Doorzitten PIIRÖL (F, VOOR WERKVERRUIMING MAANDAG 18 MEI 1931 t RERUM NOV ARUM V REVOLUTIE De dag van „den goeden wil" MENSCHEN EN MEENINGEN DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE BESTELT GASHOUDERS VAN NED. FABRIKAAT lïmburgsche bedevaart naar lourdes Steun aan de suikerbietencultuur JOH. DE MEESTER SR. t 'I EEN BALCOSTUUM TEGEN CADEAUX VAN OVERHEIDSINSTELLINGEN Ook „Het Volk" herdenkt „Rerum Nova rum". Maar voor dit blad is de historische beteekenis van de encycliek geen andeie, „dan dat zij een Katholieke dam tegen het socialisme te vormen heeft." En „daarmee men proeve de ijzeren logica „is zij •en kapitalistisch instrument gewoiden want de logica rijst al meer en meer „wie het socialisme verwerpt, aanvaardt het kapitalisme, daar helpt niets aan. Het artikel beweert ook, dat het communis tisch manifest de opening van de actie dei- moderne sociaal-democratie is en dat de Paus eigenlijk zijn encycliek schreef van wege de socialistische actie. De twee beweringen zijn voor meer dan eenigen twijfel vatbaar en het pleit niet voor de S. D. A. P„ dat zij tot zulke middelen haar toevlucht neemt, veertig jaar na het verschijnen van „Herum Novarum". Redactie-wijzigig in bestekken van Overheidsinstellingen gewenscht Spanje zit tot over de ooi-en in de revo lutie. Het krijigt ook al enkele voorproefjes van datgene, wat gewoonlijk met een revolutie samen gaat n.l. een uiterste onverdraag zaamheid jegens allen, die niet. dadelijk mei pak en zak overloopen naar de nieuwe op vattingen, en daarnaast, een niets-ontziende woede tegen de Katholieke Kerk, tegen de kloosters, tegen de priesters. Dile twee feiten behoeven niet te ver wonderen. Bij een revolutie komt de macht van het geweld meestal boven; voor dood slag op de afschuwelijkste manier, voor rooven en heiligschennis heeft een zekere groep in ieder land een buitengewone voor keur. Dat de katholieke godsdienst met zijn be dienaren het eerst aan de woede van die dames en heeren ten prooi valt ligt voot de hand; dat is altijd zoo geweest, dat za' ook zoo blijven. Wanneer een pers, die zich over zulke wandaden en barbaarschheden schaamt, eens haar geweten onderzoekt, zal zij moeten erkennen, dat ze onder heit mom der vrij heid van drukpers alle mogelijk onguur tuig heeft beschermd, dat ze rustig in haar kolommen op beschaafde manier die ge voelens van godsdiensthaat heeft aange kweekt. Rusland levert het klassieke voorbeeld van zoo'n revolutie. De Fransche revolutie Ligt nog niet zoo onmenschelijk ver achter ons. Wat in Italië in de vorige eeuw gebeurde wijst op hetzelfde, Spanje en Portugal weten van ouds wai revolutie beteekent en in verband daarmet ook godsdienstvervolging. Mexico en de Zuid-Amerikaansche staten hebben eenige beruchtheid verkregen inzakt revolutie en anti-katholioisine. De deftige vrijmetselarij heeft in die zaak evenmin een zuiver geweten als de zooge naamde „heffe des volks". Geen wonder, dat revolutie een akelige!, bijklank heeft: behalve aan een verandering van regeering, doet het ons denken aan moordpartijen en geloofsvervolging. Toch wel interessant, dat in onzen grooten tijd va.n afkeer voor bloedvergieten, van ont wikkeling, beschaving en vrijheid van over tuiging voor eenieder, het toch zoo falikant afloopt. En juist aan den kant, waar die roem ruchte deugden zóó thuis heeten te zijn Ook blijkt, dat het in een land, waar de republiek het heft. in handen heeft gekiegen, niets beter is geworden, wat betreft de met voorstanders van een republiek. Vroeger klaagdien de republikeinen,, dat ze zoo geknot werden in de propaganda voor haar ideeën, en ze hebben nog niet de macht, of ze doen precies hetzelfde als de vroegere machthebbers: want nu wordt het opkomen voor de koningsgezinde meening vervolgd en gestraft als hoogverraad. Wat lijken de menschen toch veel op elkaar! En wat zijn ze mooi, a!s ge op hun woorden let... en zoo heel anders, als ge ze aan 't werk ziet! En wat komt er verbazend veel terecht van die hooggeroemde vrijheid en verdraag zaamheid? Die geldt alleen voor degenen, die bet met de leiders eens zijn. Zoo was het, zoo is het en zoo zal het zijn. Ook hier. Waarom de steenkool niet uit onze eigen mijnen