mgr. dr. a. schaepman. MOEILIJK TE DRAGEN ONBEVREDIGDHEID L Tlli! De sterke stroom f MAANDAG IS JULI 1951 Z. H. DE PAUS Van ontroering tot beroering DE BRAND VAN ONS PAVILJOEN. lm A - Arbeidsmoeilijkheden en loonkwesties Noodzakelijk Gevaarlijk kinderspel H. H. WIJDINGEN. EXAMENS TE ROME. lourpes. OPROEP DOOR DE POLITIE. AUTO TE WATER i DE MOORD OP DEN HEER eschauzier. de verdwenen aangeteekende brief. ONZINNIG EN MISDADIG GESCHRIJF. Tendentieuse stemmingmakerij. 5 wB PHILIPS GLOEILAMPEN- fabrieken. ALLE REDDINGSPOGINGEN MISLUKT VUURWAPENS IN HANDEN VAN KINDEREN. oltggret^ Van Z. H. den Paus kan men zeggen, wat men wil; degenen, die vroeger wel eens schamper meenden te moeten opmerken, dat de Paus het eens was met het fascisme, dat de katholieken alle buitensporigheden van Mussolini maar slikten en zich alleen maar dik maakten tegen socialisten, komen be drogen uit. Het schrijven van Z. H. den Paus over den toestand in Italië draagt alle karakter trekken van een grooten moed, van een niets ontziende overtuiging, van een hoog plichtsbesef en een hartelijke liefde voor de zielen, Hem toevertrouwd. Trouwens een schouwspel, dat geregeld terugkeert. Haasten doen de Pausen zich nooit. Men zegt wel eens, dat de Paus altijd te laat komt met het veroordeelen van een dwaling, dat die veroordeeling veel vroeger moest plaats grijpen. Die dat zeggen, zijn gewoonlijk menschen, die het minst luisteren en het moeilijkst zich regelen naar de wenken en wenschen van de kerkelijke Overheid. De Kerk valt niet hals over kop op een dwaling aan. Ze geeft den goeden weg aan; prijst de geschikte middelen aan; vermaant en zoekt met zachtheid haar opvatting in gang te doen vinden. Daarbij wil ze zoolang mogelijk daden en woorden, die niet al te rechtzinnig lijken, goed uitleggen. Wie thuis is in de katholieke wereld en In de katholieke geschiedenis, sltaat niet vreemd te kijken bij zulke gevallen: die ko men voor en kwamen voor en zullen blijven voorkomen. Daar zijn er altijd die meenen, dat ge waagde stellingen en verdachte uitingen een teeken van onafhankelijke wetenschappelijk heid zijn. Ouderen en jongeren, die zulk een middel meenen noodig te hebben, laten maar al te zeer hun ófwel weinig-katholieke gezind heid ófwel weinig-katholieke onderlegdheid merken. Iemand, die wacht tot de strikte en strenge veroordeeling, heeft alle mogelijke moedwillig te gaan dwalen. De Paus heeft Italië en de Italiaansche katholieken genoeg gewaarschuwd. Hen heeft niet geholpen, om de beslist, o a o- lieke opvatting van de leiders Men heeft daar weer de leer ingang doen vinden dat de staat alles is, het recht heeft letterlijk heel den memsch op te eisehen. Het socialisme, dat zoo afkeerig schijnt van het fascisme, moet maar eens onderzoeken, of in dit punt uitersten elkaar niet ontmoeten: of ze allebei niet den staat gaan verafgo- den. Het fascisme wou den godsdienst nog wel een plaats gunnen: n.l. in de kerk, doch ook niet verder. Dat is ook het befaamde „tot aan het kerkehek" uit liberale verkiezings blaadjes. De oude dwaling, dat de katholieke godsdienst niets te maken zou hebben met de school, met de opvoeding der jeugd, met de sociale kwestie, met de politiek. De oude dwaling, die ook in ons land nog wel aan hangers telt aan den linkschen kant. Wij zijn er ook lang niet zeker van, dat de partijen in ons land, die zich als linksch" betitelen, wanneer zij de macbit hadden, den godsdienst zouden vrij laten te werken op opvoedings-em op sooiaal ge- Het schrijven van Z. H. den Paus leert nog dit: dat ,,Rome" evengoed naar ree als naar links van zich afbijt, en niets en niemand ontziet, als het eir op aankom haar beginselen te handhaven. Voor de a tholieken bestaat vooral in dezen tijd e ernstige plicht te leeren uit diie gebeurte nissen: