ALGEMEEN OVERZICHT. „MONNIK, PRIESTER EN BISSCHOP" MGR. HEYLEN 50 JAAR PRIES 1 ER Noodlanding of spionnage? Ita iaansche liefdadigheid K.rt, ÏKÏÏïë"»' WOENSDAG 20 MEI 1931 Verontrustende verschijnselen DE OUSTRIC-AFFAIRE ANTWERPEN EN DE KALI- OVEREENKOMST GROOTSCHE HULDIGING VAN NAMEN'S JUBILEERENDEN BI SS CHOP DE BEIAARD SPEELT WEER. DANZIG NIET IN DE EUROPEESCHE COMMISSIE Te pletter gevallen Tegen loonsverlaging VERLAGING DER JAPANSOHE LEGERBEGROOTING OPRUIENDE HOUDING Loongeschil opgelost Na de revolutie in Spanje «b» p.»!. twistpunt aan een internationaal PEIRET EN BESNARD IN STAAT VAN BESCHULDIGING Eentge dagen geleden gingen door de Engel- scite pers tamelijk positieve berichten over een nieuw plan, dat de iikki, de uitvoerende raad der derde internationale, tezamen met het communistische vakverbond uitgewerkt had om een onmiddellijk en zeer krachtig offen sief tegen het Britsche rijk te ondernemen. Volgens dit plan zouden de operaties van 1931 voornamelijk op twee fronten: Engeland en Brltsch-Indië geconcentreerd worden. Het uitvoerend comité van de profintern heeft aan zijn agenten in Engeland instructies gezonden om den weg der wettige methoden resoluut te verlaten en anti-constitu'tioneele daden te be drijven. De opdracht luidt, dat de agitators een uit stekend materiaal in de werkloozen zullen vinden, die in hun groote ellende en daaruit volgende verbittering gemakkelijk tegen het gezag opgehitst kunnen worden. Er zijn in Engeland slechts een 20.000 in de communis tische partij georganiseerde werkloozen: maar d&zen vormen een uitstekende kern om honger- optochten en andere betoogingen in het leven te roepen, terwijl zij krachtige hulp kunnen verleenen om de openbare orde te verstoren. Itozowski, de secretaris-generaal van de pio- fintern en lid van het hoofdbestuur der ik.-1, heeft hij deze instructies een toelichting ge geven, waarin hij zegt, dat de huidige gun® ïge omstandigheden ten volle benut moeten woi- den, en dat men alle middelen moet aanwen den om te voorkomen, dat de bourgeoisie een uitweg uit de heerschende economische crisis vindt. In .Britsch-Indië moet, volgens het jongste communistische program, hard voor een bclschewlstische revolutie gewerkt worden, waarbij een geweldige, desnoods gewelddadige agitatie tegen de Irwin-Gandhi-overeenikomst een eerste plaats moet innemen. De revolution- naire vleugel van de vakvereendgingen in Bombay moet in alle fabrieken cellen vormen en voortdurend onlusten verwekken, welke zich snel over het geheel© land moeten ver breiden. Het program bevat „vernietiging van de Britsche politieke en economische macht: de instelling van een sovjet-regeeringnatio nalisatie van alle Britsche ondernemingen, banken, spoorwegen, scheepvaartmaatschappijen en plantages; afschaffing van de inlandscbe vorstendommen; inbeslagneming zonder scha- deloosstellingen van alle landgoederen, welke aan vreemdelingen, inlandscbe vorsten, ker ken, de Engelsche regeering en ambtenaren behooren; en annuleering van alle pachtcon. tracten en van alle agrarische schulden bij de banken". Het behoeft wel niet te verwonderen, dat een dergelijk program hetwelk, het zij ter loops vermeld, practlsch in alle landen en alle koloniale gebieden wordt toegepast in Enge land de grootste onrust heeft verwekt. Een onrust, welke door dè conservatieven Maandag in het' lagerhuis werd vertolkt in een motie, waarin als protest tegen de Russische politiek der labourregeering werd voorgesteld de be groeting van buiteniandsche zaken met hon derd'pond sterling te verminderen. Mac Donald heeft harde woorden moeten slikken van sir Austin Chamberlain Britsche premier moest zelf toegeven, dat de officieele betrekkingen met de sovjets alle verzekeringen, dat geen communistische pro paganda zou gevoerd, worden, ten spijt niet van den aangenaamsten aard waren. Maa.r hij meende een verontschuldiging te moeten vin den in het feit, dat o.m. Frankrijk en Duitsch- land, die ook officieele betrekkingen onder houden, nog veel meer te lijden hebben van Moskou's onbetrouwbaarheid. scheidsge recht'voor "te_leggen. Er bestonden toen nog geen volkenbondsconferenties en geen nationaal hof. Het was dan lijk, dat het voor een