wm &-M VAN HET INDISCHE LEVEN. .V - «r -l pp Negentig jaar geestigheid I '1 #l||f OP TIJD GRATIS VERZEKERD ZATERDAG 18 JULI 1931 A ...If'**"-' K OOSTENRIJKS SANEERING, VERKLARINGEN VAN DEN BONDS KANSELIER. 40 GRADEN. FEESTEN TE QSTENDE MUTATIES IN LIET SOVJET.LEGER. PARTIJRAAD EN PARTIJDAG DER IND. KATH. PARTIJ. REMMEN MET LUCHT DRUK. DE REMMER EXIT. sterke werkelijkheidspolitiek wil voeren, moet ook stoute droomen kunnen koesteren. STRESEMANN. TEEKENT HET ONTWAPENINGS-PETITIONNEMENT. De werkzaamheden aan den sluitput voor de nieuwe sluis XVI bij Weert, die voor het Scheepvaartverkeer op dp Zuid-Willemsvaart van groote foeteekenis zal zijn. DE„ wereldoorlog heeft Europf alleen maar verzwakt; de toe komstige oorlog zou aan Europa den doodsteek geven. Wie zijn volk lief heeft moet, met het oog op de poli tieke en technische mogelijkheden van een Eurdfceeschen oorlog, paci fist zijn. Voor den nationalistischen heethoofd, die zijp volk ophitst tot nieuwe oorlogen, in de meening dat volk te dienen, is de eenige veront schuldiging: onwetendheid en kort- zichtigheid.- COUDENHOVE—KALERGI. teekent het ONTWAPENINGS-PETITIONNEMENT. DE OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DIEP. „In standing" WAAR HET SUCCES-GEHEIM SCHUILT Het valt den met verstand en geest begaat- den mensch niet mee, om negen minuten lang gezond-, echt-, intens geestig te zijn. Maar wien bet lukt, mag rekenen op een reniommé van jaren. Dat neemt niet weg, dat iets of iemand, die een ongerepte faam van geestigheid, een ongeëvenaarden roem van humor geniet en daarmee zijn negenstigsten verjaardag ban vieren, aanspraak mag maken op 'n bizonder (hartelijke felicitatie, gepaard aan 'n bizon der geestdriftig „Lang zal ie leven", temeer wan neer men in aanmerking neemt, dat de jubi laris met diezelfde geestigheid op de waereld kwam. De feesteling heet eenvoudig „Punch", een voudig, zonder eenige pretentie, zonder eeuig snobisme. Maarwat de „Times" is onder de kranten, dat is Punoh onder de weekbladen; Punch geeft humor in standing, bijna 'n eeuw lang Zooals de geboorte van bijna alle groote mannen en ondernemingen, zoo is die van Punch ook 'n duchtig bestreden onderwerp. In 1832 had Philipon het levenslicht gegeven aan 'n humoristisch periodiek, geheeten „Paris Charivari Dit blad floreerde nog al en kreeg al gauw een Engelsch broertje, „London Cha rivari dat door de zorgen van niet minder dan den beroemden Thackeray, en door die van .Terr-old en Orrin Smith gekoesterd werd. Dit blad nam niet zoo op, wat niet wegneemt, dat Ebenezer Landell, 'n graveur en kranten man, vast overtuigd was, dat 'n netjes, fatsoen lijk geredigeerd grappenblad in móest slaan. Na veel vergeefsohe pogingen dat spreekt van zelf vond hij een drukker Joseph Last en n redacteur, 'n zekeren Henry Mayhow, die al voor 'n erkend humorist gold. Eu deze laat ste koos zich een programma en voerde dat zóó intensief uit, dat het „Punch"-blad in die dagen een flinke dosis levensvatbaarheid mee kreeg, en al is Mayhow dan niet de stichter, hij moet da.n toch de bouwer genoemd worden. BI W'''" Het titelblad, zooals het dateert van 1849 af. Zijn prospectus 'beloofde den lezers voor dirie Pence die beste moppen ter wereld met betrek king tot de politiek, mode, sport, kunst, het hof, ambtenaren, clubs etc., en op Zaterdag 17 Juli 4511 kwamen er twee oplagen van 5000 exemplaren van Punch, met den ondertitel „London Charivari" van de pers. Over den titel „Punch" wordt nog heftiger gediscussieerd, dan over de rest; maar vast staat wel, dat de naam kwam, nadat de uit gave vast stond, wat nliet altijd de gewone gang van zaken is. Verder dan 6000 abonné's kon