ALGEMEEN OVERZICHT. HET SPAANSCHE VOLK ZIJ OP ZIJN HOEDE T in r,sr S..Td.t «rf—- Communistisch gevaar Moord in een auto 1 MEI-SL4CHT OFFERS Onrust in Egypte Politieke aanslag De Ontwapenir Mr. Snowden's derded begrooting BUITENSPORIGE REKENING instortingen gevreesd OM EEN BRON de roode vlag geheschen vliegongeval Vrouw overvallen en vermoord BROODPRIJZEN IN DUITSCHLAND bedenkelijke bezorgdheid van DIE GEHOORZAMEN AAN MOSKOU blindelings REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN PORTUGAL VERGIFTIGING El Mati" waarschuwt de Spaansche Katholieken. DE GEHEIMZINNIGE De Duitsche rijksminister van buitenland sche zaken dr. Curtivs, heeft, in verban m bet reeds eenigeu tijd geleden Inged en e stel voor de agenda van de Me-Zi j u den volkenbondenraad, waarin verp 1C catie van den tegenwoordigen stand pening der onderscheidene lande g wordt, den secretaris-generaal -n ^volken- hond een nota doen toekomen. bijzonderheden uitgewerkte tabellen voor de publicatie van den bewapeningsstand vervat ZijDe Duitsche tabellen stemmen in het alge- meen overeen met de van Duitsche zijde reeds tijdens de onderhandelingen van de voorbe- reidende ontwapeningscommissie ingediende voorstellen en behelzen tot in détails de ge zamenlijke actieve en reserve-troepen, den recruteeringstijd en het geheele actieve en in voorraad liggende oorlogsmateriaal voor land-, lucht- en zee-bewapening. De tabellen bevatten dus den totalen stand der bewapening van de afzonderlijke landen en bieden aldus de mogelijkheid, dat de ont wapeningsconferentie zich een duidelijk beeld van den tegenwoordigen stand der bewapening zal kunnen vormen. De Duitsche tabellen zullen thans op grond van het Duitsche voorstel tot openstelling van de bewapeningscijfers in de Mei-zitting van den volkenbondsraad ter sprake komen. Het Herstelvraagstuk Rijk-sban-kp-residient dr. Luther heeft op een internationale clubvergaidering te Luremburg over het vraagstuk der schadevergoeding ge sproken. Hij verklaarde, dat onder de deskundigen steeds meer de overtuiging veld wint, dat de betalingen voor de schadevergoeding storend werken op het geld- en het economische ver keer, aangezien deze betalingen geen economi sche, doch politieke betalingen zijn. Het is verkeerd, indien men bij de bespre king van het vraagstuk der schadevergoeding de belasting in Duitschland met den belasting druk in andere landen vergelijkt en daarbij alleen rekening houdt met de belasting per hoofd der bevolking. Men moet rekening hou den met de gemiddelde inkomen van de af zonderlijke personen. Doet men dit, dan wordt duidelijk het onderscheid tu-sschen de belasting van een verarmd vol'k zooals het Duitsche en andere volken, die groote kapdtaalreserven hebben. De welgestelde landen zijn in staat de kleine inkomens vrij te stellen van belasting, doch in Duitschland kan dit niet geschieden. In Ame rika zijn personen met twee kinderen vrijge steld van belasting, als het inkomen minder dan IS.000 Mk. bedraagt. In Duitschland daar entegen moet bij een dergelijk inkomen reeds 1700 Mk. aan belasting worden betaald. Voorts is er rekening mede te houden, dat de betalingen voor de schadevergoeding in buitenlandsche valuta moeten geschieden. Het is iets geheel anders, of een betaling binnen het land blijft of dat betalingen zonder eenige tegenprestatie aan het buitenland geschieden. Door deze betalingen aan het buitenland vloeit als het ware het bloed uit een open wonde weg. Vele toonaangevende personen weten tegen woordig precies, waaraan de wereld ziek is, doch zij staan tegenover de groote massa van hun landgenooten, die tegen de wenschen van hun leiders stemmen. Dezen tegenstand te overwinnen is de groote taak van den tegen woordigen tijd. Er is één punt in de gisteren door mr. Snow- den ingediende begrooting, dat veel stof tot politieken strijd zal geven, n.l. dat betreffen de de voorstellen tot bet heffen van belasting op landbezit. Maar aangezien hierdoor in het nieuwe belastingjaar nog geen penny zal wor den ingebracht, mag het meer beschouwd wor den als