DE „RERUM NOVARUM" 'HERDENKING. toll HET EINDE DER FEESTEN. - %$êw mmm MAANDAG 18 MEI 1931 RUNNEN EN DRAVEN OP ovUINDIGT. Een goede dag voor de favorieten. EEN SPANNENDE HEAT. CONCOURS-HIPPIQUE TE 'S-BOSCH- DE 12 YOETSJOLLEN-KAMPIOEN- SCHAPPEN. Zeilwedstrijden op de Kager- plassen. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. VOORWEDSTRIJDEN. ITALIË—NEDERLAND DE RONDE DOOR DUITSCHLAND. BESCHERMING VAN VOGELNESTEN NOODZAKELIJK. DE THUISREIS DER NEDERLANDERS ft C'bmwner£stemm. 79.3 77.6 73.4 61.7 57.6 ^eprlx^lV5 50 51 49 41 30 'plein, rijn radiorede. Ondanks het feit dat een verblijf op Dmndigt, gezien de -weersomstandigheden, verre van aan genaam was, waren er toch zeer veel belang stellenden. De opkomst der ingeschreven paarden ■was minder bevredigend dan bij de vorige cour ses. Vooral de eerste klasse draver^ had hiervan te lijden doordat Charley Leyburn, Lehigh Volo en Present H verstek lieten gaan. Alhoewel het pad door den regen zeer zwaar was, werden er goede tü-den gemaakt en in nagenoeg^alle cour- ses was de finish zeer spannend. In de heat- draverij deed zich zelfs het zeldzame feit voor dat in de eerste heat drie paarden gelyktydig den eindpaal passeerden. Alleen de laatste ren bracht een verrassing in de overige nummers zegevierden de favorieten doordat Condole met den heerrjjder Van Meizen als karwats" op den eersten prijs beslag legde, na zeer scherpen strijd met Petit Pierre. Het programma ving aan met den Casino-prijs, een vierde klasse prjjzendraverjj over 1750 M., waarvoor 8 paarden stonden aangegeven. Slechts vjjf deelnemers verschenen voör den rechter. Van de koppaarden wees Tanny See van Kerrigan de overigen den Weg. De merrie liep echter zeer onrustig en in de eerste bocht deden enkele fout jes haar de leiding verliezen. Op dat moment bracht Schippers Sara aan het hoofd en liep met de merrie een veertigtal meter op de overigen uit. Plotseling lag Tanny See weer goed vlak en ontwikkelde toen zulk een snelheid dat zy met groote overmacht wederom het commando over nam. Wel moest de merrie even voor het ingaan van de rechte lijn de eerste +aats door onregel- matigen draf, andermaal aan Sara afstaan, maar ook nu herstelde zy zich en won ten slotte met flink overwicht. 1. Tannv See van Kerrigan 1750 M. eig. P. C. V. d. Touw "(eig.) 3 min. 8 4/5 sec. (1.45); 2. Sara 1790 M. eig. Th. de Lange (B. Schippers Sr.) 3 min. 4 2/5 sec. (1.43). Niet geplaatst Uit- loóper V 1770 M. 3 min. 8 3/5 sec.Sympathie 1750 M. 3 min. 23 2/5 sec.Catabora T 1770 M. 4 min. 1 4/5 sec. De tweede draverij, de Caesarprys, een prijzen, dravery le klasse over 2070 M. bracht van de 11 ingeschreven paarden een veld van vyf. Storm- looper, die twintig meter voor de andere kop paarden vertrok en zelfs 60 M. op Begpnia voor had, lag lang als winnaar in deze course. Begonia die in den aanvang geen stap goed deed, ver beterde tydens den rit zyn positie en by het brug getje ging hy zonder eenige moeite langs Storm- looper. Belle Etoile en Anlezy streden om den derden prys welke eerstgenoemde in de wacht sleepte. Wegens onregelmatig draven disqualifl oeerde de jury Anlezy en Postduifje G. 1. Begonia 2110 M. eig. L. J. Eikhuizen (C. F. Odkhorst) 3 min. 16 4/5 sec. (1.33 2/10); 2. Storm- looper 2050 M. eig. L. Ensing (eig.) 3 min. 17 3/5 sec. (1.36 3/10)3. Belle Etoile 2090 M. eig. G. J. v. d. Elshout (eig.) 3 min. 18 2/5 sec. (1.34 8/10). Gedisquolificeerd Anzely 2110 M. 3 min. 191/5 sec. en Postduifje G 2070 M. 3 min. 19 3/5 sec. De Carmenprys, een heatpryzendravery 2e en 3e klasse over 1690 M. met 8 paarden was in twee heats besli3t. Toen de startbanden wegvlogen, schrok Q. Petite Amie en was onwillig om den draf aan te nemen. Remplagante, die er direct snel de beenen onder had, voerde het peleton aan met Sister Patrick H dicht achter zich. De overigen volgden met Quettevillezoon als hekken sluiter. Laatstgenoemde die door zijn overwin ning op Hemelvaartsdag 20 M. achteruit werd gesteld, was mede in verband met het zware pad vrywel kansloos en pikeur Ockhorst hield hem dan ook wjjeelyk terug. Toen Remplagante aan de overzyde in fouten verviel, ging Sister Pa trick voorop. St. Nicolaas, die favoriet was, kwam even voor de rechte lyn by de paarden en ging gelyk met Sister Patrick op de finish af. Inmiddels draafde Remplagante weer regelmatig en kreeg eveneens contact met Sister Patrick. Met z'n drieën op een lijn ging het op den