betrokken Dezer dagen vergaderde de Rijks-commissie Werkverruiming onder voorzitterschap van prof. W. H. Nolens. Het had de aandacht van de commissie ge trokken, dat de huidige bepaling in bestekken, uitgaande van Rijks- en andere overheids instellingen, inzake bet gebruik van artikelen van Nederlandsch fabrikaat, door de soepele redactie nogal eens aanleiding gaf van de be doeling, om zooveel mogelijk voortbrengselen van Nederlandsche -ondernemingen te bet-rek ken, af te wijken. De commissie heeft hierin aanleiding gevonden een strakkere redactie te ontwerpen, waarbij het gebruik van Neder landsoh fabrikaat verplichtend wordt voorge schreven en waarvan, als aan bepaalde voor waarden ls voldaan, mag worden afgeweken. De Regeering zal worden verzocht de gewij zigde redactie in de bestekken, uitgaande van Rijksinstellingen, te willen opnemen. Verder zal aan de Regeering in overweging wonder, gegeven tot provinciale en gemeentebesturen het verzoek te richten, hét voorbeeld van de Regeer-ing te volgen. De commissie nam met instemming kennis van de -besluiten van een tweetal groote elec trische centraien, om belangrijke opdrachten aan in Nederland gevestigde ondernemingen te geven. Hetzelfde was t.a.v. de Staatsmijnen het geval. Hiertegenover staat, dat he-t bureau nog herhaaldelijk moest ervaren, dat men er vrij gemakkelijk toe overgaat, orders aan het bui tenland te gunnen. Bij twijfel zal men de Rijkscommissie Werk verruiming steeds bereid vinden van voor lichting te dienen. Het behoeft dan o.m. niet voor te komen, dat de bouw van een gasho-uder niet aan een Nederlandsche onderneming wordt opgedragen, omdat men dacht, dat in ons land geen gashouders gebouwd worden. De commissie kon zich, op -grond van de haar ten dienste staande gegevens, niet ont trekken aan den indruk, da.t de moeilijkheden, welke sommige in ons land gevestigde onder nemingen hebben, -bij bet verwerven va-n een afzetgebied in eigen land, voor een deel voort spruiten uit een minder goede verkoopsorgani satie en een tekort aan samenwerking bus- sehen ondernemingen, welke dezelfde artikelen vervaardigen. Nog steeds -moet de commissie tot haar leed wezen vaststellen, dat uit slleur, -dan wel on wil, steenkool uit bet buitenland wordt be trokken welke zonder bezwaar bij Nederland- sohe mijnen besteld kan worden. Mgr. Lebouille onder de deelnemers De elfde Limburgsche bedevaart naai Loun. des zal dit jaar de hooge eer genieten een Bisschop onder haar pelgrims te tellen, n.l. Z.H. Exc. mgr. Eug. Lebouille, tit. bisschop van Conana, Coadjutor van Yungpingfu in China, die in Augustus naar zijn missie zal terug- keeren. Mgr. zal de reis maken in den Llsieux-trein, die, zooals bekend is, 24 Juni uit Maastricht vertrekt. Zoowel voor dezen trein als voor den Parijs- Lisieux trein kan de inschrijving nog tot nader bericht geopend blijven zoowel bij de direc- tie Bogaardenstraat 36 Maastricht en het Secretariaat Kapelanie te Gronsveld als bij de Verschillende correspondenten. Naar algemêene gelijktijdige ontwapening! ER STAAT MEER OP HET SPEL, DAN GIJ IN DE VERSTE VERTE SLECHTS KUNT VERMOEDEN Invloed van het plan-Chadbourne op de prijsvorming DE UITZAAI 1931 Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van hoofd stuk V der Rijksbegrooting voor 1931 (uit- keeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten). In deze Memorie van Antwoord zegt de minister, dat het hem aangenaam was te ver nemen, dat naar strekking, vorm en omvang de thans voorgestelde regeling instemming mocht vinden. In aanmerking genomen, dat een verbetering van de algemeene positie van de suiker op de wereldmarkt ook aan de bietsuiker ten goede komt en voorts, dat het z.g. plan-Chadbourne beoogt, deze positie te versterken, kan niet worden ontkend, dat het slagen van dat plan een gunstigen invloed kan uitoefenen op de prijsvorming van bietsuiker in Europa. Hoewel men met het leggen van onzakelijk verband in deze materie zeer voorzichtig moet zijn, kan hier worden gewezen op de geringe op- waartsche beweging, welke de suikerprijzen vertoonen en er is reden voor bet aannemen van het hestaan van dat verband tusscïïen deze beweging en de vooruitzichten, welke het ge. noemde