DE RIJKSMIDDELEN gl pip Horecaf en de musici VOOR DE TOEKOMST ECHTER GEEN BETERE VERGEZICHTEN DONDERDAG 21 MEI 1931 TRIOMF DER LEVENDEN Niet gunstig... maar toch valt de teruggang mee De staat der Rijksmiddelen over de maand April ziet er niet gunstig uit, tenminste bezien zuiver vergelijkenderwijs met de Aprilmaand van het vorig jaar. Maar töch.valt de terug gang nog mee! Ten eerste dhhrop moet lederen keer gewe zen worden is de vergelijking door de publi catie-methode in de Staatscourant gegeven met de opbrengsten van het vurig jaar geheel onzuiver. Aangekondigd wordt een mindere opbrengst van 5 millioen. Dit maakt zoo zon der meer een onjuisten indruk. Wil men een zuivere vergelijking construeer on, dan moet men de opbrengst der Grondbelasting ad 701.394 met behulp van de over de diverse dienstjaren gedetailleerde cijfers reconstruee- ren. Over 1931 is in April ontvangen 531.399, en dat is één vierde van de totaal opbrengst gaat naar de gemeenten). De opbrengst ls dus 4 X 581.399 120.000 uit vroegere dienstjaren, dit maakt 2.445.596 i. p. v. de verantwoorde 701.394 (correctie dus: 1.744.000). En de tweede correctie betreft de Personeels belasting, die over 't dienstjaar 1931 geheel uitvalt. De correctie, daarvan het gevolg, be draagt circa 87.5,000. De teruggang van April 1931 is dus feitelijk 2.452.000 en niet 5 mil lioen. De Grondbelasting liep in feite niet terug, doch vertoont een surplus van 224.000 gulden. Over den loop der Personeele Belasting is bij gebrek aan gegevens over het dienstjaar 1931 niets te zeggen. Merkwaardig is, dat in den gedetailleerden staat voor 't dienstjaar 1931 nog een klein bedrag 2309) is opgevoerd, waar deze belasting immers uitsluitend vroe gere dienstjaren betreft. De Inkomstenbelasting vertoont een decres van 254.000, hetgeen op een maandtotaal van 10.672.000 niet zoo'n hopeloos geval lijkt. Over vier maanden is dit middel altijd nog bijna 5 millioen boven de viermaands-raming. Ook de Vermogensbelasting loopt slechts wei nig terug. Deze maand maar 18.000. Terwijl over vier maanden de raming nog met 720.000 wordt overschreden. De dividend- en tantième-belasting komt deze maand met 671.000 achterop. Vermoede lijk zullen hier nog wel zwaarder dagen vallen, gezien de verlaagde (of ontbrekende) dividend- declaraties van vele N.V.'s. Het Invoerrecht liep met 466,000 terug. Ook hierover verwondert men zich niet. De vorige maanden was 't nog erger. Intusschen is over vier maanden dit middel reeds 2 millioen ten achter bij de raming. Het Zegelrecht, dat zich de vorige maand zoo goed hield met een accres van ruim 8 ton, levert deze maand een decres van 527.000, waarvan de Beursbelasting 70.000 voor haar rekening kreeg. De lagere koersen met dien overeenkomstig lagere factuurbedragen der effeotennota's spelen hier een rol. Over vier maanden is de achterstand bij de raming voor dit middel slechts SM ton. Dus lang niet de zwakste stee. Het Successierecht liep 100.000 terug, bij een maandopbrengst van bijna 4 millioen. Een lang niet slecht resultaat, ook niet voor de opbrengst over vier maanden met een dikke 3 ton boven de raming en 463.000 boven 1931. Tenslotte de accijnzenGeslachtsaccijns was weer zeer slecht, met een teruggang van 272.000. Ook wijn en bieraccijns liepen terug met resp. 4500 en 93.000. Zoutaccijns baalde 4000 op, terwijl de suüceraccijns 110.000 méér in 't laatje bracht. Toch is de viermaands- stand niet fraai, wijl 1.703.000 ten achter bij de raming. Tabaksaccijns gaf weer een mooi herstel na den terugloop van Maart, met een accres van 261.000. De viermaandsraming is gehaald. Rest nog gedistelleerd, dat 358.000 méér opbracht met 5 perceptiedagen, tegenover in 1930 in April 4. Het gemiddelde per ontvangst- dag liep terug van 715.000 op 644.000. Over vier maanden circa 3 ton boven de raming. Of Minister de Geer er zijn 4 millioen méér nithaalt, is zeer de vraag. Doch zonder de accijnsverhooging was het wellicht nog erger geweest. Ook in de middelen van het Leeningfonds 191j zit de crisis, al is de opbrengst der crisis- opcenten lang niet slecht. Bij vergelijking met 1930 houde men in 't oog de wijziging, die een verlaging beteekende welke in werking getre den op 1 Februari '30 pas eenige maanden later effect sorteerde. Minister Reijmer kan tevreden zijn over de opbrengst der wegenbelasting, die in April 361.000 méér opbracht dan een jaar tevoren Zooals reeds gezegd Is, de teruggang is