NAAR 'N OVEREENKOMST TUSSCHEN WASHINGTON EN PARIJS? Arbeid adelt. V FRANKRIJK'S ANTWOORD AAN AMERIKA BEKEND GEMAAKT. Fransche opgewondenheid; kalm Amerikaansch optimisme. WAT ZAL DE STEMBUS BRENGEN? ZIJ BLEEF ROERLOOS LIGGEN Staking dreigt Stadscentrum verwoest ZATERDAG 27 JUNI 1931 IN SPANNING OVER DE BESLISSING. EEN HISTORISCHE KAMERZITTING Inhoud van Frankrijks tegen voorstellen- Ontvangst der Fransche nota te Washington. Stimson over Frankrijk's antwoord. Een telegram aan Briand. Begin der Amerikaansch-Fransche onderhandelingen. Uit de wandelgangen. Tusschen 11 en 13 Juli naar Parijs Nieuw Spanje bereidt zich voor DE KIESCAMPAGNE. Bisschoppelijke oproep ten gunste der werkloozen. Toenemende onrust onder de arbeiders. Voorloopig geen telefonisten staking. Een poging tot sabotage. TRAGISCH EINDE VAN JEANNE D'ARC-FEESTEN. Drama m een tunnel DE VECHTPARTIJEN IN DUITSCHLAND. Treinen in botsing AARDSCHOKKEN IN ITALIË LETLANDS VLOOT. EUROPEESCH VLAGVERTOON. PARIJS, 26 Juni (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De kamerzitting ter behandeling van Hoover'a voorstel had plaats onder een maximale belangstelling. De sfeer was die van groote zittingen. De opkomst toonde het gewicht van de zitting, die niet voor niets als een historische was aange kondigd. Aanstonds als de voorzitter minister-presi dent Laval het woord geeft, is de stilte hoor baar. De eenvoudige voorlezing der stukken, want Laval zegt niet den minsten commentaar te zullen geven, geeft aan de Kamer iets van 'n gerechtshof, dat de mededeeling van de beschul diging wacht. Maar voor de ijzige stilte die de voorlezing van de Hoover.oommunicatie omringt, maakt weldra een teekenende beweeglijkheid plaats, als Laval meedeelt, wat het antwoord der Fran sche regeering is geweest. Het is voldoende de woorden „souvereinlteit van het parlement" uit te spreken, om de han den op elkaar te brengen. De vaststelling der onaantastbaarheid va,n de onvoorwaardelijke tranche van het Young-plan, ontlokt een geweldig applaus. Naar matt het antwoord bekend wordt, neemt de beweging der hooge vergadering toe, allen twijfel wegnemend, of de Kamer wel achter de regeering staat. Het Amerikaansche antwoord op de Fransche nota ontlokt op enkele banken eenige ironie. Laval, die zeer in vorm is, maakt den in druk. de buitenlandsche politiek te leiden. Briand zit naast hem, maar in de bekende opgevouwen houding van altijd, wanneer hij liever wil, dat de zaken voorbijgaan. Als de voorzitter het debat wil openen, be duidt de Kamer, dat ze een schorsing van de zitting wil, om de laatste voorbereidselen voor het debat te maken. Lava! merkt op, dat de regeering zich midden in de onderhandelingen bevindt en dus niet wil wachten om de meening van de Kamer te ken nen. De onderbreking der zitting vangt aan in een geweldig geroesemoee en de metbod© voor het rustig overdenken van de aangehoorde 6tukken is wel eenigszins verrassend. Om vier uur wordt de zitting voortgezet. De spanning ia zeer groot. De dikwijls zoo heftige uiterste hoeken zijn merkwaardig stil. De debatten D© eerst© spreker, MaTgaine, is trouwens niet iemand om het debat hartstochtelijk te maken. Hij vangt aan met het mes te plaatsen in het eenige kwaad, dat binnen het bereik der Kamer ligt, den toestand aan den Quai d'Orsay. Hij acht het ondenkbaar, dat de belangrijke voorstellen van Amerika zijn wereldkundig ge maakt, zonder dat de Fransche diplomatie op de hoogt© is geweest. De Amerikaansche interventie in de Euro- peesche aangelegenheden verblijdt hem aller minst en hij vraagt zich af, wat de toestand moet worden, als Washington weigert zich als regel met Europa in te laten, doch elke vier of vijf jaren op een plotselinge en onvoorziene wijze zijn druk op