ALGEMEEN OVERZICHT. De opstand op Madeira SSè£!st»"ï, JK. SPANJE REPUBLIEK De Kath. actie in Italië Overwinning van fascisme het WOENSDAG 29 APRIL 1031 VIERING VAN CATALONIë'S PATROONSFEEST GEREGELDE GEVECHTEN VERWACHT PAUS EN FASCISME OP TRANSPORT GESTELD NAAR BERLIJN ERNSTIGE AFKEURINGEN De kerkvervolging in Rusland MERKWAARDIGE JURIDISCHE VORMKWESITE HERRIOT WEER BURGEMEESTER van lyon Geboorte-controle in Amerika HONGAARSCH DORP IN BRAND LIBERIA EN DE H. STOEL bliksem in boortoren van POLITIERAZZIA TE BERLIJN - INDISCH GRONDBEZITTER GELYNCHT DE ZEPPELIN-OCEAANTOCHTEN de arbeidscrisis in DENEMARKEN SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK A Het Christendom en Engelsch-Indië Eenlgen tijd geleden hebben, wij melding ge maakt van een. verklaring van Gandhi, die ofschoon later door den juisten tekst ver- duidelijkit niet bepaald geruststellend klonk Voor de christenmissies in Britsch-Indië. Van zelf is hierdoor belangstelling gewekt vooi de vraag, hoe de Hindoes en de Mahomiedanen m 't algemeen tegenover het christendom staan. Een onzer correspondenten vond Prof. R. K. Sarabji, een inboorling van zuiver Indisch ra3, te Oxford studeeremd protestant geworden, be reid over deze aangelegenheid zijn meening op papier te zetten, die wij hieronder zonder com mentaar laten volgen: De volkeren van Engelsch-Indië zijn intens geestelijk. Zij toonen dit door levenswijze en godsdienstplechtigheden. Tachtig procent van de menschen hebben schulden, die zij niet be talen kunnen, omdat zij geld hebben geleend, niet voor de behoeften of de vermaken des levens, maar voor godsdienstige plechtigheden. Zij beoordeelen andere godsdiensten op de zelfde wijze als zij verwachten zelf beoordeeld te worden. Een groot aantal Europeanen beeft de fatale fout begaan hun godsdienst in Indië te verbergen. Zij verkeerden in de valsche mee ning, dat het vertoon van hun Christendom aanstoot zou geven aan de Mahomedanen, Hin does en anderen. Maar de volkeren van Indië respecteeren Christenen, die hun godsdienst toonen en be leven. Toen de Koning-Keizer van Engeland naar Indië kwam om zijn kroning aan te kon digen, hadden de autoriteiten nagelaten te Delhi een plechtige godsdienstoefening op het program te plaatsen. De Koning telegrafeerde dat er zulk een godsdienstoefening moest plaats hebben. Deze werd gehouden in de open lucht, met talrijke muziekcorpsen om de ge zangen te begeleiden. Duizenden niet-Chris- tenen waren getuigen van deze plechtigheid, en talrijke edelen en vorsten zonden een bij drage voor de toen gehouden collecte, ten einde aldus hun eerbied te toonen voor een Koning, die ook buiten Engeland zijn God niet vergat. De Onderkoning Lord Irwin die on langs is afgetreden, heeft de toewijding, den eerbied, de liefde'en het vertrouwen van ge heel Indië gewonnen, omdat hij geen geheim maakte van het feit, dat hij Christen was. Hij heeft de leer van het Christendom zelfs ge kozen tot maatstaf van al zijne handelingen. Zoo heeft hij Gandhi voor zich gewonnen. Geen Indiër is tegen het Christendom. Alle Christenen behooren het boek van den Ame- rikaanschen schrijver Stanley Jones te lezen over „The Christ of the Indian Road". Hij ver haalt daarin, hoe de Indiërs den Christus eer biedigen, doch verbaasd zijn over het feit, dat zoogenaamde Christenen zoo slecht Zijn voor beeld volgen. Alle scholen en colleges van Missionarissen zijn overbevolkt en moeten nog zeer vele leer lingen afwijzen; dit geldt van Katholieke stichtingen zoowel als van Protestantsche. En de ouders weten toch zeer goed, dat er gods dienstig Christelijk onderwijs gegeven wordt. Het belijden van den Christelijken gods dienst zonder hem te beleven, dat is het, waardoor het vertrouwen der godsdienstige volken van het Oosten in de menschen die hun godsdienst niet practiseeren, wordt ge- schokt. Spanje naar