LS E FEUILLETON SPORT EN SPEL LUCHTVAART HET INSIGNE. DONDERDAG 25 JUNI 1931 RADIO-PROGRAMMA NED. VER. VOOR CULTUREELE FILMS. „CAROLUS MAGNUS" JAARVERGADERING. m AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. DE PERHIMPOENAN INDONESIA. OLYMPISCHE SPELEN 1932. Inschrijving en loterijen tenbate van de uitzending van Nederland- sche deelnemers INSCHRIJVINGSBILJET. WERELDKAMPIOENSCHAP BILJARTEN. Cadre 71. OVER DEN OCEAAN. Post en Gatty onderweg. mrm: yzersrér/r Post en Gatty landen in Engeland. Ook Hillig en Holres gestart. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. UITLOTINGEN. VISSCHERIJ. RIVIERTIJDINGEN. Naar het Engelsch van Ben B tf VRIJDAG, 26 Juni. Huizen (1875 M„ 160 K. H.) Algemeen pro gramma verzorgd door de NCRV8.00 schrift lezing; 8.159.30 gramofoonplaten; 10.30 zieken- dienst; 11.0012.00 gramofoonplaten; 12.00 politie berichten 12.15 gramofoonplaten12.30 concert R. Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool), 4ï v. d. Horst Jr. (cello), mevr. R. A. v. d. Horst- Bleekrode (zang)2.003.00 gramofoonplaten; 3.00 -1.30 concert. Mevr. G. de Knegt-Ter Haar (sopraan), L. de Ruyter (viool), mej. K. Beute (piano); 4.30 gramofoonplaten; 5.00 H. J. Stein- voortEen schemerlampje5.30 orgelconcert R. G. Creve'coeur; 6.30 radio-dokter; 7.00 tumbouw- praatje H. J. Herwig; 7.30 politieberichten; 7.45 gramofoonplaten; 8.00—9.00 Almelo's Chr. Man nenkoor o. 1. v. A. E. P. Sommer; piano mej. Geels; 9.00 A. J. LLooyen: Vischziekten en hun behandeling; 9.30 Vrijw. Muziekcorps 1ste halfreg. Huzaren te Amersfoort; 10.00 tijdsein, huzaren- taptoe en fanfare's; 10.10 Vaz Dias; 10.10—10.45 vervolg concert; 10.4511.30 gramofoonplaten. Hilversum (298 M., 1004 K. H. 6.45—12.00 VARA; 12.00—4.00 AVRO; 4.0O—8.00 VARA; 8.00 —11.00 VPRO.; 11.00—12.00 VARA; 6.45—7.00 en 7.307.45 gymnastiekles; 8.00 gramofoonplaten; 10.15 voordracht door Ferd. Koolbergen; 10.30 voor de zieken; 11.30—12.00 gramofoonplaten; 12.00— 2.00 AVRO.-Omroeporkest; 2.002.30 uitzending voor scholen; 2.30—4.00 AVRO.-kwartel4.00 orgelspel door Joh. Jong; 4.30 kinderuurtje; 5.15 VARA-orkest; 5.45 zang en piano, resp. Elise de Haas en Joh. Jong; 6.05 vervolg concert; 6.30 S. Broekman: De arbeiders en de lichamelijke op voeding; 66.45 vervolg concert; 7.15 N. V. V.- nieuws; 7.308.00 vervolg concert; 8.00 VPRO.; 11.0012.00 gramofoonplaten Daventry (1554.4 M., 193 K. H.) 11.05—11.20 lezing; 12.20 A. Stewart (sopraan), F. Tiltan (bariton)12.50 orgelconcert, Magery Bevan (sopraan); 1.50 gramofoonplaten; 2.50 uitz. voor sholen; 4.35 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6.20 be richten; 6.50 tennis—verslag; 7.00 recital door L. Isaacs; 7.20 lezingen; 8.5 Tilly of Bloomsbury, bly spel van Isan Hay; 9,30 berichten; 9.50 lezing; 10.05 Marie Wilson (viool), Edward Walker (fluit) Maurice Cole (piano), orkest; 11.2012.20 dans muziek. Par jjs (Radio Paris 1725 M., 174 K. H.) 8.05, 12.50 en 8.20 gramofoonplaten; 8.20 hoorspel; 9.50 gramofoonplaten. L. a n ge n b e rg (473 M., 635 K. H.) 7.25—8.20 en 12.20 gramofoonplaten; 1.25—2.50 orkest; 8.20 koor- 10.10 ca. gramofoonplaten ,10.35 berichten. Daarna tot 11.20 orke3t; 11.2012.20 dansmuziek Kalundborg (1153 M„ 260 K. H.) 12.20—2.20 orkest; 3.20—5.20 orkest en reclamatie; 5.20—5.50 kinderuurtje; 8.30—9.30 orkest en zang- 10 00— 10.20 liedjes by de luit10.35—11.20 orkest Brussel (508.5 M„ 590 K. H.) 5.20 concert; 6.05 orkest; 6.50 gramoofonpiaten8.20 orkest en zang. (338.2 M., 887 K. H.) 5.20 orkest; 6.35 gramo foonplaten; 8.20 orkest; 9.20 dansmuziek Ze es en (1635 M., 183.5 K. H.) ca. 7.00—7 50 gramofoonplaten; 9.20—12.20 lezingen; 12.20 gra mofoonplaten; 1.152.20 berichten; 2.203.20 gra mofoonplaten; 3.204.50 lezingen; 4.505.50 con cert; 5.50—8.20 lezingen; 8.20 concert; 8.50 komische opera; Das schönste Madchen im Sthdtchen, van Conradi; 10.35 berichten; Daarna tot 12.50 dansmuziek. Definitief opgericht. Men deelt ons mede; Zaterdag 20 Juni j.l. werd In Phi Ups-de- monstrat-iemlen te Amsterdam in een druk bezochte bijeenkomst overgegaan tot definitieve oprichting der vereeniging, welke kortweg „oultourfilmeenitTale'' 'genoemd zal worden. Het Bestuur werd als volgt samengesteld; Voorzitter: D. van Staveren, Voorzitter van de Centrale Commistsie voor de filmkeuring, 's-Gravenlh≥ SecretarisJ. H. van Zwijn- dregt, van de Wateringelaan 140, Voorburg; PettningiineeaterD, H. van Dam, Konings laan 64, Amsterdam. Leden: Mr. P. Tideman, advocaat en procureur, Duinwijkweg 3 te Bloe- -m