ALGEMEEN OVERZICHT. N4 DE JONGSTE ENCYCLIEK, BELGIË WAPENT ZICH Wat de zee teruggeeft Slachtoffer van een oplichter MAANDAG 22 JUNI 1931 SLECHTS NOG ZAND IN HET SCHIP? DE DUITSCHE NOOD VERORDENING. Dat gaat niet goed NIEUWE AVERIJ VAN DE „NAUTILUS" Toenemende actie voor wijziging. Het hamerdebat over de 210 mill, extra-ere diet en. BLOEDIGE VECHTPARTIJ TE OVIEDO. OOSTENRIJKS ONDERHANDELINGEN MET TSJECHO-SLOWAKIE EN JOEGO-SLAVIE De positie der Jabourparlij DE KATHOLIEKEN EN DE PARTIJEN. OPENING VAN EGYPTE'S parlement. DE BEGRAFENIS VAN GENERAAL MICHEL EEN GEWETENSKWESTIE. VOOR WELK VERDEDIGINGSPLAN HET CONFICT BIJ DE ROERMIJNEN. DE VERBANNING VAN KARD. SEGURA. Protest van 't eiland Majorca. ONTROUW CHEFBEWAKER GEARRESTEERD. DIEFSTAL NA VIJF JAAR OPGEHELDERD. Amerika tot een moratorium bereid Eindelijk schijnt Amerika zijn tergende hou. ding van „splendid isolation", van prachtig afzijdighouden, prijs te geven. Beducht ook voor eigen lijfsbehoud, meent het niet langer bij de ineenstorting van Europa lijdelijk te mogen toezien. Want het voorziet voor zich zelf nieuwe verliezen, wanneer d.e Europee- sche economische crisis nog verder naar een hoogtepunt stuwt, met een catastrofe als waar schijnlijk vooruitzicht. De sensatie van den dag vormt nu een voor stel van president Hoover, hetwelk luidt als volgt: „De Amerikaanse he regeering stelt voor alle betalingen in verband miet regeerings-, herstel- en wede-ropbouwschuldien voor den tijd van één jaar uit te stellen, in dier voege, dat dit uitstel zoowel betrekking heeft op het kapitaal als op den interest, en dat die schuldbekentenissen der regeeringen, welke zich in particuliere handen bevinden,, er natuurlijk van worden uitgezonderd. Vooruitloopend op de goedkeuring van het Congres is de Amerikaansche regeeriug be reid uitstel te verleenen vam alle betalingen, welke buiten! andsche regeeringen haar ver schuldigd zijn, gedurende het op 1 Juli 1931 beginnende begrootiingsjaar, op voorwaarde, dat de belangrijkere crediteur-staten eveneens de hun verschuldigde betalingen op regee- ringsschulden voor een jaar uitstellen''. Deze coup de théaitne herinnert aan een ar/le ren, n.l. dien der beruchte 14 punten van Hoover's voorganger Wilson. Meer nog dan nu was toen heel de wereld eir vol van, doch wat is er van heel dien mooien opzet terecht ge komen? In zekeren zin mag eigenlijk de peni bele situatie van het huidige Europa ten dee-le op rekening van de mislukte 14 punten manoeuvre geschreven worden, zoodat Amerika nog Iets te herstellen heeft van wat het mede heeft bedorven. Vertrouwen wij althans, dat de opnieuw door Amerika toegestoken hand nu inderdaad redding brengt. Hoover beeft tevens de gelegenheid benut om zijn opvattingen over de Duitsche herstel betalingen en over de door de geallieerden aan Amerika verschuldigde bedragen te uiten. Wij hebben aldus Hoover wel bewust geen aandeel gehad aan de algemeene herstel betalingen of bij de verdeeling van koloniën of particuliere bezittingen. De terugbetaling der leeningen, welke wij den geallieerden had den toegestaan, werd geregeld op een basis, welke noch op eenlgerlei wijze ta-et de Duitsche herstelbetalingen samenhing, noch afhanitelijk gesteld werd van de-rzelver ovei'making. Dien tengevolge is de berstelkwestie noodzakelijker wijs een zuiver Europeësch vraagstuk, waar mee wij niets te maken hebben. Ik denk er geen oogenblik aan met de schrapping van het ons verschuldigde accoord te gaan. Het wereldvertrouwen zou door een dergelijken stap niet worden geschraagd. Geen enkele onzer debiteuren heeft hem trouwens ooit gesteld. Daar echter de fundeering dezer schulden onder normale omstandigheden ge schiedde, blijven wij volkomen consequent, wan neer wij rekening houd en met den algemeen en toestand der wereld. Ik ben er *an overtuigd, dat bet volk van Amerika niet wil probeeren uit een debiteur meer te halen dan hij betalen kan en mijns inziens is heit een eisch van vér ziende politiek, diait onze regeering den iiuili gen toestand ziet zooals hij is". „Ik zou hieraan nog willen toevoegen zoo vervolgt Hoover dat