Punch het evenwel niet brengen, zoodat Last, de uitgever, van boosheid en ergernis zich de .haren uit het hoofd trok. Hij probeerde de aandacht te trek ken met eon „Almanac", die in October uit kwam, en waarvoor Mayhow met een mede redacteur in één week vijfhonderd moppen moest uitdenken. Deze almanac kreeg niet minder dan 90.000 Jézers en bewonderaars, 200- dat met dit succes ook de kwade dagen van het weekblad geteld waren. Reeds het volgend jaar kwam Punch in luim den van andere uitgevers, Bradbury en Evans, die 'hun weekblad organisatorisch en admini stratief goed op pooten zetten. Bradbury's aoon trouwde zich bij de firma Agnew in en Evans' zoon legde het bijltje er bij neer, en zoo kwam Punch in 1872 bij Agnew en Co., die er het oude, voorname cachet aangaven, en die het nog in hun bezit hebben. Het is typisch, maar in dat uitzonderlijke schuilt waarschijnlijk het geheim van het suc ces dat men hier spreken moet over het voorname, het traditiioineetle cachet van een grappenblad. TraditioneelDe omslag, gelijk wij dien kennen, bestaat zoo al van 1849, en in een niet veel gewijzigd ontwerp van deu teekenaar Richard Doyle, dateert het zelfs van eenige jaren vroeger. Het blad heeft zich waarlijk op alle terrei nen begeven, die in het prospectus van May how voorspeld waren, en op al die terreinen, wist het geest en ziel te blazen in satire en caricatmir. Het heeft met de grapjes heiligen ernst gemaakt, 't Wilde voozen leeghoofden van grappenmaker geenszins 't geld uit den za,k lokken, maar wel degelijk beïnvloeden, zoowel artistiek, als sociaal, zoowei politiek als mo reel. Een programma in dien geest van den nar „Punch" werd verkondigd in 't eerste ar tikel en men heeft die troonrede niet naar den eiseh van wufte tijden en zoutelooze perioden willen herzien. Duidelijk blijkt, dat uit zijn caricaturen, die nooit iets hebben van yalsohp, ongekarakteri- seerde apotlïeelden. Het wist daarmee de beste koppen van het land aan zich te binden, en 't wist zich daar mee ook onmisbaar te maken bij de hoogere, leidinggevende kringen, die 't vooral om zich wist te verzamelen bij de wekelijksche „Puneh- Dinners" bij Badbury in de Bouvariestreet. Dat het zich bij al zulk getimmer aan den openbaren weg, in po-liticis of in an-deire zaken wel eens vergiste, spreekt van zelf. Carlyle is in zijn tijd bijvoorbeeld miskend, en de Iersehe opstand is nooit in zijn waarde beoordeeld. Maar deze fouten in 't I-even van een negen tig-jarige worden hem niet te zwaar aange rekend. Dat hij de honderd halen zal, is, men- sohelijkerwijze gesproken, wel zeker. ABESSINIë KRIJGT EEN GRONDWET. Een nobel keizerlijk gebaar De keizer van Abessinië heeft den waarnemen, den secretaris-generaal van den volkenbond. Dufour-Féronce, telegrafisch medegedeeld, dat hij uit eigen beweging en uit vrijen wil op 16 Juli, op plechtige wijze Abessinië een grond wet heeft gegeven. De waarnemende secretaris-generaal van den volkenbond heeft, in antwoord op deze mede- deeling, den keizer van Abessinie telegrafisch gelukgewenecht. Rijks president von Hindenburg arriveert in verband met den crisistoestand weer te Berlijn. „Met gespannen aandacht volgen wij het ingrijpen der groote mogeldheden" WEENEN, 17 Juli. (\y. B.) Bij den aanvang van de laatste zitting van den nationale® raad vóór het reces wijdde de bondskanselier, dr. Buresh, een korte beschouwing aan die werk zaamheden in de afgeloopen zittingsperiode. Heel de toestand is nog onzeker, verklaarde hij, en met gespannen aandacht vo-lgen wij het ingrijpen der groote mogendheden, waardoor, zoo hopen wij, aan het Europeesche economi sche 'even de zoo dringend noodzakelijke rust