zeer duidelijk, maar de middelenstaat is er In deze maand tamelijk goed afgekomen. Hetgeen voor de toekomst echter geen betere vergezichten opent. MGR. DR. B. ERAS, MR. J. A. N. PATIJN EN MGR. A. F. DIEPEN bij de opening van het Nederlandseh college tie Rome HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Algemeene vergadering DE WERKTIJD DER WINKEL BEDIENDEN EN DE VACANTIES Een bepaling betreffende den halven vrijen dag Naar ons door de hoofdbesturen van den Algemeenen, Christelijken en R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden wordt meege deeld, heeft de directeur-generaal van den Ar. beid het voornemen, om den werkgevers toe Ie staan in den vacantletijd af te wijken van tie verplichting tot het geven van een halven Vrijen dag aan het winkelpersoneel. Deze afwijking kan tot hoogstens over 8 weken voor groote bedrijven, die 14 dagen vaeantie geven, worden toegestaan. De drie, ten deze samenwerkende bedienden, organisaties, hebben den directeur-Generaal doen weten, den voorgestelden maatregel on- noodig en ongewenscht te achten en verzoeken hem dien niet ln te voeren. EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING Deze examens z(jn voortgezet met de candlda ten uit het Provinciaal Ziekenhuis nabfl Sant poort. De uitslag is als volgt: Eerste overgangs examen, 40 candldaten, afgewezen 7, geslaagd M. Benoist, W. J. v. d. Bergh, K. de Bock, A. Brouwer, E. Chladek, M. M. Cordes, M. Dekker, S. Duinhouwer, A. F. Duinhoven, E. A. van Eist, M. P. van Eyck, A. Gieselbach, J. C. Hali, M. J. Heydens, G. J. Hunze, H. H. Kampman, N. Kremer, C. Kroesbergen, J. W. Lok, H. J. van der Lubbe, A. Oldenhuls. C. Oltmans, S. Pisuis- se, W. J. Prins, J. Ratelband, C. C. Schippers, A. P. M. Schmidt, M. Spaans, M. B. J. Stam, H. Sloter, J. E. H. van der Vaart, J. C. van der Wateren, A. A. van Splunter. Tweede overgangsexamen 25 candldaten, afge wezen 6, geslaagd: A. Alberts, T. de Boer, M. A. Borgelt, C. J. van Donge, D. Drayer, W. Koops, J. van Midden, S. Osinga, M. J. C. M. van Riel, D. Siesling, M. van Straaten, G. Stuut, W. J. C. van Stuy ven berg, A. J. T. van der Vaart, B. Vlietstra, A. G. E. Wgrk, H. M. Wouters, C. A. Zeppenfeldt, J. van der Zwaan. Aanvullingsexamen 1 candidate geslaagd: A. M, WANNEER DE TARWEWET IN WERKING ZAL WORDEN GESTELD? Te Amsterdam is Dinsdag de 129e algemeene vergadering gehouden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De voorzitter, dr. J. H. Lovink, opende de vergadering met een rede, waarin hij in het bijzonder den vertege-nwoordiger van den mi- nister van Landbouw, mr. J. Wintermans wel. kom heette. Spr. heeft zich de laatste dagen nog op de hoogte trachten te stellen, wanneer de tarwe- uet in werking zal worden gesteld,' het juiste tijdstip kon spr. echter nog niet worden me degedeeld. Wel staat vast, dat dit zeer spoedig zal geschieden. Vrij zeker is de opneming bij de uitvoerende maatregelen, van den oogst 1930, De Sutkerwet ter sprake brengende, zelde spr. dat de landbouw niet in alle opzichten met deze wet is ingenomen, maar hij heeft er zich bij neergelegd. Verheugenis kan echter het feit wekken, dat de minister heeft erkend, dat voor het behoud van de suikerbietencultuur regee- ringssteun noodig zal zijn. Onder de tegenwoor dige omstandigheden is het echter noodzakelijk en ook plicht van de regeering, den-landbouw krachtig te steunen. In behandeling kwam hierna het kort ver slag van de werkzaamheden van het H.B. sinds de vorige algemeene vergadering. Aan de me- dedeelingen van dr. Lovink daaromtrent ont- leenen wij, dat het urgentie-program, in de al gemeene vergadering van 1930 vastgesteld, zoo veel mogelijk door hat H.B. is uitgevoerd. De regeering heeft het dumping-vraagstuk in stu die en spr. gelooft dat eerlang een wetsontwerp tegarnoet kan worden gezien. Er bestaat weinig kans dat de regeering het verzoek zal inwilligen om plaatselijke bestuurs. lichamen (waterschappen), die het onderhoud van wegen voor doorgaand verkeer moeten be kostigen, geldelijk te steunen, nu immers reeds een nieuw vijfjaren-plan voor wegenverbete ring is ontworpen. Naar aanleiding van dit verslag ontspon zich eenige gedachtenwisseling. Bij de beantwoording der sprekers stelde de voorzitter voor, een telegram te zenden aan de regeering, waarin dj Hollandsche Maatschap pij van Landbouw haar dringend verzoekt, spoedig een datum vast te stellen voor de over neming van den tarweoogst 