een politiek dan als een fiscaal voor stel. Of het wenschelijk is dat de aandacht, inplaats van op handel en nijverheid, kunst matig geconcentreerd wordt op het land vraag, stuk, dat ongetwijfeld de politieke hartstoch ten zal ontketenen (voor zoover dit in Enge- lind mogelijk is), mag betwijfeld worden. Afgezien hiervan is de begrooting het werk van een man met gezond verstand. De eisch van het land is geweest: geen nieuwe lasten! Men had meer dan genoeg van de stemmen- wervende sociale uitgaven. Het zou onbillijk zijn te beweren, dat mr. Snowden aan dien eiscb toegegeven heeft. Wij mogen veeleer aan nemen dat hij zijn collegas gedwongen heeft eraan toe te geven. De eenige nieuwe belasting verijoo ging is die op benzine, welke gebracht is van 4 d. op 6 d. Men had haar verwacht, en er zal wel weinig verzet tegen gevoerd worden. Hot voornaamste is dat inkomstenbelasting, supertax en erfrechten ditmaal onaangetast gebleven zijn. De directe belastingbetaler Wordt niet lastig gevallen. Dit beteekemt dat mr. Snowden den ernst van den toestand inziet en erkent. Maar hij heeft tevens zonder omwegen ver klaard, dat indien het loopende belastingjaar niet aan de verwachtingen voldoet, een aan zienlijke belastingverhooging het volgende jaar onvermijdelijk zal zijn. Deze uitlating heeft ook een politieke betee- kenis, zoo wij ons met bedriegen. Zij kan erop wijzen, dat mr. Snowden gelooft dat de tihans door hem ingediende begrooting van die van 1932 gescheiden zal zijn door algemeene ver kiezingen. Een minister van financiën komt stQgds met een „populaire" begrooting uit, wanneer bet parlement naar zijn einde lorpt. Indien mr. Snowden veronderstelde dat hij, als lid van dit kabinet, bet volgende jaar opnieuw een be grooting zou moeten indienen, dan zou bij liever thans de belasting voor zekere klassen verhoogd hebben inplaats van dit het volgende jaar dus zooveel korter vóór den stem busstrijd te moeten doen. Want de kans dat, onder welke regeering ook, ;n 1932 tot belasting verhooging zal moe ten worden overgegaan, ie niet gering. Mr. Snowden immers heeft het geraamde deficit van 37.500.000 wel op wat heel erg gemak kelijke wijze gedekt. De „Daily Herald huldigt den kanselier door te zeggen dat hij tekort op „belachelijk"- gwnakkelijke wijze gedekt heeft. Moet hieruit worden afgeleid. duit het kan srtlerschap zoo een gemakkelijk baantje is, of dat mr. Snowden zoo een genie is? indien hij ditmaal het gat gemakkelijk heeft kunnen stoppen, dan komt dit doordat de middelen hiertoe (buiten zijn verdienste om) nog aan wezig waren. Hij heeft 20.000.000 genomen aan het z.g. dollar-koersfonds, hetgeen dus nie mand iets kost. 10.000.000 beeft hij gevon den door de inkomstenbelasting in andere ter mijnen te laten betalen. Ook dit kost niemand Iets. Maar ook deze „handgreep" kan het vol gende jaar niet herhaald worden. Mr. Snowden heeft ditmaal alles willen ver mijden om den mensehen onaangenaam te zijn. Hij heeft, in financieelen zin, een heel wat min der ha-gen toon gevoerd dan in voorgaande jaren. Hij heeft gezwegen over het 9y2 mil- lioen deficit van 1929 en over het 23 millioen deficit van 1930, dat hij beloofd had door be lastingen te zullen aanzuiveren. Zijn schoons orthodoxe beginselen betreffende het amortisa- tlefo-nds zijn leelijk gedeukt. Maar het is twijfelachtig of eenig kanselier onder soortgelijke omstandigheden anders zou gehandeld hebben. Tegen den zuiver-financiee- len kant van de begroeting kan geen enkel overwegend bezwaar worden ingebracht. Mr. Snowden heeft gespeculeerd op een verbetering van den economischen toestand binnen bet jaar; ieder ander kanselier zou hierop gespe, culeerd hebben. Er is minder moed toe noodig den ernst van den toestand openlijk te erkennen (gelijk m.. Snowden gedaan heeft) dan sommige beoor deelaars beweren. Dien ernst erkent de regee ring slechts omdat zij Engelands moeilijkhe den uitsluitend toeschrijft aan de internatio nale depressie, en er dus geen verantwoorde 1 (ikheid voor aanvaardt. Mr. Snowden stelt zich op het onjuiste standpunt