ZÉ „VENI SPONSA CHRISTI' HET HART BOVENAAN. PYAMITIS. MODEPRAATJES. DINSDAG 21 JULI 1931 EENIGE WENKEN VOOR EEN ZOUTLOOS DIEET. WOL EN ZOMER. WAT MEN GAARNE WIL WETEN- GEBRADEN HAAS. EEN ONTROERENDE PLECHTIG HEID. VLEKKEN ONDER DE MOUWEN. Dezer dagen bladerde Ik in een boekje ge schreven door mgr. J. M. Tissier, bisschop van Chalons. Het geschrift behandelt de moreele en bo vennatuurlijke vermogens der vrouw. Het boekje is een juweel en reeds de eerste pagina's brengen stof te over voor langdurige bespreking. De schrijver zegt dat van alle invloeden, die de vrouw op de wereldgeschiedenis heeft uitgeoefend, die van 't hart ten allen tijde de machtigste bleek te zijn. Eene macht door de Voorzienigheid zoo ge wild. Want God heeft dit in Zijn schepping ten duidelijkste bewezen. Om de vrouw te scheppen, nam God eene rib uit de onmiddellijke nabijheid van het hart van den man. Van zijn hart, omdat Hij in dat hhrt als eerste geschenk de goedheid had gegrift. Hij nam geen substantie uit het hoofd, want de vrouw mocht niet domineeren. Hij nam het niet uit de voeten want de vrouvj zou te hoog staan om in lagen dienst en ,in verachting te leven. Hij nam de stof waar Hij Eva uit heeft ge maakt uit de nabijheid van Adam's harte, want de vrouw is voorbestemd om te bemin nen en bemind te worden. En door die weder- zijdscbe liefde zou zij heersehen. Wij hebben slechts over de H. Schrift na te denken om dit te bewijzen. Wie en wat hraöht Adam er toe ongehoor zaam te zijn aan den Schepper? Evan omdat Adam haar liefhad en niets weigeren kon. Op wiens bevel verjoeg Abraham, Hagar en Iemaël? Op Sara's verzoek, zijn liefste Vrouwe. Toen Jacob om de.hand van Rachel, zeven lange jaren knechtschap verduurde, was de drijfveer, de groote Intense liefde van dien Oos terling. Wij luisteren verder. Wie was de sterkste toen Dallla de haren van Samson afsneed en hem aan de Philstijnen overleverde? Wie triomplieerde toen Judith na Holofernis door hare lieftalligheid betooverd te hebben, den wellusteling het hoofd afsloeg. Eu wie was sterker de teedere bezwijmende Esther, of Assuerus, als hij met trillende stem haar de helft van zijn koninkrijk en zijn geheele hart aanbood. Maar waartoe verder gaan? Altijd en overal heeft de liefde en heeft de vrouw in naam dier liefde hetzij eener of an derzijds geregeerd. Is dit geen koninkdijke wetenschap Is. dit geen lichtende fakkel op onzen weg van plicht en duizendvoudige plichtjes, huisvrou wen, moeders en allen die grootere of kleinere plaats in 't leven der mannen vooral Inne men. Maar wij kunen als vrouw met onze liefde hun geluk maar ook hun verderf zijn. "Voor eeuwig, want liefde mag tijdelijk in slapen, sterven is niet mogelijk. Er zal altijd in dat menigmaal verguisde, vaak miskende ja vertrapte vrouwenhart, iets blijven voort bestaan, iets wat slechts een hoogere beweeg reden, een ademtocht van leven noodig heeft, om te herbloeien. Wilt ge een voorbeeld? Dezer dagen kwam een arme vrouw beur leed uitschreien. Diep gekrenkt, beleedigd en gepijnigd In haar nobelste en innigste gevoelens, nitte zij haar grieven, velen en groot in aantal. Het was ontzettend en een woord van ver ontwaardiging en minachting weld9 mij naar de lippen. Maar dat viel niet mede. 0 neen, dit niet, dat mocht niet gezegd worden. Maar waarom tredt ge zelf niet anders op. waarom verdraag je dit alles, stom en zonder verweer, vroeg ik zoo voorzichtig mogelijk. Waarom, ach hij is