instituut voor Lich. Opvoeding 47. Van de cursussen, die het vorige jaar ge geven zijn, zijn dit jaar niet gegeven: le. die voor Gemeente-financiën te Tilburg; 2e. die voor Natuurkunde voor docenten aan Kweek scholen te Tilburg; 8e. die voor Paedagogiek B. te Utrecht. Van zeer groot gewicht was de oprichting van een geheel nieuwe opleiding, en wel op een terrein, dat voor de katholieken nog vrij wel braak was blijven liggen, n.l. voor de hoogere ambten bij het belastingwezen. In September 1929 is begonnen met de opleiding voor surnumerair der directe be lastingen, Invoerrechten en accijnzen en voor surnumerair der registratie en domeinen. De belangstelling, die voor dezen nieuwen cursus, waarvoor einddiploma Gymnasium of H.B.S. 5-j. c. vereischt wordt, bleek te bestaan, over trof de verwachtingen: 9 deelnemers hebben zicb daarvoor opgegeven. Verder werden nog nieuwe cursussen ge opend voor Nederlandseh te Arnhem. Te Eind hoven werd begonnen met een cursus Staats inrichting M.O.; te Utrecht met een cursus Fransch, terwijl die voor Duitsch daar hervat werd. Het getal docenten beweegt zich ook nog steeds ln stijgende lijn. Van 89 kwam dat op 96. Verder werd aan sommige docenten leer opdracht gegeven aan nieuwe cursussen. Tot groote vreugde strekt het ook aan de Leergangen, dat twee der docenten een eer volle benoeming ontvingen, die, gelukkig, geen vertrek van ons Instituut medebracht. Dr. A, Smijers werd benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de theorie en geschiedenis der muziek aan de universiteit te Utrecht, en prof. dr. 1. v. d. Berg werd aan dezelfde Universiteit door het bestuur van St. Radboud benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de 'wijsbegeerte in opvolging van prof. Beyaens. In totaal zijn in het kalenderjaar 1930 122 examens met succes afgelegd. Daaronder waren 51 middelbare akten. De boekerij telde 4296 bezoekers, terwijl 4308 boeken werden uitgeleend. DE INGANG VAN ANTWERPEN'S NIEUWE LUCHTHAVEN, die op 1 Mei officieel zal worden geopend 'BaiiJP111 -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10