z", z°„ r,en cz MAANDAG 1 JUNI Ï931 RADIO-PROGRAMIV' ORGANISATIE DER SOCIALE GENEES- KUNDE IN STAD EN LAND. HERDENKING VAN HET H. BLOED WONDER TE BOXTEL. SUagTj^n- De N. C. R. V DE BALISCHE DANSERS. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. NACHTPOSTVLUCHTEN NEDERLAND—SCANDINA VII. ALGEMEENE BOND VAN FORENSEN. INTERNATIONALE FEDERATIE VAN EXPEDITEURSVEREENIGINGEN. EEN BELANGRIJKE PENSIOENS- BESLISSING. ZONNEKLOK, fcZ&aX! EINSDAG, 2 Juni. Huizen (1875 M., 160 K.H.) Uitsl. KRO- Uitzending: 8.00-9.15 en 10.00—11.30 gramofoon- platen; 11.30 godsd. halfuurtje door Pastoor Per quin; 12.00 politieberichten: 12.151.45 KRO., irio; 1.452.00 gramofoonplaten; 2.003.00 vrou wenuurtje; 3.003.30 en 4.005.00 gramofoonpla- t»n5.006.30 KRO. Kunst-ensemble6.30—7.00 W. Jacob: „Onze moedertaal"; 7.007.30 Th. Acts: Aardappelziekten"7.30—7.45 politiebe- «enten 7.458.00 verbondskwartiertje8.00 U.00 KRO.-orkest; G. Roest van 't Woud (piano). In de pauze berichten Vaz Daas en radio-blijspel „De huwelijks-advertentie van D. J. de Kierk; 11.0012.00 gramofoonplaten. Hilversum (298 M., 1004 K.H.) Uitsl. ^y„R9"„lützendinS'8 00—9.50 gramofoonplaten; 1030—12.15 AVRO-kwartet12.151.00 gpamofoon- platen; 1.002.00 orgelconcert Frans Hasselaar met medew. v. J .v. Kempen (zang)2.00—2.30 mr. dr. J. Wackie Eysten: „Pro Juventute"; 3.00 —4.00 knipcursus; 4.00-4.30 Friesche duetten; 4.30—5.30 kinderuurtje5.30—6.15 dansmuziek Ko- vacs Lajos en zijn orkest; 6.156.45 onderwijs fonds Binnenvaart; 6.45—7.00 vervolg dansmu ziek; 7.00 W. A. A. Grul: „Radio-storingen"; 7.308.00 muziekhalfuurtje door W. Pjjpor met medew. v. Kamerorkest van Glastra van Loon; 8.009.00 Omroeporkest; 9.009.30 gramofoonpla ten: 9.3010.15 vervolg concert; 10.15 Vaz Dias; 10.3011.00 tooneel: ,,'t Is in de Mei" van M. Sabbe; 11.0012.00 gramofoonplaten. Da ven try (1554 M. ,193 K.H.) 12 20 orgel concert; 1.20 licht orkest; 2.25 schooluitzerkding; 4.50 orkest; 5.35 kinderuurtje; 7.00 Bach-piano- concert; 8.05 militair orkest, met medew. v. Chief Os-Ke-Non Ton (bariton); 10.00 kamermuziek; P. Hindemith (viola d'amore en viool) en A. Ehlers (clavecimbel)11.2012.20 dansmuziek. Parjjs („Radio-Paris" 1725 M., 174 K.H.) 8.05, 12.50 en 6.20 gramofoonplaten8.20 orkest met medew. v. solisten. Kalundbzorg (1153 M., 260 K.H.) 12 20 2.20 en 3.50—5.5Ö orkest; 8.35 „Peppina", operette in 3 acten van Robert Stolz. Daarna berichten, Langenberg (473 H., 634 K.H.) 7.25—8.20 en 10.35—12.15 gramofoonplaten t.252.50 en 5.206.20 orkest8.20 koor met medew. v. orkest en solisten; 10.20 sluiting. Brussel 508 M„ 5.90 KH.) 5.20 Engelsch concert; 6.50 gramofoonplaten; 8.20 Jazz-avond; 9.35 vroolyke gramofoonplaten. Leuven (338,2 M„ 8S7 K.H.) 5.20 orkest- 6.35 gramofoonplatén6.50 gramofoonplaten (dansmuziek)8.20 orkest en solisten. Ze es en (1635 M., 183,5 K.H.) 7.00—7.50 era mofoonplaten; 10.5512.20 berichten; 12 20—115 gramofoonplaten; 1.15—2.20 berichten- 2 20—3 10 gramofoonplaten; 3.10—4.50 lezing»n-' 4 50—4 sn concert; 5.50—8.20 koor en orkest; 10 20 lezi'ns- berichten. Daarna tot 12.20 orkest Uitbouw der ziekenfonds. PARTICULIER INITIATIEF EN OVERHEIDSBEMOEIING Zaterdagmiddag beeft de Alg. Ned. V. r ging voor Sociale Geneeskunde te l haar jaariyksche vergadering gehouden una..! voorzitterschap van arts v. d. Hoeve ui: Auier3. foort. Deze herinnerde in zijn openingswoord aan den krachtigen opbloei der organisaties, wier ledental sinds de vorige bijeenkomst is ver dubbeld. Hij toonde zien erkehtolHk vorm de daadwerkelijke belangstelling <!-er overAeid in de sociale geneeskunde. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat in 'het huishoudelijk gedeelte der vergadering dr. D. Brocx, controleerend geneeskundige van de Rijksverzekeringsbank te Den Haag benoemd was tot redacteur van het tijdschrift. Prae-adviezen. RADIO-BERICHTEN Sprekers voor den K. R. O Godsdienstig halfuurtje; 6.30- 7.00 W G xT Jacob. „Onze moedertaal"; 7.C0— 7 ">0 Th Arts Donder^?! 