wij, hoewel deze stap niets te maken heeft met de onitwap'Miings conferentie, diie tegen Februari a.s. is Bijeen geroepen, niettemin de hoop koesteren, dat gezien den groeten invloed van den bewape ningswedloop op de huidige depressie onze stap zal bijdragen to thet ontstaan van vriend- schappelijker betrekkingen, welke zoo nood zakelijk zijn voor de oplossing van deze belang rijke kwestie der bewapeningen". Volgens het Wolff-bureau heeft de Duitsche regeering reeds liaten weten, dat zij met Hoover's voorstellen accoord gaat. Ook van Engelsche zijde wordt medewerking verwacht, temeer daar men aanneemt, dat bij het bezoek van Mellon de regeeri-ng Mac Donald reeds gepolst is. Afgewacht moet nu worden wat Frankrijk doen zal, dat in een heel bijzondere positie ten aanzien van het Youngplan staat en meer dan de anderen heeft te ver]iez€n Frankrijk ontvangt van Dultschland ruim soo miliioen mark en betaalt aan zijn crediteuren ruim 400 miliioen mark, zoodat het gedurende een jaar 400 miliioen mark minder zou ont vangen. Van den anderen kant dient men in oogen. schouw te niemen, diait die ongerustheid in Frankrijk over de Duitsche b«taalkracht meer en meer toeneemt en men daardoor allicht eer der geneigd zal zijn zich bij hot Amerikaansche voorstel meier te leggen. Schreef Sauerwein niet Zaterdag in de „Matin", dat de openbare mieentng zich afvraagt, of Dultschland een moratorium yil afkondigen?! Voorts schreef hij nog: Indien Dultschland werkelijk niet in staat zou zijn te betalen, wat echter nog vastgesteld moet worden, dan zou een moratorium de beste oplossing zijn, O0k voor Frankrijk en zijn Europeesche vrienden, doch indien Duitschland terstond alle betalingen zou staken, iieeft Frankrijk meer dan de anderen te verliezen, zoodat ook de Vereenigde Staten van alle be talingen voor de schuldregeling afstand zou den moeten doen. Een dergelijke oplossing zou dan ook niet de geringste kans op aanneming hebben, ter. wijl het crediet van Duitschland daardoor vol komen ondermijnd zou worden. De Fransche spaarders hebben 50 milliard kapitaal, dat nog niet belegd is Wil men hen uitnoodigen, dit geld in het buitenland te be leggen, dan moeten er doelmatige waarborgen gegeven worden, die echter niet overdreven moeten zijn. Men heeft dit niet voldoende in het oog ge hóuden bij het verleenen van crediet aan de kleine republiek Oostenrijk, waarvan men thans verlangt, dat het afstand van iedere toe nadering tot Duitschland zal doen". De eerstkomende dagen zullen vermoedelijk wel uitwijzen in hoeverre er hoop mag worden gekoesterd op een algemeene aanvaarding van Hoover's voorstel en tevens dus op een moge lijken ecoTiomischen omfceer-ten-goede. deze gelegenheid zou men de idee hebben opge- daan, om met deze of gene buitenlandsche in- dus-triegro-ep tot een overeenkomst te geraken tegen voor het Fransche kapitaal gunstige credietvoorwaarden. De voornaamste voorwaar- de voor een positief resultaat was de samen, werking tussohen industrie- en bankkringen. Da minister van financiën heeft zich toen slechts tot taak gesteld, deze samenwerking te vergemakkelijken en door zijn advies te steunen. Verder heeft de minister vai finan ciën de richtlijnen aangegeven, hoe de afzet mogelijkheden voor de Fransche industrie zich zouden kunnén aanpassen bij de algemeene doeleinden, die zijn neergelegd in het door de Fransche regeering te Genève aanhangig ge maakte memorandum inzake den economischen wederopbouw Er wordt aan herinnerd, dat de minister van financiën in de kamer een verklaring heeft afgelegd, waarin het standpunt der Fransche regeering ten aanzien van het probleem der kredietverstrekking, werd uiteengezet. De minister heeft er toen den nadruk op ge legd, dat de staat de hem ongunstig lijkende credietverstrekking van Fransch kapitaal in bet buitenland wel kan verhinderen, doch niet zelf over particulier kapitaal voor credietdoe-l- einden kan beschikken. In dezen zin heeft de minister van financiën het zijn plicht geacht, slechts adviseerend en informeerend op te treden i Seipel's pogingen mislukt Mgr. dr. Seipel is in zijn