ZILVEREN JUBILEUM VAN PRAESES TASKIN DONDERDAG 30 APRIL 1931 „DE ZWARTE KAT" MENSCHEN EN MEENINGEN DE VIERING OP WARMOND R. K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM GEEN CENTRALE VOOR DE R. K- VROUWENBEWEGING. -FIETSBANDEN! i hekt/óopend I i gzëfsterk DE PALEIS-RAADHUISKWESTIE WILLEM BILDERDIJK SIGARETTEN-ACCIJNS EN DE VERHOOGING EEN HEELE AFDEEL1NG PROV. STATENVERKIEZING IN GELDERLAND WIJZIGING DER VISSCHERIJWET RADIO-PROGRAMMA Er heerscht in breede kringen een zeer verklaarbare onvoldaanheid over het vrij sprekend vonnis door het Haagsche Hof ge streken, in het proces tegen „De Zwaï te Kat", nadat de Rotterdamsche Rechtbank een veroordeeling had uitgesproken. De „Nederlander" maakt zich nog eens uitdrukkelijk tot tolk van die onvoldaan heid. Het blad schrijft: Men zal zich herinneren, dat wij aanstonds na dit arrest de hoop hebben geuiL dat mis schien ditmaal de politie een minder ge lukkige hand gehad had: dat derhalve deze uitspraak niets zou zeggen voor een ander geval, waarin het zeker over aanstootelijke dingen gaan zou. En waaromtrent wij zelf als met den vinger reeds een nummer aan- wezen. Na lezing echter van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, in extenso ge publiceerd in het „Weekblad van het Recht" is alle hoop aan het christelijk-historisch orgaan ontzonken, en het acht het vrijspre kend arrest van het Hof thans geheel on begrijpelijk. Wij deelen deze opinie volkomen en laten hier in extenso volgen de overweging, waar op de Rotterdamsche rechtbank haar ver- oordeeldend vonnis grondde. Zij luidt: dat wat de aanstootelijkbeid voor de eer baarheid betreft, de Rechtbank als maatstaf moet aanleggen, wat menschen met een be hoorlijk: ontwikkeld gevoel voor eerbaarheid aanstoot zal geven en de Rechtbank dan niet aarzelt, om de 3 door haar uit de dagvaar ding gelichte plaatjes met bijschriften als aanstootelijk voor de eerbaarheid te bestem pelen, aangezien de voorstellingen en inklee ding van de bijbehoorende bijschriften in onderling verband beschouwd kennelijk buitenechtelijk geslachtsverkeer, dat stellig zooals het hier gesuggereerd wordt, oneer baar moet beeten, tot een voorwerp van grappen maken; dat het nu gelijk de Raadsman met een beroep op het oordeel van den heer Henri Borel, wien hij de ge ïncrimineerde stuken heeft voorgelegd wel mogelijk en zelfs waarschijnlijk is, dat zoowel in de Nederlandsche litteratuur als ook in hier te lande verspreide buitenland- sche periodieken platen en passages zijn aan te wijzen, die vee] en veel erger zijn dan de hier bewezen verklaarde, maar dit niet weg neemt dat ook deze aanstootelijk voor de eer baarheid zijn; dat het trouwens nog de vraag is, wat meer goede-zeden-bedervend werkt: één kras obsceen verhaal of de voortdurende week in week uit volgehouden uitholling van het eerbaarheidsbesef door een weekblad als De Zwarte Kat, daargelaten nog het ze delijke kwaad, dat verdachte, door zijn per soneel week in week uit daarmede in aan raking te brengen, jegens zijn werknemers heeft verricht. Wat vooral een totaal onbevredigend ge voel achterlaat, dat is liet feit, dat het Hof het onnoodig vond zijn vrijsprekend arrest tegenover deze zoo degelijke motiveering van de rechtbank ook maar met een enkel WróTd toe te lichten. De overweging luidt eenvoudig: -Overwegende, dat het Hof niet door wet tige bewijsmiddelen de overtuiging heeft be komen, dat de verdachte de ten laste ge legde feiten heeft begaan, weshalve hij met vernietiging van ihet vonnis waarvan beroep, zal beHooren te worden vrijgesproken; Recht doende op het hooger beroep: Vernietigt het vonnis, waarvan is geappel leerd; Verklaart niet bewezen hetgeen aan den verdachte bij de dagvaarding is ten laste gelegd; Spreekt hem vrij. Of mogen wij hieruit concludeeren dat het Hof ook de ten laste gelegde feiten wel degelijk strafbaar vindt, maar alleen niet door wettige bewijsmiddelen bewezen acht, dat de beklaagde ze heeft begaan? Dit is echter wel moeilijk aan te nemen, Pi-of- Vrij schrijft dan ook in het „Week blad": Dat bet Hof de vrijspraak met geen enkel wóórd motiveerde kan er wel slechts op wijzen, hoe kennelijk het die aanstootelijk beid afwezig achtte. Naar welken maatstaf eohter blijft ons onbekend. De „Nederlander" acht het dan ook een taak der