Vreeselijk ongeluk t HINDERLIJK Ongewenschte middelen zullen zich zelf wreken KATHOLIEKENDAGEN Medezeggenschap der arbeiders een geweigerde erfenis Geliefkoosde bezigheid onze Oost m MENSCHEN EN MEENINGEN De laatste „eer aan zigeuner den MAANDAG 1 JUNI 1931 HET AFBETALINGSSTELSEL. Arbeidsgeschil tusschen meisjes en de fabrieksleiding Rapport der commissie van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. EEN OMWENTELING IN DE LIBERALE IDEEëNWERELD. Direct'e-voorstellen afgt czen DREIGEND CONFLICT BIJ BE KRISTAL-UNIE. De familie gepasseerd ten voor- deele van den Staat. ROYAAL GEBAAR VAN MINISTER DE GEER. Verzuimd maatregelen te nemen I JACHT OP OLIFANTEN. DF qTAKING AAN HET TWENTE— RIJNKANAAL. GODGELEERDHEID WESTLANDSCHE DRUIVEN. ONWEER. HET ONGELUK VAN DE SUMATRA Vrachtauto rijdt op rijwielpad. het Zonderlinge ceremonies in een woonwagenkam p. EEN ONPLECHTIG SLOT. TWEE MEISJES EN EEN MAN GEDOOD. 1H J Het is wel zeer kwestieus of de heeren Briët en Lohman den heer Colijn dooi hun optreden in de Eerste Kamer een dienst hebben gedaan. Dat zij het „passeeren" van den heer o lijn in debat brachten, was wellicht reeds niet bijzonder tactisch. Maar de wijze waarop zij het deden was het zeker niet. Ze was hinderlijk door overdrijving. Overdreven was het, Colijn voor te stel len als den man, die een „droit de nais- sance" op den troon van Buitenzorg kon doen gelden. v Overdreven was de voorstelling alsof na genoeg het heeie land pijnlijk was getrof fen door het „passeeren" van Colijn. Aan diens bekwaamheid twijfelt niemand. Maar de bekwaamste is niet altijd en onder all® omstandigheden de meest ge schikte. We willen niet met stelligheid beweren, dat dit ook thans op de meest volstrekte wijze het geval was. Maar met handhaving, zoo volledig moge lijk, van onze groote bewondering voor de ongemeene capaciteiten van den heer Colijn, achten wij het toch zeer verklaarbaar, dat de regeering onder de tegenwoordige om standigheden, niet op de allereerste plaats voor de bezetting van den zetel te Buiten zorg aan hem dacht. Iemand, die de zaak objectief bekijkt, kan naar onze meening geen reden vinden om de regeering daarover lastig te vallen, ze ker niet op de wijze, waarop de heeren Briët en Lohman dit meenden te moeten doen. Overdrijving schaadt en wekt reactie. STAKING TE AMSTERDAM Het ongunstig bezoek EEN TE-KORT DOOR EEN TE-VEEL.? Het „Centrum" vraagt: Hebben de Katholiekendagen hun tijd ge- had? Of was het tekort aan bezoekers, waar op de Aartsbisschop doelde, aan bizondere omstandigheden te wijten? Op de eeTste vraag zouden wij niet gaarne een antwoord in bevestigenden zin durven geven. Wij zijn van gevoelen, dat er voor het organiseeren van deze samenkomsten nog veel en goed werk te doen is, diocesaan en nationaal. En dat zulk werk in 't verleden geleverd werd, Is o.i. niet voor tegenspraak vatbaar. Ook van den jongsten Katholiekendag met zijn prachtige momenten en leerrijke rede voeringen mag dit worden getuigd. Intusschen zal men hij het organiseeren dezer samenkomsten met verschillende om standigheden rekening hebben te houden. Aan de sprekers en het behandelde onder werp kan het niet gelegen hebben, dat het bezoek ditmaal te wenschen overliet. En even min aan de voorbereiding en de zorgen van het Bestuur, waarvoor Monseigneur openlijk zijn dank uitsprak. Maar zou een ander tijdstip van het jaar niet méér aan te bevelen wezen voor het houden van een Katholiekendag, de nazomer bijv., wanneer het voor velen vacantie is en de examens achter den rug zijn? Werd bovendien dezen keer het bezoek niet ongunstig beïnvloed door de pelgrimage en de vergaderingen, ter feestelijke herdenking van de encycliek „Rerum Novarum" geor ganiseerd en belegd? En vragen straks weer niet èmdere bij- eerikomsten, welke een of meer dagen zullen duren, de aandacht en aanwezigheid van velen? Met de gestadige ontwikkeling onzer or ganisaties neemt ook het aantal vergaderin gen toe, wordt er meer gevorderd van de be langstelling, om van den tijd en de kosten nog maar niet te spreken. Zou daarom een zekere beperking, mede wat. den duur der samenkomsten betreft, niet aan te raden zijn? En zou men dan niet een zoodanige rege ling kunnen treffen dat, door tijdig overleg, de samenkomsten elkander niet te snel op volgen Uit een te-veel kan een te-kort ontstaan, een tekort niet zoo zeer van belangstelling, dan van gelegenheid en mogelijkheid, om de vergaderzalen behoorlijk te vullen. Het aantal dergenen, die vrijelijk over hun tijd en de verdeeling van hun tijd kunnen beschikken, is uitteraard beperkt. