BEZOEK VAN H. K. H. PRINSES JULIANA AAN GRONINGEN. Tewaterlating van het instructievaartuig „Prinses Juliana". MAANDAG 15 JÜNI1931 f EEN INDRUK MENSCHEN EN MEENINGEN DE VROUW NOTARIS. SLECHT ONTVANGEN IN DE TWEEDE KAMER. EEN 100-JARIGE. EEN GROOTSCHE HULDE DOOR DE BEVOLKING. DE INRICHTING VAN HET SCHIP. HET ZEVENDE EEUWFEEST VAN DEN H. ANTONIUS. PRINSES JULIANA TE PARIJS. PLECHTIGE VIERING TE KELDONK EN BLERICK. SCHEEPSRAMP OP DE NOORDZEE DE SPOORWEGTARIEVEN VOOR LAND- EN TUINBOUW. BELANGEN VAN LAND- EN TUINBOUW. DE BEMANNING GERED. VRACHTAUTO MET 8 PERSONEN TE WATER. EEN MAN VERDRONKEN. PAARD OP HOL GESLAGEN. VERKIEZINGSRELLETJE. EEN HOUTSCHROEF IN DE LUCHTPIJP. VERDRONKEN AGENT MET EEN MES BEDREIGD. BETREKKELIJK GOUDEN TRAMJUBILE. DE OUDE PAARDETRAM HERLEEFD Met bewondering 'en trots ziet iedereen naar het ongeëvenaard succes onzer Indlië-vluchten. W3 Hollanders alereersit. Want het is nog maar een paar jaar geleden, dat de weg naar Indië door de lucht gevonden werd, toen v. d. Hoop en de zijnen daar veilig arriveerden. Het was een verkenningstocht, die ondernomen werd omdat zij wijde perspectieven opende. En nu, slechts enkele jaren later, vliegen onze Hollandsche piloten met de regelmaat van het dagelijksche verkeer naar Bandoeng en terug of het de meest gewone zaak van de wereld is. Zoowel bij heit vertrek als bij de aankomst van een vliegtuig naar en van Indië is de belang stelling bijna gedaald tot het personeel dait hij elk vertrekkend of arriveerend vliegtuig ex officio in actie komen moet. Wij kunnen oins nauwelijks indenken dat we zulk eein feit kort geleden nog gevierd hebben met het uitsteken van de vlag. Maar hoe zakelijk ook zulk een onderneming is het bevat toch altijd nog een sportief element Nu de piloten de belangstelling kwijt raken, omdat alles zoo gesmeerd gaat, nu huldigen we de passagiers die het wagen de verre tocht maar Imsulinde of vandaar maar het moeder, land te ondernemen. Doch ook diat werd ge woon. Van den man die al geen zeldzaamheid meer is, ging de belangstelling naar dë eerste vrouw die het ondernam en het zal eveneens kort duren of ook dit wordt een gewoon ver schijnsel. Maar er is Iets anders dat onze belangstel ling vraagt en waarvan we eerlijk gezegd een minder prettigen indruk kregen. We bedoelen als we tenminste goed zien de poging der piloten om het sneller te doen dan een ander. De verkenningstocht van v. d. Hoop was voor zijn tijd al zeer vlug, doch bij hetgeen thans normaal is, was die toch om zoo te zeg gen een „bommelvliegtuig" bij een snel-vlieg- tuig vergeleken. Geijsendorffer en Scholte had den met v. Dear Black korter tijd noodig en de tocht van Koppen stelde op haar peurt weer al het voorgaande In de schaduw. Daarna be gonnen dë gleiwomle K. L. M.-vliegtochiten en het record kwam al spoedig van Koppen op onzen Ooeaanvlieger van Dijk te staan. Met verbazing hebben we daarna gelezen dat ook dit record geslagen werd en dat thans Smirnoff aam de splits staat. Totdat over enkele diagen van Dijk het record weer op zijn naam heeft terug gebracht? We hebben dten indruk dat dit zijne bedoeling is, toen we lazen dat het 20e postvliegtuig reeds den eersten dag Athene heeft bereikt en na den tweéden dag zich reeds in Gaza bevond. Is deze indruk juist, dan vragen we ons toch af, of dë K. L. M. daarmede op dien goe den weg is. Wamt wordt er op dlie wijze niet te veel gevraagd zoowel van het mensohelijk als van het machinaal vermogen? Een record verbeteren i-s een aardig sportief evenement, maar wanneer de renommie van uiterste veiligheid, dlie de K. L. M. over heel de wereld heeft verworven, daaronder lijden zou en dat is mogelijk ook al loopt alles uit stekend af! dan belteekent de tocht van nog weer enkele uren minder wel eenige winst aan tijd, maar verlies aan een roemrijke nationale zaak. Het initiatief-voorstel van mevrouw Bakker—Nort. