VEILIG VERKEER DE VERKEERSDAG. Drie personen verdronken DE VRIJWILLIGE VERKEERS- INSPECTIE IN NEDERLAND. SLEEPBOOT GEZONKEN. Door sterken stroom tegen den dam VERVOER VAN GROOTE STUKKEN PER SCHIP. DE CRISIS IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. VOETGANGERS WIELRIJDERS VERBETERING VAN DEN VISCH- STAND IN DE NOORDZEE. Tot overeenstemming gekomen Het resultaat van besprekingen de uitvoering der TARWEWET. Drie personen verdronken. VRIJHEID IN HET LUCHT VERKEER. PROVINCIAAL SUBSIDIE V. V. V. DE MEENING VAN DE NED. VEREEN. VOOR INTERNATIONAAL RECHT T>IJ het beschermen van de rechten _der individuen moet vooral gelet worden op de lagere klasse en de armen. {fUarum Novarum) Te midden van het kruisend verkeer staat rustig en onaan doenlijk de leidinggevende verkeersagent C. J. ti. Wijngaarden v. Rees. Het vraagstuk van het verkeer is beklem mend in deze tijden. De moderne techniek drijft haar vindingen door en de stijgende eisch van de snelheid moedigt haar aan. De vaart en veelvudigheid van 't verkeer zijn niet meer te stuiten. Maar wel te ordenen! Wèl kan het volk er rijp voor worden gemaakt om mede te werken aan een bevredigende combinatie vam veiligheid en verkeer. Gelukkig is dit besef geen kloppende op de deur van een dooveman. De verkeersdag, dien wij Zaterdag hielden, levert er het levendigst bewijs voor. Het is een hoogtepunt in den arbeid van den „Bond van Vrijwillige Verkeersinspectiën in Nederland", die hier de zaak der safety'^ die „first" moet zijn, aan het rollen heeft gebracht, en getoond heeft, wat reeds belangelooze bur gerzin presteeren kan, waar het er om gaat orde te brengen in een groeienden chaos. Deze dag houdt ons een stopbord voor; en vraagt onze bijzondere aandacht voor het ver keer en zijn eisehen. Maar is het thans ook niet passend en nuttig eens een richtingwijzer te plaatsen, die wenkt naar de Vrijwillige Ver- keersinspecitie? Het was ons daarom, toen wij den heer C. J. van Wijngaarden van Rees te Utrecht om een onderhoud vroe gen, niet alleen om een algemeene belichting van het verkeers- vraagstuk te doen, doch wij stelden ons ook voor, eens een uiteenzetting te kunnen weer geven van den even omvangrij. ken als heilza. men arbeid, dien de nationale organisatie, welke in hem haar actieven secretaris heeft gevonden, voor onze openbare veiligheid ver richt. Het verkeersvraagstukde heer van Wijngaarden van Rees noemde het een van de belangrijkste vraagstukken van dezen tijd. Het doet zich volgens hem zelfs al voor als een bijna onoplosbaar probleem. „Want hoe moeilijk is het niet de menschen er toe te brengen, zich stipt te houden aan de wetten van den weg! Wanneer iedereen er maar ern stig naar streefde de voorschriften en adviezen na te komen, zouden er ongelukken slechts sporadisch geschieden. Bijna alle ongevallen immers zijn te wijten aan een persoonlijke over treding. Steeds meer en meer wordt slordig heid langs den weg noodlottig. Het verkeerswezen neemt in ontstellende mate toe, zoodat het ook steeds grooter eisch wordt, dat men waakzaam zij en voorzichtig. Een paar cijfers, die spreken: in 1920 reden er in Nederland 32.468 motorrijtuigen, terwijl een telling op 30 Juni 1930 heeft aangetoond, dat er toen niet minder dan 143.644 de wegen onveilig maakten. Nu zijn er bijna drie mil- lioen fietsen* in omloop een getal dat echt Nederlandsch klinkt, waar, om het zoo eens te zeggen, iedere landgenoot bij zijn geboorte reeds een rijwiel krijgt". „Men vraagt", zoo ging de heer Rees voort een wegenpolitie op den buitenweg, omdat de vrijwillige verkeersinspectie langs den weg uiteraard slechts half werk kan doen. Ik hecht echter niet zooveel