1 UITVOERING VAN DE TARWEWET. Vijf dagen Koning VRIJDAG 3 JULI 1931 INHOUD VAN DEN ALG. MAAI REGEL VAN BESTUUR. Tivee soorten tarwebloem en tarwemeel. DE DISTRIBUTIE AAN BAKKERIJEN. UITVOERING VAN DE TARWEWET' TARWEBESLUIT 1931. HET EERSTE INTERN. LASCH- CONGRES. VERSCH BROOD AAN HET ONTBIJT. GEEN VERVROEGING VAN HET VERKOOPUUR GEWENSCHT. HULP AAN LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. HET TWEEDE INTERN. CONGRES. Voorkomen van lichamelijke gebreken. HERZIENING L- O.-WET 1920. HET VERSLAG VAN DE STAATS- COMMISSIE-RUTGERS. NU IS ZIJN RIJK EEN.... MENAGERIE stentinoSrr11-, Maar bet nieuws Cöa- was mep daai- iw STALLINGEN AFGEBRAND. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat de inhoud van den Algemeenen Maatregel van Bestuur op het volgende neerkomt: De bedoelde maatregel onderscheidt tarwe bloem en tarwemeel in tarweboem en meel A. en tarwebloem en tarwemeel B. A is dat meel of die bloem, die voldoet aar. de krachtens de Tarwewet door den Minister voorgeschreven samenstelling. Deze bloem moet, ingevolge de ministerieele beslissing, voor 20 pet. zijn bereid uit tnheemsche tarwe, welke tarwe moet zijn geleverd door de tarwe- organisaties. Alle bloem of meel, die niet aan deze samen stelling voldoet, wordt genoemd tarwemeel of tarwebloem B. Deze zal beschikbaar kunnen worden gesteld in 3 gevallen en wel: a. voor producten, die zullen worden geëxpor teerd; b. voor bepaalde, door den Minister aan te wijzen producten: c. voor bepaalde door den Minister aan te wijzen bedrijven tot een zeker percentage van het totaal verbruik aan bloem door die bedrij De onder b. bedoelde producten zijn: vermi celli, macaroni, tarwestijfsel, beschuit en zelf rijzend bakmeel, biscuit en wafels. De onder c. bedoelde bedrijven zijn het brood bakkersbedrijf en het banketbakkersbedrijf. Degenen, die de onder b. bedoelde producten bereiden, hebben dus het recht bloem van de samenstelling, zooals zij die wenschen, te be trekken. Gemengde broodbakkersbedrijven. De onder c. bedoelde bedrijven kunnen dit voor een zeker percentage van hun totalen om zet evenzeer ontvangen. Het ligt in de bedoe ling voor de bakkersbedrijven, dus de gemengde broodbakkersbedrijven, beschikbaar te stellen 7lA Pet- ran hun totalen omzet, en wel in dien zin, dat 5 pet. bestemd is voor de broodberei ding en dat 2 pet. is te verwerken tot één der producten onder b. bedoeld. Het is uit den aard der zaak niet mogelijk, voor ieder bakkersbedrijf precies uit te maken en in ieder geval zal het lang duren voordat men het precies voor ieder bakkersbedrijf heeft uitgerekend hoeveel voor beschuit en andere uit bloem bereide producten noodig is. Daarom is globaal 7jj pet. bepaald. Natuurlijk zullen die gemengde bedrijven, die abnormaal veel beschuit of biscuit maken, zich tot de desbetref fende instantie kunnen wenden om een grooter percentage te ontvangen. Banketbakkerijen. -raVperr banketbakkers geldt, dat zij een^ioeveël- heid bloem B. kunnen ontvangen, gelijk aan de helft van de door hen verbruikte hoeveel heid bloem A. Dit is ongeveer in overeenstem ming met hetgeen de banketbakkers gebruiken. Zij kunnen dus voor y3 van hun geheele ge bruik bloem van bultenlandsehen oorsprong berekken, z.g. bloem voor korstwerk e.d.; voor het zullen zij bijv. nemen bloem (van zachte tarwe), die in Nederland wordt gefabriceerd. Deze uiteenzetting is gegeven, omdat de be woordingen van den Algemeenen Maatregel van Bestuur en van de ingevolge dien maar-egel genomen beschikking wellicht bij het lezen eenige moeilijkheden kunnen opleveren en de bakkers in de meening kunnen doen verkeeren, dat zij slechts 5 pet. in plaats van 7 y% pet. van hun omzet zouden kragen. Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat zulks niiet de bedoeling is. De import van bloem. In totaal zal de te verstrekken hoeveelheid bloem B. ongeveer uitmaken 12 van het to taal gebruik van bloem in Nederland. Waar tot nu toe 20 25 van ons totaal bloem-gebruik werd geïmporteerd, is het duidelijk, dat de bloemimport eenig nadeel zal ondervinden. Toen nu bleek, dat voor den bloemimport de mogelijkheid ontbrak door middel van Invoer van bloem en menging van dat bloem met bloem van tarwe van inheemschen oorsprong haar bedrijf in stand te houden, is gezocht naar een weg, om te voorkomen, dat de bedrijven der bij den bloemimport betrokkenen totaal ten gronde zouden gaan, en ook te zorgen, dat deze bedrijven tot zoover in stand gehouden kun nen worden, dat een behoorlijke voorziening met de bloem B., dus de ongemengde, mogelijk blijft. Natuurlijk zullen de kosten van de voor ziening van deze onvermengde bloem grooter worden, dan ze in normale tijden waren. Ten einde de voorziening met deze bloem zoo regel matig mogelijk te doen plaats vinden en onder goede contrflle te zorgen, dat daarbij aan de genen, die tot nu toe bij den bioemimport be trokken waren, zooveel mogelijk bemoeiing wordt geschonken, is opgericht de Meelcentrale. kende industrieën, de bakkers en de banket bakkers. Daarnaast heeft zitting in het bestuur een drietal personen, die door of namens den Minister werden aangewezen en die onpartijdig tegenover de verschillende groepen staan. Deze drie leden zorgen als dagelijksch be stuur voor de dagelijksche leiding. Men is dan zeker van objectieve beslissingen, terwijl de belanghebbenden zelve voldoende invloed heb ben om te voorkomen, dat ondeskundige be slissingen worden genomen. Verder heeft de opzet van de Meelcentrale het karakter als die van de tarwe-organisatles en de vereeniging van Koopers, de V. I. T. A. Immers, ook de Meelcentrale is gevormd uit de bestaande organisaties; de individueele bedrij ven kunnen zich bij haar aansluiten. De ver eeniging werkt alléén met aangeslotenen. Zij, die zich dus niet wenschen aan te sluiten of die om de één of andere reden worden uitge sloten, zijn automatisch van het verkrijgen van de onvermengde bloem verstoken. Natuurlijk is er op gelet, dat hierbij geen willekeur kan op treden en wordt er door onafhankelijke beroeps instanties voor gezorgd, dat er van willekeur in dezen geen sprake zal kunnen zijn. Controle-registers. Verder schrijven de Alg. Maatregel van Be stuur en de Ministerieele beschikking voor, dat, teneinde de uitoefening van een behoorlijke contröle mogelijk te maken, de verschillende bedrijven, die bloem en meel verwerken, regis ters hebben bij te houden van de verwerkte of afgeleverde hoeveelheden bloem in hun bedrijf. t an deze registers geeft de ministerieele be schikking een nadere omschrijving. De nog aanwezige voorraad B-bloem. De Meelcentrale. Aan deze Meelcentrale Is door de algemeene maatregelen een groote bevoegdheid toegekend. Zij kan, indien de omstandigheden dat mede brengen, de geheele voorziening zelve ter hand nemen. Het ligt echter vooralsnog niet in de bedoeling om zoover te gaan. In het Bestuur van de Meelcentrale zijn alle betrokken groepen van afnemers en leveranciers vertegenwoor digd. Men kan dus met groote zekerheid aanne men, dat bij dezen wel niet de neiging zal voor zitten om verder te gaan met ingrijpen dan strikt noodzakelijk zal zijn. De kosten dezer Centrale zullen natuurlijk moeten worden ge dekt. Tot deze kosten behooren die, welke voortspruiten uit de voorziening van onver mengde bloem. Natuurlijk zal er rekening mee worden gehouden, dat de eischen van de ver schillende industrieën uiteenloopen, en bij bepaling van het bedrag van de kosten der Meel- oentrale, zal hieraan nauwkeurig aandacht worden geschonken. Het is dan ook de bedoe ling, dat de vaststelling van die kosten niet zal worden overgelaten aan het bestuur van de Meelcentrale alleen, maar zal worden bepaald na overleg met het bestuur door of namens den Minister. De administratiekosten zullen na tuurlijk worden vastgesteld, als het bestuur zich daarover nader heeft beraden. Zooals gezegd, zijn in het bestuur vertegen woordigd de groepen van meelimporteurs en bij den import direct betrokken handelaren, de M&B«zU*nd»oh« fabrikanten, de Woeraverwer- De Alg. Maatregel van .Bestuur geeft verder de mogelijkheid voor de directe gebruikers van bloem en meel B. om de bij hen op 4 Juli nog aanwezige voorraden nog tot en met een be paald -tijdstip te gebruiken. De ministerieele beschikking stelt dit tijdstip op 3 Augustus. Nu is het voor de bakkers van zeer veel be- teekenis te weten, wat er met den na 3 Augus tus eventueel n-og bij ben aanwezig zijnden voorraad