dat, als de in ternationale toestand heter wordt, ook Enge land weer er boven op zal komen. Het Is mo gelijk, dat dit standpunt onjuist i;s. Want wij zien, 'dat, voorloopig ten minste Duitschlands buitenlandsche handel vooruitgaat, en die van Engeland achteruitgaat; dat Duitschland En geland als exportland eindelijk ingehaald heeft, en dat de handelsbalans van Duitschland actief, die van Engeland passief is. Het her stel van andere landen heeft meestal niet ten gevolge gehad, dat zij betere afnemers der Britsche industrie werden, maar dat zij, dank zij hun lageren loonen en langoren werktijden scherper op de Britsche markten konden con- curreeren. Juist in dit verband is de fiscale kant van mr. Snowden's begrooting belangrijker dan de finaucieele kant. Het speculeeren op een spoe dig herstel zou alleen dan gewettigd zijn, in dien de regeepiing tot een fiscale politiek be sluiten kon, welke Engeland in staat zou stel len van een wereldherstel de vruchten te pluk ken. In geen nijve-rheidslan-d is de arbeider zwaarder beschermd tegen den kapitalist dan in Engeland; maar in geen nijverheid staat de kapitalist zoo weerloos tegenover den bui- tenlandschen concurrent. Men hoort in het buitenland veel spreken over gebrekkige Engelsehe methodes, over ach terlijke organisatie, over commercieel conser vatisme. De Engelsehe methodes hebben het buiten land geen verliezen ten bedrage van millioe nen en millioenen berokkend; geen vreemde kapitalen zijn vermorst en verzwolgen om bankroetiers-methodes te dekken. Wanneer Engeland zekere op het continen zoo hooggeroemde buitenlandsche methodes toegepast had, dan was de internationale han delsmoraal er zeker niet cp vooruitgegaan, en datzelfde buitenland had in Engeland het geld niet kunnen vinden oim veel van zijn finan- cieel-ongezond gefundeerde ondernemingen op de been te houden. Het Engelsehe systeem is kerngezond en soliede, en bovendien eerbaar; Engeland lijdt uitsluitend onder het stelsel van vrijen invoer tegenover door buitenlandsche tarieven beknotten uitvoer. Mr. Snowden heeft niet één middel kunnen aanwijzen om Engelands kansen in de naaste toekomst te verbeteren. Hij hoopt uitsluitend op een „Deus ex machina"-h-erstel. Hij heeft zelfs niet overwogen wat voor Engeland ge- daan kan worden indien dat internationaal herstel uitblijft. Hij heeft het roeir -van het schip losgelaten, in de hoop dat de storm toch zal gaan liggen. Een zeeir groot deel van het volk eischt, dat de industrie beschermd zal worden, gelijk de arbeider beschermd is tegen den Britschen maar niet tegen den buitenlandschen indus trieel. Aan dien eisch had tegemoet gekomen kunnen worden, door een zuiver inkomsten, tarief. Mr. Snowden had, zonder zijn vrijh-an- delsbeginsel op te geven, zijn tekort kunnen dekken door belasting te heffen op een deel van wat de buitenlandsche industrie aan Enge- land verdient. Had hij dit gedaan, dan had men hem, den vrijhandel-dogmaticus, van moed kun- nen beschuldigen. Thans evenwel mag hij er ten volle van worden vrijgesproken. TOERISTEN ONTDEKTEN EEN AFSCHUWELIJK MISDRIJF BERLIJN, 2 Mei. (W.B.) In den omtrek van Trebin werd gisteren in den laten avond een ernstig misdrijf ontdekt. Een groep toeristen vond tusschen Kerzen- dorf en Ludwigsfeld een grooten personen auto, die met de voorwielen in een sloot langs den weg stond. Aan bet stuur zat een jonge man, die aan bet boofd doodelijk gewond bleek te zijn. De politie meende aanvankelijk, dat het hier een ongeval betrof tengevolge van onvoor zichtig oal te snel rijden. De bestuurder van den auto schijnt met het hoofd tegen de kap geslagen te zijn, wijl men daar bloedsuatten ontdekte. Bij nader onderzoek bleek, dat liet hier waarschijnlijk een misdrijf betreft. De hoofd wonde schijnt door een schot veroorzaakt te zijn. De kogel moet van achteren in het hoofd gedrongen zijn en heeft het geheele hoofd doorboord. In den auto werd nog een pistool gevonden. Een geneesheer opereerde kiinisch en. financieel Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De rechtbank van