SOCIALISTISCHE ETHICA. DE „TR1BUNE"-INTERPELLAT1E WOENSDAG 17 JUNI 1931 Alle partijen in het vuur Doodelijk gewond MENSCHEN EN MEENINGEN Eiamen gedaan en niet geslaagd „PROLETARISCHE MORAAL" EN POPULAIRE WETENSCHAP. Het Marxistisch doel heiligt de bolschewistische middelen. -•••• mé mmm TWEEDE KAMER KLEINE WETSONTWERPEN. Toelaatbaar is derhalve de arbeidsdwang voor allen en de dwangarbeid voor honderd duizenden; toelaatbaar de rechteloosheid, niet alleen van de veelgehat-e „bourgeois", maar ook van de „mensjewiki" de eigen partijgenooten van den schrijverdie even onbarmhartig worden onderdrukt als de ergste reactionnairen. Toelaatbaar is verder de scherpe censuur, die iedere onwelgevallige uiting smoort: HET 9DE INTERN. CONGRES VAN R. K. MEISJESBESCHERMING. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK Acht jaar naar de gevangenis DE MOORD TE CUYK. DE LOEWE-LAMPEN. MAN ONDER EEN WAGEN. DE MOORD IN DEN HAAG HET ONGELUK TE BLERICK KORT EN KLAAR DE KON. FAMILIE TE PARIJS. Naar een regeling der rechtspositie. DREIGENDE STAKING. f „METHODISCHE MASSAMOORD" Het verspreiden van populaire weten schap is en blijft een hachelijke taak. Want bij haast iedere proeve van volksvoorlich ting komt de man der wetenschap voor de Keuze te staan, om ofwel zijn moeizaam vergaarde kennis goeddeels buiten dienst te stellen, ofwel zijn populariteit op te offeren. En daar het hem meestal vooral om de laatste te doen is legt de eerste gewoonlijk het loodje. Zoo valt het gereedelijk te verklaren, dat hijna ieder nummer van het „Populair We tenschappelijk Bijvoegsel", dat als afzonder lijk blad bij „Het Volk" verschijnt, den ont wikkelden lezer de bitterste teleurstelling brengt. Men begint b.v. vol ijver aan een artikel over de frequentie der zedenmisdrijven in het Zuiden. Doch men bemerkt aldra, dat de schrijver zich zelfs den tijd niet heeft gegund, de officieele uitgaven der „Crimi- neele Statistiek" te raadplegen. Men neemt kennis van een bijdrage over de „Pauselijke Encyclieken", en men treft een samenraapsel van verzinsels en waan- voorstellingerl. Of men leest lange beschouwingen over de „Proletarische Moraal", en als men aan het eind van de artikelenreeks is gekomen, verzucht men met dr. Faustus: „Hier steh' ich nun, ich armer Thor Und bin so klug als wie zuvor Want het eenige ppsitóeve, dat men heeft geleerd, is de zuiver negatieve thesis: er be staan geen vaststaande zedelijke normen: immers zij wisselen met de economische stelsels, waarmee zij onverbrekelijk samen hangen. En als dan bovendien door verschillende schrijvers over hetzelfde onderwerp tegen strijdige stellingen worden verkondigd, dan «tijgt de verwarring bij den lezer ten top punt en valt zijn laatste houvast weg. Een der neteligste vraagstukken voor het hoofdorgaan der S.D.A.P. is het Russische Bolsjewisme met al wat eraan vastzit. Im mers hier gaapt tusschen de minderheid en de meerderheid der partijgenooten een on overbrugbare klove. Vóór eenigen tijd was Henri Polak aan het woord over de toestanden in Rusland. Deze bekende veteraan van den A.N.D.B. liet ongeveer niets overeind van heel het Sovjet-systeem, dat hij terecht brandmerkte als een bewuste verloochening van alle be ginselen der democratie. Immers de vrijheid van het woord is in Rusland even ver te zoeken ais die van de drukpers, van vereeniging en vergadering, van theater en bioscoop, van onderwijs .en godsdienst. Het Sovjet-oongres is geen volks-, maar «en verminkte stands-vertegenwoordiging: van de 150 millioen Russen hebben er ■nauwelijks 15 millioen het kiesrecht. En bovendien heeft dit pseudo-parlement sinds lang alle feitelijke macht verloren, en is een gewillig werktuig geworden in de hand van den almachtigen dictator Stalin. 