DE STATEN VERKIEZINGEN m FEUILLETON Visschen met de hengel, geaasd met visch i SPORT EN SPEL LUCHTVAART KABOUTER Als de derde in 't spel komt DE DUIVEL IN HET GLAZEN EI. DONDERDAG 30 APRIL 1931 TWEEDE KAMER STORMPJE IN EEN GLAS WATER OVER DEN 1 MEI-DAG GROOTST OVERSCHOT OF GROOTST GEMIDDELDE if ONTPLOFFING TE GRONINGEN contract-vervalschers Maandag a.s. staking? MARKTBERICHTEN. SMOKKELWAAR IN BESLAG GENOMEN AVONTURENROMAN. Vergadering van Woensdag 29 April OVERZICHT VAN DE ZITTING De aanvang was een meeuingverschil tus schen den Voorzitter en den communist de Visser. Diens geestverwant, de heer Wijnkoop, heeft èen wetsontwerp ingediend voor werk- ioozensteun (zoo dol overigens, dat er weinig woorden aan verspild behoeven te worden) en nu heeft de centrale sectie besloten, dat dit ontwerp zal worden behandeld in de afdeelin- gen op 1 Mei. Maar de heer de Visser vindt 1 Mei een dag van „revolutionnaire bsteekenis". Hij schijnt dan heelsmaal niet te willen, verga, deren of althans te verlangen, dat het commu nistisch wetsvoorstel op dezen datum niet on derzocht wordt. Natuurlijk kan de voorzitter daar niet op in gaan, zo lang 1 Mei hier nog geen nationale feestdag is, zooals in sowjst-Rusland. Desniettemin hielden de communisten voet bij stuk en wenschten stemming. De soc. dem. fractie zat in een moeilijk parket. Maar, ge dachtig aan den linkervleugel, steunde zij dezen keer den communist, die soeialistischen steun aan den voorzitter wel heerlijk zou heb ben uitgebuit. Met 63 tegen 19 stemmen plaatste de Kamer zich achter den president. De „revolutionnaire massa" zal nog wat geduld moeien hebben vooraleer de Kamer sluit op 1 Mei. De eindstemming oveT de nieuwe Woning wet heeft ons niet verrast Zij werd aangeno men met de stemmen tegen van de socialisten, dio vertoornd blijven, daar de Minister geen onteigeniagspolitiek k la Amsterdam wil voe ren. Of de hoofdstad met hóór bepalingen zoo lang zal kunnen doorgaan eer de Kroon tus- schenbeide komt, staat echter te bezien, na de houding, welko Minister Verschuur bij de be handeling der wet heeft ingenomen. De in 1928 te Rome herziene Beroer conven tie ter bescherming van letterkundige en kunst werken een overeenkomst waaraan 69 staten deelnamen en die ook geldt voor onze overzee- sche gebieden is zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Dit was ook het geval met de wijzigingen in onze Auteurswet 1912, aange bracht naar aanleiding van bovengenoemde con ven ti9-vernieuwing. Maar zonder discussie is dit laatste niet gegaan. De heer Scbaepman wilde van de gelegenheid gebruik maken de in de dagbladen voorkomen de nieuwstijdingen beter te beschermen dan dit in de hui dige wet het geval is. Artikel 15 der wet beschouwt het overnemen van arti kelen, berichten of andere stukken uit nieuwsbladen en tijd schriften niet als inbreuk op bet auteursrecht, „mits daarbij het nieuws blad of tijdschrift, waaruit zij overge- genomen zijn, op duidelijke wijze ge noemd wordt". Mét de vereeniiging van uitgevers van dag- hladen „De Nederlandsche Dagbladpers'' was de beer Scbaepman van meening, dat bet wets artikel zóó gewijzigd moest worden, dat „vol ledige" bronvermelding vóór of achter het over genomen bericht zou plaats hebben. Hij had tot dit doel een amendement ingediend en moti veerde dit met het feit, dat de wijze, waarop de door de wet vereischte bronvermelding gewoon lijk geschiedt, dikwijls alles behalve „op dui delijke wijze" gebeurt; Duidelijk noemde onze oud-collega, den naam van het nieuwsblad of tijdschrift „volledig" te noemen. Dit amendement werd bestreden door den beer Vliegen, die het noemen van volledige na men óf onmoodig óf plagerig voor de overne mende partij achtte. t Th. Schaepman. Minister Donner bleef zich ook verzetten en toen trok de heer Scbaepman, om geen .onzuivere stemming te krijgen, zijn amende ment maar in. Wij gelooven niet, dat het, of schoon uit de meeste fracties gesteund, kans op aanneming zou hebben gehad. Een deel der af gevaardigden zag er een aansiag in op de kleine'- pers. De herziening der Visscherijwet