sa." r Een moeder in angst Steenzetters-Conflict Hard tegen hard Petitionnement v. Internationale Ontwapening Hij wist van niks VRIJDAG in JULI 1931 NOCH CHRISTELIJK, NOCH HISTORISCH. De donkere tijden CREME ij»» MENSCHEN EN MEENINGEN DAT KRAAKJE MISLUKTE Corn politieke actie in sociale organisaties. EEN BISSCHOPPELIJK WOORD. DE KATHOLIEKE ACTIE IN ITALIË. NEDERLAND EN BELGIE. DE EUROPEESCHE UNIE. INTERNATIONALE OVEREENKOMST OVER DOUANE.CONTIN GENTEN. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN DE KINKERBUURT. yr i^ voor huidverfraaiing DE VERGIFTIGING TE ERICA. DE ONGERUSTHEID BEGINT TE VERMINDEREN. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1S32 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. WAT? ONNOOZELE CHAUFFEUR STAAT TERECHT Naar aanleiding van den fieren strijd, dooi den grijsaard van het Vaticaan gevoei d tegen een alles naar zich toe halende staats almacht lezen wij in een Nederlandsch dag blad onder den titel „Quirinaal en Vaticaan dat het eenvoudig de natuurlijkste zaak vari de wereld is, dat in katholieke landen volk en staat zich keeren tegen de kerk. Immers: „de roomsche geestelijkheid be geert krachtens beginsel en krachtens roe ping om gansch het leven van een volk te beheerschen: familiair, cultureel, sociaal, enz.", en de mensch laat zich op den duur nu eenmaal niet overheerschen en komt dus in het geweer tegen „priesterschap en mon niken-orde en kloosters." Wel dient dus te worden gewaakt, aldus nog steeds hetzelfde blad, „dat in ons constitutioneel en staatsrechte lijk leven geèn elementen worden binnenge laten, die den eersten aanvang zouden kun nen vormen van een zeker clericaliseerings- proces; die de geestelijke bewegingsvrijheid zouden belemmeren of die de sociale en poli- In „Sancta Maria", het kerkelijk weekblad voor het Bisdom van Breda, schrijft Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans het volgende: Nu de Raadsverkiezingen achter den rug zijn, welke op sommige plaatsen tot groote ver deeldheid aanleiding hebben gegeven, mogen wij niet verzuimen een welgemeend woord te spreken. Wij betreuren ten zeerste, dat sommigen on. zer Katholieken, meer bedacht op eigen belang dan op het dienen der katholieke zaak, de lei ding der Katholieke Kiesvereeniging hebben verloochend, door afkeurenswaardige middelen een lidmaatschap hebben bemachtigd en a breuk hebben gedaan aan de katholieke orga nisatie. Het doet ons innig leed, dat men in het felle van den strijd zelfs niet heeft ge schroomd op misleidende wijze van ons woord gebruik te maken. Eveneens vordert onze herderlijke plicht, da-t we er ook onze afkeuring over uitspreken, dat niet alle katholieke organisaties het uit- tieke vrijheid zouden inperken met een gees- I drukkelijk verlangen van Paus en Bisschop- telijken band." pen hebben opgevolgd om de sociale organisa ties buiten de zuiver -politieke actie te houden, en er dient terdege gewerkt, „voor volle gees- Vergeten we niet, dat de politiek ln«erooale tesvrijheid en voor ontplooiingsruimte der or^^rJP^do-Sere tijden, die wij persoonlijkheid tegenover ieder clericahsme. Mof w Onwillekeurig zal men denken, dat zijn klanken uit een oer-liberaal orgaan, angstig als voor den dood voor iederen invloed van de religie, van de christelijke beginselen op het politieke zelfs op het sociale en cultureele leven. Mis: de christelijk-historische „Nederlan der" is aan het woord. En al gevoelt het blad buitengewoon goed, dat het tegenwoordig conflict in Italië toch wel een