en consolidatie zal worden gegeven. Tot zün voldoening constateerde de bonds kanselier, dat men er in overleg met alle par tijen in geslaagd is, een gemeenschappelijke basis te vinden, waarop het s'ane&ringswerk kan worden opgebouwd. De reconstructie van de Orediitanstalt zeide de bondskanselier, is ze ker geen ideale oplossing. De wet mag daarom geen doode letter blijven en de mannen, die met (ia do- awoering ervan belast zijn, moeten zich steeds van hun verheven zending bewust zijn. Verder wees de bondskanselier er op, da-t be halve bet reeds góed-gekeurde handelsverdrag met Hongarije ook de handelsverdragen met Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakië en Italië reeds zoover gevorderd zijn, dat men kan verwachten, dat zij in de naaste toekomst zullen worden ge sloten. Ook de onderhandelingen over een handels verdrag met Ro-emenië, zeiide de bondskanse lier maken goeden voortgang en ook met Polen zijn besprekingen aangeknoopt. Tenslotte sprak de bondskanselier de hoop uit, dat de tot nu toe dopr de bevolking be waarde rust ©n haar vertrouwen in de goede bed-oeflingen den autoriteiten zal blijven voort duren. Hittegolf veroorzaakt groote schade in Joego-Slayië. WEENEN, 17 Juli (W.B.) Op heel den Bal ken heerschte de laatste dagen -een buitenge wone hitte. Te Belgrado werd een temperatuur van 40 gr. in de schaduw geregistreerd. In verscheiden deelen van Joego-Slavië heeft de hitte groote seliade aangericht. Op verschil lende punten ontstonden dorpsbranden en bosch- branden, die wegens het gebrek aan water, sdechts moeilijk bedwongen konden worden. Vele boeren zagen hun bezittingen in vlam men opgaan, terwijl ook uitgestrekte boschge- bieden een prooi der vlammen werden. Koninklijk bezoek aan Ostende, De Panne en Furnes. BRUSSEL, 16 Juli (B.T.A.) Te Ostende, De Panne en Furnes zullen Zondag a.s. groote feesten plaats hebben. De koning en de koningin zullen een bezoek brengen aan De Panne, waar zij zioh naar de koninklijke kapel zullen begeven der Priesters- Oblaten, die dien dag den vijf en twintigste® verjaardag vieren van de stichting van hun huis te De Panne. Te Furnes zal vervolgens een receptie ten stadhuize plaats hebben, waarna de koning en de koningin de gedenkplaat zullen bezichtigen. Te Ostende zal het koninklijk echtpaar het standbeeld van Leopold II onthullen. Na een vlootparade zal vervolgens een défilé van schoolkinderen en oud-combattanten plaats vinden. Verder staan nog versoheiden andere feestelijkheden op het program. Uit Moskou wordt gemeld, dat de volkscom missaris van oorlog, Woroschilow, in overleg met den oppersten oorlogs- en revolutieraad, de volgende mutaties in het roode leger be oogt. De voormalige voorzitter van de maatschappij Ossoaviachim, Fischman, wordt benoemd tot chef van alle militaire instellingen in de sovjet unie. Tot plaatsvervangende chefs van de Rus sische militaire luchtvaart worden 2 oud-offi cieren van den Russischen keizerlijken genera- len staf, Naumow en Mescheninow, benoemd. Bovendien worden nieuwe chefs benoemd voor zes legercorpsen, die aan de Russisch- Poolsche, Russiseh-Roemeensche en Russisch- Fin&che grens In garnizoen liggen. Van onzen K.-correspondent) Het voornaamste werk, dat tot stand kwam onder het kortstondige I.K.P.