ALGEMEEN OVERZICHT. HOE ONTZETTEND DE ZEE GESPOOKT HEEFT VERSCHRIKKELIJKE EPISODEN VAN DE „PHILBERT"-RAMP. Harde dagen in Duitschland HET SCHIP SLAGZIJ GEMAAKT Ondersteuning stopgezet WOENSDAG 17 JUNI 1931 DE ONTWAPENINGSKWESTIE. De bewapeningscijfers der Ver. Staten. DE LABOUR.REGEERING IN DE MINDERHEID. Geen politieke consequenties. FASCISME EN KERK. EEN OVERWINNING VAN BRUENING. DE SCHENDING VAN HET CONCORDAAT Dreigende crisis vermeden IJSLANDS VERKIEZINGEN. Een groot succes voor de regeerings- partij. WERKLOOZEN ONLUSTEN IN OPPER-SILEZIE. VOOR Z'JN GELOOF GESTORVEN DE ARABIEREN IN PALESTINA. Moord op een 14-jarig meisje VLAAMSCHE DIENSTWEIGERAAR GEARRESTEERD. CAROL'S TROONREDE. Roemenië's buitenlandsche politiek. Nantes een vréeselijken nacht ingegaan ONTZETTENDE ERVARINGEN VAN GEREDDEN. Zwarte dagen in Spanje De „0<sis©ma,tore Romano'' publiceert een nota betreffende de uitzetting uit Spanje van den kardinaal-primaat van Spanje, Z. H. Em. Segura y Saens, waarvan de Spaansohe ver tegenwoordiger bij den H. Stoel aan de Pause lijke staaitssecretarie mededeeling deed. „Kardinaal Segura was, aldus in deze nota, eenige dagen geleden uit Rome vertrokken. Onopgemerkt was bij in een plaatsje bij Madrid aangekomen, daar bereikte bem het regeerings- bevel dat hij onmiddellijk bet Spaan,soh grond gebied bad te verlaten De kardinaal antwoordde, dat hij slechts voor geweld zou wijken. Do bemiddeling van den nuntius werd in geroepen. Deze verklaarde echter geenerlei be voegdheid te hebben om den kardinaal te ge lasten, rioh liaar dit bevel der regeeTing te schikken. pe Spaansche regeering telegrafeerde daarop naar haar vertegenwoordiger bij het Vaticaan, om den Paus te verzoeken, den kardinaal te gelasten Spanje te verlaten, opdat de regeering niet tot strenge maatregelen gedwongen zou zijn, welke tot ernstige incidenten aanleiding zouden kunmen geven. De regeering motiveerde haar optreden met de verklaring dat zij zich tot uitzetting van den kardinaal gedwongen achtte. Tot zoover bet communiqué van den Spaan- scben zaakgelastigde bij den H. Stoel. De „Osservatore'' merkt naar aanleiding van dit diplomatieke document op, dat het een ge heel onjuiste bewering is* primaat in bet geheim „bijna onopgemerktSpanje was binnengekomen, wijl bij in bet bezit was van zijn geldigen diplomaten-pas, toen hij de grens passeerde, waar hij trouwens ook herkend werd. De nuntius te Madrid heeft de regeering verzocht, den kardinaal-primaat verlof te ge ven, naar Toledo te gaan, waarop de regeering antwoordde dat zij dit, in verband met het ■gevaar voor de openbare oTde, niet wensohte toe te staan. De nuntius beeft toen naar Roane geseind, dat de kardinaal om half vijf, begeleid door de politie, naar de grens vertrokken was. De H. Stoel gaf den nuntius onmiddellijk opdracht, bij de Spaansche regeering te protes- teeren en genoemde regeering er op te wijzen, wat kardinaal Segura voor den H, Stoel, het katholieke Spanje en de katholieke wereld b toekent. Als iets een somber licht op den huidigen toestand in Spanje kan werpen, dan is hel wel de onwaardige wijze, waarop de kardinaa' primaat van Toledo, door de Spaansche autori teiten uit bet land is gezet. Door de regeering uit Spanje verjaagd Welke afschuwelijke misdaad heeft kardi. naar Segura bedreven Want in een land, waar een bende oproer lingen, practisch ongestoord, talrijke kloosters, centra van geloof, liefdadigheid en weten, schap, in brand bon steken en tot den grond vernielen; waar de afgezanten van Moskou vrij binnenkomen en straffeloos den maat- schappelijken chaos prediken en voorbereiden; waar ondermijning van het landsgezag en van de openbare orde rustig kan bedreven worden, moet de man, die uitgebannen wordt, toch wel een misdaad begaan hebben, monsterachtiger nog dan het landverraad, dat de bolscliewiki er plegen. Het antwoord kan zoo eenvoudig mogelijk zijn: kardinaal Segura heeft de Katholieken van Spanje op bun gewetensplicht gewezen om bij de aanstaande verkiezingen slechts dia mannen hun stem waardig te oordeelen, die