m NA DE ARBEIDSCONFERENTIE i ZWARE BRAND TE AMSTERDAM Door de zon verbrande huid ISll S MAANDAG 29 JUNI 1931 EEN OVERZICHT DER BERAAD- SLAGINGEN. mm DE TARWEWET EN DE BANKETBAKKERS JOS- CUYPERS ZEVENTIG JAAR. TER BEEVAART VOOR DOKTERS- HERSTEL- LIMBURGSCHE BEDEVAART NAAR LOURDES. ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. i* GEWELDIGE FABRIEKSBRAND. WETSONTWERP INZAKE MIJN WERKERSPENSIOENEN. „DORUS RIJKERS"-LUCIFERS. Mr, JoeJces Onderhoud met Mr. A. M. Joekes. Pas uit Genève terug, was mr. dr. A. M Joekes zoo vriendelijk ons een onderhoud toe te staan over de jongste internationale arbeidsconferentie, waar hij met Mgr. No- lens de Nederlandsche Regeering vertegen woordigde. De vrijzinnig-democratische af gevaardigde, die geruimen tijd in Indië werkzaam is geweest en door Minister Aal- berse aan het De partement van Ar beid werd verbon den, was aanvanke lijk referendaris, later administra teur op dit Ministe rie Van 1921 tot 1924 was hij secre taris der Neder landsche delegatie. Als man van groote ervaring en weten schappelijk gefun deerd inzicht zond Minister Verschuur mr. Joekes, die sinds 1925 Volksvertegenwoordiger is, als regeeringsafgevaardigde naar Genève. U weet natuurlijk, zoo begon mr. Joekes, dat in deel XIII van het verdrag van Versailles de internationale arbeids organisatie als een onderdeel van den Volkenbond is beschreven. De leden van den Bond zijn lid, voteeren ook de onder houdskosten van het bureau, die op de be grooting van den Volkenbond staan. En de conventies van het Arbeidsbureau worden ook op het Volkenbondssecretariaat inge schreven. De Volksbondsleden worden elk op de arbeidsconferentie vertegenwoordigd door 4 gedelegeerden: 2 vanwege de Regee ring, 1 van de werkgevers en 1 van de arbei ders. Onze delegatie bestond dezen keer uit Mgr. Nolens en mijn persoon als Regeerings- vertegenwoordigers, terwijl de heer v. d Bom, voorzitter van de Christelijke werkge versorganisatie de patroons en Serrarens, secretaris der Christelijke arbeidersinterna- tionale, de werknemers vertegenwoordigde. Aan de gedelegeerden zijn toegevoegd tech nische raadslieden. In de algemeene vergaderingen hebben alleen de gedelegeerden stem- en spreek recht. Met verlof mogen ook deskundigen, het woord voeren. Is de taalkwestie geen moeilijkheid? Fransch en Engelsch zijn de officieele talen, maar Duitsch is practisch al semi officieel geworden. En men heeft nu een vernuftige mechanische vertaalmethode Voor den spreker zitten vertalers, die met een „overzetten" en de toehoorders nemen de koptelefoon bekijk u deze foto maar eens en hooren de redevoeringen meteen in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch en Deensch. En de agenda dezen keer? Een voornaam punt staat er nooit op' het rapport van den directeur, waarvan de werkloosheidskwestie de hoofdmoot vorm de. Over dat rapport is nog al veel te doen geweest, niet waar? Ja, Thomas beklaagde zich over te wei nig ratificaties en hij critiseerde de Engel- sche regeering en de Engelsche patroons De Engelsche regeeringsgedelegeerde protes teerde en de patroonsvertegenwoordiger deed dit zelfs nogal theatraal, maar Mon- seigneur's rede werkte kalmeerend. Heeft het woord van den vertegenwoordi ger van een betrekkelijk klein land als 't onze dan werkelijk invloed in zoo'n inter nationaal milieu? Dat ligt er aan. Als zijn speech maar goed is. Thomas wijdde in zijn antwoord veel aandacht aan de rede van Mgr. Ik moet trouwens zeggen, dat Mgr. Nolens te Genève stellig een zeer groote plaats inneemt. Dat komt natuurlijk door zijn jarenlange erva ring hij was er van den beginne af en door zijn groote kennis van de vraag stukken, welke worden behandeld. Is een priester in zulk een bijeenkomst geen merkwaardig figuur? Ja, merkwaardig