-presidium van dr. Schmutzer, wiens heengaan uit Indië een nog dagelijks gevoelde leegte gelaten heeft, was de reorganisatie der partij. Over die reorganisa tie kan ik kort zijn. De grondslagen en richt lijnen ervan werden geheel ontleend aan de organisatie der Katholieke Staatspartij in Ne derland, met welke dr. Schmutzer steeds zoo groot mogelijke concordantie nastreefde, ook in doelstelling en programma, die dan ook overal waar het kon gelijkluidend zijn aan die der Staatspartij, Naast het Partijbestuur staat dan ook in de Indische Katholieke Partij als adviseerend col lege de Partijraad, gevotmid uit de afgevaardig den der afdselingen naar den Partijdag plus vertegenwoordigers van verschillende lichamen en instellingen. Zoo hebben o.a. zitting in den Partijraad vertegenwoordigers van den Cen- tralen Raad der Kath. Soc. Bonden, van de Missie, van de schoolbesturen, van den Kath. Onderwijzersbond, van het dagblad „De Koe rier". Gewoonlijk worden, vanwege kosten en af standen, de vergaderingen van Partijdag en Partijraad gecombineerd, in dier voege, dat deze vergaderingen eenmaal in het jaar op twee achtereenvolgende dagen plaats hebben. In 'het afgeloopen jaar werd voor het eerst een extra Partijraadsvergadering gehouden, o-p 28 en 29 December 1930. Onderwerpen waren de Poenale Sanctie en de Onderwijsherorde- ning, waarvan vooral laatstgenoemde kwestie toen zeer urgent was. Gelijk men weet is echter inmiddels het betreffende voorste-l-Sehrieke teruggenomen. Dit uiterst lastige vraagstuk blijft voor het nieuwe 'bewind gereserveerd- Met de jongste Pinksterdagen vergaderden te Soerabaja achtereenvolgens de Partijraad en de Partijdag der I.K.P. Voor den Partijraad stond op liet programma de behandeling van drie praeadviezen, die alle drie een gemeentelijke kwestie behandelden, als detailbeschouwimgen voor het opstellen van een gemeenteprogram door de I.K.P. Het doel hiervan is eenheid van streven en gedragslijn tot stand te brengen voor de Katholieke fracties in de verschillende gemeenteraden. Tot dusver zijn al die verschil lende fracties geheel op zichzelf aangewezen, zonder eenigerlel contact of onderling houvast. De bezwaren hiervan hebben zioh ook in an dere fracties doen gevoelen: ook in het Indo- Eur. Verbond en de Ghr. Staatk. Partij wordt naar het ontwerpen van een gemeente-program gestreefd. De praeadviezen luidden achtereenvolgens: De Gemeenten en de Volkshuisvesting door H. J. Drost, wethouder der stadsgemeente Serna- rong; De Gemeente en het Kampongvraag- stuk door mr. J. J. M. ten Berge niet te ver warren met het gewezen Volksraadslid A. B. ten Berge lid van den stadsgemeenteraad Malang, en De Gemeente en Bedrijven door mr. P. H. M. Hildebrand, wethouder der Stads gemeente Batavia. De 7de stelling van het eerste praeadvies bevatte een ook in Europa welbekend Katholiek desideratum: Meer dan tot nu toe dient bij de volkshuisvesting het groote gezin de aandacht te hebben. Het twee- de praeadvies wees vastberaden den weg door deze vol met typisch Indisoh-pplitieke voetan gels en klemmen liggende materie. Bij het derde kwamen natuurlijk de onvermijdelijke discussies over het al of niet-toelaatbare vau bedrijfswinst, over de boe-grootheid hiervan, over eventueele progressie in waterleidingprijs (het groote gezin!) enz. enz. aan de orde. Dat alles is in Europa al tallooze malen in bespre king geweest. Ik zwijg er vender over en ver. wijs belangstellenden naar de praeadviezen, die als publicatie no. 2 van de Ind. Kath. Partij zijn uitgegeven. Als conclusie uit de gevoerde besprekingen moge ik nog als mijn meening uitspreken, dat het nog wel een poosje duren zal, eer er een Katholiek gemeente-program is. Op den lsten Pinksterdag werd 's morgens de Partijdag geopend door den voorzitter, den heer Pastor. In zijn openingsrede bracht hij 0.a. post'hume hulde aan de afdeeling Soera baja voor haar houding tegenover de Vad. Club en het Indo-Europeesch Verbond tijdens de jongste gemeenteraadsverkiezingen-campagne. Deze beide organisaties hadden resp. niet minder, verklaard dan dat de Katholieken ter- wille van het Geloof Indië los willen maken van Holland en dat de Missie en de I.K.P. het ongeluk van de I.E.V.