OOK DAARIN STRIJD De oorzaak van den brand niet na te gaan MA A AG 22 JUNI 1931 V MINDER AANTREKKINGSKRACHT ANTI-PAPISME EN KAASCONTROLE. JOURNALISTIEK „Mie maatregelen genomen, die menschelijkerwijze genomen konden worden" DE BRAND VAN HET S.S. ARES. ONGEGRONDE KLACHTEN TEGEN DEN KAPITEIN. R. K. PADVINDERS. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE PARIJS. MOORDAANSLAG OP V~OUW NED. VEREEN. VOOR ARMEN ZORG EN WELDADIGHEID. BESPREKING OVER HET COMMISSIE RAPPORT. KANO OP DE IJSSEL VERONGELUKT. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. De „Voorwaarts" is miet erg tevreden over de raadsverkiezingen in liet land. In het avondblad van Woensdag 17 Juni heet het: „De uitslagen van de laatste 'dagen hebben ©enigszins teleurstellend gewerkt". Een beetje verder volgt dan het zinnetje: Minder aantrekkingskracht bleek de R. K. Staatspartij". Zou dat wel waar zijn? Staat het niet heel anders met de R. K. Staatspartij dan met de S. D. A. P.? Wij gelooven van wel. We moeten eerst en vooral rekening hou den met de -onbevoordeelde" opvatting va.n het grootste deel onzer niet-katholiake land- genooten, die dank zij de propaganda van anderen kant katholieken nog beschou- ween als een soort baarlijke duivels. De onzin, die daarover wordt uitgekraamd, grenst aa.n het ongeloofelijke. Dus heeft de Katholieke Staatspartij als regel niets te ver wachten van niet-katholieken. Daarbij voert ze heelemaal geen politiek va.n het oogen- blik, houdt ze er niet van om met dikke woorden, grootte, holle leuzen en prikkelen de verkiezingsmanoeuvres het volk te bedot ten. Want dat er een machtige hoop dwaas heid en bedrog wordlt uitgestrooid voor de verkiezingen, is zeker. Dat ook altijd menschen, die zonder vaste beginselen leven, zich door zulke oogenbliik- kelijke beloften laten meesleepen, staat ook vast. Een beginselpartlj moet er nu eenmaal een ander geweten op na houden dan het alleen maar krijgen van meer zetels. Ten laatste: van de praktiseerende katho lieken zullen er ontzettend-weinig op een niet-kaAholieke lijst stemmen, zoodat wij ook niet onderhevig zijn aan groote schomme lingen. Het zit hem dus in heel iets anders, dan in de mindere aantrekkingskracht. Daarem zal onze zetelwinst gelijken tred moeten houden miet den aanwas der bevolking. Komt dat in de stemming tot uitdrukking, da.n kunnen we tevreden zijn. In het Zuiden, waar sommige katholieken zich nog wel eens de weelde van dorpsche oneenigheden meenen te mogen veroorloven, kan het wat meer uit elkaar loopen bij de Katholieke Staatspartij. Gewoonlijk echter boekt bij zulke twisten onder huisgenoofen de S. D. A. P- geen winst. Tot nog toe houdt het Zuiden zich, wat de S. D. A. P. betreft, zeer goed. Neutraal station te Utrecht gevraagd. Op Zaterdag 13 dezer had te Utrecht de al gemeen© vergadering plaats van het kaascon trole-station aldaar, waarop ingevolge de nieuwe statuten zes bestuursleden uit de aan geslotenen werden gekozen. De overige zes be stuurders worden aangevuld door de landbouw organisaties en Ged. Staten van Utrecht. Op deze bijeenkomst werden alleen niet-katholieke bestuursleden gekozen. Naar aanleiding van dit laatste hield de kring Utrecht van den A.B.T.B. j.1. Zaterdag een buitengewone vergadering, waarin de hou ding t.o.v. het station werd vastgesteld. Dr. ir. Boekei woonde namens mr. Winterman, wrn. inspecteur van het Zuivelwezen, do vergade. ring bij. De beer H. Ruijter, le secretaris, hield een inleiding over bet onderwerp: „antipapisme of kaascontrole". Nadat de spreker een uiteenzetting ha-d ge geven van bet verloop der actie in het station, waarbij er o.a. op wees, boe de voorziter van het station, de beer De Beaufort in de laatst gehouden vergadering zei, dat de heer Fikse ,aan den minister onware dingen schreef, stel de bij voor, om den minister mede te deelen. dat de A.B.T.B. niet genegen is, twee bestuurs leden niet-aangeslotenen te benoemen, omdat door de oppositie aan dit technisch station een uitgesproken anti-katholiek karakter is gege. ven en dat onder hen, die door de leden tot bestuurders gekozen zijn, zich drie