toch eenmaal zoo goed geweest, er was ééns een tijd dat hij lief en feeder was Ziet toen begreep ik dat daar nog alles niet verloren was, dat er nog iets smeulde onder de assohe, iets wat misschien in een totaal ont redderd verworden gezin, toch nog eenmaal wonderen van herstel kan bewerkstelligen. En dat iets. t Is de liefde, de onuitwisoh- bare, onsterfelijke liefde van een vrouw HBELENEN. „Onder bovenstaanden titel gaf een onzer groote bladen kort geleden een overzicht van de nieuwe „mode 5 die de badplaatsen regeert. Regeeren zeggen wij, want meer dan ooit viert vorstinne mode hoogtij, tiranniseert en kwelt zij hare volgelingen, met de nieuwe infec tie der pyamitis, het dragen van een pyama. Daaronx doen wij hier een beroep op den goeden smaak, het begrip van elegance en charme onzer jonge vrouwen en meisjes. Dat zij zich toch van een dergelijke mede-dwaas heid onthouden. Dezer dagen zagen wij aan een onzer groote Nederlandsche badplaatsen deze dracht in zulk een afschuwelijken, ordtnairen vorm, dat de verontwaardiging ons naar de keel ja in de pen vloog. Daar slenterden langs het strand op den bou levard, langs de hotels, wezens gekleed in de meest lompe pyama's In de schrilste kleuren van rood, oranje, vlaggedoek. Een Amerikaanscto matrozenpetje achter tegen 't hoofd geplakt. Brrrhoe afschuwe lijk. Schreeuwend onaesthetisdh. Met uw verlof (jonge dames wij dachten waarachtig, dat het gilde Amsterdamsche gla- zenwasschers een vrijen dag had. Ware dit het geval geweest,«wij zouden dit alleszins achtbaar gilde ongemoeid gelaten heb ben. Maair neen, dit waren meisjes, die zich zelf en Gods mooie natuur aldus ontsierden. 't Was leelijk, onflatteus, grof en walglijk. Jonge meisjes die er toch zoo snoezig uit kunnen zien, in 'n luchtig licht simpel strand- toiletje weest toch minstens verstandig. Laat uw gezond verstand toch spreken. Ontwijd niet aldus uwe sekse en anderer oogen door een dracht, die al uwe schaamte, uw bekoorlijke zedigheid, uw fijn vrouwelijken smaak van hun schoonste en kostbaarste sie raad berooft. Het sieraad van kuische charme. Vernietigt niet met eigen hand, alle sfeer wan poeaie, het waas van vrouwelijke lieftal ligheid, dat beschermend uw mooie, frissche maar o zoo teerdere en licht geschonden jeugd omhult. h. Een onzer abonné's richtte het verzoek tot ons, eenige wenken te geven voor een zoutloos dieet en daar waarschijnlijk meerdere abon né's hiermede gebaat zijn willen wij volgaarne aan dit verzoek voldoen. Bij éen zoutloos dieet is het in de eerste plaats zaak het „flauwe" van de verschillende levensmiddelen zooveel mogelijk te maskeeren, zoodat de gerechten toch smakelijk zijn en de patiënt zich altijd met eetlust aan tafel be geeft, Bij het nagaan van de verschillende maal tijden. wordt, te beginnen met het ontbijt, ge geven: brood zonder zout besmeerd met' onge zouten boter. Bij voorkeur het brood roosteren waardoor de flauwe smaak minder uitkomt. Ook krenten-, rozijnen- en sucadeibrood zijn hier zeker op zijn plaats, vooral daar deze ook smakelijk zijn, belegd met ongezouten room kaas. Ter afwisseling kan in krenten- of ro zijnenbrood ook keele gepelde amandelen ge bakken worden. Bij het brood kan verder het beste iets zoets gegeven worden: bijv. in den zomer gesuikerde vruchten (aardbeien), jams, geleien, honing en koek. Het is beter pap in water te koken en dan room toe te voegen. Bij verschillende pappen, zooals havermout of rijstepap