rechter af en zonder eenig verschil ging het trio langs den eindpaal. le heat: 1. Sister Patrick H 1730 M. eig. Jac. Kiarenbeek (L. Ensing), Remplagante 1730 M. eig. N. v. Leeuwen (eig.) en Sint Nicolaas 1750 M. eig. W. H. (teersen (eig.) dead heat 2 min. 531/5 sec. De K.M. tyd was résp. 1.401/10. ïiJSl „Kn 1-88 Verder volgden Queen H 1770 M. 2 min.64 4/5 sec. on Q. Petite Amie 1710 M. 2 min. 57 3/6 sec. Gedistanceerd werden: Peter Kerrigan Stal Lancier 1770 M. 3 min 4 1/5 see Numas M 1750 M 8 min. 10 4/5 sec. Ingehouden Quettevillezoon 1770 M. In de tweede heat deed zich het zware pad gelden. Q. Petite Amie ging even voorop doch maakte aan de overzijde een fout waarby Rem plagante, het commando overnam. Lang bleef deze ook niet op de eerste plaats want de stayer Sint Nicolaas verzekerde zich even voor de derde bocht van de leiding na een fel gevecht met Sister Patrick H, die op haar beurt de eerste plaats van Remplagante had overgenomen. In de rechte lyn liep sint Nicolaas gemakkelijk van de overigen weg en won onbedreigd. Sister Pa trick plaatste zich tweede. Q. Petite Amie die derde werd zag zich den prys ontgaan doordat zy wegens telgang in de rechte lyn werd ge- disqualificeerd zoodat Remplagante den derden prys bemachtigde. 2e heat: 1. Sint Nicolaas 1750 M. (W. H. Geer- sen) 2 min. 49 3/5 sec. (1-36 9/10)2. Sister Pa trick H 1730 M. <L, Ensing) 2 min. 56 1/5 sec. (1.41)3. Remplagante 1730 M. (N. van Leeu wen) 2 min. 58 3/5 sec. (1.43). Niet geplaatst Queen H 1770 M., gedisqualificeerd Q. Petite Amie 1710 M. Rennen. Cherubinprys, ren op de vlakke baan voor paar den van 3 jaar en ouder, afstand 1200 M. Inge schreven 8, uitgekomen 4 deelnemers. Paddy's Darling profiteerde van een gunstigen start waar door de merrie direct de leiding had. In den aan vang liep Tullisenmoy dicht achter haar doch moest door de derde bocht plaats maken voor Avelin. Voor de tribune maakte Paddy s Darling zich gemakkelyk van Avelin los. 1. Paddy's Darling eig. A. M. v. Oss (de Boodt 56 kg.) 1 min. 16 4/5 sec.; 2. Avelin eig. D. Siem Jr. (G. Riem 63 kg.) op vier lengten. Niet ge- plaatst Pommard eig. J. v. d. Velde (van Ieperen 58% kg.)» Tullisenmoy eig. IV, Jochems (J. C. Kuiper.) De tweede ren, de Caliqulaprys bracht van de 11 Ingeschreven deelnemers er 7 bijeen. De af stand bedroeg 1700 M. Na zeer vlotte start gin gen Minette en Tativent voorop, op enkele leng ten gevolgd door Petit Pierre en Fransche Tar- baise. Fanfantrois sloot de gelederen. Aan de overzijde had Minette Tailvent afgesohud en wees in gestrekte pace den overigen den weg. Regel matig verbeterde Gondole haar positie waarby zij in de rechte lyn vlak achter Petit Pierre lag. Deze ging toen naar voren, Gondole liet hem niet los en kwam by het bruggetje naast den hengst. Fel was toen de strjjd om de leiding en eerst op het laatste moment bracht van Meizen Gondole met miniem verschil aan het hoofd. 1: Gondole eig. J. v. d. Straaten (F. van Mei zen 55% kg.) in 2 min. 10 4/5 sec.; 2. Petit Pierre etg. M. J. V. d. Velde (A. v. Wieringen) op hoofdlengte; 3. Tailvent eig. Stal Hippos (G. v. Ieperen 54 kg.) Niet geplaatst Fanfan III eig. G. du Ry van Beest Holle (J. de Boodt), Helle bore eig. W. Jochems (J. c. Kuiper 52 kg.), Mi nette eig. M. J. v. d. Velde (G. Riem 54 9 kg.) - Franche Tarbaise eig. p. j, Koneijnenberg (A. Adams 52% kg.) Luit. van Schaik wint het groote springconcours. Gisteren is te 's Hertogenbosch een groot na tionaal concours-hippique gehouden. Des morgens en in den aanvang van den middag was het weer bepaald slecht, toch was er groote belangstelling. Er was een zeer uitgebreid programma af te werken, waarby de beste Nederlandscbe paarden de jury menigmaal voor een moeilyke keus stel- den. De grootste belangstelling ging weer uit naar het groote springconcours E. waarin res.