beter tijden? ker's eigen plannen zou Spanje het karakter van een federale republiek krijgen, die uit 6 gebieden zal bestaan, n.l'. Catalonië, Malaga, Andaluzië, de Baskische provincies, Galicië en Castilië. Behalve de Cortes, die op grond van het al- gemeene kiesrecht gekozen zullen worden, wil de los Rios een Tweede Kamer in het leven roepen, bestaande uit vertegenwoordigers van het economische leven. Dit lichaam zou het karakter van een adviseerenden raad hebben. Omtrent de scheiding van kerk en staat zei- de de minister, dat het in te dienen ontwerp den staat volle vrijheid en voorts de scheiding tusschen kerk en staat zal brengen. Door mid del van een verordening zal reeds in de eerst volgende dagen godsdienstvrijheid worden af gekondigd. Wat de agrarische hervormingen betreft, denkt de minister aan een verdeeling van het groot grondbezit, clat dan door den staat of de gemeenten verpacht zal worden. De ministerraad heeft gisteren besloten, dat geen pensioenen meer zullen worden uitbe taald aan de ministers, die van 30 September 1923 tot aan het uitbreken van de revolutie op 14 April j.l„ hun ambt hebben bekleed, aangezien de regeering deze benoemingen als onwettig beschouwt. Verder is door verordening de vlag der re publiek vastgesteld, welke de kleuren van rood, geel en paars zullen hebben. Kolonel Macia heeft in een onderhoud met een journalist verklaard, dat mij bij die samen stelling va-n de nieuwe grondwet niet zonder meer heit voorbeeld vain Duitschland zal volgen. In Duitschland heeft b.v. het rijk het recht, oorlog te verklaren en vrede te sluiten. Cata lonië kan er echter niet in toestemmen, dat dergelijke belangrijke beslissingen genomen worden, zonder dat Catalonië tevoren is geraad pleegd. België's militaire plannen Onze Brusselsche correspondent meldt ons. De laatste dagen heeft de koning twee ver gaderingen bijgewoond van den lioogen oorlogs raad. Over de besprekingen werd niets aan de pers medegedeeld, doch men meent te weten, dat het bekende plan van den chef van den generalen staf, generaal Galet, in zooverre geamendeerd is geworden, dat nu ook sterke verdedigingswerken op den rechter Maasoever worden voorzien. In verband hiermede zou een eerste verdedi gingslinie zijn ontworpen op een vrij grooten afstand ten Oosten van het bruggenhoofd van Luik. Ook de provincie Luxemburg zal verdedigd worden; men wil hierbij vooral voordeel trek ken uit de natuurlijke verdedigingslijn van de valleien van de Ourthe, de Amblève en de Salm. Reeds zouden officieren van den staf dit vraagstuk ter plaatse bestudeerd hebben. De oorlogsschulden De epiiscopaalsche bisschop van Long Island heeft in een rede verklaard, dat Amerika niet zal kunnen ontkomen -aan den plicht de oor- logsischulden te amnuleeren. Wij zijn van oordeel, aldus spr., dat wij den grooten oorlog toch niet zijn ingegaan, met de bedoeling, den strijd te helpen winnen, zonder onze mannen en ons geld te geven. Er ligt beslist iets schandelijks in, met den gewonden krijgsmakker een koop te sluiten met voor dezen zóó harde voorwaarden. Het Spaansche genootschap van politieke, sociale en economische studiën zond dezer da gen aan de pers een verklaring en tevens een verzoek aan de kerkelijke en wereldlijke auto riteiten. Aan deze verklaring, die ook in „El Mati" werd gepubliceerd, ontleenen wij het volgende: De kerkelijke prelaten en alle godsdienstige instellingen en persoonlijkheden zullen, ervaren en verstandig als zij zijn, ruimschoots begrij pen, dat er geen enkele reden aanwezig is, om een afkeerige of vooringenomen houding tegen over de republikeinsche rege/ening aan te nemen. Veeleer zullen zij haar den moreelen steun, die absoluut noodzakelijk is voor de vruchtbare uitoefening van het tijdelijk gezag, verleenen, of liever gezegd, blijven verleenen. Daar het echter van belang is, dat