wel. Maar Mgr. No lens was er niet alleen. Ook Mgr. Brauns, de gewezen rijksminister van arbeid was er, eveneens leider der Duitsche delegatie en vertegenwooriger der Rijksregeering. Hoe vond men de verdedigingsrede van Thomas? leerde theorieën. Zijn rede stond natuurlijk in verband met de bijeenkomst op de Chequers, die daags er na begon en met de afkondiging van de noodverordening in Duitschland. Hoe is 't met de eigenlijke agenda-punten gegaan? We hadden eerst te spreken over de voorbereiding van een regeling van den kin derarbeid in de niet-industrieele bedrijven. (Zoo'n regeling is er, zooals u weet, voor landbouw, scheepvaart en industrie). De arbeidersgroep wilde telkens opinies of be paalde beginselen uitgesproken zien. Maar daar ging het in dit stadium niet om. Het gold nu alleen de punten aan te duiden, waarover het Arbeidsbureau een vragen lijst zal opmaken en sturen aan de regee ringen. Aan de hand van de antwoorden zal het Arbeidsbureau dan een concept maken voor een conventie. Vervolgens was er de wijziging van de conventie voor nachtarbeid van vrouwen. De Engelschen wilden een uitzondering zien gemaakt voor de vrouwen met leidende functies (een nadere omschrijving van het woord „femme" in de conventie, dat nage noeg overal als Jouvrière" wordt verstaan). De Belgen wilden een vergemakkelijking van den arbeidstijd voor hun tweeploegen- stelsel, zoodat er van 6 tot 11 zou kunnen worden gewerkt met toestemming der Re geering en na raadpleging van de patroons- en arbeidersorganisaties. In de voorberei dende commissie werden beide voorstellen aangenomen maar het ontwerp met beide voorstellen werd in de conferentie verwor pen door een kleine meerderheid. Voor 't Engelsche voorstel spijt mij dat omwille dei- duidelijkheid. Thans is elke regeering vrij de beteekenis van het woord „femmes" in de conventie zoo te beperken als zij zelf wil. Wat het Belgisch voorstel betreft: wij ont hielden ons in de commissie van stemming. Op zichzelf beteekende de zaak, vooral voor de textielindustrie rond Verviers geënta meerd, niet zooveel, maar ze werkt het twee- ploegenstelsel in de hand. Daarom waren de Engelschen tegen. In Nederland hebben wij practisch geen nachtarbeid voor vrouwen in industrieele bedrijven. En toen de kolenconventie! Dat was de voornaamste. Er waren vóórbesprekingen gehouden in Januari 1930, waaraan ook Mgr. Nolens had deelgenomen. De regeling was uiteraard algemeen op gezet, maar een fout in den opzet was m.i., dat men de vertegenwoordigers der overzeesche gewesten niet voor de voor besprekingen had uitgenoodigd. Zoo wis ten die niet of de regeling óók voor hun landen was bedoeld, of alleen voor Europa. Daarover klonken de protesten nog in de conferentie, maar gelukkig sprak de vertegenwoordiger der Britsch-Indische re geering zeer tegemoetkomend. De ontwerp- conventie hield in: maximum arbeidstijd van 7% uur per dag, regeling van een be paald aantal overuren voor steenkolen- en bruinkolenmijnen afzonderlijk. In de commissie is er veel en lang en hef tig gediscussieerd, niet het minst door de Engelschen. Mgr. Brauns presideerde, niet altijd even gelukkig, vooral omdat hij ge handicapt werd door het niet voldoende kunnen volgen der Engelsche redevoerin gen. De oud-rijksminister schijnt beter re geerder dan voorzitter. Mgr. Nolens werd ook door de arbeiders groep zeer gewaardeerd. Zijn optreden heeft stellig sterk bijgedragen tot het tot stand- komen van den kolenconventie. Inzake den arbeidstijd en de overuren kwam men tot De echtgenoote van den burgemeester van Bergen aan Zee onthult het monument, opgericht bij het 25-jarig bestaan van het dorp als zeebadplaats. vergadering geprotesteerd en hij is niet be antwoord. Dat schijnt mij bevredigend. Dooi' hun zwijgen hebber, de