ALGEMEEN OVERZICHT. De arrestatie Moulin van Tot den aanval overgegaan BELGIE'S DEFENSIE Trein in brand gevlogen DONDERDAG 30 APRIL 1931 MILITAIRE" REDE VAN DE BROQUEVILLE ERNSTIGE RAMP IN EGYPTE DE OPSTAND IN NICARAGUA In Vlaanderen Vlaamsch MET EEN VIERMASTER DOOR VLAMMEN INGESLOTEN '1 1 dynamietpatronen gevonden DRAADLOOS STATION GEBOMBARDEERD BETOOGING TEGEN DE DICTATUUR Radicale inkrimping de moord in de auto beleedigingsproces van I hugenberg I HrtrÜenrd,™». redact.» Fe®Jteb, GOEBBELS voor de rechtbank GROOTE BRAND IN GALATZ ONDERLUITENANT VAN AL CAPONE V VERONGELUKT. Onrust in Portugal De revolutie en de verandering van den regeeringsvorm, waarvan Spanje dezer dagen liet tooneel is geweest, vonden reeds meer dan twintig jaren geleden er werd in de berich ten al eens aan herinnerd haar pendant in Portugal. Maar de omverwerping der Monar chie had in dat land onder veel dramatischer omstandigheden plaats. Geen gemeenteraads verkiezing, maar 'n gewapende opstand, waar aan leger en vloot deelnamen, dreef daar den koning in den herfst van 1910 het land uit. En eigenlijk was reeds twee jaren tevoren deze •gebeurtenis ingeluid door een der vreeselijk- ste aanslagen en politieke moorden, welke de moderne geschiedenis kent. In het begin van Februari 1908 werd Europa opgeschrikt door berichten uit Lissabon, meldende, dat koning Carlos en zijn oudste zoon de kroonprins, toen zij van hun buitenverblijf in de hoofdstad terugkeerden, waren doodgeschoten. Men wist, dat sinds eenigen tijd een revolu- tionnaire beweging tegen 't Koningshuis gaan- do was, maar een zóó tragische ontknoopang ■had men toch, in het buitenland althans, niet verwacht. Portugal stond in die dagen onder het be wind van een dictator, die het volle vertrou wen des Konings genoot, maar die veler mis noegen had opgewekt, een misnoegen, dat zich ook scherp keerde tegen hét Vorstenhuis. Openlijk werd in de Pers en zelfs door een republikeinschen afgevaardigde in het Parle ment, tot geweld aangespoord. Maar de Koning scheen het gevaar niet te tellen, ofwel het min of meer fatalistisch op te nemen. „Laat mij toch met rust", zou hij eens tot het hoofd der Politie hebben gezegd, toen deze hem waar schuwde voor een aanslag, „wat mij moet over komen, overkomt mij toch De aanslag kwam. Toen de Koning in den namiddag van 1 Februari naar Lissabon terug keerde was hij, behalve van den kroonprins, ook van zijne gemalin, koningin Amélie, en van zijn tweeden zoon Manuel vergezeld. Al len namen plaats in hetzelfde rijtuig. De af stand van de landingsplaats men had bij den terugkeer de Taag .moeten oversteken naar het paleis was niet groot, en temidden van een zwijgende menigte vervolgde het rij tuig met de koninklijke familie, stapvoets zijn weg. Bij het gebouw van het Departement van Financiën, trad plotseling uit het volk een jongeman naar voren en deed een poging van achteren op het rijtuig te klimmen. Bijna ter zelfder tijd loste hij een schot uit een revolver op dom Carlos, die terstond getroffen werd. De Koningin en de beide prinsen slaakten een kreet en de Koningin verhief zich van haar zitplaats en sloeg met den ruiker, welken zij in -de handen had, naar den aanvaller. Maar deze loste een tweede schot, dat den Koning tussehen hals en rug trof en hem onmiddellijk doodde. Temidden van het ontzettende tumult, dat ontstond, ging alles zeer snel in zijn werk. Een tweede persoon, die zich voor een ander gebouw had geposteerd, bracht nu een kara bijn van onder zijn mantel te voorschijn en vuurde op den kroonprins, die eerst in het gelaat en vervolgens in de borst getroffen werd. Ook hij was bijna op slag dood, ofschoon men hem nog levend naar het marine-arsenaal kon overbrengen. Toen de moordenaar een derde maal wilde schieten, werd hij door een offi cier neergesabeld. Ook de man, die den Koning had gedood, en nog een derde samenzweerder ■boetten terzelfder tijd den aanslag met bun leven. Prins Manuel had slechts een lichte ver wonding aan den arm bekomen, terwijl de Koningin, die nog gepoogd had den kroonprins met haar lichaam te beschermen, ongedeerd was gebleven. Wel echter vertoonden haar hoed en pelsmantel de sporen van kogels, zoo dat zij