algemeen overzicht. De rebellie op Madeira geëindigd WOELIG EGYPTE VLAAMSCH NATIONALISME KOELBLOEDIGHEID LISSABON TE De opwinding stijgt S. S. SINDONE DINSDAG 5 ME 1931 124 ARRESTATIES ERNSTIGE RELLETJES TE BRUSSEL DE EXTERRITORIALITEIT IN CHINA DE OPSTAND IN ZUID-CHINA TELEGRAM VAN BELGIE'S KONING PLECHTIGE UITSTELLING TE TURIJN MOSKOU ONDERMIJNT FUNESTE INVLOED STRIJD VOOR POLITIEKE ZELFSTANDIGHEID ROODE VLAG AFGERUKT SLECHTS DOOR GEDEPORTEERDEN GELEID OPHEFFING VAN DE BLOKKADE OPSTAND IN HONDURAS DE BROODPRIJS IN DUITSCHLAND Bewapening en Wereldcrisis de Amertikaansche koophan- Do-or den. president van sectie der intemationiüe kamer van del, Salas Strawn, werd bat zesd'® de internationale kamer van koop aan ongeveer duizend gedelcgeeiie verschillende landen deelnemen geopend In zijn begrootingsrede verklaarde Hoover, dat zelfs de Vereenigde Staten door de were.d- crisis in een toestand van ernstige depressie ziin gekomen, waarvan de wereldoorlog met zijn vernielingen en de daaruit voortvloeiende finar -ueele lasten en sociale en politieke on rust de scbuld draagt. Do wereld, aldus Hoover, geeft jaarlijks vijl milliard dollar uit voor bewapening, d.w.z. ze ventig procent meer dan vóór den wereldoor- log. Vijf en een half millioen man bevinden zich onder de wapenen en twintig millioen staan gereed als reserve, hoewel reeds twaalf jaar sinds den wapenstilstand zijn verloopen en alle landen door het Kellogg-pact een oorlog buiten de wet gesteld hebben. Deze bewapening is een verspilling van een ontzaglijk deel van het nationale vermogen en daarom is niets van meer belang dan dat de ontwapeningsconferentie van Genève met suc ces bekroond wordt. Amerika heeft bij deze conferentie, om hare indirecte uitwerking op den vrede, het vertrou wen en het herstel van economisch gezonde verhoudingen, buitengewoon veel belang. De leden van de internationale handelskamer, aldus besloot Hoover zijn rede, moeten er op aandringen, dat dit vraagstuk moedig en eer lijk woTdt aangepakt. De vroegere Belgische premier, Theunis, bracht daarna een uitvoerig rapport uit over den economischen toestand over de geheele wereld. Volgens zijn meening is de periode van depressie voor het grootste gedeelte voorhij en breekt voor de wereld een periode van rustiger zakenleven aan als een eerste schrede naar de ontspanning. Het gebrek aan wederzijdsch begrijpen der verschillende naties op economisch gehied is een van de hoofdoorzaken, van de tegenwoor dige moeilijkheden. De wereld moet inzien, dat zij economisch een eenheid vormt. Met betrekking tot Amerikaansóbe thesis be treffende een verhooging der loonen verklaarde Theunis, dat de verbruikstlieorie, die van de beter betaalde werknemers een hoogeren om zet verwacht, meestal tot overproductie leidt, tot eeu kunstmatige verhooging van den levens- sandaard en daardoor weer tot hooge bescher mende rechten. De overproductie beteeken,t geen vermeerdering van den rijkdom van een volk, maar een verkuisting van kapitaal en materiaal. Liaptscheff blijft De regeeringscrisis in Bulgarije is na be sprekingen, die twee weken in beslag hebben genomen, verrassend snel geëindigd door de verklaring van Liaptsohef, dat de koning het demissionnaire kabinet Liaptóchef in zijn vroe gere samenstelling opdracht gegeven had tot bet voortzetten der regeeringszaken. De hardnekkigheid van alle partijen in den atrijd om de maehtsverdeeling heeft den ko ning geen andere keuze gelaten. De politieke toestand is hierdoor echter noch opgehelderd, noch verbeterd. Men verwacht dan ook, dat de a.s. verkiezingen tot een scherpen verkiezingsstrijd aanleiding zullen geven. Oneenigheid onder Spanjes' bewindvoerders Uit Madrid wordt gemeld, dat, naar ver luidt, Maura, de minister ran binnenlamdsehe zaken, zijn verzoek, tot ontslag heeft ingediend wegens mieeniingsverschillien melt president Samora over het Cataloniscbe vraagstuk. Merkwaardige verkiezings incident De partijpolitiek staat, gelijk