buitengewoon slecht gekozen aanlei ding is voor het uiten van dergelijke klan ken; al erkent de „Nederlander" dat ook de staat gedeeltelijk verantwoordelijk is voor dat conflict, onmiddellijk daarop volgt, dat, al zou zich de Kerk niet met politiek be moeien, het religieuze, moreele, sociale en cultureele terrein voor de Kerk al veel te breed is. Waarlijk: men kan moeilijk zeggen, dat hier het liberale bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Het heeft bewegensvrijheid te over. Ook het protestantsch sentiment spreekt wel erg sterk. Het blad schrijft: Met het oog op de donkere thans beleven, en de schrikkelijke gevaren, die ons bedreigen, moeten wij met den meesten nadruk onze onderdanen aanmanen tot eenheid en liefde, vooral als persoonlijke offers ge vraagd worden. Om d-e eenheid te bewaren moeten orde en tucht heerschen ln al de orga nisaties, niet het minst m de katholieke kies vereenigingen. Ieder Katholle moe n egoïsme op zij zetten, en alleen het oog ge vestigd houden op de groote katholieke zaak, het a1, ~"n welzijn- De Bisschop va.n Breda -j- P. HOPMANS. De Maria-congregaties aan den H. Vader. Op initiatief der Federatie van Mariacon gregaties voor Pleeren werd namens alle Maria congregaties van Nederland aan den H. Vader een Latijnscli telegram verzonden, met den volgen-den inhoud: Allerheiligste Vader, De leden van de Maria congregaties in Ne derland, nederig aan de voeten van Uwe hei ligheid neergeknield, betuigen Uwe Heiligheid, bij hun eerbied en kinderlijke liefdé jegens de Heilige Maagd Maria, hun hartelijke deel neming met de zware aanvallen waarmede haar Goddelijke Zoon, in Zijn zeer geliefde Bruid de H. Kerk, in deze dagen wordt be streden. Terwijl zij, de Algemeene Regels van diezelf de Congregatie indachtig, zich met ijver toe leggen op hun eigen volmaaktheid en die van anderen en „de Kerk van Jesus Christus te gen de aanvallen der bestrijders van den Gods dienst trachten te verdedigen", beloven zij naar de mate van hun zwakke krachten het voorbeeld van Uwe Heiligheid met opgewekt heid te volgen en zich roet grooter ijver dan voorheen geheel aan de Katholieke Actie te wijden; tevens biddende, dat onder de be scherming van die zoo goede en machtige Moe der", die zelf aneen alle dwaling over heel Daarentegen brengt het protestantsche stempel met zich, -dat de kerk beproeft gees, telijk leven met geestelijke kracht en geeste lijk inzicht te kweeken doch tegelijk haar leden op te voeden tot zelfstandige en verant woordelijke persoonlijkheden, die in alle maat schappelijke kringen elk met eigen souverei- niteit gezin, school, maatschappelijke orga nen enz. vrij ontplooien wat zij aan gees teskracht in hun kerk ontvingen. Hier is geen clericalisme en dus ook geen anticlericalisme; hier is geen dwang over de persoonlijkheid en dus geen reactie tegen dien dwang. Hier wederom de afgezaagde, uit den treure herhaalde voorstelling, alsof het ka tholicisme eigen verantwoordelijkheidsbe sef zou verstikken. Met al de kracht die in ons is protesteeren wij daar tegen. Het diepst doorleefd katholicisme kweekt I de aarde"hZtt verwonnen", de vrede der Kerk, ook het diepst doorvoelde en doorleefde ver- naar den geest van Uwe Heiligheid, door Gods antwoordelijkheidsbesef en de persoonlijk- goedheid zoo spoedig mogelijk wederom her heid die zich het wijdst openstelt voor de in- steld m°se worden, werking der goddelijke genade door de gena demiddelen der katholieke kerk komt tot haar rijkste en breedste ontplooiing. Niet