personen bevinden, welke als uitgesproken tegenstanders van de kaas-controle bekend zijn. Spr. protes teerde ertegen, da.t in strijd met de bepalingen van de ministerieele beschikking, volgens welke zij de belangen van een station niet mogen schaden, deze heeren gekozen zijn. Aan hen, aldus spr. willen wij het heil van de kaascon trole niet toevertrouwen. Algemeen keurde de vergadering de zienswij ze van het bestuur goed. Hierna werd het be stuur opgedragen de noodig© voorbereidende stappen te doen om, indien er geen wijziging komt in de samenstelling der zes gekozen leden een neutraal kaaseontrole-station op te rich ten, waarbij alleen de belangen der controle zullen gelden. Ir. dr. Boekei verklaarde des gevraagd, dat de A.B.T.B. alleen het welzijn van de kaas controle heeft gediend en op geen enkele wijze getracht heeft bijzonder© groepen of personen te hevoordeelen. Naa/r die „Ries'idenitaebode" verneemt, is de lieer Hugo van den Broeok, tlhans politiek re daoteur van de „Tijd'', benoemd tot liid van d< hoofdredactie van de „Limibungier Koerier" t> Maastricht. Naar men ons mededeelt, zal die lieer Paul de Waart, redacteur van „De Tijd" in dienst treden van den K. R. 0. Met ingang van 15 J-uli a.a. is hij benoemd tot leider van de propa- ganda-afdeeling terwijl hij tevens als redacteur zal verbonden worden aan den Katih. Radio- Gids. ITALIAANSCHE OPERA. Als mezzo-soprano voor de Concerttournêe Augustus 1931 heeft de N.V. Italiaansche Opera geëngageerd Nadia Covaceva, die momenteel flngt In Govent Garden te Honden, Kwaadwilligheid in het spel Er wia-s zeer veel belangstelling uit Scheep vaart- en andere kringen v. d. zitting van de-n Raad voor de S-gbeepvaart te Amsterdam die- belegd was om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den brand, welke op 28 April 1.1. te Lisiabon heeft gewoed aan boord van het stoomschip „Ares'' der Kon. Ned. Stoomboot Mij. waardoor dit schip als verloren kan wor den beschouwd. Het onderzoek gold tevens de klacht tegen den gezagvoerder van de „Ares", -door twee isisagiers ingediend terzake van misdraging. Het eerst werd, buiten eed©, de kapitein ge boord, die we.rd bijgestaan door zijn raadsman, mr. G. Seret. De voorzitter stelde den kapitein in kennis van de in het Engelsdh en Duitsch gestelde klachten van twee passagiers. Volgenis deze klachten zou de gezagvoerder aansprakelijk zijn vooir het uitbreken van den brand en zou hij ge brek aan zorg betoond hebben voor persoon en goed van de passagiers. O.a. zou hij de gevaar lijke iadliing toegankelijk gesteld hebben voor personen met brandende sigaren en sigaretten en zou hij, toen hot vuur uitgebroken was, die passagiers miet bijtijds gewaarschuwd hebben Betrokkenen deelde mede dat de „Area" op 26 April arriveerde te Lissabon, waar zij aan de kade mieerdie De stuwadoor, die aan boord 'kwam, heeft gezegd dat niemand van de werk lieden in die ruimen mocht rooken, zoolang be trokkene aan boord was 'heeft hij ook niemand zien rooken. De voorzitter wees betrokken© er in dit ver band op dat door de passagiers, die een klacht tegen hem hebben ingediend, geconstateerd is ■dat er we.1 is gerookt, voorts is er nog een verklaring van een der stuurlieden, volgens welke deze sommige der werklieden meermalen een brandende sigaret uit den mond. had ge slagen. Om zes uur nm. zou d© „Ares'' vertrekken. Te ongeveer drie uur 's middags werd betrok kene gewaarschuwd, dat er brand was uitge- brdkien in ruim IV T.-D. D© Voorzitter: Heeft U eenig denkbeeld over het ontstaan van den brand? Betrokkene: Absoluut niet. De voorzitter: Er is een op gegevens geba seerd rapport van den scheikundig© van Leidden Hu'teaboscih, die van mieenlng is, dat er vuur van buiten af moet zijn aangebracht, ook acht hij moedwil niet uitgesloten, omdat de tweede stuurman kruitdamp heeft geroken. Dit feit sluit z.i. ©en brandend© sigaret als oorzaak uit. Betrokken» deelde vervolgens mede diat de verhouding met d© passagiers vriendschappelijk is geweest. Te Lissabon 'heeft hij alle maatre gelen genomen om de passagiers, die niets meer hadden, van het noodige te