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het voorstel Bakker Nort tot wijziging van de Wet op het Notarisambt wordt ontleend, dat verscheidene leden uiting gaven aan de bezwaren van principieelen aard, welke bij hen hiertegen bestonden. Zij wezen er op, dat door de voortdurend verder gaande gelijkstelling van man en vrouw in het maatschappelijk loven, eenerzijds de vrouw steeds meer onttrok ken wordt aan de taak, welke krachtens haar natuur voor haar is weggelegd, anderzijds den man steeds minder gelegenheid wordt gelaten tot het vervullen van zijn plicht als van nature aangewezen verzorger van een gezin. Aan een wetswijziging, welke tengevolge heeft, dat op nieuw een stap in deze richting wordt gedaan, "verklaarden zij hun medewerking niet te kun nen verleenen. Te ernstiger meenden deze leden zich tegen het onderhavige voorstel te moeten verklaren, wijl dat mede strekt tot het benoembaar ver klaren van de gehuwde vrouw tot notaris. Sommige leden waren van oordeel, dat het aantal mannelijke candidaten zooals alge meen bekend is overvloedig is, en dat toe voeging Tan vrouwelijke candidaten het aantal geschikte niet zal doen toenemen. Andere leden, die het voorstel wel princi pieel aannemelijk achtten, vonden het echter onaanvaardbaar wegens zijn onvolledigheid en zij oordeelden het ook geheel voorbarig. Naar hun meening vormt het bij de Kamer aanhan gige ontwerp tot wijziging van de regelen be treffende het huwelijksvermogensrecht de bij uitstek geschikte gelegenheid om de gevolgen van de toelating van de gehuwde vrouw tot het notarisambt onder de oogen te zien. Verscheidene leden verklaarden hun stem gaarne aan het voorstel te zullen geven. Naar hun meening is het niet meer dan billijk, dat de zekerheid wordt geschapen dat vrouwen, die door den wetgever worden toegelaten tot het afleggen van examens, waarbij de geschikt heid voor de vervulling van een bepaalde func tie wordt vastgesteld, ook in zoodanige functies kunnen worden benoemd. Hij leest zijn krant nog zonder bril. Vrijdag mocht de heer Kees Bratoer te Steen bergen zijn lOOsten verjaardag vieren. De groots Kerkstraat, waar hij woont, en de stra. ten der omgeving staken geheel in vlaggetooi Behalve het gemeentebestuur, kwamen de hoogeerw. heer deken van Steenbergen en vele anderen den 100-jarige hun gelukwen- schen aanbieden. Des avonds kwamen achter, eenvolgens drie muziekkorpsen en de zang. vereeniging „Polyhymnia" serenades brengen. De krasse oude, nog dagelijks zijn krant lezen de zonder bril, was ten zeerste üig -nomen met al die huldebetuigingen. De inrichting van het schip. Het bezoek dat H. K. H. Prinses Juliana Zaterdag aan de stad Groningen heeft gebracht in verband met 't doopen en te water laten van het nieuwe instructievaartuig van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart, is voor.de bevolking aanleiding geworden tot het brengen van een grootsche hulde aan de Prinses. Omstreeks half twaalf arriveerde H. K. H. Prinses Juliana per auto uit Het Loo te Gro ningen vergezeld door haar Kamerheer mr. J. C. Baron Baud en de Hofdame Jkvr. A. M. Barones Bentinck. De Prinses begaf zich on middellijk naar de woning van den Commis saris der Koningin jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Te diens huize weird dë lunch gebruikt». Hoewel H. K. H. Prinses Juliana alleen naar Groningen was gekomen om het naar haar ge noemde Instructievaartuig te water te laten, Had de Oranje Vereeniging „Oranje Nassau" te Groningen toch gemeend, deze gelegenheid niet te moeten laten voorbijgaan zonder Haar hulde te brengen: Te half twee werd op initiatief van deze vereeniging onder enorme belangstel ling der burgerij voor het huis van den Com missaris der Koningin aan Prinses Juliana een vaandelgroet gebracht door leden van gymnas tiek vereenigingen. Naar de scheepswerf „Gideon". Ter opluistering van de plechtigheid werd op de