DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS Bondswedstrijden van den D. li. G. B. IN DE SCHADUW VAN DEN MARCUSLEEUW 54ste JAARGANG DINSDAG 26 MEI 1931 No. 16034 Een grootsche dimonsfraiie dit nummer bestaat uit BUREAUKOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 PERFECTE ORGANISATIE HET is niet goed, dat de burgers en de gezinnen door den staat worden opgeslorpt. (Rerum Novarum) SALONAE EN HET DALMATISCHE KUSTLAND DRIE BLADEN. noteering moutwijn en SPIRITUS Da ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco btl i vooruitbetaling Uer drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 8.75, bü vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN ztln steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST Nö. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gratis-Ongevallenverzekering500bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1-6 regels: ƒ1.65, elke regel meer 25ets, Bü contract aanzienlijke reductie. Geen prijs verhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen coutracten afgesloten. Kabouter-advertentiën6 regels 0.50, regels ƒ!.-: 15 regels ƒ1.50. bü vooruit, betaling. Porto voor opzending van briever gelieve men bïj te voegen. duim; 75.— bij verlies van een wijs» één hand, één of één oog; ƒ150 - bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. maand in dit blad worden afgedrukt. in een nana, ecu vw" j r De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal p DIRECTRICE GRAALHUIS Tot directrice van. bet alhier op te richiten Graal buis is aangewezen mej. F. Rammers, tot voor kort directrice van een der Graalbuizen te Rotterdam. PHARMACOPEE-VERTALING Bij de firma D. B. Oenten te Amsterdam is Verschenen een Latijnsclie vertaling dier Voor. schriften uit de 5e editie der Ntederlandsche Pharmacopee, bewerkt door dr. N. Groen, Rec tor van het Gymnasium te Schiedam, en Prof.. P. van der "Wielen, hoogleeraar aa/n do Gem. Universiteit te Amsterdam ZWEMBADEN GEOPEND Morgen om half zeven worden die zwembaden aan de Havendijk geopend. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Zaterdagmiddag gang de 9-jarige J. van M. uit de Otterbuurt, alhier, met een drietal even- oude vriendjes zwemmen in de Merwehaven aan den Rotterdamscbedijk hij het Pompstation, Plotseling bij het zich te ver van den kant wiagem verdween de jongen in do diepte. Een vriendje trachtte nog hem te redden, maar hij mocht er niet dn slagen hem te grijpen. De rivierpol itja» werd gewaarschuwd en deze slaagde erin, na een uur dreggen, het lijkje op te balen. Het werd naar Rotterdam vervoerd. CONCOURS-SUCCESSEN Op het - concours te Vlaardingen behaalde „Sint Ambrosius" in de eere-afdeeling met 301 p. den eersten prijs; Tegeno dameskoor in de eere-afdeeling met 386 p. dien eersten prijs, met lof der jury; Tegeno-gemengd koor, in de afdeeling uitmuntendheid, met 365 p. den eersten prijs; Fidelio met 273 p. in de afd. Uitmuntendheid den 2en prijs. De Schied. Mondharmomieavereeniging Symphonia behaalde op het nationaatooncours der R.E.T. een len prijs. CRICKET Onder ideale weersomstandigheden opende Excelsior Zaterdag j.l. het cricketseizoen met een fraaie overwinning op het keurig inge richte terrein van clubhuis te "Werve. Te Werve bat eerst en brengt het tot 105. De wilde 26, Ir. Eijken 24, Stevens 13. Het begin der zwartwit innings is weinig hoopvol; het is 1 voor 10 en 2 voor 14. De gebroeders Ooster- holt zijn echter het bowlen volkomen meester en spoedig komen de runs. Eerst op 74 komt er scheiding. Wanneer Excelsior het totaal van „De Werve" passeert sluit de aanvoerder de innings. Excelsior won derhalve met 5 wic kets. De scores waren; J. Oosterhott Jr. 52; G Oosterholt 19; W. Peters 16. VOETBAL Voor de S.P.C.