men weet, iB Engeland geheel los van alle confessioneel© vraagstukken, en de algemeen© wensch, zoowel van de verschillende partijen als van de lei. ders der kerken, is dat hierin geen verande ring zal komen. Dit verlangen bestaat vooral onder de katholieken, niet alleen, omdat paTtij- groepeeringen volgens confessies evenzeer in- druischen tegen hun politieke tradities als tegen die hunner medeburgers, maar ook om dat hun aantal (tusschen 2 en 2% millioen) te gering is dan dat zij zich tot een politieke partij van eenige beteekenis zouden kunnen organiseeren. Thans oefenen zij in de partijen, waartoe zij behooren, niet geringen invloed uit wanneer vraagstukken ter sprake komen waarbij algemeen Christelijke op katholieke belangen op het spel staan. Zagen zij daarentegen ooit aangewezen op een uit den aard der zaak kleine katholieke partij, dje slechts zeer weinig gewicht in de schaal zou kunnen leggen, dan zouden zij of althans de belangen, die van hun steun afhingen Slechts verliezen en niets winnen, daar het met lvun invloed in de bestaande groote par tijen uit zou zijn. Bij de behandeling van en de stemming over het wetsontwerp tot verlenging van den leer plichtigen leeftijd, dat niet tegemoet kwam aan de eischen van bet ]i iet-gesubsidieerde onderwijs, hebben de katholiek© labour-afge- vaardigden bewezen, dat voor ben oe^ katho lieke beginselen gaan boven de partij dis cipline. Ditis de eenige voorwaarde, waai aan d e volmaakte- vrijheid van iederen Engels-clien katholiek om deel uit te maken van welke der bestaande partijen ook, gebonden is. Ook de Katholieke kiezers hebben als Katholieken met niets anders rekening te houden. Zoolang het schoolvraagstuk -nog niet opge lost is, d.w.z. zoolang de niet-gesubsideerde scholen in een zoo ongunstige materieel© po sitie verkeere-n, dat zij niet aan de strenge eischen der wet kunnen voldoen zonder hun aantal te beperken, wordt zoowel bij gemee-nte- raads- als bij tusschentijdsche lagerhuisver kiezingen van Katholieke zijdie tot iedere-n candidaat de vraag gericht of hij den katho lieken eisch tot het verleenen van steun aan de niet gesubsidieerde scholen zal steunen. Is de candidaat zelf Katholiek, dan kan hem ook de meer algemeen© vraag gesteld worden, welk© zijd© hij kiezen zal wanneer Katholieke beginselen en partijdiscipline tegen elkaar in- druisch-en. Geen Katholiek zal hierop antwoor den, dat hij in zulk eeu geval de partij-discipli ne stelt hoven zijn godsdienstige beginselen, want dan zou hij feitelijk ophouden katholiek te zijn. Maar hij k-an verklaren zich, indien zulk een conflict zich voordoet, van stemming t© tullen onthouden, hetgeen door sommigen als bevredigend, door anderen als onbevredigend zal worden beschouwd. Ieder katholiek kiezer moet dan voor zichzelf uitmaken of hij zijn stem op dezen geloofsgenoot zoo hij tevens partijgenoot ia zal uitbrengen of niet. ont- den de De vragen worden doorgaans tot de candi- daten gericht door de parochie-geestelijken, die de antwoorden des Zondags onder de H. Mis ter kennis brengen van het publiek, bijna steeds zonder er eenigen commantaar aan te te voe gen. Een zeer merkwaardig geval heeft zich thans voorgedaan te Ashton, waar Donderdag 1.1. een stemming plaats had tusschen een conservatieven, een labour en een onafhanke- lvjken (Mosley) labour-candidaat, de beeren Broadbent, Jack Gordon en Allan Young. De labour-candidaat (de conservatief is in- tusschen gekozen, Red.) is katholiek. Velen zijner geloofsgenooten te Ashton beweren, dat de socialisten opzettelijk hem candidaat gesteld hebben, oim de katholieke kiezers, die stemd waren wegens de houding, door vorigen afgevaardigde ten opzicht© van schoolkwestie aangenomen, te verzoenen. Father Flynn, de priester van de St. Annes- paroc-hie, had de drie candidaten de gebruike lijke vragen gesteld, en de ingekomen ant woorden hebben hem aanleiding gegeven, met toestemming van den bisschop, het volgende van den kansel af