-luit. van Schaik zyn triomfen met de snelle Mascotte met één vermeerderde. Hy won de beide wis selbekers en een medaille van den Minister van Defensie voor den hoogst geplaatsten Nederland- sohen officier. De resultaten luiden: Springconcours voor paarden 4e klasse; 1. jhr. A. v. Lennep Amersfoort met Ayesha 0 fouten 84 seconden; 2. J. A. de Bruin Éde met Lola 0 ft. 85 sec.3. jhr. A. v. Lennep Amersfoort met Luftikus 4 ft. 76 sec.4. K. J. Sbhummelketel Breda met Duiveltje 4 ft. 83 sec.; 5. H. B. Ge- scher Den Haag met Tyl 4 ft. 84 sec.6. L. K. M. van Loon Tilburg met Charly 8 ft 85 sec. 6a. D. H. Pasman Den Haag met Lotte 8 ft. 85 sec.) 7, K, J, Sohummelketel Breda met Joline 8 ft. 86 se#.; 8. M. de Vries Den Haag met My boy 8 ft. 91 sec. Eervolle vermeldingen: D. H. Pasman Den Haag met Ada; W. v. Dort Ede met Bosso; K. Hensen Eindhoven met Gris-Gris. Eenspannen, type tuigpaard, open klasse, stok- maat max. 1.55 M. (hengsten uitgesloten)1. Joh. Dibbets Breda met Lady Loooky; 2. Jac. Ryks Nymegen met Walden Carnation; 3. A. v. d. Koppel Zeist met Merri Girl; 4. R. J. M. H. Holman Den Haag met Lavington Sirius; 5. A. A. ten Bos Almelo met Edat. Eervolle ver meldingen A. J. van Sprundel Valkenswaard met My Dream. Eenspannen, type tuigpaard (in Nederland ge boren en Hackneys uitgesloten)1. mevr. Ch. Dentz van Schaick'Marloff Amsterdam met Se ducer; 2. Th. Nelissen Vierlingsbeek met Le- netta; 3. A. A. ten Bos Almelo met Olga; 4. Jac. Ryks Nymegen met Betty. Eervolle vermel dingen: J. v. d. Wouw Geffen met Navia; F. J. Roelvink Oirschot met Plans; J. N. Stokker- mans Tilburg met Junnan. Eenspannen, type tuigpaard, open klasse, stok- maat boven 1.55 M. (hengsten uitgesloten)1. mevr. Ch. Dentz van Sohaik Marloff Amster dam met Donneybrook Squir; 2. A. v. d. Kop pel Zeist met Philipine; 3. H. F. Bultman Heem stede met Tudor-Emperor. Eervolle vermeldin gen: A. A. ten Bos Almelo met Edora; F. J. Roelvink Oirschot met Hans. Concours schoonste ry paard: 1. mevr. D. Pas man Scheveningen met Ankona; 2. mej. A. Hou- ben Tilburg met Denguin; 3. Otto Schuman Til burg met Cobold; 4. Freule M. Gravin van Lim burg Stirum Den Haag met Prince Charming; 5. M. Uytendaal Breda met Allerstolz. Eervolle vermeldingen: V. Verschuuren Tilburg met Mi kado; mej. A. Hiemstra Den Haag met Burg- fried. Concours d'Elegance: combinatie dame en rij paard: 1. mej. A. Hiemstra Den Haag met Burg- frled; 2. freule M. Gravin van Limburg Stirum Den Haag met Prince Charming3. mevr. D. Pasman Soheveningen met Ankona; 4. mevr. L. van Loon—van Thiek Tilburg met Nerran Tsoela. Tweespannen, type tuigpaard. open klasse, hengsten uitgesloten: 1. Joh. Dibbits Breda met Princess of England en Lady Loocky; 2. M. F. Bultman Heemstede met Lord Campenor en Bingley Victor; 3. mevr. C. Dentz van Schaik Marloff Amsterdam met Ring of the road en Seducer; 4. Jac. Ryks Nymegen met Charming Wonder en Charming Hobring. Eervolle vermel ding: P. G. Hezewyk Nymegen met Waalden Carnation en My Darling. Tandems, open klasse1. Adr. v. d. Koppel Zeist met Philipine en Gay Boy; 2. H. F. Bult man Heemstede met Campenor Victor en Bingley Victor; 3. Jac. Ryks Nymegen met Charming Wonder en Charming Hobring; 4. Joh. Dibbits Breda met Princess of England en Lady Loocky. Nationaal springconcours E: zilveren wissel beker van het Centraal comité voor concoursen hippique in Nederland, zilveren wisselbeker Lo hengrin en medaille van Z.Exc. den Minister van Defensie voor den hoogs (geplaatsten officier: 1. H. L. M. van Schaik Wassenaar met Mascotte 0 ft. 72 sec.2. J. Porthelne Tilburg met Govert Flinck 0 ft. 76 sec.3. J. M. de Kruyww Amers foort met Abaisse 4 ft. 74 sec.4. H. B. Gescher Den HSag met Bodega 4 ft. 78 sec.5. A. D. C. v. d. Voort van Zyp Den Haag met Sunday 4 ft. 81 sec.6. H. B. Gesoher Den Haag merMTyl 4 ft. 83 sec.7. C. F. Pahud de Mortanges Amers foort met Mareroix 4 ft. 84 sec.8. Jhr. A. van Lennep Amersfoort met Luftikus 4 ft. 88 sec. 9. Ch. H. Labouohere Amersfoort met Frangin; 8 ft. 98 sec.10. A. D. C. v. d. Voort van Zyp Den Haag X^t Silver Piece 8 ft. SO sec.11. P. Koneynenberg Den Haag met Marion 8 ft. 80 sec. Eervolle vermeldingen: D. H. Pasman Sche veningen met Lissy; G. P. de Kruyff Den Haag met Morietone; K. J. Schummelketel Breda met Duiveltje; jhr. van Lennep Amersfoort met Ayeska. De voorjaarswedstrijd geëindigd. Gisterenavond te 12 uur heeft de heer C. v. d. Graaf, voorzitter R. K. B„ bovengenoemde wed- stryd gesloten. Spreker complimenteerde de verschillende prys- winners en deelde mede, dat de prijsuitreiking zal plaats hebben Zondag a.s. om 4 uur in café- rest. Thalia te Rotterdam. Er is de laatste uren van den stryd nogal eenige verandering in den stand gekomen. De niet officieele uitslag volgt hieronder: Vrye haanwedstryd1. H. Gordyn 2 x 45; 2. Albion 45; 3. Willemse 45; 4. C. de Beste 45; 5. J. J. de Vries 45; 6. W. v. Eyck 44; 7. N. van Vliet 43, 2 X 42, 3 X 41; 8. König Hasensteyn 43, 2 x 42, 2 x 40 9. J. Schotel 43—42; 10. Binnen- man 