1 Tsr m Een kleine held in het groote huis ifïiliit 1 WOENSDAG 20 MEI 1931 MACHTEN, WAARMEDE DE POLITIE TE KAMPEN HEEFT Enkele conclusies spfi Hippn M ALGEM. R. K. AMBTENAREN- VEREEN1GING CONGRES UNION DER VOLKENBONDS- VEREENIGINGEN TE BOEDAPEST EEN OUD ZEER. HET MES MOET ER DIEP IN (Van onzen H.-correspondent.) N 0 w Y o r k, Mei 1931. De grootste vijand van de politie is het geld der groote „gangsters". We hébben reeds her haaldelijk gezegd, dat de misdadigers zich door omkooping en door het stelsel der borgtoch ten, aangevuld door de elasticiteit van het hooger beroep, heel vaak buiten de gevangenis weten te houden. De clandestiene dramkindu- strie blijft door het geld, dat ze voor omkoo ping uitgeeft, voortbestaan en dit in vele ge- vailen onder de bescherming van de een of andere politieautoriteit. Misdaad en onder wereld handhaven zich door hat geld, dat kwistig wordt rondgestrooid en omkoopbare advocaten en rechters alle mogelijlke middelen te baat doet nemen, om onwettige daden met behulp van de wet ongestraft te doen laten. De wet, een instelling, welke ten doel heeft eerzame burgers te beschermen, is in de Ver een igde Staten in belangrijke mate een insti tuut geworden, dat den kwaadwillende de gelegenheid geeft, allerlei dingen te doen welke verboden zijn. Gewoonlijk echter roept de onderwereld de wet en haar dienaren pas te hulp, als het ge zagsinstrumeat bij uitnemendheid, de politie, niet te bewerken valt. Veelal behoeft ze even wel niet verder te gaan dan het politiebureau of het woonhuis van een functionaris. De reusachtige sommen die ze -tot haar beschik king heeft, geven haar al gauw de overwin ning. Ais we hier een voorbeeld willen geven, kunnen we ons weder tot Capone bepalen, die Volgens de 'berekeningen van in de materie deskundigen ongeveer twee millioen dollar per week, ja per week, aan omkoopgelden op zij kan leggen. (In een vorige correspondentie hadden we het over billioenen. We bedoelden hiermede Aimerikaansche billioenen, d.w.z. mil Harden). Ziethier, hoe kolonel Robert Isham Randolph, voorzitter van het uit Oh-icagosche zakenlie den gevormde geheime comité van zes, tot dit getal gekomen is. Volgens de onderzoekingen van door hem uitgezonden tellers zijn er in Chicago twintig duizend lokalen, waarin hei melijk hier geschonken wordt. Deze twintig duizend lokalen worden door Al Capone be diend. Hij heeft hiertoe twee duizend man aan het werk. Vijf vaten bier Chicago is de stad van de bierdrinkers als gemiddeld per week voor elk lokaal aannemend komt men op een omzet van honderd duizend vaten per week, wat voor een bevolking van bijna vier millioen zielen verre van overdreven is. Het bier moet Capone ongeveer 1.80 dollar per vat kosten en transportkosten enz. brengen dit bedrag op drie dollar. Maar de eigenaars der speakeasies betalen eventjes vijf en twintig dol lar per vat. Aan de „gansters'', die het bier vervoeren en de rekeningen in de s-peakeasies innen, betaalt Capone gemiddeld bonderd tot honderd vijftig dollar per week. Doch deze salarissen spelen geen rol in vergelijking met de bedragen, die worden besteed voor het om boopen van de politie. Deze bedragen eischen ongeveer twintig dollar per vat en daardoor is het mogelijk dat politieins-pecteurs vijf en twintig honderd dollar in de week kunnen ver dienen, door eenvoudig een oogje dicht te knij pen, wanneer er een verdachte truck passeert en tevens, door hun ondergeschikten opdracht te geveu, ditzelfde te doen, op straffe, bij wei gering naar het andere einde van de stad ver plaatst te worden. Het ligt voor de hand, dat de agent die zijn inspecteur in een auto ziet rondrijden, er het zijne van denkt en er naar handelt. En voor hem vormen de speakeasies, waar men altijd vrijgevig is in het weg schenken van een glas bier of een borrel, nog wel de grootste, dagelijkscbe bekoring waarvoor hij meestal bezwijkt, temeer omdat het niet zijn taak, maar die der federale agenten is, de