Europa komt uitoefenen. Het slot van zijn betoog is vlakweg de raad, zich maar liever met Dultscbland te verstaan en de komende besprekingen, het Fransche „Chequers" juicht hij toe. Ook de volgend© groote rede is een techni sche, die van den heer Dubois, die geen moei lijk werk heeft om aan te toonen, dat zo-als de zaken gepresenteerd worden, het een plaisan- terie is jegens de Europeesche economie, wat Amerika voorstelt. Een betalingsopschorting van een jaar helpt Duitschland niet uit den brand en het moeras der Duitsche financiën komt uit geheel iets anders voort dan uit de herstelbetalingen. De Kamer voorrekenend, welk offer van Frankrijk wordt gevraagd en de Duitsche flnancleele moeilijkheden en haar oorzaken schetsend, brengt deze redenaar de Kamer zeer onder den indruk, ondanks de droogheid van zijn betoog. Als Marin aan het woord komt, verandert het aspect der Kamer. De leider der rechter zijde wordt in de grootste stilte aanhoord. Zijn korte zinnen vallen als mokerslagen. Als hu op de enorme ©motie wijst, die zich van Frank rijk heeft meester gemaakt en op de verblij dend© unanimiteit van do publieke opinie, par lement en regeering, ontroert hij geheel de kamer. Voor de eerste maal In de geschiedenis is het, roept hij uit, dat zoo onverhoeds een voorstel wordt gelanceerd, dat zoozeer het leven van tal van volken treft. Hij gaat vervolgens de bekende stelling na, dat de Amerikaansche interventie wel een kleine opoffering VTaagt, waartegen echter zeer groote voordeelen staan. Van Frankrijk en België worden opofferingen gevraagd, die hun financiën geheel in de war dreigen te sturen. Een heftige schermutseling heeft plaats tusschen Marin, Bedouoe en minister Flandin over wat het Juiste cijfer van de Fransche op offering is, waarbij de heer Marin den minister van financiën verwijt, een beetje al te goed bekend te zijn met onjuiste cijfers. Maar, zegt hij, hoe groot de opoffering is, doet er weinig toe, de wonde, door het geld geslagen, is hier niet de hoofdzaak. Hoover heeft beweerd," dat het voor hem er op aankomt, de wereld-economie te herstellen. Zulks is een onwaarheid, het gaat alleen om Duitschland te helpen, maar bovenal om de Anorikaanacho kapitalen te redden. Ook hij sluit zich aan bij het betoog van Margaine en herinnert aan het woord van Herriot, dat het Frankrijk is, dat het nieuwe Duitsche oorlogsschip heeft te betalen. Zoo de Duitsche kapitalen gevlucht zijn, dan is het om de manifestaties, die aan de over zijde van den Rijn hebben plaats gehad. Wanneer Hoover werkelijk Duitschland uit den financieeien nood had willen redden, en de geweldige crisis van de rijksbank had wil len tegengaan, dan was het voldoende geweest, aan de Amerikaansche bankiers te zeggen, hun gelden niet terug te nemen, of anders voor te stellen, een streep door alle schulden te halen. Vervolgens houdt Marin een krachtig betoog, dat op een gegeven oogenblik den bijval van den minister van koloniën Reynand uitlokt, om te doen uitkomen, hoe de oplossing van Den Haag plechtig als een definitieve is voor gesteld. En nu meent hij een lans te moeten breken voor de eerbiediging der plechtig ge sloten overeenkomsten, daar voor de toekomst de grootste slag, die wordt toegebracht door het Amerikaansche voorstel, die is, welke voortaan alle plechtige onderteekeningen in het onzekere stelt. Hij is er ook absoluut niet zeker van of bet Amerikaansche congres het voorstel van Hoover wel zal ratificeeren. Hij vreest, dat hetzelfde zal gebeuren, wat ook met het vredestractaat heeft plaats gehad. Hij zegt verder, dat geen internationaal leven mogelijk is, wanneer aan sommige naties het privilege wordt toegekend, van boven druk te oefenen op anderen en op zeer geestige wijze toonde hij