plan biedt. Bij het doen van voorspel- lingen in deze is echter nog grooter voor zichtigheid geboden, aangezien het plan-Chad bourne als regeling tusschen de producenten van een aantal export-landen niet de geheele wereldproductie omvat, en de wereldmarkt der halve mede wordt bepaald door factoren, waar omtrent elke zekerheid, wat de toekomst betreft; ontbreekt. In antwoord op de vraag of de regeering iets kan doen om de voort zetting van de onderhandelingen te bevorderen, zij medegedeeld, dat het in de gegeven om standigheden niet op den weg van de Regeering ligt stappen in deze richting te doen. Vervolgens wordt de meening der Regeering gevraagd over de kwestie of de bietsuiker industrie op den duur in staat zal zijn zich te handhaven tegenover de in menig opzicht onder zooveel gunstiger omstandigheden wer kende rietsuikerproductie in tropische landen. De minister meent echter, dat de materie door allerlei oorzaken thans te zeer verward is en in te abnormalen toestand veikeeit, om daarop voor de toekomst zulke ver strekkende conclusies te fundeeren. Dumping Wat de te verwachten opbrengst van den uitzaai betreft, moet niet worden vergeten, dat het landbouwproductie-proces den be schouwer veelal voor verrassingen stelt, zoodat ook thans, nu hij benadering de omvang van den uitzaai is te bepalen, nog niet met zeker heid de omvang van de productie kan worden vastgesteld. Hieromtrent wordt nader het navolgende opgemerkt: Daar de uitzaai van suikerbieten nauwelijks beëindigd kan zijn, Staan nog geen volledige gegevens omtrent de met bieten bezaaide oppervlakte ten dienste. Intusschen is bij de Centrale Suiker-Mij. en de verschillende coöperatieve fabrieken een voor loopig onderzoek naar den uitzaai ingesteld. De betrekkelijke opgaven liggen meerendeels tusschen 6070 pet. van de oppervlakte ia PLOTSELING OVERLEDEN PASTOOR H. A. VAN LIESHOUT. De gezondheidstoestand van Pastoor H. A. v. Lieshout te Budel, is weer dermate verbeterd, dat hij deze week weer de H. Mis kan op dragen. ZUSTER ADELBERTE t In het St. Stanislausgeeticht te Moergestel ie In den ouderdom van 66 jaren overleden de eerw. zuster Maria Adelberta (in de wereld inej. g. Sdhouteen geb. te Werveraboof), Men schrijft ons: Heden werd over de geheele we reld de stichting va-n den volkenbond her dacht d-o-or alle Vredesibonden en vereenigin- gen van allerlei godsdienstige en politieke overtuiging. Het is de dag van „den goeden wil"; de dag, waarop men toont het goede, d.w.z. den vrede te willen metterdaad Ook de R.K. Vredeslbond in Nederland mag op dien dag niet achter blijven met zijn oproep tot de Katholieken in onze elf provinciën, om voor de zooveelste maal haar waarschuwend en op wekkend woord te laten weerklinken: Op voor den wereldvrede, niet slechts op abstract-ideëe'le wijze (niemand onzer verlangt haar oorlog), doch ook op concrete, daadwerkelijke wijze Trekt met ons op onder de roemrijke wapen leuze van onzen Heiligen Vader Pius XI: „Pav Christi in Regno Christ! Helpt ons met uw gebed en daadwerkelijken steun het grootsche doel verwezenlijken, dat Z.H. Paus Benedlctus XV ons ter uitvoering lieeft nagelaten, n.l. te geraken tot algemeene, gelijktijdige ontwapening, het stellen van de moreele macht van het reóht in de plaats van het stoffelijk geweld der wapenen. De algemeene politieke toestand wordt met den dag oritieker! Bovendien staat een groote beslissende ontwapeningsconferentie van den Volkenbond voor de deurSlaagt de-ze niet, dan worden wij onherroepelijk weer mijlen ver van ons doel weggesleurd Katholieken Er staat hier meer op het spel, dan gij in de verste verte slechts kunt vermoeden Het is een dringende noodzake lijkheid thans Steunt de Internationale R.lt Vredesbeweging daadwerkelijkHet is abso- luut in uw eigen belang, dat ons aller belang tevens is, n.l. bet handhaven van den wereld vrede en het voorkomen van den onoverzien- baren wereldoorlog, die als een Daimocles- zwaard ons wederom gaat bedreigen Herinnert U de woorden, die Z.H. E. Mgr, Aengenen't (wiens devies óók ail luidt „Pax et Jusbit-ia"!) op 4 Mei j.l. voor den Vredesbond te Haarlem sprak: „Het is noodzakelijk, dat de Christelijke vredesidee zich ook in uiter. lijke