op schier wonderdadige wijze aan den dood was ontsnapt. Da Monarchie ging bij dezen aanslag niet ten onder. Prins Manuel, toen 18 jaren oud, volgde zijn vader op, en de rapublikeinsche agitatie werd op forsche wijze onderdrukt. Lang echter zou het land, gelijk boven ge zegd, niet meer een Koninkrijk blijven. De revolutie, welke in den aanvang van. October de Monarchie ten val bracht, ging voornamelijk uit van de Marine, welke daarbij een deel van het leger aan hare zijde had. In den nacht van 2 op 3 October om 2 uur, werd de Koning en met hem geheel Lissabon uit den slaap opge schrikt door kanonschoten, welke een paar oorlogsschepen op het paleis afvuurden. Dit was het sein tot omwenteling, welke niet zoo ordelijk" en onbloedig haar beslag kreeg, als thans in Spanje het geval was, want er werd hier en daar nog hevig gevochten, maar die toch een bijna even snel verloop had. De 20- jarige Koning zag zich genoopt met zijn moe der zijn grootmoeder en zijn oom den Portu- geeschen bodem te verlaten, zonder evenwel, evenmin als thans koning Alfonso, van zijne rechten afstand te doen. Hij is edhter nimmer meer in Portugal teruggekeerd. En ook. hij vond gastvrijheid in Engeland, waar de broer van zijn moeder, de hertog van Orléans, een groot landgoed bezat, en dit den bannelingen ter beschikking stelde. Wie nu zou denken, dat de republiek het volk tevreden en volkomen vrij maakte, ver gist zich. De ontevredenheid verdween niet met het koningschap en op het oogenblik zijn de moeilijkheden, waarin de Portugeesche ïegee- ring ziich bevindt, zelfs van dien aard, dat men de toekomst eenigszins met bezorgdheid te-, gemo-et ziet. Want niet enkel met de opstan dige beweging op Madeira waarover elders op deze pagina wordt bericht heeft men te doen, ook in het land zelf is het roerig. Wegens situdentenonlusten in de medische faculteit van d© universiteit te Lissabon rnoes. ten gisteren reeds militaire troepen ingrijpen. De studenten hadden uitgeroepen: „Weg mot die dictatuur!" en „Leve de sovjet-revolutie!" De rector van de universiteit moet in hechtenis genomen zijn, omdat hij weigerde de politie tot de hoogeschool toe te laten. Daarop zijn alle studenten in geheel Portugal in staking gegaan, terwijl ook in Oporto era te Braga be- toogingem zijn gehouden. Het zal nog zeer de vraag zijn of de regee ring in Madeira, en in het eigen laind den toe stand meester zal kunnen blijven. En al zal er zich waarschijnlijk geen actie ten gunste van een herstel van het koningschap - ont wikkelen, het aan het roer komen van een nieuw bewind lijkt on3 een kwestie van niet al te langen tijd. Strijd om het presidentschap in Frankrijk De strijd om het Elysée, die tot nu toe tot de binnenkamers beperkt is gebleven, is plotseling opgelaaid door den wens-ch, door een aantal gemodereerden uitgesproken om president Doumergue op zijn voornemen om het Elysée definitief te verlaten, te doen terug- keeren. Zelden is op zoo duidelijke wijze aar- het licht gekomen, dat de nationalisten over geen persoonlijkheid van genoegzaam gezag be schikken om lh©t E'lyisé© te veroveren op Briand, die de candidaat der socialisten is en ongetwijfeld de radicalen zal meekrijgen. Zooals gewoonlijk heeft nog geen der candi- daten zioh uitgesproken en in het bijzonder Briand heeft alle verklaringen weten te ver mijden. Is diens verkiezing zoo zeker als de socialistische leider Leon Blum meent cn^uit spreekt Br is al zeer weinig kans, dat hij bij eerste stemming een meerderheid zou kunnen behalen en van de zijde der gematigde link- scthen. die van het kam er midden, wordt alles in liet werk gesteld om de candidatuur-Briand te verzwakken. Zoo heeft Franklin-Bouillon verklaard, dat de senaatspresident Doumer in elk ge-val candidaat zal zijn en de heer Dou mer zaJI in elk geval een groot aantal llnksch-e stemmen aan Briand ontnemen. Bovendien wil men in elk geval de bekende vóórvergadering dier linksdbe partijen voor komen om niet toe te laten ,dat Briand de candidaat van een linksohe concentratie zou zijn. Trouwens %d© beslissing van de vóórverga dering verzekert de verkiezing mie-t zooals nog bij da verkiezing van Polncaré is gebleken, toen Pairns door de