waarde aan het practische inspecteeren. Het is veel meer redelijk en effectief, dat men in dorpen en steden de men schen tot voorzichtige en deskundige wegver- bruikers opvoedt, zoodat wat binnen de veste is geleerd, daarbuiten gedaan wordt! De men schen weten vaak niet( wat zij hebben te doen en te laten". De heer van Rees vestigde vooral de aan dacht op één groote bron yan veel leed: men leert rijden op een ouden wagen, waarmee men praetisch geen groote snelheid bereiken kan, wil men tenminste door geen oorverdoovend lawaai worden omgeven; is men dan een vol leerd chauffeur geworden, dan stapt men in een splinternieuwen wagen, die maar even een drukje op het gaspedaal behoeft, om 60 a 70 K.M. te gaan loopen. ,,Acht u het niet noodzakelijk, dat er op de Wij konden nu vrijelijk graaien in een stapel briefkaarten, waar op bezorgde vaders en begrijpende leerkrachten om toezending vroe gen. Menig verzoek was „met redenen omkleed". Het gesprek kwam vervolgens op de plichten van de overheid. Meer eenheid in de signalen vond de heer van Wijngaarden van Rees een eisch van den eersten rang. Men kan het verkeerswezen niet plaatselijk zien; is het niet van internationale beteekenis, zijn strekking is in ieder geval nationaal. In een wip is men van de eene gemeente in de andere, dikwijls zonder het zelf te mer ken. Is het dan te verwonderen, dat sommigen de kluts kwijt raken, wanneer zij telkens weer met een ander signalen-systeem rekening hebben te houden? En hoe weinig respect zal het publiek voor de verkeersleiders over hou den, wanneer het eenmaal in de gaten heeft, dat zij ,,het zelf nog niet weten". „Is het niet mogelijk, dat men de koppen bij elkaar steekt om de gewenschte uniformiteit te bereiken?" ,,Het ware beter, dat de staat den gemeentebe sturen oplegde, zich aan een bepaald systeem te houden. Niet alleen de doode teekens behoe ven ordening, maar ook de signalen, die de agen ten geven, dienen in een algemeen voorschrift vastgelegd te worden. En laat Nederland ten opzichte van de reflectoren achter op de fietsen het voorbeeld van Zweden volgen: daar brengt de overheid een keur op de in orde bevonden plaatjes aan. Hier in ons land koopt men vaak reflectoren, die hun naam allerminst eer aan doen." Na deze uiteenzetting vroegen wij onzen gastheer eens wat van het werk der vrijwillige verkeersinspectie te vertellen. Dit achtenswaar dig instituut mag immers niet het lot onder gaan, dat het beste aangeduid wordt met de stelling: onbekend maakt onbemind. Niet dat er nog iemand zal wezen, welke nog nimmer van dezen keurtroep gehoord heeft, maar zijn strekking en streven zullen nog voor velen ge sloten boeken zijn. De heer van Rees deed duidelijk uitkomen, dat wat de verkeersinspecties doen, hoofdzake lijk opvoedend werk is. Het is haar dus ook niet zoozeer om te doen, verbalen te maken, als wel de voertuigbestuurders, wielrijders en voet gangers in te wijden in wetten van den weg, en hem eventueel op een overtreding of onvoor zichtigheid opmerkzaam te maken. Onwilligen worden begrijpelijkerwijze geverbaliseerd. Hier zorgt eventueel de rijksveldwachter voor, die met den vrijwilliger-automobilist meerijdt. Deze laatste mag zich zelfs niet mengen in een ge sprek tusschen den veldwachter en een per soon langs den weg. De vrijwillige verkeers inspectie vervangt ten plattelands, waar lang niet alle politiebeambten den verkeersknob- bel hebben, den goed-geinstrueerden agent van de stad. „Hoe is dit inspeotiewezen in Nederland ontstaan?" Het is wijlen de heer Wesser, commissaris van politie, geweest, die in Friesland de eer ste grondslagen legde van de wijdvertakte organisatie. Het