het aan tal ontwikkelde personen, die aan ieder repu- blikeinsch regime een demagogisch karakter toekennen, dagelijks minder wordt, richten wij tot de kerkelijke autoriteiten het eerbiedig ver zoek, om het tijdelijk gezag ook expliciet steeds meer en meer te steunen en de geloovigen aan te sporen, hun medewerking te verleenen aan de handhaving van de oogenblikkelijke rust van ons vaderland, die zonder overdrijving exceptioneel mag genoemd worden, daar men in de geschiedenis niet zoo gemakkelijk een tweede voorbeeld zal vinden van den val van wereldlijke instellingen, die met zoo weinig troebelen en rustverstoring gepaard gingen. Tot de republikeinsche regeering richten wij eveneens een verzoek. Men heeft thans niets te vreezen van de personen, die de regee ring vormen: van een gedeelte hunner niet omdat zij duidelijk verklaard hebben, den Katholieken godsdienst te belijden, en van degenen, die niet Katholiek zijn, evenmin, om dat hun fijnheid van gevoelen, hun cultureel niveau en het helder inzicht, dat zij toonen ■te hebben in den Spaanschen toestand, een waarborg zijn, dat zij in dezen volkomen recht vaardig zullen zijn. Spanje is zeer fijn van gevoelen op gods dienstig gebied. Het zal echter met, allen eer bied een vrijheidspolitiek aanvaarden, die vol komen te verdedigen en te rechtvaardigen is. Indien er echter gegronde vrees ?ou bestaan, dat een religie, die een van de grootste moreele „patrimonia" is van het Spaansche ras, be dreigd of gekwetst wordt, dan zou de republiek een steun verliezen, die onmisbaar is en de gevolgen, die hieruit zouden voortvloeien, zou den fataal zijn voor het welslagen van een werk, dat niet partijdig zijn moet, maar natio naal. De beide verzoeken worden geenszins geïnspi reerd door wantrouwen jegens de autoriteiten. Ons verlangen is enkel en alleen, zoowel de wereldlijke, als geestelijke autoriteiten aan te sporen, te volharden in de houding, die zij' tot nog toe hebben aangenomen. De Spaansche minister van justitie, de los Rios, heeft in een onderhoud met den corres pondent van het Fransche blad „L'Oeuvre", enkele verklaringen gedaan met betrekking tot de toekomstige constitutie van de Spaansche republiek, Hij wees er allereerst op, dat de voorloopige regeering een coalitie-regeering is, welker le den niet alle dezelfde opvattingen zijn toege daan. De grondwet, die aan de a.s. consti- tsuuite zal worden voorgelegd, zal daarom waarschijnlijk op verschillende punten door enkele ministers onder voorbehoud worden goedgekeurd. Mogelijk ook zullen twee ontwer pen worden ingediend, een van een meerder heid en een van een minderheid. Volgens spre- DE NAZIS EN HUN PERS Sterke achteruitgang der oplagen Naar de „Vorwartis" bericht, heeft Zondag en Maandag te Miinchen een bijeenkomst plaats Ahad van vertegenwoordigers en redacteuren van de mationaal-socialistisehe bladen. *Naar verluidt, klaagden op deze bijeenkomst alle aanwezigen over den achteruitgang van de bladen welke achteruitgang zoowel bij de grootste bladen als de „Völkischer Beobachter" als bij de kleinere bladen vast te stellen, is. Sedert de rijksdagverkiezingen van Septem ber j.l. zijn de opslagen tot 50 pet. toe achter, uit gegaan. De totale oplaag van alle nationaal- socialistische organen zou volgens dit bericht niet meer dan 500.000 bedragen. Ook de nationaal-socialistisicbe njksdagfrac- tie hield te Müncben een vergadering ondeT leldin- van dr. Frick. Op deze vergadering werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen bet handhaven van de noodveror dening en verder een beroep op den rijkskan selier wordt gedaan om ziok te verzetten tegen de wijze, waarop de tegenwoordige meerderheid van den' rijksdag baar heerschappij uitoefent. Mocht een dergelijke strijd geen kans op sla gen hebben, dan blijft, aldus verklaren de heeren, den rijkspresident geen