voor de rechten der Kerk en voor de hand having der maatschappelijke orde durven op komen. Dat is In het huidige Spanje, dat door zijn voorloopige regeering nog dezer dagen open. lijk deed verklaren, dat er nu in het land absolute godsdienstvrijheid heerscht, en der halve ook absolute vrijheid om zijn meening daaromtrent te verkondigen, een groote mis daad. Trouwens, onmiddellijk reeds nadat in de eerste dagen van Mei kardinaal Segura den Katholieken hun grooten plicht bij de aan staande verkiezingen had voorgehouden, begon de kwaadaardige agitatie tegen den kardinaal, en de minister van buitenlandsche zaken Lerroux, verklaarde dadelijk aan den corres. pandent van d© „Daily Tel.": „Het is duidelijk, dat de primaat het volk den raad geeft voor de monarchisten en de Katholieken te stem. men bij de a.s. verkiezingen". Vam een dergelije „duid'eijkheiid" blijkt ech ter niets, als men 't belangrijke herderlijke schrijven rustig leest: een uiteenzetting van de plichten der Katholieken tegenover den nieu wen staatsvorm. Ongetwijfeld wijst de kardinaal in een ge. schiedkundig overzicht op de groote verdien, sten der Spaansche monarchie voor de Katho lieke Kerk, doch vooral om daardoor den weg te toonen, waarlangs ook 't nieuwe regiem zich de sympathieën van het toch nog in zijn over- groote meerderheid katholieke Spanje kan verwerven. Maar daarnaast stelt de kardinaal de groote katholieke beginselen: „De Kerk kan haar lot niet met de wisselvalligheden van aardsche Instellingen verbinden. Deze veranderen, maar de Kerk niet; deze zijn vergankelijk, maar de Kerk is onsterfelijk". En als in het verleden motieven tot lofprijzing liggen, in het heden en de toekomst ligt de blijvende taak der Kerk. „Onder de huidige omstandigheden, zegt dan ook kardinaal Segura, is bet dringend nood zakelijk, dat de Katholieken van hun poli i ie ke opvattingen, waarin zij vrij kunnen blij ven, afzien en zich tot ernstige en daad. krachtige samenwerking vereenigen, ten einde aldus te bereiken, dat voor de wetgevende oor tes slechts die candidaten gekozen worden, die den volkomen waarborg bieden, dat zij de rechten deT Kerk en der maatschappelijke orde zullen verdedigen. Bij de keuze dezer Candida, ten zal men geen waarde aan hun monarchis tische of republikeinsehe opvattingen hechten, maar uitsluitend, over alle andere overwegin gen heen, den blik op de zooeven genoemde waarborgen richten". Slechts onwetendheid of onwil kunnen in deze woorden een uitbarsting van haat tegen den republikeinschen regeeringsvorm of een aansporing tot de Katholieken om monarchis tisch te stemmen zien. Zij bevatten integen deel, boven alles wat politiek verdeelen kan, «en oproep om het bestaande bewind te steu. nen, zoover als het Katholiek geweten kan gaan, in zooverre dus als het bestaande gezag binnen de grenzen harer door God geschon ken bevoegdheden blijft. WJJ1 hij dit zuivere standpunt innam, heeft den kardinaal het onrechtvaardig lot der bal lingschap getroffen. Maar de „nationale actie", de bond. welke boven alle partijverdeeldbeid de Katholieken wil vereenigen, heeft zijn woord overgenomen. Zij heeft als leuze voot de verkiezingen uitgegeven: „Godsdientri, va derland, orde, huisgezin, arbeid en eigendom". Als iets de Katholieken van Spanje zal leeren, dat alleen deze leuze Kerk en vaderland red den kan, dam is het na den zwarten dag der kloosterbrandein den zwarten dag vtan kardi naal Segura's verbanning. Regeeringscrisis in Oostenrijk Volgens telegrammen uit Weenen is gisteren de minister van binnenlandsche zaken Winkler, die als vertegenwoordiger van den Oostenrijk- schen landbond in de regeering zat. afgetreden. Het ontslag wordt gemotiveerd met de mede deeling, dat zijn partij de verantwoordelijkheid niet kan dragen voor de waarborgen, die de regeering blijft aangaan voor de Oostenrijksche Kreditanstalt, en waarvan de eerstvolgende zelfs tachtig millioen dollar zal bedragen. Naar verluidt is het waarborgbesluit, dat de oorzaak is van het aftreden van minister Winkler, reeds Maandagna-bt