pers om de publieke opinie te vor men, om aldus te bevorderen de ontwikke ling van bepaalde „normen waarnaar de rechterlijke macht zich bij het behandelen van dergelijke kwesties kan richten. Wij beginnen vast, zegt het blad: „ons kdinfen deze plaatjes en bijschriften vool- w e l aanstootelijk te zijn." Wij sluiten ons hierbij van harte aan. EUCHARISTISCH CONGRES TE DUBLIN Van 22 tot 26 Juni 1932 Reeds verleden j>aar bij de sluiting van bet Euch. Congres te Carthago, ving in Ierland de voorbereiding aan van bet Internationaal Congres te Dublin. Heel de wereld zal op den ouden Ieirschen bodem den Euchaa-istischen Koning gaan hul digen. Ook Nederland zal met grooten getale tegen woordig zijn. Daarom heeft de Ned. Euch. Bond in sa menwerking met Paters van het Allerh. Sa crament (Brakkenstein) een tocht georgani seerd, naar Dublin. De reis gaat door bemiddeling van het of- flteieel aangewezen Reisbureau Centropa, dat •en boot heeft gecharterd, waarop gelogeerd zal worden. Voorbereidende maatregelen in Dublin zijn reeds genomen Z. H. Exc. Mgr. Aengenent zal het Congres medemaken; ook Z. H. Exc. Mgr. Jansen zal, tenzij onvoorziene omstandigheden het plan wijzigen, het Congres met Diens tegenwoordig heid opluisteren. Speciale zorg za! besteed worden aan het gemakkelijk en regelmatig opdragen der H. Mis op de boot en te Dublin. pe reis begint en eindigt te' Hoek van Hol land en zal 1012 dagen duren. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het, Eu óharleti'Sch Seoretania Brakkensitein, Nij. magen eD aan het Bureau van den Ned. Euch. Bond, Bagijnhof 32, Amsterdam C. HULDIGING BOOR DE THEOLOGANTEN Gistermorgen werd d,e dia,g van het jubileum van mgr. H. J. M. Taskin geopend met een pon tificale Hoogmis ,,ooram Pontifice parato" in de kapel van het seminarie Warmond. De kapel was met bloemen en groen rijk versierd. De pontificale hoogmis in tegenwoordigheid van den Bisschop werd opgedragen door den Doorluchtigen en Hoogeerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, protonotarius apostolicus; als dia ken en eub-dialïen fungeerden de Zeereerw. Hooggel. Hoeren Prof. J. Visser en Prof. J. Hen- neman. De lagere functies werden waargen o men door theologanten. Assistenten ad tronani waren, presbyter assistens de D.H.H. Mgr. M. P. J. Möllmann; troondiakens de HoogEerw. heeren M. W. A. WijtenbuTg en H. A. Th. van Dam. De Weleerw. heer J. M. van der Tuyn en de Eenv. heer Smulders, theologant, fungeerden als ceremoniarii. Na de Hoogmis vereenigden alle genoodigdeu zich aa.n de lunch, waarbij Kanunnik Wester- woudt ceremoniemeester was. Toespraak van Mgr. Aengenent Het eerst werd aan tafel het woord gevoerd door Zijn Hoogwaardige Excellentie den Bis schop, Mgr. J. D. J. Aengenent. Deze zeide zich er over te verheugen, dat Hij op dezen feestdag den eersten feestklank kon laten hooren en een mededeeling kou doen, die geestelijkheid en leeken in hst bisdom ten zeer ste zou verblijden n.l. dat H. M. de Koningin Mgr. Taskin heeft, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschèn Leeuw. Op deze mededeeling volgden hartelijke toe juichingen. Verder heeft aa.n dezen maaltijd, waarbij ook eenige liederen gezongen werden, het woord gevoerd Deken van Noort als voorzitter van het Comité der geestelijkheid in het bisdom, dat zich ten doel had gesteld den praeses bij deze gelegenheid een geschenk aan te bieden. Geschenk der geestelijkheid Deken van Noort wees er eerst op, dat de Praeses 25 jaren lang een taak heeft vervuld, die voor de levensbelangen van het diocees van de grootste waarde is, op een wijze verre boven sprekers lof verheven. De geestelijkheid wilde op dezen dag een stoffelijk blijk van hulde en dankbaarheid aanbieden. Men wist, dat de praeses in geen geval iets zou accepteeren voor zioh persoonlijk en men heeft daarom gemeend gelden bijeen te brengen tot versterking van het President Taskin.fonds, waarvan de grondslag gelegd is bij het 40-ja.rig priesterfeest van Mgr. Taskin en welk fonds dient ter opleiding van de geestelijkheid. Met groote bescheidenheid zijn aanvragen om bijdragen voor dit feestgeschenk gedaan en on danks dat is bijeengebracht een som van f 9.500. Onder luide toejuichingen werd dit geschenk in couvert door Deken van Noort aan den prae ses overhandigd. .Hierna