pogingen om een kabinet te fo-rmiee-ren niet geslaagd De onderhandelingen moesten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om twee uur zonder resultaat afgebroken worden. Tot ongeveer middernacht leken de onder handelingen van dr. Seipel met de vroegere meerderheidspartijen nogal gunstig te verloo- pen. Daarna ontstonden echter moeilijkheden, o.a. doordat dr. Sohober weigerde, deel uit te maken van een zelfde kabinet als dr, Kienböck, terwijl dr. Seipel van zijn kant verklaarde, dr. Kienböck als minister van financiën niet te kunnen missen. Men slaagde er niet in tot overeenstemming te komen. Na uren lange onderhandelingen, die Zater dag weer zijn gevoerd, verklaarde dr. Seipel aan de peaisvertegenwo-o-rdige-rs, dat hij zijn opdracht terug zou geven, daar de Groot- Duit-sche partij, die de regeering wilde onder steunen, had te kennen gegeven niet in het ministerie zitting to kunnen nemen. De Groot-Duitschers hadden dit standpunt niet gewijzigd, waardoor dezelfde toestand is ingetreden als voor heit terugtreden van dr. End er. Vervolgens heeft bondspresident Miklias dr. Karl Bur-esch met de vorming van een nieuwe regeering belast. Buresch is ehris-telijk-sociaal en gouverneur van Neder-Oostenrijk. Naar verluidt hoeft dr. Buresch een kabi net samengesteld, waarin hij zelf als bonds kanselier ern Schober als minister van buiten landsche zaken en vice kanselier optreedt. PARIJS, 20 Juni (N.T.A.) Vandaag hebben duikers getraciht in 't inwendige van de bij. St. Nazair© gezonken „St. Philibert' door te drin gen. Zoover zij tot nog toe konden vaststellen, zouden zich geen lijken meer in het vaartuig bevinden. Do onderzoekings-pogingen worden voortge. zet. Onze Parijsohe correspondent seint ons na der d.d. 20 Juni: Door de stormen die den naoht van de ramp hebben gewoed zijn de ruiten en toegangs poorten der St. Philibert geheel verbrijzeld zoodat het vaartuig grootendsels met zand is geivuld. Sedert hedenmiddag spoelen groote hoeveel heden lijken aan, waarvan de meeste onher kenbaar zijn verminkt. De overheid heeft onmiddellijk last gegeven, dat stalen van kleeren en ander© herkenni-ngs. te-ekenen moeten worden opgenomen. De lijken, welke echter toch niet meer her kombaar zijn, zullen om redenon van hygiene ter plaats© worden begraven. WASHINGTON, 20 Juni (R.O.) De „Wyo- ming", die de „Nautilus" op sleeptouw geno. men heeft, heeft draadloos aan het ministerie van marine geseind, dat de onderzeeboot sedert den middag op 49 gr. 35' N.B. en 14 gr. 49' W.L. stil ligt vanwege nieuwe averij. De stuur- boormotor ein de periscoop zijn niet te herstel, len. De bemanning probeert den bakboord motor op gang te brengen. WEIMAR, 20 Junii (W.B.) De Thüringische landdag nam heden in zijn laatste zitting voor de zomerracantde met algemeene stemmen het voorstel van ds volkspartij aan, waarin wordt verzocht bij de rijiksregeering aan te dringen op een verandering van de noodverordening van 5 Juni en maatregelen te treffen, die kun nen leiden tot opheffing van die tribuutbeta lingen. Een voorstel van de communisten om de noodverordening in Thüringen niet door te voeren w^ird verworpen. Uit Dusseldorf "Wordt gemeld: In zijn laatste vergadering te Dusseldorf heeft het hoofdbestuur van het christelijk D-uitsch vakverbond den door de jongste noodverorde ning geschapen toestand onder het oog gezien Na afloop der besprekingen werd een ver klaring opgesteld waarin o.a. gezegd wordt, dat de christelijke vakbonden erkennen, dat de economische en financieel© toestand van Duitschland een vastberaden optreden van de rijksregeering noodzakelijk maakt. Niettemin dient tegen een reeks van bepalingen van de noodverordening stelling te worden genomen. De noodverordening beknot de sociale be moeiingen op ingrijpende wijze en tast de le- vemsiredhiten der werknemers aan. Zij bevat be palingen waardoor de arbeider-'-Cases in ver houding tot andere 'bevolkingslagen ongelijk en onrechtvaardig behandeld wordt. De christelijke vakbonden verlangen, dat zoo spoedig mogelijk de noodverordening gewijzigd zal worden en in een memorandum zullen zij