werf aan H. K. H. Prinses Juliana een zang- hulde gebracht. Daarvoor waren aanwezig on geveer dertienhonderd schoolkinderen, waarbij zich voegden het muziekcorps „Patrimonium de matrozen van het instructievaartuig „Prins Hendrik" en verder leerlingen van de zeevaart scholen te Groningen, Delfzijl, Schiermonnik oog, Harlingen, Terscheling, en Vlissingen. On der leiding van den heer K. Duinker, trok de lange stoet onder groote belangstelling naar de Oosterhaven, waar allen op vijf stoomschepen plaats namen om naar de werf „Gideon", aan het Winschoterdiep te varen. Te twee uur arriveerde H. K. H. Prinses Juliana eveneens aan de Oosterhaven, waar zij zich aan boord begaf van het instruetievaar- tuig „Prins Hendrik". Hier werd zij begroet door den heer G. de Jong, den directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Behalve degenen, die aan de lunch hadden aangezeten en tegelijk met de Prinses op de „Prins Hendrik" aankwamen bevond zich aan boord een aantal genoodigden. Nadat de aanwezigen aan H. K. H. Prinses Juliana waren voorgesteld, voer de „Prins Hen drik" naar de werf „Gideon". De Prinses en gevolg en bestuursleden met genoodigden van het Onderwijsfonds werden vervolgens over de werf geleid, het eerst naar den dirigent, den heer J. W. Kuiper, die aan H. K. H. werd voorgesteld. De kinderen zongen daarop twee coupletten van het „Wilhelmus", waarna de Prinses zich begaf naar een op de werf geplaatste verhoo ging, waar de plechtigheid der dooping en te waterlating zou plaats hebben. Rede vice-admiraal Fock. Vóór de plechtigheid hield de Hoofdinspec teur voor de Scheepvaart, vice-admiraal C. Fock, die den Minister van Waterstaat verte genwoordigde, een korte rede, in welke hij een overzicht gaf van het bijzondere karakter en de belangrijkheid van de scheepsbouwnijver heid en de kleine vaart in Groningen, in het bij zonder in de achter ons liggende jaren der twintigste eeuw. De heer Fock schetste daarop de ontwikke ling van het motorzeilschip en motorschip, een nieuw type-schip voor de kleine vaart. Spr. noemde het een verheugend feit, dat een schoolsöhip, waaraan in ons land hepaald be hoefte bestaat, hier in het Noorden wordt ge bouwd volgens een type, dat in de kleine vaart bewezen heeft, een goed practiisch bruikbaar zeeschip te zijn. Nadat de kinderen drie coupletten van het lied „Naar Zee" hadden gezongen, hield de heer M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, een rede, in welke hij wees op het groote belang van het school- schip, voor de opleiding voor de binnen-, zoo wel als voor de zeevaart. Nadat de heer M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, bij het beëindigen van zijn rede, H. K. H. had ver zocht de doopplechtigheid te verrichten, hield de Prinses, alvorens tot de plechtigheid over te gaan, de volgende rede: Rede Prinses Juliana. Alvorens over te gaan tot de plechtige te waterlating van het nieuwe oefensehip, dat thans is gereed gekomen, is het mij aangenaam te kunnen voldoen aan liet vereerend verzoek, dat tot mij gericht is, om dat schip te doopen en daaraan den naam „Prinses Juliana" te ge ven. Gaarne wensch ik het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, dat de opdracht tot den bouw gegeven h-eeft en den directeur van de Scheepsbouwwerf, die aan de opdracht uitvoering heeft gegeven, van harte geluk met de totstandkoming van het nieuwe instructievaartuig, dat door zijn betere uit rusting en meer moderne inrichting een stap vooruit beteekent in de richting van een goede practische vakopleiding voor de binnenvaart. Moge dit schip, waaraan ik thans mijn naam „Prinses Juliana" geef, in de overgangsjaren, welke wij doormaken niet alleen het symbool van vernieuwing en verjonging zön, maar ook het bewijs leveren, dat voor de scheepvaart nog een schoone en hoopvolle toekomst is wegge legd. En moge de opleiding, welke hier genoten zal