AMERIKA'S VOORSTEL TOT VERWERPING GEDOEMD FRANSCHE CAMPAGNE TEGEN AMERIKA. M „Als Hoover tegenvoorstellen weigert, volgt r een besliste afwijzing". HET ONGELOOF ROERT ZICH T COMPROMIS-PLAN. SP AN JE'S STEM-STR1JD. DONDERDAG 25 JUNI 193Ï MEER DETAILS OVER HET ANTWOORD VAN frankrijk. FransclrDuitsche ministers-samen- komst? Vandervelde over Hoover's voorstel. Belgie in Frankrijks gevolg. Reactie op Hoover's voorstel in Amerika. Verklaring van Snowden. Polen stemt in met Hoover's voorstel, N HOOVER-PLAN EN ONTWAPENING. De intern, conferentie niet in Februari 1932 DUITSCHLANDS NOODVERORDENING. De socialisten willen wijziging. BELGIE'S DEFENSIE-UITGAVEN. Vrijheid voor handeloosheid en despotisme- Toenemende opgewondenheid. Lerroux toekomstig premier ITALIË'S ANTDft)ORD AAN HET VATIC AAN. Herhaling van het protest tegen „inmenging." LABOUR-OVERWINNING IN HET LAGERHUIS. HERMANS TEGEN MINISTER DENS. TT' treinbotsing. BRAZILIAANSCHE STAD GETEISTERD HET FRANSCHE VLOOTPROGRAM. EEN TUSSCHENTIJDSCHE VERKIE ZING IN ENGELAND. PARIJS, 24 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Het heelt buitengewoon de aan dacht getrokken, dat het niet Briand is geweest, maar de minister-president Laval, die het Fransche antwoord op het Hoover-voorstel aan den Ame-rikaansch-en gezant te Parijs heeft over handigd. Hoewel officieel gezegd wordt, dat heit Fran eche antwoord niet voor Vrijdag gepubliceerd zal worden, is de inhoud vrijwel eein publiek geheim geworden. Frankrijk handhaaft zijn standpunt, dat het niet aangaat, aan 't Young-plan te tornen, dat plechtig aanvaard is, doch door de Vereenigde Staten, die het niet mede-onderteekend hebben, kan worden genegeerd, maar dat van den an deren kant Frankrijk bereid is, de betalingen, die het uit hoofde van het Young-plan van Duitschlan-d zal ontvangen, weer ter beschik king van dat land te stellen. Frankrijk hoopt op die manier zijin rechten te kunnen handhaven en te kunnen medewer ken aan het Amerikaansche plan tot hulp aan Duitschland. Wij vernemen dan ook, dat de Fransche ant- woord-nota, die ongeveer vier quarto vellen machineschrift groot is, aanvangt met een hulde aan de edelmoedige gevoelens, die pre. sident Hoover hebben geïnspireerd en de ver zekering, dat een beroep op Frankrijk's edel moedigheid om de naties te helpen, die bijzon der door de crisis zijn getroffen, Frankrijk niet ongevoelig zal doen blijven. Frankrijk wijst er trouwens op, dat het zijn goeden wil om door onderlinge samenwerking de moeilijkheden op te lossen, reeds aan den dag gelegd heeft in zijn houding jegens Cen- traal-Europa, maar Frankrijk kan zich niet ver helen, dat zijn financieel© en budgetatre toe stand, welke zooveel moeilijker is geworden gedurende het laatste dienstjaar, het noodzaakt tot een nauwlettend onderzoek van de maat regelen, die worden voorgesteld. Ook is het van den anderen kant practisch onmogelijk uit een oogpunt van recht en van eerbied voor de gesloten overeenkomsten, af stand te doen van het plan-Young, dat plech tig onder-teekend werd, en van de herstelbe talingen, die een geheiligde schuld zijn. Een opschorting der betaling van de onbe schermde tranche van het Young-plan zou een eerste inbreuk zijn op de overeenkomsten en voor de toekomst zeer te duchten oneenig- heden kunnen opleveren. In de mate als Frankrijk's es-sentieele be langen het toelaten, stelt Frankrijk een com promis voor, dat het handhaven van het Young-plan verzoent met de hulp aan Duitsch land te verleenen. De wijze, waarop Frankrijk zich dat com promis voorstelt, is samengevat In de volgende vier punten: In de eerste plaats blijft het Dui-tsch© rijk gehouden, die onvoorwaardelijke jaarlij,fcsohe aflossing van 600 millioen goudimarken op de hlerstieïbetal-imigien (betrekking hebbende, uit te voeren. Maar in de tweede plaats zullen die be talingen niet plaats hebben in vreemde devie zen, dodh in marken om den Duitsohen