-serie worden in de week van 2531 Mei gespeeld dfe volgende wedstrijden: 26 Mel SFC 1Fortuna 2; 27 Mei: SFC 3— Mairtiinit 2; 29 Mei: SFC 2—VFC 2. Aanvang telkens half 8. Voor de S.A.C. spelen, deze week: 26 Mei die Baro-nie DES; 27 Mei Pro Paltrilade Komeet; 28 Mei: GTB—Wr. MUZIEKUITVOERING Het program aoor het Stedelijk Muziekkorps, directeur H. H. van Vleuten, op Woensdag den 27 Mei 1931 des na middags ten 8 ure, in de Plantage tie geven, lu/idt: 1 K.L.M. Marsch W. Scbootemeijer 2 Ouverture „Orpbeus in de onderwereld" J. Offenbach 3 An der schonen Biauen Walg^ 4 Wiener Melodiën, Strauss j' Kiwft 5 Parade der Zinnsodaton Klimaat 6 Grenadieremarsch N. A. BouSS VAN DE 2e VERDIEPING GEVALLEN Gistermiddag ie het driejarig meisje A. van T uit de tweede verdieping van een pand 'aan den Parallelweg gevallen. Haar val werd ge broken en met inwendige kneuzingen ia Zij op advies van dokter Meijer naar bat giem._ ziekenhuis vervoerd. RUIT INGEWAAID Zondagmiddag is bij een hevigen rukwind 'n groote spiegelruit van heft pand Broiersvest 42, waarin gevestigd de manufacturenzaak van de fa. Gez. Willems ingewaaid. VECHTPARTIJ In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie op de Hoogstraat voor een café met de gummistok eenige vechtende dronken man nen uit elkaar geslagen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 22 Mei GEBOREN: Hendrik J. Augustijn, zoon van H. van Veen en P. G- Zweedijk, Kamerlingh Onnesloam 169. OVERLEDEN: A. van Ruiven, 58 jaar, Oude Kerkhof 10 M. M. Kerklaan, 86 jaar, weduwe van J. van Es, Nieuwe Haven 225. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 23 Mei. Vertrokken: Duitsch 8.3. Stiassfurt, meit stukgoederen naar Brisbane via Antwerpen; ss. Karen, naar Hougesund. SCHIEDAM, 26 Mei. Aangekomen: Duitsch s-s. Valina Kunstman, met papierhout van Archangel; Brazli&ansch s.s. Vasbes, met stuk- goederen van Antwerpen. De jaarlijksche bonds wedstrijden van den Diooesanien Haarlemschen Gymnaanfiekbond, waarvan de leiding dleze keer bij de R. K. S. v' Excelsior berustte, hebben Zondag een aan vang genomen melt een eere.avond in het ge bouw van den R. K. Volksbond. Na een plechtige vaandelgroet door de club- vlaggen van Excelsior, Advendo en Rotlterd. Turnkring, kwam die voorzitter van Excelsior, de heer E. A. Leemderits op het podium. Spr. wees op bet zwaartepunt van deze wedstrijden: de demonstratie naar buiten, wat de krachtig ste propaganda is voor de tumsport. Allereerst kwamen d;an de dames van Excel sior voor hat voetlicht met vrije oefeningen, aan de piano begeleid door Jo Aliard. De dames vormden een keurig geheel. Ook de hier na volgende stokoefeningen maakten een goe den indruk. Na Excelsior was de beurt aan Advendo uit Rotterdam, om op het vergroote podium hun bedrevenheid in de turn&port te toonen door een serie vrije oefeningen. Ook de „Black and White Girlis" zijn weer voor het voetlicht geweest met de poppendans, terwijl Thé Wlielemans The piaxade of the tin soldiers uit de piano trommelde. Evenals bij de eerslte vertooninig van dit aar- dige nummer viel het ook nu weer bijzonder in den smaak. Na de pauze hield die bondsvoorzitter, de heer II. Goris, een toespraak, waarin hij wiees op de eendrachtige samenwerking, die bij de voor bereiding van dezen wedlstrijd in Excelsior aao den dag is gelegd. De hoogrekoefeningein van d'e keurgroep dei R. T. K. vormden het beste dieel van het pro gramma, te zamen hot de even gevaarlijke brugoefeningeta. Tot slot van den avond kwamen de Excel, storteden weer op de panken om een boeren, dans uiit tie voeren. Hiermee waren die wedsitrij. den officieel ingezet. De wedstrijden Gistermorgen al vroeg arriveerden hier auto bussen, touring-cars en treinen met turners en turnsters uit alle windstreken. Om acht uur begonnen de wedstrijden. In de gymnastiekzaal aan het Frans Halsplein waren de dames bezig dte voorgeschreven oefeningen uiit