worden voor het opkomende geslacht zijn een aansporing tot het ontplooien der energie en het optimisme, welke noodig zijn om aan de tijdsomstandigheden het hoofd te bieden en om de scheepvaart, dezen ouden tak van volks welvaart, welke in ons vaderland steeds zoo'n belangrijke plaats heeft ingenomen, tot nieu wen ongekenden bloei te brengen. aan, met inscriptie. Onder luid gejuich van de vele aanwezigen op de werf en het publiek aan de overzijde van het "Winschoterdiep, liet H. K. H. Prinses Juliana daarop de grijs geschilderde „Prinses Juliana", het eerst in ons land gebouwde sehoolschip, te water. Een muziekcorps liet het „Wien Neêrlands bloed" hooren, waarna drie coupletten van Hollands vlag" de plechtigheid besloten. H. K. H. Prinses Juliana betuigde haar groote ingenomenheid met het nieuwe school- schip. Het haar aangeboden zilveren bijltje, waar mede zij de plechtigheid der te waterlating verrichtte, bood zij, na gebruik, aan den heer T. L. Mellema, als voorzitter van het Scheep vaartmuseum te Groningen aan, ter plaatsing in dit museum. Tevens bood de Prinsès den heer G. de Jong, den directeur van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, een persoonlijke bij drage in de bouwkosten van het naar haar ge noemde instructievaartuig aan. H. K. H. verrichtte hierna de doopplechtig heid, waarhij zij de flesch champagne voor de tweede maal moest laten vallen, daar de schok den eersten keer niet sterk genoeg was om het glas te doen breken. Met een hartelijken lach voldeed zij aan het verzoek om het touw nogmaals omhoog te zwaaien. Onder luid gejuich van de aanwezigen be gaf H. K. H. Prinses Juliana zich met gevolg weer aan boord van het instructievaartuig Prins Hendrik", dat haar naar den overkant van het Winschoterdiep bracht. Hier stonden auto's gereed, waarmede de Prinses naar Groningen terugkeerde voor een kort bezoek aan het Museum van Oudheden van de provincie en de stad Groningen, ter be zichtiging van de collectie van wijlen Dr. Hof stedeDe Groot. Daarna keerde Prinses Juliana per ajuto naar Het Loo terug. Na het vertrek der Prinses trokken de kin deren en de leerlingen der zeevaartscholen in optocht door de stad, waar op de Ossenmarkt, na het zingen van eenige liederen, de stoet ont bonden werd. Do „Prinses Juliana" is bestemd om dienst te doen als oefen- en opleidingsschip voor de zee-, Rijn- en binnenvaart. Vooral met het oog op de opleiding voor de binnenvaart moesten <ïe lioofdafmetingen van het nieuwe Instructievaartuig zoodanig beperkt worden, dat ook door Friesland kan worden gevaren. Het nieuwe vaartuig wordt gebouwd met krulserhe-k en getuigd als tweemast gaffel- schoener. Door de uitrusting met een 150 P.K. Brons-motor is het schip zoowel full powered motorschip als zeilschip. Het belangrijkste gedeelte van het schip wordt het middenschip. Dit is door een water dicht schot in twee deelen gescheiden. In het voorste gedeelte worden ondergebracht de leer lingen, die geheel aan boord worden opgeleid. Het achterste gedeelte is weer in twee deelen gescheiden, waarvan het voorste wordt inge richt als schoollokaal met aangrenzende hut ten voor leeraren, het achterste gedeelte als slaapvertrek voor zestien leerlingen van Bin nenvaart- of Zeevaartscholen, wanneer deze met de „Prinses Juliana" oefentochten maken. De betimmering van het vaartuig wordt over het algemeen zeer sober gehouden. De technische inrichting van het nieuwe In structievaartuig voldoet aan de hoogste eischen. en alle moderne middelen voor navigatie, enz. worden Psegepast. Het ligt in de bedoeling half Augustus den officieelen proeftocht met het instructievaar tuig „Prinses Juliana" te houden, dat daar na onmiddellijk in dienst zal worden gesteld. Het bezoek aan het museum. Van de werf werd naar het museum van oudheden gereden, waar de Prinses door ver schillende leden van de Commissie van admi nistratie