I NIJVERHEIDSONDERWIJS Voor 183millioen opgerookt HET BISDOM HAARLEM !UW DINSDAG 26 MEI 1931 REORGANISATIE VAN DEN BELASTINGDIENST UITVOERING TARWEWET WERKLOOSHEID EN VERZEKERING NEDERL. ROOMSCH-KATHOLIEKE BOND VAN KRAAMVERZORGSTERS. 28.426 33.S70 26.134 30.181 27.840 27.699 26.671 27.296 ,MET GESLOTEN DEUREN' :#v'; DE REORGANISATIE Het rapport der commissie-Westerveld aan de Bezuinigingscommissie GEEN STEUN VAN RIJKSWEGE AAN CONFESSIONEELE SCHOLEN In het dezer dagen verschenen 10e verslag der Bezuinigingscommissie is als Li]lage op genomen het Rapport der zgn commissm- Westerveld, aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van bezuiniging en/of reorganisatie bij het nijverheidsonderwijs. Genoemde commissie komt tot de volgende bevindingen. In de eerste plaats wordt met betrekking tot de Rijkssubsidieering er op gewezen, dat versnippering van het nijverheidsonderwijs voor 's Rijks schatkist geen ander gevolg kan hebben dan kort geformuleerd: het doen van veel noodelooze uitgaven. Daarom acht de commissie met uitzondering van enkele, met- name genoemde gevallen ten aanzien van het N. O. sleehts ééne gedragslijn mogelijk, en wel deze, dat van Rijkswege slechts steun wordt verleend aan scholen, die gedh bepaalden confessioneelen stempel dragen en dat er vooi wordt gewaakt, dat niet door eenzijdige samen stelling van het schoolbestuur toch deze s em pel op de school wordt gedrukt. In dit verband wordt er op gewezen, dat een bes en i* een toestand, als men b.y. aantreft t<i s-Her- togenbosch, waar thans vier paroc- huishoudschool bezitten en daarvoorJ^bsidie ontvangen, uit een oogpunt, vangezond finan cieel beleid in geenen deele te verantwoor- ^Ten aanzien van het ambachtsschool-onder wijs constateert de commissie in de eerste plaats, dat in de kringen der nijverheid, in het bijzonder der metaalnijverheid, ernstig behoefte gevoeld wordt aan geschoolde arbei ders. Met deze behoefte der groot-industrie zal hij de organisatie van het N. O. ernstig rekening gehouden moeten worden. De com missie stelt daarom voor om, waar dit noorlig is, naast de drie-jarige opleiding een twee jarige schoolopleiding (industrie-cursus) in het leven te roepen, waarvan het eerste jaar met het eerste jaar der drie-jarige ambachtsschool zou kunnen samenvallen. Wat betreft de opleiding voor het klein bedrijf, heeft de commissie geconstateerd, dat de ambachtsschool naar het oordeel zoowel van werkgevers als werknemers, voor de opleiding ten behoeve van het bedrijf over het algemeen voldoet. Verder is de commissie van oordeel, dat de toenemende mechanisatie, welke ook in het ambacht en de klein-industrie valt waar te nemen, nog niet dien omvang heeft aange nomen, dat de vorming van goed ontwikkelde ambachtslieden kan worden beperkt. Ook tot een algeheele vereenvoudiging van het ambachtssohoolonderwijs geeft zij nog geen aanleiding. Zal de ambachtsschool met haar tijd meegaan, dan is daarentegen wèl wensche- lijk. dat het gebruik der voornaamste machines, zij het uitsluitend demonstratief, op de scholen wordt onderwezen, gelijk thans reeds op verschillende scholen geschiedt. Hoewel voor een dergelijke reorganisatie ver schillende voordeelen aangevoerd kunnen wor den, acht de commissie de algemeene doorvoe ring van een 2-jarige ambachtsschoolopleiding "Jftiet reeds mogelijk. Vooral op het platteland en ïn de provinciesteden, waar de specialisatie nog niet zoover is doorgevoerd, als in de Industrieels centra, heeft men behoefte aan den all-round vakman en voor diens vorming kun nen de grondslagen in een 2-jarigen cursus niet worden gelegd Bovendien zal het op het platte land dikwijls onmogelijk zijn heit 2-jarig ambachtsschoolonderwijs door het volgen van een avondcursus aan te vullen. Daarentegen zou, naar het oordeel der com missie in de groote steden in vele gevallen met een 2-jarige opleiding kunnen worden vol staan. Met name geldt dit voor de metaalbewer kers. Bij het ambachtsschoolonderwijs aan sluitend verplicht avondonderwijs zou dan na het verlaten der school siteeds in genoegzame mate verkrijgbaar kunnen en moeiten