ALGEMEEN OVERZICHT. EEN ONTZAGLIJKE GOLF STEEG OP Als de elementen woeden BARBAARSCH VERNUFTIG VANDALISME RECLAMEPLAN En verzwolg met één slag de „Saint PMlbert" wmmmm SN DINSDAG 16 JUNI 1931 DE RAMP BIJ ST. NAZAIRE. noodweer boven europa KARD. SEGURA UITGEWEZEN. DE „POSEIDON". VAN EEN HOLLANDSCHEN „GRAAF". Raddraaiers in arrest Of van een Hollandschen graaf VERHAAL VAN EEN OOG GETUIGE. NAAR SCHATTING 440 DOODEN. AMERIKA EN DE EUROPEESCHE CRISIS. Meeningsverschil tusschen Stimson era Mellon VLIEGONGELUKKEN. Het bergen der honderden lijken. Het Vaticaan beantwoordt de Italiaansche nota. AMERIKAANSCHE INTERMEZZI- DE MYTHE VAN DEN VRIJGEVIGEN MILLIONAIR. DE INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. satz SJ7JA2ME JLfc l. YDJ - De nachtarbeid voor vrouwen. Rond en om de Duitsche noodverordening Duitecbland verzinkt met eenparig versnel de beweging in een crisis, waarvan de acute zienderoogen toeneemt. Gisteren is deze crisis eene nieuwe fase binnengegleden, welke de bijzondere aandacht verdient van die lieden in bet buitenland welke op Duitsche indu strieels leeningen ingeschreven hebben. Im mers, gisteren heeft dat deel der burgrij, dat zich 'zelf als de crème de la crème van de natie en van de intalligentia beschouwt, dat deed van de grootkapitalisten en de grootnij- veraaars dat jarenlang vreemd gedd naar zich toegehaald heeft, onmiskenbare teekenen gaan vertoonen door dezelfde va-bangue koorts te zijn aangetast als de extremen van rechts en van links. Bolschewiki en nazis sturen, open lijk op revolutie en chaos aan. We weten dat en we weten ook, dat dat zoo heeil erg niet is. Ue conservatieven, die zich in hun hulpeloos heid onder de leiding gesteld hebben van den door en door liberalistisohen en kapitalist,i- schen heer Hugenberg, doen al geruimen tijd aan dit lichtvaardige koketteeren met een om wenteling mee. We weten dat ook, maar geld schieters hebben altijd gemeend, dat ze zich te gen dergelijke gevaarlijke verrassingen wed ■verzekerd konden door de premie van een extra- hooge rente op de uitgeleende gelden. Maar nu heeft de volkspartij, de partij dus van de directe geldopnemers zich bij de op re volutie bedachte bent aangesloten. Deze hee- ren streven openlijk naar de ontketening van zoo'n groote verwarring, dat de rente en aflos- singsdienst op de door hen opgenomen gelden in gevaar geraakt. We willen niet beweren dat de volkspartij er met voorbedachten rade op uit is een toe stand in het leven te roepen, waarbij ze zich achter het masker van force majeur aan aan gegane verplichtingen kan onttrekken. Haar actie is wellicht alleen te danken aan de stum perigheld van haar staatkundig inzicht. Maar het effect blijft hetzelfde. En welke ook de stille beweeggronden van de partij der groot- industrieelen mogen zijn haar houding bewijst dat ook de kapitalistische upper-ten in Duitsch- land geen vertrouwen meer verdient. De zaak is n.l. deze dat gezegde volkspartij de regeering-Brüning, waarin zij nota bene door den heer Curtius vertegenwoordigd is al weer eens in den rug heeft aangevallen. Brü ning en zijn kabinet zetten, gesteund door Hin denburg, alles op haren en snaren om het schip van staat door de zeer kiippenrijke zee heen te loodsen, waarin het zioh momenteel bevindt. Maar in stede den stuurman daarbij te heipen, lidbt de volkspartij hem een beentje. Uiterlijk ziet de zaak er zoo uit, dat de volkspartij besttciten heeifit baar meewerking te verleenen aan de vervroegde bijeenroeping van den rijksdag. De regeering heeft zich met alle macht tegen dit plan gekant, want een aomerzitting van den rijksdag zou gebruikt worden om de noodverordening in onderzoek te nemen en men kan verzekerd zijn, dat daarbij alle hekken van den dam zullen vliegen en de lawine in beweging raken. De rijkskanselier heeft te kennen gegeven, dat hij een bijeenroeping door het senioren convent van den rijksdag met zijn ontslag zal kwijteeren. De volkspartij heeft daarvan ken nis genomen. Zij weet evengoed als ieder ander, dat een ontslagname van Brüning gevolgen na zich zal sleepen, welke geheel in het duister liggen, maar zich toch zeker ook in het Duit sche crediet zuilen uitwerken. Desniettemin