a RERUM NOYARUM EN QUADRAGESIMO ANNO Voor hen die niets hooren De kous op den kop HIER BAAT ALLEEN EEN BRUG Hierop letten! HEERENBAM ZATERDAG 27 JUNI 1931 MOGE 'T NOOIT CEBRUiKT WORDEN De Moerdijkpont onvoldoende HET PRIVAAT EIGENDOMSRECHT MISSIONARISSEN VAN HET GODDELIJK WOORD. UITZENDING VAN MISSIONARISSEN. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. DE UITRUSTING VAN ONS LEGER. HET P. E. N.-CONGRES TE AMSTERDAM. ^FIETSBANDEN! iichtloopend\ EEN ADRES VAN VERSCHILLENDE KAMERS VAN KOOPHANDEL. HET CONFLICT IN DE CARTON- INDUSTRIE. AMBTENARENGERECHTEN" ZIJN STIEFVADER DOODGESCHOTEN KIND TUSSCHEN DE RAILS. Bij wel geen onderwerp komt het nauwe verband tusschen beide Encyclieken -zoo dui delijk uit, als bij de behandeling van het privaat-eigendomsrecht. Leo XIII behandelde het privaat eigen domsrecht in het eerste deel van zijn Ency cliek, waarin hij betoogt, dat de oplossing van het arbeidersvraagstuk niet moet ge zocht worden bij de socialisten. Deze toch leeren, dat men den privaat eigendom der goederen moet afschaffen en in de plaats daarvan collectief bezit moet invoeren, terwijl dan de leiding moet worden uitgeoefend door mannen, die ofwel aan het hoofd eener gemeente staan, ofwel de geheele maatschappij besturen. Van een zoodanige goederenoverdracht van de individuen naar de gemeenschap, verklaarde Leo XIII, dat zij is: le. zóó ongeschikt om den strijd te be ëindigen, dat zij den arbeiders zelf nadeelig zou zijn; 2e. bovendien ook zeer onrechtvaardig, omdat zij den wettigen bezitters geweld aan doet. Het is nu bij de toelichting op deze tweede stelling, dat Leo XIII uitvoerig de Katho lieke leer omtrent het privaateigendomsrecht uiteenzet. Kort saamgevat komt zij hierop neer: Het privaatbezit van goederen is een recht, dat den mensch van nature geschonken is. Want: le. De mensch is een redelijk wezen en mag dus zijn leven volgens zijn natuur in richten. De redelijke natuur zegt, dat hij ook voor de toekomst moet zorgen. Dus mag hij zich goederen blijvend toeëigenen. 2e. Het is aller overtuiging, dat de mensch recht heeft op de vruchten van zijn arbeid. 3e. De mensch is verplicht niet alleen voor zich, maar ook voor zijn kinderen te zorgen. Dus mag hij een eigendom verwer ven om dit op zijn kinderen over te dragen. Wanneer men zegt, dat God toch de aarde aan het menschelijk geslacht heeft gegeven, is dit niet in dien zin te verstaan, als zouden allen zonder onderscheid meester zijn over de aarde, maar dat God niemand in het bij zonder een deel ervan in bezit heeft gegeven, en aan het inzicht der menschen en de rechtsinstellingen der volken de bepaling van allen bijzonderen eigendom heeft over gelaten. Wat Prof. Aengenent (Leerboek der Sociologie, S blz. 375) aldus nader omschrijft: „Wanneer blijkt uit de natuur der menschen, dat zij gerechtigd zijn tot privaatbezit, dan is het feit, dat God geen verdeeling maakte, geen belemmering. Want de natuur des menschen is ook door God gemaakt. Welnu, die natuur drijft hem tot verdeeling; dus Leeft God verdeeling gewild." Ook na de ver deeling blijft het waar, dat de aarde behoort aan alle menschen. Geen sterveling of hij wordt door hetgeen de grond oplevert gevoed. Wie zonder bezitting is, heeft daarvoor zijn arbeid. Het privaat eigendomsrecht is echter niet alleen geoorloofd, het is ook noodzakelijk. Ook hiervoor voert Leo XIII drie argumenten aan: le. Talent en vlijt zouden anders hun prikkel missen en aldus zouden de bronnen van rijkdom en welvaart geheel opdrogen. 