'f^8'00 VerbondsLmrtiertje Godsdienstig haltertje 12'°° PaSt°°r PerqU'n HaifunrHt,5 Juni; 11-30—12.00 Pastoor Perquin: 6 nr> m °or zieken en ouden van dagen: 5.45 inee? ^8riSCh: "De Ryn": 7.00^7.30 Leo pr Pfim en -ieu^d bÜ de oude Grieken T 1 8-00-11.00 R. J. Zorge de Rau- monde: „De lange jacht' ^Zaterdag 6 Juni: 11.30-12.00 Pastoor Perquin: kw=tt-en.S- S, ha'fuurtje4.15—4.30 technisch Kwartiertje door Hans Schnabel; 6.357.C0 C. B. x Otte: „Belastingwetten en wat ieder daarvan weten moet. „Inkomen uit Bedrijf"7.00—7.30 jj on S'germont„Vleeschetende planten 7.45 Federat "V' Veen: "De Misaiewedstryden der x.Blrkens de in de algemeene vergadering te Utrecht uitgebrachte jaarverslagen, is ook hei edental der N. C. R. V. thans de honderddui zend gepasseerd. Plaatselijke propagandisten telt de vereeniging niet minder dan 698! Denemarken aan de spits Gaat men de statistieken van het aantal luiste raars in de diverse landen na. dan blykt, dat Denemarken reeds eenige jaren op het groot ste aantal luisteraars in verhouding tot het aan- *7(JnWOner3 kan wUzen- Denemarken heeft ca 3.400.000 inwoners. Gedurende het afgeloopen Jaar is het aantal luisteraars met 100.000 toege nomen, waardoor het totaal aantal luisteraars tot 437.929 is gestegen, ofwel één op ieder» 7 in- woners. Radio-toestel noodzakelijk voor het huishouden In Denemarken werd kortelings voor het ge recht de vraag behandeld of een radiotoestel door den deurwaarder in beslag mag worden genomen. De voor den radio-omroep zeer vleiende uit spraak luidde, dat de deurwaarder niet het recht heeft om beslag te leggen op een radiotoestel ,,aaar net radiotoestel met den luidspreker, even als het overige huisraad, noodzakelijk zijn voor het in stand houden van het noodige huishouden, zooals de wet dit aan den schuldenaar wil laten" In Denemarken ls men blykbaar volkomen overtuigd van de belangryke dn noodzakelijke vult radio-omroep in de Maatschappij ver- De zender te Beromiinster. Dit nieuwe groote Zwitsersche omroepstation is met geregelde uitzendingen begonnen op 459,4 meter golflengte. De zender opent met „Hier ist der Schweizer Landessender überwaarna een plaatsnaam wordt genoemd, vanwaar wordt uitgezonden. De aankondiging van sluiting ge schiedt in typisch Zwitsersch-Duitsch„Güte Nacht mitander, schlafts alle recht wöhl". De Fransche omroep. De programma's van den Franschen omroep ondervinden, behalve in Frankrylc, ook in het buitenland veel kritiek. Teneinde hierover na dere gegevens te verkrijgen, liet de Fransche regeering door het Ministerie van Buitenland sehe Zaken een onderzoek naar de opinie van buitenlandsehe luisteraars instellen. De ongunstig luidende rapporten, die reeds zijn binnengekomen, hebben geleid tot plannen om den Fransehen omroep naar het voorbeeld der Dultsche Reichs Rundfunk Gesellschaft te reor- ganiseeren. Ici Poste C 12.000 kukelikukuu. Op deze eigenaardige wjjze meldt zich de nieuwe koloniale zender in Frankrijk. De zender heeft gerichte antennes volgens het systeem Chireux-Mesny, waarmede -naar Azië, Afrika en Amerika of andere richtingen kan worden uit gezonden. Het getal 12.000, dat het aantal Ku van draag- golf moet aanduiden, ls niet geheel juist, daar dit een golflengte van 25 meter zou doen ver onderstellen, terwyl de juiste golflengte waarop wordt uitgezonden, 25.17 M. bedraagt. De rechten van den luisteraar. De groote rol, die de radio-omroep thans in de samenleving vervult en de verwikkelingen, die hij in het maatschappelijk leven soms met zich brengt hebben steeds meer behoefte doen ge voelen aan een goede rechtszekerheid voor den luisteraar. In Duitschland ls reeds veel op dit gebied gedaan. De volgende bepalingen omtrent de bescherming van den radioluisteraar tegen radiostoringen geven hiervan een sprekend be- wys. Het Landesgericht te Dresden heeft n.l. on langs in een beslissing in een geding uitgespro ken „Dat de aanklager als huurder van zyn woning en als eigenaar van zijn radiotoestel volgens par. 862 van het B. G. B. (Burgeriyk Wetboek) eigen domsbescherming geniet, kan niet worden bestre den. Hy kan daarom ook volgens par. 906 van het B. G. B. het indringen van storende uitzen dingen in zyn woning verbieden. Hiertoe behoo- ren de hier in aanmerking komende electrische golven die een wezenlyke storing in zyn radio toestel veroorzaken." De nieuwere rechtspraak heeft dus erkend, dat de eigenaar van een woning het indringen van deze electrische golven in zyn woning op regelmatige pmroepiuren kan verbieden. Daarua gaf hij het woord aan den heer L. A. Faber, arts te Amsterdam, tot het houden van een toelichting op diens prae-advies. Deze praeadviseur was van oordeel dat het verplichtend stellen van de medische verstrek kingen