alleen den invloed der Katholieke Kerk op de individueele persoonlijkheid, maar ook op het leven van den staat, beoor deelt het christelijk-historisch orgaan gewel dig eenzijdig. Het schrijft; Het verschijnsel, dat politiek bovendien leidt tot bevoorrechting van één kerk en Wvl00rhfra!S h,et PfUe!:e V6rZet tfge,n di6 I TTLBrc"SSelSChe correspondent meldt ons kerkmacht natuurnoodwendig oproept. In het Senaatsverslag on de beerooting van voSeengn8ChieduniSI Zaken de rapporteur, sena- voor en na m allerlei eeuw is getuige. tor D gneffe 0V6r „e Nederlandsch.Be]gische In alle Roomsche landen! Het in voeling?18®1"36 Maar vergeet het blad dan, dat het to buitengewoon kort maar ook buitengewoon 1839, werd den laatsten tijd levendiger voort- treffend, de historie schildert van onze eigen gezet en heeft bemoedigende vorderingen ge roemruchte Republiek der Vereenigde Neder- I maakt. C. J. LIGTHART S.J. Alg. Secret, der M.C. in Nederland. Nijmegen. WAAR ZIJN DE ONTVOERDE KINDEREN? In Den Haag gezien. Men meldt ons uit Amsterdam: In verband met de ontvoering van de beide Duitsche kinderen vernemen wij nog, dat Woensdagmiddag omstreeks half twee zich in een artistenpension aan den Amstel 130 ver voegde een ongeveer 25-jarige man. Deze vroeg mevrouw H. te spreken. Deze dame ligt in een eohtscheidingsprooes met haar man. Na ee-ni- gen tijd met haar geepToken te hebben, gaf zij haar bezoeker verlof met haar twee kin deren een jongen van zes jaar en een meisje van vier jaar, eenige oogenblikken te gaan wandelen. Van deze wandeling zijn de kinderen niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat d-e jongeman die de kin deren heeft meegenomen, een handlanger is van den vader, die te Düsseldorf woont. De pogingen van de politie op verzoek van de moe der om de kinderen o-p te sporen hebben in zoover resultaat gehad, dat gebleken is, dat de kinderen Woensdagmiddag in den Haag zijn gezien bij een zuster van den man. Waar zij verder zijn gebleven, was gifSterenmiddag nog onbekend. Intusseben is officieus bekend, dat de Duitscihe justitie in het eehtsChieidingspro- oes de kinderen aan den vader heeft toegewe zen. Een verzoek tot opsporing. In verband met deze ontvoering is gisteren avond op verzoek van de Amsterdamsche politie per radio de aanhouding verzocht van Arnold Sint Nicolaas, een ongeveer 25 30-jarig los-werkman, die vroeger gewoond heeft Gedempte Burgwal 42 te den Haag en die van deze ontvoering verdacht wordt. De commissaris van politie in de 11e sectie verzoekt voorts namens ds moeder opsporing en terugbrenging van A. Holniann. geb. te Berlijn 11 Februari 1925. Dit kind heeft een ovaal gezicht, blond haar, bruine oogen, blanke tint en uitslag onder den mond. Het was gekleed in licht blauw zijden blouse, lila- kleurige kousjes en lage bruine schoentjes. Het andere kind, J. W. Holmann, geb. 3 Mei 1927 te Diiss-ldorf, welks opsporing eveneens wordt verzocht, heeft blond haar, groote, donker bruine oogen, rond gezicht, fijn neusje, grooten mond, kuiltje in de kin en was gekleed in een wit pakje met rood en wit jurkje en groen gestreepten rand, witte kousjes,, zwarte schoentjes. Zij hebben Woensdagmiddag te ongeveer half drie het pension Amstel 30 verlaten in gezel schap van bovengenoemden St. Nicolaas. Het nieuwe viaduct in den ringspoorweg om Amsterdam over den Sloter straatweg. >n EMOS-lid overgegaan naar E. M. M. RAPPORT STAATSCOMMISSIE- RUTGERS. Vooiloopig overleg maakt bemoe digende vorderingen. Wenschen van de vereeniging voor