door de regeering geteekend. Inmiddels heeft het aftreden van Wimkler tot gevolg gehad, dat de gehee-le ministerraad besloten heeft zijn ontslag te nemen. Naar Reuter uit Washington seint, heeft de regeering der Ver. Staten aan den volkenbond de cijfers overgelegd van de sterkte van zijn land, zee- en luchtmacht, aan mensclhen en materiaal, om andere landen er toe te brengen, hetzelfde te doem, vóór de ontwapeningsconfe rentie van Februari a.s. Het effectief van Amerika's leger bedraagt 139.957 man, van de vloot 109.886, met inbe grip van het effectief der luchtmacht, zijnde onderscheidenlijk 13.155 en 14.196. De totale tonnenmaat der Amierikaansche vloot bedraagt 1.251.840, met inbegrip van eenige nog niet gebouwde schepen en van een groot aantal vaartuigen buiten gebruik. Uit Genève meldt een Wolff-telegram nog, de mede deel ingen der V. S. omtrent de sterkte van land-, zee- en luchtmacht tegelijkertijd te Washington en te Genève zijn gepubliceerd. De Amerikaansoh© regeering heeft voor haar opgaven het model gebruikt, dat in het ont- werp-ontwapeningsconvemtie is opgenomen. Zij is de eerste regeering eener groote mogend heid, die deze opgaven verstrekt. Zij heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond ge machtigd haar opgaven niet slechts als voor de ontwapeningsconferentie bestemd te beschou wen, doch ze ook reeds nu te puhliceeren. Totdusver had alleen Rusland opgaven om trent zijn bewapening verstrekt, doch met het voorbehoud, dat deze alleen voor de ontwape ningsconferentie, niet voor publiciteit bestemd waren. Te Geneve ziet men in dezen stap der Ame- rikaansohe regeering eein nieuw bewijs, dat Washington vast besloten is, actief aan de werkzaamheden der ontwapeningsconferentie deeil te nemen. Ook Japan publiceert TOKIO, 16 Juni (R.O.) Het ministerie van oorlog dat steeds met een strenge geheim houding alles wat op de sterkte van de mili taire macht betrekking heeft, omgeeft, publi. ceert thans de cijfers, die voor de ontwapenings conferentie aan den volkenbond zijn verstrekt. Het leger telt 231.000 manschappen en offi cieren, de gendarmerie 2210, het politieleger in Korea, Formosa en Mantsjoerije ongeveer 20.000. De militaire luchtvaart omvat acht regimen ten met 623 toestellen, maar dit aantal zal waarschijnlijk nog stijgen. Japan is aldus de tweede mogendheid, die den volkenbond de in Februari j.l. ge vraagde gegevens omtrent de bewapening ver strekt HONDEN. 15 Juni (R.O.) In het lagerhuis werd de regeering bij verrassing bij een stem ming over een amendement der conservatieven op het begrootingsontwerp in de minderheid gebracht. Het amendement werd met 232 tegen 208 stemmen aangenomen. Mac Donald verklaarde, dat het amendement het begrootingisontwteirp niet wezenlijk aan tastte, zoodat de regeering uit deze stemming geenerlei politieke consequenties zal trekken. Een ander voorstel der conservatieven tot het sluiten van het debat over het begrootings- ontwerp werd met 246 tegen 232 stemmen verworpen. Dreigende lagerhuis-ontbinding? LONDEN, 16 Juni. (H.N.) „Daiily News Chro nicle" schrijft, dat er zoo er op 't laatste oogen blik geen ontspanning intreedt, een nederlaag der regeering heden bij de behandeling van de wet op <3e grondbelasting, in verband met het door de liberalen ingediende amendement, on vermijdelijk schijnt. Naar verluidt, zal de regeering in dat geval het lagerhuis ontbinden en een biüroep op het land doen. HET HORLOGE VAN DEN VERMOORDE Misdaad opgehelderd FELKENBERG, (Opper-Silezië) 16 Juni (W.B.) Tien jaar geleden ongeveer werd de bestuurder, Hübscher van het voormalig offi cierscasino te Lansdorf, vermist. Men vond eenigen tijd laten zijn lijk in een greppel. Het geld, dat Hübscher bij zich droeg, was gestolen, evenals zijn horloge. Men concludeerde dus, dat de man het slachtoffer was geworden van een roofmoord. De verdenking viel op een café-houder, zeke ren Goletz, bij wien Hübscher zich den dag, dat hij niet meer naar huis keerde, had op gehouden. Wegens gebrek aan bewijs kon men echter niets tegen den