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem legde in October 1928 aan de departementen der Maat schappij eenige vragen voor inzake het afbe talingsstelsel. Naar aanleiding van deze vra gen werden rapporten ontvangen van de de partementen Amsterdam, Den Haag den Hel. der, Rotterdam, Zaanstreek en Zwolle. Het vraagstuk werd daarop uitvoerig besproken In de algemeene vergadering der Maatschappij op 26 Juni 1929 te Leeuwarden. Als resultaat van de discussie verklaarde het hoofdbestuur zich bereid de zaak verder In studie te nemen. Dit leidde in het najaar van 1929 tot de in stelling van een commissie onder voorzitter schap van mr. J. W. Beyen, lid van het hoofd bestuur der Maatschappij. Op verzoek van het hoofdbestuur verklaarden zich bereid In deze commissie zitting te nemen de heeren H. J. Peletier te Leeuwarden en R. 0. Bottinga te Utrecht, bestuursleden van den Kon. Ned. Mid denstandsbond; J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, directeur vau bet Nationaal Hanze- bureau te 's-Gravenhage; M. A. Reinalda, lid van den gemeenteraad en oud-wethouder van Haarlem; Mr. K. Jansma, lid van het bestuur van het departement Amsterdam en Mr. J. Bierens de Haan, algemeen secretaris der Maat schappij. Het secretariaat der commissie werd opgedragen aan den heer W. B. Reynen, secre taris der Maatschappij. De heer Bottinga werd om gezondheidsrede nen vervangen door de heer Ed. G. Schürmann, voorzitter Kon. Ned. Middenstandsbond, te Rotterdam. Deze commissie heeft thans haar rapport aan het hoofdbestuur uitgebracht, dat in brochure vorm algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Ze vat haar betoog samen in de volgende con clusies: Onjuiste toepassing van het stelsel, leidende tot misbruiken van allerlei aard, komt veel vuldig voor. Deze onjuiste toepassing vindt haar oorzaak, eenerzijds in onkunde en slecht begrepen eigenbelang van den handelaar, an. derzijds in onervarenheid van den kooper. Dat onkunde en onervarenheid zoo'n belangrijke rol spelen» in de practijk van het afbetalings- stelsel, vindt zijn verklaring in het feit, dat sedert zijn verbreiding credieten worden aan. :eboden aan bevolkingsgroepen, die nimmer crediet hebben genoten, door personen, die nimmer crediet hebben verstrekt Kortzichtig heid kan den handelaar drijven tot redelooze concurrentie. Dit leidt tot een voor beide par tijen schadelijke verwaarloozing van selectie bij het winnep van relaties, vaak ook tot on- vorantwoordelijkg colportage-methoden. De toepassing van het stelsel zelf zal het ge brek aan ervaring doen verminderen. Boven dien zal zich op den duur, evenals hij dec con tanten handel, een traditie ontwikkelen, waar naar lcoopers en verkoopers zich kunnen rich ten. -De ongewenschte middelen, welke worden aangegrepen om het debiet te vergrooten, zul. len op 'den duur zichzelf wreken, daar zij door hun aard noodzakelijkerwijze ten koste van het gehalte der cliëntèle moeten werken. De Commissie is dan ook van meening, dat ook op dit terrein uiteindelijk de belangen van kooper en verkooper parallel loopen en dat het kwaad zichzelf op den duur grootendeels zal genezen. De Commissie twijfelt aan de nractische uit. voerbaarheid van dwingende maatregelen, welke dit genezingsproces zouden kunnen versnellen Zij is echter vlam oordeel, dait ter refguJeering van de toepassing van het stelsel en ter ver zachting van de uitwassen, welke zich thans in de practijk voordoen, door samenwerking van de handelaren en door voorlichting van het publiek veel zou kunnen worden bereikt. Ook van de houding