bekend te maken: „Bij de katholieke kiezers wordt erop aan gedrongen Donderdag hun stem uit te bren gen. Zich van stemmen onthouden, is zwak en achterlijk. Loyale katholieken zullen stemmen voor een candidaat die gewetensvrijheid voor alles zal laten gaan, indien de Kathol, begin selen in botsing komen met partij-discipline, en die, op de tweede plaats, den katholieken eisch tot financieelen steun aan de niet-gesub- sidieerde scholen, steunen. Op deze twee pun ten zijn de antwoorden van de labourcadidaat ontwijkend en onbevredigend. De antwoorden der beide andere candidaten zijn bevredigend". Mr. Gordon, de labourman, is de eenige ka tholiek der drie candidaten. Het merkwaar dige feit doet zich voor, dat een katholiek geestelijke zich gedwongen heeft gezien zijn parochianen te ontraden op den katholieken candidaat te stemmen. Dat mr. Gordon de Mis bijwoonde in de St. Annes kerk, toen boven staande mededeeling gedaan werd, vermelden wij er als curiositeit bij, maar is overigens natuurlijk van geen belang. Father Flynn heeft meer gedaan dan de in gekomen antwoorden mededeelen. Hij heeft het trekken van de conclusie niet geheel aan zijn parochianen overgelaten, maar dezen met na druk erop gewezen, dat zU aan de stemming behooren deel te nemen, m.a.w. dait zij, voor zoover zij partijgenooten zijn van mr. Gordon dezen niet passief moeten steunen door niet naar de stembus te gaan, maar dat zij actief de verkiezing van een zijner twee tegen-can- didaten, die geen van beiden katholiek zijn, moeten bevorderen. Het district telt 4000 katholieke kiezers. Velen daarvan behooren toch niet tot de partij van mr. Gordon, maar na hetgeen gebeurd is, moet men verwachten, dat zeer weinig katho lieke labour-mannen op hem hun stem zullen uitbrengen. De meesten hunner zullen waar schijnlijk stemmen op mr. Young, den Mosley candidaat, die echter weinig kans op een meer derheid heeft. Hierdoor evenwel ontstaat de mogelijkheid dat mr. Gordon minder stemmen op zich zal vereenigen dan mr. Broadbent, de conservatief. HET NATIONAAL WAFD-CONGRES VERBODEN CAIRO, 4 Mei, (R.O.) De minister van bin- nenlandsche zaken heeft gisterenavond den in specteur-generaal van het leger ontboden, om met hem de verdeeling der Egyptische troepen over het geheele land te bespreken. Het bezoek der oppositie-leden aan Beni Soeëf was het gevolg van een besluit van het Wafd-comité, om in kleine groepen verschei dene steden in de provincie te bezoeken. Be halve Nahas Pacha bevatte de groep zeven oud- eerste ministers. De gouverneur van Caïro heeft de bijeenko ming van bet voor morgen door de Waf-d bij eengeroepen nationaal congres verboden, en treft maatregelen, om de bijeenkomst zoo noo- dig met geweld te beletten. De politie verricht huiszoekingen in het hoofdkwartier en de dagblad-bureaux der Wafd- partij. Voor zoover bekend is bij de jongste botsin gen geen Europeaan gewond. CAIRO. 4 Mei (R.O.) Er hebben, in verband met de onlusten gisteren te Benisoeëf honderd vier en twintig arrestaties plaats gehad. Twee manifestanten, die gewond werden, zijn in den afgeloopen nacht bezweken, zoodat het aantal dooden dus zes bedraagt. Ernstige botsingen Uit Cairo wordt officieel gemeld, dat het Zondagmorgen bij het bezoek van den vroege- ren ministerpresident en andere leiders der Wafd-en der liberale partij te Benisoeef tot botsingen is gekomen, waarbij 8 personen ge dood en 12 gewond zijn. Vijftien agenten wer den eveneens gewond. - Zes mijnwerkers wachten het uur der bevrijding Dr. Borms door een bajonetsteek gewond Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Duizenden Vlaamsche nationalisten, geko men uit alle deelen van het Vlaamsche land, hebben Zondag een grooten landdag gehouden in het dorpje Wemmei, gelegen aan de poor- ten van Brussel. Verschillende bekende leiders hebben er het woord gevoerd. De geheele Brusselsche en voorstedelijke po- litie, benevens belangrijke af deelingen gendar. men te paard en te voet, waren