wissel koers niet te bei nv kneden. In de derde plaats zal de Internationale Be- talinggbank het deel daarvan, dat aan Fraruk- renk toekomt, op de crediietrekenlng naar Frankrijk brengen, waardoor de storting dus Fransdh eigendom wordt, en waarmede het Young-plan dus is geëerbiedigd. Docih in de vierde plaats zal Frankrijk de internationale ibetalin-gabanlk machtigen als tijdelijk voorschot het bedrag, dat Duitsch land betaald heeft, weer aan dat land te leenen, waardoor Du-itscfhlanid practisch de zelfde hulp ontvangt als het Am-e-rikaansich-e Plan het wil geven. Of dit Fransche voorstel naar den zin van de kamer of de publieke opinie zijn zal, is nog zeer de vraag, want het schijnt niet, dat in het antwoord aan Amerika gestipuleerd is, dat de betalingisopschorting slechts voor een jaar moet gelden. Ook blijkt niet, dat de Duitsahe afbetalingen an de Intearnationale Betalingslbank op de Fransche oredietrekening, zullen moeten die nen om Frankrijks verplichtingen jegens het garantiefonds dor Internationale Betaüings- bank te verlichten, iets waarop in de pers zeer werd aangedrongen. Men meent namelijk, dat het niet aangaat, van Frankrijk het nakomen van zijn verplich tingen volgens het Young-plan te vragen, als de nakoming van dat plan wordt stopgezet. Ook een ander vraagpunt is nog opengelaten n.l. of Duitschland, zoo de Young-betaMngen zijn opgeschort, toch nog het recht zal kunnen doen gelden om een moratorium te vragen. Het schijnt, dat de Am&rikaanische gezant Edge, ziende, welk een sitorm van veront waardiging in Frankrijk is opgegaan over de wij-ze, waarop het Hoover-voorstel is gedaan, bij een van zijn bezoeken aan minister-president Laval, heeft medegedeeld, dat Hoover met geen regeering onderhandeld had en dat Frankrijk het eerst gewaarschuwd zou zijn geworden. Volgens den gezant zou president Hoover door de evenementen overvleugeld zijn. Die aanval moet niet geweest zijn de Duitsche noodkreet, maar de angst van de Amerikaan sche bankiers, die vreesden de in Duitschland geplaatste milliarder te zien verongelukken. De houding van de Fransche pers wordt met het uur agressiever en terwijl vooral de ver. klaTing van Herriot succes heeft, die de wijze van lanceering van het Hoover-voorstel een deur waar d ers-ex pleit heeft genoemd, zegt men zich niet te kunnen storen aan de Ame rikaansche telegrammen, die het doen voor komen, alsof Hoover bij voorbaat elke amen- deerlng zou afwijzen. Van verschillende kanten tracht men te be duiden, dat „als Hoover een dergelijke onvoor zichtigheid zou durven begaan, er voor Frank rijk niets anders opzit dan een categorische afwijzing te geven". Wij vernemen nog, dat het antwoord voor namelijk het concept volgt door de ministers Flandin en Laval bewerkt. Ook moet nog gewezen worden op het feit, dat de neiging tot eenstemmig optreden, die men gisteren in de Kamer heeft kunnen be speuren, zich ook van de pers heeft meester gemaakt, die m-et groote instemming op de „Union saoree" wijst. Enkele bladen beginnen een heftige cam pagne tegen Amerika en spreken reeds, zoo als de „Liberté" hedenavond, van een boycot van Amerikaansche artikelen. PARIJS, 24 Juni (N.T.A.) Naar de Parijsche correspondent van' het Wolfbureau verneemt, is in het verloop van den miniistenjraad van heden gesproken over bet voorstel betreffende een offioieele bijeenkomst van den rijkskanselier dr. Brüning, en den rijksminister van bu-iten- .landisöbe zaken, dr. Curtius, met den Fransohen minister-president Laval, en den Fransohen minister van buitenlandsche zaken, Briand. Het voorstel heeft een gunstige ontvangst gehad en. zal in ieder geval binnenkort een ooncreten vorm aannemen, als het nauwkeu riger wordt gepreciseerd. Onze Bmsselsobe correspondent seint d.d. gisteren In d-e heden gehouden kamerzitting sprak de socialistische leider Van der Velde over het Amerikaansdh moratorium-voorstel. Spreker verheugde