-ers zouden willen. Meer dan één aanwezige keek bij deze huldebetui ging vreemd op, zich herinnerend, dat het hoofdbestuur der I.K.P, vóór en tijdens den verkiezingsstrijd noch op de felle besehuldi gingen van de Vad. Club (de bovenvermelde was niet de eenigste), noch op die van het 1.E.V. met een enkel woord reageerde en zioh ook niet met een enkel woord achter het afdee- lingsbestuur van Soerabaja plaatste. Juist in de dagen, dat een huldebetuiging waarde zou hebben gehad; toen de I.K.P. en dr. Sohmut. zer op de grofste wijze verdacht werden ge maakt door de ongerijmdste beschuldigingen, heeft geen Katholiek een spoor kunnen ontdek ken van het bestaan van een hoofdbestuur der I.K.P. Het psychologisch moment van deze partij- dagsvergadering kwam reeds dadelijk na de opening. Toen deed n.l. mr. Feddema als af gevaardigde van de afdeeling Soerabaja het voorstel, drie punten aan de agenda toe te voe gen, waarvan het voornaamste luidde: Nieuw onderzoek naar de juistheid van het hoofdbe- stuursmanifest over de artikelen van den heer Kersten s. Voor den niet ingewijden lezer zij eraan her innerd, dat sedert een jaar een heftige ver deeldheid de eenheid van de I.K.P. bedreigde. Oorzaak was het volgende: Begin vorig jaar schreef „De Tijd", naar aanleiding van de be kende rede van Mgr. Aengenent voor den Haag- schen Volksbond, eenige artikelen waarin die rede in politiek perspectief werd geplaatst, in zooverre ook duidelijk gezinspeeld werd op de mogelijkheid van Roomsch-Roode samenwer king. Welnu, in het Indische Katholieke dag. blad „De Koerier" werden de „Tija"-artikelen door den politiekein medewerker, den heer P. Kerstens, toegelicht en gecommentarieerd in zuiver inforanatorisohen zin. Op 1 April 1930 versoheen in „De Koerier'' een manifest van het hoofdbestuur der I.K.P. waarin o.a. verklaard werd, dat de door den heer Kerstens geschreven artikelen in strijd waren ipet punt 1 van het Volksraadsprogram. Dit omschrijft als doel der Kath. politiek de „voortgezette voorbereiding tot zelfstandigheid ran Ned. Indië binnen het rijksverband". Tegen dit punt nu had de heer Kerstens gezondigd, omdat de S.D.A.P. onmiddellijke losmaking van den band tusscken Nederland en Indië wil! Herhaalde sommaties aan het hoofdbestuur der I.K.P., zoowel van de zijde der Koerier-redactie als van den heer Kerstens, om deze bewering waar te maken, bleven onbeantwoord. Het hoofdbestuur verwees naar den eerstvolgenden partijdag. Om deze kwestie zaten nog vele andera heen gewikkeld, die hier niet allemaal aangeduid zullen worden. De hoofdzaak is, dat da heer Kerstens de partij verliet en met hem ook anderen; andere ontevredenen bleven lid van de partij. Met de verkiezingen voor de gemeenteraden en den Volksraad in het vooruitzicht, werden toen op den vorigen partijdag geen beslissende uitspraken in .zake het inmiddels vermaard ge worden manifest gedaan. Maar velen waren ontevreden over den gang van zaken. De heer Kerstens had inmiddels ook zijn medewerking aan „De Koerier" opgezegd. Het bovenstaande is het minimum van wat men weten moet, om ten eerste de verdeeld heid in de I.K.P. en vervolgens het boven ver- melde voorstel-Soeraibaja te begrijpen. Niette genstaande het hoofdbestuur met klem het voorstel-Soerabaja afried en dit door twee zij ner leden trachtte te motiveeren, werd, nadat ook de heer Kerstens, die eenige dagen tevoren weer lid geworden was, het woord had gevoerd, het voorsted met 50 tegen 14 stemmen aange nomen. Onmiddellijk daarna werd