Manifestatie van de Katholieke eenheid. ONDER PUIN BEDOLVEN DE ENCYCLIEK OVER HET SOCIALE VRAAGSTUK DINSDAG 16 JUNI 1931 „Indonesië-los-van-Holland- nu!" In de hitte van den strijd INSCHRIJVINGSBILJET DE ORGANISATIE VAN KATHOLIEKENDAGEN DE RAMP VAN DE „URANIA" Het Grieksche stoomschip gezonken. DE EERSTE STUURMAN VERTELT. BENOEMINGEN In zwaren mist. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR PARIJS. mmm PRINS HENDRIK TE DEN HAAG INGESTAPT. DE ENCYCLIEK OVER HET SOCIALE VRAAGSTUK. „QUADRAGESIMO ANNO", PROF. DR. C. A. VERRIJN STUART VIJF EN TWINTIG JAAR HOOGLEERAAR. Huldiging te Utrecht- VERKIEZINGSHARTSTOCHTEN LAAIEN OP. CARL SCHURICHT TE SCHEVENIN- GEN AANGEKOMEN. ms> h gtu^-corpa. DE WAARDE VAN EEN STEM. Onze nationale en diosesane Katholieken dagen onderscheiden zich van alle andere sociale bijeenkomsten door hunne algemeen heid. Zij zijn bestemd niet voor een enkele groep, maar voor alle katholieken zonder uitzondering. Op andere vergaderingen en congressen, wier aantal nog voortdurend toeneemt, ko men samen personen van een bepaalden stand-, vak- of werkkring. Dit is goed en noodzakelijk, nu speciali satie en werkverdeeling ons door de uitge breidheid der katholieke sociale actie wor den opgedrongen. Maar er zijn ook gevaren aan verbonden. Op de eerste plaats het gevaar dat per sonen van verschillenden stand elkander te wemig ontmoeten en dus zooals de erva- rmg eeft geleerd ook te weinig leeren egrijpen. Dit kan verwijdering brengen, die wij, katholieken met ons mooie beginsel van solidarisme en afkeer van klassenstrijd moeten vermijden. Dit kan ook van cultu reel nadeel zijn. Men herinnere zich de woor den van prof. Schmaller: het sociale vraag stuk wordt, meer dan door de ongelijke ver deeling der stoffelijke goederen, beheerscht door de groote ongelijkheid van geestelijke ontwikkeling, van kennis en inzicht ten aanzien van elkanders behoeften en belan gen. Het tweede gevaar staat hiermede in on middellijk verband. Dit is het gevaar der eenzijdigheid. Wanneer men zich bijna voortdurend be zighoudt met één soort van belangen of met één onderdeel van onze katholieke sociale actie, dan is inderdaad het gevaar niet denk beeldig, dat men het verband met geheel uit het oog verliest. Zelfs hoog ontwikkelde menschen kunnen hieraan niet ontkomen. Sinds men op elk gebied van wetenschap ging specialiseeren, hebben nog slechts weinigen een universi- eelen blik op hun eigen vak. Werkverdeeling, het zij herhaald, is goed en noodzakelijk, maar zij mag op het terrein der katholieke sociale actie niet de solida riteit onder de standen, niet het algemeen welzijn uit het oog doen verliezen. Tegenover deze gevaren staan de voordee- len van onze katholiekendagen Bijkomend, maar toch niet gering te schatten voordeel is, dat aan zulke alge meens bijeenkomsten ook kunnen deelne men groepen van personen, die nog geen plaats hebben kunnen vinden in een of andere speciale organisatie. Onder deze per sonen kunnen talentvolle krachten schuilen De ervaring heeft dit geleerd. Men herinnere s zich. hoe op Katholiekendagen en algemeens congressen zooals b.v. die van .Sobriëtas" mannen en vrouwen zijn ontdekt, die, ofschoon soms reeds op gevorderden leef tijd, tot dan toe weinig bekendheid genoten in het land en later in het openbare leven een groote rol hebben gespeeld Laat ik, om op geen der nog levenden te wijzen, slechts den naam van Vlekke z.g. noemen Het grootste voordeel der katholiekenda gen ligt echter in hunne manifestatie van de katholieke eenheid, uitdrukking van kracht naar binnen en naar buiten. Ruim 25 jaren geleden hoorde ik den Bis schop van 's Bosch, destijds Mgr. van de Ven, z.g. een opmerking maken, die