bracht ons in een sfeer van rust, die alleen gebroken werd door den a.r. mr. Beniner. Maar deze bleek geen g» egenneids sport- of amateurvisscher te zijn. iij verdedigde de beroepsvisschers tegen de schare van duizenden, die op gezette tijden ios- iree om op haar wQze aan de verbetering van oen vischstand of liever aan de aftakeling van eten visch stapel mee te werken. Men moet dit leger van amateurs, die de lengelsport tot een nationale liefhebberij ver heffen, niet onderschatten. Zijn kracht beloopt luim 200.000 en dit effectief neemt sprongs- geu ijze toe. Wat een wonder, dat de beroeps- nsschers deze eoncurreerende amateurs met leede oogen zien een maatregel voor hun stand hun eigen stand wel te verstaan en In verband daarmee den bedreigden vischstand beschermd willen zien. 18 Juni 1926 verscheen het nu behandelde wetsontwerp, dat zich ten doel stelde o.a. de amateur-visschers wat binnen de perken houden en op 19 November 1926 volgde het voorloopig verslag. Maar pas 12 September 1930 kwam de memorie van antwoord Al dien tijd heeft de Regeering eerst Minister Kan en toen Minister Rups vergeefs haar best gedaan om ds belangen der eoncurreeren de visschers te verzoenen. Beide groepen bleken niet wel te bevredigen.. Men kan begrijpen, dat in dit water ook voor onze politieke hengslaars wat te peuren viel. De heeren van Zadelhoff en Brautigam zijn natuurlijk tevreden met een alfje, een blauwneusje, een grundje, een halvertje, een moertje, een prik of hoogstens een snoek baars. Laatstgenoemde soc.-dem. afgevaardigde bekende, dat hij nog maar twee keer van zijn visschersleven een snoek gevangen had. Mr. Marchant, die niet had behoeven te zeg gen, dat hij de edele kunst van visschen beoefent, is met een bliek of een griet niet voldaan. Dat hem 'n karperkoning of een koning van de poon liever is dan een schele pos of schoorsteenveger, 'n spionnetje of tabaks- rooker, valt te be grijpen. Boven vies- visch, puiloog of wind stelt de v.-d. leider den snoek. En om dit te bewijzen diende hij op art. 4 een amendement in om het oude artikel te behouden en daar mee „de hengel geaasd met visch" in zijn oude positie te handhaven. Op deze wijze zouden dan de amateurs vrij blijven in bet verschal ken van de edele viscbsoort, wier stand het nu eenmaal meebrengt alleen te bijten in vischaas. Mr. Marchant bleef van meening, dat het vrij hengelen in openbare wateren, bedoeld in artt. 577 en 579 van het B. W. geen gevaar opleverde voor de broodvisschers. Dezen won nen op het nippertje den strijd, want door de afwezigheid van veel bona fide sportvisschers der rechterzijde kelderde het amendement- Marchant met slechts 30 tegen 28 stemmen. Het visschen met den hengel geaasd met visch zal dus in de toekomst gebonden zijn aan het bezit van een akte en aan schrifte lijke vergunning van den rechthebbende op het vlschrecht. VERRASSINGEN Mr. H. Marchant. TUSSCHEN EEN MACHINE BEKNELD. Dinsdag is op de fabriek der firma van Vlis singen te Helmond de 22-jarige arbeider M. zoo ernstig met zijn arm tusschen een machine be kneld geraakt, dat dit lichaamsdeel waarschijn lijk moet worden geamputeerd. Bij de berekening der uitslagen van de ver kiezingen voor de Provinciale Staten, die ge baseerd was op niet-officieele tellingen van het aantal stemmen, waren voor meerdere pro vincies kleine onnauwkeurigheden oorzaak, dat een andere verdeeling der zetels werd berekend dan uit de officieele telling volgde. Hierbij deed zich in de provincie Overijssel het eigenaardige geval voor, dat een fout, waar door voor de R. K. Staatspartij te weinig stem men in rekening werden gebracht, tot een te groot aantal zetels voor deze partij leidde. Plet komt ons daarom gewenscht voor de oorzaak van dit eigenaardig gevolg wat nader onder de oogen te zien. Het verschil in resultaat der berekeningen spruit nl. hieruit voort, dat de Kieswet twee systemen van berekening voorschrijft, die toe passing vinden naar gelang van het aantal zetels, dat bij de eerste verdeeling kan worden toegewezen. Zooals hekend, worden de zetels toegekend door deeling