groote mogendheid zeer pijnlijk was om gaar den vo en Qn_ men, doch er mocht geen bedreigd opgelost blijven, waardoor de vree© kon worden. Tede nam dr. Onmiddellijk na ----- - - n<)gimaals na. Curtius bet woord. Hu Hen. ^rin aan Pke behandeling van het tolver- tt ïiverr. .cl.t.r 4. OOÏ tot levende recht etend. Het gaat Wet vooraan,.11» om een volken- rechterlijke verplichting van Oostenrijk, en de onafhankelijkheid, de gelijkberechtigdheid en 't zelfbeschikkingsrecht dienen onaangetast te blijven. Uitdrukkelijk is verklaard, dat de on afhankelijkheid van Oostenrijk in geen geval zal worden aangetast. Er is geen reden, om aan den ernst van deze waarachtige verklaring te twijfelen. "Wanneer het Haagsche hof tot de conclusie zou komen, dat Oostenrijk door het sluiten van 't verdrag geen enkele volkenrechtelijke ver plichting heeft geschonden, dan is 't ontoelaat baar, dat hier nog maar steeds weer over een in gevaar brengen van den vrede gesproken wordt. Ik betreur het daarom, dat de Joego slavische minister toespelingen heeft gemaakt op bepaalde historische gebeurtenissen, die niet verschoond behoeven te worden. Het tolver drag behoort geheel binnen bet kader gezien te worden van het voortschrijdende proces van onderlinge toenadering. Het plan past geheel in de Europeesche solidariteitsgedachte. Er bestaan op het oogenblik nog andere voorbeelden van blokvorming in Europa. Er is bijvoorbeeld het agrarisch© blok van Oost- Èuropeesche staten, dat ik geenszins een ge vaar voor den vrede zou willen noemen. Naast onze eigen economische belangen, die wij, ge dwongen dftor onzen economisch en noodtoe stand in de eerste plaats door deze overeen komst denken te behartigen, blijven wij binnen de internationale orde. Een verstoring van den vrede is daarom geenszins te verwachten. Ik weiger onvoorwaardelijk, mij bier als ver stoorder van den internationalen vrede voor dit internationale forum te kijk te laten stel len, aldus besloot Curtius zij rede. Voor Briand was dit aanleiding om opnieuw te verklaren, dat men eerst zal hebben af te wachten, wie volgens Den Haag gelijk heeft, d.w.z. of' de internationale verdragen al of niet geschonden zijn. Alle gebeurtenissen, waardoor de openbare meening verontrust kan worden, dienen voor den volkenbondsraad te worden gebracht en de raad moet het recht hebben, zich daarmede te bemoeien, in den geest van een broederlijke regeling. Het Duitsch-Oostenrijksche probleem is geen zaak meer tusscben twee staten doch is een algemeen© kwestie van Europeesche solidari teit geworden. Bij de besprekingen is herin nerd aan eenige historische gebeurtenissen, waardoor oude dingen opgehaald dreigden te worden. He Haagsche Hof zal in Internationa- jen geest beslissen. Inmiddels moet gewerkt rden aan het vinden van een oplossing. Het DE SENAAT ALS sTAATSGERECHTSHOF BIJEEN PARIJS, 19 Mei (H.N.) De senaat is van- middag als staatsgerechtshof bijeengekomen om de aanklacht in behandeling te nemen, welke de Kamer tegen de hij de Oustric-affaire betrokken senatoren, Raoul Peret, den vroege- en minister van justitie, en René Besnard, oud-gezant te Rome, beeft ingediend, evenals tegen de vroegere staatssecretarissen, Gaston Vidal en Fabre. De procureur-generaal las bij bet begin van de zitting de acte van beschuldiging voor. De verdediger van Raoul Peret protesteerde for- meel tegen de acte van beschuldiging en deed een beroep op de rechters, om zich niet door hartstocht te laten leiden, doch zich op den grondslag van het recht te stellen. rn dn wor is voor geen enkele groote mogendheid verne derend om een dergelijke aangelegenheid door den volkenbond te laten regelen. Aan het slot der besprekingen besloot de I volkenbondsraad met algemeene stemmen en met instemming van den aan den raad toege- voegden vertegenwoordiger van Oostenrijk, Tsjecbo Slowakië en België, tot goedkeuring van bet voorstel van Henderson om het oor deel in te winnen van het Permanente hof van DE FRANSCHE MILITAIRE VLIEG TUIGEN OP DUITSCH GEBIED Hoe het geval zich heeft toegedragen SCHWEINFURTH, 18 Mei (V. D.). Omtrent het verhoor, dat den drie Franschen militairen vliegers, die Zaterdag te Schweinfurth moesten dalen, werd afgenomen, wordt