hun bezwaren tegen de aanhangige wijizigings voorstellen kenbaar maken. POLITIEKE OPZET? DE RIJKSTE VREEMDELING IN CHINA Te Shanghai is op 84-jarigen leeftijd over leden Isaac Hardoon, Indiër van geboorte, de rijkste vreemdeling in China. Driekwart van de huizen en magazijnen langs de Nanking Road, den hoofdboulevard van Shanghai, was zijn eigendom. Zijn nalaten schap wordt geschat op vijftig miliioen dollar. Een doode, veertien gewonden. MADRID, 20 Junii (V.D.) In een vergadering te O-viied© werd hiat woord gevoerd dioor een redhtis-repuibiliketin en door den oud-minister Melquiad-eis Alvaraez, die scherpe ori-tii-eik oefen den op het gebied van den hniddgen minister van financiën dien zij verantwoordelijk stel den voor de daling van de peseta. Plotseling ontploft© in de zaal een bom, waarop van de straat een groot aantal com munisten en socialisten de zaal binnendrong. Er ontstond een Moedige vechtpartij, waarbij één persoon werd gedood en veertien personen ernstige verwondingen op-liepen. Eisch en en verlangens WEENEN, 20 Juni (V.D.) De lijst met eischei: en verlangens van de Tsjecho-Slowaksche dele gatie, die de onderhandelingen voor het af sluiten van een handelsverdrag met Oostenrijk voert, is thans door de Oostenrijkselie onder handelaars onderzocht. Men acht liet uitgesloten, dat de Tsjecho- Slowaksche eischen ingewilligd kunnen wor den, en aangezien de eischen het karakter van een ultimatum droegen, kan elk oogenblik het afbreken der onderhandelingen verwacht worde-n. De onderhandelingen voor het tot komen van een handelsverdrag met Slavië zijn verdaagd tot 28 Juni a.s. stand Joego- Studiecommissie voor Midden-Europa Door het Fransche ministerie van financiën wordt een officieel bericht gepubliceerd, in- zaken de vorming van een studiecommissie voor midden-Europa. In dit bericht wordt o.a. gezegd, dat de be. fprekingen in het ministerie van financiën ilechts gediend hebben tot steun van het initia, tlef van Fransche industrieelen en bankiers. Vertegenwoordigers der Fransche industrie hadden reeds eenigen tijd geleden hun voor nemen te kennen gegeven, om den toestand in Midden-Europa ter plaatse te bestudeeren en de mogelijkheden te onderzoeken, die de Fran- •cho industrie daar zou kunnen benutten. Bij CAÏRO, 20 Juni (R.o.) Koning Foead heeft vandaag het parlement geopend, na in zijn statiekaros een tocht gemaakt te 'hebben door de straten, tusschen een haag van soldaten en politie. De bevolking was volmaakt kalm. ,,Uit het feit, dat ten aanzien van een bepaalde zaak geen formeel verbod of gebod uit gevaardigd is, volgt niet, dat die zaak van geen belang is" DR. SCHACHT. Eten Beriijnsch miiddagblad bracht Vrijdag bet bericht, dat dr. Schacht, de oud-president van de Duitsche rijksbank, li,d zou zijn gewor den van de nahionaal-sooiaiuistiisöli'e par-tij. Bij het secretariaat dezer partij bleek hier van echter niets bekend te zijn. Een verklaring van dir. Schacht zelf, kon wegien-s zijn af wezigheid mi-et verkregen worden, doch na zijn jongste rede t-e Dresden kan het .zo-o goed al-s uitgesloten worde-n geacht, -dat hij ziicih bij die Hitler-partij zo-u hebben aangesloten. LITWINOFF Volgen® een beriökt uit Moskou moet Lit- winoff, de volks-com-miisisaris voor buitenla-nd- scih-e zaken, die op het oogenblik in Tsjeciho- Sl-owakijë vertoeft, voornemens zijn, o-p zijn te rugreis maar Moskou een bezoek aan dr. Cur- tiu-s te Berlijn te brengen. LOONSVERLAGING IN CHICAGO. D-e salarissen vain -de ambtenaren en be ambten der gemeente Chicago zullen met 10 pCt. werden verlaagd, om den financieel-en toe stand dier gemeente te verbeteren. Deze verla ging geschiedt op voorst-el van -de commissie voor openbare werken. Onze Brusselsch-e correspondent meldt ons: Nadat Vrijdagavond het publiek voor d-e lijk kist va-n generaal Michel, den verdediger van Namen in 1914, in het academiën-paleis te Brussel had gedefileerd, vond Zaterdagmorgen de nationale begrafenis van d'e-n oorlogsheld plaats. Na een lijkrede van den minister van defen sie, Dens, werd de kisit naar buiten gedragen en op de affluit van een ka-non