van den Rechter is in dezen in vloed te verwachten. De samenwerking der handelaren zou kun nen bestaan in de oprichting van plaatselijke zoo noodig landelijk gecentraliseerde advies-, registratie- en informatiebureaux. De voorlichting van het publiek zou kunnen bestaan in het op groote schaal verspreiden van vlugschriften, waarin wenken worden ge geven aan hen, die op afbetaling wenschen te ltoopen en waarin op de gevaren van „over- koop-en" wordt gewezen. Door in de gevallen, welke hem worden voor gelegd, zooveel mogelijk te rade te gaan met de werkelijke verhoudingen, kan de Rechter de gevolgen van ondeugdelijke praktijken voor een gedeelte verzachten. Veertig jaren na Rerum Novarum. Pinkstermaandag vergaderde in Sohevenin- gen de Internationale Unie van Jonge Libera len. Een der in die vergadering aangenomen resoluties heeft betrekking op het medezeggen schap der arbeiders en luidt als volgt: „De conferentie beschouwt het als een uitvloeisel van de rechten van den mensch en acht het ter bevordering van den klasse- vrede en het productievermogen, wensche- lijk, dat de arbeiders medezeggenschap hebben ten aanzien van de arbeidsvoorwaar den, behoorlijke inlichtingen verkrijgen aan gaande den financieelen toestand van het bedrijf, waarbij zij betrokken zijn en een redelijk aandeel hebben in de winst die na de noodzakelijke belooning van kapitaal en arbeid ter beschikking blijft". Bij de gedachtenwisseling werd nog voor gesteld, om het woord .redelijk" te vervangen door „evenredig" en de woorden: „die na... blijft" door de woorden: „die ter beschikking mocht blijven nadat kapitaal en arbeid naar prestatie zijn beloond". De „Volkskr." teekent hierbij het volgende aan: Dit gaat nog niet zoover, dat men mede. zeggenschap verlangt ook over de bedrijïspoU Opgewondenheid en verwarring Te Amsterdam is onder de paksters, in dienst van de N.V. Fabriek van chocolade en suikerwerken J. C. Kiene aan de Looiersgracht, een staking uitgebroken. De oorzaak was ge legen in een arbeidsgeschil, dat tussohen enkele meisjes en de leiding der fabriek was gerezen. Een klein aantal meisjes wilde gisterenmor gen aan het werk gaan, doch de stakende pak sters wachtten de werkwilligen op aan de fa- briekspoort. Hier kwam het tot een botsing, die van zoo ernst'igen aard was, dat de politie moest ingrijpen en de groote menschenmenigte, die zich bij de fabriek had verzameld, moest uiteendrijven. Daarmede waren echter de on geregeldheden nog niet onderdrukt, want tegen twaalf uur kwam het communistische agitatie comité met een groot aantal aanhangers de staaksters versterken. De toestand liet zich aldra zoo ernstig aanzien, dat de politie het noodzakelijk achtte in te grijpen. De geheele Looiersgracht, de Looiersstraat, benevens de omliggende straten en grachten zagen zwart van de menschen. Er heerschte een groote op gewondenheid en verwarring, die nog toenam toen omstreeks half een een detachement politieagenten van het hoofdbureau, vergezeld van enkele politieruiters, ter plaatse arriveer de. Er werden verschillende charges uitgevoerd, waarbij herhaalde malen van den gummistok gebruik moest worden gemaakt. Tenslotte slaagde de politie er in de geheele omgeving schoon te vegen en de orde te herstellen. Bij een van de charges, smeet een communist zijn fiets voor het paard van een der politieruiters. Het dier schrok geweldig, doch kwam niet te vallen. Het verloor slechts een van zijn hoeven. Na eenigen tijd kwamen de relletjes-stokers weer opzetten'. Onmiddellijk greep de politie krachtdadig in en zette ditmaal de geheele omgeving van de fabriek af. De werkwillige meisjes zijn later onder politiiegeleide naar huis gebracht. Toen zij eenmaal vertrokken waren, bleef het gedurende het verdere deel van den dag zeer rustig in de omgeving van de Looiersgracht. PATER DR. GERLACH ROYEN. Pateir dr. Gerlaoh Royen O.F.M., leeraar aan de H.B.S. te Heerlen, lid van de Kon. Akademie van Wetenschappen, is tot hoofdbestuurslid gekozen van de vereeniging tot vereenvoudi ging van de spelling. DE „PRESIDENT VAN HEEL." De