van den kiesdeeler op het aantal op een lijst of verbonden groep van lijsten in totaal uitgebrachte stemmen. De kiesdeeler wordt gevonden door het in totaal op alle lijs ten uitgebrachte stemmen te deelen door het aantal te bezetten zetels. Nu zal uit den aard der zaak het aantal stemmen slechts zeer zel den juist een veelvoud van den kiesdeeler vor men, zoodat er resten stemmen overschieten en ook het aantal zetels niet onmiddellijk ten volle kan worden verdeeld. Bij de resten van de partijen, die wèl een of meermalen den kies deeler hebben behaald, komen nog de stemmen uitgebracht op lijsten, die bij de eerste ver deeling niet voor een zetel in aanmerking kwamen. Het normale systeem is nu: de overblijvende zetels toe te kennen aan de overschotten te be ginnen met het grootste. Hierbij worden de stemmen van lijsten, welke nog geen zetel hebben verkregen doch meer dan 75 pet. van den kiesdeeler bedragen, eveneens als overschot beschouwd. Dit systeem was oorzaak, dat rekenmeesters becijferden, dat het voor groote partijen voor- deeliger kon zijn niet alle lijsten tot één groep te vereenigen, doch verschillende groepen te vormen, die elk afzonderlijk voor toewijzing van zetels in aanmerking komen en dus ook door de gevormde resten op meer zetels bij de tweede verdeeling. Deze speculatie bezorgde aan de R. K. Staatspartij bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1922 2 extra zetels. In 1923 werd daarop een wetswijziging aan genomen, waarbij werd bepaald, dat indien bij de eefste verdeeling geen voldoend aantal zetels werd toegewezen, de tweede verdeeling niet volgens de grootste overschotten zou geschie den, doch volgens het gemiddelde aantal stem men per zetel dat door een partij was bijeen gebracht. Plierdoor komen de partijen met een groot aantal zetels sterk in het voordeel, daar het gemiddelde bij een groot! aantal zetels veel langzamer daalt dan bij een klein aantal. Zeer duidelijk komt dit uit bij de toewijzing der zetels volgens dit systeem, die bij de laatste verkiezingen in Noord-Holland beeft plaat® gehad, waar de S. D. A. P. zich van de rest zetels er drie zag toegewezen. Het aantal zetels, dat als grens geldt voor de toepassing der twee systemen bedraagt voor de Tweede Kamer 85 en voor de Prov. Staten 8 minder dan het aantal leden. In Overijssel deed zich nu bij de voorloopige berekening het geval voor, dat door de split sing der R. K. en A.-R. lijsten in 'twee resp. drie groepen slechts 38 zetels direct konden worden toegewezen. Er bleven er dus nog 9 te verdeelen, zoodat het stelsel van het grootste gemiddelde moest worden toegepast. De eerste verdeeling-luidde: R. IC Staatspartij 52659 10 IV A.-R. I en II 2 IV 7853 1 III V VI VII 8S84 1 7 V.-B 19090 3 12271 2 S. D. A. P. 53792 11 R. K. Volksp Staatk. Geref 6012 1 Herv. Geref. Staatsp. 939 Plattelanders 2604 UI 411 DE NED. HERT. KERK TE KOOTWIJK, datearend uit 1010 werd rua restauratie, weer aain de kerkvoogdij overgedragen Te berekenen was dus het gemiddelde voor eiken zetel, indien aan de partijen een zetel van de restzetels zou worden gegeven. Deze gemiddelden bedroegen: R. K. I 52659 stemmen 11 zetels 4787 12 4388 13 ff 4050 II 4391 1 4391 A. R. I 13360 ff O ft 4453 II 7853 ft 2 ff 3926 III 8884 ff 2 ft 4442- C. H. 35689 ft 8 4461 9 3954 V. B. 19090 ft 4 ft 4772 5 ft 3818 V.-Dem. 12271 3 4090 S.D.A.P. 53792 ft 12 ft 4488 I 13 ft 4138 Staatk. Ger. 6012 ft 2 ft 3006 Communis t. 4661 ft 1 ft 4661 38 De opeenvolgende 9 grootste gemiddelden waren dus: 47S7 (R.-K. I), 4772 (V.B.), 4661 (Comm.), 4488 (S.D.A.P.), 4461 (C.-H.), 4453 (A.-R. <f), 4442 (A.-R. III), 4391 (R.-K. II), 43SS (R.-IC. I). De 9 zetels werden dus toegewezen: 2 aan R.-K. I en verder één aan R.-K. II, A.-R. I, A.-R. Ill, C.-H., V.-B., S. D. A. P. en Commu nisten. Toen later bleek, dat op de Kath. Staats partij méér stemmen waren uitgebracht (bet juiste aantal is ons nog niet bekend) zoodat niet 10, doch elf maal de kiesdeeler werd be haald, waren bij eerste verdeeling 39 zetels toe gewezen en moest de verdeeling der overblij vende 8 zetels volgens de grootste overschotten plaats hebben. Alleen indien het meerdere aan tal stemmen, door de Kath. Staatspartij be haald, grooter was dan ongeveer 2500, zou de Kath. Staatspartij in zetel-aantal gelijk geble ven zijn, omdat dan de laatste restzetel inplaats van aan de C.