socialisten van de verdediging hunner houding afgezien en daarmede m.i. te kennen gegeven, dat zij het geschil niet4 wilden verscherpen. Ik ge loof trouwens, zoo besloot onze Regeerinj, gedelegeerde zijn vlot onderhoud, dat zij die houding tegenover de Christelijke arbeiders op den duur ook niet kunnen volhouden PATER H. CASTELEIN O.FM. Naar wij vernemen is de Weleerw. pater Fr. Humilis Castelein O.F.M., uit Leiden, door den Provinciaal der Franciscanen bestemd voor de Missie in Zuid-Chansi. Zijneerw. zal zich eerst gedurende een jaar naar Rome begeven om den cursus te volgen voor Missionarissen. Daarna zal Pater Caste lein naar Zuid-Chansi vertrekken. INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het 19e retourvliegtuig is heden te 5.25 uit Medan vertrokken en na een tusschenlandiug te Alorstar te 13.35 te Bangkok geland. Het vliegtuig heeft 19fi K.G. post aan boord. overeenstemming. Niet qver het verhalen van Mgr. .was gematigd in zijn lof, hij is altijd nuchter en ontledend, dat weet u Maar ik vond 't een knappe rede. Thomas rekende met de crisis en overdreef niet of schoon hij voortvarendheid wilde ten aan zien van de sociale wetgeving. Ik meen, dat dit zijn taak Is. Natuurlijk, Mgr. had gelijk met te zeggen, dat ratificaties alléén 't niet doen. Ik vind ook, dat men schijn-ratifica- ties moet vermijden. Als één Staat opeens vijf en twintig ratificaties stuurt, is dat na tuurlijk prulwerk. Maar goede toestanden in een land zijn alleen niet voldoende; de internationale wetgeving werkt stabilisee- rend. Mgr. en Thomas waren het trouwens principieel eens, maar de een legt hier en de ander dair het accent. Wat is uw eindindruk over de bespreking van de werkloosheid? Het onderwerp is te uitgebreid om 't voldoende diep te bespreken in een groote vergadering. In haar fundamenten is de kwestie ook te veel economisch. Onze werk geversvertegenwoordiger had al gesproken over de noodzakelijkheid een regeling over de schuldbetalingen te treffen. Maar dit maakte niet zooveel indruk als toen Mgr. Brauns er den volgenden dag over begon Zijn rede was goed en indrukwekkend. Hij legde er zonder een koffiepraatje te hou den den nadruk op, dat de menschen redding uit hun nood verlangen, geen ge- de „vrije" uren over andere dagen. Met de arbeiders was ook Mgr. Nolens daartegen, omdat hij aantasting van den vrijen Zater dagmiddag vreesde. Voor Nederland is de conventie niet van zooveel belang: wij blij ven beneden de nu vastgestelde uren. Maar er komt zoo stabiliteit in de internationale sociale wetgeving en bij toetreding verbin den wij ons niet boven de nu toegestane uren te gaan. De conventie is op 't nippertje aangeno men? Men vreesde, maar het is erg meege vallen. Er waren slechts twee stemmen te gen. Doch men was bang, dat de werkgevers zich zouden onthouden met de gedelegeer den der overzeesche regeeringen en dan was het quorum er niet geweest. Wat beteekent toeh het voortdurend socia listisch verzet tegen Christelijke arbeiders gedelegeerden? Och, de socialisten hebben in den be ginne de vertegenwoordigers der Christe lijke arbeiders fel bestreden. Zij meenden in 1921 Serrarens als arbeidersgedelegeerde te kunnen disqualificeeren op grond der be palingen in deel XIII. Maar zij zijn in 't ongelijk gesteld door het Internationaal Hof, dat de benoeming gerechtvaardigd achtte en dus de beurt-om-beurt-aanwijzing der Nederlandsche Regeering bekrachtigde. Sindsdien schenen de socialisten wat kal mer geworden. Maar de laatste vergadering van het I.V.V. te Stockholm wilde te Ge nève weer uitsluitend I.V.V.