eerst met een verkeersdag is de Provinciale Groningsche verkeersbrigade be gonnen. Het belangrijkste gedeelte van dien dag was de propagandistische rondtocht. Wij kunnen wel zeggen, dat van dit werk van Gro ningen de huidige verkeersdag een gevolg Is geweest." Aan het einde van het onderhoud kwamen wij weer op de algemeene opvoeding buiten den weg. Die vorming van voorzichtige en zekere wegverbruikers blijft het voornaamste. ,,En het allerbelangrijkste", zoo zei de heer van Rees, toen wij al stonden, ,,is de verkeers- opvoeding van de jeugd." Wie zou dit willen betwisten? Wie de jeugd heeft, heeft immers de toekomst. Maar ook: wie aan het verkeer denkt, denkt ook aan de De allerveiligste weg. Voor het kruisen v an den drukken Blackfriars Road te Londen heeft het schooltje de hulp van bobby ingeroepen. Maar niet alleen de Londensche policemen zijn zoo vriendelijk! een Verplichting voor den afzender om het gewicht aan te duiden. Rijkssubsidie in de kosten eener steunregeling in uitzicht gesteld. toekomst! v. W. scholen meer les in verkeerskennis wordt ge geven?" „Ja, natuurlijk! Maar het lastige is, dat wij niet over voldoende eenvoudige en onderhou dende lectuur beschikken. Als een poging om in die behoefte te voorzien, heeft de Bond van Vrijwillige Verkeersinspectiën thans een ge schriftje voor de jeugd laten verschijnen. De propaganda hiervoor is een succes geworden. Reeda duizenden exemplaren zijn aangevraagd". de rijweg is voor U even gevaarlijk als de onbewaakte overweg voor den automobilist; mijdt hem zooveel mogelijk; kijkt goed uit voor en tij dens het oversteken; steekt RECHT over. rijdt zooveel mogelijk rechts en nim mer in breede rijen naast elkander; richt uw electrische lantaarn zoover omlaag, dat de lichtstraal een tegen- komer niet hindert; mijdt den rijweg als er een rijwielpad is. BESTUURDERS VAN AUTO'S EN MOTORRIJWIELEN. rijdt langzaam overal, waar de weg smal, druk of onoverzichtelijk is; waagt niets, beperkt uw snelheid zoo, dat ge steeds en onder alle on voorziene omstandigheden uw wagen meester kunt blijven. Te snel en ge waagd rijden verraadt gewoonlijk den beginneling. Geeft bij verande ring van richting een duidelijk tee- ken buiten den wagen. Onthoudt U voor en tijdens het rijden van alco holgebruik. Houdt uw remmen en signaalgever in prima staat. BESTUURDERS VAN VOERTUIGEN. rijdt zooveel mogelijk rechts, dus kort bij den zijkant der rijbaan, blijft ook op den buitenweg steeds oplettend, rijdt, van een zijweg op een drukken weg komende, steeds uiterst voorzichtig, ook al zoudt ge recht op voorrang hebben. Zorgt voor behoorlijk licht, zoodat uw voertuig bij duisternis reeds op ge ruimen afstand wordt opgemerkt. Rijdt een zijstraat links met groo ten boog in. BESCHERMING TEGEN ONGEVALLEN BIJ LADEN EN LOSSEN. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de ontwerpen tot voor behoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag betreffende de aanduiding van het gewicht op groote stukken vervoerd per schip en tot het ontwerp-verdrag betrefj tende de bescherming tegen ongevallen van arbeiders werkzaam bij het laden en lossen van schepen wordt ontleend, dat er geen reden is om aan te nemen, dat Duitschland niet tot het eerstgenoemde verdrag zal toetreden. Integen deel werd door het Duitsche gezantschap hier ie lande onder dagteekening van 12 Mei 1931 aan den Minister van Buitenlandsche /aken medegedeeld, dat Duitschland het verdrag wenscht te ratificeeren. De regeering is het voorts eens met de leden, die van oordeel zijn, dat niets de uitspraak rechtvaardigt, dat bij aanvaarding van dit ver drag door België op de uitvoering daar te lande niet