ALGEMEEN OVERZICHT. NA DE RAMP TE V1NCENNES Onder de guillotine WOEKERWINST VAN 150 Pet. Onherstelbare verliezen bestrijding der werkloosheid. VRIJDAG 3 JULI 1931 Stalin-Koba-Dschugaschwili Het plan-Hoover FASCISME EN KERK. DE TOESTAND ONVERANDERD ERNSTIG. SP AN J £7$ WANORDE. de stakingen te malaga EN MELILLA. Rapport over arbeids omstandigheden. WANTOESTANDEN IN INDIE. BRITSCIl fransch vliegtuig boven den palts? Een nieuw Nederlandsch gebouw in denzelfden stijl? BERAADSLAGINGEN TE GENEVE. LUDENDORF VEROORDEELD Een berouwvol einde DE WRAAK VAN EEN VEROORDEELDE. IS DAT ONTWAPENING? Senaatsdebat over de marine- begrooting. BIJ DE WEST-DEÜTSCHE RUNDFUNK IIET SPOOKBEELD DER DUITSCHE PANTSERKRUISERS. BOLIVIA EN PARAGUAY. BOMONTPLOFFING TE ROME. TRAANGAS IN STUDENTEN VERGADERING. RUSLANDS VIJFJARENPLAN. DE OPSTAND IN BELGISCH CONGO. Trotzki heeft zijn autobiografie. Lenin heeft zijn levensbibliotheek, en thans heeft ook Stalin zijn levensbeschrijving gekre gen, en wel uit de pen van EssadBey, evenals zijn held, een Kaukasiër van afkomst, maar een vereuropeescht, Duitschschrijve 1 eia- tor. Het toonbeeld voor een „vie romancée had Herr Bey in Emil Ludwig dus wel dicht bi] de hand, maar, wanneer het dui eu is, at de auteur in dit genre van biografieën een kenne lijk pleizier geniet waarom toch een datum noemen, waarom een getuigenis aanhalen, waar om een document aanvoeren, schrijft hij, wan neer men zulke wonderlijk romantische dingen weet, en die het verbaasde publiek kan voor zetten wanneer dus Essad Bey welbehagen schept in dit genre van levensbeschrijving, dan dient toch te worden opgemerkt, dat de figuur Stalin er zich niet makkelijk toe leent, wil hij aanvaard, begrepen, vertrouwd of bewonderd worden, en vervolgens merken wij op, dat Bey blijkbaar zoo op de exotische, Arabisch klin kende klank van zijn naam is afgerend, dat hij er als het ware een sprookje van heeft gemaakt. Een boekbespreking kunnen wij hier even wel kwalijk leveren. Den lezer kan het vermoe delijk slechts interesseeren, langs dezen weg iets te vernemen van den geweldige, die voor ons, nog altijd met al zijn kornuiten zoo ver achter den neveligen einder woont, dat wij met zekerheid niet kunnen zeggen, of ons wantrou wen gerechtvaardigd, of ons voorzichtig ruim en begrijpend vertrouwen eventueel welge plaatst is.. Essad Bey houdt blijkbaar miet tempera ment en met talent van zijn Kaukasië, hij prijst het vrije leven in de bergen, kent het roman tische, ruwe land tot in hoeken en gaten, zwelgt daarbij in rooversromantiek en plaatst in die entourage en met die couleur local Josef Dschu- gaschwili, geboren in de schoenenlapperij zijns vaders, in het Transkaukasische nest Gori. Voor het eerzame handwerk had Jozef weinig zin; hij toog er op uit en paste zich zoo aan zijn vader land aan, dat hij, van een seminarie verjaagd, zich overgaf aan een taai, dapper, onverschrok ken bandietenleven, waarmee hij zijn bestaan zoo sierde, dat de meest beruchte boeven uit de wereldgeschiedenis met bewondering opblikten tot ,,Koba zooals Stalin zich toentertijd noemde. Prat op zijn heldendaden ging hij niet; alle eigendommelijke kwaliteiten spraken vol gens hem van zelf. De Kaukasus was destijds de haard van het Russische bolschewismein die dagen dat de balling Lenin in Parijs zijn marxisme van com mentaar en voetnoten voorzag bij discussie en dispuut met zijn tegenstanders, was het de taak van Stalin, de financieele fundeering voor de toekomstige wereldrevolutie te leggen door mid del van zijn beruchte uittochtjes. En Stalin werkte wat hij kon; plunderde banken, rijke kooplieden, geldtransporten en dergelijke. Dit alles deed hij als een getrouw dienaar van zijn meester, en, mag men het neerschrijven, in dienst van een wijdsch ideaal. Want zelf nam hij het er niet van; hij leefde sober als een asceet; zijn pijp is hem zijn eenigste en voldoende ge noegen. Natuurlijk kwam deze zonderlinge roover en blinde vereerder van Lenin, in botsing met de politie. Maar, werd hij gegrepen en gebannen, zoo ontvluchtte hij 's anderen daags en voerde zijn snood bedrijf verder. Blinde vereerder van Lenin; Stalin is, om het in één woord uit te drukken, Leninist ge weest, zonder iets daarbuiten te aanvaarden, wellicht te kunnen aanvaarden. Het eenige wat rie'-iaS 611 lezen wilde, waren marxistische theo- een^bi' 611 tegen de inteilectueelen voedde hij ultieme 6 haat' °mdat, zooals zijn vijanden het moeide11!