43—41; 11. G. Vos 43—40; 12. Strack van Schyndel 43—39. Consumptie-wedstryd1. H. Gordyn 2 x 45, 6 x 44; 2. Strack v. Schyndel 2 x 45; 3. N. J. van Amerom 2 x 45; 4. C. den Besten 2 x 45; 5. J. J. de Vries 2 x 45; 6. G. Vos 45, 4 x 44; 7. v. Gmneken 45, 2 x 44; 8. Binnenman 45; 9. Bertus Rotgans Sr. 2 x 44; 10. Albion 44- 11 N. v. Vliet 2 x 43; 12. J. Stok Gzn. 43—42. Serie: 1. H. Gordyn 440; 2. Strack v. Schyn del 437 3. C. de Besten 434. Koppelwedstryd1. C. den Besten en B. Rot gans Sr. 78—Tl2. Strack v. Schyndel en Binnen man 78; 3. Albion en Willemse 75; 4. Niesveld en Reuver 73—65; 5. Briining en v. d. Roer 73—62. Propaganda-wedstrijd1. Smects 42; 2. Goed koop 2 x 41' 3- Herwaarden 41; 4. Aldenkamp 40; 5. mej. Smeets 39; 6. D. Borkus Jr. 38. Korpswedstryd, le vijftallen: 1. Tous les Neuf 316; 2 Avanti 308; 3. Geultjes gooiers 304; 4. Dik 302 5. Plank Houden 299; 6. N. H. R. 297; 2e vyftallen: 1. De Maas 297 2. Shell -743. Cornerclub 269. Somersbeker: Willemse van Tous les Neuf <9. ESTAFETTE „DWARS DOOR DEN HAAG" A. V. '23 wederom winnaar Voor de zevende maal in successie heeft giste ren de estafette „Dwars door Den Haag" plaats gehad. De start had plaats bij den hoek van 06 Statenlaan en de finish was op het V.U.C.- terrein Klokslag zeven uur werd het sein tot vertrek gegeven en gingen 25 van de 30 ingeschreven Ploegen van start. Na den eersten K.M. kwam reeds teekening in en stryd en waren Feyenoord, A.V. '23. Pro Iria en Trekvogels I de overigen een heel stuk ™°r' By het tweede wisselpunt was de volgorde nog eender, doch voordat de vierde looper van V S/'ng, hadden Trekvogels en Pro Patria van fl,vr Verwisseld en had A.V. '23 zich van de e aing verzekerd. De rest van den afstand ging Fejjenoord°m de leidinS tusschen A.V. '23 en Feyenoord had tot kort voor het 10e en laatste wisselpunt de eerste plaats ingenomen, doch even voor het V.u.C.-veld namen de Amsterdam mers de leiding over en Meyer ging onbedreigd als» eerste over de eindstreep. A.V. 23 die in en 1930 ook beslag op den wisselbeker legde, maakte dit jaar een recordtyd en legde den afstand ruim een halve minuut sneller af. D„e resultaten waren: 1. A.V. '23, Amsterdam, m 20 m. 24 1/10 sec.; 2. Feyenoord, Rotterdam, in 20 m. 29 sec.; 3. Pro Patria I, Rotterdam, !n 20 m. 53 9,10 sec.; 4. A.V.A.C., Amsterdam, in 21 m. 6 4/10 sec.; 5. Trekvogels I, Den Haag; 6. Zwaluwen I, Den Haag; 7. D.O.S., Rotterdam; 8. Vlug en Lenig I, Den Haag; 9. D.F.C. I, Dor drecht; 10. Hellas, Den Haag; 11. Graaf Willem II, Den Haag; 12. U.V.S., Leiden; 13. Trekvogels II, Den Haag; 14. Vires et Celeritas, Gouda; 15. Pro Patria II, Rotterdam; 16. V.U.C., Den Plaag; 17. D.F.C. II, Dordrecht: 18. O.D.I.. Den Haag; 19, Olympia, Den Plaag; 20, Militaire Politie Sportvereeniging, Den Haag; 21. 2e Regt. Huza ren, Den Haag; 22. D.F.C. III, Dordrecht. SCHERMEN OP DE OLYMPISCHE SPELEN Voorbereiding in Nederland De Technische Commissie van den Kon. Ned. Amateur Schermbond heeft Zaterdag een aan vang gemaakt met de daadwerkelyke voorberei ding van een aantal daarvoor aangezochte Neder landsche schermers voor de Olympische Spelen, die in 1932 te Los Angeles gehouden zuilen wor den. Deze eerste gemeenschappelyke oefening werd in de schermzaal Giandomenici in gebouw K.R.A.S. te Amsterdam gehouden. Aangezien enkele schermers bericht van verhin dering gezonden hadden, beperkte zich deze oefening tot zes schermers. Het waren de heeren W. Brouwer, mr. Dullemond, C. Schoch, Ten Haef, Wynoldi Daniels, C. Weber en van Dyk, die een groot aantal partyen op degen en sabel maakten,. Kaagsociëteit, 17 Mei 1931. De Kon. Verbonden Watersportvereenigingen, die de wedstryden om dit kampioenschap in de 12 voets-jollenklasse organiseeren, zyn niet geluk kig geweest. Om voorkomen, dat er te veel deelnemers aan de wedstryden zouden komen, had men aan de besturen der diverse vereenigin- gen verzocht alleen die leden te laten deelnemen, die eenige redelyke kans op het kampioenschap konden doen gelden aan de hand van geleverde, prestaties. Enkele besturen schynen daarover een nog al ruim oordeel gehad te hebben, want er waren enkele nooit geziene sterren onder de deelnemers. De Vereeniging, „De Kaag", be ter gezegd de heer van Hoolwerff, had er een ander oordeel over en de drie Kaagleden, die zich voor deelname hadden opgegeven, kwamen niet in aanmerking, zoodat er geen enkele Kaag- deelnemer was. Het lystje