1) Geen wonder, dat een beginselvast parle mentariër en overtuigd democraat als Henri Polak, voor dit alle vrijheid verstikkend regiem geen goed woord over heeft. Maar nauwelijks zijn een paar maanden verloopen, sinds zijn scherp veroordeelend vonnis verscheen in de wekelij-ksche „Kro niek" van „Het Volk", of daar komt partij genoot R. Kuyper aan het woord in het „Populair Wetenschappelijk Bijvoegsel" van 9 Juni j.l. En uit den aanvang zijner bijdrage blijkt al aanstonds, dat hij „met sympathie en hoop aan de zijde der (Russische) revolution- naire regeering staat en de economische en moreele bedenkingen, die tegen haar wor den ingebracht, niet van doorslaggevende beteekenis acht". Over de economische zijde van het Rus sisch vraagstuk schreven wij nog onlangs breedvoerig in onze artikelen over „Het Vijfjarenplan". Het is dus overbodig er nog maals op terug te komen: trouwens, partij genoot Kuyper, die klaagt over de beperkte plaatsruimte, welke hem van redactiewege wordt toegemeten. (Tu quoqu-e, Brutebe paalt zijn beschouwingen tot enkele theo retische algemeenheden. Maar des te meer wordt onze aandacht getrokken door de zedelijke opvattóngen van den schrijver, die zijn meening samenvat in de volgende populair wetenschappelijke stelling: theater-, bioscoop-, pers- en vergadering,- censuur, voor welke dus blijkbaar niet geldt wat wij lazen in „Het Volk" van 12 Juni j.l.: „Weg met de censuur! Zij moet dom zijn, zij moet onderdrukken, zij moet belachelijk zijn 2). Toelaatbaar is ten slotte, als een essen tieel bestanddeel van het dwangsysteem, de Gepoe, het machtigste wapen der dictatuur, met een heirleger van honderdduizend spionnen en agents provocateurs, met tal rijke weluitgeruste, van mitrailleurs en kanonnen voorziene stormtroepen, waarover Stalin als alleenheerscher beschikt. En waarom acht de schrijver dit alles geoorloofd Niet, omdat hij het goedkeurt: anders kon hij geen dag en geen uur langer lid blijven der S.D.A.P. die zioh met haar zusterpartijen in de tweede internationale, uitdrukkelijk op democratisch en parlemen tair standpunt stelt. Neen, ondanks de evidente minderwaar digheid acht hij de Russische methoden toelaatbaar, „wegens het groote economi sche, zedelijke en aesthetische doel: de ver lossing der menschen van het kapitalisme!" Hoe verachtelijk de middelen zijn mogen, die Sovjet-Rusland aanwendt, zij worden geheiligd door het Marxistisch doel: de ver nietiging van „das Kapdtal". „Voilh Ia doctrine infame de Loyola 1" riep Jaurès, vele jaren geleden, bij het debat over de wet op de congregaties. Ziehier, zeggen wij, koe de infame leer, die ten onrechte aan de jlgelingen van St. Ignatius wordt toegeschreven, in de kolom men van „Het Volk" onbeschroomd wcfrdt uitgestald. En aanstonds voegt de schrijver een tweede zedelijke dwaalleer bij de eerste. Immers hij besluit zijn stellingenreeks als vólgt: mm De reddingboot „Ingenieur de Joly" vaart de haven van St. Nazaire uit, om slacht offers van de tragische scheepsramp te bergen. De ultra-protestant betoogt „Zedelijke bedenkingen kunnen tegen de Russische methoden (eenige overbodige uit wassen daargelaten) van Marxistisch stand- Punt niet worden aangevoerd. Het groote economische, zedelijke en aesthetische doel: de verlossing der menschen van het kapi talisme, maakt die methoden toelaatbaar" Alwat dus niert onder de „overbodige uit wassen" van het Sovjet-systeem te rang schikken valt, wordt „zedelijk toelaatbaar" geacht. „Vooral aan de voorstanders van de mili taire landsverdediging past bescheidenheid bij de beoordeeling van Sovjet-Rusland, aan gezien zij niets minder dan den methodi- schen massamoord, de dictatuur van een bekrompen militaire kaste, den verschrik- kelijksten dwang, de ergste ontbering, de walgelijkste