vooralen en de thuisreis voort, te zetten. Gdhoord wend hierna de eensite stuurman, die mededeelde, dat hij eerst nu verneemt, dat tegen den 'gezagvoerder klachten zijn ingediend wegens het niet voldoende zorg dragen voor personen en goederen der passagiers. Get. ont kent ten stelligste dat hij passagiers weerhou den heeft om van boord te gaan. Wel heeft hij in hot 'begin tot eenige passagiers 'gezegd: houdt jullie je nu maar kalm, alles komt terecht. In het hotel is get. meermalen met passagiers in gesprek geweest, miaar nooit heeft hij ©en klacht .gehoord oveir de behandeling. De voorzitter deed voorlezing van een ver klaring van een dier matrozen, dat deze in de midscheeps een meisje beeft gevonden, 'dat hij hij de moeder op den wal heeft gebracht. Daarna heeft ihij nog een klein jongetje aan boord gevonden en dit kind bij zijn ouders aan boord 'gebracht. Dit was op het tijdstip 'dat de kapitein verklaard 'had, gemeend te hebben 'dat all© passagiers van boord waren. Vervolgens wend de vierde stuurman geboord. Get. was er van overtuigd dat er niet geroakt is. Te drie uuir kwam er rook uit den salpeter, gepaard gaande met gesis, bet geluid van een voetzoeker Ook beeft get. kruitdamp geroken. 'De volgende getuige was de tweede machi nist. Deze heeft, toen het schiip brandende was, een kleinen jongen op het dek gevonden, die er blijkbaar gevallen was. De ouders waren weg. Get. heeft dien jongen aan wial gebracht en aan de douane afgegeven. De passagiers waren toen reeds van hoard gegaan. In -de miid'dagziittimg las de voorzitter prof. trnr. B. M. Taverne nieuwe verklaringen voor van eenige passagiers; een van ten geeft daarin tie kienmen 'dat het mogelijk ware ge weest, de have der passagiers te behouden, in dien de officieren miet meer kalmte waren op getreden. De getuige, die vervolgens werd ge boord had als hofmeester op de „Aires" dienst gedaain. Hij was verschillende passagiershutten langs gegaan om zich te overtuigen, of daar nog passagiers warein. In Ihet dekhuis trof ©et. geen passagiers aan, wel ontmoette hij er één op het dek, dien hij hielp aan 'land te komen. De andere passagiers er wiairtn er dertien heeft get. niet mieer gezien.' Deze teer Wieigamdt, een Duitscher, werd hierna zelf aJla getuig© gehoord. Get. houdt vol, diat da eerste stuurman, toen get. van boord wilde gaan, tegen hem gezegd zou hebben: „Gaat u naar uw hut terug!'' De eerste stuurman antwoordde, deze woor den stellig niet te hebben gesproken. Hij heeft alleen tot kalmte aangemaand. De heetr Wieigandit gaf dan raadsman van den kapitein, mr. Seret, toe, diat dl© aanklacht weilke hij tegen den kapitein heeft ingediend, zeer zwaar is. Getuige voegde hier aan toe: „Ja, amdiat de maatschappij mij miet uitbetaalt!" Een der andere passagiers, eveneens een Duiiteciher die ooik tot de klagers behoorde, wensöliite hetgeen hij vroeger schriftelijk ver klaard had, hier niet te herhalen. In dit ver band zag de raad van toet toooren van dezen getuige af. De hoofdinspecteur aan het woord. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, vice-iadmiiraal b. d. Fook zeidie, diat, wat de ramp zelf betreft, uiiit alle getuigenissen ge bleken is dat de brand zeer Vlug in zijn werk is gegaan. De noodiige maatregelen zijn genomen voor het toezicht toonden op toet naleven van toet roodverbod. Toch is er In de ruimen gerookt, hetgeen eatoter miet wegneemt, dat de oorzaak van den ia mogelijk, doch niet bewezen. Spr. is voorts van oordeel, dat toen de brand was uitgebroken alle maatregelen genomen zijn die mensche lijkerwijze genomen konden worden om uit breiding te voorkomen. Zeer juist heeft de kapitein gehandeld, toen hij order gaf bet sohip dadelijk te doein verhalen al heeft dit de „Ares'' niet meer kunnen redden. De klacht, dat de kapitein er niet op heeft gelet, dat er door de bootwerkers bij die ruimen niet werd gerookt en dat hij dus aansprakelijk zou zijn voor dien brand, achtte spr. ongegrond. De tweede klacht, dat de sciheepsleiding niet voldoende zorg be steed heeft aan de eigendommen van de pas sagiers, is ook allerminst bewezen en positief