zijn. Bo ven het avondonderwijs zou dagonderwijs gedu rende een zeker aantal uren per week voor hen, die in de praktijk zijn, te verkiezen wezen. Dit zou echter eerst doorvoerbaar zijn, wan neer op de werkgevers de verplichting werd gelegd hun jeugdige arbeiders daarvoor vrij te geven, een maatregel waarvoor de commissie den tijd nog niet gekomen acht. Leerlingstelsel Een uitvoerige beschouwing wordt gewijd aan het leerlingstelsel hetwelk naast de schoolopleiding door de commissie van groote beteekenis geacht wordt. Groote verwachting koestert de commissie van het leerlingwezen vooral voor de groot industrie. Immers van hoeveel beteekenis eene gereorganiseerde ambachtsschoolopleiding voor de industrie kan worden, aan de snel toene mende behoefte aan geschoold personeel zal zij nimmer ten volle kunnen voldoen. De commissie ziet in het wekken van belang stelling voor deze zaak, in het prikkelen van het particulier initiatief en in het geven van leiding aan elk ernstig streven, dat tot ontwik keling van dezen tak van onderwijs kan bij dragen, een belangrijke taak dor Regeering, De vraag wordt gesteld of op dit gebied van Regeeringszijde niet meer stuwkracht zou kun nen uitgaan. Er staan hier belangen, zoowel va.n economischen als van sociaal-paedagogi- schen aard op het spel, welke dringend vragen om een krachtig initiatief. De oommissie is van meening, dat de eei ste stap, welken de regeering op dit gebied zou kunnen doen, zou moeten bestaan in de aan stelling van een inspecteur van bet leerling wezen, die de bevordering daarvan tot ztfu speciale zaak zou moeten rekenen. Verder zij nog vermeld, dat in systematische volgorde de opmerkingen zijn weergegeven waartoe de studie van het wettelijk geregeld leerlingwezen de commissie aanleiding gaf. Het Nijverheidsonderwijs voldoet in zijn te- genwoordigen vorm, voor zoover de commissie heeft kunnen nagaan, in het algemeen aan den daaraan te stellen eisch; te zamen met de over dag genoten opleiding in de praktijk een goede en niet te kostbare vakopleiding te geven. Voorbereidende cursussen M. T. S. Wat betreft de voorbereidende cursussen voor een M. T. S. komt de oommissie tot de volgen de conclusiën: 1. Het onderhouden van voorbereidende cursussen op plaatsen, waar gebleken is, dat de opleiding zeer duur is of niet aan het doel waarvoor zij is ingesteld, beantwoordt, is niet gerechtvaardigd. Het totaal aantal lesuren, waarvoor subsidie wordt verleend, ware tot 400 uren te limi-teeren. Cursussen waarvan slechts «en gering aantal leerlingen naar de Middel bare Technische School gaat, dienen nieit ver der voor Rijkssubsidie in aanmerking te ko men. t. Om de cursussen gelijkvormig te kunnen m Wat wij in één jaar verbruikten aan tabak, sigaren en sigaretten PROF KEESOM die voor wetenschappelijke d-oeleinden in Warschau vertoefde, bracht een up-/n,ek aan president Moscikci in heit Oud Koninklijk Slof. VJ.n.r. prof. Wo-lfke president Moscikci en prof. Keesom. maken, is het noodzakelijk dat de toelatings- eischen voor de verschillende Middelbare Tech nische Scholen gelijk worden gemaakt, waar toe de leergang aan de Middelbare Technische School te Utrecht in zooverre in overeenstem ming moet worden gebracht met die aan de andere reorganisatie van het N. O. Middelbare Technische Scholen dat leerlingen, die een res-p. overwegend praotis-ch en overwegend theoretische opleiding hebben genoten eerst in het tweede leerjaar te zamen worden gebracht, zoodoende wordt het tevens mogelijk den voor bereidenden cursus voor theoretici welke thans aan de Middelbare Technische School te Utrecht bestaat, te laten vervallen. Middelbaar technisch onderwijs In het algemeen kon de commissie, ook op grond van inlichtingen, die haar van verschil lende kanten bereikt hebben, vaststellen, dat ons middelbaar technisch onderwijs voldoet aan de eischen, die nijverheid en handel daar aan meenen te mogen stellen. Hiervan moe worden uitgezonderd de opleiding van theore tisch goed onderlegde scheepsmachinisten- Aan de daaraan hes-taande behoefte wordt hier te lande onvoldoende aandacht geschon