zich hierover. Toch mag men de bijzondere situatie van België n;iet uit bet oog verliezen. België zou sterker staan in het aanschijn der gebeele wereld, indien het aan de voor genomen militaire uitgaven zou verzaken. De minister van toudten'landsche zaken, Hij mans, betreurde, dat Van der Velde de mili taire crediieten 'bij deze kwestie te pas bracht Voor het overige wacht België den definitie ven tekst van heit Amerikaansche voorstel af. Onze Bruisisielsohe correspondent meldt ons: De minister van buitenlandsdhe zaken, Hij-mans, heeft Woensdag Hoover's voorstel -besproken, met de oud-ministers Theumis en Franck. Deze laatste is, zooals men weet, gouverne-ur van de Nationale Bank van België. Zijn depar tement blijft in voortdurend contact met de Belgische gezanten in d-e landen, die bij het voor-stel gein-teresiseerd zijn. Verder n-am hij met balans-stelling kennis vain het voorstel, door Laval aan den Am-erikaan- schen gezant te^Parijs gedaan, betreffende het storten door Duitschiland van de annuïteit 1931—1932, waarvan het bedrag in h-anden zou worden gelaten van de internationale herstel bank, die het zou laten dienen vor landen, die behoefte bobben aan crediet-en. Op deze wijze, zpo redeneert men hier zou de voortzetting van liet Youn-g-plan verzekerd zijn. In elk geval moet het principe van dit plan gereid worden, laat Hijmans door de bladen verklaren. Amerika's verzet tegen amendeering. WASHINGTON, 24 Juni. (R.O.) In offioieele kringen bestaat nog steeds de vrees, dat ie-der voorbehoud een snelle verwezenlijking van de door Hoove-r uitgesproken bedoeling, om h-e-t zakenleven door een moratorium te stimulee- ren, zal -bemoei! ijken. Men spreekt de hoop uit, da-t ieder voor. behoud za-1 worden opgeschort, teneinde dit later onder de oogen te zien, als het plan als zoodanig zal zijn aangenomen. Stimson verklaarde zich even,eens tegen het indienen van tegenvoorstellen door he,t buitenland. Het m-eerendeel der ambtenaren is van mee-ning, dat het door Italië aangekondigde voornemen, om 'n waarborg te vragen betref fende het Duiitsch-Oostenrijk-scbe plan Inzake een tol-uaie on-de-r deze categorie valt. Mussolini's instructie aan Italië's gezant te Washington. ROME, 23 Juni. (N.TA.) Mussolini heeft aan Italië's gezant te Washington geseind: Ik verzoek u, aan de regeeriin-g der Ver. Sta ten mee te de-e-len, dat ik het voorstel van den Amerikaanschen president Hoover zeer toe juicht. Dit voorstel vraagt aanzienlijke offers. Maar ik heb na rijp overleg toesloten, in principe mijn toestemming te verleenen. Ik toegroet de maatregelen der Amerikaan- sche reigee-ring en wensch een vredelievende doorvoering vap heit gelukkig initiatief der Ameriikaans-ch-e regeerin-g niet te hinderen en zoo te handelen, al-s in de vooretellen van pre sident Hoover wordt toeoogid. Ik wensoh de Amerikaanadhe negeering ge luk en wil niet verzuimen er aan. toe te voe gen, dat de heroïeke toeteekenis van het Initia tief door het Italiaansche volk ten volle wordt gewaardeerd. Een vruchtbare samenwerking tussdhien d-e volken, die door dit plan ongetwijfeld zal wor den bevorderd, is van bijzondere bebeekenis op den vooravond dier ontwapeningsconferentie. ROME, 24 Juni. (H.N.) Het antwoord, van Mussolini op het voorstel van president Hoo ver is vandaag door den Italiaanschen gezant te Washington aan staatssecretaris Stimson overhandigd. Italië verklaart in het antwqqrdj dat het in beginsel met het voorstel instemt, doch zich voorbehoudt, nadere voorstellen te doen ter bevordering van de internationale samenwer king, welke ook voor de a.s. ontwapenings conferentie van beteekenis ka-n zijn. LONDEN, 24 Juni. (V. D.) De correspondent te Washington van de „Times" wijdt een uit voerig artikel aan de overwegingen van binnen- land-sch-politieken aard, die mede hebben ge werkt tot het besluit van president Hoover. De tot nog toe slechts geringe populariteit