onjuist is het diat de leden der bemanning zich niet met de passagiers hebben bemoeid. Spreker is de overtuiging toegedaan dat de in gediende klachten deels ongegrond en deels overdreven zijn. En bovendien is ter zitting van den raad gebleken, dat deze klachten be doeld waren om de maatschappij te treffen in de uitkeertng door de assurantie, omdiat de maatschappij geen verloren bagage wilde ver goeden. Verdediging. De raadsman van de-n kapitein mir. G. Seret, zei'de dat de hoofdinspecteur hem de verdedi ging wel zeer gemakkelijk beeft gemaakt. Op verschillende punten kan pi. zich geheel met d-e opmerkingen van den hoofdinspecteur vereenl- gen. Spr, wil diaar nog aan toevoegen, dat zoo wel de kapitein de etat-unajor als wel de ove rige beimanning toen de brand uitbrak alles ge daan hebben, wat in de gegeven omstandighe den van toen verwacht mocht worden. Spr. sprak zijn ernstige verontwaardiging uit over de door twee passagiers tegen den kapitein in gediende klachten, de bedoeling, die bij liet indienen ervan toeieft voorgezeten, ontneemt er elke waarde aan. Wat de oorzaak van de ramp betreft, beeft pl. bij toet lezen van toet rapport van het voo-r- onidierzoe-k aian opzet gedacht en merkwaardiger wijze kamt de scheikundige van Ledden Hul- eebo'sch tot dezelfde conclusie. Zou opzet wor den aamgenemien dan is heit duidelijk, dat den kapitein ©een enkele blaam treffen kan. In plaats van blaam toomt den kapitein en zijn bemanning hulde toe voor de .uitnemende Wijze waarop zij bij de-ze zoo snelle ramip hebben gehandeld. De zitting werd hierna gesloten. De Raad zal later uitspraak doen. Benoeming van Verkenners' geestelijken. Z.H.E. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft naar St. Bavo meldt tot Verkennersgeestelijken be noemd de navolgende E.E. Heeren van d© volgende groepen: Amsterdam: St. Joseph Kap. Jac. Mol, Stadhouderskade 55. St. Michael, Kap. Jac. Mol, Stadhouderskade 55. St. Joris, Kap. H. C. A. M. Kouwenhoven, Jac. v. Lenmepkade 211. St. Willibrord, Kap. J. Bierman-s, Prinsen gracht 754. St. Hubertus, Kap. J. Langendijk, Ams-teldijk 36. St. Bonifa-tius, Kap. J. B. Schuijt, 2de Oosterparkstraat 220. Mgr. Aenge nent. Kap. J. C. M. Swagemakers S.J., Rozen gracht 150. Don Bosoo, Kap. J. de Sa-in, Chassé- straat 62. St. An-tonius v. Padua, Kap. J. M. Weenink, O.F.M, Waterlooplein 61A. St. Au- gustinus, Kap. J. P. M. Verschure O.E.S.A., Buikersloterweg 95. Andrê de Thaye, Kap. E. Ruy-s, O.E.S.A., Baarsjesweg 225. St. Tarcisius, Kap. J. J. Hogervorst, Ams-teldijk 36. Rotterdam. St. Laurentius, Kap. G. P. Bak ker, Nieuwe Haven 145. St. Franc. v. Assisië, Kap. J. J. Eeken, Paul Krugerstraat 32. St. Tar cisius, Kap. A. C. Sctoaaper, Mathenesse-r-laan 305. St. Baaf, Kap. J. Veerman, Hammerstraat 20. St. Joris, Kap. J. A. van 't Rood, O.S.C., Tuindorp-Beukendaal 4. 's Gravenhage. St. Thomas v. Aq., Kap. A. J. Clarijs, Schenkkade 117. Damiaan-Groep, Kap. C. Ruigewaard, C. de Wittl. 12. St. Jaco bus, Kap. Th. van Baar, Willemstraat 2. St. Willibrord, Kap. H. Boon, Tenniersstraa-t 13. Le Cocq d'Armandville, Pater Drs. W. Heij- meij-er, Huize „Katwijk", Waalsd.weg. André de Thaye, Kap. W. C. van Benten, Van Lim- burgh Stirums-traat 12. St. Tarcisius, Kap. H. J. Bangert, Stortenbekerstraat 224. H.H. Drie koningen, Kap. C. Kempen, Oude Schev.weg 35, Scbeveningen. St. Martinus, Kap. B. J. van Houten, Oost-einde 54, Voorburg. Haarlem. St. Christopïïorus, Kap. Th. v. d. Lugt, A'damstraat 59. Den Helder. St. Nicolaas, Kap. G. C. Ver haar O.F.M. Kerkgr. 