m o INTERN. ATLETIEKWEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. 6 i El 7 1 H Sl 3-1 -10 MAANDAG 29 JUNI 1931 BERGER DOOR DEN DUITSCHER JONATH GEKLOPT. HAMBURG-RIT. ;s 'A 3 - o 2 ö-t 5-2 H - KAMPIOENSCOMPETITIE K. N. V- B. De eerste overwinning van Velocitas. PROMOTIE-COMPETITIE. DE VOETBAL-COMPETITIE. FEDERATIE-KAMPIOENSCHAP. D. II. L. SLAAT CAESAR J zc d 2 z H 1 '6 - - - i DE UITSLAGEN. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1932. JUBILEUMWEDSTRIJDEN LAGA. NEREUS WINT IIET HOOFDNUMMER Wegner springt 4,12 M. poïshoog; een speerworp van 69,05 M. BUITENUANDSCHE SUCCESSEN. Gisteren vond in het Olympisch Stadion te Amsterdam het internationaal athletiekconcours Amsterdam 1931 plaats, waaraan, behalve de beste Nederlandoehe athleten. een groot aantal buitenlanders va» naam deelnam, en dat als welgeslaagd beschouwd mag worden. Het weer werkte in alle opzichten mede, ter wijl de belangstelling voor athletiek vfij goed mag genoemd worden, hoewel het te betwijfelen valt of de directie van het Stadion ook volgende jaren een dergelijke athtetiekmeeting zal wrlten organiseeren, daar de financieele uitkomsten wel niet zoo schitterend zullen zijn. Jammer is het. dat op zulke wedstrijden aliijd deelnemers mankeeren. waarvoor het publiek feitelijk gekomen is. Zoo ontbraak nu de ver maarde Duitsche sprinter Körnig, terwijl meer dere buitenlandera, die voor twee nummers had den ingeschreven, slechts op één nummer aan den start verschenen. Het gevolg hiervan is geweest, dat de wed strijden niet zoo aantrekkelijk waren als werd verwacht, hoewel zij het aanzien nog volkomen waard bleken. Ook de wyze van starten, znoals door den officieelen starter werd uitgevoerd, bleek funest te werken. De heer Willink deed het nogal on zeker en wachtte dikwijls te lang til sac hen het woord' „klaar" en het lossen van het schot. Wij bewaren heel wat aangenamer herinneringen aan den Duitschen starter MüIIer. die op de Oh-mpische Spelen te Amsterdam de loopers zod rustig en volkomen in bedwang had. Slachtoffers De onregelmatige wijze van starten had tot gevolg, dat er slachtoffers vielen. Van der Berge en de Belg Dutoy werden in de 2e serie gedis kwalificeerd voor ,,te vroeg" weggaan, terwijl ook Berger de dupe er van werd, In de beslissing 100 M. n.l. twijfelen de looper3 tij na allen met weggaan, omdat verwacht werd dat teruggescho ten zou worden. Toen dit niet gebeurde, was de strjjd zoo onregelmatig, dat ven een zuivere krachtmeting geen sprake meer was. Jonath, die direct zijn voile snelheid had ontwikkeld, was voor de andere loopers" onbereikbaar, hoewel Berger alles in werking stelde om zijn nederlaag te ontgaan, doch tegen het einde van de 100 M. de onmogelijkheid daarvan inzag. Protesten hiel pen nieb de uitslag bleef ongewijzigd. Het pu bliek. dat zeer teleurgesteld was door dit on regelmatig verloop, stak dit niet onder „stoelen of banken." Op de 200 Meter heeft Jonath echter op vol komen zuivere en sportieve wijze Berger een nederlaag bezorgd. De slanke Duitscher liep uit stekend, terwijl Berger niet in vorm leek en de teleurstelling van de 100 M. nog in de beenen had. Wtj geven deze meening niet om de neder lagen van Berger goed te praten maar voor hen, die Berger geregeld zien loopen, zal het opgeval len zijn. dat hij niet de oude was. Prachtig werk verrichtte de Fin Penttila door de speer liefst 69.05 M. te werpen. Ook or> pols- hoog waren de resultaten der tv»ee buitenlanders boven peil. De tijden der loopnummers vallen echter algemeen iets tegen. Dit' zal wel veroor zaakt zijn door het feit, dat de baan vrij warm was en feitelijk even voor den aanvang behoorlijk besproeid had moeten worden. Mej. Schuurman heeft wei het eenige mooie succes voor Nederland uit het vuur kunnen slee pen. Nu had zy wel is waar geen zware partii, doch de wjjze, waarop zij triomfeerde, was fei telijk wèl beschouwd voor elke dames-athlete onweerstaanbaar. Berger of Jonath De wedstryden vingen aan met 3 series 100 M. In de eerste verving Mayer zjjn landgenoot Körnig. Na een mislukte start, veroorzaakt door dat starter Willink te lang met afschieten wacht, gaan de 6 loopers uitstekend weg. Is eerst de strijd nog onbeslist en lijkt Hummel iets voor, op de helft der baan komen de Duitschers Borsch- meyer en Grosser naar voren, terwijl Hummel de derde positie inneemt. Uitslag le serie. 