prohibitdewet te handhaven. Door Oapone's millioenen is de politie van Chicago, vrijwel machteloos gemaakt. Welke stad kan een Inspecteur vijf en twintig honderd dollar per week betalen? En waar Is bet mo gelijk dat agenten tienduizenden op de bank hebben staan, zooals in de jongste schanda len te New York gebleken is? Het geld maakt de politie juist daar, waar ze het eenige ver weermiddel van de geordende maatschappij is, tot een instrument van de onderwereld. Juist dan, wanneer de maatschappij geen ander ver weermiddel heeft, n.l. in gevallen van onwettige handelingen, cultamneerend in moord en dood slag. Tegen dezen aanval van het geld helpt geen perfecte materieele organisatie. De New York- aohe politie is schitterend georganiseerd. Ze beschikt over de modernste hulpmiddelen en is in één woord perfect, als ze het verkeer moet regelen, vermisten moet opsporen, bij branden en ongevallen moet optreden. Ze -beschikt over drie vliegvelden, panteermotorfietsen en pant serauto's, radiozenders en radio-ontvangers. Ze bestaat, alles meegerekend, uit een goede twin tig duizend man, die per jaar ongeveer drie honderd duizend arrestaties verrichten en in totaal ruim zestig millioen dollar per jaar kosten. Maar 97 procent van de moorden blijven onopgehelderd en de groote banken hebben haar eigen politie als de Burns, en Holmerpa- tTols en in moeilijke zaken moeten de Pinker- tons er bij komen. Het geld beeft den goeden wfl gedoofd bij velen, die het goede wilden. Zoo Is het in Chicago, zoo is het in New York én zoo is het in alle steden van beteekenis. In Los Angeles werden van 1 Juli 1929 tot 30 Juni 1930 zeventig moorden bedreven, terwijl er sledhts negen veroordeelingen wegens moord plaats vonden. Er waren 1522 roofovervallen te hoeken en 122 veroordeei-ingen wegens dit vergrijp. In dezelfde periode deed de politie 5743 aanhoudingen wegens landlooperij, loo- pen op het gras, onordelijk gedrag etc. En in hetzelfde tijdvak ging de magistraat Keys-es we gens corruptie de gevangenis in. Kort geleden hebben een paar van Capone's mannen het bestaan, de prohibitieambtenaren Buld en Copely toen ze een speakeasy wilden binnendringen, op te pakken en naar een po litiebureau te brengen, waar ze als lastige be zoekers werden afgeleverd en pas bun identi teit bonden bewijzen, toen de „gangsters" al ge vlogen waren. Dit zou uiteraard niet moge lijk zijn, indien alles bij de politie in orde was. Maar deze verleent vaak hand- en span diensten aan de misdaad Eventueele opheffing van de prohibitie zal toch de huidige wantoestanden slechts ten deele kunnen verbeteren. Het kwaad van de corruptie is door de drooglegging wel in om vang toegenomen, maar het is een oud kwaad en ook het „gangster"-wezen is dit. De „racke teers" leven niet alleen van sterken-drankhan- del. „Captain" Willem se vertelde ons, dat er in New York zeven en zestig rackets bestaan, die in allerlei takken van industrie opereeren tn van tallooze .winkeliers schatting eischen, EEN STANDBEELD VOOR CLEMENOEAU in wording in het atelier vam den Franscben beeldhouwer Deon Cogrnet terwijl de slachtoffers geen kik durven geven. Het is dezelfde toestand, die tijdens de ter reur van de beruchte „Mafia" op Sicilië heerschte. Deze geheime organisatie van moor denaars, veedieven en brandstichters beeft, door als eerzame en vooraanstaande burgers levende hoofdmannen geleid, het eiland hon derden jaren geterroriseerd. Eerst Mussolini vermocht aan deze- tyrannie een einde te ma ken. Hij zond er een klein, tot de tanden ge wapend leger op af, een leger van soldaten, die Sicilië nooit gezien hadden. In den zomer van 1927 hebben we met eigen oogen aanschpuwd hoe in de hoofdstad van een sinds menschen- beugenig door de „Mafia" beheerschte provin cie, Girgenti, dagelijks transporten van vier of zes zwaar geketende „Matiosi" werden bin nengebracht, als gevangenen, in een geregelden guarillaoorlog, een oorlog zonder pardon, ge maakt. En