endaal; A. W. J. Natzijl, Hoofd eeneT School te 's-Gravenihage; J. J. v. d. Meulen, hoofd eener School te Rotterdam; Prof. Dr. A. H. M. J. -van Rooy te Amsterdam. De door het Voorloopdge Bestuur aan de ver gadering voorgelegde onitwerp-statuiten werden definitief vastgesteld, rwiaarna het Bestuur tnaohiiiiging verkreeg het noodige te doen ver richten tot toet bekomen daarop van de Ko- ©Inkilijike Goedkeuring. Wat de verdere plannen dei- vereen iglng be treft, kan ojm. worden -medegedeeld, dat zij zal samenwerken met eigenaren en verhuur, ders van films, om scholen en instellingen vas onderwijs en valksontwikkelimg aan gooide films te helpen tegen billijke huurprijzen. Bijzonder zal zij zich ook Interesseeren voor de smalfilm, aan welk probleem op het onlangs te Weenen gehouden Internationale leerfiilm- congres veel aandacht werd 'besteed. De samen stelling van een nationale leerfümcatalogus is reeds in voorbereiding. Hot secretariaat is gevestigd Van de Wa- teringelaan 140 te Voorburg. Voldoening over het voortbestaan van „De Tijd". Dinsdag vond in het Corpsgebouw die jaar vergadering plaats van het Nijmeegsche Stu dentencorps. Nadat verschillende huishoudelijke aangele genheden van het Corps waren afgehandeld, gaf de aftredende praeses, de heer L Jonker gouw, een terugblik op de positie van den Se naat in het afgeloopen jaar. Spr. memoreerde, dat critiek dezen Senaat niet is bespaard en weidde meer in 't bijzonder uit over deze cri tiek, die hij somtijds van verdacht allooi noem de. Spr. dankte het deel van het Corps, dat den Senaat gesteund heeft om zijn prestige te handhaven. Nadat spr. verder dank gebracht had aan allen, die den Senaat bij zijn taak hadden bijgestaan, sloot hij met een heilwensch voor den nieuwen Senaat, In de rondvraag, die vervolgens plaats had, werd op voorstel van den heer L. Paulussen de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen: „De leden van het Nijmeegsche Studenten- Corps „Carolus Magnus", in vergadering bijeen op Dinsdag 28 Juni 1931, kennis genomen heb bende van het beleid der aandeelhoudersver gadering van het Dagblad „De Tijd" d.d. 16 Juni j.l. en de mededeeling der directie in het avondblad van 22 Juni j.l. betreffende resp. voortzetting en regeling van „De Tijd" in de finitieven vorm; overwegende de nooit te over schatten verdiensten, welke „De Tijd" zich In onze Katholieke traditie heeft verworven, zoo wel op meer religieus als op kultureel-weten- sehappelijk gebied; overwegende bet onher stelbare verlies, dat, afgezien van andere nood lottige gevolgen, een eventueel opheffen van „De Tijd" zou hebben beteekend voor Katho liek Nederland, juist in een tijd, nu de actueele toestanden degelijke fundeering en veelzijdige belichting van grondwaarheden op alle gebied vereischen; overwegende derhalve het groote belang, waarmee onze kuituur en een groot deel van onze bevolking gediend is, nu het voortbestaan van „De Tijd" is verzekerd; voelt zich na dagen van teleurstelling en spanning gedrongen blijk te geven van vreugde en sympathie met de succesvolle pogingen, die geleid hebben tot een gelukkige oplossing en wenscht bevredigende en waardige bekroning van de verdere organisatie-plannen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Redactie van het Dagblad „De Tijd", het Nijm. Studenten-Weekblad Vox Carolina en het R. Stud. BI., en gaat over tot de orde van den dag." Na de rondvraag had de Installatie van den nieuwen Senaat plaats, welks praeses, de heer M. van Thiel, een zeer frissche aanvaardings rede uitsprak, waarin hij de verschillende te kortkomingen in de organisatie van het Corps duidelijk naar voren bracht en de verwachting uitsprak, hierin verbetering te zullen brengen. O.a. noemde spr. als een der plannen van den nieuwen Senaat het treffen van voorbereidin gen om binnen afzienbaren tijd te komen tot een nieuw Corpsgebouw. Over de verhouding tot de Unie van R. K. Stud. Ver. was spreker in het geheel niet te vreden. Spr. noemde den bestaanden toestand halfslachtig en wenschte, of naar den eenen, of naar den anderen kant verbetering. Na de verschillende onderafdeelingen nog beschouwd te hebben, dankte spreker den af getreden Senaat en den moderator van het N. S. C. Vervolgens had nog een korte rondvraag plaats, waarna de vergadering gesloten werd. BRAND. Door onbekende oorzaak ontstond gisteren nacht brand in het door drie gezinnen bewoond Iiand op den hoek der Smidsstraat, te Cuyk, toebehoorenid-e aan den heer K. Vóór de brand weer hulp kon bieden stond het gebouw in