bloem moet geschieden. De tegen, woord-ige omstandigheden hebben er nu een maal toe geleid, dat bij de bakkers groote hoe veelheden bloem zijn opgeslagen, al kan dan ook niet in alle gevallen van opzettelijke voo-r- raadvorming worden gesproken. De samenwer kende bakkersorganisatie zijn thans bezig om terzake voorstellen voor te bereiden, die ze aan het Regeeriingsibureau zullen voorleggen, op dat ook in deze, evenals tot nu toe is geschied, in gezamenlijk overleg wordt voorkomen, dat niet noodzakelijke lasten op de tnenschen wor. den gelegd. Hoe dus na 3 Augustus zal moeten worden gehandeld, is thans nog n-iet te zeggen. Tot en met 3 Augustus blijft men vrij de bloem, di-e men heeft te verwerken. Aan allen, die bloem of meel verwerken, ook aan de ruim 16000 bakkers, is door het Regeeringsbureau een inventarisatie-formule gezonden, welk for mulier in overleg met de bakkersorganisaties is samengesteld en waarop o.a. de op 4 Juli aanwezige voorrad is te vermeld-en. De betrok kenen zullen er in hun eigen belang voor heb ben te zorgen, dat deze formulieren zoo spoedig mogelijk ingevuld aan het Regeeringsbureau worde ingezonden. Uitdrukkelijk zij er hier nog do aandacht op gevestigd, dat deze regeling op voorstel van de commissie van advies vastge- steld. Voor een deel is te beschouwen als te zijn van voorloopigen aard, speciaal voor zoo veel betreft de verwerking en vSrstrekking van de bloem van afwijkende samenstelling. Men zal in de praktijk hebben na te gaan, hoe deze regeling werkt. Blijkt de komende zes maan- den, dat zij nog wijziging behoeft, dan zal nauwkeurig worden nagegaan, of en zoo ja, welke wijziging mogelijk is. Dit standpunt moest worden ingenomen, omdat alleen de ervaring kan leeren, in hoe verre de getroffen regeling is door te voeren. Het eenigszins voorloopig karakter van deze regeling bracht mede tegenover de verschillen de bloemverwerkende industrieën en de bak kers met eenige toegevendheid op te treden. Men heeft met de wenschen van deze bedrijven voor een groot deel rekening gehouden zonder dat het in onderdeelen kan worden nagegaan, of zulks werkelijk door de noodzakelijkheid was ge-boden. De tijd heeft hiervoor ontbroken en het ligt daarom in de bedoeling een en ander over eenige tijd in bijzonderheden te onderzoeken. Men beschouwe dus de nu getroffen regelin gen t.a.v. het betrekken van bloem naar afwij- kende samenstelling, zooals door den Minister bij de behandeling van de interpellatie-Oud in de Tweede Kamer is medegedeeld, als geldend voor den tijd van een half jaar. Het vervoeren en voorhanden hebben van tarwemeel of tarwebloem B. In Staatscr-t. no. 126 van Donderdag 2 Juli is afgekondigd Staatsblad no. 254 bevattende het Koninklijk besluit tot uitvoering van de artikelen 2 en 7 der Tarwewet 1931 Het besluit bevat de volgen-de artikelen: Artikel 1: Dit besluit verstaat onder: ^tar wemeel of tarwebloem A", tarwemeel of tarwe bloem, waarvan de samenstelling voldoet aan eischen d-oor onzen met de zaken van den Landbouw belasten Minister gesteld; .^Tarwemeel of tarwebloem B": alle tarwe meel of tarwebloem niet vallende onder tarwe meel of tarwebloem A. Artikel 2. Het vervoeren van tarwemeel of tarwebloem B is slechts toegestaan op voor waarde, dat men deze zelf verhandelt volgens opdracht en voor rekening van een door onzen voornoemden Minister aangeweze-n rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging tot rege ling van den handel in tarwemeel of tarwe bloem- B. Artikel 3. Het voorhanden hetohe-n van tar wemeel of tarwebloem B is slechts toegestaan op voorwaarde, dat men deze: of zelf verhan delt volgens opdracht en voor rekening van een vereeniging als bedoeld in artikel 2. Of zelf verwerkt; a. producten, die men uitvoert naar het bui ten-land of, b. tot producten, door onzen voor noemde Minister aangewezen, of c. in een be drijf, dat in eenzelfde door onzen voornoemden minister vast te stellen tijdvak een hoeveel heid tarwemeel of'tarwebloem A verwerkt ten minste een door onzen voornoemden ministe. te bepalen veelvoud bedragende van de ver werkte tarwemeel of tarwebloem B.. Artikel 4. Hij, die tarwemeel of tarwebloem A. of B. vervoert, voorhanden heeft of aflevert is verplicht