herbergier ondernemen. Goletz, die begin van dit jaar naar Duisburg verhuisde, heeft daar echter thans het horloge van Hübscher te koop aangeboden en is thans, verdacht van den moord, gearresteerd Kalmeering in de binnenlandsche politiek Zooals na de stemming in het seniorencon vent van den rijksdag, waarbij de voorstellen tot onmiddellijke bijeenroeping van den rijks dag verworpen werden, te verwachten was, is de dreigende crisis, welke het begin zou zijn van de catastrofe vermeden. Want, jiadat Brüning aan Breibseheid had meegedeeld, dat hij aan zijn voornemen om af te treden onmiddellijk zou gevolg geven, als 't seniorenconvent de bijeenroeping der begroo- tiingsoommissde zou eisohen, hebben de socialis ten ook hun desbetreffend voorstel ingetrok ken, zoodat dus ook de begrootingsoommissie van den rijksdag niet zal worden bijeengeroe pen. De rijkskanselier heeft den socialisten, in- tusschen toegezegd, dat de regeering zal zorg dragen bij de uitvoering van de noodverorde ning hardheid te vermijden, en de onderhan delingen met de sooiaal-demooratisohe fractie voort te zetten, mits tevoren vaststaat, dat het financieel© gedeelte van do noodverordening niet in gevaar zal komen. Ook verklaard© de rijkskanselier zich bereid te gelegener tijd de bijeenroeping van de be- gi ootlngsoommiissae goed te keuren en aan de werkzaamheden dezer commissie deel te ne men. Ook de rijksdagfractie der Duitsohe volks partij besloot de regeering te steunen in het vertrouwen, dat de afspraken, door den par tijleider Dingeldey met den rijkskanselier ge troffen, zoo spoedig mogelijk in daden omgezet zullen worden. Een crisis is dus vermeden en het kabinet Brüning verkrijgt hierdoor tot Ooctober tijd, om alles naar eigen inzicht te regelen. De taak der regeering is in het binnenlau 1 de rust en orde te handhaven en tegenover het buitenland moet zij in staat zijn onderhandelin gen te kunnen voeren. De houding der sociaal democraten wardit algemeen een daad van poli tiek© wijsheid geacht, welk succes in hoofd zaak op rekening wordt gesteld van den Prui- sisdhen minister-president Braun en minister Severing, die de overige sociaaldemocrati sche afgevaardigden voor hun standpunt wis ten te winnen. Het bericht, dat een regeeringscrisis verme den is, zal, naar men verwacht, een kalmeering op het gebied der binmenlandsdhe politiek ten gevolge hebben, wat, naar men aanneemt, ook niet zonder gevolgen op het economische leven zal blijven. Wat de bulteinllandsohe politiek betreft, ver wacht men, dat de regeering thans het vraag stuk der herziening van de schadevergoeding met kradht ter hand zal nemen, temeer, daar naar de algemeen© opvatting, het gezag der regeering door den uitslag dezer debatten aan merkelijk v©rsberkt is. De voornaamste concessie, waartoe de regee ring zich bereid heeft verklaard bij de be sprekingen met de sociaaldemocraten, is, dat jeugdige werkloozen niet geheel zonder onder steuning zullen blijven, wat officieel aange duid is in de verklaring, dat de regeering bij de uitvoering van de bepalingen der noodveror dening hardheid zal vermijden. Tegen het geweld en tegen de macht handhaaft de Kerk haar recht" VATICAANSCHE STAD. 16 Juni (B.T.A.) Ten Vaticane wordt nopens het conflict met de Italiaansche regeering verklaard dat de voornaamste kwestie nog immer is die van de wederrechtelijke ontbinding der vereenigingen van de Katholieke Actie. Die schending van het concordaat op een zeer bepaald punt valt met geen verordeningen te rechtvaardigen. Het standpunt van den H. Stoel is niet ge- wijzigd en kan ook niet gewijzigd worden, daar de Kerk sterk is in haar recht en de Katholieke Actie in het hare: het recht op bes.taan. Een Havas-telegram aan de Fransche bladen meldt nog, dat de incidenten, welke in eenige Zuidelijke provincies, in verband met het pro cessie-verbod, zich voordeden, sinds lang ten Vaticane werden verwacht, als gevolg van de agitatie, welke van zekere zijde in die streken werd ontwikkeld. Inderdaad voerden verscheiden plaatselijke bladen al geruimen tijd