lichte laaie. De bewoners konden zich mol moeite in veiligheid stellen. Het gebouw brandde geheel af, terwijl van de inboedels slechts een klein gedeelte gered werd. Pand en Inboedels waren verzekerd. De landbouwer P. v. d. B., die te Oosterwolde onder een auto ls geraakt, ls aan de gevolgen van zijn bekomen verwondingen overleden. DOODELIJK MIJNONGELUK. In de mijn Adolf", te Merkstein. grenzende aan Kerkrade, geraakte de gehuwde 34-jarige mijnwerker, M. Jansen, onder afvallend ge steente. De dood trad onmiddellijk in. Staat deze onder invloed van Moskou Eenige jaren terug ls door Mos-kou opge richt een internationale „Liga tegen imperia lisme en voor nationale onafhankelijkheid". Het administratief hoofdbureau is gevestigd te Berlijn en staat onder leiding van den commu nist W. Miinzenberg, Van 30 Mei tot 2 Juni 1.1. hield de Liga al daar haar jaarvergadering, waarover verslag uitgebracht is door het communistisch centraal- orgaan, de Inprekorr. In dat verslag wordt o.a. geconstateerd: dat eenige personen die tot dan toe met de Liga hadden meegewerkt, zoo als Fimmen, Nehru en Hatta (eerlang voorzit ter der Perhimpoenan Indonesia), overgeloo- pe-n waren naar het kamp der imperialisten; dat daarom de executieve der Liga het besluit toejuicht der Perhimpoenan, waardoor deze uit eigen beweging Hatta heeft gedesavoueerd. Vervolgens wordt ons meegedeeld, dat de vertegenwoordigers uit Indië, Indochina, Indo nesië, Afrika, eenparig hulde brachten aan de Sovjet-unie en in haar de eenige sehutse en toevlucht erkenden voor de massa's in de koloniale gebieden. Vertegenwoordiger nu voor Indonesië was de heer Abdul Majid, de huidige voorzitter der Perhimpoenan. Op het einde der bijeenkomst werd genoemde heer opgenomen als lid van de executieve der Liga. Aldus de Inprekorr van 9 Juni 1.1. De Olympische Spelen, die het volgend jaar te Los Angeles en Lake Placid (Winterspelen) zullen worden gehouden, mogen zich reeds lang verheugen in de belangstelling van heel de wereld. In elk lafid zint men op middelen om zoo goed mogelijk voor den dag te komen en hetzij door subsidie van de overheid, hetzij uit particuliere bronnen brengt men galden bijeen om de nationale Olympische Gomité's in staat te stellen de uitblinkers in eiken tak van sport, goed voorbereid naar de Vereenigde Staten te kunnen sturen. Het Nede-rlandsch Olympisch Comité heeft beseft, dat Nederland niet achter mag blijven. Zuid- en Noord-Amerika hebben zoo krachtig meegewerkt tot het welslagen van de Spelen te Amsterdam wij herinneren terloops aan den dubbelen eindstrijd van het voetbaUorno-oi tus- scihen Argentinië en Uruguay dat het voor Nederland niet meer dan de plicht van het fatsoen is om te Los Angeles en te Lake Placid aanwezig te zijn en voor den dag te komen, zooals onze krachten dat veroorloven. Wat zouden de zakenvrienden van onze groote kooplui, industrleelen en reeders daarginds aan de overzijde van den Oceaan er wel van zeggen, als Nederland nu zou wegblijven, als 't in ge breke zou blijven te voldoen aan wat de natio nale eer het gebiedt. Wij hebben zooveel vertrouwen in het Neder- landsche volk, en zijn overtuigd, dat een meer derheid prijs stelt op de handhaving van onzen goeden naam ten deze, dat wij met ingenomen heid gehoor hebben gegeven aan het verzoek Vi.n het Nederlandsch Olympisch Comité om onzen steun te verleenen bij het verkrijgen van de noodige gelden, die de Nederlandsche deel neming te Los Angeles en te Lake Placid moge lijk moeten maken. De uitblinkers, die we heb ben in verschillende takken van sport, behooren in staat gesteld te worden aldaar aan den start te verschijnen. Bij de feestelijke opening van de Spelen (Ie-r Xe Olympiade in de mooie Californlsche hoofd stad mag bij den optocht der naties de Neder landsche vlag, getorst door een onzer sierlijkste abhleten, gevolgd door de bloem van onze sport wereld, mannen zoowel als vrouwen, niet ont breken. Zij waaie daar feestelijk uit ter verkon diging aan heel de wereld, die daar vertegen woordigd zal zijn, dat Nederland zijn plicht geweten heeft, dat Nederland aanwezig is. Het Nederlandsch Olympisoh Comité heeft gezonnen op middelen, om de noodige gelden bijeen te brengen. Er zal veel noodig zijn; reis- en verblijfkosten zijn hoog en ook al zal het N.O.C. zich ditmaal beperken tot de uitzen ding van hen of haar, van wie men redelij kerwijze verwachten mag, dat zij een goed fi guur zullen slaan, dan toch is er nog heel wat noodig. Het N.O.C, is overtuigd met ons en met vele andere