INDISCHE KWESTIES IN DE TWEEDE KAMER Om geen dubbele premie te betalen DE KORTING OP DE AMBTENAARS SALARISSEN. DE KAMER OP RECES. AMSTELBANK. ZATERDAG 20 .1 1931 UITVOERING DER ZIEKTEWET. HET CONFLICT TE OIRSCHOT BEËINDIGD. HET DREIGEND CONFLICT TE HELMOND GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. STEUN AAN CRISISWERKLOOZEN De regeling in Den Haag, Utrecht en Rotterdam. NED. VEREEN. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. GEZIN EN OVERHEID. EMIGRATIE NAAR ARGENTINIË. A/" CREME een zac^e mooie *ein* DE TARWE-WET. UITVOERING VAN DE TARWEWET, BANKIERSFIRMA VAN HEEL CO. VRIJ. Dubbele verzekering. Men schrijft ons: Eenigen tijd geleden heeft een kort bericht in de bladen gestaan, verband houdende met de uitbreiding van de wettelijke ziekteverzekering met 1 Juli a.s., betrekking hebbende op dub bele verzekering. Wat is het geval? Ongetwijfeld zullen er personen zijn, die met 1 Juli e.k. onder de uitbreiding der Ziektewet vallen en reeds verzekerd zijn öf door hun werkgevers öf doordat ze zelf een verzekering sloten. Voor hen zal van 1 Juli 1931 öf bij de bedrijfsvereeniging öf bij den Raad van Arbeid premie moeten warden betaald op grond van de wet, maar als zij arbeidsongeschikt worden door ziekte, ontvangen zij van bedrijfsveree niging öf van den Raad van Arbeid niet het volle ziekengeld, maar zooveel minder, dat zij met hun particuliere verzekering niet komen boven hun gewone dagloon. Dit is op grond van artikel 44 der Ziektewet. Het is dus raadzaam een bestaande vrijwillige ziekteverzekering te herzien of op te zeggen en aldus te zorgen, dat men geen dubbele premie moet betalen en toch slechts weinig meer uit- keering krijgt dan te voren. De uitbreiding betreft de personen (behalve pensioengerechtigde ambtenaren en dergelijke) die in loondienst zijn van particulieren of rechtspersonen bij instellingen, die geen onder nemingen zijn; zij betreft hen, die werken aan bouw-, water- en grondwerken, die in eigen be heer worden uitgeoefend, zij betreft hen, die in loondienst zijn bij personen, die een vrij beroep uitoefenen als advocaten, notarissen, genees- heeren, tandartsen, enz; ten behoeve van de uitoefening van dat beroep; zij betreft hen, die als chauffeur, tuinman, boschwachter, enz. in loondienst zijn bij wien dan ook; zij betreft niet dienstboden, huisknechts, kameniers in dienst van particulieren voor hun gezin. Voor personen in dienst van instellingen van weldadigheid en van maatschappelijk nut is een afzonderlijke regeling mogelijk,- mits die instellingen uitgaan van rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen of stichtingen. Overigens drage de werkgever vóór 1 Juli e.k. zorg zijn verzekering te sluiten bij een der be. drijfsvereenigingen of bij den Raad van Arbeid. Men neme maatregelen tegen dubbele ver zekering. Voorstel van den Rijksbemiddelaar door beide partijen aanvaard. In de gisteren gehouden conferentie van den Rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse, met par tijen, betrokken bij het conflict in de Stoelenin- dustrie te Oirschot, heeft mr. Aalberse het voorstel gedaan het geschilpunt aan arbitrage te onderwerpen. Dit voorstel werd door beide partijen aan vaard, zoodat hiermede het conflict is beëindigd. De werkgevers deden de toezegging uiterlijk September a.s. het oude personeel weder in dienst te zullen hebben. Voorstel van den Rijksbemiddelaar. De besprekingen, welke de Rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse, gisterenmiddag heeft ge had met de partijen, betrokken bij het conflict aan van Vlissingen's Katoenfabriek te Helmond, hebben nog niet tot een resultaat geleid. De Rijksbemiddelaar heeft een voorstel ge daan, waarover partijen zich beraden. SUBSIDIEERING VAN LEERLING- OPLEIDING. Van de zijde der oommissie van contact in zake Middenstandsaangelegenheden meende men te weten, dat in de practijk aan het ver krijgen van subsidie voor leerling-opleiding groote bezwaren verbonden zijn uit hoofde van de booge eischen, welke ten deze door 't Depar tement van Onderwijs, Kunsten en "Wetenschap pen zouden worden gesteld. In verband hiermede verzekerde de Commis sie zich de deskundige voorlichting van den heer ir. G. Hofstede, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, die in haar 20e ver gadering, in