-menschen als arbeidersvertegenwoordigers aangewezen zien. Daarom werd Serrarens nu weer geen plaats gegeven in het bestuur van de arbeidersgroep (de vertegenwoordi gers van de regeeringen, werkgevers en arbeiders behandelen n.l. de zaken onder elkaar en hebben geen contact met de ver tegenwoordigers van andere groepen) noch in den Raad van Beheer van het Arbeidsbu reau, die uit 12 regeeringsgedelegeerden be staat, waaronder 8 vaste zetels voor de voor naamste industrielanden krachtens deel XIII, 6 werkgevers- en 6 arbeiders-gedele geerden. Maar Serrarens zat wel in de commissie voor toepassing van de conventies. Hij was daar zeer actief, zóó, dat een Portugees hem „den procureur-generaal' noemde Ziet u kentering in dit opzicht? —■Ja, Serrarens heeft in de algemeene Ingevolge lastgeving van den Minister van Bin nenlandsehe Zaken en Landbouw zijn door de Nederlandsche Banketbakkers vereerd- ging en den R. K. Bond van Banket bakkerspatroons aan de bij hun aan gesloten banketbakkers de vragenlijsten ver zonden, waarop de op 4 Juli a.s. in voor raad zijnde tarwebloem moet vermeld worden. Voor 6 Juli moeten deze ingevulde lijsten zicli bevinden cyp het bureau der Nederland sche Banketbakkersvereeniging, Kloveniers burgwal 111 te Amsterdam en voor de leden van den R. K. Bond op het secretariaat daarvan da Costalaan 19 te Bussuim. Banketbakkers, die niet zijn aangesloten bij een dezer vereenigingen worden in hun eigen belang aangeraden, onmiddellijk vragenlijsten bij genoemde vereenigingen aan te vragen, wil- len zij geen nadeel ondervinden bij de komen de distributie van onvermengd bloem, dat zij voor hun bedrijf noodig hebben. Voor eenigen tijd deelden we mede, dat de bewoners der Acht Zaligheden ter beevaart waren gegaan voor het herstel van hun genees heer Dr. Adr. Zijlmans. Intu&schjn kunnen we meedeelen, dat een operatie in bet ziekenhuis te Lelden schitterend is geslaagd. Men seint ons uit Lourdes: Zaterdagmiddag om 17.10 uur is de Lim- burgsche ziekentreln aangekomen. De zieken hadden een voorspoedige reis gehad en naar omstandigheden was alles wel. Hedenmorgen om 9 uur zal Z. H. E. Mgr. Lebouille de Pontificale Hoogmis van dank baarheid opdragen voor het herstel van Mgr. Schrijnen. De bedevaart heeft een schitterend verloop. Huldiging te Amsterdam. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdag middag in het Paviljoen Vondelpark te Am sterdam architect Joseph Cuypers gehuldigd in verband met het feit, dat hij den tienden Juni j.l. zijn zeventigsten verjaardag had herdacht. Plet initiatief tot deze huldiging uitgegaan van den Kath. Kunstkring „De Violier", de Alg. R. K. Kunstenaars-vereeniging en het St. Bernulphusgilde. Een groot aantal vrienden en collega's van den grijzen bouw meester had aan hun oproep gehoor gegeven om den jubilaris en zijn echtgenoote in Am sterdam een schoone huldiging te bereiden. De heer P. G. Buskens uit Rotterdam was de officieele spreker van dezen middag namens het huldigingscomité. Hij zeide, dat dit de be doeling had gehad dezen middag den heer Cuypers te huldigen en hem te doen blijken hoe hij in breeden kring in de eerste plaats als mensch waardeering vindt. De algemeene bewondering voor Cuypers als kunstenaar is reeds tot uiting gekomen in dagbladen en tijd schriften van alle richting en wel met groote geestdrift. Wij willen u thans zeggen, aldus spr., dat wij vervuld zijn met gevoelens van warme sympathie voor uw hoofsche beminne lijke omgangsvormen en voor de warmte, waar mee gtj steeds de belangen van de kunst en de kunstenaars gediend hebt. Ge hebt dat. gedaan als scheppend en als leidend kunstenaar, als docent, als leider van Cuypers' kunstwerk plaatsen niet het minst, door uw steeds klaar staan om jonge kunstenaars vooruit'te helpen Ge hebt daardoor bijgedragen tot de verheffing van het peil, waarop de bouwkunst en haar beoefenaars staan. Om onzen dank voor dat alle» te uiten, bieden wij u hier een door prof. Huib