volhardt zij bij haar voornemen. En dat niet wijl zij de noodverordening op eeni-g punt veranderd wenscht te zien. De nood verordening drukt hoofdzakelijk op den kleinen man en bevat allerlei gunstigs voor de groote ren. Maar de volkspartij verlangt van Brüning, dat hij zich van Curtius en van Dietrich zal scheiden. Bründn-g heeft dat geweigerd en om hem nu onder druk te stellen deinst de partij van de groot-kapitalisten er niet voor terug tot de practijken van een maitre chanteur over te gaan. We herhalen nog eens, dat het in hoofd zaak aan deze mannen van de volkspartij is, dat het buiten-land milliard-en gouds toever trouwde. Misschien zijn deze mannen econo misch van de bovenste plank, maar in poli tiek inzicht zijn ze volkomen onbetrouwbaar, lichtvaardig en gewetenloos Zij zijn bereid alle opgenomen mllliarden om der wille van een gril in gevaar te brengen. De houding van de volkspartij kan niet ver ontschuldigd worden met een gebrekkig inzicht in het effect, dat orkaanachtige rijksdagzit tingen in het algemeen en haar ondersteuning van de op revolutie beluste massa in 't bijzon der, in de rest der wereld sorteeren moet. Zij is ten deze beter ingelicht dan eenige andere partij. Zij heeft den minister van buitenlandsche zaken in haar raadskamers gehad, en deze heeft zich om redenen van internationale staat kunde tegen eene anti-regeeringsdemonstratie verzet. En dan is er nog een ander lid, n.l. de heer Luther, de president van de rijksbank, die ook met zwaarwichtigste argumenten voor lichtvaardig optreden in zulke sombere dagen als we nu beleven, gewaarschuwd heeft. Maar het heeft niet mogen helpen. Met vijftien tegen dertien stemmen werd het besluit genomen het communistische en nationaal-socialistische be sluit om door middel van een vervroegde hijeen- roeping van den rijksdag een eindelooze herrie te schoppen, te steunen. Maar nu is Luther ook niet voor de poes. Hij heeft als antwoord op deze uitdaging een extra spoedzitting van het rijksbankdirectorium hij elkaar geroepen en wel op het zeer ongewone tijdstip van een Zlaterdag-namiddag te vijf uur. Ieder weet, dat de verhooging van het rijks bankdisconto tijdens deze zitting besproken zal worden. Deze sensationeele stap heeft al dadelijk dit goed effect gehad, dat de volkspartij begint te remmen. De eerste koude waterstraal werd haar al door den kanselier toebedeeld, toen deze verklaarde, dat hij eventueel reeds voor het seniorenconvent zou kapltuleeren maar in geen enkel geval op afpersingsmanoeuvres in zou gaan, zoo ais dat vroeger in de Duitsche politiek de mode was. En nu komt Luther met zijn tweede koude douche. Welke ten gevolge heeft gehad, dat de partij misschien op het laatste oogenblik het fractiebestuur zal desavoueeren. Zij heeft althans verklaard, dat het streven der partij erop gericht is de positie van den kanselier te versterken en dat zij het heelemaal niet zoo slecht bedoeld heeft, maar dat ze alleen twee ministers door andere vervangen wilde zien. Momenteel is de terugtochtsmanoeuvre tot dit punt gevorderd en misschien slaat de partij nog wel heelemaal om. Maar Luther heeft toch nog andere zorgen, 't Buitenland heeft de onverantwoordelijke va- banque-politiek van de volkspartij niet noodig gehad om het vertrouwen in Duitschland te ver- Mezen. Het is daar al eenigen tijd mee bezig en het begint dus zijn voorschotten terug te vragen. Sedert 1 Juni heeft het rond 750 mil- lioen aan het Duitsche staatshuishou-den ont trokken en ook dit met een eenparig versneldo beweging, zoodat er tegenwoordig rond 100 mlllioen per dag terugbetaald moet worden. De rtfkehank moet daarvoor goud afstaan en andere manipulaties verrichten, welke op den duur een gevaar moeten opleveren voor de rijksbank zelf, voor de andere banken, voor 't staatshuis- houden in het algemeen en ten slotte ook voor dc- stabiliteit van het betaal middel. Volgens de balansen van de Duitsche groot banken hadden deze op 31 December 1931 rond millard op korten termijn in het buitenland geleend. In 1931 hebben ze zich op dit gebied erg moeten beperken en in de eerste vijf maan den van het loopende jaar ging dit bedrag met ongeveer y2 millard omlaag. Maar do schrik is er nu ingekomen in de buitenlanders en in Juni eischten deze al millard op. En toch is deze maand nog geen veertien dagen oud, zooals ieder dat op een kalender kan vaststel len. 