1. Borchmeyer (Duitschland) 11 sec.: 2. Grosser (idem) II sec.; 3. Hummel (Ned.) In de tweede serie vallen eenige slachtoffers! Van der Berge en Dutoy (België) worden wegens te vroegen start gediskwalificeerd. Als eindelijk de loopers weggaan, is de Duitscher Liersch ook weer te vlug van start, doch er wordt thans niet terug geschoten. De Duitscher is voor, doch Ber ger loopt meter op meter in en wint nog vrjj gemakkelijk. De uitslag van deze serie is: 1. Berger (Ned.) 10.9 sec.2. Liersch (Duitschland) 11 sec.; 3. Garain (België.) Ook aan de derde en laatste serie gaan eenige valsche starts vooraf. Deze serie wint Jonath (Duitschland) op zeer gedecideerde wjize in 10.8 sec., tweede werd zijn landgenoot Kramer m 11 sec.3. Benz (Holland. In de beslissing van de 100 M. komen dus vier Duitschers Borchmeyer verscheen niet aan den 3tart en Berger. Een zeer onregelmatige start is oorzaak, dat de strijd geen zuivere krachtmeting is geworden. Eenige loopers dach ten dat er terug geschoten zou worden ook Berger hield in en vrijwel Jonath al.een ont wikkelde dadelijk zjjn volle sprintcapaciteiten. Berger probeerde nog op te halen, doch toen nq inzag, dat dit een onmogelijkheid was, gaf hij gewonnen en werd Jonath eerste, op een Mi meter gevolgd door Berger. Protesten hadden geen ge volg en zoo werd onze landgenoot en kampioen Berger door Jonath geklopt. De tjjd van Jonath was 10.7 sec., Berger maakte denzelfden tijd, Kramer (Duitschland) eindigde derde, Liersch (idem), vierde en ten slotte Grosser (idem) vnfde. De 200 M. internationaal werd gewonnen door Kramer (Duitschland) in 22 sec. precies. Even dachten we nog dat Benz den Duitscher zou passeeren, doch hoewel de Hollander uitstekend inltep, kon hy Kramer niet meer bereiken al bleef h|j slechts een bostlengte achter. De tijd- van Benz v.-as 22.1 sec.: 3. en -1. waren de Bel gen Brouwer en Van Meerbeek. Ook de 200 M. extra-klasse bracht een Duitsche zege. Jonath klopte ook nu, thans in een regel- matigen stryd, Berger. De Duitscher, die op de eerste 100 M. voor was, liep uitstekend in soe pele» stHl. Berger trachtte in te loopen, doch hel gelukte hem niet den Duitscher te bereiken. De uitslag van dit nummer luidt1. Jonath (Duitschland) 21.5 sec.2. Berger (Ned.) 21.9 sec.; 3. Borchmeyer (Duitschland); 4. v. d. Berge (Ned.); 5. Schloske (Duitschland). Van de 400 M. werd direct de beslissing geloo- pen. De Hollander Sierhuis had het voordeel, op de binnenbaan te starten, de Betgen Lhoste en Prinsen liepen resp. op de 2e en 3e baan en von Wachenfeldt op de vierde. Na het schot loopt Sierhuis goed in, terwyl de Zweed het nog al tactisch aanlegt en zjjn volte kracht voor het laatste bewaart. In de laatste bocht komt von Wachenfeldt onweerstaanbaar naar voren, schudt de Belg Prinsen van zich af en wint met een. goede spurt in 49.6 sec. De tweede plaats weet Prinsen (België) zonder zich te verdedigen te bezetten in 50.2 sec., terwyl Sierhuis derde wordt, op borstlengte gevolgd door den Belg Lhoste. De 800 meter. Een raooien stryd gaf de 800 M. te aanschouwen. Eerst gaat Lyflander aan den kop, doch na 200 M. neemt Johannessen die over, totdat als de bei gaat, ook Danz naar voren komt. De beide Hollanders Lyflander en Nieuwland geven elkaar al zeer ontactisch! weinig toe en Nieuwland maakt u, aan de buitenzyde van Lyflander loopende. jpaald af. Als de loopers uit de laatste bocht komen, komt de Duitscher Danz even naar voren, doch direct daarop neemt Johanessen met een prachtspurt den kop en hoewel Danz alle krachten inspant om te volgen, moet hy achterblijven. De Noor wint in 1 min. 56.4 sec. 2. Danz (Duitschland) 1 min. 56.7 sec.3. Lyf lander (Ned.) 1 min. 59.1 sec.; 4. Nieuwland (Ned.); 5. Coenjaerts (België). Op de 1500 M. verschynen alle inschrijvers een hooge uitzondering aan den start. Dit nummer is een overwinning geworden voor den Pool Fetkiewlez, die een formidabele eindspurt ontwikkelde aooals slechts zelden aanschouwd zal worden. Het tempo werd in het begin echter aardig gedrukt en hieraan zal het wel te danken zijn geweest, dat alle deelnemers tot de bel kon den volgen. Eerst toen kwam er teekemng in •Jen stryd tusschen de 9 loopers. Petltiewicz met Wichmann liepen vooraan, terwyl Effern de derde positie innam. Tot de laatste bocht kon de Hol lander het tempo volgen, doch toen werd het hem te machtig. De Zweed Bror Ohrn kwam hem voorhü en kort daarop passeerde ook Geeraert, die voor zijn kleine beenen een ongewoon grooten pas maakte. Op 80 M. vóór de finish begon Pet" kiewirz te spurten op zoodanige wjjze, dat de andere deelnemers naar het scheen stilstonden De Pool won dan ook met ruimen voorsprong in den tyd van 4 min. 8.3 sec.2. Wichman (Duitschland) 4 min. 10.4 sec.; 3. Bror Ohrn (Zweden) 4 min. 11 sec.: 4. Geeraert (Belgie) 5. Effern (Ned.4 min. 12.9 sec.6. A. Zeegers (Ned.) Petri in actie. Op de 5000 M. blyven de vier concurrenten Karlsson (Zweden), Petri (Duitschland). Vincent (België) en Zeegers (Ned.) tot 3000 M. bij