nam de HoögEerw. Jubilaris zelf het woord, die verklaarde, dat hij oprecht dankbaar was met dit geschenk, gegeven voor een doel, dat hem.bet meest ter harte gaat. Uit dit ge schenk blijkt de buitengewone edelmoedigheid van den clerus van dit diocees en spr. stelde er prijs op zoo nadrukkelijk mogelijk te ver klaren, da.t hij daarvoor van harte dankbaar is en dat hij de milde geveTs in het Heilig Mis offer za.I blijven gedenken. De mededeeling van Z. H. Exc. den Bisschop van de hooge onderscheiding, den jubileeren den president door H. M. de Koningin toege kend, de verheffing tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, waarvan het Kruis den Praeses door Mgr. Aengenent persoonlijk werd op de borst gespeld; de aanbieding door dr G. C. van Noort van het feestgeschenk der Haarlemsche clergé, een bedrag van ongeveer 10 duizend gulden voor het Mgr. Taskin-fonds; de overhandiging door prof. J. Visser namens zijn medeprofessoren van een Missale Rotna- num en al de hartelijke en vereerende toespra ken daarbij gehouden, waren wel glanspunten van dezen feestdag. Daarmede was echter de feestviering niet ten einde. Er restte nog zeker een allerbelangrijkst onderdeel van de viering: de huldiging van den President door de tegen woordige studenten van het Theologicum. Te half twee ving deze in de smaakvol ver sierde recretatiezaal aan. Bij de binnenkomst vam den jubilaris zijne familieleden en de talrijke genóodigden, speelde het symphonieorkest der studenten óen presidentsmarsch van Th. Wanna, welke door eenige andere muziek-- en zangnummers van het keurig verzorgde programma werd ge volgd. Namens de -studenten nam dan de prefect, de eerw. heer J. "Kossen het woord. Een drietal jaren geleden' was het voor ons, studenten, een vreugde u geluk te wenschen met uw veertigjarig priesterfeest. Tusschen dien feestdag en den jubeldag van heden is wel een groote overeenkomst. Immers uw priesterschap en uw presidentschap zijn nauw aan elkaar verbonden. Toch treedt vandaag nog meer op den voorgrond de dankbaarheid voor uw arbeid, hier in dit huis. De uiterlijke uitbouw van dit seminarie is een symlxiol van den innerlijken bloei van uw werk onder de studenten. En die bloei is er als vele goede priesters door u zijn gevormd. Ons bisdom telt er vele, en zij zijn voor het grootste gedeelte door u gevormd. Naar dit heilig priesterschap, zoo besloot spr. zijt gij hen allen voorgegaan. Moge God u geven, dat velen dat voorbeeld van uw eigen leven zullen volgen. Na deze toespraak nam de jubilaris het woord. Rede van den praeses Naast God ben ik, aldus de Praeses, dank verschuldigd aan de communiteit der studen ten. De studenten reageeren op wat de pre sident doet, in welk opzicht dan ook! De benoeming tot Praeses van het Groot- Seminarie werd door hem gevoeld alsof hem een bijna verpletterende last op de schouders was gelegd. Maar hij heeft ondervonden de waarheid van den algemeenen regel van de uitdeeling der genade, dat, als een bijzondere opdracht wordt gegeven, altijd daarbij wordt geschonken de genade, 'noodig om 'het ambt goed te vervullen. Dankbaar is zijn hoogeerw.. voor de volg zaamheid en aanhankelijkheid van de studen ten. We moeten de geestesgesteldheid van de jeugd bestudeeren en kennen en als we dan de verschillende nuances daarvan begrijpen en inzien, dan is er zooveel, moois en goeds in da jeugd dat mgr. de volbrenging van zijn taak licht heeft gemaakt. Een drietal overwegingen dringen bij spr. naar voren. 't Is een buitengewoon moeilijke tijd. De Aartsbisschop heeft op den Katholiekendag te Groningen als zijn meening uitgesproken, dat wij sedert het herstel der hiërarchie nog niet zulk een tijd hebben beleefd. De geest onder de jongeren is zóó, dat zij de overheid rekenschap vragen van haar daden Voor dien geest des tijds is spr. niet teruggedeinsd en hij mag con- stateefen, dat die geest niet zijn studenten heeft aangetast. De. Congregatie van de H. Sacramenten heeft dezer dagen dengenen, die belast zijn met de opleiding van den clerus, strenge voorschrif ten gegeven betreffende de beproeving van de genen, die gewijd wenschep te worden. Deze voorschriften beantwoorden aan de reeds op 't Seminarie heerschende préetijk. De Deken van Amsterdam heeft in het pro grammaboek van den Katholiekendag te