streng zal worden toegezien. Voor een be nadeeling onzer havens door Duitsche of Bel gische behoeft dan ook in dit opzicht geen vrees te bestaan. De in het voorloopig verslag geschetste be zwaren inzake het leggen van de verantwoor delijkheid voor de naleving van de in art. 1 eerste lid van het verdrag bedoelde verplich ting op stuwadoors of binnenvaartondernemers acht de regeering bij nadere overweging ge grond. In verband hiermede wordt bij een nota van wijziging welke gevoegd is bij de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp tot wijziging, der Stuwadoorswet voorgesteld den afzender van het stuk of voorwerp voor de naleving van deze verplichting verantwoordelijk te, stel len. In het ontwerp eeener nieuwe Veiligheids wet, dat in voorbereiding is, zal met betrekking tot de binnenvaart een soortgelijke bepaling worden opgenomen. Wat het tweede verdrag betreft, wordt op- geinerktf dat omtrent de 'beveiliging tegen gevaren bij het laden en lossen van binnen schepen bij ons tot nu toe geenerlei wettelijke regeling bestaat. Het is zeer noodig, dat op dit gebied een wettelijke voorziening tot stand komt; zulks te meer, nu men ook In de binnen vaart steeds meer gebruik maakt van motoren en mechanische hulpmiddelen, waardoor het gevaar voor ongevallen stijgt Aangezien de voorschriften van het verdrag in het algemeen niet verder gaan dan voor een behoorlijke beveiliging bij het laden en lossen van schepen noodig is te achten, kan derhalve niet erkend worden dat het verdrag lasten op het binnenvaartbedrijf zou leggen, waar geen vermeerdering der veiligheid tegenover staat. DE C.A.O. IN DE METAAL-INDUSTRIE Ook contact met de R. K. Werkgevers. Ook bij de R.K. Werkgeversvereniging zijn thans door de drie samenwerkende organisaties de wijzigingsvoorstellen voor een eventueel nieuw af te sluiten contract ingediend, meldt „St. Eloy". Zij wijken zoo goed als niet af van de voorstellen bij den Metaalbond inge diend. Het verschil zit alleen hierin, dat en kele dingen, bij de R.K. Werkgeversvereni ging reeds geregeld, zijn weggelaten, zooals bijv. het artikel, hetwelk de rechten omschrijft van doorbetaling van loon op verzuimdagen wegens familie-sterfgevallen, gezinsvermeerde ring, huwelijk, plechtige H. Communie, enz. Voor wat de vacantieregeling betreft is eenig verschil gemaakt in de toepassing, door den R.K. werkgever het recht te geven wat ook in het huidige contract omschreven was de twee katholieke feestdagen, indien deze. niet op Zondag vallen, als vacantledagen aan te merken, mits natuurlijk het eindresultaat va cantia en doorbetaling twee katholieke feest dagen te zamen, het aantal uren van een nor. male werkweek vormt. Op de vragen van den heer Ipuymaer van Twist betreffende het nemen van maatregelen tot verbetering van den vischstand op de Noordzee en ter tegemoetkoming in den nood der werklooze visschers, heeft de heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, o.m geantwoord, dat hij kennis heeft genomen van de moeilijkheden, waarin in hetz bijzonder het trawlvisscherijbedrijf te Jmuiden meer en meer gaat verkeeren. Die moeilijkheden zijn echter slechts voor een deel het gevolg van den ach teruitgang van den vischstand. Voor het overige vinden de moeilijkheden haar oor sprong in de tegenwoordige lage besommingen der grootere schelvischbooten, welke voorna melijk „rondvisch" (schelvisch, kabeljauw, leng, koolvisch, enz.) aanvoeren. De vangsten van deze booten zijn over het algemeen vrij ruim, doch door de lage prijzen der rondvisch zijn de besommingen onvoldoende om het be drijf loonend te maken. Dat in andere visscherijplaatsen groote Werkloosheid in het