werd ontvangen. Het dochtertje van den conservator Dr. H. P. Ooster, hood H. K. H. een bouquet anjelieren aan. Do thee geserveerd door de dames Lande- weer en de Visser werd gebruikt in de acht. tiende-eeuwsche kamieir van heit museum. De Prinses toonde zich uiterst voldaan over het bezoek. Nadat H. K. H. op den stoep van het museum afscheid had genomen van den Commissaris der Koningin en den burgemeester, vertrok ken Zij en haar gevolg per auto weer naar het Loo. Een groote menigte juichte de Prinses bij haar vertrek toe. De tewaterlating. De eigenaar van de werf, de heer J. Koster Hzn., lichtte vervolgens H. K. H. Prinses Ju liana in, omtrent de wijze der te water lating en bood haar voor dit doel een ailveren bijltje Naar men ons uit Apeldoorn meldt, zal H. K. H. Prinses Juliana een week langer in Pa'.ijs blijven dan de Koningin en Je Prins, om verschillende merkwaardigheden van de stad te bezoeken. Mgr. Diepen legt den eersten steen voor een nieuw klooster. Te Keidonk, het bedevaartsoords van den H. Antonius in Oostelijk Noord-Brabant, is Zaterdag 't zevende eeuwfeest van den grooten volksheilige met veel plechtigheid gevierd. Voorafgegaan door een triduum, gepreekt door den weleerw. Pater Liberius O.M.Cap., werd de feestdag Zaterdagmorgen ingezet met een algemeene H. Communie. Te hal' 10 droeg pastoor Bogaerts, met assistentie, de plechtige Hoogmis op, na afloop waarvan een groote stoet werd gevormd, om Z. H. E. Mgr. A. F. Diepen aan de grens der parochie af te halen. Te elf uur arriveerde de Bisschop in gezel schap van zijn beide secretarissen en werd door een bruidje in een aardig toespraakje hartelijk verwelkomd. De stoet trok daarna door de ver sierde parochie naar de pastorie, vanwaar Z. H. Exc. om half 12, voorafgegaan door schoolkinderen, bruidjes en heeren geestelijken zich naar het bouwterrein begaf, om in het in aanbouJv zijnde klooster van de Zusters der Congregatie van het Kostbaar Bloed, een gedenksteen te plaatsen. Nadat Z. H. Exc. een welkomstlied was toe gezongen, heette de voorzitter van het feest comité. de heer P. v. d. Linden, Mgr. welkom en dankte hem namens Keldonk's parochianen voor zijn tegenwoordigheid op dezen dag. De Zusters en den pastoor wenschte spr. geluk met den bouw van het nieuwe klooster. Nadat daarop Mgr. Diepen den gedenksteen bad gezegend en dezen had geplaatst, nam pastoor Bogaerts het woord om den Bisschop en den Zusters dank te zeggen. Mgr. Diepen dankte vervolgens voor de bij zonder hartelijke ontvangst en gaf tenslotte allen den bisschoppelijken zegen. Te half vier vond een pontificaal Lof plaats ter eere van den H. Antonius. Onder dit Lof trok een groote processie door den tuin der pastorie, waarbij Mgr. Diepen het Allerheiligste droeg. Aan het rust-altaar hield pater Liberius een predikatie over het leven van den volks heilige. Een zeer groot aantal geloovigen uit Kei- donk en omliggende plaatsen woonde deze plechtige eeuwfeest-herdenking bij. Vrijdagavond kondigden herauten vanaf den toren der parochiekerk te Blerick het begin aan der feestelijkheden ter eere van het zeven de eeuwfeest van den H. Antonius. Hierna speelde de Harmonie der werkplaats te Blerick op den kerktoren eenige stichtelijke liederen. Zaterdagmorgen, op den feestdag van den Heilige, was de Geloftekerk al vroeg door talrijke personen bezocht. In optocht trokken de parochianen der St. Lambertus-parochie te Blerick naar de St. Antoniuskerk, waar een plechtige Hoogmis door den Weleerw. rector Diederen werd opgedragen. Gisteren wend een luisterrijke religieuste op tocht gehouden. Het woord aan de commissie-de Vries. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake behandeling van overeenkomsten met de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Staasspoorwegen met de N. V. Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij tot wijziging van de overeenkomst 1920 S.S.