voorvergadering met bedui dende meerderheid was aangewezen en niette min den volgenden dag te Versailles werd ge slagen. Mocht men Doumergue kunnen overhalen opnieuw candidaat te zijn, dan is diens verkie zing verzekerd, maar uit niets kan nog wor den opgemaakt, dat bij Doumergue ©enige aarzeling is ontstaan. Men verwacht voor den eerste stembusgang een reusachtige stommen- versnippering eh zelfs wordt het mogelijk ge acht dat de tweede stemming tot den léden Mei zal worden verdaagd. Op het oogenblik wordt de campagne nog geheele negatief gevoerd en wordt Briand hef tig aangevallen met behulp van de tegenval lers op het stuk van buitenlandsohe politiek De kamer terugkeer zal voor hem beslissend zijn- het debat over de buitenilandsohe politiek zal het eerst plaats hebben en bat schijnt, dat in de kamer zoowel als in den senaat de op positie tegen den minister van buitenlandsohe zaken weer terrein ge-wonnen heeft. Van d© „outsiders" die genoemd worden, heeft niet een zijn candidatuur d-oor een be langrijke fractie zien accepteeren en de ver kiezing van Doumer schijnt nog minder ver zekerd dan voor de heide presidentsverkiezin gen die met een échec voor hem afliepen. Al leen Brjand kan op het oogenblik van een aantal stemmen verzekerd zijn, maar het is nog zeer de vraag of hij de helft van het aantal stemmen zal kunnen overschrijden. Vóór den Oden Mei zal het uiterst moeilijk zijn zich een beeld van de beteekenis de ver schillende candidaturen ta vormen. COMMUNISTISCHE INTERPELLATIE IN DE BELGISCHE KAMER Over een allesbehalve waardig schouwspel „Niet België heeft te ontwapenen; groote naties mogen het doen" de Opstandelingen op Madeira stellingen verdreven uit hun Reizigers in doodelijken angst naar buiten gesprongen CAIRO, 29 April. (V.D.) Bij Benha is een trein, die van Alexandria naar Caïro reed, in brand gevlogen. De brand brak uit in een wagon 3e klasse. Het was onmogelijk den machinist te waar schuwen en alle pogingen om zijn aandacht te trekken, bleven lang vruchteloos. Tengevolge van de snelheid van den trein stonden spoedig drie wagons in lichte laaie. De reizigers, die in groote angst verkeer den, wierpen zich naar buiten. Doordat over een grooten afstand overal doo- den en gewonden langs de spoorlijn liggen, is het zeer moeilijk het aantal slachtoffers vast te stellen. Toen eindelijk de machinist den trein deed stoppen, bleken de brandende wagons ndet te naderen te zijn. Vele slachtoffers werden naar lvet ziekenhuis te Caïro overgebracht. De toestand van velen is zeer ernstig. De machinist is gearresteerd. Een onderzoek is ingesteld. Het aantal slachtoffers CAÏRO, 29 April. (V.D.) Bij de treinramp zijn 38 personen gedood. (Volgens een andere lezing 41). Vele personen bezweken na aan komst in de ziekenhuizen. Veie lijken waren ook onherkenbaar ver minkt. Onder de dooden bevindt zich 1 Europeaan. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het warm loopen van één der wagenassen. MIDDELEEUW SCHE SCHRIK AAN JAGIN G NIEUWE VELDTOCHT VAN SANDINO? NEW YORK, 29 April. (V..D.) Volgens be richten uit Nicaragua zou de leider van de Nicaraguasehe vrijheidsbeweging, generaal Sandino, pogingen doen om de bevolking schrik in te jagen. Beweerd wordt, dat liij in de nabijheid van Puerto Cabesas verscheidene gevangenen heeft doen onthoofden, waarna hun hoofden op stok ken werden bevestigd. Gelijk gemeld, moet Sandino van sovjet Rukland een aanbod hebben ontvangen voor de leverantie van wapens en munitie. Sandino heeft dit aanbod echter van de liand gewezen. VERKLARINGEN VAN MINISTER HYMANS Onze Brusseische correspondent meldt ons: Dinsdagnamiddag hehben 1500 2000 stu denten in de straten van Brussel een nieuwe manifestatie gehouden tegen de aanhouding van dr. Moulin. In hoofdzaak waren het socialisten en com munisten, die In den stoet medestapten of jon ge liberalen, die zich door roode volksmenners op sleeptouw hadden laten nemen, want het is een feit, dat het vooral de socialisten zijn, die het geval zoo schromelijk hebben opgeblazen. De stoet gaf een allesbehalve waardig schouw spel te zien. Kreten als: „Weg met Mussolini" of „Mussolini moet opgehangen worden", wa ren niet van de lucht. Hier