actie toontOns innerlijk leven moet naar buiten'worden uitgedragen. Daarom is de Vredesbond onmisbaar. Er moet thans aan de Tegeeringen der landen getoond worden, dat de volkeren den vrede willen. Moge daar om het ledental gestaag en spoedig groeien!" Wij behoeven aan dezen wensch van onzen beminden Bisschop niets toe te voegen De handen moeten ineengeslagen worden voordat het te laat is Laat U daarom nog heden in schrijven in de registers van den R.K. Vrede-s bond In Nederland aan een der onderstaande bureaux onzer landelijke actie. „Vllenhof" Over veen bij Haarlem. Tel. 12968, DiergaaTdelaan 20 c, Rotterdam. Bilitonstraat 5, Tilburg. Giro 133168. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het 8e postvliegtuig is Zaterdag om 6.05 uur uit Athene vertrokken en om 13.05 te Caïro aangekomen. Luchtpost uit Indië Blijkens mededeeling van de Indische admi nistrate beeft het zestiende retourvliegtuig ruim 213 K.G. post aan boord. Hiervan is 149 K.G. 345 gram bestemd voor Amsterdam (stad en verdere verzending)54 K.G. voor 's Gra- yenhage en 9 KJ3-. yoor Rotterdam. De verteller en journalist Zaterdagnamiddag is de bekende roman schrijver en oud-journalist Johan de Meester Senior zeer plotseling te Utrecht overleden. Hij was daarheen gereisd om een inleidend woord te spreken bij de opening van de tentoonstel ling iu „Voor de Kunst", gewijd aan het werk van zijn jong-gestorven jeugdvriend, den wei nig bekenden Utrechtschen schilder A. G. A. ridder van Rappard. Johan de Meester heeft, naar men ons uit Utrecht meldt, de aangekon digde toespraak nog kunnen houden, maar het is zijn laatste openbare daad geweest. Nadat hij gesproken had, voelde hij zich onwel. Hij begaf zicb naar een ander vertrek, waar bij kort daarna bezweken is. Mét Johan de Meester is weder een van de sterke en vruchtbare schrijversfiguren heen gegaan, die de Nederlandsche literatuur na de groote artistieke opleving hebben gemaakt. Hoewel hij in leeftijd (hij was van 1860) tot de „tachtigers" had kunnen behooren, stond hij feitelijk buiten hun kring en een bekend boekje deelde hem dan ook in bij de „jongere generatie". Men twijfelt wie van de twee het eerst de aandacht verdient: de dagbladschrijver of de novellist, zóó nauw zijn zij met elkaar ver bonden. Maar Johan de meester zelf gaf zeker zijn grootste liefde aan zijn roman-s: hij was niet graag journalist en zijn krantenwerk bun delde hij niet. Toch heeft hij zich een menschenleven lang in het vak ontzaglijk ingespannen. Komende uit een familie van ambtenaren en zelf voor de registratie bestemd, solliciteerde hij naar een betrekking aan een krant en op jeugdigen leeftijd kwam hij aan de „Amsterdammer" van de Koo, waar bij dadelijk veel belangrijke menschen leerde kennen. Voor hst „Handels blad" ging hij naar Parijs, waar hij de voor liefde opdeed voor Fransche letteren en cul tuur, die hem nimmer verliet. Maar zijn eigen lijke levenswerk begon toen hij kunstredacteur werd van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", wat hij bleef tot hij wegens hoogen leeftijd ontslag nam. In deze functie heeft hij met dagelijksche aanteekeningen over heel he-t breede gebied van kunst en literatuur geschre ven. Man van sterke voorkeuren, strijdbaar en impulsief, heeft hij voor de letterkunde van zijn generatie en voor de nieuwere tendenzen in de beeldende kunst veel kunnen doen. Naast het vele werk voor de krant; dat hem ook 's avonds heel vaak in beslag nam. wist Johan de Meester toch nog een aanzienlijke reeks boeken te schrijven. Als scheppend kunstenaar was ihij op de eerste plaats ver teller en op de tweede plaatsnóg eens verteller. Zijn werk draagt er dikwijls de spo ren van, dat het van een overladen werkdag werd afgedwongen. Een lezerskri-ng konden wij, Katholieken, hem nimmer verschaffen; daartoe verdiende zijn werk in het algemeen te veel voorbehoud. Op het voetspoor va.n bet Fransche naturalis me (Zoila hebben wij hem eens „de afgod van mijn leven" hooren noemen) veroorloofde hij zich groote vrijheid in zijn beschrijvingen. Ook in zijn levensbeschouwing sloot hij zich geheel bij de Fransche meesters aan. Na een gedrukte jeugd, opgevoed in een calvinisme, dat hem een kwelling werd, voelde hij zijn ongeloof als eohte geestesvrijheid. Zijn schrij ven was volgens zijn zeggen een zich-reken- schap-geven van levensgewaarwordingen, <>m daarmee te komen tot begrip. Dit begrip was bij hem met het donkerste pessimisme door trokken, dat echter in later jaren wat is op- GEEN BEWIJZEN VOOR OPZET OM TE DOODEN De positie van P. in het misdrijf WELKE DE CONCLUSIES ZIJN, WAARTOE HET POLITIEONDERZOEK IN DEZE ZAAK GELEID HEEFT luööuiicii uuiu jjui. va.ii uc uppervraKi© m ur-OKKen, uai «uuil*»* 111 uxvts. 