2e. Duidelijk blijkt, welk een harde en hatelijke slavernij voor de burgers het gevolg zou zijn, indien collectief eigendom werd in gevoerd. Van een ordelijke samenleving kon dan geen sprake zijn. Het Russisch experi ment van onze dagen bewijst, hoe juist de Paus dit heeft ingezien. 3e. De deur zou opengezet worden voor onderlingen nijd, wangunst en tweedracht. Ziedaar kort, schematisch saamgevat, wat Leo XIII in de Rerum Novarum over het pri vaat-eigendomsrecht heeft geleerd. Deze leer wordt nu door Paus Pius XI in Qudragesimo Anno overgenomen, en nader verduidelijkt en toegelicht. Behandelde echter Leo XIII het privaat eigendomsrecht in verband met het Socia lisme, Pius XI behandelt het als inleiding tot zijn vertoog over kapitaal en arbeid, in zonderheid over het rechtvaardig arbeids loon. Allereerst merkt de Paus op, dat Leo XIII nooit ontkend of ook maar in twijfel getrok ken heeft, dat het eigendomsrecht een twee voudig karakter draagt: een individueel èn een sociaal karakter, naar gelang het op het individueel of op het algemeen belang be trekking heeft. De natuur, d.w.z. de Schepper zelf, kent aan de menschen het recht op privaten eigen dom toe, eenerzijds opdat ieder voor zichzelf en zijn gezin zou kunnen zorgen, anderzijds opdat de goederen, welke de Schepper voor heel de menschheid bestemd heeft, werkelijk aan dit doel beantwoorden. Maar voor de verwezenlijking van dit alles is een bepaal de en vaste orde noodig. Hier zijn twee klippen te vermijden. Wanneer men het sociale karakter van het eigendomsrecht ontkent of verzwakt, dan vervalt men in de dwaling van het indivi dualisme. Wanneer men het individueel karakter van het eigendomsrecht verwerpt of ver kleint, dan komt men spoedig tot de dwa ling van het collectivisme. Vervolgens verklaart de Paus het noodza kelijk, dat men het oog goed open houdt voor een tweede onderscheid, ook reeds door Leo XIII vastgesteld, n.l. het onderscheid tusschen het eigendomsrecht en de uitoefe ning van dit recht. Immers het is een eisch van de ruilrecht- vaardigheid, dat men de feitelijke verdeeling ECHTE FRIESCHE ling van bezit onaangetast late en de gren zen van zijn eigen recht niet overschrijde door inbreuk te maken op eens anders recht. Maar de verplichting, die de eigenaars hebben, om slechts een behoorlijk gebruik van hun goederen te maken, valt niet onder de rechtvaardigheid, maar onder andere deugden, van wier verplichtingen reeds Leo XIII zeide, dat men ze niet krachtens een wet kan afdwingen. Valsch is dus de stelling, dat het eigen domsrecht en de gepaste uitoefening daar van door dezelfde grenzen omschreven wor den. Valsch evenzeer is deze andere stelling, dat door het misbruik of het niet-gebruiken het eigendomsrecht vanzelf vernietigd wordt of verloren gaat. 1) En verkeerd is het, het individueel karak ter van het eigendomsrecht zoodanig te ver zwakken, dat men het practisch geheel en al wegneemt. Voor wie van de jongste^ literatuur over het eigendomsrecht, ook van katholieke zijde verschenen, op de hoogte is, valt het niet moeilijk in te zien, tegen welke uiteen zettingen de Paus hier zijn veroordeeling richt. Maar evenmin als men het individueele karakter van het eigendomsrecht mag ont kennen, evenmin mag men het sociale karak ter ervan miskennen. De eigenaar mag niet maar alleen reke ning houden met zijn persoonlijk voordeel, maar hij moet dit evenzeer doen met het algemeen welzijn, dus met het sociale karak ter van het eigendomsrecht. Hier heeft het Staatsgezag een taak te vervullen, zooals Leo XIII reeds geleerd heeft, n.l. „dat God de omschrijving van het privaateigendom aan het overleg der men schen en de staatsinrichting der volkeren heeft willen overlaten." De