te voeren, terwijl juryleden ijverig en critisch het werk bezagen en punten noteerden. De oefeningen bestonden uiit werken aan brug, ringen en vrije oefeningen. Het was voor en in het gymnas tieklokaal een levendige drukte en al vroeg wemelde hieft Westen van turnsters in blauwe en witte costuums, dii-e Schiedam in vroegen Pink- sterzomneischijn wilden bezichtigen, Op denzelf den tijd hadden in de groote zaal van den R. K. Volksbond de wedstrijden voor de heeven plaats. De H. Mis Om kwart voor twaalf werd in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie door den adviseur van den Kring Rotterdam voor do leden van den Diocesan en Haarlemschen Gymmastiiekboirid <je H. Mis opgedragen. De kerk was met de hon derden en honderden turnsters en turners in hun frissche sportkleedij geheel gevuld. De vaandeldragers schaarden zich met hun banie ren in dubbele haag tier weerszij van, het altaar. Bij den aanvang van. het H. Misoffer daverde uit duizend jonge kelen een Sint Liduinalied door de hooge kerkgewelven. Na het Evangelie hield de Bondsiadviseur, rector Braakman, een korte toespraak; hij herinnerde er aan, hoe in de oefeningen, van Sint Ignatius de eerste dag is gewijd aan de twee standaarden, den stan daard van Lucifer en den standaard van Christus. Wij hebben ons vaandel rond den standaard van Christus geschaard; Hem willen wij op het voorbeeld der groote Heilige van deze stad volgen in zelfverloochening en in liefde en in do deugden waarin zij zoozeer heeft uitgeblonken. Moge de Pinkstergeest van vurigheid en liefde over U daten, opdat gij steeds getrouw achteir het vaandel moogt gaan van onzen Koning. Met geroffel van een zestal trommen werd het heilig oogenblik der Consecratie aange kondigd en op het moment der Opheffing neigden al de vaandels en barnieren in eerbied ter aarde. Een oogenblik van diepe ontroering, (I3.1t in de ziiel greep. Optocht en ontvangst ten Sfadhuize Terwijl vóór de kerk de stoet in acht-en- twtntiig groepen zich opstelde, begaven de leden van het bestuur van den Dioce&anen Haartemseben Gymnasttieteband, het bestuut van Excelsior, de leden van het eere-comité alsmede de hoofdleiders der wedstrijden ziel) naar het Stadhuis, waar ze door helt gemeente bestuur, vertegenwoordigd dioor dien burge meester, de wethouders mr. M. M. van Velzen en P. de Bruiin, alsmede den secretaris, mr V. Sickenga, officieel werden ontvangen. Ook het raadslid de heer van Dorp wms aanwezig Van het eerecomilté merkten we o.m. op den Hoogeerw. Heer Deken Schraag. De burgemeester heette namens 't gemeente bestuur allen hartelijk welkom. Het gemeente bestuur verheugt er zich over, dat heft elfde bondsfeest in Schiedam is gehoudien om ver schillende redenen. Uit het desbetreffende be sluit van het bondisbestuur volgt Immers, d:at het met otns de capaciteit van Schiedam vol. doende acht, om dit feest hier te vieren. En het is hem een eer dte bevorderaars der gym nasitiek op Katholieken grondialag hier ite mogen begroeten namens een gemeentebestuur, dat al het redelijk mogelijke doet, om die sport in belt algemeen en de gymnastiek In het bijzonder; te bevorderen. Tal van, yereenlgtet, gen in onze stad oefenen zich in de gemeente lijke gymnasliiieklokal'en of op door de ge_ meente op zeer billijke voorwaarden beschik baar gestelde sportvelden. De oppervlakte der hier bestaande sportgielegenheiden zou in velo Hectaren moeten worden uitgedrukt. Dat het gemeentebestuur d-e sport een goed hart toedraagt, bleek nog pas toen ter sprak» kwamen de plannen tot instelling eeuer ge_ meenbelijke sportcommiss'ie, plannen welke ver moedelijk weldra een feit zullen zijn. Waaraan is dié belangstelling, die zorg en die liefde te danken? Het gemeentebestuur huldigt het devies» in het vaandel van Excel sior neergeschreven: Mens sana in corpora siano'' een