elkaar. Uio kan Vincent niet. meer volgen, terwyl één ronde later Jan Zeegers de beide leiders moet loslaten. Petri en Karlsson tollen dan broederiyk verder in het rond. Als echter Petri zijn tempo iets versnelt, kan wok Karlsson hem niet meer volgen. De stryd is daarmede feitelyk beslist Petri wint gedecideerd in 15 min. 15 sec. op 125 M., gevolgd door Karlsson (Zweden), die 15 min 41.8 sec. "noodij- had, daarop kwam op 50 M. Jan Zeegers. die 1.5 min. 47.2 sec, maakte en ten slotte sloot de Belg Vincent dit nummer, dat. over het geheel genomen, wel wat tegenviel, af. Mèj. Schuurman's triomf. De twee series 100 M. dames werden gewonnen door mej. Schuurman in 12.4 sec. en mej. Becker (Duitschland) in 12.9 sec. De eerste was een ge makkelijke zege voor mej. Schuurman, doch in de tweede had F Tl. Becker het moeilijker en ze won net op de streep van Aalten (Ned.), the uitstekend liep. Ook in de beslissing triomfeerde mei. Schuurman op vry gemakkelyke wijze. De stjjl van haar lykt ons sinds het vorige jaar verbeterd, hoewel zy haar knieën uog iets te hoog optrekt. Haar tyd in de beslissing was 12.2 sec slechts 2 sec. hoven het wereldrecord. Als tweede kwam Frl. Wittmann (Duitschland) aan in 12.6 sec., derde plaats zich mej. Dumée (Ned.), die zich als een uitstekend loopstertje ontpopte, dat heel wat voor de naaste toekomst belooft. Ook op de 4 X 100 M. estafette dames was de zege voor do Nederlandsche meisjes vrij ge makkelijk. Onze ploeg, bestaande uit de dames Dumée, Aengenent, Aalten en Schuurman, hep 19.8 sec. ofwel 3.4 sec. beneden het Ned. record. De Duitsch-Belgische ploeg werd tweede m ol.n sec Succes van Haarlem. De slot-apotheose, als gewoonljjk de 4 X 100 M. estafette, was een schitterend nummer. Zes ploe gen namen aan dit nummer deel, dat gewonnen werd door de Duitsch-Nedertandsehe ploeg be staande uit Jonath, Borchmeyer, Boot en KrÉimer in 42.4 sec. Het had weinig gescheeld of Haarlem naa op c-z nummer gezegevierd. Berger narn als laatste man het stokje met ongeveer 4 Meter achterstand over en liep prachtig op Kramer in, uoch icon hem juist niet halen. Het bleek echter, dat Haarlem binnen het Nederlandse!:, record had geloopen, dat zij van 42.6 sec. op 42.5 sec. bracht, een verbetering dus van 1/10 sec. De Haarlem- ploeg bestond uit v. d. Berge, v. Welsenes, Benz en Berger. Als derde kwam over de eindstreep ue pioeg van de S. C. Charlottenburg, die door het gemis van Körnig aanmerkelyk verzwakt was. Behalve de loopnummers stonden nog de num mers polsslokhoogspringen en speerwerpen op het programma. Op beide nummers hebben de bui tenlanders iets te zien gegeven, waarvan de Hollanders nog heel wat kunnen leeren. Het pols- stokspringen won de Duitsche kampioen en recordhouder Wegner, die met een. sprong van 4.12 M. zjjn eigen record verbeterde. De Zweed Lindblad kwam op 4.02 M. over de lat, een pres tatie, die er eveneens mag zijn. Vooral als men een eigenaardig feit van den Zweed by het sprin gen in oogenschouw neemt. Evenals Wegner staat hy links van den stok, doch inplaats ook Ünk3 af te zetten, zooals Wegner, gaat hij rechts van den stok naar boven. Onze kampioen bleef ditmaal wat vèr achter; van der Zee haalde 3.60 M. en plaatste zich daarmede derde. By het speerwerpen hebben we genoten van de mooie worpen van den Fin Pentiila. De gemak kelyke wyze waarmede deze de speer hanteert, dwingt bewondering af. Penttila gooide 69.05 M., welke prestatie men het best kan vergelyken met het wereldrecord, dat op 72.93 M. staat. Ook de Noor Sunde kwam goed voor den dag en bereikte 62.15 M. Derde was de Belg Herremans met 55.30 M. De Nederlanders bleven niet alleen ver achter de twee eerste buitenlanders, maar ze gooien ook onder hun gewone prestaties. Knol, Visser en v. d. Meyl wierpen 49.52, 48.98 en 49.49 M. Definitieve uitslag. De wedstrydcommissie heeft besloten: le. voor de tydcontrole Diisseldorf 5 minuten te vergoeden 2e voor de motorryders in klasse II de verguld bronzen plaquette tot 20 strafpunten toe te kennen3e. voor de motorryders in klasse III toe te kennen de echt zilveren plaquette tot 20 strafpunten, de verguld bronzen plaquette van 21 tot 100 strafpunten4e aan alle ryders, die den rit uitgereden hebben boven het maximum aantal strafpunten, de bronzen plaquette te ge ven. De uitslag wordt nu als volgt Klasse 1 motorryders: C. v. d. Veer, Amster dam, 90 strafp., bronzen pl. Klasse II motorryders: W. Brakel Jr.. Haar lem, 14 strafp., verguld bronzen pl. Klasse III automobielen: zilveren plaquette aan; P. J. Spruyt Jr., Rotterdam, J. Hofmans Jr„ Amsterdam, E. Hertzberger, Rotterdam, G. Looren, Arnhem, allen 0 strafpunten; verguld bronzen plaquette: J. W. Schiffer, Nymcgen, 4 strafpunten, J. Bosman, Rotterdam, 18 straf punten. Klasse III motorryderszilveren plaquetteCh Langmuur, Den Haag, 0 strafp. (buitendien Firezone Oil Co. plaquette voor beste prestatie) E. E. van Kekem, Utrecht, 15 strafp.verguld bronzen plaquette: A. v. Rossen. Utrecht, 65 strafp.H. Hogeback, Kleef. 