spionnage en omkooperij, het heulen met landverraders, ja zelfs de front- bordeelen mede hebben moeten aanvaarden". Gesteld nu eens, dat dit alles zoo ware, gesteld dat de militaire landsverdediging heei dezen stoet van gruwelen onafwend baar medevoerde, hoe kan dan een weten schappelijk man aan deze barbaarschheden van den tegenstander, een z e d e 1 ij k mo tief ontleenen, om dezelfde verfoeilijke me thoden bij den medestander goed te praten of ook slechts te verontschuldigen? Hoe kan hij de misdadigheid der weder partij als een „zedelijk" argument gebrui ken, om de eigen partij van schuld vrij te pleiten Dergelijke Marxistische ethica moge po pulair zijn, met wetenschap heeft zij niets hoegenaamd gemeen 1 En wat aan dit ernstig geval een komisch tintje geeft, is het onloochenbaar feit, dat nergens de „militaire landsverdediging hooger in eere staat dan in Rusland zelf 1 Of is de heer Kuyper zulk een vreemde ling in het militairistische Jerusalem, dat hij nooit iets vernomen heeft van het roode leger, noch van deszelfs formidabele uit rusting met wapentuig van allerlei soort....? Zoo neen, dan kan hij in een der laatste nummers van de „Besboshnik" lezen, dat de Bond der Goddeloozen, waarvan dit blad het orgaan is, de weermacht der sovjets, een der sterkste staande legers van Europa 3), heeft verrijkt met een splinternieuwe oor logstank. Als dit roemrijk voorbeeld door de andere „vrije" vereenigingen der Republiek wordt gevolgd, hoopt Stalin een heel regiment van deze oorlogsmonsters te kunnen vormen tot bevordering van den „methodisdhem massa moord". Zoo ziet men waarheen de ethica en de wetenschap verzeilen in dienst van het on- vervalsohte Marxisme. Zoo ziet men, wat er overblijft van de zedenwet, als zij wordt beroofd van haar hecht en onveranderlijk steunpunt: de tien geboden Gods. Wie dit vaste steunpunt verlaat, glijdt al verder en verder, tot hij aanlandt bij de „proletarische moraal" van Lenin: „Alwat het proletariaat ten voordeel strekt, is goed en zedelijk, alwat de bourgeoisie ten goede komt is slecht en immoreel". Neen, dan houden wij ons toch liever aan den Wetgever van den Sinaï. Mr. L. S. IN RUSLAND DE MEEST VOLLEDIGE VRIJHEID 1) Stalin is in zijn hoofdfunctie niets meer dan de secretaris-generaal van het „Polit bureau". Dit bureau heeft in de Sovjet-Repu bliek evenmin een door de constitutie voor ziene functie als het „Comité du Salut Pu blic" tijdens de Fransche Revolutie. Want het is eenvoudig een commissie, ge vormd uit en door het uitvoerend bewind der Bolsjewistische partij, dat op zijn beurt is samengesteld uit afgevaardigden van het „Al gemeen Partijbestuur" een slechts zeldzaam vergaderend lichaam, bestaande uit gevolmach tigden der afdeelingsbesturen. De veelver- wikkelde regeling herinnert levendig aan het befaamde regeeringsapparaat der zeven ge ünieerde Provinciën. 2) De cursiveering is van „Het Volk". Men weet wellicht, dat de Sovjets zoowaar een index van verboden boeken hebben samen gesteld, ten dienste van openbare leeszalen en bibliotheken. Op dien index staan o.m. de Bijbel, de Koran en de Talmud 1 3) Frankrijk heeft circa 650.000 man onder de wapenen, de marine inbegrepen: Rusland geeft officieel een totaal op van 562.000 man voor het roode leger en 40.000 man voor de marine. Alle andere landen, ook Engeland, Amerika en Italië blijven heneden deze cijfers. In den oftteieelen „Führer durch die Sowjet- ausstellung" van de Pressa te Keulen (1928) heette het letterlijk: „Die Rote Armee erstrebt den Frieden, 1st aber immer bereit, die Sowjet- Union gegen feindliche Angriffe zu achützen". De interpellatie-Wijnkoop in verband met het weren van „De Tribune" uit de openbare lees zalen en uit den stationsboekhandel heeft veel langer geduurd