den breede uiteenzette, dat men ten Departemente in beginsel terzake 'van het leer lingstelsel meer toeschietelijk is dan belang hebbenden blijkbaar vermoeden. De inspectie van het Nijverheidsonderwijs is er steeds op uit, voor zoover er zekerheid voor deugdelijke leerlingopleiding aanwezig geacht wordt, en in verband met het daartoe toege stane creri-et ook op dit gebied het Particuliere initiatief, hetwelk de grondslag der Nijverheids- wet is, te prikkelen en aan te moedigen. Ten slotte wees de Commissie er op, dat haar ter oore was gekomen, dat tegen het huidige stelsel ook dit bezwaar bestaat, dat de leerling, opleiding geheel in handen wordt gelegd van de vereenigingen, die een ambachtsschool in stand houden. Met betrekking tot genoemd bezwaar wees de Inspecteur-Generaal er op, dat ten deze de mogelijkheid van dispensatie bestaat, welke in feite reeds een enkele maal verleend werd. LEIDERDORP. R.K. 114 stemmen, 1 zetel, A.R. 483 stemmen, 4 zetels, C.H. 285 stemmen, 2 zetels; lijst-Esmeyer 51 stemmen. De verhou ding blijft ongewijzigd. NAALDWIJK. A.R. en C.H. (gecombineer de lijst) 1752 stemmen; R.K. (Honselersdijk) 615; S.D.A.P. 508; Vrijheidsbond 809; R. K. (Naaldwijk)' 904. Het aantal zetels is als volgt verdeeld: A.R. 3 (3)C.H. 3 (2)R.K. (Honselersdijk) 2 (2) S.D.A.P. 2 (1); Vrijheidsbond 2 (2); R. K. (Naaldwijk) 3 (3). Het aantal raadsleden is met 2 uitgebreid, welke winst ten deel viel aan C.H. en S.D.A.P. SOEST. R.K. 1795 stemmen, 5 zetels (5); A.R. 674 stemmen, 2 zetels (2); C.H. 576 stem men, 1 zetel (1)Chr. Arbeiders 325 stemmen, 1 zetel (0)S.D.A.P. 587 stemmen, 2 zetels (0) Alg. Belang (vereenigde vrijzinnigen) 1645 st., 4 zetels (5). De Raad komt van 13 op 15 zetels. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Sappemeer is het 4-jarig zoontje van S., door een vrachtwagen overreden en gedood. Wij hadden ten Departemente van Binnen- landsche Zaken en Landbouw een onderhoud, waarin ons eenige nadere mededeelingen zijn gedaan over de werkloosheidssteunregeling, welke is getroffen met de drie gemeenten den Haag, Rotterdam en Utrecht en waarmee den Haag en Utrecht zich reeds accoord hebben ver klaard, terwijl van Rotterdam verwacht wordi, dat deze gemeente haar binnen enkele dagen ook zal hebben goedgekeurd. Als gevolg van het overleg met deze gemeen tebesturen zijn voor hen eenige wijzigingen ge bracht in de Rijksregeling, welke in het kort hierop neerkomen: Volgens de Rijksregeling hebben uitgetrok- kenen een hoogere uitkeering dan andere groepen, totdat zij zouden gaan behooren tot de groep „dubbel-uitgetrokkenen" welke onder een lager tarief valt. Deze verlaging is voor de drie gemeenten opgeheven, de groep dubbel- uitgetrokkenen is voor hen uit de regeling ver dwenen en de uitkeering blijft voor de uitge- trokkenen onverminderd op dezelfde hoogte. Verder Is vervallen de termijn van steunver leening voor de verschillende groepen gesteun- den. Wie werkloos is en gesteund wordt kan dien steun niet meer krachtens een bepaling van de Rijksregeling verliezen, doch de ge meentebesturen hebben zelf reeds een regeling, krachtens welke de steunregeling op een werklooze niet blijvend automatisch kan wor den toegepast. Bij de Rijksregeling is voorts bepaald, dat de steun nooit meer mag bedragen dan een zeker percentage van het loon. Hiervan is in de overeenkomst met de drie gemeenten afgewe ken. De minister heeft n.l. goedgevonden, dat, behoudens zijn goedkeuring, een hooger percen tage mag worden uitgekeerd wanneer het groote gezinnen met laag loon betreft. Eeh belangrijk punt van verschil betreft den aftrek van inkomsten van gezinsleden van den werklooze. De regeling bepaalt, dat van de in komsten zoowel van den ondersteunde zelf als van de leden van zijn gezin in mindering wordt gebracht op zijn steun. De minister heeft thans goedgevonden dat tij de berekening van den inkomstenaftrek de eerste 5 inkomsten van de vrouw van het hoofd van een gezin met kinderen buiten he schouwing wordt gelaten, terwijl voorts, als er verdienende kinderen in huis zijn, een extra toeslag boven den reeds in deze regeling va-it- gestelden toeslag kan worden gegeven van 1 voor het eerste en 0.50 voor elk volgende wer kend kind, met deze beperking, dat als de vrouw en één of meer kinderen werken, alleen