ken. Kunstonderwijs "Wat het kunst-onderwijs betreft, komt de commissie tot de conclusie, dat een algeheele zuivering van onnoodige aanhangsels (op leiding tot te-eken-akten) zoo spoedig mogelijk dient te worden ter hand genomen en dat eerst daarna over voldoende gegevens kan worden beschikt om een doeltreffende reorga nisatie door te voeren, welke reorganisatie ongetwijfeld beduidende besparing zal op leveren. Meisjesonderwijs Uitvoerige beschouwingen worden gegeven over het meisjes-onderwijs, waarvan de com missie van oordeel is, dat het naar bepaalde, door de commissie aangegeven regelen behoort te "worden opgebouwd, waarbij naar veel meer uniformiteit moet worden, gestreefd, terwijl bovendien dit onderwijs meer moet aansluiten, eensdeels op het lager onderwijs, voor een ander deel op het Mulo-onderwijs, met ter zijdestelling van alle tusschenvormen. Daarenboven moet dit onderwijs worden ont daan van „hetgeen wel aardig is om te weten doch niet strikt noodig is voor de behoeften van het maatschappelijk leven. De volgende maatregelen worden voorgesteld: le. Van elke school worde het doel vast gesteld en worde de naam en het leerplan in overeenstemming met dit doel gebracht, naar de regelen door de commissie aangegeven; 2e. Zoo spoedig mogelijk wordt vastgesteld hoe groot de jaarlijks benoodigde aanvulling is der bezitsters van de akten Na, Nr, enz.: 3e. Aan de hand der gegevens sub. 2 worde door de Overheid bepaald in welke plaatsen en aan welke scholen opleidingen voor elk dezer akten mogen worden verbonden: 4e. Drie jaar na de vaststelling van de regeling, bedoeld sub. 3, worden geen andere subsidies verstrekt dan aan scholen, die zich 'aan de officieele regeling hebben aangepast. Tenslotte zij in het kort vermeld, dat de commissie van oordeel is: le. dat bet aan vullend lager N. O. voor jongens, geheel op nieuw moet worden opgebouwd; 2e. dat, wat .betreft de verschillende nijverheidsakten, vrij aanzienlijke beperking, zoowel van het aantal akten, als van de voor sommige akten gestelde eischen mogelijk is. De beslissing over het al of niet uitvoeren van het plan is opgeschort Het hoofdbestuur van den Centr. Ned. Amb- tenaarsbond meldt, dat de minister van Finan ciën aan de bijzondere commissie van overleg heeft meegedeeld, dat het hem, in verband met de tijdsomstandigheden, gewenscht voorkomt de beslissing over bet al dan niet uitvoeren van het plan voor reorganisatie van den belastang- dienst nog eenigen tijd op te schorten. OP 1 JULI IN WERKING TIEN MILLIOEN MEER DAN IN 1929 In de vierde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke dezer dagen zal verschijnen, komen eenige cijfers voor betreffende de hoeveelheden sigaren, sigaretten en tabak die in 1930, vol gens de door het Departement van Financiën verstrekte opgaven, zijn gebanderolletrd en waarbij rekening is gehouden met de van de aanvragers terug ontvangen zegels. Hieronder zijn over de jaren 1923 tot en met 1930 deze hoeveelheden, met de waarde, zooals deze berekend is uit de op de banderolles af gedrukte kleinhandelsprijzen, vermeld. Tabak n K.G.) 1000 12.6S3 14.596 10.022 12.540 11.845 11.751 11.299 11.577 van zou (aantal) Sigaren Sigaretten (aantal) (aantal (i 1000 4- 1000 1923 1.043.126 1.957.945 1924 1.036.846 2.506.865 1925 1.062.972 1.9S1.6S0 1926 1.145.089 2.369.075 1.197.612 2.530.893 1928 1.266.889 2.790.691 1929 1.346.089 3.179.577 1930 1.369.650 3.589.552 Verkoopwaarde x 1000 x 1000 78.524 35.184 75.599 42.487 77.424 34.716 81.060 40.546 1927 82.987 43.32S 1928 87.540 46.677 1929 92.703 53.651 1930 94.068 61.673 Onjuiste cijfers Men vestigt er onze aandacht op, dat de in de laatste dagen in diverse dagbladen gedane mededeelingen en becijferingen berusten op gissingen, welke bijna alle uit de lucht ge grepen zijn en in het bijzonder, waar er miliioenen gesproken wordt, die de wet kosten. Al die berichten vinden in geen enkele of ficieele beslissing steun. Naar wij vernemen, zullen binnenkort meer vaststaande feiten worden bekend gemaakt. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat de maatregelen tot uitvoering van de Tarwe- wet 1931 met ingang van 1 Juü in werking zullen treden en dat voorloopig het percentage meel of bloem van inlandsche tarwe, afkom stig, dat zich in het meel of bloem moet bevin den bepaald is op 20 pet. Het ligt in de bedoeling op dat tijdstip over te gaan tot een scherpe controle van de bij de bakkers aanwezige voorraden bloem en krop- meel. Mocht blijken, dat zich bij bakke-rs te groote voorraden in verhouding tot hun omzet bevinden, dan kan daarvan het gevolg zijn, dat voor die voorraden geen vergunning tot hef voorhanden hebben wordt gegeven, waardoor de betrokken bakkers in groote moeilijkheden kunnen komen. Onder voorzitterschap van <lr. M. van Bouw dijk Bastiaanse, uit Rotterdam, is te Deiden de jaarvergadering gehouden van bovengenoem- den bond. Na goedkeuring der notulen deelde de vice-presidente mevr. Mondriaan-Strack v. Schijndel mede, dat met ingang van 1 Juli a.s. de kraamverzorgsters, die in dienst zijn van verschillende vereenigingen, verzekerings- plichtig zijn. Bij het Katholiek bureau voor volksgezondheid bestaaa plannen tot een col lectieve verzekering als er voldoende deelne ming is. Het hoofdbestuur werd daarop ge machtigd, ev. na behandeling in de afdeelings- vergaderingen, naar omstandigheden te han delen. Het concept-reglement voor den bond werd met enkele wijzigingen goedgekeurd, evenals de jaarverslagen van -de secretaresse-penning- mees-teresse mej, H. Bender. De contributie werd vastgesteld op 2,50, waarvan de helft zal worden gestort in de bondskas. Nadat de afdeelingsverslagen waren uitgebracht, deelde de voorzitter mede, dat aan het bestuur der federatie van R.-K. Vrouwen bonden was bericht, dat men in principe voor aansluiting was. De besprekingen daarover du ren nog voort. Ook is men in onderhandeling over aansluiting bij de federatie van het Wit- Gele Kruis. Uitzending van kraamverzorgsters naar de Missie is in voorbereiding. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. Mon driaan herkozen. Na rondvraag werd vervolgen-s de vergade ring gesloten, nadat nog als plaats voor de vol gende jaarvergadering Breda was aangewezen. NIEUW STUK VAN JAN FABRICIUS. Men deelt ons mede Jan Fabricius, die zich sinds een jaar in En geland gevestigd heeft, heeft zich daar toege legd op het schrijven van stukken in het Engelsch. De vorige maand voltooide hij een stuk, dat getiteld is: „A Knight passed hy", dat in het Hollandscb ,.Efn rlddjv ging ,t j' zal hee ten. Wat de cijfers ons zeggen Het aantal personen, die in het onderzoek naar werkloosheid in Nederland betrokken zijn, bedroeg op 1 Januari 1931 blijkens een overzicht in de ter perse zijnde Mei-aflevering van het Centraal Bureau voor de Statistiek rond 454600 (in hoofdzaak georganiseerde, tegen werkloosheid verzekerde werknemers), tegen 402900 op 1 Januari 1930. Het indexcijfer der werkloosheid (weerge vende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen dat gewerkt had kunnen wor den indien geen werkloosheid ware voorge komen) was over 1930 hooger dan over het jaar 1929, n.l. 7.8 in 1930 en 6.2 in 1929. De meeste beroepsgroepen geven voor 1930 min of meer belangrijk hoogere cijfers te zien. Het totaal bedrag der uitkeeringen in 1930 bedroeg 11.597.713 en in 1929 8.055.473. UIT DE KLEEDINGINDUSTRIE Belangrijke beslissingen voor de thuiswerkers „ARBEIDERS IN LOONDIENST" De Centrale Raa-d van Beroep heeft een tweetal voor de thuiswerkers in de kledingin dustrie belangrijke beslissingen genomen, doo-r de bekrachtiging van twee uitspraken van den Raad van Beroep te Rotterdam, waarbij een huisarbeider, die zich door twee hulpen laat bijstaan, niettemin wordt beschouwd als in loondienst te staan van zijn werkgever. Als gevolg daarvan ligt het in het voorne men van het bestuur der Rijksverzekerings bank, om huisarbeiders, die onder dezelfde om standigheden werken als de huisarbeider, waarover de Centrale Raad een uitspraak deed, niet meer als tot dusverre als zelfstan dige ondernemers en werkgevers te beschou wen. Daardoor worden deze thuiswerkers „ar beiders in loondienst" in den zin der sociale