genoemd in het ontwerp-Aalberse fei telijk van de overheid geen grootere finanei" eele offers vraagt. Wat de uitvoering betreft gaf hy oa. de volgende richtlijnen aan- het is gewenscht uit te gaan van reeds bestaande organisaties t. w.' ziekenfondsen, ziekenS buifes en "m"' fondsen. Eveneens d/ njth v,; versehillende tin" r™ i uitbreiding en oprich- sarrenvoev; 1SVerpIegingsIoadsen- °ok (le kelé "mnt nf.,van ve]e kleine fondsen tot en- hj.j f, f' voorkeur behoorend tot het ge- n ziekenfonds, moet worden bevor- 0 overheid beoordeele de gevallen, waar- €en 'ld U'ef bij machte is de contributie 01 een tnesr der onderafdeelingen te vol- noen en machtige de administratie daarover uit de gemeentekas te beschikken. Er kunnen maatregelen getroffen worden, waardoor de ge meenten een gedeelte van deze bedragen kun nen terugvorderen uit de fondsen, daartoe samengebracht door de werkgevers krachtens de ziektewet. Voorzoover deze drie zioh be moeien met sociaal hygiënische maatregelen zullen deze ressorteeren onder de kruisvereni ging. Men bevordere dus op het platteland het sociaal hygiënische werk der kruisvereeni- gingen. Boven deze complexen, waarvan dus de onkosten grootendeeis .door de bevolking zelve worden opgebracht en die door de bevol king worden bestuurd, stelle men eenvoudige disiiic.sgezondhcidsdiensten, die toezicht hou den en leidend en adviseerend optreden. De tweede praeadviseur, D. Brocx, contro leerend geneeskundige der R. V. B. te den Haag, die daarna het woord verkreeg, herin nerde aan de grootsche poging van minister Aalberse om de verzekeringswetten te herzien. Dit streven was reeds een stap in de richting van de sanctionneering der ziekenfondsbehan- dehng. Hij stelde immers vot ai de kortdu rende ongevallen onder de ziektewet te doen vallen, waardoor automatisch de behandeling dier ongevallen-letsels aan de ziekenfondsen zou komen. De commissie uit de N. Maatschap pij t. b. d. G. was unaniem van oordeel, dat, mits de ziekenfondsen aan hooge eischen zou den voldoen, tegen die plannen geen bezwaren bestonden. Nu is het duidelijk, dat men bij die redeneering in een cirkeltje - loopt. Men wil de geneeskundige verzorging voor de geheele arbeidsverzekering wel aan de ziekenfondsen oierlaten mits deze aan hooge eischen voldoen; doch dat kunnen deze niet, indien zij niet financieel sterk worden. En dat is alleen mo gelijk indien goed betaalde geneeskundige be handeling ook aan die fondsen wordt toever trouwd. De eenige weg om uit den viciëuzen cirkel weg te komen is volgens den prae adviseur: het overlaten der geneeskundige be handeling ingevolge alle arbeidersverzekerings wetten, aan de ziekenfondsen, waarbij dan het zelfde bedrag, dat nu gemiddeld voor de be handeling volgens het stelsel der „particuliere praktijk" wordt uitgegeven, aan de ziekenfond sen ten goede zou moeten komen. De prae-adviseur concludeerde, dat het wen- schelijk 13, dat de geheele geneeskundige voor zorg, behandeling en nazorg, die voortvloeien uit ae verplichte verzekeringswetten, gelegd worden in handen der ziekenfondsen, onder toezicht van een ryks-geneeskundïgen dienst. De voorzitter constateerde, dat door heide prae-adviezen eenzelfde lijn loopt. n.l. die van het verleenen van grootere bevoegdheid en uit- breiding van de taak der ziekenfondsen. Luisterrijke H. Sacramentsviering We leven in een tijd, waarin de devotie tot het H. Sacrament, in toenemenden bloei zich allerwegen uit. Niet het minst is Boxtel in de natste jaren getuige van luisterrijke H. Sacra- 4 ntsvierinig. .'ster, Drievuldigheidis-Zandag 31 Mei, openden j inwoners van Boxtel de reeks van plechtige recessies ter gedachtenis van het H. Bloed wonder der XlVe eeuw, dat plaats vond binnen de muren der aloude parochiekerk. Sinds hel jaar 1924, waarin de kostbare relikwie der H Corpcraaldock onder groot gejubel werd terug gebracht uit Hoogstraten naar Boxtel, nenmn jaarlijks de plechtigheden ter eere van het H Bloed m omvang en luister toe Reeds zijn vastgesteld de bedevaart uit Til- streL? m wnc Eladhoren Nispen en otn- mpt V -1? 