Staat kan dus, zegt Pius XI, met het oog op werkelijk dwingende eischen van het algemeen-welzijn nauwkeuriger voorschrij ven, wat den bezitters bij het gebruik van hun eigendom geoorloofd is, en wat niet. De geschiedenis leert ons toch, dat even goed als de overige factoren van het sociale leven, zoo ook de eigendom niet volstrekt onveranderlijk is. Maar al is dit waar, dan volgt daaruit toch geenszins, dat het staats gezag nu zoo maar naar willekeur in het eigendomsrecht mag ingrijpen. Vooreerst zal de Staat zoowel het natuur lijke recht op privaatbezit als het recht om zijn goederen door erflating over te dragen, onaangeroerd en onaangetast moeten laten, daar hij deze niet kan afschaffen. Vervolgens mag de Staat niet door buiten sporige directe en indirecte belastingen het privaat-vermogen der burgers uitputten. Wat de Staat alleen doen mag is het ge bruik van den eigendom regelen en in over eenstemming brengen met het algemeen welzijn. Dit doende, tast hij het eigendomsJ recht geenszins aan, hij versterkt en beves tigt het. De erkenning van het individueele (naast het sociale) karakter van den privaten eigen dom sluit allerminst in de erkenning, dat de mensch nu maar naar willekeur mag be schikken over dat deel van zijn inkomen, dat hij voor een passend levensonderhoud volgens zijn stand niet noodig heeft. Inte gendeel, de rijken zijn zeer streng verplicht met edelmoedigheid de weldadigheid te be oefenen. En in dit verband maakt de Paus dan deze treffende en wel zeer actueels opmer king, „dat het als een uitstekende beoefening van de deugd van milddadigheid moet be schouwd worden, bijzonder in overeenstem ming met de nooden van dezen tijd, wan neer grootere inkomsten besteed worden aan het scheppen van ruimere winstgevende ar beidsgelegenheid, mits die arbeid dient tot het voortbrengen van werkelijk nuttige zaken. De uitdrukking „winstgevende arbeids gelegenheid" kan misschien op een dwaal spoor brengen van hetgeen hier door den Paus bedoeld wordt. Bedoeld is, gelegenheid tot behoorlijk beloonden arbeid, dus niet, die hem, door wien zij verschaft wordt, winst oplevert. De officieele Duitsche vertaling spreekt hier van „Schaffung von Arbeits- und Verdienstgelegenheit", en de Fransche van „source abondante de travail rémune- rateur". Wij zien dus, hoe Pius XI zich in dit ge deelte van zijn Encycliek geheel aansluit bij de Encycliek van Leo XIII; hij bevestigt haar, en verduidelijkt sommige punten, waarop tusschen katholieke schrijvers ver schil van meening gerezen was. 1) De nadruk moet hier vallen op „vanzelf" Het is toch bekend, dat toen in de middel eeuwen de groote grondeigenaars in de Romein- sche Campagna van hun uitgestrekte landerijen slechts jachtvelden maakten en de boeren niet toelieten, de Pausen met krasse maatregelen hebben ingegrepen. Zij bevalen hun op zware boete een derde gedeelte te bebouwen, en zij bepaalden dat de grond in kleine porties zou worden verdeeld, welke ieder een pachtboer moesten hebben, die daar een vast bestaan zou vinden, en er voortdurend kon blijven wonen. Werd hieraan geen gevolg gegeven, dan werd de grond eenvoudig verdeeld. (Ardant, Les Papes et les Paysans, p. 89 evg.) 20-50ci. per ons Nieuw missie-gebied. D.d. 3 Maant 1931 wend door de Propaganda Fide een nieuw missiegebied aan de Paters van SteylUden toevertrouwd in Britsoh- In-dië: de Missie „Indore". De nieuwe Missie bestaat uit gedeelten van de bisdommen Aime- re, Neg'pur en Al-ahabad, doch zijn de ju/iet omschreven grenzen nog niet vastgelegd, DOOR DE VER. VOOR BIJENTEELT AFD. DEN HAAG, zijn in verschillende H. B. S- gebouwen