een campagne, om het vólk op te hitsen tot het handhaven, tegen alle verboden in, van de processies. In enkele plaatsen heeft men de priesters zelfs trachten te dwingen, de processies te doen uittrekken. Men heeft hier en daar processies of stoeten georganiseerd, waarin uitsluitend ballilas en gardisten en fascis ische autori- teiten meegingen. Het spreekt van zelf, dat dergelijke vertooningen geen schijn van gods dienstig karkater vertoonden. Men heeft het in verschillende, ook buiten landsche bladen, doen voorkomen, alsof de kwestie der Katholieke Actie geregeld was. De kwestie is echter, zoo wordt ten Vaticane nogmaals en met nadruk verklaard, niet ge regeld; ze zal slechts geregeld zijn, als het Vaticaan voldoening zal hebben verkregen. Tegen het geweld en tegen de macht hand haaft de Kerk haar recht. VORSTELIJKE VERLOVING. OONSTANZ, 16 Juni. (H.N.) Op het kasteel Salem bij Constanz zal vandaag de verloving plaats hebben van markgraaf Bertpid van Ba den, den zoon van wijlen prins Max van Ba den met prinses Thedora van Griekenland, een dochter van koning Constantijns broeders Andreas. De verloofden zijn beiden 25 jaar oud. REKJAVIK, 16 Juni (N.T.A.)' Volgens de totdusver bekende resultaten hebben de par- lements-verkiezingen in IJsland een groot suc ces gebracht voor de regeeringspartij. In het vorige parlement had de regeerings- partij, op drie zetels na, de absolute meerder heid en men verwacht dat zij thans, hoofd zakelijk ten kost© van de soc. democraten, de absolute meerderheid zal hebben. Naar men zich herinnert, was het IJs- landsche parlement in April van het vorige jaar ontbonden. Deze ontbinding noemden de oppositie-par- tijen in strijd met de grondwet en zij begonnen een krachtige beweging in het land welke al- geheele afscheiding van IJsland van Denemar ken ten doel had. Ellende, honger en koude doorstaan Politie met steenen ontvangen Volgens bericht uit Kattowitz nemen de werkloozendemonstraties in Oost-Opper-Silezië steeds scherpere vormen aan, aangezien het gerucht de ronde doet, dat de officieele werk loosheidsondersteuning zal worden stopgezet en dat ook de gemeenten niet meer beschikken over de middelen, om iets voor de werkloozen te doen. Maandag kwam het te Bielschowitz tot ern stige onlusten. Het gemeentebuis werd door de werkloozen belegerd en alle ruiten ingegooid. Doordat zich ondei de demonstranten vele vrouwen en kinderen bevonden, kon de politie niet dadelijk krachtig optreden. Toen de poli tie, na een salvo in de lucht, tot een charge overging, werd zij met een hagel van steenen ontvangen .Twee politieagenten en verscheiden betoogers werden gewond. Ook te Schwientochlowifcz en elders namen de demonstraties dreigende vormen aan. Een algenieene staking geproclameerd. JERUZALEM, 15 Juni (R.O.) De Arabische executieve heeft besloten, tegen Woensdag a.s. voor Palestina een algemeene staking te pro- clameeren en religieuze diensten te houden ter herdenking van de drie Arabieren, die in ver band met d© onlusten van 1929 werden ter dood gebracht. De dader bekent GLATZ, 16 Juni (H. N.) Op Dinsdag na Pinksteren werd in een bosch bij Rücken de 14-jarige Emilie Kindia uit Hartau vermoord gevonden. Het lijk vertoonde 4 wonden, die door op korten afstand geloste schoten toege bracht moesten zijn. Thans liecft de 17-jarige glasialijper Kcellier uit Walliefurth bekend dat hij den moord heeft gepleeg.d Koehler had zich indertijd als getuige bij de politie aangemeld, daar hij de uitgeloofde premie wild© verdienen. Zijn verklaringen wekten evenwel twijfel, evenals de opgaaf van zijn alibi en bij het voortgezette onderzoek rees zooveel verdenking tegen Koehler, dat hij in hechtenis werd genomen. Thans heeft hij eindelijk voor den rechter van instructie be kend. MISDADIGE DOKTERES WIESBADEN, 15 Juni (H.N.) De vrouwe lijk© dr Irmgard Müller, die in de bu«*rt van Wiesbaden een groote particuliere kliniek be zit, .is in hechtenis genomen, daar zij verdacht wordt van overtreding van art. 218 van het Wetboek van Strafrecht (misdrijf tegen het