hun leiding eenig en alleen bij hun verantwoordelijke leiders te halen en te bidden voor Z. H. den Paus „dat God hem niet overlate aan de macht zijner vijanden DE KATHOLIEKE ACTIE IN ITALIË. Telegram van de A. R. K. A. aan Z. H. den Paus. Het hoofdbestuur der A. R. K. A., gevestigd te 's-Gravenhage, verzond het navolgend tele gram In de Fransche taal, aan Z. H. den Paus: De Alg. R- K. Ambtenarenvereeniging (A R K. A.) in Nederland, smeekt voor Uwe Heilig heid de kracht af om die onschendbare rechten te handhaven, ontleend aan een Goddelijke zending. w.g. BULTEN, Voorzitter. mgr- j. SPRANKERS t In dien ouderdom van bijna 81 jaren overleed in het Elisabeth-rust oord te Grave Mgr. J. Sprankers, oud-deken en pastoor aldaar. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zondag U. in de Kapel van het Philosophi- cum de Tonsuur toegediend aan de Eerw. hee- ren: H. Dames, A. Groen, H. Kenma, J. Raap horst en C. Snelders. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft om gezondheidsredenen aan den Hoogeerwaar den Hooggeleerden heer Mgr. dr. A. C. M. Scliaepma® op diens verzoek op de meest eer volle wijze ontslag verleend als President van het Groot-Seminarie „Rijsenburg" en als Pro fessor in het kerkelijk recht' aan voornoemd Seminarie en wel met ingang van 17 Juli a.s. Men seint ons uit Rome: De We-leerw. heer Loeff, van het bisdom "s Hertogenbosch, student van het Nederlandsch College alhiier, leg die Zaterdag met zee r goed ge volg het doctoraal examen in de beide rechten BESCHERMING DER BINNENLAND- SCHE INDUSTRIE. Verzoek van Mgr. L. Schrijnen. In 't pas verschenen nummer van „Analecta wijst Z.H. Exc. Mgr. L Schrijnen met nadruk op de voor velen zoo nadeelige gevolgen, in dien de buiitenlandsohe Industrie ten koste der Inlandsche wordt bevoordeeld. Voornamelijk heeft Z.H. Exc. op het oog eenige industrieën, welke vooral in Zijn Bisdom werkzaam zijn. met name dakpannenmdustrie. en de fabricatie van sanitaire artikelen. Door aan deze industrieën steun te verleeren steunt men tevens de voor de overgroots meerderheid Katholieke arbeidersbevolking. Wanneer bij het bouwen en inrichten van kerken, pastorieën, scholen en kloosters boven- bedoelde artikelen benoodigd zijn. dan verzoekt Mgr. de opdrachten hiervan met te geven, dan nadat men zich ervan verzekerd heeft, dat degenen, aan wie de leveranties gegund worden, de benoodigde artikelen van de bmnenlandsohe industrie betrekken. Op deze wijze hoopt Mgr.. dat allen medehel. pen om de treurige werkloosheid en malaise te bestrijden. NATIONALE BEDEVAART NAAR T-n verband met den terugkeer van de Na tionale Bedevaart op Vrijdag 24 Juli ae. mocht de Hoo-eerw Deken J- P- Huibers te Hoorn, als lid van bet Comité van de Bedevaart voor het diocees Haarlem het volgend SOhrVven ont vangen van Z.H. Excellentie Mgi. Aengenent. ZeerEerwaarde Deken, Naar aanleiding van Uw schrijvengis- teren verklaren Wij hij deze, da -.p; door Ons gegeven dispensatie voor reisenden ook geldt voor de bedevaartgangers naar ur des, zoodat zij dus op Vrijdag 24 Juli ontslagen zijn van de verplichtingen der onthoudingswet. Gaarne verleenen Wü aan allen, die de bede vaart zullen mede maken, Onzen Bisschoppe- 1 ijken Zegen en geheel in het bijzonder ook aan de zieken, vertrouwend, dat zij in hunne ge- heden, ook Ons zullen gedenken. Hoogachtend verblijven Wij, Uw dienaar in O.H., f JOANNES. Bisschop van Haarlem. „ETWAS NEUES" IN LEIDEN. Lrich Remarque krijgt een auto-ongeval. De schrijver van ,,Im Westen Nichts Neues", die heer Erich M. Remarque, is Vrijdagavond op den Rijnsburgerweg te Leiden met zijn auto tegen een vluchtheuvel en daarna tegen een lantaarnpaal opgereden, welke afknapte. De heer Remarque kreeg geen letsel, doch zijn auto een Lancia, werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Hij