Am sterdam gewezen op de noodzakelijkheid van toegewijden arbeid voor de opkomende jeugd. En spr. werkt aan de vorming eener jeugd, die moet- worden toegerust met priesterlijke deugden. Dat alles overwegende wil mgr. verklaren. ..non resuco laborern dat hij den arbeid niet afwijst En zich tot den Bisschop richtend, zegt hij: beschik over mij, zoolang O. L. Heer mij de gezondheid laat, en ik zal de mij opge legde taak zoo goed mogelijk volbrengen. Ten slotte wil spr. een wensch uiten, en wel deze, da.t, wat de Graal is in het Bisdom voor de vrouwelijke jeugd, de jonge priesters zullen zijn voor de mannelijke jeugd. Om deze taak later te kunnen vervullen moeten de theologan ten zich door gebed en studie voorbereiden. De Praeses houdt zijn studenten voor, cm „Sober" te leven, zich te bebeerschen, om zoo te worden mannen van karakter, die later an deren kunnen leiden. Op de uit het hart gesproken rede van den hoogeerw. Jubilaris die meermalen door applaus was onderbroken volgden luide toejuichingen, en na 't opklinken van 'n geest driftig, „Io Vivat'' werd het verdere gedeelte van het muzikaal programma afgewerkt. In aansluiting op deze huldiging door de studenten, ving te half drie In dezelfde zaal eene openbare receptie aan. Van deze ge Iegenheid om den president met zijn bijzonder jubileum geluk te wenschen werd door een groot deel der Haarlemsche cleijgé gebruik ge maakt, oud-leerlingen, maar colt vele oude vrienden van den praeses. Te half zes werd in de versierde studenten refter een feestmaaltijd gehouden, waar onge veer een 240 personen aanzaten. Bij het binnen treden van den Praeses werd een welkomstlied aangeheven, terwijl tfidens het diner door het Symphonie-orkest en de Schola Cantorum eenige muzieknummers en liederen werden uitgevoerd. Als ceremoniarius trad bij dit feestmaal op de Hoogeerw. heer Plebaan L. A. Westerwoudt. De rij van sprekers aan dezen disch werd ge opend door Z. H. Exc. den Bisschop Mgr. Aengenent, waarna successievelijk het woord werd gevoerd door Prof. J. Visser, die na het huidewoord van Prof. P. Groenen, reeds Dinsdagavond buiten het seminarie gesproken hier nog eens binnen de muren van het seminarie een uiting van hulde en dankbaar heid uit den kring der professoren, die dage lijks onder de directe leiding van den president werken, wilde laten hooren. Namens de oud professoren sprak de H.E. heer Prof. dr. J- Beysens en namens de familieleden Pastoor A. van den Berg uit den Haag, een neef van den president. Daarna sprak Deken J. Boek .horst van Ouderkerk namens de oud-leerlingen. Spr. wees daarbij op den belangrijken tak van theologisch onderwijs, de moraal-theologie en op de vruchtdragende wijze, waarop deze wetenschap door den praeses werd gedoceerd. Ook voor conferenties, welke door den presi dent steeds voor de studenten werden gegeven, was een woord van innigen dank op zijn plaats. Namens de vrienden sprak tenslotte Pastoor H. N. Colla van Amsterdam. Tot besluit van den feestdag werd door den jubilaris een plechtig Lot gecelebreerd in de fraai versierde seminariekapel. PATER J. SYSTERMANS t Op 40-jarlgen leeftijd is in het St. Josef- ziekenhuis te Kerkrade overleden de Weleerw pater Josef Systermans, Montfortaan. JUBILEA. De Eerw. Broeder Overste hoofd der lagere school in de Karrestraat te Breda, en Broeder Aithanasius, leeraar Dultsch M. O. aan de M.U.L.O.-school verbonden aan die inrichting, herdachten gisteren, onder groote belangstel ling den dag, waarop zij vóór 25 jaar hun intrede deden in de orde der Congregatie van Huybergen. Den 8en Mei hoopt Zuster Lud-ovique (in de wereld Maria Kramer) haar gouden professJefeest te vieren in het klooster St. Anna te Oudenibosch. Huiselijk zal het feest gevierd worden op 12 Mei, den zeventigsten verjaardag van de gouden jubilaresse. DE BEKEERING DER JACOBIETEN- Blijkens bericht uit Ernaculam duurt de beweging „terug naar Rome" onder de aan hangers van den Jacobitlschen ritus in Indië nog steeds voort, hetgeen in niet geringe mate het gevolg is van de conferenties, die door den bekeerden bisschop mgr. Ivanios gehou den worden. Deze conferenties worden zeer druk bezocht, ondanks het feit dat, eenige kerkgemeenten hun geloovigen op straffe van een geldboete verbieden deze bij te wonen. EEN COMMUNISTISCHE GEMEENTE