65. Tot Adjunct.Verkennersgeestelijke voor Haar lem: R. D. Th. v. d. Lugt; voor Leiden R. D. H. v. d. Ven. Een kostganger verwondt de echtgenoote van zijn pensionhouder In die Kampstraat te- Heerlerteidie heeft 'n moordaanslag plaats gehad. A. F. woonde een-i- gen tijd a-ls kostganger hij T. Het schijnt dat er een. mjindler gewetnischltie verstandhouding tusschen de vrouw en den kostganger toestond. De pensionhoudster stolde hiermede d© politie in kennis en deze verwijderde den kostganger uit zijn hulls. Hij schreef daarop een brief aan de vrouw, dat hij haar van het leven zou he- roovem. Met een scheermes gewapend, drong hij de woning vain T. binnen en verwondde de vrouw aain den toails. Hierna bracht hij zichzelf eenige verwondingen toe. De recherche was terstond ter plaatse. De vrouw is in levens gevaarlijken toestand naar hef hospitaal over gebracht. De dader werd na verbonden te zijn, wegens poging tot moord ln arrest gesteld. INBRAAK OP EEN GEMEENTEHUIS Vrijdagnacht hebben dieven zich toegang ver schaft tot toet gemeentehuis van Vleuten. Ver moedelijk hebben zij de voordeur met -een lootper geopend. Toen Zaterdagochtend die ambtenaren kwa men om zich aan toun werk te begeven, vonden zij een waren chaos. Men vermoedt hder met beroepsiinibnefkers te doen te hebben, de telefoon lijn was allithanis doorgesneden 't Is den dlieven niet gelukt de Muls te openen. Alle kasten-zijn geopend. In totaal wondt slechts 1.25 vermist. Van de daders heeft men tot nu tqe geen spoor Het défilé der Nederlandsche kolonie. DE ONTVANGST OP HET PARIJSCHE STADHUIS. PARIJS, 20 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De ontvangst va-n H. M. op het Parijsche stadhuis heeft zich waai'ddg aan gesloten bij de vorige bezoeken en de ontvangst was daar niet minder hartelijk dan op de ko loniale tentoonstelling. Als altijd echter gaf het incognito een be perking. De gevel was niet zoo versierd als ge woonte is bij koninklijke bezoeken en de ont vangst had plaats niet in de groote eerezaal, maar in de overkoepelde binnenzaal. Langs de kolommen waren pyramides van sierplanten en bloemen opgesteld, waarin de voedingsbronnen der indirecte verlichting waren verborgen. Om half zes werd daar de koninklijke familie met gevolg ontvangen door den voorzitter van de municipaliteit, graaf de Casteleine^ vergezeld van maarschalk Lyautey en minister Reynaud die de koninklijke familie langs de marmeren staatsietrap naar den salon hebben geleid. In dezen gi-ooton salon, die om het plafond en de wandschilderingen bekend is, als de zaal ,,a la gloire de la terre", omdat de apotheose van elk mensehelijk geluk er to-t het onder werp eener kostbare decoratie gemaakt werd, was een thé aangericht, naar Parijsche opvat ting, d.w.z. met tafels met bloemstapelingen, waartusschen de meest verscheidene vruchten, lekkernijen en dranken. De Garde republicaine had niet alleen als eerewacht gediend binnen en buiten bef ge bouw, doch haar stafmuziek voerde een schoon progra-m uit. De talrijke tafeltjes waren veTsierd met ro- zenslingers en op welke waarde dit be-zoek door de stad Parijs werd geeteld) bleek wel uit het gebruik der kostbare tapijten, waaronder het beroemde tapijt van Daubusson, waarop de eeretafel was geplaatst en dat voor niet min der dan 15 millioen is verzekerd. Graaf de Gastele-ine stelde een dronk in „op den voorspoed van de schoone Nederlandsche natie", terwijl op haar beurt H. M. ©en toast uitbracht op het Fransohe volk. Door de prachtige ontvangzalen werd de ko ninklijke familie naar de auto's geleid en bui ten werd H. M. met enorme geestdriftige toe juichingen ontvangen. H. M. had eerst nog het gulden boek der stad Parijs getteekend. brjanid niet meer is na te gaan. Kw^dT^igtteidgerondietk Nog een aardig snapshot van H. M. de Koningin voor 't Nederlandsch Paviljoen op de Koloniale. De koninklijke familie reed daarna naar ons mooi ge-zantschapsgebouw, waarin de Neder landsche kolonie zich had ve-reenigd, nu H. M. haar in de gelegenheid had gesteld haar op wachting bij de koninklijke familie te maken. Op het oogenblik dat de koninklijke familie het gezantschap'sgebouw bereikte, hadden de leden der kolonie zich opgesteld in den grooten tuin, waarin de bestuurders van de diverse v-ereen-igingen waren samengekomen om met hun dames aan H. M. t© worden voorgesteld. H. M. verscheen om precies half zeven en toonde zich door de aanwezigheid van een zoo talrijke groep Hollan-dsche families zeer ver rast. Na het voorstellen der bestuurders had een algemeen défilé plaats. De prinses stond aan de rechterzijde van H. M., terwijl nog meer naar rechts de prins zich ophield. Vóór het gezantschapsgebouw