en daar deden zich kleine incidenten voor. Inmiddels werd in de kamer van socialis tische en communistische zijde over liet geval geïnterpelleerd. Alvorens de interpellatie zou aanvangen, vroeg de voorzitter, dat men waar dig en kalm zou optreden, waarna hij waardee- rende woorden sprak aan het adres van „de he. vriende Italiaansche natie". De communist Jacqmotte, die het eerst het woord voerde, had het o.a. over het onwettig fascistisch regime, dat zich alleen in de mod der en in 'het bloed kan handhaven Deze communist schijnt nooit te hebben hoo- ren spreken over het sovjet-regime, dat zich alleen in stroomen bloeds en een onafgebroken reeks misdaden kan rechthouden! De Belgische regeering wist reeds op 13 Maart dat Moulin verdwenen was, zoo ging Jacqmotte voort, doch het is eerst 3 dagen la ter, dat zij zijn ouders „geruststelde' met de mededealing, „dat hun zoon geen ongeluk was overkomen". De Belgische minister van buiten- lands-che zaken heeft verder aan de ouders van Moulin gevraagd, geen openbare actie in te stellen. TT Minister Hymans interrumpeert: U vertelt leu^ns! De heer Jacqmotte: De regeering zou niets gedaan hebben, indien de openbare opmie niet in opstand ware gekomen. De regeering heeft pressie uitgeoefend op de academische overhe den, om do studentenbetoogingen te doen ver bieden. an haar kant hebben de Italiaansche autoriteiten de Belgische regeering met min achting behandeld. De rechters ginds zijn beu- ten. Da voorzitter: Wij allen koesteren het voor. nemen, om Moulin\te onttrekken aan een rechtspraak, die te streng zou zijn. De heer Jacqmotte: In de Italiaansche kerkers zit nog een Belgisch arbeider, Fantin uit Til. leur, opgesloten en ook voor 'hem heeft de Bel gische regeering niets gedaan. Alle twee deze mannen, Moulin en Fantin, verkeeren ginds in levensgevaar. De heer Hymans, minister van buitenland, sche zaken, bestempelde de interventie van Jacqmotte als een politieke rede en hij protes teerde tegen diens uitlatingen. Daarna gaf hij de lezing der regeering over het geval: Wij werden eerst op 14 Maart gewaarschuwd, zeide hij en dadelijk hebben wij inlichtingen inge wonnen bij onzen consul-generaal te Milaan en onzen gezant te Rome. Mij werd medegedeeld, dat Moulin beschul digd was van politieke, anti-fascistische drijve rijen en dat hij clandestien brieven en docu menten had vervoerd. Ik heb zijn in vrijheidstelling gevraagd. Hij zou ginds, uit den aard der beschuldigingen die op hem rusten, voor de speciale rechtbank moeten verschijnen en wij hehben niet bet recht, ons met de rechtspraak van een vreemde natie in te laten. Wij hebben aan de Italiaan sche regeering gevraagd, dat de verdedigings rechten van onzen landgenoot zoo ruim moge lijk zouden zijn en zij heeft onzen reeds genoem den diplomatieken vertegenwoordigers toege staan, den heer Moulin, die in goede gezond heid is, in de gevangenis te bezoeken. Gedelegeerden van de Belgische ambassade te Rome, zullen de openbare rechtszittingen bij wonen. Moulin kan zich eohjer niet door een Belgisch advocaat laten bijstaan, omdat de Ita liaansche wet (evenals de Belgische wet), dit niet toelaat. Onze positie is delicaat: wij moeten een land genoot beschermen en er anderzijds voor zor gen, dat onze goede relaties met Italië niet vertroebeld worden. Daarom moeten wij mis plaatste manifestaties beletten en de jeugd niet noodeloos opwinden. Da socialist Brunfaut, die hierna aan het woord kwam, oefende critiek uit op het fascis tisch regime eu besloot met de verklaring, dat de Italiaansche regeering niet tegen een En- gelsch of een Amerikaanseh onderdaan zou hebben durven doen, wat zij thans met den Belg Moulin heeft gedaan. Een ander socialist, Hubin, moest toegeven, dat het ministerie van buitenlandsohe zaken gedaan heeft, wat in zijn macht was. Tenslotte mengde de frontafgevaardigde Ward Hermans zich nog in het debat, om te zeggen dat do Belgische regeering even „fascis tisch" optreedt als de Italiaansche, in haar strijd tegen de Vlaamsche nationale beweging. DE PROEFNEMINGEN VAN PROF. PICCARD. Onze Brusseische correspondent meldt ons: Professor Piccard zal 5 Mei a.s., van Brussel naar Augsburg terugkeeren, teneinde, indien