-H. aan haar lijst zou zijn toege wezen. Nadat het bovenstaande geschreven was, is gebleken dat ook in Noord-Brabant verkeerde aanwijzing van zetels beeft plaats gehad, doch hier deed zich juist het omgekeerde voor van de provincie Overijssel. Bij de voorloopige be rekening op de niet-officieele cijfers werden meer zetels toegewezen dan bij de berekening die uit de officieele cijfers volgde. Waren er eerst nog 8 zetels te verdeelen, nu moesten nog 9 zetels roegewezen worden, zoodat bij de offi cieele toewijzing bet gemiddelde-stelsel moest worden toegepast, wat aan de R. K. Staats partij, die 'n deze provincie een zeer hoog per centage de stemmen op zich vereenigde, bij zonder ten roede kwam. DOOR Dl,N BLIKSEM GETROFFEN. De heer v. t*. P., uit Cuijk, is op weg naar huis bij het Maas-Waalkanaal door den blik sem getroffen. Hij heeft de spraak verloren. Vader van drie kinderen gedood Gisterenmiddag te ongeveer 1 uur heeft te Groningen een ernstig ongeval met doodeiijken afloop plaats gehad. Bij de firma Kloose, fabriek van verwar mingsapparaten, aan de Eendrachtkade, aldaar, was de 38-jarige gehuwde monteur B. Huis man bezig een laschapparaat te herstellen. Waarschijnlijk -heeft zich in het toestel nog een weinig gas ontwikkeld, dat met de aan wezige lucht, knalgas vormde. Door de hitte ontstond een ontploffing. Het apparaat sprong uit elkaar en kwam grootendeels op het dak terecht. H„ die over het werk gebogen stond, kroeg ernstige wonden aan gelaat en voor hoofd en is tijdens bet transport naar het zie kenhuis aan de bekomen verwondingen over- lenden. De man was vader van drie kinderen. Verschrikkelijk drama te Franeker De rechtbank te Leeuwarden deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den 45-jarigen ma chinist R. v. d. M. te Franeker, die terecht beeft gestaan terzake dat bij op 5 Maart na een vechtpartij A. W., die met zijn vrouw re laties onderhield, in een sloot heeft geduwd en diens hoofd onder water heeft gehouden, ten gevolge waarvan W. verdronken is.. Overeen komstig den eisch luidde het vonnis acht maanden gevangenisstraf. WERELDKAMPIOENSCHAP BILJARTEN Onze correspondent te Genève seint ons d.d. 29 April Vandaag heeft Dominering zjjn tweede neder laag geleden en wel tegen den Franschman Corty, die b(jzonder goed op dreef was en de partij in 17 beur en uitspeelde met het fraaie ge middelde van 23.52, terwyl Dommering op 278 bleef staan met een gemiddelde van 16.35. Dommering was tot 160 punten wederom voor, doch daarna heeft Corty door twee series van 93 en 80 een zoodanigen voorsprong genomen, dat de stryd aan het einde niet langer spannend was. Dommering had wel eenigszins pech, door dat driemaal een goed begonnen serie werd afge broken, tengevolge van het feit, dat de bal juist niet genoeg vaart had om den anderen te raken. De vandaag gespeelde partijen hadden den volgende uitslag: Corty (Fr. Dommering (Ned.) Pönsgen (D.) Luypaerts (België) 400 17 93 278 17 64 400 24 57 359 23 92 23.52 16.35 10.66 15.60 DE POGING TOT MOORD IN DE WITTE DE WITHSTRAAT TE 'S-GRAYENHAGE Gevangenhouding verlengd De Haagscbe rechtbank beeft gister de ge vangenhouding van J. Sch., exploitant van een kledingmagazijn aan de Witte de Withstraat, die terzake van een complot tegen bet leven van zijn broeder voorloopig werd Ingesloten in het Huis van Bewaring, met 30 dagen ver lengd. Twee advertentiereizigers gearresteerd Door de recherche te Heerlen is aangehou den E. P., advertentie-reiziger uit Amsterdam, die verdacht wordt onder va'lsche voorspiege lingen voornamelijk neringdoend/en, bewogen te hebban tot het plaatsen vaai advertenties in katholieke bladen. Verschillende personen in Heerlen en buiten Limburg schijnen de dupe geworden te zijn, doordat men, wanneer men een advertentie opgaf, een contract moest