1 a,mer'tsdagj 's-Hertogenbosch r 'ge®f0' OP 7 Juni, Kinderprocessie op uni, Lsch, Gemonde en Liempde op 14 Juni en Rotterdam op 17 Juni, Voorts komen klei- nei e groepen van H. Familie en congregatie tor bedevaart naar Boxtel. Het Baiische dans- en muziekenisemble, dat door tusschenkomst van het Nederlandsche uit voerend Comité voor de Internationale Kolo niale tentoonstelling te Parijs uit Ned. Indië met het stoomschip „Buitenzorg" naar Europa is overgekomen heeft Vrij-dag Marseille Ije- reikt Het kunstenaarsensemble, groot 51 personen kwam hedenochtend met den Franschen trein te 's Gravenhage aan. Het ensemble zal op 4 Juni ten Paleize Het Leo een uitvoering geven voor H. M. de Ko ningin. Het Nederlandsche uitvoerend Comité heeft vóór de Parijsehe vertooningen twee uitvoe ringen van het ensemble in ons land georga niseerd en wel op Maandag 8 Juni in de grootf zaal van het Concertgebouw te Amsterdam en op Dinsdag 9 Juni in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage. Teo de Witte in België. PnT™tdf Wltte Is met Maria-Programma -n met fiagmenten van nieuwe Katholieke li- teiatuur opgetreden voor de leerlingen van het riein-seminarie te Sint Niklaas en heeft et- veel succes gehad. „ïk heb U gezegd, en onze studenten heb ben het bevestigd" schreef praeses Vercmys- sen, naar aanleiding van dezen voordrachts avond, „dat wij misschien nooit zoo'n puur vunstgenot te smaken kregen en dat we nooit zoo direct de schoonheid konden aanvoelen." De hear G. M., accountant en effectenhande laar te Breda is door de rechtbank aldaar in staat van failissement verklaard. Wegens ver moedens van verduistering is hij Vrijdagavond gearresteerd en in het Huis van Bewaring op gesloten. ZEEPOST VOOR NED.-INDIë. In verband met de gewijzigde afvaart-tyd- stippen van de schepen van de Maatschappij Nederland, wordt er de aandacht op gevestigd, dat te beginnen 10 Juni a.s. verzending van de zeepost voor Ned.-Indië, alsmede van de pak- ketpost te vervoeren rechtstreeks uit Amster dam met de passagiersschepen van de N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland", voortaan zai plaats vinden des Woensdags om de 14 dagen, in plaats van des Dinsdags om de 14 dagen. Aangezien op 2 Juni a.s. geen passagiers schip uit Nederland naar Ned.-Iindië vertrekt, zal de post verzonden worden met het vracht schip Tarakan. De mail, welke via Genua met dit schip moet worden vervoerd, zal verzonden worden op Donderdag 11 Juni a.s., met den trein vaD 7.33 uur uit Amsterdam. NEDERLANDSCH POSTMUSEUM. De directeur van het Nederlandsche Post- museum te 's Gravenhage deelt mede, dat ten toongesteld zijn verschillende voorwerpen op het gebied van Posterijen, Telegrafie en Tele fonie. In de afdeeling philatelie zullen te beginnen met Woensdag, 3 Juni a.s. tentoongesteld zijn de verzamelingen van Frankrijk, Fransche ko loniën en Fransche bezittingen, de nummer (punt) stempel van Nederland, benevens de weldadigheidszegels 1930 van Nederland en de luchtpostzegels van Curasao en Suriname met proeven en reproducties van de ontwerpen, he nevens een drukplaat van het Weldadigheids zegel 1930, 3 cent met oorspronkelijke gravure. Het postmuseum is geopend op Woensdagen en Donderdagen van 1016 uur. NED. STUDENTEN NAAR PARIJS. Het Fransche Gezantschap te 's-Gravenhage ontvangt geregeld aanvragen van Nederland sche universitaire groepen, die gedurende de vacantie gezamenlijke reizen naar Frankrijk wenschen te organiseeren ter gelegenheid van de Internationale Koloniale Tentoonstelling, en' die verlangen te weten welke faciliteiten men hun ter plaatse zal verleenen ,in het bijzon der wat logies hetreft. Het Fransche Gezantschap verzoekt den be langhebbenden, hun aanvragen te richten tot den Directeur van het „Office National des Universités", 96 Boulevard Raspail) te Parijs, die hun alle gewenschte inlichtingen zal kun nen verstrekken, en die van de bevoegde auto riteiten zal verkrijgen, dat kamers of slaap zalen ter beschikking worden gesteld van in groepen reizende, buitenlandsehe professoren en studenten. INTERNATIONALE UNIE VAN R. K. VROUWENBONDEN Het bestuur van bovenstaande unie komt van 15 Jun-i te Warschau bijeen. Daartoe be gaven de voorzitster mevrouw F. Steenberghe- Engeringh, de secretaresse mej. M. Romme en de geestelijk adviseur Mgr. Prof. Dr. J. Hoog veld zich naar Polen. Vandaar zullen de voorzitster en de secreta resse naar Budapest reizen, om het Interna tionaal Congres van Meisjesbesc-herming bij te wonen. CLARA BOW. Een telegram uit Denver meldt, dat de film actrice Clara Bow haar engagement bij-*'de Pa ramount wenscht te verbreken, wanneer