gezonde ziel in een gezond lichaam. De overheid aftelt het op hoogen prijs, dat ook de vorming van den geedt, van de ziel worde bevorderd. De sport heeft nieft slechts een sociale, miaar ook een geestelijk® en een cultureele beteekenis. De liichaamsgymnastiek gaat om zoo ite zeggen gepaard met de ziels- gymnastiek; de hoogste en edtelste vermogens der ziel: versltamid, geheugen en wil worden door de gymnastiek tot die grootste krachts. inspanning geprikkeld; de gymnastiek bevor dert den zin voor orde, regelmaat, tucht, ge. hoorzaamheidj gezonde solidariteit en zelfbe- heersching. En daarom is het een plicht dei overheid die beoefening der gymnitiftiek te bevorderen. De burgemeester noodigde daarop de aan wezigen uit door opheffing van hun glas hun instemming te betuigen met den wensch, de D.H.G.B. en de daarbij aangesloten ver- eenigingen mogen groeien en bloeien (Applaus) De heer Goris, voorzitter van den D.H.G.B. bracht in zijn dankwoord hulde aan heft ge meentebestuur, dat door dieze ontvangst «e pp primcipieelen grondslag staaïiidie organisatie heeft willen erkennen. Hij vestigde in aan sluiting aan de woorden van den burgemees ter er de aamdlacht op, dat de gymnastiek atet slechts is een vorm van ontspanning; zij Is een middel tot opvoeding, tot cultureele ontwikke ling. Deze ontvangst is voor het bestuur een groote moreele steun. Spreker gaf de verzeke ring dat aan hun verblijf in Schiedam de Katholieke turnsters en turners een aange name herinnering zouden behouden en eindigde met de beste wenschen voor Schiedams welzijn. Tenslotte sprak nog de heer E. A. Leenderts, voorzitter van Excelsior, die als bewijs voor de daadwerkelijke belangstelling van het ge meentebestuur voor de gymnastiek releveerde, hoe de dames haar wedstrijden hadden mogen houden in een gemeentelijk gymnastieklokaal, dlat naar aller volmondige ernenning aan de hoogst te stellen eischen voldoet. In antwoord op beide sprekers vertolkte de burgemeester nog den wensch, dat de goede verstandhouding tusschen het gemeente bestuur en Excelsior aldus steeds zou blijven voortbestaan. Vervolgens begaven de gasten met de ver tegenwoordigers van B. en W. zich naar het bordes van het bevlagde stadhuis ter aan schouwing van het défilé der turnsters en turniers. De Gezcllenharmomis vain Rotterdam had zich op de Markt opgesteld. De deelneem sters en deelnemers aan den optocht, die een kwartier duurde en 1200 personen sterk was, brachten bij hot passeeren van het gemeente bestuur den Rometnsch'&n groet. Een bijzonder aardig moment was het, toen twee kleine turnStertjes uit Bergjn op Zoom in haar mooie blauwe costuum den burgemees ter oud-burgemeester van Bergen op Zoom, een prachtige mand met bloemen aanboden' Een treffende attentie. Er was rond het Stadhuis groote belang stelling. Op het terrein Om twee uur vertrok de stoet van den R. K. Volksbond naar hat Excelsior-terrein waar d.e gezamenlijke demonstratie werd ge houden. De kleurige stoet met de vele vlaggen zoog een groote menscbanmaasa achter zich het terrein op. Toen alle deelnemers stonden opge steld, brachten de clubvlaggem ondér plechtige stilte een eere-saluut aan de bonds,vlag. Met een korte toespraak overhandigde de bonds voorzitter daarna deze boudgvlag aan Excelsior, waarna alle banieren, ook die van den bond nogmaals een eeresaluut brachten De turners werden zoo opgesteld voor de massa-oefeningen. Door de uniforme kleeding en de voorbeeldige gelijkmatigheid, waarmee de oefeningen werden uitgevoerd maakte deze demonstratie een machtigen indruk. Dan kwa men de diames aan de beurt. Bij deze opstel ling bleek het weer, hoe volmaakt de organi satie waser werd geen enkele wanordelijk heid waargenomen. Ook da dames werkten keurig en dedlen haar best, de heeren zoo niet te overtreffen, dan toep te evenaren. Op elke