van Hoover is plotseling in het tegendeel om geslagen. Bij de repuhlikeinsche partij komen dagelijks duizenden betuigingen van bijval bin nen van de tallooze Duitsche elementen in de Vereenigde Staten, nadat nog ongeveer 10 dagen geleden de centrale der republikeinsche partij had medegedeeld, dat Illinois wegens het verlies van Duitsohe stemmen zoo goed als zeker voor de republikeinen verloren was. Ook tegenstanders van het drankverbod heb ben zich na het bekend worden van het mora torium-aanbod voor Hoover verklaard. De democraten erkennen dat hun kansen op het presidentschap door Hoover's voorstel be langrijk zijn gedaald. LONDEN, 24 Jund (R.O.) In antwoord op een vraag van Baldwin in het lagerhuis be treffende het voorstel van Hoover, herhaalde Snowdan de verklaring die onlangs door Mac Donald werd afgelegd, en voegde hieraan nog aan toe, dat hij van de gelegenheid gebruik wilde maken, om de maatregelen uiteen te zet ten, die do En-gelsche regeering toesloten heeft te nemen, teneinde dit voorstel onverwijld ten uitvoer te brengen. Hoe meer wij Hoo.ver's voorstel overwegen, des te ipeer worden wij gesterkt, zeide Snowden in de overtuiging, dat dit een grootsobe d-aad is van de Vereenigde Staten en het zou duizend maal jammer zijn als Europa deze daad niet in een-zelfden geest beantwoordt. WARSCHAU, 24 Juni. (V.D.) Het officieuse Iskra-agentschap weet mede te deelen, dat Polen accoord zal gaan met het voorstel van president Hoover. Polen is bij het moratorium niet zoo direct geïnteresseerd als andere mogendheden, d^ph heeft ook het grootste belang bij een algemeene verzachting van de economische crisis, vooral op de geldmarkt, en bij verbetering van den algemeenen toestand. Ook Griekenland accoord ermee. ATHENE, 24 Juni. (V.D.) Ook Griekenland schijnt zich accoord te verklaren met het mo ratorium-voorstel van president Hoover, te meer waar Griekenland een jaarlijksche beta ling van 64 millioen moet afdragen aan Bul garije. De geheele fïrieksche pers beoordeelt het Amerikaansche voorstel gunstig. GEN ,VE, 24 Juni. (V.D.) Naar in welinge lichte kringen verluidt, zou een aantal Euro- peeeobe re-geerimgen overweg-en, pogingen in 'het wenk te stellen om de a.s. internationale ontwapeningsconferentie uitgesteld te krijgen van Felbruanl a.s. tat het najaar van 1932. Een oficieöi voorstel in dien zin is nog niet gedaan, zoodat het volkentoan-dissecre-tariaat nog geen nadere inlichtingen kon geven. Eöhter wordt het feit, dat de overweging bij eeniige rege-eringe-n bestaat, niet ontkend. Voornamelijk Frankrijk zou op een uitstel der conferentie aansturen en wei voornamelijk om dat men van meening is, dat de vooruitzichten om te slagen voor de ontwapening»- conferentie grooter zullen zijn, wanneer van te voren de internationale schulden- en herstelkwestie ge- re-geld is, zoodat de onitwapening-sk-wesbie on afhankelijk van den huiidigen politiek,en toe stand in Europa behandeld kan worden. Verder wordt nog aangevoerd, dat het houden -der on-twapenin-gs-canferenitie in het begin van 1932 op moeilijkheden zou kunnen stuiten, omdat, i-n verband meit de thans aanhangig ge worden moratoriumikwestietegen Juli 1932 een nieuwe herstel-conferentie kan worden ver wacht, zoodat de r-eg-eeringen in het begii-n van het volgende jaar d-e handen vol zullen hebben me-t de definitieve regeling van de herstel en schulMenkwestie. Naar verluidt, zou men van Amerikaansche zijde geen bezwaar tegen uitstel der ontwa peningsconferentie hebben. Voor de Fransche regeerd-ng zou hierbij bo vendien -den doorslag geven het feit, dat in de ■boodschap van Hoover een praotiisidh politiek verband wordt gelegd tuss-üh-en het herstel- en het onitwapeni-n-gsprobileeim, waardoor Frank rijk In en buitengewoon moeilijke positie komt, die men zooveel mogelijk wil trachten te ver mijden door de conferentie voorloopig een half jaar uit te stellen. Om echter een dergelijk