tee kenen dat later vervalscbt werd door liet aantal regels, waarvoor gecontracteerd was, in een veel hooger getal te veranderen. De man is ter beschikking van den officier van justitie ge steld. .i. Schrijven van de Amsterdamsche Bonden in de Kleedingindustrie HONDERDEN ERBIJ BETROKKEN Men schrijft ons van werknemersizijde: Gistermorgen is door de besturen van de samenwerkende Bonden in de Kleedingindus trie aan de Vereeniging van Patroon® in het Dameskleedingbedirijf te A'dam, 'n brief gezon. den, waarin het besluit van de personeelen in de op Dinsdagavond gehouden vergadering ge nomen, werd kenbaar gemaakt. Blijkens den inhoud van den brief, zal op a.s. Maandag de staking worden geproclameerd, tenzij voor dien tusschen de werkgeversvereeniglng en de Samenwerkende Bonden in de Kleedingindus trie overeenstemming over het weder aangaan der .C. A. O. zal worden verkregen. Bij de staking zullen eenige honderden ar beidsters en een aantal dameskleermakers wor den betrokken. De tegenwoordige wereldkampioen werd dus vandaag opnieuw geslagen. 26.66 4.06 22.22 6.82 Verder is vannacht nog gespeeld van 12 uur tot half 3 de wedstrijd Butron—Agassiz, welke door Butron werd gewonnen Moons (B.) 400 15 94 Agassiz (Zw.) 61 15 15 Baltus (B.) 400 18 92 Butron (Sp.) 116 17 20 Butron Agassiz 400 363 39 39 59 54 10.25 9.55 Vannacht seinde onze correspondent nog: Vanavond werden de volgende twee partijen gespeeld Soussa v. Belle 400 352 110 111 44.44 44.— Het was een prachtige party waarby van Belle aanvankelijk ruim 150 voor was, doch Soussa maakte twee series vlak achter elkaar van aJlu en 82,. Corty Luypaerts 400 352 21 21 76 52 19.05 16.76 De wereldkampioen 1930 Luypaerts heeft thans dus alle drie zyn partyen verloren, doch in alle drie bereikte hy toch meer dan 350 punten De stand is thans als volgt: Afd. A: 1. Moons 4 gesp., 4 gew., gem. 22.22; 2. Soussa 4 gesp., 3 gew., gem. 21.66; 3. van Belle 4 gesp., 2 gew., gem. 19.69; 4. Baltus 4 gesp., 2 gew-, gem. 16.36; 5. Butron 4 gesp., 1 gew., gem. 7.38; 6. Agassiz 4 gesp., 0 gew. gem. 7.44. Afd. B: 1. Corty 3 gesp., 3 gew., gem. 21,05; 2. Pönsgen 3 gesp., 2 gew., gem. 16.67; 3. Dom mering 3 gesp., 1 gew., gem. 15.16; 4. de Gas- parin 2 gesp., 1 gew., gem. 13.80; 5. Luypaerts 3 gesp., 0 gew., gem. 17.26. ELLY BEINHORN. BERLIJN, 29 April. Elly Beinhom, de Duit- sche Afrikavliegster, is vanmiddag op het vlieg terrein van Weenen geland, waar zy door ver tegenwoordigers van het Duitsche gezantschap en van de Oostenryksche regeering hartelyk werd begroet. De Oostenryksche omroepmaatschappii stelde de luisteraars in de gelegenheid, de ont vangst van de vliegster na de landing te volgen, terwijl mej. Beinhorn zelf vervolgens voor de radio een korte beschryving van haar reis gaf. orgen vliegt zy verder naar Berlyn. Dinsdag is te Norderneij (Oost-Friesland) een aantal smokkelgoederen, waaronder tabak, in beslag genomen in een' boot, die daa/r uit Delf zijl was aangekomen. De boot is vastgelegd. DELFT, 29 April. Vette varkens per kg. levend gew. 3739—40 ct„ zouters 3637 ct. ROTTERDAM, 29 April. (Veilingsvereen. „Vrye Aardbeienveiling Charlois".) Aanvoer en prijzen waren als volgt: spinazie 1115, stoolsla V 12 13, alles per 100 kg.sla 3.80—6.20, eieren 3.80—4, eendeieren 3.40—3.60, alles per 100 stuks; rabarber 3.10—4.90, radys 5.40—7.20, uien 1.10—1.30, seldery 2.10—2.90, prei I 2.20 2.50, idem II 1.10—1.50, peterselie 34.30, alles per 100 boszuring 2331 ct. per bakje. ROTTERDAM, 29 April. De pryzen heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling „Rotterdam en Omstreken" G.A. waren als volgt: Holl. kas- komkommers le soort 18—23 ct., 2e soort 13—20 ct., 3e soort 1115 ct„ Holl. platgl. komkommers le soort 2331 ct., 2e soart 1624 ct., 3e soort 13—17 ct., bloemkool le soort 17—23 ct., 2e soort 7 1 4ct„ uitschot 46 ct., alles per stuk, kom- kommerstek 15—24 ct., slavellen 7—14 ct., spinazie 912 ct., postelein 2832 ct., roode kool 16 ct per leg., sla (Meikoning) le soort 4.50—7.20 2e soort 2—4.50 per 100 krop, peen 22—29 ct.,'ra- barber 59 ct. per