vergoedde terstond de schade 120) en betuigde zijn voldoening over het correct optreden van de politie.. Door dit ongeval krijgt Leiden „Etwas Neues", n.l. een nieuwe lantaarnpaal. Aan een passagier van den electrischen trein Rotterdam-den Haag. D® commissaris van politie der afdeeling A, te 's-Gravenhage, verzoekt den heer, die zich op Dinsdag 30 Juni j.l. bevond in een compar timent 3e klasse van den electrischen trein no. 1068, welke te 12 uur des middags uit Rotter dam (D. p.) naar Amsterdam vertrekt en heeft gezeten tegenover een jong meisje, dat In ge zelschap was van een ongeveer 40-jarig heer, zich bij genoemden Commissaris van Politie be- kend te maken. Meisje verdronken Gistenmiiididiaig fe auto> vier jon- g eil in z atein, dioor tot nu toe onlbekem-de oor- zaak, ton het Wlnschioterdiiep gieraakt, waarbij een 20-jarig meisj©, meg- H H uit yiagltwied- die Is verdronken. Worging de doodsoorzaak. Naar de „Avondp." verneemt, hebben dr. Ro- ohait, prof- dr. Wester en dr. Scfhirm, die door de Justitie zijn beëedigid als deskundigen, In de moordzaak Eschauzier. dezer dagen een uit voerig medisch rapport omtrent de doods oorzaak hij den, met het onderzoek belasten rechter-com.missaris ingediend. Hoewel de conclusies van dit rapport uiter aard niet publiek worden gemaakt, meent het blad, met zekerheid te weten, dat de drie des kundigen eenstemmig tot de conclusie zijn ge komen, dat het slachtoffer tengevolge van wo r- ging Is overleden. Van de geopperde veronderstelling, dat de heer E., tengevolge van den schrik aan een hartverlamming zou zijn overleden, lis dus geen sprake. De dader gearresteerd; de inhoud teruggevonden. Door de politie te Dordrecht is de dader van de verduistering van een aangeteekenden brief met 4850 inhoud, geadresseerd aan de N. V. Bakovenbouw v/h. H. P. (jen Boer te Dordrecht, gearresteerd. Het is de 20-jarige P- H. te Dordrecht, kantoorbediende aan de Bakovenfabriek. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het geheele bedrag was verstopt in de fabriek, waar het in beslag kon worden ge nomen. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het 20e retourvliegtuig is Zaterdag om 6.02 uur uit Medan vertrokken en om 13.25 uur te Bangkok aangekomen. Het 22e postvliegtuig is Zaterdag om 5.50 uur uit Athene vertrokken en om 12.15 uur te Cairo aangekomen. Onze Parijsche correspondent schrijft ons- De ontzaglijke ontroering door den brand van ons Paviljoen op de Koloniale Tentoon stelling van Vincennes in den lande verwekt leidt des te gemakkelijker tot beroeringnu men omtrent de oorzaak van de ramp volko men in het duister is blijven tasten. De onbe vredigdheid door dat laatste gewekt, la voor de groote massa zeer moeilijk te dragen en het is volkomen mensdhelijk, dat zij het oor leent aan de meest phantastische voorstellingen, die met des te meer aplomb naar voren worden gebracht naar mate zij minder met de feiten zijn gecontroleerd. Is het al erg genoeg dat de meeste dier phantasieën tolvrij zijn, doordat zij van mond tot mond gaan zonder dat eenige herkomst of verantwoordelijkheid is vast te stellen, het gaat alle perken te buiten als zelfs bladen gaan meedoen klakkeloos de meest ophitsende beschuldigingen zonder een schijn van bewijs te verspreiden. Het moge waar zijn dat zulk een soort schrij verij in de oogen van het verstandig publiek genoegzaam zich zelf veroordeelt en haar ob jectiviteit doet betwijfelen, het kwaad dat er mee gesticht wordt is te ernstig dan dat een protest zou mogen uitblijven. Wij meenen dan ook het geval van het week blad „Vlaanderen" te moeten signaleeren, zijn beweringen op den voet volgend met aanteeke- ningen die het resultaat zijn van eigen waar neming. Het blad laat een Parijsdhen briefschrijver