de vergade- 'flng geschorscht. Tijdens de voortzetting werd op voorstel van eenige afgevaardigden een 0001- ferentie gehouden door het hoofdbestuur en den heer Kerstens, die tot resultaat had, dat de volgende verklaring werd afgelegd en later onder afzonderlijk hoofd in „De Koerier" werd gepubliceerd: „Het Hoofdbestuur van de In dische Katholieke Partij, in nadere besprekin gen geboord, hebbende, dat het nooit de bedoe ling van den heer Kerstens is geweest met zijn artikel®11 ^Katholieke Politiek in het Moeder land'' ®n „Ophelderingen", onder de toenma lige en thans nog goldende omstandigheden rood-roomsche samenwerking te propageer en, trekt zijn verklaring (is manifest) van 1 April 1930 in". Deze verklaring werd met gejuich en met het zingen van het I.K.P.lied ontvan gen, waarna eenige afgevaardigden het hoofd bestuur en den heer Kerstens dank zegden voor de gebrachte offers! Bij de verkiezingen voor het hoofdbestuur werd den heer Kerstens een zetel aangeboden, die echter door dezen geweigerd werd. De heer Monod de Froideville, die door de meeste en grootste afdeelingen candidaat was gesteld voor het voorzitterschap in plaats van den heer Pastor, trok deze candidatuur in, om zelfs ge heel uit het hoofdbestuur te treden. Zoo bleef de heer Pastor als partijvoorzitter gehand haafd. Deze partijdag, die door velen met groote betorl>(Hiekl was tegemoet gezien en waarop het er meermalen ook warm toeging, eindigde tenslotte in de beste stemming en bracht groote opluchting in de politieke atmosfeer der Indi sche Katholieken. De Kunze-Knorr onder de goederen treinen. Steeds meer handen worden door machines vervangen. Volgens optimisten zou dit be- teekenen, dat onze beschaving vooruit gaat en iedere arbeider op den duur maar een paar uur per dag zal moeten arbeiden, om zijn plicht te doen jegens zichzelf, de zijnen en de maat schappij. Wij willen ons in de vraagstukken der rationalisatie niet verdiepen, maar, hoe wij er' ook over denken, allen zullen wij wel eens met weemoed van iets, dat vroeger een karakteristiek stuk leven was. maar later als n i - mm w mm Hij, die sterven gaat, groet U verouderd en onbruikbaar terzijde werd ge steld, afscheid hebben genomen. Wij aanvaar den de volmaaktheden en gemakken der tech niek, maar denken toch nog met ontroering terug aan de langzame hulpmiddelen, waarmee wij het eens hebben moeten stellen. Een Haar- lemsche trammaatschappij vierde onlangs haar gouden bestaansfeest en gaat trotsch op haar flinke, vlugge wagens, maar kon toch niet nalaten, op den verjaardag zelve weer een oud paardentrammetje over haar rails te laten rollen. Het is dus niet zonder eenige triestigheid, dat wij thans onze aandacht wijden aan de ver vanging van de remmers, die nog op een groot deel van de goederentreinen der Ned. Spoor wegen werkzaam zün, door een vernuftig stuk techniek: de Kunze-Knorr-rem. Als de machinist zijn stoomfluit tweemaal liet gieren, moesten de remmers In hun huisjes op de wagens de remmen aandraaien, om die bij een drievoudig signaal weer los te maken. I Men fluistert, dat de lieeren dikwijls niets hoorden, al floot de machinist ook als een nachtegaal. Maar dat was hun eigenlijk niet euvel te duiden; want zij kregen volop gelegen heid om te zitten soezen. Ledigheid is des duivels oorkussen, zegt de moralist, en dat zelfde kussen was hun vaak een prop op de ooren, wanneer zij plotseling tot actie werden geroepen. Vooral de los-rempiers vormden (wij ge bruiken maar den verleden tijd, want het ge- heele remmers,corps ligt toch op sterven) een zeer eigenaardig volk in de spoorwegwereld. Zij waren „los", maar men had er nimmer ge brek aan. Op de meest