van de inkomsten van de vrouw 5 buiten be schouwing mag worden gelaten. Tenslotte werd ons nog meegedeeld, dat nog niet is vastgesteld kunnen worden, hoe hoog de bijdragen voor de gemeenten zullen zijn, daar in verband met de inwerkingtreding op 1 Mei van de gewijzigde belastingheffing, een geheel nieuwe berekening noodig is. Daarvoor zijn verleden week vragenlijsten aan de gemeen tebesturen gezonden, die thans geleidelijk terug komen. Aan de hand daarvan zal de vaststelling der bijdragen geschieden. Vier en twintigste algemeene vergadering. In de stadsgehoorzaal te Leiden, is Donderdag geopend de vier en twintigste Algemeene ver gadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid, met een huishoudelijke samenkomst der leden, begun stigers en vrienden, onder leiding van den voorzitter, dr. J. Th. de Visser. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer H. J. J. Scholtens, is bet volgende ont leend: Het ledental is geleidelijk toegenomen. Op het einde des jaars telde de vereeniging 50 leden meer dan in het begin van 1930. Het aantal leden bedraagt momenteel 1042 (657 personen en 385 instellingen). Door overlijden is in het afgeloopen jaar aan het bestuur ontvallen Pater Ildefonsus O. M. Cap. wiens nagedachtenis in eere zal worden gehouden. Hulde werd gebracht aan den voortreffelijken steun, ondervonden van den administrateur, den heer G. A. Bischoff. De voorzitter deelde mede, dat als leden van de commissie voor eventueels reorganisatie der vereeniging zijn benoemd dr. J. Adriani te Utrecht, de heer W. Drees te den Haag, mr. J. Everts te Amsterdam, prof. Pompe te Utrecht, jhr. Quarles van Ufford te Utrecht en de heer A C. van Vuuren te 's-Gravenhage. Ter vervulling van de vacatures op 31 Dec. a.s. onstaande door het periodiek aftreden van mej. dr. J. A. Baronesse van Versohuer en de heeren H. C. C. Franck, dr. C. P. M. Romme, dr. F. J. Lisman, A. C. A. van Vuuren en Her man Snijders, werden benoemd de heeren P. H. Schuurman te Amsterdam, mr. H. L. M. H. Stark te s-Gravenhage, mr. O. J. Cluysenaer, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, J. W. Jur- reraa en J. Weber. Als plaats voor de jaarvergadering in 1932 w®rd bepaald Eindhoven. De voorzitter deelde nog mede, dat een kleine commissie Is benoemd om 'het vraagstuk der bedelarij en landlooperij tot een bevredigende oplossing tie brengen. Daarna werd de vergadering gesloten. Donderdagmiddag hadden excursies plaats. Te half vijf had daarna de officieele ont vangst door het gemeentebestuur plaats in „De Lakenhal", waarbij de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen een rede heeft ge houden. Commissie der Katholieke Staatspartij. In de laatst gehouden vergadering van den Partijraad heeft mr. A. baron van Wijnbergen het bestuur der R.K. Staatspartij, naar aan leiding van mr. Romme's prae-advies verzocht, de instelling te overwegen van een commissie, welke speciaal de collectieve rechtsvorming in verband met de gezineloonen zou bestudeeren. Ons verslag vermeldde niet, dat de voorzit ter, mr. C. Goseling, heeft toegezegd, dat deze wenl^ in ernstige overweging zou worden ge nomen. Naar wij vernemen, zou mr. van Wijnbergen's suggestie zeer spoedig in de vergadering van het partijbestuur behandeld worden en hoogst waarschijnlijk tot instelling der gevraagde commissie worden overgegaan. OP WELK PUNT VAN GEEN MEENINGS- VERSCHIL SPRAKE KON ZIJN In laatste instantie is het Nederlandsche parlement mede verantwoordelijk voor hetgeen geschiedt Pas om kwart voor zeven kon president van Schaik, dlie bij het afscheid weer heel wait han den had te drukken van de zijn praetsiddum omringende leden, de Kamer een aangenaam reces wenschen. En op dat oogenblik was het quorum waarschijnlijk al niet meer aanwezig. De lamge duur der laatste vergadering van deze zitting was niet te wijten aan de wijziging van de dividend- en tantième- of grondbelasting- ontwerpjes, welke er even vlot doorgingen als naturailiiisaitiie-voorsteirien maar aan de uit voerige besprekingen, gewijd aan de goedkeu ring 'dier suppletoiire Indische begirootingen. Over de daartoe strekkende wetsomt werpen is eigenlijk zeer weinig gesproken. Maar de voile belangstelling hadden de bezuinigingsmaatre gelen in Indië, waaronder vooral de salaris- korting van