Brussel heeft onlangs von nis geveld in een zaak, die heel wat herrie veroorzaakt heeft. Een hoofdstedelijk genees heer had vorig jaar een kind geopereerd, dat aan een blindedarm-ontsteking leed. Er deden zich geen complicaties voor; het geval, was zeer gewoon en binnen het half uur was alles afgeloopen. Maar iets anders was de nota, die door den essculaap ingediend werd, nog vóór het pa tientje geheel genezen was. Deze beliep 71.000 frs.! Zooals men zich dénken kan, weigerde de vader van het kind, een eenvoudig archi tect, om deze exorbitante som te betalen. Eenige maanden hierna, ontving hij een nieuwe nota, ditmaal verhoogd met 6 pot. in terest, toen deze sommatie nog zonder gevolg bleef, daagde deze geneesheer den weigeraar voor de rechtbank, doch hij stierf nog voor de uitspraak plaats had. Zijn erfgenamen, die liet proces hadden voortgezet, zagen zich thans genoodzaakt, om met 12.000 frs. genoegen te nemen, welk be drag door de rechtbank werd vastgesteld. Bij het mijnongeluk bij BERGEN, 2 Mel. (B.T.A.) In de schacht, waar het mijnongeval plaats had, heeft men het reddingswerk moeten opgeven, daal' men nieuwe Instortingen vreest. Men tracht thans langs een belendende schacht de ingeslotenon te bereiken. Men denkt hen echter niet voor Zondagavond of in den nacht van Zondag op Maandag te kunnen be vrijden. De zes arbeiders, met wie men door middel van een touw in verbinding kan treden, zijn nu al sinds Donderdag ingesloten. Op Cuba 4 dooden, 50 gewonden Bij de 1 Mei-viering op Cuba zijn gisteren 4 personen gedood en ongeveer 50 gewond. Er werd een betooging gehouden, waarbij com- munistische vlaggen werden gedragen. Het kwam tot een botsing met de politie, waarhij tusschen de politie en de betoogers schoten werden gewisseld. Een schietpartij te Barcelona BARCELONA 1 Mei. (B.T.A.) Na afloop van een vakvereenigingsmeeting trok een stoet van drie h vierduizend manifestanten naar het paleis der generaliteit, om de autoriteiten in kennis te stellen van de conclusies van het manifest ter gelegenheid van den eersten Mei. Terwijl een delegatie het paleis was binnen gegaan deden zich op het plein der republiek, waar zich het paleis bevindt, ernstige ongere- geldheeden voor. Een zeer dichte menigte was er bijeen, om den terugkeer der delegatie af te wachten. Eensklaps klonken schoten. Er ontstond een paniek onder de menigte. De schoten werden talrijker, met het gevolg, dat een p-olitie-agent gedood en twee agenten zeer ernstig gewond werden. Ook zijn er 12 burgers gewond, van wie vier ernstig. De gewapende macht joeg tenslotte de be toogers uiteen. Men weet niet, wie de scl en gelost heeft. In Japan 1700 arrestaties TOKIO, 2 Mei. (N. T. A.) In Tokio zijn gis teren, tijdens de 1 Mei-viering, 800 personen gearresteerd; in de provincie 900. Ernstige on lusten hebben echter nergens plaats gehad 1500 arrestaties te Parijs PARIJS 2 April (N.T.A.) Volgens een mede deeling van de politie zijn bij de onlust en die 'gisteren hier ten* stede hdbbe-n plaats gehad, in totaal 1500 personen gearresteerd. Onder de gearresteerden bevinden zich on geveer honderd buitenlanders, die owe-r de grens zullen worden gezot. Tegen zes uur gisterenavond hebben eenige oommuniistiiisohe heethoofden kans gezien de rooide vlag uit te steken van een der torens der Notre Dame. Een 3-tal individuen, die de politie in -den toren aan/trof, werden gearresteerd. Nachtelijke kloppartij te Berlijn BERLIJN, 2 Mei (W.B.) In den afgeloopen nactlh om half twee heeft in de Hütenstrasse een botsing plaats gehad tusschen natiouaal- socialisten en communisten De communisten trachtten een lokaal bin nen te dringen, waarin zioh nationaal-soeia.lis ten -bevonden Deze stormden naar buiten, waar op een handgemeen ontstond en schoten wer den gewisseld. Een 20-jarige jongeman, die vanaf het balcon van zijn woning bet gevecht gadesloeg, werd door een verdwaalden kogel in den halsslagader getroffen en op slag gedood. Toen het Ueibfoerfalilkommando ter plaatse ver scheen was de orde spoedig hersteld. Elf bel hamels werden