1930. Onder ap plaus der vergadering werd dit voorstel aan vaard. Dr. Lovink merkte verder op, dat elk land zijn landbouw in stand tracht te houden, ons land kan daarin niet achterblijven en zal mede maatregelen van verweer moeten nemen. Spr. bracht vervolgens het plan ter sprake tot beperking van de suikerproductie, waaraan .o pet. van de produceerende landen meedoen. Van de eventueele uitvoering van dit plan ver wacht spr. betere prijzen. Buiten Rusland zal men thans in Europa komen tot een beperking van 300.000 H.A. Bij acclamatie werd hierna aangenomen een motie, voorgesteld door den heer Van der Schans (afdeeling Nieuwer Amstel) en te ver- zenden aan den Ministerraad, waarin de ver gadering er bij genoemd college op aandringt, spoedig maatregelen te nemen om te komen tot overneming van betaling der sociale lasten van den landbouw door den Staat, daar onder de tegenwoordige omstandigheden zeer velen der werkgevers niet in eigen onderhoud kun nen voorzien. Nadat de rondvraag was gehouden, sprak dr. Lovink nog enkele woorden. Hij zelde dat het H. B. zeer op prijs stelt het vertrouwen, dat de leden in hun bestuur hebben. Als vertegenwoordiger van den Minister sprak hierna mr. Wintermans een kort woord, waarin hij verklaarde, dat het gehoorde in' deze vergadering diepen indruk op hem heeft gemaakt. Ook deze spreker deed uitkomen, dat alleen een eensgezind optreden in het belang kan zijn va^i de te nemen maatregelen. De volgende jaarvergadering zal te Hoorn worden gehouden. Door het bestuur van de Hollandsch-Brabant. scihe afdeeling van den Chr. Boeren, en Tuin- dersbond is een telegram verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, waarin heit, gedrongen door den dagelijks stijgenden nood in den landbouw, den minister met den meesten aandrang verzoekt de Tarwe- wet binnen den kortst mogelijken tijd Id wer king te doen treden en den datum bekend te maken, wanneer met afname van oogst 1930 zal worden begonnen. De strijd tusschen Michaël en Lucifer BESTRIJDING DER VEENBRANDEN Ter doelmatige bestrijding der Drentsche veenbranden, welke dikwijls ieder jaar terug, keeren, heeft men verschillende groote motor- spuiten aangeschaft. Ook het veenschap te Em. mererfscheldenveen, heeft besloten een derge lijke machine te koopen. Men beschikt thans over een gezamenlijke capaciteit -van ruim 12.000 liter water per minuut bij 700 meter opvoerhoogte, met ca. 350 P.K. De spuiten, welke speciaal voor de venen ge bouwd zijn, zijn vervaardigd in de brandspui- tenfabrlek te Hsiligerlee. DE ELEMENTAIRE TREK, DIE NOG ALTIJD TOT DE WEZENLIJKSTE EIGENSCHAPPEN VAN DEN MENSCH BEHOORT Zoolang het speeltooneel dezer wereld etaat opgeslagen, heeft er slechts één stuk op ge speeld: de strijd tusschen goed en kwaad. Welk thema kan een Katholiek, auteur dus beter kie zen voor een massa-spel, dan dit? 'Zoo oud als het tooneel is, liepen er altijd personen in de bontste en vreemdsoortigste pakken door el kaar. Maar als ze hun maskerade-spel gespeeld hadden, als de zinsbegoocheling verbroken werd, de fancy als een zeepbel uiteen spatte en de grooté scène-a-faire tusschen de hoofdper sonen aanbrak, dan bleven altijd Michaël en Lucifer op het tooneel over, al deden ook tal van schrijvers nog zoo hun best ons te voren wijs te maken, dat Michaël en Lucifer broer tjes zijn van het mannetje in de maan. Het volk kon zich in zulke gévallen bekocht voe len, maar nooit geschiedde dit, wanneer Mi chaël met een echt zwaard en Lucifer met een zwaaienden staart tegenover elkaar had zien staan. Willem Nleuwènhuis weet, dat deze elemen tairs trek nog altijd tot de wezenlijkste eigen schappen van den mensch behoort en dat Mi chaël en Lucifer nog steeds elkaar zoeken op het eerste plan van het tooneel, de een met het kruis en het zwaard, de ander met handen druipend van het vette der aarde en met een mond vol listigheden. Komaan, er gaan ln de zen tijd nog zoo eenige verzoekingen over de wereld rond, de zonde stapelt zich op tegen de poorten der hemelen, als een vuilnisberg, Lucifer er bovenop, maar de poorten der he melen staan nog even wagenwijd open als van oudsher voor de menschen van goeden wil. Er is dus nog reden om de engelen en de duivelen hun stijd om het bezit van deze aarde te laten strijden en er is altijd nog publiek, dat reden heeft te vechten om er vooraan te mogen zit ten. Zoö zien wij in het eerste deel Michaël die op zijn troon, omgeven door de engelen