M. U. L. O. Het hoofdbestuur van de vereeniging voor .M.U.L.O., heeft naar aanleiding van het out werp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920, zooals dit voorkomt in heit verslag vain de Staats-Commissie ingesteld bij Koninklijk besluit van 2 Juli 1926, no. 120. (Staatscommis sie Rutgers) in een memorie een aantal wen. schen en opmerkingen onder de aandacht van den Minister van Onderwijs, K. en W. gebracht. Resumeerende komt adr. wat de opleiding van den onderwijzer betreft tot deze wenschen: 1. De opleiding heeft plaats op de wijze, zoo- als in de wet van 1920 'geregeld. 2. Voor hen, die na het behalen van de ééne onderwijsbevoegdheid een speciale M.U.L.O.- bevoegdheid, zooais die in de Algemeene Be schouwingen van dit rapport wordt aangege ven, wenschen te verkrijgen voor de vakken Fransch, Dui-tsch, Engelsen, Wiskunde en Han delskennis worden van Rijkswege cursussen in de voornaamste centra in het leven geroepen. 3. Afgezien van den cursusduur der Kweek scholen worde steeds als eisoh van toelating gesteld het bepaalde in artikel 142 (wet 1920) en artikel 148 (wet 1920). landen? Waar leidde de politiek sterker „tot be voorrechting van één kerk?" En waar hebben staat en stad hardnek kiger moeten kampen om die bevoorrechte kerk, om de predikanten van hun terrein te houden? Heel onze historie is vol van dit conflict. Ook wanneer het christelijk-historisch or gaan niet ten onrechte wijst op den gunsti- gen toestand van de Katholieke Kerk in vele overwegend protestantsche of liever: niet- katholieke landen, had het wel even mogen bedenken, dat deze toestand meestal weid verkregen niet dan na harden en taaien strijd. Ook op dit punt is °uze eigen historie leerzaam. De Commissie n-oodigt den Senaat uiti den oprechten wensch uit te spreken voor de ver wezenlijking van een overeenkomst die de be langen van e,='e vrijwaart en met zijn Noor derburen een nadering vergemakkelijkt, die in het belang is van de beide volken". Handelsverdragen met België en Zwitserland. De commissie voor de herziening der Han delsverdragen vergaderde te Wat een uiterst hardnekkiger, strijd tegen TTSZZ allerlei vooroordeel heeft ons Nederlandsche De voorzitter gaf een overzicht der bespre- Katholieke volk niet moeten voeren, alvorens kingen, welke te Genève in de jongste zitting het in rechte en in feite als gelijkwaardig van het „Economisch Comité" plaats hadden, naast het niet-katholieke werd geduld. In deze zittin° werd in het bijzonder van ge- En die strijd is allereerst moeten worden dacJlte,n S-ewisse d over de kwestie van de nn uie sinjct is alleieeisi uen douane-contingenten, van de nationaliteit van gevoerd tegen, zooals onze voorvaderen het koopwaren en van de interpretatie vin hit uitdrukten, „de dominocratie." begrip „products similaires". Totdat ten slotte het orthodoxe protestan- Ten aanzien van de kwestie van de oon- tisme, op zijn beurt door het nationalistisch tingenten, die voor Nederland in het bijzonder liberalisme in den hoek geduwd, eenzelfden Yan be-lang is. deelde de voorzitter mede, dat strijd moest gaan strijden met en naast de het Economisch Comité een rapport is Wij meenen van een christelijk-historisch Overgaande tot de onderhandelingen over orgaan te mogen verwachten, dat het voor de han,tielsverdragen met and-ere landen, deelde de rehgie, voor de christelijke'beginselen den ™?rzitte,r voorts mede, dat de onderhandel!n- noodigen invloed blijft opeischen ook op poli- verdrag1 aiting van. een "i®1^ handeds' tiek, sociaal