plek op heit terrein vonden daarna wedstrijden plaats in eigen gekozen oefeningen. Er vlele® ook rei- en rhythmlsche dansen te bewonderen, sommige op muziek van een piano, andere bij een koffergramofoan. Het bleef op het terrein nog langen tijd een aardig schouw spel. Om half zeven werden in het gebouw van den R. K. Volksbond de prijzen uitgereikt en werd door goed-gieitrainde cubs men'lg hoeratje uitgebracht. Voor de uitslagen verwijzen wij naar ons Sportblad. R. K. WERKLOOZEN Morgenmiddag om half vier wordt voor de R. K. Werkloozen in den R. K. Volksbond het tweede gedeelte van de film „De Ellendlgen" vertoond- Bü of krachtens weiten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur OPENING VAN DE GEMEENTi>- ZWEMBADEN Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat de gemeentelijke zwem baden aan den Havendijk voor het publiek zullen worden opengesteld op Woensdag 2> Mei a.s., voor mannen des morgens om half 7, voor vrouwen 's morgens om V uur. De N. S U. Motoren hebben zoo juist weder in den A. D. A. C. Driedagenrit tegen de aller zwaarste internationale concurrentie een schit terende overwinning behaald. N. S. U. was het eenige team, dat de hoogste onderscheiding, de groote gouden A. D. A. C. medaille, verkreeg. Reeds het vorige jaar was het ook N. b- welke in den Driedagenrit, den zwaarsten wed- striid dien Duitschland kent, zegevierde. Hun aandeel in de victorie hadden de voortreffelüke Continental banden, waarvan N. S. U. weder gebruik maakte. In alle vakkringen weet men, dat N. S. U. het beste motorrijwiel Is, qua schit- constructie, afwerking en uitmuntend materiaal. Wie met een a?sol^Ut rMen^kieze en snelle machine wenscht te reden, Weze N. S. U. door Prof. Dr. F. J. DE WaBIjE. i Wie van Venetië of Trieste of Susak met een van de „trage" booten de Dalmatische kust kan „afpelgrimeeren", dankt God voor het genot van zooveel schoenheid. Wordt ook dat genot een dag lang onderbroken dooT eendge nog half Turksche dorpen in Albanië, al heel spoedig komen we in dien lusttuin van Euro pa, die onder Engelsch bestuur in de 19e eeuw tot bet mooiste Grieksche eiland werd omge schapen en waar in het beroemde lustslot de stervende Achilleus, door de pijl gewond, een kwaad omen bleek te zijn voor zijn vorstelijke bewoners: Elisabeth van Oostenrijk en Wil helm van Hohenzollern. Mijn „trage" boot heeft me in een dozijn Dalmatische steden gebracht. We varen door een menigte kale rotsen en' eilanden, tiental len steenen wachtposten voor het Joego-Sla- vlsch kustland. Waar een baai opengaat, ver schijnt een "stuk cultuur: oude, middeneeuw- sche, soms ook moderne. Maar in de pijnboom- wouden verscholen, staan ook echte wacht posten, kleine kazernes of miniatuurforten, zoo goed en zoo kwaad het kan uit de rotsen uitgehouwen: soldaten overal. Te Sebenlco grimt me de bekende „leeuw" aan op een van de oude hoektorens van de stad, vlak bij de hoofdkerk, die in Venetiaan- schen stijl is opgetrokken. Iets verder ligt Trogir of Trail, met heel wat middeneeuwsche reminiscenties. De parel van de Dalmatisohe kust is zeker wel Ragusa, het Joego-Slavische Dubrovnik met zijn pracht van Venetiaansohe vesting, zijn Venetiaansch paleis, zijn kerken en nauwe straten. Een heerlijke natuur als die van de drie opeenvolgende baaien, als drie vestibula om tot Kotor, het oud Montene- grijnsch Cattaro te komen, is een unicum van natuurschoon. Maar vooral te Spalato en te Salonae is de cultuur in haar verschillende perioden, de oud- Grieksche, de Romeinscüe en de oud-ohriste- lijlce, het best vertegenwoordigd. Hier vinden we de resten van de stad, uitgestrekt tusschen ds bergen, bet lauwe water van den Jader en de Adriatische zee. Lucanus spreekt van de plaats „qua ma-ris Adriaci longas ferlt unda Salonas, et tepidum in molles zephyros ex. currlt lader" Tot in