gearresteerd. Zijn RhematleK en ischias te genezen tuHoVirw*ft niemand eraan te twijfelen weer gezond Strijd van twee Bedoeinenstammen De manifestaties der Waf disten duren» voort CAïRO, 2 Mei. (R.O.) Een optocht van Waf- disten, die naar het station Tantah trok, werd door de politie ontbonden. Een en dertig per sonen werden gearresteerd. Het station te Caïro wordt nog streng be waakt. Iedereen, die het station binnengaat wordt nauwkeurig geïnspecteerd. CAïRO, 2 Mei. (R.O.) Vrouwen uit de harems drongen onder leiding van bekende Egyptische feministen, onder wie de dames Mahmoud Pacha en Saad Zaghloul, het departement van binnenlandsche zaken binnen en manifesteer den daar onder uitroepen als: „Weg met Sid- ky!", „Weg met de verkiezingen!" Da -minister-president gaf bevel, om alle deuren te sluiten, zoodat de manifestanten wer_ en ingesloten en door de politie konden wor- ea gearresteerd. Door de rechtbank zal een onderzoek worden ingesteld Staat van beleg in Kanton MOSKOU, 2 Mei. (v.D.) Volgens Russische berichten uit Kanton hebben de opstandelingen de staatsbank en de regeeringsgebouwen bezet en de roode vlag geheschen. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. De opstandelingen hebben een eigen regee ring gevormd. Aangezien de censuur zeer scberp is, ontbreken nadere bijzonderheden. KASSEL, 2 Mei. (H.N.) Den wereldkampioen in bet kunstvliegen, Gerhard Fiesele-r, is van middag, terwijl hij zich boven het vliegterrein Waldau oefende voor het eerstvolgende wereld kampioenschap, een ongeluk overkomen, door dien op een hoogte van slechts 50 meter de motor van zijn vliegtuig „Tigerschwalbe" wei- gerde. Bij de noodlanding kwam het vliegtuig goed op een weide terecht, doch Pieseler had geen rekening gehouden met een boschje en sloeg met zijn vliegtuig over den kop. De propeller van het vliegtuig brak. Fieseier zelf kwam er met enkele lichte ontvellingen af. 80 DÖODEN EN GEWONDEN DAMASCUS, 2 Mei. GN-T.A.) In de Syrische woestijn is een bloedige strijd gevoerd tusschen twee Bedoeinenstammen om een bron. 80 per sonen werden gedood of gewond. In de laatste maanden is in Syrië en Arabië zeer weinig regen gevallen, waardoor vele kleinere bronnen en oasen uitgedroogd zijn. De Bed-oeinen trekken derhalve met hun kudden naar de grootere bronnen. Daarna een bedrag van 500 Mark geroofd BERLIJN, 2 Mei. (H.N.) Gisterenavond is te Jiiterbog mevrouw Burmeisfer, die daar met haar ipan aan het hoofd van een filiaal van een Berlijnsche zaak stond, na het sluiten van den winkel, toen het personeel reeds vertrok ken was, door een onbekend gebleven persoon overvallen en vermoord. De dader, die met de plaatselijke omstandig heden goed op de hoogte moet zijn geweest, is door een achterdeur binnen geslopen en heeft, terwijl de vrouw bezig was de kas op te maken, haar eerst met een Ijzeren gewicht neergesla gen en haar vervolgens een kaasmes in den hals gestoken, waardoor de halsslagader afge sneden werd. Met dit mes in den hals werd het slachtoffer gevonden. Een bedrag van ongeveer 500 Mk. is geroofd. Conferentie van de Berlijnsche bakkers met den minister van landbouw BERLIJN, 2 Mei. (H.N.) Vandaag heeft een conferentie plaats gehad tusschen de vertegen woordigers van de Berlijnsche bakkers en den minister van landbouw, waarbij de vertegen woordiger der Berlijnsche bakkerijen mee deelde, dat het onvermijdelijk is, om den broodprijs met ingang van Maandag opnieuw te verhoogen. Deze verhooging zal twee pfen nig per brood bedragen. De minister van landbouw sprak zijn ver wondering uit over dit optreden van de bak kers, dat op een tijdstip geschiedt, waarop aan de bakkers reeds bekend moest zijn, dat de reg-eering maatregelen overweegt, om een ver dere verbooging van den broodprijs te voor komen en de jongste verhooging ongedaan te maken. De houding der Berlijnsche bakkers Is, naar in een mededeeling van gezaghebbende zijde wordt verklaard, des -te onbegrijpelijker, om dat sedert de jongste verhooging van den broodprijs de prijs van het roggemeel niet gestegen is. De minister verklaarde