en cultureel gebied; dat het 't definintiev6 afdoelinr°d«ankwesÜeevan eel recht op viije persoonlijkheids-ontplooiing mieuw handelsverdrag met Zwitserland, welke blijft opeischen vooral tegenover een dreigen- afstuitte op een moeilijkheid ten aanzien van de staatsalmacht en dat het de geschiedenis de toePassing van het bereids op 26 Mei 1930 onderteekende verdrag op de overzeesche ge bieden heeft baar bes-lag gekregen door de ondertoekening te Genève op 19 Juni 11. ''an een additioneel protocol -> hoorend schrijven. niet éénzijdig belicht, anders kunnen wij zijn beschouwingen niet anders brandmer ken dan als: noch christelijk en noch his torlsch. Subcommissie voor coördinatie op economisch gebied. Naar wij vernemen zijn dr. H. Colijn en dr. JA. Nederbragt, chef van de directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, benoemd tot vertegen woordigers van de Nederlandsche Regeering in de subcommissie voor Coördinatie op econo misch gebied, ingesteld door de studiecom missie voor de Europeesche Unie, TREINTELEGRAMMEN. Met ingang van 15 Juli. De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie maakt bekend, dat met ingang van 15 Juli e.k„ bij wijze van proef, de mogelijkheid zal worden geopend voor spoor wegreizigers om telegrammen door spoorweg personeel aan spoorwegstations te doen aanbie den, zonder dat zij daartoe den trein behoeven te verlaten. De vorenbedoelde mogelijkheid zal worden geopend in alle (internationale) D-, luxe- en Pullman-treinen, doch voorshands beperkt wor den tot binnenlandsche telegrammen en tot telegrammen voor enkele Europeesche landen, n.l. België, Frankrijk, Duitschland, Zwitserland en Engeland. De voornaamste bepalingen, welke voor deze telegrammen zullen gelden, zijn de navolgende: a. alleen gewone telegrammen, welke gesteld zijn in verstaanbare taal, zijn toegelaten; b. de telegrammen worden aangenomen voor risico van de afzenders; c. betaalde dienstaanwijzingen als Rp. Tmx, XP, enz. zijn niet toegelaten; d. het bedrag der seinkosten moet direct bij de aanbieding worden voldaan in Nederlandsch geld; e. het aantal woorden is beperkt tot 15, ter wijl de seinkosten steeds berekend zullen wor den, alsof het telegram inderdaad 15 woorden bevatte f. de door de spoorwegbeambten aangeno men telegrammen worden op het eerste daartoe geschikte station afgegeven aan het spoorweg telegraafkantoor g. in de daarvoor in aanmerking komende treinen zullen formulieren van aanbieding bij de conducteurs verkrijgbaar worden gesteld. Men meldt on-s uit Amsterdam; Wij hebben ons niet vergist, toen wij schreven dat de atmosfeer rond 't steen zetter sconf l iet weer geladen was en dait 't niet lang zou duren, voor de vijandelijkheden heropend zouden worden. Gisterenmiddag reeds is het in de Kinker- buurt van ouds een der strijdtooneelen gekomen tot ernstige ongeregeldheden, waar aan de politie met geweld een einde heeft moeten maken. De onmiddellijke oorzaak van de relletjes, die gisterenmiddag deze buurt in rep en roer hebben gebracht en die de politie de handen vol werk hebben gegeven, schuilt, naar ons ter oore kwam, in het feit, dat een van de bestuursleden van E.M.O.S., een zekere O., kortgeleden de gelederen van zijn organisatie heeft verlaten en zich heeft aangesloten bij de Steenzettersgroep „Eendracht maakt macht". Begrijpelijkerwijs zijn zijn vroegere kameraden hierover in woede ontstoken en hun geheele actie wordt op het oogenhlik geconcentreerd op de persoon van O. Het is het vorige jaar reeds bij herhaling gebleken, dat de E.M.O.S.