visscherijbedrijf zou heer- schen, Is hem niet bekend. Dat de achteruitgang van den vischstand in de Noordzee tot nadeelige gevolgen zou lei den voor de haringvisscherij, wil hem niet juist voorkomen. Van een achteruitgang van den haringstand in de Noordzee is, zooals ook blijkt uit de uitkomsten dier visscherij geen sprake. De Minister deelt de vrij algemeen gehul digde meening, dat de achteruitgang van den ijkdom aan marktwaardige schol en schar moet worden toegeschreven aan de scherpe bevis- sching van de Noordzee en de visscherij op jonge platvisch, de z.g. „puf". In deze vis scherij op jonge platvisch kan naar zijn meo- ning echter niet de oorzaak zijn gelegen van de slechte vangsten der fijnere platvischsoorten, als tarbot en tong, aangezien jonge exempla ren van deze soorten in den regel in de puf niet in aantallen van eenige beteekenis worden aangetroffen. Het treffen van maatregelen ter verbetering van den vischstand in de Noordzee is uiter aard een zaak van overleg en samenwerking van alle bij de visscherij in de Noordzee be trokken Staten. Er dient intusschen op gewezen, dat van een verbod van puf-aanvoer geen spoedige verbe tering in de tegenwoordige moeilijkheden mag worden .verwacht; een zoodanig verbod zal toch eerst na verloop van enkele jaren tot ver hooging van de vangst van marktwaardige vlsch kunnen leiden. HET ARBEIDSCONFLICT TE GOIRLE. De door den Ned. R. K. Textielarbeidersbond St. Lambertus aangekondigde staking bij de firma Van der Ven en de Vries, die Zaterdag zou ingaan gaat niet door. Na verschillende besprekingen is men tot overeenstemming ge. komen. Als bemiddelaar is opgetreden de bur gemeester van Goirle, de heer H. van Ginneken. JOH. H. BEEN. Een aantal ingezetenen van Brielle heeft het plan opgevat, als blijvende herinnering aan Jah. H. Been, in de geboortestad van den, ver leden jaar overleden schrijver, een gedenktee- ken op te richten. Voorzitter van de commissie is mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke, penningmeesters zijn da heeren J. C. Kruyne en nxr. L. Trouw, op wier postrekening no. 177180 bijdragen kunnen worden gestort. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Ged. Staten van Zuid-Holland stellen Prov. Staten voor het rouwgeld voor de dr. mr Wil lem v. d. Bergh-sitichting te Noordwijk, voor idioten en achterlijke kinderen, te verhoogen tot de helft van het verpleeggeld, met inbegrip van het kleedgeld, zijnde 375 per onbezette plaats per jaai overeenkomstig de regeling welke reeds in tal van andere contractueele gestichten geldt. Deze regeling wordt tevens voorgesteld voor de St. Willibrordusstichting te Heiloo en het St. Bavo-gesticht te Noor- wijkerhout. Adres van biscuitfabrikanten aan den minister. De vereeniging van Bisouitfabrikanten in Nfederland, de vereeniging van Nederlandsche Beschu-i'tfabrikanten, de vereeniging van Ne derlandsche vermioellifabrikanten en de Ne derlandsche Tarwestijfselfabrikanten hebben een adres gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin zij verklaren verontrust te zijn over de plan. nen omtrent de wijze van uitvoering der Tarwewet, omtrent het voorgenomen samen, gaan van de meelfabrikanten en de meel. importeurs waardoor de prijsregelende factor van het buitenlandsch meel zou komen te ver vallen en dus de mogelijkheid van prijsopdrij ving niet denkbeeldig is en omdat de Neder landsche meelverwerkende Industrieën haar grondstof veel -duurder zullen moeten betalen dan de buitenlandsche ooncurreerende fabrie ken, ook indien de overwogen uitzonderings maatregelen worden toegepast. Zij meenen, -dat door dit alles de toekom stige bestaanszekerheid hunner bedrijven