90 st.rafp.bronzen plaquetteP. Scheffelaar, Den Haag, 106 strafp., T. N. v. Eijk, Den Haag, 114 strafp., J. H. A. Planken, Ryswyk, 207 strafp. M 1 "C O O S O n X 2 'o O V Ajax 2 2 2 0 4-* 1 0 FeijeiKjord 5 2 2 2 2 1 ■2 (1 Uo Ahead 2 5 MSi P S. V 2 5 3- 1 5 0 Velocitas 2-2 3 3 Velocitas heeft gisteren haar eerste overwin ning behaald in de kampioenscompetitie en zich dus op eigen veld ongeslagen gehouden. We zien het nut van deze wedstryden nu de beslissing reeds gevallen is, bij een zoo hooge temperatuur niet in. P.S.V. was er blykbaar ook niet van overtuigd, anders valt de zware 71 nederlaag der Eindbovenaren in Groningen moeilyk te ver klaren. Velocitas scoorde in dezen wedstryd nog meer doelpunten dan in zes voorgaande samen. Thans resteert nog VelocitasFeijenoord. De stand is nu: eep. St)*. eec veri. urn toen vein Ajax. 8 5 2 1 12 29—15 1.50 Fefjenuord 7 3 2 2 8 16-13 U4 P.S.V 8 4 0 4 8 21-21 t. Go-Ahead 8 2 2 4 6 17-22 0.75 Veiocitas 7 1 2 4 4' .13 - 25 0 57 FEÏJENOORDGO AHEAD 2—2. Voor slechts tot de helft met publiek gevulde tribunes heeft Feyenoord haar laatsten thuis wedstrijd gespeeld voor de kampioenscompetitie. Zy heeft het tegen Go Ahead niet verder weten te brengen dan een gelyk spel. De Rotterdammers hadden weer eens een andere opstelling van de voorhoede, waar van Oyen links binnen stond en Barendregt middenvoor. De middenlinie was com pleet maar heeft, hoewel niet slecht gespeeld, geen oogenblik haar superieuren vorm te pakken l unnen krygen. Bjj Go Ahead blonk de doelverde- d ger Halle boven alles uit. Feyenoord trapt af maar de Deventenaren nemen het leer over en doen een gevaarlijken uitval waarby de ba! echter achter gaat. Dan eenige onbeteekenende aanvallen der thuisclub. Een hoekschop brengt Feyenoord geen resultaat al weet de jongste Paauwe het leer goed in te trappen. In de negende minuut een prachtig com- b-natie-spel tusschen v. Heel en Paauwe Jr., waarna Burg het leer goed naar doel plaatst en L uynhouwer onhoudbaar inschiet (10). Nog geen minuut daarna brengt de Deventer rechtervleugel snel op, de Kreek zet scherp voor, v. Male grypt mis en het leer verüwynt in doel (1Feijenoord zit hierna goed op den bal en brengt Halle's doel menigmaal in gevaar. Een vrjje trap even buiten het doelgebied wordt Go Ahead by na noodlottig daar v. Oyen onberispelijk met zyn hoofd het leer onder de lat plaatst, doch Halle Weet schitterend t:e redden. Een hoekschip voor de Oostelyken levert niets op. Hierna gaan beide partyen geljjk op, al zyn de aanvallen der thuisclub iets gevaar lijker. Verschillende attaques der bezoekers stran den op buitenspel, terwyi Duinhouwer aan den anderen kant met een keurigen kopbal en 'n goed schot pech heeft. Na 35 minuten, als Feyenoord een snellen uitval doet, schiet Burg hard op doel, Halle stompt weg doch Barendregt vangt den bal op en geeft geen kans (21). Tegen rust dreigt oe goede stemming verloren te gaan doch scheids rechter Israels treedt beslist op en ook het rust- signaal brengt opluchting. Direct in de tweede helft zit de thuisclub voor Halle's doe, doch Barendregt is te langzaam waar door de Joelverdediger kan ingrypen. Als Go Ahead een bezoek heeft gebracht aan van Male, volgen een aantal goede Feyenoord-aanvallen die echter geen resultaat brengen. Als er 15 minuten is -espeeld en Go Ahead enkele goede kansen heeft gemist, krjjgt Matena in buitenspelposit.ie bet leer toegespeeld en hy schiet in doel. De scheidsrechter kent het doelpunt toe (2—2). De kamp wordt hierna eerst op zyn heftigst en Halle wordt danig op de proei. gesteld, doch hy verricht keurig werk en houdt zyn doel schoon. Burg schiet eens meters naast als hy voor open doel staat, terwyl Barendregt kans ziet naast te trappen op een halven meter afstand van doel. Hoe meer de Strijd verloopt, des te harder wordt er om het winnende doelpunt gestreden door beide clubs. Feijenoord treft Halle in een uitstekende conditie en deze behoedt zyn club voor een nederlaag. Onophoudelijk staat het Deventer doel onder vuur doch treffers komen er niet, zoodat de stand ongewy zi gd blyft. VelocitasP. S. V. 71. Voor nog geen 100 toeschouwers en in een broeien-de warmte hebben de Velocitanen gister middag goed voetbal laten zien. Ze waren mee- rendeels iets sterker, na de pauze soms zelfs zeer veel. De defensie was hecht, ondanks de afwezigheid van de Wolf Sr., de