-menschen zich bij voorkeur bedienen van nu niet bepaald zacht zinnige strijdmethoden. Dat zij in dit opzicht niet kieskeurig zijn is ook gisterenmiddag weer gebleken. Een aantal steenzetters begaf zich naar de woning van O. in de Jacob van Lennepstraat en daar de bewoner niet thuis maar op z(jn werk was, begonnen zij de huisdeur vol te plak ken met pamfletten, die de vorige maand door E.M.O.S. zijn verspreid. Dit wekte echter het misnoegen van de buurvrouw op, die den mannen aan het verstand trachtte te brengen, dat zij de bevuiling van haar straatdeur niet duldde ei. toen dat niet hielp, de assistentie van de politie inriep. Deze kwam spoedig op dagen en herstelde zooveel mogelijk de orde. Omstreeks vijf uur verlieten de E.M.M.- leden, waaronder thans ook O., hun werk en begaven zich onder een zeer talrijk geleide van de politie naar hun woningen. Onderweg werden zij reeds door een vrij talrijke menigte geëscorteerd. Doch het grootst was deze on vriendelijke belangstelling wel in de Jacob van Lennepstraat, waar het zwart van de menschen stond. De politie, die terecht voor ongeregeldheden vreesde, maande de menschen aan tot door- loopen en toen hieraan geen gevolg werd ge geven, werden enkele charges uitgevoerd met de blanke sabel. De geheele straat werd schoongeveegd, zoo dat de steenzetters veilig en wel hun woning konden bereiken. Nauwelijks had O. echter de huisdeur achter zich gesloten, of de menigte begon opnieuw op te dringen en nam zulk een dreigende houding aan, dat de politie het ge raden achtte versterking te vragen. Een politie auto met manschappen arriveerde weldra ter plaatse en, bijgestaan door een aantal bereden agenten, begon men opnieuw de straten schoon te vegen. Ditmaal met meer succes. Toch bleef het nog ruim een uur onrustig in de van Lennepstraat, de Borgerstraat en de zijstraten van de Kinkerstraat. Een sterke politiemacht is achtergebleven om zoonoodig onmiddellijk te kunnen ingriipen. Men verwachtte echter, dat het in den verderen loop van den avond niet meer tot ongeregeld heden zou komen. v-Z-Z'Z-Z-y- .▼.T. V.T.T.V.T-.V.T.T Reel. 4065 DGVS 9 Verschillende patiënten weer aan de beterende hand. De toestand te Erica is sinds Woensdag niet verergerd. Verschillende patiënten blijven tee kenen van beterschap vertoonen. Enkelen zijn ai weer aan den arbeid. Hoewel het levens gevaar bij enkele patiënten nog niet geweken is. bestaat er toch hoop, dat het aantal sterf gevallen niet zal worden uitgebreid De ongerustheid te Erica begint te vermin deren. HUURDERSSTAKING TE AMSTERDAM De deurwaarder geeft het op. In de Nova Zemblastr. te A'dam is "in z.g. huur dersstaking uitgebroken, welke, zooals begrijpe lijk is, niet nalaat de gemoederen zoowel van de huiseigenaars als van de huursters ongeveer tot het kookpunt te brengen. Het gaat op het oogenhlik hard tegen hard en de twee partijen willen van geen toegeven weten. Gisterenmorgen speelde 'n huiseigenaar een van zijn troeven uit door een deurwaarder af te vaardigen, teneinde de onwillige huur sters tot betaling te dwingen. De man der wet was vergezeld van een eerewacht van robuste kruiers, die zoo noodig het huisraad der wanbetaalsters op straat moesten zetten. De deurwaarder maakte zijn „blijde incomste" onder het gefluit der buurtbewoners, doch geen spier vertrok in 's mans gestreng gelaat. Hij stelde de traditioneele vragen en toen het antwoord hierop uitbleef, beval hij den kruiers met een enkelen wenk van zijn