gemobiliseerd en gedurende enkele uren had meu den in druk, dat Brussel en omgeving in miniatuur staat van beleg waren. Er hebben zich nogal ernstige incidenten voor gedaan. Hier en daar, vooral te Brussel, had- den schermutselingen plaats met „franskiljons". De Brusselsche politie trad hierbij hardhandig en partijdig tegen de Vlamingen op. Wij heb ben een Vlaamschen minifestant zien arrestee ren, die niets anders bad gedaan dan zich te verdedigen tegen „franskiljonsche" studentgn, die hem op laffe wijze hadden aangevallen. Later werden door een honderdtal gendar. men hevige charges tegen de Vlamingen uit. gevoerd, omdat dezen in optocht door de stra ten trokken, wat enkele uren tevoren door een hatelijken maatregel verboden was. Dr. Borms kreeg op dat oogenblik een bajo netsteek in den rug. Men hield dit zoolang mogelijk voor de ba- toogers verborgen en Borms sprak zelfs de manifestanten nog vanuit een auto toe. Kort daarop werd hij, na voorloopig verbonden te zun, naar zijn huis te Merxem vervoerd. De ruggegraat schijnt geraakt te zijn. hoe- wel, volgens de laatste berichten, de wonde met levensgevaarlijk is. Toen de Vlamingen te Wemmei het gebeurde me Lorms vernamen en het uitdagend op let en der gendarmen moede waren, namen Z'\iZ<^n dleiser,de houding aan, dat de be- ve ie ici het raadzaam vond de gendarmen terug to trekken. Niet Mdra was m geschiedi of kalmte keerde te Wemmei terug. Men vraagt zich niet zonder reden af, of de regeering werkelijk met blindheld is ge. slagen en nog steeds niet begrijpt, dat de Vla mingen willen veigaderen zonder bedreiging met bajonetten en geweren. TOENEMEND VERZET TEGEN TSJANG KAI SHEK SJANGHAI, 4 Mei. (N.T.A.) Naar gemeld wordt, breidt de opstandige beweging in Zuid- Ohlna zich uit Men vreest, dat de centrale re geering van Nanking niet in staat zal zijn, zon der een nieuwen oorlog haar macht te herwin nen. Er zijn geruchten in omloop, dat ook Vele Chineesche legerofficieren de beweging tegen staatspresident Tsjang Kai Sliek steunen. Een drastisch kesluit der Nanking- regeering NANKING, 4 Mei. (W.B.) De regeering heeft zoo juist een verordening uitgevaardigd, waar door het decreet van December 1929 betreffen de de opheffing van rechtbanken voor buiten landers met ingang van 1 Januari 1932, reeds thans van kracht wordt en de nieuwe gerech telijke organisatie in bizonderheden wordt ge regeld. Naar aanleiding hiervan verklaart de minis ter van buitenlandsche zaken, dat de regeering liet betreurt, dat zij door de ontoegeeflijkheid van enkele mogendheden in de kwestie der ex territorialiteit gedwongen ls, dezen weg in te slaan, waardoor men wil trachten, de hoofdoor zaak van de ongunstige stemming, die er tus schen China en -het buitenland heeir-scht, weg te nemen. De onderhandelingen met Engeland mislukt LONDEN, 4 Mei. (H.N.) Volgens een bericht uit Shanghai zijn -de onderhandelingen tus schen China en Engeland over de opheffing der exterritoriale rechten die maanden lang geduurd hebben, afgebroken zonder tot een resultaat te hebben geleid. Er bestaat ook wei nig kans, dat de onderhandeling-en spoedig hervat zullen worden. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De zes arbeiders, die zooals wij gemeld heb ben, door een mijninstoirting op 750 M. diepte ingesloten werden, zijn nog steeds niet bevrijd kunnen worden. Men werkt echter met koorts achtige haast om deze ongelukkigen te red-den. In den nacht van Zaterdag op Zondag daalden twee mannen met levensgevaar In den put neer, om hun levensmiddelen te doen geworden door de luchthuis, die bijna geheel intact is gebleven. BERGEN, 4 Mei (B.T.A.) Uur na uur stijgt de opwinding rond de mijn, waar de ingeslote- nen het oogenblik der bevrijding wachten. De heden middag in de mijn afgedaalde ploeg heeft verklaard, niet meer naar hoven te zullen terugkeeren, voor ze de makkers ge red heeft. Er is een telegram van den koning en de koningin aangeplakt, dat een groote ontroering