zag er nu als volgt uit Jac Barzilay Jr. (Rott. Z.V.), fG. F. Bohrê (Loosdrecht), M". G. Brand (Haarl. Jachtclub) F. A. F. Gallé (W.V. Loosdrecht), F. F. J. Hin (Kon. Ned. Zeil- en Roeiver.), P. J. J. Huybers (W.V. Aegir), J. N. Karreman (Rott. Z.B.), B. Maas (W.V. Loosdrecht), J. Maas (W.V. Loos drecht), W. A. de Ridder (Rott. Z.V.), H. C. Stoel (Haarl. J.C.), S. de Wit (Zaanl. Z.V.), mr. E. R. Zweep (W.V. A'dam). Doordat er dus dertien deelnemers waren, moes ten er voorwedstryden gehouden worden, welke Zaterdagmiddag te half vier aanvingen. Er stond niet veel wind toen er gestart werd, maar tydens den wedstryd flauwde de wind hoe langer hoe meer en het werd ten slotte een zoodanige dryf- party, dat over de helft der baan twee uur werd gedaan. Plet slot van de historie was, dat het wedstrydcomité maar besloot in te grijpen en de baan af te korten. Dat was het einde van den eersten wedstryd Gelukkig kwam er later op den middag wat meer wind, zoodat nog een tweede wedstryd begonnen werd, maar ook dit werd een lydens historie, want er werd veel te veel aan tyd ver loren. Het wachten was dus op den Zondag, maar ook deze leverde niet weinig teleurstellingen op. Het was een zware regendag, maar wat nog erger was: er stond 's morgens geen wind. Niet zoo gauw kwam er een zuchtje over de plassen of de jollen werden in gereedheid gebracht en de derde wedstryd, die de beslissing moest brengen wie voor de eindwedstryden zouden afvallen, kon een aanvang nemen. Deze beslissing viel echter niet zonder meer, want het resultaat was, dat drie deelnemers, de nummers 9, 10 en 11, met een gelyk aantal punten eindigden, terwyl de volgorde was1. G. Bohré 3 pnt.2. B. Maas 6 pnt.; 3. Jac. Barzilay Jr. 7 pnt.; 4. E R. Zweep, 7 pnt.5. P. J. J. Huybers6. J. Maas, 9 pnt.; 7. S. de Wit, 10 pnt.; F. A. H. Gallé, 11 pnt.; W. A. de Ridder, A. C. Stoel en M. G. Brand, ieder 12 pnt. Er was dus tusschen deze drie iaatsten een beslisstagswedstryd noodig, welke in het nadeel van Brand eindigde, zoodat de overige tien deel namen aan de eindwedstryden. 't Was inmiddels Zondagmiddag kwart over twee geworden alvorens hiermede een aanvang gemaakt kon worden. Het was toen gelukkig droog en er woei een lekker windje uit het Westen, waardoor de geheele eerste ronde van de baan bezeild was. De start leverde een aardigen aanblik op. Er was nagenoeg geen verschil in de rangorde der deelnemers en voor den wind ging het naar het Zweeland zonder dat er zich byzondere dingen voordeden. De volgorde der eersten was hierBohré Huybers, Zweep, Bob Maas, J. Maas, Gallé, terwyl de anderen op wat grooteren afstand, meer verspreid op één lyn, de ry sloten. Tot aan de boei op het Dieper- poel kwam er betrekkelyk weinig verandering in de volgorde. Echter had Huybers de leiding weten te nemen, doordat hy zyn zeil aan bak- boordzyde had gezet, tengevolge waarvan hy meer wind ving dan Bohré, die toen op de tweede plaats was gekomen. Bob Maas was derde geworden, Zweep vierde. Op den terug tocht begon de strijd eerst goed, want nu moest er op het rak DieperpoelNorreraeer gekruist worden en dnarby kwam het vooral op de stuur manskunst der deelnemers aan. Dat deze hier en daar nog wel eens tekort schoot, laat zich begrjjpen, doch dat er fouten gemaakt werden, die eigenlijk op kampioenswedstryden niet moch ten voorkomen, pleit toch zeker niet voor som mige deelnemers. Bohré verloor op dit kruisrak meer en meer terrein en hy werd naar de tweede helft der deelnemers gedrongen. Huybers hield zich beter en gaf aan J. Maas geen haarbreedte toe. Zweep, Bob Maas en Gallè volgden op kor ten afstand en reeds dachten we niet meer aan verandering, toen Huybers op het laatste Vak Zweeiandfinish de domheid beging veel te ver door te loopen, waardoor J. Maas, die vrywel recht op de finish aanhield, op prachtige wilze den strijd won. De uitslag werd1. Jan Maas in 1 u 15 min 32 sec.2 E. R. Zweep in I u. 16 min 22 sen 3. Bob Maas in 1 u. 16 min. 26 sec 4 F 4 Gallè in 1 u. 16 min. 27 sec.5. P j' t tt„ in 1 u. 16 min. 50 sec. J' «Uybers In de tweede race, waarvoor te half w startsein viel onder stroomenden regen stond CT weer niet zoo bijzonder veel winri de regen minderdl kwam lebeer g° ta en werd er nog wat stryd te zien gegeven Deze oSfTêohrt°hde^nmXstUiéenFeep! terugkomen op het Normneer stondTr'vrl vwl wind. Dat werd enkelen noodlottig AA *3 S by de boei op het Norremeer de schoot ^fit de handen