en Gymnasia bijenkasten geplaatst, waar de leerlingen het bijenleven van nabij kunnen bewonderen. Het comité bij een der demonstratiekasten. Vergadering van doofstommenonder- wijzers te St. Michielsgestel. Toepassing van nieuwe onderwijs methoden. Te Sint Michielsgestel is de 16de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging tot bevordering van het doofstommenonderwijs in Nederland. Naast een zestigtal dames en hee- ren uit eigen land, de personeeien en besturen der Nederlandsche doofstommenscholen ver tegenwoordigende, waren hierbij als buiten- landsche gasten aanwezig de heer R. Lindner, bekend directeur eener school te Leipzig, een paar Zweedsche dames, en een tweetal doof- stommenleeraren uit Gent. Op de avondvergadering, waar vereenigings- aangelegenheden werden geregeld, werd dank gebracht aan den aftredenden redacteur van het tijdschrift voor doofstommenonderwijs, den heer R. Woltjes uit Groningen, en tot zijn opvolger benoemd de heer G. Hekman, onder wijzer aan het Groningsch Instituut. De heer Lindner demonstreerde voorts een aantal door hem geconstrueerde toestellen, waarmede men bij het onderwijs aan doofstommen langs den weg van het gehoor en het gevoel tracht hen begrip te doen krijgen van het accent en de betoning van het gesproken woord en den ge sproken zin. Naar men weet wordt door het gemis aan gehoor door doofstommen zeer een tonig gesproken. Het is het streven van den heer Lindner, hierin langs visueelen en tac- tielen weg verbetering te brengen. De tweede dag der vergadering gaf den op gekomen leden het voorrecht een lezing te mogen bijwonen van de Eerwaarde Zuster The- resia van het Instituut te Sint Michielsgestel. Sinds een aantal jaren worden in België naar d9 leerstellingen van dr. Decroly nieuwe onder wijsmethoden toegepast. Van de scholen voor zwakzinnigen vonden deze hun weg naar de doofstommenscbool. Na in België van deze zgn. Belgische methode studie gemaakt te hebben, werd 5 jaar geleden in Sint Michielsgestel tot een proefneming ermede besloten. In een 5-tal klassen der meisjesschool konden nu prachtige resultaten worden getoond, en men kan vrij wel van een triomf der nieuwere inzichten spreken. Zuster Theresia de leidster dezer meisjesklassen zette deze inzichten nu in haar lezing uitvoerig uiteen. In een vóórschool van twee jaren laat men kleuters van 4 en 5-jarigen leeftijd, zonder nog spraak van hen te verlangen, het school leven meemaken. Hun waarneming en geeste lijke ontwikkeling ontplooit zich gedurende dezen tijd op krachtige wijze. Doelmatig ge kozen identificatie-oefeningen doen den leer lingen al ras ontdekken, dat alle dingen namen hebben. Namen, die uit letters kunnen n worden gelegd, en gelezen, en daarna worden ge schreven, en met den mond worden gezegd. Een uitingsdrang ontstaat hierdoor na eenigen tijd bij hen, die als het ware vraagt om spraak. Wordt deze op 6-jarigen leeftijd door ervaren articulatie-onderwijzers gegeven, dan ontwikkelt de taal dezer leerlingen zich snel. Sneller, dan bij de oudere methoden waargeno men werd, en meer overeenkomstig de wijze, waarop de taalontwikkeling bij normaal hoo- rende kinderen gaat. Een welgemeend applaus, een hartelijk woord van dank van den voorzitter, en een opgewekte discussie toonden de Zusters met hoe groote belangstelling haar voordracht door alle aan wezigen was gevolgd. Uit Rome wordt door de Generale leiding der Paters van het Goddelijk Woord (SteylUden) bericht, dat het afscheidsfeest der Missionaris sen dit jaar zal plaats heibben te Steyl 'op Zon dag 2 Augustus a.s. De Paters, die dan het missiekr-uds