vroegere motorreddingboot „President van Heel" der Zuid-Holl. Redding Mij., welke te Hoek van Holland was gestationneerd, is aan gekocht door Gebr. de Graaf te IJmuirlen en zal voor de kustvisscherij gebruikt worden. MISTINGUETT De vermaarde revue-ster, die na een tournée door Duitschland ook ons land komt bezoeken, zal 1 Juni a.s. om 9 uur 's avonds te 's-Graven hage (Staatstspoor) arriveeren. Tot eenige concessie bereid De directie der N. V. „Kristal-unie" te Maastricht heeft de bestuurders van den R. K, Fabrieksarbeidersbond en der Ned. Vei. van Fabrieksarbeiders, Maandag 18 Mei op haar kantoor ontboden, om te spreken over een algemeene loonsverlaging door te voeren van 5 tot 10 pet. De bestuurders, die geen volmacht hadden hebben die verlaging afgewezen, maar zich ten slotte bereid verklaard, overleg te plegen met hun hoofdbestuur en het personeel. Daarover is Vrijdag weer een conferentie ge houden, waarbij aan de directie is medegedeeld dat haar voorstellen door de hoofdbesturen, na overleg met hun leden en afdeelingsbesturen, moesten worden afgewezen. De directie verklaarde zich bereid tot eenige concessie, maar wenèchte vast te houden aan de eene loonsverlaging, die bij 48 uur werken van 5 tot 10 pet. zal bedragen. Op de beide personeelsvergaderingen, die Vrijdag laat in den avond plaats vonden, werd door het hoofdbestuur verslag uitgebracht van deze bespreking. De voorstellen der directie werden afgewezen en den hoofdbesturen opgedragen zich opnieuw met de directie in verbinding te stellen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende machtiging tot het aan gaan van een overeenkomst van dading be treffende de nalatenschap van mej. R. C. A. Kuyl, overleden 3 April 1922 te 's-Gravenhage, die, behoudens enkele legaten, den Staat tot universeel erfgenaam heeft benoemd. Daar er, bij gebreke van een testament, onder de erf genamen familieleden van de overledene zouden zijn, die in minder gunstige financieele om standigheden verkeeren en daar er geen bij zondere reden is aan te wijzen, waarom de Staat tot erfgenaam is benoemd, en de Minis ter van Financiën niet geheel onverschillig kan staan tegenover de bewering van de erf genamen, dat de erflaatster verstandelijk niet normaal is geweest, is het ontwerp ingediend tot het doen aangaan van een overeenkomst van dading op dezen voet, dat het bedrag, hetwelk den Staat zal toevallen even groot zal zijn als het bedrag, hetwelk de gezamenlijke erfgenamen bij versterf, nadat de verschuldig de successierechten zijn in mindering ge bracht, netto zullen ontvangen. Het lood en de Radio Het conflict te Eefde opgeheven. In de Zaterdagmiddag te Eefde gehouden ver gadering vau de arbeiders, betrokken hij heit conflict bij het Twente-Rijnkanaal is het voor stel van de werkgevers, n.l. de Internat. Ge wapend Betonbouw-Mij. en de firma Butzer, om 4 cent per uur loonsverhooging te geven (de eisch der arbeiders was 6 cent), aangeno men. Bovendien zal bij het twee ploegenstelsel 10 pet. extra loon worden uitgekeerd, terwijl voorts vacantiebonnen worden verstrekt. Een en ander is vastgesteld in een collectief con tract. De staking is dus hiermede opgeheven. DAT DAGENLANG KAN DUREN Een correspondent te Padang Sidempoean schrijft aan de Sum. Post: Van het plaatsje Sajoermatinggi tot Tano Bato toe, hebben verscheidene kampong- menschen thans een geliefkoosde bezigheid gevonden in het jagen op groot wild. In de bosschen van Sorik Marapi tot Singkoe- ang toe, treft men zoowel olifanten als neus hoorns (badak) aan. Op deze dieren nu houdt men gedurig jacht daar deze dieren groote waarde hebben, namelijk de slagtanden en de hoorns. Reeds verscheidene malen hebben de jagers veel succes gehad met het dooden van een olifant of een badak. De slagtanden of de hoorns worden van het dier ontdaan, en meest al naar Medan gebracht om ze van de hand te doen aan een Chineesche toko. Een bekend olifantenjager kreeg voor twee slagtanden en een hoorn een gezamenlijke waarde van ongeveer 900.