verzekeringswet-ten, en moet voor deze arbei ders door de eigenlijke werkgevers, de kleeder maker-patroons, premie betaald worden. SOCIALE ONTWIKKELTNGSWEEK. Supp-idsaq ui uadjawiapuo jej-8 «03 De door de Nederlandsche vereeniging van Armenzorg en weldadigheid ingestelde sociale ontwikkelingsweek zal dit jaar te Utrecht wor den gehouden van 9 tot 12 Juni 1931. Een acht tal onderwerpen komen in bespreking, terwijl de middagen voor excursies zijn gereserveerd. De leiding der vergadering is opgedragen aan Prof. Mr. C. W de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam STAKING VOORKOMEN Invoering van collectieve arbeidsovereenkomst In een gecombineerde vergadering van bak- kerspa-broons en gezellen is te Delft overeen stemming bereikt inzake de invoering van een collectieve arbeidsovereenkomst, waardoor een staking dis Zondag zo-u ingaan, is voorkomen. X 1000 DE ZUIDERZEEWERKEN. De r-uim totale verkoopwaarde nam dus toe van 142 millioen in 1923 tot bijna 152 millioen in 1924. liep in 1925 terug tot ruim 138 millioen om daarna weer te stijgen tot ruim 173 millioen in 1929 en even 183 mil lioen in 1930. Behalve een specificatie (in absolute cijfers) van de hoeveelheid gebanderolleerde sigaren, sigaretten en tabak naar de verschillende klein handelsprijzen zijn over de jaren 1923 tot en met 1930 ook enkele verhoudingscijfers opge nomen. Uit deze cijfers blijkt, dat In 1930 van de totale gebanderolleerde hoeveelheid: Sigaren 74 een waarde had van 0.05 t/m 0.10. Sigaretten 95 een waarde had van 0.01 t/m 0.03. Tabak 97 een waarde had van 1.60 t/m 3. Hieronder volgen nog de verhoudingscijfers voor dit jaar van de hoeveelheden der belang rijkste soorten sigaren, sigaretten en tabak Commissie van onderzoek gevraagd- Door den heer Lingbeek is aan den Minister van Waterstaat de volgende vraag gesteld: Acht de minister het niet gewenscht, na de verschijning in de jongste dagen van eenige belangrijke artikelen in de bladen betreffende de Zuiderzeewerken, dat, zoowel met het oog op de verantwoordelijkheid der Regeering en Volksvertegenwoordiging, als tot geruststelling der natie worde overgegaan tot instelling eener onpartijdige, deskundige commissie van onderzoek, die hebben na te gaan of het wel gewenscht is met de afsluiting van de Zuider zee, door middel van den reeds voor een deel tot stand gebrachten dijk. nu reeds ten einde toe door te gaan? Van 1927 tot 1930 tot de totale gebanderolleerde hoeveelheden. I. 11. III. IV. V. VI. 0.025 7 0.01 3 1.20 7 0.05 11 0.0125 21 1.60 7 0.06 22 0.015 30 2 27 .0.08 19 0.02 31 2.40 12 0.10 19 0.025. 8 MO 15 Ö-.' f r 0.03 8 3.— 10 I. Sigaren. Kleinhandelsprijs per stuk. II. Sigaren. In van totale hoeveelk. III. Sigaretten. Kleinhandelsprijs per stuk. IV. Sigaretten. In van totale hoeveel-h. V. Tabak. Kleinhandelsprijs per K.G. VI. Tabak. In van totale hoeveelh. LANDSTORMCORPS ZUID-HOLLAND Opening van een eigen huis Zaterdagmiddag is in het gebouw Bezuiden- ho-ut 185 te 's-Gravenhage -de n-ieuwe huisves ting -van het landstormcorps Zuid-Holland West officieel In gebruik genomen. De lokalen zijn smaakvol gemeubileerd en die geheele in ventaris is bijeengebracht uit geschenken van belangstellende firma's en particulieren. De res.-kapitein C. Boiss-evain, voorzitter der commissie van voorbereiding droeg in 'n korte re-de dan inventaris over aam den res- majoor Boots, commandant van het landstorm- corps Zuid-Holland West. De heer Boots dankte op zijn beurt de com missie bestaande uit kap. Bossevain en de luitenants Bordewijk en Me-nten, voor de re sultaten van den belangrijken arbeid, dien zij zich hadden getroost om dit gebouw op zoo fraaie wijze geïnstalleerd te krijgen, zooals reeds gezegd geheel uit vrijwillige bijdragen. Voor het uit 5000 man bestaande corps zal dit nieuwe huls een aansporing zijn tot blijvende paraatheid en -trouw bezoek van de hier te ho-udem bijeenkomsten. Hierna werd het Wilhelmus gezongen. De heer Duymaer van Twist constateerde met groote voldoening, dat hij thans voor het eerst een gebouw van een gewestelijk verband modht op-enen. Spr. bracht