- meer weten als hij zelf. Daarin zien noch n? gezocllt worden, dat hij Trotzki lectueele, i^ta om'dat deze het inte-1- veel van'de ee 'nrelative levenshouding, Stalin en Trotzb,1'.681"^ Europeaan had. Met elkander, Azië en LT6den twee werelden tegen -üiUrona De eerste zegevierde. Deze georgische aroofrirt^ socialistisch arbeidsleg nkwam dan als tijk. Hij- maakt de g6nera "OBin de prao wereldrevolutie mee, en hijY^ w T een d, cl—te» der - «-> tatie. Hij is en blpft de man grond. Ontmoet men hem op com»r„ gaderingen, dan weet men hem te verstaan, dan dat hij zijn Abracte comm jnistische lectuur en z-. nola vormen de eenigste ontspanning, <jie zich veroorlooven kan. Maar wanneer dan eindelijk de Mngveewach- te groote revolutie-opvoering komt, -dan staat Stalin op zijn post, en dan is Stalin de regis seur. Hij heeft een kamer, een stoel en een pijp en hij decreteert. Lenin wordt Ziek en zieker; Trotzki wordt op vacantie gestuurd. Stalin rookt, maakt geen enkele aanval mée, zooals bij Zaryzin, zit en pleegt revolutie....... vermoedelijk in een te mooi boek. Hij is op perste partijsecretaris, dé groote man in het Kreml. Van Marx snapt hij niets, maar hij ooncipieert een vijfjarenplan ^Lenin moest niet veel van hem hebben, Aalln is grof en illoyaal." Maar hij bad bem noodig, als de partijkas den bodem bloot had, en in de gevaarlijkste uren voor de sovjet, wan neer Generaal Kornilow met zijn kozakken de nieuwe regeering ernstig bedreigde, en later nog, „als de trots en het sieraad van de revo lutie, de matrozen van Kroonstad" aan het mui ten sloegen... Misschien valt de groote man uit het Kreml cgen, misschien had de lezer de ware groot- eid van dezen machtigen intuïtief geschat. r6. man, met 'nlaag voorhoofd, 'n stierennek, ®»aiU4d«.LXld°Ss 46 ter wereld! In den Framsohen ministerraad gaf minister, president Laval een exposé betreffende den stand der FranschAmerikaansche ondei han delingen. Daarna werd beraadslaagd over het gis e ren door de regeering der Vereenigde Staten overhandigd memorandum. Na afloop van den ministerraad werd voor de pers een communiqué beschikbaar gosteld, dat echter nagenoeg niets positiefs bevatte ovea de vooruitzichten der Fransch—Amerikaan sche onderhandelingen. De reden moet hierin fce zoeken zijn, dat men de besluiten van het kabinet eerst bekend wil maken, nadat president Hoover daarvan ken nis zal hebben genomen. De mogelijkheid voor een compromis schijnt dus nog steeds te be staan. Overigens verkrijgt men uit het communique den indruk, -dat de onderhandelingen op het oogenblik zich niet tot de eigenlijke hoofdzaak bepalen en de besprekingen meer en meer zich uitstrekken tot bijkomstige vraagstukken, aan gezien de behandeling van de voornaamste kwestie nog weinig kans op succes heeft. Een nader bericht uit Parijs meldt, dat mi nister-president Laval en minister Briand een uitnoodigi.ng hebben ontvangen, om op het einde der week "haar Londen te ko-men, ten einde aldaar met hun Engelscihe collegae be sprekingen te houden. Briand heeft deze uitnood,ig-ing echter van de band gewezen op de -overweging, dat de Fransch-Amerikaamscbe onderhandelingen en de parlementaire werkzaamheden zoowel zijn aanwezigheid als die van minister-president Laval te Parijs noodig maken. De indruk is, dat de Fransehe staatslieden voor een derge lijke conferentie wel veel voelen, doch dat zij Koudenprefereeron, dat deze conferentie te Parijs zal worden gehouden. Overigens blijft de mogelijkheid 'bestaan, dat later een derge lijke samenkomst zal plaats hebben. De Parijsche correspondent vain de Man chester Guardian meldt, diat de Britsche re giering te Parijs stappen heeft gedaan, om overeenstemming tugschem Frankrijk en Amerika te vergemakkelijken. Het Britsche