dan eerst was vermoed. Alle partijen zijn nu in het vuur geweest; zelfs twee sprekers van de kleine Vrüheidsbondsche fractie traden op. Toen dr. Colijn sprak en mr. Schokking het woord nam, was het duidelijk, dat ook van Katholieke zijde over de kwestie een en ander zou worden gezegd. Over 't geheel was de rechterzijde het eens met de regeering om, na het advies van het veelzijdig samengesteld bestuur der Centrale Vereeniging voor openbare leeszalen, het com munistisch dagblad uit de openbare leeszalen te weren. Bij dit standpunt sloot ook mr. Knot tenbelt zich aan. Mr. van Wijnbergen, dr. Colijn en mr. Schok king waren 't er over eens, dat maatregelen moesten worden genomen tegen de geraffineer de aantastingen van godsdienstige gevoelets. Natuurlijk is de wering uit de leeszalen geen censuur of geestelijke dwingelandij. Maar de Overheid heeft het recht en den plicht moreel- schadelijke lectuur te weren uit instellingen, welke zij zelf subsidieert. Maar dr. Cojijn (en later sloot baron van Wijnbergen zich bij hem aan) stelde de vraag of propaganda in rustigen vorm überhaupt ge subsidieerd mocbt worden dooT den Staat, in dien zulke propaganda rechtstreeks tegen zijn grondslagen was gericht. De A. R. spreker wilde geen geestelijke meeningen zien onder drukt hij maakte daarbij een toespeling op Rusland en Italië maar indien de Overheid, door de subsidie-regeling gedwongen, alle mee ningen zonder meer geldelijk moet helpen, zou Colijn de heele subsidie willen zien ingetrokken. De A. R. leider kwam hiermee formeel in botsing met den Minister, die immers „rusti ge" communistische propaganda wel duldt. Maar het is duidelijk, dat mr. Terpstra zich daarbij baseert op den bestaanden toestand. Een droef figuur sloeg ds. Kersten, die het meer tegen de A. R. partij dan over het bespro ken dagblad had. Deze ultra-protestant rede neert over vrijheid als ware hij een Calvinist die leefde In de zestiende eeuw. De heer Ker sten meent, dat de Overheid wèl dwingend moet optreden tegen dwaling. Wat dwaling is wordt dan bepaald door zijn persoonlijken uit leg van het Woord Gods. In zijn ijver om den A. R. leider te weerstaan, deed hij het voor komen alsof deze de „Tribune" eerst en vooral jjrilde weren om haar staatsgevaarlijk karakter en beweerde hij, dat Colijn de vrijheid van revolutie-prediking en van het luisteren naar zulke prediking zonder meer als vrij beschouw de. Dit leek ons een afschuwelijk misverstand. Colijn huldigt die vrijheid natuurlijk 'in thesi evenmin als wij, maar hij acht, dat de Staat zeker in de huidige omstandigheden, geestelijke stroomingen niet met geweld kan onderdruk ken. Ds. Kersten schijnt niet te begrijpen, dat zijn optreden juist de grootst mogelijke schade toebrengt aan het .positieve Protestantisme in ons land. Zijn eisch van alle openbare leesza len te sluiten, moge indruk maken te Ierseke of Spakenburg, een kind begrijpt, dat zulk een verlangen anno 1931 in de Kamer niet minder dan nonsenslkaal klinkt en dat men er om lacht. De kracht der geschiedenis heeft in ons land godsdienstvrijheid gebracht vrijheid, geen bandeloosheid en geen menschelijke macht kan den loop van zulke zaken keeren. Helder en zakelijk heeft mr. v. Wijnbergen zijn standpunt uiteengezet. De katholieke afge vaardigde betoogde, dat de instellingen, welke subsidie aanvaarden, een stuk vrijheid prijs geven en zich aan voorwaarden onderwerpen. Een voorwaarde voor de leeszalen is, dat haar lectuur bijdraagt tot de volksontwikkeling. In tegenstelling met dr. v. d. Heide was mr. van Wijnbergen terecht van oordeel, dat de invloed van het communistisch orgaan niet moest wor den onderschat, noch de beteekenis van haar soort van voorlichting. De katholieke afgevaar digde viel ook minister Reijmer