door onzen voornoemd-en mini-ster voor te sc-hrijven registers betreffende aan koop, verkoop en verwerking bij te houden en daarvan desgevraagd inzage t-e verstrekken aan de ambtenaren, belast met het opsporen van de overtredingen van de Tarwewet 1931. Artikel 5. Met het opsporen van de overtre dingen van de Tarwewet 1931 zijn, behalve de ambtenaren aangewezen in artikel 7 van die wet belast de controleurs Tarwewet 1931. Artikel 6. Dit besluit kan worden aangehaald onder den titel van: Tarwewetbesluit met ver melding van den jaargang van het Staatsblad, waarin het is geplaatst. Artikel iDit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag, volgende op dien der afkondiging. Na dit tijdstip is nog gedurende een door onzen voornoemden minister te bepalen tijds duur aan direote verwerkers toegestaan, het oorhanden hebben van tarwemeel of tarwe bloem B voor zoover reeds bij hen aanwezig op den dag van afkondiging van dit besluit. Bespreking in de jaarvergadering van den Ned. Bakkersbond. Meel centrale. Voor het grootbedrijf zijn door het hoofdbe stuur der Ned. Ver. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf in de Meelcentrale benoemd tot bestuurslid de heer L. A. J. Waterreus, direc teur der N.V. Kon. Fabrieken v.h. Paul C. Kaiser te 's Gravenhage ,en tot plaatsvervan gend bestuurslid de heer C. J. Ulrich, lid der firma C. Ulrich en Zoon te Rotterdam. Te Arnhem had de jaarvergadering plaats van den Ned. Bakkersbond, onder voorzitter schap vain den heer Fred. C. Staehle. Aangenomen werd een voorstel van den voor zitter om een telegram te zenden aan den Mi nister van Arbeid, waarin afkeuring wordt uit gesproken over het vrijsprekend vonnis der Amsterdam-sohe Rechtbank in de zaak tegen hotel Suisse, dat 's morgens hij het ontbijt versoh brood kon geven, omdat het in de ho telkeuken werd gebakken. Het telegram ver zocht den Minister in deze verhinderend op te treden. De heer L. Snapper uit Amsterdam hield een pleidooi voor het ve-rsche kadetje. Spr. zette uiteen dat het verkrijgen van versch brood bij het ontbijt niet behoeft samen te gaan met het terugkeerai van. nachtarbeid in de bakkerijen. De heer Smitskainp, uit deu Haag liphtte het contra toe. Spreker gaf in overweging den Minister met aandrang te ver zekeren het aanvangsuur zoo spoedig mogelijk op 5 uur te bepalen, zonder over vervroegd verkoopverbod te sprekeD. In stemming werd tenslotte gebracht de traag: Wenscbt men vervroeging van verkoop verbod in het algemeen en bovendien vervroe ging van het vervoerverbod (beiden op 9 uur inplaats van 10 uur)? De uitslag luidde dat 1314 tegen stemden en ruim 400 voor. Het tweede voorstel gold meer speciaal het klein brood n.l. klein brood te verkoopen des morgens te 8 uur (mits het aanvangsuur op 5 uur wordt gesteld) Dit klein brood zal niet worden bezorgd. Dit voorstel werd met 1037 774 stemmen verworpen (54 blanco). Woensdag te Den Haag geopend Het Eerste Internationale Congtree vootr Laschtechniek in stoomketelbouw is Woensdag in een der zaten van den Dierentuin geopend met een korte rede van den eersten-president, dr. ir. F. C. Huygen u-iit Amersfoort. Dr. A. Fry uit Essen (Friedr. Krupp A. G.) hield daarna een voordracht over metallurgie voor het lasschen van staal in het bijzonder met betrekking tot den stoomketelbouw. Ut de sinds -eeuwen bekende methode van het vuurlasschen van staal, aldus ving spr. zijn voordracht aan, ontwikkelde zich in de laatste tientallen jaren, een groot aantal nieuwe lasch- methoden. Uit metallurgisch gezichtspunt ge zien moeten de beide groepen, n.l. die der pers- laschmethode (vuurlaseh) en die der smeltlasch- methode nauwkeurig vam elkaar gescheiden ge houden worden. De metallurgische processen, welke zich in de naden bij de verschillende lasohmethoden afspelen, werden door spr. aan de hand van projecties op het witte doek toegelicht. Dr. Ing. F. Rapatz (Diisseldorf) van Stahl- werk G. H. Böhler en Co. A. G. WeenenDiis- seld-orp, sprak daarna over laschdraad, lasoh- en moedermaterfaal, in het hijzonder voor het vervaardigen van stoomketels en hoogedruk- tanks. Dr. P. Schoenmaker uit Nijmegen behandelde vervolgens- de mechanische eigenschappen van electrisch lassohen. Aan