voorstel zou, volgens dit blad, Hrankrijks dépot bij de bank van internationale betreffen, in geval van een moratorium na af loop van -het Hoover-Jaar. Volgens de inlichtingen van dezen correspon dent zou de Enigel-sohe regeering bereid zijn, er genoegen mede te nemen, -dat Frankrijk geheel of ten -deele van de desbetreffende verplichting ontheven wordt, mits de Fraifsohe regeering Hoover's voorstel, wat de overige punten be treft, aanneemt. Dat zou dus ook beteekenen, zegt de corres pondent, dat Frankrijk er in toestemt, dat de bij de bank van internationale betalingen ge deponeerde -bedragen uitsluitend Duitschland zouden ter besahikiking worden gesteld en dat de terugbetaling in 25 jaar geschiedt. De „Manchester Guardian" ze,gt, dat te Lon den geenerlei officieuze bevestiging van deze interventie te krijgen is. Het blad meent echter goede red-en te hebben, om te veronderstellen, dat Engeland, hoofdzakelijk te Parijs, en wel in zijn hoedonigbeid van medeonderteekenaar van het Young-plan geïntervenieerd heeft. Dreigende crisis in Tsjecho- Slowakië De bininenland-sche politieke toestand in TsjechiO-Slo-wakië, welke door den strijd om het graanmonopolie reeds gedurende eenige dagen gespannen is geweest, is sedert gisteren der mate verscherpt, dat zelfs in regeerin-gskrin gen met de mogelijkheid van beslissingen, welke een verdaging van het Praagsche parle ment tengevolge kunnen hebben, of zelfs tot een regeeringscrisis aanleiding kunnen geven, rekening wordt ge-houden. De op heden vastgestelde bijeenkomst van den ministerraad heeft niet kunnen plaats vinden In den loop van den avond werd be- cen-cat de partijen pogen een crisis te voor- .<X)T verb.a.ging van het voorgenomen parlemePn7.,fri'am het °'P 16068 StUren TOn het Onverwacht is voor de regeeringismeerder- ïei een nieawe mogelijkheid tot conflict ont staan. De beide agrarische partijen hebben ver- v aard, a zij, ingeval hun eiscben inzake de graanrege ingen niet worden vervuld, het afsluiten van het handelsverdrag met Honga rije onmogelijk zullen maken. De „Li-dove Listy" kondigt reeds een ambte- na-renkabinet aan. VATICAANSCHE STAD, 2 Juli. (B. T. A.) Naar aanleiding van de mededeeling, die giste ren door den II. Stoel aan de Italiaansche re geering werd gedaan, verklaart men in gezag hebbende kringen van het Vaticaan, dat het hier geen nota in den eigenlijken zin van het woord betreft, maar veeleer een verzoek om nadere explicatie van d-e voorgaande nota der Italiaansche regeering. Men bevestigt, dat de toestand nog steeds ernstig blijft. EEN OPGEWONDEN CONDUCTEUR. Hij schiet een controleur dood en verwondt zichzelf Te Weenen moest een conducteur op het dianstbureau komen om zich te verantwoorden o.ver een klacht, die tegen hem was ingediend door een controleur. Na een korte woordenwisseling trok de con. dueteur een revolver en schoot den controleur neer. Vervolgens zette de man het wapen tegen de slaap en bracht zichzelf zware verwondingen toe MALAGA, 2 Juli (B.T.A.) Het nationaal werkliedenverbond van het „Sind'icado Unico" heeft besloten, de staking voort te zetten. De spoorwegarbeiders hebben echter heden h-et werk hervat. De „Guardia civil" werd door een aantal personen bij een overweg aangevallen. Ver schillende schoten werden gelost, waardoor een aanvaller werd gewond. MELILLA, 2 Juli (B.T.A.) De algemeene staking verloopt kalm. De autoriteiten zorgen er voor dat 't werk in de fabrieken die de stad van licht voorzien, wordt voortgezet. MADRID, 2 Juli (N.T.A.) De Spaans-ohe re dering heeft een verordening onderteekend, waarbij voor Spanje de achturen-arbeidsdag, in overeenstemming met de conventie van Washington wordt ingevoerd. PIRMASENS, 2 Juli. (W.B.) Boven het ■plaatsje Eppenhrunn in den West-Palts cirkel de vanochtend ge-ruimen tijd een vliegtuig, dat -volgens ooggetuigen duidelijk de kenteefcenen droeg van een Fransch militaire vliegmachine. MAAR EEN GELUK BIJ EEN ONGELUK GENèVE, 2 Juli. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De ondercommissie van de Euro- peesche studiecommissievoor de bestudeering van de methodes voor de verwezenlijking van de voorstellen van Albert Thomas voor het brengen van verbetering in den werkloosheids toestand heeft vandaag een aantal resoluties aangenomen, die aan de Europeesche studie commissie voorgesteld zullen worden. De eerste resolutie heeft betrekking op de bijeenroeping \an een technische conferentie, die zoo spoedig mogelijk zal moeten bijeenko men, om maatregelen te nemen voor een nau were samenwerking tusschen de nationale arbeidsbeurzen o.a. door oprichting van een permanent internationaal inlichtingenbureau. Verder dringt de commissie er bij de com missie voor de credieten-, -die 6 Juli te Parijs had willen bijeenkomen, doch tot een lateren datum is uitgesteld, ten sterkste op aan, dat zij een financieel plan zal ontwerpen voor de organisatie van internationale credieten, ten einde mogelijk te maken de uitvoering van groote publieke werken, vooral in landen, die daartoe tot nu toe door gebrek aan kapitaal nog niet hebben kunnen komen. Wegens een niet te bewijzen beschuldiging Naar een Wolfftelegram uit Gotha meldt, werd gisteren in het beleedigingsproces van den vroeg-eren grootmeester der groote lands- logs, graaf zu Dokna, tegen den vroegeren' ge neraal, von Ludendorff, het vonnis geveld. Ludendorff had eisch-er op een vergadering van bewust landven-had beschuldigd, daar hij als grootmeester van de loge van het plan tot vermoording van den Oostenrij-kscben troon opvolger en van den dreigenden wereldoorlog geweten zou hebben. Generaal Ludendorff werd tot een geldboete van vijf honderd mark en in de kosten van het proces veroordeeld. Alles wat van brons en goud was is ■weggesmolten Dr. Krieger, conservator van het Rijks ethno- grafisch museum te Leiden, die Zondag, kort nadat de brand in het paviljoen van de kolo niale tentoonstelling te Parijs bekend was ge- worden, daarheen was vertrokken, is te Leiden teruggekeerd. Wij hebben hedenmorgen een onderhoud met hem gehad, teneinde een en ander te vernemen omtrent liet verlies, dat het museum heeft geleden. De heer Krieger zeide ons, dat wat wij dienaangaande reeds hadden medegedeeld, juist was. Zijn indruk was, dat er van alles, wat het museum heeft ingezonden, niets meer over is, tenzij misschien de bronzen en steenen goden beelden, welke eveneens tot de collectie van het museum behoorden. Hieronder bevonden zich een steenen Boedha- kop van den Boroboedoer, verder een steenen Ganneshakop (een god met olifantskop) eu een Doerga-figuur. Verder bronzen beelden van Java, drie Boedhistische godheden, voorstellende Ak- sobhya, Koeweira en Wadjapani, alsmede een zoogdierbeker, dat is een beker, waarop de die renriem voorkomt en die gebruikt wordt bij ri- tu-eele plechtigheden. Deze voorwerpen zijn alle Javaansche oudhe den, die niet meer te vervangen zijn. In dit op zicht is er dus sprake van onherstelbaar ver lies voor het museum, doch gelukkig bezit dit nog meer beelden van deze goden en die, welke naar Parijs zijn gezonden, waren niet bepaald de mooiste exemplaren, welke het museum bezit. Verloren zijn verder eenige houten beelden uit Nieuw-Guinea. Voor het overige zijn het verder alle ethno- grafica, zooals muziekinstrumenten en gebruiks voorwerpen, kleedingstukken, vlecht- en hout werk, zooals rijststampers, mandjes, enz., enz., alle voorwerpen, d:ie, hoewel op zich zelf van waarde, te vervangen zijn. De muziekinstrumenten van het museum vormden met de collectie Scheurleer, uit Den Haag, welke eveneens verbrand is, een mooie verzameling. Op onze vraag deelde Dr. Krieger ons mui dat het in de eerste plaats aan den conservator van het museum, Dr. Rassers, te danken is, dat niet meer is verloren gegaan. Had men aan den aandrang van autoriteiten en tentoonstellingscommissie gevolg gegeven, dan zou wellicht het heele museum naar Parijs zijn gegaan. Dr. Rassers heeft zich, daarbij wijzende op de gevaren, ten krachtigste er tegen verzet, dat het museum aan de inzending zou deelnemen. En hij vond hierin steun bij curatoren der Leidsche Universiteit. Hadde het aan Dr. Ras sers gelegen, dan zou er door het museum hoe genaamd niets