-H.S. en van de overeenkomst 1930 N.S. zegt de regeering o.a. dat zij wenscht inzake de vraag in hoeverre maatregelen omtrent tarieven voor land- en tuinbouwproducten noodig zijn de uitkomsten van den Arbeid der commissie-de Vries, af te wachten. Comité van economisch verweer. Zaterdiag vergaderde in Den Haag onder letiding van dr. F. E. Postihuima, het comité van Economisch verweer uit de Neder landsohe land- en tuinbouw organisaties. Belhailve over de douane-politiek van Frank rijk, weird uitvoerig gesproken over de jongste tariefplanmen oip landbouwgebied in Duitsch- land en het door Rijksminister Sohiele, bij 't Duitsdhe kabinet ingediende voorstel tot ver hooging van het footertairief waardoor de meest- begunötiging lm verba/nid meit het Duitsch Finsdhe handelsverdrag weer im het gedrang zou komen. Het comité zal binnenkort een bijeenkomst beleggen met de groepen van importeurs van belangrijke Duitsdhe artikelen met wie daar omtrent reeds overleg is gepleegd. „DE RADIOCENTRALE" De bond van exploitanten van radiocentrales is thans overgegaan tot de uitgifte van een officieel orgaan. Het eerste nummer ervan is onder den titel „De Radiocentrale" versche nen met voor belanghebbenden zeer interes santen inhoud. Er blijkt o.m. uit, dat de bond heeds meer dan 400 leden telt, wat wel wijst op een buitengewonen omvang der radio-dis tributie hier te lande. t'WOITKOBB! jOOVEN HcrymjvBi Grieksch stoomschip in den mist overvaren. Zaterdagmiddag tie ongeveer half vier heeft in de Noordzee ter hoogte van den Noord- Hinder voor Hoek van Holland een aanvaring plaats gehad tusschen het Grieksche stoom schip „Urania" dat van Danzig op weg was naar Triest, met een lading kolen en het Noorsche tankstoomschip Beaufort, van Ba- toum met een lading olie naar Rotterdam. Het Grieksche stoomschip heeft zoodanige schade gekregen, dat het vrij spoedig gezon ken is. De opvarenden zijn door de „Beaufort" aan boord genomen en dit schip is daarna op de plaats van het ongeluk voor anker gegaan. De aanvaring heeft plaats gehad tijdens een zwaren mist, die zoo dicht was dat de sleep boot „Ganges" van L. Smit Co.'s Interna tionale Sleepdienst, die ter assistentie is uit gevaren, lang heeft moeten zoeken alvorens zij de „Beaufort" gevonden had. De „Urania" was 3064 tons bruto en 1953 tons netto groot en gebouwd in 1903. Zij be hoorde thuis te Argostoli. De „Beaufort" meet 5067 tons bruto en 3002 tons netto, is gebouwd in 1929 en beboort thuis te Oslo. Het nieuwe instructie-vaartuig „Prinses Juliana" Ernstig ongeluk bij Apeldoorn. Zaterdagmiddag om half één geraakte een vrachtauto van de Nederl Basalt Mij., waarop een achttal werklieden op weg van Loenen naar Apeldoorn door het defect raken van de stuur inrichting, ter hoogte van de gemeentelijke vuilnisbergplaats in Wormen, in het Kanaal. Een viertal arbeiders van de firma Eijkel- boom, die in de nabijheid aan het werk waren, snelde spoedig ter hulp met een platte schuit. Enkelen der drenkelingen wisten zich zelf te helpen, anderen echter hadden dringend hulp noodig en werden ijlings geholpen. Een hunner, de ongehuwde 30-jarige H. Bui tenhuis, zat evenwel vast onder den omgekan- telden auto en kon door de 4 arbeiders slechts met groote inspanning worden bevrijd. De ongelukkige was bedusteloos en had boven dien aan het hoofd ernstige verwondingen op- geloopen. Alle pogingen van de artsen Herma- nides en Hoefer om de levensgeesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. De arbeiders Tamboer en Looyengoed, die eveneens reeds buiten kennis waren, toen men erin slaagde hen op bet droge te brengen, kon den gelukkig nog bijgebracht worden. De eerste werd per politie-auto naar het zieken huis vervoerd, terwijl de andere per particu lieren auto naar zijn woniing werd gebracht. Twee. meisjes en een jongen naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdagavond te ongeveer half acht heeft op den Frieschen straatweg even buiten de kom der gemeente Groningen, een ernstig ongeval plaats gehad. Uit de richting Groningen na derde een met een paard bespannen koets wagen, waarin gezeten was de familie B. uit Dorkwerd, gem. Aduard, in totaal zes perso nen. Eensklaps sloeg het paard op hoi, den wagen met zich meesleurende, waarna deze omkantelde. De inzittenden werden eruit ge slingerd. Drie van hen, waaronder twee kin deren, kwamen onder den wagen terecht. Allen bekwamen meer of minder ernstig let sel. Politie-agent mishandeld Voor den ingang van het O. L, Vrouwe- Gasthuis aan de le Ooeterparkstraait te A'Aam werd Vrijdagnacht en in de morgenuren het plaveisel voorzien van een aanbeveling in kleu ren voor de S. D. A. P. ter gelegenheid van de a.s. Raadsverkiezingen. Om het Zaterdag, morgen nog natte schilderwerk voor beschadi ging te behouden, werden de voorbijgangers uitgenoodigd niet over de aanbeveling te loo- pen. Velen voldeden aan dit verzoek, terwijl anderen er zich niet aan stoorden. Het laatste gaf aanleiding tot opmerkingen van weerskan ten. Een melkboer maakte zich zoo kwaad, dat hij een kan, gevuld met melk, van zijn wagen nam en den inhoud ervan over de schildering wierp. Dit was het sein voor een algemeene vechtpartij. Een politieagent, die er een einde aan trachtte te maken, kreeg een klap in he1. gelaat, zoodat bij zich in het ziekenhuis moest laten verbinden. Later is hij naar zijn woning gebracht. De man die den klap had toegediend, een ongeveer 30-jarige los-werkman, werd naar het bureau Linnaeusstraat overgebracht, waar de zaak verder werd afgewikkeld. Een drie-jarig jongetje te Dieren was al sinds Februari ongesteld. Men meende, dat het een geval was van natte pleuris en daarop werd hij dan ook behandeld. Zelf zeide de kleine wel eens, dat hij een grooten spijker had ingeslikt, doch aan die bewering werd geen aandacht geschonken. Toen echter maar geen beterschap intrad, besloot men een rönt genfoto van het. ventje te nemen. En wat bleek toen In de luchtpijp bevond zich een groote houtschroefMet een tang is deze nu verwijderd en de knaap is weer zoo gezond als een visch. In een onbewaakt oogenblik is Zaterdag het 2-jarig kindje van C. van E. aan den Uitweg te Vinkeveen te water geraakt en verdronken. ZAKKENROLLER GEKNIPT. Zaterdag heeft de politie te Venlo den 24- jariigen J. van Venlo op heeterdaad betrapt, toen hij een marktbezoeker een portemonnaie met geld trachtte te rollen. J. is naar Roermond overgebracht. Voor de Zutfensche rechtbank heeft terecht gestaan de 37-jarige R. R. S. arbeider te Apel doorn, thans gedetineerd, die op 19 April jl. te Apeldoorn in beschonken toestand een politie agent met een mes heeft bedreigd. De Officier van Justitie eischte wegens poging tot doodslag drie jaren gevangenisstraf. Interessanthoeveel maatstaven er in het leven aangelegd, worden door menschen, die doorgaan voor verstandig en fatsoenlijk. Verschijnt er een rapport van de zede politie, waaruit blijkt, dat het niet zoo schitterend gaat met de zedelijkheid in enge- ren zin, n.l. de sexueele misdrijven, dan wor den er tranen met tuiten geschreid. In de Tweede Kamer kunnen de heeren zich zelfs niet houden en roepen en knikken en betui gen. dat het toch wel wat bar wordt, dat er dus iets aan gedaan moet worden. En als er iets aan gedaan wordt o, dan gaan alle witgeschoende, deftige handen om hoog en zeggen, smeeken: „blijf af van de kostbare vrijheid des menschen! Blijft af van de vrijheid des woords, de vrijheid van druk pers, de vrijheid der teekenstiftBlijf af van de vrijheid om zich te kleeden of te ont- kleeden zooals men wil. Blijf af van tooneel en revue." Och, och, wat leven wij toch in een calvi nistisch land, niet waa? Die dooddoener moet alles maar goed maken. En als er eens een buitenlandsche prikkelende geschiedenis komt, o, dan