'n Deel van deze credieten op korten termijn levert door zijn bijzonderen aard geen direct opzeggingsgevaar op. Maar er blijft toch 1,75 k 2 milliard over, die in betrekkelijk korten tijd aflosbaar zijn, en die den rijksbankpresi dent dus de grootste zorgen baren. Hieruit is het te begrijpen, dat hij zich zoo heftig tegen de plannen van de groot-industrieelen gekant heeft om het Duitsche crediet nog meer te ondermijnen. Inmiddels is '-t toch raadzaam zich door deze milliardendwarreling niet zenuwachtig te laten maken. De toestand is voorloopig ongeveer even doorzichtig als zeer slappe koffie. De mogelijkheid bestaat ook, dat de Duitsche banken het tempo van de terugvraging der uit geleende gelden een weinig aangewakkerd hebben, althans vis a vis van de rijksbank en met het doel zioh op kosten van dit instituut 'n aardige reserve aan buitenlandsche diviesen aan te leggen. Tegenover de houding van de kapitalistische volkspartij steekt die van de socialisten zeer gunstig af. In samenwerking met ongenoemde krachten heeft het bestuur van deze partij er eerstens al voor gezorgd, dat de noodverorde ning niet op de groote zitting .in Leipzig ter sprake kwam en zulks doordat men de publi catie van het document zeer handig tot na den partijdag verschoof. Maar de tyfoon van verontwaardiging, die de publicatie naderhand ontketende, brengt het bestuur toch in zeer netelige omstandigheden. Da noodverordening slikken, zooals ze is, is schier onmogelijk, want het zou de partij op een ernstige lekkage in de richting van de concurreerenden communisten te staan komen. Afgezien daarvan krijgt men toch ook wel den indruk, dat de noodverordening dc kleineren nog een beetje zwaarder treft dan ze het de groot-eren doet en het socialisme moet natuur lijk voor die kleineren in de bres springen, want het beschouwt zich nu eenmaal als hun officieele vertegenwoordiger. Kort en goed het fractie-bestuur heeft de regeering verklaard, dat de noodverordening in haar huidigen vorm voor de socialisten on aanvaardbaar is. Maar het is bereid met den kanselier in overleg te treden om te onderzoe ken, of de allerscherpste kanten niet van het document afgeveild kunnen worden. Mocht dat mogelijk blijken, dan zouden de socialisten do regeering verder steunen, of „dulden", zoo-als het in de nieuwste terminologie heet. Mocht dat niet lukken, dan kan het socialistisch partijbestuur de verantwoordelijkheid niet verder dragen. Dan zal het voor bijeenroeping van den rijksdag stemmen, opdat deze een eindbeslissing neme. Dit standpunt is gaaf en logisch en steekt gunstig af tegen de blinde poreelein-kapo-t- slagerij van de partij der werkgevers. Brüning heeft den socialisten dan ook geantwoord, dat hij bereid is hun voorstellen aan te hooren, zoodra hij uit Neudeck terug zal zijn, waar hij den rijkspresident rapport over Chequers uit gebracht heeft alsook over de eerste bespre kingen met de fractieleiders. Maar hij heeft tegelijk te vers-taan gegeven, dat de nood verordening een onverdeelbaar geheel uit maakt dat öf aanvaard moet worden öf ver worpen, zooals het op de tafel ligt. Hier en daar kan wel ©en kleinigheid gewijzigd wor den, maar dat is al. Nu kan deze kleinigheid natuurlijk makke lijk tot een soort overwinning op de regeering opgeblazen worden en daarmede kan het so eialistische bestuur dan zijn figuur tegenover de kiezers redden en dezen in toom houden. Mocht dat echter niet mogelijk blijken dan heeft men altijd nog den hoeman van het fas cisme bij de hand om een verder „dulden" van de regeering tegenover de kiezers te veront schuldigen. Hedenmorgen heeft Breitscheid als steeds een zeer gematigd artikel in de „Vorwar-ts gepubliceerd en wanneer men tus. schen de regels daarvan doorleest, schijnt hij wel van plan te zijn vooral met den boeman van een dreigend fascisme te zwaaien wan neer een verdere „dulding" van Brüning tegen" over de massa der Genossen verklaard en ver dedigd moet worden. LONDEN, 15 Ju-ni (V.D.) Omtrent het nood weer in En-geland wordt nog