zijn ingezonden. Tot de belangrijkste particuliere verzamelin gen, die verloren zijn gegaan en waarvan dr. Krieger nog niet in de bladen had gelezen, val len, zooals hij mededeelde, te rekenen een ver zameling oude scheepsjournalen, echter geen oorspronkelijke uitgaven, behoorende aan den heer Engelbregt, te Rotterdam. Verder de tafel van de Oost-Indische Compagnie, die in het bezit was van den heer Paul May, te Amster dam en de verzameling van den hydrografischen dienst, te 's-Gravenhage. Wat de bronzen en steenen godenbeelden be treft, die tot de verzameling van het museum behooren, bestaat er hoop, dat deze nog zullen terecht kolnen uit de puinlioopen, hoewel in dit geval vrij zeker door het vuur geteisterd of ernstig beschadigd. Met het oog hierop zal Dr. Krieger morgen weer naar Parijs vertrekken. De stecretaris-generaal van liet Nederlandset comité voor de koloniale tentoonstelling te Parijs, dr. v. d. Waals, is gisternumiddag uit Parijs te 's Graveniha-ge gearriveerd. Bij zijn aankomst aan het Holilaudsohe Spoor station hadden wij een kort onderhoud met den heer v. d. Waals. Hij vertelde ons dat eerst hedenochtend met het opru-imingswerk is be gonnen kunnen worden. Op onze vraag of er nog bruikbare voor werpen to voorschijn zijn gekomen, antwoordde hij, dat tot nu toe all-een een aaintai beeldjes zijn gevonden. Alles wat va<n brons en goud was, iis weggesmolten. Enkede dezer beeldjes zijn tamelijk goed behouden, maar zij zijn toch wel zoodanig toegetakeld dat ze eerst schoon gemaakt moeten worden, wil men zien of ze aog van voddoen.de waarde zjjo. Het staat thans vast, dat eir een nieuw gebouw komt. Waarschijnlijk wordt het zelfs opgetrokken in d-enzelfden stijl. Eerst heeft men gedadht -om het Nenijto-gebouw uit Rotterdam naar Parijs te transporteeren, maar het zou daax waarschijnlijk te laat aankomen. In ieder geval zullen de torens moeten ver vallen. In de vergadering van het comité die Vrijdag plaats heeft, zal wed de beslissing val len. Gedurende die vergadering zal telefonisch overleg gepleegd worden met den heer Moojen, die In Parijs moest blijven. Of de uit te be. talen verzekeringssom voldoende zal zijn voor bet nieuwe gebouw valt nog niet te zeggen. U moet niet vergeten, zeide djr, Waals, dat het hier sipoediwerk betreft, dat veel geld kost. Omtrent de oorzaak van die ramp kon de heer v. d. Waals niets zeggen. Het onderzoek is nog niet afgeloopen, maar het staat als een paal Ixiven waten dat eHectriciteit niett de oorzaak is. W&t er te vooT&ciliij n zal komen uit de bra nel- kast, waarin de kostbaarste voorwerpen zijn opgeborgen is nog niet te zeg.gen. Totdat de beer v. d. Waals uit Parijs vertrok, was men er niet in geslaagd, de kluis te openen. Wij vestigden nog de aandacht van den heeT v. d. Waals op de ontstemming, die blijkens telegrammen in de ochtendbladen, in Indië li-eeirsoht over te lage verzekering. De heer v. d. Waals meende dat men in Indië geen enkel verwijt kan maken. Aan alle voorwaarden van het Indisch Comité is vol daan. De Indische voorwerpen kwamen on verzekerd lin Parijs aan. De heer v. d. Waals hoeft z-e toen persoonlijik onimiiddallijik ver zekerd tegen het bedrag, dat gevraagd was. Een eisöh voor afzonderlijke verzekering \is door Indië niet gesteld. Zulk een eiscto zou ook al zeer on-tedbnisob geweest zijn. Een be trekkelijk lage premie is juist verkregen, door alles op één polis te verzekeren. De verwijten uit Indië. BATAVIA, 2 Juli (ANETA). Het Bataviaasck Genootschap voor kunsten en wetenschappen besloot 20 Septembei 1930 definitief tot deelname aan de Koloniale ten toonstelling te Parijs. Het genootschap deed van dit besluit mededeeling aan het comité in Nederland en voegde daarbij een volledigen inventaris met foto-albums van alle stukken. In dezen brief wordt o.m. nadrukkelijk gestipu- leerd, dat de voorwaarde werd gesteld tot het aangaan voor het comité in Nederland van een verzekering tegen zoekraking, beschadiging en brandgevaar tot een bedrag van 100.000, dit als bijzondere ve-rzekeridg, afgezien van de algemeene tentoonstellingsverzekeiring. Voorts