gelukwenschen over en uitte de beste verwachtingen voor de toekomst. Minister Deckers verheugd© zich in het bij zonder over d-e onbaatzuchtige medewerking van zoovelen, hetgeen getuigt van groote 'be langstelling in het nationaal instituut, dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm is. Hierna werden verversclhingen aangeboden, terwyi het gebouw werd bezichtigd. BELANGSTELLING VOOR ONZEN LANDBOUW Te 's-Gravenhage vertoeft de heer Conrad G. Selvig, lid van het Huis van Afgevaardigden der Vereenigde Staten van Amerika. Zijn doel is de vorkooporganisatie van den landbouw en de verschillende landbouwmethoden hier te lande te bestudeere-n. DE ORGANISATIE DER SOCIALE GE NEESKUNDE IN STAD EN LAND. De algemeene Nederlandsche vereeniging voor sociale geneeskunde houdt op 30 Mei a.s. te Utrecht een algemeene vergadering, waarin het actueele onderwerp der organisatie van de sociale geneeskunde in stad en land besproken zal worden. In de te houden vergadering zullen worden besproken het ziekenfondswezen en de sociale geneeskunde, de verplichte arbeidersverzeke ring,, de kruisvereenigingen en de sociale ge neeskunde en rationalisatie bij de gezondheids- zcxrg. NA DE MERAPI-RAMP Uit Wij Opbouw van verwoeste dessa's Moentilan meldt men aan de Koerier: hebben eens een kijkje genomen op de plaatsen en haar omstreken, die het meest van de jongste uitbarsting hebben geleden. De eerste nieuwe woningen, welke men pas seent, zien er keurig uit. Rond de huizen zijn reeds vruchtboomen geplant en de terrasge- wijs aangelegde erven zien er welverzorgd uit De eerste woningen worden bewoond door de overgebleven gezinnen van Kali Bening Ngisor. Zooals men reeds weet is 2/3 deel van deze dessa bij de ramp omgekomen. Hoogerop komen wij aan de grens van de dessa's Kali Bening en Gemer Sabrang. Wa-t een drukte en bedrijvigheid heerscht hier nog! In deze nieuw gebouwde woningen komen de overgebleven gezinnen van Kembang Batoer Ngisor en Gemer Sabrang. Ook wordt er nog zeer hard gewerkt aan de nieuwe dessa Ngepas boven Sroemboeng. De benoodigde materialen worden van uit Tegal- sarie per vrachtauto aangevoerd. In deze nieuwe dessa komen de menschen uit Balong en Klampean te wonen, omdat de vulkaandienst die z6ne onbewoonbaar heeft verklaard. Overal dezelfde groote bedrijvigheid om zoo spoedig mogelijk met den opbouw gereed te zijn, om daarna met het bewerken der bouw- velden te kunnen beginnen. NEDERLANDSCH BEZOEK TE PARIJS Leden der Kamers van Koophandel op Foire en Koloniale tentoonstelling Onze correspondent te Parijs schrijft ons d.d. 23 Mei: De reis, die een aantal leden van Nederland- sche Kamers van Koophandel op uitnoodiging van het bestuur der ."Parijsche jaarbeurs naar de Fransche hoofdstad heeft ondernomen, is lieden ochtend beëindigd, doch zeker niet in het vergeetboek geschreven door de leden dier Nederlandsche handelsdelegatie. Hebben zij te Parijs een uiterst verzorgd verblijf gevonden, het feit, dat de jaarbeurs plaats heeft terwijl de Internationale Koloniale tentoonstelling reeds haar poorten heeft kun nen openen, heeft de excursie een bijzondere belangrijkheid gegeven voor de Fransch-Hol- landsche handelsbetrekkingen. De Parijsche Jaarbeurs stond voorop in het program, maar om de Hollandsche heeren in staat te stellen nog voor het Pinksterfeest weer in den huiselijkeu kring terug te keeren, had men den bezoekrooster omgegooid en de snelle opeenvolging die daarvan voor sommige ontvangsten het gevol-g moest zijn, heeft geen schade kunnen doen aan hun hartelijk karak ter. De heeren zijn dus eerst naar de Koloniale tentoonstelling gegaan, waar het commissa riaat-generaal hen met veel onderscheiding heeft ontvangen en rondgeleid. Dat gebeurde Donderdag en 't is een vermoeiende dag ge worden, maar een waarbij de inspanning niet onbeloond bleef. Bij bet officieele dejeuner in het „Paleis der Informaties" heeft de heer Olivier, een der commissarissen-generaal, de bezoekers zeer vriendelijk toegesproken, waar. voor d-e heer Schiirmann uit Rotterdam dankte. De Nederlandsche Kamer van koophandel alhier had des avonds