Luns geteekende oorkonde aan met de Sint Bavo .op den achtergrond en voorzien van een gedicht van uw vriend Eduard Brom Hierbij een album met de namen van wie aan het geschenk hebben deelgenomen en een bedrag aan geld, waarover ge naar verkiezing kunt beschikken. Ir. Alph. Sie-bers, voorzitter van de Alg R. K. Kunstenaarsvereeniging, zeide daarna hoe de jongeren in bun schooltijd Cuypers vooral zagen als den Roomschen kathedraal- bouwmeester. Later is hun duidelijk geworden, dat zijn groote verdienste is geweest, dat hij zelf als jongere den moed heeft gehad te breken met conventies en dat hij, toen hij op zijn volle hoogte stond, het streven der jongeren steeds zijn volle belangstelling heeft gegeven. Spr. dacht bij zijn huldigende woorden ook aan Cuypers' verdienste voor de stedebouw- kunde, waarin hij mede pioniers-arbeid heeft verricht, hoewel hu zich daarbij geen monu menten kon stichten, die tot de volksverbeel ding spreken, zooals een kerk dat doet. Spr. besloot met den jubilaris het eere-voorzitter- schap van de Alg. R. K. Kunstenaarsvereeni ging aan te bieden. De viee-deken van het St. Bernulphusgilde, dr. Haslinghuis, herinnerde aan de nauwe betrekkingen tusschen dit gilde en den jubi laris, den mede-oprichter van het gilde. Sinds 1896 heeft Cuypers een sterke actie gevoerd om de zijn werkingssfeer te doen uitbreiden en het een minder exclusief karakter te doen aannemen. Daarna hebben het woord gevoerd namens den Katholieken Kunstkring „De Violier" de heer Ed. Brom, die het eere-lid, den oud-voor zitter en het nog steeds zeer actief werkend lid huldigde, evenals zijn echtgenoote, mevr. Cuypers—Povel, die haar man altijd zoo trouw terzijde heeft gestaan. De voorzitter van den Bond van Neder landsche architecten, de heer de Bie Leuve- link Tjeenk, wees erop, wat de hëer Cuypers als voorzitter en als commissie-lid van den Bond heeft verricht. Nu nog zijt gij voorzitter, aldus spr., van het „Comité permanent des congres internationaux des architectes", in welke functie gij u in het buitenland zeer vee! vrienden hebt gemaakt. Als bewijs van waar deering voor dit alles bood spr. den jubilaris het eere-lidmaatschap van den bond aan. Voorts spraken nog ir. A. H. van Rood, namens de Vereeniglng van Nederl. Ambacihts- en Nijverheidskunst: prof. v. d.'Pluym, namens den Nederl. Oudheidkundigen Bond; de heer J. Roovers namen» het gemeentebestuur van Amsterdam, die getuigde van Amsterdam's dankbaarheid, zoowel voor de vele gebouwen, waarmee Cuypers de stad verrijkt heeft, als voor het belangrijke sociale werk, dat 'hij voor haar verrichtte. Namens het Openluchtmuseum te Haarlem spraken nog de heer Aug. van Erven Dorens, namens den Ned. Klokken- en Orgelraad de heer A. Brom Jr., namens de commissie van overleg voor de wegenverbete ring de heer de Bruin en rector J. Th. van Galen namens de geestelijkheid van het Bis dom en Amsterdam en namens de Sint Josephsgezellenvereeniging. Voorlezing werd gedaan van verschillende ingekomen telegrammen, o.m. van het ge meentebestuur van Roermond, van dr. Berlage en van bpitenlandsche architecten-organisaties, In een korte, warme toespraak heeft de heer Cuypers dank gebracht voor deze overstelpen de bewijzen van waardeering en vriendschap waarbij hij vooral het werk van zijn vader her dacht en voorts vele persoonlijke herinnerin gen ophaalde. Verbetering van het verkeer met Zuid-Holland en Noord- Brabant Overeenstemming met de gemeenten op Goeree en Overflakkee. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben thans aan Provinciale Staten een voorstel gedaan betreffende de verbetering van het verkeer tusschen de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden met Zuid-Holland en Noord-Brabant. Gedeputeerde Staten gaan accoord met de bedragen, die krachtens het voorstel van de desbetreffende commissie voor rekening der provincie zouden komen en bren gen verslag uit over de onderhandelingen, die ten deze hebben plaats gehad met de gemeen ten op Goeree en Overflakkee. Alle i3 gemeen ten op het eiland hebben zich verbonden tot het toekennen van de door Ged. Staten ge vraagde bijdragen, voor elk harer berekend in verband met het aantal inwoners. Daarbij werd algemeen als voorwaarde gesteld, dat het aandeel in de kosten voor het veer van Helle- voetsluis op Middelharnis niet zou worden betaald zoolang niet vast stond, dat het veer van Ooltgensplaat op Dintelsas werkelijk tot stand zou komen. Voorts bedongen verschillen de gemeenten, dat het aantal Zondagsdiensten bU eerstgenoemd veer niet zou worden uitge breid en dat dit bij het nieuwe veer tot op de helft van het door de commissie voorgesteld aantal zou worden teruggebracht. De eerste voorwaarde bracht eenige onzeker heid In den stand van zaken, omdat n.l. in middels bekend was geworden, dat van Rijks wege ter verbetering van bet Hellegat bij Ooltgensplaat in dat water een dam zou worden aangelegd en het werd nu een vraag of daar mede geen verandering zou worden gebracht in het ontworpen plan voor het veer op Dintelsas. Nu heeft in haar vervolg-verslag de commissie geconcludeerd, dat onder alle omstandigheden de verbinding van hst eiland met Dintelsas moet tot stand komen. Wanneer nu, naar schijnt te mogen worden vertrouwd, de minister van Waterstaat met deze co'nclusie accoord zal gaan, mag worden aangenomen, dat dus aan die eerste voorwaarde van de localiteit voldaan zal zijn. Wat de tweede voorwaarde betreft, die overigens niet door alle gemeenten werd ge- verzacht en geneest men met Doos 30. Tube 80 ct. Bij Apoth. 6 Diogiaten SS Heel. 3995 DQvg 11 Twee loodsen door het vuur verwoest. KWAADWILLIGHEID IN HET SPEL? steld, geven Ged. Staten als hun meening te kennen, dat wanneer de localiteit zelf in haar meerderheid op meer uitgebreide -Zondags diensten geen prijs zal blijken te stellen, er afgescheiden reeds van andere overwegingen geen reden kan zijn om de uitbreiding, ver mits die alleen het belang van de streek zelf zou moeten dienen, toch door te voeren. Ged. Staten hebben de in verband met boven genoemd voorstel noodige aanvulling der Provinciale begrooting 1931 aangeboden. RECTORAATSKERK ASENRAY. De raad der gemeente Maasniel heeft ten be. hoeve van den bouw van een nieuwe R. K. kerk in het rectoraat AsenraiJ een subsidie gevoteerd van 15.000. Tijdens de jongste intern. Arbeidsconferentie te Genève. V. I. n. r, mej. Stimberg, secresse der Ned. del, Mgr. Nolens, leider der del., mr. Haeks, deskun., mr. Joekes, regeeringsgedel., Serrarens, arbeidersgedel. Amelink, desk., v. d. Bom, werkgevers- Bedel., mej. de Jong desk., mr. Cort v, d. Lindendesk. ZUID. HOLLANDSCHE PROV- BRAND WEERBON D. Onder voorzitterschap van den heer W. A, Kee-man, hoofdman van de brandweer, Is Rotterdam de algemeene vergadering gehou den van den Zuid-Hollands-chen Prov. Brand- weeribona. Het ledental bedraagt tiha.ns 65 actieve leden en een buitengewoon lid. De aftredende be stuursleden, de heeren W. A. Keeman, Ir. H. B J. Aikema en A. J. Kruis werden bij accla matie herkozen. In de vacature van secretaris werd voorzien door benoeming van den heer J. Pedienkoft. Tot afgevaardigden naar de o-p 8 en 9 Juli te houden jaarvergadering van de Kon. Ned. Brandweervereeniging te Tilburg werden benoemd de heeren J. Luijennk, P. de Graaf en G. J. van der Mark. De voorzitter gaf vervolgens e-en overzicht van de werkzaamheden van het best-uur in het afgedoopen jaar en wees er op, dat het aantal groote branden belangrijk minder is geweest dan in 1929. Ten einde te komen tot een be tere regeling voor het