andere keus dan af te treden. „De wijze, waarop wij St. George thans behandelen, zal noch door geloovige, noch door ongeloovige Cataloniërs worden goedgekeurd" Zooals reeds gemeld, werd de feestdag van Sint George, patroon van Catalonië, officieel als burgerlijke feestdag erkend. Zooals uit de Spaansche bladen blijkt, werd dit feest den 24sten April j.l. in geheel Cata lonië met buitengewonen luister gevierd. Van alle openbare gebouwen en tal van par ticuliere buizen wapperde de republikeinsche vlag. Vólgens een oude traditie werden op de pleinen van Barcelona door blóemeuventers aan de voorbijgangers rozen en anjelieren ver kocht. In vele kerken werden plechtige godsdienst oefeningen gehouden en ook in de kapel van Sint George in het paleis van de generaliteit te Barcelona, waar een relikwie van den Hei lige wordt hewaard, werd met bizondere toe stemming van president Maciü een H. Mis op gedragen voor de Catalonische afgevaardigden, de in het afgeloopen jaar zijn overleden. Van een officieele deelneming der wereld lijke autoriteiten aan de kerkelijke viering van het feest was echter geen sprake. Het katholieke blad „La Publicitat" wees er naar aanleiding hiervan op, dat dit jaar Sint George op zijn feestdag anders vereerd werd dan voorheen. Als eerste maatregel werd bepaald, dat alle officieele huldebetuigingen en de plechtige Hoogmis, wierook en bloemen achterwege zullen blijven. Een vroom genootschap kon in de vroege morgenuren over de kapel van het paleis deir Generaliteit beschikken. Deze transactie is werkelijk vernuftig, merkt het blad op, maar de paradox tusschen de offi cieele burgerlijke feestviering ter eere van den heilige en de opheffing van de officieele kerkelijke plechtigheden is duidelijk. Daar wij goddank in een vrije republiek leven en bijgevolg allen vrij onze meenmg kunnen uitspreken, vervolgde het blad, rnee- nen wij hier te moeten verklaren, dat de wijz^, waarop wij Sint George thans behandelen, noch door geloovige noch. door ongeloovi0e ai o. niërs zal worden goedgekeurd. Als wij iets doen, moeten wij het goed doen. Bijgevolg, een van de twee, ofwel Sint George eeren en huldigen, zooals hij het verdient, of wel den moed hebben, hem door een decreet uit zijn waardigheid van patroon van Catalo nië te ontzetten. Niemand echter zal wel zoo barhaarsch zijn, flat bij zoo iets kan doen, en als er werkelijk zoo iemand zou gevonden worden, dan zou president Macid hun dit ongetwijfeld beletten. Berenguer naar de gevangenis De vroegere minister-president, generaal Be renguer, is gisteravond gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Hij zal zich te verantwoorden hebben wegens de. executie vin. de 2 officieren van Jaca, die aan den Decem- ber-opstand hadden deelgenomen, welke execu tie op uitdrukkelijken last van Berenguer moet zijn geschied. Berenguer heeft tot zijn verdediger gekozen generaal Franco, een broeder van den heken den vlieger majoor Franco. Alfonso's verblijf in Engeland LONDEN, 27 April. (R. O.) Een vraag ih het lagerhuis, of aan Alfonso XIII was ver zocht de verzekering te geven, dat hij zich ge durende zijn verblijf in Engeland zal onthou den van deelneming aan de Spaansche politie ke aangelegenheden, dan wel of hij dit uit eigen beweging had gedaan, beantwoordde de minister van binnenlandsche zaken met ,neen". EEN ULTIMATUM AAN DE REBELLEN EEN SCHRIJVEN VAN DEN H. VADER Bescherming der Engelsche onderdanen LISSABON, 28 April. (N.T.A.) De minister van marine heeft, als opperbevelhebber der strijdkrachten van de regeering, die met de onderdrukking van den opstand op Madeira zün belast, een ultimatum aan de revolutio nairen gericht, waarin hij ze uitnoodigt, zich nog hedennamiddag over te geven. Zouden zij aan deze uitnoodiging geen ge- vol" geven, dan zouden de strijdkrachten van ïoo-er en vloot na afloop van