kiemende leven). SLACHTOFFER VAN SOVJETHAAT Men meldt ons uit Rome: De „Osservatore Romano" publiceerde -lezer dagen een bericht over den dood van den Rus- sisch-Katholieken priester Alesseiev, die ge vallen is als slaohtoffer van den godsdienst haat der sovjets. Eind Januari was dit overlijdensbericht reeds uit Archangel verzonden per aangeteekenden brief; eerst den 29en Mei is bet te Rome aan gekomen. De reeds bejaarde priester werd eerst op ia- teren leeftijd in den geestelijken stand opge nomen hoewel hij reeds veel eerder, en wel bij het begin der katholiekenvervolgingen tot den katholieken godsdienst was overgegaan. Toen in 1928 de beide katholieke priesters van de Russisek-Katholieke parochie te Kie kort na elkaar waren gearresteerd en gedepor teerd, nam Alesseiev bereidwillig hun zware taak over, doch reeds enkele maanden later werd ook hij, ondanks zijn hoogen leeftijd ge vangen genomen en naar Archangel overge bracht. Daar heeft hij met onuitputtelijk ge duld de verschrikkelijke ellende, honger en koude doorstaan. Uit de briefkaarten welke hij van tijd tot tijd zijn vrienden stuurde, bleek steeds weer zijn onwankelbaar geloof en zijn gehoorzaamheid en eerbied jegens den H. Stoel. Alexander Alesseiev behoort tot de honderden katholieke priesters, die in het ontzettend ver banningsoord, tengevolge van de vreeselijke ont beringen wegkwijnend, een langzamen dood sterven. Onder de velen, die op het oogenblik daar het uur der bevrijding wachten, bevindt zich ook mgr. Ans Malecki; die op 72-jarigen leeftijd gedeporteerd werd. Onze correspondent te Brusse* seint ons: De te Antwerpen wonende Vlaamsche jonge wachter Lode van Dijk, 29 Augustus 1911 te Zwijndrecht (Antwerpen) geboren, is wegens dienstweigering gearresteerd. Hij motiveert zijn houding met de verkla ring, dat hij weigert de wapens te dragen in dienst van een staat, die de Vlaamsche volks gemeenschap haar rechten onthoudt. SPRINKHANENPLAAG. Britsch Oost-Afrika wordt op het oogenblik door een sprinkhanenplaag bezocht. Ee groot gedeelte van den oogst in dit gebied is dienten gevolge verloren gegaan. Maatregelen worden getroffen om de plaag te bestrijden. BOEKAREST, 15 Juni (W.B.) In zijn troon rede tot het nieuwe parlement bracht koning Oarol, na uitvoerig de voorgenomen adminis tratieve en andere hervormingen te hebben uite^ugerat, ook d© buitenlandsche politiek van Ro»nenlë ter spraVe. Hij verklaarde, dat de betrekkingen van Roe menië met alile staten volstrekt vriendschap pelijk zijn, vooral met zijn bondgenooten, met wie het den wensoh koestert, de rechtvaardige resultaten van de gemeenschappelijke overwint ning te bestendigen. Het doel van Roemenië is. de internatidtói8' solidariteit, welke de ©enig mogelijke grond slag der beschaving is, te versterken, wijl de rust, die de wereld zoo noodig heeft, niet ver kregen kan worden door 't banen van nieuwe grenzen, doch alleen door het uit den weg ruimten van geestelijke tegenstellingen. EN EEN GEWELDIGE GOLVENSTUWING HEEFT HET DRAMA VOLTOOID Pa r ij 8, 15 Juni 1931. De ontzettende ramp, die Zondagavond ge heel Frankrijk in rouw heeft gedompeld, vindt, slechts haar gelijke voor wat de Fransche scheepvaart betreft in de ramp van de .Général Ohanzy", die bij de Balearen omkwam en slechts aan één enkel passagier het leven liet om ge tuigenis te geven van het gebeuren. De ontketende elementen hebben het schip verzwolgen en als met den buit tevreden, hebben ze daarna hun zieden gestaakt. Met de duister, nis is de kalmte teruggekeerd en hedenochtend spreidde het ontzaglijk watervlak zich uit, bijna effen en zonder verschrikking, alsof er niets gebeurd ware. Het noodweer had zelfs alle ooggetuigen, die de kust anders had kunnen zien toestroomen, verjaagd. De kustwachter Guillaume van den vuur toren van Saint-Gildas had het stoomschip vrijwel kunnen volgen van het oogenblik dat het, 't bekend© eiland van Noirmoutier ver latend, maar de breede monding van de Loire opstoomde. Het was hem niet ontgaan, dat het schip een moeilijke reis had. Vooral toen het