vooraanstaanden ln den lande, dat, gezien de tijdsomstandigheden, lo terijen met daaraan verbonden inschrijving, het beste middel is om veel geld voor dit doe] te verzamelen, afkomstig pit alle lagen van ons volk. Vijf commissies hebben van de Overheid toe stemming gekregen tot het houden van lote rijen in vijf districten van ons land, t.w. in Noord-Holland en in Zuid-Holland; voorts in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg; verder in Utrecht, Gelderland en Overijse! en ten slotte ln Friesland, Groningen en Drente. Elk distriot zal omvatten 16000 loten a 2.50. Er zijn 240 prijzen in elk district, n.l. auto mobielen 1, wherries 8, motorrijwielen 2, radio toestellen 10, rijwielen 30, tennisrackets 30, zilveren sigarettenkokers 30, schaatsen 40, Ge- denkboek Olympische Spelen 1928 40 en voet ballen 54. Met dit plan hebben de volgende heeren hun sympathie betuigd; overtuigd als zij waren, dat alle landgenooten krachtig moeten mee werken, om deze nationale loterijen te doen slagen teneinde het uitzenden van een ploeg deelnemers, die de eer van Nederland zal ver dedigen, mogelijk te maken. Het zijn voor de verschillende districten de volgende heeren: District Noord-Holland: di. C. J. R. van Aalst, Amsterdam; A. Andriesse, Amsterdam; J. F. de Beaufort, Amsterdam, mr. J. B. Bo- mans, Haarlem; H. Cremer, Amsterdam; W. F. G. L. Driessen, Den Helder; A. B. van Hol- kema, Amsterdam; J. C. de Hoop Scheffer, Amsterdam; IC. ter Laan, Zaandam; G. H. de de Marez Oyens, Amsterdam; Robert May, Am sterdam; dr. R. J. Th. Meurer, Amsterdam; A. van Ogtrop, Amsterdam; Ed. Polak, Am sterdam; Jhr. L. J. Quarles van Ufford, Hil versum; A. van Riel, Amsterdam; mr. A. ba ron Schimmelpenninck v. d. Oye, Bloemendaal; dr. C. Spoelder Jr., Haarlem; P. E. Tegelberg, Amsterdam; G, v. d. Vliet, Overveen; P. W. Waller, Overveen; mr. W. C. Wendelaar, Alk maar; dr. F. M. Wibaut, Amsterdam. District Zuid-Holland: mr. H, N. Azon Jaco- metti, Rotterdam; T. B. Baart de la Faille, Rot terdam; prof. dr. J. A. J. Barge, Leiden; D. G, van Beuniugen, Rotterdam; mr. P. Droogleever Fortuyn, Rotterdam; M. Dutilh, Rotterdam; A. F. J. Dijkgraaf, Rotterdam; Jhr. mr. C. Feith, 's-Gravenhage; E. G. Gaarlandt, Gouda; N. C, F. van Ginkel, Leiden; A. J. M. Gou- driaan, Rotterdam; C. v. d. Graaf, Rotterdam; C. W. van Hasselt, Rotterdam; J. W. Henny, Leiden; M. H. van Hertzfeld, Rotterdam; W. Hiel, Rotterdam; L. M. A. Hoffmann, Rotter dam; W. H. Hudig, Rotterdam; mr. J. B. Kan, 's-Gravenhage; J. M. de ICorver, Rotterdam; A. de Koster, Leiden; J. ter Laan, Rotterdam; J. J. Liber, Rotterdam; K. J. J. Lotsy, Dor drecht; H. A. Meerum Terwogt, Rotterdam; Ph. Mees, Rotterdam; prof. mr. E. M. Meyers, ieiden; H. G. J. de Monchy, Rotterdam; C. A. Guller, Rotterdam; mr. W. Nolst Trenité, Rot terdam; H. Nijgh, Rotterdam; J. J, Oster, Rot terdam; M. J. Overeynder, 's-Gravenhage; dr, D. J. van Prooye, Rotterdam; J. J. Rambonnet, 's-Gravenhage; G. van Rossem, 's-Gravenhage; J. Rijpperda Wierdsma, Rotterdam; mr J. Sa- lomonson, Dordrecht; mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, Leiden; jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje, 's-Gravenhage; mr. J. C. Stoop, Dor drecht; H. Stulemeyer, Schiedam; A. Tordoir Bzn., Rotterdam; H, N. Valckenler de Greeve, Gouda; mr. J. A. de Visser, Rotterdam; dr. J. Th. de Visser, 's-Gravenhage; mr. H. W. Vlie gen, 's-Gravenhage; G. Vlug, Rotterdam; L. v. Zandvliet, Rotterdam. District ZeelandNoordbrabantLimburg Mr. P. Bloemarts, Breda; B. M. Berger, Venlo; M. W. J. Coenders, Sittard;' mr. J. F. van Deinse, Middelburg; mr. dr. W. F. J. Frowein, Heerion; M. F, G. M. van Grunsven, Heerlen; A. J. A. Hagdorn. Maastricht; G. A. Hajenius, Goes; G. W. Le Heux, Tilburg; mej. A. Hou- ben, Tilburg; Ir. D. J. Klink, Heerlen; mr. F. van Lansohot, 's-Hertogenbosch; L. Lobaoh, 's-Hertogenbosch; E. v. d. Mortel, Vught; mr. F. J. M. Nederceen, Roermond; mr. L. B. J. van Oppen, Maastricht; Ir. P. F. S. Otten, Eindhoven; J. H. Paris, Maastricht; mr. Pass- toors, Tilburg; mr. F. E. Pels Rijcken, Breda; dr. A. F. Philips, Eindhoven; J. Pilaar, Goes; mr. Th. Portheine, Middelburg; O. L, C. Redelé, Eindhoven; Ir. H. II. J. Ruyten, Roermond; A. Verdijk, Eindhoven; H. P. M. Verlinden, Bergen op Zoom; mr. M. W. G. v. d. Veur, Mid delburg; C. A. van Woelderen, Vlissingen. District UtrechtGelderlandOverysel: Edo Bergsma, Enschedé; mr. M. II. de Boer, Utrecht; N. Broekhuysen, Baarn; M. J. Dyck- meester, Zutphen; J. A. de