zijn gestoofde vruchten een heerlijk toevoegsel. Ook karne melk en hangop met room en suiker zijn te gebruiken. Als draak kunnen dienen slappe thee met wat suiker en weinig melk of een glas melk (maar niet meer dan y2 L. melk per dag). In het algemeen ls het beter bij dit dieet de koffie of cacao te vervangen door vruchten sappen. Bij de lunch kan op dezelfde manier het brood gegeven worden en bijv. belegd met gekookt gehakt, gekookte lever, een paar plakjes gerookte ossetong of kalfstong, wat tomaten enss. I Als warm of koud schoteltje komen in aan merking croquetjes of schelpen, waarhij vooral ui en peterselie bij dergelijke gerechten de smaak aan kunnen brengen. Ook gebakken of gekookte aardappelen, tomaten of komkom m er- sla, jachtschotel, huzarensla, plakjes gebakken appel of tomaat, gekookte of gepofte kastan jes, gebakken banaan, ook vleesok en visoh, doch niet gerookt. Bij de bereiding der spijzen moet er-op gelet worden, dat de smaak der spijzen zooveel mo gelijk behouden blijft, dus niet afkoken, maar stoven, stoomen, smoren, poffen en bakken zullen den smaak verhoogen. Versche vruchten of compóte vormen een waardig slot van een dergelijke lunch. Voor het middagmaal moeten groente- aftreifcsels de bouillon vervangen, ook vruch tensoepen, Indien ze in den smaak vallen zijn hier op zijn plaats. De smaak van het ongezouten gekookte vleescb lean opgehaald worden met een mayon naise, ravigotte- of kapertjessaus. Ook kan hierbij gegeven worden oompöte en ter afwis seling eens gepofte of in de schil gekookte aardappelen. Gestoofd vleesoh met tomaten of een citroen- sausje zijn ook niet te versmaden. Een variatie kunnen zijn gevulde slakropje3. gevulde tomaten, gevulde uien en gevulde kom kommers. Voor de vastendagen staan koude zalm of tarbot met mayonnaise, filets van tong met peterseliesaus enz. enz. op het menu. Is het op het oogenblik wel de tijd om over wol te spreken? Waarom niet Want wol past hij elk seizoen, tenminste als het de meer eenvoudige modelletjes betreft. We nemen ze met genoegen uit de kast, zoodra het een beetje frisscher is, of als we een uitstapje- gaan maken, waarvan we eerst 's avonds laat sullen terugkeeren. De voor dezen tijd van het jaar geschikte wollen toiletjes zijn overigens niet zicaarder dan sommige zomerstoffen. Doorgaans zijn het effen costuumpjes en als aan een fantasietje voorkeur v:ordt gegeven, dan zijn het nog een voudige. en bescheiden dessins. De snit is als die van andere toiletten: een mooie lijn, geen overdreven garneeringen en een behoorlijke wijdte op de heupen. Meestal is het wollen toilet iets getailleerd en voorzien van een min of meer breeden ceintuur, nu eens van leder, dan iveer van de stof van het cos tume zelf. Aan knoopen en uitsnijdingen is het wollen toilet in den regel rijk, terwijl frissche linnen of piqué garneeringen gaarne worden aange wend om het geheel een vroolijk karakter te geven. Onze afbeeldingen laten zien welke modellen de voorkeur hebben. Het eerste is van lichte wollen voile met blauwe en witte ruiten, 't Tweede model 'n yer- sey van beige wol, heeft raglan mouwen, ge maakt van stoffen strooken, welke op den rug zijn vastgehecht. Deze charmante robe wordt niet weinig verfraaid met de korte Schotsche das. Inplaats van aardappelen, kan rijst gegeven worden, vooral in combinatie met zoetsmaken- de gerechten. Bij gekookt vleesoh kunnen ze vervangen worden door maoaronl. Bij voorkeur