nader gemeld, dat ongeveer tien personen door vallend gesteente werden gewond. Tengevolge van den bliksem werden twee personen gedood, terwijl bij Bir mingham een kleine auto in een greppel werd geworpen. Te Wad-dington werd de kerk door den blik sem getroffen en brandde af. Ook de belendende perceelen werden -door het vuur aangetast, zoo dat dertig boerenwoningen eveneens afbrand den. BRUSSEL, 15 Juni (H.N.) Gisteren heeft boven Brussel en omgeving een hevig onweer gewoed. Een hevige storm richtte in de plant soenen en parken groote verwoestingen aan. Een persoon werd gedood, terwijl verscheidene andere min of meer ernstige verwondingen, opliepen. WUPPERTAL, 15 Juni (H.N.) Een hevig on weer, dat van een zware hagelbui en hevige op een wolkbreuk gelijkende regens vergezeld ging, is gisterenavond boven Wuppertal los gebroken. De riolen kond-en de watermassa's niet verzwelgen, zood-at overal overstroomingen ontstonden. Op de velden en in de tuinen is veel schade aangericht. GEVAARLIJK VUURWERK Uit Tinevelly (Zuid-In-dië) wordt gemeld, dat drie personen gedood en 25 gewond zijn ten ge volge van een ontploffing van vuurwerk bij een huwelijksfeest. De ontploffing verwekte een paniek onder de bloedverwanten en vrienden van 't jonge paar tje. Eenigen sprongen zelfs in de waterputten Onderweg in zijn auto aangehouden MADRID, 15 Juni. (B. T. A.) De kardinaal aartsbisschop van Toledo, Z. H. Em. Segura y Saenz, zou heden van zijn Rome-reis naar Spanje terugkeeren. Nauwelijks was echter zijn aankomst op Spaanschen bodem gesignaleerd, of de regee ring gaf opdracht, den kerkprins op te sporen en hem te verzoeken het land te verlaten. Even later hield de civiele garde op den weg Guadalajara-Madrid, den auto van den kardi naal aan. Zij deelden den prelaat het regee- ringsbevel mede, waarna kardinaal Segura zich naar een klooster te Guadalajara begaf, waar hem werd toegestaan, eenige uren uit te rusten. Daarna is hij weer naar de Fransche grens vertrokken. CHBEFOO, 15 Juni (R.O.) De pogingen tot berging van den onderzeeër „Poseidon" zijn opgegeven, daar het vaartuig met een 12 voet dikke laag modder is bedekt. Alle reddings schepen zijn naar hun haven teruggekeerd. HET DUITSCH VOORAAN! Volgens een bericht van de stedelijke onder wijs inspectie te New-York is daar het onder licht in de Duitsche taal zoodanig toegeno men, dat men verwacht, dat binnenkort het Duitsch -daar de eerste der vreemde talen zal worden. Wandaden van een troep fascisten te Priverno Reuter seint uit Nanking dat de vijfde vol tallige zitting van het uitvoerend centraal be stuur van de Koeomintang Tsjang Kai Shek als president herkozen heeft. NEW YORK, 15 Juni (V.D.) Van welinge lichte zijde wordt uit Washington vernomen, dat er tussohen Stimson en Mellon ernstige meeningsverschillen bestaan omtrent de door de Vereenig-de Staten aan te nemen houding, inzake het herstelvraagstuk. Terwijl Stimson geneigd zou zijn in zekere mate tegemoet te komen aan den aandrang, om de herstel- en schuldenkwestie opnieuw aan de orde te stellen, wijst Mellon alle voor stellen in -dien zin beslist van de hand, omdat hij meent dat van een nieuwe regeling der schuldenkwestie met het oog op het tekort van de Amerikaanscbe schatkist geen sprake kan zijn. Een der vleuges afgeknapt Bij een vliegdemonstrat-ie te Cambridge is op een hoogte van 70 meter een der vleugels van een machine afgeknapt. Het toestel stortte neeT en werd verpletterd. De piloot is aan de bekomen verwondingen overleden. Bij een proefvlucht is voorts een watervlieg tuig nabij Felixtown neergestort. Beide inzit tenden vliegerofficieren wisten zich op 1000 Meter hoogte met behulp van parachutes iq veiligheid te stellen. De machine zelf hoorde zich diep in de aarde PARIJS, 15 Juni. (V.D.) Boven Verneuil-sur- Avre stortte en Engelsch vliegtuig neer en vloog in brand. De Inzittenden de piloot Harold Brock en de passagier Jean Roberston, kwamen in de vlam men om. Bun verkoolde lijken zijn naar het hospitaal te Vemeuil vervoerd ST. NAZAIRE, 15 Juni. (B.T.A.) De ontzet tende ramp van de „Saint Philbert" werd waargenomen door den wachter van de Sema- f-oor van Pointe St. Gildas, die geruimen tijd de moeilijke