onder de bevolking heeft te weeggebracht: "Wij volgen met bange bezorgdheid, aldus het koninklijk bericht, de heldhaftige pogingen der redders. Wij zijn één met u, met de zes inge sloten arbeiders en hun families in deze angstige ur-en van afwachting. Wij zijn bij u met onze vurigste wensehen. Voor het eerst na 33 jaar Speciale instructies (tc bolsje wistische agenten in Spanje DE GESCHIEDENIS DER H. LIJKWADE Naar de „Osservatore uit Turijn meldt, Zondag j.l. voor 't eerst na drie en dertig jaar, do „S. S. Sindone" wederom in de kathedraal ter vereering uitgesteld. Negentien bisschoppen namen aan de plech tigheid deel. Op het hoofdaltaar staat een groote reliek schrijn opgesteld van dof goud. Op de groote vergulde lijst, die zich in het midden van het schrijn bevindt en die de „S. S. Sindone" bevat, zijn de heraldische motieven afgebeeld van het huis Savoye mét het motto „Fert", terwijl de symbolen van Christus' Lijden op de altaartafel staan afge beeld. De draperieën, waarmede de bogen en pila ren der kathedraal zijn versierd, zijn dezelf den als die, welke gebruikt worden op hooge feestdagen. Het middenschip en de zijschepen zijn door houten palissades in tweeën gedeeld, om het vrome d-efilé der geloovigen te regelen, Tal van bedevaarten uit Engeland en uit alle deelen van Italië zijn reèds aangekomen. Andere hebben zich reeds aangemeld, o.a. uit Chambéry, waar de „Santissima Sindone tal van jaren bewaard werd, en uit Barcelona. Uit Rome meldt men ons nog de volgende bizonderheden over de heilige Lijkwade: De S. S. Sindone, die Joseph van Arimataea, volgens de H. Schrift kocht, om het Lichaam van den Zaligmaker daarin te wikkelen be schouwt het huis van Savoye als zijn kost- baarste relikwie, welke het sinds 600 jaar be zit. Op de H. Lijkwade is nog duidelijk de om lijning van het goddelijk Lichaam zichtbaar en ook de bloedvlekken, waarmede het kost- BRUSSEL, 4 Mei (B.T.A.) In een telegram dQgk b„ de kruisafneming werd besmeurd, uit Rome heet het, dat uit tal van berichten, duidelijk, te zien, van verschillende punten van Afrika afkom- - stig, blijkt, dat het communisme ernstige actio voert en zijn funesten invloed uitbreidt onder de primitieve volksstammen. In den Belgischen congo trachten de com. munisten een soort operatie-basis voor centraal- Afrika te vestigen, De Belgische regeering, die zich steeds van de gevaren is bewust geweest, welke de com munistische agitatie voor de kolonies van cen- traal-Afrika met zich brengt, beeft alle maat regelen getroffen, om aan de beweging paal en perk te stellen. Van de communistische actie in Belgisch Congo DE REGEERING TREFT MAATREGELEN ZIJ MOETEN CELLEN BOUWEN Naar de „Osservatore" uit Warschau ver neemt, houdt het centrale executieve comité van de derde internationale zich dagelijks be- zig met de gebeurtenissen in Spanje. In een der laatste zittingen beeft het comité _.n resolutie aangenomen, waarin verklaard wQrd-t, dat de tegenwoordige stand van de re- volutie in Spanje geheel en al gelijk is aan de eerste phase der Russische revolutie in 1917, die tenslotte met de overwinning der holsje- wieken eindigde Daarom moet de communistische partij in Spanje dezelfde middelen gebruiken als de bolsjewieken indertijd in Rusland. In dezen zin heeft het centrale executieve comité speciale instructies gegeven aan de bolsjewistische agenten, die onlangs naar Spanje werden gezonden en die tot taak heb- ben, in Spanje onder de arbeiders, boeren sol. daten en matrozen communistische cellen te stichten- BRAND IN DE RUETT-ARENA. De baan voor de helft vernield Bij den grooten brand, welke de Ruett Arena een wielerbaan te Berlijn heeft geteisterd, zijn geen mensebenlevens te betreuren. De bekende wielrenner en vroeger© wereldkampioen Wal ter Ruett, heeft echter bij de blusschingswerk- zaamheden brandwonden opgeloopen. Het is als een groot geluk -te beschouwen, dat de baan bij he-t uitbreken van den brand geheel verlaten is geweest. Indien