bos, tomaten A 88 ct., C 77 et. per pond, radys 5.508.70, seldery 1.80— 2.80 per 10 Obos, snyboonen 2.10 per 100 stuks. Aanvoer 816.000 krop sla. RODENRIJS, 29 April. (Coöp. Groentenvei- Iing Vereen. „Berkel en Rodenrys" G.A.) Kom kommers le soort 2529.90, 2e soort 20—23.50, bloemkool 2e soort 12—15 per 100 stuks, sla le soort 3.70—6.30, 2e soort 2.20—3.90 per 100 krop, postelein 1826, tomaten A 114184, B 104—156 per 100 kg., komkommerstek 2.80 4.60, slavellen 35100 ct. per kist. BEN GOEDE HOND STAAT VOOR GEEN SLOOT, MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEEN van HEINRICH TIADEN GEAUTORISEERDE VERTALING. 24.) Watis Marley dood deed Jefferson uiterst verbaasd. Ja, hij hieeft zich aan den deurpost van uw kantoor opgehangen. Arm 3 Marley. Het was een goed mensich. Hij was mijn beste vriend! Dat is een gewel dige slag voor mij, steunde Jefferson. Hij bracht bedroefd de hand voor de oogen en moest enkele oogenbllkken zijn verbaal staken om zijn smart den vryen loop te laten. De drie Chineezen lieten in niets bemerken of zij het geveinsde van dit tooneel ai of niel doorzagen. Zij zwegen en in hun gelaten kwam niet de minste verandering. Toen Jefferson (echter alsmaarbleef treuren, sprak LA. Ja, ik moet u wel gelooven. Marley's geest Bobijnt echter de laatste oogenbltikken voor zijn dood een beetje verward te zijn geweest. Zijn laatste oordeel over u hield een groot ge- jbrek aan vereering en vriendschap in. Hceioo? Naast zijn lijk lag op een tafel een briefje, liever gezegd een groot plakkaat, waarin hij de laatste woorden geschreven had, die hij wilde uiten voordat hy afscheid ging nemen van da wereld. Zelfs de grootste leugenaa^ schrijft in het aanschijn van de eeuwigheid op een dergelijk oogenblik, al is ibet wellicht voor bet eerst van zijn leven, de waarheid neer. Marley had geschreven: Do grootste 6churk van geheel Amerika is Jonathan Jef ferson! Hedaar sta ik werkelijk van te kijken, Marley heeft zoover ik weet nooit aan vallen van zenuwachtigheid gekend. Ook is het mij nooit opgevallen dat hij ziekelijke nei gingen tot laster vertoonde. Hoe kan men zich toch in zijn beste vrienden vergissen. Deze ont goocheling treft my echter des te dieper, om dat Marley een der weinigen was, wien ik mijn volkomen vertrouwen had geschonken. Ja, ik geloof werkelijk, dat het zeer be treurenswaardig 'is, zei Li. Mag ik uw hand even hebben? Jefferson bood ze hem zeer gewillig. Li greep echter niet naar de hand, doch omvatte onmiddellijk den pols. Vele seconden lang bleef hij zijn aandacht richten op dan hart slag en telde hij nauwkeurig. Toen schudde hij verbaasd het hoofd. Dat is merkwaardig uiterst merkwaar dig, sprak hij ten slotte. U bent volkomen vrij van koorts. Te oordeelen naar uw polsslag moet u op het oogenblik lichamelijk wederom geheel in orde zijn. Dat ben ik ook. Het gaat my naar om standigheden uiterst goed, antwoordde Jeffer son. Ik mag eigenlijk in het geheel nfiet klagen. De bediening laat niets te wensdhen over en het is de eenige troost voor den hachedijken toestand waarin uw zonderlinge vergissing mij heeft gebracht. Maar dit zal spoedig gedaan zijn, hoop ik. Ja. en toch moet ik u ook op dit punt teleurstellen. Mr. Jefferson. U verkeert name lijk op het oogenblik in een uiterst precairen toestand. U bent er menschelijk gesproken nog no it zoo beroerd aan toe geweest als nu. Hoezoo dan? Nu moet ik jammer genoeg toegeven, dat de stormachtige dagen, die wij juist voorbij zijn, plus de geestelijke stormen, die u sinds uw vertrek uit New-York wel zult hebben doorgemaakt, niet anders dan zeer madeelig moeten hebben itig. werkt op uw geestvermo gens. Y/as u nog even helder bij uw verstand als op den avond, dat u Marley den raad gaf zich maar van kant te maken en de weduwe van uw vorigen compagnon koelbloedig in het ongeluk s'ortte door het laatste bewijs van uw schurkerij in enkele seconden te vernietigen la een kaarsvlam, dan zou het zeker nooit in u opgekomen zijn, om ons speciaal bij u te ontbieden tot het aanhooren van uw grillige fantasieën. Grillige fantasieën? herhaalde