aan, dat bij alle belangrijkheid, die Amerika beeft, Europa er ook nog is en in bevolking en in industrieele kracht nog altijd Amerika de baas is. Hij hekelde tenslotte zeer scherp de metho des van den Quai d'Orsay en meende, dat men goed zal doen, eens schoonmaak te houden onder het diplomatieke personeel. Als minister Flandin aan het woord komt, om de financieele gevolgen van het voorstel uiteen te zetten, is hij natuurlijk handig ge- noeg om er op te wijzen dat de groote rede voeringen van dit debat zich volkomen keeren tegen het Amerikaansche optreden, doch geen aanwijzingen hebben gegeven omtrent wat de regeering heeft te doen. Evenals minister-president Laval dringt hij er zeer op aan, dat de kamer alles in het werk zal stellen om het debat hedennacht tot een beslissing te brengen, opdat de regeering zal weten, welke houding aan te nemen. Verder treedt hij in een uitvoerige beschou wing, welke gevolgen financieel het Hoover- voorstel voor de Fransche economie zal hebben. PARIJS, 26 Juni. (N.T.A.) Het antwoord der Fransche regeering aan den president der Vereenigde Staten, dat hedenmiddag door minister-president Laval in de Fransche kamer werd voorgelezen, heeft den volgenden inhoud: Allereerst verklaart de Fransche regeering, dat zij de edelmoedige gevoelens, waardoor Hoover's voorstel geïnspireerd werd, ten zeer ste waardeert en meer dan eenig ander land haar medewerking wi.1 verleenen aan het eco nomisch herstel der wereld. Zij wijst daarbij op de offers, die Frankrijk reeds in het verleden gebracht heeft, zoowel door goedkeuring der successievelijke reduc ties van de Duitsche oorlogsschulden, als door een voortijdige ontruiming van de deride Rijn landszöne. Zij acht het eohter van belang, de aandacht der wereld te vestigen op de grootte van het nieuwe offer, dat thans van Frankrijk wordt ■gevraagd, maar verklaart zich tevens bereid, Hoover's voorstel betreffende een 1-jarig mo. ratorium agn het Fransche parlement voor te leggen, welks beslissing soeverein is. De Fransche regeering wijst er echter op, dat men met betrekking tot de vrijwillig op genomen verplichtingen van het Young-plan, alsmede het plechtig erkende definitieve ka rakter en de nlet-ultstelbaarheid der onbe schermds annuïteiten, ernstig gevaar zou loo- pen, het vertrouwen in de waarde der over eenkomsten te schokken en zich tegen het beoogde doel te vergrijpen, als bij het voor gestelde uitstel der herstelbetalingen de niet. uitstelbare annuïteit op dezelfde wijze zou moeten worden behandeld als de beschermde. De Fransche regeering legt er vooral den nadruk op, dat men de private schulden van Duitschland (Young-leening en Kreuger- leening) en de nog niet-gemobillseerde onbe schermde annuïteiten formeel geassimileerd heeft. De betaling van de onbeschermde annuïtei ten door Duitschland uitstellen en dan nog toelaten, dat de rentedienst voor de bij het publiek uitstaande Young-leening wordt voort gezet, zou in strijd zijn met een fundamenteel beginsel. De regeering is daarom van meening, dat het moreel van het allerhoogste belang is, dat ook tijdens den door Hoover voorgesteld en termijn de betaling van de onbeschermde an. nuiteiten geenszins wordt uitgesteld. Verder meent de Fransche regeering er op to moeten wijzen, dat een algemeen uitstel van betalingen op zich naar haar meening een onvoldoende geneesmiddel is, om de huidige crisis te verhelpen. De gevaren, die het Duitsche en in het alge meen het Europeesche eoonomiseh leven drei gen, zoo heet het in 't antwoord, hebben 'n an deren oorsprong en vinden haar oorzaak in sterke beperking van oredieten of het terug trekken van buitenlandsch kapitaal. De oplossing van de -Duitscbie crisis schijnt daarom niet alleen te vinden te zijn in een