zit, diep beneden hem Lucifer, halverwege de on derwereld en de aarde. Er klinkt geween en gekners van tanden. De onderwereld wil de aarde overweldigen, de aarde, die willoos voor het grijpen schijnt te liggen. Belial en Asmo- dée schilderen haar af. Lucifer staat klaar, haar te bespringen. Want wij zullen brassen in zielen, en ons verlustigen in de legioenen Die hier zullen vallen in mijn wijden schoot, kwijlend nog van het genot der lusten. Maar reeds klinkt het tegenmotlef. De waak zame engelen heffen het driewerf „vrede" aan. Michaël treedt naar voren, herinnerend aan het groot geheim der Menschwording. Gabriël en Raphaël vallen hem bij, drie herauten van God's glorie, die de Blijde Boodschap over de aarde zenden en de duivelen doen verstommen. Opnieuw echter stijgt hun wanhoopskreet om hoog, Lucifer springt op, hij zal den hemel be stormen, den mensch vervloeken. Michaël zegt: Wij zullen Gods fakkel ontsteken Wanneer opspringend in God Almacht het Wonder haart. Lucifer zinkt neer. De strijd in den geest is gestreden. Het Wonder, gewrocht in de Vrouw, die de slang den kop verpletterde, verlamt de zen opstandlgen geest. De dansrei der Hemel- sche Vreugde kan aanvangen. Jubelend weer klinkt het Sacris solemniis. Na dit eerste bedrijf, dat een voorafbeelding is van wat komen gaat, verplaatst het tweede ons naar de aarde. De duivelen worden losge laten uit de onderwereld, zij zulien de men schen zoeken. Lokkend klinkt hun motief, tel kens op grooter toonhoogte herhaald: Al- of nïet-toelating van buitenlandsche musici 'T STANDPUNT DER VEREENIGING Menschmensch Wij komen U zoeken overal U vinden bovenal Menschmensch Wij komen mensch mensch. Ook het koor der engelen weerklinkt, hulp en vrijheid belovend. De stilte valt in en staat gespannen als een boog. Dan wordt de aarde zichtbaar. De begeerenden, als dollen rond draaiend om hun gierige hebzucht, kwispel staartend sluipen de duivelen om hen heen. De gulzigen, snakkend en smachtend. Op het narrenschip staat de tafel gedekt, zij snellen erop aan, gillend om braspartijen. De narren zwermen er doorheen, Belial is hun aanvoer der, zij zingen een lied, zot en vroolijk, maar weemoed schijnt erdoor. Paren dansen, de be geerlijken tollen ln het rond, namen, cijfers roepend, de gulzigen schrokken. Een stem in den hemel bidt, duivels schateren. Daarboven uit klinkt de felle stem van Asmodée, die de drommen opzweept, beantwoord door het wan hopig geroep der opstandlgen, gloeitnd van haat tegen zwelgers en rijken. De stemmen der Idealisten klinken, zij roepen ons op om de aarde te verjongen, haar rein te wasschen, de wonden der menschheld te heelen. De wereld kolkt en golft. Michaël verkondigt de boetvaar digheid aan de menschheid. De wereld luistert niet. De gulzigen hebben zich zat gegeten, de nar voert de dansparen aan, de opstandlgen grommen; voor Lucifers troon dansen de ze ven hoofdzonden. Op het hoogtepunt der orgie toont de hemel zijn macht, waarvan de aarde in haar grond vesten siddert. Op een gebaar van Michaël ver start alles. Engelen en boetvaardigen knielen neer. Door de stilte, zweeft een vrouwestern: Uit de diepten roep Ik tot U, o Heer; Heer, hoor mijn stem. In deze spanning staat Michaël op, de aarde keert haar luisterend gelaat naar hem toe. Hij houdt haar den Bpiegel voor. Hij bezweert het menschdom boetvaardig te zijn, zich los te maken van de verstikkende dingen, de lendenen te omgorden. De spanning breekt. Engelen dragen de ge nade over de wereld uit De boevaardigen ver spreiden zich over de aarde. De gulzigen en de begeerlijken hooren hen niet. De opstandlgen rond Lucifer's troon antwoorden met hun felle kreten. De opstandige idealisten echter luiste ren toe; zij zoeken de nieuwe aarde, zij vinden het middel. Het floers wordt van de lantarens gescheurd, de lichten worden omhoog geheven. De idealisten reiken den boetvaardigen de hand samen zullen zij de hemeltrappen bestijgen. Maar nog heeft Lucifer macht. Op zijn roep dromt de wereld om zijn troon samen. Een laatste beslissende worsteling om zielen be gint, de hemelsche heerscharen zetten zich in beweging en Michaël drijft de duivelen en met hen de groepen der aarde in de eeuwige duis ternis terug. Aanstonds begint dan de opmarech der le-. venden. De jeugd neemt bezit van de aarde. Michaël en de Engelen leiden hen. De aarde juicht eu jubelt. Uit alle monden stijgt de lofzang op. De menschen zingen, de heme lingen