mij altijd is bijgebleven. Er was toen sprake van, dat op een katholiekendag van het Bossche diooees een onderwerp zou wor den behandeld, waarover onder de verschil lende groepen van deelnemers nogal ernstig meeningsverschil bestond. Het betrof een kwestie van organisatievorm. Als een der inleiders op dien katholieken dag meende ik Mgr. v. d. Ven. hierop te moeten wijzen. Deze Bisschop gaf toen aan stonds als zijn wensch te kennen, dat dit onderwerp niet zou worden behandeld. „Onze Katholiekendagen, zoo ongeveer zei- de hij, moeten manifestaties van onze een heid blijven. Zij zijn als de wapenschou wing van een leger, en moeten in het open baar bewijs geven van de grootheid der kerk, haar priesterdom en hadir leeken- apostolaat". Ik herhaal: deze woorden zijn mij altijd bijgebleven. Ze zijn in kracht versterkt door de gebeurtenissen van later, door de snelle ontwikkeling van ons vereenigings leven met uitgebreide werkverdeeling. Laten wij dus onze Katholiekendagen als algemeene bijeenkomsten, als manifestaties van waarheid, als gelegenheden van goede samenwerking tusschen katholieken van alle standen in eere houden. 't Is niet juist, wanneer men zegt. dat deze vorm van betooging verouderd zou zijn. Onze Duitsche geloofsgenooten, van wie wij het houdeni van Katholiekendagen hebben af gekeken, denken er blijkbaar niet anders over. Wij, katholieken, van welken stand ook hebben elkander noodig. Onze maatschap pelijke hervormingsplannen steunen geheel op onderlinge samenwerking en vooral in dezen tijd hebben wij groote algemeene be langen te verdedigen. Tegenstellingen wor den toegespitst, waarin wij duidelijk zien naderen een eindstrijd tusschen geloof en ongeloof, heidendom en christendom, com munistische en christelijke cultuur. Dit raakt ons allen; dit raakt geheel de samenleving, maar het raakt vooral ons katholieken die dezen eindstrijd aan een der fronten moeten leiden en hierbij dan natuurlijk moeten kunnen rekenen op ieder van ons, op alle katholieken, die, hoe ver schillend ook van rang en stand, zich één en gelijk gevoelen als soldaten van Chris tus. Omdat het vermoeden is uitgesproken, dat Amsterdam het graf zou kunnen gewor den zijn van onze Katholiekendagen, meende ik deze algemeene beschouwing over de waarde van die betoogingen te moeten laten voorafgegaan. Des te duidelijker moet nu blijken, dat er iets hapert. Hebben onze Ka tholiekendagen inderdaad die groote betee- kenis, dan is zeer belangrijk de vraag: hoe te verklaren, dat de drie laatst gehouden Katholiekendagen, voor wat het aantal deel nemers betreft, zoo geheel zijn mislukt? Deze vraag is door onze pers reeds beant woord in 1928, onmiddellijk na afloop van den Katholiekendag te Maastricht Vrij algemeen is toen betoogd dat de fou ten moeten worden gezocht bij de organisa tie, die geen rekening houdt met de ontwik keling en de beteekenis van het vereeni gingsleven, en bij den opzet, om in strijd met het wezen der Katholiekendagen deze te maken tot kern in plaats van ?mwsa-betoogingen. Het algemeen bestuur zou moeten worden samengesteld uit vertegenwoordigers der centrale standsorganisaties. Deze menschen van de praktijk zouden er dan gemakkelijk in slagen, om groote bijeenkomsten dier organisaties en andere te doen samenvallen met den Katholiekendag. Zij zouden ook andere bezwaren overwinnen: meer ge schikte dagen kiezen, dagen, waar op na tionale betoogingen, niet voor slechts enke len, maar voor de massa, mogelijk zijn, ook geschikte plaatsen, en onderwerpen, welke op een bepaalden tijd de algemeene belang stelling trekken. Hiermede zijn reeds eenige oorzaken aan gewezen, welke geleid hebben tot de mis lukking van de algemeene Katholiekenda