hand hun plicht te doen en de meubelen der weerspannigen op straat te zetten. De kruiers bleken echter minder getrouw aan de wet te zijn, dan de deurwaarder. Zij hadden een praatje aan geknoopt met de huurschuldige dames en het resultaat van deze conferentie was, dat zij pertinent weigerden eenige wettig toegestane handeling te verrichten, wanneer deze hande ling niet in het belang was van de huur- staaksters. Daar stond de deurwaarder, en omdat hij toch moeilijk kon blijven sta-an, heeft hij eindelijk het veld weer geruimd onder het hoongelach van alle buurtdames. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het 22ste postvliegtuig van Schiphol vertrokken. Gistermorgen om 7 uur is 't 22ste postvlieg tuig de P. H.-A. F. O. van Schiphol naar India vertrokken. De bemanning bestaat uit Frijn en Veruly reep. Ie en 2e bestuurder, van Har. melen marconist en Biesheuvel werktuigkundi ge. De heer Mackrell maakt de reis tot Cal cutta mede. De hoeveelheid post bedraagt 215.125 K.G. en de hoeveelheid goederen 25 stuks. Een commissie voor onderzoek ingesteld. Naar aanleiding van de door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bij de be handeling in de Tweede Kamer der Staten- Generaal gedane toezegging tot instelling van een onderzoek naar den toestand van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, heeft ge noemde minister daartoe thans een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. M. W. F. Treub, oud-minister van Financiën, als lid en voorzitter; J. D. Brand, directeur der Koninklijke PaketvaartmaatschappijJ. Brauti- gam, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; H. A. Crommelin, lid van de firma Wm. Ruys Zn.; ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als leden en M. de Bloeme, accountant der Directe Belastingen, als secretaris. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naar Adres INaam Adres Naam Adres Naam Adres S.V.P. Ingevuld toezenden aan het Bureau van ons Blad Wat eigenlijk zoeken de enschen in kwakzalverij en in bijgeloof? Een soort magische kracht: het bestaan van meer dan gewone inzichten bij sommige mannen en vrouwen, als het gaat om ver borgen dingenen het bestaan van meer, dan gewonen invloed, meer dan gewone macht om nadeelige invloeden te keeren. Hebben de dienaren van kwakzalvers of waarzeggers, planeetkundigen en sterrenkij- kers, eenige reden voor het aannemen van die bijzondere hoedanigheden? Weineen. Voor 98 pet. bestaat de overtuiging van 100 patiënten uit het overtuigend gepraat en beweren van kennissen en vriendendie toch zulke treffende gevallen gehoord heb ben van genezingenwaaraan geen enkel dokter iels kon doen. En voor de andere 2 pet. uit een soort suggestie, een hypnose waardoor ze zelf baat hebben gevonden of meenen baat gevonden te hebben bij de meest onmogelijke middelen. Gewoonlijk behooren die menschen tot hen, die niets v'an een gewonen dokter of een gewonen raadsman moeten hebben; tot hen, die liever bedrogen worden door het geklets van een dame, die visite ontvangt ad zooveel per keer, dan te luisteren naar menschen die eerlijk voor hun overtuiging uitkomen. Als we de zaak dieper gaan ontleden, ko men we te staan voor het feit, dat in den mensch zoo gemakkelijk het besef ontslaat van machten en kennissen, die eigenlijk boven den mensch uitgaan. Met eenigen goeden wil zou hieruit een natuurlijk aan voelen van een bovenmenschelijke macht te halen zijn. Hieraan doet de zoogenaamde wetenschap niets af. Ook heeft het verwoesten van