de maatschappij het haar toestaat. an 1 Juni tot en met 30 September a.s. worden weder nachtpostvluchten uitgevoerd tusschen Amsterdam en Maimö, met aanslui ting te Kopenhagen (gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus) op de luchtpostverbin dingen naar Gothenburg, Oslo, Stockholm, Abö en Helsingfors. In den nacht van Zondag op Maandag zal de luchtdienst niet onderhouden worden. Brieven en briefkaarten voor Denemarken, Zweden, Noorwegen en Finland zullen met de zen dienst worden verzonden zonder heffing van luchtrecht en zonder dat de afzenders het hebben verzocht. Aan uitdrukkelijke verzoe ken om correspondentie niet per vliegtuig over te brengen, zal worden voldaan. Voor drukwerken, monsters, enz. is het ge wone luchtrecht (5 cent per 20 gram) ver schuldigd. Brieven en doosjes met aangegeven waarde en voorshands ook postpakketten,, zijn niet tot dit vervoer toegelaten. „REMBRANDT". De jaarvergadering van de vereeniging „Rembrandt" zal gehouden worden op Dinsdag 2 Juni a.s., des middags om drie uur in de zaal van het Oudheidkundig Genootschap in het Rijksmuseum te Amsterdam, DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het zeventiende retourvliegtuig, de PHAFS, is Zaterdag te Rangoon aangekomen. In hotel Terminus te den Haag had Zaterdag middag de jaarlijksche vergadering plaats van den Algemeenen Bond van Forensen. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht, waarin gezegd wordt, dat in 1930 het belangrijkste arbeidsterrein de verbetering van de communicatie was tusschen woon- en werkgemeente. De bond kan hierbij op menig succes voor de leden terugzien. Het ledental nam ook dit jaar met ongeveer 100 toe. In Amstelveen gelukte het een afdeeling te stich ten. Vele besprekingen met de directie der Spoorwegen, der Noord-Zuid-Hollandsche Tram wegmaatschappij en met het hoofdbestuur der Posterijen hadden plaats. De financieels toestand van den Bond ls sinds het vorige jaar zeer verbeterd. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat in plaats van een verlies over 1929 van 725.26 een voordeelig saldo van 964.99% is ge treden. De periodiek aftredende bestuursleden, mr. H. J. Baal, mr. J. B. van Houten en de heer F. M. Fransen van de Putte werden herkozen. Het gedeelte der contributies, dat voor be strijding der kosten van de afdeelingen, door dezen mag worden ingehouden, werd bepaald op 1/3. ZEDENDELICT. Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte Vrijdag tegen J. L. te Nieuw-Weerdinge, thans gedetineerd, wegens zedendelict 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. In de groote vergaderzaal in het Scheep vaarthuis in Amsterdam vond de vergadering plaats van het bestuur van de Intern. Fede ratie van Expediteursvereenigingen, onder voorzitterschap van den heer Paul Lehmann (Denemarken). Dertien Europeesehe landen waren hierbij vertegenwoordigd. Behalve de behandeling van de formeele pun ten, als: overzicht over de werkzaamheden der Federatie, het financieele verslag e.d. had over diverse punten van algemeen expediteurs- belang uitvoerige gedachtenwisseling plaats. Om in kort bestek de voornaamste punten te vermelden: een belangrijk onderwerp van discussie was de houding der Duitsche Spoor wegen tegenover het expeditiebedrijf en het thema „Spoorweg en auto", waarover dr. W. Kes (Duitschland) refereerde, lokte een inte ressant debat uit. Een resolutie werd aangeno men, waarin de tendsnzen tot monopoliseering en de invloeden daarvan op de toestanden in de verschillende landen, tot uiting werden ge bracht. Een uitvoerig referaat werd gehouden door dr. Paul Dumont (Zwitserland) over de wen- schelijfcbeid tot deelneming aan en vertegen woordiging in de werkzaamheden van de In ternationale Kamer van Koophandel en de Verkeerscommissie van den Volkenbond. Be sloten werd de noodige stappen te verrichten om tot het gewenschte doel te geraken. De heer Hans Blum (Duitschland) gaf een uiteenzetting over den huldigen economischen tóestand en den invloed daarvan op het in ternationaal expeditiebedrijf; de heer L. Weiss (Oostenrijk) refereerde over de Berner Conven tie; de heer J. Sohwarz (Oostenrijk) over de aansprakelijkheid van expediteurs in de ver schillende douane-wetgevingen. Met het doel tot vaststelling van algemeene voorwaarden voor het expeditiebedrijf te. ge raken en om een mogelijke