den termijn de operaties zonder verdere waarschuwing begin zin verband met bet feit, dat Portugeesche troepen op Madeira zijn geland, zoodat men dUs geregelde gevechten tusschen deze troepen en de opstandelingen kan verwachten, heeft de commandant van den voor Funchal lig-genden Engelsehen kruiser „London", ter bescherm g van de Britsche onderdanen op Madeira ma Tegelen getroffen. Hij is zoowel met den hevelhebber der ïe- geeringstToepen, als met de opstandelingen overeengekomen, dat in geval van gevaar de Engelsche onderdanen op het eiland geconcen treerd zullen worden in enkele, bij elkaar ge legen hotels, en dat Britsche marinetroepen op de bij deze hotels behooTende teTremen gesta- tionneerd zullen mogen worden. Zoowel de regeeringstroepeu, als de opstan delingen hebben toegezegd, deze hotels met he omliggend terrein in dit geval te zullen be schouwen als neutrale zone. Goebbels gearresteerd MüNCHEN, 28 April (H.N.) De nationaal- socialistische rijksdagafgevaardigde dr. Göb- bels is gisterenavond, toen hij in zijn hotel aan tafel wilde gaan, door de Münchener politie gearresteerd en terstond onder politiegeleide op transport gesteld naar Berlijn, waar hij op grond van een uitgevaardigd rechterlijk hevel voor de rechtbank moet verschijnen. Men seint ons uit Rome, d.d. gisteren: Z. H. de Paus heeft aan den aartsbisschop van Milaan, kardinaal Schuster, een brief gericht betreffende de rede van den secretaris-generaal der fascistische partij, onlangs in Milaan ge houden. De Paus laakt in de rede een passage, welke wezen zoowel als in vorm veel te wenschen overlaat, wijl daarin van een groote manoeuvre, van doelloozen, zelfs gevaarlijken arbeid der Kath. actie gesproken wordt, welke arbeid toch door den Paus en de hiërarchie geleid wordt Verder wordt van het beroep op een concor daatsparagraaf gesproken en degene, dien men in dit verband noemt, is alleen de Paus. De fouten in den vorm zijn groot, maar die in bet wezen zijn nog veel gróoter. De regeering heeft den plicht, de Kerk ais leermeesteres op religieus gebied te volgen en de toepassing der leer te vergemakkelijken. Men bereikt dit echter niet, wanneer men de jeugd trft haat opvoedt, haar het bezoek aan de godsdienstoefeningen moeilijk maakt door het organiseeren van andere oefeningen en wed strijden in gymnastiek yoor vrouwelijke per sonen houdt. De H. Vader bespreekt daarna nogmaals uit voerig het wezen, het doel en de werkmethode van de Katholieke actie. Naar aanleiding hier van spreekt Z. H. ook over het fascistisch systeem. Een inmenging van den staat in gods dienstige en bovennatuurlijke aangelegenheden is iets monsterachtigs. Het bovennatuurlijk le- van komt van Jesus Christus en werd door Hem alleen aan Zijne Kerk toevertrouwd, die in dezen geest reeds twee duizend jaar werkt. De Katholieke aotie houdt zich niet bezig met politiek en al haar leden hebben de stem van den H. Vader hierin steeds gevolgd. De Katholieke actie verbiedt echter anderzijds haar leden niet, aan een gezondere politiek hun me dewerking te verleenen. Zij heeft echter ook et recht, zich op sociaal gebied te bewegen niet om andere gerechtvaardigde pogingen te ver- hinderen, maar om overal ter eere Gods en voor het heil der zielen te werken. Wanneer het fascisme werkelijk goed Katho liek is, moet het de Kerk gehoorzamen. Men seint ons uit Rome, dat gister nacht honderd duizend exemplaren van het nummer van de „Osservatore Romano", welke het Pauselijk schrij ven aan kardinaal Schuster bevat, over heel Italië zijn verspreid. Viering van het jubilé der EncyclieR „Rerum Novarum" CONTACT MET BUITENLANDSCHE LEIDERS Men meldt ons uit Rome: De centrale raad der Katholieke actie heeft aan alle diocesane liga's een schTijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de algemeene vergadering van de Katholieke actie van I-talie