uitstel te bereiken zal de volkenibondisroad op voorstel van een regeering opnieuw een besluit moeten nemen, waardoor het jongste besluit ongedaan wordt gemaakt. GENEVE, 24 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Op 't volkenbondssecretariaat is nog hoegenaamd niet-s bekend met be-rekking tot de in -de pers reeds verspreide geruchten, dat de ontwapeningsconferentie zou worden uitge- steld tot den herfst van 1932, in verband met het initiatief va.n president Hoover, dat tot gevolg zou kunnen hebben, dat in den zomer van 1932 een financieels internationale con ferentie voor de definitieve regeling van he-t schulden- en h-eirstelvraagstuk zou gehouden worden, zoodat bet gewenscht zou zijn, de ont wapeningsconferentie tot na deze finan-cieele conferentie uit te stellen, opdat de ontwape- nin-gsbesprekingen in een politiek gezuiverde atmosfeer zonden kunnen plaats vin-den. Van een initiatief van eenige regeerin-g om tot een uitstel der ontwapeningsconferentie om deze reden te komem, is op het volken, bondssecre-tariaat nog niets vernomen. Een bijéénkomst der vredesbonden in November Naar bet W. B. uit Weenen meldt, heeft lord Robert Cecil, op het Rotary-Congres, te Weenen, nadere mededeelingen gedaan omtrent een openbare conferentie, in verband met de ontwapeningskwestie, die in November a.s. te Parijs zal bijeenkomen. Alle toonaangevende vredesbonden ter we reld, in totaal ongeveer 350, zijn uitgenoodigd aan de conferentie deel te nemen. De regeerin gen worden niet uitgenoodigd. Reeds heeft een groot aantal vereenlgingen in de Vereenigde Staten, in Engeland, Oosten rijk, Zwitserland en andere landen, de uitnoo- diging aanvaard. Lord Robert Cecil deed een beroep op de volken der geheele wereld, om zich ter con ferentie te doen vertegenwoordigen. Hij ziet in deze manifestatie een krachtig middel, om moreelen druk uit te oefenen op de groote al gemeene ontwapeningsconferentie, die in Fe bruari 1932 zal worden gehouden en om aan de regeeringen te laten weten, dat de volkswil een effectieve vermindering van de bewapening verlangt. BERLIJN, 23 Jun-i (W.B.) Het bestuur van de sociaal-d'emocratisohe rijksdagfracti-e heeft volgen,s de „Vorwar-ts" een schrijven gericht aan den rijkskanselier. Daarin wordt, onder verwijzing naar Hoover's moratoriumplan be toogd, dat bet dringend noodig Is, de beloofde beraadslagingen over de wijziging van d-e nood verordening onmiddellijk te doen plaats vinden. Men ziet geen reden meer om, nu het on middellijk gevaar geweken is, geen wijzigingen in de noodverordeningen aan te brengen, te meer, daar de verlichting, die het algemeene schulden-moratorium brengt, veel meer zal be- teelcenen dan de verlichting die een be-talings- moratoriuim voor Duitschland al-leen zou brengen. Het principe van de saneering der financiën moet in hoofdzaak wel onaangetast blijven, maar in de harde bepalingen van de noodver ordening moet toch eenige verzachting komen en de zware belastingdruk moet worden ver minderd. Slechte wanneer dat gebeurd is, zal de financieel© verlichting voor Duitschland de voorwaarde vormen voor economisch herstel en politieke ontspanning. Ir. Kipfer, de bekende gezel van Piccard op diens tocht naar de stratosfeer, ont vangt zijn eerste vliegles op Croydon, De houding der Katholieke Vlamingen. BRUSSEL, 24 Juni. (B.T.A.) De kamer heeft met 94 tegen 77 stemmen het geheele begro tingsartikel, waarbij 210 millioen wordt uitge trokken voor de nationale defensie, goedge keurd. Onze Bruissettsche correspondent seint ons d.d. gisteren: De Katholieke Vlamingen, dje tegen de versterking van Gent en in samenhang daar mee ook van Antwerpen zijn en aanvankelijk heden in de kamer tegen die 10 millioen voor onteigeningen hadden willen -stemmen hebben van dit voornemen afgezien, nadat minister president Renkiin in een priiive-vergadening der Katihoi'i&k© rechterzijde id© vertrouwenskwestie had