zeggen: „Het is alsof zijn verwoesting (die van het Nedorlandsob Paviljoen") een algemeens op luchting heeft te weggebracht''. Waar alle verantwoordelijke Nederiandsche journalisten te Parijs gevestigd, unaniem de groote verslage,niheid hebben kunnen oonsta- teeren, die bij het vernemen van den brand zich van het Fransche publiek en haar peTS heeft meester gemaakt, daar zullen onze ie- zers zicih kunnen voorstellen, dat wij met groo- tenteresse hebben willen lezen, welke bewijs gronden voor de zoo diametraal tegenoverge stelde meening, door het weekblad „Vlaande ren" worden aangevoerd. ,De eerste de beste vraagt den lezer zich te verplaatsen (gelukkig met den geest alleen) naar de „allergemeenste kroegen van Montmar- tre". „Zondagavond reeds zong men in de ge meenste kroegen van Montmartre een lied, waarin de brand bezongen werd als „een mooie poets; die men den dikken Hollander heeft gespeeld". ,,Le bon Dieu de Hollande", zoo luidt die „chanson libre", die dezelfde Is als „der alte Gott germanique", „n'a pas de veine a Paris". „Een wonder dat het pavil joen er zoo lang heeft gestaan", vervolgt het lied We zijn inderdaad niet bij machte in te staan voor wat in de „allergemeenste kroegen van Montmartre wordt gezongen, maar wel kennen we heel Montmartre genoegzaam om alle reden te hebben den schrijver niet te gelooven. Nog afgescheiden van het feit dat wij genoegzaam de Franscben kennen om te weten, dat ze o®11 dergelijke grofheid niet zouden dulden, moeten we opmerken dat, zoo met de .allergemeenste kroegen" van Montmartre bedoeld wordt, die waarin de „bas pègre" zich ophoudt, het ten zeerste verwondert dat daar wordt gezongen- Heeft de schrijver echter de gelegenheden waar gezongen wordt op het oog, die hij voor ons part „gemeene kroegen" mag noemen, dan wordt zijn bewering ons al bijzonder ongeloofwaardig, daar we met diie „boities" nogwel genoegzaam bekend zijn om te weten dat ze een der gere geld bezochte attracties voor onze Nederland- sehe toeristen zijn, die Montmartre op het oogen- blik in nog grooter getale dan ooit bezoeken, zoodat het onmogelijk is ze te bezoeken zonder er landgenooten te vinden. En nu hebben we nog voldoende vertrouwen in onzen landaard om te beseffen dat een liedje, als door den schrijver (op zeer weinig overtuigende wijze) aangege ven, met een protest zou zijn ontvangen, dat nog wat indrukwekkender geklonken zou heb ben dan de klok. In elk geval wil bet er bij ons niet in dat bet „Vlaanderen" zou moeten zijn die ons een dergelijk feit bekend zou behoeven te maken. „Vlaanderen" schrijft dan verder: Na het bezoek van H. M. de Koningin Wil- helmina aan de tentoonstelling werd het den Franscben zichtbaar te machtig. Men kon In de zalen der Nederlandsche afdeeling den haat van het Fransche publiek voelen. Kwet sende uitdrukkingen aan het adres van Ne derlandsche bezoekers hoorde men van all0 kanten. Zelf hoorde ik iemand zeggen: „Ze zullen het niet lang meer hebben, dat Indi sche rijk". Waarom het juist de Franschen „te mach tig" is geworden na het bezoek van Koningin Wilhelmina, hetwelk bier een zoo algemeen enthousiasme had gewekt, zoodat we op girond van een twintigjarig verblijf kunnen verklaren, dat we zelden bij een vorsten bezoek de ge wone volksmenigte zoo spontaan hebben zien loskomen, is ons natuurlijk een raadsel en wat dien „haat van het Fransche publiek" betreft is het eigenlijk te dwaas om los te loopen om nog te moeten verklaren, dat bij dagenlang ver blijf in het paviljoen en onafgebroken omgang met de Franscben in Parijs zelf of daarbuiten slechts een zeer groote erkentelijkheid door ons werd ontmoet, voor de praohtige wijze waarop wij hebben deelgenomen aan een tentoonstelling die het Fransche volk zoo na aan het hart blijkt te liggen. Verder gaat