tien procent vailt, de benoeming van den nieuwen Gouverneur-Generaal en het olie-spook. Dat de economisch© perspectieven in Indiië nu juist niet rooskleurig zijn, is door niemand ontkend. Dat zou ook wel moeilijk gaan. Het is te begrijpen dat de Staat, evenals die par ticuliere bedrijven, voor het sluitend maken van de begrooting wei zijn toevlucht moest netnen tot de 10 pet. korting van de ambtenaren-sa larissen. Wie om 't in rassiig Nederlandech te zeg gen alle harten bij zichzelf neeimt, begrijpt dat de maatregel de betroffenen zeer onaange naam treft. Op dit p-unt kon van geen mee- ningsverschdl «prake zijn. Zelfs de heer Cra mer wiens motie practlsöh een uitstel van exe cutie beteekenicte beeft de noodzakelijkheid der verlaging niet durven bestrijden. Natuurlijk, de Mode burgemeester van Zaandam had andere middelen. Men heeft aan die zijde altijd mid delen, welke voor geen regeering aanvaardbaar zijn. Dacht men dat een man als Gomverneur- Generaal de Graeff het deed ons goed, dat dir. Beumer voor- den door scherpslijpers zoo fel aangevochten landvoogd een goed woord over had voor zijn pleiaier tot den harden maatregel was overgegaan, vlak vóór zijn af treden? Maar dr. Beumer had gelijk met zijn opmer king, dat de regeeringsgevolmachtigde alles behalve handig optrad, toen hij de Indische landsdienaren eenigen tijd geleden diets maak te, dat er geen sprake was van een verlaging, die een paar maanden later toch kwam. En ir. Feber mocht er terecht op wijzen, dat overleg met de ambtenaren toch wel kon zijn gevoerd. Ook hopen wij, dat deze katholieke afgevaar digde vast zal houden aan zijn eisch, dat zekere degressie bij de verlaging in overweging zal worden genomen. De Minister spreekt wel van „practische bezwaren"; wij kunnen die aan vaarden voor de eerste 5 pet., maar niet voor de laatste. En het Is niet meer dan billijk, dat. bij deze, ook door den heer Engels bepleite be- gressie, met de belangen der gezinnen reke ning zal worden gehouden. Wij zijn er niet gerust op, dat het liberale ambtenarendom ginds op dit punt al het mogelijke doet. En men moet niet van pricipieele bezwaren spre ken, sinds ook voor standplaatstoelagen het behoefte-element is ingeschakeld. Twee lichtzijden aan deze salariskorting, waartoe de Regeering wettelijk volkomen ge rechtigd was, zooals ook de heer Ketelaar er kende, worden gevormd door het feit, dat het indexcijfer voor de kosten der belangrijke le vensbehoeften daalde (voor het Europeesch ge zin in December 1930 met bijna 14 procent) en dat de korting een tijdelijk karakter draagt. Een algemeene herziening van de bezoldigin gen is intusschen ter hand genomen. Daarvoor is 't wachten op den Volksraad. Eigenlijk hoort heel de salariskwestie tot de inwendige Indi sche aangelegenheden, maar wij zouden niet zoover durven gaan als baron van Boetzelaer van Dubbeldam, die de zaak maar aan den Volksraad wil overlaten. ïn laatste instantie is het Nederlandsche parlement mede verant woordelijk voor hetgeen onder goedkeuring van den door haar gecontroleerden Minister ge schiedt. Deze c.h. afgevaardigde is ons gistermiddag trouwens nog een keer uit de hand gevallen. Dat hij en dr. Beumer terecht zeiden, dat de kwestie van de benoeming van den nieuwen Gouverneur-Generaal eerst in het voornaamste College van Staat had moeten worden bespro ken en niet in de Eerste Kamer, had onze volle instemming, nademaal het onzerzijds hier ter plaatse al vroeger is opgemerkt. Maar het leek ons volstrekt onnoodig, dat alweer de antece denten van den heer de Jonge werden opge haald. Natuurlijk kan het bekleed hebben van bepaalde posten een beletsel vormen voor de benoeming tot landvoogd, doch de Regeering lieèft daar in dit geval wel degelijk aan ge dacht en, zooals Minister de Graaff zei, de persoonlijke eigenschappen van den nieuwe G. G. had'den den doorslag gegeven. De heer Ketelaar, die den te Genève vertoeven- den mr. Joekes verving, en dr. Bierema, die inplaats van den ernstig on.gestelden heer v. Kempen namens den Vrijheidsbond het woord voerde, hebben met geen woord over den nieuwen G. G. gesproken; de heeren Feber en Beumer deden het zeer sober; de heer Cramer liet wat meer olie ruiken, maar de heer van Boetzelaar speelde toch werkelijk wat al te onvoorzichtig met de flesch. Natuurlijk