— Meestal beginnen de olifantenjagers van twee plaatsen op de jacht; de eene plaats is Sjoer- matinggi, terwijl anderen van den voet van den Sorik Merapi beginnen. Wanneer de dieren bij de eerste ontmoeting doodelijk getroffen worden, dan hebben de jagers groot succes en geluk, doch somtijds wordt het beest door een en ander verontrust en dan hebben de jagers weinig kans om het onder schot te krijgen. Een badak toch kan dagenlang aan oen stuk. steeds doorloopen zonder zich zelf 'n oogenblik te gunnen om te gaan grazen; wel gaat het nu dan 'n oogenblikje in 'n mod derplas liggen, gelijk een karbouw. Volgens berichten van de jagers treft men op het boveneinde van de bergketens een zeer lange Parit-vorm, den z.g. weg van die dieren, die zelf manshoogte kan zijn. De jagers bedien den zich vroeger van een voorlaadgeweer, doch tegenwoordig gaan velen om met een Mauser- geweer of ten minste met een achterlaadge- weer, zoodat de kans op succes dan ook groo- ter is geworden. De menschen, die jacht maken op olifanten en badaks nemen hun voedsel mee naar het woud voor een of twee maanden lang, daar nïen niet zeker is of men de dieren lang moet opsporen of dat men ze reeds bij de intrede van het bosch gewaar wordt en onder schot kan krijgen Gewoonlijk gaan dan 4 of 5 menschen op zoo'n jacht, onder wie drie of twee dragers van het voedsel en twee als ja gers terwijl de te maken „oen toeng", indien er succes bestaat, gelijkelijk zal worden ver deeld OP DE HINDERRIBBEN VASTGELOOPEN De Raad voor de Scheepvaart heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van het aan den grond léopen van het stoomschip „Sint Annaland" van de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam op 2 Mei 1.1. in de Noordzee op de Hinderribben. De ge'zagvoerder van de „St. Annaland welke ruim 2200 bruto register ton meet, werd in deze zaak op daad of nalatigheid gehoord. Hij verklaarde o.m. dat, toen het ongeval ge schiedde, het schip met een lading kolen op weg was van Meth in Schotland naar Rotter- dam. Te 3 uur 40 n.m. heeft de stuurman van Scheveningen een draadlooze peiling gekregen. Betrokkene heeft de peiling in kaart gezet en order gegeven O.N.O. te sturen. Bij het veran deren van koers liep de „St. Annaland' op de Hinderribben vast. Op 3 Mei is het zonder assistentie vlot gekomen. Van het lich.schip „Maas" heeft betrokkene niets gezien of ge hoord. Volgens hem moeit 't schip slechter ge weest zijn dan hij aanvankelijk gedacht had. De voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne merk- ■te op, dat de kapitein beter gedaan zou hebben, indien hij tevoren gelood had, vooral omdat hij ook verklaard heeft, in peiling weinig vei- trouwen te hebben. Het lid van den Raad, de heer Hooykaas, was van oordeel, dat toen de kapitein te drie uur n.m. niets zag van het lichtschip „Maas wat toah volgens zijn logaanwijzing het geval had moeten zijn, hij het lood te hulp had moe ten nemen. Ook het lid van den Raad, de heer Bakker, vond dit ongeval midden op den dag voor een goed zeeman onbegrijpelijk Op een desbetreffende vraag antwoordde be trokkene, dat hij de radio-peilingen gebruikte om dea marconist te oefenen; in 't algemeen had hij in die peilingen geen vertrouwen. Zijn wantrouwen gold speciaal het toestel, dat 5 a 6 jaar aan boord was, hij heeft er over ge klaagd zonder dat dit iets heeft geholpen. Nadat een verklaring van den tweeden stuur man, die niet had kunnen verschijnen, was voorgelezen, constateerde de waarnemend Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer vau 't Haaff dat den kapitein voor een be hoorlijke navigatie twee wegen openstonden; het lood en de radio. Wat het laatste betreft reeds 5 tot 10 minuten na de aanvrage krijgt ■men deze peilingen. De Tadiopeilingen op de Nederlandsche kust zijn ten volle te vertrouwen zelfs op verren afstand hebben zij wel schepen waarmee het anders mis zou zijn gegaan, ge red. Toen de kapitein om 3 uur nog geen vuurschip zag had hij dadelijk van dit zeer be langrijke hulpmiddel gebruik moeten maken. Zooals hij thans gehandeld heeft, heeft hij, naar spr.'s overtuiging verzuimd die maatregelen te