moe ten wij toch breed zijn, niet waar? En dan schrijft een mijnheer in een deftig blad, natuurlijk een zeer fatsoenlijke mijnheer, die het wel weel en heel wat meer gezien heeft: „AUe buitenlandsche revues kenmerken zich bovendien door een minimum aan kleeding. Daarin behoeft men niets aan- stootelijks te zien: is zoo'n oude cancan met rokken gewapend en dessous geheimenis sen zooveel aeshetischer dan de betekke- lijke onbedektheid vanOverigens gaat men in Parijs nog verder in de combinatie van weligen hoofdtooi en absentie van anderen tooi." Niet waar, alleen maar aesthetica, schoon heid! En ook alleen maar ons fatsoefibegrip. En zoo'n betrekkelijke onbedektheid, niet waar?.. Dat zijn de opvoeders van de tene en on verdeelde Nederlandsche natie! Wij zijn zoo vrij, ook dat voor betrekkelijk te houden! De Noord-Zuid-Hollandsche Tram wegmaatschappij. Zaterdag herdacht de N. Z-H. Tramwegmaat, schappij, wier zetel te Haarlem is gevestigd, haar 50-jarig bestaan. Om elf uur des morgens bood het comité, dat het Gouden Jubileumfonds heeft gesticht, in de vergaderzaal van het nieuwe gebouw, te Haarlem, de directie gelukwenschen en ge schenken aan. Het woord werd gevoerd door den heer J. IJsendijk, voorzitter van het Julbilé-Oomitd, mevr. Verpoorte, uit Leiden en den heer G. Zomerdijk, namens 8 personeelsverenigingen en dr. W. E. Merens, med.-adviseur der maat schappij. Ir. W. J. Burgerdijk, de directeur, dankte voor de gebrachte hulde. Mevr. Verpoorte bood een handgeknoopt tapijt voor de conferentie kamer aan, vervaardigd door de eohtgenooten, dochters en verloofden van leden van het N. Z.-H. personeel. Namens de acht personeelsorganisaties bood de heer Zomerdijk een staand horloge voor de conferentiekamer aan. Dr. Merens overhandigde een antiek glas, waarin een reiskoets gegraveerd was. Namens een 50-tal ambtenaren werd een drinkstel aan geboden. Een 40-tal bloemstukken was inge komen. Des middags heeft de directie, van 3 tot 5 uur, een drukbezochte receptie gehouden. Ge- durenden dien tijd gaven de gecombineerde mu ziekkorpsen van het personeel der N. Z. H. te Leiden en te Haarlem op het remiseterrein een concert. Te Leiden, een der groote centra van deze Maatschappijwerd' evenals te Haarlem, dit feit feestelijk herdacht STUDIE-CURSUS VAN DE GRAAL. Voor de Graalleidsters van 29 Augustus tot 2 September- Naar wij vernemen, zal in het Centrale Graalhuis te den Haag van 29 Augustus tot 2 September een studie-cursus voor leidsters worden georganiseerd. Het programma van dezen cursus laten wij hier volgen: Theorie over jeugdbeweging, mej. L. van Kersbergen; Psychologie der vrouw, mej. M. v. d. Kallen; Paedagogiek van de rijpere jeugd, mej. G. Sweere; De vrouw en de Ned. Letter kunde, mej. G. Hackenitz; Sociale verhoudin gen der Indische vrouw, mej. L. Allard; Heldin nen en Heiligen, mej. G. Sweere; Eenige niet- Katholieke vrouwenkarakters van wereldbe- teekenis, mej. L. Veldhuis; De Graalstijl in verband met de nieuwe ontwikkeling der bin- nen-architeetuur en meubelbouw, Jonkvr. Y. Bosch v. Drakestein; De beeldende kunst en de Graalbeweging, mej. L. Mulders; De dra matische mogelijkheden in den nieuwen tijd, mej. M. v. d. Kallen; De sociologie van het werkende meisje, mej. M. v. d. Kallen; Prac tische oefeningen in pitriet, raffia, leerbewer- king, sloyd etc., mej. F. Rammers; Reidansen, rhythmiek en de moderne bewegingscultuur, mej. L. Meertens; Sport en lichaamscultuur voor de jonge vrouw op katholieken grond slag. mej. Ph. Scholten. Men moet zich aan melden vóór 1 Augustus aan het Centrale Graalhuis, Oude Schevening3cheweg 90, Den Haag. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het 18e retourvliegtuig vertrok gisteren te 5.20 uur uit Medan en landde te 7.45 te Alaska, vandaar het te 8.20 naar Bangkok vloog. Aam- komst aldaar te 14.20.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5