werd op een andere vergadering als gevolg van den nadrukkelijken eiis-ch van het Indische Comité besloten, dat ten behoeve van de op berging van de schatten uit het Indische museum zou worden gezorgd voor de aanwezig heid 'van een safe. Wat tenslotte betreft de late verscheping is hef aan het Nederlandsche Comtié bekend, dat dit noodzakelijk was voor een niet te lange verwijdering uit het museum. De i,n de schatkamer verscheepte hoofdzending bestaande uit 49 kisten, voornamelijk inhoudend preciosa kwam 1 Mei 1931 te Marseille aan, de tweede zending, bestaande uit 21 kisten, in hoofdzaak volkenkundige kaarten en maquet tes, arriveerde 15 Mei 1931 t© Marseille. Hier van werd het Nederlanidsche Comité tijdig in kennis gesteld, zoodat de eerste zending vóói de opening van het Nederlandsche paviljoen Parijs had kunnen bereiken. Herhaaldelijk werd uit Indië getelegrafeerd, of de goederen waren aangekomen. Deze telegrammen werden noodt be antwoord. Het Comité in Nederland verzuimde ook het Indische Comité over den brand te seinen» Het eerste telegram daarover werd hedenmorgen ontvangen. De Indische pers gaat voort met het leveren van heftige critiek. Nederlands dank aan België. BRUSSEL, 2 Juli. (B.T.A.) De minister van koloniën ontving heden een telegram vad den Nederlandsohen minister van koloniën, waarin deze verklaart, dat hij het blijk van sympathie der Belgische regeering ten hoogste waardeert, alsook haar edelmoedig aanbad, waarvan hij (het uitvoerend comité voor de Nederlandsche deelneming onverwijld in kermis heeft gesteld. Staatsminister Fook, voorzitter van het Ne derlandsch comité op de koloniale tentoonstel ling te Vincenneis, zond een telegram aan den Belgischen minister van koloniën, waarin hij 'Zijn oprechten dank" uitspreekt voor d-e deelne ming van België aan het nationaal verlies en er aan toevoegt, dat bet comité ten zeerste ge troffen is door het edelmoedige aanbod der Belgische regeering. Het comité zal trachten een nieuw paviljoen te bouwen maar mochten zi^b eventueel moei lijkheden voordoen, dan zal het comité niet aarzelen, va-n de zoo spontaan en vriendelijk aangeboden hulp gebruik te maken. LONDEN, 1 Juli. (V.D.) Voor gelijktijdige publicatie in Engeland en Indië is het rapport verstrekt van de koninklijke commissie over arbeid in Indië. Dit rapport is het resultaat van een onder zoek gedurende twee jaren ter plaatse inge steld. In den loop van het onderzoek werd door de commissie 16Ö00 mijlen afgelegd door de In dische industrieele provincies. Ruim acht hon derd getuigen werden ondervraagd. Bijna 200 industrieele ondernemingen werden bezocht en honderden memoranda bestudeerd. Het resultaat was een boekdeel van 600 pa gina's, bevattende 357 eenstemming aangeno men en duidelijk omschreven aanbevelingen, waarvan vele de wetgeving betreffen. De ingestelde enquête betrof alle soorten werk in fabrieken, mijnen, transportdiensten, openbare werken en plantages en beeft een hoeveelheid materiaal bijeen gebracht over kwesties als werkuren, loonen, efficiency en kwaliteit van den arbeid van vrouwen en kin deren, veiligheid gezondheid etc. Het rapport wijst o.a. op het systeem van omkooperij, waardoor arbeiders aan een baan tje probeeren te komen, n.l. door het afstaan van een zeker percentage van hun loon aan de serdars. O-nder het huidige systeem, dat door de commissie streng veroordeeld wordt, ligt het klaarblijkelijk in het belang van den ser- dar steeds van personeel te veranderen. Het i,n dienst nemen van vrouwelijk toeziend per. soneel wordt tevens aanbevolen. De buitengewone uitgebreidheid van het in schulden zitten der arbeiders is in hooge mate hot gevolg van de landsgewoonte om bij huwe lijk en andere festiviteiten naar geldschieters te gaan, die soms 150 rente berekenen en een schuldenlast op de arbeiders leggen, welke jaren en. jaren duurt. De commissie is er zich van bewust, dat de Indische arbeiders niet kunnen werken in het zelfde volgehouden tempo, als de arbeiders im Weste-rsche klimaten en beveelt derhalve de vermindering der arbeidsuren van 60 tot 45 aan, met