medegedeeld, dat zij verklaarden, uit Lyon te zijn vertrok ken, om de vliegtuigen naar Colmar te brengen. Boven de Vogezen kwamen zij in den nevel en raakten van de grens af slechts tot Mainz. Bij Mains hadden zij de Main voor den Rijn ge houden en ze hadden toen de verkeerde rivier gevolgd. Wegens gebrek aan benzine moesten zij te Schweinfurth dalen. De machines waren bemand door een marine officier en twee marine-adelborsten. De ma chines daalden zóó snel, dat de eene bijna aan den doelpaal van een voetbalgoal bleef haken, terwijl de andere machine bijna tegen de eerste aanbotste en slechts door snel weer op te stij gen een ongeval kon vermijden. De vliegtuigen dragen de blauw-wit-roode Fransche rosette met een anker als onderscheidingsteeken van de Fransche'marine. Reeds direct na de landing was een politie agent ter plaatse en weldra arriveeroe een auto met een Schupo-commando. De vliegtuigen werden in beslag genomen en de vliegers tij delijk gearresteerd. Reeds de politie te Stuttgart had melding gemaakt van het vliegen van Fransche vlieg tuigen over Duitsch gebied. De luchtbewakings- dienst te Neurenberg-Fuerth stuurde per vlieg tuig eenige ambtenaren, die aan het onderzoek deelnemen. De vliegtuigen zijn geheel door een omhulsel bedekt en het vliegveld wordt streng bewaakt. MUNOHEN, 18 Mei. (W.B.) Tegen de drie bij Schweinfurt gelande Fransche vliegers is een aamklacht ingediend bij het openbaar ministerie. De Vliegers blijven tot de beëindiging van het proces onder politietoezicht. Plet is hier de vraag, of het om een nood- landing of een geval van spionnage gaat. D© vliegtuigen worden gedemonteerd. Italiaansch dorp voor Armeensche vluchtelingen Men schrijft ons uit Rome: In de nabijheid van de Zuid-Italiaansche stad Bari heeft de Italiaansche regeering in liet jaar 1925 een dorp voor Armeensche vluchtelingen gesticht, waarvan nu eenige in teressante bijzonderheden zijn gepubliceerd. Het dorp, Nor Arax geheeten, herbergt slechts Armeensche vluchtelingen, in het begin hoofdzakelijk vrouwen en kinderen. Deze vluchtelingen werden geleid door deü Armeenschen dichter Hrand Nazariant en door diens bemiddeling stelde Italië grond voo. hen beschikbaar om daarop een dorp te bou wen, waar zeer spoedig een aanvang werd gemaakt met de vervaardiging van Oostersche tapijten. Toen de vluchtelingen aankwamen, verKeei- den allen in een toestand van ondervoeding en hadden gebrek aan zelfs de meest noodige kleeding. Nu bloeit het dorp, waartoe de door een Romeinseh comité verzamelde gelden met weinig hebben bijgedragen. Kooplieden uit Bari stelden .lanvanke.ijk alle levensmiddelen gratis ter beschikking en van all© kanten kwamen giften binnen. Het dorp kreeg electrisch licht en werd aan gesloten aan de voortreffelijke waterleiding der provincie, welke het fascistisch bestuur voor het geheele aan water arme land had aan gelegd. Het dorp bestaat uit kleine huisjes, terwijl ook een keric niet ontbreekt. Iedere familie heeft haar eigen woning en de kinderen bezoeken de Italiaansche scholen van Bari. Bij iedere woning is een stuk land, dat door de daar wonende familie wordt bebouwd. In het dorp zelf bevindt zich een school, waar de Armeensche taal wordt onderwezen en welke geleid wordt door den reeds genoemden dichter Hrand Naziariant. In elk huis zijn weefgetouwen opgesteld, waarmee de huisgezinnen hun dagelijksch brood met de huisindustrie, het herstellen van tapijten, kunnen verdienen. Eenige heeren uit Bari namen in het begin den inkoop van het ruwe materiaal en den verkoop der vervaardigde tapijten op zich, tot nu de menschen zelf voor alles zorgen. „GELOOFD ZIJ GOD, DAT IS DE KREET, DIE VANDAAG MEER DAN ANDERS MIJN HART ONTVLOEIT' Klachten over ongemotiveerde Onze Brusselscbe correspondent seint ons d.d. gisteren uit Namen: Voor het diocees Namen en voo'r de heele Kerk van België is het heden een groote dag. Z H. Exc. mgr. dr. Th. L. Heylen, bisschop van Namen, viert vandaag zijn gouden pnester- en dat feest is niet alleen door zijn diocesanen, maar door geheel Katholiek Bel gië en zelfs ook .door het buitenland, als een- dankbare gelegenheid aangegrepenoml hem te komen bewijzen, hoe zeer men hem hoogacht en hoezeer men