r %4. C^ArtAOA WAAR REEDS PHILIPS II OVER DACHT V.....1;'psstAW* 'V' valuer iiiiiiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiliiiiiiiiiiii:i':iiiiniiiiiiiiiii:i';i ;ii;i:iii!ii:iiiii!ii;i!iiiiii i ,i iiiii:;iiiiniHiiiii r luiüinini NIETS NIEUW ONDER DE ZON. UNCLE SAM IN HET SPEL. DE NICARAGUA-ROUTE. VOORBEREIDENDE WERKZAAM HEDEN. VOOR DE BESLISSING. BEZWAREN EN VOORDEELEN. "V'*- /fÏAriA&u |&S. Porto Xcorinto 'mam AC-, y -,^1. jua^jt J_s MACH OCA '^/^OtHOA conchudAo SArt/nte,UE.uTO OrlETERPE E/LAMD SAM JORGE' RIVAS llO LAS LAJAS li 11 ill i 1111111 ii 11 Het wereldberoemde en als een wereldwon der beschouwde Panamakanaal is nauwelijks vijftien jaar in gebruik, of er worden reeds plannen ruchtbaar, dia er op gericht zijn, het kanaal een mededinger te schenken, waar door het in alle opzichten zal worden over troffen. Het Panamakanaal is, naar algemeen be kend is, het bezit van de Amerikaansehe re geering, van de regeering der Vereenigde Sta ten, op wier kosten het indertijd gegraven werd, nadat de door den Fransehman Ferdi nand de Lesseps begonnen onderneming in Generaal José Maria Moncada, president van Nicaragua. een jammerlijk schandaal en een even jam merlijke mislukking geëindigd was. Het heeft een drie honderd veertig millioen dollars gekost en het leek, toen het klaar kwam, groot genoeg om het scheepvaartver keer voor afzienbaren tijd te dienen. Maar nu, vijf en twintig jaar nadat de Amerikanen hun onderneming begonnen, zijn ze tot de oon- ciusie gekomen, dat het kanaal na een volgen de vijf en twintig jaren te klein zal zijn. Het doet Jaarlijks aeven duizend schepen een omweg van in totaal (voor alle schepen bij elkaar) ze/ven duizend mijlen besparen. En ofschoon het verkeer door het Panamakanaal dit jaar met ongeveer vijf en twintig procent verminderd is, ziet het er toch naar uit, dat, zoodra de wereld zifch van de huidige depres sie heeft hersteld, heel wat meer dan zeven duiziend schepen voor de poorten van het kanaal om toelating zullen vragen. Dan zal er telkens een opstopping ontstaan, vooral omdat de schepen niet eiken dag in het zelfde aantal verschijnen, maar juist bij onvoorziene en te groote hoeveelheden. Er zijn dagen, waarop een minimum aantal schepen het Panamaka naal passeert en dagen, dat ze op hun beurt moeten wachten. Bij een normaal toenemend scheepvaartver. keer tusschen den Atlantlschen en den Stillen Oceaan zal het Panamakanaal spoedig onvol doende blijken en het is daarom, dat de regee ring der "Vereenigde Staten ernstig overweegt, een nieuw kanaal te graven, liever dan het hui. dige kanaal te vergrooten, waaraan diverse he- zwaren zijn verbonden, waarbij nog komt, dat de Amerikanen liever twee dan één kanaal heb ben, omdat één kanaal zulk een kostbaar bezit is en gevaarlijk in geval van oorlog, omdat een eventueele vijand met de verwoesting van dit ééne kanaal zou kunnen volstaan. Het nieuwe kanaal zal dwars door de Midden- Amerikaan sche republiek Nicaragua worden gelegd. Als plan is het niet nieuw en zelfs veel ouder dan dat van het Panamakanaal. Reeds in het jaar 1550 stelde de Portugees Antonio Gal- vao een verbinding tusschen de twee oceanen voor, die vrijwel over dezelfde route liep als het kanaal, dat volgens de huidige plannen zal worden gegraven. De gedachte van het z.g. Nicaragua-kanaal is dus heel wat ouder dan de Vereenigde Staten zelf. Er werd in 1550 niet eens over de Vereenigde Staten van Noord- Amerika gedroomd. Men wist nauwelijks iets van wat wij nu als Noord-Amerika kennen. Het moest nog door ondernemende reizigers ontdekt worden.... De Portugees volgde overigens met zijn plan slechts het voetspoor van voorgangers. Immers reeds spoedig na