1930 met bieten behaald, welke voor het geheele geklaard. Ook in het leven van dezen verbit- land 57.544 H.A. bedroeg. Een enkele opg&ve ter den geest is gebleken, dat Onze Lieve Heer rviolo- ntvio4 gQ pet. dv-itfö hpfrf»r woef rlan /la man<3/VhPTl maakt melding van een uitzaai van van die van het vorig jaar. De verbouwers van suikerbieten speciaal In Zeeuwsch-Vlaanderen die hun afzet van bieten hoofdzakelijk in België vonden, kunnen van dit voorstel dezelfde verlichting krijgen als de andere bietenverbouwers, indien zij hun bieten aan Nederlandsche fabrieken afleveren. Hu-.- De uitzaai De vraag betreffende eventueele maatregelen in verband met den invoer van bieten of suiker op den voet van het tegen dumpingprijzen ingevoerde aardappelmeel, raakt ten nauwste het moeilijke vraagstuk van de dumping en de maatregelen daartegen te nemen. Dat vraag stuk heeft de Regeering thans in studie. De omstandigheid, dat over een daarop be trekking hebbend rapport en een proeve van wetsontwerp het advies wordt ingewacht van de commissie voor de Economische politiek, maakt het den minister niet mogelijk aan den wensch om overlegging daarvan voor de monde linge behandeling in de Kamer te voldoen. het ten slotte beter weet dan de menschen. Johan de Meester vertelde gaarne, hoe het gezinsgeluk hem tot berusting en aanvaarding bracht. De ontwikkeling van zijn begaafde kin deren is zeker de vreugde van zijn leven ge weest. Het zal zeer vreemd zijn Johan de Meester in het Rottendamsdhe kunstleven te moeten missen. Vergrijsd in 'it vak zagen-we he maltijd nog zélf bij goed en slecht weer op de avond- bijeenkomsten en in den schouwburg verschij nen. Vroeg of laat, hij verzorgde persoonlijk zijn origineele copie voor het ochtendblad. Hij gaf als oud man een indrukwekkend voorbeeld va-n eimdelooze toewijding. KERKELIJKE KUNST ,1 „RERUM NOVARUM"-HERDENKING Het aan Z. H. den Paus aangeboden herinneringsbord der A- R. K. W. V. Tentoonstellingen ter gelegenheid van de Katholiekendagen Van 25 Mei tot en met 10 Juni a.s. expo- seeren in de toonzalen van het Instituut voor Kerkelijke kunst, Leidsche Gracht 18 te Am sterdam do kunstschilders: Jean Adams, Char les "Eyck, Jos. ten Horn, Henri Jonas, Adr. van der Plas, Otto van Rees, en de beeldhouwers: Mari Andriessen, Frits van Hall, Ernst Voor hoeve, Charles Vos en Adam Winter, Als' eenlg werk van Mathieu Wiegman zal op deze tentoonstelling het door dezen schil der vervaardigde portret van den Hoogeerw. Deken Dr G. C. van Noort worden geëxposeerd. De edelsmid Nico Witteman is vertegen woordigd door een tiental van zijn emaille- peintures. Bovendien houdt het instituut voor Kerke lijke Kunst gedurende de Katholiekendagen een tentoonstelling van religieus© kleinplastiek en Het politie-onderzoek in zake den moord op den heer Eschauzler is afgeloopen en de beide verdachten K. en P. zijn ter beschikking van de Justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. De vraag, welke na de bekentenis van beide verdachten, nog viel te beantwoorden, was. hebben zij den opzet gehad den heer Eschauzier van het leven te berooven, of was het hun bedoeling hem, zooals zij hij hun bekentenis van de daad hebben verklaard, alleen te be dwelmen en hem daarna in een toestand van halv© verdooving blanco schuldbekentenissen te laten teekenen? Men mag veilig aannemen, dat op de be antwoording van deze vraag het laatste onder zoek der politie voornamelijk gericht was. Wat nu is het resultaat van dit onderzoek 8T6W66St Zijn wU wel ingelicht, dan is niet komen vast te staan, dat de verdachten de voor opgezette bedoeling hebben gehad den heer Eschauzier te dooden. Wat K. betreft, deze heeft