ongelegen oogenblikken kon men over hen beschikken. Uit alle lagen der maatschappij kwamen zij voort, zoodat er zelfs enkelen in hun hokje konden zitten droomen van den tijd, dat zij nog op roode kussens reden en nog veel rustiger mochten dutten. Gelukkig verdreef de techniek hier geen handwerk vol adel en kunst. Want, al vinden velen remmend werk een der moeilijkste ver richtingen en al verklaart Schiller, dat zich in het beperken juist de meester topnt, bij zondere keunis of vaardigheid werd, zooals men reeds geconcludeerd zal hebben, van de rem mers niet gevergd en dat zij een rembriefje kregen, waarop eenige wenken waren gezet, wilde nog niet zeggen, dat zij allemaal een „a" van een „b" konden onderscheiden. De Nederlandsche Spoorwegen zijn nu dus bezig de remmers of de „opstappers", zooals zij ook wel werden gedoopt, door de Kunze- Knorr-rem te vervangen. Dat is een rem, die met luchtdruk werkt, zooals alle moderne remmen dat doen. Ook dat krukje in de coupé s, waarnaar zij hoopt te kunnen grijpen, wanneer een gemoedelijk handelsreiziger zich als een meedoogenloos bandiet zou ontpoppen, ook dat krukje staat met een luchtdrukrem in verbin ding; het zit dus heelemaal niet vast aan een langen draad, die zijn einde zou vinden aan een alarmeerende bel in de locpmotief. De machinist wijkt ganschelijk af van een bad meester, die ijlings toesnelt, wanneer men eenmaal krampachtig een vinger naar het drukknopje aan den celwand heeft gebracht; maar in dep trein remt en redt men zelf- Voor de personentreinen zijn dus al sedert langen tijd luchtdrukremmen in gebruik. Aan die voor het goederenvervoer moeten echter veel hoogere eischen worden gesteld, omdat dit zich van veel langere treinen bedient. Zooals gezegd, is als mechanische rem- methode voor onze goederentreinen de Kunze- Knorr gekozen. De belangrijkste voordeelen van deze doorgaande rem zijn de volgende: De veiligheid van het bedrijf wordt er aan zienlijk door verhoogd. De machinist behoeft immers niet meer op remmers te vertrouwen, hij heeft nu de alleenheerschappij over den trein, en hij kan hem bovendien op veel korteren afstand tot stilstand brengen, zonder dat dit schokken (afbreken van den trein) ten gevolge heeft. Verder kan de snelheid der goederentreinen, die thans op ongeveer 40 K.M. per uur is ge steld, zonder bezwaar tot 60 K.M. worden opge voerd. Dit geldt zelfs voor de langste treinen. Wat zou het een geld kosten, wannepr men, om de snelheid te kunnen verhoogen, het aantal meerijdende remmers zou gaan uitbreiden 1 Dan moeten wij nog een gewichtig voordeel in het verdwijnen van de remmers zien. En wie zal becijferen, hoeveel rangeer- en transportkosten zullen worden vermeden, wan neer niet meer slechts een klein deel der aan wezige wagens in treinen met luchtdrukrem kan worden opgenomen? Al deze voordeelen doen verwachten, dat de passiva der aan schaffing en montage ruimschoots gedekt zul len worden. Met het toepassen van een luchtdrukrem op goederentreinen zijn Duitschland en Zweden ons land al vooruit geweest, terwijl Frankrijk, België, Zwitserland, Oostenrak, Italië, Dene marken en Hongarije evenals wij met de her vorming bezig zijn. Een nationaal belang en dringende eisch van het verkeer. Wij hebben dezer dagen vermeld het adres 'der Kameirs van Koophandel in Noord-Bra bant, Noordelijk Limburg en Westelijk Zuid- Holland. aan de regeering, waarin met klem werd verzocht bevorderen dat de bouw van een brug bij Moerdijk zoo spoedig mogelijk wordt tor hand genomen. In de „R. K. Werkgever" betuigt A. J. R. zijn warme instemming daarmede: Hij schrijft o.m: Het behoeft geen betoog dat de A. R. K. W. V. zulks van