schip de landpunt van Saint-Gildas naderde en zoo danig uit d© richting gezet werd dat het naar Préfeuilles scheen te koersen. Hij bemerkte echter, dat de kapitein alle pogingen in het werk zette om weer de Loire- monding te bereiken. Omstreeks zes uur in den namiddag passeer, de het schip echter de rotsige pomt van Saint- Gildas en het bevond zich toen in de streek, waar zeker 10 meter water staat, doch waar de zeer rotsige bodem het varen zeer moeilijk maakt, zoodat het schip wel hevig moest stam pen. Niet alleen zag hij het schip hevig door de golven gebeukt, maar hij bemerkte zeer goed, dat het naar bakboordzij hevig overhelde. Zoo als de positie van het schip toen was, vonden do opvarenden slechts aan stuurboordzijd eeeuige beveiliging tegen het overkomend water en die onverzichtigheid moet niet te ontgaan zijn geweest, waar de opvarenden reeds geruimen tijd aan den ontzettenden angst ten prooi zijn geweest, terwijl het heftige rollen van *het schip het grootste deel der opvarenden zee ziek moet hebben gemaakt. Ondanks regen en wind, zag hij plotseling het schip zoodanig overhellen, iat hij meende, dat h©t omsloeg, maar de boot redresseerde zich weer, doch niet voor langen tijd. Zooals gewoonlijk, naderen de rampspoedige grondgolven in een tempo van driten, en het schip werd dan ook onmiddellijk daarna op nieuw opgenomen, overgebogen en omgewor pen en dezen keer zag de kustkacht het niet meer zich oprichten. De derde golf moet reeds over het drama zijn heengerold. Maar dat ontzettend gebeuren gadeslaand, heeft de kustwachter toch niet in het zoo plot seling verzwelgen van het groote schip kun nen gelooven. Zoo zonder worsteling leek het aanschouwde hem een bange droom Hij.span de zich in om met zijn instrumenten de zee af te zoeken, of niet tenminste de romp van het schip, een voor of achtersteven zich zou vertoonen. Maar hij zag niets meer en weldra moest hij wel in de werkelijkheid gelooven. Hij snelde dan ook naar de teiefoon en alar meerde de nabijzijnde kustposten en riep de reddingsbooten op van Préfaüles en Noir- moutiers. Ook werden de seinen gegeven aan de loodsbooten in de Loirebaai. De loodsboot, die uitgevaren was om een vrachtvaarder te gaan binnenloodsen, kon snel op de plaats des onbeils zijn. De meeste red dingsbooten op de kust konden om het nood weer en de hevige branding er zelfs niet aan denken, uit te yaren. Alleen de reddingsbooten van Pornic en van Plazic konden zee kiezen, zonder al te groot gevaar, op de rotsnaalden verbrijzeld te worden. De ramp had juist plaats gegrepen boven de gevaarlijke rotseubanken van Chatelier op vijf kilometer afstands van Saint-Nazaire. Toch gelooft men niet, dat het schip op een rots is gestooten, want de geredden hebben het gevoel gehad, dat de geheele boot werd omge worpen en met de romp omhoog in de diepte verdween. In Saint-Nazaire was de noodlottige tijding van de kustwacht van Saint-Gildas onmiddel lijk bekend en daar had men zware sleepbooten uitgezonden om assistentie te verleenen. Assistentie, die niet meer baten kon, daar slechts de snel aanwezige loodsboot zeven overlevenden had opgepikt, die, aan een omge slagen reddingsboot van de „Saint Philbert" vastgeklampt, rondzwalkten, terwijl een achtste geredde door de reddingsboot van Plavic is op gepikt kunnen worden. Voor de rest slechts enkele lijken. De storm was op zijn hevigst, de golven het krachtigst ontketend, toen de jachtige boot het moeilijkst punt van den overtocht had be reikt, en de vernietigende greep'Was zoo fel, dat de slachtoffers niet werden terug gegeven. Toen diep in den nacht de sleep- en reddings booten te Saint-Nazaire terugkeerden, door een stad in angst en vertwijfeling ontvangen, konden, behalve de acht geredden slechts een viertal lijken worden ontscheept. En ook heden zijn de meeste booten onverrichterzake terug gekeerd en zijn slechts enkele lijken drijvend gevonden. Liet de ontzettende omvang van den ramp niet den minsten twijfel, Nantes, waarvan het meerendeel der passagiers afkomstig was, werd nog in een