aan de vertegenwoordigers der Berlijnsche bakke rijen, dat de regeering dit optreden der bak kers niet zonder meer kan aanzien. Terstond na de conferentie stelde de minis ter zich in verbinding met den Pruisischen minister van handel, waarbij bleek, dat de op vattingen van beide ministers geheel in over eenstemming met elkaar zijn- hevige pijnen, die b(j Rheumatiek, Jicht en aanverwante ziekteverschünselen opttreden, worden zooals bekend veroorzaakt door de vl0m scherpe kristallen van urinezuur, die zich bu storingen in de stofwis seling maar al te gemak kelijk in gewrichten en andere lichaamsdeelen vastzetten. Wil men niet alleen tijdelijk de pijnen verdooven, maar de ziekte volkomen uitroeien dan moet men het urine zuur, dat verwoestende gift, uit het menschelUk lichaam verwijderen.Hier- voor is niets beter ge- ton^OO^oktore^vo^geschrev^Tog^-toblettêa. Deze bleken zelfs bij langdurig zelfs Pastoor BEELEN, een der vele duizenden die I-Tïoolurig lijden Togal hebben gebruikt behoeft niemand eraan te twijfelen tew orden, wanneer hij volgens voorschrift Toga "ebruikt. Over zijn resultaten met Togal schruft büv. de Heer C. Heil, politieagent e Amserdam, J. Franklinstraat 34, o.a.: Ik leed gedurende 18 maanden aan Ischias en Rheumatiek in mtjn geheele lichaam. Acht maanden was ik in een speciale inrichting voor rheumatieklyders in be handeling en héb de meest uiteenloopende mid delen gebruikt. Niets heeft geholpen! Toen begon ik Togal te nemen. Na 2 flacons verminderden de pijnen, na 5 waren ze geheel verdwenem lk kon mijn werk weer waarnemen. Hetzelfde deelen vele duizenden mede, die Togal bijfa matiek, Jicht, Ischias, spit in den rug, scheuten in gewriohten en ledematen, verkoudheden, zenuw- en hoofdpijnen, alsmede aanverwante ziekteverschijnselen gebruikten, £u£^e°'itaf door pijnen geplaagd werden, heeft Togal uitste kend geholpen! Neemt ook U nog heden een „..Lf maar let er in Uw eigen belang op, dat U Togal krijgt. Er is niets beters! In alle apoth. UT°g reeds vanaf 80 cent verkrijgbaar Reel. 3632-5 en drog. bij langdurig lüden bereikt werden, re wet of verordening is noodig, om ons tegen dit gevaar te verdedigen. De beroemde staatsman, Canovas del Castmo het kabinet van Wash- be we es indertijd voor DE REGEERING GEVLUCHT? LONDEN, 2 Mei. (V.D.) De onlusten o-p den 1 Mei-dag te Lissabon zijn, volgens uit de Por- tugeesche hoofdstad ontvangen telegrammen, uitgeloopen op 'n revolutionnaire beweging met het doel een einde te maken aan den dictatuur van president Carmonia. Het kabinet heeft bescherming gezocht in de kazernes van het derde regiment artillerie, dat haar trouw aan het huidige regiem heeft te kennen gegeven. Op alle strategische punten zijn troepen ge plaatst, terwijl sterke patrouilles alle hoofd straten bewaken. Alle café's en amusemen-tslo- kalen zijn voorloopig gesloten. Ofschoon de autoriteiten toegeven, dat de toe stand zeer ernstig is, was tot middernacht geen staat van beleg afgekondigd. Hoever de revolutionnaire beweging zich uit strekt en zal uitbreiden, kon nog niet worden vernomen. De beweging werd ontdekt door een bomontploffing gedurende de 1 Mei-demonstra tie op een der voornaamste pleinen der stad, waarbij een paard van een soldaat werd ge dood. In den laten avond deden wilde geruchten de ronde, doch het was niet mogelijk te weten te komen, of het tot een strijd is gekomen. DE OPSTAND Op MADEIRA De rebellen geven zich over LISSABON, 2 Mei. (B.T.A.) Volgens een door de regeering ontvangen belicht hebben de op- standige troepen op Madeira zich overgegeven. FUNCHAL, 2 Mei. (R.O.) De rebellie is thans geëindigd. De leiders der opstandelingen zochten hun toevlucht bij het Britsche consu laat. De energie der rebellen werd gebroken door het bombardement van den Portugeesehen kruiser, Vasco da Gama. Eenige personen werden gewond. Britsche marinesoldaten zijn geland, om het leven en bezit van Britsche onderdanen te beschermen. Alle buitenlanders zijn ongedeerd Geen enkele burger werd gewond. Energiek en resoluut optreden der regeering geëischt