gesteld. Dns zien -wij, dat de liberale minderheid, die haar deelname in de regeeringaooailitie af hankelijk had -gemaakt van een integraal goed keuren de:r militaire crediieten, slechts twee weken na het officieel aan het bewind komen der regeering voldoening heeft gekregen. Om dit te toereiken moesten de Vlaamsche Katholieken eens te meer stemmen tegen hun zin, wat weer niet weinig koren op den Fron- tlstischen molen zal brengen. -De liberalen bekomen hebbende wat zij wil len, hebb-en nu vrij sipel om, als -de wetten voor VlaaimsOh rechtsherstel aan d-e orde zullen bom-en, hun bekende politiek te herbalen en ei'ke ernstige tegemoetkoming aan de Vla mingen te verhinderen. tMen begrijpt werkelijk niet, wat de Katho lieke partij bezielt om zich zoo al-tijd door een ihandvoi -liberalen -te laten 'beetnemen en Katho liek© ze-tels te verspelen aan de frontiers, want -daar eindigt het nu al sedert tien jaar mede. Het toppunt dezer vergadering was, doit, nadat de 210 millioen militaire uitgaven waren goedgekeurd, het debat begon om weer be langrijke belastingverhoogin-gen te deen goed keuren. Uit de Spaansclie bladen blijkt, dat de Katho lieke propagandisten in den verkiezingsstrijd, die thans in vollen gang is bijkans onoverkome lijke moeilijkbeden ondervinden. Aan een artikel in „El Mati", waarin deze tegenwerking wordt besproken, ontleenen wij Let volgende De werkzaamheden der Katholieke propagan disten wordt practisch onmogelijk gemaakt. Dit was overigens wel te voorzien, daar de atheïsten die van de stichting der republiek willen profi teered om hun beginselen te d-oen zegevieren, geen Katholieke propaganda dulden. Thans wordt niet alleen de uiteenzetting van de Katholieke leer in het openbaar met alle geweld bestreden, maar ook de eenvoudige pro paganda voor iedere niet-linksche politieke idee wordt met kracht geweerd. Bovendien ontvangen wij dagelijks berichten, waaruit blijkt, hoe moeilijk het is voor de kerke lijke autoriteiten, om hun heilig ambt uit te oefenen. Velen hunner worden schandelijk be lasterd, of op barbaarsche wijze door he-t licht zinnig gepeupel beleedigd. Eigenlijk gezegd bestaat er in ons land alleen nog maar vrijheid voor het verspreiden van dwalingen, lasterpraatjes, anti-sociale theorieën en anarchistische ideeën en een ieder, die deze verkeerde theorieën en wanbegrippen kan tegen spreken, wordt op onbeschaamde wijze aange vallen, niet met de wapenen van een heldere argumentatie, die wij alleen kunnen gebruiken,, maar met bruut geweld. Eén ding vooral zullen de tegenwoordige regeerders moeben voorkomen, als zij tenminste willen, dat het tegenwoordige regime zich wer kelijk consolideert, n.l. dat de publieke opinie tenslotte tot de overtuiging komt, dat vrijheid, verdraagzaamheid en vrede in ons land met den republikein-schen regeeringsvorm onvereenig- baar zijn. De vrijheid, die hier op het oogenbiik heersc-ht, is die van een zuiver despotisme, n.l. de vrijheid van enkele burgers om de anderen te onder drukken. Men meene echter niet, dat dit nog lang kan duren, zonder dat de huidige regeeringsvorm ernstig in gevaar wordt gebracht. Deze week is voor ons een week van beproe ving. Geheel het land heeft er belang bij, dat een ieder zijn idee, zoo deze goed en geoorloofd is, kan uiteenzetten. Iedere dwang en leder beletsel moet hier beschouwd worden als een aanval tegen de republiek. De meeting, diie de „nationale actie'', de partij, -d-ie zooals 'bekend, den bij-zonderen steun heeft der Katholieken, te Madrid zou houden, is in overleg met den directeur vau deen alge meenen veiligheidsdienst, uitgesteld, daar men nieuwe incidenten vreesde. Te Baroelona heeft de partij vau de linksch- republikeinen van Cata/lonië, waarvan presi dent Maoia voorzitter is, een meeting gehouden waaraan ruim 40.00Q personen deelnamen. Alle sprekers spraken zich ul-t voor een Fede rale republiek. Commandant Ramond