nemen, welke voor een veilige navigatie van het schip noodzakelijk waren. De Raad zal later uitspraak doen. van Dominee W. Banningeen sociaal-demo cratisch dominee, heeft kort geleden den doctorstitel gehaald in de theologie of god geleerdheid. Dat heeft een ander sociaal-democratisch dominee een arikeltje in de pen gegeven over: socialisme en religie, waarin een steek voorkomt aan de kerkelijke Pers. Waarom, dat snappen wij niet goed. Het moet o.m. zitten in het feit, dat do minee Banning zijn proefschrift maakte over den Franschen socialist Jaurès als denker, dat een bijdrage tot een sociale ze- deleer genoemd wordt. Die Jaurès, zegt dominee Banning, was een religieuse natuur, zoodal het niet behoeft te verwonderen, dat men doctor in de theo logie of de godgeleerdheid kan worden door een studie over een der machtigste figuren de sociaal-democratie. Inderdaad staan wij daar niet van te kij ken: hel verbaast ons niets, omdat men bijv. best doctor m de godgeleerdheid kan wor den aan een onzer staatsuniversiteiten, zon der iets te leeren over God. Dominee zet boven zijn artikel: socialis me en religie, dat geeft al genoeg te den keen. Want heel de religie wat niets anders is dan een vreemd woord voor gods dienst van heel velen en van zeer veel religieuze socialisten heeft letterlijk niets te maken met een geloof aan een persoon lijken God, met een dienen van dien God, dus een zich schikken naar de geboden van dien God. Zoodat men over Jan en alleman een ge leerd boek kan schrijven als doctor in de theologie: als het niet gaat over den gods dienst-van een bepaald persoon, kan het desnoods nog gaan over de afwezigheid van godsdienst bij zoo iemand of zelfs over het vijandig gezind-zijn van zoo iemand je gens lederen geopenbaarden godsdienst. Zelfs is het heelemaal geen nieuwigheid, dat men doQtor in de godgeleerdheid is als dominee en iian Christus bijv. neemt, zelfs niet eens zijn bestaan. Heuschwe zijn niet verbaasd. JJ ANTON LANG De befaamde Oberammergauer Passiespeler Anton Lang, welke momenteel in Engeland toeft, was dezer dagen de gast van den premier Mac Donald, die vorig jaar de spelen bezocht. tiek, maar het Is toch een heusche omwente ling in de liberale ideeënwereld. Wij constateeren dat met veel genoegen. Het komt niet bij ons op, deze groote ver andering in opvatting geheel toe te schrijven aan de sociale denkbeelden van „Rerum No. varum", maar niemand kan betwisten, dat deze beroemde encycliek, zoo herhaaldelijk, ook door niet-katholieken in de pers, in boeken en geschriften, in de parlementen en voor de rechtbanken aangehaald, veel invloed heeft uitgeoefend op de openbare meening. Het wordt door den tegenwoordigen Paus in zijn nieuwe encycliek verklaard en het is eene door de feiten bevestigde historische waarheid. Verssnd-proeven naar Indië. De Bond Westland heeft in een gehouden vergadering thans officieel sanctie verleend aan de voortzetting der proeven om druiven naar Ned. Indië te exporteeren. Prof. Sprenger uit Wageningen zal nauwkeurig toezicht hou den op deze zendingen en t. z. t. een uitvoerig rapport uitbrengen. De bedoeling is om aan de hand van dat rapport een geregelden export te doen plaats hebben. Voorts is door den bond aan professor Sprenger opdracht gegeven om koelproeven te nemen met verschillende soor ten druiven, waartoe de benoodigde gelden door den bond zullen worden verschaft. Tenslotte zijn in de bondsvergadering nog uitvoerige besprekingen gevoerd over de wen- schelijkheid om alleen rijpe druiven ter vei ling aan te voeren. Besloten werd, mede naar aanleiding van het aannemen van een voorstel Poeldijk in de laatste algemeene vergadering om dienaan gaande een regeling te treffen, er bij de kwee kers op aan te dringen, dat gestreefd worde naar rijpheid, sorteering en kwaliteit. Boerderij afgebrand, veel vee gedood. In de buurtschap Rietmole, gemeente Haaks bergen is de boerderij „Kamers" door den blik sem getroffen. De boerderij brandde geheel af. Zes varkens kwamen in de vlammen om, het overige vee kon nog bijtijds gered worden. In een