glippen, waardoor hy op de boei vner Bohré en Ridder ondergingen" hetzelfde tot Zo- dat zy mede uit den stryd waren. Het resultaat van deze race was als volgt: 1. F, A F r>aiis in 1 u. 18 min. 50 sec.; 2. J. Maas, in l'u jn+i„' 19^eo.; 3. S. de Wit, in 1 u. 19 min. '35 4. B. Maas, in 1 u. 19 min. 41 "sec."; 5. Jac^Bar+iï lay, in 1 u. 19 min. 45 sec. Des middags te half zeven werd nog gestart voor den derden eindwedstryd, waaraan door Soel niet werd deelgenomen. In dezen wedstriid waarin flinke wind- en regenvlagen elkander afwisselden, had Sam de Wit voortdurend de leiding. Hij werd alleen bedreigd door Bob Maas den kampioen der twee laatste jaren, en deze slaagde er werkelyk nog in voor een spannend einde te zorgen. Op het laatste rak: Zweeland finish kwam hy steeds meer inloopen en eindigde tenslotte met een neuslengte als eerste. Van de laatste race werden geen tyden opgenomen. De aankomst was als volgt1. Bob Maas2. s de Wit; 3. G. F. Bohré; 4. J. Maas; 5. F. a' F Gallé. Hiermede waren de wedstryden voorloopig ten einde. Zy zullen worden voortgezet op Zaterdag 6 en Zondag 7 Juni. ZWEMBON1D VOOR ROTTERDAM EN OMSTREKEN De zomercompetitie Voor de zomercompetitie van den Zwembond voor Rotterdam en Omstreken hebben de navol gende zeventallen ingeschreven: DamesDordtsche Zwemclub, Merwede 2, R.D.Z. 3, Schiedamsche Zwemclub. Heeren afdeeling A: Dordtsche Zwemclub 2 Maas 3, Merwede 2, R.z.C. 2 en Schiedamsche Zwemclub 2. Heeren afdeeling BMaas 4, Merwede 3 R.Z.C. 3, S.V.H. 3, Vlaardingscbe Zwemclub 2. De speeltyd voor alle afdeelingen bedraagt tweemaal 5 minuten. Voor de tweede ronde van den Davis Cup ITALIË WINT HET DUBBELSPEL EN DEN WEDSTRIJD Renter's bijzondere dienst meldt ons uit Milaan: De Morpurgo en Delbono (Italië) slaan Van der Heide en Knappert (Nederland) 26, 62 6—4, 6—1. De stand is nu 30 voor Italië, da/t den wed- strijd dus reeds gewonnen beeft. De prinses van Piemont heeft den wedstrijd, die veel publiek trok, bijgewoond. De eerste set was voor de Nederlanders, maar in de overige bewezen de Italianen bun meerderheid die ben den wedstrijd deed winnen. Na afloop van den wedstrijd zijn de Neder landscbe spelers aan de Kroonprinses voorge steld. JEUGD-TENNISWEDSTRIJDEN TE R'DAM De eindresultaten Gisteren zyn de junioreswedstryden van het distriet Rotterdam van den Ned. Lawntennisbond op de banen van de Anglo Dutch Lawntennisclub voortgezet en beëindigd. Na afloop heeft mr. H. F. Hoyer eenige woorden van dank gericht aan de talrijke tennisters en tennissers, die aan het tornooi, waarin met zoo veel animo gespeeld is, hebben deelgenomen en aan Anglo Dutch voor het afstaan van de hanen, en verder degenen geprezen, die hun medewerking aan het organiseeren van de wedstryden in zoo ruime mate hebben verleend. De uitslagen luiden als volgt Heeren enkelspel A: eindstryd: A. Beun sl. Th. Wittkampf 64, 61. Heeren enkelspel B; C. M. Lugten sl. O. Mon tague 6—2, 9—7; eindstryd: D. Teschmacher sl. C.°M. Lugten 6—3, 6—2. Heeren dubbelspel: Teschmacher en den Hoed slaan Nolet en Jongepier 6-4, 6—2; Tappenbeck en Herzberger sl. Groenenbergh en Wittkampf 6—2 6—3; Lugten en van Hoogstraten sl. Tappen beck en Herzberger 46, 75, 108; Teschmacher en den Hoed sl. Helders en van Dam 6—2, 6—1; eindstryd: Teschmacher en den Hoed sl. Lugten en van Hoogstraten 8—2, 6—2. Gemengd dubbelspelmej. T. Quist en G. Rum- scheidt sl. mej. N. Dekeers en G. Rademaker 63, 63; mej. v. d. Eelaart en P. Nolet sl. mej. E. Veder en J. Vervloet 61, 64; mej. E. van Kossem en H. F. Qué sl. mej. v. d. Eelaart en P. Nolet 3—6, 6—0, 6—4; mej. L. Elink Schuurman en A. Beun sl. mej. T. Quist en G. Rumscheidt 6—2, 6—4; eindstryd: mej. E. van Kossem en H. F. Qué sl. me], L. Elink Schuurman en A. Beun 60, 61. Dames enkelspel B: M. A. Peterson sl. M. Douw 6—0, 86; J. Loos sl. H. Rademaker 86, 62; eindstryd: M. A. Peterson sl. J. Loos 75, 63. Dames dubbelspelP. van Kossem en L. Elink Schuurman sl. M. Weimar en M. Findhammer 60, 61eindstrydE. v. d. Eelaart en G. Kappelhof sl. P. van Rossem en L. Elink Schuur man 6—2, 63. Tenslotte zijn nog gespeeld de partyen tusschen de winnaars van categorie A en B, zoowel in de afdeeling dames als heeren om den door het district Rotterdam van den N. L. T. B. uitge loofden beker. De uitslagen hiervan zyn; dames: mej. E. van Rossem (A) sl. mej. M. A. Peterson (B) 6—0, 6—0; heeren: A. Beun (A) sl. D. Tesch macher (B) -6—4, 