gen, in tegenstelling met de diecesane, geor ganiseerd op de de wijze als hier aangege ven. Die diocesane Katholiekendagen, vooral die van Limburg, waarin allo vereenigin- gen vertegenwoordigd zijn, trekken nog al tijd voldoende belangstelling. Andere oorzaken, welke men gemeend heeft te kunnen aanwijzen, behoeven hier niet besproken te worden. Wordt de orga nisatie practisch ingericht dan zullen ook deze, voor zoover aanwezig, worden wegge nomen. Hoofdzaak is, dat de voornaamste leiders in ons vereenigingsleven worden sa mengebracht. Vanzelfsprekend kan men geen „wapenschouwing" houden, waar de generale staf ontbreekt. Nieuwe gedachten zijn dit niet Blijkbaar kunnen ze echter niet genoeg worden her haald. Deae herhaling vindt haar oorsprong in het vurig verlangen, om onze Katholie kendagen weer te zien in de glorie van onze organisatorische kracht. HENRI HERMANS. Zestig mijlen uit de kust, ter hoogte van het vuurschip Noordhinder is Zaterdagmiddag te ongeveer half twee, gelijk wij reeds in onze courant van gisteren hebben gemeld, het Grieksche s.s. „Urania", dat met een lading kolen van Danzig op weg was naar Triest tijden® zwaren mist, in aanvaring gekomen met 't Noorsche tankstoomsohip „Beaufort". De aanvaring was van dien aard, dat vrij spoedig de Grieksche steamer in de diepte verdween nadat gelukkig de heele bemanning zich het veege lijf in veiligheid had kunnen brengen op de „Beaufort". In den vroegen morgen van Zondag is de „Beaufort" in de Petroleumhaven te Rotterdam aangekomen en als te doen gebruikelijk ston den verschillende persmannen aan de kaai ge reed, om zoo gauw als zij de kaas schoon kregen, zich aan boord te begeven van den Noorschen zeestoomer, teneinde een relaas over het „hoe" van deze ernstige aanvaring te ver nemen. De kapitein van de „Beaufort" was echter onder zeil gegaan, hetgeen hem niet kwalijk was te nemen, als men bedenkt, dat hij in geen vier dagen uit de kleeren was geweest. Hadden wij dus aanvankelijk geen resultaat, na een tijd wachten®, werden wij in de gelegen heid gesteld een onderhoud te hebben met den eersten stuurman van het Grieksche schip, den heer P. Ventures, die ons in het Duitsch een omstandig verhaal deed van het triest gebeu ren. in het bisdom Haarlem. Naar wij vernemen heeft z. h. e. de bisschop van Haarlem benoemd tot rector van het R. K. weeshuis te 's-Gravenhag© den zeereerw heer J. M. C. Nuijen; tot pastoor te 's-Heerenhoek den zeereerw. heer M. Th. Vinck; tot pastoor te Anna Paulowna den zeereerw. heer m. m. v. d. Eem, thans kapelaan te Hoorn; tot pastoor te Oud-Ade den zeereerw. heer E. B. Derksen en tot pastoor te Oude Schild den zeereerw. heer C. F. J. Berkemeijer, thans kapelaan te Lel den (St. Petrus). ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau ir. B. N u g t e r e n te Haarlem, ingenieur bij de Noord-Zuidholl. Tramweg Mij; verleend de eeremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud, aan A. Sluis, te Haarlem, gepen- eionnieerd hoofdboekhouder hij de N.-Z -Holl Tramweg Mij.; in zilver, aan J. ij s e n d ij k, te Haarlem, haltechef I; tn brons, aan h! B e r g m a n, te Haarlem, conducteur- H v d. E s h o f, te Katwijk a.d. RyDj ploegbaas," en H. J. Steen m a n te Rijnsburg, voorman allen in dienst van de N~Z. Holl. Tramweg Mij; DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het 20ste postvliegtuig is Zaterdag te 4.40 uit Gaza vertrokken en na een tusschenlan- ding van 10.5012.35 in Bagdad om 17 uur te Bushire aangekomen. Zondag vertrok het vlieg- tuig te 5.20 uit Bushire, landde van 10.4011.35 te Djask en kwam om 19 uur in Karachi aan. Het 20e postvliegtuig vertrok gisteren om 6.25 uur uit Karachi en kwam om 10 