thans nog worden de monsterpro cessen tegen honderden „Maffiosi" geregeld behandeld, dank zij het feit, dat Sicilië een politi-eprefect heeft gekregen, die de misdadi gers aandorst en zich niet aan bedreigingen stoorde en nog minder voor omkooping vat- baar was. Een dergelijk radicaal optreden is de eenige mogelijkheid, om in Amerika's groot© steden orde te scheppen. Deze steden gaan mank aan het bezit van een bestuur, dat wel geschikt is voor een rustig provinciestadje, maar niet voor metropolen. Ze zijn te groot, om volgens de gewon© normen bestuurd te worden en ook haar bevolking is daartoe te verscheiden van een te bijzonder gehalte. Moet men het leger te hulp roepen? De ver houding tusschen de federale regeering en die der afzonderlijke staten maakt dit heel moei lijk. En bovendien, Amerikaansche metropolen verschillen eenigszins van een eiland a-ls SiciliëEn het probleem van misdaad en onderwereld is te ingewikkeld en daardoor bijna hopeloos. Toch zal er door de een of andere instantie moeten worden ingegrepen. Want het is werkelijk te bar. Men wandelt in Amerika's groote steden tusschen de misda den door. Dit is werkelijk geen overdrijving Hier in New York - geschiedt bijna lederen dag een moord. En er zijn dagen, waarop meer dere menschen een ontijdigen dood vinden. Het is waar, men ziet in New York de dooden niet vallen en men hoort er de kogels niet om zijn ooren fluiten. Men wandelt, zooals gezegd, tusschen de misdaden door. Wat ons betreft, we bezoeken 's middags het groote Paramount theater op Times Square en lezen den vol genden dag in de krant, dat er 's avonds een holdup" is gepleegd, waarbij een zwaar ge wapende bandiet zich van eenige duizenden dollars heeft meester gemaakt, 's Morgens flaneeren we op Lexington Avenue en enkele uren daarna vindt er een schietpartij plaats, waarbij twee dooden vallen. In de buurt waar ik woon, is eenige nachten geleden een „gang ster" doodschoten gevonden. Bij een Ame- rlkaansch-Hollandsch echtpaar, waarmede ik kort geleden kennis maakte, hebben twee „gangsters" en een politieagent werden doode- de denr -het met de politie „uitgeschoten". De „gangsters' en een politieagent werden doode- lijk getroffen. Het bloed lag een heelen dag op het trottoir. En voor het restaurant, waar ik wel eens het middagmaal gebruik, is verle den week een „gangster" met machinegeweer vuur vermoord. De facade van het pand ver toonde een tiental kogelgaten. Tenslotte op den bovengrondschen spoorweg, die me af en toe naar het centrum van New York City brengt, heeft een schietpartij tusschen twee „guftnen" en een politieagent plaats gevonden. Niemand werd getroffen, maar onder de reizigers ont stond een ware paniek. Men ziet, wanneer men maar precies ergens is, waar de onderwereld boven den grond komt, loopt men een kans bij een geschil van meening betrokken te worden. En de raad, dien elke New "iorker een nieuw aangekomene geeft, die den wensch kenbaar maakt, door de stad te gaan zwerven, is zich zoodra hij hoort schieten te „dekken" want „gangsters" noch politie kijken op een kogel. Wij voor ons zijn van journalistiek standpunt gezien, tot dusverre vrij onfortuinlijk geweest en de kans. om daadwerkelijk met het groote probleem van misdaad en onderwereld kennis te maken, te trouwens niet groot in een stad van zeven millioen inwoners. En men moet al heel erg „bad luck" hebben, wanneer men juist het kind van de rekening wordt. Ten minste, indien men het gevaar niet opzoekt. Maar het blijft een feit, dat men in New- York tusschen de misdaden door wandelt en wie de s-entatieblad-en bijhoudt, kan zich ver lustigen in kogelgaten en plassen bloed. Dit zal zoo lang duren, tot er moedige men- sclien opstaan, die schoon sehfp durven hou den, die voor geld noch macht buigen, die zich door niets laten beïnvloeden, die de meest uitgebreide volmachten krijgen, die volkomen eerlijk en onbaatzuchtig zijn. Uncle Sam zal 'het mes diep in stinkende