verleenen van onder linge hulp bij grootere branden werd eene Co-mmiseie uit het bestuur samengesteld, die aan de 184 gemeentebesturen van de Proviu- oie Zuid-Holland een circulaire en vragenlijst heeft toegezonden. Daar reed-s 169 ingevulde vragenlijsten zijn teruggezonden, zal materie spoedig voor nadere uitwerking rijp zijn. Na afdoening van enkele meer huishoudelijke zaken werd de goed bezochte vergadering met een woord van dank door den voorzitter ge sloten. Nader meldt men ons: De brand werd, bijna tezelfder tijd door ver schillende personen ontdekt. Het vuur .moet toen reeds groote afmetingen hebben aangeno men. Een der kinderen van de familie Henny werd te ongeveer idrle uur wakker en zag uit het vanster van een kamer het vuur woeden. Aan den anderen kant van het fabrieksge bouw, ongeveer 250 meter verder, werd een der kinderen van een der arbeiders van de thans afgebrande fabriek wakker door het knetteren van vlammen. Dit huis is Ingebouwd in de stroofabriek, zoodat In allerijl de bewoners moesten vluchten. Te zeven uur hedenmorgen brandde alles nog verder. De enorme stroomassa's, papier, olie, enz. boden steeds nieuw en gretig voedsel aan het vuur. Even na zes uur is de Helmondsche brandweer ingerukt, daar er toch geen hulp meer kon worden verleend. De brandweer van Aarle Rixtel had het vanaf dit oogenblik in banden uitbreiding van den brand te voorko men. De beer van Dam, een der directeuren der fabriek, met wlen wij nog een kort onderhoud hadden, vertelde ons dat hij even over drie te Eindhoven werd gewaarschuw-l voor den brand. Reeds achter Eindhoven kon hij in de richting van Helmond het vuur waarnemen. Duizenden belangstellenden trokken naar de plaats van den brand, Voor de bran weer valt er niets anders te doen dan rustig af te wach ten en de vlammen hun vernielend werk te la ten voortzetten. Waarschijn luk zal het nog eenige dagen duren voordath de enorme voor raden brandbaar materiaal, waarin het vuur zich gesnesteld heeft, verbrand zijn. Zaterdagavond omstreeks half 8 verspreid de zich het gerucht, door het westelijk deel der stad. dat brand was uitgebroken in het Wilhelminagasthuis. Inderdaad zag men reeds van zeer ver op de plaats waar het gasthuis zich bevindt een geweldige rookkolom opstij. gen en de opwinding onder de honderden men- schen, die zich zoo snel als hun beenen hen konden dragen, naar het terrein van den brand spoedden, aam nog toe, toen men in de verte een zwaren plof hoorde, alsof er een dak in- stortte. Gelukkig bleken de angstige vermoedens van velen ongegrond te zijn. De brand woedde niet in d-och op het terein naast het gasthuis, ach ter bet oude Pesthuis. Daarin is, zooals be. keud, de hulp voor onbehuisden ondergebracht. De brand bleek nu te zijn uitgebroken in een van de loodsen, die achter het Pesthuis staan en waarin, een timmermanswerkplaats was gevestigd. Hier bevond zich een groote hoeveelheid hout, dat liet vuur overvloedig voedsel ver schafte. Een beambte van het nachtasyl voor mannen, die de ronde deed, ontdekte het vuur en waarschuwde onmiddellijk de brandweer. Deze rukte aanstonds met veel materiaal uit. De motorspuit van de Hoofdwacht kreeg as- sistentie van de posten Hobbemakade en Mar- nixstraat en onder leiding van hoofdman mr. Förch tastte men het vuur met kracht aan. De vlammen hadden zich intusschen een uit- weg gebaand door het dak en sloegen over op de tweede loods die als opslagplaats van meu belen en beddegoed dienst deed. De warmte der laatste dagen had het hout kurkdroog gemaakt, zoodat de gebouwtjes brandden als fakkels. Gelukkig stond er slechts weinig wind. Toch begonnen de deuren en raamkozijnen van het Pesthuis door de hitte te smeulen en de direc teur van de kinderafdeeling de heer Vader achtte het dan ook geraden