WAT ZAL DE TOEKOMST ZIJN? Aan een repliek van den Diario de Barce lona" op een artikel over Spanje in de Paru sche Humanité" ontleenen wij het volgendl Het" te Parijs verschijnend o££l^6 "J*" van het internationale communisme spreekt „ex catedra" over de S«uchff g^an- tenissen in Spanje en schrijft, da „de Spaan sche republiek een pro-duct is van de bet geringste vertrouwen kan o-hoezemen aan de leden der derde internationale die hM pro gram trouw blijven, nu en altij weid aan de geheele wereld de souvereiniteit van het proletariaat w De „modus operandi", dien de republiek n Spanje aanvaardt, is rechtstreeks in strijd me de bolsjewistische gebruiken en praktijken, wordt daarom door de volgelingen van Lenin afgewezen. Het regime, dat thans de overhand heett. ge kregen, zonder een druppel bloed te vergieten, en dat zijn ontstaan dankt aan een plebisciet, brengt den communisten 't hoofd op hol. Het program der extremistische elementen, die zich over ons toekomstig geluk bezorgd ma ken, bestaat hierin, dat zij den berg van excessen die in 1909 in de beruchte en tragi sche week te Barcelona plaats hadden zoo mo gelijk hemelhoog willen o-pstapelen. Zoo'n „teedere en hartroerende" bezorgd heid eischt wel, dat alle heldere en bezonken geesten in Spanje, wat hun politieke opinie verder ook zij, op hun hoede zijn en zich he slist en zonder dralen aaneensluiten, om de noodlottige invloeden, die ons van de kaart der beschaafde naties dreigen weg te schrap pen, te bestrijden. Wij vertrouwen, dat de voorloopige regee ring haar plichten niet zal verwaarloozen en energiek en resoluut zal optreden, om ons van onze buitenlandsche en binnenlandsche vijan den te bevrijden. Onder de laatstgenoemden verstaan wij hen, die -blindelings gehoorzamen aan de orders, die door Moskou worden uitge vaardigd. In dezen zou het wenschelijk zijn, het voor beeld te volgen van hot republikeinsche en democratische Frankrijk, dat de Internatio na communistische commissie eenvoudigweg over de grens zette en met de grootst mogelijke strengheid optreedt tegen de ongewenschte ele menten, die getracht hebben den binnenland- sclien toestand door daden van vandalisme als den berechten aanval van den „boulevard" Sebastopoi te verstoren. Volgens telegrafische berichten, die door de buitenlandsche pers worden gepubliceerd, is uit Moskou naar ons land een commissie of een comité vertrokken, belast met de voor bereiding van de bolsjewistische revolutie. Het open-baar gezag zal verstandig doen met de grenzen voor deze oommissie te sluiten, om te voorkomen, dit buitenlanders zich in onze aangelegenbeden mengen. Geen enkele bizonde- ington Tat bXrecbt tot verbanning inherent Is aan de soevereiniteit van in staat en dat daarom iedere staat te allen tijde het recht bezit om buitenlanders, die het land v«' foriken, van zijn grondgebied te verdrijven. El Mati", waarin de Aan een artikel in katholieken worden aangespoord, om met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Cortes, hun plichten te vervullen, ontleenen W Vete! TiÏn "van de constitueerende periode die wij thans heieven, enkel de gevaren maar d. d'. d. voor alle burgers medebrengt. De worden echter niet bezworen door angstwek kende voorspellingen en noodkreten en p verwaarloozing van onze plichten volgt steeds de verschuldigde straf. Wat zal de toekomst zijn van ons land op BteSnisït dan^ie^groorioofd, zich aan het nneubare leven te onttrekken? Neen, m het algemeen gesproken huldigen wij de opinie, i kunnen verdedigen, als hij er zich belangen za openbare leven te be- van onthoudt, net f ^nvlrmd invloeden in die mate, waarin hu zun inrlo nadert, moeten Men geen voovzichtigheiduitstei te ge. Wij vertrouwen^dannOO^n leiding en het noodige gezag bij_ ^oplossen legener tijd niet thans beter nog niet ter van kwesties, die wij sprake brengen. De communistische eischen. SEVILLA 2 Mei. (B.T.A.) Tijdens een werd besloten. s.« verzoeken te -richten: gevansean!