wonden moeten zet ten en het hardste is nog, dat hij zijn eigen heelmeester moet zijn. Dat valt nooit mee HERINNERINGEN AAN 'N VREESELIJK DRAMA IN DEN SNEEUWSTORM „VADER, WE GAAN ALLEMAAL DOOD" TJT ET is billijk in de werklieden hun persoonlijke waardigheid te eer biedigen, welke nog veredeld is door hetgeen genoemd wordt het christelijk karakter. (Rerum Novarum) Bryan Untiedt is bij den president in het Witte Huis uit logeeren geweest. En hij is er precies eender behandeld geworden als alle hooge bezoekers van den president. Toen hij zich aanmeldde, wierp een statige lakei de groote deuren voor hem open en werd hem een kamer aangewezen, waarin heel wat hooge personages hun gerespecteerde hoofden te rus te hebben gelegd. Een officieel bezoek bij den president is iets, waarvan de gemiddelde Amerikaan-met ambities sinds zijn prille jeugd droomt. Voor Bryan Untiedt is da droom al werkelijkheid geworden en hij is toch pas dertien jaar. Maar ofschoon pas dertien jaar, hij heeft zich als een heid gedragen; hij is de held van het autobusdrama in Colorado, waarbij een man en vijf kinderen om het leven kwamen. Men zal zich misschien uit de telegrammen herinneren, dat in Maart een autobus met schoolkinderen in den ergsten sneeuwstorm raakte, dien Colorado sinds veertig jaar heeft meegemaakt, in een z.g. „blizzard". De chauf feur ging na urenlang op hulp gewacht te hebben, den storm in, om een farm te be reiken. Hij werd echter later in de sneeuw gevonden, doodgevroren, een tiental kilome ters van de farm, waar hij hulp had willen vinden. Toen hij den wanhopigen tocht aanvaardde, beval hij de twintig kinderen, tot God om redding te bidden en te trachten, elkander door wrijven warm te houden. De storm had toen reeds een dag aangehouden en de chauf feur, Carl. Miller, acht en twintig, was niet in staat geweest, een van stukken hout van zijn chauffeurbank gemaakt vuur aan te hou den. Alle schoolboeken van de kinderen wa ren al opgebrand en er was geen hout meer dan dat aan de tochtige en halfopen bus, die telkens vol dreigde te sneeuwen. De kinderen hadden niets te eten. Wat ze voor eetbaars bij zich hadden, was met tas- schen en al aan den vloer vastgevroren. En Bryan Untiedt, door den chauffeur met de zorg over den kinderen belast, zag zich om ringd door schreiende schoolmakkertjes, meis jes en jongens. De oudste meisjes stonden hem dapper in zijn taalt bij. Ze lieten de klei neren dansen en springen, zooveel als dit in de beperkte ruimte mogelijk was en wekten hen op, niet in slaap te vallen, daar ze anders zeker zouden doodvriezen. De kleinsten kre gen de jassen van de grootsten, maar dit ver hinderde dat, terwijl de kinderen baden, één twee, drie, vier, vijf kinderen langzaam maar zeker doodvroren. Bryan kon dit langzaam wegsterven niet aanzien. Hij wilde nu ook zelf om hulp uit gaan. Den eersten keer ging hij alleen en moest terugkeeren. De tweede maal vergezelde een van de oudste meisjes hem, doch ook dit maal bleken ze niet tegen den storm op te kun nen. Ze moesten terugkeeren. Herhaaldelijk werden de verkleumende kinderen door droom gezichten gekweld. Nu eens hoorden ze de claxons van hulpbrengende auto's dan weer was het, alsof ze werkelijk menschen zagen. Bryan en de oudste meisjes hadden handen vol werk met het bewerken van de bevrie zende handen en voeten der anderen. En dit werk hield hen gelukkig op de been en ze hebben er ongetwijfeld een aantal levens mee gered. Zo wreven tot ze geen kracht meer hadden, vielen dan even ademloos neer, om dan weer op te staan, omdat ze voelden, hoe ze zelf verstijfden. Ondertusschen raasde en woedde de ijskoude sneeuwstorm. Terwijl Bryan en zijn helpsters de wanhoop nabij waren en stellig meenden, dat ze niet lang meer zouden leven, waren de ouders van de ingesneeuwde kinderen druk in de weer met reddingspogingen. Er was echter geen doorkomen aan, de storm bleef aanhouden. Men kon door de sneeuw geen hand voor zijn oogen