den godsdienst niets te maken met het ver woesten van dat bijgeloof. Wel is dit het beste middel, hel zuive ren van den godsdienst in de menschen door betere kennis van den godsdienst, door betere en zuiverder praktijk van den gods dienst. De Katholieke leer biedt heelemaal geen steun aan die malle, ongezonde en zelfs anti-katholieke praktijken. Maar streek de duiten op In den nacht van 31 Oct. op 1 Now. j.l. wist 'n tweetal inbrekers 'binnen te komen in 't sta tionsgebouw van de Gooische Stoomtram aan de Maurltskade te Amsterdam. De brandkast werd naar buiten gesleept het tweetal char terde een auto op den O. Z. Voorburgwal en de kast werd naar de woning van een hun ner vervoerd, waar de kast werd opengebroken. De buit bedroeg ruim 500 en de Chauffeur zou 125 hebben ontvangen. De twee inbre kers hadden een heele reeks inbraken op hiun kerfstok en werden tot zware straffen vstoojn deeld. De chauffeur stond wegens heling te recht en werd op 16 Januari j.l. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. Hij kwam van d'it vonnis in hooger beroep en Woensdag had hij zich voor de Vacantieka- mer van het Amisterdamsch Gerechtshof te verantwoorden. Verdachte ontkende schuld, hij had niet ge weten wat hij vervoerd had. Bij M„ een der inbrekers thuis, had hij op het geld gewacht en tenslotte had hij ƒ35 gekregen. Op het mo ment, dat hij het geld kreeg, was het tot hem doorgedrongen, dat het niet onmogelijk was, dat het geld van misdrijf afkomstig was. De beide inbrekers bielden echter vod, dat de Chauffeur J. J. B. wel degelijk wist, wat hij deed, zij hadden hem zelfs „portie'' beloofd, hij had dan ook 125 ontvangen. De advocaat-generaal mr. Baudiudn achtte het verweer van verd. onaannemelijk, hij achtte het bewezen, dat verd. wel wist wat hij deed en daarvoor 125 had ontvangen. Spr. re- quireerde hervestiging van het vonnis der recht bank. De verdediger mr. J. de Vrieze bepleitte een voorwaardelijke straf, subs, een voorwaarde lijke straf in combinatie met een geldboete. Arrest 16 Juli a.s. De inbraak bij de Hema opgehelderd DE POLITIE VERRICHT ARRESTATIES Men meldt ons uit Amsterdam: De politie is er in geslaagd om enkele per sonen te arresteeren, die debet zijn aan de in braak, welke deze week is gepleegd bij ds Hema, en waar men tevergeefs heeft gepoogd, een brandkast te ontvreemden. Hot is die politie gelukt de daders van de in braak te arresteeren. Men had de politie 3 auto nummers verstrekt, waarvan er een moest be hooren aan den wagen waarmee de daders zijn weggereden. Deze auto, particulier bezit, werd teruggevonden in een garage in de Alb. Cuyp- straat. Het bleek, dat een bediende van de ga rage in den bewusten nacht met den auto go- reden had. Deze man is gearresteerd als ver dacht van medeplichtigheid. Deze chauffeur legde spoedig een bekente nis af en noemde de namen van de vier man nen, die den diefstal hadden beraamd. Da recherche heeft hen gisterenmorgen irn ds Jiardaan gearresteerd. Het zijn oude bekenden van de politie, die reeds meermalen veroordeeld zijn. De diefstal is mislukt, omdat de auto waarvan de kap was opgezet te klein bleek, om de brandkast te kunnen vervoeren. SCHIP IN NOOD Woensdagavond kwam te Lemmer het bericht binnen van Vrouwesand, dat een schip in nood verkeerde. Het bestuur der N. en Z. H. Redding» Mij. gaf daarop order dat de reddingboot Hilda (kapt. Kolk) uit zou varen ter assistentie. Van morgen was de rr1 l'ngbcot nog niet tera®- gekoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5