worden die groenten gebruikt die een sterk uitkomende smaak bezitten, zooals spinazie, kool enz. De nagerechten zullen niet zooveel moeilijk heden opleveren: vooral vruchten zoowel ver sche als gestoofde en vruchtensappen zijn uit stekend. Ook bij pannekoeken en flensjes kun nen zij gepresenteerd worden evenals jams en geleien. Bij een zoutloos dieet moeten de hoeveelheid molk en eieren niet te groot genomen worden. Vooral de dooiers bevatten vrij veel zout en ls het dan nog beter alleen het wit te gebruiken. Gekookte eieren en dergelijke moeten dus lie ver geheel achterwege blijven. M. M. Abonnè v. Tt. te Oirschot vraagt eenige wild- recepten, welke hier volgen. 1 haas, zout naar verkiezing, 125 gr. spek, 250 gr. boter of melange, liter zure o£ zoete i'O'óffi. 3 lepels hazenbloed. ïlefi haas ooit van het dunne huidje ont doen en op den rug In vier rijen lardeeren met smalle reepjes spelt. Ook den voor- en achter bout'. Vervolgens in de wildpan of braadslede onder herhaaldelijk bedruipen met de gebruin de boter; iy2 h 2 uur laten braden. Wanneer de haas bijna gaar Is, bedruipt men ook met den room, hetgeen een heerlijken smaak geeft. De jus kan desverkiezend aangelengd wor den met het hazenbloed en een scheut wijn. HAZENPEPER. Resten van haag: 2 k 3 uien 3 dl. wijn, 2 d.l» water, 1 d.l. bruin van hazenjus, 1% D.L. azfjn, 75 gr. vet of boter, 12 h 15 gr. suiker, 70 gr. bloem; desgewenscht eenige lepels appelmoes, kruidnagel, peper, zout naar smaak, 5 6 laurierbladen. De uien fijn snijden of hakken en gaan fruiten in de boter, bloem en specerijen toe voegen en verder frulten tot men een mooie dikke saus heeft. Daarna zeeft trien de saus. opdat beentjes, blaadjes en kruidnagelen verwijderd kunnen worden. De resten van den haas in deze saus uur zachtjes stoven. GEBRADEN GANS. 1 gans, 500 gr. zure appelen, 100 gr. ge droogde pruimen, 1 paar takjes marjolein, de appelen schillen en in vieren snijden, vermen gen met de geweekte pruimen. Langs den mooien Helvoirtschen weg te Vugiit bij 's Hertogenbosch ligt, omlijst door groen en bloemen, te midden van een schitte rend park, voornaam het deftige Pensionaat Regina Coeli" van de Kanunnikessen van den H. Augustinus, waar zoovelen onzer vooraan staande vrouwen in blijde jeugd hare opleiding gedurende onvergetelijke jaren genoten; waar meerderen, na rijp overleg, terugkwamen, om zich voor-goed aan den dienst van den God van liefde ten nauwste te verbinden. Op den feestdag van den Stichter der Orde, den H. Petrus Fourier, mocht dit stukje para dijs weer getuige zijn van het „Vaarwel" aan de wereld van een jong meisje, dat van den goeden God de groote genade ontving en de kracht om, tot verbazing der wereld, die haar schitterende aardsche kansen wist, aan alle wereldsche rijkdommen en genoegens te ver zaken en al haar vreugde te stellen in den goddelijken Bruidegom, om in Zijn armoede rijk, in Zijn omhelzing rein en in volmaakte gehoorzaamheid vrij te zijn. Een teere fantasie, een schoone fictie, het verhaal van een treffende mogelijkheid weet zoo vaak het naar hooger smachtend menschen- hart reeds te ontroeren tot weenens toe, maar wat hier volgt is een voor de groote massa niet vermoe-de werkelijkheid, welke zich In onze kloosters, met bijkomstige variaties, on ophoudelijk herhaalt. Vooral bij de tegenwoordig zoo algemeene materialistische levensbeschouwing is het goed, nu en dan het gordijn eens weg te trekken, om de wereld