zien. In de bus wisten de kinderen, dat de chauf feur dood moest zijn. Ze hadden hem ook ge waarschuwd, niet van hen weg te gaan, en „wanneer ik jullie niet meer zie, vaartwel dan", waron zijn laatste woorden geweest. Bryan sprak de ouderen geregeld moed in Hij "ontdeed zich van zijn jas en vest, om zijn stervend broertje te bedekken, ging toen weer naar buiten, keerde echter moedeloos, terug, met de zekerheid, dat ze allen zouden moeten sterven, indien er niet spoedig hulp kwam. Ze bevonden zich reeds zes-en-dertig uur in den storm. Die hulp kwam onverwacht, nauwelijks twin tig minuten na Bryan's laatste vergeefsche poging. Hij hoorde opeens paardengetrappel en rag zijns vaders gespan naderen. Toen was zijn moed ten einde. „Vader, we gaan alle maal dood", riep hij huilend. Zoodra echter zijn vader van den wagen sprong, schepte 5 hij opnieuw moed. Haal de anderen maar eerst uit de bus", zei hij „ik ben warm ge noeg". Vader Untiedt, door andere redders geholpen, haalde de kinderen één voor één uit de bus en legde ze in warme dekens in zijn wagen. Drie kinderen waren dood, twee anderen stierven een paar uur later. De dokter, die zich bij de reddingsbrigade bevond en de kinderen direct behandelde, zag onmid- delijk, dat er aan zijn eigen dochtertje niets meer te doen viel. Twee uit een naburige stad ter hulp ge zonden vliegmachines brachten de verkleum de kinderen naar een ziekenhuis. Aldus maak te ook Bryan Untiedt zijn eerste luchtreis. Hij lag op bed, met de mogelijkheid, dat zijn beide beenen geamputeerd zouden moeten worden, toen hem de uitnoodiging, van den president bereikte. De president, in de krant over de bustragedie en Bryan's dapper gedrag lezend, had tot zijn secretaris gezegd, dat die jongen een jongen was, om eens kennis mee te maken. De dagen duurden voor Bryan te lang. Maar het kwam er toch eindelijk van. Hij bofte niet, want juist op den dag van zijn bezoek was ook de koning van s5am bij pre sident Hoover te gast. Die ging natuurlijk voor. Er waren allerlei offieieele recepties, waarbij alleen officieel© personen tegenwoor dig mochten zijn. Hoover heeft even wel toch tusschen diners en toespraken door gelegenheid gevonden voor een gezellig praat je met den kleinen held uit Colorado. En Bryan heeft samen met Mevrouw Hoover Was hington's bezienswaardigheden bezichtigd. En toen hij 's avonds in het Witte Huis naar bed ging, was nog wel zijn grootste voldoening, in het bed te kunnen kruipen, waarin ook zijn held Charles Lindbergh geslapen heeft, toen die na zijn oceaantocht bij den president te gast was. I 44 *- r TIJDENS DE INWIJDINGSPLECHTIGHEID van het Nederiamidsch College te Rome; de stoet geestelijken op een der loggia's Tweedaagsch Congres New-York H. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE De tentoonstelling in Padua Aan de internationale tentoonstelling voor gewijde kunst, welke 4 Juni a.s. wordt geopend te Padua, ter gelegenheid van het Vile eeuw feest van St. Antonius, zal van Nederlandsche zijde worden deelgenomen door de schilders: A. van Os, A. Molkenboer en J. Collette, de architecten P. Buskens, J. Cuijpers, J. Kayser, J. Stuijt, A. Kropholler, H. Thunnissen, E. Kraayvanger, L. Sengers en C. van Moorse! en de edelsmeden J. E. en Leo Brom. Een mooi succes voor onze penningkunst Het comité van de „Salon International de la Medaille 1931" te Parijs, heeft de „Koninklijk- Begeer" te Voorschoten uitgeuoodigd, voor deze teutoonstelling in te zenden het stambooinpa- neel met 24 bronzen penningen van het Huis Oranje Nassau met het bijbehoorende boek-etui met 24 zilveren penningen, welke zij ter ge legenheid van den 50st.en verjaardag van H. M. de .Koningin in 1930 heeft uitgegeven. Deze stukken, welker transport door de goede zorgen van het Fransche Ministerie van Buiten- landsche te Parijs langs diplomatieken weg is geschied, vormen thans de clou van de ten toonstelling, zooals de „New York Herald" van 6 Mei j.l. schrijft. Op