geplaatst, dat naar de St. Gudulekerk geëscorteerd werd door het 8ste linie-regiment, dat gedurende de oor logscampagne van 19141918 het vierde leger- corps vormde. In de St. Gudulek-erk werd een plechtige lijk dienst gehouden, bijgewoond door den koning en prins Leopold en de hoogste militaire en civiele overheden des lands, waarna de bijzet ting op het kerkhof van Else-ne plaats vond. De jongste Encycliek heeft in Engeland aan leiding gegeven tot beschouwingen van den meeat uiteenloopenden aar-d over de vraag of de Pauselijke uitspraak betreffende de onver- eenigbaarheiid van katholiciteit en socialisme ook betrekking had o-p d-e Labo-urpartij. Dat dioo-r de Pauselijke Encycliek de positie d-e-r labour part ij, van katholiek s-tandpunt be zien, een wijziging zou hebben kunnen onder gaan, i-s natuurlijk uitgesloten. Wat de ver houding tusschen katholicisme en socialisme betreft heeft de Paus slechts zeen* nadrukkelijk datgene bevestigd wat reeds lang algemeen aa-n- vaar-(} werd. In-dien na de Encycliek een Eng-e-l-soh ka tholiek mie-t langer Lid kon zijn van de labour- pantij, dan had hij het ook een wee-k of een maand of zelfs e-en jaar vóór d-e uitvaardiging d-er Encycliek niet kunnen zijn, en aangezien de Kerkelijke overheid in Engeland nooit e-enig bezwaar te kennen heeft gegeven tegen het toetreden van katholieken tot d-e labour-pa-rtij, kan er -geen sprake van zijn dat door de En cycliek z-ul-k een bezwaar geschapen zou zij-n. Maar we-1 heeft zij in Engeland de menscihen aan heit denken gebracht en, gelijk bij-na steeds wanneer de mens-clhe-n denken, zijn zij meer tot verkeerde dan tot juiste conclusies gekomen. De politieke en maatschappelijke tegenstan ders -der labourpartij deden het voorkomen als of de-ze door de Encycliek veroordeeld was ge-wo-rden In werkelijkheid evenwel vteroo-r- d-eelde de Encycliek geen partij maar een be ginselhe-t socialistische. Van labou-rzijd© echter was men eir onmd-ddel- lij-k bij om te verkondigen, da-t de Paus wèl op de socialistische partijen van het Vasteland en miet op die van Engeland gedo-eld kon hebben. Dit gebeurde zelfs met een ijver, die den E-ngel- schen labour-mannen niet fraai stond tegen over hun continentale collega's van de tweede internationale. De moeilijkheden, welke -het laatste jaar tus schen de Engelsehe katholieken en de labour partij gerez-en zijn in verband met he-t onder wijsvraagstuk zijn niet veroorzaakt door het socialisme, maar door het typisch liberale non- coniformiism© der la-bou-rleL-ders. De algemeene staking van 1926 om haar re volutionaire strekking ve-ro-ordeeld door kardi naal Bo-urne, werd ge-dekt door het gezag der laibourleider-s, dooh dezen leenden zich hiertoe niet op grond van hun eigen politieke begin sel-en, maar om te voorkomen dat een groot aantel h-unner volgelingen van he-t Engel-sche „socialisme" zouden overgaan tot het Engel sche communisme. Een Engels-cih katholiek kan individueel geen enkel bezwaar hebben tegen het „socialisme" der labourpartij, maar hij kan ernstige gewe tensbezwaren hebben tegen haar liberalisme of tegen haar communisme. Maar er kunnen ook bv. op gond van de jongste Encycliek bedenkingen bij hem rij zen tegen de conservatieve partij, en er zijn evenveel, of even weinig, redenen om te zeggen da-t de Paus het lidmaatschap van deze, als dat Hij het lidmaatschap van de labourpartij indi rect den katholiek ontzegd heeft. M-aar in ieder g-e-val is het een fudamentéele fiou-t te beweren dat speciaal de labourpartij, in tegenstelling tot alle andere bij de tweede internationale aangesloten partijen, uitgesloten geweest is va-n de Pauselijke Encycliek. Het beele Engelsche partijwezen, zoo door endoor verschillend van dat in eenig anider land, is er noodzakelijkerwijze van uitgesloten geweest in zoo e-rre da-t niet één partij beant woordt aan een al-gemeen internationaal be ginsel (socialisme, liberalisme, nationalisme enz.) Door de veroordeeling ook van den „tammen' vorm van socialisme heeft de Paus wel-is-waar g-ee-n veto uitgesproken over de labourpartij, maar Hij heeft toch de Engelsche