Goeyen, Arnhem; H. P- Gelderman, Oldenzaal; W. Graadt van Roggen, Utrecht; mr. J. Huges, Arnhem; N. G. Jannink, Enschedé; mr. G. Jansen, Hengelo; J. Keppels, Hengelo; mr. S. J. R. de Monchy, Arnhem; P. W. Scharroo, Amersfoort; J. Schuitemaker, Almelo; mr. M. Sichter- man Almelo; dr. A. A. Smits, Enschedé; J. A. H. Steinweg, Nijmegen; W. Stokvis, Utrecht; D. W.. Stork Jr., Hengelo; B. H. Vos, Enschedé; N. X. Th. M. Vos de Wael, Ol denzaal; J. Warner, Zwolle; mr. F. W. R. Wt- tewaall, Deventer; J. J. von Wulfften Palthe, Almelo; B. J. Wijkamp, Baarn. District GroningenFrieslandDrenteJhr. mr. J. M. van Beyma, Leeuwarden; mr. J, Bo- thenius Lohman, Assen; Jhr. Burmania van Andringa de Kempenaer, Haren; J. J. G. S. Falkema, Heerenveen; A. Gautier, Coevorden; H. J. Harkema, Groningen; N. de Jager, Gro ningen; J. Knoppers, Meppel; mr. J. Linthorst Homan, Assen; A. Loot, Groningen; J. Piet, .Heerenveen; E. Rugge, Groningen; Jhr. A. J. van Sminia, Leeuwarden; Jhr. A. J. b. Ver- heyen, Groningen. Aan onze bureaux zal van den 24sten Juni af gedurende veertien dagen gelegenheid be staan tot inschrijving, al of niet tegen levering van loten, terwijl ook loten h contant ver krijgbaar zijn. Landgenooten, die sympathiseeren ;met het nobele doel van het N.O.C., om de nationale eer hoog te houden, kunnen, door het storten van gelden op ons gironummer, of te bezorgen aan ons bureau, van hun belangstelling doen blij ken. Deze gelden zullen, voor zoover het bedragen betreft van 25.en meer, in onze kolom men verantwoord worden. Firma's zullen vol uit, particulieren met initialen worden ver meld. in te ziende-n aan heit bureau onzer courant. Ondergeteekende wenscht hij te dragen voor de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 voor een bedrag van gulden *),met levering van loten. zonder (naam) (woonplaats) doorhalen wat niet gewenscht wordt. De uitslagen van den laatsten dag zyn: pnt brt. h.a. gem. 300 24 62 12.08 214 24 54 8.91 300 25 69 12.— 198 25 39 7.92 300 23 55 13.04 296 23 103 12.86 De eindstand is Big- gew pnt. brt. h.s. gem. h. gem. 6 2092 182 92 11.49 17.64 4 2014 181 103 11 l2 15.- 1965 210 85 9.35 13.83 Luypaerts 4 1918 233 102 8.23 13.63 Albert 4 1772 218 104 8.12 12 50 1947 183 87 10.63 15.78 Foerster 3 1942 205 72 9.47 10.— Sevilla 0 1070 181 54 5.91 9.30 HARBOUR GRACE, 23 Juni. (R. O.) De vlie gers Post en Gatty zyn om 17 uur, plaatselijke tyd, gestart voor een vlucht naar Berlijn, dat ze zonder tusschenlanding hopen te bereiken. Ze hebben 2700 liter benzine aan boord. NEW-YORK, 24 Juni (N. T. A.) Het stoom schip „Drottingholm", dat zich 21 zeemijlen ten Noord-Oosten van Kaap Race bevindt, heeft draadloos medegedeeld een radiogram te hebben ontvangen van de Amerikaansche vliegers Post en Gatty, die een vlucht over den Oceaan ma ken. De vliegers gaven hun positie niet op, doch deelden mede dat zij in helder weder met een lichte bries vlogen. s LONDEN, 24 Juni. (R.O.) De vliegers post en Gatty zyn om 11.45 uur te Sealand by Chester geland. Om 14.05 uur zjjn ze weer opgestegen om den tocht naar Berlyn voort te zetten. Tusschenlanding te Hannover. HANNOVER, 24 Juni. (V.D.) De beide Ameri kaansche Oceaanvliegers Post en Gatty hebben hedenavond om 18 uur 40 op het vliegveld van Hannover een tusschenlanding gemaakt. Om 18 uur 55 zyn de piloten weer opgestegen, even later werd opnieuw geland om benzine in te nemen. Om 19 uur 13 is het toestel naar Berlyn vertrokken. Te Berlijn aangekomen. BERLIJN, 24 Juni. (W.B.) De Amerikaansche vliegers Post en Gatty zijn om 20.30 uur voor spoedig op het vliegveld Tempelhof aangeko men. LONDEN, 24 Juni. (R.O.) Post en Gatty zou den een nieuw snelheidsrecord gemaakt hebben door ongeveer 2200 myl in 14% uur af te leg gen. NEW-YORK, 24 Juni. (V. D-) Uit Harbour Grace op Newfoundland, wordt gemeld, dat he denmorgen om 8.54 (M.E.T.) ook de Deensche vliegers Hillig en Holres zy'n gestart voor hun vlucht over den Atlantischen Oceaan naar Ko penhagen. TE ROTTERDAM. In het notarishuis aan de Geld. Kaae. Op Woensdag 24 Juli, des namiddags 2 uur. EINDAFSLAG. Magazynpand, Rechter Rottokade 41 en 43. In bod op 53.000. Daarop verkocht. Pand en erf, Heemraadsplein 19. In bod op ƒ18.200. Voor ƒ18.500 verkocht. Pand en erf, Schoonebergerweg 31. In bod op 16.800. Voor 16.810 verkocht. Pand en erf, Aelwyn Florisstraat 8. In bod op 10.100. Daarop verkocht. Pand, open plaats en erf, Rosestraat 108a, b. c. In bod op 18.700. Daarop verkocht. VOORLOOPIGE AFSLAG. Pand en erf, Dirk Smitsstraat 7. Trekgeld 14.500. Pand en erf. Beursplein 14. Trekgeld 71.UOO Panden en erven, Beursplein 1618. Trekgeld 131.000, VERWOESTE GEBIEDEN 1923. Trekking van 22 Juni 1931. No. 2 serie 133.222 is betaalbaar met frs. 1 mil- lioen, no. 3 s. 274.174, no. 1 s. 63.430 en no. 3 s. 380.81 4elk met frs. 50.000, de andere nos, van genoemde series elk met frs. 550. VLAARDINGEN, 24 Juni. Binnen van de ha- ringvisschery VL. 85 met 204 kantjes kol- maatjes. HANSWEERT, 24 Juni. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 3; Trio, Hoog lander; Vertrouwen, Borger; Mimosa, Seip; Tele graaf 19, Nortier. KOLHORNMagdalena, van Kronen; Nooit Volmaakt, FokkenSCHOONHOVENMarie Anna, Sponselee; AMSTERDAM: st. Amstel 6; LEIDENLudovica Maria, van CauterenVEL- SENVertrouwen, Theunisse; VREESWIJK: Charlotte, Vriens; WEMELDINGE: 2 Gebroeders, de BruynDEVENTER: Johanna Adriana, Schot; KEIZERSVEERHelena Jacoba, MullerGEER- TRUIDENBERG: Broedertrouw 10, JolieOOS TERHOUT; Cornells, de Jong; 'S HAGE: 3 Frères, Hamel; UTRECHT: Angele, v. Dongen; IJMUIDENOome Hein, Zandvliet. DUITSCHLANDAmice, van Capelleveen; Citerna, Boontjes; Naphta 2, Wetzel; Naphta 7, Goob; Dragon, de Jong: Rhenania 30, Strack; Rheinfahrt 96, Deilacher; Mannheim, Beckhaus 2 Gebroeders, Damhof; Albert, Camermana; Lucia, Hooglander; Renee, Maas; Socaline 1, Blattner; President Bonnardel, Baumann; Sani 15, de Wys; Luise Sophie, Holzvoigt; Indo Chine, van Maurik; Cupido, de Bot. BELGIE: st. Ryn en Schelde 3; Petronella, Jolie; Sulphur, Duut; Rival, den Outer; Dirkje, Duit; Cornelia Ficternella, Polak; Schelde, Koop man; Junior 12, de Briicker; Julia, Strooband; Sophie, Roger; Marinus, Stevense; Sani 7, Struik; Onderneming, Smit; Johan, Verwijmeren; .Cla- mar, Vermeulen; Lajo, Jonker; Hendrik, van DoodewaardMarie. RademakersPorfier 28, Dooms; Jama, PietermannSofrico, Wulhe; Mon- tesquieu, HeintzelmannRisico, van Denderen; Willey jeanrie, Pyl; Vertrouwen, Schot; 2 Ge broeders, RomersAthena, Steinheimer. 41.) Mallinson bukte zich, en wederom wierp hy met een gemompelde verwensching iets van zich af, thandover den rand van de loopgraaf, zoodat het op enkele meters afstand van Dor- rington neerviel. Het was een veel gedeukt groentenblik. Hij moest bij zich zelf lachen op het gezicht hiervan en terwijl de man beneden met graven voortging, dacht hij geamuseerd, dat wie de Dauvray collectie ook verborgen mocht hebben, dit in ieder geval met de noodige voorzorgen was geschied. Toen schoot hem plotseling een andere ge dachte te binnen. Wat, Indien de beele zaak bedriegerij was? Dat was mogelijk en die verroeste blikken schenen in die richting te wijzen. Indien dat zoo was, zou de man daar beneden waarschijnlijk gek worden van teleur stelling. Hij keek nog scherper toe en wachtte vol ongeduld op de ontknooping van dit avon tuur terwijl hij besloot dat wat er ook zou gebeuren, de ander hem niet mocht ontsnappen. Toen gaf plotseling de graver een kreet van vreugde en triomf en wierp zich op zijn knieën naast het gat, dat hy gegraven had. Hij leunde voorover en greep naar iets, dat Dorrington niet kon zien. Er klonk een zuigend geluid en Mallinson tilde een am-munitiekist naar boven, die, hoewel bedekt met modder en vuil, geheel in tact leek. Driftig wierp hij de kist op den kleidam, dien hij had opgericht terwijl hij als een gek begon de sluiting van de kist te verbreken. Duidelijk kon Dorrington den jagenden adem van den ander hooren. 31* aan, dien hij als onverstoorbaar en ijs- kond had gekend, scheen in een staat van de grootste opwinding te verkeeren. Hij zou ab- wanhopig zijn Indien hij op dit moms^ van grooten triomf bemerkte dat hij zich bevond tegenover diengene, dien hij dood en verdron ken geloofde in de molenbeek in Dorset. Terwijl hy de pogingen van den man gade sloeg werd hij zich bewust van een eveneens toenemende Opwinding. Indien Mallinson en hij zich niet vergisten, lag er in die kist alles wat overgebleven was van Célle's fortuin en De laatste s-luiting was verbroken en met een hand, die beefde van spanning en ongeduld, lichtte Mallinson het deksel op. Er lag nog iets onder een stuk kleed of watten of zoo iets en met een ruk trok hij dit weg om het volgende oogenblik een kreet van de grootste verbazing te uiten. Mon Dieu! Dorrington leunde nog verder voorover, zoo dat hoofd en schouders over de loopgraaf sta ken en zoodoende bemerkte hjj de reden van de extase van den ander. Beschenen door het zachte maanlicht, leken de steenen in de kist, die zoo lang in het donker gesloten waren, op te vlammen en te