Vrijdag 22 Mei a.s., zal op uitnoodiging van het bestuur onze gezant te Parijs, Jhr. Loudon, vergezeld door een aantal te Parijs woonachtige Hollanders de tentoonstelling bezoeken. Annie Woud in Duitschland De zangeres Annie Woud is uitgenoodlgd om op den Duitschen Katholiekendag in Augustus te Neurenberg de altpartij te zingen in Sursum Corda van Arthur Piechler, welk werk door liet Münchener Damekor onder leiding van prof. Berberlch zal worden uitgevoerd. Ook zingt Annie Woud in November te Neurenberg in hetzelfde werk onder leiding van dr. Hirsch- man. NEDERLANDSCHE BANK Geringe Credietcontractie KRACHTIGE KASPOSITIE VAN HET RIJK De weekstaat brengt dezen keer al zeer wei nig nieuwe gezichtspunten, of het moest dit zijn, dat de zeer ruime kaspositie van het Rijk de vooruitzichten voor de geldmarkt nog steeds weinig belovend doet schijnen. Terwijl het Rijk reeds een bedrag van meer dan veertig millioen gulden op de call-markl heeft uitstaan, en de rente van call-geld we derom op 1 pet. is teruggevallen, beschikt het eveneens over een andermaal grooter rekening courant saldo van tot bijna 13 millioen gul den. Bovendien zal in Juni de storting op de jongste Staatsleening moeten plaats vinden, waartegenover de verplichtingen tot aflossing van kortloopende schulden slechts zeer gering zijn. De eenige verandering van beteekenis is ge durende de afgeloopen week de vermindering van de buitenlandsche saldi geweest, waartoe de mogelijkheid was geschapen door een lichte verheffing van de wisselkoersen. BESTRIJDING VAN DE SCHURFTZIEKTE BIJ VRUCHTBOOMEN. Na de bespuiting met Bordeauxsche pap vóór den bloei is het, om schurftvrij fruit te kweeken, noodzakelijk na den bloei nog eenige malen de boomen te behandelen. Ofschoon koperhoudende middelen tegen de sohurftziekte de beste resultaten geven, kun nen de meeste na den bloei niet meer aange- wend worden, omdat zij, vooral bij appels, maar ook bij sommige peren, te veel beschadiging veroorzaken. Voor de bespuitingen na den bloei gebruikt men daarvoor in den regel Califomische pap of daarmee gelijkstaande middelen (Solbar). Een 2'A oplossing (verdunning 1 40) is de moest gebruikelijke, bij sterk zonnig weer ge- bruike men een 2 oplossing (verdunning 1 50). De tweede bespuiting (eerste bespuiting na den bloei) kan tevens benut worden voor be strijding van de wormstekigheid en tegen blad vretende insecten (rupsen, bastaardrupsen en kevers). Aan de californische pap moet dan loodarseuaat toegevoegd worden per 100 L. 300 gr. (3 ons) poedervormig of 500 gr. (5 ons) pasta vormig loodarsenaat. Wil deze bespuiting tegen wormstekigheid effect hebben, dan moet binnen één week na bet afvallen der -bloemblaadjes gespoten zijn. In plaats van spuitmiddelen begint men in ons land ook stuif middelen tegen de seliurft- ziekte te gebruiken. Op het oogen-blik zijn daarvoor alleen nog maar beschikbaar kolodust (zeer fijn zwavel- poeder) en kolotex (fijn zwavelpoeder, ver mengd met een arsenicumverblndlng). Voor een gelijktijdige bestrijding van de scliurftziekte en wormstekigheid moet kolotex gebruikt worden. De bestuiving dient dan ook direct na den bloei plaats te hebben. Voor de latere bestuivingen kan men kolodust gebrui- ken. Verdere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen en door de bij dezen Dienst op verschil lende plaatsen werkzame ambtenaren. HET is de taak der patroons er zorg voor te dragen, dat de werkman op behoorleken tijd zijn godsdienst plichten kan vervullen (Rerum Novarum) OFFICIEELE ONTVANGST TEN STADHUIZE Maandagmiddag half één is te Bergen-op- Zoom het twee-daagsche A.R.K.A.