genegenheid voor hem k°DeteÏiend«ijke, Waalsche stad Namen heeft haar feestkleedij van de groote dagen lange daan. Overal zijn versieringen ^ngebraoh overal wapperen vlaggen, pauselijke en Basi sche kleuren, waartusschen ook de stad - kleuren klappen in den wind- Rondom het anders zoo stille bisschopbe paleis heerscht thans een ^rnerdJnkzv Ons werd medegedeeld, dat Zijne ligheid, de patriarch van Jeruzalem, mgr. n y- len heeft verheven tot de waardigheid ia drager van het grootkruis van de ridderorde van het H. Graf. De grijze kerkvoogd van Namen, die zoowat ae geheele wereld heeft rondgereisd, zijn geheele leven lang hard heeft gewerkt en niet lang geleden een ernstige operatie heeft ondergaan, ziet er, ondanks zijn 76 jaren, blakend uit van gezondheid. Rond tien uur vormde zich op de eere-cour Hooge onderscheiding De volgende spreker was baron Houdart, mi nister van financiën, die den jubilaris namens de regeering feliciteerde en hem de versierse len overhandigde van het grootlint van de orde van de. Kroon van België. Hierna stond mgr. Verdier. kardinaal -aarts bisschop van Parijs, op om zijn stem te men den in, wat Zijne Eminentie noemde, dit schit terend concert, dat het karakter heeft van een nationale apotheose. Spr. dankte mgr. voor wat hij tijdens den oorlog voor de katholieken van Noord-Frank rijk had gedaan en sprak ook waardeerende woorden aan het adres van Koning Albert en wijlen kardinaal Mercier, die, zeide hij, de grenzen van de moreele grootheid hebben ver donder algemeen applaus werd vervolgens door minister Houdart lezing gegeven van feli citatie-telegrammen van koning Albert, gin Elisabeth en van den buiten het land ve - toevenden kroonprins Leopold. Dankwoord van Mgr. Heylen Met Heylen, zichtbaar ontroerd, dankte al loofd zij God, dat is de kreet, lai an meer dan anders mijn hart ontvloeit. Vijftig lang heeft God mij met weldaden over- Wen. De tegenwoordigheid van Prinsen der jaren maakt mij verlegen en als ik iete J» doen dan heb ik dat aan God te danken. Spr. dankte ook den H. Vader die hem nog maar slechts enkele weken geleden te Rome persoonlijk had gelukgewenscht en hem Zu zeren had geschonken en Die hem nu nog - eerde met een kostbaar schrijven, dat wel het schoonste stuk van dit jubilé zal Wuven. Ook tot al de andere personen, ging de dank mgr. Spr. eindigde met een kreet. van leve de ko- Christus-Koning, leve de Paus, n.inkliike familie, leve Belgie. Deze plechtigheid, geëindigd zijnde, Agaven de overheden zich naar het leis, waar uit alle oorden van de wereldl fehcu bij honderden waren bin- Maar de wereld schijnt niet wijzer te worden, internationale justitie te Den Haag over de ju- Over Spanie. dat een zeer ernstige crisis door- ridische .„de van de Duitsch-Oostenrijksche maakt en onder stiekem© communistische ter- tolunie en wel voornamelijk, of het desbetref- reur gebukt gaat, loepen geruchten, dut ook fende verdrag in strijd is met artikel 88 van haar regeering sovjets willen gaan erken- het verdrag van St. Germaan en het eerste nen. Zoo zou men het paard van Troje binnen- I protocol van Geneve van u halen, want geen enkele verzekering der Rus sische regeering de ondervinding heeft het toch bewezen is te vertrouwen. Dat men de omvorming van koninkrijk tot republiek in Spanje als een zegening wil be schouwen, het zij zoo, maar men hóede er zich dan voor om die zegeningen ongedaan te maken door aan de communistische propa ganda vrij spel te laten. Van Primo de Rivera's dictatuur, die men zoozeer baatte, zou men aldus kunnen vervallen In een, zelf binnen gehaalde, andere dictatuur, n.l. die van Moskou. En wat deze uitwerkt, vertelt ons de toestand in Rusland, zelf. „„u,,,,,. Heeft Spanje zijn aloude cultuur en het geloof zijner vaderen liefdat het dan wijzer zij. OP relaties met db sovjet-unie behoeft men waarlijk niet gesteld te zijn. Crisis in België De in het geheim voorbereide veranderingen In het kabinet-Jaspar zijn thans een feit ge. worden. Minister-president Jaspar heeft zjjn porte feuille van koloniën overgemaakt aan den heer Charles, secretaris-generaal van koloniën. De minister voor kunsten en wetenschappen, Vauthier, heeft plaats moeten maken voor den I t Hor liberaal