vaart gadesloeg van de stoomboot toen deze vluchtend voor den storm, de vaar geul in de mond der Loire trachtte te bereiken De boot was juist de rotsachtige punt van St. Gildas gepasseerd. Steeds heviger beukten de golven -het schip, dat zware slagzij maakte doordat de meeste passagiers aan één kant schuilden voor wind en regen. Plotseling lichtte een krachtige golf het schip op en deed het in de volgende golf verdwij n-en. Het drama had zich zóó snel afgespeld, dat d-e wachter van de semafoor zijn oogen niet kon getooven: er was van de boot geen spoor meer te zien. Alle posten der omgeving wenden onmiddel lijk gewaarschuwd, maar alleon sleepboo-tea uit Nazaire kon-den zich ter plaajse begeven en enkeile passagiers redden, die zich aan wrak stukken hadden vastgeklampt. Het juiste aantal der omgekomen passa giers zal pas over enkele dagen bekend zijn. Het schip had een bemanning van zeven kop pen. De kapitein ken/de ihet vaarwater goed, maar had te kampen tegen een formeelen cycloon, -die tegen vier uur opstak toen het sdhip Noinnontiers, bij de moeilijkste punt van den tocht was. Een ander telegram uit St. Nazaire meldt nog, dat het aantal Slodhboffers op 300 a 380 wordlt geraamd. Onder de aCh-t geredden be vinden zich drie buitenlanders een Noor en twee Oostenrijkers. Maandiatgaahtend zijn redd-inghooten naar de plaats der schipbreuk vertrokken om naar lij ken te zoeken. Het was toen mooi weer en de zee was kalm. PARIJS, 15 Juni. (H. N.) Tot nu toe zijn 69 lijken van slachtoffers der scheépsramp bij St. Nazaire geborgen. Het herkennen van de lijken levert veel moeilijkheden op, temeer daar het geheele bestuur van de vereeniging, die het uit stapje georganiseerd had, eveneens tot de slachtoffers behoort. Aangezien zich onder de opvarenden ook vele kinderen bevonden, voor wie geen plaats bewijzen genomen behoefden te worden en van wie daarom ook geen aanteekening is gehou den, vreest men, dat het aanta-l slachtoffers groot-er is dan aanvankelijk werd aangenomen. De laagste raming luidt thans 380, doch an dere ramingen gaan tot 440 slachtoffers. Alle schepen in de haven van St. Nazaire zijn uit gevaren, om aan het bergingswerk deel te ne men. De Duitsche gezant te Parijs heeft aan mi nister Briand de deelneming van de Duitsche regeering met de ramp betuigd. PARIJS, 15 Juni. (YAN ONZEN CORRES PONDENT). Het aantal slachtoffers van de ontzettende ramp met de plezierboot St. Phil bert". De prefect van St. Nazaire heeft verklaard, dat er geen hoop is, dat er nog a.ideren aan de ramp ontkomen zullen zijn dan de acht ge redde passagiers, die gedurende anderhalf uur op wrakhout hebben rondgedreven en de 17 passagiers die wegens zeeziekte te Noirmoutier waren achtergebleven. Alle omgekomenen behoorden tot werklieden- families uit Nantes. Het waren 'eden van ver- schillende vereenigingen, voor wie een uit stapje was georganiseerd, gedeeltelijk van de socialistische organisaties, leden van de arbeids beurs en leden der „vereeniging voor de rech ten van den mensch". De ongerustheid was gisterenavond te Nantes dan ook ontzettend, maar men vleide zich met de hoop, dat de boot ergens geschuild zou hebben. Het weer was n.l. zoo slecht geworden, dat op de geheele Bretonsche kust zelfs de badgasten het strand moesten verlaten wegens het vele water en zand, dat werd voortgejaagd. Omstreeks 6 uur was de zee zoo slecht, dat de verschillende kustwacht-posten hun waak zaamheid verdubbelden. Versciillende vuur torens konden de boot waarnemen, die plotse ling verdween. Men veronderstelt en dat is ook de in druk van de geredden dat de boot. die ver schrikkelijk schommelde, plotseling door een grondgolf is gegrepen en dat de opvarenden, door een paniek aangegrepen, zijh allen naar een zijde van de boot hebben begeven en dat op dat oogenblik de boot is omgeslagen en verzwolgen. De „Philbert", die aan de „Compagnie des Messageries de l'Ouest" behoorde, maakte reeds jarenlang dergelijke excursies. Het was een schip in goeden toestand, 1S9 ton groot, 32 meter lang en 6.40 meter breed en met 2.60 meter diepgang, in 1923 gebouwd en met ma chines van 300 P.K.. Verhaal van een overlevende. Eén der overlevenden, de heer