naburige weide werd een koe dooT den bliksem getroffen en gedood. In totaal zijn door den afhaaldienst in deze omgeving 62 koeien opgehaald, die alle tijdens het onweer werden gedood. De schade aanzienlijk. BATAVIA, 30 Mei (ANETA) Hr. Ms. „Sumatra" is Woensdag in bet dok opgenomen, waardoor thans een overzicht van de schade mogelijk is. De neus onder den boeg, bestaande uit losse platen, waardoorbeen aan weerszijden een ketting van paravanes loopt, welke worden uitgezet om drijvende mijnen los te snijden is, wat de punt betreft naar stuur boord omgebogen, terwijl ook verschillende platen zijn beschadigd. Deze neus ving den eersten stoot op en temperde ongetwijfeld de verdere beschadiging, al moet deze aanzienlijk- worden genoemd. Het rif bestond uit ronde steenen met slechts een dunne koraalplaat. Scheuren zijn dan ook in den scheepswand niet te bemerken. Duidelijk blijkt hoe de wand door stooten op de steenen met een golving en ronde deuken is ingedrukt aan stuurboordzijde tot den kofferdam, dat is de leege ruimte, welke de olietanks en de watertanks scheidt, aan bakboord tot voorbij den kofferdam en het daarop volgend ketelruim. De huidplaten zijn niet alleen Ingedrukt, doch ook de spanten naar binnen gebogen, waarbij de klinknagels zijn losgesprongen en de plaatverbindingen ontzet zoodat lekkage ontstond. Heel wat span ten en huidplaten moeten worden vernieuwd, terwijl ook de inwendig ontwrichte dwars en andere schotten dienen te worden gerepareerd of vernieuwd. Na een nauwkeurige opneming der schade heeft de „Sumatra" heden het dok weer verlaten om over 14 dagen weer te wor den opgenomen voor de herstelwerkzaamheden. R. K. ONDERWIJZERSDAG Op Donderdag 4 Juni zal te Rotterdam de Ilde R. K. Onderwijzersdag worden gehouden, georganiseerd door de afdeelingen Rotterdam, Schiedam, Gouda en Dordrecht der St. Augus- tinus-vereeniging. Op de vergadering zullen spreken Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. en de heer H. G. de Boer. Des middags zal een bezoek worden gebracht aan de „Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd, van welks terrein vervolgens een rond vaart door de havens wordt gehouden. niets aan- „Er is in het woonwagenkamp aan de Rijn- wijk een zigeuner vermoord, en nu zijn ze met het lijk aan het sollen". Het was deze mededeeling van een der ver schrikte Rijn wijkbewoners te Arnhem, die de aandacht van de politie op het woonwagenkamp vestigde. Er werd spoedig een onderzoek inge steld, waarbij bleek, dat ingrijpen niet noodig was, al bleef toezicht geboden, aldus de „N.A.Ct." Er was inderdaad een zigeuner dood, een 36-jarige man doch deze was, na een ernstige ziekte, overleden. En het kleine groepje Zigeu ners, dat sedert enkele weken daar aan de Nieuwe Kade standplaats had gekozen, bewees den doode de laatste eer. Volgens Zigeuner- gebruik natuurlijk. Enkele uren na het overlijden van den man, kwam, het was omstreeks middernacht, het geheele zigeunergezelschap bij elkander, om toegesproken te worden door den hoofdman in een voor ons onverstaanbare taal. Na deze toe spraak werd door de twee oudste leden der familie de woonwagen, waarin de man was overleden, geheel leeggehaald. Potten, pannen, schilderijen, de kachel, alsmede 't geheele ser vies werd vernield. Vervolgens vormde het uit ongeveer twintig personen bestaande gezelschap 'n kring om den wagen, waarin het stoffelijk overschot op een matras voor de raampjes was gelegd, en begon toen gezamenlijk te schreeu wen, met het gevolg, dat de omwonenden wak ker schrokken en het ergste gingen vreezen Tienmaal werd dit geschreeuw, waarhij de zigeuners op den wagen toestormden, herhaald, waarna het gezelschap in een kring om den wagen heen ging loopen, zachtjes iets mompe lende. De hoofdman nam toen plaats bij het lijk, om de beurt gingen alle zigeuners naar den doode toe, zeiden iets en keerden naar hun eigen woning terug. Kaarsen werden ontstoken en een wacht van vier man bleef bij den wagen achter. Drie dagen lang werd zoo de wacht gehouden; iederen nacht om twaalf uur wer den de de-els luidruchtige