uur aan In Jodhpur. Vandaar zette het den tocht voort om 10.35 waarna de landing in Alahabad plaats had om 16.25 uur. Het lSe retourvliegtuig is gisterochtend uit Calcutta vertrokken en te Allahabad geland. Het vliegtuig vertrok vandaar, doch moest we gens storing in de benzineleiding kort daarop naar Allahabad terugkeeren alwaar het gisteren bleef. Blijkens mededeelingen van de Indische Ad ministratie heeft het vliegtuig, dat 13 Juni j.l. uit Medan is vertrokken ruim 207 K.G. post aan boord. Hiervan is 144 K.G. 450 G. bestemd voor Am sterdam (stad en verdere verzending), 53 K.G. 110 G. voor 's Gravenhage en 9 K.G. 995 Q. voor Rotterdam. DE PRINS VON WIED Men meldt ons uit Apeldoorn: Prins Wilhelm von Wied is gisterenmorgen na enkele dagen de gast te zijn geweest van de Koninklijke Familie naar Soestdijk vertrok ken om een bezoek te brengen aan H. M. de Ko ningin Moeder, NEDERLAND EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „P. C. Hooft", zal Woensdagmorgen 17 Juni te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Donderdagmor gen 18 Juni 8.05 te Zevenaar, 8.57 te Arnhem, 9.46 te Utrecht, 11 uur te Den Haag S.S, 10.24 Amsterdam (W.P.). 10.40 te Amsterdam C.S, 11-2? jte Rottendam (Maart, De „Urania", zoo verhaalde hü ons, was groot 3000 ton en behoorde aan de reederij Antypes te Pireaus. De stoomer was geladen met kolen en onderweg van Danzig naar Triest. Aan boord bevonden zich 25 koppen. Sedert Vrijdag middag had men gevaren in dikken mist, die zoo zwaar was, dat men staande op de brug, het voorschip niet eens kon zien. De wind was N. 0„ terwijl de zee zeer rustig was. Zaterdag morgen omstreeks elf uur echter trok de mist totaal weg en werd de mogelijkheid weer ge opend de positie van het schip behoorlijk te be palen. Doch nauwelijks een uur of twee later liep de wind plotseling om en in enkele se conden tijds zat de „Urania" weer in dichte mistbanken. Omstreeks half twee in den middag hoorde de kapitein, die zijn post op de brug nog niet had verlaten, miststooten op de fluit van een ander schip. Hij kon echter 't was potdicht van mist de positie van dezen stoomer niet juist bepalen, maar meende er goed aan te 'doen in Zuid westelijke richting te koersen Om één uur 45 min. was het bewuste schip, naar het geluld van het mistsignal te hooren, zóó dichtbij gekomen, dat de situatie hoogst be denkelijk. zoo niet gevaarlijk werd. De kapitein kondigde, dit dan ook aan door het geven van twee stooten op de fluit. Men hoopte nog, dat het naderkomende schip de „Urania" voor langs zou voorbijvaren. Inmiddels stoomde men reeds op halve kracht. Nog geen vijf minuten echter waren verstreken of plots doemde aan stuurboordzijde van de „Urania" de romp op van een naderend schip, dat toen men het ge waar-werd, nog slechts een meter of tien van de „Urania" verwijderd was. „Volle kracht achteruit". maar het commando kwam te laat en de neus van het naderkomende schip, dat later bleek te zijn de „Beaufort" boorde zich aan stuurboordzijde drie meter diep in den zijwand van de „Urania". Ontzettend was de klap, ter wijl in een ommezien ruim één vol water stond. Enkele matrozen, die lagen te slapen, vlogen hals over kop naar het dek ©n zonder een oogenblik bedenkens klommen zij op het an dere schip, dat nog steeds met de voorpiek in de „Urania" vastzat. De andere matrozen van stalten op de „Beaufort" over te springen, doch zij kregen van de officieren het bevel „op de plaatsen blijven". Ieder lid van de bemanning bleef hierna rustig op zijn post en ook in de machinekamer, in dergelijke oogenblikken de meest benauwde plaats, bleef men aan het werk. Wel werden S. O. S.