te verlaten on derhield H. M. zich nog met de leden onzer diplomatieke vertegenwoordiging. Daarna reden H. M. en de prinses terug naar de vallei van Chevreuse, terwij-l Z. K. H. de prins naar het indlsöh restaurant op de ten toonstelling is gereden, waar hij het gezant- scbapspersoneel en eeni-gen leden van het com missariaat een diner aanbood. De Prins had in den loop van den dag nog een bezoek aan den hoofdzetel van het inter nationale Rood© Kruis gebracht. Maandag, als de prinses achterblijft om nog gedurende eenige dagen Parijs en de Parijsche omgeving te bezoeken, zal de koninklijke fami lie te Chevreuse blijven. De prinses zal ook Versailles en Fontaine. bleau 'bezoeken en te Parijs de Citë universi taire. Maandagavond gaat zij naar de Comedie Frangaise om „Le mariage de Figaro" van Beaumarchai'S bij te wonen en de Prinses zal daar de groote talenten van een Cecile Sored en een Dussane kunnen bewonderen. Giften van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin beeft aan de stad Parijs 25.000 frs. geschonken voor de armen en 10.000 frs. voor het herstellingsoord der Pa rijsche politieagenten, gesticht door mevrouw Chiappi. De heeren de Satellane voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, Bernard, prefect van de Seine en Chiappi prefect van politie hebben H. M. hartelijk dank gezegd voor deze edelmoedige bewijzen van sympathie, Opleiding van verzorgers van onmaat- schappelijken en maatschappe lijk zwakken. Vrijdag is de jaarlijksöhe algemeene jaar vergadering van de Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid in de Stadsgehoo-r zaal te Leiden voortgezet. Dr. de de Visser herinnerde daarbij in zijn openingsrede aan bet feit, dat hef dit jaar 400 jaar geleden os, dat de armenzorg van rijkswege door Karei V werd ingesteld en in ons land op een wijze die groote bewondering verdient. In onzen tijd breidt bet terrein va-n de armen zorg zich steeds inteer uit. De specialiseering van de verschillende takken van armenzorg eisoht steeds meer inspanning en toewijding, zoodat de armenzorg steeds meer in handen moet komen van maatschappelijk sterken en ontwikkelden De voorzitter stelde daarna onmiddellijk aan de orde de beraadslaging over het eerste rap port uitgebracht door de Permanente Commis sie inzake de opleiding van verzorgers van onmaatochappelij'ken en maatschappelijk zwak ken. De Commissie concludeert, o.m. dat als minimum-eisch voor vooropleiding, zoowel voor verzorgers als voor verzorgsters in deze gestichten, gesteld mag worden, dat zij U.L.O.- diploma bezitten of zich een daarmede gelijk staande ontwikkeling hebben eigen gemaakt. Voor de verzorgsters verdient bovendien aan beveling het volgen van een huishoudschool of industrieschool. Is dit niet mogelijk, dan is omgang met normale jeugd, b.v. door kin derjuffrouw te zijn, of door in een crèche of kinderziekenhuis te werken een goede voorop leiding, mits men zich tevens bekwaamt in alles, wat het huishouden betreft. Daarnaast beveelt de commissie het volgen van cursus sen in handenarbeid, lichamelijke opvoeding, spelleiding, teekenen, muziek, zang en volks dansen aan. Voor de verzorgers moet hier in verband met de grootere differentiatie bij de opvoeding der pupillen, een onderscheid worden gemaakt, of de toekomstige verzorger tevens schoolonder wijs of vakonderwijs zal geven, of dat hij met de leiding van de jongens in hun vrijen tijd zal worden belast. Voor de beide eerstgenoemde categorieën is de vooropleiding als vanzelf aangewezen: voor de derde categorie niet. Voor allen is van ge wicht, dat zij zich met jeugdbeweging of jeugd zorg hebben bezig gehouden en dat zij cursus sen gevolgd hebben in handenarbeid, lichame lijke opvoeding, spelleiding, teekenen, muziek, zang en volksdansen. Ten aanzien van de opleiding zelf staat de commissie het volgende voor: a. de opleiding omvat zoowel theorie als practijk, welke in nauwen samenhang met elkaar geleerd moeten worden, b. behalve de reeds genoemde vakken en die, waarop in gestichten op religieuzen grondslag in het bijzonier prijs wordt gesteld, wordt les gegeven in: 