verlagen van de lasten van de rijksbegrooting, maar ook in een uitbreiding van de oredieten. Onder voorbehoud van de goedkeuring van het parlement, verklaart de Fransche regee ring zich daarom bereid, haar aandeel in de nlet-uitstelbare annuïteit aan de Internatio nale Bank van herstelbetalingen voor den tijd van een jaar ter beschikking te stellen# met uitzondering alleen van de bedragen,' die voor de uitvoering van de nog loopende contracten betreffende leveringen in natura noodzakelijk zijn, hetgeen overigens van nut is voor het Duitsche economische leven. De Fransche regeering rekent er hierbij op, dat de overige vruchtgebruikers van bet. Young-plan een gelijke beslissing zullen nemen en hoopt zelfs, dat nog andere maatregelen genomen zullen worden, om het herstel van het vertrouwen in de wereld te bevorderen. De op deze wijze aan de Bank voor Inter nationale betalingen betaalde beschikbare gel den zullen onmiddellijk voor de verbetering van het orediet in Duitschland, alsmede in de landen van middel-Europa en vooral daar," waar het uitstel voor een jaar der uitvoering van het Young-plan een financieele of econo mische stoornis zou kunnen brengen, kunnen worden aangewend. De Fransche regeering is ook van meening, dat alle maatregelen getroffen moeten worden, opdat de bereikte financieele voordeelen slechts voor economische doeleinden aange wend worden en elk gevaar van een dumping financiering wordt uit den weg geruimd. Terwijl Frankrijk aan de Internationale Be. talingsbank onder de boven aangegeven voor waarden zijn aandeel in de beschermde annuï teiten ter beschikking stelt, zal het gedurende den tijd van het betalingsuitstel eveneens van de som afstand doen, die aan hetzelve voor den heropbouw der verwoeste gebieden was toegezegd. Frankrijk herinnert eraan, dat het bedrag zijner openbare schuld thans ongeveeT vier maal zoo groot is, als dat van de schuld van Duitschland en dat zijn financieele saneering niet in gevaar mag worden gebracht. De Fransche republiek verklaart zich dus s-olldair met de Amerikaansche, bereid tot samenwerking bij het nemen van reddings- maatregelen in een ernstig geachte crisis. Zij kan met recht hopen, dat haar in ternationale goede wil beantwoord zal worden met de eerbiediging der verdragen en het her stel van vertrouwen onder de volken, welke de voorwaarden zijn voor den toekomstigen vrede. "WASHINGTON, 26 Juni (N.T.A.) Het Fran sche antwoord op Hoover's voorstel werd hier hedenmiddag even over drieën (M.E.T.) gepu bliceerd. In regeeringskringen is men van meening, dat het beslist tot een overeenkomst tusschen Washington en Parijs zal komen, hoewel be paalde oneffenheden moeten worden afge schaafd. NEW YORK, 26 Juni. (H.N.) Staatssecretaris Stimson heeft in de persconferentie den nadruk gelegd op het vriendschappelijke karakter van het antwoord der Fransche regeering, doch tevens erop gewezen, dat het Fransche voorstel zekere punten bevat, die niet ten volle recht doen wedervaren aan het voorstel van presi dent Hoover. De Fransche regeering maakt er zich vooral ■bezorgd over, dat de onaantastbaarheid van het Youngiplan gehandhaafd moet blijven. Overigens geeft Frankrijk den wil te kennen om aan Duitschland uitstel van betalingen voor den tijd van een jaar toe te staan. Stimson wees er op, dat het plan van pre sident Hoover niet betrekking heeft op de opheffing of aantasting van eenige internatio nale overeenkomst, ook niet van de overeen komsten tot regeling van de aan Amerika ver schuldigde bedragen. Hoover geeft slechts In overweging uit stel voor een jaar te verleenen voor de be talingen volgens deze overeenkomsten. De vraag, volgens welke methode het uit stel toegestaan en de terugbetaling van de uit gestelde betalingen