genoemd blad voort: Ik schreef U reeds in mijn vorigen brief, hoe het Nederlandsche paviljoen, ongetwij feld in elk opzicht het meest indrukwekken de van de geheele tentoonstelling, de afgunst der Fransche chauvinisten gaande maakte. Wij meenden, dat het „Fransche chauvinisme", waaraan men pleegt aanstoot te nemen, wel sm «fflige persorganen, beaehlkt. éi» aiftï SM moeilijk zijn aan te duiden en nu zijn we zeer benieuwd van „Vlaanderen" de verklaring te booren, waarom dan juist die „chauvinistische" pers degene is die onze participatie het meest heeft geroemd en ten voorbeeld gesteld. Dan „constateert" Vlaanderen: Nu het in de assehe ligt wordt het wel ge roemd als een „joyau de l'exposition", maar vod den brand werd het in de Fransche bladen nauwelijks vernoemd, terwijl dat der Vereenig- de Staten, dat liet lang niet oij het Holland- scbe halen kon, hemelhoog werd geprezen. Wij hebben hier te doen met een materieel controleerbare bewering, en stellen er vierkant tegenover de meening van alle met de Fran sche perstoestanden hekende Nederlanders, dat wij over de Fransche pers dit keer eens zeer tevreden kunnen zijn en dat van stonde af in alle organen van beteekenis aan de Nederland sche participatie een aandacht en een lof is ge schonken, die is uitgegaan zelfs boven die, wel ke gegeven werd aan deelnemingen, welke op grond van zeer groote Fransche belangen op een bijzondere welwillendheid mochten reke nen. Reeds meermalen had ik bij mij zelf ge zegd: Nederland had moeten doen als En geland, wegblijven. Ziedaar de aap uit den mouw. Het is beter de houding van Engeland niet in deze opmerkin gen te betrekken, alhoewel zij minder in de kraam van den briefschrijver te pas komt, dan hij zelf wel vermoedt; en wat de wel wat laat komende raadgeving van „Vlaanderen" betreft, zijn we zelf nog wel mans genoeg om te beslis sen of we ons op een internationale tentoon stelling moeten vertoonen of niet. Zelfs onze materleele belangen daargelaten, heeft alleen reeds 't beter begrip en ide grootere waardeering die het Fransche publiek van ons heeft gekregen door de wijze waarop wij ons hier hebben ver toond, voor ons een waarde die buiten het be- oordeelingsvermogen van „Vlaanderen" ligt. Trouwens de zeer zonderlinge schrijver laat zelf volgen: Hét Fransche publiek en de Parijsche bla den kwamen plots tot de conclusie, dat Ne derland een geweldige macht vertegenwoor digde. Macht, die de schrijver zoo vriendelijk is In onze geldkist te veronderstellen: Dit was duidelijk, en de Fransche nationa listische pers had al een paar maal gemeene toespelingen gemaakt op de kist die zinne beeldig voorstelde, hoe Neerlands schatka mer gevuld wordt met gouden guldens uit alle werelddeelen". Inderdaad hebben we tot twee keer toe in een courantenverslag een angeltje gévonden, waarover elke Fransche lezer zal zijn heenge- loopen. Maar nu spijt het ons zeer voor den naarstigen speurder, dat beide keeren dat an geltje niet uit Franschen koker is gekomen, dat de schrijver er tenminste zijn naam onder beeft durven zetten en van een nationaliteit bleek die aan „Vlaanderen" niet bepaald onbekend moet zijn. De gevallen waren echter van een aard die ons een vermakelijk oogenblikje heb ben bezorgd. De schrijver disserteert verder over de kort sluiting en haar onwaarschijnlijkheid en komt dan met eenige feiten als klapper op den vuur pijl. Die „feiten" zouden zijn: Vorige week Donderdag had een bezoeker een vërlichte vergelijkende statistiek van de dichtheid der bevolking op Java, in België, enz. die eindigde met de constatatie, dat Fransch-Indo-Obina het minst dichtbevolkte land was, in woede stuk geslagen. Het borst beeld van Koningin Wilhelmina moest bijzon der bewaakt worden, anders werd het eiken dag bespuwd. WU kunnen op grond