bij en zeide, dat de bewuste courant nog eerder uit stations dan uit leeszalen moest worden geweerd om de zelfde reden als men in 1904 van stations den alcohol had verbannen, n.l. omdat men daar moet komen en in leeszalen niet. De Kamer laten uitspreken, dat de „Tribune" daar komt, ls een inbreuk op het recht der spoorwegdirec tie. Het is aan het communistisch dagblad zelf, te zorgen, dat de toegang niet belet wordt. Met het oratorisch talent, dat hij bezit, heeft de communist de Visser het opgenomen voor zijn blad, maar zijn betoog was dezen middag wel heel erg cliché-werk. Hij weet dit echter voor te dragen alsof het heel wat is. Maar in de Kamer maakt zulke rhetoriek niet veel indruk. Als men daar bijv. beweert, dat de achteruitgang van het communistisch blad o.a. moet worden toegeschreven aanden va- cantietijd, en dat in Rusland de meest volledige vrijheid voor de proletariërs heerscht, gaat men er lachend over tot de orde van den dag. De eerste helft van den middag heeft de Kamer zwaar gediscussieerd over de schade vergoeding van vier straatmakers, die op 1 No vember 1929 in dienst van het Gouvernement 'van Curasao traden op een contract van drie jaar. Er kwamen oneenigheden en de overeen komst werd spoedig ontbonden, eind Januari 1930 waren de arbeiders weer thuis met als schadevergoeding een drie-maanden-salaris van 1508. De heer de Visser wilde een vergoeding geven, evenwaardig aan de heele contract periode. Hij diende daartoe een motie in, welke met 67 tegen 4 stemmen werd verworpen. Ook een schadeloosstelling-motie van den heer Ter Laan, terecht bestreden door den heer Schou ten, werd verworpen. Een nieuw onderzoek, zooals de heer v. d. Waerden wenschte, leek ons al heel raar, nadat de heer Ter Laan met even zooveel woorden had gezegd aan de ver klaringen der getuigen niet te gelooven. De conclusie is ten slotte met 49 tegen 21 stem men aangenomen. Bevredigend is het verloop van zaken in elk geval niet geweest en het ware te wenschen. dat in het vervolg de amb- tenaren, met het opmaken van soortgelijke con tracten belast, een beetje .voorzichtiger zoudfen wezen. Ook wie de billijke afdoening der zaak erkent, kan haar onverkwikkelijk karakter niet loochenen. Bij het wetsontwerp tot uitbreiding van de gemeente Eindhoven heeft de heer Max van Poll een lans gebroken voor een ambtenaar, die 35 dienstjaren heeft en geen wachtgeld kreeg omdat hij niet den pensioengerechtigden leeftijd had bereikt. De man zal van 1 Januari 1930 tot 1935 geen inkomsten hebben. xMi- nister Kan had in 1.928 hulp beloofd, maar Mi nister Ruys legde deze toezegging naast zich neer, daar zij hem niet stringent genoeg leek. Formeel was Eindhoven niet te dwingen en behoorde de zaak bij het Rijk. Maar een wijzi ging der Pensioenwet is natuurlijk niet zoo spoedig bereikt. Een liehtkant aan de zaak is, dat bedoelde persoon „in zeer gunstige geldelijke omstan digheden verkeert", zooals de Regeering het uitdrukt. Zoo kunnen wij begrijpen, dat zij geen grond voor uitzonderlijk ingrijpen aan wezig achtte. Men meldt one uit Boedapest: Het 9 de intern. Congres van de R. K. Ver eenigingen ter Bescherming van Meisjes werd op 11 Juni hier geopend in een der zalen der Cercle catholique. De eerste zitting werd gehouden met de ver tegenwoordigsters der verschillende landen, te zamen vormende de Conseil international. Vele belangrijke interne aangelegenheden werden daar behandeld, die vanzelf sprekend voor be sloten kring bestemd waren. De 2de dag werd begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen door Mgr. Habz, leger bisschop van Hongarije, waaronder een schit terende toespraak werd gehouden door mgr. Besson, bisschop van Genève, Lausane en Fribourg, geestelijk adviseur der intern. Ver