harte toejuicht, want niemand (heeft meer dan zij, gestreden om aan de schei ding van het land in een deel beneden en biy ven den Moerdijk, die zoozeer in strijd is met onze nationale bedingen, een einde te maken; niemand heeft zooveel gedaan om de vriend schapsbanden van de twee door groote stro men gescheiden deelen van het vader hechter te doen worden. Is het niet meer dan treurig, dat de meer dan een eeuw 'bestaande toestand (toen de landen beneden den Moerdijk niet behoorden tot de zeven Provinciën, die toen de Nederlan den vormden) nog steeds in het buitenland geacht wordt als voort te bestaan en men in België slechts als Nederland beschouwt, de landen die boven den Moerdijk liggen Alleen een vaste verbinding over het Hol« landsch Diep,, waardoor men zonder belemme ring dag en nacht, bij weer en ontij, van Noord naar Zuid, e.o. kan trekken, kan hierin veran dering brengen en de nationale eenheid (ook tn de praktijk) (bevorderen. Dat dit de wenscTi is van Noorcl zoowel ala van Zuid-Nederland, blijkt uit het adres der elf Kamers van Koophandel en Fabrieken uit het Zuiden des lands en uit het onmiddellijk daaraan grenzende Noorden. Jaar op jaar zien wij het verkeer zich uit breiden en vooral het vervoer per auto neemt 'hand over hand toe. BI Ij fit zooals het zich laat aanzien het auto verkeer toenemen, dan behoeft men geen pro feet te zijn om met zekerheid te voorspellen dat over vier jaren de belemmering, die Zuiden naar het Noord-Westen ondervindt nog ondraaglijker en nog kostbaarder zal zijn. Het is dit beangstigende vooruitzicht dat d. Kamers van Woopbandel en Fabrieken van het industrierijke Zuiden en het havenrijke Noor- aen tezamen heeft gebrachtdeze Kamersf die elk in hun gebied de wettelijke vertegen! woordigers voor Handel, Nijverheid, Landbouw en Scheepvaart zijn en die geacht mogen wor- aen beter dan wie ook de levensbehoeften en evensbetengen hiervan te kennen, kwamen éénstemmig tot de overtuiging dat zij niet mochten zwggen, doch met alle kracht moesten aandruis®® op de verbetering van de verbin ding tusscken Noord en Zuid door een brug over net Hollandsoh Diep; zij meenden met ge rustheid te mogen zeggen dat voor alles op net program moest gezet worden de bouw van die brug. De bouw van een nieuwe Moerdijkbrug zal ongeveer 12 millioen gulden kosten; de uit gifte van dit bedrag, aangevraagd in deze tij den waarin 's lands financiën geenezins roo». kleurig zijn, wordt door sommigen onverant woordelijk geacht. Men dient echter hierbij niet te vergeten dat er geen beter tijdstip is om over te gaan tot 't bouwen van deze brug5 dan juist indezen tijd van groote werkloosheid, waar toch, met uitzondering van het geen betaald moet wor den voor een deel der grondstoffen, het f?9- heele bedrag in Nederland blijft en ten goede komt aan Nederlandsche aannemers, Neder- lansohe industrie en Nederlandsche arbeider3- Daarbij moet jn overweging genomen wor- den, dat sedert den oorlog de prijzen van het ijzer nooit zoo laag geweest zijn en hierdoor enorme bedragen bespaard zullen kunnen v. or den tegenover den bouw van een brug 'hls dat 's Rijks schatkist heter gevuld i's- tijden van hoogconjunctuur. De A. R. W. W. V. kan dan niet anders dan zich volkomen aansluiten bij de wensc. en iu het adres der elf Kamera van Koophandel Uitgedrukt. Moge de Regeering in deze ni« aarzelen en tegemoet komen aan de vervac .ingen van millioenen Nederlanders in No0** el' Zuid, tot heil van Handel, Nijverheid, Landbouw ea Scheepvaart, die hierdoor in een ruime matg zullon geholpen worden. VOLDOET UW GIJ ZIJT DAN EERST BEWAART UW KWITANTIËN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10