flauwe hoop gelaten. Alen had daar eerst de autoriteiten en de reederij gewaar schuwd en bij de onzekerheid en vaagheid der tijdingen had men de bevolking eerst langzaam op het gebeurde zoeken voor te bereiden. Maar de angst lag reeds op net gelaat der velen, die naar de kaden waren gestroomd, lang vóór dat de boot had moeten terugkeeren, ..aangezien het stormweer de ergste beducht heden had doen ontstaan. Maar aanvankelijk had de reederij vertrouwen kunnen uitspreken in de bevarenheid van den kapitein, die reeds gepensionneerd was, doch voor deze bijzondere excursie zich nog weer beschikbaar had gesteld. Wat echter thans bijzonder treft, is de ver houding tussohen het aantal passagiers en dat der bemanning, waar het dienstpersoneel slechts uit zeven man heet te bestaan, terwijl de pas sagiers waarschijnlijk 467 hebben bedragen. Het juiste aantal passagiers is niet bekend, maar waar de ochtend zeer schoon was, gelooft men niet dat velen zich van het uitstapje heb ben doen weerhouden. Men was 's ochtends om acht uur uit Nantes vertrokken en, hoewel er een fiksche stond, bemerkte men eerst in den breeden Loiremond, dat de zee zeer bewogen was. Het aantal passagiers, door zeeziekte aange- tast, steeg dan ook aanmerkelijk, vóór dat het eiland van Noirmoutier werd bereikt, doch één der overlevenden, Daniel Duverger, kon toch verklaren, dat wat de heenreis betrof, „het nog al ging". Toch hebben een aantal passagiers den terug tocht niet durven aanvaarden en die hebben het eiland in zijn lengte gevolgd om den dam te bereiken, die hij laag water het eiland met de kust verbindt. Omtrent die passagiers ver keert men wat aantal betreft nog in het duister en daarom is het eerst na geruimen tijd moge. lijk, als alle vermissingen zijn opgesteld, het juiste aantal slachtoffers van de tamp te tellen. Nantes is een ontzettenden nacht ingegaan, daar weldra alle ongerusten voor de reederij en bij de autoriteiten samenstroomenden om iets omtrent de noodlottige exmrsie te ver. nemen. Da meest ontzettende tooneelen speelden zich af, toen de verschrikkelijke mare in het publiek doordrong. Öe autoritei.en hadden de mobiele brigades naar de kust gezonden voor het afzoeken van het strand en ook waren nieuwe booten uitgezonden, op het oogenblik, dat de storm in hevigheid afnam Eerst bij het ontwaken vernamen de kustp'aatsen, welk een onheil had plaats gegrepen. In het ziekenhuis van Saint-Nazaire, waar de geredden waren ondergebracht, werd het eerste tipje opgelicht van bet ontzettende drama. Eén der geredden, die twee uren heeft rondgezwalkt met de omgeslagen boot van het verongelukte stoomschip, zei meer dan een uur lang zijn jonge vrouw te hebben vastgehouden, doch daarna had hij niet voldoende kracht meer en moest haar loslaten. Die boot was onzinkbaar. Hij had ze niet aanstonds bereikt, maar, na geruimen tijd t© hebben rondgezwommen, met uiterste krachts- inspanning zijn vrouw aan de golven betwistend, had hij de omgeslagen boot met enkele schip breukelingen gezien en had ze zwemmend weten te bereiken en zich kunnen vastklam pen. Een ander geredde, dien men vroeg of men zijn familie zou waarschuwen, gaf in wanhoop het ontzettende antwoord: „Mijn familie, niet noodig, die ligt in zee!" En spoedig wist men uit zijn woorden te be grijpen, dat hij zijn vrouw, dochter en schoon moeder had verloren. De slachtoffers, die heden door de uitgezon den booten zijn gevonden, meest vrouwen, toonen wel, hoe ontzettend de zee gespookt heeft. Van bijna alle lijken zijn de kleeren weg geslagen. Alle geredden geven dezelfde lezing omtrent de oorzaak der ramp: het enovm aantal zee- zinken, dat zich tegen de dekleuningen ophield en slechts de windstooten en het overkomend water kon ontgaan, door zich aan stuurboord- zijde op te houden. En men kan zich voorstellen, dat de hernat», ning niet bij machte is geweest, ze van dat (9> vaar terug te houden. Het schip heeft daardoor slagzij gemaaitt en een geweldige g*0»-.anstuwing heeft m drama voltooid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9