RAAD? Toekomstbeeld! Te Finsterwolde was het aantal communis tische stemmen bij de verkiezing voor de Pro vinoiale Staten ver in de meerderheid, zoodat het er alten schijn van heeft, dat in den nieu wen gemeenteraad de communisten de meer derheid zullen hebben. KON. NED. HOOGOVENS STAAL- FABRIEKEN. De heeren J. M. de Muinck Keizer en W. F. Piek zijn uitgetreden als commissaris der Kon. Ned. Hoogovens Staalfabrieken tie IJmuideiL Medezeggenschap van de vrouw bij het Katholiek onderwijs Maandag werd in liet retraitehuis te Bergen (N.H.) de algemeeue bestuursvergadering ge houden, onder presidium van mej. Toos Post. Om'pl.m. 11 uur opende de voorzitter de vergadering met een hartelijk welkom, waar na de Zeereerw. Pa er Philippona Directeur van het retraitehuis de vergadering toe- sprak. Hierna volgden de mededeelingen, waar onder liet voornaamste was, dat de klooster orden in Nederland zich bij de federatie van R.K. Vrouwenbonden hebben aangesloten. Vervolgens werd voorlezing gedaan van het jaarverslag, financieel overzicht, verslag der Commissies en fondsen. Deze werden goedge keurd onder dankzegging aan de dames Hee ren en Buskens voor liet werk van het secreta riaat. Mevrouw Koenen werd onder dank ge dechargeerd voor het financieel verslag, ter wijl mej. Post woorden van hulde kreeg te in- easseeren voor het vete werk aan de Koning Christus actie besteed. Hierna kwam aan de orde het voorstel ,van het. Dioc. dag. bestuur betreffende: Medezeg genschap van de vrouw bij het Katholiek on derwijs. Met algemeene stemmen is de vol gende motie aangenomen: De Diocesane R.K. Vrouwenbond in het Bis dom Haarlem op 27 April 1931 te Bergen bij een, spreekt de wenschelijkheid uit: 1. dat vrouwen ook verkiesbaar zullen wor den in R.K Schoolbesturen; 2, dat bij Katholieke onderwijs ouder-com- mtestes worden ingesteld, waarin moeders van schoolgaande kinderen worden opgenomen, zooals voor het openbaar onderwijs wettelijk ingesteld en bij sommige Christelijke scholen ock gebruikelijk is. Zij besluit deze motie ter kennis te bren gen van bevoegde autoriteiten en gaat over tot de orde van den dag. Na de iunoh kwam in bespreking het voor stel van de vergadering van R.K. Landelijke bonden en vereenigingen van vrouwen tot het oprichten van een Centrale van R.K. Vrouwen- vcreenigingen en Bonden in Nederland. Het prae-advies van het Dioc. Dag. Bestuur luidde afwijzend. De afdselingen Den Haag en Nieuwendam pleitten vóór, de afdeeiingen Amsterdam, Leiden, Gouda kantten zich sterk tegen de op richting daarvan. Ten slotte legde Mej. Post nog eens breed de kwestie uit en drong met klem aan het voorstel der Landelijke Bonden en vereenigingen af te wijzen. Na de stemming bleken 4 stemmen voor en 57 stemmen tegen de oprichting van die Cen trale van R.K. Vrouwenvereenigingen. Hierna volgde nog een korte bespreking over de voor- en nadeelen van het afibetalings- systeem. Na de rondvraag, waarvan door enkele af deeiingen gebruik werd gemaakt, werd de zeer geanimeerde vergadering om half vijf met den Chrlstelijken groet gesloten. G 1 IE Adres aan den Amsterdamschen Raad Het bestuur der Mij. tot Bev. der Bouwkunst, Bond van Nederl. Architecten, hfeft een adres aan den Amsterdamschen Raad over de Paleis-Raadhuiskwesitie. Het bestuur deelt mede, dat het zich welbewust moet onthouden van het geven van eenig advies omtrent het al of niet afstaan. Het Bestuur meent eohter wel, dat ingeval van afstand deugdelijke waarborgen zouden moeten worden verkregen, dat dit allerbelang rijkste monument niet alleen in goeden staat zal worden gebracht, doch dat een dergelijke herstelling tevens zou moeten inhouden, dat eventueel noodzakelijke verbouwingen geen schade doen aan het karakter van het bouw werk, en de in de 19e eeuw aangebrachte ver. minkingen zullen worden verwijderd. Ten aanzien van het in de aanhangige voor dracht gelegde onmiddellijk verhand tussohen den afstand van het Paleis op den Dam en den bouw van een nieuw Raadhuis aan het Fre- deriksplein is het bestuur van meening, dat het nemen van een beslissing, als hier wordt voorgesteld, nadere overweging verdient. Het staat volgens zijn meening nog volstrekt niet vast dat het Frederiksplein, ingeval tot den bouw'van een geheel nieuw Raadhuis wordt besloten, de eenige, en zoo niet, dan de beste plaats is, welke daarvoor in aanmerking komt. Plannen voor de herdenking van zijn dood te Haarlem. 