flikkeren in alle kleuren van den regenboog. Hij kon ze niet precies zien, afmetingen en kleuren waren niet te onder scheiden, doch hij zag alleen dat vuurwerk dat de oogen verblindde en dat bewees, dat er ln de kist een schitterend fortuin lag opgesta peld, waarvan de waarde zelfs door een expert niet gemakkelijk te bepalen zou zijn. Verblind door dit gezictot leunde hij nog verder voorover en daardoor raakte plotseling 'n steen los, die met een doffen plomp in liet water viel. In een seconde scheen Mallinson te handelen. Hij wierp de kist dicht en draaide zich met een ruk om teneinde te zien, wat dat geluid beteekende. Zijn felle oogen zwierven langs den rand van de loopgraaf en ontdekten plotseling den man, die daar van bovenaf op hem neerzag. Een oogenblik stond hij als ver lamd. Wilde emoties spiegelden zich op zijn ge laat af. vrees, verwondering, ongeloof. Het was duidelijk dat hij niet wist wat hy er van gel00ven moest en ongetwijfeld kwam de ge dachte aan spoken in zy'n brein op. Spoedig bedwong hij echter zijn eerste ontsteltenis en toen hij bemegkte, dat het geen dwalende geest was, steeg er een razende woede in hem op. Duivels! lachte hij als een dronken man in zijn woede. „Jij! Wel!" Hij tastte in zijn zak naar een wapen, toen Dorrington zijn sprong nam waarbU hij boven op hem terecht kwam zoodat hij over den kleidam heen geworpen werd. Zij tuimelden beiden in het modderige water en terwijl zij wild daarin rondplasten, trachtte Dorrington den ander onder water te duwen met de gedachte, dat hij dan vrijwel onschadelijk zou zijn. HOOFDSTUK XXX. GEVANGENEN. Majoor Darling, die voortsloop in de richting van waaruit de geluiden tot hem doordrongen, ontdekte plotseling een neergehurkte figuur voor zich: Hij drukte zich plat ter aarde en trachtte den man, die met zijn rug naar hem toegekeerd zat, te herkennen, wat in het on zekere licht niet mogelijk bleek. Dat het een van de twee personen was, die hij volgde, was buiten twijfel. Maar welke van de twee? Zi)n vriend, of die kerel van een Mallinson? Wie van de twee het echter ook zijn kon, het was duidelijk dat deze den ander bespiedde, terwijl hij ongetwijfeld zijn kans afwachtte om hem te verrassen. Bovendien zei-den zijn ooren hem, dat de andere, onzichtbare, ergens aan het werk was. Indien hij kon ontdekken, wie van de twee dit was, zou het misschien on- noodig blijken reeds dadelijk in te grijpen. Hij sloop nog een weinig dichter bij de neer gehurkte figuur, maar het maanlicht speelde hem parten, zoodat hij niet kon onderscheiden wie het was, totdat door de nachtelijke stilte Mallinson's triomfkreet tot hem doordrong. Toen wist hij, dat de figuur vóór hem Dor rington moest zijn, die de handelingen van den ander bespiedde, en gerustgesteld door die wetenschap bleef hij doodstil liggen wachten op het psychologisch moment om ln te grijpen. Dit kwam spoediger dan hij verwachtte. Van uit de donkerte die de plaats van de loopgraaf aanduidde, klonk Mallinson's hartstochtelijke uitroep en toen hij -zijn vriend naar beneden zag springen, vloog hij overeind en rende hij naar de loopgraaf. Onderweg vernam hij een geplas en een ge- plons, waardoorbeen grauwen en snauwen klon ken als van 'n vechtenden wolf en eens klonk er een luide kreet. Hij kwam aan de loopgraaf en staarde naar beneden. De twee mannen wor stelden in het water, dat op den bodem van de loopgraaf stond terwijl de een klaarblijkelijk het hoofd van den ander onder water hield. Hij herkende Dorrington en zich omdraaiend riep hij luid tot zijn achtergebleven metgezellen: Ahoi! Hierheen, vlug! Bij dezen onverwachten kreet draaide Dor rington gedurende een moment zijn hoofd om teneinde te zien waar dit geluid vandaan kwam en de majoor bemerkte, dat zijn vriend half gek van woede was. Daarop besteed-de Dor rington weder al zijn aandacht aan zijn slacht offer, dat wanhopige pogingen aanwendde om zich uit de verstikkende modder te bevrijden. Het was een krachtige poging en deze scheen te gelukken, want Dorrington kon zyn evenwicht niet meer bewaren en rolde opzij. Met een kreet van triomf schoot de ander boven op hem, om hem neer te houden. De twee vechtenden had-den alle begrip van hun omgeving verloren, zij zagen slechts elkan der en werden verteerd door den lust den tegen stander buiten gevecht te stellen. Zij rolden om en om in 't modderige water, als vreemde amphibieën in 'n groot, primitief gevecht. Zij slaakten ongearticuleerde kreten en beseffend, dat een van beiden zou sterven indien niet spoedig