de vierde reis van Columbus in 1502 begon men zich bezig te houden met een verbinding met het verre Indië en Azië via Midden Amerika, waarvan men ontdekt had, dat het slechts een smalle strook lands was. Noord- en Zuid-Amerika verbindend. De expe dities, die werden uitgezonden, ontdekten de groote meren in Nicaragua, het Nicaraguameer en het Managuameer. Twintig jaar daarna zond Karei V Cortez naar Midden-Amerika, met de opdracht, een bevaarbaren doorgang te zoeken. Doch men ervoer langzamerhand, dat eT zulk ©en doorgang niet bestand en reeds In 1529 kwamen ernstige plannen op tot het graven van een kanaal. In de drie volgende eeuwen zijn de namen van Philips II, Nelson en Hum boldt met kanaalpfannen verbonden geweest. In Humboldt's „Politiek Essay over Nieuw Spanje", dat in 1804 werd gepubliceerd, nadat hij vijf jaren had doorgebracht met het explo- reerea van hot gebied tusschen Peru en Mexico, beval hij in groo te lijnen de route aan, ,die men thans voor het nieuwe kanaal aan het uit werken is en hij prees haar boven alle andere. Nadien vinden we, in 1825, voor het eerst de Vereenigde Staten in het plan geïnteresseerd. Intusschen niet officieel. De financier en poli ticus de Witt Clinton uit New York stichtte een Kanaalmaatschappij, maar de regeering weiger de haar steun. Vijf jaar later bood een Mldden- Amerikaansche groep het recht, een kanaal te graven, aa'h koning Willem I van ons land aan, doch ontving een weigerend antwoord. In 1835 nam de Amerikaansehe senaat een resolutie aan, waarbij de aanleg van een kanaal door Nicaragua werd aanbevolen en president Jack son zond een vertegenwoordiger, om de onder handelingen te openen. Deze bereikte echter geen resultaten. De belangstelling bleef levendig. Een En- gelsch officier maakte voor het eerst een raming van de kosten en schatte ze op vijf en twintig millioen dollar. Door het bezetten van gedeelten van Nicaragua door Engelsche troe pen geprikkeld, lokte Uncle Sam politieke ver- wikkelingen uit, die bij tractaat werden op gelost, welk tractaat stipuleerde, dat Europee- sche mogendheden niet het recht hadden, zich met de voormalige Spaansche koloniën te ver rijken. De bouw van den Panamaspoorweg in 1855 maakte intusschen een einde aan de waarschijn lijkheid van een spoedig graven van een kanaal. Desondanks bleef het eene plan op het andere volgen. Uncle Sam begon zich heftig voor het kanaal te interesseeren en een Amerikaansehe maatschappij startte met uitvoering van een project, doch alleen om er drie millioen dollars bij te verliezen. Maar de Vereenigde Staten bleven wakker en de intriges van Washington hadden tot gevolg, dat de regeering van Nica ragua zich vijandig toonde, toen de Lesseps de onderneming wilde aanvangen. Deze wendde zich daarop tot Panama, met het bekende ge volg, dat voor de Vereenigde Staten van groot voordeel is geweest, omdat een zich in vreem de handen bevindend Panamakanaal het in geval van oorlog op zee danig verzwakt zou hebben, daar de Pacific- en Atlantische Oceaan, vloten zich dan niet zouden hebben kunnen vereenigen, tenzij dan met een omweg van tien duizend mijlen via Kaap Hoorn. De belangstelling, die Uncle Sam, in het einde van de vorige eeuw, door het benoemen van diverse commissies aan den dag legde, maakte aan Europa duidelijk, dat het hem ernst was. En de Fransche Panamakanaal Compagnie, die aanvankelijk haar rechten op het Panamakanaal voor honderd millioen dol lars had aangeboden, bood ze voor veertig millioen aan, waarna de Amerikaansehe ka naal-commissie het Nicaraguaplan in den steek liet en Panama aanbeval. In den loop der eeuwen is, naar uit het voor- gaande blijkt, meer sprake geweest van een