18 December 1931 is het, zooals men weet, honderd jaar geleden, dat te Haarlem, in zijn huis aan de Groote Markt, nu Café Brink- mann, mr. "Willem Bilderdijk overleed, de grootste Nederlandsche dichter van zijn tijd. Er heeft, zich te Haarlem een comité ge vormd, in samenwerking met de vereeniging „Het Bilderdijk Museum" te Amsterdam, om dezen dag waardig te herdenken: le door het houden van een tentoonstelling van Bilder- dijkiana, boeken, handschriften, prenten en al wat den tijd en den persoon van Bilderdijk in het laatst van zijn teven verduidelijken kan; 2e. door het leggen van een krans op zijn graf; 3e, door het eeren van den grooten doode in een plechtige samenkomst. Het dagelijksch bestuur van het comité wordt gevormd door de heeren dr. J. B. Sche pers, voorzitter, Jos. v. d. Velden, secretaris, en H. Kuipers, penningmeester. Het secretariaat !s gevestigd Nieuwe Gracht 70, Haarlem. (N. Haarl. Crt.) NED. INSTITUUT VOOR VOLKSHUIS VESTING EN STEDEBOUW. Op de bestuursvergadering van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft de heer H. P. J. Bloemers, die gedurende meer dan tien jaren het voorzitterschap van het Instituut heeft vervuld, déze functie neer gelegd. De vete werkzaamheden, verbonden aan het aanvaarden van het burgemeesters ambt te Groningen, hebben hem daartoe ge noopt. In zijn plaats is als voorzitter van het Instituut gekozen de heer Jhr M. J. I. de Jonge van Eilemeef, directeur van bouwpolitie en woningdienst te Rotterdam, Het leeningsfonds besteed voor crisis-uitgaven J..OOR DE EERSTE KAMER WORDT CRITIEK GELEVERD Verschenen is het voorloopig verslag dei- Eerste Kamer inzake het ontwerp tot aanvul ling en wijziging der Leening wet 1914 (heffing ran opcenten op den tabaksaccijns op sigaret ten). Hieraan wordt het volgende ontleend: Eenige leden maakten bezwaar tegen de hier voorgestelde nieuwe verhooging der indirecte belastingen. Zij waren van oordeel, dat, indien versterking der middelen noodzakelijk is, deze moet worden verkregen uit de directe belastin gen. Hiertegen kwamen andere leden in verweer, die niet alleen wezen op de reeds zeer hoog opgevoerde directe belastingen, maar er boven dien de aandacht op vestigden, dat, in het onder, liavige geval eigenlijk moet worden gesproken van een belasting op een weeide-artikel. Deze belasting kan geenszins als bezwarend worden aangemerkt. Het is zelfs de vraag of het niet wenschelijk geweest zou zijn, een grootere ver hooging in te voeren. Het stelsel van den minister om de crisisuit gaven in een bijaonderen dienst onder te bren gen, achtten vete leden juist, en zoo ook om daarvoor een extra-heffing in het leven te roe pen, maar het brengen van die uitgaven ten laste van liet Leeningfonds 1914 is naar het oordeel van verscheidene hunner meer op prac- tische, dan op principieele gronden te verdedi gen. Sommige leden spraken voorts de meenmg uit, dat het aanbeveling verdient bij deze ge legenheid te breken met het te kwader ure aan genomen stelsel, dat de staat geen rente aan het Leeningfonds verschuldigd is. Andere leden waren van oordeel, dat de on sisuitgaven niet behooren te worden gedekt met "olden die voor aflossing van schulden be- stemd waren, terwijl zij voorts van oordeel wa ren dat de stand der financiën wel van dien aard is, dat crisisuitgaven door de vroegere overschotten kunnen worden gedekt. Deze leden konden, nu nog geen nieuwe crisis uitgaven zijn gedaan, de voorgestelde opcenten verbooging dan ook geenszins goedkeuren. Tenslotte vroegen andere leden een onam wonden antwoord op de vraag, welke s minis ters planen zijn met betrekking tot de opeen ten op de grondbelasting. We lezen, dal de afdeeling Bcerla van de* sociaal-democratisch en arbeidersbondin zijn geheel werd geroyeerd door den bonds raad Waarom? Omdal die afdeeling daden gesteld had in strijd met het landsbelang. Want twee bestuursleden bicven na herhaalde waar schuwingen toch doorgaan met propagan da voor aansluiting bij hef Werldoozen Agi tatie Comité hef zoogenaamde Wac en wijl de afdeeling beslootofficieel deel te nemen aan een congres voor Revolution- naire Vakvercenigingsuppo&itie. Ze wülen niet, zoouls het hoofdbestuur