Franco, algemeen directeur van den militairen lucht vaartdienst sprak als zijn meening uit, dat „de voorloopiige regeerin-g der nepuMiiiek in plaats vau -de andere Spaansohe gewesten aan te mo-edi-gen, het voorbeeld van Cataionië te volgen, de verdenking op de Cataloniiers heeft geworpen." Commandant Franco, -die zich eveneens cam di-diaat stelt de Sevilla heeft verklaard, dat zijn program behelst: autonomie van An-dal-uslë verd-eelin-g van het grootgrondbezit, enz. Hij besahuld-i-gde de regeering ervan, dat zij passief en onverschillig blijft voor de gevoelens van het -volk. Nu de Spaansche verkiezingen naderen, neemt de opgewondenheid on-der de Spaansche bevolking steeds meer en meer toe. Op verschillende plaatsen werden geweld daden gepleegd. In een dorp nabij To-ledo werd een persoon gelyncht, d-rie peTsonen werden gedood en verscheidene am-dare erns-tig gewond Te Gerona viel de menigte twee onderwij zers aan, die ervan verdacht werden, monar chisten te zijn. Zij slaagden er echter nog bij tijds i-n, aan de woede van het gepeupel te ont komen. Te Bilbao heeft de politie een geheime berg plaats ontdekt, waar ongeveer twee honderd dynaniietpatronen waren verborgen. Het ver moeden bestaat, dat deze bestemd waren, om kerken te verwoesten. MADRID, 24 Juni. (V.D.) De Spaansche ver kiezingscampagne is in vollen gang. Voor de 500 zetels in de Cortes zijn tot nog toe 990 can- didaten gesteld. Volgens een voorloopig© telling beschikte de republikei-nsch-socialistische coalitie over 115 candidaten en de rechts-liberale republikeinen over 120 candidaten. Aangezien de monarchisten in het algemeen van het beleggen van verkiezingsvergaderingen afzien, zijn tot nog toe alleen in Oviedo en Pampluna incidenten voorgekomen. Bepaalde politieke personen, zooals b.v. de minister van buitenlandsche zaken Lerroux, leggen een zeer groote activiteit bij de verkie zingspropaganda aan den dag. Algemeen bestaat de indruk, dat Lerroux doelbewust op het minister-presidentschap aan stuurt en als toekomstig organisator van de republiek beschouwd moet worden. TOT ONDERHANDELINGEN GENEGEN ROME, 24 Juni. (B.T.A.) De Italiaansche regeering heeft door middel van haar gezant bij het Vaticaan haar antwoord op de nota van den H. Stoel overhandigd. De Italiaansche regeering bevestigt nog maals haar protest tegen de ongeoorloofde in menging van den H. Stoel in de binnenland- sche aangelegenheden van Italië en klaagt ér over, dat de H. Stoel volhardt in zij-n houding en er naar streeft de gebeurtenissen uit haar natuurlijk ka-der te lichten door middel van redevoeringen en telegrammen, waarin een beroep wordt gedaan op de publieke opinie van het buitenlan-d, enz. De regeering is met den H. Stoe-l van mee ning, dat het opportuun is, den inhoud van artikel 43 van het concordaat, het eenige artikel van de Lateraansche verdragen, waar omtrent meeningsverschil bestaat, nader te preciseer en. 'De maatregel-en, die tegen bepaalde organi saties, die van de Katholieke actie afhankelijk zijn, werden genomen, lo-opem niet vooruit op -de interpretatie van genoemd artikel, daar zij genomen werden tegen die organisaties, welke een actie ontplooien, die -gericht is tegen den. staat en zijn wetten en die zichzelf daarom buiten de reeks van organisaties stelden, die vallen onder artikel 43 van het concordaat. De regeering verklaart ten slotte, dat zij -geenerlei moeilijkheid heeft tegen het voor stel van den H. Stoel, om onderhandelingen, aan te kmoopen, teneinde het geschil in der minne en spoedig op te lossen. In het antwoord der Italiaansche regeering op de nota van den H. Stoel wordt er nog op gewezen, dat een streng onderzoek wordt inge steld, ten einde vast te stellen, of en op welke wijze de persoon van den H. Vader werd belee digd en welke schade aan de pauselijke paleizen werd toegebracht. In de verzekering, om tegen de schuldigen op -te treden, is tevens het leedwezen