zullen ontvangen, zijn als volgt over de verschillende missiegebieden deizer Pa ters verdeeld: Naar Argentinië: 3 Paters en 2 Broeders; naar Ohilli: 2 Paters en 1 Broeder; naar Bra zilië: 4 Paters en X Broeder; naar China: Sjan- fcoeng: 8 Paters en 3 Broeders, Kan-soe: 3 Pa ters, Si-nkjang: 2 Paters, Honan: 3 Paters en 2 Broedersnaar Japan: 4 Paters en 2 Broe ders; naar de Philippijnen: 5 Paters en 2 Broe ders; naar Oost-Nieuw-Guinea: 3 Paters en 5 Broeders; naar Midden-Nieuw-Gudnea: 1 Pater en 3 Broeders-, naar Britsoh-Inddë: Indore: 1 Pater; naar Nederlandisöh-Oost-Indië: Apost. Vic. der Kleine Soenda-edlanden: 9 Paters: P. H. Bader, P. P. v. Berkel P. J. v. d. Heijden, P. A. v. d. Hogen, P. B. Lucas, P. H, Kremere, P. H. Som-horst, P. J. Toil, P. C. Molenaar en 3 Broeders: Br. Edelhert, H. Dnsclbek; Br. Aug-us- tlmus, W. Grob-benen Br. Coenradus, W. Thuis. De eerste groep missionarissen voor Flo- res vertrekt met de Jan Pieterszoon Coe-n 14 Sept. a.s. van Genua naar hun missiegebied in Nederlandsch-'Oost-Indiië, het Apostolisch Vica riaat der Kleine Soenda-edlanden. Het drie-jarig kindje van G. Lievering te Lettelhert, dat Zaterdag j.l. aldaar door een autobus werd aangereden, is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. Schadevergoedings-eisch tegen den K. R. O. afgewezen. RADIO-RECLAME VOOR 'N KINDER COURANT. Zooals wij destijds mededeelden heeft de uitgeefster van het jeugd en kinderblad „Jong Nederland" voor eenige maanden een vordering ingesteld tegen den Katholieken Radio Omroep, wegens het feit, dat deze omroepv-er-eeniging naar het oordeel van de uitgeefster onrecht matig reclame per radio maakte voor een jeugd- en kinderblad, door den K. R. O. uitge geven, waardoor de eiöheres aanzienlijke schade had geleden. Voor de eiisohende partij was opgetreden mr. Ed, Emmering, voor den K. R. O. mr. P. J. Wiitteman. Gisteren' deed de Tweede Kamer der Am- sterdams-che Rechtbank in deze zaak uitspraak en verklaarde den eisch niet ontvankelijk. Zij over w-oog, dat het rad-ioregiement geen bescherming geeft tegen derden zooals eiscihe- res. Ook de schade is geen te verwachten gevolg van de beweerde overtreding van het regle ment, omdat edsoh-eres' blad geen politieke strekking heeft en de courant van gedaagde wel. Ook was het optreden van den K. R. O. niet in strijd met de behoorlijkheid en zorg vuldigheid ten opzichte van eens anders goed en was er dus ook geen oneerlijke concurrentie. Tentoonstelling van ons moderne geschut. Aan de algemeene vergadering van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger'' op Zaterdag 11 Juli in het hotel d-e Witte Brug te- 's-Gravenhage, zal voorafgaan een demonstratieve tentoonstel ling van ons moderne geschut en andere ver dedigingsmiddelen in het Artilleriepark aan den Raam-weg bij het hotel de Witte Brug. Het is de bedoeling van deze tentoonstelling aan de belangstellende leden van Ons Leger en hare genoodigden een denkbeeld te geven van de uitrusting van de N-e-deri-andsohe weermacht, mede in verband met de daaromtrent in ons land meermalen verspreide onjuiste en ten dentieuze meded-eeiingen, betrekking hebbende op uitrusting en inrichting van het leger. Ontvangst door het gemeentebestuur. Gistermiddag zijn de deelnemers aan het P.E.N.