den 16-en en 17en Mei te Rome zal worden ge- h0DflCvèrgaderlng valt samen met de plechtige viering van het jubilé der Encycliek „Rerum, Novarum". In de eerste zitting zal de algemeene voor-, zitter verslag uitbrengen over de werkzaam.» beid der Katholieke actie in het jaar 1929/-30, waarop een discussie volgt. In de volgende vergaderingen zal de centrale raad het program van actie voorleggen en voor. stellen, dit terstond te verwezenlijken. De Encycliek „Rerum Novarum zal de richtlijn zijn, die de Katholieke actie bij de ontwikkeling van haar verder program zal T°Daarom biedt de viering van het juibilé der1 Encycliek te Rome den centralen raad een. prachtige gelegenheid, om met de leiders der Katholieke actie in de verschillende Europee- sche landen in contact te treden. Men zal nog moeten afwachten, welke hou- ding het fascisme tegenover dit program en vooral tegenover de samenwerking met buiten landers zal aannemen. WEINIG BLIJDSCHAP OVER EEN MANIFEST „Het ware doel der katholieke actie AARDBEVING GEREGISTREERD. LONDEN, 28 April. (H. N.) D-e seismograaf van Rathfarnham bij Dublin beeft een aardbe ving geregistreerd, waarvan de haard zich ver moedelijk in de huurt van de Kaspische Zee bevindt. Drie priesters verbannen BERLIJN, 28 April (H.N.) Volgens een be richt uit Moskou zijn te Tiflis drie Katholieke priesters gearresteerd, die beschuldigd worden, dat zij in hun prediking propaganda tegen de sovjetregeering hebben gemaakt. Zij zijn naar Siberië verbannen. Kleingeestig partijgeharrewar Onze Parijsche correspondent meldt ons. De heer Herriot is andermaal tot burge meester van Lyon gekozen. Die verkiezing is wel een beeld van het kleingeestig partijgehar rewar, dat onder de linksche elementen in Frankrijk bestaat. Na weken lang de socialisten te hebben uitgemaakt voor „revolutionnairen in hazenhuid" en verschrikkelijk gesputterd te hebben tegen de socialistische aanspraken op wethouderszetels, onderwierp Herriot zich nu aan een nieuwe verkiezing. Hii werd hij eerste stemming met 26 tegen 24 stemmen, de laatste op den soeialistischen oandidaat uitgebracht, herkozen Maar hu nam de benoeming niet aan ,wijl, zooals hu zeide hij niet wilde gekozen zijn met behulp van rechtsche stemmen. Alvorens tot een nieuwe stemming over te eaan had toen overleg plaats tusschen de niet alléén hij met behulp van de socialisten moest gekozen worden, doch dat ook de wet houders, die met hem afgetreden waren en radi- kalen zijn, moesten worden herbenoemd. De socialisten hadden al lang, op order uit Parijs, den strijd opgegeven en zochten al leen een niet al te gek figuur te slaan. Waar ze dus hun „kracht" hadden getoond, besloten ze nu goedgunstig ,voor dezen keer, op Her riot te stemmen. Het gevolg was dat Herriot herkozen werd met algemeene stemmen, d.w.z. de stemmen van de radikalen en van de socialisten, terwijl de gemodereerden zich onthielden. De heer Herriot, na aldus aangetoond te hebben, dat bij trouw bleef aan de leuze „geen vijanden links", ook al zijn die vrienden „revo lutionnairen met een hazenhart", liet zich dit maal de benoeming welgevallen en blijft dus met het stel radikale wethouders Lyon be sturen. En de Lyonsche comedie is hiermede ge ëindigd, zooals ze begonnen was, als comedie. De presbyteriaansche kerk volgt het verkeerde Engelsche voorbeeld NEW YORK, 27 April. (V.D.) Een speciale commissie, door de Presbyteriaansche kerk in de Vereenigde Staten ingesteld, om aan de in Mei a.s. te houden algemeene synode rapport uit te brengen inzake verschillende huwelijks vraagstukken, heeft zich in dit rapport uitge sproken voor het geoorloofd verklaren van het toepassen van middelen tot beperking van het kindertal. gaat op vele punten verloren" klaart'wordt, dat de „beroepssecties"geen officieele en wettelijke vakvereemgingen, leCT,T* votholieke „beroepssecties" Lebben