den op»et om te dooden bij het verhoor steeds ontkend. En om zijn verklaring ten deze aannemelijk te maken, wees hij er op, dat mj, gesteld dat hij den „moreelen moed" zou hebben gehad om den heer Eschauzier te vermoorden het lijk zeker niet In een pakhuis zou hebben geborgen, maar het zoo sptfedig mogelijk zou hebben doen verdwijnen, om de sporen van zijn misdaad uit te wisschen. Deze verklaring is natuurlijk geenszins een afdoend bewijs. Doch er bestaan ook geen getuigenissen, die het tegendeel zouden un nen staven. Voor zoover bekend, heeft vet daohte K. zich nooit tegen iemand er over uitgelaten of er op gezinspeeld, dat bij den heer Eschauzier uit den weg wilde ruimen. Wat verdachte K. van den heer Eschauziei wilde, was geld, nog meer geld dan deze hem reeds had gegeven. In dien zin moet hij zich ook tegenover P., den tweeden verdachte, die slechts handlangersdiensten heeft verricht hebben uitgelaten. Het geld zou hij noodig hebben gehad, om zijn uitvinding in exploitatie te brengen. De andere verdachte, P., schijnt in de be raming van het complot weinig of geen aan deel te hebben gehad. Zijn taak zou, had K. hem gezegd, alleen zijn te zorgen, dat de heer Eschauzier op K.'s kamer kwam in de Prins Hendrikstraat. K. zou dan wel voor de rest zorgen. Als belooning had K. aan P. „een baantje" beloofd. Met geen ander vooruit zicht dan een betrekking had P. hem zijn mede werking toegezegd. Om den heer Eschauzier naar K.'s kamer te krijgen, had IC. den bekenden brief geschreven, waarin hij mededeelde, niet naar „Central" te kunnen komen", omdat hij zijn voet verstuikt -had en den heer Eschauzier verzocht, hij hem thuis de besprekingen te komen voeren. Dien brief moest P. in „Central" aan den heer Eschauzier overhandigen. P. kende den heer Eschauzier niet; op een persoonsbeschrijving van hem, door K. ge geven, moest hij afgaan. Hoe weinig P. in de zaak was ingewijd, blijkt bovendien hieruit, dat hij den naam Eschauzier bij het verhoor niet eens goed uitsprak. Hij kende hem slechts als „dien mijnheer". P. beschouwde zich ook niet als vriend of gelijke van IC. Bij het onderzoek sprak hij dan ook herhaaldelijk van „mijnheer K." Dat P. niet de vooropgezette bedoeling heeft gehad den heer Eschauzier te dooden, staat vrijwel huiten allen twijfel. Hij heeft zich alleen door IC. tot handlangersdiensten, waar van hij zelf de portée niet overzag, laten ver lokken, in het vooruitzicht op een „baantje". Wij meenen hiermee te hebben aangegeven, de conclusies, waartoe het pulitie-onderzoek heeft geleid. De politie heeft thans haar taak volbiacht. Nu is het woord aan de Justitie. Mr. Bourlier zal verdachte P. verdedigen Naar wij vernemen, zal mr E. G. S. Bourlier den verdachte P. in de moordzaak-Eschauzier voor de rechtbank verdedigen. Voor verschillende gelegenheden posf een verschillend costuum; vooral menschen van stand, menschen die groot gaan op him opvoedingstaan daar heel sieik op. Toe raken die menschen den tel kwijt en het fatsoen en de opvoedingals het gaat over 6CTi- 11 JiBTliCOStllUTÏl. Laten we even Mgr. Dubourgbisschop van Marseille aan 't woord. Getroffen door het gebrek aan christe lijke betamelijkheid in een zeker getal vrou wen,-tot in de kerken toe, hebben wij ver boden aan alle vrouwen, meisjes en kinde ren met bloote armen aan te zitten aan de H. Tafel, en deel te nemen aan processies. Dat was een eerste stap in den strijd dien we moeten voeren uit plicht tegen de onbe tamelijke mode..,. Onbetwistbaar-juist is het beginsel dat alle gezonddenkende menschen aannemen, dat er een kerk-cosluum bestaat, dat moet verschillen van een badcostuu.m, of van een zwempak, of zelfs van zekere costuums uit het wereldsche leven, welke erg vrij ge noemd moeten worden. De waardigheid van de heilige plaats, de eerbied, dien men aan God verschuldigd is en komt geven, maken het een plicht voor iedereen, die naar de Kerk komt, om bijzonder correct ge kleed te zvjn..., ledereen die komt met een kleed zonder mouwen of met bloote beenen draagt niet het correcte costuum, dat wy bedoelen, én moet dus niet in de Kerk toe gelaten worden. Wil men toch m de Kerk komen, dat men dan tenminste een mantel aandoe. We zeggen, een