-€ongres in het paviljoen Vondelpark te Amsterdam door het Gemeentebestuur van de hoofdstad ontvangen. Namens de gemeente waren aanwezig de burgemeester, de heer W. de Vlugt, de wethouders dr. F. Wibaut, dr. E. Abrahams, de heeren S. R. Miranda en E. Polak en de gemeentesecretaris, de heer J. J. Roovers. Ook enkele raadsleden waren tegen woordig. Burgemeester de Vlugt heette Se gasten wel kom met een rede, waarin hij wees op het feit, dat deze ontmoeting een van de schaarsche gelegenheden is van officiëel contact tusschen de figuren uit de letterkundige wereld en de gemeente. In een korte maar zeer puntige speech heeft dr. P. C. Bouters, voorzitter van de Neder, landsche P.E.N.-club, het gemeentebestuur dank gebracht en daarbij lof toegezwaaid aan Am sterdam, dat ten allen tijde de bakermat onzer literatuur is geweest. Nog geruimen tijd bleven de gasten daarna op de terrassen van het paviljoen bijeen. Des avonds om 10 uur werden de congres, sisten ontvangen door het Hollandsch Comité in het Rijksmuseum. De groote voorgalerij op de eerste verdieping, de eeregalerij en de daarbij aansluitende Nachtwachtzaal waren verlicht. Een zeer groot gezelschap nam aan deze avondontvangst deel. Wij zagen burgemeester de Vlugt, verscheidene wethouders en veel be kende Amsterdamsche kunstenaars. De stem- ming welke toch al zeer geanimeerd was werd nog verhoogd, doordat de leden van het comité van ontvangst zich in oud-Hollandsche costumes hadden gestoken, zoodat het wel leek of onze zelfbewuste 17e-eeuwers, die op de schutterstukken in de eeregalerij geportret teerd staan, uit hun lijsten waren gestapt om nog eens een vroolijken avond te vieren. Ook de dames bewezen dat de weelderige oud-Hol- landsche kleedij haar fleurig staat. Het was -tegen middernacht voor men er aan begon te denken deze gezellige bijeenkomst op te heffen. De overbrugging uit nationaal en economisch oogpunt van eminente beteekenis. N Namens de Kamers van Kooph. en Fabrieken te Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, 's Gra- venhage, 's Hertogenbosch, Rotterdam, Tilburg, Venlo, Vlaardingen en Waalwijk heeft Don- derdag een daartoe, door die Kamer aange wezen afvaardiging aan Jomkeheer mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, voorzitter van den Raad van Ministers, een adres aangebo den, betreffende overbrugging van het Hol landsch Diep bij Moerdijk. In dit adres zeggen adressanten diep door. drongen te zijn van he-t groote belang van een spoedige totstandkoming eener nieuwe over brugging van het Hollandsch Diep bij Moer dijk, waarom zij zich veroorloven met aan drang te verzoeken te bevorderen, dat daar- voor binnen den kortst mogelijken tijd de noodige gelden bij de Staten-Generaal worden aangevraagd. De Kamers beschouwen de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk als een be lang van eminente beteekenis, zoowel uit na tionaal als uit economisch oogpunt. We lezen verder: Het mag overbodig geacht worden tegenover de Nederlandsche Regeering te betoogen, dat de scheiding tusschen het land boven en dat beneden den Moerdijk is in strijd met het nationale belang van ons land. Alles wat die scheiding vergroot, benadeelt dat nationale belang. Het verminderen, het wegwisschen van die scheiding is plicht. De ontwikkeling van het moderne verkeer heeft de beteekenis van de scheiding tusschen het land boven en beneden den Moerdijk geac centueerd in die mate, dat daardoor vanzelf de noodzaak geboren werd, om deze te overwin nen. Voor die goederen, waarvoor de vrachtauto mobiel het aangewezen middel van vervoer is, en hiertoe behooren in het bijzonder de stuk goederen, raakt het land boven den Moerdijk met betrekking tot Noord-Brabant en een groot deel van Limburg op deze wijze afge sloten en het onrustbarende is, dat, daar de vrachtautomobiel steeds nieuw terrein wint, de groep van goederen, die zich voor bet ver- voer per vrachtautomobiel leenen, zich voort, durend