te ZtlYnSlingen der Katholieke actie zijn er Alle instel ge wetójn van haax Het vuur nog niet bedwongen BOEDAPEST, 28 April. (H. N.) De comman- dant der gendarmerie te Kalnik, in het komi- taat Ungvar meldt, dat de gemeente Pachanovo in 't district Munkae in brand staat en reeds 20 huizen met schuren en stallingen een prooi der vlammen zijn geworden. De brand, die waarschijnlijk door onvoor zichtigheid van kinderen is ontstaan, duurt nog voort. Aangezien de telefonische verbinding met Pachanovo gestoord is, zijn nadere bizon- derhedeu niet te verkrijgen. EEN LICHTTOREN opgericht in de haven van New-York, ter nagedachtenis aan de slacht offers der Titank-ramp Rechter en verhoorde elk aan eigen zijde der landsgrens PARIJS, 27 April (H.N.) De Fransche kamer van advocaten heeft een merkwaardige juri dische vormkwestie op te lossen. In de Oustric- zaak zal n.l. de Italiaansche financier Gualino door een Franschen rechter worden verhoord, Gualino is echter wegens overtreding van de Italiaansche wet tot 5 jaar verbanning naar een der Italiaansche eilanden veroordeeld, welke straf hij op het oogenblik ondergaat. De Italiaansche overheid heeft echter goedge keurd, dat Gualino door den Franschen rechter zal worden verhoord. Dit veThoor zal pldats hebben aan de grens tusschen Italië en Frankrijk, waarbij Je Fran sche rechter van instructie op Fransch grond gebied blijft, terwijl Gua-lino zijn verklaringen op Italiaansch gebied zal afleggen. De vragen en antwoorden zullen do-r be middeling van ambtenaren gesteld en gegeven worden. De moeilijkheid is thans deze, dat Gualino door een Fransch advocaat wordt ter zijde ge staan, waardoor zich twee kwesties voordoen, n.l. of de Fransche advocaat hij het verhoor van Gualino op Fransch grondgebied moet blijven, of dat hij zich ook op Italiaansch ge bied naar Gualino kan begeven. De tweede kwestie is, of de advocaat zijn Fransche ambskieedij mag dragen, als hij zijn cliënt op Italiaansh grondgebied ter zijde staat. De kamer van advocaten heeft een huiten- gewone zitting- uitgeschreven om deze kwestie op te lossen. DE HOUTLADING VAN DE „ANVERSOISE" LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF Naar uit New York wordt gemeld, is de beruchte bandiet nit de Amerlkaansche onder wereld, Fred Barker, die ervan wordt verdacht de leider te zijn van het bloedbad in een garage te Chicago in den beruchten Valentiju-nacht, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op een politie-agent te St. Jo seph in den staat Michigan. Van dwangarbeid geen sprake NEW YORK, 28 April. (V. D.) Op bevel van het departement van de schatkist te Washing ton is het embargo op de houtlading van het Finscbe stoomschip „Anversoise", door de douane op het schip gelegd, omdat werd aan genomen, dat het hout door Russische dwang arbeiders zo>u zijn gezaagd en geladen, opge heven. Gebleken zou zijn dat van dwangarbeid bij het bewerken en verladen van het hout geen sprake is geweest. Het schip kreeg vergunning om van Rhode- isiand, waar het moest blijven liggen, naar de losplaats op te stoomen. PETROLEUM MIJ BERLIJN 2S April (H.N.) Bij Barmstaedt in het district Pinenburg werd een boortoren van een petroleummaatschappij door den bliksem getroffen. Van de 4 arbeiders, welke zich hier bevonden, werd de baas gedood, terwijl de 3 andere een tijdlang hun bewustzijn verloren. Gedelegeerden bij den Paus Men meldt ons uit Rome: De H. Vader ontving dezer dagen in parti culiere audiëntie een tweetal vertegenwoordi gers van de Tepubliek Liberia, n.l. den minis ter van justitie, dr. Grimes, en de® permanen ten gedelegeerde van Liberia bij den volken bond, dr. A. Sottile. Beide heeren werden door den president der republiek naar Rome gezonden, om den H. Va-der een door den president eigenhandig ge schreven brief te overhandigen, waarin deze de