tusschen beide werd gekomen, sprong ook majoor naar beneden in de loopgraaf. Geen van beiden zag of hoorde hem. Zij rolden al vechtend over elkaar totdat plotse ling een van de twee overeind sprong en met een kranzinnigen lach Iets glinsterende in de hand hield revolver of mes, dat kon de ma joor niet onderscheiden Darling sprong voor uit, greep de opgeheven hand en terwijl hij zijn anderen arm om den hals van den man sloeg, drukte hij hem achterover. Tonnerre! Dat eene woord in wilde drift geuit, zeide hem, dat hij Mallinson te pakken had en ter wijl hij hem neerdrukte riep hij zyn aanwijzin gen aan Dorrington. Help mij om hem vast te houden de anderen komen. Mallinson, die door dezen uitroep gewaar schuwd werd dat hij zijn spel verloren had, waagde een uiterste poging om vrij te komen. Darling verloor zijn houvast op den glibberi- gen grond en gleed uit, terwijl hij den ander bij den halB omvat hield. Zijn hoofd raakte on der water, maar hij liet niet los doch met een byna bovenmenschelijke poging gelukte het Mallinson zich los te maken. Darling was ln zijn val op zijn zijde terecht gekomen en Mal linson beukte nu met zijn vrije hand op zijn ribben in. Hij zag diens gelaat vlak bij zich, zijn oogen met een demonisohen glans en riep dringend: Dorrington! Een gedaante maakte zich los uit de modder en kwam waggelend ln hun richting. Toen werd plotseling het maanlicht verduisterd en hij hoorde Bishop's stem: Hier zijn zij Vooruit Het volgende oogenblik werden Mallinson en hij van elkander gescheiden door het ge wicht van een vallend lichaam. In een oog wenk stond Darling overeind en haastte zich Bishop te assisteeren. Ook Dorrington voegde zich bij hen en met z'n drieën slaagden zij er in den razenden Mallinson afdoende te over meesteren, die, hoewel machteloos, voortging hen uit te schelden terwijl hij naar hen beet zoodra zij in 'het bereik van zijn tanden kwa men. Ahoy! klonk er ergens boven hen een roep. Hier Walton! Vlug, waar zijn je hand boeien? Een oogenblik later sprong de inspecteur naar beneden, er klonk een scherp „klik" en Mallinson gaf zijn tegenstand op, hoewel hij voortging met schelden en tieren. Dorrington en de majoor leunden hijgend tegen den wand van den loopgraaf en probeer den op adem te komen en inmiddels kwam 00 v de ketellapper in de loopgraaf. Zoo, ze 1de deze, hebt u den moordzuchti- gen kerel te pakken? Ja, begon de inspecteur, hij De gevangene sprong onverwachts vooruit in de richting van de ammunitiekist, die nog steeds op den kleidam stond, maar de ketel lapper die het zag aankomen, stak zijn voet uit, zoodat Mallinson languit in het water viel waaruit Bishop en Walton hem niet al te zacht weer te voorschijn trokken. Waar wilde die gek nu weer heen? vroeg de ketellapper verbaasd. Deze kist, zeide Dorrington, terwijl hij zich naar het bewuste voorwerp begaf. Heb je toet gevonden? vroeg de inspecteur opgewonden. Neen! Mallinso-n heeft daarvan de eer en het plezier. Ik sloeg hem gade, terwijl toy er naar groef. Hij deed dit zeer systhematisch en heeft ons heel wat werk bespaard. De gevangene braakte eenige nieuwe ver- wenscbingen uit en Walton keerde zich tot hem. Je bent een fraai heerschap, Tabac. Het zal je goed doen te vernemen, dat je als perek Mallinson vervolgd zult worden wegens moord op Arnold Barnsdaile in de garage van je huis ln Dartmoor Een leugen, schreeuwde Mallinson driftig, die man daar, een ontsnapte veroordeelde, was degene die Neen! Jij probeerde wel de schuld op hem te gooien, maar de waarheid ifl bekend. Made moiselle Dauvray zal getuigen, dat jij hem da kleeren van den vermoorden Barnsdale hebt ge geven en hem hebt weggezonden in Barnsdale's auto. Ik vertrouw wel dat wij er in zullen sla gen aan te toonen, dat je relatie met den doode niet zoo oppervlakkig was als je ons bij het verhoor hebt doen gelooven. Ook zal mr. Dor rington eenige verklari9gen afleggen, die je zullen interesseeren Indien hij dat doet, zal hij teruggaan naar Dartmoor, zeide Ma-ilinson triomfantelijk. Misschien. Dat staat te bezien. Maar ik waarschuw je in ieder geval, dat alles wat je zegt tegen je gebruikt zal worden bij de ge rechtszitting. Ben je van plan me mee naar Londen te nemen? schamperde de ander. Natuurlijk. Dat is reeds met de Süreté ge regeld. Men zal daar blij zün je in Engeland t« zien hangen, omdat zij eenig respect hebbel voor de legende van PÈre Tabac en dat sprookji niet gaarne verstoren. Zoo staat de zaak dus e> Ssst! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10