nam burger Wijn koop de olie over en begon ons aan de hand van publicaties, in „Het Volk" overgenomen, maar nauwelijks door ir. Cramer aangeraakt - te onthullen, hoe de Regeering door petro leum magnaten „bezwendeld" werd en de Koninklijke de Djabi-concessie zou hebben ge- sabotteerd. Noch over de benoeming van den G.G. de beer Wijnkoop fantaseerde weer, dat Jhr. de Jonge do „gecamoufleerde Colijn" was, noch over deze „onthullingen" heeft de Minister veel gezegd. Over de laatste heelemaal niets. Toch moet ons van het hart, dat onweerspro ken publicaties, welke in verschillende bladen in Indië en hier verschenen, en zulke ernstige beschuldigen bevatten, wel degelijk propaganda materiaal verschaffen aan de revolutionnairen Precies zoo staat het mét de vrees, dat een te heffen uitvoerrecht op olie, een internationaal concern als de Koninklijke tot restrictie of zelfs stopzetting zou doen overgaan. Als wij moeten aannemen, dat ir. Feber's vrees op dit punt gegrond is (de Minister voerde o.a. be lasting-technische moeilijkheden aan voor deze heffing alsook voor invoering van progressieve vennootschapsbelasting) schuilt er toch waar heid in de bittere ironie van den communist, dat er dan wel een steekje los is aan de vader landsliefde der olie-exploitanten. Om den recht- vaardigheidswille moeten wij hier echter bij voegen, dat de Minister getuigde, dat de be lastingdienst altijd royale medewerking onder vond van de moeilijk te controleeren inter- nationale concerns. Waarheid schuit er wel licht ook in dr. Beumer's opmerking, dat de „Koninklijke" met sterke Californische concur rentie te doen heeft in Oost-Azie. Maar dat de a.r. afgevaardigde, die inplaats van den af wezigen dr. Colijn sprak, de voorstanders van een uitvoerrecht herinnerde aan de oveTal be staande premies op uitvoer, leek ons een meer handig dan sterk argument. De motie-Cramer, die aansloot by het in In dië geuite verlangen, de salaris-vermindering van 5 pet.dit jaar nog niet te doen ingaan, was voor den Minister onaanvaardbaar. De Kamer verwierp haar met 15 (soc.-dem. en v.-d.) stemmen tegen 41. De begrooting werd daarop aangenomen zonder hoofdelijke stem ming, doch met de aanteekening, dat socialisten en communisten geacht wilden worden te heb ben tegengestemd. Ietwat potsierlijk was 's heeren ter Laan's appèl op de Katholieke fractie en Max van Poll, naar aanleiding van telegrammen der Indische Katholieke Party. Er waren n.l. negen of tien soc.-dem. afgevaardigden aanwezig om de motie van den eigen partijgenoot te stem men, terwijl bijna de geheele Katholieke frac tie present was. Als zij tegen de motie-Cramer stemde, deed zij dat, wijl ze in Indië geen Australische toestanden wenscht. De Volksvertegenwoordiging heeft aan de Eerste Kamer wel 'n lesje gegeven in discrëte- behandeling van de bij uitstek in de sfeer der Regeeringsbevoegdheid behoorende zaak der benoeming van den G.-G. Dit lijkt ons, met het oog op den huidigen toestand in Indië vooral, geen klein bewijs van gezond politiek inzicht en was een goed einde van het welbestede zit tingsjaar. In de eerste plaats voor Kath. landbouwers. In November van het vorige jaar verscheen in de bladen een mededeeling, dat door de Emi gratie Centrale Holland te 's-Gravenhage werd onderzocht of aan de aanbieding van een Argen- tijnsche Credietbank, tot de vestiging van een tiental Hollandsche families op landbouwbedrij ven in de provincie Buenos Aires, medewer king kon worden verleend. Een uitgebreid onderzoek ter plaatse werd ingesteld en het advies van verschillende per sonen ingewonnen. Hierop zijn langdurige onderhandelingen gevoerd met betrekking tot den prijs, aflossingstermynen bepalingen in de contracten. De Argentijnsche maatschappij is thans zoo ver aan de wenschen van de Emigratie Centrale Holland tegemoet gekomen, dat thans gemeend wordt bekendheid aan deze plannen te moeten geven. De bedrijven ter grootte van ca. 30 H.A., waarop In hoofdzaak verbouwd moet worden fruit, aardappelen en groenten, terwijl daarne vens melkvee, kippen enz. zal worden gehouden, zijn tevoren door de verkoopende maatschappij volledig geïnstalleerd. De afzet van de produc ten geschiedt op de plaatselijke markten, ter wijl na eenige jaren de hoofdbron van inkom sten het fruit zal moeten zijn. Op de