beslag op de heeren gelegd om hen aan een gastmaal, dat door onzen gezant Jhr. Loudon werd gepresideerd, te vereen'gen met een ongeveer even groot aan tal Framsche autoriteit-en. Aan den aanvang bracht Jhr. Loudon, onze gezant èeq. dronk uit op het welzijn van het Fransche staatshoofd, waarna de Marseillaise werd gespeeld, terwijl de dronk door senator Justin Godart uitgebracht op de vier leden van het Koninklijk huis, werd beantwoord met het Wilhelmus. De dag aan de Parijsche Jaarbeurs besteed, is niet minder overladen geweest dan de ten- toonstellingsdag. De heeren hebben de Jaar beurs gevonden in de expositiest.ad, die Parijs aan de Porte de Versailles heeft laten aanleg gen. Onze landgenooten zijn daar ontvangen en rondgeleid door het Jaarbeursbestuur en ze hebben zich rekenschap kunnen geven van het zeer eigenaardig karakter der Parijsche Foire, die niet alleen een Jaarbeurs is voor de groot industrie, doch ook voor de kleine onder nemers en waarop niet alleen de Fransche in. dustrie en handel in het algemeen: maar ook vooral de typische Parijsche bedrijven, articles de Paris en tal van in en om Parijs hun zetel vindende bedrijven een tentoonstellingsgelegen- heid vinden, niet alleen voor den handel, maar ook voor den verbruiker ihteressant. Na volbrachte dagtaak, die onderbroken werd door een officieelen maaltijd door het Jaar beursbestuur aangeboden, hebben die bezoekers deelgenomen aan de groote receptie die de Parijsche Chambre de Commerce aanbood aan de vreemde handelsdelegaties, die op het oogenblik te Parijs aanwezig zijn hetzij voor de Jaarbeurs, hetzij voor de koloniale tentoon, stelling. De machtige kamer ontving haar gasten in het prachtige paviljoen aan de Avenue de Frie-dland. Hun verblijf te Parijs heeft onzen landge nooten veel gelegenheid gegeven betrekkingen aan te knoopen en uit te breiden met de voor naamste vertegenwoordigende persoonlijkheden op handelsgebied. EEN BLOEIEND KATHOLIEK LEVEN St. Bavo bevat een statistiek van het Bis dom Haarlem van 19271930. Uit deze statistiek blijkt, dat in het vorige jaar 23 priesters de H.H. Wijdingen ontvin gen; in het jaar 1929 was dat aantal 2S en in de beide voorafgaande jaren resp. 21 en 22. In bediening waren in 1930 totaal (Saecu lieren en Regulieren) 9S0 priesters, een getal, dat vanaf 1927 een stijgenden climax vertoont. Dezelfde stijgende lijn is waar te nemen bij het aantal parochies. W^s in 1927 liet aantal parochies 286, in 1930 was het aantal geste gen tot 300. In verband hiermee groeide hel aantal katholieken van 812.771 in 1927 tot 888.123 in 1930. In liet afgeloopen jaar was het aantal paschanten 556.659 het aantal 1ste H. Com muniën 20.108. Belde getallen toonen een stij ging in vergelijking met 1929 en vorige jaren. In 1930 werden 22.811 doopsels toegedjend, het aantal H. Communiën was 25.491.245. terwijl het aantal huwelijken per jaar is_5.000. Het aantal sterfgevallen in 1930- was 6.972 Het aantal bekeerlingen bedroeg in 1930: onder de 7 jaar 382; boven de 7 jaar 1.318. In het ledental der godsdienstige vereenigingen is een gelukkige stijging te constateeren. In 1930 had de Eucharistische Bond 50.608 leden, de Maria-Congregaties 60.106 leden (vanaf 1929 een stijging van 22.000 leden). De H. Familie had in 1930 27856 leden, de Orde van de H. Franciscus 20.032 en de Orde van den H. Dominicus 634 leden. Aan een inleidend artikel, welke aan de sta tistiek voorafgaat ontleenen we het vol gende: „Wat in deze statistiek Ihet meeste spreekt is "de groote vooruitgang van het aantal leden der godsdienstige vereenigingen, vooral wat betreft de jongens en meisjes. De voorschriften van den Bisschop aangaan de de organisatie der jeugd, met den absoluten eisch, dat alle jeugdige personen beneden de 17 jaar verplicht zijn tot het lidmaatschap eener Congregatie, is hier vanzelfsprekend niet vreemd aan. Als monseigneur hiermee bereikt, wat 't doel Is, de godsdienstige versteviging der jeugd, dan is de toekomst aan de kerk van Christus. Het is te wenschen, dat ook alle ouders en verzor gers van de jeugd dit juiste inzicht hebben. Was