-seinen gegeven, doch in direct gevaar verkeerde men niet. Intusschen had de „Beaufort" zich los weten te werken uit den, versplinterden wantd van het Grieksche stoomschip en was op eenigen af stand van de „Urania" voor anker gegaan, om zoonoodig assistentie te kunnen geven. Als ge zegd liep ruim een onmiddellijk na den zwaren stoot, vol water. Ruim II hield zich aanvan kelijk beter en was even na de aanvaring nog vrij droog. Twintig minuten later echter werd ook in ruim II één voet water gepeild en voor men vijf minuten verder was peilde men drie voet, terwijl even later het geheele ruim on der liep. En toen ook de machinekamer het begaf en vol water ging loepen wend scheeps raad gehouden. Besloten werd, na het uiterste te hebben afgewacht, dit is nu eenmaal een goed zeeman eigen, het schip aan de zee prijs te geven en een goed heenkomen te zoeken. De bemanning in de sloepen. ACHTERGEVEL NAAR BENEDEN GESTORT Na urenlange vergeefsche reddings poging werd een vreeselijk verminkt lijk gevonden Gisteren is op die Keizersgracht te A'dam bij perceel 177179, dichtbij de Raadhuisstraat 'n zeer ernstig ongeluk gebeurd. Sedert eenige maanden was men bezig een perceel te ver bouwen en het hij de vijfjarige H.B.S. op de Keizersgracht te trekken. Gistermorgen kwam plotseling de achtergevel van net in verbou wing zijnde pand maar beneden. Een 20_tal werklieden, dat hier aan hef werk was, wist zich bijtijd® im veiligheid te stellen. De aan. nemer, de beer T.. kwam echter onder de puin- hoopen terecht- Politie en brandweer, die on middellijk werden gewaarschuwd, rukten met veel materiaal uit. Hert werk om den aannemer, die onder het puin bedolven was, te bevrijden, duurde ge- ruimen tijd. Het werd zeer bemoeilijkt, door dat herhaaldelijk brokken puin van het dak van h.et oude H.B.S.-gebouw, dat over de ge heele lengte niet gestut is, naar beneden kwa men. Den geheelen morgen en een groot deel van den middag heeft het opruimimgswerk voortgeduurd, zonder dat mem ern slaagde den aannemer te vinden. Onder voortdurend drei gend levensgevaar moiesten de brandwachts hun werk verrichten. Tegen 1 uur werd beslaten een poging te wagen, door middel van heipalen het dak te stuitten. Nadat reeds de halve middag verstreken was, is men er eindelijk in geslaagd den aan nemer W. Tak onder de puinhoopen van de H. B. S. op de Keizersgracht vandaan te halen. Om twee uur had men het puin zoover opge ruimd, dat men tusschen de steenen door het lichaam van den ongelukkige kon ontwaren Een dokter van den G. G. D. kon vaststellen dat de heer Tak overleden was en dat de red ding«pogingen te laat zouden komen. Ongeacht het gevaar voor instorting van het dak, be sloten de redders toch het lichaam eerst te bevrijden nit piëteit voor de familie van het slachtoffer. Men begon toen het puin te stutten, teneinde te voorkomen dat dit in beweging zou geraken. Tegen drie uur kon de brandweer in het gat, waarin het lijk lag, afdalen. Het was ont zettend verminkt. De G. G. D. heeft het stof felijk overschot vervoerd naar het Wilhelmina- gasthuis. De heer Tak was gehuwd en had drie kinderen. De brandweer Is daarna ingerukt en spoedig was de plaats van het ongeluk vrijwel geheel verlaten. De leiders van Bouw- en Woningtoe- Het vertrek uit de hoofdstad. Eén uur na de aanvaring werd een redding boot met acht man neergelaten en roeide men naar de „Beaufort" waarop de schipbreuke lingen gastvrijheid vonden. Intusschen was nog een andere hoot van de „Urania" met de rest van de bemanning uitgezet. Het was ten hoogste tijd geworden. Toen de twee reddings booten op een kwart mijl afsand van de „Ura nia" waren hoorde men een hevig gekraak en gesis, en in een minimum van tijd brak de Grieksche stooaner en zonk zeer snel