kolonie zal door de verkoopende Mij. een modelboerderij worden gesticht, alwaar Nederlandsche landbouwdeskundigen als chef en sous-chef zullen optreden om aan de kolo nisten leiding te geven, welke laatsten, althans gedurende de eerste jaren, verplicht zijn zich naar de verstrekte aanwijzingen vanwege de modelboerderij inzake de exploitatie van hun bedrijven te richten. Het is de bedoeling dat de kolonisten na verloop van tijd het eigendom van de boerderijen verwerven. Het is geen noodzakelijkheid dat de kolonisten zelf kapitaal medebrengen, aangezien de geheel geïnstalleer de boerderijen op afbetaling worden verkregen Bij de uitzending van de kolonisten is in de eerste plaats gedacht aan Katholieke land- en tuinbouwers. Voor uitzending komen voortspin aanmerking personen die met veeteelt en groen- tenteelt op de hoogte zijn, die in hun familie enkele kinderen hebben die op de boerderij kunnen medewerken en in staat zijn de reis kosten naar Argentinië (minstens 300per volwassen persoon) te betalen, terwijl eenig réserve kapitaal zeer gewenscht is. De menschen moeten overigens over voldoende wilskracht en doorzettingsvermogen beschik ken om den ongetwijfeld moeilijken tijd, welken zij in het vreemde land moeten doormaken, te overkomen, aangezien, hoe groot de verbete ringen ook zijn, welke in de oorspronkelijke bepalingen zijn aangebracht, ongetwijfeld ver schillende moeilijkheden aan de kolonisten te wachten zullen staan. Voor nadere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot de R. K. Emigratie Vereeniging, Bezuidenhout 76 en de Emigratie Centrale Holland, Mauritskade 3, beide te 's-Gravënhage. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit is benoemd: in de provincie Zuid-Holland: tot dijkgraaf van het waterschap de Westdüken van het eiland IJsselmonde, P. Qualm, te Voorburg; NEDERLANDSCH-AMERIKAANSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL In de jaarvergadering van de Nederlandsch- Amerikaansche Kamer van Koophandel zijn tot bestuursleden benoemd de heeren C. van Stolk, directeur der N.V. van Stolk's Commissiehandel, Rotterdam, en ir. J. van Stolk directeur der N.V. Lijm- en Gelatinefabriek „Delft" te Delft. •sa MARIA CONGRES TE ZENDEREN Op 15 en 16 Augustus a.s. Voor de sectievergaderingen hebben de vol gende sprekers toegezegd een spreekbeurt te zullen vervullen. Sectie I: Juist begrip van de Mariavereering. Frof. dr. Titus Brandsma van de R. K. Uni versiteit te Nijmegen. Sectie II: Voornaamste vormen van Maria vereering, meer in 't bijzonder de godsvrucht van het scapulier en van den rozenkrans. Zeer- Eerw. Pater A. J. Koenders, Ord. Carm., Oss. Sectie III: De vereeniging van Maria vereer ders beet Congregatie. Prof. dr. Alphons Ste ger. Sectie IV: Maria, toonbeeld voor alle standen: Maria, maagd, echtgenoote en moeder. Mej. H. Emich, Nijmegen. Tijdens de slotvergadering op Zondag 16 Aug. wordt er een rede gehouden door dr. II. W. E. Moller over: De vereering van Maria in Nederland. BIJZONDERE GEBEDEN VOOR Z. H- DEN PAUS Z. H. E. de Bisschop van 's-Hertogenboscb publiceert in „St. Janski." het volgend schrij. ven: Om de droevige tijden, wélke Onze Heilige Vader de Paus thans beleeft, verzoeken Wij onze geloovigen dat ze op bijzondere wijze voor Z. H. zullen bidden. Tevens verordenen Wij, dat vanaf Zondag 21 Juni tot het einde van de maand Juli van dit jaar in alle H.H. Missen, waarin bet door de rubrieken is toegestaan, het Gebed voor den Paus (Oratio pro Papa) wordt gebeden (oratio imperata pro re gravi), in plaats van het an ders voorgeschreven imperata. 's-Hertogenboscb, 16 Juni 1913. A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. MGR. LANSLOTS. Den 12en Juni vierde Mgr. Lauslots, ge boortig van Sprundel, te Oklahoma City in de Vereenigde Staten van Amerika zijn gouden priesterjubilé. In den loop der maand Juli zal de gouden jubilaris zijn jubilé komen vieren in zijn geboorteplaats. (Sancta Maria.) INTERN. CONGRES VAN MEISJES BESCHERMING. Men meldt ons uit Boedapest: In de eerste zitting van den derden Congres dag, werden zeer belangrijke besprekingen ge houden over het Emigratievraagstuk, stations- en bootwerk, waaraan speciaal Holland een groot aandeel nam, met het oog op de groote moeilijkheden, die de stroom van buitenland- sche meisjes ons