middenlinie steunde soms goed en in de voorhoede kwam ein- delyk de lang verwachte productiviteit tot uiting. Daarentegen vielen de gasten tegen. Voor rust ging het nog, al liet toen de afwerking veel te wenschen over. Na de pauze echter, toen de eerste aanvallen niet tot den gelykmaker hadden willen leiden, zonk de ploeg als een kaartenhuis ineen, en ging er ten slotte zelfs fan de back linie niets meer uit. Daardoor voornamelyk kon den de gastheeren in de laatste minuten de score zoo hoog opvoeren. Na een kwartier van, gelyk opgaand spel, en eenige gemiste kansen voor de thuisclub nam de laatste de leiding door Heide veld, nadat Boumans e enschot van Bonsema onvoldoende had weggewerkt. Wel maakte P.S.V. na een half uur door van der Broek in de na een hoekschop ontstane scrimmage gelyk, maar daarna bracht Mohrmann, naar binnen zwen kend, den stand op 21. Aanvankelyk gaf de strijd na de hervatting hetzelfde beeld. De aan vallen der Eindhovenaren bleven echter slecht afgewerkt, het schot ontbrak, en men gaf al gauw den moed geheel op. Meulema bracht den stand op 31 en de Wolf Jr. verhoogde uit een voor hands van van Run toegekenden strafschop dezen voorsprong (4—1). Door Heideveld, Fran sen, Bonsema en Heideveld werd het 71. De wedstryd VelocitasFejjenoord wordt Za terdagavond in het Be Quick Stadion te Gro ningen gespeeld om half acht. Edo en Xerxes spelen gelijk. De wedstryd in Haarlem tusschen Edo en Xerxes heeft geen beslissing gebracht inzake promotie of degradatie. Het resultaat waa een gelijk spel met 11, zoodat de Haarlemmers en Rotterdammers elk 5 punten bezitten. Een extra ontmoeting op neutraal terrein is dus noodzake- lyk. gesp. gew. gel. vrl. pnt. doelp. gem. Edo 4 1 3 0 5 7—4 1.25 Xerxes 4 2 115 107 1.25 Fortuna 4 0 2 2 2 612 Q.50 E. D. O.—Xerxes 1—1. De thuisclub is spoedig in den aanval, zjj speelt beter en haar aanvallen zyn goed van opzet. Van schieten hebben de voorwaartsen blykbaar niet veel verstand, want zy slagen er geen enkele maal in een aanval met een behoor- lyk schot te besluiten. De Rotterdamsche achter hoede en middenlinie werken hard en trachten telkens de voorhoede aan het werk te zetten. De spil Dinkla en de back Van der Laan van E.D.O. spelen een goede party en onderbreken de aanvallen. Als er van doel gewisseld wordt, is de stand nog blank. Xerxes begint de tweede helft met een aantal aanvallen. De voorwaart sen zyn echter niet productief genoeg, Lagendaal krygt sporadisch een kans. Eerst na 25 minuten wordt hem op een gunstig oogenblik de bal toe gespeeld, waarna hy met een hard schot Xerxes de leiding geeft (01). Dit is voor E.D.O. een sein om flink aan te pakken. Het duurt dan niet lang, of Dinkla kopt uit een hoekschop fraai in, waarmee de stand gelijk is. Het laatste gedeelte van den stryd is byzonder spannend. Aan beide doelen ontstaan gevaarlyke oogenblikken. Tegen het einde wordt nog op een E.D.O.-zege ge rekend, wanneer de doelman van Rotterdam het even zwaar te verantwoorden heeft. Doelpunten blyven echter uit, zoodat als de heer Mutters voor het laatst fluit, de punten gedeeld zyn. De competitje om het kampioenschap der RKF is gisteren voortgezet met den wedstryd D.H.L. - Caesar in Delft. De Deeuv/en, die in Beek van dezelfde tsgenparty reeds met 61 gewonnen hadden, verkregen ook nu een groote meerder heid in de cijfers: met 50 werden de Limbur gers verslagen, waarmee hun laatste kans op den titel verkeken is. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl' pnt. doelp. aem. K-K.T.V.V. 7 6 0 1 12 27—10 1.71 l>-H.L6 4 1 I 9 28—10 1.50 Causai5 2 0 3 4 10—16 0.80 H.M S5 0 4 2 11—21 0.40 EO 5 0 7 4 1 3—23 0.50 se Tj X O r. Caesar 5-1 i).H L. 5 8-0 1 4 H M.S. 3-6 2-6 N EO -2 2 0 4 R.K.T.V.V. 2-0 4- 2 D. H. L.Caesar 50. In het veld waren de bezoekers niet minder dan D.H.L., en zelfs waren ze dikwerf veel sterker. Na 10 min. werd de goedspelende invaller-keeper van Caesar zoo in het nauw gedreven, dat hjj den bal zelf over de doellyn werkte (10). Met man en macht trokken de Beekenaren toen ten aanval, maar de Delftsche verdediging was onder leiding van Vervloot in topvorm. C. Alsemgeest wachtte op de midvoorplaats in ver vooruitsge- schoven positie z'n kans, en na een kwartier bliksemde hfj langs de Caesar-backs en passeerde den uitloopenden doelman (20). Onophoudelyk zwermden de beweeglyke Caesar-voorspelers voor het D.H.L.