katholieken wakker gesohu-d uit een jarenlangen droom. Uit het feit dat de Britsohe labourpartij ver schillen vertoont met de continentale leden der twee-de internationale, en zich van hen vooral onderscheidt door onbevangenheid on confessioneel gebied, hebben de katholieken van dit land al te gemakkelijk afgeleid dat zij tegenover hun continentale geloofsgen-ooten een geprivilegeerde positie innn-emen wat betreft hun volmaakte moreele vrijheid om toe tc treden tot welke partij zij willen. Deze waan werd nog verstrekt door den van d-e Ieren overgenomen, maar hier zoo mogelijk met nog grooter overtuiging aangehangen stelregel: Onze correspondent te Brussel meldt ons nog enkele bijzonderheden over de kamerzitting van Vrijdag j.l., de slotzitting van de discus sies over de door de nieuwe regeering gevraag, de militaire extra-credieten: 200 miliioen frs voor forte-nbouw en 10 miliioen voor onteige ningen. Het thans door de regeering nagestreefd de fensieplan, waarvan eigenlijk geen enkel kamer lid weet, wat het precies inhoudt, voorziet vol gens den minister van defensie, in de ver-de. diging des lands, van de oostgrens tot de Vlaan ders. De grensvers-terki-ng zal 80 miliioen francs kosten. Mocht echter deze som nie-t voldoende zijn voor een rationeele verdediging der grens dan zal de regeering nie-t aarzelen, het parle ment nieuwe kredieten te vragen. Binnen in het land zal men ook de Maas en de Schelde verdedigen. De Scheldeverdediging berust op een overstroomingssysteem, aange vuld door kleine forten en blokhuizen. Voor deze werken worden momenteel geen credie-ten gevraagd. Het verdedigingssysteem, dat thans wordt nagestreefd, komt overeen met de definitieve belangen van België, aldus de minister. Te Genève w-erd dit systeem uitgesloten hij de outwapeningskwestie. Wordt België aangeval, len, dan zullen, als de voorziene werken er zijn, geallieerden tijdig te hulp kunnen snellen Ik heb vertrouwen in den volkenbond, ging spr. voort, doch ik laat mij nie-t het overdre- ven op-timisma leiden; daarom moeiten wij met mogelijke verrassingen rekening houden, Eventueele aanvallers van België moeten nu reeds weten, dat zij als zij door België willen trekken, hier tijd, geld en manschappen zullen verliezen en dat wij vast besloten zijn, het land meter voor meter te verdedigen, steunend op een systeem van permanente forten. België mag niet langer het slagveld van Europa zijn! De Socialistische leider, Va-n-dervelde nam daarop, onmiddellijk het woord, om te verklaren, dat het voor zijn partij onnoodig is, op den vooravond der ontwapenimgsconferentiei de ge vraagde eredieten goed te keuren. Spr. zou intus-schen gaarne vernemen, welk verdedigingsplan de regeering nu eigenlijk tot het hare heeft gemaakt, het plan-Galet of het plan-Maglinse? Het eerste was samenhangend en gebaseerd op de politieke gedachte van -het z.g. centralis me, n.l; den wensch, om België te bevrijden van de-n invloed van een of ander groot land, zooals Frankrijk. Van da-t plan blijft echter niet veel meer over. In de streek van Gent zal mee, mag men de regeering gelooven, onteigeningen verrich ten en wat Antwerpens verdediging betreft, hieromtrent heeft men blijkbaar nog geen be slissing genomen. Welk plan wil men voorbe reiden met de thans gevraagde 210 miliioen francs? Zal men zich op de overeenkomsten van Locarno of op het Fransoh-Bel-gisch militair verdrag van 1920 basseeren voor het uitwerken van een verdedigingssysteem voor België? In elk geval weten wij dat onze verdedigings werken op duidelijke wijze te-gen Duitschland zijn gericht. To Londen is men er niet erg mede ingenomen en te Parijs is men er nog min-dér over tevreden, omdat uien ginds van oordeel is, dat d-e voorziene grensverdediging veel te wensohen overlaat. Wij willen, besloot spreker, een neutraal België in het kader van den volkenbond. De Antwerpsche katholieke afgevaardigde, baron de Kerkhove d'Exaerde, drong aan op afschaffing van h-et crediet van 10 miliioen francs, voorzien voor onteigeningen in de streek van de Schelde. Frontafgevaardigde Ward Hermans verdedig de zijn amendement