dansen en Michaël spreekt den zegen uit over de nieuwe aarde. Gehoopt wordt, dat langs organisatorischen weg nog een bevredigende oplossing zal worden verkregen In een der zalen van Casino te Sckevenin- gen is gisterenmiddag de aangekondigde spoed vergadering van „Horecaf" gehouden, ter be spreking van de kwestie, der al of niet-toela- ting van musici uit landen, waarmee Neder land geen reciprociteitsovereenkomst heeft. De voorzitter, de heer J. N. van Hanja, zette het standpunt van het bestuur uiteen. Naar de meening van het bestuur gaat het Ministerie van Arbeid zijn boekje te buiten, in dien het aan de al- of niet-toelating van vreem delingen, die hier een beroep uitoefenen, voor waarden gaat stellen aan de desbetreffende werkgevers. Op deze wijze wordt de werkgever gebruikt als uitvoerder van wettelijke voorschriften of voorschriften van de overheid in verband met de toelating van vreemdelingen, welke ma terie door andere instanties dient te worden ge regeld. Voor het hotel-restaurantbedrijf klemt dat te meer, omdat dit bedrijf er als 't ware een is van internationale beteekenis en voor een groot deel de bestaansmogelijkheden moet vinden in het internationale verkeer der volkeren. Nog meer klemt dit, waar het geldt kunste naars en artisten, maar nog veel meer, waar het hier gaat om de bezetting van de seizoens plaatsen, waar men uit den aard der zaak slechts voor korten tijd engagement kan vin den. Nederlandsche artisten zijn over het alge meen blijvende inwoners, die niet of slechts weinig zijn gebaat met seizoenwerk, terwijl de buitenlanders na afloop van het seizoen meest al in andere landen trachten voor de winter maanden een nieuw emplooi te vinden. Tenslotte kan het bestuur er zich niet mede vereenigen, dat de overheid, of een harer amb tenaren vlak voor het seizoen zich het recht aanmatigt op een ongemotiveerde wijze in te grijpen in de bedrijven, waarvan dezelfde over heid in den vorm van vermakelijkheidsbelas ting belangrijke bedragen als retributie vordert. Indien een regeling noodig is, dan dient deze te worden gemaakt in overleg met „Horecaf" en op zoodanige wijze, dat zij, die voor het Lorte zomerseizoen bereids hun arrangemen ten hebben getroffen, niet kunnen worden ge dupeerd. De heer Schoor, directeur van Casino, lichtte nader zijn standpunt toe, dat in hoofdzaak met dat van het bestuur overeenstemt. Spr. wees er n°g op, dat ook Nederlandsche orkesten werken met buitenlandsche medespelenden. De heer Max van Gelder, impressario van or kesten, bracht onder de aandacht, dat óók door sleur buitenlanders worden geëngageerd, ter wijl er Nederlanders van gelijke kwaliteit be schikbaar zijn. Voorts treft de maatregel niet de musici uit Frankrijk, Italië, Duitschland enz., waarmee Nederland ten deze een recipro- citeits-overeenkomst heeft, op grond waarvan Nederlandsche musici ook ddhr werkzaam kun nen zijn, docli alleen Hongaren, Roemenen e. d., wier natie zulk een overeenkomst met ons land niet heeft aangegaan. Bovendien schijnen eenige buitenlandsche musici op frauduleuze wijze hun pasvisum hier te land© te hebben verkregen, Spr. heeft den indruk, dat de Regeering gaarne wil medewerken om alle betrokkenen waar mogelijk, te bevredigen. De heer Sassen gaf nog te kennen, dat de aanwezigheid van een klein getal buitenland sche musici vaak een geheel bedrijf met tal rijk personeel, uit Hollanders bestaande, op gang kan houden. Na voortgezette discussie zelde de voorzit ter, dat het bestuur de verwachting blijft koes teren, dat langs organisatorischen weg een be vredigende oplossing' wordt verkregen. Wat het geval Casino betreft zal met spoed worden getracht, althans de loopende contrac ten nog te kunnen handhaven en voorts zal worden gestreefd naar een zoodanige regeling van regeeringswege, dat moeilijkheden, als welke zich thans hebben voorgedaan, voor de toekomst worden vermeden. GELDSWAARDIGE BRIEVEN ONTVREEMD. Geld noodig: vrouw en kinderen ziek, zoodat het huishouden veel geld kostte BRAND IN EEN FABRIEKSGEBOUW De eerste verdieping uitgebrand In een fabrieksgebouw, Bellamystraat 91-93, te A'dam, waar verschillende bedrijven geves tigd zijn, brak gistermiddag brand uit op de eerste verdieping. Op deze étage is gevestigd de meubelwerkplaats van den heer Van Soest. De brand is vermoedelijk ontstaan in een ver trek, dat diende als bergplaats van vulsel voor stoelbekleeding. De vlammen vonden gretig voedsel ln het