dus eruil! Heel de afdeeling maar! Wc kunnen ons dal geval indenken. Een hoofdbestuureen bond, kan niei toelaten, dal moedwillig door eigen leden een verkeerde politiek gevoerd wordt, een verteerde leiding gegeven. Wel hadden we gedacht, dat ociaal-dernocratcn eent zou den toepassen in eigen kring, wal ze graag bij anderen zien gebeuren. We zouden willen vragen: waren die Beert tasche sociaal-democraten niet gehard ge noeg in de leer, dat ze overliepen naar an deren? En heeft dan de sociaaldemocratische opvatting zoo weinig kracht en zoo weinig vat op de menschen, dat er met verboden gewerkt moei worden. Natuurlijk zal men antwoorden: die men schen raken onwillekeurig onder den In vloed dier leiding; ze zijn gewaarschuwd willen den goeden weg niet op; om onzen bond, gezond te bewarenmoeten zij eruit. Zeer juist. Zou men bijv. dat ook niet kunnen toe passen op katholieken? Als de Katholieke Kerk haar leden waarschuwt voor ver keerde invloeden, als zij hen op slot van rekening buitensluit om hun invloed op onderen le weren, - als er katholieken on der verkeerde leiding afvallen, - dan is dat ook zoon heel menschelijk geval, en heeft de Katholieke Kerk het volste recht zich daartegen te bewaren, en haar leden te verdedigen tegen mis-leiding. Blijkens den officieelen uitslag der voor de Prov. Staten van Gelderland gehouden verkie zing is van de R. K. Staatspartij niet de can- didaat de heer Peters van Ossewaard gekozen, doch de heer Koelman te Nijkerk. WIJZIGING DRANKWET De kwestie der verloven Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van hotel-, café- en restauranthouders in het verlof- bedrijf „Hocares" heeft een open brief gericht tot den Minister van Arbeid, H. en N., waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het advies van den Nijverheidsraad t. o. z. van het ontwerp- drankwet. Adressant handhaaft zijn bezwaren tegen het maximum-stelsel. De overheid mag niet zonde' schadevergoeding doen verdwijnen wat zij een maal heeft toegestaan. De sociale gevolgen van wat de Nijverheidsraad wil, n.l. de mogelijkheid van verpachting van verloven, zijn speciaal voor de verlofhouders van den meest ernstigen aard. Adressant moet zioh daar met kracht tegen ver- ietten, omdat een dergelijke mogelijkheid op den duur zou leiden tot de volslagen proletari- seering van het veri-ofbedrijf. Door het pacht stelsel toch zouden de brouwerijen van liever lede in het bezit komen van alle verloven-A. de RADIO-OMROEP in HET BUITENLAND. De Minister van Waterstaat heeft, ^gevolg? zijn toezegging, gedaan tijdens de van de interpellatie-Albarda, aan de Tweede Kamer doen toekomen de regeling van den radio-omroep in België, Denemarken, Emtsch- land, Engeland, Frankrijk. Noorwegen, tenrijk, Tsjecho-Slowakle ZW t wetreft de rl inni-i meer in het bijzonder wat betreft de r geïlng van de practijk der uitzendingen van politieken aard. De bescheiden zijn ter griffie gedeponeerd, ter inzage van de leden. Beperking tot de Zuid-Holl. en Zeeuwsche stroomen Bij nota van wijziging wordt alsnog voorge steld in het betreffend ontwerp in art. 1 punt 10 vóór de woorden „in de gevallen" in te voegen de woorden „voor zooveel de Zuid- hollandsche en Zeeuwsche stroomen betreft". Hierdoor wordt de bevoegdheid tot het stel len van uitzonderingen op den algemeenen re gel van art. 13, 4e lid beperkt tot deze stroo men. Alleen op deze wateren toch heeft ge deeltelijke verpachting van het vischrecht plaats. DE NEDERLANDSCHE BLOEMEN- EN PLANTENlTENTOONSTELLING TE ZAGREB. Volgens bericht uit Zagreb aan de Neder- landschJoego Slavische Kamer van Koophan del te Rotterdam werd de Nederlandsche hl-oemen- en plantentent-oonstelling te Zagreb d.d. 25 dezer officieel geopend. Bij de opening waren o.a. aanwezig 25 Nederlandsche bloemen- exporteurs, de Joego-Slavische consul te Rot terdam de heer H. H. van Dam, tevens voor zitter der NederlandschJoego-Slavisohe Ka mer van Koophandel, voorts mr. R. van Has selt, secretaris-generaal dezer Kamer en de heer A. P. van Hoey Smith, bestuurslid dezer Kamer. De Nederl. regeering werd vertegen woordigd door den afgevaardigde van het Mi nisterie van Landbouw, ir. R. P. Bonthuis, H. M. Koningin Maria, de beschermvrouwe dezer tentoonstelling, werd vertegenwoordigd door generaal Jeemenic; deze