uitbreidt, zoodat te voorzien is, dat in de toekomst die afsluiting zich nog sterker zal doen gevoelen. Hieraan komt men niet tegemoet door een verbetering van den be- staanden pontveerdienst over het Hollandsch Diep. Hier baiat alleen een brug. De overbrugging van het Hollandsch Diep is verder van groot -belang voor de ontwikke ling van het internationaal automotoielverkeer tusschen het west-en van ons land en België, Frankrijk en ook het Rijnland. Hier openen zich perspectieven voor het Westland en voor het tuinbouwgebied in den omtrek van Zwijn, drecht, waarvan de beteekenis in dezen tijd nu de -tuinbouw met zoo velerlei moeilijkheden te kampen heeft, niet mag worden onderschat. Indien er na dit alles één ding duidelijk is, dan is het dit, dat de urgentie van een brug over het Hollandsch Diep niet met een be. roep op de verkeersstatistiek van het pontveer bij Moerdijk kan worden afgewezen. Hier valt de nadruk niet op hetgeen is, maar op hetgeen worden kan en moet, nog daargelaten, dat de bestaande toestand reeds bij den tegenwoor- digen omvang van het verkeer geheel onvol doende is. Wij achten dit werk een zoo groot nationaal belang, dat het buiten de uitvoering van he. rijkswegenplan om aanstonds afzonderlijk be. hoort te worden ter hand genomen. Dit werk mag in geen geval vertraagd worden door de omstandigheid, dat de vele uitgaven, die de uitvoering van het rijkswegenplan vergt, een zekere overspanning van het wegenfonds ten gevolge heeft gehad. Dit gevaar ligt voor de hand, omdat het hier het kostbaarste werk betreft, maar het moet juist vermeden wor den, omdat het tegelijkertijd het belangrijk ste Is. Vindt een afzonderlijke financiering hierin op zichzelf reeds haar rechtvaardiging, dit geldt nog des te sterker, omdat de bouw van een brug over het Hollandsch Diep als een be langrijke maatregel van werkverruiming kan worden beschouwd. Mede met het oog daarop vinden wij vrijheid uw Raad met klem te verzoeken te willen be vorderen, dat de bouw van een brug bij Moer- dijk niet langer wordt uitgesteld, maar zoo spoedig mogelijk wordt ter hand genomen. Arbitrage-voorstel verworpen. Naar wij vernemen, heeft de Rijksbemid-de- laar, mr. S. de Vries Czn. gisterenmiddag in de door hem bijeengeroepen conferentie van de partijen, betrokken bij het conflict in de stroocartonindustrie i-n Groningen, welke con. ferentie in het departement van Arbeid, Han del en Nijverheid te den Haag werd. gehouden, een voorstel gedaan om het conflict aan arbi trage te onderwerpen, welk voorstel echter door de vertegenwoordigers der werknemers niet is aanvaard. De partijen zijn daarop weder uiteengegaan. RETRAITE R. K. VROUWELIJKE AFGESTUDEERDEN VAN UNIVERSITEITEN De retraite der R. K. Vrouwelijke afgestu deerden van Universiteiten, Hooge scho-len e.d. zal gehouden worden van Vrijdagavond 28 Aug. tot Dinsdagmorgen 1 Sept. d.a.v in het Retrai tehuis van den H. Geest te Uden. Aanmeldingen en inlichtingen liefst voor 15 Juli bij mej. Fr. Eversmann, l.i. Bowlespark 14, Wageningea. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als da verpakking voorzien is van den naam Mijn hardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Reel. 3993 DGVS 7 Het recht van stiefkinderen op weezen pensioen. VERVROEGD OUDERDOMSPENSIOEN In d-e jongste vergadering van de Cent) ale Oom-missie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken werd behandeld het ontwerpbe sluit tot vaststelling van de bepalingen be treffende indienstneming door bet Rijk van personeel op arbeidsovereenkomst (Arbei-ds- overeenko-ffistenbeslui-t) Naar aanleiding van eene uitspraak