Berthy, zeide, dat het juist 6 u. 20 was, toen de storm zoo ernstig toenam. De passagiers waren voor het grootste ge deelte in de hutten samengedrongen, maar zij, die daar geen plaats hadden kunnen vinden, snelden naar stuurboordzijde om zich vast te grijpen en te beschermen tegen a-e groote mas sa's water, die kwamen aanrollen. Hij was met zijn moeder aan bakboordzijde gebleven en weet zich alleen te herinneren, dat een ontzaglijke golf opsteeg. Hij had het gevoel, opgenomen te worden met boot en al. Plotseling bevond hij zich in het water, doch kon een boot grijpen, waarin reeds enkele overledenden waren gesprongen. GROOTE VERWOESTINGEN AANGERICHT Men meldt ons uit Rome Ofschoon de „Osservatore Romano" zijn be kende chroniek, betreffende de fascistische aanslagen tegen de katholieken en hun eigen dommen. heeft gestaakt, bevatte liet blad tocb dezer dagen, bij wijze van uitzondering, een uitvoerig relaas met tal van nadere bijzonder heden over het barbaarsch optreden van een troep fascisten te Priverno, in de provincie Rome, waar de bisschoppelijk© kanselarij werd aangevallen en haar kostbare inhoud voor een groot deel verwoest. De deuren van het gebouw werden inge slagen, de sloten uit de deuren gebroken, de documenten van het archief op den grond ge worpen en gedeeltelijk verscheurd, de kasten stuk geslagen, waardevolle banden verstrapt. De speciale afdeeling, welke volgens kano- niek voorschrift ,,archivium secretum" heet, werd extra onder handen genomen. De daar aanwezige hoeken en documenten zijn voor een goed deel volkomen vernield. Er is ook gestolen, de inhoud der geldcasset- ten werd meegenomen. Van de in de zalen aanwezige schilderijen is maar weinig gespaard gebleven. Een crucifix werd verbrijzeld, een schilderij, voorstellende Paus Pius X z.g. en de beeltenissen van den thans regeerenden Paus en van den bisschop werden vernield. Een zilveren rozenkrans van een Maria beeld werd later platgetrapt op straat gevon den en door carabinieri terugbezorgd. Eenige documenten en prenten en een brief met op- 'schrift ,,Sub secreto sigilli pontificii" werden eveneens op straat gevonden en ter kause- larije teruggebracht. Het wapen der bisschoppelijke curie boven den ingang werd afgerukt. Men vond het, eenige dagen later, met een gemeen opschrift beklad, terug in een der openbare toiletten der plaats. Ook in de zalen der kanselarij had de woeste bende haar anti-katholieken zin in allerlei muurbekladsels tot uiting gebracht. De bevolking is nog steeds zeer onder den indruk van dit barbaarsch vandalisme. De „Agenzia Stefani" heeft, na de „Osser- vatore"-publicatie van het geval, een korte mededeeling gepubliceerd, waarin het heet, dat ,,een in de Italiaansche taal verschijnend blad vau een staat buiten Italië, de aangelegen heid uitvoerig heeft vermeld, zoodat ze nu ook haar weg in de buitenlandsche pers vindt. Echter vergat men er bij te vermelden, dat de Italiaansche autoriteiten de daders reeds hebben gearresteerd en wegens huisvredebreuk en aanslag tegen den godsdienst zullen straf fen Waarop de „Osservatore Romano" het com muniqué van Stefani publiceert, doch aanvult met de interessante bijzonderheid, dat zich on der do gearresteerde en naar de gevangenis overgebrachte raddraaiers ook eenige leden van de fascistische militie bevinden.' ROME, 15 Juni (N.T.A.) De Italiaansche re geering heeft heden het tegen-antwoord van het Vaticaan op haar antwoord-nota van 9 Juni, betreffende de Katholieke Actie, ont vangen. Onze Londensche correspondent schrijft ons: De „Morning Post" heeft van de directie eener „wereldbekende scheepvaartmaatschap pij" een „verrassend document" ontvangen, dat van Holland uit verzonden was. Het geeft met enkele weglatingen den inhoud weer: „Mijne heeren. Het feit dar bet oorspronke lijke huwelijksplan van een mijner zakelijke relaties, die van hoogen adel is (graaf met be roemden titel en naam, middelbare leeftijd, volkomen in den haak, met zeer goede repu tatie en voorkomen), gecombineerd met de in Engeland in trek zijnde wedstrijden, kruis woordraadsels of prijsvragen van groot nut zou kunnen zijn voor reclamedoeleinden ten voor- deele van uw producten, geeft mij aanleiding het volgende voorstel te doen: lo. Een belangwekkende prijsvraag wordt georganiseerd a'.ieen voor ongehuwde dames De dame, die het grootste aantal reclamepren ten of kaarten van de hand doet, zal voor het loopende jaar den titel krijgen van koningin uwer producten. 