mantel, want een sjaal is niet 'genoeg .Dit geldt voor vrouwen, jonge meisjes en ook voor kinderen. Hoe zal men die kinderen toch het inzicht bijbrengen van netjes gekleed te zijn, als men ze in de Kerk laat komen, zooals ze op straat of zelfs aan het strand rondloopem Een beetje gezond verstand, als het u be- Heft. Wij zeggen er bij: een beetje fatsoen, een beetje opvoeding en... een beetje gods- dienst. Van het herlnmerirngslbord, dat ter gelegen heiid van de 40-jarige herdenking te R.ome van de uitvaardiging dien- encycliek „Rerum No- varum" aan Z H. den Paus is aangeboden door i leu'ioonsiBiuuB van „>uSiöuro de Aiig. R. K.Werkigeversvereen tging, ia thans religieus huissieraad in de R. K. Leeszaal aan een copie ter beschikking gesteld bij de firma de Heerengracht 415 te Amsterdam. C. Hoymg te den Haag en wel In een der vitri nes van die firma aan de Passage. Het is 6011 kapitale schotel van ongeveer 1 Meter middellijn. In het midden wordt de „Rerum Novarum" voorgesteld door een bark, welk© den naam der Pauselijke encycliek op den steven draagt. Het schip ia bemand -met drie personen, waar van er twee het door de golven sturen waarin zeemonsters rondzwerven, welke het vaartuig met hun staarten geeselen. De derde persoon In het schip houdt den standaard hoog, waarop het Christus-monogram te lezen staat. Op den achtergrond ontwaart men de schoorsteenen en fabrieksgebouwen van een moderne Industriestad, waarboven vliegmachines ranken. In de luoht de naam Olanda en de jaartallen 1S91 en 1931. De rand is versierd met de emblemen van een zestal industrieën, ml. schoenen- en leder-industrie, architectuur, metaalJndustirie, textiel-nijverheid, typografie en taibaiksibewerfclng. Tusschen deze emblemen is de ranid opgevuld met gestyleerde planten en bloemen. De versieringen, welke een mooi aaneenslui tend geheel vormen, zijn in blauw uitgevoerd, terwijd die bladeren van de gestyleerde planten in den rand even geel zijn aangezet. Het geheel is een voornaam en machtig stuk DE TOESTAND VAN PLEBAAN WESTERWOUDT Naar wij bij informatie nog vernamen, zal da HoagBerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan van de kathedraal te Haarlem, die, aooals reeds gemeld werd, tijdens zijn verblijf te Rome ziek is geworden, enkele weken rust moeten houden. Zijn 'toestand heeft echter niets verontrustends. NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip ,^Johan van Oldenbarnevelt" zal Dinsdagmorgen 19 Mei te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 20 Mei 8.57 te Arnhem; 9.46 te Utrecht; 11 uur Den Haag (S.S.), 10.24 Amsterdam (W.P.), 10.40 Amsterdam (C.S.), 11.27 Rotterdam (Maas). VRACHTAUTO GESTOLEN. Te Zaandam is uit de garage van den heer Dijkkamp aan de Pieter Ghijsenlaan een vracht- Het geheel is een voornaam en machtig stuk I anto met linnengoed en tafelgerei gestolen, werk vervaardigd door de N. V. „De Sphinx" te Dank zij den radio-omroep is de auto te Am- Maastrioht. De schotel is geschilderd door sterdam terug gevonden. Als vermoedelijken Ch. Eyok. De firma Hoyng heeft voor een rustig fond gezorgd en een eenvoud'igen voorgrond in de pauselijke kleuren, geel en wit. dader heeft de politie iemand op het oog, die al eens meer een dergelijk zaakje bij de hand heeft gehad. Tot zijn aanhouding is last ge geven. Bezwaren van de Hanze VERZOEK OM UIT TE ZIEN NAAR EEN ANDER PROPAGANDAMIDDEL Het hoofdbestuur van den R.K. Mifdens,tf.^® -bond in het Diocees Haarlem heeft gericht tot de directie van het Provinciaal Elect:rich teitsbedrijf van Noord-Holland in verband met het cadeau-geven door het P. E. N. van elect i sche strijkijzers aan huwelijkscandidaten bin nen zijn stroomleveringsgebied. Hoewel aldus het schrijven het onge twijfeld alle waardeering verdient om het ge bruik van electrische toestellen in de buishou ding te bevorderen, kan het echter daarbij nie onverschillig zijn door wie en op welke wijze deze. propaganda wordt gevoerd. Ofschoon het P. E. N. geen apparaten ver koopt, en zijn bedoeling slechts is, dooi eze propaganda en door de daarin gelegen oprve king tot meerder gebruik van electrische arti kelen in het algemeen, tevens een dienst te bewijzen aan de plaatselijke installateurs, meent