iets te laten zien van de teere bovenaardsche schoonheid van onzen heiligen godsdienst. O iets maar, want een brooze pen vermag niet het goddelijk-verhevene geheel weer te geven. De groote gotische kapel is uitgedost lh haar keurigste feestgewaad en hangt vol van bloe mengeur, vooral van de witte lelies, welke in overvloed hef priesterkoor zoo zinrijk ver sieren. Verschillende priesters, de bruiden van Christus in de koorbanken, de pensionalren met hare witte sluiers en de familieleden der jeugdige postulante vullen het heiligdom tij dens de plechtige Hoogmis. De feestelinge, eenig kind e.ener weduwe, eere ook aan deze dappere moeder, die haar levenszonnetje, haar alles, met een kracht en een moed, die God alleen kan geven, geheel vrijwillig aan haar Schepper terug geeft, ligt als een rijk- nltgedoste witte bruid voor het altaar geknield, verlangend naar de omhelzing van haar god delijken Bruidegom in de H. Communie, om zich, gesterkt met de Tarwe der ulfrverkoornen, den Wijn, die maagden teelt, weldra als een lam aan Hem ten offer te brengen. Na de H. Mis houdt een priester een korte maar zoo diep-gevoelde, zoo onweerstaanbaar- overtuigende toespraak over de waarde, de verhevenheid der maagdelijkheid, welke door zoovelen niet verstaan, zelfs voor onmogelijk gehouden wordt, maar welke des te hooger geschat wordt door hen, aan wie God, in Zijn groote goedheid en wijsheid, het begrijpen en het kunnen geschonken heeft. Wanneer het „Veni Creator" en treffende aanroepingen gezongen zijn, vraagt de dienst doende priester aan de postulante, die geknield voor hem ligt: V. Wat vraagt gij? A. Eerwaarde Vader, ik vraag in alle ne derigheid, opgenomen te worden In de Orde der Religieusen van O. L. Vrouw met den Regel van den H. Augustinus. V. Kunt gij den Regel en de Oonstitutlën dezer Congregatie onderhouden A. Eerwaarde Vader, ik hoop het met de genade van Onzen Heer. Thans wordt deze groote genade van God afgesmeekt door een speciale door allen ge zongen Litanie. Daar de postulante weldra de zoo flattee- rende wereldsche livrei met het strenge kloos ter-kleed verwisselen zal, wordt dit laatste nu door den celebrant gewijd, waarhij hij den Gever van alle goed vurig smeekt, dat dit jonge meisje het' steeds waardig dragen moge. Roerend is ook de wijding van den sluier, waardoor aan den Zoon Gods zoo dringend ge vraagd wordt, dat Zijne bruid hem steeds moge dragen in geest van nederigheid, ver sterving en onthechting aan 's werelds ijdel- heid, daarbij denkend aan den sluier, waar mede Jesus zelf, in Zijn lijdensweek, geblind doekt werd. „Eerwaarde Vader", zegt nu de postulante, ik smeek u zeer nederig, mijn intrede te zege nen", Waarop priester en assistenten bidden: V. De Heer zegene uw. intrede. R. Van nu af tot in eeuwigheid. V. Behoud, o Heer, Uw dienares. R. Haar, o mijn God, die op U vertrouwt. V. Zend haar Uw hulp van uit Uw Heiligdom. R. En bescherm haar van uit Sion. V. Wees haar, o Heer, een sterke toren. R. In het aanschijn des vijands. V. Dé vijand vérmóge' niets tegen haar. R. En de zoon der ongerechtigheid schade haar niet. En dan bidt de Kerk weer, bij monde van den priester, dat God welwillend op dit jonge meisje moge neerzien, die de wereld met al haar ijdelheden verlaten wil, en dat Hij haar trouwheid schenke, opdat zij op den laatsten dag van haar leven als een geheel reine bruid bet Rijk der Hemelen moge ingaan. „Gezegend zij zulk 'een -einde en meer ge