ln gevaar wordt gebracht en verzoeken den mi nister maatregelen te nemen, waardoor de Tarwewet zoodanig wordt aangevuld, dat het mogelijk zal worden de buitenlandsche fabri katen, waarin tarwebloem verwerkt is, bij in. voer evenveel te laten bijdragen als de over eenkomstige industrieën hier te lande hebben te betalen ten behoeve der Nederlandsche tarwecultuuT. CONFLICT BIJ DE N.V. KRISTAL-UNIE TE MAASTRICHT VOORKOMEN. Vrijdagavond heeft opnieuw een bespreking plaats gehad tusschen de directie der N. V, Kristal-Unie te Maastricht en de hoofdbestu ren van de Ned. Vereeniging van fabrieksarbei ders en den R. K. fabrieksarbeiders-bond over de voorstellen der directie tot loonsverlaging. Het resultaat der besprekingen is geweest dat de directie zich bereid verklaarde de loonsver laging voor de blazers te bepalen op 1 cent per uur terwijl de verlaging voor glasslijpers en andere groepen werd teruggebracht tot 5 pro cent. De werknemers-bonden hebben Vrijdagnacht met de beide ploegen blazers en slijpers ver gaderd in welke vergadering de arbeiders be sloten met het compromis-voorstel der directie accoord te gaan zoodat dus een conflict is voor komen. Het oorspronkelijke voorstel der directie hield een loonsverlaging van 1 tat Zy2 ct. per uur. in. Men meldt ons uit Wieringen: Te 5 uur Zaterdagmorgen geraakte de sleep boot „Het Scheergat", varende in den dienst van de Maatschappij tot uitvoering van Zui derzeewerken, vast op den Keileemdam bij Breezand. Door den sterken stroom kwam de boot dwars tegen den dam te zitten. Er werd met de ma chine gewerkt om haar los te krijgen. Kort daarna geraakte de kop van de boot los van den dam. Het voorschip ging voor den wind en daar het achterschip bleef vastzitten, ging de sleepboot overzij. De stoker, die het gevaar had zien aanko men, sprong over boord en wist zich zwemmen de te redden. Zijn vader, de 52-jarige machi nist, de kapitein en de stuurman, werden in de diepte gesleurd en verdronken jammerlijk. De namen der slachtoffers, die bij het onge val met de sleepboot „Scheergat" om het leven zijn gekomen zijn als volgt: De kapitein A. Bakker, uit Rotterdam, de matroos-stuur man A. J. Broere uit Rotterdam, en de machi nist A. Visser uit Hansweert. Gered is de sto ker A. Visser Jr. De „Scheergat" was van den Nederl. Stoomsleepdienst vil. P. Smit Jr. te Rotterdam. Noodzakelijk voor de ontwikkeling van de internationale luchtvaartdiensten- CREDITEUREN IN HET VISSCHERIJ BEDRIJF. Tot nauwe samenwerking besloten. Dinsdag j.l. vond een vergadering plaats van vrijwel alle crediteuren in het visscherijbedrijf. Aanwezig waren ongeveer 35 personen, allen le veranciers van ijs, steenkool, stores-artllcelen enz. Na langdurige besprekingen werd besloten, een commissie in het leven te roepen, welke de opdracht kreeg zich een accountant van een groot accountantskantoor in den lande te assu- nieeren. Aan dezen accountant zullen alle vorde ringen der crediteuren op de reederijen worden opgegeven, met opdracht van geheimhouding. Uit de door den accountant verzamelde gegevens zal beoordeeld worden, welke schulden en den aard daarvan op iederen trawler afzonderlek rusten, als hypotheek, crediet-hypotheek, schulden voor leveranties enz., met splitsing tusschen concur rente en preferente vorderingen. Daarna zal de levensvatbaarheid van eiken trawler afzonderlek aan de hand van deze gegevens beoordeeld wor den. Afwijzende beslissing Ged. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan de Prov. Staten voor, ook thans weder een af wijzende beslissing te nemen op het verzoek van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer om een provinciaal subsidie van 2500. EERSTE HULP BIJ VERKEERS ONGEVALLEN. Hulpposten langs den weg. Naar ons wordt medegedeeld, zijn de werk zaamheden der commissie, welke door het Ne- derüamdscihe Roode Kruis, met medewerking yam de Reigeering, anderhalf jaar geleden in het loven werd geroepen thans zoover gevorderd, dat voor het einde der volgende week twee nieuwe postenketens voor de veirleening yan eerste hulp bij verkeersongevallen zullen zijn Ingericht, ©n wel langs de wegen Amsterdam AmersfoortEdeArnhem en Amsterdam UtrechtArnhem. Daarbij is -hetzelfde systeem gevolgd, volgens hetwelk de hulpposten jaiJ1gg den grootten verkeersader AmsterdamRotter damBredaBelgisch® grens werden lngoriaht. Dit werk kwam, zooals men zich herinnert, in den afigeioopen winter tot stand. EXAMENS VOOR RADIOZENDAMATEURS. Op 1 Juli a.s. en eventueel daarop volgende dagen, telkens te 19 uur zal wederom examen worden afgenomen voor het verkrijgen van een zendmachtiging voor radio-amateur of van een verklaring van bevoegdheid voor het bedienen van een amateuTzender. Het examen zal gehouden worden te 's-Gra- venhage. Zij die aan dit examen wenschen deel te nemen, moeten hun verzoek om een zendvergun. ning aan den Minister van Waterstaat, of, om een verklaring van bevoegdheid aan den Direc teur-Generaal der P. T. T. richten, uiterlijk 24 Juni a.s. STAKING OPGEHEVEN De staking in de steenfabriek te Angeren is geëindigd. De arbeid is Zaterdag weer be gonnen. INBRAKEN TE GOOR EN OMGEVING Door de marechaussee te Goor werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een zwervende Duitscher aangehouden, die niet in het bezit van papieren was en later bleek te zijn zekere H. Bij overbrenging naar de kazerne zagen de politiemannen, dat H. een voorwerp wegwierp; later bleek het een portemonnaie te zijn. Zaterdagmorgen werd de marechaussee ge waarschuwd door den heer J. Terpstra, direc teur der coöp. Zuivelfabriek Weddehoén, dat er bij hem was ingebroken en hij o.m. een portemonnaie vermiste. Daar den laatsten tijd te Goor en omstreken herhaaldelijk werd ingebroken, zal no-g moeten worden onderzocht of H. de dader is. IN KOKENDE RABARBER Te Franeker is het driejarig zoontje van J. A. bij het spelen in huis gestruikeld en in een pot met kokende rabarber gevallen. Het kind kreeg zulke ernstige verwondingen, dat het aan de gevolgen daarvan is overleden. Vrijdag vergaderde in het gebouw van het Ned. Roode Kruis aan de Princessegracht te 's Gravenhage de Nederlandsche Vereeniging voor Internationaal Recht, onder voorzitter schap van mr. B. C. J. Loder. Het jaarverslag dat eenigen teruggang in ledental constateerde, werd goedgekeurd, even als de rekening en verantwoording. De voorzitter memoreerde het overlijden van twee bestuursleden, mr. Bik en mr. van Leeu wen. In hun plaats werden benoemd de heeren v. Lynden van Sandenburg, vice-president van den Raad van State en mr. Coert te Rotterdam. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Aan de orde was hierna de discussie over het onderwerp „vrijheid van luchtvaart en vaste internationale vliegdiensten", waarvoor prof. mr. J. A. van Hamel een inleiding heeft geschreven. Hierin betoogt prof. van Hamel, dat het stellig op den weg van Nederland ligt mede op te komen voor vrijheid in het luchtverkeer. Wij willen ditvliegen; naar de overzeesche gewesten; over de grenzen; over de zee. Wij willen overal doorgaand verkeer. Het internationale luchtrecht maakt het on derwerp uit van een conventie van 13 October 1919, *te Parijs opgetrokken geheel onder lei ding der groote overwinnende mogendheden. Na een officieus tijdschriftartikel, waarin de punten werden kenbaar gemaakt, waarin voor