ceremoniën herhaald. Onderling spraken de zigeuners gedurende deze drie dagen niet, alleen de hoofdman gaf door gebaren te kennen, wat er moest gebeuren. Toen de teraardebestelling zou plaats vin den, werden even voor het vertrek van den stoet een drietal kransen, bestaande uit alleen witte en zwarte kippenveeren, op 'de kist ge legd, terwijl in de kist naast den doode een zweep, een pijp, een pakje tabak, een pet en een sabel een plaatsje kregen. De stoet bestond uit een lijkwagen en drie volgwagens. Gedurende het overbrengen van de kist naar den lijkwagen werd door de oudste vrouw van het gezelschap voortdurend gekrijscht. Toen vielen de zigeuners uit hun rol; de vechtpartij om met twintig man in drie rijtui gen een plaatsje te krijgen, zal tenminste wel niet tot het ceremonieel behoord hebben. Vijftien zigeuners mochten tenslotte hun moeizaam verworven plaatsje behouden en kon den den doode op zijn tocht naar de laatste rustplaats vergezellen. Zaterdagavond omstreeks half zeven heeft op den OosterhoutsChen weg onder Teteringen, nabij het café „het Zwaantje" een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto van een Utrechtschen pluim- veehandel, die op weg was naar België, is daar door thans nog onbekende oorzaak plotseling van den weg geraakt en op het rijwielpad gereden, waar juist een werkman op zijn fiets en twee meisjes passeerden. Alle drie werden door den auto gegrepen en met een vreeselijken smak tegen den grond ge slingerd. Zij moeten op slag dood zijn geweest. De meisjes, de 12-jarige J. M. en de 19-jarige A. J. waren op weg naar het Lof in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan den Driesprong. De werkman, zekere G. S. uit Teteringen, begaf zich van zijn werk bij de Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda, naar huis. De man is blijkbaar tegen den handle van den auto terecht gekomen en was onherkenbaar verminkt. De ongelukkige was gehuwd en vader van drie kinderen. Van de heide meisjes was het oudste een eenige dochter en het jongste eenig kind. De lijken zijn in de nabij gelegen woning der familie van den B. binnengedragen. Onmiddellijk na het ongeluk was Pastoor J. van den Muysenibergh ter plaatse evenals dr. Sluyters. Hulp mocht evenwel niet meer baten. De auto is in beslag genomen. Beweerd wordt, dat de chauffeur overver moeid zou zijn geweest en in slaap gevallen achter het stuurrad. Een bevestiging daarvan konden wij echter niet krijgen. Nadar wondt niog vernomen: Om drie uur wend de vrachtauto vam de firma B. weer vrijgegeven. Te half vier ver trok deze i auito, bestuurd dloor den 1'8-jariigen B,. vergezeld van zijn vaider, met bestemming naar Brussel, Tegenover veldwachter D. legde B. de vol-* g-ende venkilariinig af, welke in het poliitie-rap- i port werd opgenomen: „Ik had een heel druk ke week; des Vrijidagsnachts ging ik om één uur pas naar bed, om Zaterdagmorgen stond ik reeds om half vijf op. Toen bezoclht ik voor naar Brussel te vertrekken de marlot. Eenige glazen bier heb ik daarbij gedronken, doch veridler ook niet". De begrafenis dier slachtoffers vindit Dinsdag, ochtend om dien uur plaats o,p de R. K. Be graafplaats te TeteringenDorp. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DEN VOETBALWEDSTRIJD TE BLOKZIJL. Mr. J. E. W. Duys te 's-Gravenhage, die in deze zaak als verdediger is opgetreden, ont. ving Zaterdag telegrafisch bericht, dat de officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle het door hem ingesteld hooger beroep tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij 5 gedag vaarde personen van de hun te laste gelegde mishandeling van den veldwachter Hoedema- kers hij een voetbalwedstrijd te Blokzijl zijn vrijgesproken, weder heeft ingetrokken. OVERREDEN EN GEDOOD Zaterdag geraakte het vijf-jarig dochtertje van den heer D. op den Maastrichtscheweg on der de gemeente Herten bü Roermond onder een met boomen beladen vrachtwagen en werd overreden. De kleine kon nog naar huis loopen. doch zakte daar ineen en overleed. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5