-doel, maar er was geen doorkomen aan. Toen keeper Stenden eens te zacht uittrapte, ving C. Alsemgeest den bal op, hy speelde naar z'n broer, die zich handig voor een through pass had opgesteld en met een boogballetje, dat Sten den blijkbaar verraste, werd het 30. Met de Leeuwen heftig in den aanval kwam de rust. Binnen twee minuten na de hervatting had de thuisclub alweer succes. Van zeer verren afstand zag C. Alsemgeest z'n kans schoon, en rakelings langs den paal vloog het vierde doelpunt in de touwen. Caesar kwam nu geweldig opzetten. Lemmens werkte voor twee, maar Haanappel en vooral Vervloet bewaakten hem uitstekend. Het schieten is in de Caesarvoorhoede het zwakke punt, alles vloog over of naast, en wat nog op het doel kwam. belandde in de veilige handen van den doelman. Met een schitterenden kopbal uit een voorzet van den rechtsbuiten wist A. Alsemgeest het vjjfde doelpunt te scoren (5—0). D.H.L. bleef nu het meest in den aanval, totdat eenige minuten voor tyd Caesar het nog eens ging probeeren. Een schot ketste van den paal terug en eenmaal redde W. Alsemgeest nog, toen iedereen het doelpunt al telde. Met 50 kwam het einde van dezen door scheidsrechter Janssen uitmuntend gefloten wedstryd. Kampioenscompetitie: D.H.L.Caesar 50. Promotie-competitie le klas A: Kerkrade O.V.C. 11—1; B: W.I.K.—Boxmeer 5—2; C: Lobitsche Boysde Zweef 41. Res. 2e klas BDindua 2—Hermandad 2 50 w. n. op'k. Res. 4e klas M: RFC 9—VFC 5 3—0. Besiissingswedstryd om het kampioenschap van de reserve le klas: Neptunus 3Maas 2 15. Besiissingswedstryd: Unti 2Vooruitgang 2 4—0. R. S. R. ROTTERDAM. De definitieve uitslag van den winterwedstryd in de Katholieke Schaakvereeniging R. S. R. is vastgesteld. De wedstrijd was ryk aan allerlei verrassingen en bleef spannend tot aan het einde. De heer Koetsheid wist 12% punt uit 13 partyen te bemachtigen; een zeer mooi resultaat. De uitslagen waren als volgt: Groep 1: Koetsheid 12% uit 13, v. Blaricum 9, v. Grieken "7. Groep 2: v. d. Weghe 6% uit 13, Hygemann 6, v. Ette 5%. Groep 3: Stoopman 7 uit 15, Kouwenhoven 6%, W. Verheul 6, Wysbroek 3. Groep 4 -. J. H. Visser 15% uit 18, v. Ryswyk 12%, Eykman 12%. Groep 5; Scheerder 11% uit 18, Wickenhagen 11, J. Verheul 11. Groep 6: Hoskam 12 uit 20. Hermans 9%. J. Visser 9, Op den Kelder 6%. Groep 7: Vjjverberg 8% uit 20, Oosterbaan 8, Weimar 8, Sprokop 1%. De Ille Olympische Winterspelen te Lake Placed en de Spelen der Xe Olympiade te Los Angelos. HET OLYMPISCHE DORP- Enltele dagen geleden zyn in de pers enkele loterijen ten behoeve van de uitzending van Nederlandsche deelnemers naar de in 1932 in Amerika te houden Olympische Spelen aange kondigd, enkele bekende Olympische voor mannen, eenige andere min of meer bekende landgenooten en nog enkelen die daarvoor willen doorgaan hebben hun aanbeveling, om aan deze loterijen deel te nemen aan de aan kondiging er van vast gekoppeld en waar dit onder de huidige omstandigheden wel de eenige manier is om aan de onontbeerlijke contanten te komen, hopen ook wij van harte, dat deze opzet slagen zal, waarbij we op den voorgrond stellen, dat de sportorganisaties zelf, voor zoover dit slechts eenigszins moge lijk is, in de eerste plaats bijspringen moeten. Het zou om slechts één voorbeeld te noemen dwaasheid zijn, als het voetbal- tournooi alsnog gehouden wordt en de K.N.V.B. zou besluiten een ploeg af te vaardigen, om dan voor de voetballers uit de opbrengst van deze loterijen gelden te fourneeren, waar ieder weet dat de bond wel in de gelegenheid is een dergelijke expeditie volledig te bekostigen. En al zijn b.v. de organisaties, die deze sporten regelen, even arm, toch kan men worstelaars en gewichtlieffers niet over één kam scheren met roeiers en hockeyers. Laatstgenoemde categorieën sportlui zijn uit den aard der zaak eerder in de gelegenheid een deel der kosten zelf te dragen, hetgeen trouwens ook een principe van roeiers en hockeyers is. Wanneer dus het doel, hetwelk men met deze loterijen nastreeft, geheel of grootendeels be reikt wordt, dan is er tactische en systematische verdeeling van de aan het N.O.C. ter beschik king komende gelden vereischt. Doch dan is ook noodzakelijk, dat men alleen diegenen afvaardigt, die eenige kans op succes hebben en die in elk geval een behoorlyk figuur waarborgen. Vlagvertoon door een vaandel drager, die de vlag niet omhoog hQuden kan, heeft een averechtsch effect. We hebben wat dat betreft, enkele minder prettige herinnerin gen, speciaal aan Londen en Antwerpen, en we vertrouwen dat men, nu het geld in elk geval schaarsch en de keuze niet groot zal zijn, begrijpt dat een kleine doch prima vertegen woordiging de voorkeur verdient boven een grootere representatie van ten deeie minder goede elementen. Maar in elk geval zouden we het zeer be treuren, wanneer geldelijke overwegingen aan leiding konden zijn, dat vertegenwoordigers, waarmede we eer kunnen inleggen, niet hetzij te Lake Placed of te Los Angeles van de partij kunnen zijn. We