en anti-Vlaming Petitjean. Baeis, oei de portefeuille van landsehe zaken, moeten afstaan aan binnenlandsche zaken moeren minister-president Jaspar. d;eze han_ Om te protesteeren tegen delwijze van minister-president Jaspa bekende regeeringswijziging heeft zonder medeweten van zijn regeerings-co. heeft mr. Forthomme, minister van posterij telefoon en telegrafie, als zoodanig ontslag ge nomen. De Tolunie De besprekingen over het Duitsch- Oostenrijksche tolverdrag begonnen giste ren met een verklaring van den Tsjechoslowaksclien minister van buiteniand sche zaken. Benes, die verklaarde, dat het con flict valt onder de bevoegdheid van den raad, op grond van het volkenbondspaot en van de internationale verdiagen. Toen na Benes de Joegoslavische minister van buiteniandsche zaken, Marinkowitsj het woord verkreeg, ontstond er een zeer scherp incident tusscben hem en dr. Curtius. Marinkowitsj verklaarde, 6cheTp te willen protesteeren tegen de gisteren door CuTtius ge houden rede, waarin het recht van dep, volken- bondsraad, om ook de politieke zijde van het aanhangig probleem te bespreken, werd ont kend. Grandi had er reeds op geweizen, dat elke economische gebeurtenis van de grootste politieke beteekenis was. Elke gebeurtenis, waardoor de vrede en de goede verstandhouding tusschen de volkeren wordt bedreigd, valt on der de bevoegdheid van den raad. Ook zonder eenlgen juridischen ondergrond bad de raad het recht, zich met het tolverdrag te bemoeien. De wereldoorlog was begonnen, doordat een Henderson verkldarde nog onder algemeene hilariteit dat tevens het oordeel van het Haag sche gerechtshof diende te worden ingewonnen, of Briand en Curtius de historisch© feiten op de juiste wijze en met de juiste interpretatie geciteerd hadden. Polen de oorzaak DANZIG, 18 Mei (V.D.) In een officieele mededeelin'g maakt de regeering van Danzig bekend, dat de deelneming van Danzig aan de zitting der Europeesche commissie te Genève niet mogelijk was, aangezien de Pool sche regeering, door wier bemiddeling de uit. noodiging tot deelneming aan de regeering van Danzig moet worden gericht, pas heden, 18 Mei, dus drie dagen na het begin der bespre- kingen, de uitnoodiging aan de regeering van Danzig heeft doen overhandigen. TWEE FABRIEKEN GESLOTEN Wegens veroorzaken van giftige gassen in het Maasdal PROTEST DER DIRECTIES BRUSSEL, 19 Mei (N.T.A.) Naar de „Soir" meldt, hebben de burgemeesters van Ougrée en Tilleur op verzoek van de gedeputeerde staten van de provincie Luik in beide gemeenten een fabriek laten sluiten, daar in het Maasdal giftige gassen werden waargenomen. De directeurs van beide fabrieken hebben bij den minister van arbeid en industrie een bezwaarschrift bier tegen ingediend, waarin zij er op wijzen, dat zij in hun streek juist bezig zijn verbeteringen in te voeren, waardoor da giftige gassen onschadelijk worden ge maakt. concessies Onze Antwerpsche correspondent meldt: Volgens de „Lloyd Anversois" is men in Ant werpsche scheepvaartkringen ontevreden over de invoering van de kali overeenkomst, he. contract tusscben de stad Antwerpen en de Société Commercial de3 Potasses d'Alsace. Een der klachten is dat bet stadsbestuur aan vertegenwoordigers dezer maatschappij concessies heeft gedaan, welke niets met het kali-vervoer te maken hebben. Daardoor zou den deze agenten in de gelegenheid zijn de haven-inrichtingen te gebruiken voor de ver- werking van andere goederen op veel voordee- liger voorwaarden dan aan andere ver laders zijn toegestaan. Vandaar de ontvreden- beid dezer verladers. Beweerd wordt dat de agenten der kali-maat schappij nog meer voorrechten genieten Het blad vraagt dringend ophelderingen be treffende da gesloten overeenkomst. van het bisschoppelijk paleis een rellgieuse ^tie-telegrammen stoet, om den jubilaris processiegewijs naar de nengekomen. kathedraal te brengen, om er een H. Mis van j twee uur bad in den groo en, dankzegging op te dragen met pontificale as- i Ko-g^geld van mgr. Heylen en me v slstentie. i vereierden refter van bet St. Lodewijk-gesticht, Deze stoet, die langs oude straten naar de egn ]ullcb plaats, kathedraal trekt, is door de ascetische figuren, Parachutespringster omgekomen Zondag werd