verleden jaar bij de Maria-Congrega- ties een vooruitgang te constateeren van 6000 leden, thans kunnen we spreken van een stij gen met 22.000 leden, voorwaar een beteekenis- vol cijfer. Moesten we verleden jaar wijzen op een ach teruitgang van het aantal le H. Communies en een geringe vermeerdering van het aantal Doopsels, thans in 1930 hebben die cijfers zich hersteld en wel zoo, dat het waarschijnlijk is, dat de cijfeTS van 1929 op een vroeger tijd stip zijn gegeven dan in 1930. Dus kan van achteruitgang niet worden gesproken; maar toch blijft het aantal Doopsels, en le H. Com munies wijzen op een zwak punt in het leven onzer katholieken. We willen hopen, dat de Encvcliek van onzen Paus, Pius XI. ovei het Huwelijk er het hare toe bijdrage om de zon dige fouten te herstellen en in de toekomst liet huwelijksleven te verbeteren onder onze ka tholieken ran stad en land." Z. H. E. Mgr. J. H. G. JANSEN Uit Rome teruggekeerd Zaterdagavond om 20.47 is Z. H. E. Mgr. J. H. G. Jansen, die 8 dezer als deelnemer aan de Reimm Novarum-herdenking naar de Eeuwige Stad was getrokken, wederom in zijn residen- tien aangekomen. R. K. ONDERWIJZERSDAG De afdeelingen Rotterdam, Schiedam, Gouda en Dordrecht van de St. Augustinusvereem- ging van R.-K. onderwijzers in het bisdom Haarlem zullen Donderdag 4 Juni een R-- x. Onderwijzersdag te Rotterdam organisee en. Als sprekers zullen optreden de ZeerEerw. Pa ter Borromaeus de Greeve O- F- M. en de beer H. G. de Boer, voorzitter van de St. Augustinus- vereeniging. De film verboden De Centrale Commissie voor de Filmkeuring heeft de film „Met gesloten Deuren" voor Ne derland verbod-en. De film is in Nederland ge ïmporteerd door de Atlasfilmmaatschappij te Amsterdam. Zij heeft in Duitschland zonder coupures gedraaid, terwijl ze ook in andere landen van Europa is ver-toond. De directie van de Atlasfilmmaatschappij zal in beroep gaan. DON BOSCO-WERK IN NEDERLAND- Men verzoekt ons opname o.m. ran het volgende: Het streven van den Zaligen Joannes Bosco was vooral de redding der hedendaagsche jeugd. Het is ook het streven zijner volgelin gen: de Sadesianen. Zijn devies was„Da mihi animas, caetera telle"'. Geef mij zieden en be houd het overige. Ofschoon het geheele werk van Don Bos co één reusachtig opvoedingswerk is, ontmoe ten wij ook de Salesianen reeds tijdens het aardsohe leven van den Zalige in verschil lende Missies, parochieele zielzorg, enz. Was er in Nederland een mooier arbeidsveld voor den „Apostel van Onzen Tijd denkbaar dan de Mijnstreek? Sinds eenige jaren verheugt zich 't eenige en eerste Werk van Don Bosco op Nederland- schen bodem in de algemeene sympathie van Neerlan-d's Katholieken. Het is gevestigd te LauradorpWaubaoh (Limburg) en pater van den Bosch is er Rector. Het zielental beloopt nu reeds 3000 en zal het volgend jaar, als de laat-ste serie hui-zen is afgebouwd stijgen tot over de 50-00. De ruime bovenzaal van het patronaatsge- bouw wordt gebrui-kt als noodkerk, doch is reeds vee-1 te klein voor het aantal inwoneTS. Een nieuwe kerk is dringend noodig. Het zal de eerste kerk zijn in het bisdom Roermond die aan de H. Theresia van Li- sieux zal worden toegewijd. Ofschoon het gi ronummer van den Teetor 149356 is, is het niet de bedoeling een algemeene geldinzameling te prediken. Laten evenwel de „Medewerkers'' door ge heel Nederland verspreid in hun omgeving propaganda maken zoowel voor hunne Inter nationale Unie ais voor steun aan het Neder landsche Werk te Lauradorp, met de wapen spreuk van onze jeugd over te nemen vóór onze jeugd: gebed en offer! Inlichtingen om-tren-t het Werk ra-n Don Bosco, de Salesianen, de Internationale Unie van Mederwerkers met hare zeer groote voor- deelen en aanbevelingen Paus Pius XI is er zelf lid van! het opvo. .ingssysteem, en an dere stichtingen van den Zalige geeft gaarne de Rector te Lau-radorp en het Secretariaat „Don Bo-soo" te Made. Eventueele giften uitsluitend te zenden naar Lauradorp. Hr. Ms. HEEMSKERCK. Hr. Ms. van Heemskerck is Vrijdag 22 Mei te Willemsoord teruggekeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7