1. zielkunde, speciaal zielkunde van de jeugd, kennis van het nor male en abnormale karakter; 2. opvoedkunde; 3. maatschappijleer, c. aan de cursussen wordt geen deel genomen dan na een proeftijd van een jaar in een opvoedingsgesticht (één der leden meent dat met een proeftijd van 3 maan den kan worden volstaan), d. de cursus duurt 2 jaar. Van Staatswege worden er voorschriften ge geven omtrent programma en examene.iscben. Een Staatsdiploma worde in uitzicht gesteld. Aan een Landelijke Commisie van Toezicht wordt de zorg opgedragen, dat deze eischen nageleefd worden. De Staat draagt de kosten van deze opleiding hetziji geheel, hetzij voor een zeer groot deel. Prof. C. W. de Vries bestreed dat gedeelte van het rapport, waarin z.i. aan den Staat een te groote taak ten opzichte van genoemde op leiding wordt toegekend. De taak van de Com missie zou spr. overigens meer algemeen wil len zien geformuleerd. Dat de staat de verschillende opleidings instituten zou splitsen naar richtingen enz. acht spr. ongewenscht. Spr. zou het denkbeeld willen opwerpen, dat het diploma voorloopig wordt uitgereikt door de vereeniging. Door den tijd kan daarop mogelijk wettelijke goedkeuring worden verkregen. Mej. v. Berkel van Dordrecht deed het voor stel om de desbetreffende alinea in het rapport aldus te wijzigen, dat bij de opleiding van de maatschappelijke werkers gewaarborgd wordt, deoltreffend nijverheidsonderwijs. Mej. Hillen, directrice van de School voor Maatschappelijk werk te Sittard, bracht eenige practische bezwaren naar voren, wanneer reli- gieusen geruimen tijd moeffen worden onder gebracht in een opleidingsgesticht van een an dere richting. Het komt haar derhalve wensche- lijk voor als opleidingsmiddelpunt in geen ge val een gesticht aan te wijzen. De heer Visser, directeur van het Rijksop voedingsgesticht te Amersfoort, erkende aller eerst de dringende noodzakelijkheid van meer scholing. Vérder wilde spr. den termijn van beoordeeling der geschiktheid van assistenten terugbrengen van 1 jaar tot 3 maanden. De heer Faber, leider van het Instituut voor onbehuisden te Amsterdam, wees op het pro minente belang van een goede salarieering. Het is de plicht van de overheid haar medewerking te verleenen tot de totstandkoming van een goede opleiding. Ds. Heldring, directeur van de Heldringstich ting, te Zetten, vroeg zich af of het oogenblik nu reeds gekomen is om aan den staat te ver zoeken het onderwijsprogramma en examen- eischen vast te stellen. Z. i. ware het beter daar mede nog eenigen tijd te wachten. De heer Klein, uit Haarlem verdedigde uit breiding van de staatszorg ook inzake de op leiding. In de middagvergadering werd in de eerste plaats het woord gevoerd door den voorzitter van de Commissie van rapporteurs, die er op wees, dat door de commissie na ernstig zoeken in hoofdzaak eenstemmigheid is toereikt, be halve wat betreft de psychiatrische cursussen, over welk onderwerp mr. A. de Graaf een min derheidsnota heeft ingediend. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil hij de dringende noodzakelijkheid van geschoold per soneel, hoewel spr. toegeeft, dat het algemeen peil in de laatste twintig jaar is verhoogd. Spr. ging daarna de groote lijnen van het rapport na. De commissie is van meening, dat aan alle inrichtingen de opleiding kan plaats hebben. Er moet concentratie zijn en dat wel zoo sterk mogelijk, waaTbij rekening moet worden gehou den met de verschillende geestelijke stroomin gen. Hier is noodig een hand in hand gaan van het particulier initiatief met de overheid. De oommissie wil voorts komen tol S®5 wet- H. M. de Koningin-Moeder wordt verwel komd op den Landstormdag te Brummen telijk beschermd diploma. Aan de gestichten, waarin de opleiding plaats zal hebben, zou de commissie de bevoegdheid willen zien toege kend om het examen af te nemen onder toe zicht van een regeeringsafgevaardigde. De commissie wil dus rijkssubsidie en een wette lijk beschermd diploma. Als dat niet dadelijk mogelijk is, dan moet er toch in elk geval op aangestuurd worden. Mr. M. J. A. Maltzer, eveneens lid van de commissie, wees