Nicaragua- dan van een Panamakanaal en er blijkt tevens uit, dat het Nicaraguaproject inderdaad redelijker was en is. Vandaar, dat de Amerikanen, voordat ze de rechten van Ferdinand de Lesseps' failliete maatschappij overnamen, lang hebben geaar. zeld. Ze wisten, dat een groot deel van het Nicaragua-traject betrekkelijk gemakkelijk be. vaarbaar viel te maken. Een zekere Commo dore Vanderbilt was in 1849 met zijn raderboot „Dictator" reeds tot het Nicaragua-meer door- gedrongen, toen hij een groep goudzoekers na«» Californië brengen moest. Hij ontscheepte Drie leden van de Interoceanic Canal Com mission, die een onderzoek naar de route- van het kanaal hebben ingesteld. zijn passagiers aan den oever van het meer, vanwaar ze nog slechts een twintig kilometer hadden af te leggen, om den Stillen Oceaan te bereiken en een kustboot te vinden, die hen naar San Francisco bracht. De tocht over land van New York naar Californië was toen in verband met de in het verre Westen rond zwervende vijandige Indianenstammen te ge. vaarlijk en de tocht rond Kaap Hoorn duurde te lang naar den zin van de op goud beluste avonturiers. Deze Nicaragua-route werd vijf jaar lang gebruikt. Dezelfde twintig kilometer, die de goudzoe- kers over een rotsaehtigen grond hadden af te leggen, is heden ten dage nog de eenige strook waardoor een kanaal moet worden uitgegraven. Het verdere en verreweg grootste gedeelte van het nieuwe Nicaragua-kanaal loopt door het genoemde Nicaraguameer en door de rivier San Juan, die momenteel al voor kleinere stoom, schepen bevaarbaar is en slechts eenmaal door vier stroomversnellingen onbevaarbaar wordt gemaakt, door de z.g. Costillogroep. De Rio San Juan loopt parallel met de grens tusschen Nicaragua en Costa Rica en raakt die zelfs op een punt, waaruit politiek aange- legde lezers kunnen concludeeren, dat hier eenige politieke voetangels en klemmen liggen, die overigens niet de eenige zijn, want Nicara gua staat sinds jaren op gespannen voet met zijn buren, San Salvador en Honduras, die de meening zijn toegedaan, dat Nicaragua niet het recht had, het Nicaraguakanaal aan de Ver. eenigde Staten te verkoopen. Dit heeft het gedaan en wel met het z.g. Bryan-Chamorro tractaat, dat in 1914 gesloten en in 1916 geratificeerd werd. Nicaragua ver kocht hiermede aan de Vereenigde Staten voor drie millioen dollar, „vrij van alle belastingen of andere openbare lasten, de uitsluitende eigendomsrechten die benoodigd zullen zijn of bestreden of liever voorkomen zullen moeten worden. Bij den aanleg van het Panama-kanaal hebben zoowel onder het Fransche als Ame rikaansehe toezicht duizenden door gele koorts etc. het leven verloren. Het Panamakanaal heeft evenveel levens gekost als een kleine oorlog. Dat wil men ditmaal voorkomen. Trouwens, de Amerikanen organiseerden, zoodra ze met het Panamakanaal begonnen, een schitterenden sanitairen dienst, die het mogelijk heeft ge maakt, dat het werk tot een succesvol einde kon worden gebracht. De arbeiders stierven er niet meer als ratten, toen ze een behoorlijke en wetenschappelijk opgezette verzorging had den. Het zwaarste werk in Nicaragua hebben thans de opmeters. Ze moeten hier en daar in stinkende moerassen opereeren en staan soms tot de borst in het modderige water. Hun toch ten leggen ze te voet, in een kano of met een ouderwetschen ossewagen af. Op die tochten staan ze in gestadige radio-verbinding met het hoofdkwartier te Ochoa, het „Hoover-kamp", van waaruit regelmatig de expedities vertrek- In het Hooverkamp te Ochoa, houdt een staf dokters en Amerikaansehe gezond heidsofficieren zich bezig met het bestudeeren van de sanataire'toestanden. bevorderlijk voor den aanleg, het