Caesars tijd was de stad, die een Illyrischen naam draagt en de hoofdplaats was van den Illyrischen stam der Dalmatiërs, feitelijk afhankelijk van de Grieksche kolonie Issa, later Lissa en Vis genoemd, een va-n de Dalmatische kusteilanden. In den burgeroorlog tusschen Caesar en l'ompaeus bleef het den eerste trouw, werd ten gevolge daarvan een zelfstandige Romeinsohe kolonie, later hoofd stad van Ulyrioum en een bloeiende handels haven. In den laat Romeins-chen tijd beteeken- de het bouwen van bet paleis van Diocletianus in het naburige Spalato voor Salonae een nog grooteren opbloei. Het was d-u-s een Romeinsche hoofdplaats, het werd ook een christelijke bisschopsstad, geheiligd door het bloed van een menigte mar telaren der vervolging van Diocletianus. Maar een rol heeft de stad niet meer gespeeld in vroegere middeneeuwen. Daarvoor hebben de Gothen gezorgd in de 7de eeuw en later, toen de stad onder Byzantijnsche heerschappij stond, de Avaren. Op het einde der 7de eeuw verdwijnt de stad als dusdanig; gras groeit over de puinen, die systematisch geplunderd worden door de bewoners van den omtrek, vooral door de be woners van Spalato; de regens en overstroo mingen zorgen voor een langzame begrafenis der ruïnen. De oude stad lag rustig tot de 19de eeuw. Vooral sedert het begin der 20ste eeuw is het systematisch onderzoek naar de antieke resten begonnen en wordt thans met succes door een Deensche missie, in samen werking met Slavische geleerden voortgezet. En onder die Slavische geleerden is de ver eerde Romeinsche prelaat, de archa-eologische Nestoor, Monsignore Franc Bulic, als aller eerste te noemen. Natuurlijk moet je nooit probeeren een 85- jarige te bezoeken in den vroegen namiddag, zelfs niet op reis. De beste voorbereiding trou wens is een bezoek aan de rijke verzameling, die Bulic bijeengebracht heeft en die thans in het nieuw museum door zijn opvolger, dr. Abramlc, ln orde gebracht wordt. Musea be schrijft men niet in een artikel, maar het is toch wel vermeldenswaard, dat hier eenige saroophagen, heidensche en christelijke, aan wezig zijn, die met de mooiste in het museum van Lateranen te Rome wedijveren. De oude kolonie Issa leverde heel wat be langrijk? fragmenten, van Grieksche kunst en nog dagelijks komen uit Salonae nieuwe stuk ken sculptuur en kleine voorwerpen binnen. „Ja, lieber Kollege, vorgestern bekam icb noch eine schone grosse Platte. Was es aber be- d-eutet, na-das ist noch nicht deutlioh". En natuurlijk krijgt de patiënt bezoek, alle ber sten en bouwen en inkervingen worden ont leed, uit den wirwar van lijnen en bochten reco-nstrneeren we menschenarmen en men- schenbeenen, er wordt een stuk mythologie bijgehaald, technische kwesties komen te berde, we zuchten, dat er toch zooveel stuk geslagen werd, maar zijn innerlijk blij, dat precies daardoor problemen ontstaan, paral lellen worden aangehaald, en de discussie eindigt met de belofte van den Slaaf om het volgend jaar eenige archaeologi&che lezingen te houden, over Spalato, over Salonae, over de Dalmatische cultuur, in het land van Rijn en WaalDiem-non.perdidi. Ik zie hier trouwens nog andere bekenden. Er staan enkele grafsteenen van soldaten van het beroemde 10.de legioen: ik breng hun den groet over van de marketensters, de veteranen en centurionen, die hun grafmonument als een steenen visitekaartje aan het Gemeentemuseum te Nijmegen hebben geschonken Er komen meer sculptuurstukken, en boopen antieke stukken liggen op ordening te wachten in den kelder. En intusschen komt de „godsdienstige" met de boodschap „chè Monsignore aspetta". Een man, met een van de beste geleerden- kwaliteiten: eenvoud. Een man, die blij is wanneer zijn werk „aere perennius" wordt. Dat is het, dat bewees de geleerde wereld aan den grooten Kroaat bij zijn 80sten verjaardag. De „Strena