uniforme toepas sing voor alle Europeescke landen te verkrij gen werd een commissie van vier juristen be noemd bestaande uit de heeren dr. Paul Du mont (Bern)dr. C. Ingwersen (Kopenhagen) mr. M. H. de Jong (Amsterdam) en dr. W. Kes (Berlijn) Deze commissie heeft tot taak voor de eerstvolgende ledenvergadering, welke te Boedapest zal plaats vinden, een ontwerp voor te bereiden. Aan de door de Scheepvaart Vereeniging Noord aangeboden excursie naar het eiland Marken werd ook deelgenomen door dr. E. J. Abrahams wethouder van Amsterdam en ir. L. Boogert, directeur der gemeentelijke handelsinrichtingen. De burgemeester van Edam, de heer Th. C. P. M. Kolfschoten, ont ving de bezoekers offieeel op het Stadhuis. Een lunch in Volendam besloot de zeer goed ge slaagde 'bijeenkomst. Werkzaamheden aan het Laakkanaal bij s-Gravenhagedat een groote verbetering zal beteekenen voor de waterverbinding van het Westland. AARDAPPELZIEKTE. Bij den Plantenziektenkundigein Dienst te Wageminge.n is bericht binnengekomen, dat de aardappelziekte (Phytophthora infeetans) is waargenomen i.n de soort Eersteling. Het eerste optreden van de ziekte is dit jaar dus zeer vroeg. Hoewel hieruit nog niet volgt, dat de ziekte zich dadelijk sterk zal uitbreiden, moet met de mogelijkheid daarvan toch ernstig rekening gehouden worden. Daarom is het ge wenscht de aardappelvelden, welke door hun lofontwikkeling hiervoor in aanmerking ko men, zeker als de weersomstandigheden gun stig zijn voor het optreden van de ziekte, reeds nu te bespuiten met Bordeauxsehe of Bourgon dische pap. Herhaling van de bespuiting ter bescher ming van het later bijgegroeide loof is noodig. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wapeningen. EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING Deze examens zyn voortgezet met de candida- ten uit Bethesda-Sarepta te Haarlem. De uit slag ls als volgt: Eerste overgangsexamen, 7 candidaten, afge wezen 3, geslaagdA. J. R. Ansink, J. Ideenga, A. Jeddens, E. van Streun. Tweede overgangsexamen 4 candidaten, ge slaagd c. van Andel, G. Buding, H. Ferwerda, C. G. Stegelitz. DE DOODSKLOK, naast het typische kerkje te Korte Hemmen. De klok wordt alleen bij begrafenissen, geluid Recht van stiefkinderen op weezenpensioen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft 5 Mei j.l. uitspraak gedaan in een pen- sioenskwestie', die voor de jurisprudentie van de pensioenwet en voor de belanghebbenden van groot gewicht is. De zaak waarover het geschil liep was de volgende De weduwe van een onderwijzer, die uit een vroeger huwelijk met een niet-ambtenaar een minderjarigen zoon bezat, vroeg den Pensioen raad bij de regeling van haar weduwenpensioen tevens, toekenning van weezenpensioen voor dit kind. Zij baseerde deze aanvrage op het bepaalde bij artikel 92 van de Pensioenwet 1922, dat bij de vaststelling van het recht op weezenpensioen voorschrijft „naar regelen, vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur, kunnen pleegkinderen gelijkgesteld worden n4et wettige of gewettigde kinderen". Koninklijk besluit van 11 Juli 1922 (Staatsblad 444), dat den bedoelden maatregel van bestuur bevat, bepaalt nu, dat pleegkinderen van een overleden ambtenaar, die gedurende de laatste vijf jaren, voorafgaan de aan den datum vaji zijn overlijden, deel hebben uitgemaakt van zijn gezin en geheel als eigen kinderen door hem zijn onderhouden en opgevoed en voor wie aftrek van het belast baar inkomen vóór de rijksinkomstenbelasting i-s toegestaan, ten opzichte van het recht op weezenpensioen geheel gelijk staan met eigen kinderen. Daar nu haar tweede echtgenoot (de onder wijzer) de zorg voor haar kind geheel op zich genomen had en hem voor dit kind ook steeds aftrek van zijn belastbaar inkomen was toege staan, meende de weduwe, dat voor haar zötlh dan ook aanspraak op iveêzenpëhsIolH kom worden gemaakt. De Pensioenraad wees deze aanvrage echter af. Hij grondde dit- op het feit, dat het bedoelde kind een „stiefkind" van den overleden ambte naar was, terwijl het Koninklijk besluit van 11 Juli 1922 (Staatsblad 444) slechts spreekt van „pleegkinderen" van den ambtenaar. Het taalkundig beigrip „stiefkind" is nu, meende de pensioenraad, niet alleen een geheel ander dan het 'begrip „pleegkind", maar ook de posi tie, waarin het stiefkind staat tot het gezin van eigen moeder en