-congres ge opend. Bij den aanvan% der vergadering sprak na een kort gebed, de heer Sarolea,'een welkoms- woordt tot dé congressisten. Openingswoord van den voorzitter De heer Bulten dankte den heer Sarolea voor zijn welkomswoord en zegt buitengewoon getroffen te zijn door de goede regeling en de prettige ontvangst in Bergen-op-Zoom. Na eenige woorden van welkom tot burgemeester Blom, de pers en de afgevaardigden zegt spr., dat Pastoor Jansen thans 10 jaar het bonds- adviseureschap heeft bekleed. Spr. sluit zich aan bij de dankwoorden, die in het orgaan A.R.K.A. en de R.K. centrale tot Pastoor Jan sen zijn gericht. Hij wijst daarbij op de volle medewerking en de goede samenwerking en toewijding, die steeds door Pastoor Jansen is betracht. Daarop worden gelukwenschen ge bracht aan den heer Schevilihoven, voorz. van de afd. Utrecht en president van het Onder steuningsfonds, die zijn 70sten verjaardag vierde. Het verheugt spr. dat het Z. H. den Paus het heeft behaagd hem het gouden eere- Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toe te ken nen. Het werk van den heer J. Heijtveldt, d-oor wiens toedoen het Centraal Bureau tot stand is gekomen wordt door den voorzitter met een bijzonder woord vermeld. Op 31 December 1930 kon met vreugde wor den geconstateerd, dat het ledental met ruim 750 was toegenomen. Spr. vertrouwt echter, dat spoedig alle nog niet georganiseerde R.K. Ambtenaren, als lid der vereeniging zullen toe treden. Besproken werden dan de rechtspositie van den ambtenaar, het totstandkomen van het Rijks-ambtenaren-reglement en de model verordening, die aan de gemeenten is verzon den. Voor wat betreft het ministerieel antwoord ten aanzien van de financieele positie van de ambtenaren, waarbij overleg zal worden ge pleegd met de centrale commissie, behoeft, er ofschoon bet antwoord nog niet is binnenge komen, geen re-den tot ongerustheid te zijn De agenda Na dit openingswoord werd met het afwer ken van de agenda begonnen. Allereerst kwam aan de orde bet voorstel van het hoofdbestuur om nog niet over te gaan tot aansluiting der A. R.. IC. A. bij heit R. K. Werkliedenverbond of den werknemenden Middenstand. Deze mede- deeling gaf geen aanleiding tot debat. Nadat de notulen ongewijzigd waren goed gekeurd werd het verslag van de controlecom missie, betreffende bet financieel beheer onder dankzegging goedgekeurd en de penningmees ter gedechargeerd. Uit het jaarverslag bleek dat het totaal aan tal leden 4532 bedraagt, verdeeld over 51 af- deelingfen en 12 groepen. Eenige afgevaardig den gaven uiting van ontevredenheid over de houding van de R. K. Kamerfractie, inzake de salarisactie. De kwestie van „St. Paulus" over opname in de organisatie van Verplegend Per soneel werd ook behandeld. Door toe te geven heeft A. R. K. A. volgens den afgevaardigde van den Haag een nederlaag geleden. De voor zitter de diverse sprekers beantwoordend, zeide dat hij op de politieke beschouwingen niet wenschte in te gaan. Voor wat de kwestie van „S,t. Paulus" betreft, is het hoofdbestuur evenmin voldaan. Het bestuur zal dan ook steeds op zijn standpunt blijven staan, dat het verplegend personeel bij A. R.- K. A. dient te worden ondergebracht. Het jaarverslag werd daarop goedgekeurd. Van de gelegenheid om algemeene beschou wingen te houden over de begrooting 1932 werd een ruim gebruik gemaakt, waarbij o.m. aangedrongen werd op krachtige actie en pro paganda voor wat betreft de salarisregeling. Hierna werd de vergadering geschorst en begaven alle congressisten zich naar het ge meentehuis, alwaar de officieel© ontvangst door het gemeentebestuur plaats vond. Na de ontvangst ten stadhuize werd per auto n tocht naar de Wouwsche plantage gemaakt, welke tocht was aangeboden door de V. V. V. te Bergen op Zoom. s Avonds had een feestavond plaats in „De Holl^ndsche Tuin". De tweede dag Toen de v-oorzitter Dinsdag de vergadering te Bergen op Zoom heropende, deed hij aller eerst mededeelin-g van een telegram, dat was ingekomen van Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hop mans Bisschop van Breda, waarin deze, naast woorden van oprechten dank voor de hulde en volgzaamheid, zijn zegeu gaf aan hot congres. Bij de algemeene beschouwingen worden tal van vragen en opmerkingen gemaakt, die door den