van den Pensioenraad, dat stiefkinderen niet ala pl-eegkinderen kunnen worden beschouwd en mitsdien van weezenp-en-sioen zijn uitgesloten, werd in de vorige vergadering besproken het van or ga nisati e z ij-de afkomstig verzoek om de Pensioenwet t-e wijzige-n in dien zin, dat even als thans reeds voor pleegkinderen ook ten behoeve van stiefkinderen het recht op wee- zenpensioen wordt gewaarborgd. Ter zake deelde de voorzitter thans m-ede, dat voor eene dergelijke wijziging naar de meening der Re- geering geen aanleiding bestaat, nu de voren bedoelde uitspraak van den Pensioenraad in hoogste instantie door den Oemtralen Raad van Beroep te Utrecht is vernietigd en is uitgemaakt, dat stiefkinderen niet uitgesloten behoeven te zijn van het begrip „pleegkind". Ten aanzien van de kwestie van opname van eene bepaalde categorie van personen in art 1 van het IC. B. van 24 Maart 1923 No 108, waarin vermeld de betrekkingen als bedoeld in art. 49 d-er Pensioenwet, die uitzicht geven op het z.g. vervroegd ouderdomspensioen, bleek de meerderheid van de leden der Centrale Com missie van gevoelen te zijn, -dat het geven van uitbreiding aan deze lijst van betrekkingen niet in het belang van betrokkenen moet wonden geacht, aangezien opname in bedoeld artikel aan belanghebbenden niet het recht geeft, om op 55-jarigen leeftijd vervroegd ouderdomspen sioen deelachtig te worden, doch slechts de mogelijkheid opent, om ongevraagd en even tueel tegen hun verlangen, op dien leeftijd te worden ontslagen m-et een pensioen, belangrijk lager dan bij langer doordienen verworven zou kunnen worden. Vijf jaar gevangenisstraf. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Recht bank deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den chauffeur F. N., die in een pension op de Weteringschans 'bij een twist vijf revolverscho ten had gelost op zijn stiefvader, die daardoor ernstig werd gewond, en korten tijd daarop stierf. De Officier van Justitie eischte wegens dood slag een gevangenisstraf van acht jaar. De Rechtbank veoordeeide verdachte thans deswege tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van zes maanden preventieve hech tenis. AUTO-ONGEVALLEN. Onder Uden is de auto van een zekeren B. uit Uden tegen een auto van zekeren T. uit Oosterbeek gebotst. De auto van T. reed daar door tegen een paal van de electrische ver lichting, waarbij' de heele carrosserie open scheurde. Van de vier inzittenden kregen twee heeren geen letsel, doch twee dames werden ernstig aan het hoofd gewond. Zij zijn naar het gasthuis te Uden vervoerd. Te Beek hij Nijmegen reed zekere T. met den auto van de firma E. tegen de electrische tram op. T. werd ernstig gewond. Van den auto bleef zoo goed als niets heel. De tram liep aan de achterzijde beschadiging op. In zorgwekkenden toestand opgenomen. Terwijl gasterenavond de personentrein van. half zes uit de richting Enschede naderde, speelde het 2-jarig zoontje van den spoorweg arbeider Bos tusschen de rails op een particu lieren overweg te Haaksbergen. Het kind wend door een uitstekende koppeling van de locomo tief geraakt en bleef ernstig gewond liggen, terwijl de geheele trein over het kind heen reed zonder dat het verder letsel bekwam. Met een hoofdwonde en een schedeltractuur is het kind in zorgwekkenden toestand naar het St. Antoniusziekenhuis te Haaksbergen over gebracht. BRAND Te Someren is afgebrand de boerenhoeve van W. Hurkmans. Zestien varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Prof. dr. Fabius zal 6 Juli a.s. zijn 80sfd| per jaardag vieren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5