voor het sloopen der laat ste verdedigingswerken rond Antwerpen en het opheffing der militaire servituten op deze stad eu omgeving. De Antwerpsche katholieke mr. IVJarck (au- teur van het fameus amendement voor het verminderen der militaire eredieten van 225 „Our religion from Rome; our politics from op 175 miliioen francs, waardoor de regeerings. home". Jaspar is gevallen) constateerde, dat de re- Wat zoo lang al-s iets van zelf sprekends ge geering thans geen eredieten vraagt voor de golden heeft, wordt sin-d's de uitvaardiging der forten van An-twerpen, doch da-t h-et een open- jongst© Encycliek, niet meer als van.zalf-spre- baar geheim is, dat het haar bedoe-ling is, deze kend beschouwd. De katholiek heeft zich tot over een paar jaren te laten herstellen. Wij voor kort uitsluitend afgevraagd of er redenen zullen, echter geen. cent uitgaven goedkeuren zijn om tot een bepaalde partij toe te treden: voor de forten, rond Antwerpen, hij heeft zich nooit afgevraagd of daartegen D9 socialistische oud-minister Ansee-le zag over red-enen van hooger orde kunnen staan in de militaire plannen der regeering een poli- om -tot die partij niet toe te treden. Hieraan tie-ken opzet, wijl hij er niet de nationale ver dankt de labourpartij, die beweert bij uitstek op te komen voor de materieele belangen der arbeiders, e-en groot deel van haar katholieken aanhang. Het is evenwel billijk erop te wijzen dat ook va-n de andere partijen tal van katho lieken lid zijn, die hun steun wellicht niet ver leend zoude-n hebben, wanneer zij zich niei overgegeven hadden aan d-em waan dat, aange zien in En-geland godsdienst en politiek van elkaar gesoheid-an zijn, een geiwetens-onderzoek onnoodig is voor den ka-tiholiek, die zijn keus op een der partijen vestigen moet. Uit het feii-t dat ten aanzien van een be paalde zaak geen formeel verbod of gebod uitgevaardigd is, volgt niet dat die zaak van geen belang is. Het i-s in dit opzicht dat de nieuwe Encycliek op Engeilscke katholieken reeds aanmerkelij- ken invloed ui-t-ge-o-efend heeft. Zij zijn zich ervan bewust geworden dat ook in dit land geen enkele partij, en zeker niet de labour partij, a priori zonder voorbehoud voor katho lieken toegankelijk is. Dat velen tot het andere uiterste overgeela gen zijn, en gedeeltelijk onder den invloed van amti-labouragitatie, zijn gaan meenen dat de jongste Encycliek een katAoliek verbiedt lid te zijn van d-e labourpartij, is begrijpelijk. Deze opvatting was noodlottig, want zij dreigde in het Engelsche partijwezen een confessioneel© antithese in te voeren. Kardinaal Bourne heeft thans in een te Edinburgh gehouden rede, den dwalenden den weg gewezen Hij heeft d-oen uitkomen dat de katholiek zich met geen dar drie groote partijen volkomen vereenzelvigen kan. Hij heeft dit toegelicht aan de hand van belangwekkende feiten. Maar hij heeft er na drukkelijk aan toegevoegd dat de katholiek in geweten vrij is lid van de conservatieve, de liberale of de labourpartij te zijn. Maar dit houdt dan ook in dat de katholiek, wat hij tent nu toe in Engeland nagelaten heeft bij het toetreden tot een partij, zijn geweten raadpleegt. dediging achter zag, maar wel de verdediging der regeering zelf, om den steun der liberalen te behouden. Een a-nder socialistisch oud-minister, Huys- mans, bevestigde dat de regeering duibbel spel speelt en dat het wel degelijk de bedoeling van den staf is binnen afzien baren tijd van Antwerpen en Gemt versterkte steden te maken. In zijn repliek zeide de minister van lands verdediging, dat men thans te doen heeft met. ee-n omgewerkt, aangevuld en verbeterd plan van den generalen staf. België wil zich naar alle richtingen verdedigen, eerst aan de grens en dan binnen het land. Minister-president Renkin kwam het betoog van Dens aanvullen. De regeering, zeide hij, handhaaft he-t verdedigingsplan in het Oosten, op de Maas, op de Schelde, op de Leije en op de Dender en hier zullen wij niet van af wijken Deze stellige uitspraak was den Vlaamschen katholieken afgevaardigde Sap aanleiding, zijn amendement in te trekken, waarin hij het