aanwezige brandbare materiaal. In enkele minuten stond de geheele eerste verdieping in lichte laaie. De brandweer rukte met veel materiaal uit. Met acht stralen is het vuur bedwongen. De geheele eerste verdieping brandde uit, de tweede verdieping, waar een brei-inrichting is gevestigd, kreeg eenige brandschade, terwijl het benedengedeelte van het gebouw, waar twee bakkerijen gevestigd zijn, aanzienlijke waterschade kreeg. De scha de wordt door verzekering gedekt. WAAROM GEEN VOORWAARDELIJKE VEROORDEELING? In den nacht van 10 op 11 September werd uit een postzak op het postkantoor te Haarlem een viertal brieven vermist met geldswaarden. De brieven waren bestemd voor Hoofddorp. Uit een brief aan de Boerenleenbank aldaar aldaar werden vijftien biljetten van 1000, be nevens eenige effecten vermist, uit de andere brieven drie biljetten van 300. Eenige dagen later werd de hulpbesteller J. D., te Haarlem gearresteerd. Hij bekende, den diefstal te hebben gepleegd, doch niet 15* maar 14 biljetten van ƒ1000 te hebben aango troffen. De effecten had hij verscheurd eu uit een treincoupé geworpen. Het geld werd voor het overgroot© deel ln de woning van den amb tenaar teruggevonden. De rechtbank te Haarlem veroordeelde hem op 19 Februari tot tien maanden gevangenis straf*'met aftrek van een deel der voorloopige hechtenis. De Officier van Justitie ging van dit vonnis in hooger beroep en Dinsdag diende de zaak voor het Hof te Amsterdam. Verdachte gaf toe het geld en de effecten te hebben gestolen, doch hij hield vol, geen biljet van ƒ1000 te hebben achtergehouden, de ef fecten had hij verscheurd. De man verklaarde voorts, geld noodig te hebben gehad, zijn vrouw en kinderen waren steeds ziek, zoodat het huishouden veel geld kostte. Verdachte was ln schulden gekomen en hij werd achtervolgd door lastige schuld- eischers. Verdachte had slechts 100 h 600 noodig gehad, de rest van het geld had hij overal in huis verstopt. Aan zijn vader had hij anoniem 50 gestuurd, doch, nadat hij zijn schulden had betaald, had hij geen kans ge zien het resteerend bedrag te sturen. „Ik leefde die dagen op mijn zenuwen", aldus verdachte. De procureur-generaal, mr. Harinxma thoe Slooten, requisitoir nemend, eischte een ge vangenisstraf van één jaar en zes maanden, zonder aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Van Dijk, zeide, de ver dediging van verdachte gaarne op zich te heb ben genomen. Het is pl. een raadsel, dat de rechtbank te Haarlem verd. niet voorwaarde lijk heeft veroordeeld. Pl. drong met klem aan op een voorwaardelijke veroordeeling, subs, een onvoorwaardelijke straf, gelijk aan de voorloo pige hechtenis, meer subs. droAft pl. aan op gedeeltelijk voorwaardelijk, gedeeltelijk on voorwaardelijk. Pl. deelde nog mede, dat ver dachte direct een betrekking kan krijgen, daar zes kooplieden hem aan geld zullen helpen voor een eigen zaak. Arrest 2 Juni. BENSDORP CO, Met verscherpte concurrentie wordt rekening gehouden. De gisteren te A'dam gehouden algemeene vergadering der Holl. Cacao en Chocolade fabrieken v/h. Bensdorp Co heeft de balans en winst- en verliesrekening over 1930 goed gekeurd. M. A. J. van Hengel werd als commissaris herkozen, terwijl tot derde gevolmachtigde te Weenen benoemd werd de heer B. H. A. Rohling. Een der aandeelhouders vroeg nadore toe lichting tot den balanspost effecten ter grootte van 45.000, waarop geantwoord werd dat deze in hoofdzaak bestaat uit obligaties. Deze zouden in mindering gebracht kunnen worden van de leening aan de creditzijde van de balans, waaruit derhalve ook af te lelden is dat het eigen obligaties zijn. Naar aanleiding van een vraag of de Bens- dorpfabriek voor baar Oostenrtjksche fabriek ook de nadeelen zou ondervinden van de tol- unie, antwoordde de directie, dat zulks thans nog niet te overzien vait. Men hield weliswaar met verscherpte con currentie in de toekomst rekening, maar daar tegen achtte men de onderneming voldoende sterk gewapend. KOSTBARE OORBEL GEVONDEN EN NIET AANGEGEVEN. Op 5 Februari vond de 50-jarige koopman G. J. A., op het Rembrandtplein een gedeelte van een platina-oorbel, met diamanten bezet. De man nam het voorwerp mee naar huls, doch keerde een paar uur later op het plein terug, waar hij door een agent werd betrapt, op het oogenblik, dat hij weer een diamantje, tot het sieraad behoorend, vond. Aanvankelijk ontkende A. Iets van het sie raad af te weten, later zeide hij, dat zijn