der Italiaan sche geregeering over de laatste gebeurtenissen vervat. Op haar beurt verlangt de Italiaansche regee. ring van den H. Stoel, dat deze zijn leedwezen zal te kennen geven over de ernstige anti- Italiaansche manifestaties van den kant der Joego-Slavische kerkelijke autoriteiten. Het amendement der liberalen verworpen. LONDEN, 23 Juli (R.O.) Het lagerhuis heeft met 250 tegen 243 stemmen het voorgestelde liberaal amendement verworpen, waarin werd verzocht, parken,, tuinen, open ruimten en speelterreinen, inclusief sportvelden, welke niet zijn. aangelegd om winst op te leveren, van de grondbelasting uit te sluiten. De regeering had zich tegen het amende ment verzet. Beschuldiging van oorlogswinst makerij. Onze Brusisels-ch-e correspondent seint d.d. gisteren: In de kamerzitting van hedenmiddag had de frontafgevaardigd-e Hermans een interpellatie ingediend over de oorlogswinsten van den mi nister van defensie, Dens, van wien Hij giste ren in de kaïm-er had gezegd, dat hij een oor- logswoefce-raar is. De voorzitter weigerde deze interpellatie te aanvaard-en, waarop de socialist Huysma-ns de fron-ters aanraadde, een parlementair onder zoek over de oorlogswinsten van Dens te vra- gen. Bij Dyon is een exprestrein met ee-n ande ren trein in botsing gekomen. Tie-n re-izi-gers wer-de-n licht gewond. De materieel© schade is zeer gering. Julia 10 menschen bij wervelstorm gedood. Volgens berichten uit Rio de Janeiro is de Braziliaansche stad San Luis de Caceres door een wervelstorm geteisterd. Tien personen zijn daarbij om het leven gekomen. Er zijn verder 25 gewonden. De stoffelijke schade is groot. Ongeveer 30 huizen zijn geheel ver. woest. DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF Naar het N.T.A. uit New-York meldt, zijn de president en vice-president van de Bank of the United States, een groote particuliere onderneming, zooals men weet, welker ban. kroet groot opzien baarde, ieder tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Den zoon van den vice-president werd eveneens een gevangenisstraf opgelegd, waarvan de duur echter nog niet is vastgesteld. PARIJS, 23 Juni (Havas), De vlootcommis. sie uit den senaat hechtte zijn goedkeuring aan het rapport, hetwelk zich uitspreekt ten gunste van het op stapel zetten van de tranche. 1931 van het vlootprogram. Messiny, oud-minister van oorlog, is tot voorzitter van de legercommissie uit den senaat benoemd, ter vervanging van Lebrun, den nieuwen voorzitter van den senaat Bij een tussohentijdsohe verkiezing in Waver- tree (Liverpool) is Nollcain, de conservatieve candidaat met 18687 stemmen gekozen. Zijn tegenstander, de labourcan-didaat Treleaven, haalde 10.042 stemmen. Bij de vorige verkie zingen bedroeg de conservatieve meerderheid 3295 stemmen. MUNITIE-WAGONS ONTPLOFT. BELGRADO, 24 Juni. (V. D.) Op het traject na.r Saloniki zijn nabij de stad Gradsko drie munitie-wagons ontploft. Het is nog niet bekend, of er menschenlevens te betreuren zijn. DE BRAND IN MUENCHEN'S GLASPALEIS, MüNCHEN, 24 Juni (V.D.) Naar aanleiding van het resultaat van het politieonderzoek naar de oorzaken van d-en oatastrophaien brand in het glas!p-al-ei3 te Münoh-en heeft de justitie een vervolging ingesteld tegen den Bchilderspatroon dde in de dagen voor het uitbreken van d-en -brand belast was met de uitvoering van schil- derswerkzaamehdien in het glospaleis. MISLUKT Naar uit Moskou gemeld wordt zijn de Duitsch-Russische onderhandelingen tot het beschermen van uitvindingen mislukt. Er zal geen gemeenschappelijk communiqué worden gepubliceerd. De Duitsohe delegatie zal heden, avond naar Berlijn terugkeeren. r OUD-MINISTER SLACHTOFFER VAN i AUTO-ONGEVAL. j Onze Brosselis-che oorresipondent seduit: Oud-minister Vautlhier is heden, Woensdag avond te Brussel het slachtoffer geworden vaa een auto-ongeluk. Zijn toestand is hopeloos

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9