waren in 1928 gastheeren en zijn bij dat gastheerschap wei gevaren. Dat v-ooral dient men thans wel te bedenken, nu anderen de gastheerrol op zich namen De IHe Olympische Winterspelen. Of Nederland te Lake Placed vertegenwoor digd zal zijn, is niet alleen een financieele kwestie. Het is de vraag of we op 't gebied van bobhen of skieën een ploeg of een man stel len kunnen en of de K.N.S.B. een v. d. Scheer of een Heiden naar de op 4, 5 en 6 Februari te houden hardrijderijen op de schaats zenden zal, hangt in eerste instantie af van de op lossing van het geschil tusschen het orga- niseerend comité voor de IHe Olympische Winterspelen (413 Februari a.s. te Lake Placed) eenerzijds en de Int. Eislauf Vereini- gung (I. E. V.) ten andere. Dat geschil be treft een cardinaal punt in de organisatie der wedstrijden. De Amerikanen willen volgens de Amerikaansche methode (een st.uk of acht deel nemers starten gelijk, zoodat bet een taktiek- wedstrijd wordt) laten rijden, de I. E. V. wensoht handhaving harer reglementen, waar bij man tegen man gereden wordt. Handhaven de Amerikanen hun eisch, dan komen er vrij wel geen Europeanen en zeker geen Neder landers; gelden de bepalingen der I. E. V., dan wordt de uitzending van enkele Hollanders ernstig overwogen. Voor een goed begrip van zaken zij nog vermeld, dat Lake Placed een klein nest is van ca. 3000 inwoners in het Noordelijk deel van den staat New-York en 12 uur sporen van New-York af ligt, 600 meter boven de zee, gelegen aan de tweelingsmeren Placid en Mirror en omgeven door hooge, prachtige bergen. De voorbereiding voor de IHe Olympische Winterspelen is conform de door overste van Rossem gegeven adviezen volbracht. Aan 60 landen werden uitnoodigingén gezonden, waar van er echter slechts ca. 25 zullen deelnemen. Men rekent met ca. 600 deelnemers, 200 officials en 8000 kijkers, die grootendeels in de omgeving geborgen moeten worden en ten deeie ook met de nachttreinen uit New-York, Boston en Albany arriveeren zullen. Het stadion is al grootendeels klaar. Het kost 100.000 dollar (de geheele organisatie komt op ca. 1 millioen dollar) en 4000 zit plaatsen zijn er met een zeer groot aantal staanplaatsen tegen een helling op. De geheele entourage is bepaald schitterend, het klimaat uitstekend, zoodat de keuze van dit winter- lustoord algemeene instemming ondervond. Maar, zooals gezegd, of de Nederlandsche kleuren daar vertegenwoordigd zullen worden, is nog twijfelachtig. Een beslissing dienaan gaande zal vermoedelijk in September moeten vallen. Wat de algemeene organisatie betreft, heeft men ook adviezen ingewonnen van personen die de Ie Olympische Winterspelen te Chamonix bijwoonden en 4 jaren later de He Olympische Winterspelen te St. Moritz en men hoopt deze Europeesche Spelen verre in de schaduw te stellen. Dat zal stellig ook het geval zijn met De spelen te Los Angeles die qua opzet grootscher zijn dan Amsterdam, Parijs enz., alleen reeds omdat er wel tienmaal zooveel aan ten koste gelegd wordt. Of de spelen echter het zuiver internationale en Olympische karakter zullen dragen van b.v. de prachtig geslaagde Spelen der IXe Olympiade te Amsterdam, valt nog te bezien. Voor de Europeesche staten vormen onder de huidige tydsomstandigheden de hooge kosten een ernstig bezwaar, ondanks de coulante houding van de in de reis- en verblijfkosten sterk tegemoetkomende gastheeren. Over de plaats, waar defe Olympische Spelen gehouden zullen worden, is reeds bij herhaling het een en ander medegedeeld, waaruit men heeft kunnen ervaren, dat Los Angeles êen prachtig oord in een buitengewoon mooie en interessante (men denke alleen reeds aan het nabije Hollywood t) omgeving is, dat het klimaat daar heerlijk, hoewel voor ons Noorde lijke Europeanen rijkelijk warm, is en dat een reis naar dit sportief sprookjesland het ideaal van eiken toerist moet zijn. De geheele opzet van de organisatie is mede dank zij de adviezen van den heer van Rossem een zoodanige, dat men den indruk krijgt dat de oude tradities en de ook ten onzent geldende reglementen en bepalingen gehandhaafd zullen worden. Van „ver-ameri- kaansching" van de wedstrijden, zooals de leiders van de Winterspelen dat met het schaatswedstrijden willen doen, zal geen sprake zijn volgens het competent oordeel diergenen die tot oordeelen bevoegd zijn. Trouwens, het I. O. C. zou dat niet gedogen en de inter nationale sportfederaties, die elk op haar ge bied de sportieve leiding van de wedstryden in handen hebben, evenmin. In hoeverre Nederlanders deel zullen nemen, hangt dus behalve van de financieele moge lijkheden van de capaciteiten af en dan is het nog de vraag of degenen, die daarvoor in de termen