eeniging ter Bescherming van Meisjes. De eerste openbare zitting had plaats onder overgroote belangstelling van de zijde van gees telijke en wereldlijke overheid en werd geopend door den vertegenwoordiger van den kardi naal-primaat van Hongarije. Aanwezig waren o.a. groothertogin Isabella en de in Holland zoo welbekende dr. Knebel, met een groot aan tal congressisten, te zamen vertegenwoordi gende 14 landen. In haar openingsrede hield de presidente baronesse de Montenach, een schitterend be toog over het doel der meisjesbescherming en het verheven apostolaat, dat voor haar werk sters is weggelegd en legde er, in het bijzonder den nadruk op, dat de geest van offer ons allen moet bezielen. De eischen, aan den modernen tijd gesteld, moeten, op de eerste plaats, be tracht worden en juist daarom is het interna tionale werken noodig, ja noodzakelijk en kan slechts 'doeltreffend zijn, als alle landen zich in hechte eenheid aansluiten. Een uitgebreid rapport over den toestand der meisjes in de hotels van de badplaatsen werd gegeven door de vertegenwoordgster van Frankrijk, terwijl het intern, secretariaat een interessant overzicht gaf van de resultaten eener speciaal gemaakte studie over den handel in vrouwen en de misleidende advertenties in de dag- en weekbladen. Opmerkelijk is het met hoeveel voorkomend heid de vertegênwoordigsters van ons land door het plaatselijk comité werden ontvangen en hoeveel waardeering de organisatie in Hol land mag ondervinden. De congressisten wer den officieel ontvangen door den Nederland- schen gezant graaf Bentinck, door aartsherto gin Isabella en gravin Zichy. Jongeman tusschen auto en boom Maandagavond heeft tusschen Venlo en Roer mond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Mej. C. uit Venlo begaf zich met haar belde zoons van 21 en 12 jaar per auto naar Roermond om daar couranten te halen. Bij Reuver meen den zij dat de motor van den luxe-auto onregel- matig tikte. De vaart werd daarom ongeveer tot 15 K. M. terug-gebracht en de oudste jon gen stapte op de treeplank om gehurkt naar den motor te luisteren. Daarop is hij plotseling weer in den wagen gesprongen, waarhij hij met zijn bovenlichaam terecht kwam op de armen van zijn moeder, die chauffeurde. Deze verloor daardoor de macht over het stuur en terwijl de jongen nog half buiten den auto hing botste deze tegen twee boom-en. De ongelukkige raak- daarbij zoo bekneld, dat hij een been brak en bovendien een bekkenfractuur op liep Nadat hij ter plaatse was verbonden is hij naar het St. Josephziekenhuis te Venlo ver voerd, waar hij im den loop van den nacht is overleden. De advocaat-generaal bij het Bossche Hof eischte tegen den zwerver van D. wegens moord op den koopman B. Tap te Cuyk in vereeni ging met de Poolsche zwefster B. M. gepleegd, acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank had hem tot dezelfde straf veroordeeld. De zaak tegen de vrouw wordt 29 Juni be handeld. Philips ook in hooger beroep in hel gelijk gesteld. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest ge wezen in een procedure tusschen de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken, gevestigd te Eind hoven en W. H. Tasseron, koopman te 's Gra venhage. Philips had bij inleidende dagvaarding ge steld, dat Tasseron door het in den handel brengen van Loewe-lampen in 2 typen, resp. gemerkt 2 H.F. en 3 N.F. inbreuk zou maken op het aan Philips toebehoorende Nederlandsch octrooi no. 13345. Nadat de rechtbank bij interlocutoir vonnis een verzoek van Tasseron om de Loewe-Radio te Berlijn in vrijwaring te mogen oproepen, had afgewezen, heeft zij in haar eindvonnis de vordering van Philips toegewezen. Het Hof heeft thans dit vonnis bevestigd. Aan de bekomen, verwondingen overleden. Op den