er op, dat een commissie van toezicht noodig is, die de gestichten aanwijst, waarin de opleiding zal plaats hebben. In deze commissie moet ook de concentratie zoo ver mogelijk worden doorgevoerd. Deze commissie vormt dus een lichaam buiten de gestichten. Het lijkt niet gewenscht een ge sticht zelf de opleiding ter hand te doen nemen. Wel is bet gewenscht, dat de organisatie in banden berust van het bestuur van de voor op leiding aangewezen inrichting. Mej. Hillen heeft beé bezwaar genoemd der verschillende congregaties voor de religieusen, maar spr. wijst er op, dat ook ten opzichte van het land- bouw-huishoud-onderwijs op de religieusen dwang wordt uitgeoefend. Dr. Bierens de Haan deelde als zijn meening mede, dat de ambtenaren in de gestichten eenigszins op de hoogte moeten zijn van de psychiatrie. Hij acht het niet gewenscht, dat dit onderwijs gegeven wordt door een directrice maar wel degelijk door een psychiator. Mr. A. de Graaf vraagt waar bet heen moet, als de psychiatrie als vaste regel in alle ge stichten wordt onderwezen aan het personeel. Wel is spr. er voor, dat de directeuren en direc trices zelf een cursus in de psychiatrie volgen. Voor het personeel acht spr. het ongewenscht. Prof. mr. W. P. J. Pompe gaf hierna nog zijn meening weer over de opleiding van religieusen en zside van oordeel te zijn, dat een opl-ossfrrtg bier niet onmogelijk is. Van de psychiatrie, aldus vervolgt spr., Xöiftt men niet af, zonder de psychiaters zelf. Zij zelf zijn de deskundigen, die den leek op zijn onwe tendheid moeten wijzen. Tenslotte sprak nog de heer G. H. Koning, die o.m. namens de commissie mededeelde, dat in antwoord op een vraag van dr. Heldring, het niet in de bedoeling van de commissie ligt, zich onmiddellijk tot de regeering te wen den. De voorzitter, dr. De Visser, trok uit het be handelde de volgende conclusie Het bestuur zal naar aanleiding van bet hier behandelde overwegen wat het te doen heeft. Zulks zal geschieden in overleg met de be treffende commissie. De kwestie der opleiding zal zoo spoedig mo gelijk onder de oogen worden gezien. Aan het invoeren van een diploma zal volle aandacht worden gewijd, terwijl later zal overwogen worden, of eventueel de Staat daarbij betrokken zal worden. Met een woord van dank werd de vergadering hierna gesloten. Des namiddags, te half 7 uur, werd in het Palace-Hotel, te Noordwijk aan Zee, een ge meenschappelijke maaltijd gehouden. Zaterdag wend neig ieen' bezoek gelbracht aan de Martha-Stichting, voor onverzorgde kin deren, te Alphen aan den Rijn en aan de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting, te Noord- wijk-Binnen. Een der inzittenden verdronken. Zaterdagmorgen had op de IJsel in de nabij heid van Amgerto (bij Doesburg) een tragisca ongeluk plaats. Een tweetal Dui-tscters, afkomstig uit Neu renberg, voer in een kano op de rivier. Zij lie ten zich door een motorboot sleepen. Plotseling liep de kano door golfslag vol water. Een der inzittenden kon zioh nog op de motorboot in veiligheid stellen, zijn vriend de 25-jariige friseur Franz Watzeck verdween in de diepte. De geredde, de 21-jarige H. Sp-aitih deed nog pogingen zijn vriend t© redden, doob het mooht hem niet gelukken Het lijk van W. werd eenige uren later gevonden. Drie gewonden Zaterdagmiddag te ruim 6 uur had op de Hengelosohestraat bij Borne een ernstig auto- bus ongeluk plaats. Een T. A. M. autobus reed in de riohtH® Hengelo, toen deze in een boöht van den weg in botsing kwam met een T. A. D. autobus, die juist werd gepasseerd door een luxe auto, D© T. A. D. bus werd togen een boom gedrukt. De conducteur der bus, Hendriks, werd zwaar gewond, evenals de dames ter Haar en Huis- kes. De gewonden werden naar toet ziekenhuis te Hengelo vervoerd. De bus werd sleohits licht beschadigd. De chauffeur kreeg geen letsel, De politie stelt een onderzoek in. j TWEE DUIZEND GULDEN GESTOLEN. Uit een ongesloten lade van een meubelzaak aan den Jansweg te Haarlem is een bedrag van 2000 ontvreemd. De diefstal moet over dag plaats gevonden hebben,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5