er wedstrij den -zouden hebben plaats gehad, zouden -de ge volgen, ongetwijfeld niet te overzien zijn ge weest. De baan is voor meer dan -de helft vernield. De blusschin-gswerkzaamhed-en der brandweer duurden ongeveer twee uren. De schade wordt slechts ten dee-le -door verzekering gedekt. De „Sindone" is 4,36 meter lang en 1.10 meter breed. Volgens oude traditie en een verklaring van Sint Hieronymus werd de kostbare relikwie door twee vrome vrouwen na de Verrijzenis van Christus bewaard en bleef zij tot het jaar 1000 in Jeruzalem. Omstreeks dat jaar werd zij naar Constan- tinopel naar de basiliek van „Santa Maria Blakerna" overgebracht. Toen de kruisvaarders in 1205 Constantinopel bezetten, namen zij de kostbare relikivi- ™ee' maar moesten haar al heel spoedig aan den bisschop van Troas, mgr. Guarniezi di Tramei, teruggeven. Deze, die de oudste der bissc ïop- pen was, die aan de kruistochten deelnamen, schonk de „S. S. Sindone" aan een familielid, ridder de Champlite, die de relikwie meenam naar Frankrijk. Na diens overlijden ging de H. Lijkwade over in het bezit van zijn weduwe, die tot de fami lie Charney behoorde en te Lirey in Bourgon- dië woonde, waar de relikwie in de kathedraal werd bewaard. In 1452 echter ging de „S. S. Sindone" vol gens een overeenkomst van 22 Maart van het zelfde jaar over in het bezit van den hertog, Louis I van Savoyen, die toen gouverneur was van Bourgondië, en van dien tijd af wordt de H. Lijkwade door het huis van Savoye met den grootsten eerbied bewaard. Telkenmale als de familie Savoye haar resi- dentio verlegde, namen zij de heilige reliek mede. Zoo werd de „S. S. Sindone" ook be waard te Vercelli eu Nice, totdat Emanuel Filiberto haar in 1578 naar Piemonte over- bracht, vooral op verzoek van den H. Carolus Borroinaeus, die haar in Chambéry kwam ver. eer-en. Tenslotte werd de „S. S. Sindone" naar Turijn overgebracht, waar zij sinds 1694 wordt bewaard in de monumentale kapel, die Carlo Emanuele II er voor in de absis van den dom van Turijn liet bouwen. Telegram van Borms aan Maci~- Namens het bestuur van den raad van Vlaan deren is aan kolonel Macia. president van da generaliteit Catalonië in de republiek Spanje te Barcelona het volgende telegram gezonden:] „De raad van Vlaanderen, die het verzet leidt tegen de verdrukking, waaronder het Vlaamsche volk in den Belgischen staat sedert een eeuw gebukt gaat en den strijd voert voor] de politieke zelfstandigheid van Vlaanderen, verheugt zich, dat het Catalaansche volk zijn plaats iu de rij der zelfstandige naties heeft veroverd en biedt den president van. Catalonië de beste gelukwenschen. DR. AUG. BORMS, voorzitter. 1 ,Het merkwaardigste bij deze revo lutie was, dat de bevolking zich vrijwel niet met de beweging heeft ingelaten" UIT DEN PRUISISCHEN LANDDAG DE AARDBEVING IN TRANSKAUKASIE Meer dan 500 dooden MOSKOU, 4 Mei. (N.TA.) Door de aardbe ving die den 28-sten en 29s'ten April Transkau- ka-sië teisterde, zijn ook, naar eerst thank kon worden vastgesteld, in het district Sangesur 110 mensehen gedood en 200 gewond. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt thans meer dan 500 dooden en 1000 gewonden. RUSLAND EN CHINA Verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg? TOKIO 3 Mei. (R.O.) Volgens een telegram ui-t Harb'in maken de onderhandelingen tus. schen Rusland en China inzake den OosUlhi, neesehen spoorweg in Mantsjoenje,zulke sneU® vorderingen, dat de Russische regeering maat, regelen treft om dezen be-langrpken spoorweg aan China te verkoope-n. Zooal-s men zich zal herinn^enwerdvoom namelijk over dezen spoorweg in 1929 tusschen Rusland en Mamtsjoenje een onofficieelen oor, 1CDf™i der sovjetrepubliek en de vice- president van den spoorweg bebbe* Moskou begeven voor het voeren van bespre kingen. DE OPSTANDELINGEN TOT OVERGAVE GEDWONGEN LISSABON, 2 Mei. (V.D.) De revolution- naire beweging op Madeira kan thans als ge ëindigd beschouwd worden. -Het merkwaardigste bij