zal plaats hebben, kan het onderwerp van onderhandelingen en over eenkomsten tiussdhen de verschillende mo gendheden zijn. De door de Fransche regeering aanbevolen methode bevat echter voorstellen, die niet de verlichting zullen brengen, zooals Hoover dit beoogde. Verdere onderhandelingen tot wijziging van het Fransche tegenvoorstel zullen dus noodig zijn om tot "volledige overeenstemming te gera ken. De Fransche nota bewijst echter, dat de Fransche regeering wil meewerken aan het beoogde doel zoodat alle hoop op succes gege ven is. PARIJS, 26 Juni. (B.T.A.) Laval heeft in de kamer een brief van Amerika's gezant aan Briand voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat de gezant vandaag van zijn regeering een tele gram ontvangen heeft, meldende, dat de Ame rikaansche, regeering de hartelijkheid waar deert, waarmee de Fransche regeering op Hoover's voorstel heeft geantwoord. Zij hoopt, dat de Fransche regeering met Mellon en den gezant de verschillende pro blemen zal bespreken, door Hoover's voorstel en Frankrijk's antwoord daarop opgeworpen. PARIJS, 26 Juni. (N.T.A.) Naar Havas bericht, zullen de Amerikaansch-Fransche onderhandelingen over Hoover's voorstel mor gen (Zaterdag)ïiamiddag beginnen. Om 3 uur n.l. zal de premier, Laval, den Amerikaan, sohen schatkist-minister, Mellon, Amerika's gezant,, Edge, en de ministers Briand, Flandin en Piétry ontvangen. PARIJS, 26 Juni. (N.T.A.) Naar Havas meldt, zou minister-president Laval in de wandelgangen der kamer bevestigd hebben, dat iedere wijziging van het Young-plan nood zakelijkerwijze door het parlement geratifi ceerd zal moeten worden. PARIJS, 26 Juni. (V.D.) Volgens de Paris Midi'' zullen de (Duiteche rijkskanselier dr. Brüning en de Duitsche rijksminister voor bui tenlandsche zaken dr. Ourtius, hun voorge nomen bezoek aan Parijs brengen tusschen 11 en 13 Juli a.s. Militairen zullen waken tegen extremisten. In een onderhoud met de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers uitte de Spaansche minister-president, Alcala Zamora, zich zeer optimistisch over den uitslag der a.s. verkie zingen. Hij zeide, dat de regeering ervan op de hoogte is, dat extremisten, zoowel van den linker als van den rechtervleugel, van plan zijn, de aanstaande verkiezingen te 'belemme ren, maar dat de autoriteiten op alle moeilijk, ■heden zijn voorbereid. Detachementen infan terie en cavalerie, gewapend met machine geweren en voorzien van traangassen, zullen in de straten patrouilleeren. Alcala Zamora sprak als zijn meening uit, dat de socialisten in het nieuwe parlement het sterkst vertegenwoordigd zuilen zijn. De tweede plaats zal zijn eigen partij, de reehtsch.republikelnsche groep, innemen. De radicaal-republikeinen, onder leiding van Lerroux, zullen volgens de meening van den Spaansehen minister-president de midden partij vormen, die de twee anderen in even wicht zal houden, terwijl de vleugels gevormd zullen worden door de radicaal-socialisten, de rcgioualisten en andere partijen. Zamora veronderstelt, dat hoogstwaarschijn lijk geen enkele partij in staat zal zijn, een regeering te vormen en dat daarom een coali tiekabinet voor de hand ligt. Naar „El Matl" uit Madrid verneemt, heeft men op de deuren van alle Madrileensche kerken groote plakkaten aangeplakt, die een opfoep bevatten van den bisschop van Madrid, om de werkloozen te steunen. De tekst van deze aanplakbiljetten luidt als volgt: „De tegenwoordige arbeldscrisis is oor zaak, dat vele arbeiders en hun gezinnen in ■een toestand van treurige ellende verkeeren. De christelijke naastenliefde dwingt eenieder om, overeenkomstig zijn vermogen, dit sociale euvel te verhelpen Uw bisschop vraagt U ln Christus' naam, deze medewerking te verleenen". MADRID, 