de hand van een groot aantal vergelij kende proeven, omvattende trek-, slagtrek-, slag- buig-, vermoeiingsbuig- en vermoeiingsslagproe. ven toonde spr. aan, dat de weerstand tegen statische en dynamische belastingen van met bekleede electroden gemaakte las-schen, de met blank draad gelaschte verbindingen verre over treft en de eigenschappen van het werkstuk materiaal in vele opzichten zeer dicht benadert. Naar aanleiding van het gesprokenen gaven verschillende congressisten indrukken van hun ervaringen ten aanzien van de mechanische eigenschappen van laschnaden. Hierna werd pauze gehouden. Tij dens d-e pauze werd van de gelegen beid tot beziebting van een in de groote zaal in gerichte tentoonstelling van laschapparaten machines, werktuigen en materialen gebruik gemaakt. Tevens werden hier eenige demons'ra- ties gehouden. Prof. P. Bartlhke, Oberre-gierungsrat t-e Wit- temberge sprak in de te ruim 3 uur heropende bijeenkomst over onderzoekingsmethoden aan lasohnaden. Voorts besprak prof. Bartlhke de indirecte proefmet-hoden, waarbij de draad zelf wordt vernield om de bekwaamheid van de lass-cliers en om de las-ohmat-erialen na te gaan. Daarna was het woord aan dr.0. H. d. Tuuk uit Eindhoven tot het houden van een voordracht over materiaal-onderzoek door mid del van röntgenstralen. De praktijk heeft geleerd, dat het onde-zoek met röntgen den vakman in staat stelt zich een duidelijk beeld omtrent de bruikbaarheid van de lasohnaad. te vormen zonder het werk stuk daarbij ook maar in het minst te bes:ha- digen of te veranderen. Speciale aandacht vestigde spreker op het nieuwe hoogspannings zekere stralen vrije en verplaatsbare Philips metalix Röntgentoejts-l voor spanningen tot 200.000 volt. Tenslotte vestigde spreker de aandacht op het nieuwe Philips metalix kriistalstruotuur- apparaat voor Debije Sch-errer en Seeminn- Böiili'n opnamen ter vaststelling van struct uur grootte en orienteering der kristallen. Het tfl-ot van den namiddag was gewijd aan een bezoek aan verschillende bezienswaaruig- beden van D-en Haag. In de gisteren voortgezette zitting was, na korte discussie over de voordrachten van prof. Bantilike en dr. v. d, Tuuk ov-e-r het onderzoek van gelaschte materialen, aan de orde de voor dracht van Dipl. Ing. H. Kochendörffer, van de „Verein z-u-r Ueberwachung der Kraftwirt- schaft der Ru-hrzechen" uit E-ssen, over „span- ningsverdeeling in lasohver-bindingen vooral bij het vervaardigen van stoomketels. Dr. Mesm-er toonde in aansluiting hierop eemige spannlngs-optische proeven op 'model len met Höhnlassoheu op bet witte doek, zicht baar gemaakt door middel van een gepolari seerd licht in doorschijnend-en modellen. De heer Granjon, directeur van het Office mtral de la Soudure Autogène te Parijs s:prak over laschmethode-n in verband met <te veiligheid. Hij wees op de klim-rupalasschlng aan bin nen- en buitenzijde bij materiaal dikten van 3—10 m.m. Deze laschmethode de z.g. dubbele kUmiassching is absoluut veilig te noemen en zij heeft het groote oordeel, minder op de bekwaamheid en betrouwbaarheid van den groeiende celgroepen. In de namiddagzitting sprak prof. C. F Keel uit Bazel, president van de „Imtemati-onaie Be- ratungs-steiUe für Carbid un-d Schweisstechnik" secretaris-generaal van het Xe Int. Acetyleen' congres, over de beste methoden van uitvoering vjv\rvr 1-1^,4. ..ai MIDDELS EEN LAAGHARTIGE OPLICHTERIJ OP DEN TROON GEKLOMMEN Oefeningen met brandweerladders tijdens bezoek van Doumer op de internationale brandweer-tentoonstelling, die te Parijs wordt gehouden. ECONOMISCHE TOENADERING. Leden vd. R. K. Politiebond St. Michael, die hun jaarvergadering te Breda hielden, trekken in optocht naar het stadhui». De Tweede Kamer over het verdrag van Oslo. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goed keuring van het op 22 December 1930 te Oslo gesloten verdrag tot economische toenadering mat bijbehoorend protocol. Algemeen sprak men voldoening uit over de totstandkoming van dit verdrag. Het is een eerste stap in d egoede richting. Al waren de verwachtingen van verscheidene leden niet hoog gespannen, zoo kan toch niet worden ontkend, dat het samengaan van een 5-tal kleine mogendheden, die tezamen een economisohe kracht van beteekenis kunnen ont wikkelen, uit velerlei oogpunt beschouwd, van nut kan zijn. Verscheidene leden stelden de vraag, of thans definitief kan worden aangenomen, dat de Han delsconventie van Genève tot het verleden be hoort. Gevraagd werd, of van de regeering spoedig een mededeeling kan worden tegemoet gezien van het standpunt, dat de regeering heeft inge nomen ten aanzien van de vraagstukken, welke in de Mei-vergader.ing der Europeesche commis sie zijn besproken. Gevraagd werd ook, of de regeering bereid is, haar gebondenheid aan de conventie inzake de in- en uitvoerverboden te beëindigen. Sommige leden achtten het gelukkig, dat ook België tot de verdragsluitende partijen behoort. In verband hiermede werd gevraagd, of de regee ring zich reeds een meening heeft gevormd om trent het herhaaldelijk geopperde denkbeeld van een geheele of gedeeltelijke tolunie tusschen beide landen. Wellicht, zoo meenden sommige leden, zou het aanbeveling verdienen, dit vraag stuk door een gemengde commissie uit beide landen ja studie te doen nemen, voor het autogeen lassc-hen van ketels. Een en ander werd met lichtbeelden verdui- del ij kt. Obering E. Höhn uit Zürich, behandelde de toepassing van lasch-naad-versterkinge-n in den stoomketelbouw. Dr. ir. F. C. Huygen uit Amersfoort zou een voordracht houden over het electrische omts-pan- ningsbeeld van een laschnaadv-ersterking met aansluitende practi-sohe demonstratie van s-pan- ningsmetingen aan een rond-en hoogedrukta-nk onder wisselenden druk met trek- en buigings meters van ir. Okhuyzen uit Deo Haag, doch met het oog op den tijd, die door de discussie over de vorige voordrachten reeds ver was ge vorderd, bepaalde hij zich tot een korte ver klaring, dat de hier genoemde me-etinstrumen- ten, blijkens door spr. in samenwerking met ir. Okhuyzen gehouden proeven, geheel voldoen aan de te stelten eischen van betrouwbaarheid en gemakkelijke hanteerbaarheid. Ing. G. J. Thijssen, bedrijfsleider van de Centrale Werkplaats der Ned.- Spoorwegen te Zwolle, gaf een uiteenzetting van reparaties en nieuwbouw van stoomketels door middel van de autogene en electrische lasoh. De gedelegeerden dier Stoomketel „Ueber- wachungsstellen" en der instellingen tot clas sificatie hielden des namiddags half 5 een af. zonderlijke zitting. Onder voorzitterschaip van dr. Henri L. Fagel is gisterochtend weder een zitting ge houden van het tweede internationale congres voor hulp aaü lichamelijk geibrekklgen Het in deze zitting behandelde onderwerp was: het voorkomen van lichamelijke gebreken. De eerste Inleider was prof. dr. Murk Jan sen to Le-iden. Prof. Murk Jansen noemde als de drie voor naamste oorzaken van gebrekkigheid: ziekte, ongevallen en verandering in den groei. Slechts de laatste groep van oorzaken behandelde s-pr. en daarvan dan alleen die groe-iveranderingen, welke beschouwd warden ais te zijn in over eenstemming met de ongeveer 20 jaar geleden gevonden wet van de kwetsbaarheid van snel groeiende oelgroeipen. Spr. vestigde de aandacht op twee feiten; 1. Iedere schadelijke invloed op groeiende -dieelen vecmimdie-rt hiun groeikracht. 2. De verzwakking van de groeikracht is ernstiger naarmate de groei sneller gaat. Het is noodig te blijven wijzen op de nood zakelijkheid om de oorzaak te vinden van de toepassing van verzwakking in lichten graad van ons volk, d.w.z. van het verschijnsel, dat kinderen langer worden dan hun ouders en tegelijkertijd minder spierkracht bezitten. Bij afwezigheid van dr. F. G. Brackett uit Boston las dr. Charles Reid uit Syracuse (New York) diens inleid ing over de voorko ming van lichamelijk gebrekkigheid voor. Te 12 uur werd de zitting gesloten. Gisteren middag waren de congressisten de gasten van den heer en mevrouw S. v. d. Berg-h—-Willing op toet buitengoed ,sDe Windzanck". PHILIPS EN DE RADIOHANDELAREN. De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken heeft onlangs het faillissement aangevraagd van de Radiohonden N.B.R. en B.O.R.N., zulks op grond van de vorderingen, die Philips aan de arbitrale uitspraak tegen die bonden ontleent. Woensdag Is voor de Eerste Kamer der recht bank te Amsterdam die aanvrage behandeld. Namens de bonden werd