Jefferson, die door de opeenstapeling van bezwarende omstandigheden wederom allen moed had ver loren. Zeker. Om te beginnen, lijkt (het m? toch wel zeer naief om te willen veronderstallen, dat wij uw sprookje van den tweelingbroeder zoo maar voetstoots zouden aanvaarden. Ik heb me steeds vroolijk gemaakt om de onhof felijke wijze waarop u uwe hoogachting voor de vertegenwoordigers van ons geslacht hebt weten uit te drukken. Maar deze lof doet ons werkeiyk blozen van schaamte. Werkelijk, edele heer Jefferson, u dicht ons een al te groot vertrouwen toe en uw taxatie van onze scherpzinnigheid gaat werkelijk allen lof te boven Maar het is de zuivere waarheid! schreeuwde Jefferson en hij balde woedend de vuisten. Laat het schip onmiddellijk den koers wenden en keer met mij mee naar New-York terug, dan zal ik u onmiddellijk met mijn tweelingbroeder in kennis brenger- Li keek Jefferson een oogenblik zeer ernstig aan. Toen wendde hij zich tot zijn Vrienden en zei rustig: Hij is er op het oogenblik erg aan toe. Maar maak u niet ongerust. Dat gaat wel weer over. Hij is binnen enkele dagen weer nor maal. Zijn angst om een uitweg te vinden, heeft zyn zinnen zo.o verhit, dat hij zelf geen onderscheid meer weet tusschen de waarheid en zijn eigen verzinsels. •v Jullie willen dus niet eens met mij naar Amerika terug keeren? vloekte Jefterson. O nee, de wind blaast ons thans erg voor- deelig in de zeilen en we houden rustig op Otuina aan. zei Li. Het zou jammer zijn om nu het zeil om te gooien. Wij kunnen werkelijk op uw voorstel niet ingaan, mr. Jefferson. Klinken mijn onthullingen u dan zoo on gelooflijk in de ooren? vroeg Jefferson met het onschuldigste gezicht ter wereld. Eigenlijk toonde hij zich nog beleedigd, dat de drie Ohd- neezen niet voetstoots wilde aannemen, dat hij bet beklagenswaardige slachtoffer was gewor den van een betreurenswaardige vergissing. Neen, het kon er blijkbaar by hem maar niet in, dat Li en Psy-lun en Wu-feng nog een oogenblik dorsten twijfelen aan de onomstoot- baarheid van zijn verklaringen. Hoe komt het toch dat deze tweelingbroe ders denzelfden voornaam dragen? vroeg Li met een niet minder onschuldig gezicht. Het werd inderdaad een vermakelijke wedstrijd in bet simuleeren van kinderlijke argeloosheid. Want de Jefferson, die zich in China aan de door ons vermelde schanddaden heeft schul dig gemaakt, heette niet Richard, maar Jo nathan, evenals u. Jefferson kromp ineen onder dezen verplet terenden bewijslast. Maar ook dit bezwaar wist hij spoedig te boven te komen. Zoo, dius u laa,t zich met dergelijke klei nigheden in? U zou op 't onbeteekenende sa menvallen van een paar namen a.1 uw bewijs gronden willen optrekken? En boe spoedig is ook hiervoor geen verklaring gevonden? Kon ik Richard, die zich in Amerika langs alle kanten onmogelijk had gemaakt en wiens slechte naam als het ware wereldkundig was geworden door de ontstellende schandalen, waarby hij telkens was betrokken, onder zijn eigen naam naar China zenden! Nee, mijne heeren, het weinige eergevoel dat ik nog had voor een der dragers van onzen familienaam, deed mij besluiten tot het geweldig risico om hem onder mijn eigen naam, die in China een buitengewoon goeden klank bad, weg te zen den. Jonathan Jefferson, de wijd en zijd om zijn floreerende zaken en zijn ombesmetten le venswandel bekende zakenman moest naar China reizen. En daarom nam Richard den naam van zijn beteren broeder Jonathan over. Ik kan niet vaststellen of uw sluwheid voldoende is om uw eigen landslieden zoo keu rig om den tuin te leiden, zei Li met een glim lach. Ik kan u echter de stellige verzekering geven, dat wij uw spelletje vanaf het eerste oogenblik hebben doorzien en er niet het min ste bezwaar tegen hebben om Jonathan Jeffer son te verorrdeelen, alsof hij nooit een twee lingbroeder Riobard had bezeten. U wilt u dus niet laten overtuigen? U wilt mij niet eens de gelegenheid bieden om u de stelligste bewijzen te leveren voor myn on schuld? Wij zullen ons door u niet voor den gek laten houden, zei Li, en zijn stem klonk mu in eens