voorzitter worden beantwoord. Pastoor Jansen, de algemeene bondsadviaeur, licht daarna het standpunt van het bondslbestuur ibij een eventuee-le aansluiting bij het werklie denverbond in den breede toe. Als met algemeene stemmen de geheele be- grooting 1932 ongewijzigd is goedgekeurd wordt het prae-adrviea van. het hoofdbestuur ter zake van de salarisactie door alle afdeelin- gen aangenomen, waarna de on-twerp-statnten en het huishoudelijk reglement zonder ingrij pende veranderingen worden vastgesteld. Herkozen worden tot lid van het hoofdbe stuur de heeren L. Lintjens, L. Mocmen, p. v. Oostveen, H. Velzen en A. Frijssen terwijl ge kozen wordt de beer P. Clement uit EJi-ndihoven in de vacature van den heer G. Eggink. Deze laatste werd met 49 stemmen gekozen, terwijl de heer Luxemburg 46 stemmen verkreeg. De geestelijke adviseur, Pastoor Jansen hield daarop een rede, die in hoofdzaak gewijd was aan het 40-jarig jubileum der Encycliek Rerum- Novaxum. Met 59 tegen 33 stemmen werd verworpen het voorstel Doefinchem, dat het voorzitter schap van Arka niet veTeenigbaar zou zijn met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De afdieeling Helmond deed het voorstel om in principe te besluiten aan tijdelijk of op ar beidscontract aangesteld personeel in over heidsdienst na bekomen ontslag, een uitkeering te geven uit de op te richten weerstandtskas of het onderetminingsfonds. Dit voorstel werd met algemeen© stemmen aangenomen. Hetzelfde geschiedde met het yoarsfetl-Eind- 'hoven om aan de gehuwde arbeidscontracters met een ibrnto jaarwedde van f 3000 een kor ting van 50 pet. op de contributie te gewen. Verder wend goedgevonden, dat het hoofdlbe- stuur onderzoeken zal, op wélke wijze men kan komen tot stichting van een ondersteunings fonds, als vast instituut vedbonden aan Arka. Een commissie voor deze aangelegenheid sa mengesteld, zal hierover rapport uitbrengen i-n 1932. Nadat nog eenige punten van d-e agenda waren afgevoerd of in handen gesteld van het hoofdbestuur wend de vergadering met een spe ciaal woord van dank aan de afdeelang Bergen op Zoom voor de goed© "voorbereiding met den Christelijken groet gesloten. Nederlandsche delegatie Van 22 tot en met 29 Mei zal te Boedapest het jaarlijkseh congres van de „Union Interna tionale des Associations pour la Société des Nations", die de Volkenbondsvereenigingen in de verschillende landen omvat, plaats hebben. Aan dit congres, waarmede de jaarlijksche bijeenkomst van het comité Fédéral der Coope ration Européenne samenvalt, zal door de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" wor den deelgenomen met een delegatie bestaande uit mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, tevens voorzitter dor delegatie; mej. L. G, A. van Eeghen lid van het hoofdbestuur der vereeniging; H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen secretaris der vereeniging; mr. dr. A. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Brabant en lid van het hoofdbestuur der vereeniging. Luit.-kol. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, Nederlandsch deskundig ge delegeerde in de commissie van voorbereiding der ontwapeningsconferentie, mr. Chr. p. van Wijngaarden, oud landsadvocaat in Ned. Indië, secretaris van de Haagsche afdeeliag, terwijl mr. A. A. Reepmaker 2e secretaris der vereeni ging voor Volkenbond en Vrede, als secretaris der delegatie optreedt. Gelijk bekend mag worden verondersteld, is nrr. J. Limburg tevens president van de Union, zoodat het congres ouder zijn leiding zal plaats hebben. Verschillende recepties en feestelijkheden, ook excursies in de omgeving van Boedapest zijn door de gastheeren voorbereid. Zonder RECLAME geen omzet, geeri winst; de DRUKINKT is de krach! van 't huidige zakenleven MARIE SCHIPPERS zond in de kamer van den A'damschen wethouder Polak een vredes groet naar Engeland, hij gelegenheid van den „GoodwHl-dafc"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10