weg van Loon op Zand naar Tilburg had gistermorgen een dodelijk ongeval plaats. De zestig-jarige J. E. uit Kaatsheuvel die met zijn hondekar naar Tilburg reed, wilde onder weg uitwijken voor een met steenen zwaar be laden wagen. E. kwam daarbij echter onder dien wagen terecht en werd in zeer zorgwek. kenden toestand naar het St. Elisabeth-zie- kenhuis te Tilburg overgebracht. Spoedig na aankomst is hij daar aan inwendige verbloe ding overleden. DE INSTORTING OP DE KEIZERSGRACHT TE AMSTERDAM Het stutten begonnen. De dienst van Publieke Werken is gisteren begonnen met wat men in de bouwwereld noemt te schoren en te stempelen, van hetgeen is overgebleven na de instorting van het gebouw der H-B-S. aan de Keizersgracht. Het is voor- loopig een gevaarlijk werk. Met d'it stutten zal wellicht oen dag of tien gemoeid zijn. Daarna eerst kan worden beoordeeld of nog iets kan behouden blijven of dat het geheele gebouw zal worden gesloopt. In dien tusschentijd hoopt men het dak te lasten door er de pannen a£ te halen. Confrontatie met het slachtoffer De als verdacht van moord subs, doodslag op den chauffeur H. Nieuwenburg gisterochtend aangehouden D. P. is tegen den middag ge confronteerd met den verslagen©. Naar wij vernemen, heeft P. volhard bij zijn verklaring d-at hij zoo beschonken moet zijn geweest,- dat hij zich van het gebeurde niets meer weet te herinneren. Wel gaf hij toe, dat hij N. van vroeger van aanzien kende. Gistermiddag is P. in verzekering gesteld. Behandeling voor de Rechtbank. Voor de Roermondsche -rechtbank werd gis teren behandeld de zaak tegen E. J., huisvrouw E. te Grubbenvorst. Ze wordt beschuldigd den overweg aan den weg BlerickHorst open te hebben gelaten, bij het naderen van den personentrein 1730 uit Blerick, zoo-dat de autobus, bestuurd door J. A. W-eeferink werd aangereden en vernield en eenige personen zijn gedood, zoodat het aan haar schuld te wijten ia, dat gevaar is ont staan voor het verkeer over dien spoorweg, welk feit iemands dood ten gevolge heeft ge had; subsidair wordt het veroorzaken van den ■dood door sohu-ld ten laste -gelegd. Door helt O.M. waren tien getuigen ge dagvaard, o.a. dr. Hulst uit Leiden en Ingenieur Wijnmalen, rijksinspecteur der Ne-derlandische spoorwegen te Maastricht,^ beiden als deskun digen. Het O.M. m-r. dr. P. J. W. Rieter, sustituut officier, eischte 3 maanden hechtenis. De verdediger, mr. Nederveen te Roermond pleitte vrijspraak. DOODELIJK AUTO-ONGELUK De motonijder v. d. B. die een autokaravaan met ouden van dagen begeleidde, reed Maan dagavond op den Doldersoben weg onder Zeist tegen een hoo-m en overleed na eenige oogen- blikken. Tot nog toe heeft het niet mogen gelukken, een doorsnee-sociaaldemocraat eenig inzicht bij te brengen in datgene, wat een katholiek te doen en te laten heeft. Zij bleven maar dapper hameren op het oude aambeelddat zij niets, maar dan ook letterlijk niets hadden tegen den katholieken godsdienst. Zij zeiden: dat ze iederen katholiek totaal vrij lieten, om te gelooven, te belijden en te doen, wat hij in geweten als kathloiek moest gelooven, moest belijden, moest doen Tegelijkertijd deden ze hun best om de katholieken te brengen tot hel socialisme; spoorden ze die katholieken geregeld aan, om het hun gegeven verbod om lid te zijn van socialistische vereenigingen, niet na te komen Wanneer dan zulke overgehaaldekatho lieken in den knel kwamen met hun geloof dan Werd de Katholieke Kerk beschuldigd van gewetensknechting; dan werden er tranen met tuiten gehuilddat iemand, die naar hen geluisterd had en het voor hem bestaande kerkelijk gezag den rug had toe gekeerd, de H.H. Sacramenten werden ge weigerd. Dan werden de bisschoppen voorgesteld als machtsmisbruikets-uit-politiek-oogpunt. Dit kwam