betoogd, dat zij van de arbitrale uitspraak in verzet zijn gegaan en dat er geen pluraliteit van schulden bestaat. De rechtbank heeft daarop de faillissements aanvrage afgewezen. DOODELIJKE VAL. In het St. Ellsabeth-Ziekemhuis te Arnhem is overleden de land-bouwer T., die een dag tevo ren van een hoogen hooiwagen was gevallen, en daarbij ernstige inwendige kwetsuren had j bekomen. Adres van de Vereeniging van Ned. gemeenten aan den minister. Kort na het verschijnen van het rapport der Staatscommissie-Rutgens is door het bestuur van de vereeniging van Nederlandsche gemeen ten een commissie samengesteld onder voor zitterschap van den hee-r J. van der Molen Tzn„ burgemeester van Renkum, belast met een onderzoek van bovenbedoeld rapport. Na een aantal vergaderingen te hebben ge- houden, waarin zoowel d» meest prln-cipieele kwesties als de verschillende bepalingen van het ontwerp der Staatscommissie onder de oogein werden gezien, heeft de Commissie-Van der Molen een rapport vastgesteld, waarmede ook de vaste oommissie voor ond-erwijsaange- legenhede-n der vereeniging haar instemming heeft betuigd, welk rapport adr. tot grondslag heeft gestrekt voor haar beschouwingen. In het adres allereerst wordt stilgestaan bij de wijze, waarop de financieele lasten van het lager onderwijs over de pu-blieke kassen zijn ver- deeld. Daarna volgen enkele bedenkingen, welke adr. heeft tegen de door de Staatscom missie voorgestelde beperkingen van de ge- meenteltfke vrijheid in zake het onderwijs en voorts tegen de door haar voorgestelde berech ting van geschillen. Vervolgens staat adr. stil bij de voorgestelde wijzigingen in de leerlin- genschaal, om daarna enkele richtlijnen aan te geven, welke naar haar inzien bij de stich ting en de distributie van scholen zouden moeten worden gevolgd. In een verder deel wordt een oritisohe beschouwing gegeven ten aanzien van de voorgestelde bepalingen in zake de vergoeding van kapitaals- en exploitatie- uitgaven der bijzondere scholen en in zake liet onderwijs in de lichamelijke oefening. Ten slotte volgen bij de betrekkelijke artikelen door adr. gewensohte veranderingen of aanvullin. gen. Over het algemeen zijn ex-koningen niet zoo slecht af. Ze blijken meestal over aanzienlijke ondsen te -beschikken en gaan er doorgaans gauw toe over in de ballingschap een mooi pa- s of een niet minder mooie villa te koopen, aar ze ztoh meggta,] o^k uitstekend op hun ema blijken te voelen. Het is daarom ve-r- t nl er IJllc en een beetje pikant, onder de ex- T één aan te treffen, die zich in het gerie h,°uden als eigenaar van een mena- menaEvmio T Wel1 van een zoorste rangs gen, een kro£J|Jtend be9tóande uit wat slan- Guimeesdhe apen en een Stel Laten we U direct bevredigen -be'an®stellln? onzer lezers koning, dien we .te zegfdat de ex" pen laaghartige opiici,? ^°S bebl>6n' middels klommen was. Deze 13 °P den tr00n ge" Albanië, waaraan voor °0Ii 4^^ troon ran aangename b-erlnnerl^ pnf*n onzen ex-koning verbonden zijn. Wat vallen terug op den Jd h« ™et welge- A-lbanië was, vooral JL3 ST"? kan ui-ttell-en, gedurende op ^n vingers negen op de tien kansen te koningisohap zijn hoofd bij te verliezen. P gehad, er Intusseben, onze koning wers 't „Albaneeschs volk" gekozen, r-r^- ?°r Otto, alias Prins Hallm Eddin'var'koning hij droeg de Albaneeeche kroon viifh achtereen. In deze tijden vol o-nzekeriiid Zogoe, den huldigen koning van Al-hanig001" de geschiedenis van Otto weer eens '6' iS hadld. Zijn ware naam is Otto Wilke ei^h?" werd een dertigtal jaren geleden in een dorp in Thüringen geboren, ais zoon van een eige naar eener rondreizende menagerie, wiens erfenis hij aanvaardde, toen hij genoeg ae. avonturierd had en niets meer vom- nieuw» koningschappen voelde. Zijn koningschap v-n korten diuur dient hem nu nog, 'behalve ais prettige herinnering, tot reclame voor zijn onderneming en het was zijn pertinente ver klaring, dat hij recht had op den titel „tnena- -geriehouder en ex-konlhg van Albanië", die weer eens de aandacht op hem heeft gevestte-i Otto Wilke liep als jongen van huis weg °n Hij kwam na talrijke omzwervingen op°den Balkan terecht. Hij verdiende er zijn -brood ais acrobaat, messenwerper, zwaardiverslinder etc