te Epernay 'bij Reims een vlieg- feest gehouden, waarbij o.a. een zeventien jarige Fransche paraohute-springster met een valscherm uit een vliegtuig zou springen. Toen het vliegtuig, waarin zij zich bevond, op 500 meter hoogte vloog, sprong zij eruit. Door tot nog toe onbekende oorzaak opende de parachute zich niet en het meisje viel op den grond te pletter. Zij was op slag dood. COMMUNIST VEROORDEELD De communistische rijksdagafgevaardigde, Schneller, is wegens zijn artikelen in de „Rote Fahne", waarin een beleediging van de Be,r- lijnsche politie en godslastering wordt gezien, tot vier maanden gevangenisstraf en een boete van 1000 mark veroordeeld. TOKIO, 18 Mei (N.T.A.) De Japansche leger, begroeting zal met 25 millioen gulden worden verlaagd. De besparing zal worden bereikt, door de ontbinding van drie divisies, de samentrekking van garnizoenen en een verlaging van het officierstractement. WERKLOOSHEID TE WEENEN Het aantal werkloozen te Weenen is in de eerste helft van Mei ©enigszins gedaald. Op 15 Mei waren er 91.000 ondersteunde werk loozen, zijnde 13.000 meer dan verleden jaar op denzelfden tijd. De Amerikaansche regeering wil de loonen op peil houden NEW-YORK, 19 Mei (V.D.) De Ameri kaansche minister van arbeid heeft verklaard, dat de regeering, evenals president Hoover, elke poging om te komen tot een algemeene loonsverlaging der Amerikaansche industrie, zal beschouwen als een schending van de over eenkomst van het jaar 1929, bij welke overeen komst de Amerikaansche industrie zich ver plicht heeft, dat bestaande looncontracten te handhaven. De voorzitter van de „American Federation of Labor", Green, heeft verklaard, dat de vak- beweging als afweermiddel tegen algemeene loonsverlaging stakingen zou goedkeuren. 3500 HECHTENISSTRAFFEN Wegens schoolstaking BERLIJN, 19 Mei. (W.B.) De Brunswijk- sche minister Franzen heeft, naar de „Vossi- sche Zeitung" uit Brunswijk meldt, aan alle ouders, wier kinderen dit jaar op 11 en 12 April aan de schoolstaking der openlbare scho len hefbben deelgenomen, een bevel tot bet ondergaan van een gevangenisstraf van drie dagen doen toekomen. In het geheel werden ongeveer 3500 hechte- nisstraffen uitgedeeld. PROTESTSTAKING VAN POOLSCHE AUTOMOMIBILISTEN De eigenaars van auto's in Polen hebben tot een demonstratiestaking besloten, om te pro testeeren tegen de wegenbelasting, waarvan de opbrengst bestemd is voor de verbetering van het Poolsche wegennet. FRANSCH MIJNWERKERSCONGRES Het Fransche mijnwerkerscongres te St. Etienne heeft een motie voor het heffen van invoerrechten op kolen verworpen, nadat deze door den secretaris-generaal scherp bestreden was. Daarentegen werd een motie aangenomen, welke een verlaging van de vervoerkosten van kolen verlangt om tot goedkoopere prijzen te geraken. Protestnota aan Finland wegens anti-Russische agitatie MOSKOU, 18 Mei. (V.D.) Naar officieel medegedeeld wordt, beeft de plaatsvervan gende volkscommissaris van buiteniandsche zaken, Krestinski, een nota aan Finland ge zonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de voor een deel opruiende houding van Finsohe organisaties. In de nota wordt er op gewezen, dat deze „Hetze" niet zonder gevolgen zal blijven voor Russisch© verhouding ontstaat. Daar de Finsehe regeering de opruiing tegen1 de sovjetregeering niet verhindert, komt de volledige verantwoordelijkheid voor haar re kening, indien een verslechtering in de Finsch- Russischeverlhoudlng ontstaat. Tenslotte spreekt de nota de verwachting uit dat de Finsehe regeering alles zal doen wat ln haar vermogen ls, om een ©inde te maken aan deze anti-Russisch© agitatie. In het West-Duitsche industriegebied Uit Essen wordt gemeld De bemiddelaar voor de Noord-Westelijke industriegroep heeft het loongeschil in de ijzer- en staalindustrie voor het West-Duitsche industriegebied opge lost door het volgende voorstel Het bestaande tarief wordt verlengd van 26 tot 31 Mei 1932. Verder zal de bemiddelaar voor Westfalen de partijen in den loop van de maand Juli bijeenroepen, om te onderhande len over een nieuw collectief contract. De betrokken partijen hebben zich met deze oplossing accoord verklaard. welke er in voortschrijden en de kleurige i pracht