01. Tiende étappe De tiende étappe van de Duitsehland-ronde ging slingerend door Midden-Duitschland van Berlyn naar Leipzig en Halle en vervolgens naar Maag denburg, een afstand van 288.6 K.M. De start had niet plaats te Zehlendorf, doch te Wannsee. Zooals gewoonte schynt geworden, vertrokken de ryders ook thans met vertraging. Veel belangwekkends leverde de rit niet op. De buitenlanders, vooral Mauclair, trachtten af en toe uit te loopen, doch hadden daarby niet veel succes, daar het tempo telkens langzamer werd, zoodat de overigen steeds gelegenheid had den weer op te sluiten. Van de 27 ryders, die uit Wannsee vertrokken, kwam een spits van 23 man te Maagdenburg aan. By de eindspurt gelukte het Barthelemy (Frankryk) voor de derde maal overwinnaar te worden met een tyd van 9.00.25. Hy werd gevolgd door Buse (D.), Stö- pel (D.) en Martin (België). Laatste was Fras- satelli, die als zeven en twintigste aankwam met een tyd van 9.24.37. In het totaalklassement is Metze nog steeds één met een tyd van 88.59.34 en 112 pnt, Thier- bach is tweede met 89.00.50 en 81 pnt. en Frantz derde met 89.03.49 en 106 pnt In het landenklassement is Duitschland nog één met 287.05.51. Dan volgen Frankryk 267.37.52, de gemengde ploeg 26749.36, België 268.21.50, Zwitserland 268.51.11 en Italië 269.33.27. Elfde etappe. HAMBURG, 18 Mei. (H. N.) De elfde etappe van de ronde door Duitschland is door den Franschman Barthelemy gewonnen, die daardoor voor de vierde maal overwinnaar werd. De rit ging van Maagdenburg naar Hamburg, een af stand van 245 K.M. Over het algemeen werd in een zeer kalm tempo ereden. Barthelemy won met een tyd van 9.21.20 voor Metze, Bulla, Buseen Stoepel. In het totale classement is Metze nog steeds 1 met 98.20.54 en 125 punten. In het landenclassement is geen verandering gekomen. Duitschland heeft nog steeds de leiding met 295 uur 10 ipin. en 37 sec. Vandaag wordt tie etappe Hamburg—Hannover gereden. Medewerking van alle wcldenkenden ingeroepen Bij de controle van vogelnesten in nestkastjes, die elk jaar onder leiding van den Plantenziek- benkundigen Dienst in tal van bosschen en par ken in ons land wordt uitgevoerd blijkt dit jaar, dat toet aantal nesten zeer veeil kleiner is dan andere jaren. In verband hiermede vestigt de Plantenziektenkundige Dienst er in het bij zonder dit jaar de aandacht op, dat het van groot belang is, dat de weinige nesten, die er zijn, gespaard worden en roept hij daarvoor de medewerking in van alle weidenkenden eii in hot bezonder van alle overheidspersonen om de vogels te beschermen. NEDERLANDS VOLKSKRACHT Tweede Congres De afdeeling 's-Gravenhage en omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond, heeft het voornemen opgevat om dit jaar een „Tweede Congres inzake Neerlands Volks kracht" te houden en wel op Vrijdag 4 en Zaterdag 5 September a.s. in het Kurhaus te Scheveningen. Het bestuur zal, evenals in 1924, wederom een achttal gezaghebbende personen als spre kers uitnoodigen, ditmaal voor de behandeling van de volgende onderwerpen: 1. Nederland en de Luchtvaart; 2. Neder land en het Volkenrecht; 3. Nederland op het gebied van den waterstaat; 4. Nederlandsche letterkunde (taal); 5. Nederlandsche schilder kunst; 6. Beteekenis van den Nederlandschen stam in verleden en heden; 7. Nederlandsch- Indië (eoonomische beschouwing)8. Neder land en de tegenwoordige economische toe stand. (Van onzen correspondent-) ROME, 18 Mei 1931. De feesten zijn voorhij en op het oogenblik, dat deze regels in de „Maasbode" zullen ge lezen worden, zitten de Hollanders al weer ver van Rome verwijderd op weg naar hun vader land. Ze zyn vertrokken met stroomende regen buien, om zich gemakkelijker te kunnen ver zoenen met het afscheid van Rome. Titulair-bisschop Mgr. Pizzardo spreekt bij het werklieden-monument. Maar onvergetelijk zullen de herinneringen blijven aan de schoone zonnedagen, in de Eeuwige Stad doorgebracht. De Hollandsche pelgrims hebben veel gezien; Rome met haar machtige, maar doode ruïnes van het heidendom, Rome met haar wonder bare en levende basilieken van het Christen dom, en dan de catacomben als schakel tusschen het verleden en heden. Dat Rome hehben ze gezien en de verkregen indrukken zijn tevens te beschouwen als een beeld van de onvergankelijkheid der Kerk. Ze hebben veel gezien, want ze waren in het Colcosseum, waar duizenden christenen den marteldood vonden. Daar moet wel de ladder