onderhoud en de exploitatie van een interoceaansch ka naal, zulks voor altijd." Het tractaat geeft den States intusschen nog slechts het recht tot het graven van het kanaal, maar het sluit de kans op mededingers uit, en dat is het voor naamste. Bij het tractaat is voorts bepaald, dat de Vereenigde Staten een optie van negen en-negentig jaar hebben op de Little Corn en Great Corn-eilanden in de Caraibische Zee en op een maritieme basis in de golf van Fonseca, in den Stillen Oceaan, tusschen Honduras, San Salvador en Nicaragua. Honduras en San Sal vador nu, alsmede Costa Rica, meenen, dat hierdoor hun rechten op de golf van Fonseca werden aangetast. De zaak Is een ernstige kwestie geweest, maar op de lange baan ge schoven door het feit,, dat er geen hoogere macht aanwezig Is, die hier kan beslissen. De Vereenigde Staten houden zich wijselijk bui ten het conflict. Maar het Nicaragua-kanaal, alsmede de talrijke Amerikaansehe onderne mingen ln Midden-Amerika doen vermoeden, waarom Uncle Sam zulk een overgroote be langstelling aan den dag legt ln de aangele genheden der Midden-Amerikaansche republie ken, met uitzondering dan van de penibele Fonseca-kwestie. Die belangstelling is overi gens begrijpelijk en het ligt voor de hand, dat Uncle Sam niets van revoluties in die republie ken moet hebben. Vooral in verband met het nieuwe kanaal hebben de Vereenigde Staten groot belang bij een geregelden toestand. In tusschen een merkwaardige ironie der geschie denis, het was de revolutie, waardoor Panama van Columbia losgescheurd werd, die het Uncle Sam mogelijk maakte het Panama-ka naal te graven, want de jonge republiek wilde er graag wat aan verdienen. En het Is niet onwaarschijnlijk, dat de revolutie in Panama uitbrak, omdat er een Panama-kanaal op komst was Dit alles behoort evenwel in de politiek thuis. We zullen het dies ook aan de politiek overlaten, het Fonseca-probleem op te lossen en nagaan, hoe de ingenieurs zich de techni sche oplossing van het nieuwe kanaal voor stellen. Er bestaan reeds lang uitvoerige tech nische beschouwingen over het Nicaragua-pro ject, berustend op plaatselijke onderzoekingen en metingen. Het jongste project dateert uit 1901, maar het is te oud, om thans nog te kun nen dienen. En het Is hierom, dat Amerikaan sehe militaire ingenieurs sinds lang bezig zijn, in de jungles van Nicaragua opmetingen te verrichten. Hun taak is lang niet gemakkelijk. Want het binnenland van Nicaragua is woest en verlaten en even bar als de land-engte van Panama was, toen de Amerikanen er het Pa nama-kanaal begonnen te graven. Maar juist de bij het Panama-kanaal opgedane ervaringen maakten het mogelijk, dat men heden ten dage zoo ongeveer weet, wat men moet doen, alvo rens de hand aan het werk te slaan. Behalve Amerikaansehe genie-officieren zijn ook Amerikaansehe en Nicaraguaansche dokto ren en geleerden bezig met onderzoekingen. Ze gaan den gezondheidstoestand van het gebied na en controleeren, welke tropische ziekten er ken, die rivierbedding, rotsgrond en stroom versnellingen onderzoeken. De onderzoekingsarbeid gaat van de Ame rikaansehe regeering uit en de leiders ervan hebben onlangs aan het Amerikaansehe Con gres een rapport over de bereikte resultaten uitgebracht, waarin ze tevens het plan voor 't nieuwe kanaal hebben uitgewerkt. De onderzoe kingen hebben alvast aan het licht gebracht, dat het nieuwe kanaal de helft minder zal kosten, dan men aanvankelijk had geschat. Tot dusver is de streek, waardoor het kanaal zal loopen, in kaart gebracht en de komende maanden zullen door de onderzoekers worden doorgebracht met het doen van boringen. En die zullen van hen even groote opofferingen eischen