van de nadrukkelijke verklaringen van bet Nederl. Commissariaat mededeelen, dat geen der commissarissen noch iemand, met het toezicht belast, ooit eenige con statatie beeft kunnen doen, die een dergelijk feit zou hebben doen vreezea en dat van die „bijzondere bewaking" nimmer sprake is ge weest. Gelijke volstrekte ontkenning hebben wij ook algemeen ontmoet ten aanzien van de bewering, met zooveel stelligheid neergeschre ven: „Dat er kwaadwilligheid heerschte tegen de Nederlandsche afdeeling is onbetwist baar". De redactioneels kantteekening van „Vlaan deren" wettigt, briefschrijver en „redactie" ge lijkelijk verantwoordelijk te laten voor een zoo lichtvaardig en ophitsend geschrijf, dat zeker niet onze aandacht zou verdiend hebben, als het niet de duidelijke sporen droeg van een tendentieuze stemmingmakerij op een oogenblik dat bet argeloos publiek, daar ontvankelijk voor kan zijn. '4 i jgÉlllMr? Z Exc. A. F. W. Idenburg te 's-Graven~ hage, viert 23 Juli a.s. zijn zeventigsten verjaardag. Een waarschuwing van den conser vator van het Rijks-Ethnogra. fisch Museum te Leiden. De heer C. C. Krieger, conservator van het Rijks-Ethnografiseh Museum te Leiden, terug gekeerd van zijn tweede reis naar Vincennes heeft het persbureau Va.z Dias Zaterdagavond een kort onderhond toegestaan. „Veel nieuws heb ik u nieit te vertellen, aldus de beer Krieger de resten van he" verbrande Nederlandsche Paviljoen zijn jpve- ruimd en met grooten spoed is men bezig om een nieuw gebouw overeind te zetten. Inmid dels las ik met verbazing in de dagbladen, boe van verschillende zijden weer vale mooie din gen worden beschikbaar gesteld. Met verba zing want bet is voor mij de vraag of de inzenders van deze kostbare voorwerpen wel weten wat zij doen. F<r wordt weer opgeb-uwd en weer ingezonden en de vraag, of voor vol doende bewaking en verzorging der voor werpen de dringendst noodige maatregelen zullen getroffen worden, staat nog altijd open. Naar mijn overtuiging mag ons land en mag Nederlandsch-Indië niet voor de tweede maal zijn oudheidkundige voorwerpen e.d. bloot stellen aan een mogelijk gevaar. Ik ben overtuigd zoo verzekerde de heer Krieger ten slotte dat geen enkel deskundig ■museumbelieerder de verantwoording had willen dragen en ook niet had mogen dragen voor het onderbrengen van onvervangbare museumstukken van zeer bijzondere arehaeo- fogisehe en historische waarde, zooals die thans zijn verloren gegaan, in ee.n gebouw, slechts opgetrokken van hout en jute en dat zich bevindt op een terrein, waar kermispret hoogtij viert en waar zij bij voortduring zijn blootgesteld aan de grootste gevaren. Dat dit zoo is, zal thans wel niemand meer betwijfelen, na al het gebeurde. Hoe zal in de toekomst de verzorging en de hrandkeering van die opnieuw opgerichte ge bouwen van het Ned. Paviljoen plaats hebben, is de vraag die elke inzender zich behoort te stellen, wil hij zich niet andermaal gedupeerd weten". Naar wij vernemen, heeft het comité voor de Nederlandsche deelneming aan de Internatio nale Koloniale Tentoonstelling te Parijs een aanbod van de Verffabrieken Jacob Martens te Amsterdam,, om alle benoodigde verfwaren, vernissen, beitsen, enz. voor bet nieuwe Neder landsche paviljoen gratis ter beschikking te stellen, aanvaard. OLIEFABRIEKEN CALVé—DELFT. In „De Fabrieksbode" deelt de directie van de Oliefabriek CalvéDelft te Delft aan het personeel de redenen mede, waarom moet wor den overgegaan de arbeidsweek van 48 uur terug te brdngen op 44 uur, n.l. verminderde productie en rationalisatie. In een conferentie met de besturen der vak- vereenigingen zijn deze moeilijkheden toege licht. Ei' is echter voorloopig geen andere op lossing mogelijk. Evenwel zal de directie over wegen althans gedurende een korten over gangstijd den