zegend nog zulk een intrede!" Nu wordt de gelukkige aspirante met wij water besprenkeld en tot driemaal toe bewie rookt. Lezer, lezeres, beseft gij iets van de gevoe lens der moeder van dit bruidje, dat alles aanschouwen mochtHaar tranen plengde zij uitsluitend als een offer van onuitsprekelijke dankbaarheid. Heerlijk toch het moederschap eener waarlijk Katholieke vrouw Priesters en assistenten gevolgd door de postulante, welke omringd is door'haar naaste bloedverwanten, verlaten nu, in processie het heiligdom en hegeven zich door den tuin naar den hoofdingang van het klooster. Het jonge meisje bevindt zich nu voor de allerlaatste maal als leek buiten de gewijde muren. Bij den ingang van het geliefde huis neemt zij afscheid van haar dierbare moeder, van familie en vrienden en geheel alleen bestijgt zij de hooge trappen van het gebouw, wat de achterblijvenden als vanzelf denken doet aan de schilderij, waarop de kleine Maria wordt afgebeeld, die op driejarigen leeftijd de trap pen van Jesusalems Tempel bestijgt, terwijl het wel jubelen moet in het hart van het onder duizenden uitverkoren meisje: „Een ding slechts heb lk aan Mijn Heer gevraagd: dat ik ln Zijn Huis moge wonen alle dagen mijns levens De groote deur staat reeds open en de eerwaarde moeder overste treedt met haar assistente naar voren en zegt: „Mijne dochter, het doel uwer intrede in dit klooster ls, er geheel uw leven het kruis van Onzen Heer te dragen, door een voortdurend afsterven van uzelve". De postulante: eerwaarde moeder, dat ls mijn wensch en ik hoop het te kunnen met de genade van Onzen Heer. De overste: Onze Heer geve u deze genade. Nu ontvangt het gelukkige kind een klein kruisbeeldje, dat zij hartelijk kust, waarna zij zich omkeert en, ten teeken van liefde voor moeder, familie en vrienden een diepe buiging maakt naar allen, die zij, ter liefde Gods, in de wereld achterlaat, maar ln haar hart vurig blijft beminnen. 't Offer is gebracht. Zij treedt binnen. De deur wordt gesloten. Voorafgegaan door de processie van alle zusters, die brandende kaarsen ln de hand houden, geleidt de eerwaarde moeder het van vreugde overvloeiende bruidje van Onzen Lie ven Heer terug naar de kapel, terwijl de hymne „Jesu, corona VirglnumJesus, kroon der maagden gezongen wordt. Inmiddels zijn ook de priesters en andere aanwezigen door een zijdeur in de kapel te ruggekomen Na een zeer treffend gebed knipt nu de celebrant een klein lokje haar van haar hoofd der postulante, die geknield vóór de Com muniebank- ligt,, terwijl hij -zegt: „De Heer ontrukke aan uw hart de IJdelheden der wereld, waaraan gij bij uw Doopsel verzaakt hebt. Amen." Hoe treffend zingt nu het koor: „Elegi abjectus esse...." Ik heb verkozen veracht te zijn in het huis van mijn God, liever dan te wonen in de tenten der zondaars. En „Quam dilecta...." Hoe lieflijk zijn uw woontenten, o sterke God, mijn ziel versmacht van ver langen naar de voorhoven des Heeren Terwijl deze zoo zinrijke psalm gezongen wordt, verlaat de postulante de kapel, om zich van haar wereldschèn bruidstooi te ontdoen en de zwarte kloostertunica aan te trekken, om daarna,' geheel gesluierd, in de kapel terug te komen, waar de verdere kleeding voltooid wordt, en waarbij de priester zinrijke woorden bezigt, die ons herinneren aan hei „afleggen van den ouden mensch", den „singel der matigheid en der kuischheld", den „man tel der onsterfelijkheid". Roerend ls het, wanneer men den celebrant