vallen, wel tijd en gelegenheid hebben zoolang uit te breken. Over een en ander valt op het oogenblik nog weinig te zeggen. Tenslotte nog enkele bijzonderheden over het Men koesterde voor Amsterdam reeds, ter oplossing van het hulsvestingsvraagstuk, plan nen voor den aanleg van een Olympisch Dorp, doch men stuitte toen op groote moeilijkheden en bovendien bleek het mogelijk de deelnemers in de stad behoorlijk te huisvesten Te Los Angeies geeft men echter de voorkeur aan een Olympisch Dorp en zooals uit de berichten blijkt, wordt dat inderdaad een ideale op lossing van het huisvestingsvraagstuk. Het zgn. Olympisch Dorp zal bestaan uit geriefelijk kleine huisjes van 7 bij 3 meter, voor 4 personen, met twee gesepareerde slaap vertrekken. Een zeer eenvoudige, doch niette min prachtige inriehting met douche, eleetrisch licht. enz. wordt gereed gemaakt. In het mid den van het Olympisch dorp zijn het groote badhuis, het gemeenschappelijk restaurant en een leeszaal met lighallen. Er is een directe verbinding (gratis met het stadion en de anders wedstrijd- en oefenterreinen, er wordt voor gepaste verstrooiing gezorgd, er komt een eigen post- en telegraafdienst, kortom, dit Olympische Dorp belooft op zich zelf een van de grootste attracties te worden van de Olympische Spelen te Los Angeles. De dag der finales. De wedstrijden werden ook Zondag begunstigd door fraai zomerweer. De uitslagen luiden Jonge Vier B, finale: 1. Laga, tyd 7 min. 23 3/5 sec.; 2. D. T. und R. V. 1 lengte achter. De winnende ploeg bestond uit de heeren R. va.n Nierop (si.), P. C. Schell, G. D. A. Kleinstra. B. Vrede (si.), D. Westerveld (st.). Jonge tweele aemi-flnale1. De Hoop, tyd 8 min. 53 sec.; 2. Njord, verschil ongeveer 2 m. 2e semi-finale1. Laga 8 min. 58 sec-, 2. Amstel (opgegeven). Jonge skiff A, 1, semi-finale: 1. Triton (Vry- bqrg) 8 min. 13 4/5 sec.; 2. De Laak (Mulder); 2e semi-finale: 1. Laga (van Dongen) 8 mm. 14 3/5 sec; 2. Spaa.rne (Steenhuysen) 3 lengten. De uitslagen van dames-stylroeien luiden vier- riemsgieken juniores, le heat: 1. De Vliet; 2e heat: 1. Delftsche sport; 3e heat: 1. Spaarne; finale: 1. De Vliet. De winnende ploeg bestond bit de dames L. L. Stuurman (hg.), C. H. M. Kosturkiewicz, E. A. A. Baljon, D. C. Lodder (si.), II. Spaargaren (st.). Dames skiff: le heat: 1. Delftsche Sport: 2e heat: 1. Die Levthe; beste tweede; De Hoop; finale: 1. De Hoop (mej. Repelius). Vierriemsgieken dames seniores1. De Laak 2. Het Spaarne. De winnende ploeg bestond uit de dames E. C. W. de Jongh (si.), C. H. Winters, M. A. A. van Genderen Stort, J. B. Eerland (si,), mej. E. H. Zweep (st.). De finales brachten het volgend resultaat: Jonge vier A1. Laga 7 min. 24 3/5 sec.-■ Kjord twee lengten. Oude vier: 1. De Laak 7 min. 12 2/5 sec., Laga, verschil boot lengte. De winnende ploeg was samengesteld uit de heeren PG. Heei t-i (boeg), R. E. J. Weber, F. E. F. Winckel, G Slotboom (si.), N. Slotboom (st. Jonge twee: 1. Laga 8 min. 47 3/5 sec 2 De Hoop, vier lengten achter. de heeren G. Westendorp (boeg), L. LictuncK ui.). D. Westerveld (st.). o Jonge skiff A: 1. Laga (^"r,8 min- lit 1/5 sec.2. Triton (versf' Jonge acht B: 1. Argo 6 min. 48 2/5 sec.; 2. Spaarne vier lengten achter De winnende ploeg was samengesteld uit de heeren W. R. Becker (boeg), H. van Prehn, P. H. M. Tromp, W. van La er, W. J. K. Cortenbach, H, c. Broeksma. J. A. van Duyvendijk, G. A. W, Wagenaar (si.), B. J. L. Beuhders (st.). Overnaadsche vier: gewonnen door 1. Aegir 7 min. 54 2/5 sec.2. Nereus verschil 1 lengte. Winnende ploegG. M. Sterringa (boeg), D. J. Neuteboom, J- Kraak, H. J. Schade (si.), J. L. Iandeboom (st,). Ac.htriemsgieken dames: 1. De Vliet 3 min. 50 sec.2. Maas eenige lengten. Winnende ploeg dames: H. Spaargaren (boeg). J. A. D. Verhoop, L. J- T. Janssens, A. A. M. Tendeloo, J. H. Postuma, C. E<. de Monchy, J. H. TJden van Drooge, F, le Cosquino de' Bussy (si.). H. D. Goddard (sl.). Stuurmanlooze twee: AmstelNjord, gewonnen dopr Amstel 8 min. 13 1/15 sec.Njord ver achter. Winnaars: Th. Wennekendonk (boeg), D. M. Fortuin (sl.). Oude skiff: Het Spaarne (Timmermans), Laga (De Freytag), gewonnen door Het Spaarne, 8 min. 25 3 5 sec. Oude acht (finale)hoofdnummer 3000 M.Laga —Nereus. Na een spannende race, waarin beide ploegen elkaar niets toegaven, heeft Nereus met ongeveer XA lengte in 10 min. 15 3/5 sec. gewonnen. De winnende ploeg bestona uit de heeren M. A. M. Born (boeg), P. de Graaf, H. L. Groeneveld, P L. Justman Jacob, S. A. de Jong, P. James, P Leeuwenburg, S. de Wit (sl.), G. Hallie (st. De prysuitreiking had 'r avonds plaats in de sociëteit Phoenix te Delft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10