onverbiddelijk streilg. Jullie zijn schurken, bandieten, bedrie gers en moordenaars! Jullie zijn niets anders dan wat ik in lederen Chinees heb gezien van af het eerste oogenblik dat ik poet dat adder gebroed kennis heb gemaakt. Volgens onze wetten komen jullie voor die ploertenstreken allemaal op den electrischen stoel terecht. Daar wij inmiddels veilig en wel buiten de werkzaamheid der Amerikaansobe wetge ving zijn gekomen, nemen wij deze woorden in allen vrede als kennisgeving aan, antwoord de Li. Goed. Als jullie voor gewone taal niet meer vatbaar zijn, zal ik het langs een ande ren weg met je pro,heeren. Breng mij, waar jullie zelf verkiest voor een door de beschaaf de wereld erkende rechtbank. I'k zaïl daar niet alleen de overtuigende bewyzen leveren van het bestaan van mijn tweelingbroeder, maar tevens met enkele verrassende mededeelingen den rechter in de gelegenheid stellen zich per soonlijk van de waarheid van mijn woorden te overtuigen. Ik weet namelijk zeer nauwkeurig waar mijn broer Richard zich op het oogenblik bevindt. Woont hijmisschien In Washington- Square in New York? Nee, dat is mijn huis. Juist, dat klopt precies. Dat was uw wo ning. Hebt u feitelijk wel geweten, dat wij naaste buren waren? Wij woonden zoogezegd muur aan muur. Een deur en. een kleerkast scheidden uw vertrekken van do mijne. Jefferson keek don ander ontsteld en wan trouwend aan. 7- U zegt dat op een toon Zei ik dat op zoo'n bizonderen toon? vroeg Li in gedachten verdiept. Het is mogelyk. Een van de laatste dagen, dat ik in mijn huis in New York was, is mij iets zeer wonderlijks overkomen. Ik luisterde na»elijk een gesprek af, of nog beter, ik zag pvccras, wat zich in het aan mijn kamer grenzende vertrek afspeelde. Ik heb namelijk de zeer aparte gave om door muren en kasten heen te kunnen dringen met mijn ooren en oogen. Ik heb me persoonlijk overtuigd, hoe u het ontvangbewijs voor de veertig duizend dollar van de arme mevrouw Potter In het vuur hebt vernietigd. Jefferson wals door deze onverdonderen.de aanklacht zoo overstuur geraakt, dat hij dit maal met al zijn stoutmoedigheid geen woor den vinden kon, om de beweringen ongedaan te maken. Wel schoot bet bem ineens te bin nen, dat Li reeds in het begin van dilt gesprek enkele verdachte toespelingen haul gemaakt op feiten, die eigeniyk in de beslotenheid van zijn kamer zich hadden afgespeeld. Toen was hij echter te koortsig geweest om daar scherper aandacht aan te besteden. Nu Li zich echter in zoo persoonlijken vorm tot hem riefhtte, vielen de woorden als een heiblok op bem neer. Op dienzelfden avond, mr. Jefferson, von den er in uw kamer allerlei uiterst vreemde en raadselachtige gebeurtenissen plaats. Uw ontstellende mémoires, die u in uw verschrik kelijk boek „Het kerkhof mijner daden" hebt opgeteekend, bakten u op de meest groteske wijze allerlei poetsen. Vo-er uw oogen senreef een onbekende hand de verschrikkelijke drei gende woorden neer, dat de dooden eenmaal zouden opstaan, om tegen u getuigenis af te leggen. U geloofde het niet. Doch nu ziet u zelf, hoe onfeilbaar zeker deze voorspelling in ver vulling is gegaan. Mr. Jefferson, indien ik wc niet vergis. Is u van huis uit Oh,risten. U ge looft echter niet aan een God. U gelooft niet aan de overwinning van het goede, doch aan den triomf van het kwade. Uw huidige toestand moge u, hoe laat dan ook, tot de overtuiging brengen, dat het slechte den mensch Immer in een onontkoombaren afgrond trekt. Het is wel zeer tragisch en betreurenswaardig voor u, dat u deze levenswaarheid moet booren uit den mond van vertegenwoordigers van een volk, welks cultuur u immer in den grond hebt veracht. Hoorde en verstand Jefferson deze woorden? Hij lag daar met gesloten oogen. Zijn borst ging onder de krampachtige ad ernst 00 ten mat zware bewegingen heen en weer. Toen hQ na eenige minuten de oogen wederom op sloeg, was hy alleen in zijn hut. Zijn bezoe kers waren verdwenen. Nu begonnen voor bem de verschrikkeiykai» dagen van zijn leven. (Wordt var vole®.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10