als het topografische werk, waarbij de landmeters zich met de machete, het typische Latijnsch Amerikaansehe lange mes, dat het midden houdt tusschen een zwaard en een dolk, zich een weg door dén jungle moesten banen. Terwijl ze soms, zooals gezegd, ten gevolge van de door regenval opeens sterk stijgende rivieren en stroomen tot aan de borst in het water stonden, hadden ze zich voorts te verdedigen tegen zoetwaterhaaien en waterslangen. En des nachts, wanneer ze moe en doodop naar een verkwikkenden slaap ver langden, maakten de tallooze apen dien door hun aanhoudend gekrijsch onmogelijk Intusschen, al dit werk is slechts een voor spel vergeleken bij de groote en grootsche onderneming, die het graven van een nieuw kanaal dwars door Nicaragua zal zijn "Volgens schatting zal het vijf honderd millioen dollars kosten, een bedrag, dat het overigens noodig zal maken, de onderneming grondig te over wegen. En voordat men met het nieuwe kanaal zal beginnen, dient eerst definitief te worden uitgemaakt, of het Panamakanaal op den duur onvoldoende zal blijken. De bouw van een grooten dam, waardoor dit kanaal een aan merkelijke verbetering zal ondergaan, nadert thans zijn einde en voorts blijven er nog twee mogelijkheden, om het Panamakanaal te ver grooten. Men kan ten eerste een derde serie sluizen construeeren, waardoor de capaciteit met de helft vermeerderd wordt en ten tweede het kanaal uitdiepen en verbreeden, zoodat een snellere doortocht mogelijk is. Maar wat de derde serie sluizen betreft, dit is het laatste woord. Daarna bestaat er geen kans meer op uitbreiding. Het kanaal heeft dan een limiet bereikt. Verbetering, een eenigszins afdoende verbetering van het Panamakanaal zal groote financieele offers eischen en het is derhalve begrijpelijk, dat de voorstanders van het Nicaragua-kanaal deze financieele offers dhhr- voor willen bestemmen, zich er op beroepend, dat men met betrekkelijk geringe extra-kosten een tweede kanaal kan verkrijgen, waarvan de voordeelen velerlei zijn. De in het voorjaar gehouden manoeuvres der Amerikaansehe Marine in Caraibische Zee en Stillen Oceaan hebben o.a. ten doel gehad, de strategische waarde van een nieuw kanaal te onderzoeken. De resultaten zijn niet publiek gemaakt. In een interview, dat de voorzitter van de commissie voor interoceaansche kanalen, sena tor Schall, kart geleden verleende, gaf hij als zijn overtuiging ten beste, dat het Nicaragua- kanaal er komen zal. Het is ten eerste om strategische redenen noodig en ten tweede om commercieele. Een groot deel der Zuidelijke Amerikaansehe staten, ,en speciaal de Missis- sippivallei, zal van het nieuwe kanaal in bui tengewone mate profiteeren. Het biedt een route naar den Stillen Oceaan, die duizend mijlen korter is dan die door het Panamaka naal. Wanneer het nieuwe kanaal tusschen Minneapolis en New-Orleans gereed is, zal het met het Nicaraguakanaal een prachtige verbin ding vormen tusschen het Zuiden en het Wes ten van de Vereenigde Staten. En het Nicara guakanaal zal tevens Nicaragua en de er om heen liggende republieken voor den handel openen. Tot dusver ligt Nicaragua's binnenland verlaten, maar wanneer er een kanaal komt, zal dit worden opengeworpen en groote moge lijkheden bieden. Indien de werkzaamheden binnen afzienbaren tijd worden aangevangen, zal het Nicaragua kanaal in 1950 gereed kunnen zijn, dus onge veer tegen den tijd, dat het Panamakanaal niet meer in staat zal wezen, het toenemende scheepvaartverkeer te verwerken, ondanks nieuwe dammen, nieuwe sluizen etc. Dat dit verkeer steeds meer zal stijgen, daarvoor staat de immer voortschrijdende ontwaking van het Oosten borg. En indien het scheepvaartverkeer