der gewaden van een middeleeuwsche schoonheid. In de kerk was geen plaats onbezet. De pracht der liturgie bracht een groote wijding over het schoone schouwspel. Na de H. Mi3 werd de jubilaris prooessie. gewijs naar het bisschoppelijk paleis terug geleid. Dan had weer een receptie plaats, waarvan velen gebruik maakten om mgr. Heylen hun gelmkwensehen aan te bieden. Hierna begaf men zich naar het St. Lode- wijkgesticht, waar de feestzitting moest plaats hebben. De feestzitting ter eere van den 50sten ver jaardag der priesterwijding van Z. H. Exc. mgr. Th. L. Heylen, speelde zich af op den overdekten cour van het St. Lodewijk-gestlcht. Nadat de overheden hun plaatsen hadden in genomen trad Zijne Eminentie de Pauselijke nuntius naar voren, om lezing te geven van den Pauselijken felicitatie-brief aan mgr. Hey len, waaraan wij het volgende omtleenen: „Op het oogenblik, dat Gij Uw priesterfeest gaat vieren, vraagt deze gebeurtenis van Ons, dat Wij U een bijzonder bewijs van welwillend heid zouden geven. Dit doen Wij graag door dit schrijven. In de eerst© plaats wenschen Wij U oprecht geluk, omdat Gij sedert het begin van Uw priester schap altijd de gewoonte hebt gehad niets te verwaarloozen om de stappen te volgen van Uw Vader Norbertus, wiens vurige ijver ten opzichte van het H, Sacrament des Altaars, in zijn tijd. de ketterij van Tanchelim heeft ten gronde gedrukt. Dit is de reden, waarom, brandend voor de H. Eucharistie, U zich altijd en overal heeft onderscheiden: als eenvoudig monnik deedt U zich reeds opmerken door Uw religieusen geest, als abt van Tongerloo hebt G'J de regels der gehoorzaamheid en de andere regels der orde meer door Uw eigen voorbeeld, dan door de waardigheid van Uw abtschap doen vooruit gaan. Tenslotte, bisschop van Namen geworden, zijt Gij, door de schittering van Uw deugden, Uw geloovigen voorgegaan op den weg der vervolmaking. Het is van dat oogenblik vooral dat Uw de votie voor het hoog mysterie der Altaren schit tert, toen U werdt uitgeroepen tot president van de Internationale Eucharistische Congers- VERGIFTIGD NA HET ETEN VAN KAAS EN WORST. BERLIJN, 19 Mei. (H.N.). In Stockum hij Osnabriick zijn na het gebruik van kaas 7 personen uit één gezin, n.l. 3 kinderen en 4 volwassenen, onder vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. Drie hunner zijn reeds overleden, terwijl er 2 zich in levensgevaar bevinden. De 2 overige bevinden zich op weg naar beterschap. Een ander vergiftigingsgeval wordt uit Gnesen gemeld. Daar zijn 34 personen, na het gebruik van worstwaren, onder vergiftigings verschijnselen ziek geworden. Hoewel de toestand van allen ernstig is, hebben de doctoren toch hoop, de patiënten in het leven te kunnen behouden. MUITERIJ ONDERDRUKT BUENOS AIRES, 18 Mei (R. O.). De muite rij, die was uitgebroken onder vier honderd ge vangenen in de gevangenis van den staat Para na, is thans onderdrukt. Twee gevangenbewaarders en twee gevange nen weiden gedood en negen personen bekwa men lichte verwondingen. sen. Het moet voor U een groote, vreugde zijn, ge durende 30 jaren door Uw implnsle, in de be langrijkste steden van de wereld de groote me nigten van geloovigen te hebben kunnen hij een brengen, om Christus-Koning te aanbidden, die verborgen is ln de Eucharistie. Het is daarom, dat Wij met U God danken, omdat Hij U op zulk een schitterende wijze de Kerir heeft laten dienen en wij smeeken Hem, U nog talrijke jaren te bewaren en U met Zijn goddelijke gaven te overladen. Vervolgens stond Z. Em. kardinaal van Roey op, die begon met tot den jubilaris te zeggen dat God hem op zichtbare wijze met buitenge wone weldaden overlaadt. In 1925, aldus Zijn Eminentie, heeft het diocees uw 25-jarig bis schopsjubileum gevierd, wat later werd het 50 jarig jubileum van uw professie gevierd en nu zijn wij hier samen om den 50sten verjaardag van uw priesterwijding te herdenken. Gij zijt, Monseigneur, monnik, priester en bisschop. Dat is een driedubbele goddelijke zegen, dat ls de schoonste en eervolste drie. dubbele kroon die er bestaat. Gij bebt de pries terlijke waardigheid getoond onder de gedaan, ta van Schepper, zooals de Vader, Verlosser, zooals d© Zoon, Heiligmaker, zooals de Heilige