hebben gestaan, door Jacob In zijn visioen ge zien, waarlangs de engelen afdaalden, om de zielen te halen, die alles verloren om Christus te behouden. Boven deze plaats was een der hoofdpoorten des Hemels. Maar ze hebben ook gezien, hoe de heden- daagsche bevolking van Rome nog met haar Heiligen leeft. Wat staan wij, koele menschen uit het Noor den, toch eigenlijk ver van onze Heiligen af. Zeker, we hebben ook onze gedegen vereering en het voorbeeld der Heiligen heeft ook ons veel te zeggen. Maar in Rome blijft het niet alleen bij spreken, hier leeft men na eeuwen met ze mede. Do overstelpende, dikwijls ontroerende voor beelden uit het dagelyksche leven van het Romeinsche volk, heeft voor de Hollanders het leerstuk van de gemeenschap der Heiligen in een nieuw bekoorlijk daglicht geplaatst. Ze hebben ook veel beleefd. De massabijeen komsten op het Binnenhof der pauselijke kanselarij en op het Damasusplein hebben op tastbare wijze door de veelheid der talen de algemeenheid der Kerk gedemonstreerd. De Nederlanders hebben dankbaar hun hulde ge bracht aan Dr. Schaepman bij zijn graf. Ze hebben met elkander geconfereerd, ze hebben hun opwachting gemaakt bij onzen Nederlandschen Kardinaal. Ze hebben de inwijding gezien van ons Hollandhuis te Rome, maar bovenal, zij hebben de Pausmis meegemaakt In St. Pieter en een audiëntie bij den H. Vader om nooit te ver geten. Want de taal van het geloof en de taal van het vaderhart wordt altijd verstaan. Nu zijn die dagen voorbij. Kerkelijke slót-plechtigheid. Met een plechtig Lof in de kerk van Maria de Meerdere is deze feestweek besloten. Tegen zes uur was de fraaie basiliek vol en het heerlijk mozaiek-werk van den pas ge- restaureerden triomfboog, die Paus Sixtus ter herinnering van het concilie van Ephese liet aanbrengen, baadde in licht. Natuurlijk werd hier begonnen met het bidden van den Rozenkrans. Daarna kwam Kardinaal Lépicler op den kansel, om in vier talen, Italiaansch, Fransch, Dultsch en Engelsch de menigte toe te spreken. Vervolgens werd nogmaals de litanie van de H. Maagd Maria gezongen en toen w„erd een machtig „Te Deum" door heel de kerk, af wisselend met koor, gezongen, waarmede na het geven van den zegen, deze plechtige feest week gesloten was. Mgr. Diepen. Hedenmorgen om kwart over acht heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, tegelijk met de Hanze- pelgrims, Rome verlaten. De inwijding van het Nederlandsche College. Onze directeur mocht het volgende telegram ontvangen: Kuijpers, Rotterdam. Op den grooten dag van de plechtige ia- wijding van het College danken Nederlandsche Bisschoppen met Rector u hartelijk voor groote diensten verleend aan de nieuwe stichting. MONSEIGNEUR JANSEN, 1 DE NEDERL. MARGARINE-INDUSTRIE. Het verbruik in 1930 een weinig gedaald. De vierde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bei vat de volgende cyfers omtrent de hier te lande in bedryf zynde margarinefabrieken. 1926 1927 1928 1929 1930 Aantal onderneming 13 16 16 14 17 Hoeveelheid margarine a.(vei4*£Sn kg'): 134.4 140.8 139.9 132.7 127.6 b binnenh 6I^estemm. 55.5 62.4 66.5 71.2 70.8 Terwyl tusschen 1926 en 1929 het binnenlandsch verbruik van margarine met sprongen omhoog ging en dat van natuurboter slechts weinig veranderde, is in 1930 het boterverbruik onder invloed van de ook in verhoudng tot die van margarine lage boterpryzen met millioen kg. of meer dan 10 pet. vooruitgegaan en net verbruik van margarine een weinig by dat van 1929 achtergebleven. Ook de export van marga rine liep terug, zoodat de productie opnieuvr lager was dan een jaar te voren. Nog sterker daalde de personeelsterkte als gevolg van verdere doorwerking van de concen tratie in het groote concern. Ondanks hiermede gepaard gaande sluiting van eenige fabrieken nam het totale aantal fabrieken toe, daar en buiten het concern verschillende werden opge richt. EEN NIEUW WERK VAN HONEGGER. Op de jaarlijksche bijeenkomst van de Scbwel- zerische Tonkünstlerverein, te Solothum heeft de eerste uitvoering plaats gehad van een nieuw werk van Arthur Honegger „Gris du Monde", voor koor en orkest. Het is zeer goed ontval gen. m De officieele medaille, die aan de deel nemers aan de Rerum Novarumherdenking te Rome werd uitgereikt. Z. H. Paus Pius XI houdt tijdens de groote betooging van de pelgrims naar de Rerum Novarum-feesten op het Damasua-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 11