lang bezorgt. Het verslag van ons land werd uitgebracht door mevr. W. Bijvoet-van Haaren, de Federatie-presidente. Met nadiTUlk verklaarde de International© Presidente hare ingenomenheid met het feit, dat in Holland de R.K. Meisjesibescherming steeds contact zoekt en samenwerkt met andere vereenigingen, zoodat zij, in de meest belang rijke organisaties hare vertegenwoordiging heeft. In de namiddagziting werd een zeer interes sante lezing gehouden door Mgr. Peters uit Luik, over de Encycliek „Casti Oonnubii". Na drukkelijk werd er door den spreker op ge- wezenj dat het een belangrijke taak der Ver eeniging is, om de meisjes tot een waardig en Christelijk huwelijk voor te bereiden. De volgende conclusies werden door het Con gres genomen: a. Finantieele steun aan het Internationaal Bureau; de landen verplichten zich door een buitengewone finantieele toelage op een of an dere wijize. liefst door invoering van „Les se- maines de Renoncement" (het persoonlijk of fer) steun te verleenen; b. Voortzetting der enquete over toestanden van dienst personeel in de hotels der badplaatsen; c. het geven van ■meer publiciteit aan de verschillende takken van het werk; d. het houden van een speciale internationale bijeenkomst, voor stations- en bootwerk; e. het instellen van een Studie commissie over theater en bioscoop; f. mede werking aan de „Bulletin mensuel". Bij de gehouden verkiezing werd het Intern. Comité in zijn geheel herkozen. In de slotzitting, die bijgewoond werd door Z. Exc. den Kardinaal Primaat van Hongarije Mgr. Serredi en den Minister van Buitenl. Zaken, werden verschillende adhaesiefoetuigin- gen van vooraanstaande personen uit verschei den landen voorgelezen en het was voor het Congres een bijzondere voldoening uit een uit voerig schrijven van Z.H. den Paus te ver nemen, hoe het werk zoo heel bijzonder door Z.H. wordt erkend en gewaardeerd. Daarna begaven zich de Congressisten naar de Kroningskerk, waar een Te Deum werd ge zongen, Bezichtigd werden nog verschillende sociale charitatieve werken in Buda-Pest. waar onder het zoo interessante R.K. Emigranten- huis, waarin de R.K. Ver. ter Bescherming van Meisjes ook geregeld zitting houdt. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE A.V.R.O. Naar aanleiding van het feit, dat dr. H. Mol huysen zich genoodzaakt heeft gezien eerlang zijn voorzittersplaats van de A.V.R.O. wegens drukke werkzaamheden als secretaris van bet Kon. Ned. Landbouw-Comité, aan een anderen functionaris af te staan, meldt de Radio-Bode: Ten slotte is de heer Molhuysen op aandrang van zijn medebestuurders bereid gevonden aan te blijven tot aan de gewone jaarlijksche alge meene vergadering in Juli. Na besprekingen in het Dagelijksch Bestuur van de A.V.R.O. werd aan den algemeenen secretaris der vereeniging opgedragen zekere démarches te doen ten aan zien van de vervanging van dr. Molhuysen. Als een uitvloeisel van die opdracht werd de heer Ter Haar geraadpleegd. Tot ons leedwezen heb. ben de pogingen met betrekking tot den heer Ter Haar niet tot een gewenscht resultaat ge- leid. VERKIEZINGSVARIA. Bij de stemming voor den gemeenteraad te Warmond bleek, uit de 22 eandidaten geen voldoende keus te zijn voor een der kiezers, daar bij in plaats van een stemhokje rood te maken, het volgende gedichtje op hét biljet plaatste: „Zoo 'k leef, kom ik na vier jaar weer Doch zorg dan béter als deez' keer, voor andere eandidaten menschen, Die 't heil van deez gemeente wenschen". PEST IN INDIE BUITENZORG, 18 Juni. (ANETA.) In het tijdvak 19 April tot 16 Mei zijn in Ned.-Indië 200 personen aan de pest overleden, togen 271 in het tijdvak 22 Maart tot 18 April. geeft U Reel. 3946 DG VS 9 Bepalingen bij algemeenen maat regel -van bestuur. Wij vernemen van bevoegde zijde dat de Algemeene Maatregel van Bestuur tot uitvoe ring van de Tarwewet 1931, welke binnenkort in werking zal treden, onder meer zal bepalen op welke voorwaarden zal zijn toegestaan het vervoeren en voorhanden hebben van tarwe meel of tarwebloem, waarvan de samenstel ling niet voldoet aan de eiscben, gesteld door den met de zaken van den landbouw belasten Minister. Bedoeld wordt ten deze bloem bestemd voor de bloem-verwerkende industrieën. Ook wordt in den algemeenen maatregel van bestuur voorgeschreven het aanhouden van