bracht bij de of- ficieele lunch een dronk uit op H. M. Koningin Wilhelmi-na, ook de heer van Dam bracht een dronk uit op Z. M. Koning Alexander van Joego-Slavië. Pen volgenden dag had de vertooning plaats van de film „Nederland" van de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" verbonden met een lezing gehouden door den heer J. Smits, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouw- raad. De Nederlandsche Tuinbouwraad heeft ter berinnering aan deze Nederlandsche tentoon stelling den burgemeester van Zagreb een gou den medaille aangeboden. De Joego-Slavische bladen zijn vol lof over de tentoonstelling. Door het dagblad „Tugoslavenski Lloyd" werd een „Nederland-nummer" uitgegeven onder leiding van den heer Christian Giinther-Pavla- kovic, te Rotterdam. Het nummer is rijk aan artikelen van vooraanstaande personen uit Nederland en bevat tevens tal van foto*». VRIJDAG, 1 Mei. Huizen (1875 M„ 160K. H.) teziVngr;Or&9O3°00 gramofoonplater1; IjtM-U-» ziekendienst: 11.00-12.00 gram.Dfoonpteten^iw —12.15 politieberichten: 12-15-1?'^nl!T^ v d platen; 12.30-2.00 H. Hermann (viool) T. vt d Haar (viool), H. v. d. Horst Jr. teello), en me R. A. v. d Horst-Bleekrode <Plano)" gramofoonplaten3.004.30 mevr. Lange (sopraan), mevr. A. Reclame (alt), me] C- v Stolk (fluit) mej. O. N. Büchler (piano) het Hilversumsch Strijkkwartet; 4.30-4A5 platen; 5.00-5.30 H. J. Stcinvoort. Een ^pier of onillebak' 5 306.30 orgelconcert A. Engels, b.du Radio-dokter 7.00 A. J'. Herwig: Mooie planten teor den rotstuin; 7.30-7.45 politieberichten; 7.45 —8.00 gramofoonplaten; 8.00—8.40 conMrt Ani_ Orkest Ver. o. 1. v. M. Spanjaard. H.H. Minde man en Warnars (trompet en P^kea) nerlamtie door Arie Post; 9.20—10.25 vervolg concert; 10.25 Vaz Dias; 10.35-11.30 gramofoon platen. Hilversum (298 M., 1004 K. H-) Uitsl. VARA-uitzending: 7.00 ochtendgroet7.30 gramo foonplaten; 8.00 ochtendgroet; 8.30 gramofoon platen; 9.00 De Stem des Volks, afd. Wormerveer en gramofoonplaten; 10.00 VARA-orkest, 12.00 orkest; 2.00 voor de kinderen; 2.30 Utr. Sted. Orkest; 4.30 mevr. Hekkert-van Eysden (zangh Johan Jong (piano), en gramofoonplaten; 5.00 orgelspel Joh. Jong: 5.15 dubbelmannenkwartet Adama van Scheltema: 6.10 orgelspel Joh. Jong; 6 30 W. v. Iependaal (levensliedjes)7.30 avond- programma m. m. v. VARA-orkest O. 1 v. Hugo de Groot en het Greet Volkstooneel11.30 epiloog en gramofoonplaten. Sluiting te 12.30. Daventry <155' M.. 193 K. H.) 10.0510.20 lezing: Neighbours: 11.20 balladen; 11.50 orgelbe speling 12.50 gramoteonplaten1.50 voor de scho len; 2.20 reispraatje; 2 50 voordracht; S.20 gramo foonplaten: 3.35 Moschette en zyn orkest; 4.35 kinderuurtje; 5.20 lezing: Rhododendrons; 5.35 nieuwsberichten; 6.00 vioolmuziek van Corelli6.20 lezing; Music in coming programmes; 6.45 lezing; The economie life in India today; 7.05 The Ridge- way Parade, vroolijke muziek en zang: 8.20 nieuwsberichten; 8.40 lezing: Idle thoughts; 8.65 B. B. C. orkest; 9.30 May Dau, radio-tooneel11.20 11.20 dansmuziek. P a rjj s (Radio Poris 1725 M.. 174 K. H.) 7.0S^ 11.50 en 5.20 gramofoonplaten; 7.20 koor, orkest solisten. Langenberg (473 M„ 634 K. H.) 6.25-7.ak 9.3510.35 en 11.30 gramofoonplaten; 12.251.8® orkest en viool-soli; 4.205.20 orkest; 6.207.10 declamatie en toespraken7.25 Mei-concert. Daar na berichten. Vervolgens tot 11.20 orkest. Kalundborg (1153 M., 260 K H.) 11.2C^ 12.20 orkest; 1.50—3.50 orkest en piano-soli; 7.2(6— 8.35 1 Mei-uitzending. Koorzang en declamatl» 8.35—8.50 Hobo-soll; 8.50—9.05 Bluff, dialoog van Awertschenko9.059.20 liederen9.3510.20 Rococo-muziek Brussel (508.5 M.. 590 K. H.) 4.20 orkest; 5.05 gramofoonplaten5.20 -orkest5.50 en 7.20 gramofoonplaten. Leuven (338.2 M„ 887 K. H.) 4.20 orkestf 5.05 gramofoonmuziek5.20 orkest; 6.05 gramo foonplaten; 7.20 orkest, zang en declamatie. Zees en (1635 M., 183.5 K. H.) 5.05 tjjdseia; 5.50 gymnastiek en gramofoonplaten; 9.3011.23 lezingen; 11.25125.15 gramofoonplaten; 12.151.20 berichten; 1.20—2.20 gramofoonplaten; 2.203.50 lezingen; 3.504.50 concert.: 4.50—1.20 lezingen» 7.20 orkest; 8.50 berichten; 9.00 Walter Gieseking (piano) niet orkestbegeleiding; 9.20 berichten en daarna concert door werkloozen-orkest met me dew. van solisten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5