hoort zeggen, terwijl de postulante de witte sluier op het hoofd wordt gelegd: Vent, Sponsa Christi: „Kom, Bruid van Jesus Christus, ont vang de kroon, welke de Heer u geven zal voor het eeuwig leven", en verder, wanneer hij haar een kroon van witte rozen op het hoofd plaatst: „Ontvang de kroon der maag delijke uitmuntendheid, opdat gij, doe onze handen gekroond op aarde, verdienen moogt, in den Hemel met glorie en luister gekroond te worden. Door denzelfden Jesus Christus, Onzen Heer. Amen." Na een laatste dringende bede van den priester voor de volharding der novice, wendt hij zich nogmaals tot de feestelinge, die nog haar wereldschen naam draagt en zegt, als om het offer geheel te voltrekken: „Voortaan heet gijen noemt haar kloosternaam. Blijde en dankbaar weergalmt nu het „Te Deum", terwijl de Bruid des Heeren aan al haar medezusters den vredekus gaat ge.ven. Hiermede wordt de ontroerende plechtigheid gesloten. En terwijl de wereld o de vele goeden niet te na gesproken! zingt en danst, scheldt en vloekt, te'nnist en voetbalt, vecht en woekert, in lauwheid wegkwijnt of zich dompelt in verboden zingenot of Paus en Kerk vervolgt, ligt, onbekend en vergeten, een een voudige novice In alle stilte voor het H. Ta bernakel neergeknield en bidt voor de arme tobbers der wereld, voor de bekeering der zon daren, voor den stedehouder van Christus op aarde, voor de uitbreiding van het Rijk der liefde In de koude wereld. O, hadden wij de kloosters niet, zou de wereld nog wel bestaan En gij, jonge meisjes, wanneer gij de stem des Heeren hoort, wilt dan uw hart niet slui ten. Of wanneer de Meester u niet wenkt naar Zijn Voorhoven, weest dan sterk en begrijpt de ook heilige roeping der vrouw in de wereld. PAT* -in-*! r s C.C. Gin nek en. Ook kan men 750 gr. gepelde kastanjes ini kokend water weeken, de huidjes er af halen, en in boter of vet goudgeel braden, waarna men er den gans mede vult. Is de gans van een der beide vulsels voor zien, dan naait men den vogel dicht, legt deze op de borstzijde in de braadslede en bedruipt deze herhaaldelijk met het braadvocht. Een uur braden aan de borstzijde, dan om- keeren en wederom een uur laten braden, zon der bedruipen. De jus eventueel binden met bloem of room, EENDVOGEL. Deze kan men eerst even in kokend water zetten, voor degenen die niet van een sterken smaak houden. Goed uitdruipen laten en binnen en buiten flink boteren. Daarna legt men de eend op de borstzijde, is deze mooi bruin, dan op den rug. Men kan een paar uitjes mede braden, welke men later door de zeef wrijft en aldus met de jus vermengen. Men heeft dan een mooie dikke saus. Sommigen prefereeren den eend evenals kip te braden, maar dan moet het een zeer malsch. vogeltje zijn. h. Abonné J. M. J. M. De door u genoemde vlekken kunt u als volgt behandelen: Zijn de vlekken niet te zeer ingedrongen, dan is eenvoudig wasschen in lauw zeepwater vol doende. Ook kunt u Venetiaansche zeep in regenwater oplossen en in deze oplossing (niet te sterk) wascht u de vlekken uit. Nadat de plaatsen in schoon water zijn uit gespoeld, verdwijnen de vlekken geheel. Ook kan men de plaats inwrijven met een mengsel van 3 deelen ether, 3 deelen alcohol en 1 deel geest van salmiak. Ten zeerste raden wij u echter, al deze middelen eerst op een lapje te probeeren. GEEL GEWORDEN PIANOTOETSEN. Doe de pianotoetsen niet af met zeepsop, maar wrijf elke toets, om beurt, af met een schoone stofdoek, die