de R.K. Middenstandsbond intusschen, deze geschenkenpropaganda niet als juist te kunnen aanvaarden. Beleefd wordt het P. E. N. dan ook in over weging gegeven uit te zien naar een ander propagandamiddel, dat niet beteekent recht- streeksche concurrentie en rechtstreeksche schade voor den installateur. De verdachten in het Huis van Bewaring ingesloten De beide verdachten in de moordzaak- Echauzier, K. en P„ zijn Zaterdagochtend 10 uur ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. Begrafenis van het slachtoffer Op uitdrukkelijk verzoek van de familie werd aan de groeve niet gesproken. Nadat de be langstellenden bloemen op de kist hadden ge strooid dankte de broeder van den overledene, de heer P. Eschauzier voor de talloos vele en hartelijke blijken van belangstelling aan de fa milie in de dagen van spanning en droefheid betoond, waarbij hij een bijzonder woord van dank voegde aan het adres der politie die in deze zaak zoo spoedig klaarheid had gebracht. DERTIEN DUIZEND GULDEN VERDWENEN. Voor de Am sterdam sche rechtbank hebben terecht gestaan A. S., F. K. en H. v. d. B„ allen rijwielherstellers in verband met de verdwij ning van een bedrag van 13.000 uit de tasch van den loopjongen eener effectenfirma te Am sterdam, die zijn fiets met de tasch eenige oogenblikken in de rijwielstalling van S. had gestald. S. en K. stonden terecht wegens dief stal in vereeniging, terwijl v. d. B. zich had te verantwoorden wegens heling, hij zou 4000 hebben aangenomen, wetende, dat het geld van diefstal afkomstig was. Alle drie ontkenden. Na een uitgebreid getuigenverhoor eischte het O.M. tegen S. en K. 2 jaar en tegen v. d. B. anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdedigers drongen aan op vrijspraak en vroegen de onmiddellijke invrijheidstelling der verdachten, welke door de rechtbank werd ge weigerd. Uitspraak 27 Mei. I t WESTLANDSCHE DRUIVEN NAAR INDI Voortzetting der proefzendingen Gelijk destijds gemeld, zullen, onder leiding van prof. Sprengers, dit jaar de proeven met het verzenden van druiven uit het Westland naar Indië worden -voortgezet. De Stoomvaart- Mij. Nederland heeft, naar wij vernemen, zich bereid verklaard op een van haar schepen een koelcel speciaal te laten inrichten, teneinde de verschillende waarnemingen te doen. In deze cel zullen dan de instrumenten, door prof. Sprengers ontworpen, worden opgesteld. Het is zeer waarschijnlijk, dat de eerste zen ding zal plaats vinden op 22 Juli per m.s. „Marnix van St. Aldegonde". Het ligt dan in de bedoeling dat een ingenieur der Mij. Nederland ter controleering van de druiven-cel, den tocht medemaalct tot Genua, waarna de heer Levy, Rijks-handelsconsulent te Port-Said, die taak zal overnemen. Daar reeds het vorig jaar de druiven in goeden toestand overkwamen, wordt verwacht, dat, indien op de thans voorgenomen wijze het vervoer zal kunnen plaats vinden, het product in uitnemenden toestand in Indië ver handeld kan worden. Mogelijk zal dit jaar dan ook een proef worden genomen met het exporteeren van Gross-Colmann en Frankenbhaler-druiven, als mede van witte druiven. Voorts is het waar schijnlijk, dat ook proefzendingen naar Zuid- Amerika zullen geschieden. Echter is hier omtrent nog geen beslissing genomen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Te Zaandam werden aan de fabriek van de firma Albert Heyn geregeld ledige zakken ver mist, zonder dat men na kon gaan waar deze bleven. Het is de politie echter gelukt het geval tot klaarheid te brengen. Na enkele nachten te vergeefs te hebben gewaakt, slaagde zij er in Vrijdagnacht als den vermoedelijken dader een jongmensch aan te houden van 23 jaar, die ijverig bezig was een partijtje ledige zakken mee te nemen. De aangehoudene heeft bekend ook de vroe gere diefstallen van zakken te hebben ge pleegd, ter gezamenlijke waarde van 300 a 400— GECONDENSEERDE MELK Naar de Directie van den Landbouw mede deelt zal de invoer op Ceylon van geconden seerde melk, bevattende minder dan 31 pet, droge stof waarvan minder dan 9 pet. melkvet, van 18 Juni a.s. af verboden zijn. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Reel 37505 1|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5