Buliciana" met bijdragen van de heele arcliaeologische wereld, legt getuigenis af van de verdiensten van dezen man, die in vloedrijk was aan het hof te Weenen destijds, en die thans niet minder door Alexander van Servië gewaardeerd wordt. En als dank aan de geleerde wereld bood de tachtigjarige aan zijn stad Spalato, en zijn opgravingsgebied zijn nieuw boek aan, over het paleis van Diocle tianus. Natuurlijk raakt hij niet uitgepraat over Salonae, hij wou mee, hij wou me ont vangen in zijn „Tusculum", het studiehuis dat hij in de ruinen heeft laten optrekken maar in dit weer gaat het niet. Ik krijg een pakje kaarten en plattegronden en afdrukken mee, en wat me het dierbaarst was van allemaal zijn foto. Salonae is in hoofdzaak christelijk-archaeo- logisch. Grieksche en Romeinsche resten zijn vooral in het museum opgeborgen, de puinen zelf zijn uit christelijken tijd. Toch zijn er veel Romeinsche mozaïeken voor den dag gekomen bij toevallige opgravingen. Wat er verder nog bestaat aan Romeinsche Tuinen theater, am phitheater, thermen, biedt niets nieuws, ver toont geen bijzonderheden die van de menige, dergelijke monumenten op andere plaatsen af wijken. Wij bezoeken dus in hoofdzaak het christelijk Salonae. Maar met dat christelijk Salonae is ook het amphitheater nauw ver- want, want hier stierven de martelaren van Salonae; in den christelijken tijd heeft men zelfs een van de loge-aebtige substructies tot een kapel der martelaren omgebouwd. Niet ver van het amphitheater, buiten de muren der stad, lag een der oudste christelijke begraafplaatsen met een kerk, die door de Deensche missie opgegraven werd. Tot deze kerk van den martelaar St. Asterius kwam men door de kleine stadspoort, de porta suburbana, en merkwaardiger wijze beeft op de deurpost van deze stadspoort, een Salonitaan, misschien een soldaat, een schietgebed ingekrast; su Kurie, oraGij, o Heer, zie op ons neer! Wie weet: misschien de echo van een wreede christenvervolging Er zijn andere nekropolen te Salonae: die bij den hortus Metrodori, is eveneens zeer oud. Hij heeft voor heidenen en christenen gediend. De eenige christelijke sarkophaag op deze be graafplaats was die van den centonarius (kom- mandant van een afdeeling boogschutters) Va- lerianus. Nu was het vaak de gewoonte, dat men eenvoudigweg de lijken begroef in oudere sarkophagen, waaruit men de resten van den vroegeren bezitter verwijderde. Inscripties met „streng verboden.... op straffe van...." gin gen te keer tegen deze praktijken. Valerianus of zijn erfgenamen stellen een boete van 3 gouden pond, aan de kerk te betalen, op het misdrijf van hem, die den sarkophaag van Valerianus durft te rooven. Intusschen werd Valerianus zelf in den sarkophaag van een anderen, vroegeren bezitter begraven, die wellicht niet voor een strafbepaling gezorgd had. Misschien was een geldboete een degelijker en afschrikwekkender middel dan de vervloe king, die men zoo vaak op en. in. heidensche Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind alt Oostelijke richtingen, helder tot licht be wolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, warm. Dagelijks: Casino, De levende brug (Nw, Roftt. Tooneel) 8.15 uur Circus-Barum, 8 uux Woensdag, Zaterdag en Zondag ook half 3). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 28 dezer in: Grand théatre, Het Caféfje (voor volw.); Thalia, Het geheimzinnige testament (voor volw.); Olym- pia, Autobandieten; Royal, Das Land des Lëchelns; Centraal, De rutschbaan dies levens (voor volw.); W.B.