vermin-derden der eredieten tot 175 miliioen francs vroeg. Hij drong er alleen nog op aan, dat het ver- dedigingsplan van Gent zou opgeheven worden. Hiermede was dit debat afgeloope-n. Zooals men weet zal aanstaanden Woensdag gestemd worden. ESSEN, 20 Juni. (W.B.) In den loonstrijd van de Roermijnen besliste het scheidsgerecht, onder voorzitterschap van professor dr. Brahn, dat de bestaande loonovereenkomst tot 30 Sep tember wordt verlengd. Het mjjnverbond zal met verwijzing naar den benarden toestand, waarin de Roermijnen verkeeren, de uitspraak van he-t scheidsge- recht afwijzen. DIAMANTHANDELAAR VOOR VIJF MILLIOEN BESTOLEN Betaald met valsche cheques Onze Antwerpsche correspondent schrijft De An-twerpsnlie diamanthandelaar Simon Genu, wonende Belgicilei is het slachtoffer ge- worden van een oplichter. Eenige dagen gele- den kreeg Genn bezoek van esn heer Modesto, Largo, uit Madrid, d n z n van een zeer gun stig bekend staand tl::i. De bezoeker kocht voor bijna 5 miliioen franken aan edolg m.en en betaalde met twee cheques op de Banco de Bilbao. Later bleek dat de cheques valsch waren en dat de kooper geenszins de zoon was van de Madrileensche firma. De bedrogen handelaar kon niets anders doen dan een klacht indienen bij de politie. MADRID, 20 Januari (B.T.A.) Een deputatie van Palma (Majorca) overhandigde Zamora een protest onderteeikend door 45.933 inwoners tegen d-e uitwijzing van kardinaal Segura, de anti-religieuze decreten van de regeering en de beslissingen, welke genomen zijn door de municipailiteiit van Ovredo, om de religieuze orden uit deze provincie te verbannen. PARIJS, 20 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT) De chef-bewaker van de gevan. genis te Versailles is heden gearresteerd we. gens verduistering van frs. 60.000. Hij bewaakte blijkbaar de gevangenis beter dan de brandkast. 'T IS WARM IN AMERIKA 20 Menschen omgekomen Naar Reuiter uit New-York seint, zijn in het centrum en westen van de oostelijke staten van. Amerika de laatste dagen 20 menschen omge- komen door de warmte of verdronken hij pogi-n- gen om aan de warmte te ontkomen. De temperatuur steeg herhaaldelijk tot hij de 100 gr. in de schaduw. BANKAMBTENAREN VEROORDEELD Wegens verduistering Reuter seint uit New-York, dat vier ambte- naren van de „United States Bank", een par. ticuliere instelling, die in December j.l. haar deuren moest sluiten, hebben terechtgestaan wegens verduistering. Drie hunner o.w. de pre sident der Bank, werden tot de maximum, straf van 7 jaar en een boete van 1000 ver. oordeeld. Over den vierde, den vice-president der bank, kon de jury niet tot overeenstem ming komen. HONGERLIJDENDE STAKERS sJorioa noot Gevecht met de mijnwachts NEW-YORK, 20 uni (R.O.) In de mijndistric- ten Ohio en Pennsylvanië, waar duizenden mijn. werkers sedert maanden staken, wordt steeds meer honger en gebrek geleden. In Kentucky is het tot een openlijken strijd gekomen tusoben de stakers en de mijnwachts, waarbij reeds veel dooden en gewonden vielen. Veel van de waarde nog aanwezig De politie te Aken is het gelukt, een dief stal op te helderen, die 5 jaar geleden gepleegd werd hij een intusschen overl-eden „Justizrat" te Aken. De dief wist zich toen meester te maken van sieraden en aandeelen in totaal ter waarde van ruim 180.000 Mk. Hoewel de aandeelen terstond geblokkeerd werden, gelukte het den dief in den loop der jaren toch de dividendbewijzen te verzilveren. Ditmaal probeerde hij het ook bij een bank te Keulen, doch dit werd hem noodlottig. Hij werd gearresteerd en bleek een vroegere huisknecht van den bestolene te zijn. Bij een huiszoeking werden nog voor een waarde va-n 80.000 Mk. sieraden en voor ongeveer 20.000 Mk. aandeelen gevonden. DOOR ROOK VERGIFTIGD Te Leipzig zijn Vrijdag 12 brandweerlieden, die voor het blusschen van een brand in een met rook gevulden kelder waren doorgedron gen, door de rook vergiftigd, zoodat zij in een ziekenhuis opgenomen -moesten worden. Kardinaal Segura wordt door de Burger' wacht gevangen genomen, om over do grens te worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9