2o. Eenige dagen daarna wordt bekend ge maakt dat een graaf met een beroemden naam in deze aangelegenheid zoodanig belang stelt dat hij de toekomstige koningin ten huwelijk evraagd heeft. De bedoeling van bovenge- noemden graaf is tot een strikt particuliere schikking te komen met betrekking tot het financieren van zijn plan, in ruil waarvoor hij een „gentleman-agreement" van bovengenoem- den aard aanbiedt, en ter gelegenheid van de uitreiking der prijzen naar Londen zal komen om zijn belofte uit te voeren ,Deze Hollandsche „graaf" schijnt een zoo perfect gentleman te zijn", merkt de „Mor ning Post" op, „dat het mij verwondert, dat de scheepvaartmaatschappij niet op dit vernuftige reclameplan ingegaan is." Wij geiooven dat er evenveel redenen zijn om het woord Hollandsche als het woord graaf tus schen aanhaiingsteekens te plaatsen, ook al is de brief uit Nederland verzonden. De vieze idéé doet volkomen on-Hollandsch aan. Wij hebben ook onze nationale onsmakelijkheden, maar deze zijn van anderen, en zelden van zoo groven aard. In den brief wordt trouwens gesproken van een graaf met een beroemden naam; niet van een Hollandschen graaf. Het aantal gravengeslachten in ons land is maar heel klein, en wij vermoeden dat, zoo er werkelijk een graaf te koop is, deze behoort tot een ander land, waar het artikel minder scbaar&ch is. Van onzen H.•correspondent) N e w-Y o r k, Mei 1931. R0T5ED VAil t-'HATCHERh BAAI VAN PAZAMHE BOUR&fiEL' Bou-ri fauvoik CHAU-A ST.JEAM Maar de boot, die van het schip losgeslagen werd, kantelde weldra en hij zag eenigen der inzittenden in zee glijden. Hij kon zich echter met zes anderen aan de stukgekraakte boot vastgeklemd houden, totdat anderhalf uur later de loodsboot hem kon op pikken. De eenige getuigen op zeer verren afstand van de ramp waren de kustwachters, die on middellijk de loodsboot, de reddingsdiensten en de autoriteiten waarschuwden. De loodsboot bevond zich in zee om hulp te gaan bieden aan een boot, die ook in moeilijk heid scheen te verkeeren voor den ingang van de Loire en kon daarSoor van Koers verande ren en zeer snel op de plaats des onheils zijn Zij vond echter niets meer. Alleen werden een drietal ronddrijvende lijken van vrouwen opgenomen en even later een passagier, die zich zwemmende boven water had gehouden. In den nacht, toen er niet de geringste kans meer bestond, eenige troostgevende tijding aan de zwaarbeproefde stad Nantcs te melden, werd de toedracht van de ramp door de prefec tuur bekend gemaakt, welke mededeeling onder de saamgestroomde bevolking de meest ontzet tende tooneelen veroorzaakte. Van een zeer groot deel der stad is er geen familie, die niet in rouw gedompeld is en deze ramp is wel één van de grootste, die Frankrijk getroffen heeft. GENèVE, 15 Juni (VAN ONZEN CORRES PONDENT) Op de internationale arbeidscon- ferentie heeft de kolencommissie vandaag de tweede lezing van de ontwerpconventie beëin digd. Een stemming heeft niet plaats gehad zoo dat men nog geheel in het duister tast, hoe de uitspraak der voltallige conferentie zal uit vallen. De voltallige conferentie heeft vandaag be handeld de Bri.tsche en Belgische amendemen ten tot herziening van de conventie van AVas- hington van 1919 over den nachtarbeid van vrouwen. Het Britsch amendement dat In de conventie duidelijk zou worden gemaakt dat de vrouwen die een post in de directie van een onderneming bekleeden, zelf geen handenarbeid verrichten, werd aangenomen met 5443 stemmen. De arbeidersgroep en eenige regeeringsge- delegeerden stemden tegen. De Nederlanidsche regeeiringsgedelegeerden hebben voorgestemd. Het Belgische amendement waarhij aan de nationale wetgevers zal worden mogelijk ge maakt, de periode, waarop iedere arbeid van vrouwen verboden zal zijn, vast te stellen op den tijd van 11 uur des avonds tot 6 uur des morgens in plaats van van 10 uur des avonds tot 5 uur des morgens zooals thans in de conventie