re gisters betreffende aankoop, verkoop en ver werking door hen, die tarwemeel of tarwe bloem, vervoeren, voorhanden hebben of af leveren, terwijl voorts ^al worden bepaald, dat de Minister kan toestaan gedurende een door hem vast te stellen tijdsduur, na het In wer king treden van den Algemeenen maatregel van bestuur, bloem waarvan de samenstelling niet aan de voorgeschreven eischen voldoet voorhanden te hebben. Overplaatsing van het regeerings bureau. Het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 wordt met ingang van Maan dag 22 dezer overgeplaatst naar Trompstraat 73 te 's Gravenhage, telefoon 390131*. Surseance van betaling aangevraagd. Uit Weenen wordt bericht, dat door de Oesterreichische Kreditantealt tür Handel und Gewerbe een communique is uitgegeven, waarin bet volgende wordt medegedeeld: Uit Amsterdam wordt door de Amstelbank mede gedeeld, dat zij zich ingevolge de vertrouwens crisis van de laatste weken niet meer in staat is haar direct opvraagbare verplichtingen na te komen. Zij heeft daarom in overeenstemming met de Hollandsche wetgeving surseance van betaling aangevraagd. Deze maatregel Is geno men met het oog op het groote aantal der kleine Inleggers. Met de groote crediteuren vinden onderhandelingen plaats, die een bevredigend verloop nemen. De activa der bank doen een kalme en geleidelijke liquidatie verwachten, zoodat de crediteuren niet bevreesd behoeven te zijn, dat zij sohade zullen lijden. De Amstelbank werd in 1920 opgericht. Van het kapitaal is 50 pet. in handen van de Oester, reichische Kredltanstalt. OFFICIEELE MEDEDEELING VAN DE DIRECTIE. De directie van de Amstelbank N.V. deelt ons mede: Tengevolge van de bekende gebeur tenissen bij de Oesterreichische Kreditanstalt te Weenen, werden bij de Amstelbank vele be dragen opgezegd en acceptcredieten geannu leerd. De directie der bank heeft op grond hier van haar juridisohen adviseur opdracht gegeven, stappen te ondernemen tot het verkrijgen van Surséance van betaling. Surséance van betaling aan gevraagd. Naar wij vernemen heeft gisteren de beken de bankierszaak van Heel en Co. te Goes haar betalingen gestaakt en surséance van betaling aangevraagd. De firma heeft aan haar cliëntèle een cir culaire gezonden en noemt als oorzaken van de stopzetting der betalingen de volgende: Tengevolge van de crisis is het ons niet mo gelijk geweest om een crediet, hetwelk voor ons te zwaar werd bij anderen onder te bren gen. Dit gevoegd bij een groote terugvraging van deposito's, als gevolg van de hier ter ste de plaats gehad hebbende bankfaillissementea en de schade door ons geleden door malversa ties bij ons bijkantoor te Tholen, maken het ons onmogelijk om verder door te werken. Behalve een bankierszaak dreven de hee ren v. Heel ook een graanhandel. De bank had een zeer talrijk cliëntèle zoowel in de stad als op de dorpen en genoot het algemeen vertrou- wen- n- Zij heeft bükantoren in Tholen, Ierseke, Ter- neuzen en Axel. De consternatie in Goes is groot. Dit is de derde bank, die in den tijd van een jaar in Goes, haar betalingen staakt. Onderhandelingen kort geleden gevoerd met de Amsterdamsche Bank over overneming heb ben tot niets geleid. INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het 18e retourvliegtuig Zondag op Schiphol verwacht Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het 18de retourvliegtuig, de P.H.A.F.O. gisteren te 4.25 uur uit Bagdad is vertrokken, te 9.30 uur te Gaza gearriveerd, vandaar te 10.25 uur ver trokken, te 12.20 uur te Cairo aangekomen, te 12.55 uur daar is opgestegen en te 16 uur te Mersa Matroe geland. Zondag wordt het toestel op Schiphol ver wacht. Gisterenmiddag om half zes heeft de héér v. O. bekend uit de moordzaak-Lans en veroor deeld wegens valschheid in geschrifte de straf gevangenis aan den Pompstationsweg verlaten. Een lid der Protestantsch-Christelijke reclas- seeringsvereeniging kwam hem per auto afha len. Te half zes kwam de auto met neergela ten gordijnen de hoofdpoort uit en sloeg on middellijk links af om langs de dienstwoningen den Pompstationsweg te bereiken, waarna hij in de richting van den watertoren verdween om via den Harstenhoekweg de stad te berei ken. Slechts enkele personen toonden belang stelling. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5