zijn afdeeling te ontruimen. Een honderdtal kinderen werd naar buiten gebracht en begaf zich met eenige ge leidsters aan het hoofd naar het Vondelpark. De kleinste kinderen werden naar de vrou- wenafdeeling gebracht aan de voorzijde van het gebouw, waai inderhaast alle maatregelen werden getroffen om in geval van nood onmid. dellijk te kunnen opbreken. Het eerste werk van de brandweer was da geblakerde deuren en ramen van het Pesthuis nat te spuiten, zoodat gevaar voor uitbreiding spoedig geheel geweken was. Tegen het vuur van de brandende loodsen viel echter niet veel te beginnen. Vijf stralen werden op de 'Vlam- men gericht, doch daarmede kon niet voor. komen worden, dat de loodsen met alles, wat er in aanwezig was, tot den grond toe afbrand den. Met haken werden de balken die het dak hadden gestut omvergéhaald en na ruim een uur spuiten was het vuur geheel en al ge. doofd. De loodsen en hun Inhoud waren slechts laag verzekerd. Het gerucht ging gisterenavond, dat men hier te doen had met een geval van brand- stichting. Gisterenmorgen is aan de mannen- at'deeling van „Hulp voor Onbehuisden" aan de Weesperzijde een verpleegde ontslagen we. gens wangedrag. Bij zijn vertrek heeft de man verschillende bedreigingen geuit en o.m, ge zegd: „Dan kom ik maar in de gevangenis". Het staat vast, dat de man zich in den loop van den dag heeft vertoond op het terrein van H. V. O. aan de Constantijn Huygensstraat, waar men niet wist, dat hij aan de Weesper. zijde ontslagen was. Of de man echter inder- daad uit wraak heeft brand gesticht, viel nog niet uit te maken. Wel is het merkwaardig, dat de man tim merman van beroep was, terwijl de brand juist is uitgebroken in de timmermanswerkplaats. In deze werkplaats is tot ongeveer 1 uur gis terenmiddag gewerkt, doch waarschijnlijk is hij ook daarna nog even geweest. De politie stelt hiernaar een onderzoek in. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de brand zoo spoedig is ontdekt, ware dit niet gebeurd, dan zou het vuur wellicht zijn over- geslagen naar de kinderafdeeling, waar op dat moment 150 S, 200 kinderen te bed lagen. De belangstelling van het publiek was zeer groot. De bruggen en de walkanten van de Jac. v. Lennepkade stonden zwart van de menschen. Ook aan de voorzijde had zich een groote menigte verzameld. De politie van het bureau Leidscheplein on der leiding van inspecteur J. Bijl handhaafde de orde. De „kleine commissie" heeft zich met het ontwerp vereenigd. We 'hebben reeds megedeeld dat liet wetsont werp inzake de mijnwerkerspensioenen de kleine oommissie ter bestudeering bereikt had. Deze oommissie heeft Vrijdag te Heerlen ver gaderd. De kleine Oommissie kon zich tn hoofdzaak met het ontworpen wetsvoorstel vereenigen. Wel werden eenige opmerkingen gemaakt, doch deze waren van ondergeschikt belang. Inmiddels wordt te Heerlen een berekening gemaakt, om het bedrag vast ste stellen dat aan de hand van dit ontwerp aan de mijnwer kers kan worden uitgekeerd. VRIJGESPROKEN De 46-jarige commissionnair in effecten J. H te 's Gravenhage is door de rechtbank aldaar vrijgesproken van de hem ten laatste gelegde verduistering van effecten.- Het hof bevestigde dit vonnis. Russisch fabrikaat. Aan het bestuur van de vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" is. naar het ons mededeelt, gebleken, dat de hier te lande in den handel zijnde lucifers, merk „Dorus Rijkers" niet van Nederlandsch, doch van Russisch fabrikaat zijn. Na eerst met verschillende andere etiketten getracht te hebben, Russische lucifers hier te lande te plaatsen, wordt thans het merk „Dorua Rijkers" benut, waardoor bij het publiek allicht de indruk wordt opgewekt, dat deze lucifers van Nederlandsch fabrikaat zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6