en belandde in deze kwaliteit o.a. in Jeruzalem, vaar hij bij zijn pogingen, om van den Duit' scben consul geld los te krijgen, in moeilijk heden kwam, zoodat hij met de Noorderzon moest verdwijnen. De Noorderzon verlichtte zijn pad op -zijn weg naar China, waar hij deelnam aan de gevechten tegen de opstandigs Boksers. Hij trok vervolgens va® China weer naar den Balkan, dat zijn operatieterrein bij uitnemendheid was. In Belgrado. Servië's hoofdstad, slaagde hij er zelfs in, aan de huis-houding van koning tordeud D ln k<>nin,gitl Dmga verbonden te worden. Doch na den bekend-en mooV „n w vorstelijk echtpaar moest hij elders zoeken en hij toog n-aar Constantinopel. Hier trad hij na tallooze wederwaardigheden in het Turkse he leger en daar hij vloeiend zeven talen sprak, was hij den Turken van groot nut, toen de eerste Balkanoorlog uit brak. Hij spionneerde met groot succes voor hen en werd door hen tot majoor bevorderd. Spoedig kwam er weder een wending in 2ij,n meteoorachtig bestaan. Hij trok naar Weenen. Dat was i-n 1912. Wilke vertoefde in verband me S'pionmage in de Oostenrijksche hoofdstad, afhanSra h°°rde' dïlt Albanië zich on- bad verklaard, besloot hii. te SykenVm™/^10 maken Van zijn fra-PP«nte Fddin dierThH Tu'rkseb'em Prlns Hialim t9. Coastantlncpel had leeren BRAND IN EEN VLASSERIJ. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in de vias-serij van den heer A. L. Molendijk te Oostendam gemeente Ridderkerk. In een oogwenk tijd stond alles in lichte laaie. De motorbrandspuit was spoedig aanwezig en wist het woonhuis gedeeltelijk te sparen. In de vlasserij was opgeborgen afgezwingeld vlas, die voor den verkoop gereed was alsmede een groote voorraad geroot vlas. De vermoedelijke oorzaak is het spelen met lucifers door een 5-jarig jongetje. Verzekering dekt de eohad*. kennen. Met behuin ,p Va_n een vriend liet hii uit Constantinopel een telegram verzenden, waarin de sultan zoogenaamd aan Essad Pa! cha, commandant der Alhaneesche troepen liet aankondigen, dat de prins naar h*m 0 weg was. Hij zelf vertrok uit Weenen, na zi°h een tweede handsck Turksche generaals-unl- form te hebben aangeschaft. In Albanië werd Wilke door Essad Pacha en de Albaneesche autoriteiten plechtig ont vangen en die beraadslaagden er over, dat de in Constantl-nopei invloedrijke prins d-e meest was E?wTd,Waat 'T bet kOTte^chap èen werd. OP ft F-ebruari 1913 met. h«nia h corernoh'1© tot koning van Al- verbaasd, niet ia t minst pri-ns Halim Eddin die rustig aan de oevers van den Bosporus vertoefde. De nieuwe koning ha-d er op gespe- culeerd, eenige eensationeele daden te ver richten, hopend dat de Albaneezen, die niet zo-o veel om blauw bloed geven, hem zijn be drog niet al te kwalijk zouden neme® en zijn leiding van voormalig Duitsch militair zouden aanvaarden. Maar de autoriteiten voelden daar n,ets voor en koning Otto oordeelde het na vijf dagen rege-eren maar geraden, stilletjes te verdwijnen. Hij slaagde er i-n, ongehinderd de grens te passeeren en Triest te bereiken, van-waar hij zich naar Duitschland begaf. Hij kwam er juist op tijd, om het koningschap over zijn-s vaders menagerie te aanvaarden. Dit koningschap duurt tot op heden voort. Het schijnt den ex-koning evenwel niet heelemaal te bevredigen. Men vertelt, dat zijn grootste ambitie is, lid va® den rijksdag te worden. Vijftig varkens in Je vlaminen omgekomen In den nacht van Woensdag op Donderdag brandden te Nederweert de groote stallingen van de Zuid-Hoeve, gelegen aan de Zuid-Wil. I ems vaart geheel af. Een vijftig varkens kwamen in de vlammen om, terwijl de heele hooioogst en alle landbouwgereedschappen mede een prooi der vlammen werden. De oor-, zaak schijnt hooibroei te zij®.. De Zuid-Hoeve is eigendom v®n den heer J. Hendrikx te Weert en verpacht aan den land- bouwer en veehouder de® hee,r Eile-rs. VAN EEN STELLING GEVALLEN. In het Boscherveld te Maastricht is de 54- jarige metselaar R. m., die steenen stond te hijsohen, van een vier meter hooge stelling naar beneden gevallen, waarbij hij ernstige verwondingen op liep aan pols, hoofd, borst en beide beenen. Opname in het ziekenhuis Cal- variënberg moest plaats hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6