speciale vermindering voor vrou wen en kinderen. DE DiiSSELDORFSCHE MASSA MOORDENAAR GEVONNIST KEULEN, 2 Juli. (V.D.) Hedenmorgen ts zes uur is in do staatsgevangenis Klingelpuetz te Keulen het doodvonnis aan Peter Kiir'en voltrokken. Bij de terechtstelling waren aanwezig d-e Diisseldorfsche procureur-generaal, de verdedi ger van Kürten en verschillende leden van de rechtbank, alsmede de Ministerialrat dr. Wed- digen van bet Pruisische ministerie van jus-ti. tie en eenige personen uit de wetenschappelijke wereld. Kürten heeft zijn laatsten nacht in de cel doorgebracht met drie geestelijken, waaronder zijn biechtvader, een Franciscaner monnik ui* Diisseldorf. Hij was zeer rustig geweest en had verzocht, eenige brieven te mogen schrijven. Den gehee- len nacht heeft hij brieven geschreven aan de nabestaanden van bijna al zijn slachtoffers, waarin hij mededeelt dat hij berouw over zijn daden beeft en om vergeving bidt. Vroeg in den morgen voor de terechtstelling biechtte en communiceerde Kürten. De terechtstelling geschiedde met een nog uit den Fransohen tijd stammende guillotine. Op de vraag van den procureur-generaal: „Peter Kürten, hebt gij nog een wensch?" ant- woordde Kürten kort en zakelijk „neen". Kürten was gisterenmiddag te vijf uur naar Keulen overgebracht omdat in de gevangenis te Düsseldorf geen terechtstelling kan plaats vinden. Eoh ontzettende moord gepleegd HAMBURG, 1 Juli. (W.B.) Een dezer dagen uit de gevangenis ontslagen man, Wollhein, heeft hier vanochtend een ontzettenden moord begaan. W. had Vrijdag j.l„ na afloop van zijn straf tijd, de gevangenis verlaten. Onder de getuigen, wier verklaringen des tijds tot zijn veroordeeldng hadden geleid, be vond zich ook zijn vrouw, die zioh later van hem liet scheiden. W. heeft vanechtend de vrouw met een bijl neergeslagen en stelde zicfh daarna ter beschik king van de politie. De vrouw stierf tijdens het transport naar het ziekenhuis. Een communistische streek KEULEN, 2 Juli. (V.D.) Gisterenavond te gen half twaalf hoorden de radioluisteraars in West-Duitschland, tijdens een uitzending van dansmuziek door de West-Dentsch-e Rundfunk, plotseling een stem, die aankondigde: „Hallo, hallo, bier de zender van de communistische Rijnlandsche Pers. Wij zenden uit^verboden of ni-et, ondanks de noodverordening'. De West-Deutsche Rundfunk heeft zich di rect in verbinding gesteld met de postdirectie te Düsseldorf, om met behulp van d-e technische middelen waarover deze beschikt te trachten het geheimzinnige geval te verklaren. Nader deelt de West-Deutsche Rundfunk me de, dat de ouderbreking slecht® den zender Langenberg en niet de andere regionale West- Duitsche zenders betrof. De rede is niet voor -een der Rund'fumk-microfoons uitgesproken, maar kon slechts uitgezonden worden, doordat onbevoegden een telefoonlijn op de lijn naar den zender Langenberg hadden geschakeld. Te vijf minuten voor elf hoorden de tech nische ambtenaren van den zender, die langs de op dat oagen'blik niet in gebruik zijnde voe- dingslijn een dienstgesprek voerden, op de lijn spreken, waaruit zij afleidden, dat de lijn con tact ha-d met een andere telefoonlijn. Nader hand echter, toen de dansmuziek uit Keulen werd onderbroken door de communistische propagandaredevoering, begrepen zij dat men clandestien een lijn op de lijn naar den zender had geschakeld. Onmiddellijk werd de zender uitgeschakeld en vijf minuten later werd de uitzending van dansmuziek hervat over een reservelijn. PARIJS, 2 Juli. (N.T.A.) De senaat Meld zich heden morgen bezig meit de marinebegrooting 1931-32, die de kamer reeds heeft goedgekeurd onder voorbehoud, dat het parlement, voordat opdracht tot het bouwen van nieuwe schepen zal worden gegeven, over de tonnenmaat zal worden geraadpleegd. Te.gen dit voorbehoud, van de kamer werd echter in den senaat door verschillende spre kers geprotesteerd. De rapporteur der marineoommissie wees er met nadruk op, dat men den vlootbouw niet moet vertragen, omdat de ontwapeningsconfe rentie nadert. Sparen is een goed ding, zeide Ihij, maar er bestaat geen enkele reden, om on actief