hooge vereering, bewondering en vriendschap van geheel Liberia jegens den H. Vader te ken nen geeft. Zooals bekend, heeft de H. Stoel in Liberia ook een apostolische nuntiatuur opgericht. De H. Vader gaf beiden heeren zijn groote blijdschap te kennen over de goede Telaties tusschen Liberia en den H. Stoel en schonk de regeering en de geheele bevolking van Liberia van harte den apostollschen zege®. Na afloop der pauselijke audiëntie bracht de deputatie een bezoek aan den kardinaal-staats secretaris, Pacelli. leden slechts, inzooverre het verhand houdt met de verschillende beroepsklassen en standen. tot de Katholieke actie in. d«. a» «t» weken in zijn persorgan Katholieke /ïon stsllinS klaard moet worden, dat in Ita jeugd, waarvoor in overleg met de geestelijke autoriteiten speciale geestelijken werden aan gewezen. I Verscheidene arrestaties wfrLIJN 27 ApHl (V. D.). Hedenavond u Ringverein. Immertreu" een feest- avond ter herdenking van het tienjarig bestaart der vereeniging. Op dit feest waren ongeveer 2000 personen veTSclienen. Met het oog op de herhaalde bohdngen d den laatsten tijd plaats gevonden hebben tus- schen leden van den Ring heeft de president van politie Greszinskl tegen middernacht door, een 150-tal politie-agenten een razzia doen hou- Ten in de feestzalen. Ieder der aanwezigen moest zich legitimeeren. Naar verluidt ls een groot aantal per-onen in arrest gesteld. Uit Lucknow (Br.-Indië) wordt gemeld, dat in een nabij gelegen dorp een Indische grond bezitter, die- maatregelen wilde nemen cm een pachter te diwingen, zijn pacht te betalen, door een woedende menigte met stokken werd aangevallen, doodgeslagen en letterlijk in stukken gescheurd. Zijn zoon kon zich slechts met moeite red den. Naar de Noordpool? Volgens een telegram van het W.B. zal dr. Eckener zijn besprekingen met den Franschen minister van luchtvaart voortzetten en onder handelingen voeren over samenwerking hij oceaantochten. Naar verluidt, wordt overwogen, in de buurt van Parijs een tusschenlandings- station te vestigen. Speciaal van Amerikaan- schen kant heeft men groote belangstelling voor dit idee. Of de „Graf Zeppelin" dit jaar een tocht naar de Noordpool pJ maken ataat aeg aiet vaat, BELGISCHE „FASCISTEN" VEROORDEELD Onze- Brusselsche correspondent meildt ons: De rechtbank van Brussel heeft tot 15 da gen gevangenisstraf en 350 frs boete veroor deeld, de twee Brusselsche „fascisten", die in het lokaal van (het Nationaal radio instituut een springbus hadden laten ontploffen, om te protesteeren tegen een socialistische uitzen ding. ITALIAANSCH VLIEGER NEERGESTORT ROME, 28 April (V.D.) In de nabijheid van het vliegterrein Campoformio stortte een mili tair vlieger tengevolge van een verkeerde manoeuvre van 200 M. hoogte met zijn toestel omlaag. Hij was <5® slag «joadj i Groote uitsluiting voorkomen KOPENHAGEN, 28 April. (W.B.) De werk gevers en vakvereenigingen zijn heden tot overeenstemming gekomen. De groote lock-out, die hedenavond zou intreden en waarbij 50.000 arbeiders .betrokken waren, is hierdoor voor- komen. Alleen de arbeiders der schoenflaibrieken, die de voorstellen van den rijksscheidsrecht er afwezen, zullen hedenavond, ten getale van on geveer 2500, worden uitgesloten. Koppeling losgeraakt PARIJS, 28 April. (H.N.) Op de lijn Parijs- Chsrbourg heeft bij het station Mesnil-Mauger een spoorwegongeluk plaats gehad, waardoor vrij groote materieele schade is ver-oorzaakt. Van een goederentrein, die uit 52 wagons bestond, was bij den achtsten wagen de kop peling los geraakt en de niet meer aan den -trein aangehaakte wagens begonnen v«n b« hellende terrein achteruit te loopen, totdat ifl hij het genoemde station tegen een stilstaanden reizigerstrein opbotsten. Persoonlijke ongelukken hebben gelukkig niet plaats gehad. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9