voort uit de foutieve opvatting, dat een katholiek in geweten niet had te luiseren naar de leiding, die hem gegeven werd in sociale en economische vraag stukken. De nieuwe encycliek van Paus Pius XI komt nog eens letterlijk vertellen dat bij de Kerkelijke Overheid het recht en de plicht berust met oppergezag een oordeel uit te spreken over sociale en economische vraag stukken. Want het bewaren van den schat der waarheid, ons door God toevertrouwd en de Ons opgelegde zware ambtsplicht, de zedenwet in heel haar omvang te verkondi gen, te verklaren en of men wil of niet op het onderhouden daarvan aan te drin gen, onderwerpen ook de sociale en zelfs de economische orde aan Ons oppergezag". Dus ook de sociale en economische orde Zal het nu duidelijk zijn, dat een katho liek in geweten zich daaraan te houden heeft?! En dat ieder, die hem daarvan zoekt af te brengen, den godsdienst aanrandt? Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. Reel. 3824 DGVS 10 niiio riiuX PARIJS, 16 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De Fransche pers, het incognito respecteerend, geeft in sobere, maar sympa thieke taal verslag van de aankomst der Ko ninklijke familie en houdt verder de aandacht op het Koninklijk bezoek, dat algemeen© vol doening wekt, gevestigd door aan de vroegere bezoeken te herinneren, zooals hijvoorbeeld de onder-prefect van Seine et Oise. Autrand, doet in de „Temps", die aardig het bezoek van 1912 schildert. Overigens worden, omtrent het ver moedelijk programma van het verblijf en de officieele receptiedagen nog steeds weer uit- eenloopende lezingen gegeven. Van officieele zijde is men echter zeer spaar zaam met mededeelingen. Men veronderstelt algemeen, dat de prinses „Oranje" gaat be zoeken en dat het Koninklijk echtpaar eenige weken te Trois Epis in den Elzas gaat verblij ven, zooals de „Journal" meedeelde. Omtrent de aankomst te Chevreuse werd nog gemeld, dat de vorstelijke touristen bij hun aankomst aldaar bezoek ontvingen van de pre fect van de Seine et Oise en van den burge meester der plaats, die hun opwachting zijn komen maken, de eerste tevens namens den minister van Binnenlandsche Zaken, minister president Laval. ACTIE VAN GEND EN LOOS-PERSONEEL Zondag kwamen in vertegenwoordigende ver gaderingen van het personeel der N. V. Van Gend en Loos te Utrecht bijeen de afgevaar digden van den Centralen Bond van Transport arbeiders en van den Ned. R. K. BoDd van Transportarbeiders „Sint Bonifacius". De besprekingen welke hebben plaats gehad tusschen de directie en de besturen der bon den over een oplossing van het geschil werden in de vergaderingen uitvoerig besproken met het resultaat, dat met groote meerderheid werd besloten, aan de ledenvergaderingen van het personeel, te houden in de diverse afdeelingen, het aanvaarden van het compromis aan te be velen. Het compromis beoogt een regeling der rechtspositie van het personeel door middel van een collectieve arbeidsovereenkomst, roet handhaving der bestaande hieT en daar eenlgs- zins verbeterde arbeidsvoorwaarden tot min stens 30 Juni 1932. In de cartonnage-industrie. In de provincie Groningen dreigt een sta king in de cartonnage-industrie met plm. 2000 arbeiders. De werkgevers willen de loonett met 20 pet. verminderen, waartegen de arbei dersorganisaties zich verzetten; 30 Juni loopt het oude looncontract af. GEVAALIJKE WILDEMAN Onder de bezoekers van de uitspanning „het Peeske" te Beek hij Zeddam ontstond gister avond -groote consternatie, doordat de lompen- koopman L. uit Braamt met een mes dreigde en daarna een revolver trok en in het wilde begon te vuren Een der bezoekers kreeg een schot in het been. L. werd ten slotte overmaai4 en gearresteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5