te blijven tegenover Duitschland, dat pantserschepen van bizondere technische waar de op stapel zet, tegenover Italië, dat dertig eenheden van in totaal 60.000 toe_ gebouwd heeft en tegenover Engeland, dat zijn superio riteit ter zee handhaaft. Het staat ook nog niet vast, voegde hij er aan toe, dat de ontwapeningsconferentie wer kelijk succes zal hebben. Toen de rapporteur een toespeling maakte op de Fransch-Engelsch-Italiaansche vlooton- derbandelingen, verzocht de minister van ma rine hem, deze onderhandelingen buiten be schouwing te laten, want de betreffende vloot- overeenkomst zal nog besproken worden en hij 'hoopt, deze 'binnenkort af te sluiten. De rapporteur van de marinecommissie was van meening, dat Frankrijk de op het thans aan de kamer voorgelegde program staande schepen terstond op stapel moet zetten, ten minste zoolang als Duitschland zijn program betreffende den bouw van pantserschepen niet op het altaar des vredes en der verantwoorde lijkheid geofferd heeft. Frankrijk, zeide hij, heeft genoeg offers gebracht en -behoeft geen nieuwe meer te brengen. Ook de minister van marine huldigde de opinie, dat men den bouw van oorlogsschepen moet verhaasten, daar de publieke opinie niet ■zal kunnen begrijpen, dat men de Fransehe zee macht tegenover de uitbreiding der Duitsche 'vloot niet versterkt. Onder de sprekers, die in bizonder scherpe (bewoordingen tegen den 'bouw van nieuwe oor logsschepen door Duitschland te velde trokken, bevonden zich de senatoren Lémery, Rio en C-héron. Het conflict acuut. ASSUNCION, 2 Juli. (B.T.A.) Bolivia heeft zijn gezant te Assuncion order gegeven, deze stad te verlaten. Het afbreken der betrekkin gen met Paraguay moet dus aanstaande zijn. Naar verluidt hebben de Heilige Stoel en de Zuid-Amierikaansche naties bemiddeling aan geboden. ROME, 2 Juli. (B.T.A.) In een goederenwa gen, d,ie gestationneerd was op een station in een der voor-steden, ontplofte heden een boim waardoor een persoon gedood werd en twee personen ernstig gewond werden. Uit Kiel wordt gemeld: Dinsdagavond hield de vereeniging van de mocratische studenten te Kiel een vergadering in het studentenhuis Seeburg. Tegen 10 uur werd plotseling een bom in de zaal geslingerd De ontploffing veroorzaakte groote opwinding en verwarring onder de aanwezigen, doch spoe dig bleek, dat-de bom slechts gevuld was met traangas. Door d-e ontploffing werden de kleeren van eenige meisjesstudenten beschadigd, doch nie mand werd gewond. De dader een 19-jarige na tionaal socialist, werd gearresteerd. Hoe Trotzki erover denkt. De Poolsche -bladen publiceerden dezer da gen een artikel van Trotzki over het Russische vijfjaren-plan. Trotzki is ervan overtuigd, dat de sovjet unie, zelfs wanneer het plan verwezenlijkt za-1 worden, van industrieel standpunt uit be schouwd nog verre beneden de kapitalistische staten iza-1 blijven. Hij zegt verder in dit arti kel, dat op het oogenblik socialisatie onmoge lijk is. Men had Rusland volgens Trotzki, eerst op h-et niveau der kapitalistische landen moe ten brengen. Trotzki besluit zijn artikel met de verkla ring, dat d-e tegenwoordige leiders der sovjet unie het volk bedriegen met een vijfjarenplan, waaraan zij zelf niet gelooven. Verklaring van minister Crockaert. BRUSSEL, 2 Juli. (B.T.A.) Bij de begroo- tingsdebatten in den senaat verklaarde de mi nister van koloniën, Crockaert, dat maatrege len genomen zijn, om den opstand in Kwango te onderdrukken (volgens de bladen werd een Belg door de rebellen gedood). Het is een pijnlijke gebeurtenis, die opstand, vervolgde de minister, maar men moet «r het belang van niet overdrijven. De minister beloofde de openbare menln® door perscommuniquê's van den loop der g» beurtenissen op de hoogte te honden. DE THUISREIS VAN DE ZEPPELIN HAMBURG, 2 Juli (W.B.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" verscheen hedenavond eve* na zessen boven Hamburg en maakte ged» rende een kwartier een rondvlucht boven d* stad. Daarna zette heit zijn Vlucht ia Zuld-Oq% fojjjks rtichtia* y,oo*V .,A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9