de weersomstandigheden dit toelaten, zijn be kende proefnemingen voort te zetten. HET SPAANSCHE KONINGSPAAR Viert 31 Mei zijn zilveren bruiloft De volgend<A maand zullen koning Alphons XIII en "gemalin hun zilveren brui loft vieren. Op 31 Mei 1906 trad koning Alphons in het huwelijk met prinses Victoria Eugenia von Battenburg die in 1887 geboren was. De omwenteling heeft de voorbereidingen onderbroken die voor dit feest gemaakt werden Ver van hun vaderland zal thans het vor stelijk paar dezen dag herdenken. BRUSSEL, 29 April. (B.T.A.) In de kamer werd heden over dfe buitengewone credieten voor de nationale defensie beraadslaagd. Minister de Broqueville sprak de meening uit, dat niet België heeft te ontwapenen. De groote naties mogen het doen. Zij zullen van ons niets te Vreezen hebben. Het verdedigingsstelsel van België is geïn spireerd door de gebeurtenissen van 1914. Wij kunnen niet meer rekenen op de ver dragen. Wij moeten weten, dat de forten, door Frankrijk aan de Oostgrens opgericht, een aan val daar onmogelijk maken. De waarschijnlijkheid van een inval in Bel gië is dus meer en meer te vreezen. Zij, die het tegenovergestelde zeggen, zijn, ofwel onwetend, of leugenaars (protesten op de banken der fronters en zekere banken der so cialisten). De minister vervolgt: België kan niet de uitgaven »p zich nemen voor een fortenketen langs de heele Belgische grens. De effectieven zouden onvoldoende zijn en men moet niet vergeten, dat men groote uitgaven zal moeten doen om de luchtvaart op het vereischte niveau te brengen. Het defensiesysteem door de regeering voor gesteld, werd door bevoegde personen goedge keurd. Antwoordend op de critiek van het laatste socialistencongres, zeide de minister: ander velde wilde niet inzien, in welke mate de forten van België in 1914 van nut zijn geweest Hij verloor uit het oog, dat de oorlog ons vele dingen geleerd heeft, waarvan Frankrijk gebruik maakt om zijn defensielinie in het Oosten tot stand te brengen. De Broqueville wenscht aan te toonen, dat men onderstanden moet oprichten, waar het Belgische leger de hulp van het Engelsche leger zal kunnen afwachten en den inval uit het Noorden zal kunnen afslaan. Daarna on derbrak de Broqueville zijn rede. De kamer ging in geheime zitting over om over haar eigen begroeting te beraadslagen, welke een verlaging meebrengt van de vergoe ding, aan de parlementsleden uit te keeren. Vlaamsch in het leger Onze Antwerpsche correspondent schrijft: Hoezeer de bewustwording van de Vlaam sche gewesten elk jaar toeneemt, blijkt ons duidelijk uit de pas verschenen statistiek he treffende de taalkeuze der dienstplichtigen van de lichting 1931. In de Vlaamsche gewesten was de keuze n.l. als volgt: Fransch Nederlandsch 12 mnd. 8 mnd. 12 mnd. 8 mnd. West-Vlaanderen 336 266 1880 2658 Oost-Vlaanderen 167 101 2760 3428 Limburg 96 69 702 1242 Antwerpen 144 40 2864 3401 Arr Leuven 90 58 608 837 Totaal 833 534 S814 11576 Een zestiende gedeelte der recruten vraagt dus slechts opleiding in het Fransch. Het vo rig jaar was het een veertiende. Te Gent, de zoogenaamde Fransche stad van Vlaanderen waren er op de 1100 slechts 58. die Fransche opleiding vroegen, dus maar een negentiende. Te Brussel met Halle blijft de verhouding ongeveer dezelfde als vorig jaar: Fransch 2223 en 827. Nederlandsch 1139 en 1069. Vreeselyke dood van twaalf arbeiders PETROLEUMBRON IN BRAND In de mijn Eschweiler Reserve AKEN, 29 April (H.N.) In de: mijn Esch weiler Reserve zijn gisterenmiddag door mijn werkers opnieuw 12 dynamietpatronen gevon den, die in een zak verpakt waren. Bij een door de ambtenaren ingesteld onder zoek bleek, dat ook deze patronen uit het jaar 1929 stammen. Men acht het niet onmogelijk, dat de ontploffing, die verleden jaar zooveel slechtoffers maakte, door dergelijke patronen veroorzaakt is. Een streng onderzoek naar de verdwijning van deze patronen wordt ingesteld. TOENEMEND GEBOORTEN-OVERSCHOT IN FRANKRIJK. PARIJS, 29 April. (H.N.) Het geboortecijfer in Frankrijk is in het afgeloopen jaar gestegen en wel met ongeveer 20.000 tot 749.000. Te vens is het sterftecijfer gedaald -zoodat er voor 1930 een geboorten-overschot van bijna 