stiefvader is een voor de toekomst beter dan die van hat pleegkind tegenover de pleegouders en hun gezin. Oordeelde de Pensioenraad dus, dat reeds taalkundig en reëel wel degelijk een onderscheid tusschen pleeg- en stiefkinderen moest worden gemaakt en hierin dus een motief' lag voor zijn afwijzing, hij meende in de geschiedenis der pensioenwet 1922 hiervoor ook sterken steun te vinden. De regeering toch, releveerde hij, die aan vankelijk zelfs bezwaar had voor de toepassing van de pensioenwet gelijkstelling van pleeg kinderen met eigen kinderen te bevorderen, is niet dan aarzelend en op aandringen van de Tweede Kamer hiertoe overgegaan. In de Memorie van Antwoord op het Voorioopig Ver slag der Tweede Kamer over het ontwerp-Pen- sioenwet, zeide zij toch, dat tegen de verlangde gelijkstelling van pleegkinderen met wettige of gewettigde kinderen bezwaar bestond. De staatscommissie ad hoe had er reeds op gewe zen, dat het niet gemakkelijk zou vallen een goed criterium te vinden voor hen, die als pleegkinderen or,der de wet zouden moeten vallen. Het gevaar voor misbruik zou zeer groiot en niet gemakkelijk te keeren zijn. De Pensioenraad ocu-deelde dan ook dat het niet geoorloofd zou zijn het begrip „pleegkin deren" door een ruimere interpretatie buiten zijn eigen grenzen uit te breiden. Hij meende hiervoor ook nog steun te vinden in het feit, dat, indien de wetgever den stiefkinderen ook recht op weezenpensioen had willen toekennen, hij de artikelen 92 en 93 der Pensioenwet wel algemeener geredigeerd zou hebben, zooals dit het geval is bij de Invaliditeitswet, waar de betrekkelijke alinea 2 van artikel 83 luidt „voor de toepassing van dit en het voorgaande artikel worden met wettige kinderen gelijkge steld kinderen, die gedurende het jaar, aan het overlijden voorafgaande, op kosten van den verzekerde in diens gezin zijn opgevoed en na het overlijden van den verzekerde geen koet winner hebben". De weduwe heeft echter in deze beslissing van den Pensioenraad niet berust en is in beroep gegaan bij den Cent rale n Raad van Beroep. Zij voerde hierbij aan, dat zij niet kon inzien, waarom het bedoelde kind niet behalve stief kind tevens pleegkind van den ambtenaar kon zijn, terwijl er in de wet of in het uitvoerings besluit geen bepaling te vinden is die pleeg kinderen, die tevens stiefkinderen zijn, uitsluit van hun pensioensaanspraken. Dat het bedoelde kind een pleegkind was in den zin van het betrekkelijke Koninklijk besluit bood zij aan. zoo noodig, nog te bewijzen. Ook bestreed zij de stelling van den Pensioenraad, dat er een zakelijk verschil zou zijn ontstaan door het feit, ■dat het pleegkind van den overledene tevens zijn stiefkind was. Immers, hoewel het geens zins ais algemeenheid juist is, d8,t de positie van een stiefkind meer gesecureerd zou zijn dan die van een pleegkind uit het zijn van stiefkind vloeien immers geenerlei rechten voort is het mogelijkerwijs hieraan verbon den voordeel weggevallen door het overlijden van den stiefvader. De analogie met de Invaliditeitswet, zooals die door den Pensioenraad was gesteld, meende klaagster te moeten verwerpen, omdat in de betrekkelijke bepalingen van die wet, het woord „pleegkind" niet eens wordt gebruikt en daar alleen vereisohten voor gelijkstelling met eigen kinderen worden gesteld. Zij vroeg dus ook alsnog -toekenning van weezenpensioen voor het bedoelde kind. _De Centrale Raad van Beroep heeft in zijn uitspraak geheel de zijde van de weduwe geko zen. ij verwierp met haar de excepties van den Pensioenraad tegen de combinatie pleeg kind-stiefkind. Hij overwoog hierbij zelfs nog, dat, indien de stelling van den Pensioenraad.' dat de positie van een stiefkind beter gesecu reerd zou zijn dan die van een eigen kind, juist zou zijn, dit een reden te meer zou moeten zijn, om deze stiefkinderen bij de toepassing van de pensioenwet gelijk te stellen met eigen wettige of gewettigde kinderen. Voor hen heeft de wet immers uitdrukkelijk weezenpensioen gewild. Het beroep op de geschiedenis der wet wees de Raad af, omdat de Regeering, indien zij dan aanvankelijk al bezwaar had tegen ge lijkstelling van pleegkinderen met eigen kin deren, later, bij de totstandkoming van het Koninklijk besluit van 11 Juli 1922 (Staatsblad 444) een omschrijving van het beigrip „pleeg kinderen" heeft gegeven, die op „stiefkinderen" geheel