26 Juni. (V.D.) Te Algorta bij Orihuela, werd de zoon van een mijneigenaar door een aantal personen overvallen, omdat hij verboden had, dat uit een hem toebehoorende groeve, steenen gehaald zouden worden. Hij werd mishandeld en vervolgens door revolver schoten gedood. In het plaatsje heerscht groote opwinding. De politie arresteerde vijftien per sonen. Te Valencia is het trampersoneel in staking gegaan. Te Granada staken de bouwarbeiders. Uit Asturië worden twee nieuwe stakingen gemeld. i Naar de oorrespondent van de „Times" uit Madrid verneemt, heeft het telefonisten-syn dicaat medegedeeld, dat het, om aan het pu bliek een bewijs te leveren, dat het geen poli tieke bedoelingen heeft, 'besloten heeft, de staking tot na de verkiezingen uit te stellen. Men is echter algemeen van meening, dat zoowel de syndicalisten als monarchisten een actie voorbereiden, om de verkiezingen te be. lemmeren. MADRID, 26 Juni. (V.D.) In een onderhoud met journalisten bevestigde de minister van arbeid, dat de geruchten over een dreigende staking bij het telefoon-syndicaat, welke tegen het einde van de week zou uitbreken, op waar heid berusten. Hij voegde hieraan toe, dat deze staking een poging moet zijn, om de aanstaande verkiezin gen te belemmeren. De regeering is evenwel vast besloten, de verkiezingen aanstaanden Zondag te doen plaatsvinden, zelfs wanneer een algemeene sta king zou uitbreken. UIT HET BRONZEN TIJDPERK. Bij Kiskörös op de groote Hongaarsche laag vlakte is een kerkhof ontdekt uit het bronzen tijdperk. Reeds zijn 23 graven bloot gelegd, waarin volgens de zede van die periode de manneltike dooden met het gezicht naar het Noorden, de vrouwelijke op de linkerzijde met hat gelaat naar het Zuiden gelegd waren. Steenen vaatwerk en messen, halssieraden uit marmer, bronzen bijlen, pijlen e.d. werden in de graven aangetroffen. Merkwaardig is, dat de lijken voor de begrafenis verminkt werden: men wilde door het afhouwen van het hoofd, de voeten of van een arm den terugkeer der gestorvenen in het aardsche leven verhinderen. Ter zelfder plaatse zijn iets dieper de sporen gevonden van een nederzetting uit den zgn. Badener tijd, welke veel aanwijzingen geven voor de reconstructie van het woonhuis ln jast steenen tijdperk. Geen acteeren meer, maar werkelijkheid PARIJS, 25 Juni. (V.D.) Bij de Jeanne d'Arc- herdenkingen te Versailles heeft zich een tra gisch incident voorgedaan. De feestcommissie aldaar had besloten,, den lijdensweg van Jeanne d'Arc op te voeren. Voor de vertolking van de rol van de heilige was een jong meisje uitge kozen, dat zich reeds weken te voren vurig toe legde op de studie van haar roil. Volgens de toe schouwers is haar spel inderdaad aangrijpend geweest. Toen men hèar ten slotte naar den brandsta pel voerde en het Bengaalsch© vuur opvlamde, stiet het meisje een luiden kreet uit en zakte ineen. Nog steeds waren de toeschouwers van meening, dat zij acteerde, zoodat men in luid applaus losbarstte. Toen de actrice eohter roerloos liggen bleef, Begon men eindelijk ongerust te worden. Toen men ging kijken, bleek, dat het meisje in diepe bewusteloosheid verzonken was. Naar een zie kenhuis overgebracht, bleek zij krankzinnig te zijn geworden. In onsamenhangende zinnen riep zij steeds weer om hulp. Voortdurend meende zij zich door fakke ld ragende mannen omringd. De behandelend© geneesheeren hopen echter het meisje, hoewel na een lange en moeilijke behandeling, te kunnen genezen. VIJF WEGWERKERS GEDOOD. Op Ihiet traject Savona-Tuirijn eijn tbij een ernstig ongeluk vijf legwerkers om het leven gekomen, terwijl negen andere arbeiders le vensgevaarlijke verwondingen opliepen. De, arbeiders hadden in een tunnel een mate riaalwagen met ijzer beladen en de wagen in beweging gebracht. Op het afloopend baanvak kreeg de wagen evenwel spoedig vrij groote snelheid, zoodat de arbeiders hem niet konden houden. De inzit tenden werden uit het voertuig geslingerd, ter wijl de wagen ten slotte over den kop sloeg. Bestrijding van den onwettige: wapenhandel. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft zich met een schrijven tot de po- litie-autoriteiten gewend, waarin wordt gewe zen op de politieke uitspattingen van den laat- sten tijd, die hebben aangetoond, dat zich nog steeds ln de handen van leden van radicale, politieke organisaties schietwapens bevinden. Derhalve verzoekt de minister de politie krachtig op te treden tegen het misbruik ma ken van schietwapens, speciaal wat betreft het onwettig dragen er van, alsook tegen den on- wettigen handel in schietwapens en munitie. Tegen handelaren, die zich schuldig maken aan een vergrijp tegen de bepalingen op den wapenhandel, zal, behalve tot strafvervolging onverwijld worden overgegaan tot het Intrek ken der vergunning voor het vervaardigen van en het handel drijven in schietwapens en mu nitie. Met het oog op de bestrijding van een onwet- tigen invoer van schietwapens en munitie wor den de politie-autoriteiten der grensdistricten verzocht, speciale aandacht te wijden aan de wapensmokkelarij. Slechts lichtgewonden xBERLIJN, 25 Juni. (V D.) De D-trein welke des avonds om 7 uur in Berlijn moet aankomen, heeft hedenavond een uur vertraging ondervon den. Op het Poolsche traject Warschau-Kalisch- Posen heeft dicht bij Posen een botsing plaats gehad tusschen een Poolschen D-trein en een Poolschen arbelderstrein. De uit Koningsber gen komende Duitsche D.-trein, die aanslui ting geeft op den Poolschen D-trein kreeg als gevolg van het ongeluk belangrijke vertraging. In Posen werden eenige lichtgewonden opge nomen, die direct na aankomst in Berl(jn naar de ziekenhuizen werden vervoerd. Omtrent het spoorwegongeluk bij Posen Is niets naders bekend. Donderdag werd de (bevolking van Anoona en omgeving opgeschrikt door drie lichte aard schokken. Vooral in de naburige plaatsen Sendgallla en Mondolfs, waar de bevolking nog leeft in de herinnering aan de vreeselijke aardbeving van verleden jaar October, veroorzaakten de schok ken een paniek en vluchtte de bevolking de straat op. De schokken richtten eohter slechte geringe schade aan, terwijl persoonlijke ongevallen niet voorkwamen. B(j den vakarbeid der mannen en zoo ook b(j de verzorging van auto of rijwiel en allerlei andere bezigheden, worden de handen soms verwond en gaan er vaak onooglijk uitzien. Bij dit alles bewijst Purol goede diensten. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt .gratis een boekje over huidverzorging en huidgenezing Reel. 3991 DGVS 12' GROOTE BRAND IN DE RHOEN. Het dorp Oberetlsbach in de Rihoen is door een grooten brand geteisterd, dl© in een schuur was uitgebroken. De feil© wind joeg bet hooi, dat vlam gevat had, naar alle richtingen, zoo dat in korten tijd 10 schuren, veel nevenge bouwen en een woonhuis in brand stonden. Slechts met groote moeite kom het vee uit de stallen gered worden. Het centrum van het dorp vormt eem roo kenden puinhoop. Het vermoeden beistaat- dat de brand aan kwaadwilligheid te wijten is. De eigenaar van de schuur, waarin de brand uitbrak, is gearresteerd. Zijn zoon is gevlucht. De schade wordt op 100.000 Mark geraamd. Onze Berlijnscbe correspondent schrijft ons: Letland heeft feest gevierd. En wel een feest ter eere van het tien-jarig bestaan van zijn krijgsmarine. Erg machtig is de Letlandscbe vloot nog niet maar dat kan misschien mettertijd nog komen. In alle gevallen staat ze toch al onder bevel van een ouden zeeheld, die al heel wat zeeën bevaren en heel wat kruitdamp