staat, werd aangenomen met 56 tegen 38 stemmen. De Nederlands,cbe regeeringsgedelegeerden hebben zioh bij dit amendement van stemming onthouden. Serrarens heer 'n rede gehouden ter bestrij ding van beide amendementen waarbij hij voor al er op wees, dat het ongelukkig zou zijn, in dien de eerste herzieningvan de eerste inter nationale arbeidsconventie ten gevolge zou hebben een verzwakking van de sociale be scherming der arbeiders in plaats van een uit breiding dier bescherming. De eindstemming zal AVoensdag plaats heb ben en dan zal een meerderheid van twee derde der stemmen noodzakelijk zijn. STAHLHELM-ORGAAN VERBODEN. Naar aanleiding van een caricatuur van rijkskanselier dr. Brüning en van den rijks minister van financiën dr. Dietrich gepubli ceerd in het centrale bondsorgaan van den Stahlhelm, heeft de Berlijnscbe politiepresi- dent het blad tot 28 Juni a.s. verboden, omdat de caricaturen „een beschimpend karakter 1 droegen en de voorgestelde personen verach telijk trachtten voor te stellen.'' Men is in de Oude AVereld over het alge meen de optimistische meening toegedaan, dat de Amerikaanscbe millionairs in hooge mate vrijgevige lieden zijn, die niet op een honderd duizend dollar kijken. De berichten af en toe over groote schenkingen en legaten, uit volle borst door de Amerikaanscbe pers rond ver kondigd, sterken de Europeesche goegemeente in haar naieve veronderstelling. De feiten bewijzen intusschen, dat de rijken de Vereenigde Staten de koorden hunner welgespekte beurzen krampachtig in hun handen houden. Ze laten ze zelden of nooit schieten. In een merkwaardig artikel in de „American Mercury" noemt de schrijver Epstein de alge meen aangenomen vrijgevigheid der Amerika nen een mythe. Deze mythe wordt met groot© zorg in leven gehouden, doch ze berust op niets. Er worden elk jaar in do Vereenigde Staten 360 groote liefdadigheids-veldtochten gehou den. Die brengen gemiddeld in totaal onge veer tachtig millioen dollars op. Dit nu is on geveer een vierde van het bedrag, dat Enge land jaarlijks uit de zakken zijner belasting betalers aan de werkloozen uitbetaalt. New-York is de rijkste en de edelmoedigste stad van de Vereenigde Staten. In Manhattan alleen waren 357.000 personen voor de inkom stenbelasting aangeslagen. Maar slechts één op de veertig van deze belastingbetalers droeg het zijne tot een der groote charitatieve ver eenigingen bij. In Chicago gaven slechts vijf tien duizend burgers iets aan de United Chari. ties, de algemeen© armenzorg. En Chicago telt 3.400.000 inwoners. Slechts 102 personen offerden in het noodjaar 1930 meer dan dui zend dollars. De Philadelphia Welfare Federation ont ving uit een bevolking van twee millioen 3940 bijdragen van meer dan honderd dollars en het Roode Kruis heeft uitgerekend, dat het door een goede drie procent der Amerikanen wordt gesteund. De rijkste burger van Philadelphia gaf in een noodgeval een gift, die in verhouding tot het salaris van den reporter, aan wien ze ter hand werd gesteld, zegge één cent zou hebben bedragen Dat de Amerikaanscbe rijken, tenminste bij hun dood de armen gedenken, is ook al niet waar. Het aantal legaten is betrekkelijk ge ring. De Amerikaansche millionair vermaakt alleen millioenen, indien hij zijn naam, die anders ongetwijfeld in korten tijd zou zijn ver geten, in het een of ander gebouw kan ver eeuwigen. Het wemelt in de States van her denkingsfondsen en bibliotheken en andere instellingen, opgericht ter herinnering aan de nagedachtenis van een zekeren meneer of een zekere ji^Jrouw die en die, in leven millio nair. Meei^an de er op betrekking hebbende gedenksteen niet vermelden AVanneer we zeggen, dat werkioosheidszorg en liefdadigheid in handen van particulieren moet blijven, praten we eenvoudig nonsens, zegt Epstein. Want de particuliere instellingen zijn hiertoe eenvoudig niet in staat. En onder het huidige systeem komt het grootste go. deelte van den last op den kleinen man neer. Het anderhalve mlllioen, dat Kardinaal Hayes te New-York in het voorjaar bijeen wist te brengen, was blijkens de lijsten in be langrijke mate uit het penningske der wedinra samengesteld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9