100.000 is, terwijl in 1929 nog 12.000 meer sterfgeval len dan geboorten voorkwamen. In 92 dagen van Australië naar Engeland Naar uit Londen wordt gemeld, is te Fal mouth aangekomen de prachtige viermaster „Herzogin Cecil", een der hoe langer hoe zeld zamer wordende fraaie zeilschepen, die nog in de groote vaart zijn. Het schip had een lading tarwe aan boord en was ongeveer tegelijk met het zeilschip „Widjammers" uit Australië vertrokken. Den afstand van ruim twintigduizend mijl legde het schip in 92 dagen af. Verleden jaar deed de „Herzogin Cecil" een zelfde reis in 110 dagen en in 1928 in 96 dagen. Het schip, dat 56.000 vierkante voet aan zeil- oppervlakte heeft, verliet op 23 Januari Walla roo in Australië. Tot aan de Azoren had het een zeer voorspoedige reis, doch bij deze eilan dengroep kreeg men te kampen met een wind stilte, die ongeveer vijf dagen duurde .Bij het eerste vleugje wind werden alle zeilen weer bijgezot, want men wilde trachten het blauwe lint, dat verleden jaar werd toegekend aan de „Pommern" als snelste zeilschip terug te ver overen. Het schip had één dag, waarop het 360 mijl aflegde. Het had dien dag een grootere snelheid dan menig stoomschip. Onder weg haalde het o.a. de „Viking" in, een viermaster- bark die 25 dagen eerder uit Australië was vertrokken dan de „Herzogin Cecil." LONDEN, 2 9April (H.N.) De Portugeesche troepen op Madeira zijn na afloop van den ge stelden termijn zonder verdere waarschuwing tot den aanval overgegaan. Volgens berichten uit Lissabon zijn de op standelingen uit hun stellingen verdreven. LONDEN, 29 April (V. D.) De „Daily Tele graph" meldt uit Madeira, dat gisteren de Portugees'dho kanonneerboot „lbo" ,die deel neemt aan de Wokkade van Madeira door de opstandelingen van Funohal is beschoteD De kanonneerboot beantwoordde het vuur en dwong den opstandelingen hun stellingen te verlaten. Voorts wordt gemeld, dat Portugeesche wa tervliegtuigen gisteren het draadlo-oae station der opstandelingen op het front „Johannes de Dooper" bij Fun-cOial hebben gebombardeerd en toit zwijgen gebracht. Alle vliegtuigen zijn ongedeerd te Porto San to teruggekeerd. Een hospltaalscihip te Lissabon heeft bevel gèkregen, zioh voor het vertrek naar Madeira gereed tè maken. De aanval op Madeira heeft zooals gemeld, na afloop van den ultimatum-termijn, zonder verdere waarschuwing plaats gehad, ondanks de verzekering, dat een waarsehuwingsperiodP van 24 uren in acht zou worden genomen, ge durende welken tijd de Portugeesche regeering met de betrokken mogendheden maatregelen ter besdhermiing hunner onderdanen zou kun nen treffen. Do drie internationale hotels te Funohal worden echter door beide partijen als neutrale zóne beschouwd. Bisschoppelijke bemiddeling afgewezen LISSABON 29 April. (N.T.A.) In een heden morgen vroeg uitgegeven officieel communiqué wordt verklaard: De bisschop van Funchal (Madeira) heeft zich gisteren met goedvinden van de opstan delingen aan boord van het bij Madeira voor anker liggende Partugeesiche oorlopschrp be geven, aan boord waarvan de minister tan marine zich bevond. De bisschop bood zijn bemiddeling aan voor het verkrijgen van een vreedzame bijleg- giimig van den strijd. De minister antwoordde echter aan den bis schop, dat diens bemiddeling niet gewenscht was, daar hij de onvoorwaardelijke overgave van de opstandelingen eischte. Betooging te Lissabon tegen de dictatuur LISSABON, 29 April (V.D.) Gisteren werd te Lissabon een groote betooging gehouden te gen de dictatuur. De politie trachtte de beitoo- gers uiteen te drijven en maalke daarbij ge bruik van vuurwapenen. Vijftien studenten wenden gewond, waarvan een aantal ernstig, In totaal wenden 66 per sonen gearresteerd. Ook uit Oporto en Braga worden tegen de dictatuur gerichte demonstraties gemeld. Ook te Porto hielden de studenten betoogin gen. Hier werden 20 studenten gewond. Daar op hebben de studenten van alle universiteiten tot staking besloten. Naar verluidt, moet ook de reetor van de universiteit te Lissabon gearresteerd zijn, om dat hij weigerde de politie toegang tot het ge bouw van de universiteit te verleenen. PARIJS, 29 April. (V.D.) Naar uit Lissabon geseind wordt zijn de