geroken heeft. Admiraal, graaf Keyserling heeft n.l. al in den Japansch-Russischen oorlog meegevochten. Toen jaren geleden de Russische slagvloot haar laatste parad© in Libau hield, alvorens naar het Verre Oosten te vertrekken, voerde luite nant graaf Keyserling bevel over een toirpedo- boot, aan boord waarvan hij naar de wateren van Japan heen stoomde om daar met den vijand slaags te raken. Hij trok daarbij aan het kortste eindje, zijn schuit zonk, maar hij werd zelf gevangen genomen, tot hij zich door een vlucht naar Korea wist te redden. Tijdens den wereldoorlog hebben de Russen ter zee nog een beetje minder gepresteerd dan te land en bepaalde de rol van den tegenwoordigen Let- landschen admiraal zich tot wat kruisen op db baren der Oostzee. 's Admiraals vlaggescbip is een kanonneer boot, die tegenwoordig „Wirsaitis" heet, maar in de ouden tijd, toen zij nog tot de Duitsche marine behoorde, zeer nuchter als „M. 68" stond ingeschreven. Wijders voert de admiraal het bevel over de mijnzoekers „Vtestuurs" en „Imanta" en over de onderzeeërs „Renls" en „Spidela", welke laatst© vier sohepe een paar jaar geleden op Fransche werven werden ge bouwd. Verleden jaar is deze vloot voor de eerste maal voor vlagvertoon uitgezeild en wel voor een bezoek aan Stockholm, waar officie, ren en bemanning, zoowel als de, schepen zelfH een uitmuntenden indruk maakten. Tot groote verontwaardiging der Russen, dietsiq- daarin misschien niet heeJemaal ten onrecHte een tegen hen gerichte demonstratie zien, heb ben de marines van verscheidene landen een delegatie naar de oude oorlogahaven, Libau ge zonden om bij de Letlandscbe vloot hun kaartje af te geven. Engeland heeft daartoe niet min der dan twee 10.000 ton kruisers het zeegat uit laten loopeo en wel de „Dorsetshire" en de „NoTfolk". Frankrijk zond een lichten kruiser en Duitschland de „Koningsberg" en zijn vierde torpedobootflotille. Tijdens de feesten te Libau hebben voor het eerst sedert den oorlog Fran sche, Duitsche en Engelsche zeeofficieren el kaar ontmoet en de hand weer geschud. Zweden zond zijn pantserschip „Drottning" en zijn torpedojagers „Ehrensköld" en „Nordens- köld". Polen heeft den torpedojager „Wie,her" en een paar onderzeeërs naar het feest afgezon den, terwijl de Denen, de Estlandsche en de Finschie marine ook niet ontbraken. Deze schepen hebben gezamenlijk een vloot revue gehouden en het is begrijpelijk, dat de „Iswestia" en de „Krasenaja Swesda" daarbij wat zenuwachtig werden Want zij zagen daar bij elkaar een paar machtige vertegenwoordi gers van de, Britsche marine, begeleid door Deensche en Estlandsche éénheden, behoorend tot vloten, die min of meer Engelsch zijn in gesteld. De Poolsche en de Letlandsch© marine zijn op Frankrijk georiënteerd en bevinden zich daar te zamen met een Franseh moeder schip. Duitschland staat daarbij een beetje af zijdig, maar dan toch met den modernste®, kruiser en torpedoboot van de lieele wereld. DE „ZEPPELIN OP RAILS." BERLIJN, 26 Juni. (V D.) De propellerwa gen van ingenieur Kruckenberg Is hedenmor gen te half zes van het station Griinewald naar Dusseldorf vertrokken. Overeenkomstig het rijplan arriveerde de wagen te 7.28 te Maagdenburg. Te 13.47 wordt het voertuig te Dftsseldorf verwacht. Op alle stations bestond wederom groote be langstelling. ALBANIë JUICHT TIRANA, 26 Juni (B.T.A.) De kamer hecht- te haar goedkeuring aan het leenings-accoord, dat Albanië met Italië aanging. De kamer bracht vervolgens een hoera uit op den koning, „redder des vaderlands en op Mussolini, „den grooten vriend van Albanië", ZE KREGEN ER HONGER VAN. Gatty en Post lieten zich den eersten maaltijd na hun geslaagde Oceaanvlucht weer terdege smake%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6