locnsachteruitgang door een toe slag op te vangen. In 't begin va.n deze week zal de beslissing daaromtrent worden medegedeeld. LOONSVERLAGING IN HET LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF. Door de landbouwers-werkgevers in den kring Weert van den Limburgscben Land- en Tuin- bouwbond werd te Keipen een vergadering ge houden, om langs organisaborischen weg te ko men tot een algemeene noodzakelijke verlaging der loonen van het dienstpersoneel. Doordat de land- en tuinbouwbedrijven, welke uitslui tend met dienstpersoneel moeten werken, over het algemeen een tekort aanwijzen, was men van gevoelen, dat de loonen, welke in de laat ste jaren geleidelijk zijn opgevoerd, te zwaar drukken. Mede om te voorkomen, dat verschil lende boeren hun bedrijf en personeel zouden gaan inkrimpen, waardoor de werkloosheid nog zou vergroot worden met al de nadeelige ge volgen van dien, werd besloten alle loonen voor het volgend dienstjaar te verlagen met 20 pet. en de huurovereenkomst niet af te sluiten vóór 1 November. Drie menschenlevens te betreuren De N.O.-wind heeft gisteren een gevaarlij ken stroom veroorzaakt liangs onze kust, ten gevolge waarvan ten Noorden van den Was- seniaarschie Slag drie baders het slachtoffer zijn gewonden van dezen stroom. Gistermor gen ging A. met zijn nichtje en zijn schoon zuster aldaar ite wialter; toen op 'n gegeven mo ment die heer A. meende, dlat zijn nichtje in nood verkeerd®, begaf bij zich zoover te wa ter, dlat de grond hem onder de voeten -weg zonk en hij in levensgevaar geraakte. Het meisje is door een wandelaar gered, terwijl A. door een agent op het droge is gebracht. De levensgeesten bleken hij hem toen reeds gewe ken te zijn. Op dezelfde plek begaven zich 's middags j de Leüdschie student W. uit Zuiidwolde en de j heer S. uit Wassenaar te water. De stroom trok hen weg, waarop zij om hulp riepen; weder trachtte een wandelaar redding te bren gen, miaar hij moest zijn pogingen opgeven. Het lichaam van student: W. spoelde kort daar na oan, er werd kunstmatige ademlhaSing toege past:, doch deze intocht niet meer baten. Een kwartier hierna wierp de zee het andere slacht offer op het strand. Ook bij hem bleken de levensgeesten geweken. De drie lijken zijn naar het politiebureau te Wassenaar overgebracht, terwijl dfe politie de famiilieleiden me'; het gebeuren in kennis stelde Een gemeenschappelijk verkoop bureau in Polen. Naar aanleiding van de in de bladen ver schenen mededeeling over de oprichting van een gemeenschappelijk verkoopbureau door de firma's Philips, Osram en Tungsram in Polen, deelt men ons mede, dat het inderdaad in de bedoeling ligt, om in dit land een dergelijk bureau op te richten. Echter zijn de berichten, over het ontslag van beambten uit de lucht gegrepen, hoewel natuurlijk de mogelijkheid bestaat, dat op den duur eenige inkrimping van personeel met het oprichten van zulk een bureau gepaard zal gaan. NEDERLANDSCHE ORDER VOOR POOLSCHE RAILS. De Nederlandsche Spoorwegen bestellen 27.000 tons rails- "WARSCHAU, 11 Juli 1931. (P.T.A.) De IJzer- gieterij Krolewska Huta i Laura heeft van de Nederlandsche Spoorwegen een order ontvan gen voor de levering van 27.000 tons rails. Meisje bij ongeluk door haar broertje doodgeschoten. Zaterdag heeft op de boerderij „De Groote Padbroek" onder St. Agatha bij Cuyk een zeer tragisch ongeluk plaats gehad. Terwijl de kinderen in de kamer aan het spelen waren, klom het 11-jarig zoontje bij een kast en haalde daar een uit elkaar genomen oud geweer af. Terwijl hij dit in elkaar zette, ging plotseling bet wapen, dat geladen bleek( af en. werd het tienjarig zusje, dat in de nabij heid stond, te lezen, getroffen. Het kind stierf bijna onmiddellijk voor de oogen der doode- lijk ontstelde moeder. Bovendien trof de