vrouw het had gevonden. De Amsterdamsche rechtbank sprak den man van de hem ten laste gelegde verduistering vrij. In hooger beroep eischte de procureur-generaal bij het Amsterdamsch Gerechtshof een gevan genisstraf van drie maanden. Het Hof, arrest wijzend, veroordeelde A. we gens verduistering en diefstal tot een geldboete van ƒ100, subs. 20 dagen hechtenis. WEGENS MEINEED VEROORDEELD De Arnhemsche Rechtbank veroordeelde den 27-jarigen metselaar J. uit Eist tot acht maan den gevangenisstraf wegens meineed. J. had tijdens de zitting van het Gerechtshof te Arn- hem beweerd, dat hij iemand met een bier- flesch op het hoofd had geslagen, terwijl vast was komen te staan, dat zekere K. dit gedaan had. De «isoh luidde één Jaar. MAATREGELEN IN HET BELANG DER AARDAPPELCULTUUR. Wat aanbevolen wordt De drie samenwerkende landbouw-organl&a- ties hebben een tweetal verzoeken gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw om maatregelen te nemen in het be lang der aard appelcultuur. Allereerst wordt verzocht dat de minister het daarheen zal lei den dat de landbouw uitvoerwet van toepas sing worde verklaard op pootaardappelen en wel zoo mogelijk nog vóór den nieuwen oogst van late aardappelen ln dit jaar. Zulks om zoodoende de practijken van sommige produ centen en handelaren die ons product in het buitenland ln discrediet brengen, in de toe komst onmogelijk te maken. De controle ware op te dragen aan het Centraal Comité inzake keuring van gewassen. Ten tweede bevelen adr. den minister ter overweging aan het instellen van een onder zoek naar de eischen ook wat betreft den smaak welke in de verschillende afzetgebie den door de verbruikers aan consumptie-aard appelen worden gesteld. Het resultaat van zulk een onderzoek zou de producenten ln staat stel len hun teelt meer en beter naar die eischen te richten, zoodat hun aardappelen gemakke lijker en ln ruimer mate dan thans aftrek zou den kunnen vinden. OPLICHTING. De man, die onmogelijke dingen kan vertellen De 5e kamer der Haagsche Rechtbank be handelde de zaak tegen den niet verschenen zaakwaarnemer J. J. B. uit Delft, die gedag vaard was wegens oplichting. Zooals uit de ver stek behandeling dezer zaak kwam vast te staan bleek, dat B. niet zulke onmogelijke dingen kon vertellen of er waren menschen die hem geloof en daarbij ook vertrouwen schonken. Mr. Blok eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak 2 Juni. DE VAN GALEN. Hr. Ms. torpedoboot jager „Van Galen", op reis van Curasao naar Nederl.-Indië is 19 Mei te Sabang aangekomen en heeft hiermede de reis rond Kaap de Goede Hoop volbracht. TELEGRA.4FVERKEER CAPE GR A Cl AS. Het Telegraafverkeer met Cape Gracias (Nicaragua) is hersteld. R. K. ONDEROFFICIERSBOND ST. MARTINUS De jaarvergadering Maandag ving te 's-Hertogenbosch de 22ste algemeene jaarvergadering aan van den Ned. R. K. Onderofflciersbond St. Martinus. Na een Brabantschen koffiemaaltijd in den Kath. Kring, werd in de basiliek een Melhulde aan de Zoete Lieve Vrouw gebracht. Om half twee ving de vergadering aan. De heer Jac. Bak, voorzitter van de Bossche af deeling sprak een begroetingswoord, waarvoor de bondsvoorzitter, de heer J. J. M. van 't Walderveen, dankte. Deze deelde vervolgens mede, dat in het afgeloopen jaar het ledental de 450 is gepasseerd. Een belangrijken voor uitgang bereikte de bond met zijn retraitewerk. Wat de materieele positie betreft ls er hard gewerkt, echter met weinig waarneembare resultaten. De minister van defensie heeft in tusschen toegezegd verbetering der promotie kansen ernstig te overwegen. In dit opzicht blijft St. Martinus diligent. Spr. bracht hulde aan den oud-hoofdaaJ* moezenier van Leger en Vloot, en deelde mede dat hem het eerelidraaatschap is aangeboden, Mgr. Prinsen gaf uitdrukking van de groote belangstelling van den Bisschop voor de Kath. organisaties en stelde de noodzakelijkheid dier organisaties in het licht. Spr. had hierbij ge legenheid in het bijzonder zijn beate wenechen voor St. Martinus uit te spreken. Met uitzondering van Haarlem bleken alle afdeelingen ter vergadering vertegenwoordigd. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Aan den penningmeester en den administrateur van het orgaan werd decharge verleend. Ook de be grootingen en andere verslagen werden goed gekeurd. Het Eerste Kamerlid Jhr. Mr. van Sasse v. sselt sprak daarna de vergadering toe. Het doel der vereeniging noemde hij voortreffelijk. Het leger kan daar niet anders dan wel bU varen. De gelden voor het aanbrengen van een ge brandschilderd raam ln de kapel van het re traitehuis te Seppe, voorstellend St. Martinue zullen uit de bondskas beschikbaar worden gesteld. Nadat de heer J. Rijpkema tot propaganda had opgewekt werden de heeren J. Rijpkema 2de voorzitter, Th. Nieuwenhuyzen, lste pen ningmeester en J. Grobben, commissaris als hoofdbestnurder herkozen, waarna de vergade ring tot Dinsdag werd verdaagd. Nadat Maandagavond een feestavond had plaats gehad waarop de Z.Eerw. Pater Jonck- bloedt C.ss.R. te Roermond, een propaganda- rede had gehouden, had Dinsdagmorgen ln de St. Josephskerk te 's-Hertoganboseh een H. Mis met algem. H. Communie en vernieuwing van de opdracht aan het H. Hart plaats. Om half 10 uur werd de vergadering voort gezet. De voorzitter vestigde de aandacht op de noodzakelijkheid van ontwikkeling van de sociale kennis der leden door studie, door .lezingen, door samenwerking met andere ver- eenigingen. De neutrale organisatie wil van een federatieve samenwerking met behoud van eigen rechten niet weten. De Katholieke orga nisatie zal echter ook zonder deze samenwer. king doorgaan met te strijden voor do belangen van God en Vaderland, van het corps in het algemeen en van de'leden en hun gezinnen ia het bijzondeT. yf Overgegaan ward tot behandeling der voor stellen. Over een voorstel Nijmegen: voor bevorde ring tot sergeant-majoor worde de volgorde, op de candidate.nlijst bepaald naar het tijdstip waarop de geschiktheid werd verworven met inachtneming van de rangorde bij het examen verkregen, staakten de stemmen. Inzake bevordering van onderofficieren met geschiktheid voor hoogeren rang met ingang van het 40e dienstjaar, tot den naaathoogerem rang, teneinde het maximum pensioen, aan den rang verbonden, te kunen genieten, ver klaarde het hoofdbestuur zich diligent. Een tweetal voorstellen-Den Bosch met be- trekking tot dienst- en rusttijden (bij week. dienst en wachtdienst op Zondag een dag „vrij van dienst") werd met algemeene stemmen aangenomen. Na een opwekkend woord van den geest, ad viseur majoor Verstraelen en den voorzitter der chr. Onderofficiersvereeniging werd de ver. gadering gesloten. ONZE TOONEELSPELERS NAAR RUSLAND Omtrent het bezoek van Nederlandsche acteurs aan Rusland wordt nader nog het vol gende vernomen: Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Meyerhold-ensemble, dat 25 Mei a.s. feestelijk te Moskou wordt gevierd is een eere comité gevormd. De directie van het Meyerhold Theater heeft in overleg met de „W.O.K.S." (de vereeniging voor de cultureele betrekkingen van de Sov jet Unie met het buitenland) het genootschap NederlandNieuw Rusland verzocht haar be hulpzaam te zijn bij de samenstelling van het eerecomité. Op voorstel van het genootschap zijn de vol gende Nederlandsche kunstenaars nitgenoodigd als leden van het eere-comtté: Peter Alma, Al- bert van Dalsum, Louis van Gasteren, Julius Hijman, Joris Ivens, Hildo Krop, Arch. G. Riet veld, dr. Jan Romein en Nico Rost. De heeren van Gasteren en van Dalsum zul len als leden van de commissie voor tooneel- ultvoerlngen het genootschap Nederland Nieuw Rusland bij het Meyerhold jubileum vertegenwoordigen. Gister (Woensdag) avond 8.17 vertrokken de heer en mevrouw van Dalsum met mevr. Char lotte Kohier, die ook aan de feesten deelneemt, naar Moskou. De heer Louis van Gasteren en mevr. Elise Menage Challa vertrekken eenige dagen later, daar eerstgenoemde nog in een première bij het Rotterdamsch-Hofstadtooneel moet optreden. „TESSELSCHADE" Tot samengaan met „Arbeid Adelt" besloten Onder voorzitterschap van mevr. s' Jacob Loder vergaderde Woensdag de Vereeniging Tesselschade" ln het Jaarbeursgebouw, te Utrecht. Bij de bestuursverkiezing werden tot nieuwe leden in plaats van de dames Cnopius en Slees- wijk gekozen mevr. HouckDe Josselin de Jong en mej. Servatius, terwijl de presidente, mevr. s' JacobLoder werd herbenoemd. In de middagvergadering werd langdurig van gedachten gewisseld over een bestuursvoorstel, waarbij machtiging werd gevraagd om onder handelingen te voeren met de vereeniging „Ar beid Adelt". Het doel dezer onderhandelingen zou' zijn: de beide vereenigingen „Teaselscha- de" en „Arbeid Adelt" te herscheppen in één vereeniging. Bij stemming werd met 92 stemmen voor #n 4 tegen tot samengaan dn principe besloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6