®^t®telling oordeeling van koning Alfons; terochtetelling van generaal Berenguer; vrumakmg van de Baskis-che provincies, Catalonie en die ieder een onafhankeluken staat moeten vormen; ontwapening van de „GuaTdia civil en van de vol-ksweren en instelling van eet, revolutionnaire rechtbank, die de reran delijkbeid der dictatuur zal onderzoeken. MADRID, 2 Mei. (B.T.A.) De generaal der republiek heeft een aanklacht in gediend tegen de generaals, Frederico Beren- guer en Alfredo Coronel. Vier arbeiders overleden HARBURG, 2 Mei. (W.B.) Een ernstig be drijfsongeval, dat tot nu toe drie slachtoffers eischte, heeft plaats gehad in de tinfabrieken „Wilbelmsburg'. Bij het vervoer van tinrest-en kregen een aantal arbeiders plotseling hevige hoofdpijn Terstond werd een arts ontboden, die de negen arbeiders onmiddellijk naar het ziekenhuis liet vervoeren. Uit het onderzoek, dat daar werd ingesteld, bleek, dat het hier een arseen-waterstofvergif- tiging betreft, zooals zich tot nog toe op tin- fabrieken niet heeft voorgedaan. Twee arbei ders verkeeren in levensgevaar. Volgen-s een H.N.-bericht zijn reeds vier arbeiders overleden en verkeeren drie hunner in levensgevaar. 80 COMMUNISTEN TERECHTGESTELD SWATOW, 2 Mei. (R.O.) Tachtig commu nisten, die betrokken waren bij de 1-Mei- manifestaties, zijn hier heden terechtgesteld. Op den Japanschen Minister van Financiën WIE IS DE DADER? LONDEN, 2 Mei. (H.N.) Uit Tokio wordt gemeld, dat vanavond een bom in het huis van den minister van financiën is ontploft. De aan. gerichte schade was niet groot. Slechts enkele ruiten werden verbrijzeld. De splinters van de hom drongen door tot een aan de overzijde van de straat gelegen huis, waar echter ook geen schade van betee. kenis werd aangericht. De dader is onbekend. Naar een N.T.A.-t-elegram meldt, kwamen scherven vsfn de bom, die i-n de woning van den Japanschen minister van financiën ont plofte, terecht in de woning van prinses Koe- ni, de moeder der keizerin, zonder evenwel schade aan te richten. Millionnair als sprookjesfee Sinds eenigen tijd reist een geheim-zinnige persoon in een auto door Missisippi, overal geld verdeelend onder de boeren die onder de groote droogte hebben geleden. Als eenige verklaring voor zijn weldadigheid geeft hij op, dat de rijke menschen den plicht hebben, de armen te heipen. De auto van de zen Samaritaan werd reeds gezien in de staten van Virginia, Noord- en Zuid-Carolina en Loui siana. Naar verluidt moet een zekere heer Jones uit Jersey City, die onlangs een reus achtig vermogen van zijn vader heeft geërfd, deze weldoener der menschheid zijn..., NU DE OOGST MISLUKTE Dreigende hongersnood op Korea Volgens berichten uit Seoul, de hoofdstad van Korea dreigt in het district Wonsan een hongersnood, tengevolge van het mislukken van den oogst. De opbrengst der land-bouwproducten, die bovendien zeer schaarsoh zijn, is buitengewoon l&<Lg. Binnen enkele weken zal 90 pet. der bevol king haar voorraden verbruikt hebben. Dan rest indien geen afdoende hulp komt op dagen in de toekomst slechts de hongers nood. De christenen verkeeren in de slechtste om standigheid. Zij kunnen niet rekenen op het medelijden van hun beter gesitueerde mede burgers, die hun in sommige districten het leven onmogelijk maken. Velen hun-ner zijn werkkring ontslagen of als huurders uit hun werkkring on-tsilagen of als huurders uit hun huizen gezet. Desondanks blijven zij trouw aan bun geloof en rekenen op den steun van hun geloofsgenooten. STOFZUIGER IN DIENST DER POLITIE STOCKHOLM, 2 Mei (H.N.) Dr. H. Soeder- man van de Stockholmsche universiteit en dr. J. Heuberger van de Eleotrolux-maatschappH hebben ten behoeve van de politie een speola- len stofzuiger geconstrueerd, waarvan men be langrijke resultaten voor het politioneele on derzoek van misdaden verwacht. Met dezen stofzuiger wordt al het stof dat zich ter plaatse bevindt, opgezogen en vervol, gens al naar de dichtheid in 3 soorten schift. De verwachting is, dat de deskundig#® en scheikundigen der politie op deze wijze nog belangrijk materiaal zullen kunnen vinden, dat anders verloren zon gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9