Duitschlands bereidwilligheid tot toetre ding voorzien worden moet, werd een wijzi gingsprotocol van 15 Juni 1929 door de ge zamenlijke in de Int. Luchtvaartcommissie ver- eenigde mogendheden onderteekend, waarin de gewenschte wijzigingen werden aangebracht. Het is door ons land nog niet geratificeerd, hetgeen vooral samenhangt met de vraag <5#r vrijheid. De meening bestaat, dat het wijziglngn- ontwerp een stap in de verkeerde richting zou zijn. n.l. in die van verdere beperking van de vrijheid van het luchtruim. Eén ding staat wel duidelijk vast: dat de overgroote meerderheid der oontracteerende staten nog in geen geval geneigd is, het too volledig mogelijk vrijlaten van vreemde lucht- diensten over hun grondgebied, te aanvaarden. Steeds blijft voorop staan, dat men daartegen over een zeker recht van vete wenscht te be houden. De onderhandelaars van 1929 hebben echter bereikt, dat de gelieele zaak in een aangename sfeer van eensfemmig overleg is behouden ge bleven. De geheele verdere ontwikkeling van de praktijk van het Internationaal luchtvaart- recht Is door de conventie gelegd in handen eener oommissie, de C. I. N. A. (Commission Internationale de Navigation Aérienne), waar in .alle regeeringen vertegenwoordigd zijn, en wier leden, veelal de chefs der luchtvaartdien sten, telkens bijeen komen om onderling de belangrijke gerezen vragen te bespreken. Dit opent dus te gereedelijker een terrein van over leg waar nevens, misschien vóór het juridisch- bindende, het moreel-politieke gezichtspunt kan gelden, 't Is dus de vraag of daar niet een ter rein ligt waar de gewenschte meerdere waar borgen voor de redelijke vrijheid van inter nationale luchtvaartdiensten, geleidelijk ver dedigd en versterkt kunnen worden. De heer Slotemaker betoogde, dat de K. L. M. tegen ratificatie is, omdat men zich daardoor voor vele jaren zou binden. De K. L. M. bad zich voorgesteld dat bij weigering der ratificatie tevens een voorstel in de C. I. N. A. zóu wor den gedaan om de gronden van weigering aan te geven. Dit is echter door de regeeiing niet overgenomen. Wel is bereikt, dat e kwestie van het vrije luchtverkeer, nogeens m de C. N. A. ter sprake zal worden gebracht. Prof. van Hamel beantwoordde de sprekers. De ervaring leert, dat de organisatie in het net van luchtlijnen, In belangrijke mate lijdt onder de omstandigheid, dat ieder land baas Is in de luchtkolom daarboven. De vergelijking met de zeevaart komt op omdat wij daarbij hetzelfde hebben gezien; de onvrijheid van de zee is door sommige landen verdedigd omdat zij sommige gedeelten van de zee beheerschten. In tal van gevallen ziet men gelijke moeilijk heden als daarbij zijn voorgekomen, bij het luchtverkeer. Eenige bijzondere punten besprekende, zette spr. uiteen dat de douane geregeld is In een der annexen en dat men slechts mag opstijgen van en neerdalen op bepaalde aangewezen vliegvelden. Als resultaat der besprekingen wilde spr., samenvattend, constateeren, dat de vergadering tegen chartered monopolies is en voor vrijheid in het luchtverkeer. Ten slotte werd op voorstel van mr. Harts- feld een motie geredigeerd door den inleider, van den volgenden inhoud: De vergadering spreekt den wensch uit, dat bij de ontwikkeling van de internationale lucht vaartdiensten het beginsel der vrijheid zoo veel mogelijk op den voorgrond zal worden gesteld en dat de verschillende regeeringen de te. verleenen vergunningen slechts afhanke lijk zullen maken van motieven, die uitslui tend op het belang van het luchtverkeer zelf berusten en eventueele belemmeringen tot de onvermijdelijke zul'len beperken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6