deze revolutie was, dat in tegenstelling met in het buitenland cireuleerende berichten de bevo-lking zich vrijwel niet met de beweging heeft ingelaten Alleen een 400-tal gedeporteerden toonde zich tegenstander van het wettig regiem. Dezen be vonden zich reeds sinds Januari j.l. gedwongen in de Portugeesche koloniën en werden later door de regeering in de gelegenheid gesteld naar Madeira -te gaan in verband met bun ge zondheidstoestand. Het betreft hier in hoofdzaak aanhangers van de z.g. „Liga de Paris" welke onder lei ding stond van voormalige parlementsleden, die in het bezit zijn van het Fransclie Legioen van Eer. De 400 revo-lutionnairen, die nu op Madeira een staatsgreep ensceneerden, zijn voor het meerendeel vroegere militairen. Hun actie had weinig resultaat hoewel zij in den grond niet onschuldig mocht worden genoemd. Zij verwachtten, dat hun geestverwanten in het moederland en in de uitgebreide overzee- sche -bezittingen tezelfder tijd de revolutie zouden ontketenen. Indien de regeering niet on middellijk troepen en oorlogsbodems naar het, eiland had gezonden, dan had het plan zeer wel kunnen gelukken. De dictatuur te Lissa bon handelde echter zeer doortastend en met groots koelbloedigheid. Zij stelde onmiddellijk een scherpe radiocontrole in en controleerde alle plannen van -de ,Liga de Paris". Toen de regeering een partieele mobilisatie afkondigde, was zij er zich van bewust, dat er plannen bestonden -tot vestiging van een pan- Iberische republikei-nsche federatie, welke voor het Portugeesche rijk gevaarlijk zou kunnen worden. De regee-ring is thans -den toestand volko men meester. De in de laatste dag-en verbreide gejuchten over onlusten te Lissabon zijn on juist en misleidend. Wat d-e capitulatie van de opstandelingen van Madeira, betreft, kan worden gemeld, dat de rege-eringstroepen er vandaag in geslaagd -zijn een nieuwe afdeeiing op de Oostkust van htf; eiland te landen. Twee detachementen hadden zich reeds in den loop der week aan -de "Westzijde toegang weten te verschaffen. Door samenwerking van beide contingenten konden de opstandelingen, die geheel ingeslo ten waren tot overgave worden gedwongen. Een officieel® verklaring zegt, dat ook de stad Funchal door de opstandelingen aan de regeeringstroepen is overgedragen. In de neu trale zone wachten 300 En-gelsche marinesol daten en matrozen de ontwikkeling van de gebeurtenissen af, om de levens der buiten landers ,te beschermen. Bij Madeira is de Portugeesche torpedo jager „Vouga" in aanvaring gekomen met een transportschip en gezonken. De torpedoboot, die in 1921 van stapel was gelnopen mat 670 ton. LISSABON, 4 Mei (B.T.A.) Het departement van marine meldt, dat de minister van marine gisteren te Funchal is aangekomen met de oor- logs- en transportschepen, die troepen landden ter bezetting van de stad. Ook heden zijn troepen geland, om de distric ten Maehico en Santa Cruz te bezetten. De an dere districten waar de revolutionnaire bewe ging zich heeft doen gelden, zullen vandaag eveneens worden bezet. Het militaire commando van het eiland is opgedragen aan kolonel Feranda Borges, den commandant van militaire strijdkrachten. Tot dat de toestand weer geheel normaal is, zal kolonel Silva Real buitengewoon regeerings- afgevaardigde op de Azoren zijn. De door de opstandelingen gevangen geno men officieren zijn in vrijheid gesteld. Te Funchal heerscht volkomen rust. LISSABON, 4 Mei (N.T.A.) De blokkade van Madeira is opgeheven. Alle schepen kunnen Funchal weer aandoen. Het centrum interpelleert over de achterstelling der katholieken BERLIJN, 4 Mei (W.B.) In den Pruisischen landdag is heden de volgende resolutie van de centrumsfractie ingediend: In Pruisen zijn vroeger, hij de bezetting der Staatsambten, de katholieken systematisch achtergesteld. Deze volkomen consequent, ten d-eele al bon- derd jaar lang doorgevoerde achterstelling kan natuurlijk niet in enkele jaren ongedaan wor den gemaakt. Het behoort echter