vochtig gemaakt is met methylalcohol. Houd de toets vast met de linkerhand onder het wrijven, daar anders de toon te veel geforceerd wordt. Let er op dat de toetsen niet nat mogen worden, alleen vochtig. INMAKEN VAN ZUURKOOL. Op verzoek van abonné J. J. van K. te R., volgt hieronder het recept voor het maken van zuurkool. De juiste tijd is er nog niet voor aangebroken Op 2 middelmatig groote witte kooien wordt 1 middelmatig groote Savoye genomen, 10 gr. zout, 1 gr. zwarte peperkorrels en desverkiezend 1 gr. jeneverbessen. De kooien worden van de buitenste bladeren ontdaan, middendoor ge sneden en daarna in lange, heel dunnen reepjes gesneden, tot alleen (je stronk overblijft. Vervol gens wordt de geschaafde kool zoolang met het zout gekneed tot er zich pekel vormt. Pak de kool dan in een schoone Keulsche pot, leg er de peperkorrels en eventueel de jeneverbessen tusschen, sluit het af met een schoenen doek, stop die er aan alle kanten bij in en leg er een. schoongeborsteld plankje op met een zwaren steen. Na eenige dagen moet de inmaak worden nagezien, er heeft zich dan dikwijls een soort schimmel gevormd: kim. Dit wordt zoo zorg vuldig mogelijk verwijderd, de doek gèhéel schóón gewai&ftheft én" hét pUiWkjè- «i '«e- sfcèén met warm water afgeborsteld. Dé eerste 3 weken moet de inmaak zoo eens per wéék nagekeken worden. De zuurkool is na 6 8 weken te gebruiken. HUISMOEDER. p a r y s, 13 Juli. Het tweed, dat zoo langen tijd zich ln een bijzondere voorliefde heeft mogen verheugen, is sedert eenigen tijd meer op den achtergrond geraakt. Het wordt in de meeste gevallen ver vangen door diagonale wol len stoffen, ge mengde of ge- moeste van al lerlei soort en ook door ge- fafionneerde van een dis creet cachet, die een gröot voordeel heb ben door de combinaties in wit en zwart, welke zij bie den. Wat het al tijd belang rijke punt van de kleur be treft, valt er op te wijzen, dat, ondanks de herlevende belangstelling voor levendige kleuren en de blijvende voor liefde voor de pasteltinten, de groote trek naar zwart- en-wlt nog bij lange na niet verminderd is. Echter zijn ook de combinaties van marine en zelfs kastanje met heel gewild Contrasten trekken heel veel be angstelling. Het is niet ongewoon bijv., dat in eenzelfde model kastanje en groen wordt oegepast. Het is intusschen overbodig te dat het hierbij voor alles op goedeu smaak aankomt en dat de minste overdrijving kan schaden. Een heel modern en nieuw oilet geven wij hierbij weer. Het is een Charmante tailleur, waarvan het effen, heel sobere Jaquet contras teert met den fijn geruiten rok. Een herhaling van die geruite stof brengt de das, die non chalant om den hals is geknoopt. Men kan voor de uitvoering verschillende tinten kiezen: wit en zwart, of imgjanje en beige, of roestkleui en bruin, In hoJfdzaak komt het aan op y - goede harmonie van do effen met do geruite stof. Moeder, geef uw kinderen op geregelde tijden hun maaltijd en geef ze niets tusschen- door, ook zoetigheid tusschen de maaltijden niet dan bi] hooge uitzondering. Gij zult dan zelden over slecht eten van uw kinderen to klagen hebben. Zorg dat het schoolkind na een stevig ontbijt naar school gaat en let zelf op, dat het daaraan den noodigen tijd besteedt. Naast brood, boter, slappe thee met gekookte melk, is een bord warme pap de* morgens voor uw kinderen een zeer g* schikte spijs. GEZONDHEIDSRAAD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6