kogel nog een drie-jarig kind aan den arm. De kleine^ die gelukkig niet ernstig werd gewond is naar het gasthuis vervoerd. EEN AUTO-ONGELUK MET VELERLEI GEVOLGEN Invloed van sterken drank? Te Sassenheim heef; een ernstig auto-onge luk plaats gebald. Een particuliere auto, ko mende uit de richting Leidiem en op weg naar Amsterdam, met vtier inzittenden, reed tegen een autobus aan uit Rotterdam, toebehoorende aan de Gebtrs. de V. De auto vloog het trottoir op en botste tegen enkele wandelende personen De 30-jiarige G. O., kreeg een dubbele beenfrac tuur; een 8-jarig meisje werd zwaar gewond, zij werd een huis binnengedragen, waar het na vijf minuten overleed. Voorts werden nog drie amJdere kinderen ernstig gewond. Van de inzittenden van d'en open auto, die alle uit Amsterdam afkomstig zijn, was de chauffeur op de vlucht geslagen, terwijl die drie overigen IiiclT'e kwetsuren hadden opgieloopen. De auto was beschadigd, terwijl de autobus aan den aiOhterkant beschadigd werd. Volgens verklaringen verkeerden de inzit tenden van dien open auto onder den invloed DE LOONKWESTIE IN HET VEENBEDRIJF De Vervenersbond te Bargercompascuum en omstreken is zich in de Vrijdag gehouden be sprekingen met de hoofdbesturen der arbei dersorganisaties op het standpunt blijven stel len, dat de door den Rijksbemiddelaar gedane uitspraak onjuist is. Men voerde aan, dat deze uitspraak strijdig is met het voorstel van den Rijksbemiddelaar op 30 April te Zwolle ge daan welk voorstel door beide partijen is aan vaard. Ook hadden zij als grief, dat de arbei dersorganisaties wel inlichtingen aan den ac countant hebben verstrekt en de vervenera niet, terwijl toch besloten was, dat partijen iemand zouden kunnen aanwijzen ter voor lichting van den Rijksaccountant, welke den Rijksbemiddelaar omtrent de draagkracht van het bedrijf en de productiekosten, alsmede over de verhouding van die productiekosten tot da verkoopprijzen van de turf zou rapporteeren. De arbeiders hebben zich op het standpunt gesteld, dat de uitspraak juist was en hebben daaraan toegevoegd, dat zij ook wenschen, dat die wordt nageleefd. De verveners hebben uitdrukkelijk verklaard, het verhoogde loon niet te zullen betalen of zij moeten daartoe gerechtelijk gedwongen wor- den. Vermoedelijk zal nu van arbelderszijde een procedure aanhangig gemaakt worden. UIT DE CARTON-INDUSTRIE. Voorloopig, als het contract zal zijn ge- teekend, wordt ook in de cartonfabriek „Een dracht" te Appingedam tegen het oude loon doorgewerkt. Dan wordt dus niet gestaakt: te Oudepekela bij Albion en De Kroon; te Scheem- dermeer bij De Toekomst en te Appingedam bij de Eendracht. ANTOON VAN WELIE. De kunstschilder Antoon van Welie is door de Fransche regeering benoemd tot Officier in het Legioen van Eer. WILLEM PIJPER. Naar de „Vrouw" verneemt is als opvolger van den onlangs overleden heer Feltzer, de heer Willem Pijper benoemd tot directeur van de muziekschool te Rotterdam. Hij zal dus met ingang van het nieuwe seizoen optreden ala directeur van muziekschool en conservatorium aldaar. NEDERLANDSCHE MUZIEK. Te Bad Pyrroond zal van 19 tot 25 Juli een „Hollandisohe Woche" worden gehouden. Op een aantal concerten van Nederlandsche mu. ziek, worden o.a. oude Nederlandsche a cap» pella gezangen uitgevoerd, werken van Vale. rius en van latere componisten als Brandt^ Ruys, Julius Röntgen, Willem Landré Wage, naar, Diepenibrock en Van Anrooy. J. N. HENDRIX f In zijn woning te Aerdenhiout is Zondagmor gen op 69-janigen leeftijd overleden het Eerst». Kamerlid, de heer J N. Hendrix. SJEF VAN DONGEN ONDERSCHEIDEN. Onze Poolheld Sjef van Dongen is door dea Koning van Italië benoemd tot ridder in d» Italiaansche Kroonorde. De Italiaansche consul te Rotterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5