Portugeesche kanonneer boot „Bongo" en het Hospitaalschip „Gil Fanes" naar Madeira vertrokken. Da Portugeesche legatie te Parijs spreekt het bericht tegen, dat Portugeesch Guinea zich sinds 17 April in handen der opstandelingen bevindt. Behalve in Madeira is de toestand in het geheele Portugeesche staatsgebied normaal. LONDEN, 29 April. (H. N.). Volgens een bericht uit New-York zijn bij een brand van, een petroleumbron bij Gladwater in het Zui den der Vereenigde Staten een aantal arbeiders door de vlammen ingesloten. Negen hunner zijn verbrand, terwijl acht andere ernstige brand wonden opliepen. Volgens nadere berichten, is hij den brand van den petroleumbron bij Gladwatex het aan- tal dooden grooter, dan aanvankelijk gemeld word. In het geheel zijn 12 arbeiders lm de vlam» men, die 1200 Meter hoog oplaaiden, omge komen. Tot 11111 toe k0®4®11 efechtei 3 lijken geborgen worden, daar de hitte, door de vlam men veroorzaakt, zoo groot is, dat men niet kan naderen. GLADWATER (Texas) 29 April. (N.T.A.) Dé ontploffing heeft plaats gehad in een oliebron) van d,e Sinclair Oil Company. Behalve de twaalf personen die gedood wer-i den, worden nog acht anderen vermist. Meni vreest voor hun lot. AARDBEVING IN TRANSKAUKASIë. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Transkau- kasische republiek Naohitschewan door een hevige aardbeving geteisterd is, die groote ver woestingen heeft aangericht. Vooral in 2 dis tricten moeten de verwoestingen buitengewoon groot zijn. Het aantal dooden is nog niet he kend, doch men vreest, dat het groot is. Het aantal officieren in Spanje j tot 8000 teruggebracht? PARIJS 29 April. (V.D.) De Spaansehe mi nister van oorlog heeft aan een medewerkt* van de „Oeuvre" o.a. medegedeeld, dat hj voornemens is het aantal officieren van 22.000. tot 8000 te verminderen, ofschoon alle officios ren zich ter beschikking van de republiek minister acht den generalen staf met 154 generaals op 120.000 soldaten veel te groot. Arrestatie van den dader? BRESL 4.U, 29 April (V.D.) Gisteravond Is de 22-jarige smid Edmund Thomas gearresteerd, verdacht van moord op den handelsreiziger Walter uit Ols, die Vrijdag nabij Glogau dood- -eschoten in zijn auto werd gevonden. Na den moord was de dader op weg gegaan van Glogau naar Opper-Silezië. Thomas heeft nog geen bekentenis afge. leg™ och toonde zich hevig ontsteld toen men hem den gang van zaken mededeelde. Contra Fechenbach Gisterenmorgen behandelde de rechtbank te Detmold het beleedigingsproces van den lei- riuitschjnationale partij, dr. Hugen- ber-' te-en den verantwoordelijliea redacteur SeSï M sociaal-democratische cr-ypiqai democratische meeting te Bieie* feld volgens een aantal bladen hebben gezegd, si HuLberg vijftig maal millionair was. In een telegram aan den mjnister-president Hu-enberg verklaard, dat zulks onjuist ha-a üugeiiu«i0 Prui- mige bladen 'had gestaan, d Rielefeld niet was uitgesproken. Het .Volkisiblatt" had deze officieele mede. deeling afgedrukt onder den kop „Braun tt,i von'ber0' ü-ber das Lügenmaul te-en wi.n Hngeaberc! een ïlaeM W» be- teedlgtng bad tns.di.nd, blaarde, d;t_ba hiermede niet den Perso^,^n^tre3e^ maar de Hugenbergjpers had willen Hugenherg's advocaat, dr. Petri, daa0aa Fechenbach uit om ^g^aakta konden bewijzen, dat Braun ue b woorden niet gebruikt had. anderë Het proces werd verdaagd om no„ anae getuigen te hooren. HET DOODVONNIS WORDT VOLTROKKEN Geen genade voor Tetzner Officieel wordt uit Miinchen medegedeeld, dat de ministerraad van den vrijstaat Beieren heeft besloten, geen gebruik te maken van zijn recht tot begenadiging ten aanzien van het vonnis van 18 Maart jl. van het Landesgericht te Regensburg tegen den koopman Kurt Erich Tetzner uit Olsnitz, die wegens moord en ver- Zekeringsbedrog ter dood was veroordeeld. DE AMBTSPERIODE VAN VON HINDENBURG Een der Berlijnsche middagibladen bevatte het bericht, dat rijkspresident von Hindenburg voornemens zou zijn, af te treden om zich daar na opnieuw candidaat te stellen en zich bij wijze van vertrouwensvotum opnieuw te laten kiezen. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat dit bericht uit de lucht gegrepen is en dat het aanvaarden van een nieuwe candidatuur slechts ter sprake komt aan het einde van de huidige ambtsperiode. In Galatz werden Dinsdag door een enormen brand twee fabrieken en een aantal woonhui zen met bijgebouwen een prooi der vlammen. De schade bedraagt millioenen. Men vermoedt brandstichting. Weigert wegens onheusche behandeling verklaringen af te leggen Dr. Goebbels, die Maandagavond te Miinchen is gearresteerd en naar Berlijn overgebracht, heeft zich aldaar gistermiddag voor het Land gericht te verantwoorden gehad. Goebbels werd door twee rechercheurs binnengeleid. Toen de president Goebbels verzocht, een verklaring af te leggen over zijn verhouding tot „der Angriff", zeide Goebhel" dat hij eerst een andere verklaring wilde afleggen: Door den Rijksdag is bij de opheffing der immuniteit verzekerd, aldus beklaagde, dat de afgevaar digden noch parlementair, noch in hun werk zaamheden voor hun partijfracties belemmerd zouden worden. Hij is den laatsten tijd steeds voor de rechtbank verschenen. Voor Maandag verklaarde hij zich tijdig te hebben verontschul digd, aangezien hij een fractie-bijeenkomst en een vergadering van partijleiders der N. S. D. A P. te München moest bijwonen. Maandagavond is hij echter toch als een ernstig misdadiger tijdens de fractiezitting gearresteerd en opge sloten in ©en cel. Dit is, aldus Goebbels, in strijd met de rijksgrondwet. In verband met deze grondwetsovertreding weigert hij voor eenige rechtbank, die dergelijke maatregelen neemt, eenige verklaring af te leggen. De beide rechercheurs zouden licm tijdens de reis on- heusch hebben behandeld. Hiertegen protesteert Goebbels. Hij is belemmerd in de uitoefening zijner plichten als rijksdagafgevaardigde. Na deze verklaring van Goebbels werd voor lezing gedaan van verschillende acten, waarbij bleek, dat de eerste zitting in deze zaak was vastgesteld op 29 September 1930. Goebbels heeft acht dagen uitstel gevraagd in verband met de bijeenkomst der partijleiders der N. S. D. A. P. te München. Goebbels heeft verstek laten gaan, zoodat hij gevankelijk moest worden voorgeleid. Vervolgens ging de rechtbank in raadkamer, waarna de zitting tot heden werd verdaagd, aangezien besloten werd, de redacteuren van „Der Angriff" als getuigen te hooren. VUIST-ARGUMENT EN Herrie in den Saksischen Landdag DRESDEN, 28 April. (H.N.) In den Saksl- sohen land-dog is het vandaag tot een hand gemeen gekomen tussehen fommumsten en nationaal-socialisten hij de behandeling der interpellaties over het verbod tot het houden van betoogingen en optochten te Leipzig en t^ Zwickau. De spreker der uationaal-socialisten ge bruikte beleedigende uitdrukkingen tegen de communisten, waarop de communisten het spreekgestoelte bestormden en het tot een hevig 'handgemeen kwam. Het losse stuk van het spreekgestoelte 'weid in het tumult in de tribune der stenografen gew-orpen. Eerst na geruimen tijd gelukte het de vech tenden te s-cheiden. Do voorzitter soliorste de zitting ©n liët de publieke tribunes ontruimen, daar het publiek zich ook niet onbetuigd liet en de vechtenden door Toepen aanmoedigde, of uitjouwde. Nat.soc. euveldaad te Keulen KEULEN, 28 April. (W.B.) De nationaal- socialistische rijksdagafgevaardigde, dr. Ley, die hier gisterenavond, na een gevangenisstraf te hebben uitgezeten, op een nationaal-soeia- listische vergadering het woord voerde, deed in zijn rede herhaalde malen een scherpen aan val tegen de burgerlijke pers, vooral tegen de Centi-umpers, waarbij hij uitviel tegen een in de zaal aanwezigen verslaggever van een cen trumorgaan, zonder echter zijn naam te noe men. Aan het slot der vergadering omringden eenige nationaal-soc-ialisten den journalist, ver. hinderden hem, de zaal te verlaten, sloegen op hem los, liepen hem onder den voet en wierpen hem tenslotte van het spreekgestoelte naar be. neden. Doordat de politie ingreep, werden verdere euveldaden voorkomen. Een van de onderluitenants van Al Capone, Benny Butler, die ervan verdacht wordt, de moordenaar te zijn van den verslaggever van de „Chicago Tribune'' Alfred Iingle, is 'bij een autobotsing, waarbij de auto, dien hij bestuur de, totaal vernield werd, gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9