zeer zeker tot de moreele plichten van den staat, naar krachten mede te werken aan dit herstel, opdat ook den katho lieken de rechten worden verleend, welke men hnn vroeger onthield. Derhalve stellen wij voor, dat de landdag de volgende motie zal voteeren: Aan het staatsdepartement wordt verzocht, aan alle centrale en provinciale autoriteiten de verordening te doen toekomen dat bij de nieuw-bezetting van ambten aan de katholieke candidaten zóó lang voorkeur zal worden ver leend, tot de ten nadeele der katholieken be- staande ongelijkheid minstens eenigermate als opgeheven kan worden geacht. Socialistisch incident te Leuven Onze Brusselsche correspondent meldt ons;i De socialistische gemoederen te Leuven zijn in opschudding geraakt door het feit dat een fascistisch Italiaansch student, graaf S Cerini, 's nachts de rood® vlag van de socialis- tische kliniek César De Paepe heeft afgerukt. De student, die een appartement naast het instituut bewoont, klom van uit zpn raam op bet belendende balcon en wist vlag neer te halen. Door de poliüe onder vraagd, begon hij wel -te ontkennen, doch toen deze een huiszoeking bij hem verrichtte werd de vlag in kwestie onder een divan ontdekt. De stad Santa Rosa ingenomen NEW Y'ORK, 4 Mei. (H.N.) Volgens een be richt uit Honduras lieibben de opstandelingen onder bevel van generaal Gregorio Ferrero de stad Santa Rosa ingenomen en het geheele garnizoen t-ar sterkte van 150 man in de pan gehakt. De -r-egeering bevindt zich in een moei lijke positie en treft maatregelen voor een te- genaanval. De regeering tegen de verhooging De Duitsche rijksregeering en de Pruisische regeering hebben besloten tegenover den bond van Berlijnsche bakkers de kartelverordening toe te passen, zoodat de bond geen uniformen prijs voor het brood mag vaststellen. Of daardoor de verhooging van den brood prijs ongedaan kan worden gemaakt, moet af gewacht worden. DE VERGIFTIGING TE HAMBURG. Tengevolge van de arseen-waterstofvergifti- ging in de tinfabriek van Wilhelmsburg zijn tsans 6 arbeiders gestorven. Men gelooft, dat het ongeluk veroorzaakt is door het bespren kelen van den afval met water. De deskundigen zijn van oordeel, dat noch de directie noch de arbeiders eenige schuld treft. EEN MISDADIGE CHAUFFEUR Te Mainz, is een 10-jarig kind door een met razende snelheid langs den weg vliegenden auto doodgereden. De auto reed door en een der in zittenden sommeerde den rijweg vrij te houden aan welken eisch hij kracht bijzette door een revolver te trekken. Een SchUpo-wacihtmeester slaagde er niettemin in den wagen fco-t staan te brengen en den dader te arresteeren. ENGELANDS VERPLICHTINGEN JEGENS BELGIE LONDEN, 4 Mei. (H.N.) In het lagerhuis werd de vraag gesteld, of in geval België aan gevallen wordit, een En-gelsch leger naar België zal worden gezonden, op welke mogelijkheid de Belgische minister van oorlog in zijn jongste rede heeft gezinspeeld. Namens de Engelsche regeering werd geantwoord, dat Engeland geen andere verplichtingen heeft dan die, voort vloeiende uit het -pact van Locarno. DE ZEPPELIN NAAR STETTIN Het luchtschip Graaf Zeppelin, dat Zondag morgen 9 uur onder leiding van kapitein Lehmann opgestegen is met 38 passagiers aan boord voor een reis naar Stetitin, is Zondag avond om 6 uur te Stettin vlot geland en na het verwisselen van de passagiers om half S voor de terugreis weer opgestegen. Zoowel op de heen. als op de thuisreis passeerde het lucht, schip Berlijn. Giistermorgem vroeg was het luchtschip té Friedrichshafen terug waar het vlot geland is, VLIEGTUIG NEERGESTORT EN VERBRAND Naar Reuter uit Teheran verneemt, is he-ti vliegtuig, waarmede mevr. Edwin Montagu, del weduwe van den vroegeren liberalen staat», secretaris van Indië, en haar piloot BelvllI® den 27sten Maart uit Engeland vertrokken voor een tocht door Perzië en Rusland, bij Sabzawar neergestort en verbrand. Beide inzittenden bleven ongedeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9