weg. Bij het zinken hebben zich geen explosie®1 voorge daan, daar de kapitein bijtijds de vuren had laten dooven en de stoom had doen afblazen. Korten tijd nadat de „Urania was gezonken ia de eerste stuurman van het verloren schip met enkele Noorsche officieren nog een oogen blik naar de plek des onkeils gevaren, maar hij zag niets anders, dan wat wrakhout op het water drijven. De hoop, dat hij zijn hond, dien hij pas op reis had meegenomen, nog hier of daar zwemmende zou aantreffen, moest hij al spoedig opgeven. Aan boord had hij reeds naar het dier gezocht, maar het beest was niet te vinden. Vermoedelijk heeft de hond zich uit angst verborgen gehouden en is zoo met het schip in de diepte verdwenen. De officieren van de „Uranie" zijn onder gebracht in café restaurant 't Zuid te Rotter dam, terwijl de manschappen onder de hoede staan van den cargadoor. De opvarenden hebben van hun goed, dat zij reeds jaren aan boord hadden, niet veel kunnen redden. Vermoedelijk blijft men een dag of vijf in Rotterdam. EEN OVERZICHT VAN DE RTJINE zicht en Publieke Werken gingen beraadslagen ■over wat er verder met de wankele overblijf selen van het gebouw moet geschieden. Ver moedelijk zal men wel besluiten de zijvleugels en het voorstuk van het gebouw af te breken. Het gevaar voor nieuwe instortingen blijft in tusschen groot. Men is er nog steeds niet in gestaagd het dak te stutten. Het gebouw is nog een schepping van Jacob van Campen. In den loop der eeuwen is er zooveel aan veranderd dat nog slechts de gevels authentiek waren. Vandaar dat men dan ook bij deze laatste verbouwing besloten had de gevels te sparen. EEN OORLOGSLEUZE. De Romeinsche correspondent van de N. R. Ct. vestigt de aandacht op een uitlating in het fascistisch tijdschrift „Regime Fascista", waar uit duidelijk blijkt, dat Italië zich gerechtigd acht boven de reeds met koloniën verzadigde „imperialistische" mogendheden om aanspraak te maken op een eventueel „vrijkomend" Indië. „Morgen" teekent hierbij aan: Er valt echter niet te verwachten, dat die „'imperialistische volken" zoo maar goedschiks in deze aanspraken van Italië zouden berus ten. Internationale spanningen van zeer ge vaarlijk karakter zouden het gevolg zijn. De leuze Indoneslë-los-van-Holland-nu, zoo ijverig gepropageerd door de communisten, is feitelijk een oorlogsleuze. Met den gewonen avondtrein, welke om half negen van het Centraal Station te Amsterdam vertrekt en waarin de Koninklijke rijtuigen, benevens een slaapwagen voor het gevolg wa ren gekoppeld zijn gisterenavond H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana naar de Fransehe hoofdstad vertrokken. De Koningin en de Prinses arriveerden tegen half negen met klein gevolg per auto van Soestdijk voor de Koninklijke ingang van het Station. Direct begaf H. M. zich naar den voor haar gereed- staanden trein. Op het afgezette dee] van het perron waren geen autoriteiten aanwezig. De chef van het Centraal Station, de heer A. Mul. Ier, was er, om precies half negen het sein voor het vertrek te geven. De belangstelling op het perron was gering. Een deel van het gevolg, dat reeds vooruit naar Parijs gereisd is, zal zich daar bij de vorstelijke bezoekers voegen. Hartelijke toejuichingen te 's Gravenhage. Z. K. H. Prins Hendrik is te 's Gravenhage in den trein gestapt. Gedurende het opont houd van den trein stonden de Koningin en de Prinses voor één der ramen. De Prins werd uitgeleide gedaan door zijn adjudant, luit ter zee Ie klas Termijtelen, ter. wijl mede op het perron aanwezig was mr. F. A. C. Graaf v. Lynden v. Sandenburg, vice- president van den Raad van State, met wien de Koninklijke Familie zich nog even onder hield. Het op het perron