-theater, The singing fooi voor volw.); Roxy, De luchthavik (voor vol wassenen); Colosseum, Snelheidsduivels (voor volw.)Luxor, De verkeerde echtgenoot (voor volwassenen); Corso, Als je lacht dan ben ie rijlc (voor volwassenen). OPTTIEDAM, 26 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad Mvctt* Spoeling Spoeling 1-40. en christelijke graven vindt. Niet leden vond ik een grafsteen waarop den graf- schender en -roover de vervloeking werd toe- gewenscht, die over Annas en Kaïphas geko- men was. De apokryphe Evangeliën weten over de gruwelijke straf van de twee hoogepneS meer te vertellen, Maar meer dan andere chnstelij e zijn de puinen van de kerkhofbasi ïca Monastirine belangrijk. De naam ze kent: het klooster (Monasterium)an o her immers heeft het volk gemeend, a een klooster lag. Feitelijk was het e e'®. rijkste begraafplaats van het oud-ehriste J Salonae. Hier werd bisschop Domnms, ma laar in 304 en thans patroonheilige van bpa. lato, begraven, maar in de 7de eeuw toenmalige Paus Johannes IV ,een D van geboorte, de relieken van St, Domniu andere martelaren naar Rome overbrengen- bisschop Domnius lieten ie Salonitaansc christenen zich met voorliefde op deze p m begraven. Dat groot christelijk kerkho at, met inachtnemen van de ruïnen der kerk, lemaal vrij! gelegd werd is wel de merkw digste opgraving van Salonae. Maar alle sarkophagen rijm _°lwej stukgeslagen, ofwel is in het steenen de e een groot gat gehakt, dat den roovers uit later? tijden de moeite spaarde bet zware steenen deksel op te heffen. Naidat de Gothen In d 4de eeuw deze begraafplaats verwoest en vooif het grootste deel geplunderd hadden, werd bo< ven de ruinen een groote basilica met dri? schepen gebouwd, de basilica der martelaren Wel badden de Gothen groote schade aange richt op de begrafenisplaats, maar toch heeft de grond rijke sdha/tten aan hun oog en huq hebzucht onttrokken. In het laatste kwart der vorige eeuw werden! hier de twee mooiste sarkophagen van heft museum te Spalato aan het licht gebracht: de sarkophaag van den Goeden Herder en die met; de geschiedenis van den kuischen jongeling Hippoly-tos en de verliefde stiefmoeder Phai* dra. De basilica zelf bad, naar oud christelij ken trant in het middenschip de omheining voor het zangerskoor, en die omheining 1? thans, na de opgraving, nog duidelijk te rien, Het grootsche monument van oud-christe lijke kunst verdween onder den brandfakkel der invallende Avaren en later geleidelijk in de huizen en schuren van de omwonende bevol» king. Heelemaal op den uithoek van de begraaf plaats staat een eenzame sarkophaag. Hij wacht op zijn bewoners. Die bewoner is nie mand anders dam de veneraibele Monsignore Bulic, die naar het voorbeeld van den laat sten, hoeder der Anasiasiusbasi 1 ica, op de sarko phaag liet inbeitelen: Hic requiescit Francis- cus Bulic, peocator et indignus presbyter Dat is nu reeds een kwart eeuw geleden en nog herhaaldelijk wandelt de grijsaard voorhij zijn laatste woonstede. Niet ver van deze laatste woonstede heeft hij zijn Tusculum, zijn gastenhuis, opgetrok ken. Wat aan onbruikbare marmerblokken in het opgravingsgebied werd gevonden, ver. werkte men hier tot een pittoreske woning, waar de gast en vooral de wetenschappelijk? gast een gul onthaal geniet. Heeft immer de oude, maar nog steeds jonge gastheer niet op geestige wijze in een stuk marmer een La- tij nscho spijskaart laten inbeitelen, waarvan de lectuur wel eenigszins je hersens martelt, maar al vrij spoedig het waiter in den mond doet komen! Ze is vrij lang, die spijskaart. en£ men denkt onwillekeurig aan die „Saliares dapes-', de maaltijden der Romeinsohe Saliarl. scha priesters. Maar kwamen op dat menu ze ker wel nachtegaalstongen, Indische oesters en! soortgelijke lekkernijen voor, toch nooit zal dfi archdftricliniarius het in zijn hoofd gekregen hebben om hen ook te vergasten op de „potdo ex faba AraJbica'', bet brouwsel uit de Ara bische boon, dat de gulle Monsignore als laat ste nummer van het repertorium aan gijn ga»> ten belooft. v;.,. - -■> 'jé-.,. A s, •- 2c

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1