Geest. Niets is schooner noch edeler dan het pries, terschap. Deze waardigheid draagt gij nu reeds 50 jaren lang, niet op gewone wijze, maar in vollen luister. Het lipht van uw priesterlijk le ven was niet ontstoken om onder de koren maat te blijven, maar om op de kandelaar te worden geplaatst, opdat het al degenen zou verlichten, die in het huis van God zijn. Uit de diepte van onze ziel danken wij God, dat hij U dezen schoonen dag heeft gegeven. Moge, zoo luidde de peroratie van den aarts bisschop, de Goddelijke Voorzienigheid U nog lange jaren laten werken in dienst van de Kerk en tot den triomf van de Eucharistie. Een onderhoud met Mgr. Heylen Na het banket hadden wij het voorrecht sa- Na het Danxei m Broeke, voorzitter men met den heerL. v ,internationaie van de pers-commissie van Eucharistisch congres te Amsterdam, Heylen in particuliere audiëntie in t bisscl op- pelij'k paleis ontvangen te worden. In tegenwoordigheid van kanunm trad de heer v. d. Broeke op als woordvoerder van de Nederlandsche persoonlijkheden die zich bij de 'hulde van beden aan den Pr€j^® der Eucharistische congressen gebracht, wilde aansluiten. Namens hen overhandigde spreker aan m„ Heylen een ln een lijst van geciseleerd zilver geëncadreerde oorspronkelijke teekenmg Bernard vam Vlijmen. u Het huldeblijk uit Nederland, dat mgr. «ey. len is aangeboden door den heer L. v. Broeke, die hoofdbestuurslid was en T00™u<r der pers- en propagandacommissie voor ei congressen, was van bescheiden, maar s>nio- lisch karakter: een teekeming van het Bag hof, door een Amsterdamsch kunstenaar ver vaardigd en gevat in een kunstig gedreven tl geciseleerde zwaar zilveren staande lijs Het was in 1922, dat mgr. Heylen in de pastorie van het Bagijnhof logeerde en op hof een pontificale H. Mis opdroeg, tijdens ie eerste Eucharistisch congres in Nederland, In het Concertgebouw zinspeelde hij toen op de mogelijkheid van een Internationaal Con gres. Twee jaar later zou hij zelf de hoo a- leidiing hebben van het Int. Euch. Congres te Amsterdam, dat hoe grootsch ook opgevoerd i-n stadion, kerken en vergaderzalen, t°cn het aloude pittoreske Bagijnhof tot middel pun' had. De nieuwe H. Stede der hoofdstad, waar in eeuwen van verdrukking de vereering voor hot H. Sacrament van Mirakel levend was ge bleven, weTd het middelpunt dus der beide congressen waaraan mgr. Heylen's naam on verbrekelijk is verbonden. Op het Amsterdams Bagijnhof staat dan ook het oongresmonument, waarop men mgr. Heylen's beeltenis in brons aanschouwt. Daarom is voor de hulde van een aantal Nederlanders een kunstzinnige schets gekozen van het hof en wel zóó, dat de af. beelding, gevat in een mooi specimen van zu- versmeedkunst, op den lessenaar van mgr. Heylen een plaats moge vinden en hem steed# moge herinneren aan de vriendschap en dank baarheid in Nederland. Spreker besloot zijn toespraak als volgt: U staat, mon^igneur, in brons ln het hartje van Amsterdam, in de Heilige Stede, doch dieper nog is de herinnering aan u in onze harten ge grift, waar zij altijd zal blijven voortleven. Mgr. Heylen toonde zich door de attentie der Nederlandsche katholieken zeer getroffen en zeide dit geschenk op zijn werktafel te zullen plaatsen. Toen "wij na deze audiëntie het bisschoppe lijk paleis verlieten, hoorden wij den beiaard spelen, die sedert 1913 had gezwegen en mu, dank zij giften van de burgerij weer was her- steld, als aandenken aan het gouden priester- jubilé van mgr. Heylen, en heden voor het eerst sedert vele jaren zijn bronzen stem liet weer klinken. Alle buiteniandsche Jesuieten hebben het land verlaten MADRID, 19 Mei (N.T.A.) Alle buitenland, sche Jesuieten-paters hebben het land verlaten in verband met het vijandige optreden der communisten en andere elementen. Ook de Spaansche Jesuieten hebben hun kloosters verlaten en zullen voorloopig als par ticulieren bij hun familie gaan leven. Zij zul. len niet terugkeeren, voordat de toestand ge normaliseerd is. DYNAMIET?ATROON ONTPLOFT Te Rottweil a/d. Neckar zijn door het ontijdig ontploffen van een dynamietpatroon in een steengroeve 5 personen ernstig en 4 licht .gewond. Een hunner is spoedig overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9