zich blijft ontwikkelen, zooals het zich sinds den wereldoorlog heeft ontwikkeld, zal het Nicaraguakanaal spoedig zich zelf betalen. Naar wordt aangenomen, is de Hoover- regeering voor het Nicaraguakanaal, terwijl ook de militaire autoriteiten het ten sterkste steunen, omdat ze zich erg onprettig voelen bij de gedachte, dat een paar vijandige bommen en een aardverschuiving het Panamakanaal kun nen sluiten en aldus hun plannen in de war kunnen sturen. Het eenige ernstige bezwaar, dat pas tegen het Nicaraguakanaal werd ingebracht, is de jongste aardbevingsramp van Managua. Vóór die ramp hadden de vulkanen van Nicaragua zich rustig gehouden, toen het Amerikaan sehe Congres voor de keuze stond, de erfenis van de Lesseps al of niet te aanvaarden, kregen de afgevaardigden van de voorstanders van het Panamakanaal Nicaraguaansche postze gels toegezonden, d,ie hun met de er op afge beelde rookende vulkanen een heilzamen schrik moesten inboezemen en ook van aardbevin gen was het deel van het land, waar het kanaal zal komen, vrijwel verschoond gebleven. Maar nu kwam daar die aardbevingsramp roet in het eten werpen. Zou het bestaan van een Nica raguakanaal niet ernstig door nieuwe aardbe vingen bedreigd kunnen worden? Het centrum van de aardbeving lag juist in het traject van het kanaal.... Links in den kop: de gesteldheid van den bodem, waar 't kanaal moet komen, wordt onderzocht. Met een boor zijn proeven bovengebracht. Hierbovenhet type van een Nicaraguaanschen arbeider bij de voorbereidende kanaalwerkzaamheden betrokken. Het antwoord op deze vraag was verrassend. Althans het antwoord, dat door sommige geleerden werd gegeven. Die betoogden, dat een aardbeving gewoonlijk een soort opruiming houdt in de gesteenten. Alles wat ter plaatse in den grond wankel is, wordt er, door tezamen geperst en het resultaat is een stabiliteit, die vóór de aardbeving niet bestond. Hierdoor is de streek, waarin het nieuwe kanaal zal komen, veel veiliger geworden dan ze oodt ge weest is en dat wel voor een lange reeks jaren. Bovendien heeft men ten aanzien van aard bevingen ervaringen opgedaan, die voorzorgs maatregelen insluiten en wat meer zegt, het nieuwe kanaal zal voor het overgroote deel door een meer en een rivier loopen, die sinds menschenheugenis de aardbevingen hebben overleefd. Weshalve men volgens de deskundi gen de toekomst met een gerust hart tegemoet kan zien. Een ander bezwaar tegen een spoedig ter hand nemen van het Nicaragua-kanaal, het nieuwste wonder dezer eeuw, wordt door den slechten economischen toestand gevormd. De Vereenigde Staten staan voor het eerst sind3 den wereldoorlog voor een tekort in hun be grooting, voor een verbijsterend groot tekort. En de publieke opinie is niet erg gunstig ge stemd ten aanzien van het uitgeven van de vijf honderd millioen dollars, die voor het nieuwe kanaal noodig zullen zijn. Aan den anderen kant staan echter de zeker heid dat 't nieuwe kanaal welvaart zal brengen en het feit, dat er ondanks de depressie geld genoeg is in de Vereenigde Staten. Er zullen genoeg geldschieters zijn, die de regeering van de noodige middelen zullen willen voorzien. Indien het Congres de plannen goedkeurt, zal het menschdom daarom binnen afzienbaren tijd voor de tweede maal aanschouwen hoe, om de woorden van een dichterlijken beschrijver van het Panamakanaal te gebruiken, „een conti nent zal worden verdeeld, om de wereld te vereenigen. N e w -Y o r k. H. Het paleis van den president van Nicaragua. Een blik op een arm van het Nicaraguameer, waardoor heen het nieuwe kanaal geprojecteerd is en dat er een van voornaamste gedeelten van zal uitmaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 12