aanwezige publiek heeft de Koninklijke Personen bij het vertrek van den trein hartelijk toegejuicht Het zal onzen lezers ongetwijfeld ge noegen doen te vernemen, dat het ln onze bedoeling ligt de uiterst verzorgde Nederlandsóhe vertaling van de nieuwe Encycliek over het sociale vraagstuk: welke thans in onze courant verschijnt, in brochure-vorm uit te geven. De brochure zal op dezelfde wijze wor den uitgegeven als de Encycliek over het Christelijk Huwelijk en 80 bladzij den bevatten. De prijs zal bedragen 30 cent per exemplaar, bij 100 exemplaren 27% cent, by 250 exemplaren 25 cent, bij 500 exemplaren 22% cent, bij 1000 exempla ren en meer 20 cent. De brochure zal ook in den boekhandel verkrijgbaar zijn DE ADMINISTRATIE VAN DE MAASBODE. P.S. Besturen van vereenigingen, Di recteuren van Congregaties enz. worden, als zij een groot aantal exemplaren wil len ontvangen, verzocht dit tijdig aan ons op te geven, opdat wij bij de vast stelling van de oplaag hiermede rekening kunnen houden. Maandagmiddag had in de aula der Rijksuni versiteit te Utrecht een huldiging plaats van prof. dr. C. A. Verrijn Stuart, hij gelegenheid van diens 25-jaxig hoogleeraarschap. Een comité onder leiding van prof. dr. Ant. van Gijn bood den jubilaris een bundel econo mische opstellen aan. Prof. van Gijn hield al lereerst een rede. Daarna heeft de president-curator dr. J. P Fockema Andreae den jubileerenden hoogleer aar gielukgiewenscht. De rector-magnificus, prof. jBr. mr. B. C. de Savornln Lohman dankte prof. Verrijn Stuart voor zijn groote verdiensten voor de umiveuslteiit. Mr. R. van Genegten voerde namens de oud studenten het woord en de heer H. K. Körster als voorzitter van de juridische faculteit van het U. S. C. Daarna (heeft prof. Verrijn Stuart zijn dank betuigd voor het geschenk eh voor deze huldi ging, waardoor hij zoo diep getroffen was: LEIDSCHE UNIVERSITEIT Tot rector magnificus der Leidsche univer siteit gedurende het academiejaar 19311932 zal worden benoemd prof. dr. J. J. Blanksma. PROF. DR. S. G. DE VRIES. 'Prof. dr. S. G. de Vries hoogleeraar in de mlddeleeuwsche handschriftkunde aan de Leid sche universiteit en oud-directeur der Rijksuni- versiteitstoibliotheek te Leiden wordt morgen 70 jaar. Men meldt ons uit Scheveningen: Generalmusikdirektor Carl Sohuxicht, die door ongesteldheid zijn komst te Scheveningen eenigen tijd had moeten uitstellen,, is Zondag avond met de Rheingold-express gearriveerd en heeft onverwijld een aanvang gemaakt met de repetities voor het groote solistenconeert van Woensdag. DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Ned. Indië jhr. mr. B. C. de Jonge is gisteren middag ten Paleize het Loo door Prins Hendrik in audiëntie ontvangen. TELEGRAM AAN DEN PAUS. Aan Z. H. den Paus is namens professoren en studenten der R. K. Universiteit te Nijme gen een telegram verzonden, waarin zij zich vereenigen met de droefenis, die het hart van den H. Vader getroffen heeft en waarin zij God bidden dat Hij Z. H. bescherme in de moei lijke uren. (W.g.) DRERUP, rector magnificus. JONKERGOUW, EEN TEGENSPRAAK Gisteren deelden we mede, da t hét zoontje van den heer L. te IJmuiden aan de gevolgen van een val uit het raam was overle den. Men meldt ons, dat de kleine nog leeft en dat dé dokter hoop op herstel geeft. MASSA-ONTSLAG Men meldt ons uit Vlissingen: Op de fabriek de N. V. de Schelde te Vlis singen zijn 100 werklieden ontslagen, terwijl anderen slechts om de maand zullen werken. Een nachtelijke guerilla. De verkiezingshartstochten zijn Zaterdag te A'dam losgebarsten. Hert begin al 's mid, dags toen propagandisten met roode verf voor een modemagazijn in de Kalverstraat de straat begonnen te 'bekladden. De natte vloeistof werd door bezoekers naar binnen geloopen zoodat in een korten tijd per soneel uit den winkel naar buiten kwam om de letters weg te schrobben. Dit was den schilders niet naar den zin. Zij probeerden op nieuw de straat te beschilderen, maar toen stak de politie er een stokje voor en stuurde de propagandisten een eind verder. 