van toepassing kan zijn. De Raad gelastte dan ook alsnog toekenning van het weezenpensioen. Deze beslissing is natuurlijk in elk opzicht niet anders dan -toe te juichen. Het is alleen jammer, dat het tot bijna tien jaren na de totstandkoming der wet geduurd heeft, voor tenslotte iemand de zaak in hoogste instantie heeft uitgevochten. H. B. BELANGRIJKE BOTANISCHE VONDST- Door den heer K. A. Berendsen, Chef-Bloe mist aan het Kon. Domein Het Loo, is op de tentoonstelling van de Ned. Natuur-Histori- sche Vereeniging te Arnhem een belangrijke botanische ontdekking gedaan. Het Staatsboschbeheeir had n.l. onder lei ding van houtvester O verdij kink en boschwaoh- ter Schepers een verzameling tooschplantsoen ingezonden, waarvan het geheel was afgewerkt mét helde, bósdhbessen enz. Onder de aanwezige vossebessen bevonden zcib exemplaren met een opvallend kruipende groeiwijze, wat den heer Berendsen aanleiding gaf deze nader te onderzoeken en te vergelij ken. Hierbij bleek, dat men niet te doen had met een z.g. vossebes, maar met de lm ons land nog nimmer in -het wild groeiend gevon den Beredruif (Arctos taphylos Uva Ursé). Deze ontdekking bracht onder de aanwezige botanici beroering te weeg. Dr. Florsohiitz uit Velp nam onmiddellijk maatregelen tot bescherming van deze vondst en maakte in Ugchelen fotografische opna men van de groeiplaats zoodat een en ander binnen korten tijd in de wetenschappelijke bla den uitvoerig zal worden beschreven. De Beredruif is een -dier z.g. relicten uit den ijstijd, evenals de in het Kon. Park voorko mende Zevenster. De plant groeit nog in Noor delijke landen van Europa en op de Alpen, maar is niet opgenomen in de Nederlandsehe Flora. Te Beverwijk staat op den hoek van Baan- straat en Kees Delfsweg, in den tuin van de nieuwe R. K. Tuinbouwwinterschool, een vlag- gestok waaromheen een elftal bordjes is ge plaatst, waarop cijfers staan vermeld. De bedoeling van d'en vlaggestok is ieder duidelijk. Menigeen zal zich echter hebben af gevraagd waarvoor de bordjes met cijfers die nen. Wellicht dachten voorbijgangers, dat er een proef genomen werd op het gebied van hollen-, fruit- of groenteteelt. Immers al deze vakken worden op de R. K. Tuinbouwwinter school onderwezen. Het géval is echter veel eenvoudiger en daar het voor navolging aan bevelenswaardig is, wel waard hier mede gedeeld te worden. Het geheimzinnige van het geval moet men niet onder, maar juist hoven den grond zoeken. Vlaggestok en bordjes vor men n.l. gezamenlijk een zonneklok. De scha duwstreep van den vlaggestok is hierbij de wijzer, terwijl de cijferbordjes de uren van de klok moeten voorstellen. Als de zon nu maar schijnt kan men' zonder horloge bij zich te hebben, den tijd bepalen en wel door op te letten, waar de schaduwstreep van den vlag gestok valt. Op 15 April, 14 Juni, 1 September en 24 December geeft de zonnetijd nauwkeurig den middelbaren tijd van de plaats aan. Om mid delbaren tijd Amsterdam te krijgen moet men er dan nog extra minuut bij optellen. Op andere dagen, dan de voormelde data is er een verschil van eenige minuten met den zonnetijd. Wil men op andere dagen ook precies den „iddelbar-en tijd van de plaats weten, dan kun nen de volgende gegevens voor de tijdvereffe ning dienen: Op 20 Mei 8,5 minuut, op 1 Juni 2,5 minuut, op 10 Juni 1 minuut aftrekken van den zonne tijd om middelbaren tijd te krijgen. Op 20 Juni 1 minuut, 1 Juli 3,5 minuut, 10 Juli 5 minuten, 20 Juli 6 minuten, 27 Juli 6,4 minuut, 1 Augustus 6 minuten, 10 Augustus 5,5 minuut en 20 Augustus 3,5 minuut op te tellen bij den zonnetijd om middelbaren tijd te krijgen. De tijdvereffening op de overige dagen van Mei tof en met Augustus kan men uit de vo- renvermelde gegevens nu zelf wel berekenen. In de wintermaanden zijn de tijdsverschil len iets grooter. De vlaggestok kan derhalve, behalve zijn functie als drager van de vlag er nog een andere functie bij vervullen. Is de plaats gun stig gelegen, dan kunnen de hoekpunten van tuinen, welke door hunne beplanting van op gaande heesters dikwijls het uitzicht van het verkeer beiemmeren goed voor zonneklok be nut worden. De kosten hiervan zijn uiterst ge ring en een aardige beplanting om de vlagge stok is altijd nog mogelijk, indien men er slechts laagblijvende sierplanten plaatst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6