's Nachts vielen er ernstiger voorvallen te betreuren. In de buurt van het van Beuningenplein raakte een propagandist slaags met een buurt bewoner, die hem vermoedelijk met een hamer eenige harde slagen heeft toegebracht. De pro, pagandist moest in het Binnen-Gasthuis wor den behandeld. De politie onderzoekt de zaak. In de Reguliersdwarsstraat maakte een pro pagandist door eigen onvoorzichtigheid onge lukken. Na de straat en zich zelf met verkie zingsleuzen te hebben bemorst ging hij zijn kleeren in een garage met benzine reinigen. Toen hij klaar was stak hij een si? aar aan met het gevolg, dart de benzinedampen, die hen nog omhulden vlam vatten en de man in brand raakte.' Personeel van de garage wikkelde hem in een jas waardoor de vlammen werden ge doofd. De G. G. D. verbond zijn wonden en bracht hem vervolgens naar huls. Ook de fascisten hebben zich Zaterdagnacht onledig gehouden met het voeren van propagan da, zij het dan een negatieve. Een troepje van deze heeren reed in een snorders-auto door de stad. Overal waar zij straatbeschilderingen of borden zagen, waarop namen stonden van can- didaten, die niet tot hun politieke vrienden behoorden wierpen zij er wat inkt overheen, die zij in flesschen en emmers meevoerden. Ook enkele personen werden door inkt getrof fen. De politie heeft de daders reeds opgespoord- Op de Stadhouderskade zijn propagandisten gearresteerd, die plakkaten tegen winkelruiten wilden plakken. Ook zijn talrijke borden ver dwenen of vernield. Men vermoedt dat fascisten ook hierin de hand hebben gehad. Hoe een gemeenteraad om ging. Bij de verkiezing voot den gemeenteraad té St. Annaland heeft zich het merkwaardig ver schijnsel voorgedaan, dat deze raad, die ln meerderheid links was, door een verschil van 1/3 stem rechts is geworden. De rechtsche lijst behaalde 457 stemmen en daar de kiesdeeler 152 was, waren gekozen drie der candi daten met een overschot van één stem. De linksche lijst verkreeg 341 stemmen, en had dus direct twee zetels en een over schot van 37 stemmen. Een zesde zetel kon direct aan de lijst van Gemeentebelang, even eens links georienteerd worden toegekend, deze lijst verwierf 171 stemmen. Om voor een rest-zetel in aanmerking te komen moest de officleele linksche lijst per zetel drie kwart van den kiesdeeler. zijnde 114 stemmen, hebben of in totaal 342 en zij had er maar 341 of 1/3 stem per zetel te weinig. Zoo kreeg de rechtsche lijst met slechts één stem boven de drie directe zetels den rest zetel. Deze partij had dus per zetel 457 j 4= 114% stem en dus juist voldoende om per zetel driekwart van den kiesdeeler te hebben. VERTAALD DOOR PATER J. VAN LIESHOUT S.J. TE MAASTRICHT. Aan de Administratie van De Maasbode, te Rotterdam. Ondergeteekende verzoekt toezending van exemplaar (aren) van de Nederlandsche vertaling der Encycliek „Quadragesimo Anno" over het sociale vraagstuk, in brochurevorm, tegen den prijs van 30 cent per stuk, bij 100 ex. 27% cent, bij 250 ex. 25 cent, bij 500 ex. 22% cent, bij 1000 exemplaren of meer 20 cent. Naam Woonplaats N.B. Men gelieve bij bestelling het verschuldigde bedrag b(j te voegen öf ons dit gelijktijdig per postwissel of door storting op onze Girorekening no. 11735 over te maken, waarna toezending onmiddellijk na verschijnen zal volgen. :,Y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5